Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Ahoj Alíku a ostatní... Chtěla jsem se zeptat. Budu hrát na kytaru a budu chodit do dramaťáku a chodím na zpívání do sboru. Na jaké povolání bych se měla zaměřit podle mích koníčků. Jestli herectví? Já opravdu nevím... A taky chci být veterinářkou ale i hudebnicí. Co teda???? Děkuju za odpověď. RIA

Ria(12let), 13. srpna 2013

Ahoj Rio,
můžeš být čímkoli chceš. Někdy se naše koníčky stanou i naším zaměstnání, někdy jsou jenom koníčky. Obě varianty mají něco do sebe. Třeba budeš veterinářka, která ve svém volném čase hodně hraje a zpívá. Možná budeš hudebnicí, která má doma spoustu zvířat. Nevím, kolik Ti je let a jestli se třeba už musíš rozhodnout, kam na střední školu nebo vlastně jen předem přemýšlíš, co bys chtěla dělat. Můžeš si o tom třeba promluvit s někým dospělým komu věříš, rodiči, prarodiči nebo třeba i učiteli ve škole nebo na kroužcích.

Přejeme příjemný zbytek prázdnin.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku ! :) Je mi 12 let a půjdu do 6. třídy. Mám velký problém : chci jít na veterinu jenže tam jsom těžké příjmačky a já se musím učit ty 4 roky aby se tam vůbec dostala já jsem teťka měla na vysvědčení 3 dvojky a to dokonce my hrozila i trojka . A tak se chci zeptat jak bych si měla nějak pomoct se více učit potřebuju se naučit abych se učila dobře !!! :)

Verísek, 13. srpna 2013

Ahoj Verísku,
chtěla bych Ti jen říct, že 3 dvojky mi přijdou jako hezké vysvědčení. Proto si myslím, že už se vlastně dobře učíš.

Je mi hodně sympatické, že chceš bojovat za svůj sen jít na veterinu. Pokud víš, z čeho budeš pak v deváté třídě dělat přijímačky, pak se můžeš zaměřit hlavně na předměty, které budeš potřebovat.

Každý má trošku jiný systém učení. Někomu vyhovuje si látku číst, někdo si potřebuje psát poznámky, někdo si předříkává látku nahlas, aby ji slyšel, je dobré si vyzkoušet, co vyhovuje Tobě. Můžeš to i různě kombinovat. Můžeš si denně vyhradit třeba hodinu nebo dvě na úkoly a učení. To bude třeba dobrý start pro to, aby ses pravidelně připravovala a šlo Ti to více od ruky.

Držíme palce, ať se Ti daří.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Zdravím všechny! Je mi 12 let a chodím na gymnázium. Po prázdninách půjdu do 7.třídy. Chtěla bych být právnička a letuška. Jenže nevím co si mám vybrat. Co si vydělává víc a je lepší? Chtěla bych mít i děti 1 nebo 2. Poradíte co mám dělat? Vím,že mi je teprve 12 a času mám dost,ale jsem si jistá,že jedno z toho chci být. Chodím na skaut a baví mě připadá mi, že jsem určená k tomu být skaut. Tak co si mám vybrat? Děkuju

Povolání 12 let, 7. srpna 2013

Ahoj,

když jsem četla tvoje řádky, napadalo mě, že bývá fajn mít nějaký cíl před sebou, ke kterému směřujeme. Nemělo by se to ale stát pastí. Všechny povolání mají svá pro a proti, ať už finanční, časové či jiné. Letušky i právničky děti mít mohou a mají.

Přemýšlela jsem o tom, že právnička a letuška jsou povolání, které se svojí přípravou nevylučují. Opravdu se nemusíš rozhodnout hned, ale klidně až třeba po vysoké škole. Abys mohla být právnička, potřebuješ po gymnáziu jít na právnickou fakultu. Abys mohla být letuška, potřebuješ znát několik cizích jazyků. Učení jazyků ani vysoká škola se Ti neztratí, oboje Ti otevírá dveře k tomu dělat spoustu povolání. Zatím se nemusíš vzdát žádného snu a pak prostě uvidíš.

Někdy je fajn si nechat otevřená vrátka. Máš teď spoustu času na to víc zjistit, co chceš.

Přejeme příjemný zbytek prázdnin.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj,chci se zeptat jak se stát dietoložkou? Můžu na to jít přes střední zdravotnickou školu?A pak pokračovat,na vyskoké?a na jaké a jak dlouho se studuje tento obor a je obtížný?díky za odpověď

Ahoj Gabčo,

nejsem si jistá, že Ti dokážu povědět, co přesně studovat, aby ses stala dietoložkou. K tomu by bylo lepší obrátit se na výchovného poradce ve Tvé škole, ten by Ti měl poradit. Podle mých omezených informacích lze na vysoké škole studovat medicínu se zaměřením na dietologii, dále pak na vysoké škole nebo vyšší odborné škole obor Nutriční terapie. Aby ses dostala na takovou vysokou školu, je potřeba mít maturitu a složit přijímací zkoušky. Mimo tyto školy můžeš absolvovat i různé kurzy, které jsou takto zaměřené. Nemyslím si, že by bylo nutné jít přes střední zdravotnickou školu, ale věřím, že to může být výhoda. Více informací určitě zjistíš na internetu na stránkách nebo od poradce či učitele ve škole.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahojte,chci se zeptat na jakou školu bych musela jít,kdybych chtěla být letuškou...umím jen angličtinu,další jazyk se doučím..a jaké známky na to mít....nebo by snad stačil jen nějaký kurz..díky za odpověď..

Libuška 14let, 17. července 2013

Ahoj Libuško,

nevím určitě, jaké podmínky jsou nutné pro práci letušky. Je dost možné, že každá letecká společnost má trochu odlišné požadavky. Lze ale předpokládat, že dobrá znalost jazyků bude nutná, stejně tak i dobrý zdravotní stav nebo komunikační dovednosti. Myslím, že u nás není žádná škola pro letušky, najít ale můžeš speciální kurzy. Více informací získáš na internetu, poradit by Ti mohl také výchovný poradce ve škole, který poskytuje kariérní poradenství. Pro odpověď si můžeš také napsat přímo na adresu leteckých společností.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Dobrý den. Moc nevim jaké povolání budu provozovat. Zaplatila jsem 100 bopdíků a žádám odpověď na jednu otázku a to na to : Jak si mam vybrat povolání?

Povolání a střední, 23. června 2013

Ahoj,

požádám Tě, aby sis znovu přečetla svou zprávu, přiznám se, že pro mne není zcela srozumitelná. Zdá se, že chceš poradit, na jakou střední školu jít a jakou profesi později zvolíš. To Ti já samozřejmě takto na dálku říct nemůžu, protože Tě vůbec neznám. Nevím, jaké máš výsledky ve škole, pro co jsi talentovaná, co Tě baví, atd. Poradit by ses tedy měla s těmi dospělými, kteří Tě dobře znají. Jsou to jednak Tvoji blízcí, zejména rodiče, také Tvá třídní učitelka popř. výchovná poradkyně na škole, která má tyto záležitosti přímo v popisu práce. Velmi uspokojivou odpověď na tyto dotazy poskytují v PPP (pedagogicko-psychologických poradnách), po telefonické objednávce, kde absolvuješ nějaké testy, a na základě jejich vyhodnocení Ti odborníci doporučí, čemu by ses mohla věnovat a čemu raději vyhnout, tedy pro co předpoklady máš a pro co nikoliv.

Přejeme správnou volbu.
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj všichni, kdo tu tak báječně pomáháte. Už po tolikáte se k vám obracím pro radu, tak mi snad doufám opět pomůžete. Už od mala jsem si přála být veterinářkou, což mě do teď neomrzelo. Zvířata miluji a chci jim pomáhat co nejvíc to jde. Ale poslední dobou jsem začala pochybovat... pochybovat o tom, jestli na to mám. Krev mi sice nevadí, o to mi až zas tolik nejde ale bojím se, že nezvládnu studium veteriny, nebo že po studiu nebudu mít kde pracovat a skončím někde jako uklízečka.. Jsem v 7.třídě a na vysvědčení mám samé jedničky, přesto se opravdu bojím. Vím jistě, že chci být veterinářka, ale přesto se moc bojím toho všeho.. Jak to překonat, myslíte si, že mám na studium veteriny? Díky moc za radu, ahoj Anonymka :) !

Anonymka, 14 let, 17. června 2013

Ahoj,

zdá se, že Tě pohltily obavy z budoucnosti, z neznáma, z toho co může, ale taky nemusí nastat. Takovéto zvažování, co může být, co chci, jaká jsou mé možnosti vzhledem k realitě, apod., je určitě důležité a může v lecčem pomoci a předcházet případným problémům. Na druhou stranu - jsou to jen domněnky a jako takové bychom je měli brát. Možná se můžeš zkusit sama sebe zeptat - co můžu udělat pro to, abych zvládla studium veteriny? Co bych dělala v případě, že bych začala studovat, a zjistila, že školu nezvládám? Co můžu udělat pro to, abych po škole našla dobré zaměstnání? Co bych mohla udělat, kdybych jej nenašla? Takovéto, a i podobné otázky můžeš promýšlet i spolu s někým blízkým, může Ti pomoci rozšířit svůj pohled na celou situaci. Otázky, které si kladeš, by Ti mohl pomoci zodpovědět i psycholog v pedagogicko-psychologické poradně nebo takový, který se zabývá kariérovým poradenstvím.

Pěkné léto Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku,já už vážně nevím,co mám v budoucnu dělat,jakou práci si vybrat.Občas poslouchám vážnou hudbu,mám rád knihy o středověku a často si pročítám fakta o zkáze Titanicu.Je mi 13 let,takže je na to asi brzy.Bavilo by mě práce soudce nebo lékaře,jenže jdou mi spíš jazyky a humanitní předměty než matematika,fyzika.

Ahoj Pavle,

je moc fajn že přemýšlíš o své budoucnosti. Jestliže Ti jdou jazyky a humanitní předměty, práva by pro Tebe mohla být dobrou volbou. Nejprve je ale potřeba zvolit pro Tebe vhodnou střední školu. První konzultaci či radu Ti může dát Tvoje paní učitelka (pan učitel) třídní, která Tě zná asi nejlépe a může vycházet z Tvého prospěchu. Na každé základní škole je také výchovná poradkyně (výchovný poradce), na tu se můžeš obrátit právě s otázkami, co dál v budoucnu. Další člověk, na něhož je možné se obrátit, je školní psycholog/žka, pokud jej/ji na škole máte. A pokud byste stále nevěděli, pomoci vám mohou i v pedagogicko-psychologické poradně.

Klidné léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj Alíku jsem kluk a rád bych šel na střední průmyslovou školu Vlašim. No a tedy pokud bych se tam dostal po dostudování bych chtěl jít ke kriminální policii a proto se tě tedy ptám když bych vystudoval SPŠ VLAŠIM obor mechatronik je to s maturitou mohl bych jít potom ke kriminální policii chtěl bych tam dělat toho v civilu děkuji za odpověď zařaď prosím do jiné téma děkuji

zetor7245, 2. dubna 2013

Ahoj, líbí se mi, že máš jasno v tom, jakou práci chceš v dospělosti dělat. Nejlepší informaci o tom, jaké vzdělání je potřeba pro práci kriminální policie by Ti mohl dát školní výchovný poradce. Maturita pro práci u policie je povinná, pro práci kriminalisty je nutné vysokoškolské vzdělání. Držím Ti palce, aby Ti to vyšlo Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Milá poradno. Už dlouhou dobu toužím potom stát se chirurgem. Také kvůli tomu jsem šla na gymnázium a mým oblíbeným předmětem se stala biologie. Na internetu si hledám kostru člověka popsaný latinskými názvy no zkrátka velmi mě to baví. Jak je na Alíkovi ta hra jak se tam operuje ta ruka tu jsem hrála nejmíň 10x. A tak bych chtěla jít za svým snem i máma mě v tom podporuje ale taťka říká že NE. Když jsem se ho ptala proč mu můj návrh nevyhovuje řekl mi že kdybych operaci nějak pokazila byla bych z toho špatná do konce života. Já si myslím že v každé práci je nějaké riziko a kdyby si to takhle měl říct každý člověk co se chce stát jakýmkoliv doktorem nebyl by na světě skoro žádný..... Samozřejmě že má táta o mě strach a nemyslí to špatně ale toto povolání je mým snem. Chtěla bych se Vás tedy zeptat jaký na to máte názor vy? Předem děkuji za odpověď Evča :)

Eva 11let, 15. března 2013

Ahoj Evčo, souhlasím, že každá práce s sebou nese určité riziko. Někdy je to riziko velké, někdy menší. Existuje pořekadlo: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ať budeš čímkoliv, vždy se může něco pokazit. Jenže také toho můžeš spoustu dokázat, můžeš měnit nebo dokonce zachraňovat lidské životy. Je super, že je maminka na Tvé straně a podporuje Tě. Časem se vám určitě společnými silami podaří taťku přesvědčit. Až s Tebe jednou bude vynikající chirurg bude na Tebe pyšný a zapomene, že Tě od toho zrazoval. Držím Ti palce, aby Ti Tvůj sen vyšel a určitě se ho nevzdávej! Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Dobrý den milý alíku, Chtěla bych se zeptat ohledně budoucího povolání. Nevím na jakou školu bych měla jít a špatně se orientuju v nepřehlídné nabídce škol. CHtěla bych se tě zeptat jak se mám orientovat nebo ňáké školy. Ps. chtěla bych jít na návrhářskounebo učitelskou

anonimka, 17. února 2013

Ahoj,
rozhodování se, kam dál na školu a co bych vlastně chtěla dělat dál, bývá docela náročné. Píšeš, že chceš být v budoucnu návrhářka nebo učitelka. To už jsi udělala důležitý krok k tomu, aby ses mohla dobře rozhodnout.
Nabídek škol je opravdu hodně. Chtěla bych Ti doporučit, aby ses o tom, jaká škola by byla vhodná poradila s rodiči nebo s nějakou učitelkou/ nějakým učitelem, kterým věříš a s kterými se Ti bude o tom dobře mluvit. Nejvíce informací by měla mít výchovná poradkyně/poradce, která obvykle s rozhodováním, kam na školu, pomáhá. Můžete probrat například to, jaké máš zájmy, dovednosti a jak Ti to jde ve škole, a podle toho alespoň vyřadit některé školy. Seznam středních škol můžeš nalézt na www.stredniskoly.cz, kde můžeš hledat podle oborů, typu škol a studia, ale i krajů.
Můžeš si na to nechat čas a rozmyslet si, kam se budeš hlásit a co bys chtěla.

Příjemné dny

Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahojte už jsem psala,ale nevím jestli se to odeslalo asi ne..No chci stát policistkou,ale chtěla bych se poradit s vámi co takové povolání obnáší a ttd..prosím vše co by mi mohlo pomoci.Děkuji :)))

Klárka13., 27. února 2013

Ahoj Klárko, na velmi podobný dotaz včera odpovídali kamarádi z Modré linky. Podívej se do poradny na téma Povolání. Pokud se Ti odpověď nebude zdát dostačující, obrať se na výchovného poradce u Vás ve škole. Určitě Ti rád poradí. Je to je ho práce. Držím palce Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj chci se vás zeptat na věc ohledně povolání.Chci být policistkou,ale nevím jaké na to mít známky...na internetu nic o tom nepsali....a taky jestli si můžu vybrat jestli budu pracovat v iniformě nebo civilu...atd..prosím napište mi vše co bych o této práci měla vědět.moc děkuji :)

Simča 14 let, 18. února 2013

Ahoj,

oceňuji, že hledáš informace o svém budoucím povolání, to je velmi důležité. Obecně Ti můžu napsat, že známky je dobré mít co nejlepší, tak máš větší šanci přijetí kamkoliv. U policie můžeš pracovat jak v uniformě, tak jako civilní zaměstnanec. Můžeš také nejdřív vystudovat něco jiného a pak teprve k policii nastoupit. V současné době se při nástupu požaduje vystudování minimálně střední školy s maturitou. Můžeš také studovat přímo střední policejní školu, bližší informace o nich najdeš na internetu. Pokud je nemůžeš najít, zkus požádat rodiče o pomoc s vyhledáváním, nebo někoho ve škole. Můžeš využít i dnů otevřených dveří, abys se na tyto školy mohla podívat a zeptat se, jaký je potřeba prospěch.

Na porady o zaměstnání jsou také vyškolení výchovný poradci/poradkyně, které máte ve škole. Také můžeš kontaktovat pedagogicko-psychologickou poradnu, která se zabývá schopnostmi dětí a jejich vlohami pro určitá zaměstnání. Absolvuješ tam speciální testy, které poměrně spolehlivě vypoví vše, co potřebuješ vědět. Podle nich se dá usoudit, pro jakou profesi by ses měla rozhodnout, která by Ti seděla a byla takzvaně na míru. Poradit Ti mohou i rodiče, kteří Tě nejlépe znají, nebo některý známý z Tvého okolí, kdo u Policie již pracuje.

Přejeme Ti co největší přehled o práci policistky a dobrou ruku při výběru profese. Modrá linka www.modralinka.cz

Povolání

Ahoj,pořád se rozhoduji na kterou školu půjdu,ale ne a ne něco vymyslet.Chci pracovat někde se zvířaty..nebo dětmi..ale veterinářkou asi ne to bych nezvládla...poradíte me prosíím?děk za odpověď

Gabriela 14 let, 19. ledna 2013

Ahoj Gábino, důležité jsou Tvé studijní výsledky. Nejlepší by bylo vybrat si nějaké gymnázium a pak máš ještě čtyři roky na to, rozhodnout se, co bys chtěla dělat. Pokud se necítíš na gymnázium, můžeš zkusit střední pedagogickou školu, která by měla být o něco lehčí než gymnázium. Po ukončení této školy, můžeš pracovat jako učitelka v mateřské škole, nebo jako vychovatelka v družině. Určitě se poraď s rodiči a výchovným poradcem ve škole. Jsou to lidé, kteří Tě znají a proto mohou lépe odhadnout zda školu zvládneš. Přeji Ti hodně štěstí. Alíkova kamarádka Bája.

Povolání

Ahoj,chci se zeptat když chci pracovat někde v kaceláři např.:Úřad práce,úřad atd....Jakou musím mít školu??Děkuji za odpověď.

Maty15, 5. ledna 2013

Ahoj Maty, nevím, jaké požadavky budou mít za pár let úřady na vzdělání svých zaměstnanců. Záleží také na jaké pozici tam chceš pracovat. Myslím si, že minimálně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou budeš potřebovat. Proto Ti radím vybrat si některou střední školu. Když Tě to bude bavit, určitě stojí za to pokračovat na vysokou. Čím vyšší vzdělání získáš, tím širší bude možnost výběru práce pro Tebe. Držím Ti palce Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj všichni ! Potřebovala bych radu :) Už hodněkrát jste mi poradili a za to Vám děkuji. No, do 15.3. se mají zaslat přihlášky na školy,na které se chceme hlásit... Jenže já nevím na jakou školu :( Nemůžu dělat všechno.. mám skoliózu... Vždy jsem chtěla být zdravotní sestra,ale to právě nemůžu z těch důvodů... A tak bych teda chtěla být fyzioterapeutka,jenže je vůbec nějaká stř. škola kde mají obor specializovaný na tuto cestu ? Protože fyzioterapie je až na vysoké... Jestli třeba není stř.obor rehabilitační pracovník nebo něco takového.... jsem z kraje Vysočina... častokrát hledám,ale nic nemůžu najít :( Jinak nevím co bych chtěla dělat a na gymnázium se mi nechce.... Děkuji moc a krásné 1. lednové dny :)

Lucie,14 let, 5. ledna 2013

Ahoj Lucie, pro obor fyzioterapie nebo rehabilitační lékař je opravdu zapotřebí vysoké školy. Jestli nechceš na gymnázium a poté popřípadě na vysokou školu, bude asi nejlepší se poradit se svými rodiči, kteří tě znají nejlépe. Dobře poradit by Ti měl i výchovný poradce ve škole, nebo třídní učitel, který zná nejen Tebe, ale i Tvé studijní výsledky a předpoklady. Držím Ti palce Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj,chci se zeptat,na jakou školu bych musela jít.Chtěla bych totiž být Magistra a na to je potřeba i vysoká škola,že?děkuji za odpověď.

Sandra 14., 1. ledna 2013

Ahoj Sandro, předpokládám, že by jsi chtěla být magistra v lékárně. K tomuto povolání je zapotřebí vystudovat vysokou školu farmaceutickou. Studium je na 5 let a je ukončeno diplomovou prací a její obhajobou. Přeji Ti dobré studijní výsledky a držím palce. Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Ahoj,chtěla bych se stát veterinářkou,ale nemám na to asi známky mám jednu 4 na vysvědčení...a ani nevim jestli bych zvládla vysokou školu,přece jenom je to náročné..a kolik let bych musela studovat??

Darina14let, 21. prosince 2012

Ahoj Darino, studium VŠ veterinární trvá šest let. Nejdříve by jsi měla studovat na gymnázium a poté udělat zkoušky na VŠ, která je v Brně. Studium je to náročné, asi by jsi měla něco udělat s tou čtyřkou na vysvědčení. Přeji Ti hodně dobrých studijních výsledků. Alíkova kamarádka Bája.

Povolání

ahoj aldo, chci být zvěrolékařka ,ale táta by to asi nesnesl. jakou bych musela studovat školu po základce pokud bych chtěla být zvělorékařka. a jak by to trvalo. protože, táta chce abych byla právník. no ale já zvířátka miluji a táta to ani nevý co chci dělat - jakou chci mít práci. no nevím jestli miodpovíš ale budu ráda když ano. tak ahoj klárka

Ahoj Klárko, být zvěrolékařkou je určitě krásná práce, zvláště pokud by Tvé zaměstnání bylo i koníčkem. Nevím kolik Ti je let. Nejlepší by asi bylo po základní škole studovat na gymnáziu. Podle toho, jak Ti to půjde se pak můžeš rozhodnout pro některou vysokou školu. Je možné, vystudovat i více vysokých škol. Je to ještě dlouhá doba a mnoho studia před tebou. Držím Ti palce, aby Ti to vyšlo. Krásné Vánoce Alíkova kamarádka Bája

Povolání

Alíku chci se tě zeptat.Ve škole mě baví tyhle předěty:OV,TV,ČJ,AJ,PŘ,D a PČ,VV.Chci být učitelem ,ale nevím na jakou školu mám jít abych jeden z těchto předmětů učil na IIstupni.Ale zároven chci být architektem a spisovatelem,Šlo by to?Děkuji předem děkuji.A jsem v 6třídě

Patisek 12let, 27. listopadu 2012

Ahoj Patisku, je dobře, že se vážně zajímáš o to čím by jsi chtěl být.Neuvedl jsi jaký máš prospěch, tak budu předpokládat, že jsi dobrý student. Nejlepší by bylo , kdyby jsi mohl jít studovat na nějaké čtyřleté gymnázium.Podle toho, jak Ti to půjde se pak můžeš rozhodnout pro některou vysokou školu. Je to ještě dlouhá doba a mnoho studia před tebou. Držím Ti palce, aby Ti to vyšlo. Bája