Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj, mám dotaz..
  Chci být spisovatelkou. Už mám rozepsány nějaký ten postup příběhu atd.. o to nejde. Ale chtěla jsem se zeptat, jak knihu zviditelnit ještě před vydáním? Je to něco jako horor.. a potřebovala bych udělat knížku prostě vyditelnejsi. Nezajimaji mě věci typu, že ne ta nemám, protože já vím, že to dokázat můžu. Mám napsat tu knížku třeba kromě češtiny i v angličtině a poslat to do nějakého např britského nebo amerického nakladatelství? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 13. září 2019

  Ahoj,
  myslím, že na tvůj dotaz mohu odpovědět poměrně kvalifikovaně, protože jsem sama autorkou několika knížek. I když se ti to asi nebude líbit, v první řadě si myslím, že by ti neškodilo trochu více pokory. Mít rozepsanou, nebo vymyšlenou osu příběhu je pouze první krok - a je to pouze první krok z mnoha dalších, které musí následovat, aby nějaká kniha vůbec vznikla. A bohužel mít napsanou osu příběhu vůbec neznamená, že z ní automaticky vznikne dobrá kniha. Napsat knihu, která zaujme nejprve vydavatele a poté čtenáře, není nic jednoduchého a je to běh na dlouhou trať (a skutečně mluvím z vlastní zkušenosti).
  Tím tě samozřejmě nechci zrazovat od psaní, ale postup, kdy jsi ještě žádný rukopis nenapsala a už přemýšlíš o tom, že ho kromě češtiny napíšeš i v angličtině a pošleš do zahraničí, zcela určitě není životaschopný. Nejprve napiš rukopis a až si budeš jistá, že je v podobě, která se ti stoprocentně líbí, můžeš ho zkusit poslat do tuzemských nakladatelství. Pak následuje dlouhé a nevděčné období, kdy spisovatel čeká, zda se mu někdo z nakladatelství ozve a zda se mu bude rukopis líbit. Teprve v případě, že ho někdo vydá, že se bude v Čechách dobře prodávat a projeví o něj zájem zahraniční nakladatelství, zaplatí se překladatel, který jej přeloží. Ačkoli neznám úroveň tvé angličtiny, musela by být skutečně výjimečná, aby sis mohla troufnout na překlad knihy. Nicméně předem tě musím upozornit, že v zahraničí se vydává pouze zlomek naší literatury.
  Každopádně předtím, než budeš mít v ruce kvalitní rukopis, který nějakého vydavatele zaujme, nemůžeš pro jeho zviditelnění udělat vůbec nic, protože jednoduše nemáš co propagovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj Alíku, momentálně skoro všude slýchávám, že když máš sen máš si za ním jít. Mím snem je mít svou ordinaci a léčit různé kožní problémy (dermatologie) a tím pomáhat lidem. Druhým mím snem je mít šťastnou rodinu. Ten druhý teď nijak neovlivním, ale na ten první bych už se chtěla nějak připravit, chtěla bych se začít přímo na něj nějak učit, jenže nevím kde začít, poradíš mi? Vím že mi je teprve 11, ale raději bych si četla různé informace než abych hrála nějaký dětský hry jako třeba roblox
  Předem děkuji za odpověď Markétka

  holka, 11 let, 18. srpna 2019

  Milá Markéto,

  je hezké, že jsi našla povolání, pro které bys dokázala být nadšená. V medicíně bývají populární jiné, více mediálně zviditelňované obory než je dermatologie, i ta je však velmi potřebná. Pracovníci Alíkovy poradny ani Modré linky nejsou lékaři, proto Ti mohu odpovědět jen obecně.
  Myslím, že by nebylo špatné začít se na studium medicíny připravovat studiem jazyků - hodila by se Ti především latina a angličtina, ale ani žádný další jazyk nemůže škodit. Můžeš také zatím číst knihy o medicíně určené široké veřejnosti, např. životopisy slavných lékařů nebo různé vzpomínkové deníky lékařů, kteří pracovali v neobvyklých podmínkách při humanitárních misích v zahraničí. Populární je teď také série knih o běžném životě lékaře na irském venkově od Patricka Taylora.
  Pokud budeš mít tu možnost, je vždycky prima, když se můžeš (třeba v širší rodině) pobavit s někým, kdo vykonává Tvé vysněné povolání. Tak se dozvíš nejvíce o kladných stránkách profese i úskalích, která by člověka "zvenčí" třeba ani nenapadla.

  Přejeme Ti hodně nadšení i vytrvalosti na cestě za Tvou vysněnou prací.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,
  Mám dotaz k povolání. Vím že když mi je 11 (skoro 12) tak se můžou mé názory, zájmy a tak dále změnit, ale už pár let mě zajímají dvě povolání. Takže chtěla bych být vývojář počítačových a mobilních her, nebo něco podobnýho nebo pilotka. A můj dotaz se týká pilotování. Takže vadí že jsem holka? Mohla bych být pilotka když jsem krátkozraká? Měla bych jít po základce na gympl? Myslím že kdybych šla tam, tak mě může připravit na obě povolání ale nevím. Předem díky za odpověď

  holka, 11 let, 21. srpna 2019

  Ahoj,
  to, že jsi holka, rozhodně nevadí. Existuje i spousta velmi úspěšných pilotek. Pokud jsem dobře pátrala, nevadí ani krátkozrakost (samozřejmě musíš nosit adekvátní brýle, nebo čočky). A nejlepší variantou je skutečně gymnázium, po kterém poté můžeš případně jít na dopravní fakultu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Zdravím!
  Potřebuju pomoct. Letos po prázdninách jdu do 8. třídy a i když bych nad tím měl už teďka přemýšlet, nevím, kam chci na střední ani jakou chci práci. Mezi mé největší zájmy patří historie a jazyky, hlavně Čeština a Angličtina. V Češtině jsem velmi výborný, a tak bych chtěl nějakou práci, ve které bych mohl svoje češtinářské schopnosti využít. Ve volném času taky skládám rýmy, různé básně atd. V tom jsem taky velmi výborný. Takže se chci zeptat, jakou práci by jste mi doporučili a taky na jakou střední školu bych mohl jít?

  kluk, 13 let, 18. července 2019

  Ahoj,

  chtěla bych ocenit, že už dnes s vážností přemýšlíš o tom, jaké bys chtěl mít povolání. Pokud máš rád češtinu a práci s českým jazykem (je to vidět i na způsobu Tvého vyjadřování  ), mohl bys vystudovat obor český jazyk na některé z filosofických fakult (tomuto oboru se také říká bohemistika) a pak se češtině věnovat v teorii nebo praxi - třeba ve výuce, výzkumu, redaktorské práci apod. Stejně tak můžeš studovat dějiny nebo anglický jazyk. Předpokladem je ovšem ukončené středoškolské vzdělání. Pro tyto obory Tě nejlépe připraví humanitní větve gymnázií.
  Samozřejmě, že máš ještě dost času k tomu se rozmyslet, měnit svoje názory i záliby, uvidíš. Tím, kdo je opravdu povolaný k tomu Ti ve volbě studijního oboru poradit, je výchovný poradce, kterého jistě ve škole máte.
  Zatím můžeš rozvíjet svoje zájmy, nyní o prázdninách třeba psát deník (můžeš i anglicky), povídky, poezii apod. A hlavně - pro dobré zacházení s jazykem je dobré hodně číst kvalitní literaturu, což prázdniny právě umožňují.

  Pěkné léto,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj
  Potřebuji pomoc.
  Jdu příští rok do 9.třídy a kamarádky říkali, že si mám dát přihlášku na dvě školy.
  Jenže já chci jít na prodavačku se učit a chci jít do Jeseniku na hotelovou školu Vinsenze Priesnitze a obchodní akademie a prodavačka je ještě v Šumperku nebo někde jinde, jenže je to daleko od mého domova. A já chci jít na to co mě baví a to je právě obor prodavačka.
  A já chci jít jen na tu do Jeseniku a nechci si dát přihlášku na nějakou další dalekou školu, nechci být daleko od mé rodiny !
  Předem děkuji za odpověd :-)

  Hezký den, Elzo,
  je dobře, že víte, čím byste chtěla být a máte už i vybranou školu. Kamarádky Vám ale říkají, abyste si dala více přihlášek. Nepíšete, s čím byste potřebovala pomoci, možná jste se s tím, jak to máte, chtěla pouze svěřit. Je samozřejmě na Vás, jak se po domluvě se svými rodiči rozhodnete. Někdy je lepší mít "pojistku" a dát si více přihlášek pro případ, že by jedna ze škol nevyšla. Chápu, že chcete být blíže domovu a rodině, je to Vaše priorita, na které nic nemění ani to, pokud byste si dala pro jistotu i další přihlášku jinam. Můžete se o tom poradit ještě s rodiči a třídním učitelem/učitelkou.

  Přejeme hezké prázdniny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj.
  Jsem Petra. Chtěla bych se v budoucnu stát vědkyní. Moc mě baví fyzika. Ale nevím, na jakou školu mám jít, abych se tam opravdu mohla stát vědkyní. Nějak jako byli vědci v seriálu Teorie velkého třesku. Moc bych si to přála, protože věda je můj život. Mohli by jste mi poradit prosím? Chtěla bych, aby to bylo někde v Plzni. Chápu.. Je mi teprve 12 a mám na to dost času. Ale ten seriál sleduji moc dlouho a vědkyní se chci stát už od 5 let. Věda je můj život. ❤️ Nebo jsem taky přemýšlela, že bych byla psychologoška. A to taky nevím kam mám jít. Baví mě pomáhat lidem kteří potřebují pomoct. Jednou jsem dokonce pomohla kamarádce, která byla smutná kvůli klukovi a nevěděla co má dělat. A maminka říkala, že bych za to dostávala dost peněz. Ale já nevím.. Dostává se za vědkyni taky hodně peněz? Vím, že je to na mě co bych měla dělat, ale já se nevím, co by bylo lepší.
  Předem děkuji za odpověď.

  Petra, 12 let, 27. června 2019

  Ahoj Petro,

  je perfektní, že odmala víš, čemu by ses jednou chtěla věnovat, máš to o to jednodušší, spousta Tvých vrstevníků vůbec netuší, jakou profesi by si v budoucnu měla vybrat a k čemu se připravovat. Na každé škole je výchovný poradce, který, spolu s Tvou třídní učitelkou/učitelem, by Tě měli umět nasměrovat na správnou školu, pravidelně dostávají podrobné zprávy o tom, jaký obor se ten který rok otevírá a pro kolik dětí jsou na něm místa.

  Nemyslím si, že by profese vědkyně či psycholožky nějak zvlášť vynášela. Na obě uvedená zaměstnání je nejlepší nejdříve absolvovat gymnázium a maturitu, to už Ti bude 18 či 19 let, a budeš vědět mnohem víc než dnes a uvidíš, zda se Tvé představy časem nezmění, každým rokem se nyní totiž objevují nové obory, které dříve ani neexistovaly. Jak k vědkyni, tak psychoterapeutce, vede cesta velmi dlouhá a složitá a obě se musí vzdělávat celý další život, což může být těžké skloubit s rodinným životem. Nebudu ani skrývat, že zejména vědkyně jako žena se mezi vědci muži velmi těžko uplatňuje a prosazuje. Toto všechno bys ale především, kromě svých učitelů, měla řešit se svými rodiči. Bylo by fajn, kdybyste chodili do VIDA parků a na různé takové technické akce, na vysoké i odborné školy ve Dny otevřených dveří, kde můžeš mluvit přímo s vyučujícími profesory a ptát se na vše, co potřebuješ vědět. Znáš-li v okruhu svých známých někoho, kdo má jednu z Tvých dvou oblíbených profesí, pak je ideální si s takovým člověkem promluvit a zeptat se ho, co toto zaměstnání obnáší pro jedince v praxi ve skutečnosti. Něco zcela jiného je seriál a něco zcela jiného skutečný život mezi mikroskopy, pipetami a zkumavkami.

  Přejeme Ti splnění Tvých přání.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj jsem Bára chci v budoucnu být psycholožka, ale nevím na jakou mám jít SŠ , chtěla bych jít někam do Prahy. Děkuju.

  holka, 14 let, 1. května 2019

  Ahoj Báro,

  líbí se mi, že víš, co bys chtěla v budoucnosti dělat. Pro vysokoškolské studium psychologie (jednooborové, nebo společně s dalšími obory) je asi nejlepší získat komplexní středoškolské všeobecné humanitní vzdělání, takže by dobrou volbou bylo gymnázium. Sama se pak můžeš snažit v oboru získávat vědomosti, číst tematické knihy, sledovat filmy, chodit na přednášky apod. Připravíš se tak na to, že být psychologem znamená vzdělávat se celoživotně (psycholog mimo vysokoškolské studium většinou dělá psychoterapeutický výcvik a absolvuje průběžně další vzdělávání, aby mohl svoji profesi dělat co nejlépe).

  Promluvit si o tom všem můžeš s rodiči a také s výchovným poradcem na škole, ev. i školním psychologem, máte-li ho na škole.

  Držíme palce.

  Modrá linka

  Povolání

  Jak se stát dealerem drog?

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych být v dospělosti dealerem drog. Nevíte, jak se jím můžu stát? Omlouvám se za nevhodný dotaz, předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 5. května 2019

  Ahoj holko.

  Kdybys chtěla být lékárníkem, který prodává legální drogy (známé též jako léky), tak na to budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie.

  Kdybys chtěla být prodavačem alkoholu a cigaret (a dalších látek, které v danou dobu bude legální šířit), tak na to asi nepotřebuješ nic, jen znát někoho, kdo by podobného prodavače zaměstnal. Je pravděpodobné, že trh s legálními rekreačními drogami poroste, ale že v něm bude pracovat čím dál méně lidí.

  Kdybys chtěla být prodavačem nelegálních drog, tak to zní jako roztomilý životní cíl... pro možná sice zdánlivě dobrodružný, ale nepříliš finančně úspěšný a dlouhý život. Jedna z věcí, které ti podobné plány může zkazit, je, že svůj záměr několik let předem takto oznámíš na internetu. Ale může se docela dobře stát, že než budeš dospělá, tak profese klasického pouličního drogového dealera zanikne a nelegální kšeftování se zcela přesune na internet. Podobně už zanikli třeba bankovní lupiči, protože v bankách nejsou peníze. :-D

  Alík

  Povolání

  Ahujte všichni, kteří odpovídáte,
  ve škole ve volbě povolání jsme dělali test na to, co bychom měli v životě dělat (na co se zaměřit). Vyšlo mi, že bych se měla zaměřit na něco umělckého (vyšlo mi to na 16 bodů z 18). Já bych chtěla jít na školu s uměleckým zaměřením, ale mamka mě pořád vidí na gymnáziu. Jak jí to mám říct, abych ji nezklamala?

  holka, 13 let, 8. března 2019

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že nechceš mamku zklamat, ale je potřeba vědět, že je to Tvůj život, Tvé studium. Proto je třeba vycházet z toho, co Tě baví, pro co máš nadání. Zároveň je však dobré zvážit i možnost pozdějšího uplatnění. Záleží na tom, jakou konkrétní uměleckou školu bys chtěla studovat. Třeba je možný kompromis - tedy začít studovat gymnázium a své umělecké zájmy rozvíjet jako koníček. A v případě, že se budeš chtít umění věnovat i nadále, můžeš zvážit další studium nebo se svému vysněnému oboru věnovat i bez dalšího studia, pokud má člověk nadání, nemusí mít vždy vystudovanou školu. V každém případě je důležité s mamkou mluvit o tom, co si přeješ, o svých představách. A zároveň si vyslechnout její argumenty. Také se s mamkou můžete obrátit na výchovného poradce / poradkyni (má na starosti napomáhat žákům právě s volbou povolání) u vás na škole a probrat společně všechny možnosti, jaké máš.

  Přejeme Ti volbu, která pro Tebe bude přínosná.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku. Ve škole mě baví přírodopis (konkrétně botanika) a zeměpis. Chtěla bych se zeptat, kdybych to studovala i na vysoké škole, jaké bych pak mohla mít zaměstnaní, kdybych studovala botaniku? A jaké zaměstnání bych mohla mít, kdybych studovala zeměpis? Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 20. ledna 2019

  Ahoj,
  oceňuji, že uvažuješ nad tím, co Tě baví a co bys jednou chtěla dělat. Určitě je dobré, aby ses dál věnovala něčemu, co Tě baví, co Ti jde, v čem vidíš smysl. Tvůj dotaz ohledně dalšího studia a zaměstnání by mohli asi lépe zodpovědět učitelé ve Tvé škole, věřím, že máte nějakého kariérního poradce nebo školního psychologa, který má přehled o možnostech uplatnění ve Tvém okolí. Obecně se dá říci, že po studiu botaniky bys mohla např. zkoumat rostliny v laboratoři v rámci nějakého vědeckého ústavu, vyučovat botaniku na vysoké škole, jezdit do terénu i např. cestovat po exotických zemích a zkoumat tamější floru. Zeměpis bys mohla také buď vyučovat na nějaké škole nebo ho využít v rámci učení se cizích jazyků a poznávání kultur např. v oblasti cestovního ruchu, mezinárodních vztahů, nebo v rámci např. geografie pracovat s mapami, tvořit územní plány, formovat krajinu, pracovat na úřadě, např. i v oblasti informatiky. Možností je hodně, další informace můžeš získat např. od rodičů, učitelů nebo i přímo na webu vysokých škol, kde mají uvedené možnosti uplatnění jejich absolventů či si prohlédnout různé pracovní inzeráty např. přes www.jobs.cz.

  Pěkné zimní dny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahujte všichni, kteří zde oodpovídáte,
  příští rok mě čekají příjmačky a já si nejsem jistá na jakou školu bych chtěla jít. Rozhoduji se mezi gymnáziem a uměleckou školou. Ráda kreslím a maluji, nemyslím si, že bych v tom byla nějak dobrá, ale kamarádka si myslí, že by mě na gymnáziu byla škoda a že bych na uměleckou jít měla. I kdybych byla dobrá, tak se bojím, že by mi to mamka nepovolila. Já si ani nejsem jistá, co přesně chci, ale obávám se, že by mamka moje rozhodnutí nerespektovala (jako vždycky). Co mám dělat?

  holka, 13 let, 10. ledna 2019

  Ahoj,
  váháš, zda jít za rok na gymnázium, nebo na uměleckou školu. Kreslení a malování Tě baví, zároveň nevíš, zda v tom jsi tak dobrá a také zda by tomu rodiče nebránili. Sama si ještě nejsi jistá, co chceš. Je dobře, že uvažuješ nad možnostmi do budoucna, zároveň výsledné rozhodnutí má ještě svůj čas. Zatím můžeš varianty probírat s kamarády, rodiči, učiteli ve škole. Ti všichni můžou přispět svým názorem, důležité však je, na co se budeš cítit Ty, co bys chtěla v budoucnu studovat a jakou práci dělat. Pokud máte ve škole školního psychologa či učitele, který pomáhá s volbou dalšího studia a povolání, i ti můžou pomoci, vysvětlit Ti, jaké jsou možnosti v okolí a zda by ses hodila na uměleckou školu. Také mají přehled, jaké jsou požadavky na přijímacím řízení na různé školy, na které se pak budeš připravovat. Neboj se tomu dát ještě čas, probrat to s lidmi kolem sebe, kteří Tě znají a sama pro sebe zvážit pro a proti jednotlivých variant. Věřím, že postupně nabydeš jistoty k rozhodnutí, které také potřebuje svůj čas, aby uzrálo.

  S přáním všeho dobrého,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku, jelikož jsem už v deváté třídě, tak mě samozřejmě čekají přijímací zkoušky. Potřebovala bych poradit, budu dávat dvě přihlášky, jednu na gymnázium a druhou na předškolní a mimoškolní pedagogiku. Můj problém je ten, že kdyby mě přijali na obě školy, tak nevím, kterou si mám vybrat. Chtěla bych být učitelka buď ve školce, nebo na základní škole. Kdybych šla na gymnázium, tak bych po něm šla ještě na vysokou pedagogickou školu a kdybych šla na předškol. a mimoškol. pedagogiku, tak bych už asi nesla na vysokou. Mě by zajímalo, co je podle vás lepší. Vím, že záleží na mně, na co se cítím, ale já se cítím na oboje stejně, takže by mě zajímalo, co vám připadá nejlepší. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 2. ledna 2019

  Ahoj,

  je dobře, že tak odpovědně přemýšlíš o své budoucnosti. Máš pravdu, že nejvíc záleží na Tobě, ale i Tvých rodičích, kteří jsou za Tebe do plnoletosti odpovědní. Hodně je to také o Tvých studijních schopnostech. Pokud Ti to ve škole jde, tedy máš dobré výsledky s přiměřeným úsilím, dalo by se předpokládat, že jsi studijní typ a že by bylo vhodné jít i na vysokou školu.

  Hodně by Ti mohli poradit učitelé, kteří znají Tvoje schopnosti i Tvůj přístup ke škole. Existují i testy, které by mohly pomoci v rozhodování, kterou školu vybrat - musela by ses s rodiči objednat do pedagogicko-psychologické poradny.

  Říkám sis, že i kdybys studovala předškolní a mimoškolní pedagogiku, můžeš pak jít studovat vysokou školu stejně tak, jak po gymnáziu. Možná by to byla dokonce výhoda, protože bys měla základy pedagogiky i psychologie. Gymnázium by mělo zase tu výhodu, že by Tě připravilo na studium na kterékoliv vysoké škole.

  Přejeme hodně úspěchů při studiu a dobré rozhodnutí.

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den ken se chci zeptat jestli je pro dítě,které mělo na konci osmé třídy samé jedničky,jestli je pro něj dobrá práce učitele základní školy-ředitel základní školy?Nebo na učitele nemusí mít tak dobré známky a pro takové dítě by byla lepší volba jiné školy?

  holka, 15 let, 10. prosince 2018

  Ahoj,
  obávám se, že na tvůj dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Pro kariéru učitele je zcela jistě prospěch důležitý, ale stejně důležité jsou i osobnostní předpoklady. Nelze tudíž říci, že člověk, který končí základní školu se samými jedničkami, bude automaticky dobrým a kvalitním učitelem. Určitě je, mimo jiné, potřeba, aby měl dobrý vztah k dětem, dokázal s nimi navázat kontakt, byl trpělivý a toužil jim předávat vědomosti. Pro lepší orientaci doporučuji absolvovat test profesní orientace v pedagogicko-psychologické poradně, který dokáže pomoci se správným nasměrováním a odhalením slabých i silných osobnostních stránek člověka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj všichni,
  Já bych se jen chtěla zeptat od kolika let se berou lidi na policejní akademii.(popř. Jaké k tomu potřebuji vzdělání, Stačí Gymnázium?), a co vůbec zkoušky na policistu obnáší (nějaké cvičení, testy,... ?) A také kolik je v ČR policejních akademií, a které se zabývají kynologií (nejspíš chci být psovod). A pokud ne psovod tak obyčejný policista ČR, možná, a to poslední varianta, uvažuji nad URNOU.
  (Vždycky jsem chtěla být kluk, proto píšu policista a nikoli policistka :D)
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 4. prosince 2018

  Ahoj,

  je sympatické, že víš, co Tě baví a jaké povolání Tě láká, i to, že se snažíš získat co nejvíce informací. Na policistu můžeš studovat na střední, vyšší odborné i vysoké policejní škole. Policejní akademie se studuje po maturitě na střední škole, tedy nejdříve od 18 let. Pokud si zadáš do vyhledávače: policejní akademie, střední policejní škola nebo vyšší odborná policejní škola, můžeš se seznámit s požadavky, které musí splnit uchazeč o přijetí.

  Pokud se chce někdo stát policistou, musí prokázat, že je fyzicky i psychicky způsobilý, dělá tedy testy způsobilosti. Více se o tom všem dočteš například tady: www.policie.cz/informace-pro-uchazece.aspx.

  Jestli Tě práce policisty zajímá a chceš se s ní blíže seznámit, můžeš s rodiči navštívit některé z náborových pracovišť nebo třeba i Informační a poradenské středisko úřadu práce.

  Přejeme úspěšnou cestu k plnění Tvých snů,

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj rozhoduji se na jakou mam jít střední školu takže samozřejmě přemýšlím jaké povolání by se ke mě hodilo.Baví mě ,,papírování“,nechci práci u které budu celou pracovní dobu na počítači,maximálně 1-2 hodiny denně,ale bylo by lepší kdyby byl pc jen vyjímkou.Co jsem už někde četla nebo tak tak by mě zajímala práce účetní,managera a nebo být ředitelka základní školy.Co tyto práce obnáší za činnosti?A kolik si u nich průměrně vydělám?

  holka, 15 let, 12. listopadu 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  od 15 let na tomto serveru klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Je prima, že přemýšlíte o tom, co dál, dokonce víte, co a jak chcete. Více Vám o volbě povolání poradí výchovná poradkyně (poradce) na vaší škole, popř. třídní učitel/učitelka. Radit se můžete i s rodiči, znají Vás od narození, jistě ví, pro co máte talent. Informace, které chcete znát, můžete také vyhledat na internetu.

  Přejeme Vám krásný, barevný podzim.
  Modrá linka