Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Přihlášení/Registrace

Zdravím všechny správce Alíka...
Jelikož ještě nejsem dítě, musí moje osobní údaje upravovat rodič. Avšak když rodič ve svém podúčtu údaje upraví, tak se upraví jemu a ne mě.
Jak máme docílit toho aby se upravili osobní údaje mě?
Děkuji mockrát za odpověď.
Alpina

Ahoj,
řekl bych, že se tvůj rodič hlásí do nějakého úplně jiného účtu. :-)
Rodičovský a dětský podúčet mají stejnou přezdívku, liší se jen heslem.

Přihlášení/Registrace

Můžu mít na Alíkovi dva účty v případě, že druhý účet nebude sbírat kačky?

Můžeš, ale nesmíš se vydávat za dva různé lidi v diskusích, v chatu, v poště atd. – prostě není dovolené žádné oblbování ostatních uživatelů. :-)

Nejlepší je přímo na obou vizitkách přiznat existenci druhého účtu.

Přihlášení/Registrace

Ahoj poradno,
Asi od včerejška (2.července) je tu nějak moc nových účtů. Je možné, že účty vlastní jedna osoba?

Předem děkuju za odpověď. :)
Joy Chery

Ahoj Joy Chery,
účtů běžně vzniká několik desítek denně a soudě podle statistik včerejšek nebyl v tomto ohledu nijak výjimečný.

Pokud máš podezření na nevhodné chování, nahlas ho prosím správcům. Ideálně nějak konkrétněji. To, že některé z těch desítek účtů zřídila jedna osoba, je jednak samo o sobě neškodné, jednak to zní jako zadání typu „tak, teď zkuste schválně uhodnout, koho mám na mysli“. :-D

Přihlášení/Registrace

Nazdárek!
Stál se mi takový nešvar. Jsem na Alíkovi trvale přihlášen, ale po deseti minutách neaktivity se mi účet odhlašuje. Stálo se mi to taky, když jsem psal příspěvek do nástěnky a po kliknutí tlačítka „ODESLAT“ se mi účet rovněž odhlásil a příspěvek byl v čudu. Je chyba na mé straně?

Ahoj,
když se přihlašuješ, mělo by u přihlašovacího formuláře být takové zaškrtávací políčko „Trvalé přihlášení“. Podívej se, jestli ho máš zaškrtnuté nebo nezaškrtnuté.
Jestli ho máš nezaškrtnuté, tak ho zaškrtni a případně mi napiš do pošty. Jestli ho máš zaškrtnuté a stejně se ti Alík odhlašuje, napiš do pošty Alíkovi.

Přihlášení/Registrace

Ahoj Alíku, či správce, či zvěrolékaři.
Chtěla bych se zeptat...
V současné době je na Alíkovi už pár účtů, které jsou smazané, jejich uživatelé si ho smazali.
Všimla jsem si, že smazaný účet má, nebo měl i verbum.
Když si někdo smaže, (ne jen vypne), účet, může si ho znova obnovit?
Jako třeba Luna, která má taky smazaný účet?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
anavercadav

Ahoj,
zrovna Luna už teď je pár dní zpátky. ;-)
Pokud si uživatel účet vypne, tak dalším úspěšným přihlášením ho zase zapne.

Pokud si zažádá o zapomenutí a správci tuto žádost schválí, tak proběhne poměrně destruktivní čistka, spousta věcí se smaže (a ničí se najednou všechny účty, které člověku patří). Pokud při mazání bude mít v účtu nastavenu čitelnou mailovou adresu, pošle se mu na ni tzv. mazanec, tedy soubor, ve kterém budou všechna jeho vymazaná data v zašifrované podobě. My ta data už mít nebudeme, tím jsou splněné zákonné povinnosti. Mazanec půjde ale minimálně ještě několik let nahrát zpátky do Alíka a účet tím (do značné míry) obnovit. Pokud se něco nepokazí. Jsou to poměrně složité činnosti a dějí se výjimečně, takže kdo ví, jestli tam někde není chyba... :->

Upozorňuji případné zvědavce, že zapomenutí není na hraní. S vypínáním si klidně kvedlejte, jak chcete, ale pokud zažádáte o zapomenutí, bereme to jako definitivní rozloučení vynucené zákonem. Můžete si ho sice díky mazanci rozmyslet, ale už to je takové... nepěkné. :-(

Když odtud chce někdo odejít, protože tu nemá žádné kamarády, tak úplně nejlepší řešení je přivést si sem nějaké kamarády. :-D

Přihlášení/Registrace

Ahoj
Občas tak přemýšlím jestli jde účet na Alíku smazat.
Jo vím je to dotaz i trochu zbyzečný, ale mě to prostě zajímá

Ahoj,
ano, je možné si zažádat o zapomenutí v souladu se zákonem. Krom toho je možné účet i dočasně vypnout, pak se z hlediska ostatních uživatelů jeví jako zrušený, ale dalším přihlášením se opět zapne.

Do obou možností se jde proklikat z nastavení účtu.
U dětských účtů může o zapomenutí zažádat pouze rodič.

Přihlášení/Registrace

Ahoj Alíku.
Jak můžu zrušit rozdělení na 2 účty (rodičovský a dětský)?
Hynekd

  1. Zestárnout do věku 16 let.
  2. Nechat si od rodiče přepnout v nastavení, že už ti bylo 16 let a že máš právo hospodařit se svými osobními údaji.

Osoby mladší 16 let nesmí serveru Alík.cz poskytovat žádné osobní údaje (nesmí zřizovat ani nastavovat účet), proto jejich účet musí být rozdělený. Osobní údaje smí upravovat rodičovský podúčet.

Mimochodem, zdá se, že zákonodárci sníží tu hranici na 15 let. Hurá!

Zákon se snaží chránit soukromí dětí, protože hodně lidí má představu, že nejsou připravené na nástrahy velkých sociálních sítí. Skutečnost je paradoxně taková, že na ně nejsou připravení většinou zejména dospělí... a že malá sociální síť, jako je Alík, nemá na nějaké zákeřné nástrahy ani chuť, ani prostředky.

Přihlášení/Registrace

Ahoj, založila jsem si druhý účet:SuperdogGirlL. Ale teť se tam nemůžu dostat. Můžu tomuto vlastně vyrobenému účtu dokonce i napsat poštu. Nevím, co se s tím stalo, prosím poraďte

Ahoj,
později večer jsem tě s touto přezdívkou potkal v klubovně, tak se domnívám, že se problém už nějak vyřešil.

Přihlášení/Registrace

Ahoj,
Nevíte proč se mi při přihlašování nezobrazuje zaškrtávátko „Trvalé přihlášení“ a po nějaké chvíli (ani ne 20 minut) se mi účet sám odhlašuje?

Děkuji

Ahoj,
příčina nebude na straně Alíka. Pořád se to děje? Zkoušela jsi restartovat? Odpověz prosím poštou, pokud je to stále aktuální.

Nemůžeš mít špatně nastavené datum? V některých mobilních hrách jde obelstít čekání tím, že se změní v systému datum. Pak když si ho člověk zapomene přenastavit zpátky, může narážet na různé problémy.

Přihlášení/Registrace

Dobrý den. Jsem narozena v roce 2005. Proč ale nejde v nastavení tento rok zadat? Jde zadat min. 2003. Chyba?

Ahoj, není to chyba.

Měla by sis ujasnit, kolik ti teda vlastně je. Nahoře v nastavení osobních údajů máš zaškrtnuté, že jsi dosáhla věku 16 let a že jsi oprávněná sama rozhodovat o ochraně svých citlivých údajů... a pak ti vadí, že nemůžeš o kousek níž zadat, že ti je 13 let?

Pokud ti je 13 let, musí být tvůj účet rozdělený na rodičovský a dětský podúčet a osobní údaje potom smí upravovat pouze rodič. Souhlas dítěte se zpracováním osobních údajů totiž nemá podle platných zákonů žádnou právní váhu, Alík si nesmí v databázi držet údaje dětí bez alespoň nějak prokazatelného souhlasu rodičů. (I když pochopitelně nikdy nemůžeme mít jistotu, že se do rodičovského podúčtu přihlašuje skutečně rodič.)

Pokud ti je alespoň 16 let, tvůj účet rozdělený být nemusí, ale nemůžeš si zadat datum narození, které by popíralo, že ti je alespoň 16 let. :-)

Viz www.alik.cz/a/zmeny-na-alikovi-kvuli-lepsi-ochrane-soukromi.
Pokud jsi při zavedení nového nastavení osobních údajů v květnu neměla zadané žádné datum narození, systém automaticky předpokládal, že ti už bylo 16 let, proto máš účet nerozdělený.

Kdyby bylo ještě něco nejasného, ozvi se mi přes poštu...

Upřesni prosím, co nejde. (Mně do pošty.)

Přihlášení/Registrace

Dobrý den, nevím jak si mám založit rodičovský účet.
Děkuji za odpověd.

Ahoj,
rodičovský podúčet vznikl sám, se stejným jménem a heslem, jako jsi měl doposud.

Při příštím pokusu o přihlášení budeš dotázán, jestli jsi dítě, nebo rodič.

Přihlášení/Registrace

Kolik je na Alíkovi uživatelů?

Víc než dost.
Někdy i méně.

Registrovaných účtů jsou statisíce, ale většina z nich je nepoužívaná. Během května proběhne velká čistka, všichni registrovaní (nebo rodiče registrovaných) budou požádáni o souhlas se zpracováním osobních údajů. Kdo souhlas nedá, bude vymazán.

Přihlášení/Registrace

Ahoj,
Může zablokovaný uživatel znovu na Alík? Myslím to tak, že když je někdo zablokovaný, může se sem znovu přihlásit?

Přihlásit ke svému účtu se nemůže, to je mu znemožněno.

Nová registrace mu obvykle znemožněná není, protože není vždy jednoduché rozpoznat, že to je ten samý člověk. Internet je do jisté míry anonymní síť – ostatně proto je nutné zřizovat si účet s tajným heslem, které zná jen jeho majitel.

Správci Alíka pečlivě hlídají, aby se nežádoucí osoby nevracely, nebo aby byly rychle odhaleny. Jakmile zjistíme, že se sem nějaká nebezpečná osoba opakovaně vrací s novými účty, podnikneme zpravidla další kroky k jejímu odstranění.

Přihlášení/Registrace

Zdravím,

už několikrát se mi stalo, že mě systém sám odhlásil, bez toho, že bych si to přál. Napadlo mě, že je tu zřejmě zavedená nějaká automatika, která uživatele po delší době nečinnosti z bezpečnostních důvodů sama odhlásí, ovšem mně se to zrovna moc nehodí. Většinou se mi to totiž stane, když píšu nějaký dlouhý komentář nebo příspěvek: pak kliknu na „Odeslat“, ovšem místo odeslání komentář zmizí, protože mě systém mezitím odhlásil (to ovšem nemám šanci zjistit, pokud neaktualizuji stránku). Včera se mi to přihodilo během pracné úpravy vizitky a všechno jsem musel nastavovat znovu.

Nešlo by to nějak spravit? Případně, pokud je to skutečně schválně a slouží to jako bezpečnostní pojistka, zavést možnost v nastavení toto samovolné odhlašování vypnout?

Někteří správci věří, že trvalé přihlášení je velké bezpečnostní riziko, tak mě o prázdninách přemluvili, že musím urychleně zavést automatické odhlašování po 40 minutách. Bohužel nešlo snadno dodělat, aby se platnost přihlášení automaticky prodlužovala při procházení webu, takže to bylo fakt přihlášení přesně na 40 minut od odeslání přihlašovacího formuláře :-c

Ukazuje se také, že zaškrtávátku „Trvalé přihlášení (tento počítač je můj)“ u formuláře spousta lidí nerozumí, případně si to jednou přepnou a pak na to zapomenou... takže to pravděpodobně přináší mnohem víc škod než užitku.

Je mi líto, že jsi přišel o rozpracované úpravy vizitky :-(

Dodělal jsem, že se platnost přihlášení při činnosti na webu automaticky prodlužuje, a k odškrtávání zaškrtávátka jsem přidělal důraznější varování.

Přihlášení/Registrace

Ahoj, chtěla bych si změnit e-mail na e-mail k•••••••0 (zavináč) atlas.cz a nejde mi to.

Víc účtů momentálně nesmí mít nastavenu stejnou e-mailovou adresu. Chystáme se upravit přihlašování, aby šlo zadávat nejen přezdívku, ale i e-mail, proto musí být jednoznačné, k jakému uživateli se e-mail váže.

Tebou uváděný e-mail je nastavený u dvou přezdívek, nechci je zveřejňovat, tak jen naznačím: k•••••6 a z•••a.

Přihlášení/Registrace

Ahoj, bude někdy možné přihlášení na staré účty? (myslím tím účty smazané)

martin900gamer, 3. srpna 2017

Od dnešního odpoledne už to možné je. Jestliže ti přihlášení nejde, možná zadáváš špatné heslo...? Případně mi napiš podrobnosti přes poštu, pokud si myslíš, že je v něčem chyba.

Přihlášení/Registrace

Ahoj!!!
Už dvakrát se mi stalo že když jsem se přihlásila na svůj účet tak jsem měla na vizitce a v osobních udajích úplně jiné zájmy než sem tam zadávala. Bojím se aby někdo nehodil na můj účet.

kaccanovak, 20. května 2017

Pokud se obáváš, že někdo zná tvoje současné heslo, nastav si v nastavení nové.

Nyní máš v zájmech „cestování, historie, hudba, knihy, muzea, příroda, rodina, sport, tanec, vaření, věda a technika, vesmír, zvířata“ – to sedí? Odpovědět mi můžeš do pošty.

Přihlášení/Registrace

Dobrý den,
můj bráška se taky chtěl zaregistrovat do Vašeho "bezpečného internet. webu" a nešlo to, jak je to možné? Zkoušeli jsme i nemožné uživatelská jména a píše to stále "přezdívka není volná, je již zadaná". Jde to se právě ted zaregistrovat nové členy do Vašeho "programu", i když je web v "rekonstrukci".

Doufám, že tento dotaz již tu není zodpovězen :-).

Děkuji za vysvětlení popř. brzkou nápravu
Jára1312 alias Jaroslav P.

Pardon, kontrolu přezdívky jsem včera večer porouchal. Nyní už je to opravené, volnou přezdívku to pustí. Díky moc za upozornění.

Přihlášení/Registrace

Ahojky, v minulém dotazu ohledně toho, že mi nejde odeslat email o změně hesla, už mám nové, došlo k překlepu. Ale jak nyní smažu účet? A půjde pak vytvořit nový, na stejný email?
Předem děkuji.

ZIMA321, 11. ledna 2017

K založení nové registrace není možné použít email, který již byl jednou použit. Je potřeba založit si nový email a s ním spojit registraci. Případně pro registraci použít telefonní číslo.