Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Vážení správci!

Umím anglicky na mírně pokročilé úrovni a docela dobře německy. Také ovládám španělštinu a japonštinu v řádech desítkách slov.

Moje otázky tedy zní:

1. V kterém jazyce kromě mých dvou hlavních cizích jazyků bych se měl zlepšovat, pokud chci pracovat v administrativě.
2. Na jakou úroveň bych měl v japonštině nebo španělštině se zlepšit.
3. Neznáte nějaký kurz španělštiny ve Znojmě?

Jinak přeji Vám hodně zdaru a ať se Vám daří!

Rock_Lee13, 10. března 2016

Ahoj,

je moc fajn, že se zajímáš o jazyky a že se chceš učit více jazyků. Jistě znáš přísloví: Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. Až si budeš hledat práci v administrativě, znalost jazyků bude určitě velkým plusem. Poptávka po znalostech toho kterého jazyka se vždy vyvíjí podle politické a ekonomické situace té které země. Před několika lety se lidé nechtěly učit rusky. Dnes je po rusky mluvících českých občanech poptávka. Vyber si jazyk, který je tvému srdci bližší.

Zkus si do vyhledavače zadat  "Jazykové kurzy španělštiny Znojmo", určitě si vybereš.

 

Hezké Velikonoce ti přeje Alíkova kamarádka Bája 

 

Povolání

Ahoj. Jsem holka a je mi 11 let. Já si doslova plánuju život. Už od malá chci být veterinářka. Když mi byly 2,ostatní si hráli s panenkami,já ošetřovala plyšáky. A život si plánuju tak,že už teď řeším svou budoucí školu. Chci byt veterinářka. Mám moc ráda zvířata(až na hady a pavouky,ale kdo dnes doma chová pavouka? A specializaci si taky vyberu. Drobní savci) doma mám 3 morčata,rybku a psa. Ale teď k problému. Zjistila jsem,že veterinární vysoká škola je jen v Brně. To je přes celou republiku! A já ,si neumím představit, jak je mi 19 a žiju sama v Brně. Jasně,mohla bych si pořídit zvířata a kamarády najdu,ale byla bych tam 6 let! Myslela jsem,že vysoká veterinární je i v Praze,ale nejspíš není. A tam bych mohla dojíždět. Ale do Brna? Já nevím.. Nevíte,jestli není veterinární škola jinde? Pokud ne,jak se vyrovnat s tím že budu až do 25 let od rodiny a kamarádů? Díky

Lucka 11 let, 15. února 2016

Ahoj Lucko,

je moc dobře, že máš takový zájem o zvířata, a že už teď přemýšlíš nad svou budoucností. Je vidět, že si vše pečlivě promýšlíš. Máš pravdu, že veterinární škola je v České republice jen v Brně a je jasné, že se Ti to zdá hodně daleko a tak přemýšlíš, co s tím.

To, co je ale v jedenácti letech příliš vzdálené a náročné, se může později, až budeš větší, zdát úplně jinak. Většina studentů vysokých škol nebydlí doma, naopak studují v jiných městech nebo dokonce v zahraničí. Studium také neznamená, že jsi stále pryč od rodičů a přátel, ale na víkendy můžeš jezdit domů a také být doma celé léto nebo ve zkouškovém období a dojíždět pouze na zkoušky. V dnešní době také můžeš být ve spojení s blízkými lidmi přes Skype, chat nebo jinak prakticky kdykoliv a zdarma. Můžeš se také poptat nějakého vysokoškoláka z Tvého okolí, který Ti může vše více objasnit.

Protože je vysoká škola ještě hodně vzdálená, nechala bych zatím obavy stranou a později uvidíš jak se vše bude vyvíjet a jakou cestou se budeš ubírat.

Přejeme vše dobré, 

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku a všichni budu se ptát na 1 otázku:Umím kolem všech kolem sebe hodně zpívat pořád si prozpěvuju doma.Každý říká,že bych to někam dotáhl,ale chci se stát něčím jiným zpěvákem bych byl taky rád,ale jak jsem už psal chci vystudovat jinou školu a na zpěváka se prý musí mít konkrétní škola co mám dělat.Díky za odpověď Matěj 11 let.

Ahoj Matěji, 
rád a často si prozpěvuješ, to je mi sympatické. Také lidé kolem Tebe si myslí, že bys to mohl ve zpěvu někam dotáhnou. To pro Tebe může být velká motivace, chtít ve zpěvu pokračovat, ale to, pro co se v životě rozhodneš a čemu se budeš věnovat, záleží především na Tobě. A i když se rozhodneš pro studium jiné školy než je např. hudební konzervatoř neznamená to, že se zpíváním musíš přestat.
Třeba by bylo fajn, zkusit se zajít podívat do nějaké umělecké školy, kde se zpěvu učí a zjistit si, jaké jsou možnosti věnovat se zpívání i jinak než jenom tak pro sebe. I když to zpívání jen tak pro sebe, je také moc fajn a proto Ti přeji, aby Ti i nadále přinášelo radost.

Modrá linka. http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj alíku.S mojí nejlepší kamarádkou chceme cestovat :) Na náš první výlet se chystáme do Paříže ( možná Amsterdamu :D :) ).Máme vybranou "cestovku" s kterou tam pojedem.Máme plán kolik si musíme ušetřit za měsíc abychom měli základ + něco navíc.Problém je si ty peníze vydělat.Já kapesné neodstávám a když jsem se rodičů ptala na peníze za práce navíc,řekli mi že ne,že to je samozdřejmost.Poradil by si nám jak si nějaké peníze vydělat?:) - otázka upravena poradcem

Ahoj,

líbí se mi, že s kamarádkou podrobně přemýšlíte a plánujete, jak naplnit své sny. Vydělat si peníze není do určitého věku zrovna jednoduché. V České republice mohou být legálně zaměstnáni mladí lidé od 15 let, pokud mají již ukončenou povinnou školní docházku (více např. na:http://www.nicm.cz/pracovni-podminky-mladistvych). Při splnění těchto podmínek byste si s kamarádkou mohly najít nějakou brigádu. Některé děti si šetří třeba z peněz, které dostanou např. od prarodičů k narozeninám (můžeš je požádat, aby Ti místo dárků dali peníze, pokud budou chtít). Můžeš se také zeptat dalších příbuzných nebo známých, jestli by věděli o nějaké práci, kterou by Ti byli ochotní zaplatit. Nevím, zda jsi řekla rodičům, na co peníze potřebuješ - možná byste pak spolu přišli i na další možnosti, jak bys k penězům na zaplacení zájezdu mohla přijít. 

Přejeme Ti příjemné a klidné cestování,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Aldo. Jsem moc ráda, že Tě mohu poprosit o pomoc. Nemám problém, ale dotaz. No, i když problém taky trochu. Po prázdninách půjdu do 7. třídy. Hodně lidí říká, že povoláni (a SŠ) nemám zatím řešit, že prý mám dost času, ale já si to nemyslím. Vždyť do 9. třídy už musím jít s tím, že budu vědět na co chci jít. Přemýšlela jsem nad tím asi rok. A nic mě nenapadlo, prostě nic, až teď mi svitla jiskřička naděje. Mohl bys mi prosím, prosím vysvětlit co to je psychoterapie a fyzioterapie (případně i psycholog)? Já to tuším, ale nejsem si jistá a z internetu jsem to moc nepochopila. Kdyby se mi líbila ta fyzioterapie, tak znám jednu fyzioterapeutku (vedoucí v kroužku), mohla bych se jí zeptat na věci, které mě budou zajímat. Ale já bych to stejně nedokázala, styděla bych se. Promiň za dlouhý dotaz. Moc děkuji, těším se na Tvou odpověď a doufám, že mi alespoň trochu pomůže. Ahoj tvá Fyzipsy:-)

Ahoj Fyzipsy,

obávám se moc, že Tě kapku zklamu, ale jsme Linkou důvěry, která se zabývá spíše vztahy mezi lidmi a jejich psychickými problémy, není v našich silách ani náplni linky důvěry popisovat do hloubky jednotlivé profese. Moc Tě chci pochválit, je moc fajn, že se zajímáš už teď o to, čím se jednou budeš zabývat. Vždyť v zaměstnání stráví člověk víc než třetinu svého času dospělosti, proto je dobře myslet na výběr dlouho dopředu, s předstihem. 

Domnívám se, že by pro Tebe bylo nejlepší, jít na gymnázium, z kterého budeš mít spoustu možností studovat dál obory, které Tě zajímají. Pomoci s výběrem Ti také může výchovná poradkyně u vás na škole, je to v náplni její práce a má i potřebné podklady. Pomoci mohou jistě i rodiče, které bezesporu zajímá, co budeš jednou dělat, mají už své zkušenosti a mnohé Ti mohou vysvětlit. Další možností je objednat se s rodiči do PPP (Pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy, pomocí kterých Ti poradí s výběrem zaměstnání tak, aby bylo Tobě přesně na míru. 
Zeptat se fyzioterapeutky, která vede váš kroužek, je Tvůj skvělý nápad a nemyslím si, že by bylo proč se stydět. Stačí říct, že zvažuješ své možnosti a o fyzioterapii se zajímáš. Koho jeho práce baví, umí o ní zajímavě a poutavě vypravovat a vypravuje rád, nemyslím, že by Tě odmítla.

Přejeme Ti skvělé pomocníky při výběru školy i profese a pěkné prázdniny.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku,jsem holka je mi 14let a brzy budu podávat přihlášku na střední školy.Ale nevím na kterou když bych chtěla pracovat v laboratoři např. zkoumat rostliny nebo tak s botanikou v laboratoři, ale nevím která střední škola na toto je. poradíš mi prosím?:)

valerie1111, 17. června 2015

Ahoj,

jestli tě studium baví a uvažuješ do budoucna o vysoké škole, byla by pro tebe dobrá volba přírodovědecká fakulta. Jako střední škola by bylo vhodné gymnázium. Nebo střední škola zemědělská, ale vysoká by byla lepší. Zkus se o tom ještě poradit s výchovným poradcem, kterého byste měli na škole mít. Má dobrý přehled o středních školách a mohl by ti školu doporučit.

 

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj,a je mi 13 let.Chtěl bych se zeptat na otázky,o kterých pořád přemýšlím.
Chtěl bych být lékařem a teď nevím,kolik škol bych musel zvládnout.Jestli jsou to těžké školy nebo tak.
Výsledky mám jednu 3 a nějak šest 2 .Jsem teď v 7.třídě.V 8.třídě chci hodně přidat abych měl vyznamenání.A můj největší problém je,že mi vůbec nejde fyzika.právě teď mi vychazí s ní ta 3 .Chci se zeptat jestli na přijímačkach na vysokou školu musím udělat zkoušku z fyziky.Na internetu jsem něco četl ale nedostal jsem příliš informací.A právě taky ještě se Tě chci zeptat,jestli je to příliš těžké se tam dostat.. Jinak taky přemýšlím o zdravotnické škole na kterou chodí moje sestra.
Moc ti děkuji za odpověď,co nejdřív. :)

Děkuji,Tvůj kamarád Lukáš

Ahoj Lukáši,

 

předpokládám, že jsi v 8. třídě na ZŠ. Je tedy jasné, že před vysokou školou, budeš muset ukončit středoškolské vzdělání. Myslím, že je teď pro tebe spíš aktuální, zabývat se otázkou, na jakou střední školu se přihlásit. Být dobrým lékařem není jednoduché. K tomuto povolání ti stačí jedna vysoká škola. Fyzikou se netrap a v osmé třídě se zlepši, abys mohl jít na gymnázium a odtud na vysokou školu. Veškeré otázky ohledně studia by ti měl osvětlit tvůj školní výchovný poradce. Určitě na škole někoho takového máte. Ten má nejlepší přehled a pokud tě i učí a zná tě, může ti dobře poradit.

Pokud opravdu něčeho budeš chtít dosáhnout, máš mnohem víc předpokladů na úspěch než nezaujatý a nemotivovaný spolužák.

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, mám celkem živou představu, jednou chci být právnička. Nevím ale, jakou střední. Už od páté třídy mě drží gymnázium, ale přemýšlela jsem nad Střední školou mezinárodních a veřejných vztahů, kde se právo dá studovat. A pak ještě střední odbornou školu Drtinovu, kde se dá právo také studovat. Potom bych šla na vysokou. Já si myslím, že rovnou střední škola se zaměřením na právo mě připraví na tu vejšku, ale chtěla bych na to slyšet i Tvůj názor. Takže: Myslíš si, že je lepší jít na gymnázium, a pak na vysokou nebo na střední školu rovnou zaměřenou na práva a pka na právnickou fakultu? Předen děkuji :) Terka

Ahoj Terko,

 

myslím si, že by sis o tom měla promluvit s výchovnou poradkyní u vás na škole.  Výchovný poradce má nejlepší přehled o školách, zná i tebe, takže jeho názor může být velmi přínosný. Můžeš zkusit dělat přijímačky na gymnázium i na střední školu mezinárodních a veřejných vztahů. Pak se můžeš podle výsledků rozhodnout. Určitě bys o tom měla mluvit se svými rodiči. Jejich názor bývá většinou nejdůležitější.

 

Držím palce při rozhodování. Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj vsicgni,chtela bych se zeptat chtela bych delat organizatorku,jako ze bych organizovala oslavy,svatby,ruzne akce a jaka skola je pro to potreba.Stredni

Anonymka, 8. října 2014

Ahoj,

nejlépe by ti měl umět poradit profesionál, což je v tomto případě výchovný poradce, kterého byste měli na škole mít. Předpokládám, že minimálně střední školu. Potřebuješ rozumět trošku reklamě, trošku financím, jazykové znalosti se také hodí, musíš být i zdatný manager.

Držím palce, aby ti to vyšlo. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, je mi 14, chci se zeptat, chtěla bych být až budu velká zpěvačka, ale ne slavná jen v Česku, prostě ve více zemích jako ty hodně známí zpěváci např. Katty Perry, Avril Lavigne, Lady Gaga apod. ;) Ale nechci jít na žádnou školu, která se zpěvem zabívá. :D A tak se chci zeptat, jestli to jde a jak toho mám dosáhnout, děkuji. ;)

ChcizpivatXD, 7. září 2014

Ahoj,
na Tvoji otázku je těžké odpovědět zkrátka. Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby sis o svém nápadu promluvila se svými rodiči, známými, učitelem zpěvu či napsala nějakému zpěvákovi, či jednoduše s někým, kdo má nebo zakládá  kapelu a má stejný sen jako Ty. Nestavíš si nízký cíl, což je dobře. Člověk má jít za svým snem. Ovšem čím výš chce dosáhnout, tím více srdce, práce a energie musí do toho  vložit. Vyžaduje to  trénování. Např. Lenka Filipová, zpěvačka s kytarou, cvičí den co den šest hodin, jak přiznala, a to už něco umí. Znamená to tedy také dřinu. Netuším, proč ses rozhodla tak, jak ses rozhodla a zároveň nechceš jít na školy, kde se zpěv vyučuje. Možná chceš být jen a jen svá, každopádně držím palce. Kromě talentu, který je nutný, vyžaduje tedy Tvůj sen silnou vůli a píli, a také štěstí. Také aby si Tě všiml někdo, kdo se točí kolem "pěveckých es",  a řekl si, "ta  umí" . A abys vynikla v celém světě? Pak by bylo nejspíš třeba  zpívat také anglicky nebo jiným jazykem, který  láká, je Ti blízký. Jsme malá země v srdci Evropy a přesto máme a měli jsme velké vědce, herce, zpěváky, sportovce světových jmen. Každopádně je spousta soutěží, do kterých se dá přihlásit, nenechat se odradit případným neúspěchem a zkoušet své štěstí.

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, půjdu teď do 9. třídy a necelý rok sním o tom stát se zpěvačkou a být slavná (nejen v Česku). Mám strašně ráda zpěvačku Lady Gaga a chtěla bych být jednou jako ona. Jenomže mám problém - nikdy předtím jsme nezpívala (ani doma, ani nikde na kroužku apod.). Myslím si o sobě, že umím trochu zpívat, ale ne moc dobře, a tak to teď každý den zkouším doma zpívat a říkám si, že když si budu každý den zpívat, tak že se ten můj zpěv bude lepšit. Ale nechci jít po 9. třídě na nějakou školu zpěvu, chtěla bych se stát zpěvačkou jinak, ale vlastně vůbec nevím jak. A ani nevím, jak teď začít, nikdo mě ještě nikdy neslyšel zpívat. Když si představím, že jsme slavná, tak po tom toužím ještě víc, ale když si představím, že to nevyjde, tak se mi chce brečet. Taky mě napadlo jít do pěveckého kroužku, ale říkám si, že je to blbost, když jsem nikdy předtím do pěv. kroužku nechodila.
Takže se chci zeptat, jak mám začít a co pro to, abych se stala zpěvačkou mám udělat. Moooc díky. - otázka upravena poradcem

Littlemonster, 19. srpna 2014

Ahoj,

mít svůj sen je hezké, a pokud jej nechceme pouze snít, je zapotřebí začít dělat kroky k uskutečnění - toužíš po zpívání, říkám si, že by bylo na místě začít se učit zpívat. Nevadí, že ses předtím zpívat neučila, často i dospělí se začínají učit nové věci. Můžeš se přihlásit do kroužku nebo sboru, nebo na individuální hodiny (to může být trochu dražší, za to však intenzivnější - učitel/ka se Ti může více věnovat). Můžeš to taky probrat s někým z rodiny, kdo má přehled o možnostech v místě, kde bydlíte, a spolu vybrat nějakou pěveckou průpravu pro začátek. Hodit se Ti může také poslouchat různorodou hudbu a učit se texty. Pokud by ses učila hrát také na nějaký hudební nástroj, nebo chodila tancovat, tak Ti to také může být ku prospěchu. 

Přejeme Ti hodně radosti ze zpívání,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj, mám takový problém... Chtěl bych studovat cestovní ruch... Ale prý moc se s tím lidi neuplatni (nikdo je prý nechce) otázka : vyplatí se tam jít?... A chtěl bych pracovat v jedné nejmenované cestovní kanceláří... Ale nevím jestli bude ještě fungovat nebo jestli mě tam vůbec vezmou :/ je mi 13.. Prosím odpověz co nejdříve.. Děkuji :)

Aspoir, 8. srpna 2014

Ahoj,

je dobře, když člověk ví, co ho baví a co by chtěl dělat. Ty máš jasnou představu o tom, čím bys chtěl být a dokonce v jaké kanceláři bys chtěl pracovat. Nevím, zda je pravda to, že lidé s  cestovním ruchem  se moc neuplatní, navíc tohle se časem mění. Někdy je méně téhle profese, jindy zase jiné. Možná také, že se mnozí neuplatní, ale Ty v tom budeš tak šikovný, že to bude přesně místo pro Tebe. Je samozřejmě možné i to, že když to vystuduješ, nebudeš moci najít práci a budeš dělat něco úplně jiného. Také je možné, jak píšeš, že už ta cestovní kancelář, kterou sis vyhlédl, nebude za pár let existovat. Je dobré se o tom poradit s rodiči nebo s lidmi, kteří se v této oblasti orientují (třeba právě s lidmi z nejmenované cestovní kanceláře).

Přejeme Ti dobrou volbu,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, jsem holka je mi 13 let, ve škole se nás ptají co by jsme chtěli dělat za povolání, pořát jsem nějak nevěděla, ale později se mi začal líbit film Rambo, chtěla bych být jako on a sloužit u armády, ale když jsem to řekla kamarádovi jen se mi vysmál, myslíš že by u armády mohla být i holka?? A kdyby byla nedej bože byla válka mohla bych se jí účastnit kdybych byla u té armády? Strašně ráda někoho chráním a mám ráda spravedlnost, myslíš že by něco takového bylo možné???

Ahoj,
myslím, že Tě potěším, u armády mohou sloužit (a slouží) i ženy. Dnes už existuje skutečně jen minimum profesí, kde ženy nemají své nezastupitelné místo. Války bohužel probíhají pořád, jak asi víš, naše armáda se profesionalizovala, a účastní se v rámci NATO, jehož jsme členy, různých vojenských misí ve světě. Líbí se mně, jak zdůrazňuješ ochranu druhých a touhu po spravedlnosti, to jsou velmi důležité vlastnosti v našem světě. A myslím, že Tobě (a Tvým prostřednictvím i druhým), mohou prospět i v jiných profesích, než jenom vojenské, např. v soudnictví, u policie, ve školství, v psychologii a dalších.
Přejeme Ti krásné jaro s Tvými kamarády.Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Měl bych otázku. Cca 5tým rokem se zajímám o letadla, být stewardem. Jsem v 8 třídě a už bych se měl pomalu rozmýšlet o nějaké SŠ.. Baví mě počítače, ale být stewardem je ve mě silnější. Nemám problém uplavat nějakou vzdálenost ve vodě a co teprve pod vodou naučil jsem se prvně dívat bez brýlí v bazénu a pak jsem zkoušel i v moří, chvíli to bylo nepříjemné, ale po nějaké době jsem si zvykl. O letadlech něco vím létám i na simulátorech. Na pololetí jsem teď měl pět 2 a jedenáct 1. Což si myslím že na 8. třídu to až tak špatné není, vyznamenání jsem měl a průměr za celé vysvědčení byl 1,35 +-, proto bych měl dotaz na jakou SŠ bych mě po ZŠ jít na stewarda a poté i na další školu. Děkuji moc za odpověď.

Radim (14) - Steward, 1. března 2014

Ahoj Radime,

děkujeme za dotaz. Přijde mi fajn, že víš, co bys chtěl v životě dělat, a je vidět, že pro to děláš opravdu hodně věcí. Podle toho, co píšeš, sám víš, že tak můžeš uskutečnit svůj sen a stát se stewardem.

Musím se přiznat, že úplně přesně nevím, jaké vzdělání by bylo pro Tebe a dosažení Tvého snu nejlepší. Určitě jsou důležité cizí jazyky. Stewardi a stewardky jich musí většinou ovládat několik. S výběrem školy by Ti mohli poradit ve škole - výchovný poradce nebo školní psycholog; nebo také kariérní poradci na úřadech práce. Také se můžeš podívat na stránky leteckých společností, jaké mají požadavky na své zaměstnance.
Ještě jednou chci ocenit to, že se tak brzo zajímáš o to, jak si splnit svůj sen.

Příjemné skoro jarní dny přeje

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jaké školy musím vystudovat když chci být psycholožkou? Předem děkuji Eliška (zařaď te to prosím do povolání).

Eliška, 11. února 2014

Ahoj,

jako SŠ jsou dobré gymnázium, pedagogická škola a podobně zaměřené obory. 

Pokud se rozhodneš pro gymnázium čeká  Tě několik let studia na gymnáziu a 5 let studia na vysoké škole v oboru psychologie. Studium je těžké, ale určitě jsou obory daleko náročnější. Bylo by dobré, abys měla vztah k lidem, dovedla s nimi správně jednat, předvídat jejich reakce, uměla naslouchat, vcítit se do jejich situace, poradit, uklidnit apod. Bude potřeba i sestavovat různé ankety, dotazníky, vyhodnocovat je. Studuje se několik druhů psychologie - obecná, vývojová, sociální, práce aj. 

Držím palec, ať Ti to vyjde.

Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku,
Je mi 11let a chodím do páté třídy. Vím ze toho mám ještě nějakou dobu studování předsebou. Bojím see ale, že až dostuduji budu si muset sehnat práci. Je teď veliká nezaměstnanosst a jáa se bojím že neseženuu práci a skončim na ulici. Nemůžu se této myšlenky zbavit a pořad na to musím myslet. Poradíš mi prosím jak se zbavit toho dojmu? Doufám že to pochopíš jak to myslím. Moc děkuji a měj se hezky - otázka upravena poradcem

Ahoj,

z Tvého dotazu vidím, že se umíš dívat kolem sebe a myslíš na budoucnost. Je pravdou, že v současné době je spousta lidí bez práce, a to i ti, kteří by pracovat opravdu chtěli. Mnoho jich však práci nemá jen dočasně - po nějaké době ji opět seženou. Důležité je vybrat si ke studiu takový obor, který Tě zajímá a baví, nejlépe, kdyby po něm byla ve společnosti (tedy na trhu práce) poptávka. Můžeš spolu s rodiči zjistit, o jaká povolání je zájem ve Tvém kraji. Často se lidé za prací také stěhují. Říkám si však také, že člověk šikovný, pracovitý, spolehlivý a zodpovědný vždycky nějakou práci najde. V neposlední řadě se nabízí také soukromé podnikání. Zkus se proto soustředit spíš na tyto pozitivní myšlenky - můžeš si říkat, že když si uděláš školu a budeš se snažit, uplatnění si najdeš (jako naprostá většina lidí).

Dobré vzdělání je základ, proto Ti přejeme, aby Tě škola dokázala dobře připravit do života,

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj...jsem v 7. třídě. Nevím jaké si ybrat povolání. Minulý rok jsem měla na vysvědčení 2 z matematiky a angličtiny, jinak samé 1. Ve škole mě velmi baví čeština a nejméně ráda mám matematiku. Jaké školy (a známky) potřebuji na to, kdybych chtěla učit češtinu na druhém stupni a jaká jiná povolaní ještě existují, aby byl hlavní obor Český jazyk? Předem děkuji.........

Ahoj,

rozhodování o budoucím povolání je mnohdy oříšek. Z toho, co píšeš, je vidět, že Tvůj prospěch je dobrý a při píli máš na to, abys vystudovala střední nebo i vysokou školu. Pokud bys chtěla být učitelkou českého jazyka, můžeš vystudovat pedagogickou fakultu, a předtím mít maturitu ze střední školy - třeba gymnázia. Češtinu a jazykové schopnosti můžeš uplatnit třeba i v překladatelství (pokud by ses výborně naučila ještě i cizí jazyk), v žurnalistice, apod. Na každé škole bývá výchovný poradce nebo poradce pro volbu povolání, můžeš se obrátit i na něj - měl by mít k dispozici seznam středních škol ve Tvém kraji. Pomoci s profesním směřováním umí i pedagogicko-psychologické poradny, kde na základě testů s Tebou proberou další možnosti Tvého studia. Objednat tam by ses mohla s pomocí rodičů. Stejně tak můžeš i s rodiči nebo dalšími blízkými lidmi probrat vše, co Tě ohledně Tvého studia napadá - dospělí mívají řadu zkušeností a mohli by Ti také poradit.

Přejeme Ti klidné předvánoční dny,

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Omlouvám se,že vás zase obtěžuji, ale nemohu na onu myšlenku přestat myslet. Poměrně dlouho toužím se stát herečkou. Dokonce si myslím, že na to mám i jisté předpoklady. Jsem veselá, šílená, hlučná, extrovert, charizmatická, vtipná, střed pozornosti, ale je tu i má druhá stránka... Když se vrátím ze školy či kroužku se začnu buď flákat nebo začnu myslet na svou budoucnost(především na povolání= herectví) když si však uvědomím, že můj plán zřejmě nevyjde upadnu do deprese. Je to hrozné cítím se na dně, nemluvím a jsem neustále uvězněná ve svýh myšlenkách, často i pláču. Často si říkám jestli má život smysl, když se nesplní můj životní sen. Kámen úrazu je zřejmě v tom, že jsem si vše naplánovala dopředu, ale nemám jistotu, že to vyjde(dokončím školu, půjdu na DAMU. stanu se slavnou českou herečkou a v budoucnu možná i světovou, během toho stihnu napsat knihu a nakreslit komix). Jsem hrozně ambiciózní a vím to. Co mám dělat abych se stala herečkou nebo alespoň abych se nedeprimovala?

Minimoman24...15 let, 21. září 2013

Ahoj,

mně se líbí, že máš svou vidinu, svůj sen, za kterým si chceš jít (škola, DAMU, herectví..). Pokud za svým snem skutečně cíleně půjdeš, může vyjít. Nevím nakolik procent, to záleží nejen na talentu a na Tvých dispozicích, které, podle toho, co uvádíš, beze sporu máš, ale i na troše toho štěstí. A pak, dnešní svět má svá pravidla. Neprosadí se bohužel ti nejlepší, ale spíše ti, kteří mají potřebné kontakty a nějaký dobrý management a reklamu. Ale to už předbíhám. Zatím pracuj na tom, aby ses stala herečkou a dál se prostě uvidí.

A nedeprimovat se? To záleží i na Tvém přístupu, ale dospíváš, a to je opravdu obtížné období na zvládání svých nálad, proto Ti držím pěsti, ať je lépe. Zkus probrat s mámou nebo jinou zkušenou ženou, jak na tom byla ona v Tvém věku. Zřejmě se dozvíš, že tam byla také jistá porce nejistoty.

Pěkný podzim Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj :) chtěla bych být letuškou nebo něco se zdravotnictvím. Když chci na letušku musím jít do Prahy ? to jediná škola která se na to zaměřuje, je i jiná ? protože je to moc daleko tak se mi nechce. Na gympl se mi taky nechce :( na jakou bych tedy měla jít školu ? Děkuji za odpověď :).

Ahoj Petro,
napadá mě, že je fajn mít nějaký cíl před sebou, ke kterému směřujeme. Přemýšlela jsem o tom, že lékařka a letuška jsou povolání, které se svojí přípravou nevylučují. Nemusíš se rozhodnout hned, ale klidně až třeba po vysoké škole. Abys mohla být lékařka, potřebuješ po gymnáziu jít na lékařskou fakultu. Kdybys chtěla být zdravotní sestra stačí střední zdravotnická škola. Abys mohla být letuška, potřebuješ znát několik cizích jazyků. Učení jazyků ani vysoká škola se Ti neztratí, oboje Ti otevírá dveře k tomu dělat spoustu povolání. Zatím se nemusíš vzdát žádného snu a pak prostě uvidíš.
Někdy je fajn si nechat otevřená vrátka. Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku!Chtěla bzch jít na medicínu ale nevím jak se tam dostat poradíš mi?Dík zuzanule :)

zuzanule, 20. srpna 2013

Ahoj,

pro studium na medicíně - tedy lékařské fakultě, je nutné mít nejprve ukončené středoškolské vzdělání, dobrou přípravu poskytuje např. gymnázium, kde si pak v rámci předmětů můžeš volit takové, které se Ti budou na lékařské fakultě hodit - tedy biologii, chemii, latinu, apod. Ohledně přijímacích zkoušek na lékařskou fakultu se dočteš více na webových stránkách jednotlivých univerzit, některé pořádají i přípravné kurzy. Poradit Ti může také vyučující na Tvé škole, která/ý s volbou povolání pomáhá (většinou školy někoho takového mají, např. školní psycholog), nebo i někdo z rodiny, kdo medicínu (či jinou vysokou školu) studoval, a má přehled.

Držíme Ti palce,
Modrá linka www.modralinka.cz