Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Povolání

  Chci být učitelkou

  Dobrý den,
  Píšu Vám, protože chci být učitelkou. To by samo o sobě nebyl problém, ale spolužáci se mi za to smějí. Dokonce i příbuzní se mi to snaží rozmluvit. Prý že mám na víc. Ale kvůli tomu se za to stydím. Nevím, co mám dělat. Mám strach, že mi to zase budou vymlouvat.
  Už předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 11. října 2020

  Ahoj,
  to, že chceš být učitelkou, rozhodně není nic, kvůli čemu by se ti někdo měl posmívat, nebo ti to rozmlouvat. Naopak mi přijde úžasné, že už ve svém věku víš, čím bys chtěla být, vnímáš to jako poslání a jsi schopná si za svým snem jít. Dobrých učitelů je nedostatek a ještě víc než o povolání jde o krásné poslání. Je přece skvělé, že chceš učit děti a předávat jim vědomosti. Nechápu, proč by ti to měl někdo vymlouvat. Řekni svým příbuzným, že se jedná o tvé rozhodnutí a až přijde správný okamžik, budeš si o něm rozhodovat sama. Stejně tak ignoruj posměch svých spolužáků. Jen málokdo má v jedenácti letech jasný plán, co by chtěl dělat v dospělosti a znovu opakuji, že zaměstnání učitelky je něčím, co si zasluhuje úctu a nikoli posměch. Věřím, že za svým snem půjdeš a držím ti palce!
  Bára

  Povolání

  Ornitologie

  Dobrý den. Chtěla bych se s vámi poradit na téma povolání. Od malička chci být ornitholožka a kreslířka. Mám dobrou paměť,talent na starání se o ptáky ,talent na kreslení a zkoumání. Miluji ptáky . Fascinují mě a chci je chránit a pomáhat jim . Vím co je ornithologie. Opravte mě jestli se mílím ,ale odchytávání ptáků, kroužkování,měření , sledování rozšíření vzácných druhů a zkoumání je můj sen. Mohla bych taky kreslit jejich obrázky do encyklopedií a tak. Když jsem se ale snažila najít něco o ornithologii,nic pořádného jsem nenašla. Všude píší že je to spíš hobby. Dá se ornithologií živit rodina ? Samozřejmě počítám s tím že manžel bude taky pracovat... Co všechno ornithologie obnáší ? A co a kde vystudovat abych se stala ornitholožkou? Bydlím v ústeckém kraji,okres Louny . Já vím že se tím zabývám dost brzo,ale roky utíkají rychle.

  holka, 12 let, 21. srpna 2020

  Ahoj,

  gratuluji Ti k Tvým zájmům. Je moc prima, že víš, čemu by ses ráda věnovala, co Tě baví, na co máš talent. To je vždy fajn, když si umíš, ať už sama nebo s pomocí a podporou svých blízkých, hledat svoji cestu.
  Líbí se mně také, že už sis sama hledala různé informace. Co se týká výběru povolání, můžeš to probrat kromě rodičů i s výchovným poradcem nebo školním psychologem ve škole, kteří by měli mít u sebe potřebné metodické materiály a měli by Tě umět nasměrovat na další možnosti škol ve Tvém okolí. Mohla by ses informovat o středních a vysokých školách s přírodovědným zaměřením. Na vysoké škole už by ses mohla soustředit konkrétněji na ptáky. Mohlo by být fajn seznámit se přímo s nějakým ornitologem ve Tvém okolí, který by Tvoje nadšení a elán do speciální práce sdílel a mohl Ti podrobněji vylíčit, co jeho práce obnáší. Existují také záchranné stanice např. při zoologických zahradách, které se starají o nemocné či poraněné ptáky, tam bys také mohla pracovat nebo třeba i časem brigádně vypomáhat. Nepochybuji o tom, že se v tomto oboru, budeš-li dobrá, můžeš uchytit i uživit. To ale můžeš i kreslířstvím, jsi-li v tom dobrá, popř. můžeš obě své záliby v budoucí profesi kombinovat.

  Přejeme Ti, ať v budoucnu děláš to, co máš ráda,
  Modrá linka

  Povolání

  Jak se stát psychologem

  Dobrý den omlouvám se že vás trápim tak trochu blbosti vím že mnozí mají větší problémy s potřebou je rychlé vyřešit. Proto jestli jsou důležitější problémy v řadě tak mě můžete odpovědět klidně i za měsíc.
  Mám problém že chci být psycholožka a chtěla bych se vzdělávat k psychologii už teď ale nejsou žádné dětské kroužky o psychologii ani gymnázia až mi bude 15 tak bych chtěla si hned začít vydělávat jezdit jako praktikant na letní tábory nebo pomáhat na kroužcích. Ne tolik kvůli penězům ale spíše ke komunikací z dětmi a řešení jejich konfliktu v případě vysvětlování atd. Vůbec netuším jak to má vypadat 🤔
  Jestli mám jít po 9. Nebo po 7. A kam? Nemám se s kým poradit protože ta paní jak má s tímhle pomáhat ve škole... Omlouvám se ale je trochu blázen. Prostě ona je docela hodná ale tímhle vecem moc nerozumí a když začal koronavir tak nám řekla že nejspíše pár miliard lidí umře protože planeta se potřebuje očistit od přelidnění atd. A máma s tátou ať si to hledám sama oni tomu nerozumí. Já bych chtěla být psycholog (metodika kterou nevím jak přeložit do češtiny já jsem totiž z Ruska a máma s tátou taky prostě ruský to celý zní: Психолог нейро-когнитигного развития для взрослых и детей) pro děti a dospělé. My tady chceme zůstat vše chci mít v Česku a češtině.

  A ještě jsem se chtěla zeptat u jednoho z dotazů jsem omilem klikla na 4 a mám věk 14 dá se to nějak změnit?

  holka, 12 let, 12. srpna 2020

  Ahoj,

  je prima, že už máš představu o tom, čemu by ses jednou chtěla v práci věnovat. Přiznám se, že si nejsem jistá, jestli jsem všechno, co jsi napsala, pochopila správně - pokusím se odpovědět na Tvoje dotazy i tak.
  K profesi psychologa je nutné vystudovat vysokou školu (magisterský stupeň). Dobrou volbou, kam jít po 7. nebo 9. třídě, by bylo pravděpodobně gymnázium, které dokáže studenty poměrně dobře připravit na přijímací zkoušky na obor psychologie. Je ale možné se na obor psychologie dostat i z jiných středních škol. Máš pravdu, že kroužky a zájmové aktivity přímo o psychologii nejsou moc časté. Můžeš se ale už teď vzdělávat třeba pomocí různých dokumentů anebo knih - lze sehnat různé učebnice o psychologii. Určitě je také fajn jezdit na tábory jako praktikantka, získáš tím cenou praxi v komunikaci a řešení konfliktů, jak sama píšeš - to je něco, co se Ti později jako psycholožce bude určitě hodit.

  K Tvé otázce ohledně změny věku u jednoho z dotazů - přiznám se, že úplně přesně nevím, jak to má Alík nastavené, můžeš to zkusit u dotazu změnit sama, případně napsat dotaz do Technické poradny (tady na ni posílám odkaz: https://www.alik.cz/…cka).

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Povolání

  Chci pracovat na lince důvěry

  Ahoj, (tento dotaz je adresovaný především pracovníkům Modré linky, kteří odpovídali na muj předchozí dotaz)
  V minulém dotazu jste mi moc pomohli a toho si velmi cením. S 'rodiči' jsme si promluvili, i kdyz to nešlo bez uštěpačných poznámek mého otčíma, ale spor se vyřešil. A to díky vám! Moooc vám děkuji💜
  Takhle jsem nad tím přemýšlela a vypřemýšlela jsem, že by bylo dobré být taky jednou z těch lidí, kteří na lince důvěry pomáhají dětem a jejich problémy.
  Vím, že je brzy na to, abych si vybírala povolání, ale přesto se ptám, jake vlastnosti potřebuje psycholog?
  Ráda bych do předu věděla, jestli na to mám.
  Ještě jednou moc děkuji,
  M.

  Ahoj,
  děkujeme za ocenění, jsme rádi, že naše rady pomohly a že se spor, o kterém jsi psala, vyřešil. Je to i dobrá práce od Tebe, určitě to stálo odvahu začít věci doma řešit. Je od Tebe hezké, že chceš v budoucnu pomáhat dětem s jejich problémy na lince důvěry. Je k tomu zapotřebí vystudovat vysokou školu se zaměřením na psychologii nebo sociální práci a poté absolvovat výcvik v Krizové intervenci – po telefonu, e-mailu, chatu, případně i tváří v tvář.

  Z toho vyplývá, že člověk by měl mít především touhu vzdělávat se, pracovat na sobě, být vytrvalý a zároveň trpělivý. Očekává se také velká míra empatie – snažit se pochopit, jak se cítí druhý člověk, akceptace – brát lidi takoví, jací jsou a neodsuzovat je. Je toho ještě více, ale jsou to vlastnosti, které nemusíš mít všechny už teď, vše se dá trénovat a měnit u sebe tím, jak Tě to téma zajímá a chceš v něm být dobrá, a to se dá pomocí vzdělání a výcviků.

  Přejeme, aby Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Povolání

  Chci být autobusák

  Ahoj,
  Mám takový dotaz.
  Hrozně rád mám rád autobusy. Vždy musím být ve předu a sledovat cestu, rád bych byl řidičem autobusu v dospělosti, ale chci být i něco lepšího...
  Napadlo mě, že bych mohl mít nějaké povolání jiné a autobus řídit třeba jen na kratší směny nebo až budu starší (+55 let třeba)
  Myslíte, že je to možné?
  Vím, že je to blbost na co se ptám, ale nevím si rady...

  Autobusák 12 let, 15. června 2020

  Ahoj,
  předně bych ráda zdůraznila, že tvůj dotaz rozhodně není blbost, jak píšeš. Je skvělé, že máš nějaký dlouhodobý zájem, který tě bude nejspíš i do budoucna formovat a pomůže tě nasměrovat k zaměstnání, které tě bude bavit. To je obrovské štěstí!
  Při své odpovědi si dovolím inspirovat se svým bratrancem, který řešil úplně stejný problém jako ty - jen s vlaky. Od dětství je miloval, toužil se stát strojvůdcem, nebo alespoň zůstat kolem vlaků. Nakonec vystudoval dopravní techniku a zároveň si udělal výcvikový kurz na strojvedoucího. Kombinuje práci konstruktéra kolejových vozidel a strojvedoucího a je absolutně šťastný, protože dělá to, co celý život chtěl.
  Určitě je proto možné, aby ses vydal směrem, který ti umožní zůstat v autobusovém prostředí a třeba ho budeš moci kombinovat i s řízením autobusu. Říká se, že kde je vůle, je i cesta - a já nepochybuji o tom, že když víš, co chceš a umíš za tím jít, určitě se ti to podaří!
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Práce s dětmi

  Zdravím,
  příští rok si mám vybírat školu, ale stále si nejsem jistá. Vím, že bych chtěla pracovat s dětmi, jen si nemůžu vybrat povolání, u kterého bych to uplatnila, a které by mě bavilo. Bylo by lepší, kdybych šla na střední pedagogickou, abych se naučila pracovat s dětmi, nebo jít na gymnázium, abych měla větší přehled, popřípadě kdybych si rozmyslela, co budu dělat dál?

  holka, 13 let, 7. června 2020

  Ahoj,

  chápu, že stejně jako spousta Tvých vrstevníků váháš, jakou střední školu si vybrat. Je moc fajn, že už máš nějakou představu, o čem by Tvoje budoucí povolání mělo být - že bys chtěla pracovat s dětmi. Ano, v takovém případě se nabízí střední pedagogická, po které můžeš jít pracovat např. jako vychovatelka do školky nebo do školní družiny, aniž bys musela mít vysokoškolský titul. Pokud někdo jde na gymnázium, obvykle se předpokládá, že bude ve studiu pokračovat na vysoké škole. Možnosti uplatnění hned po maturitě jsou tedy o něco menší, než v případě střední pedagogické, kde je výuka úžeji zaměřená a obsahuje více praxe. Kdybys chtěla pracovat jako učitelka, školní asistentka nebo třeba jako dětská či školní psycholožka, je potřeba vystudovat vysokou školu (pedagogiku nebo psychologii). Jak píšeš, výhoda gymnázia je širší zaměření, což se může hodit v případě, že bys svoje rozhodnutí v příštích letech změnila. V některých případech může být výhoda gymnázia také v tom, že nastavení studia lépe odpovídá soustavné přípravě na přijímací zkoušky na vysokou školu (tam, kde zkoušky zahrnují test všeobecných znalostí nebo obecných studijních předpokladů). To ale nemusí platit vždy, záleží především na Tvé vlastní motivaci. Výběr střední školy bys mohla podrobněji probrat se školní psycholožkou, pokud ji na škole máte, anebo v pedagogicko-psychologické poradně, kde se také zabývají tématem výběru povolání, mohla bys tam získat užitečné rady. Stejně tak se můžeš doptat učitelů a dalších pracovníků ve Vaší škole (asistentů, výchovných poradců apod.), jak vnímají výhody a nevýhody svého povolání, i to by Ti mohlo pomoci, udělat si představu o tom, co bys chtěla dělat.

  Přejeme Ti šťastnu volbu,

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku.
  Chodím do osmé třídy ZŠ. Chtěla bych jít na obor kuchařka-servírka ale problém je že nejím všechno jídlo a neumím moc anglicky a jsem tichá a to myslím doslova. Chci tam jit ale taťka říká že musím jíst vše a teta zase že na tomhle oboru jsou i vegetariáni ještě k tomu jsem dislektik(omlouvám se ale nevím jak se to píše) prostě se bojím že mi to bude dělat velký problém.

  holka, 15 let, 12. dubna 2020

  Dobrý den,

  všem našim klientům nad 15 let na tomto serveru vykáme, budu Vám tedy také vykat.

  Obor servírka - kuchařka má budoucnost, tuto profesi bude potřeba neustále. Nedomnívám se, že by to, že jste tichá, dyslektička, nejíte všechno jídlo a neovládáte angličtinu, mělo v kuchyních a restauracích nějak vadit. Ovládat v současném světě angličtinu jako tzv. světový jazyk je výtečné v každém oboru bez rozlišení, a také na cestách. Proto se domnívám, že "pilovat" svoji angličtinu můžete, třeba i docházet k domácímu učiteli nebo samostudiem, to záleží na Vaší povaze i možnostech.

  V ostatních, Vámi uvedených vlastnostech, nevidím potíž. Myslím, že snad ani neexistuje člověk, který by jedl vše, každý si rád vybírá. Pokud nebude jíst vše, to nebrání servírce v ničem, u kuchařky jde zřejmě o potřebu vše, co uvaří i ochutnat, protože jak jinak by bylo možné jídlo správně dochutit?

  Myslím, že Vaším největším problémem je strach, Vaše obava, že byste mohla neobstát. Zde máte prostor pro práci se svým sebevědomím, sebedůvěrou, pracovat na sobě. Optimisté jsou v životě úspěšnější, viz např. zajímavá odborná publikace Martina Seligmana o možnosti změnit svůj pohled na svět, stanu-li se optimistou, kniha obsahuje i návody a úkoly (Naučený optimismus). Jinak je možné také obrátit se na psychologa, školního nebo v Pedagogicko-psychologické poradně. Poradit se kromě s rodiči a blízkými je možné také s třídní učitelkou/učitelem, nebo výchovnou poradkyní/poradcem, přípravu studentů na nastávající profesi mají v náplni své práce.

  Přejeme úspěšný výběr školy a kvalifikace.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, již dlouho mám takový zádrhel... Začal jsem přemýšlet o svém budoucím povoláním. Po řadě pro a proti vyhrál učitel a pilot. Což jsou rozdílná povolání. Bavilo by mě učit.... Práce s dětmi. Ale zase pilot je mé vysněné povolání, zajímám se o letectví, umím mezinárodní leteckou abecedu, základní anglické výrazy, mám 3hodiny naletane na simulátoru a asi 59 hodin na leteckém simulátoru v mobilu. Pilot dopravního letadla. Ale bojím se že bych to nezvládl... Ve škole mám sice teď 1 ale to se může kdykoliv změnit... Nevíte jaké je potřebné vzdělání u učitele a potřebné vzdělání pilota dopravního letadla? Děkuji za odpověď.
  P.S. Nikde to nemohu najít jestli potřebuji základní střední i vysoké vzdělání... ??

  kluk, 13 let, 1. dubna 2020

  Ahoj,

  je prima, že už přemýšlíš, jakému povolání by ses chtěl jednou věnovat a máš představu, co by Tě bavilo. Chápu, že rozhodování nebývá lehké. Výhoda je, že máš ještě dost času na to, aby sis všechno v klidu promyslel. Jak budeš postupně sbírat zkušenosti a zjišťovat si informace o těchto dvou povoláních, získáš lepší přehled o tom, které by Ti mohlo lépe sedět. Můžeš kontaktovat některé učitele i piloty a zeptat zeptat se jich na to, co Tě zajímá. Je dobré ptát se na výhody i nevýhody povolání učitele a pilota a potom zvážit, co by pro Tebe bylo přijatelnější. Říkám si, že je případně možné obě tato povolání propojit - jistě jsou učitelé, kteří se ve volném čase věnují létání. I to je možné zvážit.
  Co se týče požadovaného vzdělání: učitelé potřebují mít dokončené vysokoškolské vzdělání (magisterský stupeň). Piloti nemusí mít vysokou školu, stačí maturita. Musí ale projít náročným pilotním výcvikem, který je poměrně finančně nákladný, jejich plat je ale poté zase vyšší než učitelský.

  Přeji hodně zábavy a poznání při hledání svého uplatnění,

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se dostat k dabingu, ráda bych byla dabérkou ale nevím jak se k tomu mám dostat. Poradíte mi prosím ?
  S pozdravem Viktorína

  holka, 1? let, 3. dubna 2020

  Ahoj,
  pátrala jsem na internetu a ve všech možných diskusích a zjistila jsem, že dostat se k dabingu chce poměrně velké štěstí. Režiséři si většinou vybírají mezi studenty konzervatoří nebo velkých pěveckých sborů, případně divadelních spolků. Existuje sice databáze hlasů (www.databaze-hlasu.cz), kam můžeš nahrát svůj hlas, ale je potřeba počítat s tím, že konkurence je tam obrovská a pravděpodobnost, že si někdo vybere tvůj hlas mezi deseti tisíci dalších, je poměrně malá. I když samozřejmě existuje.
  Asi není potřeba zdůrazňovat, že pro dabing je potřeba mít perfektní výslovnost, ale i dramatický talent.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den, potřebuju poradit s tím že bych se opravdu chtěla dostat na nějaký psychologické (psycholog )povolání. Proto bych se potřebovala dostat na nějaký psychologický gymnázium protože to musí být v Praze a taky zadarmo. Nevím jak na to musím si za rok vybrat hlavně že nechci rodičům plácat peníze na a vůbec nevím jestli by souhlasili s placenou školou a placená je jediný co jsem našla nevím jak bych se dostala na vysokou školu bez slušného Gymnázia ve stejném odboru.

  holka, 14 let, 23. března 2020

  Ahoj z Modré linky

  je moc fajn, že máš jasnou představu o tom, co bys chtěla v životě dělat. Po pravdě řečeno netuším, o jakém psychologickém gymnáziu mluvíš. Gymnázia jsou převážně všeobecná, případně se profilují jako matematická či jazyková. Na obor psychologie se nejčastěji hlásí právě studenti gymnázií (potom může být výhodnější buď všeobecné nebo jazykové, ale to již není důležité). Případně studenti ze střední zdravotní či pedagogické školy. Více Ti může poradit výchovná poradkyně (výchovný poradce) ve škole.

  Přejeme Ti, aby se Ti sen o tom, že budeš psycholožka, splnil.
  Modrá linka

  Povolání

  Potřebuji poradit. Jsem v tercii (8. třídě) na 8 letém gymnáziu. Ani z 1% nevím co v budoucnu chci studovat. Popřípadě kam jít na vysokou, jestli zůstat na gymnáziu nebo jít na nějakou střední.

  kluk, 13 let, 29. února 2020


  Ahoj,

  chápu, že hodně přemýšlíš, co bys chtěl v budoucnu studovat, čím se zabývat. Myslím si, že v Tvém věku je to úplně normální, spousta kluků i holek to má podobně jako Ty. Nějaký čas na rozhodnutí ještě máš, můžeš ho tedy využít k tomu, aby sis sbíral informace o různých možnostech. Můžeš se zajít podívat na dny otevřených dveří ve středních školách, které by Tě zajímaly. Můžeš taky oslovit některé studenty z těchto škol a zeptat se jich na to, co Tě zajímá. Můžeš se taky zamyslet nad tím, které předměty Tě baví víc než jiné a konzultovat s učiteli, jaké uplatnění se s nimi může pojit. Gymnázium obvykle poskytuje obecnější a hlavně teoretické vzdělání, většinou se předpokládá, že na něj studenti navážou právě vysokou školou. Naproti tomu střední školy bývají více zaměřené na konkrétní oblast, ve které mají studenti možnost získat nějakou praxi. Ohledně volby dalšího vzdělání můžeš kontaktovat školního psychologa, pokud ho na škole máte anebo pedagogicko-psychologickou poradnu.

  Hodně štěstí při hledání dalšího uplatnění přeje,

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku...
  Jsem sice teprve v 7. třídě jenže to tak rychle uteče a budu si muset vybrat školu...
  Chtěla bych se stát zubním technikem. Ráda bych se zeptala na jakou školu bych měla jít? Je tento obor moc těžký? (Bydlím ve Slezsku takže se chci zeptat jestli je tady poblíž nějaká škola?) Předem moc děkuji za odpověď:)

  holka, 13 let, 17. února 2020

  Ahoj,
  chtěla bych nejprve ocenit, že už teď v sedmé třídě se zajímáš o to, co budeš dál studovat. Obor zubní technik se mi zdá velmi zajímavý a hodně užitečný. S tím, jaké škola je nevhodnější a jak je obor náročný by Ti nejlépe mohl pomoci výchovný poradce na Vaší škole, který má toto na starosti. Já jen obecně vím, že existuje obor asistent zubního technika, který se většinou studuje na střední zdravotnické škole a také obor diplomovaný zubní technik, který se studuje 3 roky po maturitě na Vyšší odborné škole. S rodiči pak můžete najít na internetu podle místa bydliště školy, které jsou nejblíž a na jejich webových stránkách se dočtete, co je nutné pro přijetí na tuto školu udělat. Existují také dny otevřených dveří, abyste školu mohli navštívit a vše si dobře rozmyslet.

  Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ. Modrá linka

  Povolání

  Ahoj alíku jsem v 7. třídě a začina mě znepokojovat myšlenka na jakou jít střední školu sice mám ještě 2roky ale ty utečou jak nic a budu se muset rozhodnout.

  kluk, 13 let, 18. ledna 2020

  Ahoj,

  chápu, že už začínáš přemýšlet, co bude po základní škole, jakým směrem by ses chtěl ubírat. To je úplně přirozené. Navíc je to i výhoda - máš teď 2 roky na to, aby sis v klidu zjišťoval různé informace, které Ti pomůžou se rozhodnout. Můžeš se chodit podívat na dny otevřených dveří různých středních škol, kde se dozvíš něco o tom, jak to tam funguje. Můžeš si taky sepisovat různé otázky, které by Tě k jednotlivým školám anebo oborům zajímaly, a zkusit se na ně poté zeptat studentů daných škol, které oslovíš. O radu můžeš požádat také třídního učitele anebo školního psychologa, pokud ho na škole máte. Společně můžete probrat,v čem jsi ve škole dobrý, a jak bys mohl svůj talent uplatnit. Je možné se s rodiči obrátit taky na pedagogicko-psychologickou poradnu, která obvykle poskytuje poradenství v oblasti volby povolání.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, už delší dobu sním o kariéře (nebo alespoň koníčku) herečky či modelky. Bohužel jsem ale malá (160cm) a mám krátké vlasy, takže se špatně propracuju v obou zmíněných oborech.
  Jak se mám prosadit?
  Děkuju.

  holka, 17 let, 13. ledna 2020

  Ahoj,
  je hezké, že máš před sebou nějaký cíl, kterého chceš dosáhnout. Co se týká případné kariéry modelky; krátké vlasy určitě nejsou na závadu, protože krátkovlasých modelek je spousta. Nedostatečná výška může být skutečně problémem na přehlídkových molech, ale stále zbývá možnost být fotomodelkou, u nichž není výška zásadní. Mnohem podstatnější je celkový vzhled.
  Délka vlasů, ani výška nejsou už vůbec důležité u hereček. Existuje spousta krátkovlasých i malých hereček. V tomto oboru je nejdůležitější talent, který můžeš prokázat při přijímacích zkouškách na některou z uměleckých škol.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj,
  chtěl jsem se zeptat, už dlouho přemýšlím nad tím, že bych byl programátor, sám jsem vytvořil „něco“ jako web a vím, že v mém věku je to ještě hódně daleko, ale zajímalo mě, jestli existuje vůbec nějaká vysoká škola, na které se vyučuje html, javascript, css a c#.
  Vím, že do vysoké mám daleko, ale zajímá mě to.

  Děkuji za odpověď.

  /_/, XIII let, 26. listopadu 2019

  Ahoj,
  přímo na HTML/CSS/JavaScript žádná vysoká škola není, protože to by bylo moc jednoduché učivo, které jde mnohdy naučit už i na střední škole. C# už je trošku vážnější jazyk, ale i ten se jde obstojně naučit před nástupem na VŠ.

  Samozřejmě existují vysoké školy pro programátory, nejprestižnější v ČR je nejspíš Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, kde je kromě matematiky a fyziky i obor Informatika. Fakulty věnované informatice jsou i na ČVUT nebo na brněnském VUT. Studenti se učí nejen různé programovací jazyky (mezi nimi i C#, Javu, Python, často i čisté C), ale i lépe programátorsky přemýšlet. Protože na světě existují i mnohem složitější zadání, než jen zobrazit webovou stránku... jako třeba vymyslet nějakou část fulltextového vyhledávače (jako je třeba Google), nebo navrhnout neurální síť na rozpoznávání lidské řeči. Informatika je velice pestrý svět čím dál působivějších možností...

  V tuto chvíli většinou najde programátor uplatnění i bez vysoké školy, pokud alespoň něco umí, protože i ty menší problémy musí někdo řešit. To se asi hned tak nezmění, takže kariéra programátora (s VŠ nebo bez) je nejspíš dobrá volba. Tím spíš, jestli tě to baví. Ačkoliv uznávám, že je těžké odhadovat, jak bude svět fungovat v době, kdy dostuduješ...

  –MM–
  (Hlavní programátor Alíka)