Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Přihlášení/Registrace

  Podařilo se mi rozdělit účet na rodičovský a dětský, ale vůbec netuším, jak se mezi nimi přepnout. Jak to udělat?

  Ahoj,
  žádný přepínač na to není. Je potřeba se odhlásit a přihlásit na ten druhý podúčet. Mají samostatná přihlášení, stejná přezdívka, ale v ideálním případě odlišná hesla. Jestliže hesla odlišná nejsou, pak se Alík po přihlášení zeptá, na jaký podúčet se přihlašuješ. Pro změnu je ale vždy nutné nové přihlášení.

  Přihlášení/Registrace

  Dortík za jménem při narozeninách

  Ahoj všichni, teď jsem dostala nápad, že by šlo udělat tomu, kdo bude mít v nějaký den narozeniny, tak že by se mu v ten den narozenin udělal takový dortík za jménem.

  Nebyl by to špatný nápad?

  Ahoj,
  je to sice milý nápad, ale snažíme se řídit pravidlem, že by z osobních údajů neměly vycházet žádné systémové výhody. Proto tady nikdy žádná automatická odměna za narozeniny nebude. Alík samozřejmě doufá, že si každý oslavenec užívá hodně štěstí a zdraví a dobré nálady… ale nedává to nijak najevo.

  Už jsem tu dříve odpovídal, proč za narozeniny nejsou kačky.

  Kdyby se měl zobrazovat dortík v den narozenin, znamenalo by to, že:

  1. Lidi, kteří kvůli ochraně soukromí nemají zveřejněné datum narozenin, by byli navždy bez dortíku. Možná by jim to bylo líto, cítili by se smutně. :-(
  2. Děti by si mohly myslet, že za víc vyplněných údajů dostanou víc různých zajímavých úkazů. Třeba při vyplněném křestním jménu by mohl být nějaký obrázek za jménem v den svátku. Nechceme děti učit, že čím víc údajů o sobě na internetu zveřejní, tím zajímavější zážitky získají. (Byť tedy dortík je drobnost.)
  3. Někteří lidé by si měnili datum narození jen proto, aby viděli dortík, takže by údaj u účtu mohl být nesmyslný a nedůvěryhodný…

  Není to tedy špatný nápad, na výrobu by to bylo docela snadné, ale ochrana soukromí je důležitější než podobné ozdoby. Možná to trošku přeháníme, ale na druhou stranu… když míjíš lidi na ulici, tak také nevíš, jestli mají zrovna svátek nebo narozeniny, ne?

  Přihlášení/Registrace

  Historie hledání a IP adresa

  Zdravím, jsem tu nová, mohu se prosím vás zeptat na otázku takovou, jak v registrovaní myslíte to povolení o přístupu k IP adrese a historii? To vidíte někteří mojí historii v Googlu, nebo jak, moc to nechápu, ani mojí rodiče🙏😩
  Přeji hezký den.

  Ahojky,
  vítám novou tvář! Neboj se, jsme tu hodní! O:-)
  Děkuji za otázku, zkusím tuto záludnost vyjasnit.

  Historie hledání

  Historií hledání se myslí pouze hledání uvnitř tohoto webu, tedy skrz tu zdejší zelenou kolonku nahoře na stromě. Do tvé historie v Googlu se nikdo zvenku nedostane, tu používá jen a pouze Google (k tomu, aby ti zkreslil výsledky hledání), nanejvýš ji jsou schopni vydat policii v případě, že si to od nich vyžádá. Ale my se do ní rozhodně nedostaneme, ani bychom nechtěli.

  Klademe velký důraz na ochranu soukromí, ale i na bezpečnost dětí. Uchovávání historie hledání je právě projevem důrazu na bezpečnost. Správci Alíka v případě podezření z nebezpečné situace zkoumají různé stopy, které jim pomáhají objasnit, co se děje, a vyhledávané pojmy můžou ledacos napovědět o záměrech, které uživatel má. Rozumím, že může být svým způsobem znepokojivé, že tyto údaje může někdo vidět, ale naši správci jsou důkladně prověření svědomití lidé, které zná vedení webu osobně. Myslím, že třeba u Googlu bude slabší kontrola, kteří z jejich zaměstnanců smí do historie uživatelů vidět.

  Informaci, že uživatel použil zdejší hledání, využíváme i jinak – třeba když někdo zakládá novou nástěnku, provádí se kontrola, jestli v nedávné době zkusil hledat v nástěnkách. Pokud nic nevyhledával, je vysoká šance, že založí opakovanou nástěnku, která by mohla skončit zamčená, takže ho automaticky varuji, že by měl raději zkusit hledání. ;-)

  IP adresa

  – „Řekni mi něco o sobě!“
  – „Moje IP je 80.211.196.144.“
  – „Ta je krásně sudá.“
  – „Díky, mívala jsem lichou, ale nebavila mě.“
  – „Liché bych také nebral, no.“
  – „Pořád tam mám tu 211.“
  – „Nikdo není dokonalý.“
  – „Jaká je tvoje IP?“
  – „Změňme téma. Jakou máš barvu očí?“
  – „Tak ty máš v IP prvočísla?!“
  – „Mé oči jsou modré!“

  Co se týče IP adresy, tu považují úřady oficiálně za osobní údaj. Což upřímně řečeno nedává vůbec smysl, protože to je napůl náhodná kombinace čtyř čísel, kterou ti přiřadil poskytovatel připojení v okamžiku, kdy ses připojila do sítě. Není odvozená od ničeho osobního, sama o sobě nám vůbec nic neříká, není ani unikátní (stejnou IP můžou mít i stovky lidí).

  Ze tvé IP adresy můžeme, pokud se budeme snažit, odhadnout místo, odkud jsi připojená. Lze to zjistit s pomocí rozsáhlých a převážně volně šířených databází. Ale jednak tento údaj nebývá moc přesný (v lepším případě se dozvíme město, v horším případě hlavní město), jednak může být i zastaralý, jednak tento druh analytického provázání jde dělat i s hromadou dalších informací, které se za osobní údaj nepovažují.

  Třeba pokud bys při psaní dotazu použila hovorovou češtinu s určitým nářečím, tak bychom mohli odhadnout, z jakého jsi kraje, protože víme, jaký kraj používá jaké nářečí. Pokud někomu autokorekce v mobilu omylem přidá do slov azbuku, tak se zase dozvíme, že pochází pravděpodobně z východu Evropy. Identifikace použitého prohlížeče v sobě někdy mívá i označení mobilu a z té můžeme odhadovat, jestli jsi chudá či bohatá. Jsou to takové volně pohazované útržky, dílčí informace, ze kterých je možné detektivním úsilím sestavovat nějaké dojmy a spekulace… a do stejné kategorie by podle nás logicky měla spadat i IP adresa.

  Úřad na ochranu osobních údajů (a Evropský soudní dvůr) si však myslí, že IP adresa osobní údaj může být, proto se pro jistotu ptáme, jestli ji smíme uchovávat. Registrace je v tuto chvíli podmíněna tím, že souhlas dostaneme. Ale nějaké vyšetřování, kde jsi připojená a kdo jiný použil stejnou IP adresu, správci Alíka neprovádějí, pokud k tomu nemají vážný důvod. Existují i různé technické nástroje, které umí IP adresu maskovat, a ty u správců paradoxně vzbudí větší pozornost, protože běžné děti se nesnaží takhle důkladně zamaskovat.

  Bezpečnost a ochrana soukromí jsou mnohdy protichůdné cíle, často bývá jeden na úkor druhého. Nad obojím je dobré přemýšlet. Na tomto webu se snažíme hledat tu nejlepší rovnováhu, jaká je v rámci dětského webu možná. Dostali jsme za to letos i cenu. ;-)

  Alík

  Přihlášení/Registrace

  Nefunguje přihlášení v Safari v iPhonu

  Ahoj, nevím jestli to není tím, že mám iPhone, ale pořád mi nefunguje přihlášení přes mobil :-c

  Ahoj,
  zkusili jsme zase něco opravit. :-D
  Doufáme, že teď už to konečně vyšlo! O:-)

  Přihlášení/Registrace

  Nefungující přihlášení na mobilu

  Ahoj, nejde se mi přihlásit přes mobil na můj účet. Heslo i přezdívku dávám dobře, ale nepřihlásí mě to 8-o:-(

  Ahoj,
  tak teď už snad konečně…
  poněkolikáté si myslíme, že jsme přihlašování v mobilech opravili. :-D
  Jestli ne, tak se prosím někdo znovu zeptejte. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Jak se přihlásit k účtu s neexistujícím e-mailem, když nevím heslo?

  Ten_černovlasey, 1. července 2022

  Nijak.

  Když nemáš přístupové údaje, tak to prakticky vzato není tvůj účet.

  Přihlášení/Registrace

  Dvoufaktorové ověření

  Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat zda je něják možné, a pokud nikoliv, tak zda se plánuje přidat možnost dvoufaktorového ověření na účet alik.cz.
  Dle mně se jedná o vcelku důležitou věc na tomto webu, jelikož uživatelské účty mohou obsahovat celkem dost osobní informace.

  MeGaMI, 1. dubna 2022

  Ahoj,
  chtěli bychom dvoufaktorové přihlašování někdy vyrobit, ale patří mezi věci, které jdou snadno opakovaně odkládat.

  Snažíme se, aby uživatelské účty nic moc skutečně osobního neobsahovaly. Lákavější kořistí pro potenciálního útočníka jsou tady spíš naspořené kačky než zákeřné narušení soukromí.

  Podle našich dosavadních zkušeností není většinou rizikem pro bezpečnost účtů slabé heslo, ale zejména neopatrný dětský uživatel, který se někde natrvalo přihlásil a zapomněl se odhlásit, nebo půjčil svůj mobil/počítač kamarádovi nebo sourozencovi. Tuto tradiční neopatrnost dvoufaktorové ověření moc nevyřeší. :-|

  Přihlášení/Registrace

  Proč je zavedeno to pravidlo se zeleným puntíkem i 30 minut po odpojení?

  Neexistuje žádné odpojení.

  Existují pouze okamžiky, kdy si návštěvník stahuje nějaká data ze serveru. Tyto okamžiky trvají většinou pár desítek milisekund. Jestli se pořád koukáš na web i poté, co sis naposledy načetl nějakou stránku, to můžeme jen spekulovat. O tom, jestli jsi zavřel okno s Alíkem (nebo všechna okna s Alíkem) se server nedozví.

  Proto činíme předpoklad, že jsi online i 30 minut od poslední aktivity. Možná by ten limit mohl být kratší, ale z logiky věci nějaký být musí. Jen, pokud se aktivně odhlásíš kliknutím na odhlašovací tlačítko, tak ti puntík zhasneme hned.

  Tato indikace je stejně jen orientační. Ostatním ten puntík říká: je šance, že když mu teď napíšeš, tak ti možná může hned odpovědět. Ale jistotu stejně nemají. Vždycky je tu možnost, že v době, kdy zírají na tvůj zelený puntík, tě už snědl žralok. :-c

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, po delší době jsem se sem vrátilx a chtělx jsem si změnit nějaké údaje na vizitce vzhledem k tomu, že jsem nebinární - ani holka, ani kluk. Mrzí mě, že tu jde vybrat pouze holka a kluk, ale to není můj problém - vypla jsem možnost, aby bylo pohlaví viditelné úplně, ale na vizitce se ukazuje i nadále. Kde by mohl být problém?
  Předem díky a šťastný nový rok :)

  Ahoj,
  vypla jsem“ – snad vyplx, ne? :->
  Nekliklxs na Uložit. Odešxlxs ze stránky bez potvrzení změn.

  Skoro k ničemu jinému než k ohýbání sloves se tady pohlaví nepoužívá a v češtině slovesný rod, který se pravděpodobně snažíš prosazovat, neexistuje. Pardon, ale nezní to příliš vyslovitelně. :-|

  Asi bych měl pro jistotu zdůraznit, že není naším záměrem nějakou skupinu znevýhodňovat. Přestože Alík běží na stoprocentně binárním počítači, je to psisko ohleduplné a přítulné a klidně by podporovalo i méně obvyklé jazykové konstrukce, budou-li uživatelům dostatečně srozumitelné.

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj,
  přijde mi, že jsou na stránce O Alíkovi Výhody registrace body 1. a 10. stejné. Oboje jsou o sbírání kaček a následném vyměnění za dárek. Nebo se mýlím a každý bod pojednává o něčem jiném?

  Ahoj,
  díky moc za upozornění ok. Tohle patří mezi chyby, na které opakovaně koukáme, ale nevidíme je – ty jsou nejděsivější! :-)

  „Výhody registrace“ byl velmi starý text, mnohem starší než ty. :-D
  Tady dole je vidět prapůvodní verze z roku 2001. Takto vypadala stránka v době, kdy ses chystala narodit, a takto ještě před pár týdny. Zdvojený bod o kačkách tam byl od 1. srpna 2017, víc jak čtyři roky.

  Dnes působí skoro až komicky, když text nadšeně zvolává, že si můžeš povídat s kamarády, kteří jsou třeba na opačné straně zeměkoule! – jako by to bylo něco výjimečného. Kdysi bylo, dnes už je to normální… ;-)

  Během let do toho povídání občas někdo hrábnul, něco přidal, něco ubral, něco opravil, něco rozbil… a těžko říct, jestli to skutečně někoho přesvědčilo o výhodách registrace. Lidi, kteří se tady nezaregistrují, nám většinou nic neřeknou, tudíž ani „hm, neoslovilo mě to, navíc tam máte jeden bod dvakrát, to je příšerné!:-)
  Na můj vkus byly Výhody registrace trošku moc hurá, ale stejně neměly šmrnc. Říkalo to 8-D, ale vypadalo to :-[).

  Zkusili jsme tu stránku celou od základu předělat. B-)

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj Alíku a spol.
  Napadlo mě čistě teoreticky, mohlo by jít, aby byl uživatel Alíka přihlášen zároveň na PC a mobilu?

  Předem děkuji za odpověď ;-)

  To bývá celkem běžné.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, mám dotaz, už jsem dovršil 15 let, tudíž už si můžu upravovat profil jak si... jenže je v tom háček. Bohužel tento účet mám furt jako dítě a bohužel si nepamatuju a ani rodiče neví heslo na rodičovský účet :/ bohužel mě nenapadá nic, jak bych si to mohl deaktivovat a mohl mít účet bez pod rodičovském. Mohli byste se kdyžtak na to kouknout? Budu moc vděčný.

  Ahoj,
  pokud má tvůj rodič přístup k registračnímu e-mailu, může si přes běžný formulář na zapomenuté heslo nastavit nové rodičovské heslo.

  Asi by dávalo smysl, že spojit rozdělený účet do dospěláckého může i dítě, pokud už víme, že dosáhlo věku patnáct let. Ale u tebe to stejně systémově nevíme, protože nemáš vyplněný rok narození, takže by ti taková úprava stejně nepomohla.

  Přihlášení/Registrace

  Mám rozdělený účet a u soutěže Dětský čin roku to chce, ať se přihlásím. Když se přihlásím, nic se nestane a žádný formulář se nezobrazí, nevíte co s tím?

  Nemáš rozdělený účet.
  Chvíli jsi měla, ale pod dětským účtem ses nikdy nepřihlásila, vidím jen rodičovské přihlášení. Rodičovský účet se žádné soutěže účastnit nemůže, zejména ne té, kde se smí účastnit pouze děti.

  Vylepšil jsem tam před týdnem chybovou hlášku, aby byla jednoznačnější (aby nevyzývala přihlášeného rodiče k přihlášení). Díky za upozornění. ok

  Vyplňuj prosím nastavení účtu pravdivě. Pokud ti je méně jak patnáct let, měla bys mít rozdělený účet a přihlašovat se běžně dětským heslem. Není nutné sdělovat nám osobní údaje, respektujeme tvé soukromí, nemusíš zadávat datum narození, ale to, jestli jsi mladší či starší než 15 let, je z hlediska českých zákonů důležité.

  Přihlášení/Registrace

  Smím používat rodičovský účet se souhlasem rodiče?

  Musím odpovědět, že ne.

  Rodičovský účet slouží jen ke správě osobních údajů. Pokud osobní údaje vyplní dítě mladší 15 let, tak to oficiálně neplatí. Je to v podstatě stejné, jako kdyby nám dospělý člověk udeřil do tabule a řekl: „Jmenuji se … Igor Hnízdo … ale nesmíte si to zapamatovat.“ :-)

  Věříme tedy, že rodičovský účet používají pouze zákonní zástupci dětí.

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, tento dotaz píšu jen tak že zvědavosti, takže nemusí být hned zodpovězený. Otázka tedy zní: Je tu nějaký účet, který tu je už od 1. června roku 2000, neboli od založení Alíka?

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak.

  Ahoj,
  takový účet je jen jeden. ;-)

  Alík B-)