Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Ahoj všichni moc vám děkuji za minulou odpověď. :) Ano chci být veterinářka ale rozhodla jsem se , že chci mít i záložní plán kdyby to náhodou nevyšlo což doufám, že se nestane. A tak jsem pátrala co by mě ještě bavilo a tak jsem na to přišla: Když chci zachraňovat zvířátka tak proč bych nemohla zachraňovat i lidi. Možná už to někomu dojde. Ano byla by to policajtka, vím že se spousta lidí bude smát protože jsem holka ale to je mi jedno, já si za svým půjdu i kdyby celý svět stál proti mě. Vybrala jsem si už i školu jak veterinu (soš Emila Holuba) tak i tu policejní (soš a voš policejní v Holešovicích). A teď k dotazu zjišťovala jsem si informace na internetu a na jedné stránce jsem vyčetla, že když mám poškození zraku (brýle) tak mě nejspíš nevezmou a tak se chci zeptat tebe jestli je možná abych se přihlásila na policejní školu i přes to že mám brýle. PS: Kontaktní čočky mi lékař nedovolí dřív než v osmnácti.

Kamča 13let, 9. března 2017

Ahoj Kamčo,
je moc hezké, jak o své budoucnosti a svém povolání pečlivě uvažuješ. Moc oceňuji, že máš i náhradní plán a víš přesně, na jakou školu by ses hlásila. Policejní škola je, stejně jako veterina, úplně v pořádku a určitě je to obor, který společnost moc potřebuje.

Co se týče Tvého zraku a toho, zda bys ses kvůli brýlím na školu dostala či ne, nedovedu odpovědět přesně. To by se dalo zjistit nejlépe přímo na té škole, kterou jsi zmiňovala. Stačí, aby tam rodiče zavolali nebo napsali e-mail. Můžeš se také zúčastnit Dne otevřených dveří, který každá škola vypisuje a doptat se přímo tam. Osobně si myslím, že brýle nejsou vážnější překážkou, viděla jsem hodně policistů s brýlemi. Dnes je nosí opravdu mnoho lidí.

Přejeme Ti, abys co nejdřív získala všechny informace a aby se Ti na škole dařilo (ať to dopadne jakkoliv). Modrá linka  www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den,
prosím,
moc ráda do školy nechodím.. nudím se tam. jsem v 7. třídě. Za dva roky bych si chtěla založit kapelu, mně to připadá strašně dlouhá doba, co budu čekat. Myslít, že jsou 2 roky dlouhé nebo krátké? A je střední škola povinná? Na tu se mi opravdu nechce jít, chtěla bych si založit kapelu. A jak si mám ty dva roky zkrátit? Děkuji moc! At' Vám všem Bůh žehná

DžungaráčekChlupáček, 14. března 2017

Ahoj Medvídku,

dovedu si představit, že Tě škola někdy nudí a nerada tam chodíš. Líbí se mi Tvoje myšlenka na založení kapely, ale nějak nerozumím tomu, proč bys měla čekat dva roky, pokud je to Tvůj sen. Klidně se můžeš pokusit dát kapelu dohromady už teď a naplno se jí věnovat třeba za dva roky. Existují i dětské kapely a věk tu moc nerozhoduje, spíš nadšení, vytrvalost, pravidelné cvičení apod. Zkrátit se dají dva roky i tím, že sama budeš cvičit na nástroj, na který chceš hrát a postupně se zlepšovat.

Střední škola není povinná, povinná je školní docházka, což musí být v naší republice 9 let. Většině dětí končí povinná školní docházka tedy 9. třídou. Chtěla bych Ti ale napsat, že střední školu nebo učiliště si můžeš vybrat podle svého zájmu, můžeš se věnovat tomu, co Tě baví a tak už škola nemusí být nudná, jako třeba základka. Existuje i kariérové poradenství, ve kterém by Ti pomohli správný obor nebo školu vybrat, stejně tak bys mohla zajít do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde by Ti také poradili, kterým směrem se ubírat dále, které studium je právě pro Tebe vhodné. Pokud bys nestudovala, čekal by Tě nástup do zaměstnání, protože založení kapely ještě neznamená, že Tě kapela také uživí. Proto je vhodné nejprve něčím být, něco vystudovat a mezitím s kapelou zkoušet prorazit, uvidíš sama, jak to všechno půjde.

Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den.
Jsem v 8. třídě zš, tzn., že se rozhoduji, čím bych chtěla být. Já miluju první pomoc, úplně tím žiju, ale mám problém. Jo, zní to dost divně, ale já se bojím krve a takových věcí. Ano, zní to divně, a vůbec nechápu, že ve mně obě tyto věci existují. Takže doktor ani záchranář nepřichází v úvahu :'(. Prosím, vyjádřete se i k tomuhle. A tak mě napadlo, že bych byla dispečérka já nevím čeho, izs nebo tak. Pracovala bych s první pomocí a neomdlívala bych u toho (snad). Ale já vůbec netuším, jak se jí stát, tak jsem se na to chtěla zeptat. Dekujuuu Kiki

Ahoj Kiki,
je moc hezké, že se ti líbí tento druh práce, že bys ráda pomáhala při první pomoci. To, že ti pohled na krev nedělá dobře situaci opravdu velmi komplikuje. Je možné, že se to časem změní a pohled na krev v tobě nebude vyvolávat pocit strachu. Bylo by fajn se o to snažit, promluvit si třeba s psychologem. Domnívám se totiž, že i jako dispečerka, budeš muset projít kurzy první pomoci a s krví nebo zlomeninou či jinými úrazy se setkáš. Často je reakce dispečera velmi důležitá a proto musíš mít určité znalosti.

Zkus si o své touze promluvit s výchovným poradcem, kterého byste měli mít na škole. Pokud tě zná, může ti ohledně výběru školy skvěle poradit. Promluv si o tom i s rodiči, můžou ti v boji s tvým strachem a výběrem školy hodně pomoci.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj milý Alíčku, milá Modrá linko, Bájo a kamarádi z 2. lékařské fakulty. Prosím vás, potřebvala bych poradit. Chtěla bych být zpěvačka.Ostatní mi říkaí že umím hezky zpívat. Chtěla bych si založit kapelu, už mám členy. A za 3 roky bych si tu kapelu chtěla založit, ale nevím jak. Nechci jít na něakou školu atd.Asi musím jít na něaký uřad práce Nemusím se přihlašovat na střední školu? Kam se mám ohlásit? Děkuji moc!

Makynka, 12 let, 3. srpna 2016

Ahoj,


je pěkné mít sen a ještě lepší je, si ho splnit. K založení kapely toho opravdu moc nepotřebuješ. Inspiraci můžeš najít třeba zde: http://cs.wikihow.com/Jak-zalo%C5%BEit-kapelu.  Na úřad práce jít nemusíš. Hudební vzdělání by se ti hodilo, ale není podmínkou. Někdy stačí poslouchat jen mezi spolužáky, kdo umí hrát a má podobný sen.

Držím ti palce. Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj vsichni.Jsem holka je mi 12let a už od mala se chci stát veterinářkou.Pomáhat zvířátkám by mě bavilo, ale v poslední době když jsem o tom přemýšlela tak mě najednou napadly takové otázky jako:Najdu uplatnění v tomto oboru nebo budu muset podnikat? Uživila bych se jako podnikatelka i bez toho,že mám statisíce korun? Bude stačit když vystuduju střední veterinární školu v Třebíči a pak vysokou školu v Brně nebo budu muset jít na gympl kam se mi vůbec nechce(mám samé 1)? Prosím poraďte.

Ahoj,

vybrala sis krásné povolání. Zda najdeš uplatnění, ti nikdo neřekne. Je ti 12 a studium pravděpodobně ukončíš někdy kolem 24. roku. Kdo ví, co bude za 12 let? Záleží také na tom, jak budeš dobrá, zda se budeš k lidem chovat mile a trpělivě, pak si určitě klientelu najdeš.

Pokud se na vysokou školu dostaneš, je jedno jestli se střední veterinární nebo z gymplu. Záleží na přijímačkách. Všeobecně se říká, že pro studium na vysoké škole jsou lépe připraveni studenti gymnázia, ale nemusí to tak být ve všech případech. Zkus si o tom promluvit s rodiči, nebo výchovným poradcem u vás na škole. Vyslechni si víc názorů a pak se rozhodni.

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, je mi dvanáct let. Když jsem byla malá snila jsem o tom být modelka. To jsem kvůli své výšce zamítla. Teď jsem ale velmi vyrostla a zjistila jsem, že budu vysoká hodně. Zatím měřím 166,4 cm.
Teď k otázce:
Jak bych se měla připravit, abych měla šanci?
Myslím tím např. kurzy tábory a dále...
I když nejspíš nemám šanci, chtěla bych to aspoň zkusit.

Ahoj, pokud chceš být modelkou, je fajn to vyzkoušet. Jít za svým snem. Zkus si do vyhledavače zadat "modelingové kurzy", zjistíš, že nabídka je široká a máš z čeho vybírat. 
Držím palce, aby ti to vyšlo. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku.
Mám jasno, co budu dělat. Chci být veterinářka. Vím, co to obnáší, nechci tam jen proto, že miluji zvížátka, jako spousta holek. Nevadí mi manipulace se zvratky a výkaly, dokážu rozhodnout o utracení (vlastního) zvířete, než aby trpělo, a utrácet zvířata by mi tedy nedělalo problém. Jsem studijní typ, na zš jsem byla třídní premiantka a jedničkářka, teď půjdu do sekundy na gymplu (je mi 12) a v primě jsem moc dobré výsledky neměla, protože jsem se vůbec nesnažila a na školu kašlala. Vím, VFU je jen v Brně, školu dostuduje 8 lidí z 50, veterinář musí v noci jezdit za případy a hrabat se v zadku krav, pitvat zvířata... ale já se znám, myslím, že to zvládnu. Jenže... mám astma.
Když jsem zjistila nutnost potvrzení o zdravotní způsobilosti, málem jsem se zbláznila. Mám i alergii na roztoče, pyl, trávy, prach... ale astma mám slabé, beru léky, máme doma kupu zvířat, hlodavce,kočky,psa,k ním podestýlku,seno... a ani nekýchnu. Myslíte, že získám potvrzení? Díky, Zuzka, 12 let

Ahoj Zuzko,

na otázku, jestli dostaneš potvrzení, Ti opravdu odpovědět nedokážeme. Jediná možnost je zeptat se své lékařky, která zná Tebe i Tvůj zdravotní stav. Chápu, že představa, že bys nemohla dělat své vysněné povolání proto, že Ti to neumožní Tvůj zdravotní stav, je velmi nepříjemná. Ale v životě jsou bohužel situace a události, se kterými se musíme smířit, i když je to pro nás velmi těžké. A málokdy se vyplácí pokoušet se je nějakým způsobem obcházet. I když rozumím, že se Ti do toho možná nechce, bylo by asi dobré konzultovat své plány se svojí lékařkou co nejdříve. Pokud Ti řekne, že to nebude problém, můžeš být alespoň klidná a jít si za svým cílem. Pokud by Ti to nedoporučila, budeš mít alespoň dostatek času se s tím vyrovnat a hledat si pro sebe jiné možnosti.

Držíme palce,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj. Už po prázdninách budu v devítce a bude se podávat přihláška na střední školu. Já se vůbec nemůžu rozhodnout kam půjdu ani nevím co bych chtěla dělat. Rodina mi říká ať jdu třeba na obchodku, že je to prý dobrá škola, a mohla bych si vybrat i dobré zaměstnání a navíc je to s maturitou. Já bych tam asi šla, mě to taky přijde docela dobré ale opravdu nwm, pak mě napadla ještě ekonomka ale nwm.Snad vždy jsem chtěla být třeba herečka ale nevím jestli by mě to po nějaké době bavilo, možná jo ale je to opravdu hodně dřiny a navíc bych nesměla mít trému, třeba ve škoe když mám číst před třídou sloh tak teď už tak trému nemám, vlastně skoro vůbec ale někdy se mi třepe hlas ale to bych natrénovala. Problém je že nemáme ani moc peněz a už vůbec na nějaké cestování. Takže na jakou bych měla jít školu když bych chtěla být herečka a co dál, a na jakou kdybych nechtěla být herečkou. Vízo mám dobrý ted asi 3 dvojky protože sem chyběla hodně al vždy sem měla vyznamenání takže pohoda, co myslíš?

Lussy13, 30. dubna 2016

Ahoj, 

podle tvých výsledků ve škole to opravdu vypadá, že by pro tebe neměl být problém dostat se na střední školu nebo gymnázium. Doporučila bych ti, v klidu si o všem promluvit s rodinou a ve škole s výchovným poradcem. Ten má přehled a jeho rada může být zásadní. Můžeš se také přiklánět k výběru školy, podle její blízkosti k tvému bydlišti. Abys třeba nemusela dojíždět moc daleko. 

Pokud bys byla dobrá, herečkou se můžeš stát bez patřičného vzdělání. Mohla bys začít různými dramatickými kroužky, který ti dají dobrý základ a po střední škole se můžeš přihlásit na vysokou. S nabídkou škol ti může pomoct i internet.

 

Držím palce. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj,
no,vite,do budoucna,uz jsem se rozhodla,cim chci byt.Je to dost netradiční ale nestydim se za to.Chtela bych být doktorem co se zabyva infekcnimi a tropickymi chorobami.Presne takova klinika je treba v Praze na Bulovce.Mam jeste relativně cas,ale neverim moc,ze by se to změnilo.Bavilo by me to a strasne mě to zajima uz dlouhou dobu.A mam dva dotazy - na jake skoly bych musela jít (muzu jit na 4lety gympl? Znamky mám myslim vic než dobre),nikde jsem to nenasla.A hlavne,jak to rict rodicum? Oni vedi ze chci byt doktor,ale mysli si,ze chci byt chirurg! Ale ja nechci! Já si myslim ze mi to nedovolí,protoze je to rizikova prace a dost hodne...ale cetla jsem na hodne i mezinarodnich strankach,ze doktori v tomhle oboru maji velkou vyplatu i dokonce jsou spokojení z pracovnima podminkama.Takze prosim pokus se odpovedet na oba dva dotazy,dekuju!;)

MilovnicePapoušků, 10. března 2016

Ahoj,

je vidět, že přemýšlíš o své budoucnosti, co by Tě bavilo dělat.

K Tvé první otázce, na jakou školu jít. Pokud chceš být lékařkou, je nutné vystudovat Lékařskou fakultu (v České republice je jich několik na univerzitách v různých městech). Na tu Tě může dobře připravit gymnázium, je docela jedno, jestli osmileté nebo čtyřleté. Studenti lékařství mají společný základ a poté se mohou specializovat podle toho, co je zajímá. Tím se dostávám i ke Tvé druhé otázce, nebo spíš obavě, že by Ti to rodiče nedovolili, a jak jim o tom říct. Do doby, než by ses začala specializovat na infekční a tropické choroby, je ještě dost času, ve kterém se může změnit názor jak Tvůj, tak rodičů. Prozatím jim můžeš říct, že Tě tato myšlenka nyní napadla a láká, vyslechnout si jejich názor, říct jim zase své představy. Nemusíte dělat žádné závěry, pevná rozhodnutí. To přijde až časem. Teď je důležité soustředit se na základní školu, na přijímačky na střední školu a na její zvládnutí, poté na školu vysokou a na své další studijní nebo profesní zaměření. Průběžně se !
můžeš o infekční a tropické choroby zajímat, zjišťovat si informace, atd. - to se Ti může hodit, ať už se tomu budeš v budoucnu věnovat, nebo ne.

Pěkné dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Vážení správci!

Umím anglicky na mírně pokročilé úrovni a docela dobře německy. Také ovládám španělštinu a japonštinu v řádech desítkách slov.

Moje otázky tedy zní:

1. V kterém jazyce kromě mých dvou hlavních cizích jazyků bych se měl zlepšovat, pokud chci pracovat v administrativě.
2. Na jakou úroveň bych měl v japonštině nebo španělštině se zlepšit.
3. Neznáte nějaký kurz španělštiny ve Znojmě?

Jinak přeji Vám hodně zdaru a ať se Vám daří!

Rock_Lee13, 10. března 2016

Ahoj,

je moc fajn, že se zajímáš o jazyky a že se chceš učit více jazyků. Jistě znáš přísloví: Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem. Až si budeš hledat práci v administrativě, znalost jazyků bude určitě velkým plusem. Poptávka po znalostech toho kterého jazyka se vždy vyvíjí podle politické a ekonomické situace té které země. Před několika lety se lidé nechtěly učit rusky. Dnes je po rusky mluvících českých občanech poptávka. Vyber si jazyk, který je tvému srdci bližší.

Zkus si do vyhledavače zadat  "Jazykové kurzy španělštiny Znojmo", určitě si vybereš.

 

Hezké Velikonoce ti přeje Alíkova kamarádka Bája 

 

Povolání

Ahoj. Jsem holka a je mi 11 let. Já si doslova plánuju život. Už od malá chci být veterinářka. Když mi byly 2,ostatní si hráli s panenkami,já ošetřovala plyšáky. A život si plánuju tak,že už teď řeším svou budoucí školu. Chci byt veterinářka. Mám moc ráda zvířata(až na hady a pavouky,ale kdo dnes doma chová pavouka? A specializaci si taky vyberu. Drobní savci) doma mám 3 morčata,rybku a psa. Ale teď k problému. Zjistila jsem,že veterinární vysoká škola je jen v Brně. To je přes celou republiku! A já ,si neumím představit, jak je mi 19 a žiju sama v Brně. Jasně,mohla bych si pořídit zvířata a kamarády najdu,ale byla bych tam 6 let! Myslela jsem,že vysoká veterinární je i v Praze,ale nejspíš není. A tam bych mohla dojíždět. Ale do Brna? Já nevím.. Nevíte,jestli není veterinární škola jinde? Pokud ne,jak se vyrovnat s tím že budu až do 25 let od rodiny a kamarádů? Díky

Lucka 11 let, 15. února 2016

Ahoj Lucko,

je moc dobře, že máš takový zájem o zvířata, a že už teď přemýšlíš nad svou budoucností. Je vidět, že si vše pečlivě promýšlíš. Máš pravdu, že veterinární škola je v České republice jen v Brně a je jasné, že se Ti to zdá hodně daleko a tak přemýšlíš, co s tím.

To, co je ale v jedenácti letech příliš vzdálené a náročné, se může později, až budeš větší, zdát úplně jinak. Většina studentů vysokých škol nebydlí doma, naopak studují v jiných městech nebo dokonce v zahraničí. Studium také neznamená, že jsi stále pryč od rodičů a přátel, ale na víkendy můžeš jezdit domů a také být doma celé léto nebo ve zkouškovém období a dojíždět pouze na zkoušky. V dnešní době také můžeš být ve spojení s blízkými lidmi přes Skype, chat nebo jinak prakticky kdykoliv a zdarma. Můžeš se také poptat nějakého vysokoškoláka z Tvého okolí, který Ti může vše více objasnit.

Protože je vysoká škola ještě hodně vzdálená, nechala bych zatím obavy stranou a později uvidíš jak se vše bude vyvíjet a jakou cestou se budeš ubírat.

Přejeme vše dobré, 

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku a všichni budu se ptát na 1 otázku:Umím kolem všech kolem sebe hodně zpívat pořád si prozpěvuju doma.Každý říká,že bych to někam dotáhl,ale chci se stát něčím jiným zpěvákem bych byl taky rád,ale jak jsem už psal chci vystudovat jinou školu a na zpěváka se prý musí mít konkrétní škola co mám dělat.Díky za odpověď Matěj 11 let.

Ahoj Matěji, 
rád a často si prozpěvuješ, to je mi sympatické. Také lidé kolem Tebe si myslí, že bys to mohl ve zpěvu někam dotáhnou. To pro Tebe může být velká motivace, chtít ve zpěvu pokračovat, ale to, pro co se v životě rozhodneš a čemu se budeš věnovat, záleží především na Tobě. A i když se rozhodneš pro studium jiné školy než je např. hudební konzervatoř neznamená to, že se zpíváním musíš přestat.
Třeba by bylo fajn, zkusit se zajít podívat do nějaké umělecké školy, kde se zpěvu učí a zjistit si, jaké jsou možnosti věnovat se zpívání i jinak než jenom tak pro sebe. I když to zpívání jen tak pro sebe, je také moc fajn a proto Ti přeji, aby Ti i nadále přinášelo radost.

Modrá linka. http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj alíku.S mojí nejlepší kamarádkou chceme cestovat :) Na náš první výlet se chystáme do Paříže ( možná Amsterdamu :D :) ).Máme vybranou "cestovku" s kterou tam pojedem.Máme plán kolik si musíme ušetřit za měsíc abychom měli základ + něco navíc.Problém je si ty peníze vydělat.Já kapesné neodstávám a když jsem se rodičů ptala na peníze za práce navíc,řekli mi že ne,že to je samozdřejmost.Poradil by si nám jak si nějaké peníze vydělat?:) - otázka upravena poradcem

Ahoj,

líbí se mi, že s kamarádkou podrobně přemýšlíte a plánujete, jak naplnit své sny. Vydělat si peníze není do určitého věku zrovna jednoduché. V České republice mohou být legálně zaměstnáni mladí lidé od 15 let, pokud mají již ukončenou povinnou školní docházku (více např. na:http://www.nicm.cz/pracovni-podminky-mladistvych). Při splnění těchto podmínek byste si s kamarádkou mohly najít nějakou brigádu. Některé děti si šetří třeba z peněz, které dostanou např. od prarodičů k narozeninám (můžeš je požádat, aby Ti místo dárků dali peníze, pokud budou chtít). Můžeš se také zeptat dalších příbuzných nebo známých, jestli by věděli o nějaké práci, kterou by Ti byli ochotní zaplatit. Nevím, zda jsi řekla rodičům, na co peníze potřebuješ - možná byste pak spolu přišli i na další možnosti, jak bys k penězům na zaplacení zájezdu mohla přijít. 

Přejeme Ti příjemné a klidné cestování,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Aldo. Jsem moc ráda, že Tě mohu poprosit o pomoc. Nemám problém, ale dotaz. No, i když problém taky trochu. Po prázdninách půjdu do 7. třídy. Hodně lidí říká, že povoláni (a SŠ) nemám zatím řešit, že prý mám dost času, ale já si to nemyslím. Vždyť do 9. třídy už musím jít s tím, že budu vědět na co chci jít. Přemýšlela jsem nad tím asi rok. A nic mě nenapadlo, prostě nic, až teď mi svitla jiskřička naděje. Mohl bys mi prosím, prosím vysvětlit co to je psychoterapie a fyzioterapie (případně i psycholog)? Já to tuším, ale nejsem si jistá a z internetu jsem to moc nepochopila. Kdyby se mi líbila ta fyzioterapie, tak znám jednu fyzioterapeutku (vedoucí v kroužku), mohla bych se jí zeptat na věci, které mě budou zajímat. Ale já bych to stejně nedokázala, styděla bych se. Promiň za dlouhý dotaz. Moc děkuji, těším se na Tvou odpověď a doufám, že mi alespoň trochu pomůže. Ahoj tvá Fyzipsy:-)

Ahoj Fyzipsy,

obávám se moc, že Tě kapku zklamu, ale jsme Linkou důvěry, která se zabývá spíše vztahy mezi lidmi a jejich psychickými problémy, není v našich silách ani náplni linky důvěry popisovat do hloubky jednotlivé profese. Moc Tě chci pochválit, je moc fajn, že se zajímáš už teď o to, čím se jednou budeš zabývat. Vždyť v zaměstnání stráví člověk víc než třetinu svého času dospělosti, proto je dobře myslet na výběr dlouho dopředu, s předstihem. 

Domnívám se, že by pro Tebe bylo nejlepší, jít na gymnázium, z kterého budeš mít spoustu možností studovat dál obory, které Tě zajímají. Pomoci s výběrem Ti také může výchovná poradkyně u vás na škole, je to v náplni její práce a má i potřebné podklady. Pomoci mohou jistě i rodiče, které bezesporu zajímá, co budeš jednou dělat, mají už své zkušenosti a mnohé Ti mohou vysvětlit. Další možností je objednat se s rodiči do PPP (Pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy, pomocí kterých Ti poradí s výběrem zaměstnání tak, aby bylo Tobě přesně na míru. 
Zeptat se fyzioterapeutky, která vede váš kroužek, je Tvůj skvělý nápad a nemyslím si, že by bylo proč se stydět. Stačí říct, že zvažuješ své možnosti a o fyzioterapii se zajímáš. Koho jeho práce baví, umí o ní zajímavě a poutavě vypravovat a vypravuje rád, nemyslím, že by Tě odmítla.

Přejeme Ti skvělé pomocníky při výběru školy i profese a pěkné prázdniny.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku,jsem holka je mi 14let a brzy budu podávat přihlášku na střední školy.Ale nevím na kterou když bych chtěla pracovat v laboratoři např. zkoumat rostliny nebo tak s botanikou v laboratoři, ale nevím která střední škola na toto je. poradíš mi prosím?:)

valerie1111, 17. června 2015

Ahoj,

jestli tě studium baví a uvažuješ do budoucna o vysoké škole, byla by pro tebe dobrá volba přírodovědecká fakulta. Jako střední škola by bylo vhodné gymnázium. Nebo střední škola zemědělská, ale vysoká by byla lepší. Zkus se o tom ještě poradit s výchovným poradcem, kterého byste měli na škole mít. Má dobrý přehled o středních školách a mohl by ti školu doporučit.

 

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj,a je mi 13 let.Chtěl bych se zeptat na otázky,o kterých pořád přemýšlím.
Chtěl bych být lékařem a teď nevím,kolik škol bych musel zvládnout.Jestli jsou to těžké školy nebo tak.
Výsledky mám jednu 3 a nějak šest 2 .Jsem teď v 7.třídě.V 8.třídě chci hodně přidat abych měl vyznamenání.A můj největší problém je,že mi vůbec nejde fyzika.právě teď mi vychazí s ní ta 3 .Chci se zeptat jestli na přijímačkach na vysokou školu musím udělat zkoušku z fyziky.Na internetu jsem něco četl ale nedostal jsem příliš informací.A právě taky ještě se Tě chci zeptat,jestli je to příliš těžké se tam dostat.. Jinak taky přemýšlím o zdravotnické škole na kterou chodí moje sestra.
Moc ti děkuji za odpověď,co nejdřív. :)

Děkuji,Tvůj kamarád Lukáš

Ahoj Lukáši,

 

předpokládám, že jsi v 8. třídě na ZŠ. Je tedy jasné, že před vysokou školou, budeš muset ukončit středoškolské vzdělání. Myslím, že je teď pro tebe spíš aktuální, zabývat se otázkou, na jakou střední školu se přihlásit. Být dobrým lékařem není jednoduché. K tomuto povolání ti stačí jedna vysoká škola. Fyzikou se netrap a v osmé třídě se zlepši, abys mohl jít na gymnázium a odtud na vysokou školu. Veškeré otázky ohledně studia by ti měl osvětlit tvůj školní výchovný poradce. Určitě na škole někoho takového máte. Ten má nejlepší přehled a pokud tě i učí a zná tě, může ti dobře poradit.

Pokud opravdu něčeho budeš chtít dosáhnout, máš mnohem víc předpokladů na úspěch než nezaujatý a nemotivovaný spolužák.

Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, mám celkem živou představu, jednou chci být právnička. Nevím ale, jakou střední. Už od páté třídy mě drží gymnázium, ale přemýšlela jsem nad Střední školou mezinárodních a veřejných vztahů, kde se právo dá studovat. A pak ještě střední odbornou školu Drtinovu, kde se dá právo také studovat. Potom bych šla na vysokou. Já si myslím, že rovnou střední škola se zaměřením na právo mě připraví na tu vejšku, ale chtěla bych na to slyšet i Tvůj názor. Takže: Myslíš si, že je lepší jít na gymnázium, a pak na vysokou nebo na střední školu rovnou zaměřenou na práva a pka na právnickou fakultu? Předen děkuji :) Terka

Ahoj Terko,

 

myslím si, že by sis o tom měla promluvit s výchovnou poradkyní u vás na škole.  Výchovný poradce má nejlepší přehled o školách, zná i tebe, takže jeho názor může být velmi přínosný. Můžeš zkusit dělat přijímačky na gymnázium i na střední školu mezinárodních a veřejných vztahů. Pak se můžeš podle výsledků rozhodnout. Určitě bys o tom měla mluvit se svými rodiči. Jejich názor bývá většinou nejdůležitější.

 

Držím palce při rozhodování. Alíkova kamarádka Bája

 

Povolání

Ahoj vsicgni,chtela bych se zeptat chtela bych delat organizatorku,jako ze bych organizovala oslavy,svatby,ruzne akce a jaka skola je pro to potreba.Stredni

Anonymka, 8. října 2014

Ahoj,

nejlépe by ti měl umět poradit profesionál, což je v tomto případě výchovný poradce, kterého byste měli na škole mít. Předpokládám, že minimálně střední školu. Potřebuješ rozumět trošku reklamě, trošku financím, jazykové znalosti se také hodí, musíš být i zdatný manager.

Držím palce, aby ti to vyšlo. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku, je mi 14, chci se zeptat, chtěla bych být až budu velká zpěvačka, ale ne slavná jen v Česku, prostě ve více zemích jako ty hodně známí zpěváci např. Katty Perry, Avril Lavigne, Lady Gaga apod. ;) Ale nechci jít na žádnou školu, která se zpěvem zabívá. :D A tak se chci zeptat, jestli to jde a jak toho mám dosáhnout, děkuji. ;)

ChcizpivatXD, 7. září 2014

Ahoj,
na Tvoji otázku je těžké odpovědět zkrátka. Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby sis o svém nápadu promluvila se svými rodiči, známými, učitelem zpěvu či napsala nějakému zpěvákovi, či jednoduše s někým, kdo má nebo zakládá  kapelu a má stejný sen jako Ty. Nestavíš si nízký cíl, což je dobře. Člověk má jít za svým snem. Ovšem čím výš chce dosáhnout, tím více srdce, práce a energie musí do toho  vložit. Vyžaduje to  trénování. Např. Lenka Filipová, zpěvačka s kytarou, cvičí den co den šest hodin, jak přiznala, a to už něco umí. Znamená to tedy také dřinu. Netuším, proč ses rozhodla tak, jak ses rozhodla a zároveň nechceš jít na školy, kde se zpěv vyučuje. Možná chceš být jen a jen svá, každopádně držím palce. Kromě talentu, který je nutný, vyžaduje tedy Tvůj sen silnou vůli a píli, a také štěstí. Také aby si Tě všiml někdo, kdo se točí kolem "pěveckých es",  a řekl si, "ta  umí" . A abys vynikla v celém světě? Pak by bylo nejspíš třeba  zpívat také anglicky nebo jiným jazykem, který  láká, je Ti blízký. Jsme malá země v srdci Evropy a přesto máme a měli jsme velké vědce, herce, zpěváky, sportovce světových jmen. Každopádně je spousta soutěží, do kterých se dá přihlásit, nenechat se odradit případným neúspěchem a zkoušet své štěstí.

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, půjdu teď do 9. třídy a necelý rok sním o tom stát se zpěvačkou a být slavná (nejen v Česku). Mám strašně ráda zpěvačku Lady Gaga a chtěla bych být jednou jako ona. Jenomže mám problém - nikdy předtím jsme nezpívala (ani doma, ani nikde na kroužku apod.). Myslím si o sobě, že umím trochu zpívat, ale ne moc dobře, a tak to teď každý den zkouším doma zpívat a říkám si, že když si budu každý den zpívat, tak že se ten můj zpěv bude lepšit. Ale nechci jít po 9. třídě na nějakou školu zpěvu, chtěla bych se stát zpěvačkou jinak, ale vlastně vůbec nevím jak. A ani nevím, jak teď začít, nikdo mě ještě nikdy neslyšel zpívat. Když si představím, že jsme slavná, tak po tom toužím ještě víc, ale když si představím, že to nevyjde, tak se mi chce brečet. Taky mě napadlo jít do pěveckého kroužku, ale říkám si, že je to blbost, když jsem nikdy předtím do pěv. kroužku nechodila.
Takže se chci zeptat, jak mám začít a co pro to, abych se stala zpěvačkou mám udělat. Moooc díky. - otázka upravena poradcem

Littlemonster, 19. srpna 2014

Ahoj,

mít svůj sen je hezké, a pokud jej nechceme pouze snít, je zapotřebí začít dělat kroky k uskutečnění - toužíš po zpívání, říkám si, že by bylo na místě začít se učit zpívat. Nevadí, že ses předtím zpívat neučila, často i dospělí se začínají učit nové věci. Můžeš se přihlásit do kroužku nebo sboru, nebo na individuální hodiny (to může být trochu dražší, za to však intenzivnější - učitel/ka se Ti může více věnovat). Můžeš to taky probrat s někým z rodiny, kdo má přehled o možnostech v místě, kde bydlíte, a spolu vybrat nějakou pěveckou průpravu pro začátek. Hodit se Ti může také poslouchat různorodou hudbu a učit se texty. Pokud by ses učila hrát také na nějaký hudební nástroj, nebo chodila tancovat, tak Ti to také může být ku prospěchu. 

Přejeme Ti hodně radosti ze zpívání,
Modrá linka http://www.modralinka.cz