Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj Alíku a ostatní
  Chodím do šesté třídy a minulý rok v páté třídě šli na gypl dvě spolužačky
  A chtěla bych se zeptat jsetli bych nemohla jít na osmiléte gymnázium v šesté třídě.

  Dotaz číslo 2
  Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla učit na zš prvního stupně?
  Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla být uč. zš druhého stupně?

  Předem DĚKUJU za odpověď

  holka, 12 let, 31. října 2018

  Ahoj,
  někdy je možné přejít na jinou školu i v průběhu každého z ročníků, záleží na domluvě s danou školou, jaké má podmínky pro přijetí apod. Můžeš tuhle variantu probrat s rodiči a informovat se i ve škole. Pro učitelství 1. a 2. stupně existují obory v rámci vysoké školy na pedagogické fakultě, na tu se dá dostat po maturitě, když splníš přijímací zkoušky.

  Přejeme hezké podzimní dny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,jsem v osmé třídě na Gymnáziu(šla jsem z páté třídy)a přemýšlím o studiu na veterinární škole.Ráda bych se zeptala,za je lepší zkusit přijímací zkoušky na střední školu a nebo zůstat na Gymnázium a poté jít na vysokou školu.Protože na vysokou bych jako veterinářka stejně musela

  holka 12 let, 30. října 2018

  Ahoj,
  je skvělé, že se ptáš na informace, které potřebuješ. Obzvláště chci ocenit, že už takhle dopředu víš, za čím si chceš jít. Ptáš se, zda zůstat na gymnáziu anebo zda jít na jinou střední školu. Nepíšeš, o jakou střední školu se jedná, tak si domýšlím, že možná myslíš nějakou odbornou střední školu, která se specializuje na veterinu. Říkám si, že to může být fajn průprava, pokud jsi si skutečně jistá, že chceš jít touto profesní cestou. Na druhou stranu gymnázium, kde už jsi zvyklá, by Ti mělo poskytnout dostatečnou přípravu na vysokou, a zároveň tam můžeš stále změnit rozhodnutí o následném studiu.
  O všem se můžeš informovat u výchovného poradce nebo školního psychologa. Stejně tak i učitele, jestli máš nějakého v oblibě. Vždycky je skvělé se umět zeptat, hodně Tě to posune.

  Hodně štěstí přeje
  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den,
  už jsem jednou psala ohledně psychologie a omlouvám se že zase otravuju, jenže se blíží přijímačky. Chtěla bych jít na vysokou studovat psychologii. Mám už vybrané dvě školy - Sociální činnost a Gymnázium, ale nevím, která škola by mě lépe připravila na vysokou, kde se právě studuje psychologie. Moc děkuju za odpověd!

  holka, 14 let, 20. října 2018

  Ahoj,

  oceňuji, že už teď se zodpovědně rozmýšlíš, kam budeš dál směřovat ve studiu. Přijímací zkoušky na psychologii se většinou skládají z více částí, bývá to test studijních předpokladů a dále oborový test z psychologie/základů společenských věd/biologie a ústní pohovor o Tobě a praxi v práci s lidmi. Můžeš se podívat na stránky obou zamýšlených středních škol, jaké předměty tam mají kolik prostoru, co by Ti lépe šlo a bavilo Tě. Příprava na vysokou školu probíhá jak během střední školy, tak i vlastním samostudiem, kterým můžeš doplnit to, co se na střední škole nevyučuje. Chci Tě uklidnit, že ať už si vybereš kteroukoli ze středních škol, šance na to, aby ses dostala na psychologii, závisí především na Tvém přístupu a aktivitě v další četbě knih, praxích a vlastní práci na sobě. Více poradit ohledně výběru školy Ti může výchovná poradkyně u Vás ve škole.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  čau alíku mám dotaz mám dvě možnosti kam jít buď na kuchaře nebo na elektrikáře ale nevím co jsi vybrat :/ a mám otázku muže silnoproudař dělat i slaboproudaře?

  kluk, 15 let, 17. října 2018

  Ahoj,
  bohužel ti nedokáži na tvou otázku odpovědět a troufám si říci, že by to nedokázal nikdo, kdo tě nezná. Při volbě povolání záleží na mnoha faktorech a pravděpodobně nejvýznamnějším z nich je tvé osobnostní založení. To se však nedá poznat z několika vět. Spíš bych ti doporučovala, abys požádal o názory lidi z tvého okolí, kteří tě znají a jsou obeznámeni i s okolnostmi tvého života, zázemí a praktickými záležitostmi. Stejně tak můžeš navštívit nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu a podstoupit test profesní orientace, který by ti s tvým budoucím směřováním také mohl pomoci.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj jsem v kvartě na gymnázium vím že chci studovat lékařství pro děti a dorost ale nenašla jsem žádnou střední školu takže nejspíš zůstanu na gymplu ale vůbec nechápu systém vysokých škol u tohoto oboru. Vysvětlili by jste mi to prosim?

  holka, 14 let, 14. října 2018

  Ahoj,
  je fajn, že se už teď zajímáš o svou profesní budoucnost a nebojíš se zeptat, když Ti něco není jasné. Pro studium zaměřené na další postup na vysokou školu lékařskou existují střední zdravotnické školy, zdravotnická lycea, těžko ale říct, zda ve svém okolí takovou školu máš. Další možností je jít na všeobecné nebo jinak zaměřené gymnázium. Systém vysokých škol je pak takový, že volíš lékařskou fakultu na některé z nich, všeobecné lékařství a časem i konkrétní obor, tedy pro děti a dorost. To je ale ještě daleko a je zbytečné se tím teď trápit, v tom se lépe zorientuješ, až budeš v maturitním ročníku. Neboj se pro více informací ve svém okolí zeptat třeba rodičů nebo třídního učitele, také byste měli mít na škole kariérního poradce, který by měl mít podrobnější přehled.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Povolání

  dobrý den, jsem v 8.třídě, a všichni říkají že už by jsme měli rozmýšlet na jakou školu pudem. Já jsem už od mala chtěla být kriminalista, ale to bych musela dát fyzické testy, tělák mi moc nejde. A pak je tady ta druhá možnost, pudu na hotelovou školu, i když nevím co bych tam měla přesně dělat.. co mám dělat?

  jovita, 14 let, 14. října 2018

  Ahoj Jovito,
  chápu, že není snadné rozmyslet si, co dál studovat, jakou profesi pak zvolit. Můžou v tom pomoci rozhovory s rodiči, kteří Tě znají od dětství a můžou tak poradit, v čem jsi šikovná, co Ti jde, jaké jsou možnosti ve Tvém okolí. Probrat to můžeš také s nějakou kamarádkou, která se také rozmýšlí. Ve škole by měl být kariérní poradce (některý z učitelů, třídní učitel nebo školní psycholog), který by možná mohl i otestovat Tvé předpoklady pro různá povolání. Věřím, že když jsi teď v 8. třídě, dalo by se do přijímacích zkoušek ještě zapracovat na fyzické kondici tak, abys je zvládla splnit. Nakonec ale záleží na Tobě, pro co se rozhodneš, chce to také snahu a vytrvalost, proto je důležité, aby to bylo něco, co Ti jde a baví Tě.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den. Už od 4. Třídy jsem se vždy stresovala, kam jít na střední školu. Vždy to pro mě bylo něco extrémně důležitého, protože vím, že tohle rozhodnutí mi stoprocentně ovlivní život. A bojím se toho. Bojím se, že si vyberu špatně a budu toho litovat. Jako menší jsem měla několik snů. Chtěla jsem být baletkou, učitelkou japonštiny nebo výtvarné výchovy, vychovatelkou, spisovatelkou, malířkou, zpěvačkou a nebo herečkou. Jenže čím jsem starší, tím méně snů mám, a už jsem z toho doopravdy nadně. Sice bych se nejspíš neměla tak stresovat, ale pro mě je tohle téma doopravdy důležité... Teď jsem se dostala do stádia, kdy nechci dělat nic... Jednoduše mě nic neláká. To, co mě lákalo, a kvůli čemu jsem probrečela noci, protože jsem věděla, že se mi to nesplní mě teď nezajímá... Není to tak dávno, co jsem si řekla, že budu herečkou nebo zpěvackou, ale potom se podívám na spolužačku, která je talent na zpěv a herectví, a jsem zase z toho totálně v háji... Ona je někdo, kdo zazpívá neskutečné výšky a její přednes je dokonalý, a já... Jsem holka která si brnká na kytaru, ukulele a u toho si potichu zpívá když nikdo není doma a nedokáže před třídou říct jediné slovo, protože se bojí... Moje maminka by chtěla, abych šla někam na uměleckou, myslím, že přesný obor byla reklamní tvorba, kde bych vytvářela animace nebo například loga, a i když mám kreslení a animování ráda, tak se jím živit nechci... A moje učitelka z umělecké školy říká, jak musím jít na uměleckou, protože můj talent je úžasný... Nevím, co mám rodičům říct, abych je nezklamala... Přeci jen, kdybych aspoň měla vybraný obor, kam bych chtěla jít, tak by to nebylo tak hrozné, ale já nevím nic... Jak si lidé mohou v tak mladém věku vybrat a potom nelitovat? A vím, že si vybírají podle toho, co je baví, ale co když mě baví hned několik věcí a já nevím, která nejvíc?... A co když si tu věc tou prací zprotivím...? Jde mi z toho hlava kolem. A obdivuju vás, jestli jste tuhle chaotickou zprávu dokázali rozluštit a že pořád máte ty nervy na to tady odpovídat na dotazy, které jsou často dost hloupé, tak doufám, že ten můj mezi ně nepatří...

  holka, 13 let, 4. října 2018

  Ahoj,
  chápu, že výběr budoucího studia a povolání není snadný a je důležité, abys jednou dělala to, co Ti jde a baví Tě. Přesto však ještě máš čas a můžeš v sobě toto rozhodování ještě nechat uzrát. Chápu, že nechceš zklamat rodiče, ale nejdůležitější je, abys to opravdu chtěla Ty, Ty tomu pak budeš věnovat svůj čas a úsilí. Jak píšeš, někdy si v mládí člověk vybere něco, co si pak rozmyslí, čeho lituje a vždycky existuje řešení, může např. přestoupit na jinou školu, ukončit studium a zkusit začít jinde, příp. studovat i dvě školy. S výběrem povolání Ti může poradit i třídní učitelka nebo kariérní poradce, kterého byste měli ve škole mít. Ti mají přehled, jaké jsou ve vašem okolí možnosti studia, jak to probíhá a co pak člověk může dělat za zaměstnání. Pokud máš umělecké nadání a podporuje Tě v tomto směru maminka i paní učitelka a baví Tě to, můžeš si vybrat nějaký obor tímto směrem, zatím třeba méně konkrétní a časem bys viděla, co Tě baví nejvíc a čemu se věnovat v dalším studiu. Konkrétní obor můžeš zvolit třeba až půjdeš na vysokou školu, už budeš starší a možná bude rozhodování snazší. Samozřejmě, že pokud se z koníčku stane povinnost a zodpovědnost, může ztratit na zábavě, pokud jsi na něco ale šikovná, tak Ti to půjde snáz a můžeš se v tom najít. Neboj se radit s lidmi ve svém okolí a zároveň s nimi upřímně mluvit o svých pocitech, obavách a přáních, ty jsou opravdu důležité.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj chtěla bych se zeptat co má za práci manager?

  holka 15 let, 27. září 2018

  Hezký den,
  těžko odpovědět úplně obecně, v každé firmě/organizaci může mít manager trochu jinou náplň práce. Většinou to však bývá vedoucí pozice, člověk, který řídí ostatní pracovníky, rozděluje úkoly, stará se o chod např. firmy, zajišťuje její finance a organizační záležitosti, aby vše fungovalo, nese zodpovědnost za výsledky práce. Více informací si můžeš zkusit najít třeba pomocí internetového vyhledávače.

  Zdraví
  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den,
  jelikož vím, že na naše odpovědi odpovídají psychologové, tak se chci obrátit právě na vás. Až budu po střední škole, chtěla bych studovat psychologii, chci se zeptat, co to obnáší? Jak moc těžké je ji vystudovat? Jak moc se ta práce psychicky náročná? Jsem často smutná, když je neštastný někdo druhý, proto nevím, jestli by pro mě byla taková práce dobrá. Vím že myslím hodně dopředu, ale vždycky jsem chtěla pomáhat lidem, protože takové lidi obdivuju. Děkuju že tu pro nás jste a děkuju za odpověd!

  Verča, 14 let, 17. září 2018

  Ahoj Verčo,

  je prima, že se umíš zeptat na to, co Tě zajímá, i chceme ocenit, že se už teď zajímáš o svoji budoucnost a chceš se na ni postupně připravovat. Není to běžné a věřím, že se Ti to může v dobrém vrátit. Tady v poradně, stejně jako v jiných, neodpovídají jen psychologové, navíc, každý vystudoval jinou školu a má s prací jiné zkušenosti, přesto se pokusím Ti odpovědět.
  Psychologii můžeš studovat hned na několika vysokých školách, státních i soukromých. Každá škola má jinak nastavené přijímací zkoušky (co testují a vyžadují) a pak i plán studia. Nejvíce se studenti učí teorii z různých oblastí psychologie (vývojová, osobnosti, pracovní apod.), dále pak statistiku, aby uměli uvažovat vědecky a také rozuměli psychologickým testům. Další složkou studia jsou pak praxe, kdy studenti dochází do míst, kde by v budoucnu třeba mohli pracovat.
  Jestli je práce psychologa náročná je velmi těžké odpovědět - to, bohužel, každý musí zjistit na svou kůži. Nicméně chci Tě ujistit, že s psychologií absolventi školy pak dělají nejrůznější povolání - od psychologa ve škole, ve zdravotnictví, přes psychoterapii, výzkum, po psychologa třeba ve firmě, kde má na starost například posoudit nové zaměstnance. Každá oblast má svá pro a proti i v náročnosti - to už by sis sama zvolila, jaká práce by Tě bavila a na kterou bys cítila, že se hodíš a tedy ji i zvládáš.
  Vedle studia na vysoké škole pak hodně psychologů studuje také psychoterapeutický výcvik, ve kterém poznávají sami sebe jako osobnost a tím pádem zjišťují nejen, v čem jsou silní a co jsou jejich slabosti, ale také se učí, jak pracovat s druhými, aby to klientům pomohlo a oni si zároveň udrželi své psychické zdraví.
  Na vaší škole určitě funguje kariérní poradce, který by Ti s dalšími otázkami měl poradit. Můžeš se také zeptat ve svém okolí, zda někdo psychologa zná, a pak se radit přímo s ním o věcech, které Tě zajímají.

  Měj se hezky,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj ,jsem v 9. třídě a volím si povolání,bavilo by mě dělat učitelku.Na jakou musím střední školu?A dělají se tam i talentovky?Kolik musím učit předmětů?Jaký je průměrný plat učitele?Mohla bych potom být i ředitelka?Letní prázdniny,kdy jsou vždycky doma tak jsou placené,nebo ne?2. co by mě bavilo,tak to že mě baví papírování.Jaké je to povolání?Na jakou musím jít školu,když chci být účetní?Kolik si vydělá průměrný účetní?

  holka, 15 let, 14. září 2018

  Hezký den,
  uvažujete nad budoucím povoláním učitelky nebo účetní. Oceňuji Váš zodpovědný přístup, to, že se snažíte získat informace s předstihem a také zvažujete své předpoklady a která profese by Vás bavila. Vaše otázky by však bylo dobré položit spíše kariérnímu poradci, školnímu psychologovi, nebo třídní učitelce, kteří by Vám měli pomoci se nasměrovat k dalšímu vzdělávání a profesi, ti by Vám měli dát podrobnější odpověď.

  Obecně k profesi učitele potřebujete střední vzdělání s maturitou, tedy buď gymnázium, nebo střední pedagogickou školu. Přijímací zkoušky budou na konkrétních školách různé, někde je možné, že budou požadovat talentovou zkoušku např. z hudby nebo tělocviku. Po střední škole následuje vysoká na pedagogické fakultě, kde byste zvolila buď obecné učitelství prvního stupně, nebo druhého stupně či střední školy se zaměřením na 2 konkrétní předměty podle Vaší volby. Postupně byste se mohla vypracovat na ředitelku, jejíž náplň práce je více administrativní a managerská (jak píšete - papírování), než pedagogická. Hrubý plat, ze kterého se ještě sráží určité procento, je v současné době kolem 30 000 Kč měsíčně, vedoucí pozice mají větší plat. Prázdniny jsou placené volno, ale zároveň není moc možnost brát si dovolenou přes školní rok, je to takto dané.
  Na pozici účetního byste potřebovala ekonomickou školu, zase s maturitou buď střední ekonomickou nebo gymnázium a potom na vysokou ekonomickou. Průměrný plat je na internetu uvedený přes 20 000 Kč, ale záleží, v jaké firmě a na jaké pozici byste pracovala, může se to hodně lišit.

  Nebojte se podrobněji na možnosti dalšího studia ve Vašem okolí zeptat přímo ve škole toho, kdo má na starosti kariérní poradenství.

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj je mi 14 a jsem v 9.třidě nevíte jak se mam rozhodnou na jakou školu mam jít mam znamky průměrný M-4 Čj,AJ,NJ-3... Poradíte aspoň vás názor kam byste šli vy ? Děkuji

  kluk, 14 let, 13. září 2018

  Ahoj,

  těžko Ti takto na dálku mohou lidé, kteří Tě vůbec neznají, jen na základě Tvého prospěchu, říct, kterým směrem by ses měl po ZŠ vydat. Nezáleží přece jen na prospěchu, ale zejména na Tvých zájmech, tom, co Tě baví, co Ti dělá radost, v čem jsi dobrý. O tom bys měl porozprávět se svými rodiči, se svým třídním a dalšími lidmi, kteří Tě znají, kteří ví, na co jsi šikovný, pro jaké povolání jsi stvořený. Hodně o tom, co se bude letos otvírat za možnosti, které školy nebo učení, ví výchovný poradce/poradkyně na vaší škole. S tím/tou můžeš tuto otázku též otevřít. Pokud by sis vůbec ani tak nevěděl rady, požádej rodiče, aby Tě objednali do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde se pomocí speciálních testů všichni dobře zorientují a rozpoznají, co je Tobě šité na míru.

  Držíme palce, ať vybereš dobře.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj jsem v 8. třídě a učitelé se nás ptají co budeme studovat a já si dlouho pohrávám s myšlenkou že by mě bavilo dělat porodní asistentku protože miluju miminka a věcy okolo porodu mě fascinují. Ale bojím se že učení na mě bude moc složité a že to nezvládnu i když na vysvědčení jsem nikdy neměla horší známku než 2, a tak se ptám jestli nevíte co se musí na porodní asistentku studovat ?

  holka, 13 let, 9. září 2018

  Ahoj,

  sen o práci porodní asistentky je velmi pěkný, zejména, pokud umíš navázat vztah s malými dětmi a komunikovat s jejich mámami. Sama si také myslím, že toto povolání má obrovskou budoucnost a je velmi smysluplné. Na to, co bys měla studovat, se ptej na škole svých učitelů, výchovného poradce/poradkyně, to jsou ti praví odborníci, kteří Tě na rozdíl ode mne i dobře znají, kteří by Tě měli nasměrovat správným směrem.
  Cestou může být třeba střední zdravotní škola, nebo posléze i vysokoškolský obor "Porodní asistentka". Můžeš se také domluvit s rodiči, s kterými, doufám, svůj sen sdílíš, aby Tě objednali do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy, které po jejich absolvování vám všem dobře napoví, které povolání by Ti sedělo, které je takříkajíc Tobě na míru.
  Neměla by sis dělat starosti dopředu, že něco nezvládneš, pokus se upevnit svoji malou sebedůvěru, pokus se víc si věřit. Pokud to nezvládneš sama, může Ti pomoci psycholog, třeba právě ten školní.

  Držíme Ti pěsti.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj zítra jdu do deváté třídy a pořád nevím vůbec kam chci jít na střední školu.Co mám dělat?

  holka, 15 let, 2. září 2018

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, co dělat po základní škole, i když zatím nevíš, co by Tě zajímalo. Na každé základní škole je výchovný/a poradce/poradkyně. To je učitel/ka, který/á má na starosti podávání přihlášek na střední školy, zároveň však by měl/a umět i poradit s rozhodováním, na kterou školu jít. Rozhodování by mělo vycházet z přihlédnutí k zájmům i školním výsledkům. Na některých školách, pokud tam je školní psycholog/žka, je možné obrátit se něj/ni.

  Přejeme Ti, abys dospěl/a k prospěšnému rozhodnutí.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku, mám vysněné plány už od 4. třídy, že se chci stát letuškou nebo dělat třeba delegátku. Teď půjdu do 7. třídy a potřebuji vědět na co se mám zaměřit( na jaké předměty nejvíce) abych mohla projít přijímačkami na střední školu.
  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 17. srpna 2018

  Ahoj z Modré linky,

  je moc prima, že máš své sny a chceš a umíš si za nimi stát a jít svou cestou, to je chvályhodné. Linky důvěry však pomáhají spíše lidem s psychickými problémy. Co se týká budoucího zaměstnání, od toho jsou na školách učitelé, výchovní poradci, na středních školách dny otevřených dveří. Ptát se můžeš i lidí, kteří mají s Tvými vysněnými profesemi nějaké zkušenosti. Čím více informací si dokážeš najít, tím lépe pro Tebe. Mluv o svých plánech také s rodiči.

  Přejeme Ti splnění Tvých snů a odvahu, jít si za nimi.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj chtěla bych být zvěřolékařkou ale je mi špatně z krve možná že mě to časem přejde a kdyby ano tak na jaký předmět se mám zaměřit

  holka, 12 let, 31. července 2018

  Ahoj,
  pokud by ses hlásila na fakultu veterinární medicíny, budeš muset dělat přijímací zkoušky z biologie a chemie, proto se určitě soustřeď především na tyto dva předměty.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára