Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj, Alíku poradíš mi prosím s mím budoucím povoláním? Děda chce abych byla zdravotní sestra to bych ráda dělala jelikož bych ráda pomáhala lidem, ale hrozdne moc mi vadí krev. Ale já osobně bych chtěla dělat psycholožku ale bojím, že bych tu skotu nezvádla. Prostě ten gympl jelikož jsem trojkařka v matice jinak jsem dvojkařka. Prosím poraďte mi

  holka, 12 let, 27. března 2018

  Ahoj,

  je moc dobře, že přemýšlíš a uvažuješ už teď o tom, kde budeš jednou pracovat. V zaměstnání trávíme spoustu času a naše práce by nás měla bavit. Pokud tomu tak není a nebaví nás a navíc třeba ještě nevidíme smysl naší práce, je pak hodně těžké takovou práci, ke které nemáme pozitivní vztah, ustát. Je také moc prima, že ses o tom bavila s dědou, a že toto téma odkrýváte i v rámci rodiny. Je dobře vše si zvážit, třeba si psát plusy a mínusy jednotlivých zaměstnání, která Tě zajímají, v souvislosti s Tvými talenty, a toto jednou za čas zopakovat.

  Nemyslím si, že bys k výkonu povolání zdravotní sestry či psycholožky potřebovala matematiku. Neboj se jít si za svým vysněným cílem i přes překážky. Čeho dosáhneš lehce, hravě, toho si většinou nebudeš vážit. Máš-li skutečný zájem o práci psycholožky, pak napři své síly tímto směrem a jdi do toho. Vždyť se traduje, že veliký filozof, matematik a vědec Albert Einstein neuspěl v matematice, a mnoho známých spisovatelů neuspělo na škole v jazyce, v kterém později psali své knihy. Samosebou, čím lepších školních výsledků dosáhneš, tím lépe, ale není to to podstatné. A co se týká zdravotních sester, těch je trvalý nedostatek. Je to povolání krásné a má hluboký smysl, pomáhat druhým lidem, je ale velmi vyčerpávající a pohled na krev by Ti skutečně neměl vadit.

  Ideální by bylo, aby ses s rodiči objednala do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy ve spojitosti s volbou povolání, které odhalí, pro co máš "buňky" právě Ty, pro jaký druh profese se hodíš. Další možností je zvážit vše s třídní či jinou oblíbenou učitelkou či s výchovnou poradkyní. Také stojí za to, pobavit se s někým, kdo přímo pracuje v Tvém vysněném povolání, s nějakou zdravotní sestřičkou či psycholožkou. Další možností je zajít i s rodiči v den otevřených dveří do příslušné školy, tam si vše prohlédnout a promluvit s profesory, kteří jsou v ten den návštěvníkům plně k dispozici, možné je mluvit i se studenty.

  Přejeme Ti pohodové jaro v kruhu rodiny.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku
  Nevíš, kde berou jeptišky ty svoje hábity?

  kluk, 1 rok, 14. března 2018

  Ahoj,
  stejně jako berou své uniformy například policisté, vojáci, pracovníci obchodních domů a další, s jejichž povoláním je spojeno nošení uniformy. Když nastoupí jeptiška do kláštera, voják do armády, policista na policejní stanici, je jim příslušná uniforma přidělena. A příslušná instituce (klášter, armáda, policie apod.) je objednává hromadně, pravděpodobně u nějaké textilní firmy.

  Povolání

  Dobrý den, píšu Vám, protože se neumím rozhodnout, jaké povolání bych v budoucnu chtěla dělat a teď jsem tím úplně posedlá. Jsem na osmiletém gymnáziu, takže mám ještě 4 roky čas, přesto mě nehorázně štve myšlenka, že jednou si budu muset vybrat, na co budu studovat, takže se obracím na Vás. Je mi 15 let, miluju lezení po stěně, stromech a skalách, také ráda čtu, ale ne zas tak moc. Také mě baví kreslení a střílení z praku a různé přežívání bez elektřiny apod. Dříve jsem chtěla být hasičem, vojákem, nebo něco takového, ale jsem na to moc slabá a mám problémy s klouby-vypadnou při neopatrném pohybu- takže pak jsem chtěla být horník, fotbalistka, i když moje rány do míče končí u sousedů na střeše. Také mám ráda Harryho Pottera a jsem posedlá tím, abych zesílila (měla jsem strašně slabé ruce). Baví mě i práce s dětmi do 5-6 let, klidně i s nemluvňaty. Nemám ráda moderní technologie, všude mobily a tablety, neumím s tím zacházet a celkem dost mě mrzí, že žiju zrovna v týhle době. Zní to divně, ale chtěla bych zažít útěk před 2. světovou válkou bez čehokoli jiného než nože, bez elektřiny, s jídlem, které se najde... Napadlo mě nějak víc se zapojit do výzkumů o druhý světový, ale tam je toho pak strašně moc a nevím, jestli by mě to bavilo dělat dlouhodobě. Také jsem posedlá tím mít u sebe nůž. Cítím se bez něj strašně bezbranná, a pořád nosím v batohu věci, které budu potřebovat, kdyby se něco stalo a já musela vydržet pár dní venku. Napadlo mě být pilotem nebo letuškou, ale mám panickou hrůzu z toho být v letadle nebo jen na letišti, kam se nesmí nosit nůž. Někteří lidi také tvrdí, že jsem se měla narodit spíš jako kluk, protože nesnáším sukně a šaty a nosím svoje oblíbený vytahaný trička po tátovi a kalhoty, u kterých se vejdu do jedný nohavice oběma nohama. Taky jsem určitý čas chtěla utéct do Afriky s tím, že tam budu žít s lidmi na stromech, naučím se jejich jazyk, nebudu dělat žádné povolání a budu se živit tím, co si obstarám sama. Život takových lidí mě také hodně zajímá, strašně jim závidím, že žijí daleko od moderního světa, i když to je nejspíš tou dobou, kdy žiju, mám strašnou potřebu ukazovat lidem, že já jsem ten, kdo přežije měsíc bez mobilu, počítače, televize, že to budu já, kdo přežije třetí světovou na útěku do Asie a kdo dojde pěšky kamkoliv, že nepotřebuju auto ani kolo, chodím do školy 5 km pěšky a to mi tam jezdí každých 10 minut autobus a já mám průkazku...

  Poradíte mi, prosím, nějaké povolání, u kterého si myslíte, že by mě bavilo?

  Děkuji za odpověď předem, a tykejte mi prosím v odpovědi, i když už mi bylo 15 let, mám pocit, že psychicky jsem mladší, lidi moje chování odhadují na 4, 5 třídu ZŠ

  Jily, 15 let, 18. února 2018

  Ahoj,
  děkujeme ti za tvůj dotaz a je určitě dobře, že ti není jedno, čemu se budeš v budoucnu věnovat a jaké povolání budeš vykonávat. Zároveň je však z tvého dopisu patrné, že opravdu stále tápeš, hledáš a vlastně ani nevíš, kam sama sebe nasměrovat. Jistým vodítkem mohou být testy profesní orientace, které nabízí pedagogicko-psychologické poradny. Zkus se do takové poradny objednat a odborníci, kteří v ní pracují, ti určitě pomohou alespoň s rámcovou profesní orientací v dalším životě.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Ahoj, chodím do 9. třídy a mám se rozhodnout, na jaké dvě školy si podat přihlášku. Jsem z celé třídy nejlepší na češtinu, zúčastnila jsem se také olympiády právě v ní. Chodím do výtvarky a na klavír na ZUŠ, k výtvarce mám ale blíž. Cizí jazyky (angličtina a němčina) mi problém nedělají. Na vysvědčení mívám vyznamenání, a to i přesto, že mi nejde matematika, fyzika a chemie. Těmto předmětům (M, F a Ch) bych se však na střední chtěla vyhnout, i když vím, že povinná maturita z matiky bude teď všude. Jako první školu si dám asi pedagogické lyceum, ale pro druhou školu se stále nemůžu rozhodnout. Napadla mě střední škola grafická, ale nejsem si jistá, jestli to je pro mě to pravé. S oborem knihovnictví a informační služby si taky nejsem jistá, protože bych potom neměla dobré uplatnění. Jako pracovnice v knihovně nebo podobných zařízeních bych neměla příliš vysoký plat. Na gymnázium jít nechci, je to příliš všeobecné a chemie ani fyziky bych se tak nezbavila. Navíc v 15 letech nevím, jestli za pár let budu chtít studovat vysokou, což bych s gymplem musela. Jsem z Brna a přijde mi, že jsou všechny školy zaměřené na matematiku, nebo takové ty „klučičí“ obory... Vím, že neznáte všechny školy v Brně, ale zkusím to - nevíte o nějakém oboru, kde bych alespoň tu češtinu mohla rozvíjet?
  Moc děkuji a jste super, že takto pomáháte a radíte dětem :)

  holka, 15 let, 9. února 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že zodpovědně přemýšlíš nad tím, co Tě baví a co Ti jde, kam dál směřovat a jak se v budoucnu uplatnit. Existují i specializované gymply (např. více zaměřené na jazyky); pokud by ses dál chtěla věnovat jazykům, výtvarce a hudbě, pedagogický obor připadá v úvahu. Na grafické škole by nejspíš vyžadovali matematiku a geometrii. Jazyky bys mohla dál rozvíjet na jazykové škole, můžeš se podívat na stránky takových škol v Brně, jakou mají náplň výuky apod. Pokud Tě baví čeština a zároveň jsi kreativní, mohla by Tě zaujmout např. i žurnalistika. Zkus se zamyslet, jaký druh práce by Ti v budoucnu vyhovoval, co Tě nejvíc baví. Pomoci ve výběru škol můžou i rodiče, školní psycholog nebo nějaký učitel, se kterým bys mohla probrat konkrétní možnosti škol v okolí, projít můžeš také internetové stránky zaměřené na toto téma (www.infoabsolvent.cz/Rady/Clanek/7-0-1; www.infoabsolvent.cz/). Je také prima danou školu navštívit, třeba v rámci dnů otevřených dveří.

  Ať se Ti daří,
  Modrá linka

  Povolání

  Jaké povolání bych vykonávala kdybych měla vystudovanou střední (popř. Vysokou) uměleckou školu???

  holka, 13 let, 24. ledna 2018

  Ahoj,

  hodně to záleží na tom, co vyučuje konkrétní škola za obory. Ze středních škol to může být například fotografka, designérka, grafička, návrhářka oděvů a jistě existují i další obory. Nejlépe se to dozvíš na webových stránkách dané školy, nebo přímo ve Dnech otevřených dveří, které každá škola pořádá. Pomoci v této oblasti Ti může i výchovný poradce u vás na škole, který by o tom měl mít přehled.

  Přejeme hezký zbytek zimy.

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku, po celkem delší době píšu. Prosím, nevím jaké povolání si vybrat. Hodně by mě bavila veterinární sestra, zdravotní sestra, odbornice na poruchy příjmu potravy (o toto téma se hodně zajímám a vím o něm celkem dost), herečka.

  • Moc mi nejde matematika (dostávám z ni trojky) a nemám ji ráda, tak mě napadlo, že bych šla na konzervatoř. Herectví by mě bavilo. Problém je, že je to až v Praze a to je strašně daleko.
  • Veterinární sestra, nebo zdravotní by mě taky bavila, ale problém je, že je to ve Svitavách a hlavně mamka nechce, abych dojížděla. Zvířátka mam tak moc ráda, jsou to miláčci.
  • Odbornice na poruchy příjmu potravy by mě taky bavilo, ale nevím, jestli taková nějaká škola existuje. Nemyslím psycholožku, prostě ze bych se starala o lidi s např. Anorexií.
  U nás ve městě je jen zemědelská škola, (taky jazyková, gymnázium) ale tam se mi moc nelíbí.
  Taky je tam strašně moc hodin, myslím, na všech středních školách. My na ZŠ Máme 3× v týdnu 8h a to je pro mě strašné. Vím, že to bude i v práci, ale práce mě bude bavit.

  Prosím, co si myslíte, že bych měla dělat? Co mm dělat? Moc děkuji, DžungaráčekChlupáček, mějte se hezky

  holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 21. ledna 2018

  Ahoj,
  moc se mi líbí, jak přemýšlíš o svém budoucím povolání, je to důležité téma pro každého, kdo se rozhoduje, na jakou střední školu jít.

  Takto na dálku Ti ale neumím poradit, jaká škola je pro Tebe nejvhodnější. Jak jsi sama napsala, záleží na mnoha okolnostech, které jsou pro Tebe důležité. Vzdálenost sama o sobě by neměla být na prvním místě, protože hodně mladých lidí dojíždí na střední školy a dá se to zvládnout. Spíš je důležité, co by Tě jednou opravdu bavilo a kde bys byla spokojená. S výběrem by Ti mohl pomoci kariérový poradce, kterých je teď hodně, na základní škole by Ti na něj mohl dát kontakt váš výchovný poradce a také se dá vše zkonzultovat v pedagogicko-psychologické poradně. Když si vybereš školu, která nasedne na Tvé silné stránky a bude Tě bavit, nemusí být ani délka vyučování velkým problémem.

  Co se týče poruch příjmu potravy, tak se jimi zabývají psychologové/psycholožky a sociální pracovníci/ce, všechny tyto profese se dají studovat na vysoké škole a sociální práce i na vyšší odborné škole. Většinou na tyto školy chodí lidé po gymnáziu. Existují také střední školy sociální, ale ty vzdělávají spíše pečovatele či osobní asistenty.

  Myslím, že je důležité vše probrat s rodiči, s výchovnou poradkyní a případně s kariérovým poradcem, kam by Tě rodiče mohli objednat.

  Držíme palce, aby sis vybrala co nejlépe.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj,
  Je mi třináct let a jsem v sedmé třídě už pomalu přemýšlím kam bych šla dál, jelikož mě baví (a myslím si i že jde) výtvarka. Letos jsem začala chodit do ZUŠky. A z matiky mám samý jedničky. Chtěla bych jít na uměleckou školu, jenže rodiče si myslí že se tím nedá uživit a pořád se mě ptají co si jako myslím že bych dělala za povolání. Už jsem prošla hodně článků a pořád nedokážu jim ani sobě odpovědět.

  holka, 13 let, 5. ledna 2018

  Ahoj,
  je dobře, že zodpovědně přemýšlíš nad volbou svého budoucího povolání. Pokud si nejsi jistá, čemu by ses chtěla v budoucnu věnovat a pro co máš talent, objednej se do pedagogicko-psychologické poradny. Tam můžeš absolvovat test profesní orientace, který ti poradí, kterým směrem se ubírat. Jeho výsledky potom můžeš s odborníkem i svými rodiči zkonzultovat. Věřím, že společně najdete řešení, které ti bude vyhovovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Alík velmi by som chcel pracovať ako masér, kaderní a aj kvetinár proste jedno stoho ale je mi len 9 rokov takže mi to rodičia nedovolia povedz mi čo mám robiť?����

  kluk, 9 let, 24. prosince 2017

  Ahoj,
  předpokládám, že ti to rodiče nechtějí dovolit vzhledem k tvému věku. V devíti letech je skutečně ještě velmi brzo na to, aby ses rozhodoval o svém budoucím povolání. Klidně se dál zajímej o to, co tě baví, na tom rozhodně není nic špatného. Až budeš v osmé nebo deváté třídě a na tvé volbě budoucího povolání se nic nezmění, rodiče ti určitě nebudou bránit, pokud uvidí, že se o tyto obory skutečně zajímáš a baví tě. Myslím ale, že zatím si s tím nemusíš dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj Alíku,
  Vůbec mě nezajímá a nebaví dějepis (to, co se učíme ve škole).
  Ale mám ráda staré věci, například knihy, nádobí, oblečení atd. Máme hodně starou chalupu a tam když najdu jednu z těchto věcí tak jsem šťastná jak blecha. Baví mě luštit různá rodiná tajemství, která se ukrývají v knihách nebo v nalezených dopisech.
  Třeba tento rok jsem za pomoci babičky, která to opravdu netušila, zjistila, že část moji rodiny pochází z Rakouska. Celkem šok protože mě i kromě dějepisu nebaví i němčina.
  Moje otázka tedy zní: bavila by mě střední škola (Teda pokud taková vůbec existuje) v který bych se učila identifikovat různé předměty z minulosti, lustit písma a třeba i něco malého restaurování. A pokud taková škola neexistuje, jaká škola s podobným zaměřením by byla pro mě vhodná.
  A ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc. Miluju šití, k narozeninám jsem dostala šicí stroj a naučila jsem se ho ovládat celkem rychle. Problém je s časem. Jsem Teda ještě v 8. třídě, ale už teď se musí hodně učit, jelikož se tohle pololetí počítá. Když jsem mamce řekla, že by se mi líbilo být švadlenou, tak mi odpověděla, že je to hloupost, protože se už v této době toto povolání moc nechystá a ať jdu raději na nějakou jinou školu. Ano má pravdu, že v této době se už nedá šitim uživit, ale ráda bych se mu věnovala aspoň jako koníčku.
  A kromě těchto dvou koníčku patří k zálibam i čtení a psaní. A ve škole mi to jde celkem ok, jedničky a dvojky.
  Pokud by tedy bylo možné odpovědět mi, tak jaké povolání, popř. školu by jste mi doporučili.

  holka, 14 let, 29. listopadu 2017


  Ahoj,

  obdivuji a oceňuji, co všechno Tě baví. Správně nad tím i přemýšlíš. Člověk by se měl snažit vybrat si nějaké takové zaměstnání, aby souviselo s jeho zálibami, aby ho práce mohla těšit nejen proto, že má smysl, ale i proto, že ho baví a těší. Moct se těšit do práce, je obrovská výhra. Takže našlápnuto máš dobře a správně nad tím uvažuješ a staráš se v době, kdy ještě mnozí Tví spolužáci nad něčím takovým možná nepřemýšlejí.

  Zmiňuješ, co všechno Tě baví a ptáš se, jakou školu bychom Ti doporučili. Naše linka důvěry se jako taková nezaobírá možnostmi studia, jaké máte po ukončení základní školy. Ale můžeš se přímo ve škole obrátit na výchovného poradce nebo oblíbeného učitele a vše s ním probrat. Další možností je objednat se do Pedagogicko-psychologické poradny, kde pomocí specifických testů Ti umí předpovědět, ke které profesi - zaměstnání - se podle svého typu nejvíc hodíš, a naopak, co by Ti vůbec nesedělo. Zároveň si můžeš s mamkou nebo i tátou také hledat různé školy podle oborů na internetu, sledovat jejich program, činnost, a pohlídat si i "Dny otevřených dveří", kdy můžeš takovou školu, o kterou bys měla zájem, navštívit i spolu s rodiči, vše si tam prohlédnout a na vše, co potřebuješ vědět, se vyptat. Je to moc fajn, že se o to, co jednou budeš dělat zajímáš už teď, je to správné a díky tomu leccos stihneš.

  Myslím, že máš úžasné záliby a koníčky a moc Ti přeji, aby sis dokázala najít školu, která Tě přivede do blízkosti Tvých nádherných zálib.

  Také Ti přejeme s celou Modrou linkou krásný Advent i Vánoce.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, chtěl bych být historikem. Ale nevím jestli je to dobré. Taky uvažuju nad učitelem dějepisu. Co by bylo lepší?

  kluk, 14 let, 12. listopadu 2017

  Ahoj,
  je hezké, že si všímáš toho, co Tě baví a zajímá, hledáš nějakou svou profesní cestu do budoucna. Myslím, že je dobré, pokud člověka jeho práce především baví a může v ní uplatnit co, mu jde, k čemu má nadání a předpoklady.
  Jak je vidět, jsi zaměřen na historii. Každé povolání má své výhody a nevýhody. Někdy je těžší sehnat uplatnění, některá práce je náročnější, vyžaduje různé dovednosti. Historik bývá více vědecky zaměřený, zkoumá spíše méně témat, ale do hloubky, provádí nějaký výzkum, studuje různé historické zdroje a prameny atd. Učitel dějepisu je z hlediska znalostí zaměřený spíše přehledově, pracuje především s dětmi a mládeží, nejspíš bude více v kontaktu s lidmi, profese bude náročnější na komunikaci, předávání informací, trpělivost, schopnost vysvětlování a podobně. Tahle všechna hlediska můžeš promýšlet v rámci svého rozhodování. Můžeš si je i vypsat na papír, u každého důvody pro a proti, abys měl konkrétnější představu.

  Co je dobré, nebo lepší, si musíš časem ujasnit sám. Ty se znáš nejlépe, víš, co Tě baví a v jaké činnosti jsi spokojený. S výběrem povolání a další školy ke studiu Ti může také pomoci někdo blízký, rodiče, kamarádi, nebo i třídní učitelka, se kterými se můžeš podívat i na možnosti studia a uplatnění profese, jak by vypadala Tvoje činnost v praxi.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku uvažuji jít na gympl chci být pilot ve 4. třídě jsem měl samé jedničky 5 třída na 1.čtvrtletí mi vychází samé jsem hodně chytrý jedu na matematickou a asi pojedu i na anglickou olympyádu reprezenoval jsem školu ve florbale budu i ve vibice basketballu možná i volleyballu
  ale to je jedno jsem velmi nadaný kluk věřím si strašně moc vím že to tam dotáhnu. ale chci se zeptat kolik let se budu muset učit? děkuji

  kluk, 10 let, 10. listopadu 2017

  Ahoj,
  jsi teď v páté třídě a pokud se chceš stát pilotem, tak pak budeš pokračovat na druhý stupeň nebo osmileté gymnázium a potom Tě čeká nějaká technická střední škola s maturitou (střední škola trvá 4 roky). Po maturitě budeš dělat přijímací zkoušky na vysokou školu s oborem pilot, pak člověk zároveň prochází výcvikem. Vysoká škola většinou trvá 5 let. Více informací ohledně vzdělávání na povolání pilota můžeš najít např. tady: www.laazatec.cz/clanek-jak-se-stat-dopravnim-pilotem-faq.html.

  Je hezké, že už máš plán do budoucna a věřím, že tohle všechno máš ještě před sebou. Práce pilota vyžaduje fyzickou i psychickou odolnost, bystrost, spolehlivost i vytrvalost v učení, které můžeš dál rozvíjet a tak se připravovat.

  Měj se hezky,
  Modrá linka

  Povolání

  Já bych strašně chtěl řídit vlak, od kolika je možné řídit?

  nechci uvádět, 7. listopadu 2017

  Ahoj,
  aby člověk mohl řídit vlak, musí získat napřed licenci strojvedoucího a potom osvědčení strojvedoucího.
  Licenci strojvedoucího vydává drážní správní úřad, což je státní orgán, a to osobám, které dosáhly věku 20 let a absolvovaly příslušné školení.
  Osvědčení strojvedoucího vydává dopravce (což mohou být například České dráhy nebo jiný drážní dopravce), a to osobám, které mají platnou licenci strojvedoucího a prokázaly způsobilost k řízení konkrétních typů vozidel. Pro získání tohoto osvědčení tedy žadatel potřebuje další školení.
  Od 20 let může řídit vlak na speciální dráze nebo vlečce. Pro řízení vlaku na celostátní nebo regionální dráze, tedy na veřejné trati, je nutný věk aspoň 21 let.
  Všeobecně se dá říct, že získání dokladů pro řízení vlaku je mnohem pracnější i časově náročnější než získání řidičského průkazu na auto, i zdravotní požadavky jsou mnohem přísnější.
  Podrobnější informace se dají získat například na internetové stránce Drážního úřadu, Ministerstva dopravy a v zákoně č. 266/1994 Sb. a vyhlášce č. 16/2012 Sb.

  Povolání

  Ahoj poradno,
  momentálně jsem v osmé třídě základní školy. Chci studovat práva a už jsem si říkal, na jakou střední školu mám jít, aby mě na obor práva řádně připravili. Asi 20 metrů od základky, kterou mám od domu asi 50 metrů je Ekonomická střední škola. Rád bych se zeptal: Připraví mě Ekonomická škola dostatečně na práva?

  Anonymous, 13 let., 27. září 2017

  Dobrý den z Modré linky,

  je mi velmi sympatické, jak zodpovědně o své budoucnosti přemýšlíš. Přeješ si jednou studovat práva a tak uvažuješ o tom, jaká střední škola by k tomu byla nejvhodnější. Říká se, že pro studium vysoké školy je nejvhodnější studium gymnázia, kde je vzdělání zaměřené na všeobecný přehled, ale znám spoustu lidí, kteří studovali odborné střední školy a pak šli studovat vysokou školu s úplně jiným zaměřením a zvládli to.

  Napadá mě, že by bylo asi rozumné poradit se s učiteli u vás na základní škole, určitě je mezi nimi někdo, kdo vás na přijímací zkoušky připravuje a může poradit, třeba výchovný poradce. Na středních školách bývají také dny otevřených dveří, kde si můžeš zjistit podrobnosti a vše co tě zajímá.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, jelikož jsem v osmé třídě, tak už se musím začít rozhodovat jaký obor bych chtěla studovat. Vždycky jsem chtěla jít na práva a dělat advokátku. Čeština mi jde. Na vysvědčení jsem vždy měla samé jedničky. Jaké další předměty jsou dobré aby mi šly, když chci studovat práva? Občanská výchova? A ještě nějaké?
  A mám ještě jednu otázku.. neskutečně moc mě baví chemie, tak by mě zajímalo, jsou povolání v oblasti chemie?
  Děkuju vám moc za odpověď!

  Niki, 14 let, 15. září 2017

  Ahoj Niki,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, co bude dál po základní škole. Zdáš se být chytrá holka a pokládáš nám otázky, na které si odpověď můžeš zjistit i Ty sama, případně s rodiči. Myslím si, že poradny jako Alík by měly spíše, než vyhledávat odpovědi, k nimž mají lidé přístup, podporovat v samostatnosti, v tom, aby se o sebe dokázali mladí lidé postarat. Niki, informace ohledně toho, o čem jsou práva, jaké předměty je třeba znát, můžeš snadno najít na internetu. Stejně tak informaci o tom, kde je možné využít chemii. Pomoci Ti mohou třeba rodiče, starší sourozenci, případně se můžete dohodnout se spolužáky a společně si vyhledávat informace ohledně dalších možností studia, která Vás zajímají. Domnívám se, že byste ve škole měli mít předmět výchova k volbě povolání či člověk a svět práce nebo tak podobně. Právě v tomto předmětu by měl být prostor pro Tvé otázky. Také je na každé škole výchovný poradce/výchovná poradkyně, na nějž/niž je možné se v otázkách volby dalšího studia obrátit.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo naplnit své představy o svém budoucím povolání

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj! Nyní jdu do osmé třídy, takže už přemýšlím o gymplech a středních. Řekla bych o sobě, že jsem celkem chytrá, nikdy jsem na vysvědčení neměla horší známku, než jedničku (kromě tělocviku), ale jsem hrozný stresař. Poradili byste mi, jak se přestat stresovat? Bojím se, že se na školu nedostanu. A ještě druhá otázka: Jak si mám vybrat obor? Rozhoduji se mezi čtyřmi, ale nemohu si vybrat. Mamka mě navíc chce poslat na gympl, i když ví, že mi nejde fyzika a chemie a toho je na gymplu fůra. Předem děkuji za odpovědi. :)

  holka, 13 let, 29. srpna 2017

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuji, že tak zodpovědně přemýšlíš o své budoucnosti. Chápu, že vybrat si obor, který Tě bude bavit není ve třinácti či čtrnácti letech jednoduché. Pro většinu dospívajících nebývá výběr studia lehká věc. Co mi přijde ale fajn, je to, že o tom mluvíš s rodiči. I oni ti mohou poradit a podle svých zkušeností nasměrovat. I na školách fungují pedagogové, kteří s výběrem školy žákům pomáhají a mohou doporučit, co by ze svého pohledu viděli jako nejlepší variantu. Přijde mi dobré, že máš užší výběr, ze čtyř škol se myslím vybírá lépe než když člověk nemá vůbec žádnou představu.
  Ze zkušeností ale vím, že někteří lidé objeví svůj potenciál, možnosti uplatnění až v dospělosti. Někdo dokonce ani žádnou školu nevystuduje a přesto je úspěšný a spokojený. Záleží opravdu na spoustě okolností a především na Tobě, jakým směrem se budeš ubírat.

  Ohledně stresu bych Tě ráda uklidnila. Se stresem se totiž potýká občas téměř každý z nás. I strach z neúspěchu je přirozený a v některých situacích nám může být dokonce i užitečný. Záleží však na tom, jak s ním zacházíme. Ty píšeš o obavách z toho, že se nedostaneš na školu. K tomu mě napadá, že bys mohla svoji energii věnovat přípravě na přijímací zkoušky a tím udělat maximum proto, se na vybraný obor dostat. Být připravená a vědět, že jsem udělala pro danou věc maximum, je myslím dobrá cesta. Mít ráda sama sebe, věřit si, dělat věci, které Tě naplňují, mít kamarádské vztahy, mít možnost sdílet svoje zkušenosti, myšlenky a představy s druhými, to všechno jsou věci, které nám pomáhají strach a stres překonávat.

  Držíme palce,
  Modrá linky