Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Ahoj, mám takový problém... Chtěl bych studovat cestovní ruch... Ale prý moc se s tím lidi neuplatni (nikdo je prý nechce) otázka : vyplatí se tam jít?... A chtěl bych pracovat v jedné nejmenované cestovní kanceláří... Ale nevím jestli bude ještě fungovat nebo jestli mě tam vůbec vezmou :/ je mi 13.. Prosím odpověz co nejdříve.. Děkuji :)

Aspoir, 8. srpna 2014

Ahoj,

je dobře, když člověk ví, co ho baví a co by chtěl dělat. Ty máš jasnou představu o tom, čím bys chtěl být a dokonce v jaké kanceláři bys chtěl pracovat. Nevím, zda je pravda to, že lidé s  cestovním ruchem  se moc neuplatní, navíc tohle se časem mění. Někdy je méně téhle profese, jindy zase jiné. Možná také, že se mnozí neuplatní, ale Ty v tom budeš tak šikovný, že to bude přesně místo pro Tebe. Je samozřejmě možné i to, že když to vystuduješ, nebudeš moci najít práci a budeš dělat něco úplně jiného. Také je možné, jak píšeš, že už ta cestovní kancelář, kterou sis vyhlédl, nebude za pár let existovat. Je dobré se o tom poradit s rodiči nebo s lidmi, kteří se v této oblasti orientují (třeba právě s lidmi z nejmenované cestovní kanceláře).

Přejeme Ti dobrou volbu,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, jsem holka je mi 13 let, ve škole se nás ptají co by jsme chtěli dělat za povolání, pořát jsem nějak nevěděla, ale později se mi začal líbit film Rambo, chtěla bych být jako on a sloužit u armády, ale když jsem to řekla kamarádovi jen se mi vysmál, myslíš že by u armády mohla být i holka?? A kdyby byla nedej bože byla válka mohla bych se jí účastnit kdybych byla u té armády? Strašně ráda někoho chráním a mám ráda spravedlnost, myslíš že by něco takového bylo možné???

Ahoj,
myslím, že Tě potěším, u armády mohou sloužit (a slouží) i ženy. Dnes už existuje skutečně jen minimum profesí, kde ženy nemají své nezastupitelné místo. Války bohužel probíhají pořád, jak asi víš, naše armáda se profesionalizovala, a účastní se v rámci NATO, jehož jsme členy, různých vojenských misí ve světě. Líbí se mně, jak zdůrazňuješ ochranu druhých a touhu po spravedlnosti, to jsou velmi důležité vlastnosti v našem světě. A myslím, že Tobě (a Tvým prostřednictvím i druhým), mohou prospět i v jiných profesích, než jenom vojenské, např. v soudnictví, u policie, ve školství, v psychologii a dalších.
Přejeme Ti krásné jaro s Tvými kamarády.Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Měl bych otázku. Cca 5tým rokem se zajímám o letadla, být stewardem. Jsem v 8 třídě a už bych se měl pomalu rozmýšlet o nějaké SŠ.. Baví mě počítače, ale být stewardem je ve mě silnější. Nemám problém uplavat nějakou vzdálenost ve vodě a co teprve pod vodou naučil jsem se prvně dívat bez brýlí v bazénu a pak jsem zkoušel i v moří, chvíli to bylo nepříjemné, ale po nějaké době jsem si zvykl. O letadlech něco vím létám i na simulátorech. Na pololetí jsem teď měl pět 2 a jedenáct 1. Což si myslím že na 8. třídu to až tak špatné není, vyznamenání jsem měl a průměr za celé vysvědčení byl 1,35 +-, proto bych měl dotaz na jakou SŠ bych mě po ZŠ jít na stewarda a poté i na další školu. Děkuji moc za odpověď.

Radim (14) - Steward, 1. března 2014

Ahoj Radime,

děkujeme za dotaz. Přijde mi fajn, že víš, co bys chtěl v životě dělat, a je vidět, že pro to děláš opravdu hodně věcí. Podle toho, co píšeš, sám víš, že tak můžeš uskutečnit svůj sen a stát se stewardem.

Musím se přiznat, že úplně přesně nevím, jaké vzdělání by bylo pro Tebe a dosažení Tvého snu nejlepší. Určitě jsou důležité cizí jazyky. Stewardi a stewardky jich musí většinou ovládat několik. S výběrem školy by Ti mohli poradit ve škole - výchovný poradce nebo školní psycholog; nebo také kariérní poradci na úřadech práce. Také se můžeš podívat na stránky leteckých společností, jaké mají požadavky na své zaměstnance.
Ještě jednou chci ocenit to, že se tak brzo zajímáš o to, jak si splnit svůj sen.

Příjemné skoro jarní dny přeje

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jaké školy musím vystudovat když chci být psycholožkou? Předem děkuji Eliška (zařaď te to prosím do povolání).

Eliška, 11. února 2014

Ahoj,

jako SŠ jsou dobré gymnázium, pedagogická škola a podobně zaměřené obory. 

Pokud se rozhodneš pro gymnázium čeká  Tě několik let studia na gymnáziu a 5 let studia na vysoké škole v oboru psychologie. Studium je těžké, ale určitě jsou obory daleko náročnější. Bylo by dobré, abys měla vztah k lidem, dovedla s nimi správně jednat, předvídat jejich reakce, uměla naslouchat, vcítit se do jejich situace, poradit, uklidnit apod. Bude potřeba i sestavovat různé ankety, dotazníky, vyhodnocovat je. Studuje se několik druhů psychologie - obecná, vývojová, sociální, práce aj. 

Držím palec, ať Ti to vyjde.

Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku,
Je mi 11let a chodím do páté třídy. Vím ze toho mám ještě nějakou dobu studování předsebou. Bojím see ale, že až dostuduji budu si muset sehnat práci. Je teď veliká nezaměstnanosst a jáa se bojím že neseženuu práci a skončim na ulici. Nemůžu se této myšlenky zbavit a pořad na to musím myslet. Poradíš mi prosím jak se zbavit toho dojmu? Doufám že to pochopíš jak to myslím. Moc děkuji a měj se hezky - otázka upravena poradcem

Ahoj,

z Tvého dotazu vidím, že se umíš dívat kolem sebe a myslíš na budoucnost. Je pravdou, že v současné době je spousta lidí bez práce, a to i ti, kteří by pracovat opravdu chtěli. Mnoho jich však práci nemá jen dočasně - po nějaké době ji opět seženou. Důležité je vybrat si ke studiu takový obor, který Tě zajímá a baví, nejlépe, kdyby po něm byla ve společnosti (tedy na trhu práce) poptávka. Můžeš spolu s rodiči zjistit, o jaká povolání je zájem ve Tvém kraji. Často se lidé za prací také stěhují. Říkám si však také, že člověk šikovný, pracovitý, spolehlivý a zodpovědný vždycky nějakou práci najde. V neposlední řadě se nabízí také soukromé podnikání. Zkus se proto soustředit spíš na tyto pozitivní myšlenky - můžeš si říkat, že když si uděláš školu a budeš se snažit, uplatnění si najdeš (jako naprostá většina lidí).

Dobré vzdělání je základ, proto Ti přejeme, aby Tě škola dokázala dobře připravit do života,

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj...jsem v 7. třídě. Nevím jaké si ybrat povolání. Minulý rok jsem měla na vysvědčení 2 z matematiky a angličtiny, jinak samé 1. Ve škole mě velmi baví čeština a nejméně ráda mám matematiku. Jaké školy (a známky) potřebuji na to, kdybych chtěla učit češtinu na druhém stupni a jaká jiná povolaní ještě existují, aby byl hlavní obor Český jazyk? Předem děkuji.........

Ahoj,

rozhodování o budoucím povolání je mnohdy oříšek. Z toho, co píšeš, je vidět, že Tvůj prospěch je dobrý a při píli máš na to, abys vystudovala střední nebo i vysokou školu. Pokud bys chtěla být učitelkou českého jazyka, můžeš vystudovat pedagogickou fakultu, a předtím mít maturitu ze střední školy - třeba gymnázia. Češtinu a jazykové schopnosti můžeš uplatnit třeba i v překladatelství (pokud by ses výborně naučila ještě i cizí jazyk), v žurnalistice, apod. Na každé škole bývá výchovný poradce nebo poradce pro volbu povolání, můžeš se obrátit i na něj - měl by mít k dispozici seznam středních škol ve Tvém kraji. Pomoci s profesním směřováním umí i pedagogicko-psychologické poradny, kde na základě testů s Tebou proberou další možnosti Tvého studia. Objednat tam by ses mohla s pomocí rodičů. Stejně tak můžeš i s rodiči nebo dalšími blízkými lidmi probrat vše, co Tě ohledně Tvého studia napadá - dospělí mívají řadu zkušeností a mohli by Ti také poradit.

Přejeme Ti klidné předvánoční dny,

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Povolání

Omlouvám se,že vás zase obtěžuji, ale nemohu na onu myšlenku přestat myslet. Poměrně dlouho toužím se stát herečkou. Dokonce si myslím, že na to mám i jisté předpoklady. Jsem veselá, šílená, hlučná, extrovert, charizmatická, vtipná, střed pozornosti, ale je tu i má druhá stránka... Když se vrátím ze školy či kroužku se začnu buď flákat nebo začnu myslet na svou budoucnost(především na povolání= herectví) když si však uvědomím, že můj plán zřejmě nevyjde upadnu do deprese. Je to hrozné cítím se na dně, nemluvím a jsem neustále uvězněná ve svýh myšlenkách, často i pláču. Často si říkám jestli má život smysl, když se nesplní můj životní sen. Kámen úrazu je zřejmě v tom, že jsem si vše naplánovala dopředu, ale nemám jistotu, že to vyjde(dokončím školu, půjdu na DAMU. stanu se slavnou českou herečkou a v budoucnu možná i světovou, během toho stihnu napsat knihu a nakreslit komix). Jsem hrozně ambiciózní a vím to. Co mám dělat abych se stala herečkou nebo alespoň abych se nedeprimovala?

Minimoman24...15 let, 21. září 2013

Ahoj,

mně se líbí, že máš svou vidinu, svůj sen, za kterým si chceš jít (škola, DAMU, herectví..). Pokud za svým snem skutečně cíleně půjdeš, může vyjít. Nevím nakolik procent, to záleží nejen na talentu a na Tvých dispozicích, které, podle toho, co uvádíš, beze sporu máš, ale i na troše toho štěstí. A pak, dnešní svět má svá pravidla. Neprosadí se bohužel ti nejlepší, ale spíše ti, kteří mají potřebné kontakty a nějaký dobrý management a reklamu. Ale to už předbíhám. Zatím pracuj na tom, aby ses stala herečkou a dál se prostě uvidí.

A nedeprimovat se? To záleží i na Tvém přístupu, ale dospíváš, a to je opravdu obtížné období na zvládání svých nálad, proto Ti držím pěsti, ať je lépe. Zkus probrat s mámou nebo jinou zkušenou ženou, jak na tom byla ona v Tvém věku. Zřejmě se dozvíš, že tam byla také jistá porce nejistoty.

Pěkný podzim Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj :) chtěla bych být letuškou nebo něco se zdravotnictvím. Když chci na letušku musím jít do Prahy ? to jediná škola která se na to zaměřuje, je i jiná ? protože je to moc daleko tak se mi nechce. Na gympl se mi taky nechce :( na jakou bych tedy měla jít školu ? Děkuji za odpověď :).

Ahoj Petro,
napadá mě, že je fajn mít nějaký cíl před sebou, ke kterému směřujeme. Přemýšlela jsem o tom, že lékařka a letuška jsou povolání, které se svojí přípravou nevylučují. Nemusíš se rozhodnout hned, ale klidně až třeba po vysoké škole. Abys mohla být lékařka, potřebuješ po gymnáziu jít na lékařskou fakultu. Kdybys chtěla být zdravotní sestra stačí střední zdravotnická škola. Abys mohla být letuška, potřebuješ znát několik cizích jazyků. Učení jazyků ani vysoká škola se Ti neztratí, oboje Ti otevírá dveře k tomu dělat spoustu povolání. Zatím se nemusíš vzdát žádného snu a pak prostě uvidíš.
Někdy je fajn si nechat otevřená vrátka. Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj Alíku!Chtěla bzch jít na medicínu ale nevím jak se tam dostat poradíš mi?Dík zuzanule :)

zuzanule, 20. srpna 2013

Ahoj,

pro studium na medicíně - tedy lékařské fakultě, je nutné mít nejprve ukončené středoškolské vzdělání, dobrou přípravu poskytuje např. gymnázium, kde si pak v rámci předmětů můžeš volit takové, které se Ti budou na lékařské fakultě hodit - tedy biologii, chemii, latinu, apod. Ohledně přijímacích zkoušek na lékařskou fakultu se dočteš více na webových stránkách jednotlivých univerzit, některé pořádají i přípravné kurzy. Poradit Ti může také vyučující na Tvé škole, která/ý s volbou povolání pomáhá (většinou školy někoho takového mají, např. školní psycholog), nebo i někdo z rodiny, kdo medicínu (či jinou vysokou školu) studoval, a má přehled.

Držíme Ti palce,
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku a ostatní... Chtěla jsem se zeptat. Budu hrát na kytaru a budu chodit do dramaťáku a chodím na zpívání do sboru. Na jaké povolání bych se měla zaměřit podle mích koníčků. Jestli herectví? Já opravdu nevím... A taky chci být veterinářkou ale i hudebnicí. Co teda???? Děkuju za odpověď. RIA

Ria(12let), 13. srpna 2013

Ahoj Rio,
můžeš být čímkoli chceš. Někdy se naše koníčky stanou i naším zaměstnání, někdy jsou jenom koníčky. Obě varianty mají něco do sebe. Třeba budeš veterinářka, která ve svém volném čase hodně hraje a zpívá. Možná budeš hudebnicí, která má doma spoustu zvířat. Nevím, kolik Ti je let a jestli se třeba už musíš rozhodnout, kam na střední školu nebo vlastně jen předem přemýšlíš, co bys chtěla dělat. Můžeš si o tom třeba promluvit s někým dospělým komu věříš, rodiči, prarodiči nebo třeba i učiteli ve škole nebo na kroužcích.

Přejeme příjemný zbytek prázdnin.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku ! :) Je mi 12 let a půjdu do 6. třídy. Mám velký problém : chci jít na veterinu jenže tam jsom těžké příjmačky a já se musím učit ty 4 roky aby se tam vůbec dostala já jsem teťka měla na vysvědčení 3 dvojky a to dokonce my hrozila i trojka . A tak se chci zeptat jak bych si měla nějak pomoct se více učit potřebuju se naučit abych se učila dobře !!! :)

Verísek, 13. srpna 2013

Ahoj Verísku,
chtěla bych Ti jen říct, že 3 dvojky mi přijdou jako hezké vysvědčení. Proto si myslím, že už se vlastně dobře učíš.

Je mi hodně sympatické, že chceš bojovat za svůj sen jít na veterinu. Pokud víš, z čeho budeš pak v deváté třídě dělat přijímačky, pak se můžeš zaměřit hlavně na předměty, které budeš potřebovat.

Každý má trošku jiný systém učení. Někomu vyhovuje si látku číst, někdo si potřebuje psát poznámky, někdo si předříkává látku nahlas, aby ji slyšel, je dobré si vyzkoušet, co vyhovuje Tobě. Můžeš to i různě kombinovat. Můžeš si denně vyhradit třeba hodinu nebo dvě na úkoly a učení. To bude třeba dobrý start pro to, aby ses pravidelně připravovala a šlo Ti to více od ruky.

Držíme palce, ať se Ti daří.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Zdravím všechny! Je mi 12 let a chodím na gymnázium. Po prázdninách půjdu do 7.třídy. Chtěla bych být právnička a letuška. Jenže nevím co si mám vybrat. Co si vydělává víc a je lepší? Chtěla bych mít i děti 1 nebo 2. Poradíte co mám dělat? Vím,že mi je teprve 12 a času mám dost,ale jsem si jistá,že jedno z toho chci být. Chodím na skaut a baví mě připadá mi, že jsem určená k tomu být skaut. Tak co si mám vybrat? Děkuju

Povolání 12 let, 7. srpna 2013

Ahoj,

když jsem četla tvoje řádky, napadalo mě, že bývá fajn mít nějaký cíl před sebou, ke kterému směřujeme. Nemělo by se to ale stát pastí. Všechny povolání mají svá pro a proti, ať už finanční, časové či jiné. Letušky i právničky děti mít mohou a mají.

Přemýšlela jsem o tom, že právnička a letuška jsou povolání, které se svojí přípravou nevylučují. Opravdu se nemusíš rozhodnout hned, ale klidně až třeba po vysoké škole. Abys mohla být právnička, potřebuješ po gymnáziu jít na právnickou fakultu. Abys mohla být letuška, potřebuješ znát několik cizích jazyků. Učení jazyků ani vysoká škola se Ti neztratí, oboje Ti otevírá dveře k tomu dělat spoustu povolání. Zatím se nemusíš vzdát žádného snu a pak prostě uvidíš.

Někdy je fajn si nechat otevřená vrátka. Máš teď spoustu času na to víc zjistit, co chceš.

Přejeme příjemný zbytek prázdnin.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj,chci se zeptat jak se stát dietoložkou? Můžu na to jít přes střední zdravotnickou školu?A pak pokračovat,na vyskoké?a na jaké a jak dlouho se studuje tento obor a je obtížný?díky za odpověď

Ahoj Gabčo,

nejsem si jistá, že Ti dokážu povědět, co přesně studovat, aby ses stala dietoložkou. K tomu by bylo lepší obrátit se na výchovného poradce ve Tvé škole, ten by Ti měl poradit. Podle mých omezených informacích lze na vysoké škole studovat medicínu se zaměřením na dietologii, dále pak na vysoké škole nebo vyšší odborné škole obor Nutriční terapie. Aby ses dostala na takovou vysokou školu, je potřeba mít maturitu a složit přijímací zkoušky. Mimo tyto školy můžeš absolvovat i různé kurzy, které jsou takto zaměřené. Nemyslím si, že by bylo nutné jít přes střední zdravotnickou školu, ale věřím, že to může být výhoda. Více informací určitě zjistíš na internetu na stránkách nebo od poradce či učitele ve škole.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahojte,chci se zeptat na jakou školu bych musela jít,kdybych chtěla být letuškou...umím jen angličtinu,další jazyk se doučím..a jaké známky na to mít....nebo by snad stačil jen nějaký kurz..díky za odpověď..

Libuška 14let, 17. července 2013

Ahoj Libuško,

nevím určitě, jaké podmínky jsou nutné pro práci letušky. Je dost možné, že každá letecká společnost má trochu odlišné požadavky. Lze ale předpokládat, že dobrá znalost jazyků bude nutná, stejně tak i dobrý zdravotní stav nebo komunikační dovednosti. Myslím, že u nás není žádná škola pro letušky, najít ale můžeš speciální kurzy. Více informací získáš na internetu, poradit by Ti mohl také výchovný poradce ve škole, který poskytuje kariérní poradenství. Pro odpověď si můžeš také napsat přímo na adresu leteckých společností.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den. Moc nevim jaké povolání budu provozovat. Zaplatila jsem 100 bopdíků a žádám odpověď na jednu otázku a to na to : Jak si mam vybrat povolání?

Povolání a střední, 23. června 2013

Ahoj,

požádám Tě, aby sis znovu přečetla svou zprávu, přiznám se, že pro mne není zcela srozumitelná. Zdá se, že chceš poradit, na jakou střední školu jít a jakou profesi později zvolíš. To Ti já samozřejmě takto na dálku říct nemůžu, protože Tě vůbec neznám. Nevím, jaké máš výsledky ve škole, pro co jsi talentovaná, co Tě baví, atd. Poradit by ses tedy měla s těmi dospělými, kteří Tě dobře znají. Jsou to jednak Tvoji blízcí, zejména rodiče, také Tvá třídní učitelka popř. výchovná poradkyně na škole, která má tyto záležitosti přímo v popisu práce. Velmi uspokojivou odpověď na tyto dotazy poskytují v PPP (pedagogicko-psychologických poradnách), po telefonické objednávce, kde absolvuješ nějaké testy, a na základě jejich vyhodnocení Ti odborníci doporučí, čemu by ses mohla věnovat a čemu raději vyhnout, tedy pro co předpoklady máš a pro co nikoliv.

Přejeme správnou volbu.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj všichni, kdo tu tak báječně pomáháte. Už po tolikáte se k vám obracím pro radu, tak mi snad doufám opět pomůžete. Už od mala jsem si přála být veterinářkou, což mě do teď neomrzelo. Zvířata miluji a chci jim pomáhat co nejvíc to jde. Ale poslední dobou jsem začala pochybovat... pochybovat o tom, jestli na to mám. Krev mi sice nevadí, o to mi až zas tolik nejde ale bojím se, že nezvládnu studium veteriny, nebo že po studiu nebudu mít kde pracovat a skončím někde jako uklízečka.. Jsem v 7.třídě a na vysvědčení mám samé jedničky, přesto se opravdu bojím. Vím jistě, že chci být veterinářka, ale přesto se moc bojím toho všeho.. Jak to překonat, myslíte si, že mám na studium veteriny? Díky moc za radu, ahoj Anonymka :) !

Anonymka, 14 let, 17. června 2013

Ahoj,

zdá se, že Tě pohltily obavy z budoucnosti, z neznáma, z toho co může, ale taky nemusí nastat. Takovéto zvažování, co může být, co chci, jaká jsou mé možnosti vzhledem k realitě, apod., je určitě důležité a může v lecčem pomoci a předcházet případným problémům. Na druhou stranu - jsou to jen domněnky a jako takové bychom je měli brát. Možná se můžeš zkusit sama sebe zeptat - co můžu udělat pro to, abych zvládla studium veteriny? Co bych dělala v případě, že bych začala studovat, a zjistila, že školu nezvládám? Co můžu udělat pro to, abych po škole našla dobré zaměstnání? Co bych mohla udělat, kdybych jej nenašla? Takovéto, a i podobné otázky můžeš promýšlet i spolu s někým blízkým, může Ti pomoci rozšířit svůj pohled na celou situaci. Otázky, které si kladeš, by Ti mohl pomoci zodpovědět i psycholog v pedagogicko-psychologické poradně nebo takový, který se zabývá kariérovým poradenstvím.

Pěkné léto Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku,já už vážně nevím,co mám v budoucnu dělat,jakou práci si vybrat.Občas poslouchám vážnou hudbu,mám rád knihy o středověku a často si pročítám fakta o zkáze Titanicu.Je mi 13 let,takže je na to asi brzy.Bavilo by mě práce soudce nebo lékaře,jenže jdou mi spíš jazyky a humanitní předměty než matematika,fyzika.

Ahoj Pavle,

je moc fajn že přemýšlíš o své budoucnosti. Jestliže Ti jdou jazyky a humanitní předměty, práva by pro Tebe mohla být dobrou volbou. Nejprve je ale potřeba zvolit pro Tebe vhodnou střední školu. První konzultaci či radu Ti může dát Tvoje paní učitelka (pan učitel) třídní, která Tě zná asi nejlépe a může vycházet z Tvého prospěchu. Na každé základní škole je také výchovná poradkyně (výchovný poradce), na tu se můžeš obrátit právě s otázkami, co dál v budoucnu. Další člověk, na něhož je možné se obrátit, je školní psycholog/žka, pokud jej/ji na škole máte. A pokud byste stále nevěděli, pomoci vám mohou i v pedagogicko-psychologické poradně.

Klidné léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku jsem kluk a rád bych šel na střední průmyslovou školu Vlašim. No a tedy pokud bych se tam dostal po dostudování bych chtěl jít ke kriminální policii a proto se tě tedy ptám když bych vystudoval SPŠ VLAŠIM obor mechatronik je to s maturitou mohl bych jít potom ke kriminální policii chtěl bych tam dělat toho v civilu děkuji za odpověď zařaď prosím do jiné téma děkuji

zetor7245, 2. dubna 2013

Ahoj, líbí se mi, že máš jasno v tom, jakou práci chceš v dospělosti dělat. Nejlepší informaci o tom, jaké vzdělání je potřeba pro práci kriminální policie by Ti mohl dát školní výchovný poradce. Maturita pro práci u policie je povinná, pro práci kriminalisty je nutné vysokoškolské vzdělání. Držím Ti palce, aby Ti to vyšlo Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Milá poradno. Už dlouhou dobu toužím potom stát se chirurgem. Také kvůli tomu jsem šla na gymnázium a mým oblíbeným předmětem se stala biologie. Na internetu si hledám kostru člověka popsaný latinskými názvy no zkrátka velmi mě to baví. Jak je na Alíkovi ta hra jak se tam operuje ta ruka tu jsem hrála nejmíň 10x. A tak bych chtěla jít za svým snem i máma mě v tom podporuje ale taťka říká že NE. Když jsem se ho ptala proč mu můj návrh nevyhovuje řekl mi že kdybych operaci nějak pokazila byla bych z toho špatná do konce života. Já si myslím že v každé práci je nějaké riziko a kdyby si to takhle měl říct každý člověk co se chce stát jakýmkoliv doktorem nebyl by na světě skoro žádný..... Samozřejmě že má táta o mě strach a nemyslí to špatně ale toto povolání je mým snem. Chtěla bych se Vás tedy zeptat jaký na to máte názor vy? Předem děkuji za odpověď Evča :)

Eva 11let, 15. března 2013

Ahoj Evčo, souhlasím, že každá práce s sebou nese určité riziko. Někdy je to riziko velké, někdy menší. Existuje pořekadlo: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ať budeš čímkoliv, vždy se může něco pokazit. Jenže také toho můžeš spoustu dokázat, můžeš měnit nebo dokonce zachraňovat lidské životy. Je super, že je maminka na Tvé straně a podporuje Tě. Časem se vám určitě společnými silami podaří taťku přesvědčit. Až s Tebe jednou bude vynikající chirurg bude na Tebe pyšný a zapomene, že Tě od toho zrazoval. Držím Ti palce, aby Ti Tvůj sen vyšel a určitě se ho nevzdávej! Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Dobrý den milý alíku, Chtěla bych se zeptat ohledně budoucího povolání. Nevím na jakou školu bych měla jít a špatně se orientuju v nepřehlídné nabídce škol. CHtěla bych se tě zeptat jak se mám orientovat nebo ňáké školy. Ps. chtěla bych jít na návrhářskounebo učitelskou

anonimka, 17. února 2013

Ahoj,
rozhodování se, kam dál na školu a co bych vlastně chtěla dělat dál, bývá docela náročné. Píšeš, že chceš být v budoucnu návrhářka nebo učitelka. To už jsi udělala důležitý krok k tomu, aby ses mohla dobře rozhodnout.
Nabídek škol je opravdu hodně. Chtěla bych Ti doporučit, aby ses o tom, jaká škola by byla vhodná poradila s rodiči nebo s nějakou učitelkou/ nějakým učitelem, kterým věříš a s kterými se Ti bude o tom dobře mluvit. Nejvíce informací by měla mít výchovná poradkyně/poradce, která obvykle s rozhodováním, kam na školu, pomáhá. Můžete probrat například to, jaké máš zájmy, dovednosti a jak Ti to jde ve škole, a podle toho alespoň vyřadit některé školy. Seznam středních škol můžeš nalézt na www.stredniskoly.cz, kde můžeš hledat podle oborů, typu škol a studia, ale i krajů.
Můžeš si na to nechat čas a rozmyslet si, kam se budeš hlásit a co bys chtěla.

Příjemné dny

Modrá linka www.modralinka.cz