Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Povolání

  Zdravím celou poradnu,
  nejsem nijak nadšená z toho, že vás musím otravovat, protože věřím, že máte na starost důležitější dotazy, přesto mi tato otázka již dlouho leží v hlavě.
  Už od dětství se toužím stát spisovatelkou, co všechno pro to musím udělat, popř. Jak mám napsat knihu? Mohu knihu vydat už teď, když je mi 13 let? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj,
  předně bych tě ráda ujistila, že rozhodně neotravuješ a naopak je velmi sympatické, že za svým snem jdeš už od dětství a zajímá tě, co pro jeho splnění můžeš udělat. Sama jsem autorkou několika knih, tudíž myslím, že jsem pro zodpovězení tvého dotazu poměrně kvalifikovaná.
  Pro vydání knihy není na jednu stranu potřeba nic složitého, ale na druhou stranu to zároveň není úplně jednoduché. Základem je samozřejmě kvalitní rukopis, který zaujme vydavatele natolik, že se rozhodne tvou knihu vydat. Pokud máš tedy v hlavě vymyšlený dobrý příběh, o kterém jsi přesvědčená, že by mohl čtenáře zajímat, napiš ho (nejspíš tušíš, že rukopisy se v současné době píší už výhradně na počítačích). Pak popros rodiče, aby s tebou prošli nabídky knižních vydavatelství, kam bys mohla svůj rukopis poslat. Některá vydavatelství požadují celý rukopis, jiná jen ukázku s konceptem příběhu.
  Potom nastává ta nejdelší fáze, kdy spisovatel čeká, jestli se jeho rukopis bude líbit a ozve se mu z vydavatelství někdo, koho zaujal. Jestliže odevzdáš skutečně kvalitní rukopis, určitě tě bude kvůli jeho vydání někdo kontaktovat. Co se týká tvého dotazu, jestli můžeš vydat knihu už ve třinácti letech, ujišťuji tě, že ano. Na světě je spousta velmi úspěšných dětských spisovatelů.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den jsem z kraje Vysočina a chtěla bych dělat nutričního terapeuta. Mohla bych se zeptat na jakou školu jít? Děkuju za odpověď

  holka, 14 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,
  nutriční terapeut je zdravotnickou profesí, ke které člověk potřebuje absolvovat vyšší odborné vzdělání na zdravotnické škole. Buďto si můžeš vybrat tříleté studium „Diplomovaný nutriční terapeut“ na vyšší odborné zdravotnické škole. Nebo je možné absolvovat tříletý bakalářský program „Nutriční terapeut“ na lékařské fakultě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj,

  chtěl bych se zeptat jak moc si vydělává post. html programátor či php programátor?

  týpeček, 13 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,
  obávám se, že na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože plat programátora závisí na mnoha faktorech. Záleží na tom, jakou má praxi, jak je šikovný, v jaké firmě pracuje atd. Podle průzkumů, které jsem našla na internetu, dostávají junior programátoři nejčastěji plat mezi třiceti a čtyřiceti tisíci. Senior programátoři potom nejčastěji berou mezi šedesáti a devadesáti tisíci. Ale jak jsem uvedla, jde o velmi orientační údaje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den. Omlouvám se, protože můj dotaz je trochu nezvyklý. Jsem na víceletém gymnáziu a tudíž mě čeká VŠ. Jako svůj obor se budu rozhodovat mezi nějakou přírodní vědou. A právě v tom je problém. Nevím, pro jaké povolání se rozhodnout. Velice by mě zajímala fyzika - a to ať astronomická, tak částicová. Ale k fyzice je potřeba solidní matematika. Když se učím, tak mám obvykle za 2, tedy nejsem špatný matematik, ale zřejmě nemám na kariéru fyzika. Několikrát jsem na vysvědčení z matematiky 2 měl. Ve fyzice nemám absolutní problémy a mám téměř samé 1. Ale nejsem jediný ve třídě, kdo se chce fyzice či inženýrství věnovat. Ostatních je hned několik a řekl bych, že jsou lepší než já. Proto jsem začal přemýšlet o práci chemika. Jsem spíše takový přemýšlivý snílek a právě chemie obnáší celkem náročnější experimentální činnost, aspoň pro mě. Ale zato mi testy jdou také bez problémů a chemie, možná kvůli tomu, že mi jde, mě baví. Ale problémem je, že se obávám, že chemie bude obnášet také složitější matematiku. Pokud tomu tak bude, mohl bych začít opět uvažovat nad tím, jestli se mám věnovat fyzice, když už zde matematika bude také. Slyšel jsem totiž, že fyzika a matematika je základem i pro chemii, biologii nebo třeba geologii. Takže bych fyziku a matematiku potřeboval stejně tak. Uvědomuji si, že na to mám ještě čas, jenže si můžeme vybírat vědecké olympiády a máme si vybrat obor, na jehož VŠ přednášky můžeme chodit (třeba na matfyz). Děkuji za jakoukoliv radu do budoucího povolání.

  kluk, 14 let, 9. listopadu 2019

  Ahoj,
  oceňuji, jak důkladně přemýšlíš o svém budoucím uplatnění a snažíš se správně vybrat směr, kterým se po gymnáziu vydáš. Už to je, myslím, moc dobrý začátek. Jestli jsem Tvoji zprávu pochopila správně, rozmýšlíš se, jestli se teď více zaměřit na fyziku anebo chemii s ohledem na to, do jaké míry se s těmito obory pojí složitější matematika. Píšeš, že z matematiky máš obvykle za 2. Možná Ti to teď v porovnání s ostatními spolužáky nepřipadá (nevím, jaké výsledky mají Tvoji spolužáci nebo jaké na sebe máš Ty sám nároky), nicméně dvojka je stále velmi dobrý výsledek, který by, myslím, neměl být překážkou v tom, abys vystudoval fyziku anebo chemii a poté pracoval v oboru. Navíc, známka sama o sobě není všeříkající - případné nedokonalosti v matematických schopnostech se dají vykompenzovat pílí a také zápalem a nadšením do daného oboru. Troufám si říci, že spousta studentů přírodních věd to měla podobně, jako teď Ty, málokdo má nadání pro všechno.
  Jak píšeš, máš na rozhodování ještě dost času, což Ti hraje do karet - můžeš ho využít pro sbírání nejrůznějších informací, které Ti volbu usnadní. Napadá mě třeba kontaktovat některé studenty přírodních věd a zeptat se jich, jak to měli s matematikou oni a jak konkrétně ji při studiu využívají. Sám píšeš o VŠ přednáškách, kam se můžeš chodit dívat, většina takových přednášek by měla být přístupná veřejnosti. I to by Ti tedy mohlo pomoct udělat si nějakou představu. K tomu můžeš navštěvovat nejrůznější odborné besedy (třeba v planetáriích a dalších institucích), kde je obvykle možné setkat se s odborníky, klást jim dotazy, které Tě zajímají. Můžeš také sledovat nové trendy a objevy ve fyzice a chemii, většina významnějších organizací má v dnešní době profil i na sociálních sítích. Je možné se do takových organizací zkusit přihlásit i na stáž - někde na to mají pro studenty i speciální programy. Můžeš tedy nasávat různé informace a postupem času uvidíš, jaký obor Tě bude více lákat, více bavit.

  Krásné dny přeje

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj chci se zeptat na věci ohledně vzdělání a bydlení do budoucna. Když chci jít na zdravotnickou školu tak jaké musím mít známky? Z čeho musím mít hlavně dobré známky? Stačí mi vystudovat Střední škola nebo potřebuji i odbornou nebo vysokou, chtěla bych být zdravotní sestra tak stačí pouze střední? Je vysoká škola nebo ta odborná zdravotnická škola placená? Jak by to bylo kdybych chtěla odejít do Německa a být tam jako zdravotní sestra? Je mi jasné že musím umět německy a co ještě? V dnešní době jsou byty a domy strašně drahé a vše se zdražuje víc a víc. Takže to je nutné si vzít půjčku? Není to risk? V Německu se dá vydělat o dost víc peněz jak se tam dostat? Taky mi napadlo provozovat penzion třeba na Šumavě nebo někde v Německu hned za hranicema přece jenom tam hlavně přes zimu je hodně lidí a penziony se snadno obsadí a není nic volného takže mi napadlo i todle, je to reálné? Přijde mi mi poslední dobou že více a více přemýšlím nad budoucností a více dospívám a připadám si více a více připravená na život. Předem děkuji za odpověď ahoj.

  holka, 13 let, 28. října 2019

  Ahoj,

  líbí se mi, že uvažuješ o své budoucnosti a promýšlíš jednotlivé varianty. Jsme psychologická poradna, budeme odpovídat pouze obecně, na hodně Tvých otázek nejsme kompetentní odpovědět.

  Být zdravotní sestřičkou je pěkné, ale náročné povolání. Dnešní zákony pozměňují podmínky pro vzdělání sester - záleží, jakou sestrou by ses chtěla stát (praktická sestra, všeobecná sestra, dětská sestra apod.). Základem je vystudovat střední školu v oboru a pak absolvovat některé další vzdělávání (kvalifikační kurzy, vyšší odbornou školu, vysokou školu...). Více informací Ti podá poradce pro volbu povolání ve vaší škole, nebo Poradenské a informační středisko při Úřadu práce. Můžeš také jít na Den otevřených dveří na nejbližší střední zdravotnické škole.
  Kvalifikační požadavky pro práci zdravotní sestry v Německu neznáme, jazyk je jistě podmínkou, ostatní podmínky se dají zjistit ve speciálních agenturách - tam se také můžeš informovat, jak se dostat k jiné práci v Německu.

  Ptáš se i na půjčky na případné pořízení domu nebo bytu, zda jde o risk: ano, určitý risk to je, ale často také šance, jak získat potřebnou částku. Důležité je zjistit si výhody a nevýhody konkrétních půjček - nejlépe u nezávislého finančního poradce.

  Ptáš se i na to, zda je reálné provozovat penzion na Šumavě, nebo v zahraničí. Pokud budeš chtít jít touto cestou, můžeš získávat zkušenosti třeba brigádami v některém z ubytovacích zařízení (až budeš starší) a sama si udělat obrázek, jak to chodí. Každý sen někdy začíná prvním krokem, pokud budeš chtít, sen se může naplnit.

  Je moc pěkné plánovat a připravovat se na budoucnost, pokud je to spíše radost, než stres - to bychom Ti moc přáli.

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den, omlouvam se, ze pisu tak casto:( Ale tentokrát je to doopravdy dulezite.. jde o skolu.
  Protoze letos chodim do sedme tridy, tak bych chtela zkusit prijimacky na sestilete jazykove gymnazium, ano vim, ze to bude narocnejsi, ale jazyky me vzdycky strasne moc bavily, takze v tom nevidim problem. To gymnazium by bylo bud francouzske, nebo spanelske. A vlastne jde o to, ze prvni dva rocniky se ucime ten jazyk, abychom pak ve tretim rocniku rozumneli vyuce pouze v tom danem jazyku. Coz je pro mne super, protoze jsem vzdycky chtela na skolu s jinym jazykem.
  Ale ted je tu ten problem,ktery nedokazu sama vyresit a prijde mi trapne o tom mluvit s nekym, kdo me zna, tak bych chtela poprosit o radu vas:(
  Vzdycky uz od malicka jsem tady na svete chtela neco dokazat. A myslim to tak, abych nejak pomohla lidem na svete, zivotnimu prostredi, to je jedno, proste je pro me priorita neco takoveho dokazat, protoze jinak tu pro me ten zivot vlastne nemel vyznam, jestli vite, jak to myslim.
  A vim, ze nejvetsi moznost neco takoveho dokazat je spise v Americe, proste i kdybych to dokazala tady v cesku, tak mi reknete, jake dalsi zeme se tohohle nejjvice chytnou:) Ale o tohle nejde az tak moc.
  Proste bych se chtela jeste na studium presidlit do ameriky. tohle jsem rodicum rekla a nemaji s tim problem. Premyslela jsem o nejake herecke skole, ale to si myslim, ze jako stredni mohu studovat taky, ale nevim. Ja bych to totiz nejradsi zacala studovat ted, herectvi myslim,protze (ted to zni jako pitomost ja vim) mi vsichni uz od mala rikali, ze at jdu na famu nebo na damu, at uz to byli cizi lide, nebo rodina, ucitele vsichni mi to rikali, at se dam timhle smerem. Hrala jsem i v nekolika skolnich hrach a vzdycky to dopadlo dobre. A je to vlastne i muj sen tak trochu,proste bych strasne chtela herectvi, nataceni do filmu, foceni atak. Mam strasne rada pozornost. Ale mam proste problem s tim, ze nevim, co mam tedkon z te sedme tridy delat. nevim, jestli existuje nejaky gympl, skola, na kterou bych mohla jit uz ted. Vlastne do osmicky, nebo je moznost famu az od devitky a vlastne do prvaku:/ Vlastne ja se stejne chci presidlit do te ameriky na vysokou, to je proste muj sen taky od uplnyho prcka a proste si ten sen chci splnit. A v ty americe bych rekla mam vetsi moznost tohohle uplatneni nez jako dite v cr, protoze tady je opravdu pouze hrstka hercu do dvaceti let.
  Nevite, jak bych se mela rozhodnout? a vim, ze se tohle muze jeste zmenit, to co budu chtit delat, ale tohle jsou veci, ktere se u me uz drzi zhruba 7 let.

  holka, 13 let, 11. října 2019

  Ahoj,
  píšeš, že je Ti trapné mluvit o tom, co Ti leží v hlavě s někým, kdo Tě zná. Ráda bys jednou do Ameriky, chtěla bys něco dobrého dokázat, věnovat se herectví. Zvažuješ, na kterou školu bys měla přestoupit, jaké možnosti tu jsou. Ptáš se nás, jak se rozhodnout.
  Na to Ti nemůžeme takto na dálku odpovědět, odpověď musíš najít v sobě, s podporou svých blízkých, kteří Tě právě lépe znají a dokážou Ti pomoci najít např. kontakty ve svém okolí. Chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála s nimi sdílet, nad čím přemýšlíš, co bys do budoucna chtěla. I tím si to můžeš lépe ujasnit. Ohledně možností dalšího studia se můžeš poradit s kariérním či výchovným poradcem, kterým bývá jeden z učitelů ve škole. Dokud nejsi plnoletá, měla bys svoje vzdělání řešit s rodiči, kteří Tě v něm můžou podpořit. Píšeš, že v Americe bys měla lepší uplatnění dětského herectví, protože v ČR je takových herců málo. Tomu úplně nerozumím, pokud je jich u nás málo, nejspíš bys měla spíše větší šanci na úspěch a uplatnění. Můžeš se podívat i u nás na možnosti hereckého vyžití.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Povolání

  Kolik vydělají dětští herci?

  Ahoj Alíku,
  zdál se mi sen, že jsem se stala dětskou herečkou. Dostávala jsem ňáké peníze.
  Tak mě napadlo, kolik si asi vydělávají?
  Děkuji, hezký den.

  Ahoj,
  honoráře se běžně nezveřejňují, můžeme tedy bohužel jen spekulovat. Co jsem našel, tak u reklamních spotů si jde za jeden natáčecí den vydělat pět tisíc korun. U filmů bude odměna za den zřejmě nižší, ale zase bude těch dnů minimálně několik desítek (naproti tomu reklama bývá natočená během dvou dní). U televizních seriálů bude asi odměna ještě víc rozprostřena. Čekal bych, že výše honoráře hodně záleží na velikosti role, na talentu, na spolehlivosti a na celkových produkčních hodnotách natáčeného díla. Hvězda propracovaného velkofilmu může být finančně úplně jinde než vedlejší rolička v televizní inscenaci.

  Lepší odpověď ti asi nikdo nedá. Příště musíš ve snu dávat lepší pozor a peníze si před probuzením přepočítat. :-D

  Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám dotaz k mému vysněnému povolání, už asi 3 roky bych chtěla být dětská psycholožka.
  I na internetu už jsem si hledala, co musím studovat a nic jsem nenašla, když jsem se ptala mamky taky nic nevěděla.
  Prosím řekněte mi, co musím vystudovat abych mohla být psycholožka.
  Předem moc děkuji za odpověď.
  Ahoj

  holka, 12 let, 14. října 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že mám sama vystudovanou psychologii, myslím, že ti mohu poskytnout kvalifikovanou odpověď. Jednooborová psychologie se studuje buď na filozofické fakultě, nebo případně je tento obor ještě otevřen na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. To, zda tě na studium jednooborové psychologie přijmou, záleží na tom, jestli složíš přijímací zkoušky. Přihlásit se můžeš z jakékoli střední školy, ale osobně se domnívám, že jednu z nejlepších průprav ti poskytne gymnázium (což ale samozřejmě neznamená, že se nemůžeš na psychologii hlásit třeba ze střední průmyslové - jen se určitě budeš muset připravovat sama a doplňovat si znalosti z některých předmětů, například biologie). Pokud se ti podaří na psychologii dostat, postupem času se budeš velmi pravděpodobně specializovat na některý z jejích oborů (například na poradenskou psychologii, klinickou psychologii atd.) a z něj poté také složíš státní zkoušky. Pak už ti nic nebrání v tom, aby ses začala psychologii věnovat v praxi.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Jakou VŠ na studium vesmíru?

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mého povolání. Už od malička (asi pěti let) mě fascinuje vesmír. Nejvíce mě zajímají černé díry a chtěla bych je prozkoumat. A teď můj dotaz – na jakou střední a potom vysokou školu musím jít, aby mi bylo umožněno zkoumat vesmír? Vím, že mám ještě dost času, ale chtěla bych to vědět. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 22. září 2019

  Ahoj,
  klíčové obory pro výzkum vesmíru jsou matematika a fyzika, takže bych ti doporučil začít v každém případě gymnáziem a následně po maturitě pokračovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V bakalářském studiu (první tři roky VŠ) by sis vybrala jako studijní program obecnou fyziku a pak v navazujícím magisterském (další dva roky VŠ) je přímo možnost Astronomie a astrofyzika. ;-)

  Během doby, než se dostaneš na vysokou školu, se možná ve výzkumu vesmíru ledacos změní. I když už se mnoho let odkládá vypuštění teleskopu Jamese Webba, je pravděpodobné, že až začneš studovat na Matfyzu, už bude venku a bude fotit vesmír mnohem podrobněji, než nyní zvládá Hubble. Čekají nás určitě velmi zajímavé objevy!

  Předpokládal bych, že se v tu chvíli vyplatí i znalost informatiky a obecně schopnost práce s velkým množstvím dat, protože nestačí data jen posbírat, zrovna tak důležité bude navrhnout způsob, jakým na ně pohlížet a jak v nich najít to zajímavé. Časy, kdy výzkumníci vesmíru dumali nad rozmazanými fotografiemi u počmárané tabule, jsou pryč, dnes už většinou sedí u počítačů a zírají na tabulky s čísly a na všelijaké grafy. Nemusíš se stát počítačovou expertkou, ale hlubší přehled o analýze informací se pro výzkum čehokoliv rozhodně vyplatí.

  Pokud už umíš anglicky, můžeš se začít vzdělávat na YouTubu, doporučil bych ti třeba kanál PBS Space Time. Videí o černých dírách mají několik. Tady je třeba jedno o tom, jak černou díru vytvořit:

  A tady popis, jak černá díra zabíjí galaxie:

  Přeji hodně štěstí při studiu. ;-)

  Alík

  Povolání

  Ahoj, mám dotaz..
  Chci být spisovatelkou. Už mám rozepsány nějaký ten postup příběhu atd.. o to nejde. Ale chtěla jsem se zeptat, jak knihu zviditelnit ještě před vydáním? Je to něco jako horor.. a potřebovala bych udělat knížku prostě vyditelnejsi. Nezajimaji mě věci typu, že ne ta nemám, protože já vím, že to dokázat můžu. Mám napsat tu knížku třeba kromě češtiny i v angličtině a poslat to do nějakého např britského nebo amerického nakladatelství? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 13. září 2019

  Ahoj,
  myslím, že na tvůj dotaz mohu odpovědět poměrně kvalifikovaně, protože jsem sama autorkou několika knížek. I když se ti to asi nebude líbit, v první řadě si myslím, že by ti neškodilo trochu více pokory. Mít rozepsanou, nebo vymyšlenou osu příběhu je pouze první krok - a je to pouze první krok z mnoha dalších, které musí následovat, aby nějaká kniha vůbec vznikla. A bohužel mít napsanou osu příběhu vůbec neznamená, že z ní automaticky vznikne dobrá kniha. Napsat knihu, která zaujme nejprve vydavatele a poté čtenáře, není nic jednoduchého a je to běh na dlouhou trať (a skutečně mluvím z vlastní zkušenosti).
  Tím tě samozřejmě nechci zrazovat od psaní, ale postup, kdy jsi ještě žádný rukopis nenapsala a už přemýšlíš o tom, že ho kromě češtiny napíšeš i v angličtině a pošleš do zahraničí, zcela určitě není životaschopný. Nejprve napiš rukopis a až si budeš jistá, že je v podobě, která se ti stoprocentně líbí, můžeš ho zkusit poslat do tuzemských nakladatelství. Pak následuje dlouhé a nevděčné období, kdy spisovatel čeká, zda se mu někdo z nakladatelství ozve a zda se mu bude rukopis líbit. Teprve v případě, že ho někdo vydá, že se bude v Čechách dobře prodávat a projeví o něj zájem zahraniční nakladatelství, zaplatí se překladatel, který jej přeloží. Ačkoli neznám úroveň tvé angličtiny, musela by být skutečně výjimečná, aby sis mohla troufnout na překlad knihy. Nicméně předem tě musím upozornit, že v zahraničí se vydává pouze zlomek naší literatury.
  Každopádně předtím, než budeš mít v ruce kvalitní rukopis, který nějakého vydavatele zaujme, nemůžeš pro jeho zviditelnění udělat vůbec nic, protože jednoduše nemáš co propagovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj Alíku, momentálně skoro všude slýchávám, že když máš sen máš si za ním jít. Mím snem je mít svou ordinaci a léčit různé kožní problémy (dermatologie) a tím pomáhat lidem. Druhým mím snem je mít šťastnou rodinu. Ten druhý teď nijak neovlivním, ale na ten první bych už se chtěla nějak připravit, chtěla bych se začít přímo na něj nějak učit, jenže nevím kde začít, poradíš mi? Vím že mi je teprve 11, ale raději bych si četla různé informace než abych hrála nějaký dětský hry jako třeba roblox
  Předem děkuji za odpověď Markétka

  holka, 11 let, 18. srpna 2019

  Milá Markéto,

  je hezké, že jsi našla povolání, pro které bys dokázala být nadšená. V medicíně bývají populární jiné, více mediálně zviditelňované obory než je dermatologie, i ta je však velmi potřebná. Pracovníci Alíkovy poradny ani Modré linky nejsou lékaři, proto Ti mohu odpovědět jen obecně.
  Myslím, že by nebylo špatné začít se na studium medicíny připravovat studiem jazyků - hodila by se Ti především latina a angličtina, ale ani žádný další jazyk nemůže škodit. Můžeš také zatím číst knihy o medicíně určené široké veřejnosti, např. životopisy slavných lékařů nebo různé vzpomínkové deníky lékařů, kteří pracovali v neobvyklých podmínkách při humanitárních misích v zahraničí. Populární je teď také série knih o běžném životě lékaře na irském venkově od Patricka Taylora.
  Pokud budeš mít tu možnost, je vždycky prima, když se můžeš (třeba v širší rodině) pobavit s někým, kdo vykonává Tvé vysněné povolání. Tak se dozvíš nejvíce o kladných stránkách profese i úskalích, která by člověka "zvenčí" třeba ani nenapadla.

  Přejeme Ti hodně nadšení i vytrvalosti na cestě za Tvou vysněnou prací.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,
  Mám dotaz k povolání. Vím že když mi je 11 (skoro 12) tak se můžou mé názory, zájmy a tak dále změnit, ale už pár let mě zajímají dvě povolání. Takže chtěla bych být vývojář počítačových a mobilních her, nebo něco podobnýho nebo pilotka. A můj dotaz se týká pilotování. Takže vadí že jsem holka? Mohla bych být pilotka když jsem krátkozraká? Měla bych jít po základce na gympl? Myslím že kdybych šla tam, tak mě může připravit na obě povolání ale nevím. Předem díky za odpověď

  holka, 11 let, 21. srpna 2019

  Ahoj,
  to, že jsi holka, rozhodně nevadí. Existuje i spousta velmi úspěšných pilotek. Pokud jsem dobře pátrala, nevadí ani krátkozrakost (samozřejmě musíš nosit adekvátní brýle, nebo čočky). A nejlepší variantou je skutečně gymnázium, po kterém poté můžeš případně jít na dopravní fakultu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Zdravím!
  Potřebuju pomoct. Letos po prázdninách jdu do 8. třídy a i když bych nad tím měl už teďka přemýšlet, nevím, kam chci na střední ani jakou chci práci. Mezi mé největší zájmy patří historie a jazyky, hlavně Čeština a Angličtina. V Češtině jsem velmi výborný, a tak bych chtěl nějakou práci, ve které bych mohl svoje češtinářské schopnosti využít. Ve volném času taky skládám rýmy, různé básně atd. V tom jsem taky velmi výborný. Takže se chci zeptat, jakou práci by jste mi doporučili a taky na jakou střední školu bych mohl jít?

  kluk, 13 let, 18. července 2019

  Ahoj,

  chtěla bych ocenit, že už dnes s vážností přemýšlíš o tom, jaké bys chtěl mít povolání. Pokud máš rád češtinu a práci s českým jazykem (je to vidět i na způsobu Tvého vyjadřování  ), mohl bys vystudovat obor český jazyk na některé z filosofických fakult (tomuto oboru se také říká bohemistika) a pak se češtině věnovat v teorii nebo praxi - třeba ve výuce, výzkumu, redaktorské práci apod. Stejně tak můžeš studovat dějiny nebo anglický jazyk. Předpokladem je ovšem ukončené středoškolské vzdělání. Pro tyto obory Tě nejlépe připraví humanitní větve gymnázií.
  Samozřejmě, že máš ještě dost času k tomu se rozmyslet, měnit svoje názory i záliby, uvidíš. Tím, kdo je opravdu povolaný k tomu Ti ve volbě studijního oboru poradit, je výchovný poradce, kterého jistě ve škole máte.
  Zatím můžeš rozvíjet svoje zájmy, nyní o prázdninách třeba psát deník (můžeš i anglicky), povídky, poezii apod. A hlavně - pro dobré zacházení s jazykem je dobré hodně číst kvalitní literaturu, což prázdniny právě umožňují.

  Pěkné léto,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj
  Potřebuji pomoc.
  Jdu příští rok do 9.třídy a kamarádky říkali, že si mám dát přihlášku na dvě školy.
  Jenže já chci jít na prodavačku se učit a chci jít do Jeseniku na hotelovou školu Vinsenze Priesnitze a obchodní akademie a prodavačka je ještě v Šumperku nebo někde jinde, jenže je to daleko od mého domova. A já chci jít na to co mě baví a to je právě obor prodavačka.
  A já chci jít jen na tu do Jeseniku a nechci si dát přihlášku na nějakou další dalekou školu, nechci být daleko od mé rodiny !
  Předem děkuji za odpověd :-)

  Hezký den, Elzo,
  je dobře, že víte, čím byste chtěla být a máte už i vybranou školu. Kamarádky Vám ale říkají, abyste si dala více přihlášek. Nepíšete, s čím byste potřebovala pomoci, možná jste se s tím, jak to máte, chtěla pouze svěřit. Je samozřejmě na Vás, jak se po domluvě se svými rodiči rozhodnete. Někdy je lepší mít "pojistku" a dát si více přihlášek pro případ, že by jedna ze škol nevyšla. Chápu, že chcete být blíže domovu a rodině, je to Vaše priorita, na které nic nemění ani to, pokud byste si dala pro jistotu i další přihlášku jinam. Můžete se o tom poradit ještě s rodiči a třídním učitelem/učitelkou.

  Přejeme hezké prázdniny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj.
  Jsem Petra. Chtěla bych se v budoucnu stát vědkyní. Moc mě baví fyzika. Ale nevím, na jakou školu mám jít, abych se tam opravdu mohla stát vědkyní. Nějak jako byli vědci v seriálu Teorie velkého třesku. Moc bych si to přála, protože věda je můj život. Mohli by jste mi poradit prosím? Chtěla bych, aby to bylo někde v Plzni. Chápu.. Je mi teprve 12 a mám na to dost času. Ale ten seriál sleduji moc dlouho a vědkyní se chci stát už od 5 let. Věda je můj život. ❤️ Nebo jsem taky přemýšlela, že bych byla psychologoška. A to taky nevím kam mám jít. Baví mě pomáhat lidem kteří potřebují pomoct. Jednou jsem dokonce pomohla kamarádce, která byla smutná kvůli klukovi a nevěděla co má dělat. A maminka říkala, že bych za to dostávala dost peněz. Ale já nevím.. Dostává se za vědkyni taky hodně peněz? Vím, že je to na mě co bych měla dělat, ale já se nevím, co by bylo lepší.
  Předem děkuji za odpověď.

  Petra, 12 let, 27. června 2019

  Ahoj Petro,

  je perfektní, že odmala víš, čemu by ses jednou chtěla věnovat, máš to o to jednodušší, spousta Tvých vrstevníků vůbec netuší, jakou profesi by si v budoucnu měla vybrat a k čemu se připravovat. Na každé škole je výchovný poradce, který, spolu s Tvou třídní učitelkou/učitelem, by Tě měli umět nasměrovat na správnou školu, pravidelně dostávají podrobné zprávy o tom, jaký obor se ten který rok otevírá a pro kolik dětí jsou na něm místa.

  Nemyslím si, že by profese vědkyně či psycholožky nějak zvlášť vynášela. Na obě uvedená zaměstnání je nejlepší nejdříve absolvovat gymnázium a maturitu, to už Ti bude 18 či 19 let, a budeš vědět mnohem víc než dnes a uvidíš, zda se Tvé představy časem nezmění, každým rokem se nyní totiž objevují nové obory, které dříve ani neexistovaly. Jak k vědkyni, tak psychoterapeutce, vede cesta velmi dlouhá a složitá a obě se musí vzdělávat celý další život, což může být těžké skloubit s rodinným životem. Nebudu ani skrývat, že zejména vědkyně jako žena se mezi vědci muži velmi těžko uplatňuje a prosazuje. Toto všechno bys ale především, kromě svých učitelů, měla řešit se svými rodiči. Bylo by fajn, kdybyste chodili do VIDA parků a na různé takové technické akce, na vysoké i odborné školy ve Dny otevřených dveří, kde můžeš mluvit přímo s vyučujícími profesory a ptát se na vše, co potřebuješ vědět. Znáš-li v okruhu svých známých někoho, kdo má jednu z Tvých dvou oblíbených profesí, pak je ideální si s takovým člověkem promluvit a zeptat se ho, co toto zaměstnání obnáší pro jedince v praxi ve skutečnosti. Něco zcela jiného je seriál a něco zcela jiného skutečný život mezi mikroskopy, pipetami a zkumavkami.

  Přejeme Ti splnění Tvých přání.
  Modrá linka