Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Povolání

  Dobrý den,již osmým rokem navštěvuji osmileté gymnázium,s celkem dobrým prospěchem,ale ikdyž jsem teprve v primě,plánuji maturitu(Navštěvuji internetové stránky s tímto zaměřením a často si dělám zkušební maturitní didaktické testy,samozřejmě jen pro to,abych věděla přibližný vzhled testů.)Také už vybírám vysokou školu,ale tady to není takové jako u maturity(ne tak intenzivní)a když se podívám na okruh mých nejbližších přátel,tak většina z nich své povolání,vysoké školy volitelné předměty ve škole v kvintě či v septimě,má vybrané taky.K mému vysněnému povolání je sice docela těžké se dostat a je zřejmě velmi náročné,ale mě to nikdy neodradilo.Přála bych si být advokátkou se zaměřením na rodinné právo,čili rozvody,přidělování dětí do péče atd..Ale problém je v tom,že je opravdu těžké dosáhnout k mým představám,mám sice také náhradní možnosti ale tohle mě přitahuje nejvíce.Chtěla bych se vás také zeptat od kdy se počítá můj prospěch jako důležitý,je opravdu podstatná pouze maturita?A také bych se chtěla zeptat,zda je rodinné právo zkorumpované,tak jako třeba trestní či obchodní.
  Děkuji za odpověď a omlouvám se za případné pravopisné chyby.

  holka, 12 let, 20. května 2018

  Ahoj,
  je hezké číst, že máš svůj cíl, a je moc dobře, že se ptáš na to, co můžeš dělat v průběhu na cestě za jeho splněním.
  Prospěch je důležitý spíše pro Tebe - když máš dobré známky, znamená to většinou, že se umíš učit a pamatuješ si toho hodně, což je pro život skvělé. Některé vysoké školy pak přihlíží v přijímacích zkouškách ke známkám ze střední školy, ale je to spíše výjimečné a každá vysoká škola má jiná kritéria, ta se můžeš dozvědět na webových stránkách. Přestože jsou práva obecně obtížnější obor k přijetí, chci Tě povzbudit, že je v zemi více škol, kam můžeš podat přihlášku a jistit se tak, kdyby ses náhodou někde nedostala.
  K tomu, jaké je prostředí rodinného práva, Ti nemůžeme mnoho říct, to by měl říci spíše politolog nebo sociolog. Nicméně přijde mi skvěle, že Tě to zajímá. Ptej se ve svém okolí, časem najdeš někoho, kdo v něm pracuje, a od něj se dozvíš nejvíce.

  Přejeme hodně štěstí.
  Modrá linka

  Povolání

  Zdravím,
  můj problém je trochu komplikovanější, proto ho tu nechci řešit do úplných podrobností, ale trápí mě moje budoucnost, lépe řečeno moje sny.
  Sice jsem už úspěšně přijata na střední školu, ale pár týdnů před přijímačkama jsem se tak nějak rozmyslela a nejsem s tím, kam příští rok půjdu, úplně spokojená. Jako škola i obor je velmi v pohodě, ale před nedávnem jsem si řekla „Budu herečka.“. Nerozumím tomu, když jsem byla mladší, vůbec mě to k herectví netáhlo, právě že zlom se stal asi před měsícem.
  Problém je ten, že jak už jsem říkala, herectví mě nikdy nepřitahovalo a nikdy jsem nebyla na žádném dramaťáku nebo na něčem podobném. Upřímně, na ZUŠce jsem navštěvovala snad všechno, až na dramaťák.
  A z toho plyne, že moje zkušenosti jsou nulové a bojím se, že talent taky. Ale je to můj sen a chci si ho splnit, udělám pro to cokoliv.
  Další problém je ten, že nejsem zas tak hezká a tak jsem si nějak řekla, že herečka asi být nemůžu. Ale stále mě to k herectví táhne, tak bych ráda, kdybych mohla být alespoň dabérka (jmenuje se to takhle v češtině, že jo?).
  A pak tu je to, že kdybych chtěla příští rok přestoupit, tak vím jen o konzervatoři, kde se učí herectví jako takové. Ale toho se bojím. Přeci jen, nic neumím. Smáli by se mi tam.
  Moc bych si o tom chtěla promluvit s někým kdo se v tom vyzná více, koukala jsem i na „Online osobní učitele herectví“ ale ti jsou všichni za peníze. A já nechci ani učitele. Já teď jen potřebuju někoho kdo by mi řekl jestli má cenu se snažit, nebo to rovnou celé vzdát.
  Neznáte někoho takového? Nějakou stránku?
  Předem moc děkuju, je to sice delší, ale mně popravdě i pomohlo se takhle vypsat.
  Přeju hezký den
  -S

  holka, 14 let, 8. května 2018

  Ahoj,
  je moc fajn, že se obracíš na pomoc, že si hledáš informace a snažíš se směřovat za tím, co chceš.
  Sny jsou určitě důležité a může Tě to přivést na cestu a ke zkušenostem, kam by ses jinak nedostala. Proto Tě určitě chceme podpořit v tom, ať si jdeš za tím, kam Tě to táhne.
  Co se týče jednotlivých kroků, tak je na Tobě, jak to celé pojmeš. Každá herečka je jiná - co se týče vzhledu, každý preferuje něco jiného a i nějaká ta "vada" na kráse může být v očích režiséra třeba i výhodou. Je i na Tobě, jestli bys chtěla mít herectví vystudované anebo ne. Je v pořádku se do toho ponořit úplně a zkusit navštěvovat dramaťák a zkusit konzervatoř. Stejně tak spousta herců školu nemá a zkouší herecké castingy, které jim zprostředkovávají castingové filmové agentury, kde se můžeš nechat zaregistrovat a ani Tě budou informovat, když přijde filmová nabídka, kde by ses typově hodila. Někteří režiséři, stejně jako v případě vzhledu, preferují herce se vzděláním a průpravou, jiní si zase rádi herce formují sami.
  Možná je v Tvém okolí někdo, kdo je už na této cestě dál? Můžeš se na něj obrátit a nechat se inspirovat tím, čím už prošel.

  Přejeme hodně štěstí,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,
  co musím vystudovat když bych chtěla být zdravotní sestrou u praktické lékařky?
  A na jaký předmět bych se měla zaměřit? A jaký je důležitý?

  A ještě jsem se chětla zeptat obecně.... Od jaké třídy se přihlíží na vysvědčení kvůli povolání?

  holka, 12 let, 14. dubna 2018

  Ahoj,
  určitě musíš mít minimálně střední zdravotnickou školu (ideálně minimálně s nástavbou po maturitě). Přijímací zkoušky na zdravotnické školy se dělají z českého jazyka a matematiky, ale určitě se zaměř i na přírodopis a chemii, které budeš při studiu potřebovat. Ohledně známek na vysvědčení většina škol přihlíží k vysvědčení z osmé třídy a prvního pololetí deváté třídy. Ale je potřeba uvědomit si, že pokud budeš dostávat špatné známky v nižších ročnících a nezvládneš učivo, které se v nich probírá, nebudeš mít základ, na kterém bys mohla „stavět.“ Takže je určitě potřeba, aby ses snažila i v nižších ročnících školy.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj. Chtěla bych být zpěvačkou. Kamarádka a učitelky mi říkají že zpívám hezký, kromě toho mi jde i hraní. Dá se to nějak spojit do jednoho povolání? To byl můj první dotaz. Když řeknu o tom co chci dělat v budoucnu kamarádkám nebo kamarádům, neberou mě moc vážně. A mamka mě sice vyslechne, řekne mi že mě v tom podpoří, ale vzápětí hned namítne že tahle profese se dost těžko prosazuje a že bych měla skusit spíš něco jako ona, ekonomku. Ale mě tyhle věci moc nebaví, i když mi dou. I přes tohle se snažím nevzdávat svého snu. Ale nevím jak začít. Jak na sebe upozornit. Nevím jak to říct. Rozumíte mi? Jak mám tedy začít, abych si uskutečnila sen?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 23. března 2018

  Ahoj,
  je určitě hezké, že se nechceš svého snu vzdát a jdeš si za ním. Tvoje maminka však má také pravdu v tom, že na to, aby ses v tomto oboru prosadila a dokonce se jím i uživila, je zapotřebí skutečně mimořádný talent a určitě i velká dávka štěstí. Souhlasila bych proto s tím, že bys měla mít v záloze i nějakou „praktičtější“ profesi. Na druhou stranu určitě není zapotřebí, aby ses svého snu vzdávala. Vedle střední školy určitě můžeš chodit například na lekce zpěvu, přihlásit se do pěveckých soutěží a tak dále. Zkrátka připravovat si „půdu“ pro svou případnou pěveckou kariéru. Určitě budeš potřebovat hodně odhodlanosti i trpělivosti, protože úspěch nepřijde přes noc. Pokud ale máš skutečný talent, věřím, že se dokážeš prosadit - i kdybys měla dělat hudbu vedle svého stálého zaměstnání.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj, Alíku poradíš mi prosím s mím budoucím povoláním? Děda chce abych byla zdravotní sestra to bych ráda dělala jelikož bych ráda pomáhala lidem, ale hrozdne moc mi vadí krev. Ale já osobně bych chtěla dělat psycholožku ale bojím, že bych tu skotu nezvádla. Prostě ten gympl jelikož jsem trojkařka v matice jinak jsem dvojkařka. Prosím poraďte mi

  holka, 12 let, 27. března 2018

  Ahoj,

  je moc dobře, že přemýšlíš a uvažuješ už teď o tom, kde budeš jednou pracovat. V zaměstnání trávíme spoustu času a naše práce by nás měla bavit. Pokud tomu tak není a nebaví nás a navíc třeba ještě nevidíme smysl naší práce, je pak hodně těžké takovou práci, ke které nemáme pozitivní vztah, ustát. Je také moc prima, že ses o tom bavila s dědou, a že toto téma odkrýváte i v rámci rodiny. Je dobře vše si zvážit, třeba si psát plusy a mínusy jednotlivých zaměstnání, která Tě zajímají, v souvislosti s Tvými talenty, a toto jednou za čas zopakovat.

  Nemyslím si, že bys k výkonu povolání zdravotní sestry či psycholožky potřebovala matematiku. Neboj se jít si za svým vysněným cílem i přes překážky. Čeho dosáhneš lehce, hravě, toho si většinou nebudeš vážit. Máš-li skutečný zájem o práci psycholožky, pak napři své síly tímto směrem a jdi do toho. Vždyť se traduje, že veliký filozof, matematik a vědec Albert Einstein neuspěl v matematice, a mnoho známých spisovatelů neuspělo na škole v jazyce, v kterém později psali své knihy. Samosebou, čím lepších školních výsledků dosáhneš, tím lépe, ale není to to podstatné. A co se týká zdravotních sester, těch je trvalý nedostatek. Je to povolání krásné a má hluboký smysl, pomáhat druhým lidem, je ale velmi vyčerpávající a pohled na krev by Ti skutečně neměl vadit.

  Ideální by bylo, aby ses s rodiči objednala do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy ve spojitosti s volbou povolání, které odhalí, pro co máš "buňky" právě Ty, pro jaký druh profese se hodíš. Další možností je zvážit vše s třídní či jinou oblíbenou učitelkou či s výchovnou poradkyní. Také stojí za to, pobavit se s někým, kdo přímo pracuje v Tvém vysněném povolání, s nějakou zdravotní sestřičkou či psycholožkou. Další možností je zajít i s rodiči v den otevřených dveří do příslušné školy, tam si vše prohlédnout a promluvit s profesory, kteří jsou v ten den návštěvníkům plně k dispozici, možné je mluvit i se studenty.

  Přejeme Ti pohodové jaro v kruhu rodiny.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku
  Nevíš, kde berou jeptišky ty svoje hábity?

  kluk, 1 rok, 14. března 2018

  Ahoj,
  stejně jako berou své uniformy například policisté, vojáci, pracovníci obchodních domů a další, s jejichž povoláním je spojeno nošení uniformy. Když nastoupí jeptiška do kláštera, voják do armády, policista na policejní stanici, je jim příslušná uniforma přidělena. A příslušná instituce (klášter, armáda, policie apod.) je objednává hromadně, pravděpodobně u nějaké textilní firmy.

  Povolání

  Dobrý den, píšu Vám, protože se neumím rozhodnout, jaké povolání bych v budoucnu chtěla dělat a teď jsem tím úplně posedlá. Jsem na osmiletém gymnáziu, takže mám ještě 4 roky čas, přesto mě nehorázně štve myšlenka, že jednou si budu muset vybrat, na co budu studovat, takže se obracím na Vás. Je mi 15 let, miluju lezení po stěně, stromech a skalách, také ráda čtu, ale ne zas tak moc. Také mě baví kreslení a střílení z praku a různé přežívání bez elektřiny apod. Dříve jsem chtěla být hasičem, vojákem, nebo něco takového, ale jsem na to moc slabá a mám problémy s klouby-vypadnou při neopatrném pohybu- takže pak jsem chtěla být horník, fotbalistka, i když moje rány do míče končí u sousedů na střeše. Také mám ráda Harryho Pottera a jsem posedlá tím, abych zesílila (měla jsem strašně slabé ruce). Baví mě i práce s dětmi do 5-6 let, klidně i s nemluvňaty. Nemám ráda moderní technologie, všude mobily a tablety, neumím s tím zacházet a celkem dost mě mrzí, že žiju zrovna v týhle době. Zní to divně, ale chtěla bych zažít útěk před 2. světovou válkou bez čehokoli jiného než nože, bez elektřiny, s jídlem, které se najde... Napadlo mě nějak víc se zapojit do výzkumů o druhý světový, ale tam je toho pak strašně moc a nevím, jestli by mě to bavilo dělat dlouhodobě. Také jsem posedlá tím mít u sebe nůž. Cítím se bez něj strašně bezbranná, a pořád nosím v batohu věci, které budu potřebovat, kdyby se něco stalo a já musela vydržet pár dní venku. Napadlo mě být pilotem nebo letuškou, ale mám panickou hrůzu z toho být v letadle nebo jen na letišti, kam se nesmí nosit nůž. Někteří lidi také tvrdí, že jsem se měla narodit spíš jako kluk, protože nesnáším sukně a šaty a nosím svoje oblíbený vytahaný trička po tátovi a kalhoty, u kterých se vejdu do jedný nohavice oběma nohama. Taky jsem určitý čas chtěla utéct do Afriky s tím, že tam budu žít s lidmi na stromech, naučím se jejich jazyk, nebudu dělat žádné povolání a budu se živit tím, co si obstarám sama. Život takových lidí mě také hodně zajímá, strašně jim závidím, že žijí daleko od moderního světa, i když to je nejspíš tou dobou, kdy žiju, mám strašnou potřebu ukazovat lidem, že já jsem ten, kdo přežije měsíc bez mobilu, počítače, televize, že to budu já, kdo přežije třetí světovou na útěku do Asie a kdo dojde pěšky kamkoliv, že nepotřebuju auto ani kolo, chodím do školy 5 km pěšky a to mi tam jezdí každých 10 minut autobus a já mám průkazku...

  Poradíte mi, prosím, nějaké povolání, u kterého si myslíte, že by mě bavilo?

  Děkuji za odpověď předem, a tykejte mi prosím v odpovědi, i když už mi bylo 15 let, mám pocit, že psychicky jsem mladší, lidi moje chování odhadují na 4, 5 třídu ZŠ

  Jily, 15 let, 18. února 2018

  Ahoj,
  děkujeme ti za tvůj dotaz a je určitě dobře, že ti není jedno, čemu se budeš v budoucnu věnovat a jaké povolání budeš vykonávat. Zároveň je však z tvého dopisu patrné, že opravdu stále tápeš, hledáš a vlastně ani nevíš, kam sama sebe nasměrovat. Jistým vodítkem mohou být testy profesní orientace, které nabízí pedagogicko-psychologické poradny. Zkus se do takové poradny objednat a odborníci, kteří v ní pracují, ti určitě pomohou alespoň s rámcovou profesní orientací v dalším životě.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj, chodím do 9. třídy a mám se rozhodnout, na jaké dvě školy si podat přihlášku. Jsem z celé třídy nejlepší na češtinu, zúčastnila jsem se také olympiády právě v ní. Chodím do výtvarky a na klavír na ZUŠ, k výtvarce mám ale blíž. Cizí jazyky (angličtina a němčina) mi problém nedělají. Na vysvědčení mívám vyznamenání, a to i přesto, že mi nejde matematika, fyzika a chemie. Těmto předmětům (M, F a Ch) bych se však na střední chtěla vyhnout, i když vím, že povinná maturita z matiky bude teď všude. Jako první školu si dám asi pedagogické lyceum, ale pro druhou školu se stále nemůžu rozhodnout. Napadla mě střední škola grafická, ale nejsem si jistá, jestli to je pro mě to pravé. S oborem knihovnictví a informační služby si taky nejsem jistá, protože bych potom neměla dobré uplatnění. Jako pracovnice v knihovně nebo podobných zařízeních bych neměla příliš vysoký plat. Na gymnázium jít nechci, je to příliš všeobecné a chemie ani fyziky bych se tak nezbavila. Navíc v 15 letech nevím, jestli za pár let budu chtít studovat vysokou, což bych s gymplem musela. Jsem z Brna a přijde mi, že jsou všechny školy zaměřené na matematiku, nebo takové ty „klučičí“ obory... Vím, že neznáte všechny školy v Brně, ale zkusím to - nevíte o nějakém oboru, kde bych alespoň tu češtinu mohla rozvíjet?
  Moc děkuji a jste super, že takto pomáháte a radíte dětem :)

  holka, 15 let, 9. února 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že zodpovědně přemýšlíš nad tím, co Tě baví a co Ti jde, kam dál směřovat a jak se v budoucnu uplatnit. Existují i specializované gymply (např. více zaměřené na jazyky); pokud by ses dál chtěla věnovat jazykům, výtvarce a hudbě, pedagogický obor připadá v úvahu. Na grafické škole by nejspíš vyžadovali matematiku a geometrii. Jazyky bys mohla dál rozvíjet na jazykové škole, můžeš se podívat na stránky takových škol v Brně, jakou mají náplň výuky apod. Pokud Tě baví čeština a zároveň jsi kreativní, mohla by Tě zaujmout např. i žurnalistika. Zkus se zamyslet, jaký druh práce by Ti v budoucnu vyhovoval, co Tě nejvíc baví. Pomoci ve výběru škol můžou i rodiče, školní psycholog nebo nějaký učitel, se kterým bys mohla probrat konkrétní možnosti škol v okolí, projít můžeš také internetové stránky zaměřené na toto téma (www.infoabsolvent.cz/Rady/Clanek/7-0-1; www.infoabsolvent.cz/). Je také prima danou školu navštívit, třeba v rámci dnů otevřených dveří.

  Ať se Ti daří,
  Modrá linka

  Povolání

  Jaké povolání bych vykonávala kdybych měla vystudovanou střední (popř. Vysokou) uměleckou školu???

  holka, 13 let, 24. ledna 2018

  Ahoj,

  hodně to záleží na tom, co vyučuje konkrétní škola za obory. Ze středních škol to může být například fotografka, designérka, grafička, návrhářka oděvů a jistě existují i další obory. Nejlépe se to dozvíš na webových stránkách dané školy, nebo přímo ve Dnech otevřených dveří, které každá škola pořádá. Pomoci v této oblasti Ti může i výchovný poradce u vás na škole, který by o tom měl mít přehled.

  Přejeme hezký zbytek zimy.

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku, po celkem delší době píšu. Prosím, nevím jaké povolání si vybrat. Hodně by mě bavila veterinární sestra, zdravotní sestra, odbornice na poruchy příjmu potravy (o toto téma se hodně zajímám a vím o něm celkem dost), herečka.

  • Moc mi nejde matematika (dostávám z ni trojky) a nemám ji ráda, tak mě napadlo, že bych šla na konzervatoř. Herectví by mě bavilo. Problém je, že je to až v Praze a to je strašně daleko.
  • Veterinární sestra, nebo zdravotní by mě taky bavila, ale problém je, že je to ve Svitavách a hlavně mamka nechce, abych dojížděla. Zvířátka mam tak moc ráda, jsou to miláčci.
  • Odbornice na poruchy příjmu potravy by mě taky bavilo, ale nevím, jestli taková nějaká škola existuje. Nemyslím psycholožku, prostě ze bych se starala o lidi s např. Anorexií.
  U nás ve městě je jen zemědelská škola, (taky jazyková, gymnázium) ale tam se mi moc nelíbí.
  Taky je tam strašně moc hodin, myslím, na všech středních školách. My na ZŠ Máme 3× v týdnu 8h a to je pro mě strašné. Vím, že to bude i v práci, ale práce mě bude bavit.

  Prosím, co si myslíte, že bych měla dělat? Co mm dělat? Moc děkuji, DžungaráčekChlupáček, mějte se hezky

  holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 21. ledna 2018

  Ahoj,
  moc se mi líbí, jak přemýšlíš o svém budoucím povolání, je to důležité téma pro každého, kdo se rozhoduje, na jakou střední školu jít.

  Takto na dálku Ti ale neumím poradit, jaká škola je pro Tebe nejvhodnější. Jak jsi sama napsala, záleží na mnoha okolnostech, které jsou pro Tebe důležité. Vzdálenost sama o sobě by neměla být na prvním místě, protože hodně mladých lidí dojíždí na střední školy a dá se to zvládnout. Spíš je důležité, co by Tě jednou opravdu bavilo a kde bys byla spokojená. S výběrem by Ti mohl pomoci kariérový poradce, kterých je teď hodně, na základní škole by Ti na něj mohl dát kontakt váš výchovný poradce a také se dá vše zkonzultovat v pedagogicko-psychologické poradně. Když si vybereš školu, která nasedne na Tvé silné stránky a bude Tě bavit, nemusí být ani délka vyučování velkým problémem.

  Co se týče poruch příjmu potravy, tak se jimi zabývají psychologové/psycholožky a sociální pracovníci/ce, všechny tyto profese se dají studovat na vysoké škole a sociální práce i na vyšší odborné škole. Většinou na tyto školy chodí lidé po gymnáziu. Existují také střední školy sociální, ale ty vzdělávají spíše pečovatele či osobní asistenty.

  Myslím, že je důležité vše probrat s rodiči, s výchovnou poradkyní a případně s kariérovým poradcem, kam by Tě rodiče mohli objednat.

  Držíme palce, aby sis vybrala co nejlépe.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,
  Je mi třináct let a jsem v sedmé třídě už pomalu přemýšlím kam bych šla dál, jelikož mě baví (a myslím si i že jde) výtvarka. Letos jsem začala chodit do ZUŠky. A z matiky mám samý jedničky. Chtěla bych jít na uměleckou školu, jenže rodiče si myslí že se tím nedá uživit a pořád se mě ptají co si jako myslím že bych dělala za povolání. Už jsem prošla hodně článků a pořád nedokážu jim ani sobě odpovědět.

  holka, 13 let, 5. ledna 2018

  Ahoj,
  je dobře, že zodpovědně přemýšlíš nad volbou svého budoucího povolání. Pokud si nejsi jistá, čemu by ses chtěla v budoucnu věnovat a pro co máš talent, objednej se do pedagogicko-psychologické poradny. Tam můžeš absolvovat test profesní orientace, který ti poradí, kterým směrem se ubírat. Jeho výsledky potom můžeš s odborníkem i svými rodiči zkonzultovat. Věřím, že společně najdete řešení, které ti bude vyhovovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Alík velmi by som chcel pracovať ako masér, kaderní a aj kvetinár proste jedno stoho ale je mi len 9 rokov takže mi to rodičia nedovolia povedz mi čo mám robiť?����

  kluk, 9 let, 24. prosince 2017

  Ahoj,
  předpokládám, že ti to rodiče nechtějí dovolit vzhledem k tvému věku. V devíti letech je skutečně ještě velmi brzo na to, aby ses rozhodoval o svém budoucím povolání. Klidně se dál zajímej o to, co tě baví, na tom rozhodně není nic špatného. Až budeš v osmé nebo deváté třídě a na tvé volbě budoucího povolání se nic nezmění, rodiče ti určitě nebudou bránit, pokud uvidí, že se o tyto obory skutečně zajímáš a baví tě. Myslím ale, že zatím si s tím nemusíš dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj Alíku,
  Vůbec mě nezajímá a nebaví dějepis (to, co se učíme ve škole).
  Ale mám ráda staré věci, například knihy, nádobí, oblečení atd. Máme hodně starou chalupu a tam když najdu jednu z těchto věcí tak jsem šťastná jak blecha. Baví mě luštit různá rodiná tajemství, která se ukrývají v knihách nebo v nalezených dopisech.
  Třeba tento rok jsem za pomoci babičky, která to opravdu netušila, zjistila, že část moji rodiny pochází z Rakouska. Celkem šok protože mě i kromě dějepisu nebaví i němčina.
  Moje otázka tedy zní: bavila by mě střední škola (Teda pokud taková vůbec existuje) v který bych se učila identifikovat různé předměty z minulosti, lustit písma a třeba i něco malého restaurování. A pokud taková škola neexistuje, jaká škola s podobným zaměřením by byla pro mě vhodná.
  A ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc. Miluju šití, k narozeninám jsem dostala šicí stroj a naučila jsem se ho ovládat celkem rychle. Problém je s časem. Jsem Teda ještě v 8. třídě, ale už teď se musí hodně učit, jelikož se tohle pololetí počítá. Když jsem mamce řekla, že by se mi líbilo být švadlenou, tak mi odpověděla, že je to hloupost, protože se už v této době toto povolání moc nechystá a ať jdu raději na nějakou jinou školu. Ano má pravdu, že v této době se už nedá šitim uživit, ale ráda bych se mu věnovala aspoň jako koníčku.
  A kromě těchto dvou koníčku patří k zálibam i čtení a psaní. A ve škole mi to jde celkem ok, jedničky a dvojky.
  Pokud by tedy bylo možné odpovědět mi, tak jaké povolání, popř. školu by jste mi doporučili.

  holka, 14 let, 29. listopadu 2017


  Ahoj,

  obdivuji a oceňuji, co všechno Tě baví. Správně nad tím i přemýšlíš. Člověk by se měl snažit vybrat si nějaké takové zaměstnání, aby souviselo s jeho zálibami, aby ho práce mohla těšit nejen proto, že má smysl, ale i proto, že ho baví a těší. Moct se těšit do práce, je obrovská výhra. Takže našlápnuto máš dobře a správně nad tím uvažuješ a staráš se v době, kdy ještě mnozí Tví spolužáci nad něčím takovým možná nepřemýšlejí.

  Zmiňuješ, co všechno Tě baví a ptáš se, jakou školu bychom Ti doporučili. Naše linka důvěry se jako taková nezaobírá možnostmi studia, jaké máte po ukončení základní školy. Ale můžeš se přímo ve škole obrátit na výchovného poradce nebo oblíbeného učitele a vše s ním probrat. Další možností je objednat se do Pedagogicko-psychologické poradny, kde pomocí specifických testů Ti umí předpovědět, ke které profesi - zaměstnání - se podle svého typu nejvíc hodíš, a naopak, co by Ti vůbec nesedělo. Zároveň si můžeš s mamkou nebo i tátou také hledat různé školy podle oborů na internetu, sledovat jejich program, činnost, a pohlídat si i "Dny otevřených dveří", kdy můžeš takovou školu, o kterou bys měla zájem, navštívit i spolu s rodiči, vše si tam prohlédnout a na vše, co potřebuješ vědět, se vyptat. Je to moc fajn, že se o to, co jednou budeš dělat zajímáš už teď, je to správné a díky tomu leccos stihneš.

  Myslím, že máš úžasné záliby a koníčky a moc Ti přeji, aby sis dokázala najít školu, která Tě přivede do blízkosti Tvých nádherných zálib.

  Také Ti přejeme s celou Modrou linkou krásný Advent i Vánoce.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, chtěl bych být historikem. Ale nevím jestli je to dobré. Taky uvažuju nad učitelem dějepisu. Co by bylo lepší?

  kluk, 14 let, 12. listopadu 2017

  Ahoj,
  je hezké, že si všímáš toho, co Tě baví a zajímá, hledáš nějakou svou profesní cestu do budoucna. Myslím, že je dobré, pokud člověka jeho práce především baví a může v ní uplatnit co, mu jde, k čemu má nadání a předpoklady.
  Jak je vidět, jsi zaměřen na historii. Každé povolání má své výhody a nevýhody. Někdy je těžší sehnat uplatnění, některá práce je náročnější, vyžaduje různé dovednosti. Historik bývá více vědecky zaměřený, zkoumá spíše méně témat, ale do hloubky, provádí nějaký výzkum, studuje různé historické zdroje a prameny atd. Učitel dějepisu je z hlediska znalostí zaměřený spíše přehledově, pracuje především s dětmi a mládeží, nejspíš bude více v kontaktu s lidmi, profese bude náročnější na komunikaci, předávání informací, trpělivost, schopnost vysvětlování a podobně. Tahle všechna hlediska můžeš promýšlet v rámci svého rozhodování. Můžeš si je i vypsat na papír, u každého důvody pro a proti, abys měl konkrétnější představu.

  Co je dobré, nebo lepší, si musíš časem ujasnit sám. Ty se znáš nejlépe, víš, co Tě baví a v jaké činnosti jsi spokojený. S výběrem povolání a další školy ke studiu Ti může také pomoci někdo blízký, rodiče, kamarádi, nebo i třídní učitelka, se kterými se můžeš podívat i na možnosti studia a uplatnění profese, jak by vypadala Tvoje činnost v praxi.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku uvažuji jít na gympl chci být pilot ve 4. třídě jsem měl samé jedničky 5 třída na 1.čtvrtletí mi vychází samé jsem hodně chytrý jedu na matematickou a asi pojedu i na anglickou olympyádu reprezenoval jsem školu ve florbale budu i ve vibice basketballu možná i volleyballu
  ale to je jedno jsem velmi nadaný kluk věřím si strašně moc vím že to tam dotáhnu. ale chci se zeptat kolik let se budu muset učit? děkuji

  kluk, 10 let, 10. listopadu 2017

  Ahoj,
  jsi teď v páté třídě a pokud se chceš stát pilotem, tak pak budeš pokračovat na druhý stupeň nebo osmileté gymnázium a potom Tě čeká nějaká technická střední škola s maturitou (střední škola trvá 4 roky). Po maturitě budeš dělat přijímací zkoušky na vysokou školu s oborem pilot, pak člověk zároveň prochází výcvikem. Vysoká škola většinou trvá 5 let. Více informací ohledně vzdělávání na povolání pilota můžeš najít např. tady: www.laazatec.cz/clanek-jak-se-stat-dopravnim-pilotem-faq.html.

  Je hezké, že už máš plán do budoucna a věřím, že tohle všechno máš ještě před sebou. Práce pilota vyžaduje fyzickou i psychickou odolnost, bystrost, spolehlivost i vytrvalost v učení, které můžeš dál rozvíjet a tak se připravovat.

  Měj se hezky,
  Modrá linka