Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obnovení hesla pro vypnutý účet

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, na Alíkovi jsem měla už dříve zřízený účet pod přezdívkou Tess_. Chtěla bych se na ten účet přihlásit znovu, ale nějak mi to nejde a zapomněla jsem heslo a když napíšeme mámě na email, že bych si chtěla změnit heslo, tak to nefunguje;-(
  Jak mám udělat, abych se přihlásila zase ke svému bývalému účtu?
  Účet jsem si vypla.
  A opravdu nevím co dělat.

  Děkuji

  Ahoj,
  opravili jsme formulář na zapomenuté heslo tak, že funguje i pro vypnuté účty. Tento zlepšovák zjevně stačil k tomu, aby ses ke svému účtu dostala. ;-)

  Spoj si prosím oba účty do jednoho, dali jsme ti slevu.

  Obrana proti odhlášení omylem

  Přihlášení/Registrace

  Ahojky!
  Nešlo by nějak nastavit, aby při zmáčknutí tlačítka Odhlásit vyjelo ještě potvrzení o tom, zda se chci opravdu odhlásit - ano/ne???

  Často se mi stává, že na to nechtěně kliknu (třeba na tabletu, mobilu) a odhlásí mě to...Myslím, že tento problém nemám určitě sama.

  Děkuji! :-)

  Ahojky!
  Tak jo, přidali jsme upozornění, díky za tip. ;-)

  Ověřování věku dětí

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, nepřemýšlíte o nějakém lepším „ověřování“ věku děti? Vím, že to bude asi složité, ale už jsem tu potkal pár „dětí“, co rozhodně očividně děti, nebo minimálně v tom na vizitce napsaném věku nejsou. Pro příklad třeba uživatel Pitrys, který má na vizitce že mu je deset let, ovšem ale píše věci, co by desetiletý kluk přeci nepsal. Píše slova, která neznám ani já, a celkově mi připomíná spíš nějakého zakomplexovaného pána ve středním věku. Pitrys je tak nějak neškodný, ale co kdyby se tu to lhaní o věku rozjelo a někdo tu takhle třeba využíval důvěru dětí nebo tak?

  Ahoj,
  vydávat se za mnohem mladšího člověka je proti pravidlům. Pokud si myslíš, že někdo porušuje pravidla, nahlas ho správcům a oni se nad tím zamyslí.

  Jinak se domníváme, že máme dostatek mechanismů proti zneužívání důvěry dětí bez toho, abychom zaváděli nějaký složitý postup na získávání dokladů. Jednak nás osobní údaje lidí až tak moc nezajímají, jednak nejde vymyslet mechanismus, který by alespoň trochu spolehlivě fungoval. Už nyní nám osobní údaje sděluje dospělý, který dítě zastupuje, nikoliv to (údajné) dítě samotné. To znamená, že dospělák je do procesu zapojen, takže úplně kdokoliv, kdo má někde kolem sebe nějaké dítě, může dodat fotku jakéhokoliv dětského dokladu. Jestli pak používá dětský podúčet celou dobu skutečně dítě, to se nikdy s jistotou nedozvíme. Neexistuje žádné lepší řešení.

  Mimochodem, nepodceňuj desetileté. To, že se ti Pitrysovy názory nelíbí, neznamená, že to není opravdové dítě (v blízkém okolí někoho, jehož názory by se ti nelíbily :-)).

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím :D
  Potřebuju si změnit nějaké údaje a spojit podúčty, jenže doma už nikdo nezná heslo na rodičovský podúčet a zjišťuju, že mamka už nemá email, na který jsem si Alíka zakládal, dá se s tím něco dělat, nebo je to bez naděje?

  Ahoj,
  upravili jsme podmínky tak, že pokud dítě má známý věk a je mu už podle rodičem zadaných údajů patnáct let, může spojení účtů vyvolat samo. Můžeš to tedy vyzkoušet… a kdyby to nějak nešlo, napiš mi prosím dopis. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, jde nějak změnit jméno a pohlaví na účtu? Jsem transgender a to, jak na mne celý web referuje jako na holku a musím kvůli tomu psát v ženském rodě, je dost nepříjemné.

  Ahoj,
  samozřejmě, že jde.
  Proklikat si nastavení by bylo rychlejší než sepsat dotaz, ne? O:-)

  Kdyby to nešlo, tak bychom porušovali zákon o ochraně osobních údajů, protože GDPR garantuje občanům EU právo na opravu. Dokonce i zablokovaný účet si může měnit osobní údaje. ;-)

  Nerozumím větě, že musíš psát v ženském rodě kvůli tomu, jak je nastavená nějaká hodnota v naší databázi. Aby převážila osobní identitu… tak silnou autoritu naše databáze zase nemá, ne? :->

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, proč můžou mezi uživateli hledat pouze přihlášení? Děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  je to takový snad-převážně-neškodný kompromis mezi bezpečností a ochranou soukromí. Náš web si ukládá, co vyhledáváš. To zní na první pohled ošklivě, co? :-(

  Je dobré si uvědomit, že ať jsi přihlášená nebo ne, tak cokoliv, co píšeš do jakéhokoliv formuláře na jakémkoliv webu, si může příslušný server ukládat a nějak zpracovávat. Alík v tomto není nějak zvlášť horší, jen chceme mít z bezpečnostních důvodů jednodušší vyšetřování, když se někdo chová podezřele, proto je snazší vyloučit všechny nepřihlášené. Přístup k těm ukládaným informacím mají pouze správci Alíka, kteří jsou důkladně prověření.

  Pokud třeba nějaký zlý člověk zkouší z malých holek vytáhnout fotky, nebo domluvit si s nimi tajně schůzku, tak ho rychle zastavíme. Když ho předáme policii, může zkusit výmluvu „ale já jsem nevěděl, že jí je dvanáct“… jenže policie má od nás informaci, že do místního hledání zadal filtr na věk, takže má smůlu. Nebo pokud zadá do hledání svoje město, tak je snazší ho vypátrat.

  Nebudu zabíhat víc do podrobností, ale záznamy z hledání skutečně při všelijakých vyšetřováních pomáhají.

  Proč mi náhle funguje přihlášení?

  Přihlášení/Registrace

  Zdravim

  Chtel jsem se zeptat, zdali na webu doslo posledni dobou k aktualizaci? Jelikoz do ted to nebylo kompatibilni s mym zarizenim ale jak sami vidite jsem tady:D

  Buď vítán! >X<-

  Pořád se něco mění. O=

  Ale přihlašování už dlouho ne. :-)

  Prodal jsem telefon i s živým přihlášením do Alíka

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, chtěl bych se omluvit za některé nevhodné dotazy, které byly vydány do poradny pod mým účtem. Prodával jsem jeden Windows Phone telefon, na kterém jsem se zapomněl odhlásit. Dobrou Noc.

  Ahoj,
  děkujeme za omluvu.
  Doufáme, že už se to nebude opakovat.
  I když tedy po odborném prozkoumání situace musíme konstatovat, že tvému vysvětlení moc nevěříme. :-D

  O= Pokud se podobná nepříjemnost stane komukoliv dalšímu a doopravdy, tak si okamžitě změňte heslo. Změna hesla ukončí všechna dosavadní přihlášení – tím se tedy můžete odhlásit i na počítači/mobilu, ke kterému už nemáte přístup. ;-)

  (Tato zvyklost platí nejen na Alíkovi.)

  Dobrou noc, Samuele.
  Alík

  Přihlášení/Registrace

  Podařilo se mi rozdělit účet na rodičovský a dětský, ale vůbec netuším, jak se mezi nimi přepnout. Jak to udělat?

  Ahoj,
  žádný přepínač na to není. Je potřeba se odhlásit a přihlásit na ten druhý podúčet. Mají samostatná přihlášení, stejná přezdívka, ale v ideálním případě odlišná hesla. Jestliže hesla odlišná nejsou, pak se Alík po přihlášení zeptá, na jaký podúčet se přihlašuješ. Pro změnu je ale vždy nutné nové přihlášení.

  Dortík za jménem při narozeninách

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj všichni, teď jsem dostala nápad, že by šlo udělat tomu, kdo bude mít v nějaký den narozeniny, tak že by se mu v ten den narozenin udělal takový dortík za jménem.

  Nebyl by to špatný nápad?

  Ahoj,
  je to sice milý nápad, ale snažíme se řídit pravidlem, že by z osobních údajů neměly vycházet žádné systémové výhody. Proto tady nikdy žádná automatická odměna za narozeniny nebude. Alík samozřejmě doufá, že si každý oslavenec užívá hodně štěstí a zdraví a dobré nálady… ale nedává to nijak najevo.

  Už jsem tu dříve odpovídal, proč za narozeniny nejsou kačky.

  Kdyby se měl zobrazovat dortík v den narozenin, znamenalo by to, že:

  1. Lidi, kteří kvůli ochraně soukromí nemají zveřejněné datum narozenin, by byli navždy bez dortíku. Možná by jim to bylo líto, cítili by se smutně. :-(
  2. Děti by si mohly myslet, že za víc vyplněných údajů dostanou víc různých zajímavých úkazů. Třeba při vyplněném křestním jménu by mohl být nějaký obrázek za jménem v den svátku. Nechceme děti učit, že čím víc údajů o sobě na internetu zveřejní, tím zajímavější zážitky získají. (Byť tedy dortík je drobnost.)
  3. Někteří lidé by si měnili datum narození jen proto, aby viděli dortík, takže by údaj u účtu mohl být nesmyslný a nedůvěryhodný…

  Není to tedy špatný nápad, na výrobu by to bylo docela snadné, ale ochrana soukromí je důležitější než podobné ozdoby. Možná to trošku přeháníme, ale na druhou stranu… když míjíš lidi na ulici, tak také nevíš, jestli mají zrovna svátek nebo narozeniny, ne?

  Nefunguje přihlášení v Safari v iPhonu

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, nevím jestli to není tím, že mám iPhone, ale pořád mi nefunguje přihlášení přes mobil :-c

  Ahoj,
  zkusili jsme zase něco opravit. :-D
  Doufáme, že teď už to konečně vyšlo! O:-)

  Nefungující přihlášení na mobilu

  Přihlášení/Registrace

  Ahoj, nejde se mi přihlásit přes mobil na můj účet. Heslo i přezdívku dávám dobře, ale nepřihlásí mě to 8-o:-(

  Ahoj,
  tak teď už snad konečně…
  poněkolikáté si myslíme, že jsme přihlašování v mobilech opravili. :-D
  Jestli ne, tak se prosím někdo znovu zeptejte. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Jak se přihlásit k účtu s neexistujícím e-mailem, když nevím heslo?

  Ten_černovlasey, 1. července 2022

  Nijak.

  Když nemáš přístupové údaje, tak to prakticky vzato není tvůj účet.

  Dvoufaktorové ověření

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat zda je něják možné, a pokud nikoliv, tak zda se plánuje přidat možnost dvoufaktorového ověření na účet alik.cz.
  Dle mně se jedná o vcelku důležitou věc na tomto webu, jelikož uživatelské účty mohou obsahovat celkem dost osobní informace.

  Ahoj,
  chtěli bychom dvoufaktorové přihlašování někdy vyrobit, ale patří mezi věci, které jdou snadno opakovaně odkládat.

  Snažíme se, aby uživatelské účty nic moc skutečně osobního neobsahovaly. Lákavější kořistí pro potenciálního útočníka jsou tady spíš naspořené kačky než zákeřné narušení soukromí.

  Podle našich dosavadních zkušeností není většinou rizikem pro bezpečnost účtů slabé heslo, ale zejména neopatrný dětský uživatel, který se někde natrvalo přihlásil a zapomněl se odhlásit, nebo půjčil svůj mobil/počítač kamarádovi nebo sourozencovi. Tuto tradiční neopatrnost dvoufaktorové ověření moc nevyřeší. :-|

  Přihlášení/Registrace

  Proč je zavedeno to pravidlo se zeleným puntíkem i 30 minut po odpojení?

  Neexistuje žádné odpojení.

  Existují pouze okamžiky, kdy si návštěvník stahuje nějaká data ze serveru. Tyto okamžiky trvají většinou pár desítek milisekund. Jestli se pořád koukáš na web i poté, co sis naposledy načetl nějakou stránku, to můžeme jen spekulovat. O tom, jestli jsi zavřel okno s Alíkem (nebo všechna okna s Alíkem) se server nedozví.

  Proto činíme předpoklad, že jsi online i 30 minut od poslední aktivity. Možná by ten limit mohl být kratší, ale z logiky věci nějaký být musí. Jen, pokud se aktivně odhlásíš kliknutím na odhlašovací tlačítko, tak ti puntík zhasneme hned.

  Tato indikace je stejně jen orientační. Ostatním ten puntík říká: je šance, že když mu teď napíšeš, tak ti možná může hned odpovědět. Ale jistotu stejně nemají. Vždycky je tu možnost, že v době, kdy zírají na tvůj zelený puntík, tě už snědl žralok. :-c