Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj alíku. Je mi 12 let a chodím do 6 třídy. Mám dobré známky , ale pořád se nemůžu rozhodnout , jaké budu dělat povolání. Minulý rok jsem se mohl hlásit na gymnázium , ale nakonec jsem si to rozmyslel , protože jsem nechtěl ztratit kamarády. Já to chci někam dotáhnout . Chci mít velký plat a žít šťasně a chci , aby mě bavilo povolání. Mím nějvětším koníčkem je hudba a hráji na dva hudební nástroje. Chci se věnovat hudbě , ale zaslechl jsem že to je rizikové povolání a také jsem slyšel že hudebníci nemají moc velký plat. Nevím jaké jiné povolání bych mohl dělat. Já chci mít velký plat , ale nechci , aby to bylo tak že ráno odejdu do práce kde v nějaký kanceláři budu civjet do počítač celý den vrátím se večer domů a nezbyde mi čas na rodinu. Takle bych žít neuměl. Jěště mám jeden problém já nechci opustit svoje kamarády ze základky , ale jestli to chci někam dotáhnout tak bych měl odejít ze 7 třídy na gympl. prosím o radu.

  anonim (12), 15. října 2011

  Ahoj,
  s výběrem povolání Ti nejlépe poradí váš výchovný poradce na škole, školní psycholog nebo psycholog v pedagogicko-psychologické poradně. Tito lidé by Ti mohli pomoct nejen odhadnout, jaké jsou Tvé schopnosti, a na jaké druhy povolání by ses mohl hodit, ale také mají přehled o tom, jaké obory a na jakých školách je u nás možné studovat.

  Pokud by ses chtěl jednou věnovat hudbě, ale zatím nevíš, jestli Tě to uživí, zkus se na věci, které tě kolem této profese zajímají, vyptat lidí, kteří se hudbou už živí nebo mají v této branži nějaké zkušenosti (například některého z učitelů, známých, ).

  Cenné rady k výběru povolání bys také mohl získat od blízkých lidí ve Tvém okolí (rodina, kamarádi... ) znají Tě, ví, co Ti jde, čemu by ses měl raději vyhnout, na co bys mohl mít.

  Co se týká Tvé nechuti opustit kamarády ze základky. To, že přejdeš na jinou školu, nemusí nutně hned znamenat, že kamarády ze základky ztratíš úplně. Pravdou asi bude, že se změní to, jak často se budete vídat, jak blízko si budete. Ale na druhou stranu je možné, abyste i tak zůstali přáteli na dlouhé roky. Asi by nebylo od věci si o tom promluvit s někým dospělým ve Tvém okolí. Rozhodování a obavy, o kterých mluvíš, totiž zažije v životě skoro každý.
  Přejeme Ti pohodové dny. Modrá linka www.modralinka.cz

  Povolání

  Ahoj Alíku,chci se zeptat,jestli ještě existuje povolání alchymista,nebo nějaké které se mu podobá.Mám 15 let a chodím na gympl(vím,že mám ještě dost času na vybírání povolání),na vysvědčení jsem měla 3 dvojky.Ve škole mě baví chemie a matika(ještě občanka),proto se ptám na alchymii.Všicni říkají,že jsem dobrá organizátorka(architekt-nejde mi geometrie).Miluju sport a mám ráda adrenalin.Ale ze všeo nejvíce bych chtěla zkoumat nevysvětlitelné nadpřirozené věci nebo vesmír.Našlo by se alespoň 1 povolání,které by mi vyhovovalo?Děkuji za odpověď,měj se hezky Karolína

  Karolína, 10. října 2011

  Ahoj Karolíno,
  na střední škole už je pomalu čas se začít rozhlížet a vybírat si své povolání, profesi, která by Tě bavila. Máš pravdu v tom, že pokud se zaměstnání stane zároveň koníčkem, je vyhráno, protože to je úžasná kombinace, moci se každý den těšit do práce, co zase nového vybádáš, co objevíš, jakou hvězdu či novou sloučeninu...

  Alchymista je vlastně chemik a chemie Tě baví. Vesmírem se zabývá astronomie, to máš už další vědu, kterou můžeš studovat. Od toho ale, aby Ti poradili, jsou ve škole výchovní poradci, také by Ti měl umět poradit Tvůj třídní učitel/učitelka, který/á Tě dobře zná a ví, na co máš talent.

  Pokud jsi dosud nebyla v PPP, (Pedagogicko-psychologické poradně), pak se tam můžeš objednat, tam jsou schopni Ti na základě vyplněných testů říci, pro jaké povolání máš nadání. Jsi-li dobrá organizátorka, můžeš se také stát manažerkou nějaké firmy, dá se říct, že budoucnost před Tebou leží v růžových barvách, jen se jí chopit. Pochopitelně byste na toto téma měli vést debaty i doma, kdo Tě zná lépe, než rodiče? Proto i oni by Ti mohli dobře poradit. Výběr zaměstnání a škol, které budou otevřeny ten který rok, najdeš v učitelských novinách a také v různých brožurkách, které prodávají PNS.
  Přejeme Ti, abys zdárně dostudovala. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Povolání

  Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat co mám dělat abych se stala pchycholožkou.Vím že těchto dotazů je tady víc ale přesto se ptám.Chodím do 7.třídy ale na učení asi nejsem moc dobrá mívám totiž na vysvětšení 6 dvojek a ze začátku roku už jsem stihla nasbírat 5 z zeměpisu a 3 z matiky,mrzí mě to a pokusím si to opravit.Vím že pokud bych chtěla být psycholožkou měla bych jít na gympl,ale myslím si že to určitě nezvládnu. Nebo jsem si ještě vybrala že bych byla sociální pracovnicí,na tu je potřeba taky gympl a vysoká?Na jaké předměty bych se měla zaměřit?Ve škole mě moc baví čeština a občanka. Děkuji za odpověď a omlouvám se pokud ti otázka připadá zbytečná. Pa Jiji

  Ahoj Jiji, ty jsi dobrá! Přeci několik dvojek na vysvědčení není žádná katastrofa. A 5 dostal na škole snad každý :-). Jen se mi zdá, že si moc nevěříš. Na sociální pracovnici můžeš studovat na odborné vyšší škole, která má určité zaměření. Přesněji by ti jistě ve škole poradil výchovný poradce, který má takové "věci" na starosti. Psycholožka je krásné zaměstnání. Pohámá lidem uzdravovat duši. Ale nejdříve by měla mít srovnanou tu svou. Já bych si dovolil poradit v té tvé sebedůvěře. Když člověku o něco jde, snaží se a maká na svém cíli, tak dokáže fakt neskutečné věci!!! Dej si cí, jdi za ním a makej. Ty jsi šikovná, ty to dokážeš, já ti věřím. Pusu posílá Alík

  Povolání

  ahoj alíku mám problém s výběrem střední školy, až budu dospělá tak bych chtěla být architektkou ale nevím jakou školu bych měla jít studovat.. (např. designérská , stavební, atd.) prosím porad a zařad to do:povolání děkuji

  ewulka swobodová 14, 19. srpna 2011

  Ahoj Ewulko, nad výběrem školy je nejlepší poradit se s výchovným poradcem. Jistě i na vaší škole někdo takovou funkci má a rozumí tomu! Společně proberete tvé předchozí výsledky, jaké máš vysvědčení, jaké máš zájmy, kolik času chceš věnovat škole, kam bys byla schopná dojíždět atd. To opravdu nejde vybrat hned a přes net. Záleží na mnoha věcech. V září si můžeš dohodnout konzultační hodinu a uvidíš, že to spolu zvládnete vymyslet. Přeji hodně štěstí Alík

  Povolání

  Dobrý den všichni. Můj problém je ohledně zaměstnání. Po prázdninách nastupuji na střední technickou školu v oboru Bezpečnostně právní činnost, což je příprava na policii. Ale můj sen je už od malička létat, chci se stát pilotkou helikoptéry. Ale byla bych první pilotkou helikoptéry v Čechách, i v zahraničí ženy nelétají. Myslíte, že bych měla šanci udělat pilotní zkoušky a stát se pilotkou? Předem děkuji za odpověď.

  Biggi(15), 29. července 2011

  Milá Biggi, pokud půjdeš za svým snem, může se ti splnit. Jen já toho o pilotování helikoptéry moc nevím. Ale ty jsi chytrá holka, jistě si zjistíš více informací. Já ti jen mohu popřát hodně síly, vytrvalosti a píle. Ptáš se, zda máš šanci udělat pilotní zkoušky a stát se pilotkou. Každý má šanci splnit si své sny. Každý má šanci za své sny bojovat. Jen to někdy nejde hladce. Člověk by měl vydržet, zatnout zuby a jít... Přeji ti tedy hodně štěstí na cestě za tvým snem. Ať to vyjde ti přeje Alík

  Povolání

  ahoj aliku, mám takovej problem. Človek má v životě sen, ale já mám opravdu divnej. Strsaně mě láká pomáhat v zemích, kde zuří válka, jsou konflikty-Irák, Afgánistán. A to že se mi tam může něco stát, zabijou mě, mi vůbec nevadí, z jedný strany, je to dobrodružství, adrenalin. Ale samozdřejmě že miluju život, ale člověka to láká, poznat to.

  kluksproblémem, 19. července 2011

  Zdravíme Tě z Modré linky,
  Tvým životním snem je pomáhat v zemích, kde zuří válka a uvědomuješ si jak je to nebezpečné a zároveň dobrodružné. Vydávat se na různé mise, zažívat dobrodružství a zachraňovat druhé, často patří ke klukovským snům.

  Tyto sny se některým klukům vyplní a jiným ne. Mnozí z těchto kluků se v dospělosti stanou hasiči, záchranáři, policisty nebo vojáky z povolání a někteří si zase uvědomí, že by chtěli v životě dělat úplně něco jiného. Co budeš v dospělosti dělat Ty, z velké části záleží na Tobě, na tom, k čemu se rozhodneš. Asi máš před sebou mnoho let na rozhodování o své profesi, kterou bys chtěl v životě dělat, uvidíš, jaké inspirace Tě v životě potkají a co všechno Tě osloví.

  Nevím, v čem bys potřeboval pomoc od nás. Asi by bylo fajn, kdybys o svém snu povyprávěl rodičům, se kterými bys mohl hledat cestu jak své sny naplnit nebo naopak třeba zjistíš, že jsou tu ještě další věci, které bys chtěl v životě dělat.
  Přejeme Ti pěkné prázdniny. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Povolání

  Ahojky,mám dotaz ohledně povolání.Po prázdninách půjdu do 9.třídy,kde si samozřejmě budu vybírat střední školu.Teď jsem pomáhala na jednom táboře,kde byly postižené i normální děti.Jedna z vedoucích - jmenovala se Denisa - řekla,že tady je jenom kvůli těm postiženým dětemprotože já se postarám o všechny do věku osmi let.Hodně jsem k těm malým dětem přilnula a myslím,že by mě bavilo dělat učitelku ve školce.S tou vedoucí Denisou jsem se hodně skamarádila,možná by mi mohla pomoct i ona.Poradíš mi,prosím?

  Ahoj Nelly,
  jestli tomu dobře rozumím, ptáš se nás, co udělat pro to, nebo jakou školu vystudovat, aby ses mohla stát učitelkou v mateřské školce. Jednou z variant je opravdu se zeptat přímo někoho, kdo se této práci věnuje, ať už by to byla právě Denisa nebo někdo jiný ve Tvém okolí.

  Další možností je poradit se s výchovným poradcem u vás na škole nebo s vyučujícím, který má pomoc s výběrem školy pro studenty přímo v náplni své práce - řada škol takovou osobu mívá. Někdy může poradit i školní psycholog. A v neposlední řadě by Ti měli pomoc získat informace i Tví rodiče, zkus si s nimi o tom promluvit a požádej je o spolupráci.
  Přejeme Ti správnou volbu a pohodové prázdniny. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Povolání

  Ahoj, vezmu to stručně, můj bratr i otec jsou na misi v Afgánistánu a já mám po prázdninách nastoupit na vojenskou školu. Nevím jestli jsem na to připravený a s nikým s okolí není řeč protože si každý myslí že jsem posera a že jen simuluju. Fyzičku a prospěch mám skvělý, jen mám obavy, jestli dokážu unést všechen ten stres. Nejsem si jistý jestli dokážu zabít člověka... Odepiš tak rychle jak to bude možné.

  svobodník Hans- 15 let, 1. července 2011

  Ahoj Hansi, myslím si, že je úplně normální a zcela lidský pocit strachu ze zabití člověka. Tak to má být. Do Afgánistánu ani tvůj táta s bráchou nejedou zabíjet lidi, ale především vykonávat práci a hájit bezpečí. Samozřejmě člověk pak musí být připraven i na skutečnou válku a boj o svůj život, ale na to vše tě připraví na vojenské škole. V průběhu studia ty sám poznáš, zda se na takovou "práci" hodíš, nebo chceš jít jiným směrem, než tvůj otec s bratrem. Máš právo se svobodně rozhodnout! Na to rozhodně nezapomeň!!! Zdraví tě Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku, mám menší problém. Strašně moc bych chtěla hrát nebo zpívat proto celý den hledám konzervatoře ale ty jsou buď v Praze nebo Brně a já jsem na severu. Pro mě to není daleko ale pro rodiče jo. Moc závidím dětským hercům jak hrají v různých filmech nebo seriálech. Rodičům jsem říkala že bych chtěla jít na obchodku nebo ekonomku ale v hlouby duše chci na konzervatoř. Neříkám jim to protože nevim co by na to řekli. Sice mám ještě rok čas ale lepší je hledat si školy dřív. Prosím poraď co bych měla udělat. Děkuji.

  Týna 14 let, 1. května 2011

  Ahoj Týno,
  je fajn, že máš svou představu o povolání a přistupuješ k výběru školy takto zodpovědně a s předstihem. Nevím, jaký máš s rodiči vztah, a jak jste zvyklí společně mluvit o věcech, které se Tě týkají. Ale je několik praktických důvodů, proč s nimi promluvit raději dříve, než později.

  Jednak píšeš, že je Ti 14 let, za rok Ti bude 15 - i to je věk, kdy za Tebe rodiče stále ještě zodpovídají, proto se asi případné podání přihlášky na konzervatoř stejně neobejde bez jejich souhlasu. Čím dřív o Tvé touze budou vědět, tím víc času budou mít na přemýšlení o tom (a případnou změnu názoru). Navíc platí, že na tyto školy se obvykle dělají talentové zkoušky, na které je nutné se s dostatečným předstihem připravit.

  A právě rodiče by Ti mohli pomoci vyhledat někoho spolehlivého a zkušeného, kdo Tě připraví. Pokud bys ses z nějakých důvodů zdráhala s rodiči promluvit přímo, zkus se o celé věci poradit nejdřív s nějakou jinou důvěryhodnou dospělou osobou z Tvého okolí (babička, děda, teta, některá z učitelek na škole, školní psycholog, výchovný poradce). Tento člověk by Ti pak mohl pomoci i při domluvě s rodiči, nebo s nimi promluvit místo Tebe.
  Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

  Povolání

  ahoj alíku chci být hasičem toto povolání již nezměním nevím jak se mám na to připravovat než budu dospělím nař. mám cvičit(toto byl příklad) děkuju alíku jemi10 let

  Ahoj Adame, zjisti si, zda ve tvém okolí je nějaký Sbor dobrovolných hasičů. Tam ti poví, kde je nejbližší oddíl pro malé děti. A tam se můžeš začít učit a vše poznávat... Držím palečky Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku, Tamaro. Mám 1 otázku která patří do povolání. Ráda bych v dospělosti vytvořila časopis který bude podobný časopisu bella sara (pro upřesnění: je to časopis o koních, kde se sbírají kartičky atd.) ale vůbec nevím jak začít. Nevím na jakou školu mám jít. Přemýšlela jsem o umělecké škole kde bych mohla kreslit protože mě to baví ale vůbec nevím jak bych časopis vytvořila. Prosím poraď ! Dkuji za předešlou odpověď

  LuckaB(brzy 12), 17. dubna 2011

  Ahojky, neporadím tu všeobecně, ale napíši konkrétní kroky. Najdi ve svém okolí redakci nějakého školního časopisu a tam se zeptej, zda bys mohla přiložit ruku k dílu. Pokud to vyjde, najdeš odpovědi na všechny otázky při své práci. Určitě v nějaké škole časopis vydávají. Hodně štěstí přeje Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku chtěla bych být pedagogičkou a pomáhat dětem s různými problémy.Myslíš že bych to mohla dokázat?Na vysvětčení budu mít pět dvojek a jinak jedničky.Měla bych se asi zlepšit ale bojím se že se tenhle školní rok už nezlepším Předem děkuji

  Milá Kiki, nikdy není pozdě. Dobře se uč, začni pracovat s dětma třeba jako pomocník na táboře, nebo pomáhat v DDM ve městě. Zkus se zeptat, zda nepotřebují pomoci při nějaké akci pro děti ve škole. Uvidíš, že se najde možnost, jak se více zapracovat. A učení... no to víš, že vysvědčení je v pohodě. Jen tak dál! Zdraví tě Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku,Tamaro,Modrá linko...chtěla bych se zeptat co udělat pro to,abych se stala psycholožkou.Na zdrávku nechci,je mi špatně z krve.Je pravda,že na to jsou 2 vysoké školy?Děkuju =)

  MIRINDA65,12, 20. března 2011

  Mirando, není potřeba chodit na zdrávku. Po základce půjdeš na gympl a potom se přihlásíš na vysokou. Je to celkem jednoduché. Nejtěžší je se na vysokou dostat a udržet se na ní. Držím palce. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Povolání

  Ahoj Alíku, Tamaro a Modrá linko. Chtěla bych se stát modelkou, ale nevím jestli mam dojít zálkadní školu nebo jít na osmileté gymnázium. Dělá se na modelku i vysoká škola? A jaké obory bych si měla vybrat na maturitu? Dej to prosím do Povolání. Předem Děkuju.

  Ahoj Eliško, někdo si může myslet, že modelka má jen krásné tělo, ale v hlavě toho moc mít nemusí. Ale kdepak... Pokud tedy máš dobré známky, zkusil bych klidně přijímačky na gympl. Na soutěž krásy můžeš jít i jako studentka gymnázia. Tomu nic nebrání. Obory si vyber takové, aby tě škola bavila. Modeling je veliká dřina, vypadá to snadně - usmívat se na obálce časopisu, ale není tomu tak. Na modelku člověk nepotřebuje vysokou školu, to opravdu ne. Ale kromě krásy i hodně sil, všeobecný přehled, přirozenou inteligenci, fůru trpělivosti a další a další a další... Držím palečky při splnění tvého snu Alík

  Povolání

  ahoj Alíku, chtěl bych se stát doktorem, ale nejsem si vůbec jistý, jestli na to mám. Škola mi jde, jsem ale na základce ještě. Tak nevím, ale moc po tom toužím. Nemáš prosím tě, nějaké rady, nebo návrhy, jak bych to mohl zjistit? děkuju

  langoš007, 27. února 2011

  Langoši, doporučuji ti jít po základce na gympl a na gymplu se tvoje zájmy vytřídí. Máš ještě hodně času. Jinak ti moc držím palce, když už vážně ve tvém věku přemýšlíš, čím bys chtěl být. Já jsem také od malička chtěla být doktorkou..... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Povolání

  Ahoj alíku, měla bych takový dotaz. Už jsem se dívala,ale nikde to tu ještě zodpovězené není. Je mi 15 a už dlouho se chci stát pilotkou-ale mám hned dva problémy: 1) jsem diabetik 2) mám 0,75 dioptrie na brýlích. Je nějaký typ pilota, který se může tímto živit i za takových podmínek? Předem děkuji za odpověď :)

  Dobrý den, Kláro,
  to, že jsi tu nenašla odpověď na tvou otázku, je celkem logické. Přesné podmínky, za kterých se může stát člověk pilotem, by ti totiž sdělili na školách nebo v kurzech, kde se přípravě a výcviku pilotů věnují. Což my nejsme. Proto bude potřeba se s tímto dotazem obrátit na tyto instituce.

  S výběrem a nalezením vhodných odborníků by ti mohli pomoci blízcí lidé z tvého okolí, nejlépe někdo dospělý (rodiče, prarodiče, školní psycholog, výchovný poradce).

  Pokud totiž chceš spolehlivé informace, je nutné se informovat na školách, které jsou seriózní. Kontakty jistě najdeš například na internetu, v odborných časopisech nebo knihách, které se letectví věnují.
  Přejeme ti pěkný den. Modrá linka www.modralinka.cz

  Povolání

  Ahoj, chtěla bych pracovat jako prodavačka ve zverimexu se zvířaty. Ale vůbec netuším, jakou školu na to musím mít a jaký je za to také plat. Prosím o pomoc

  terysek98, 28. února 2011

  Ahoj Terýsku, rada je prostá. Zajdi do prvního zverimexu, o kterém ty sama víš. A na všechno se zeptej přímo pana prodavače. Víš, ono se říká - "proč chodit ke kováříčkovi, když můžeš ke kováři". Naše poradna opravdu nemá ve svých řadách zaměstnance zverimexu, který by znal přesné odpovědi. Tak si sbal odvahu, připrav otázky a hurá do prodejny. Zdraví tě Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku, moc si vážím vaší práce a chtěla bych ti taky moc poděkovat. Mám na tebe otázku: hrozně moc mě baví psaní povídek a článků, jde mi to a i ostatní říkají, že píšu moc hezky, jsem členem jedné webové stránky, kam se vkládají povídky, a tam mě taky chválili. Chtěla bych se psaní věnovat i v dospělosti, ale netuším, jak to udělat, aby mi vyšla kniha. A vůbec, nevím, jestli bych se tím uživila. Nic jiného mě ale nebaví. Můžete mi prosím poradit, co se většinou dělá, když někdo chce vydat knihu? Zajímá mě to a navíc mám jednu "knihu" už napsanou a všem co jí četli se vážně líbí. Jde to vůbec, aby dítěti vyšla kniha? Co se v takovém případě dělá? Děkuju předem, moc to pro mě znamená.

  Estelle skoro 14 let, 24. února 2011

  Ahoj Estelle, je moc dobře, že začínáš spřádat své plány do budoucnosti. O kariéře spisovatelky jsme v poradně již psali. Zadej si ve vyhledávání slovo "spisovatel*" a hned si budeš moci přečíst ostatní dotazy a k nim i odpovědi. Určitě by byla dobrá "startovací meta" nějaká soutěž ve psaní. Poradit ti může učitel/ka ve škole. Mrkni i na net. Můžeš zkusit napsat do Alíkovin :-) Držím palečky Alík

  Povolání

  Dobrý den, nevím jestli to sem patří ale stejně se Vás zeptám, i když mi asi nedokážete pomoct. =) ZAŘAĎTE TO PROSÍM DO RODIČE... Už od svých 5 let miluju zvířata to hodně lidí.Jinže já je zbožňuju!!! Ještě ž mám tak hodné rodiče.Doma máme dva králíky,papouška a teď nám mamka koupila i štěně!!! Jsem (jak jistě víš) neuvěřitelně šťastná. Ale to zase odbočuju. Jde o to že já chci být veterinářka už od 5 let a nemyslím si že se to změní...Už jí chci být 6 let.JInže poslední dobou se vyskytl problém. Mamka si myslí že pak těžko seženu práci a kdybych si založila vlastní ordinaci tak to je hodně peněz ty potřeby atd. Chce abych šla na učitelku.Tam že prý mám hodně peněz a pořád volno...Jinže mě se tam moc nechce!!! JÁ CHCI HROZNĚ BÝT VETERINÁŘKA... Nevíte jak si o tom mám s mamkou promluvit? Děkuji Bella! (DO TÉMA RODIČE DĚKUJI)

  Bella , 11 let :), 1. února 2011

  Ahoj Bello,
  myslím, že Ti můžeme pomoct. Je ohromně sympatické, že Tě zájem o zvířátka drží celou dobu, od Tvých pěti let až dosud, to samo o sobě stojí za obdiv, v Tvém věku málokdo tak cíleně jde za vysněnou profesí.

  Domnívám se, že máš ještě spoustu času na rozhodnutí, zatím se volbou mezi veterinou a pedagogikou nemusíš trápit. Musíš přece nejdříve dokončit základní školu a pak středoškolské vzdělání, nejlépe na gymnáziu, završit je maturitou. Pak se teprve můžeš rozhodovat, máš tedy dalších 6 let k dobru a ještě čas s mamkou o tom mluvit.

  Člověk by měl uskutečňovat své sny. Ty si za svým umíš jít, navíc Tě rodiče podporují v tom, že máte doma malinký zvěřinec, takže si péči o zvířata můžeš i v praxi ověřit a to je velice dobré.

  Učitelé nemají vysoké platy, naopak, mají je dost nízké, vzhledem k tomu, o jak náročnou profesi se jedná. Mnoho lidí vidí jejich prázdniny, ale nevidí nutnou přípravu na hodiny, další hodiny na opravování prací žáků, nervy s dětmi, zodpovědnost za ně, atd. Pokud však učitelství někoho láká a chce tímto směrem jít, jeho touha překoná i tyto překážky.

  Jako veterinářka by sis vydělala rozhodně více než jako učitelka, zda seženeš či neseženeš práci je dnes hodně předčasné uvažovat. Nevíme, jaká bude situace na trhu práce za těch 12 let, než dostuduješ vysokou školu. Bydlíš-li ve velkém městě, kde je stále narůstající obliba pejsků a koček i jiných drobných zvířat (praktickou ukázkou je vaše rodina), pak by ses o práci bát ani moc nemusela.

  Čas od času se můžeš s rodiči pobavit o tom, co bys chtěla dělat. Je také možné se objednat v PPP (Pedagogicko-psychologické poradně), kde po setkání s psychologem a absolvování speciálních testů Ti odborníci poví, k čemu máš talent.

  Podpořit Tě také mohou Tví učitelé, ať už ti Tví ze základní školy či později na gymnáziu, jistě ví, na co máš nadání, mají své zkušenosti. Ve svém okolí můžeš sehnat také někoho, kdo by Tvou verzi studia u rodičů podpořil. Také jak pro sebe, tak pro rodiče zkus opatřit co nejvíce informací o veterinárním vzdělání. Můžete společně navštěvovat dny otevřených dveří na veterině, můžeš se ptát známých i neznámých veterinářů či studentů veteriny, jak se jim studium líbí, co jim dává, jak je jejich práce naplňuje, jakou mají perspektivu, kolik vydělají, a tak podobně.

  Přejeme Ti úspěchy v Tvém dalším vzdělávání. Modrá linka www.modralinka.cz

  Povolání

  Ahoj Alíku a spol. :-) Mám takový asi trochu netradiční dotaz. S kamarádem chceme založit webovou stránku a provozovat na ní soutěže. Máme k tomu už vlastně všechno, kromě jedné věci, a to, že nevíme jestli to vůbec smíme udělat. Není nám ani 15. Jedná se o soutěže typu "každá 100. sms vyhrává" (našli jsme firmu která to zajišťuje).. S tím že vlastně z těch peněz za ty smsky koupíme předmět z té soutěže, a pošleme ho výherci. Část nám samozřejmě zůstane, a tady nastává problém. Můžeme vůbec tohle pod 18 let provozovat? Nemusíme nikde platit žádne poplatky nebo daně(nějaké jsou už asi obsažené v ceně za ty sms)? Snad je rozumět na co se ptám :) Předem děkuji Marek

  Ahoj Marku,
  je fajn, že jste s kamarádem přemýšliví a podnikaví kluci. Ono takové podnikání není zas tak snadné. Opravdu jste promysleli všechny podrobnosti? Vážně by se vám to vyplatilo (stačilo by to vůbec pokrýt cenu toho předmětu), když odečtete peníze, které z toho všeho připadnou firmě, která to zajišťuje?

  Jestliže ano, jedná se o výdělečnou činnost a domnívám se, že byste museli mít nějakého dospělého, který bude vaším patronem. Modrá linka se však v právních věcech neangažuje, více by vám poradil právník, například v nějaké občanské poradně, kontakt si můžete najít na internetu.
  Spoustu dalších skvělých nápadů přeje Modrá linka www.modralinka.cz