Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Právo

  Co by se stalo, kdyby dítě bralo LSD a přišlo by se na to? Ne že bych to chtěla zkusit, jen mě to zajímá.

  holka, 14 let, 27. ledna

  Ahoj,

  protože se jedná očividně o věc, která má na dítě velice silný negativní vliv, bylo by dítě nejspíše zařazeno do terapeutického programu, kde by se zabývali jeho závislostí. Snaha je dítěti v této situaci pomoct, nikoli ho trestat, pokud samo užívá drogy a neprodává je třeba dál.

  Měj se hezky!

  Právo

  Od kdy můžu pracovat?

  Ahojky,chtěla bych se zeptat
  Tenhle rok dokončím základní vzdělání a v létě bych chtěla jít na brigádu,jenže 15 mi bude až koncem léta.
  Je možné sehnat si nějakou brigádu ještě na tohle léto,nebo si budu muset počkat až do příštího roku?

  holka, 14 let, 12. ledna

  Ahoj,

  bohužel budeš moct pracovat až Ti bude 15. Jsou dvě podmínky pro to, abys mohla pracovat: 1) 15 let a 2) dokončena povinná školní docházka. V případě, že by Ti už 15 bylo, mohla bys nastoupit do práce v den ukončení školní docházky. Jak jsem již zmínil, budeš bohužel muset počkat na Tvé narozeniny na konci léta.

  Doufám, že si i tak užiješ léto a měj se!

  Právo

  Dobrý den mám dotaz ohledně brigády jelikož tento rok budu mít 15 ještě předtím než vyjdu základní školu tak mě napadlo si přivydělat roznášení letáku (myslím tím až po 15) ale ještě když studuju základní školu tak mě zajímalo jestli je možné roznášet letáky I když mi bude 15 ale nemám dokončenou povinnou školní docházku.

  holka, 14 let, 4. ledna

  Dobrý den,

  dítě starší 15 let může „podepsat“ pracovní smlouvu, ale samotnou práci smí vykonávat až ode dne, kdy skončí povinnou školní docházku (tedy 9 let školní docházky).

  Někteří „zaměstnavatelé“ pak nabízejí roznášení i pro děti mladší 15 let, není však u nich dobrý nápad pracovat, neboť se jedná o obcházení zákona.

  Snad odpověď pomohla

  Právo

  Je legální pálit Pride vlajku?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je v ČR nelegální či nějak postihnutelné pálení LGBT/Pride vlajek na veřejnosti. Duhová vlajka nemá status oficiálního symbolu, a proto žádnou právní ochranu nemá, ne? A pokud má, platí to pak pro každou vlajku, kterou si někdo vymyslí? Mohl bych si já třeba vymyslet nějakou vlajku s hodně známou osobou nebo třeba obrazcem, a potom by musel každý třeba při pálení novin kontrolovat stránku po stránce, jestli tam náhodou není moje „vlajka“?

  Díky.

  Ahoj,

  záleží, dle mého názoru, dost na kontextu. Jinak se ale jedná o dost zajímavou otázku, na kterou ale v právním světě má každý trošku jinou odpověď.

  Představ si, že je někdo na demonstraci, která je namířená proti homosexuálům, nějaký řečník prohlásí, že homosexuálové vlastně nejsou lidi, nezaslouží si žít a že by je lidé měli zmlátit. Jeden z demonstrantů souhlasně zapálí Pride vlajku jako známku souhlasu. Zde asi můžeme mluvit o tom, že se docela jasně jedná o překročení svobody slova a že to můžeme řešit jako i trestný čin.

  Naopak - členka LGBT, co darovala své těžce vydělané peníze pro její místní Pride sdružení, zjistí, že toto sdružení peníze použilo pro to, aby si předseda koupil nové drahé auto za dvanáct milionů. Strhne vlajku ze stěny, na Facebook dá video, jak vlajku na zahradě pálí.

  Tím se snažím říct, že objektivní odpověď neexistuje. Dokonce by to mohl být i přestupek někde mezi svobodou slova a trestním činem, když by palič „vzbudil veřejné pohoršení“. Vždy je to otázkou okolností. Jinak bych řekl, že to platí pro jakýkoli symbol, který souvisí s nějakou skupinou lidí; zvláštně když se jedná o menšinu.

  Snad Tě odpověď zaujala a odpověděla ti na Tvou otázku!

  Právo

  Co by se stalo kdyby někdo pod 15 let znásilnil někoho dospělého?

  Ahoj,
  Mám takový dotaz, možná nevhodný, ale zkusím to. Co by se stalo kdyby někdo pod 15 let znásilnil někoho dospělého? Třeba 14 letý kluk dospělou ženu. Protože jsem někde četl, že když má dospělý s někým pod 15 let sex, bere se to automaticky jako zneužití. Tak by mě zajímalo co by se stalo, kdyby se prokázalo, že to bylo znásilnění. Předem díky za odpověď.

  kluk, 13 let, 10. prosince 2023

  Ahoj,

  většina článků se plete. Na naplnění trestního činu pohlavního zneužití je potřeba, aby pachatel měl úmysl ten trestní čin spáchat - nelze ho spáchat, když je někdo jiný znásilněn osobou mladší 15 let, nelze mít úmysl spáchat pohlavní zneužití při znásilnění. Dokonce, pokud někdo vypadá jako mladší 15 let a máš za to, že je fakt mladší, ač by byl starší (třeba 18 let), tak v případě sexuálních aktivit se můžeš dopustit trestního činu pohlavního zneužití.
  Naopak, pokud si myslíš, že druhé osobě je více jak 15 let, ač ji je míň, tak nespácháš trestní čin pohlavního zneužití (např. tím, že osoba mladší 15 let vypadá starší, prezentuje se jako starší, ukázala Ti falešný doklad).

  Snad Tě odpověď zaujala a měj se hezky!

  Právo

  Ahoj alíku omlouvám se za časté dotazy. Dnes mám celkem 2.

  1. Chci se zeptat zda je legální chodit po ulici v nějaké strašidelné masce třeba v morové v normální den
  2. Můžu jako dítě chodit v policejním triku které jsem dostal od kamarádky mé mamky která má syna policajta a ten mi to ofioko triko dal?
  kluk, 12 let, 9. prosince 2023

  Ahoj,

  1. Pokud tím nebudeš přímo chtít vyvolat strach, tak si nad tím nemusíš lámat hlavu - jiná věc by byla snaha vyvolat strach, který by ostatní mohli mít z objektivních důvodů.

  2. Sice by Ti policista neměl dávat jeho opravdovou uniformu, za nošení tohoto trička Ti ale žádný postih nehrozí, takže nelze říct, že nemůžeš.

  Právo

  Můžu si vyrobit vlastní auto?

  Ahoj Alíku
  Chtěl bych se zeptat jestli je v Česku legální si vyrobit vlastní auto. A můžu ho vůbec zaregistrovat? A jak by to bylo s technickou.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 15. listopadu 2023

  Ahoj kluku,

  je to poměrně záludná otázka, ale ano, možné to je.

  Problém spočívá v praxi. Tvé vlastnoručně vyrobené auto by muselo být v souladu se všemi předpisy jako nová Škoda/BMW/Volkswagen, co můžeš potkat na ulici. Prakticky pak vzniká problém v tom, aby skutečně Tvé auto bylo schopné dodržet všechny podmínky, stanovené zákonem. Překrásné tabulky s požadavky můžeš najít zde.

  O povolení výroby žádá žadatel předem na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností, a to pro každé vozidlo zvlášť. Je možné vyrobit neomezený počet shodných vozidel, ale ke každému vozidlu se v rámci povolení a schvalování technické způsobilosti jednotlivého
  vozidla přistupuje samostatně. Technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla schvaluje obecní úřad obce
  s rozšířenou působností, pokud vozidlo splňuje požadavky, které jsou zmíněny výše. Aby toho nebylo málo, tak žádost o schválení technické způsobilosti tohoto vozidla musí vedle obecných náležitostí podání obsahovat:
  Druh, kategorii silničního vozidla a účel, pro který má být silniční vozidlo používáno, způsob zajištění záručního a pozáručního servisu a technický popis silničního vozidla.
  Dále pak nákres sestavy silničního vozidla s uvedením jeho rozměrů a hmotností, návod k údržbě a obsluze silničního vozidla v českém jazyce, osvědčení o schválení typu systému, konstrukční části a samostatného technického celku vozidla, které tvoří silniční vozidlo a protokol vydaný technickou zkušebnou dokládající splnění technických požadavků a technickou způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích.

  Právo

  Je legální domácí líh?

  Dobrý deň, poradcovia
  Mám otázku ohladom domácej produkcie alkoholu. Často počúvavam, že nejaký starší ľudia z dediny rozdávajú „domácu“, ale pančovanie alkoholu je nelegálne nie? Tak sa teda chcem spýtať či je nejaký rozdiel medzi domácim pálením a pančovaním a či je pálenie legálne. Nebojte! Neplánujem páliť alkohol! Pýtam sa len zo zvedavosti :-D
  Ďakujem za odpoveď

  kluk, 13 let, 12. listopadu 2023

  Dobrý den,

  budu věřit, že je otázka doopravdy jen ze zvědavosti. :-D

  V České republice je jakákoliv výroba lihu podmíněná udělením povolení státu, takže domácí „pálení“ alkoholu je zakázané, ačkoliv je tradicí určitých regionů. Pokuta pro zajímavost činí až deset milionů korun.
  Pančování znamená ředění - v Česku je znám s takzvanou „metanolovou aférou“, která zabila 48 lidí. Krom toho, že pančování může, obdobně jako samotné domácí pálení, mít u lidí vážné zdravotní následky, tak je též přestupkem - v případě pak nějakých zdravotních následků u osob i trestním činem.

  Doufám, že odpověď zaujala, a i v dospělosti hodně opatrnosti s lihem!

  Právo

  Kolik let musí být mému partnerovi?

  Ahoj,
  Zajímala by mě jedna věc.
  Uz hodně dlouho se bavíme s kamarádkou o tom kdo smí a nesmí mít pohlavní styk, proto se ptám vás.
  Říká mi že třeba když holce nebo klukovi už bylo 15, tak nesmí chodit ani mít pohlavní styk třeba s 19 nebo 18 osobou (a více), prý je to porušení zákonu.
  Mě to přijde kravina. Možná ten pohlavní styk jo, ale rozhodně ne to kolik let má být tomu mému partnerovi. To je jenom na mě. Do toho mi povídat nemůže.
  Jak to vlastně je?
  Mějte se hezky a děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 4. listopadu 2023

  Ahoj,

  pohlavní styk smí mít osoby starší 15 let. Pokud s tím obě strany souhlasí, je (právně) jedno, jestli je jedné 15 a druhé 50. Též je zakázané, aby spolu měli sex dvě osoby pod 15 let, nebo jedna osoba starší 15 let a druhá mladší 15 let. Co se týče „chození“, neexistuje zákon, co by to upravoval. Může tedy chodit 16letý kluk s 14letou holkou, 15letá holka s 19letou holkou a obdobně.

  Kamarádka možná myslí na určité zákony z USA (tzv. zákony Romea a Julie - Romeo and Julia laws), které ale neplatí ve všech státech. V principu je tam hranice pro sex vyšší než tady (např. 17 let v Texasu), ale osoby, které mají podobný věk, spolu můžou mít sex pod touto hranicí (podmínky v dříve zmíněném Texasu je, že oběma stranám je více jak 14 let, není mezi nimi rozdíl vyšší než 3 roky) - toto u nás neplatí, ale možná je to důvod, proč si to myslí Tvoje kamarádka.

  Měj se hezky!

  Právo

  Může být kniha pornem?

  Ahoj mám pár otázek ohledně meho těla, obzvlášť co se týče sexu atd. Já vím že se je od 15 a porno od 18 ale nějaké porno už jsem viděla ale snažím se přestat vím že se to nemá. Ale našla jsem stránky kde je něco jako porno ale je to text. Prostě to tam někdo popisuje. No a já se chci zeptat jestli je to taky nezakony když to není video a jestli to můžu číst protože je to pro mě taková alternativa místo porno videí. Asi to je hloupá otázka tak se kdyžtak omlouvám a předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 3. listopadu 2023

  Ahoj,

  nejde o hloupý dotaz, naopak je zajímavý! V České republice se pornem rozumí zejména erotická videa a fotky, dále i romány, plastické předměty, sochy, zvuková stopa a další. Všechny tyto formy však musí mít pornografický „charakter“; musí se snažit vyvolat sexuální vzrušení (sex může být popsaný i v uměleckém románu a nemusí se jednat o pornografii, obdobně i nahá fotka může být uměleckým dílem). „Nezákonný“ by byl takový psaný text, který je vytvořen jen za účelem vyvolat sexuální vzrušení.

  Snad Ti odpověď pomohla!

  Právo

  Můžu prodat knihu z knihobudky?

  Ahoj, mám dotaz. Když si člověk půjčí knihu z knihobudky, můze jí dát dál, nebo si jí nechat. Nechat- moje. moje- můžu si s tím dělat co chci. Můžu ji teda prodat. přijde mi to nelegální nebo něco když prodám cizí knihu. já ji ale prodávat nechci jen se ptám. v pravidlech ale nepíšou že ji nemůžu prodat....

  Nikol, holka, 12 let, 24. září 2023

  Ahoj Nikol,

  není to nelegální, knihu můžeš prodat, ač samozřejmě není moc vhodné brát knihy z knihobudky za účelem je prodat. Originální vlastník se té věci vzdá, ty si knihu přivlastníš tím, že si ji vezmeš z knihobudky - tím se stáváš novým vlastníkem a můžeš s danou knihou nakládat tak, jak uznáš za vhodné (můžeš jí darovat, vrátit, prodat, zničit ji, nechat si ji, ...).

  Měj se hezky!

  Právo

  Můžu mít sex pod 15 v cizině?

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně souložení. V ČR se to může provozovat až v patnácti, to vím, ale v Itálii se může souložit už od třinácti let, ale jen s člověkem který je méně než o tři roky starší. No jo, ale potíž je v tom že nevím jestli se na mě v Itálii vztahuje náš český zákon nebo ne.
  Byl bych rád za odpověď, děkuji.

  kluk, 13 let, 31. srpna 2023

  Dobrý den,

  promiň za zpožděnou odpověď a díky za zajímavý právní problém! Náš trestní zákoník funguje tak, že ho musíš dodržovat i v cizině - princip je takový, že věci v něm zakázaný jsou tak závažný, že se jich občan ČR musí zdržet i v zahraničí. Takže odpověď na Tvoji otázku je ano, vztahuje se na toho člověka český zákon, i když je v Itálii. (Jestli tě to zajímá, tak tohle se jmenuje zásada personality).

  Dokonce jsou věci, kterých se nemůže dopustit ani cizinec mimo ČR, co v ČR nikdy nebyl - spáchá-li někdo trestní čin genocidy např. v Africe, ač nikdy nebyl v ČR, je trestně odpovědný i tady.

  Moc díky za počkání a měj se hezky!

  Právo

  Můžu jako nezletilý vydělávat kryptoměnou?

  ahoj. Mohu obchodovat s bitcoinem a ostatními kryptoměnami přestože je mi 14 let? Co daně? Někde jsem četl že příjem pod 50 000 Kč za rok nepodléhá zdanění a tím pádem se v tomto případě nemusí podávat daňové přiznání. Je to pravda? Platí to i na zmiňované obchodování s kryptoměnami? Jak je to se směnou jedné kryptoměny za druhou? Slyšel jsem že se to také daní. Počítá se to opět do té částky 50 000 Kč za rok? Jak? Potřebuji toto téma vysvětlit. Děkuji moc za odpověď!

  Ahoj,

  situace je poměrně komplikovaná u nás z toho důvodu, že tady Bitcoin není cenný papír. Nelze na něj tudíž uplatnit výjimku do 30 000 korun (to je ta výjimka, co zmiňuješ v dotazu) o příležitostné činnosti (jako třeba u doučování) a je potřeba daný příjem zdanit. Navíc pokud nakupuješ a prodáváš pravidelně kryptoměny za účelem zisku, nejde na to hledět jako na příležitostní příjem. Proto je potřeba živnost, konkrétně „Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem“. Mezi směnami se též platí daň, a to z zisku mezi směnami.
  K tomu, zda si osoba nezletilá může Bitcoin koupit (bez toho, aby si z toho snažila vytvořit zisk), nemám jasnou odpověď. Z pohledu českého práva to je prostě věc nehmotná, proto mám za to, že neexistuje limit (tj. platí, že pokud k tomu má dítě co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku). Neznám ale podmínky všech jednotlivých „prodejců“ Bitcoinů, ale myslím si, že většinu času požadují kopii dokladu totožnosti a 18 let. Jsem tedy toho názoru, že bez živnosti obchodovat nemůžeš. Je sice možné, aby sis živnost založil jako nezletilý, ale je k tomu několik podmínek, je to časově náročné. V tvém případě mám za to, že naplněny nejsou, podobně jako u většiny tazatelů.

  Na internetu sice najdeš odpovědi, které mi protiřečí, svůj názor ale stavím na stanovisku Finanční správy. Vidím, že máš o kryptoměnu fakt zájem! Proto tady najdeš zkrácenou verzi zmíněného stanoviska a tady stanovisko celé, pokud ho máš zájem si přečíst.

  Přeju hodně štěstí!

  Právo

  Můžu chodit s nevlastními sourozenci?

  Milí alíku. Ráda bych se zeptala jestli je povoleno aby spolu chodili nevlastní sourozenci (jako že by se naši rodiče vzali, žádná společná krev)? Mně se to osobně netýká ale mohlo by a zajímá mě odpověď
  Předem ďekuju za odpověď

  Tajemná, X let, 12. července 2023

  Ahoj Tajemná,

  to je zajímavá otázka! 8-o

  Pokud bys měla nevlastního sourozence pouze „fakticky“ - tedy nebyl adoptovaný/osvojený Tvými rodiči (v jeho rodným listě by byli biologický rodiče) - mohla bys s ním v klidu chodit a i si ho vzít!

  Pokud by se jednalo o sourozence, který byl adoptovaný/osvojený (tedy by měl rodiče v rodném listu jiné než ty biologické), nemohla by sis ho vzít, ale mohla bys s ním chodit! Je to poměrně zvláštní, ale občanský zákoník říká, že při osvojení vzniká mezi osvojencem (adoptovaným) a rodinou osvojitele (adopce) stejný právní vztah, jako kdyby se jednalo o dítě vlastní (tedy stejná vyživovací povinnost, nárok na dědictví, ...), čímž vzniká tzv. překážka k uzavření manželství (stejně, jako si nelze vzít pokrevního bratra). Potom existuje trestní zákoník, a ten zakazuje soulož mezi příbuznými (konkrétně mezi sourozenci a přímými předky a potomky (otec-dcera, babička-vnuk, ...)), překvapivě je ale většinový názor v právním světě takový, že se nevztahuje zákaz soulože na osvojené, neboť má primárně chránit to, aby z incestního vztahu nebylo dítě, kterému by hrozily různé poruchy kvůli pokrevnímu příbuzenství, což v případě osvojení nehrozí.

  Jen pro zajímavost dodám, že je možné si vzít (a tedy i chodit) se svojí pokrevní sestřenicí/bratrancem a tetou/strýcem.

  Díky moc za zajímavý dotaz!

  Právo

  Mohou se rozvést lidé, kteří mají adoptivní dítě?

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jestli se mohou rozvést lidé, kteří mají adoptivní dítě?

  holka, 14 let, 11. července 2023

  Ahoj,

  to, zda se jedná o adoptivní (neboli osvojené) dítě, nemá rozdíl na rozvedení manželství. Rozvést se můžou úplně stejně, jako kdyby šlo o manželství s biologickými dětmi. Existují však dva (jiné) případy, kdy soud manželství nerozvede:

  1. Pokud by byl v neprospěch nezletilého dítěte (i adoptovaného/osvojeného) ze zvláštních důvodů (nejčastěji majetkových, může se však jednat i o psychickou závislost na rodičích).
  2. Pokud by byl v neprospěch toho manžele, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel, kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná. Toto se týká například manžela, který onemocněl, popř. utrpěl úraz, získává od druhého manžela pomoc a rozvodem by mu byla způsobena ekonomická nebo i citová újma. (Samozřejmě, že stejné platí i v případě, že je to v neprospěch manželky.)

  Měj se hezky!