Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Ahoj Alíku, prosím. Jak mám řict rodičům, že bych chtěla bydlet v Anglii a být zpěvačka? Bojím se, že mi to nedovolí. Ale je to můj velký sen. Já už jsem si to naplánovala, a nechci být něco jinýho. Co mám dělat aby to vyšlo, prosim? Děkuji.
Taky se bojím, že budu muset jít na střední şkolu, Le to já nechci.
Moc děkuji a mějte se hezky, DžungaráčekChlupáček

holka, 13 let, DžungaráčekChlupáček, 22. srpna 2017

Ahoj,

mít svůj sen a jít si za ním, mi přijde moc sympatické. V Tvé situaci záleží na spoustě faktorů, které ji ovlivňují. Důležité ale zřejmě je, zpívat a snažit se být v tom dobrá. Konkurence je veliká a říkám si, že když rodiče uvidí zájem a snahu ve zpěvu něco dokázat, jistě Tě rádi podpoří. Vytrvat a být sama sebou, to je cesta.

Ohledně strachu ze studia na střední škole by bylo dobré, mluvit o něm s rodiči. Společně pak můžete hledat možnosti, jak s obavami naložit a připravit se na změnu.

Držíme palce,
Modrá linka

Povolání

Ahoj,potřebovala bych poradit.. Když jsem byla fakt hodně malá (3roky-8let),tak sem chtěla být policajt nebo voják. Ve třetí třídě sem chtěla být veterynárka nebo voják. Teď bych chtěla být policistka nebo zverolékařka.. Když nad oběma prácemi přemýšlím,tak mi přijdou obě super.. Ve škole se moc dobře neučim,ale přesto vím jak dát první pomoc zvířeti. Máme znamiho veterynáře a já většinou rozumím co dělá a tak.. Na veterině bych se nejvíc bála že by mi umřelo zvíře a u policije že by mi nějaký vrah něco udělal.. Je to u policie hodně náročný? Já sem totiž víc na straně policajt..

holka, 12 let, 9. července 2017

Ahoj,

je prima, že se už teď zamýšlíš nad tím, čím bys chtěla v dospělosti být. Mnoho Tvých vrstevníků je bezradných. Píšeš, že s prací veterináře už jsi trochu obeznámená a ptáš se, jak náročná je práce policisty.

Velmi záleží na tom, v jaké složce policie daný policista pracuje. Je pravda, že je to práce náročná - kromě velmi dobré fyzické kondice musí být policista schopen správně a rychle reagovat v těžkých situacích, kdy si ostatní neví rady nebo propadají panice. Také se setkává s bolestí a někdy i smrtí (např. u dopravních nehod). Existuje funkce psovoda nebo jízdní policie, tam bys mohla spojit své nadšení pro policii i zvířata. Asi poznáš až časem, jestli máš všechny vlastnosti a schopnosti potřebné pro dobrou policejní práci. Zatím se můžeš o policii zajímat blíž třeba na nějakých dnech pro veřejnost, kde ukazují svou práci.
Stát se veterinářem vyžaduje vystudovat docela těžkou vysokou školu, kde se učí hodně chemie apod. Ale existují i profese jako ošetřovatel zvířat, které na dosažené vzdělání tak náročné nejsou. Nemusíš na sebe spěchat, dál si všímej, co která profese vyžaduje, seznamuj se s lidmi, kteří ji vykonávají, čti si knížky (o práci se zvířaty pravdivě i vesele psali např. James Herriot nebo Gerald Durrell). Videoklipy představujících jednotlivé složky a činnosti policie si můžeš pustit na youtube.com/policiecz. Za čas sama lépe poznáš, co je ve Tvých silách a bude Ti dělat radost.

Držíme Ti palce, ať si nakonec vybereš práci, pro kterou budeš nadšená po celý život.

Modrá linka

Povolání

Ahoj, chodím do šešté třídy a potřebuji poradit. Jde o mou budoucnost hrooozně mooooooc bych chtěla být vědkyní ve výzkumu a chtěla bych pracovat ve výzkumném centru v Paříži. Vím že být vědcem neznamená smíchat dvě tekutiny a vymyslet nový prvek tak jak to ukazují v televizi,chodím do jednoho kroužku na Masarykově univerzitě a tam jsem si vyzkoušela jak občas obtížná může práce v laboratoři být a můj táta je taky vědec takže bych měla i podporu ikdyž jen od jednoho z rodičů protože si máma myslí že být vědcem je práce spíš pro kluky. Chodím na základku kde máme všechny učebnice pro gymnázia. Takže moje otázka zní kam v Brně na střední nebo na gymnázium?
A myslíte že se mi můj sen splní?

holka, 12 let, 16. června 2017

Ahoj,

moc se mi líbí, jak přemýšlíš o svém budoucím povolání. Být vědkyní je hezké přání a chci moc ocenit, že už teď pro to hodně děláš - třeba navštěvuješ kroužek na univerzitě a přemýšlíš, jak to nejlépe zařídit. I mezi ženami je už dnes mnoho výzkumnic a tak nevidím důvod, proč bys jí nemohla v budoucnu být i Ty. Myslím, že s výběrem školy by Ti mohl pomoci nejlépe táta, který ví, jak se stát vědcem, nebo vedoucí toho kroužku. Hodně záleží i na tom, jakému oboru se chceš ve vědě věnovat. Pokud jsou to přírodní vědy, bylo by nejspíš vhodné studovat gymnázium, které má přírodovědnou větev. V Brně určitě nějaké existuje a konkrétní gymnázium si můžeš vybrat podle nabídek na internetu, nebo Ti poradí výchovný poradce ve škole. Věda se dá také dělat i v humanitních oborech, je to opravdu různé a záleží na tom, co Tě bude do budoucna nejvíce zajímat.

Držíme palce, aby se Tvůj sen splnil.

Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku jmenuji se Aja a bude mi v lete 14 (chodim do 7.B) ... nevím na jakou střední školu mám jít .... 4 roky se zajímám o zpěv a klavír (hrála jsem ještě 5 let na housle) baví mě zpívat a chtěla bych se tomu věnovat i nadále jen nevím kam mám jít na školu a jak se uplatním v budoucnosti....taky přemýšlím nad hereckou školou..taky nevím na jakou školu jít a kde se uplatnit..předem moc děkuju :)

holka, 13 let, 8. června 2017

Ahoj,
je dobře, že se stavíš odpovědně k výběru svého budoucího povolání. Podle toho, co píšeš, je možné, že by Ti vyhovovala konzervatoř, střední pedagogická, nebo další školy podobného zaměření, kde bys mohla uplatnit své umělecké zaměření.
Vůbec nejlepší by ale bylo, kdyby jsi navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde nabízí takzvané testy profesionální orientace. Ty jsou schopné velmi dobře zmapovat Tvé silné i slabé stránky a podle nich Tě nasměrovat na různé typy škol, které by mohly tvému osobnostnímu zaměření vyhovovat.
Přeji Ti hodně štěstí.
Bára

Povolání

Ahoj, mám takový dotaz. Mám sociální fóbii, anxiózně depresivní poruchu a se svou psycholožkou jsem řešila na jakou školu mám jít. Přemýšlela jsem o tom, že bych postupem času mohla být recepční nebo soudní zapisovatelka, protože není moc povolání kde nedochází k velkému kontaktu s lidmi a tohle je v podstatě přijatelné. Jako recepční bych nechodila moc mezi lidi. Jen nevím jakou školu mám vystudovat. Teď studuji číšníka ale bohužel se ukázalo, že mám poruchu a dost se to projevuje když mám obsluhovat. Od začátku jsem byla velmi dobrá a hodně chválena. Posílali mě z hotelu na hotel a už jsem dělala i v pár hospodách. Dokonce mě chtějí na prázdniny na jeden hotel, jednu restauraci a dvě hospody. Vím že budoucnost bych měla. Jen je ten problém že v poslední době to psychicky nezvládám. Vše jsem tedy zrušila. Už pár let trpím depresemi a teď se ukázalo, že mám i sociální fóbii. Můj otec si nechce za těch několik let přiznat, že jsem psychicky narušená. Mám na to i papíry. Byla jsem dvakrát v léčebně. Denně jsem brala až 11 léků, které mi předepsala psychiatrička. Ty jsem ale vysadila asi půl roku zpět. Znovu léky brát nebudu, protože na tom vzniká opravdu závislost a nechci už takto dopadnout. Tím se dostávám zpět k mému otci, který mi ale nechce můj přestup na jinou školu dovolit. Nechce si přiznat že mám poruchu a říká zvládneš to, prostě tu školu nezrušíš. Psycholožka řekla že nejspíš uděláme společně sezení a vše mu vysvětlí. On ale odmítl a nechce se k ní dostavit. Tím se znovu dostávám k tomu, co mám teď dělat s tou školou. Nemůžu tam chodit. Nezvládám praxi a mám strach jak to bude vše dál. Psycholožka mi navrhla Ekonomku abych postupem času mohla dělat někde v kanceláři. Ale pochybuji že bych se někde takto vysoko uplatnila. Přece jen musím přemýšlet trošku "při zemi". Nevím tedy co bych měla vystudovat abych se stala recepční. Taky nevím jak to mám teď vysvětlit otci. Neposlouchá mě. Vše jsem mu vysvětlila. Řekla jsem mu co prožívám a dokonce i mamka s ním o tom mluvila. Vždy se ale nakrkne a začne brblat. Je to takový mrčoun.. mé otázky tedy zní:
Jak se stát recepční?
Jak vysvětlit otci že nemůžu být číšníkem? I přesto že mě to velmi baví a mam budoucnost, moje psychická stránka s mými stavy to nezvládá.
*Co mám udělat proto abych se té poruchy zbavila? Pokud mě totiž otec nenechá přestoupit, musím to respektovat a zvládnout to.. navíc mám ve třídě své lidi, které ztratit nechci a přestup na jinou školu by taky nemusel být pro mě moc příjemný. Znovu poznávat nové lidi. Není ani moc peněz na to, abych dojížděla někam moc daleko. Jsem z vesnice takže tady škola není a dojíždím hodinu do školy. Pokud bych přestoupila tak nechci být v tom městě kde teď školu navštěvuji protože to okolí není pro mě též moc příjemné. Takže tak. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se tomu, kdo tohle čte a bude muset na to odpovědět ale opravdu nevím jak bych to napsala zkráceně.

TaNejlepší, 11. června 2017

Dobrý den,

pozorně jsem si přečetla Váš příběh, ve kterém popisujete, jak Vaše psychická nemoc zasahuje do Vašeho studia i do vztahu s otcem. Je moc dobře, že o všem přemýšlíte a hledáte pro sebe nějaké východisko. Moc také oceňuji, že na všem pracujete i se svou psycholožkou, protože osobní kontakt může být mnohem účinnější než internetové poradenství.

Zkusím se postupně věnovat všem Vašim otázkám. Bohužel, nemám žádnou zázračnou radu, jak přesvědčit Vašeho tátu, že povolání číšnice nemůžete vykonávat. Myslím, že hodně by to mohla ovlivnit právě Vaše psycholožka na nějaké společném setkání s rodiči, kde by vysvětlila otci o co jde, a co byste nejvíce potřebovala. Přizvat by mohla i třeba Vaši třídní učitelku. Je ale také možné, že táta názor na vše nezmění, i když se všichni budete co nejvíce snažit. Napadlo mne také, že je to i téma pro pedagogicko - psychologickou poradnu, kde byste mohla s rodiči zkonzultovat, co a jak je pro Vás z hlediska povolání vhodné. Jak si správně uvědomujete i samotný přestup na jinou školu by mohl být hodně náročný a dopředu se nedá určit, co nakonec bude pro Vás vhodnější. Pokud byste se nakonec rozhodla na tomto oboru zůstat, škola by Vám mohla na základě doporučení poradny umožnit individuální plán, abyste studium zvládala lépe.

Myslím, že povolání recepční nevyžaduje nějakou konkrétní speciální školu. Je velmi pravděpodobné, že by Vám stačilo dostudovat obor číšnice, spíš potom záleží na tom, jak jste komunikativní a jak třeba zvládáte jazyky apod. Ekonomický obor se dá později dostudovat na vyšší odborné škole po maturitě nebo v rámci nějakého rekvalifikačního kurzu můžete získat dovednosti pro administrativní práce.

Co se týče Vaší nemoci fobie a deprese, je to léčitelný stav, i když je to běh na dlouhou trať, jak Vám možná říkali už v léčebně. Kombinují se léky a dlouhodobá psychoterapie. O všem opět stojí za to mluvit s Vaší psycholožkou a po domluvě můžete nastavit léčbu tak, aby Vás nemoc zatěžovala co nejméně.

Ještě jednou bych chtěla moc ocenit, jak se vším bojujete a jste vlastně i hodně úspěšná, o čemž svědčí to, že by Vás rádi měli i na různých brigádách. Na druhou stranu si také myslím, že bylo rozumné nyní více odpočívat a přes prázdniny načerpat novou energii.

Přejeme Vám, aby bylo brzy lépe.

Modrá linka

Povolání

Ahoj. Uz od malička jsem se chtela stát policistkou, jako muj taťka. Teď mi je 13, jsem v 8 třídě a začínám nad tim uz vic uvažovat, vlastne uz asi rok. Vybrala jsem si střední policejní školu v Holešově. Ale je tam Matika a telocvik..A musim na to byt chytrá? Z matiky mívám spis 2, ale i 1. A telocvik mi moc problém nedělá, ale neumím například šplhat a neprehodim míč přes půl haly. V běhu nejsem rychla ale dlouho vydrzim. Jinak si myslim ze jsem celkem ohebná a gymnastika nebo atletika mi problémy nedělá. Ale rada bych se nějak zlepšila ale nevím jak????. Jsem dobry plavec. Čistě teoreticky kdybych chtela treba delat někde u tajné policie tak nevim jestli by tam po mě chtěli nějaké fakt extra dobré fyzické výsledky, nebo zdravotní testy ale vim ze inteligentní musim byt na to dost. Můj sen je jít spis ke kriminálce. Myslim ze by me to i bavilo vic. Problém je ale ta moje fyzička, chtela bych si ji totiž zlepšit a taky mam záznamy astmatu. Ale to me v ničem neomezuje, nedělá mi problémy a mam ho hooodne slabé. Pak mam taky alergii kdyz se dlouho mazlim se psem( pšíkám ??). Chtela bych znát tvůj názor, jak na tom jsem a jestli mam na to jít k policii. Dekuju za radu:)

Lucinka, 13 let, 4. června 2017

Ahoj,
z Tvého dopisu je patrná silná vůle a odhodlání. Je naprosto skvělé, že máš tak jasnou představu, čemu by ses chtěla věnovat, co pro to musíš udělat a zároveň jsi ochotná na sobě pracovat, aby ses zlepšila. To je opravdu obdivuhodný postoj, který mezi Tvými vrstevníky (a vlastně i mezi spoustou dospělých) určitě není běžný.
Zkus se pobavit s někým, kdo už onu policejní školu navštěvuje, a zeptej se, jak přijímací testy probíhaly, abys věděla, na co se máš připravit. Pokud nemáš na škole žádného kamaráda, klidně počkej před školou po skončení vyučování a zeptej se nějakého studenta, který bude ze školy vycházet. Všichni Ti určitě rádi odpoví a třeba i poradí.
Z toho, že z matematiky dostáváš spíš dvojky, rozhodně nelze vyvodit, že bys nebyla dostatečně chytrá. Známkování ve škole závisí na mnoha faktorech (učiteli, prostředí, probírané látce, ale i třeba stresu, který při písemkách a zkoušení pociťuješ). Zkus si počítat nějaké příklady i sama doma, aby sis matematiku dál procvičovala. Případně se můžeš domluvit s rodiči, jestli by nestálo za to najmout si někoho na doučování.
Co se týká testů fyzické zdatnosti, v téhle oblasti určitě můžeš udělat velké pokroky sama. Trénovat můžeš každý den. Pokud nemáš žádné zdravotní omezení, zkus třeba začít trénovat běh, kterým zlepšíš svou kondici. Výhodou je, že k němu, kromě dobrých bot, nepotřebuješ vůbec nic a můžeš běhat kdekoli. Stejně tak můžeš trénovat i hod míčem. Pro šplh na tyči zkus zase objevit ve svém okolí nějaké dětské hřiště nebo venkovní posilovnu, ve které by sis ho mohla nacvičit. Snaž se zkrátka využít každé příležitosti k tomu, aby ses při cestě za svým snem o kousek posunula.
Přeji Ti hodně štěstí a věřím, že se svou silnou vůlí uspěješ!
Bára

Povolání

Ahoj,vždy jsem chtěla být voják nebo policajt.. Ale protože jsem holka tak mě to nějak přešlo.. Pak sem chtěla být veterinář a teď nevím co chci být. Ale když jen koukam na ty řidiče jak řídí tak bych jim dala hned pokutu. Oni třeba kouří za volantem nebo mají mobil v ruce. A někdy i přes město jezdí víc jak 50.. Protože máme dům vedle toho co těm řidičům ukazuje kolik jedou tak se na to dívám a málo lidí to dodržuje.. Kdyby lidi nekouřili,neměli mobil v ruce za jizdy a nejezdili rychle tak se omezí bouračky a mnouho smrtí.. Chtěla bych být teda policajt,jaké školy na to musím mít a musím být chytrá??

holka, 12 let, 23. května 2017

Ahoj,

jsou střední policejní školy, vyšší policejní školy a je i vysoká policejní škola. Takže spíš záleží na tom, co konkrétně bys u policie chtěla dělat. Pokud bys chtěla být řadový policista a dávat pokuty, stačila by ti střední škola. Samozřejmě se nároky na vzdělání na určité pozice dost často mění. Bude fajn, když si začneš shánět nějaké informace. Určitě máte ve škole nějakou výchovnou poradkyni, která má o středních školách přehled. Jsou dny otevřených dveří na školách a také veletrhy středních škol, např. v Praze a v Brně.
Přeji ti hezké dny. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku,
v budoucnu bych chtěla pracovat u policie, ale mí rodiče a vůbec celá rodina mi říkají, že je to blbost, že mám být veterinářkou, protože mi jde biologie. Já bych ale byla radši policistkou, nevím ale, jak přesvědčit rodiče, aby mě podporovali.
Díky moc za odpověď

Miška, 12 let, 17. května 2017

Ahoj,

je pěkné, že máš jasno v tom, co chceš v budoucnu dělat. Jsi ale ve věku, kdy se ještě tvá rozhodnutí mohou často měnit. Doporučovala bych ti tedy zvolit k dalšímu studio gymnázium. Po ukončení pak můžeš studovat veterinu, nebo policejní akademii. Rozhodně pokud se dobře učíš tak volbou gymnázia nic nezkazíš a budeš pak mít větší možnosti výběru, co studovat dál.

Přeji ti úspěch. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj, Alíku .
Prosím o názor : jsem v 7 třídě a chci jit na cukrarku ,ale vsichni mi to rozmlouvaji .Říkají ze by jsem se tím neuživila .a tak bych chtěla slyšet tvůj názor .
Předem děkuji

holka, 13 let, 9. května 2017

Ahoj,

nemyslím si, že by ses jako cukrářka neuživila. Pokud je to něco, co by tě bavilo, jsi šikovná a trpělivá, pak není důvod, proč to nezkusit. Šikovné cukrářky mají spoustu zákazníků.
Držím palce a přeji ti, aby se tvé povolání pro tebe stalo i koníčkem. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj. Je mi 14.let a chodím do 8.A . Nemám vůbec tušení čím bych chtěla být jsem skoro jediná ze třídy a vážně nevím :( a mám ještě jeden problém :( ve škole máme mít knížku a já žádnou nemám.. protože ji máme přečíst a pak prezentovat před celou třídou ale já jsem strašně stydlivá ale hodně :( a když čtu tak nevím o čem a nevím jak se toho zbavit :/ něco prezentovat před třídou nezvládnu a nevím co mám dělat :( dostanu trému a pak nemůžu ani mluvit :/ achjo kdybych nebyla aspoň stydliva :/ .a poslední problém Měla jsem jit s klukem ven už asi měsíc ale vždycky se na něco vymluvím protože se stydím co budu říkat a tak.. Prostě hrozny :( pomooc :(((

natalkaa, 21. dubna 2017

Ahoj Natálko,

s rozhodováním, čím bys mohla a chtěla být, Ti mohou poradit rodiče, ve škole je výchovná/ý poradkyně/ce, také školní psycholožka či psycholog je již na školách dosti běžně. Případně se s rodiči můžete objednat do pedagogicko-psychologické poradny.

Školní psycholožka či psycholog v poradně Ti může pomoci i s problémy se čtením. V poradně mohou zjistit, zda nemáš takzvanou dyslexii, což je porucha čtení, případně s Tebou mohou hledat důvody, proč nedokážeš číst tak, abys věděla, o čem to je.

Stejně tak Ti tam mohou poradit, co dělat se svou trémou či stydlivostí. Internetové poradenství neposkytuje prostor pro individuální řešení Tvých potíží, je tedy dobré je řešit s odborníkem, jenž se Ti může věnovat, tedy také se školní psycholožkou či v poradně. Co se týká stydlivosti, obecně pomáhá postupně situace, v nichž se stydíme prostě trénovat, neutíkat před nimi, ale vystavovat se jim i přesto, že se stydíme. Je také možné zkrátka přiznat, že se stydíme nebo máme trému - potom alespoň nemusíme věnovat energii tomu, aby to na nás nebylo poznat. Může být také nápomocné vědět, že stydlivost je častá potíž, že rozhodně nejsi sama, koho trápí. Je však dobré nezůstávat se svými pocity sama, mluvit o všem můžeš samozřejmě i s rodiči či jinými příbuznými nebo lidmi, kterým věříš.

Přejeme Ti klidné jarní dny,

Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den Alíku a všichni,
prosím,
děkuji Vám moc z odpoved'. Víte, jak se chci stát zpěvačkou a založit si kapelu chtěla bych bydlet v Anglií. Problém je ale, e ty domy jsou moc drahé, už jsem kontaktovala tu firmu. Budu to splácet m+síčně. A ted' ta otázka: Prosím, jak mám říct těm lidem, že bych si to chtěla koupit a myslíš že bych si měla půjčit od půjčky?
Děkuji Vám moc!

DžungaráčekChlupáček, 20. března 2017

Ahoj,

v předešlých dotazech jsi zmiňovala, že chodíš do sedmé třídy. Nevím tedy, jak jsi kontaktovala firmu zabývající se prodejem domů v Anglii. Ke koupi nebo pronájmu domu je zapotřebí podepsat smlouvu, kterou může podepsat plnoletý člověk. Pokud si chceš půjčit v bance, tak opět musíš být plnoletá a ještě musíš doložit výši tvého měsíčního příjmu.

Hezké dny plné slunce ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj všichni moc vám děkuji za minulou odpověď. :) Ano chci být veterinářka ale rozhodla jsem se , že chci mít i záložní plán kdyby to náhodou nevyšlo což doufám, že se nestane. A tak jsem pátrala co by mě ještě bavilo a tak jsem na to přišla: Když chci zachraňovat zvířátka tak proč bych nemohla zachraňovat i lidi. Možná už to někomu dojde. Ano byla by to policajtka, vím že se spousta lidí bude smát protože jsem holka ale to je mi jedno, já si za svým půjdu i kdyby celý svět stál proti mě. Vybrala jsem si už i školu jak veterinu (soš Emila Holuba) tak i tu policejní (soš a voš policejní v Holešovicích). A teď k dotazu zjišťovala jsem si informace na internetu a na jedné stránce jsem vyčetla, že když mám poškození zraku (brýle) tak mě nejspíš nevezmou a tak se chci zeptat tebe jestli je možná abych se přihlásila na policejní školu i přes to že mám brýle. PS: Kontaktní čočky mi lékař nedovolí dřív než v osmnácti.

Kamča 13let, 9. března 2017

Ahoj Kamčo,
je moc hezké, jak o své budoucnosti a svém povolání pečlivě uvažuješ. Moc oceňuji, že máš i náhradní plán a víš přesně, na jakou školu by ses hlásila. Policejní škola je, stejně jako veterina, úplně v pořádku a určitě je to obor, který společnost moc potřebuje.

Co se týče Tvého zraku a toho, zda bys ses kvůli brýlím na školu dostala či ne, nedovedu odpovědět přesně. To by se dalo zjistit nejlépe přímo na té škole, kterou jsi zmiňovala. Stačí, aby tam rodiče zavolali nebo napsali e-mail. Můžeš se také zúčastnit Dne otevřených dveří, který každá škola vypisuje a doptat se přímo tam. Osobně si myslím, že brýle nejsou vážnější překážkou, viděla jsem hodně policistů s brýlemi. Dnes je nosí opravdu mnoho lidí.

Přejeme Ti, abys co nejdřív získala všechny informace a aby se Ti na škole dařilo (ať to dopadne jakkoliv). Modrá linka  www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den,
prosím,
moc ráda do školy nechodím.. nudím se tam. jsem v 7. třídě. Za dva roky bych si chtěla založit kapelu, mně to připadá strašně dlouhá doba, co budu čekat. Myslít, že jsou 2 roky dlouhé nebo krátké? A je střední škola povinná? Na tu se mi opravdu nechce jít, chtěla bych si založit kapelu. A jak si mám ty dva roky zkrátit? Děkuji moc! At' Vám všem Bůh žehná

DžungaráčekChlupáček, 14. března 2017

Ahoj Medvídku,

dovedu si představit, že Tě škola někdy nudí a nerada tam chodíš. Líbí se mi Tvoje myšlenka na založení kapely, ale nějak nerozumím tomu, proč bys měla čekat dva roky, pokud je to Tvůj sen. Klidně se můžeš pokusit dát kapelu dohromady už teď a naplno se jí věnovat třeba za dva roky. Existují i dětské kapely a věk tu moc nerozhoduje, spíš nadšení, vytrvalost, pravidelné cvičení apod. Zkrátit se dají dva roky i tím, že sama budeš cvičit na nástroj, na který chceš hrát a postupně se zlepšovat.

Střední škola není povinná, povinná je školní docházka, což musí být v naší republice 9 let. Většině dětí končí povinná školní docházka tedy 9. třídou. Chtěla bych Ti ale napsat, že střední školu nebo učiliště si můžeš vybrat podle svého zájmu, můžeš se věnovat tomu, co Tě baví a tak už škola nemusí být nudná, jako třeba základka. Existuje i kariérové poradenství, ve kterém by Ti pomohli správný obor nebo školu vybrat, stejně tak bys mohla zajít do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde by Ti také poradili, kterým směrem se ubírat dále, které studium je právě pro Tebe vhodné. Pokud bys nestudovala, čekal by Tě nástup do zaměstnání, protože založení kapely ještě neznamená, že Tě kapela také uživí. Proto je vhodné nejprve něčím být, něco vystudovat a mezitím s kapelou zkoušet prorazit, uvidíš sama, jak to všechno půjde.

Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den.
Jsem v 8. třídě zš, tzn., že se rozhoduji, čím bych chtěla být. Já miluju první pomoc, úplně tím žiju, ale mám problém. Jo, zní to dost divně, ale já se bojím krve a takových věcí. Ano, zní to divně, a vůbec nechápu, že ve mně obě tyto věci existují. Takže doktor ani záchranář nepřichází v úvahu :'(. Prosím, vyjádřete se i k tomuhle. A tak mě napadlo, že bych byla dispečérka já nevím čeho, izs nebo tak. Pracovala bych s první pomocí a neomdlívala bych u toho (snad). Ale já vůbec netuším, jak se jí stát, tak jsem se na to chtěla zeptat. Dekujuuu Kiki

Ahoj Kiki,
je moc hezké, že se ti líbí tento druh práce, že bys ráda pomáhala při první pomoci. To, že ti pohled na krev nedělá dobře situaci opravdu velmi komplikuje. Je možné, že se to časem změní a pohled na krev v tobě nebude vyvolávat pocit strachu. Bylo by fajn se o to snažit, promluvit si třeba s psychologem. Domnívám se totiž, že i jako dispečerka, budeš muset projít kurzy první pomoci a s krví nebo zlomeninou či jinými úrazy se setkáš. Často je reakce dispečera velmi důležitá a proto musíš mít určité znalosti.

Zkus si o své touze promluvit s výchovným poradcem, kterého byste měli mít na škole. Pokud tě zná, může ti ohledně výběru školy skvěle poradit. Promluv si o tom i s rodiči, můžou ti v boji s tvým strachem a výběrem školy hodně pomoci.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj milý Alíčku, milá Modrá linko, Bájo a kamarádi z 2. lékařské fakulty. Prosím vás, potřebvala bych poradit. Chtěla bych být zpěvačka.Ostatní mi říkaí že umím hezky zpívat. Chtěla bych si založit kapelu, už mám členy. A za 3 roky bych si tu kapelu chtěla založit, ale nevím jak. Nechci jít na něakou školu atd.Asi musím jít na něaký uřad práce Nemusím se přihlašovat na střední školu? Kam se mám ohlásit? Děkuji moc!

Makynka, 12 let, 3. srpna 2016

Ahoj,


je pěkné mít sen a ještě lepší je, si ho splnit. K založení kapely toho opravdu moc nepotřebuješ. Inspiraci můžeš najít třeba zde: http://cs.wikihow.com/Jak-zalo%C5%BEit-kapelu.  Na úřad práce jít nemusíš. Hudební vzdělání by se ti hodilo, ale není podmínkou. Někdy stačí poslouchat jen mezi spolužáky, kdo umí hrát a má podobný sen.

Držím ti palce. Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj vsichni.Jsem holka je mi 12let a už od mala se chci stát veterinářkou.Pomáhat zvířátkám by mě bavilo, ale v poslední době když jsem o tom přemýšlela tak mě najednou napadly takové otázky jako:Najdu uplatnění v tomto oboru nebo budu muset podnikat? Uživila bych se jako podnikatelka i bez toho,že mám statisíce korun? Bude stačit když vystuduju střední veterinární školu v Třebíči a pak vysokou školu v Brně nebo budu muset jít na gympl kam se mi vůbec nechce(mám samé 1)? Prosím poraďte.

Ahoj,

vybrala sis krásné povolání. Zda najdeš uplatnění, ti nikdo neřekne. Je ti 12 a studium pravděpodobně ukončíš někdy kolem 24. roku. Kdo ví, co bude za 12 let? Záleží také na tom, jak budeš dobrá, zda se budeš k lidem chovat mile a trpělivě, pak si určitě klientelu najdeš.

Pokud se na vysokou školu dostaneš, je jedno jestli se střední veterinární nebo z gymplu. Záleží na přijímačkách. Všeobecně se říká, že pro studium na vysoké škole jsou lépe připraveni studenti gymnázia, ale nemusí to tak být ve všech případech. Zkus si o tom promluvit s rodiči, nebo výchovným poradcem u vás na škole. Vyslechni si víc názorů a pak se rozhodni.

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, je mi dvanáct let. Když jsem byla malá snila jsem o tom být modelka. To jsem kvůli své výšce zamítla. Teď jsem ale velmi vyrostla a zjistila jsem, že budu vysoká hodně. Zatím měřím 166,4 cm.
Teď k otázce:
Jak bych se měla připravit, abych měla šanci?
Myslím tím např. kurzy tábory a dále...
I když nejspíš nemám šanci, chtěla bych to aspoň zkusit.

Ahoj, pokud chceš být modelkou, je fajn to vyzkoušet. Jít za svým snem. Zkus si do vyhledavače zadat "modelingové kurzy", zjistíš, že nabídka je široká a máš z čeho vybírat. 
Držím palce, aby ti to vyšlo. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku.
Mám jasno, co budu dělat. Chci být veterinářka. Vím, co to obnáší, nechci tam jen proto, že miluji zvížátka, jako spousta holek. Nevadí mi manipulace se zvratky a výkaly, dokážu rozhodnout o utracení (vlastního) zvířete, než aby trpělo, a utrácet zvířata by mi tedy nedělalo problém. Jsem studijní typ, na zš jsem byla třídní premiantka a jedničkářka, teď půjdu do sekundy na gymplu (je mi 12) a v primě jsem moc dobré výsledky neměla, protože jsem se vůbec nesnažila a na školu kašlala. Vím, VFU je jen v Brně, školu dostuduje 8 lidí z 50, veterinář musí v noci jezdit za případy a hrabat se v zadku krav, pitvat zvířata... ale já se znám, myslím, že to zvládnu. Jenže... mám astma.
Když jsem zjistila nutnost potvrzení o zdravotní způsobilosti, málem jsem se zbláznila. Mám i alergii na roztoče, pyl, trávy, prach... ale astma mám slabé, beru léky, máme doma kupu zvířat, hlodavce,kočky,psa,k ním podestýlku,seno... a ani nekýchnu. Myslíte, že získám potvrzení? Díky, Zuzka, 12 let

Ahoj Zuzko,

na otázku, jestli dostaneš potvrzení, Ti opravdu odpovědět nedokážeme. Jediná možnost je zeptat se své lékařky, která zná Tebe i Tvůj zdravotní stav. Chápu, že představa, že bys nemohla dělat své vysněné povolání proto, že Ti to neumožní Tvůj zdravotní stav, je velmi nepříjemná. Ale v životě jsou bohužel situace a události, se kterými se musíme smířit, i když je to pro nás velmi těžké. A málokdy se vyplácí pokoušet se je nějakým způsobem obcházet. I když rozumím, že se Ti do toho možná nechce, bylo by asi dobré konzultovat své plány se svojí lékařkou co nejdříve. Pokud Ti řekne, že to nebude problém, můžeš být alespoň klidná a jít si za svým cílem. Pokud by Ti to nedoporučila, budeš mít alespoň dostatek času se s tím vyrovnat a hledat si pro sebe jiné možnosti.

Držíme palce,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj. Už po prázdninách budu v devítce a bude se podávat přihláška na střední školu. Já se vůbec nemůžu rozhodnout kam půjdu ani nevím co bych chtěla dělat. Rodina mi říká ať jdu třeba na obchodku, že je to prý dobrá škola, a mohla bych si vybrat i dobré zaměstnání a navíc je to s maturitou. Já bych tam asi šla, mě to taky přijde docela dobré ale opravdu nwm, pak mě napadla ještě ekonomka ale nwm.Snad vždy jsem chtěla být třeba herečka ale nevím jestli by mě to po nějaké době bavilo, možná jo ale je to opravdu hodně dřiny a navíc bych nesměla mít trému, třeba ve škoe když mám číst před třídou sloh tak teď už tak trému nemám, vlastně skoro vůbec ale někdy se mi třepe hlas ale to bych natrénovala. Problém je že nemáme ani moc peněz a už vůbec na nějaké cestování. Takže na jakou bych měla jít školu když bych chtěla být herečka a co dál, a na jakou kdybych nechtěla být herečkou. Vízo mám dobrý ted asi 3 dvojky protože sem chyběla hodně al vždy sem měla vyznamenání takže pohoda, co myslíš?

Lussy13, 30. dubna 2016

Ahoj, 

podle tvých výsledků ve škole to opravdu vypadá, že by pro tebe neměl být problém dostat se na střední školu nebo gymnázium. Doporučila bych ti, v klidu si o všem promluvit s rodinou a ve škole s výchovným poradcem. Ten má přehled a jeho rada může být zásadní. Můžeš se také přiklánět k výběru školy, podle její blízkosti k tvému bydlišti. Abys třeba nemusela dojíždět moc daleko. 

Pokud bys byla dobrá, herečkou se můžeš stát bez patřičného vzdělání. Mohla bys začít různými dramatickými kroužky, který ti dají dobrý základ a po střední škole se můžeš přihlásit na vysokou. S nabídkou škol ti může pomoct i internet.

 

Držím palce. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj,
no,vite,do budoucna,uz jsem se rozhodla,cim chci byt.Je to dost netradiční ale nestydim se za to.Chtela bych být doktorem co se zabyva infekcnimi a tropickymi chorobami.Presne takova klinika je treba v Praze na Bulovce.Mam jeste relativně cas,ale neverim moc,ze by se to změnilo.Bavilo by me to a strasne mě to zajima uz dlouhou dobu.A mam dva dotazy - na jake skoly bych musela jít (muzu jit na 4lety gympl? Znamky mám myslim vic než dobre),nikde jsem to nenasla.A hlavne,jak to rict rodicum? Oni vedi ze chci byt doktor,ale mysli si,ze chci byt chirurg! Ale ja nechci! Já si myslim ze mi to nedovolí,protoze je to rizikova prace a dost hodne...ale cetla jsem na hodne i mezinarodnich strankach,ze doktori v tomhle oboru maji velkou vyplatu i dokonce jsou spokojení z pracovnima podminkama.Takze prosim pokus se odpovedet na oba dva dotazy,dekuju!;)

MilovnicePapoušků, 10. března 2016

Ahoj,

je vidět, že přemýšlíš o své budoucnosti, co by Tě bavilo dělat.

K Tvé první otázce, na jakou školu jít. Pokud chceš být lékařkou, je nutné vystudovat Lékařskou fakultu (v České republice je jich několik na univerzitách v různých městech). Na tu Tě může dobře připravit gymnázium, je docela jedno, jestli osmileté nebo čtyřleté. Studenti lékařství mají společný základ a poté se mohou specializovat podle toho, co je zajímá. Tím se dostávám i ke Tvé druhé otázce, nebo spíš obavě, že by Ti to rodiče nedovolili, a jak jim o tom říct. Do doby, než by ses začala specializovat na infekční a tropické choroby, je ještě dost času, ve kterém se může změnit názor jak Tvůj, tak rodičů. Prozatím jim můžeš říct, že Tě tato myšlenka nyní napadla a láká, vyslechnout si jejich názor, říct jim zase své představy. Nemusíte dělat žádné závěry, pevná rozhodnutí. To přijde až časem. Teď je důležité soustředit se na základní školu, na přijímačky na střední školu a na její zvládnutí, poté na školu vysokou a na své další studijní nebo profesní zaměření. Průběžně se !
můžeš o infekční a tropické choroby zajímat, zjišťovat si informace, atd. - to se Ti může hodit, ať už se tomu budeš v budoucnu věnovat, nebo ne.

Pěkné dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz