Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj jsem Bára chci v budoucnu být psycholožka, ale nevím na jakou mám jít SŠ , chtěla bych jít někam do Prahy. Děkuju.

  holka, 14 let, 1. května 2019

  Ahoj Báro,

  líbí se mi, že víš, co bys chtěla v budoucnosti dělat. Pro vysokoškolské studium psychologie (jednooborové, nebo společně s dalšími obory) je asi nejlepší získat komplexní středoškolské všeobecné humanitní vzdělání, takže by dobrou volbou bylo gymnázium. Sama se pak můžeš snažit v oboru získávat vědomosti, číst tematické knihy, sledovat filmy, chodit na přednášky apod. Připravíš se tak na to, že být psychologem znamená vzdělávat se celoživotně (psycholog mimo vysokoškolské studium většinou dělá psychoterapeutický výcvik a absolvuje průběžně další vzdělávání, aby mohl svoji profesi dělat co nejlépe).

  Promluvit si o tom všem můžeš s rodiči a také s výchovným poradcem na škole, ev. i školním psychologem, máte-li ho na škole.

  Držíme palce.

  Modrá linka

  Povolání

  Jak se stát dealerem drog?

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych být v dospělosti dealerem drog. Nevíte, jak se jím můžu stát? Omlouvám se za nevhodný dotaz, předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 5. května 2019

  Ahoj holko.

  Kdybys chtěla být lékárníkem, který prodává legální drogy (známé též jako léky), tak na to budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie.

  Kdybys chtěla být prodavačem alkoholu a cigaret (a dalších látek, které v danou dobu bude legální šířit), tak na to asi nepotřebuješ nic, jen znát někoho, kdo by podobného prodavače zaměstnal. Je pravděpodobné, že trh s legálními rekreačními drogami poroste, ale že v něm bude pracovat čím dál méně lidí.

  Kdybys chtěla být prodavačem nelegálních drog, tak to zní jako roztomilý životní cíl... pro možná sice zdánlivě dobrodružný, ale nepříliš finančně úspěšný a dlouhý život. Jedna z věcí, které ti podobné plány může zkazit, je, že svůj záměr několik let předem takto oznámíš na internetu. Ale může se docela dobře stát, že než budeš dospělá, tak profese klasického pouličního drogového dealera zanikne a nelegální kšeftování se zcela přesune na internet. Podobně už zanikli třeba bankovní lupiči, protože v bankách nejsou peníze. :-D

  Alík

  Povolání

  Ahujte všichni, kteří odpovídáte,
  ve škole ve volbě povolání jsme dělali test na to, co bychom měli v životě dělat (na co se zaměřit). Vyšlo mi, že bych se měla zaměřit na něco umělckého (vyšlo mi to na 16 bodů z 18). Já bych chtěla jít na školu s uměleckým zaměřením, ale mamka mě pořád vidí na gymnáziu. Jak jí to mám říct, abych ji nezklamala?

  holka, 13 let, 8. března 2019

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že nechceš mamku zklamat, ale je potřeba vědět, že je to Tvůj život, Tvé studium. Proto je třeba vycházet z toho, co Tě baví, pro co máš nadání. Zároveň je však dobré zvážit i možnost pozdějšího uplatnění. Záleží na tom, jakou konkrétní uměleckou školu bys chtěla studovat. Třeba je možný kompromis - tedy začít studovat gymnázium a své umělecké zájmy rozvíjet jako koníček. A v případě, že se budeš chtít umění věnovat i nadále, můžeš zvážit další studium nebo se svému vysněnému oboru věnovat i bez dalšího studia, pokud má člověk nadání, nemusí mít vždy vystudovanou školu. V každém případě je důležité s mamkou mluvit o tom, co si přeješ, o svých představách. A zároveň si vyslechnout její argumenty. Také se s mamkou můžete obrátit na výchovného poradce / poradkyni (má na starosti napomáhat žákům právě s volbou povolání) u vás na škole a probrat společně všechny možnosti, jaké máš.

  Přejeme Ti volbu, která pro Tebe bude přínosná.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku. Ve škole mě baví přírodopis (konkrétně botanika) a zeměpis. Chtěla bych se zeptat, kdybych to studovala i na vysoké škole, jaké bych pak mohla mít zaměstnaní, kdybych studovala botaniku? A jaké zaměstnání bych mohla mít, kdybych studovala zeměpis? Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 20. ledna 2019

  Ahoj,
  oceňuji, že uvažuješ nad tím, co Tě baví a co bys jednou chtěla dělat. Určitě je dobré, aby ses dál věnovala něčemu, co Tě baví, co Ti jde, v čem vidíš smysl. Tvůj dotaz ohledně dalšího studia a zaměstnání by mohli asi lépe zodpovědět učitelé ve Tvé škole, věřím, že máte nějakého kariérního poradce nebo školního psychologa, který má přehled o možnostech uplatnění ve Tvém okolí. Obecně se dá říci, že po studiu botaniky bys mohla např. zkoumat rostliny v laboratoři v rámci nějakého vědeckého ústavu, vyučovat botaniku na vysoké škole, jezdit do terénu i např. cestovat po exotických zemích a zkoumat tamější floru. Zeměpis bys mohla také buď vyučovat na nějaké škole nebo ho využít v rámci učení se cizích jazyků a poznávání kultur např. v oblasti cestovního ruchu, mezinárodních vztahů, nebo v rámci např. geografie pracovat s mapami, tvořit územní plány, formovat krajinu, pracovat na úřadě, např. i v oblasti informatiky. Možností je hodně, další informace můžeš získat např. od rodičů, učitelů nebo i přímo na webu vysokých škol, kde mají uvedené možnosti uplatnění jejich absolventů či si prohlédnout různé pracovní inzeráty např. přes www.jobs.cz.

  Pěkné zimní dny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahujte všichni, kteří zde oodpovídáte,
  příští rok mě čekají příjmačky a já si nejsem jistá na jakou školu bych chtěla jít. Rozhoduji se mezi gymnáziem a uměleckou školou. Ráda kreslím a maluji, nemyslím si, že bych v tom byla nějak dobrá, ale kamarádka si myslí, že by mě na gymnáziu byla škoda a že bych na uměleckou jít měla. I kdybych byla dobrá, tak se bojím, že by mi to mamka nepovolila. Já si ani nejsem jistá, co přesně chci, ale obávám se, že by mamka moje rozhodnutí nerespektovala (jako vždycky). Co mám dělat?

  holka, 13 let, 10. ledna 2019

  Ahoj,
  váháš, zda jít za rok na gymnázium, nebo na uměleckou školu. Kreslení a malování Tě baví, zároveň nevíš, zda v tom jsi tak dobrá a také zda by tomu rodiče nebránili. Sama si ještě nejsi jistá, co chceš. Je dobře, že uvažuješ nad možnostmi do budoucna, zároveň výsledné rozhodnutí má ještě svůj čas. Zatím můžeš varianty probírat s kamarády, rodiči, učiteli ve škole. Ti všichni můžou přispět svým názorem, důležité však je, na co se budeš cítit Ty, co bys chtěla v budoucnu studovat a jakou práci dělat. Pokud máte ve škole školního psychologa či učitele, který pomáhá s volbou dalšího studia a povolání, i ti můžou pomoci, vysvětlit Ti, jaké jsou možnosti v okolí a zda by ses hodila na uměleckou školu. Také mají přehled, jaké jsou požadavky na přijímacím řízení na různé školy, na které se pak budeš připravovat. Neboj se tomu dát ještě čas, probrat to s lidmi kolem sebe, kteří Tě znají a sama pro sebe zvážit pro a proti jednotlivých variant. Věřím, že postupně nabydeš jistoty k rozhodnutí, které také potřebuje svůj čas, aby uzrálo.

  S přáním všeho dobrého,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku, jelikož jsem už v deváté třídě, tak mě samozřejmě čekají přijímací zkoušky. Potřebovala bych poradit, budu dávat dvě přihlášky, jednu na gymnázium a druhou na předškolní a mimoškolní pedagogiku. Můj problém je ten, že kdyby mě přijali na obě školy, tak nevím, kterou si mám vybrat. Chtěla bych být učitelka buď ve školce, nebo na základní škole. Kdybych šla na gymnázium, tak bych po něm šla ještě na vysokou pedagogickou školu a kdybych šla na předškol. a mimoškol. pedagogiku, tak bych už asi nesla na vysokou. Mě by zajímalo, co je podle vás lepší. Vím, že záleží na mně, na co se cítím, ale já se cítím na oboje stejně, takže by mě zajímalo, co vám připadá nejlepší. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 2. ledna 2019

  Ahoj,

  je dobře, že tak odpovědně přemýšlíš o své budoucnosti. Máš pravdu, že nejvíc záleží na Tobě, ale i Tvých rodičích, kteří jsou za Tebe do plnoletosti odpovědní. Hodně je to také o Tvých studijních schopnostech. Pokud Ti to ve škole jde, tedy máš dobré výsledky s přiměřeným úsilím, dalo by se předpokládat, že jsi studijní typ a že by bylo vhodné jít i na vysokou školu.

  Hodně by Ti mohli poradit učitelé, kteří znají Tvoje schopnosti i Tvůj přístup ke škole. Existují i testy, které by mohly pomoci v rozhodování, kterou školu vybrat - musela by ses s rodiči objednat do pedagogicko-psychologické poradny.

  Říkám sis, že i kdybys studovala předškolní a mimoškolní pedagogiku, můžeš pak jít studovat vysokou školu stejně tak, jak po gymnáziu. Možná by to byla dokonce výhoda, protože bys měla základy pedagogiky i psychologie. Gymnázium by mělo zase tu výhodu, že by Tě připravilo na studium na kterékoliv vysoké škole.

  Přejeme hodně úspěchů při studiu a dobré rozhodnutí.

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den ken se chci zeptat jestli je pro dítě,které mělo na konci osmé třídy samé jedničky,jestli je pro něj dobrá práce učitele základní školy-ředitel základní školy?Nebo na učitele nemusí mít tak dobré známky a pro takové dítě by byla lepší volba jiné školy?

  holka, 15 let, 10. prosince 2018

  Ahoj,
  obávám se, že na tvůj dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Pro kariéru učitele je zcela jistě prospěch důležitý, ale stejně důležité jsou i osobnostní předpoklady. Nelze tudíž říci, že člověk, který končí základní školu se samými jedničkami, bude automaticky dobrým a kvalitním učitelem. Určitě je, mimo jiné, potřeba, aby měl dobrý vztah k dětem, dokázal s nimi navázat kontakt, byl trpělivý a toužil jim předávat vědomosti. Pro lepší orientaci doporučuji absolvovat test profesní orientace v pedagogicko-psychologické poradně, který dokáže pomoci se správným nasměrováním a odhalením slabých i silných osobnostních stránek člověka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj všichni,
  Já bych se jen chtěla zeptat od kolika let se berou lidi na policejní akademii.(popř. Jaké k tomu potřebuji vzdělání, Stačí Gymnázium?), a co vůbec zkoušky na policistu obnáší (nějaké cvičení, testy,... ?) A také kolik je v ČR policejních akademií, a které se zabývají kynologií (nejspíš chci být psovod). A pokud ne psovod tak obyčejný policista ČR, možná, a to poslední varianta, uvažuji nad URNOU.
  (Vždycky jsem chtěla být kluk, proto píšu policista a nikoli policistka :D)
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 4. prosince 2018

  Ahoj,

  je sympatické, že víš, co Tě baví a jaké povolání Tě láká, i to, že se snažíš získat co nejvíce informací. Na policistu můžeš studovat na střední, vyšší odborné i vysoké policejní škole. Policejní akademie se studuje po maturitě na střední škole, tedy nejdříve od 18 let. Pokud si zadáš do vyhledávače: policejní akademie, střední policejní škola nebo vyšší odborná policejní škola, můžeš se seznámit s požadavky, které musí splnit uchazeč o přijetí.

  Pokud se chce někdo stát policistou, musí prokázat, že je fyzicky i psychicky způsobilý, dělá tedy testy způsobilosti. Více se o tom všem dočteš například tady: www.policie.cz/informace-pro-uchazece.aspx.

  Jestli Tě práce policisty zajímá a chceš se s ní blíže seznámit, můžeš s rodiči navštívit některé z náborových pracovišť nebo třeba i Informační a poradenské středisko úřadu práce.

  Přejeme úspěšnou cestu k plnění Tvých snů,

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj rozhoduji se na jakou mam jít střední školu takže samozřejmě přemýšlím jaké povolání by se ke mě hodilo.Baví mě ,,papírování“,nechci práci u které budu celou pracovní dobu na počítači,maximálně 1-2 hodiny denně,ale bylo by lepší kdyby byl pc jen vyjímkou.Co jsem už někde četla nebo tak tak by mě zajímala práce účetní,managera a nebo být ředitelka základní školy.Co tyto práce obnáší za činnosti?A kolik si u nich průměrně vydělám?

  holka, 15 let, 12. listopadu 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  od 15 let na tomto serveru klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Je prima, že přemýšlíte o tom, co dál, dokonce víte, co a jak chcete. Více Vám o volbě povolání poradí výchovná poradkyně (poradce) na vaší škole, popř. třídní učitel/učitelka. Radit se můžete i s rodiči, znají Vás od narození, jistě ví, pro co máte talent. Informace, které chcete znát, můžete také vyhledat na internetu.

  Přejeme Vám krásný, barevný podzim.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku a ostatní
  Chodím do šesté třídy a minulý rok v páté třídě šli na gypl dvě spolužačky
  A chtěla bych se zeptat jsetli bych nemohla jít na osmiléte gymnázium v šesté třídě.

  Dotaz číslo 2
  Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla učit na zš prvního stupně?
  Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla být uč. zš druhého stupně?

  Předem DĚKUJU za odpověď

  holka, 12 let, 31. října 2018

  Ahoj,
  někdy je možné přejít na jinou školu i v průběhu každého z ročníků, záleží na domluvě s danou školou, jaké má podmínky pro přijetí apod. Můžeš tuhle variantu probrat s rodiči a informovat se i ve škole. Pro učitelství 1. a 2. stupně existují obory v rámci vysoké školy na pedagogické fakultě, na tu se dá dostat po maturitě, když splníš přijímací zkoušky.

  Přejeme hezké podzimní dny,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,jsem v osmé třídě na Gymnáziu(šla jsem z páté třídy)a přemýšlím o studiu na veterinární škole.Ráda bych se zeptala,za je lepší zkusit přijímací zkoušky na střední školu a nebo zůstat na Gymnázium a poté jít na vysokou školu.Protože na vysokou bych jako veterinářka stejně musela

  holka 12 let, 30. října 2018

  Ahoj,
  je skvělé, že se ptáš na informace, které potřebuješ. Obzvláště chci ocenit, že už takhle dopředu víš, za čím si chceš jít. Ptáš se, zda zůstat na gymnáziu anebo zda jít na jinou střední školu. Nepíšeš, o jakou střední školu se jedná, tak si domýšlím, že možná myslíš nějakou odbornou střední školu, která se specializuje na veterinu. Říkám si, že to může být fajn průprava, pokud jsi si skutečně jistá, že chceš jít touto profesní cestou. Na druhou stranu gymnázium, kde už jsi zvyklá, by Ti mělo poskytnout dostatečnou přípravu na vysokou, a zároveň tam můžeš stále změnit rozhodnutí o následném studiu.
  O všem se můžeš informovat u výchovného poradce nebo školního psychologa. Stejně tak i učitele, jestli máš nějakého v oblibě. Vždycky je skvělé se umět zeptat, hodně Tě to posune.

  Hodně štěstí přeje
  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den,
  už jsem jednou psala ohledně psychologie a omlouvám se že zase otravuju, jenže se blíží přijímačky. Chtěla bych jít na vysokou studovat psychologii. Mám už vybrané dvě školy - Sociální činnost a Gymnázium, ale nevím, která škola by mě lépe připravila na vysokou, kde se právě studuje psychologie. Moc děkuju za odpověd!

  holka, 14 let, 20. října 2018

  Ahoj,

  oceňuji, že už teď se zodpovědně rozmýšlíš, kam budeš dál směřovat ve studiu. Přijímací zkoušky na psychologii se většinou skládají z více částí, bývá to test studijních předpokladů a dále oborový test z psychologie/základů společenských věd/biologie a ústní pohovor o Tobě a praxi v práci s lidmi. Můžeš se podívat na stránky obou zamýšlených středních škol, jaké předměty tam mají kolik prostoru, co by Ti lépe šlo a bavilo Tě. Příprava na vysokou školu probíhá jak během střední školy, tak i vlastním samostudiem, kterým můžeš doplnit to, co se na střední škole nevyučuje. Chci Tě uklidnit, že ať už si vybereš kteroukoli ze středních škol, šance na to, aby ses dostala na psychologii, závisí především na Tvém přístupu a aktivitě v další četbě knih, praxích a vlastní práci na sobě. Více poradit ohledně výběru školy Ti může výchovná poradkyně u Vás ve škole.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  čau alíku mám dotaz mám dvě možnosti kam jít buď na kuchaře nebo na elektrikáře ale nevím co jsi vybrat :/ a mám otázku muže silnoproudař dělat i slaboproudaře?

  kluk, 15 let, 17. října 2018

  Ahoj,
  bohužel ti nedokáži na tvou otázku odpovědět a troufám si říci, že by to nedokázal nikdo, kdo tě nezná. Při volbě povolání záleží na mnoha faktorech a pravděpodobně nejvýznamnějším z nich je tvé osobnostní založení. To se však nedá poznat z několika vět. Spíš bych ti doporučovala, abys požádal o názory lidi z tvého okolí, kteří tě znají a jsou obeznámeni i s okolnostmi tvého života, zázemí a praktickými záležitostmi. Stejně tak můžeš navštívit nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu a podstoupit test profesní orientace, který by ti s tvým budoucím směřováním také mohl pomoci.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj jsem v kvartě na gymnázium vím že chci studovat lékařství pro děti a dorost ale nenašla jsem žádnou střední školu takže nejspíš zůstanu na gymplu ale vůbec nechápu systém vysokých škol u tohoto oboru. Vysvětlili by jste mi to prosim?

  holka, 14 let, 14. října 2018

  Ahoj,
  je fajn, že se už teď zajímáš o svou profesní budoucnost a nebojíš se zeptat, když Ti něco není jasné. Pro studium zaměřené na další postup na vysokou školu lékařskou existují střední zdravotnické školy, zdravotnická lycea, těžko ale říct, zda ve svém okolí takovou školu máš. Další možností je jít na všeobecné nebo jinak zaměřené gymnázium. Systém vysokých škol je pak takový, že volíš lékařskou fakultu na některé z nich, všeobecné lékařství a časem i konkrétní obor, tedy pro děti a dorost. To je ale ještě daleko a je zbytečné se tím teď trápit, v tom se lépe zorientuješ, až budeš v maturitním ročníku. Neboj se pro více informací ve svém okolí zeptat třeba rodičů nebo třídního učitele, také byste měli mít na škole kariérního poradce, který by měl mít podrobnější přehled.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Povolání

  dobrý den, jsem v 8.třídě, a všichni říkají že už by jsme měli rozmýšlet na jakou školu pudem. Já jsem už od mala chtěla být kriminalista, ale to bych musela dát fyzické testy, tělák mi moc nejde. A pak je tady ta druhá možnost, pudu na hotelovou školu, i když nevím co bych tam měla přesně dělat.. co mám dělat?

  jovita, 14 let, 14. října 2018

  Ahoj Jovito,
  chápu, že není snadné rozmyslet si, co dál studovat, jakou profesi pak zvolit. Můžou v tom pomoci rozhovory s rodiči, kteří Tě znají od dětství a můžou tak poradit, v čem jsi šikovná, co Ti jde, jaké jsou možnosti ve Tvém okolí. Probrat to můžeš také s nějakou kamarádkou, která se také rozmýšlí. Ve škole by měl být kariérní poradce (některý z učitelů, třídní učitel nebo školní psycholog), který by možná mohl i otestovat Tvé předpoklady pro různá povolání. Věřím, že když jsi teď v 8. třídě, dalo by se do přijímacích zkoušek ještě zapracovat na fyzické kondici tak, abys je zvládla splnit. Nakonec ale záleží na Tobě, pro co se rozhodneš, chce to také snahu a vytrvalost, proto je důležité, aby to bylo něco, co Ti jde a baví Tě.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka