Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Rodiče

  Rally závod

  Dobrý den,
  mám takový zvláštní dotaz asi se sem nehodí a je to o práci.
  Už od 8 let je mým snem jezdit automobilové rallye závody ČR.
  Bojím se na to zeptat rodičů protože vím že by mi asi řekly že je to hodně nebezpečné a drahé a že by mi to zakázali. Snažil jsem se hledat na internetu ale nic mo jsem neneašel. Tak jsem se chtěl zeptat co je potřeba k tomu abych mohl jezdit závody.
  Děkuji za odpověd.

  kluk, 13 let, 7. září

  Ahoj, je skvělé mít sny a cíle. A taky vědět, že se tyto sny a cíle mohou v průběhu života měnit. Zkus si tedy nejprve sám pro sebe popsat, co tě na těch závodech nejvíc přitahuje a baví. Možná zjistíš, že je to adrenalin z jízdy, technická stránka věci, navigace, spolupráce v rámci týmu apod. To ti pomůže lépe vybírat, kterým směrem se chceš specializovat a do čeho se chceš pustit.
  Ve 13 mne jako jedna z nejjednodušších cest za „volant“ napadají počítačové hry, existují super simulátory závodní jízdy, ale to určitě víš. Dále je řada okruhů pro autokáry, kam mohou i děti do 18 let. To mne napadá jako další krok. Kromě toho se určitě hodí jazyková, fyzická i mentální průprava. Bohužel více ti poradit neumím. Asi by nebylo na škodu najít někoho, kdo si touto cestou prošel. Poradím ti ale, abys rodiče ze svého snažení nevynechával – tajnosti by ti jen přidělaly komplikace a udělaly by tě zranitelnějšího.

  Rodiče

  Kopie klíče podle zámku

  Zdravím,

  Může zámečník přijít do domu, a podle zámku v místnosti vytvořit klíč bez originálu? A může ho pro tohle objednat dítě? A jak to funguje, on přijde, prostě přijde ke dveřím, dvě minuty si bere míry a dělá ty svoje techtle mechtle a pak odejde, a za tři hodiny až týden dostanu - realisticky si přijdu pro to někam do pobočky sama - klíč nebo dva? A zaplatím si to? A můžu bez dospělé osoby? A je to bezpečné, zvát si někoho dospělého - bez dohledu někoho, komu věřím - do bytu? Kolik by tak ty klíče mohly stát? A dozvěděli by se o tom potom i jiní lidi, co tam budou žít v tom domě -- myslím rodiče, a podobné stvoření, které by do toho velkolepého plánu na dělání klíčů rozhodně neměli být zatahováni -- o tom, že se něco takového dělo?

  Děkuji, <3

  holka, 24. srpna

  Zajímavá otázka. Má tři roviny: jak to udělat, kdo to udělá a proč to vůbec dělat.

  Napřed tedy jak. Kopie klíče se obvykle dělá podle jiného klíče, a je to celkem jednoduchý postup, v podstatě takové „obkreslení“ pomocí brusky. Je to otázka několika desítek sekund a výsledkem je klíč, který otevírá stejně dobře, jako originál. Udělat kopii bez klíče je složitější, ale ne úplně nemožné. Dobrý zámečník to zvládne, jen to trvá déle. Musí totiž pomocí jemných nástrojů zjistit, jak vypadá vnitřek zámku, a podle toho pak klíč „napodobit“. Nikdy jsem to nedělal, ale umím si představit, že je to jemná práce. Za dvě minuty to myslím nebude.

  Teď se podívejme, kdo to udělá. Podle mého bude jakýkoli seriózní zámečník požadovat přítomnost dospělé osoby. A nejen to, bude chtít vědět, že jde o osobu, která má oprávnění daný zámek otevřít. Že jde o majitele. Některé zámky to dokonce vyžadují, ke kopírování je potřeba speciální karta. Jinak by šlo v podstatě o vloupání, nebo o napomáhání vloupání. Nemyslím si, že by do toho někdo šel. Navíc se správně ptáš: je bezpečné, zvát si někoho cizího do bytu bez přítomnosti osoby, které věřím. Odpověď samozřejmě je, že to bezpečné není, už jen proto, že ten pozvaný člověk by mohl pochopit, že něco schválně děláš tajně, a proto by mohl nabýt dojmu, že případné nekalé jednání nebudeš hlásit z obav, aby ses tím neprořekla. Byla by to zkrátka nesmírně nepříjemná situace.

  A tím se dostáváme k otázce proč to vůbec dělat. Nepíšeš, z jakých důvodů si chceš vytvořit kopii klíče k nějakému zámku, ale je zjevné, že se to nějak týká vašeho bytu. Z toho hádám, že chceš nejspíš zamknout dveře ke svému pokoji, nebo naopak mít možnost dostat se z a do bytu bez toho, aby ti někdo musel odemykat vstupní dveře. Řekl bych, že mnohem lepší bude tyto problémy řešit skrze otevřenou komunikaci. Zní to možná nepříjemně, ale dlouhodobě to bývá nejlepší řešení.

  Možná se z nějakého důvodu bojíš o své bezpečí nebo máš strach z rodičů. V takovém případě bych mnohem spíše než zámečníka oslovil Modrou linku, školního psychologa nebo podobné služby. Mohou ti poradit anonymně a pomohou ti vyhledat tu pomoc, kterou potřebuješ.

  Rodiče

  Nově ve vztahu

  Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Teďka jsem ve vztahu, ale rodiče o tom neví, protože se jim to bojím říct. Já jsem úplně z jiné kultury (Asie) a on je Čech. Což je ten zásadní problém. Vážně se jim to bojím říct a přemýšlím nad tím, co je pro mě důležitější. Zda se vzdát vztahu a nemít problémy týkající s rodičů a kultury nebo být se svým přítelem a potýkat se s těmito problémy. Budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji moc. @)->-

  holka, 2. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že jsi ve vztahu s klukem z jiné kultury, než je ta Tvoje. Rodiče to ještě nevědí a Ty to popisuješ jako zásadní problém - bojíš se jim to říct, váháš, co je pro Tebe důležitější. Je mi líto, že Ti přijde, že kdybys to oznámila rodičům, tak to přinese komplikace.
  Říkám si, jestli už s tím nějakou zkušenost máš, anebo je to Tvoje představa, že to přijmou špatně? Přijde mi totiž úplně normální a v pořádku, že spolu chodí dva lidé z jiných kultur, naopak to může být hodně obohacující. I ve většinové společnosti je to něco obvyklého a normálního. Rozhodně to není špatně. Může být těžké to vysvětlovat někomu, kdo to vidí jinak a ještě, když to jsou Tví rodiče. Na druhou stranu si říkám, že Ty máš plné právo se seznámit a chodit s tím, koho máš ráda, ač s tím rodiče nemusí souhlasit. Nemusí to tak být po celou dobu, může se to hodně vyvíjet i u nich, když budou postupně poznávat Tvého kluka a váš vztah. Můžou se stát otevřenějšími. A to bych Ti moc přála. Nezasloužíš si být v dilematu – buď oni nebo on. Tomu by Tě rodiče neměli vystavit. Ty nejlépe znáš vaše rodinné zvyklosti i vaše širší kulturní tradice, proto si sama zvaž, kdy a jakým způsobem bys to vašim mohla říct. Je zároveň hezké, že máš chuť to s nimi i sdílet, i když tam máš spoustu otázek a obav. Možná Tě jejich reakce opravdu překvapí.
  Jsme Ti k dispozici na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/) pro podrobnější povídání/psaní, pokud uvítáš další podporu.

  Moc držíme palce a přejeme hezké letní dny
  Modrá linka

  Rodiče

  Jak mluvit s mamkou o menstruaci?

  Ahoj Alíku a spol.,
  před dnem jsem dostala menstruaci. Bojím se o tom mluvit s mamkou, dáte mi prosím nějaké tipy jak se o tom nebát mluvit?
  Předem děkuji. Ahoj.

  holka, 11 let, 31. července

  Ahoj z Modré linky,

  před pár dny jsi dostala první menstruaci – to je velká věc. Díky za důvěru, se kterou nám o tom píšeš. Je to něco nového a asi i velká změna v Tvém životě. Můžeš potřebovat víc času, než si zvykneš, než to přijmeš za své a s tím souvisí i to, jak se Ti o tom bude chtít mluvit s mamkou. Pokud od ní nic nepotřebuješ akutně – radu, pomoc, tak si dej čas, až budete na sebe mít dostatek času a Ty budeš mít chuť se jí s tím vším svěřit. Zní to, že bys jí to ráda řekla, ale hledáš způsoby, jak nejlépe na to. Dodáváš si odvahy, a to se vůbec nedivím.
  Zároveň mamka pravděpodobně tuší, že Tvá menstruace může přijít v tomto věku, proto si nemyslím, že by jí to nějak překvapilo, koneckonců taky to v minulosti zažila. Můžeš se zkusit zamyslet, kdy budete mít společný čas a dalo by se s ní o tom promluvit. Možná půjdete na procházku, možná budete samy doma, možná přijde do Tvého pokoje. Je na Tobě, jak jí to řekneš, ale úplně stačí jedna věta, třeba taková, co jsi nám psala. Mamka se pak třeba doptá a první obavy z toho oznamování snad půjdou stranou. Přejeme Ti dostatek odvahy a podporu od mamky takovou, jakou si představuješ.

  Ještě hezké prázdninové dny přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Zdravím poradnu,
  nevím, kde začít, je toho na mě hodně. Už to je ten roblém. Jsem až po uši v problémech, vzteku, smutku, pláči a stresu. Školu nechci zmiňovat to by bylo hodně. Jsem tu hlavně kvůli jedné celkem důležité věci.
  Mámy přítel
  už jsem tu v jednom dotazu zmínila partnera mojí mámy. Začnu úplně na začátku.
  Ve čtyřech letech se mi rozešli rodiče. Netrápí mě to, mám malou sestřičku u táty, rodiče se rádi vidí a k tátovi můžu kdy chci (jsem na takové nepravidelné střídavce). Když mi bylo tuším osm tak si moje máma našla přítele. Ze začátku byl fajn. Ale pak se tzv „otrkal“ a zjistil, jak na nás (já, máma a o kousek mladší ségra). Jen na nás křičí. Vím, že si lidi řeknou, že jsem trapná, ale on mi fakt docela kazí život. Třeba jeho sakra kecy o tom že on je těžší a on už nemá hlad, takže ho nemůžu mít ani já atd.
  Kvůli rekonstrukci bytu jsme od konce roku 2021 do letošního března bydleli u něj. Problém je, že on má hodně lehký spaní a slabé dveře, takže jsme ho pořád probouzely (vstáváme dřív). Mermomocí jsme se snažily být ticho, snídaly jsme ve škole, ale on byl vždycky hnusnej. Na mámu. Všechno vyčítá mámě. A když se za ní postavím, tak je to ještě horší. Jednou jsem nechala talíř na stole a dal mi trest tisíc dřepů. Za zapomenutý talíř na stole. Chci jen podotknout, že to dělá taky a běžně. Za celou tu dobu co jsme tam bydlely jsem si pozvala jednoho jediného člověka na přespání a to mojí sestřenici, která dost evidentně nepochopila, že doopravdy má lehký spánek. Takže ho probudila přes celý patro lehce hlasitějším šeptem. Jelikož maminka spala, tak koho jiného buzerovat než dvanáctiletou holku která se mi neumí postavit, že? Řekl, že za tohle mám tři sta dřepů. Pardon já vím, že jsem byla lehoučce drzá, ale odpověděla jsem mu „Soráč, ale na to ti fakt už kašlu“. Nebylo to podruhé, co mi dal tenhle „trest“. Podle mě se lekl, že jsem se postavila za sebe a přilítl ke mně a zatahal mě za kapucu. Teda pardon chytl a škrtil mě. Dala jsem mu jen takovou malinkou lehoučkou reflexní facku. Byla ta facka fér? Podle mně jo.
  Loni na dovolený jsem ležela ve stanu a on byl se ségrou a mámou venku. Ségra se zeptala na něco jako jestli si může dát ještě jeden rohlík páč měla hlad a on tam zase kvůli tomu kybicoval a kybicoval a jediná já ve stanu (byl blízko stanu) jsem slyšela že si pro sebe mumlá slovo m***a. Taky si o nás říká pro sebe spoustu takových věcí třeba p**a, k***a atp. To je dost na náctileté holky, kteŕe neví jak se bránit čtyřicetiletému volíkovi ne?
  Letos na dovolený nás chtěli vzít pěšky na pláž (mně to neva, ráda se projdu) a kamarádi co tam byli s námi nám nabídli, že jednu vezmou autem. Ségra šla, máma jí to dovolila a on zase spustil. Po dlouhých skoro šesti letech jsem už toho měla opravdu dost a v klidu jsem ho poprosila. Řekla jsem přesně „Jméno, prosím tě, nedělej to. Mně to vadí.“ Nebyla jsem zlá či nepříjemná jen... ráznější jestli rozumíte. Pak spustil, co si to dovoluju ale já mám pocit že ač jsem jen malá holka tak si dovoluje on. Nemyslíte?
  Dělal i horší věci ale to je na dlouho (nic ilegálního, jen zlého). Je schopný nás praštit a říct PrEvENtiVnĚ ale jako bolí to. Vadí mu, když jsme nemocné aby jakoby taky náhodou nedostal kašlík nebo tak. A všechno vyčítá mámě ale dává to sežrat i nám.
  Dělá i hodně zlých maličkostí a vždycky a všude a kdekoli kdykoli před kýmkoli. Se sestrou v se nemůžu ani pomalu bavit, protože když se hádáme tak... se hádáme a když se spolu zasmějeme tak jsme ✨sTrAŠnĚ oTrAvNé✨ a je zase nakakán. Člověk si možná řekne „Typka určitě přehání“ ale tak jako mně to moc nepřipadá. To je asi to nejsmutnější. Dříve jsem si na něm všímala těch hezkých věcí a ty zlý jsem přehlížela. Ale těch hezkých bylo méně a méně až si všímám jen těch ošklivých a mám tendenci to opakovat a to je asi to nejblbější.
  Moje otázky tedy jsou :
  Ta facička byla fér?
  Jaký je Váš osobní názor na tohle všechno?
  Moc děkuji za trpělivost, odpověď a čas. Vážím si vaší práce$>

  holka, 13 let, 15. července

  Milá dívko,

  obracíš se na poradnu se svým sdílením toho, co se děje doma mezi tebou a přítelem tvé mámy a s dotazem jaký je náš názor a zda-li je v pořádku, když ses bránila lehkou fackou. Myslím si, že celkově to, co popisuješ doma není v pořádku. Přítel by ti neměl dávat tresty v podobě dřepů, tahat tě za kapuci nebo na tebe řvát. Škrtit nebo jinak fyzicky napadat tě nesmí. Je moc dobře, že ses postavila za sebe. Facku bych jako ideální způsob neviděla ale to, že se ohradíš a odmítneš splnit ten trest, kdy ti přikázal dělat dřepy, tak je v pořádku. A moc dobře, že to umíš a dovolíš si to. Je samozřejmě možné, že i tím, že jdeš do puberty, tak se v tobě může probouzet více vzteku vůči příteli matky, více odporu a kritiky vůči němu. Psala jsi, že ses dřív snažila a víceméně dodržovala to, co on chtěl. Teď už se ti to dělat nechce neboť jeho chování vůči tobě se zhoršuje. Je pochopitelné, že se mezi vámi nyní bude nejspíš víc rozevírat ta vztahová propast. Nicméně to opravdu nikoho neopravňuje k tomu, aby se vůči tobě choval hrubě, využíval své převahy, ponižoval tě a slovně či fyzicky napadal. Přítel si k tobě toto nesmí dovolovat. Doporučila bych ti si o tom promluvit s mámou a domluvit se společně na pravidlech soužití. Tím, jak nyní přestáváš být malé dítě, tak by atmosféra doma mohla být stále těžší a těžší pro vás všechny. Potřebuješ pořád i určitou ochranu, bezpečí a klid doma. Byť můžeš mít nyní i víc bouřlivou povahu, cítit vzdor a negativní pocity vůči mámě a jejímu příteli. Pořád by to měl být tvůj domov, kde se cítíš v klidu a bezpečí a nejbližším lidem kolem sebe důvěřuješ.
  Pokud bys o tom, co se doma děje, chtěla psát víc podrobně, můžeš využít náš chat. Najdeš ho na stránkách Centra Locika. www.detstvibeznasili.cz. Najdeš zde dětské poradce, kteří si s tebou o tvé situaci promluví a případně s tebou i najdou možné kroky k tomu, aby se tvá situace doma mohla zlepšit.
  Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika.

  Rodiče

  Ahoj, potřebuju pomoct jak přestat na něco myslet. Asi před měsícem jsem byla u taťky (rozvedení rodiče) a byla tam svatba bratra taťkovi přítelkyně. Mě a mého bratra to nebavilo a tak jsme šli domů, ale řekli jsme že se vrátíme. Pak domů přijel taťka a řekl nám že můžeme doma zůstat. Ona tam zůstala sama a hrozně se opila. Ale fakt hrozně moc. Když jsme se pro ní vraltili tak to bylo celkem vpohodě. Jenže pak ona si šla lehnouts s mím 2 lettým bratrem a my jsme leželi v obýváku. Pak přišla za náma a začala řvát jak se chce s taťkou rozejít ať jde pryč a jak on ji šikanuje atd. Můj brácha dostal hysterák a hrozně se jí bál, on má jenom 7. Utékli jsme rychle nahoru do našeho pokoje a taťka tam s námi šel, že se nemusíme bát, že je jenom opilá. A když chtěl odejít tak ona přišla a začala mlátit na dveře a snažila se je rozbilt a jít za námi. Brácha na ní křičel že se jí bojí a ať vypadne. (Tak moc se jí bál že se odvážil použít slovo vypadne:-c) Nějak jsme to zvládli, ráno se nám omluvila a bylo to v celku ok. Taťka se s ní po té noci rozejít chtěl ale přesto jsem se nějak přenesla.

  Mě ale hrozně trápí, že ona v jednu chvíli zařvala: Vždyť on mě mlátí. A já nevím co si myslet. Můj táata je hrozně hodný a nikdy bych to neřekla. Ona řekla spoustu keců když byla opilá ale tahle věc mě hrozně zarazila. A já vím že by jí taťka nikdy nebouchl, tak proč si to pořád myslím??? Prosím pomozte mi. Já z toho malm hrozný trauma a už z toho nemůžu.
  Děkuju @)->-$>

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Ptáš na téma, které opravdu může vzbuzovat hodně nejistoty a obav a rozumím tomu, že bys ráda našla v tomto klid. Ptáš se jak na to přestat myslet. Zažila jsi něco, co v tobě vzbudilo otázku jak se tvůj táta chová k přítelkyni. Přítelkyně otce vinila z toho, že jí bije. Otec to popřel a řekl, že byla opilá a tedy nejspíš nevěděla pořádně co říká. Tobě to od té doby stále jde hlavou, jak to s tátou opravdu je, protože ty sama bys do něj nic takového neřekla. Přijde ti, že je hodný a sama s ním máš dobrou zkušenost. Na druhou stranu je zde i přítelkyně a je možné, že její zkušenost s tátou je jiná. Věřím tomu, že bys ráda našla odpověď, jak to tedy je. Jde o tak zásadní téma, že pouze přestat na to myslet není jednoduché. Nejspíš bude potřeba si o tom promluvit, jak s tátou, tak případně s přítelkyní. Řekni otci otevřeně o tom, co jsi slyšela a jaké to v tobě vzbudilo pocity. Máš na to právo, abys měla v tomto jasno. A máš právo na to, aby to v tobě vzbuzovalo pocity nejistoty či strachu. Je to v takových případech běžné a pochopitelné. Jde o jednu z tvých nejbližších osob. Samozřejmě pak je zde otázka, jak se k tomu postavit, pokud otec či přítelkyně opět potvrdí, že to tak bylo. Jde o velké téma a nejspíš bude potřeba si o tom dál s někým podrobně popovídat. Pak se můžeš případně ozvat na chat Centra Locika, najdeš ho na stránkách www.detstvibeznasili.cz. Zde můžeš podrobně probrat vše, co by tě k tomuto trápilo či zajímalo. Tak se neboj případně ozvat a můžeme o všem psát podrobně. Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Dobrý den,
  mám problém s rodiči. Zdá se mi, že moje mamka má mnohem radši mého mladšího bratra, i když říká že ne. Já pořád dělám domácí práce a bratr nic. Jen občas venku poseká trávu, nic víc. Taťka je celý týden v práci a vidím ho jen o víkendu a pozdě večer v pátek. Přes víkend se vždycky něco stane, pohádám se s rodiči kvůli úplné prkotině a trvá hrozně dlouho než dusná atosféra vyprchá. Moje omluvy neberou vážně, nadávají mi, říkají o mně hnusné věci atd. Taťka svůj názor mění podle mamčinýho, a kvůli tomu si ze mě dělají srandu, že si to myslím. Když se s nimi pohádá bratr, vyvázne z toho prakticky bez škrábance a je mu to úplně jedno. Taky mu mamka říká, jak je hrozně hezký a chytrý, což mě něříká vůbec a to mě hodně mrzí. Potom mi to bratr vždycky omlátí o hlavu. Jednou omylem řekl, že mu dělá radost, když se s rodiči hádám. Pořád mě provokuje, pošklebuje se mi a všechno na mě svádí, proto to vždycky odnesu já. Když se s rodiči hádám, dají mi trest a to většinou že jsem buďto bez mobilu (třeba i měsíc), že mi seberou peníze nebo že mi zabaví různé věci. Když se snažím se s nimi rozumně domluvit, ještě víc přitvrdí a dají mi víc trestů. Často nadhazují téma „když jsi byla malá...“ , to mě hrozně štve. Nechápou, že už to tak nikdy nebude a když říkám, že jsem se měla líp když jsem byla malá, že se ke mně chovali mile a měli mě rádi, jen to vyvracejí a smějou se mi. Myslí si, že když mi kupují různé věci, že bych měla být spokojená. Ale peníze nejsou všechno. Vůbec spolu nekomunikujeme, nejezdíme na výlety, nehrajeme žádne hry, nechodí s námi do bazénu.
  Mohli byste mi prosím poradit, jak mám vylepšit vztahy s rodiči (bez toho abych se musela zbytečně omlouvat za věci, které nejsou jenom kvůli mně), jak se vyhýbat hádkám a jak vycházet s bratrem (je mu 11 let, nějaký rozum mít musí)?
  Děkuji předem za odpověď :-)

  holka 13 let, 7. července

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí nerovný vztah tvých rodičů k tobě a ke tvému bratrovi. Přijde ti, že ho mají radši, dělá méně domácích prací, projdou mu věci, které tobě ne a navíc se ti směje a provokuje tě. Věřím ti, že se v tom necítíš dobře a může ti to připadat nespravedlivé. Máš právo na to abys v tom cítila vztek a třeba i lítost nad tím, že tvůj vztah s rodiči není takový jako byl dřív. Věřím ti, že máš vztek na svého bratra. Rodiče by ti tvé pocity měli věřit, měli by tě v tom brát vážně a ne se ti za to smát a trestat tě. Není to dobré chování vůči tobě od nich. Je možné, že v tom hraje roli ta změna vašich vztahů, která přichází díky tomu, že jdeš do puberty. A to, co vám fungovalo ve vztazích dřív, když jsi byla mladší, tak nyní už nefunguje. Je to ale přirozené a běžné, že to takto mezi rodiči a dospívajícími dětmi je. Ptáš se, jak zlepšit vaše vzájemné vztahy s rodiči. vztahy jsou oboustranná záležitost a musí to chtít obě strany. Není to tvoje vina, chyba či pouze tvá zodpovědnost za to, co se mezi tebou a rodiči děje. I oni by to měli nyní vnímat a sami hledat cestu k tomu, co by vaše vztahy mohlo zlepšit, aby vám v tom oběma bylo dobře. To, co by nyní mělo být na prvním místě je vzájemná komunikace a pochopení. Od toho se vše další může odvíjet dál. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika.

  Rodiče

  Hádky rodičů

  Ahoj, nevím kde začít… mám hodně problémů (psychických). Prostě je to jako bych nesla velký kámen a všichni mi jich dávali ještě víc a doma to musím všechno pustit. Největší kámen jsou asi rodiče… pořád se hádají a já jsem takový typ člověka, že bych se radši někam zavřela než se hádat a vyřešit to… nemůžu si zvolit stranu. Oba rodiče mám strašně ráda, každý mě chápe v něčem jiném, ale je to ten pocit, že i když víte jak to ve skutečnosti bylo, tak se bojíte to říct, protože ta strana proti které to bylo se naštve a urazí. Nejde teď o to jak to snáším já… ale o to jestli nemáte nějaké tipy na jejich usmíření. Napadlo mě např. že bych zkusila napsat každému dopis o tom kde mají být, nebo něco zahrála, aby přiběhli oba a já je pak zamkla. Nebo taky zkopírovat jejich písmo, napsat jim dopisy jakože jsou od toho druhého… No už nevím, mockrát děkuji za čas a odpověď.
  ~A

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že máš v současnosti více problémů a rodiče k tomu nyní akorát přidávají, když by Ti naopak měli být oporou. Je úplně v pořádku, že je máš ráda oba, a že si nechceš zvolit stranu. Zároveň chápu, že by sis přála, aby se rodiče usmířili. Myslím si ale, že to musí vzejít od nich. Žádná lest, jak je dát dohromady nemůže zafungovat, pokud mají mezi sebou problémy.

  Píšeš, že o to, jak to snášíš, tu nejde, podle mě je to moc důležité. Co třeba můžeš zkusit udělat, je dát rodičům najevo, jak moc Tě jejich hádky trápí. Možná by je to mohlo motivovat k tomu, aby se snažili hledat nějaké společné řešení. Dospělým, kteří si spolu přestali rozumět, mohou pomoci v manželské poradně. To rodičům klidně můžeš poradit, pokud by byli ochotni si říci o odbornou pomoc. Klidně jim můžeš ukázat tuto naši odpověď, jestliže to pro Tebe bude snazší.

  Přejeme Ti jinak bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Rodiče

  Jak říct rodičům, že chodím s holkou ven?

  ahoj! pokusím se situaci popsat co nejstručněji. mí rodiče jsou ten typ, že když třeba jenom jdu ze školy s nějakou holkou, nebo čekám na bus a ona s ním náhodou jede taky tak čeká třeba vedle mě a naši mě vidí, tak hned doma následují otázky typu „kdo to byl? líbí se ti? ty s ní chodíš?“ a tak dále... dávám jim vcelku najevo že mi to prostě vadí, taky komu by nevadilo🤨... no jenže já si teď začal psát a chodit ven s jednou kamarádkou... navzájem jsme si k sobě řekli své city, které byly vzájemné :) no a prostě si myslím, že by bylo načase říct doma že s ní chodím ven, ale nějak abych se co nejvíce vyhnul otázkám tohoto typu... za jakoukoliv radu dopředu děkuju.

  kluk, téměř 15 let, 3. července

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Píšeš, že Tvoje rodiče hodně zajímá, s kým jsi v kontaktu, vyptávají se na dívky, se kterými se stýkáš, na Tvůj vztah k nim apod. Nyní se scházíš s kamarádkou, se kterou se máte rádi, a rád bys to doma řekl, ale vyhnul se otázkám.
  Je moc fajn, že sis našel dívku, se kterou Tě pojí vzájemné city. Chci ocenit, že to chceš říci rodičům a chceš, aby věděli, že někoho máš. Říkám si, že bude nejlepší, když jim v klidné chvíli řekneš, že chodíš s dívkou, a zrovna jim řekl ty podrobnosti, které je asi budou zajímat (kde jste se poznali, kam chodí do školy, jak dlouho spolu jste, kolik jí je apod.). Tak už dopředu naplníš jejich přirozenou potřebu o Tobě i jí vědět co nejvíce. Pak jim můžeš říct, že by Ti další vyptávání nebylo příjemné, a požádat je, aby to dál nedělali. Jak se nakonec zachovají, je už na nich, je možné, že jejich zájem bude silnější.
  Pokud se rodiče budou nadměrně vyptávat, můžeš mluvit o tom, že Ti to není příjemné, jaké pocity to v Tobě vyvolává. Můžeš se také rodičů zeptat, co potřebují vědět, aby to pro ně bylo „v pohodě“, a společně se domluvit.

  Držíme palce a přejeme pěkné zamilované léto,
  Modrá linka

  Rodiče

  Rodiče o mě mají velký strach a nikam mě nepustí

  Ahoj,
  Viem že ma nepoznáte osobne ale potrebovala by som počuť čo by som mala vo svojom živote zmeniť. Mám trinásť rokov, som jedináčik, moji rodičia sú starší, mama má 53 a otec 69. V škole sa veľmi snažím a tento rok budem mat samé jednotky. Otec trávi väčšinu času v záhrade a moja mama sa na to veľmi hnevá, bojím sa že sa už nemilujú ale chápem môjho otca, má rád svoju slobodu. Môj otec už mal deti takze prakticky mam sestru a aj brata ale nerozprávame sa, moja nevlastna sestra nema najlepši vztah s mojim otcom a brat tiez. Moji rodičia sú velmi striktný keď ide o chodenie von, sama von nemozem chodit, a aj ich chapem prečo mi to zakazuju, moje mesto býva castokrat nebezpecne, ale vždy keď sa ma kamošky spýtaju ci s nimi nepojdem von musím odmietnut. Na prespavacky už vobec nemozem chodit lebo si moji rodičia myslia ze by do bytu prišiel nejaký cudzí chlap a začal ma obtazovat, comu tiez chapem ale citim sa strasne ked sa vsetci bavia o tom ako mali prespavacku u seba a ja som nikdy na prespavacke nebola. Občas sa cítim vinne ked si pomyslim ze by som bola stastnejsia ak by som mala uz osemnast a moji rodicia by boli mrtvy. chcela by som cestovat, poznavat zakutia mojho mesta ale zaroven aj chapem obavy mojich rodicov, byva to tu dost nebezpecne. Nič by ich nikdy neprehovorilo a nechcem im zbytocne davat problemy lebo viem ze by sa o mna bali aj ked by ma pustili von. Moj otec mal infarkt a má to tazke, moja mama mala nádor v zaludku a stále má problemy. Pretoze nemozem chodit von sama, zacala som pisat imaginarne pribehy, do ktorých sa mi nie vždy chce, mám vela napadov a nikdy dostatok energie na to aby som niektore z nich napisala. A tiez.. ani ja nie som najviac zdravotne v poriadku. cez vikendy mi skoro vždy príde hrozne zle od zaludka a netusim preco, alergie nemam a jedlo ktoré jem je vzdy v zaruke. A problem je ten ze sa mi to deje len v piatok vecer a v sobotu vecer a nikdy inokedy. Moja mama mi hovori ze to je z toho dovodu ze sa cez cely týždeň stresujem kvôli skole a potom na konci tyzdna sa mi ten stres nazberá a vybuchne, ale neviem ci je to naozaj pravda.Som ticha ale pred ludmi s ktorými si rozumiem sa snazim byt rozvazna a mudra, pokladajú ma niečo ako najmudrejsiu z nasej skupinky ale to si nemyslim, matematika mi moc nejde, ale tento rok som sa prekonala a dosiahla priemer 1.33. Som stastna a zaroven aj smutna, uz ma nebavi zit stále ten istý den dookola ale zaroven mi aj staci iba pisanie mojej knihy a pocuvanie hudby. Ale obcas by som chcela ist von do parku a ist sa prejst, sama. Obavám sa ze moji rodicia by s niecim takym nikdy nesuhlasili kedze si myslia ze som este prilis mala a naivna a uverila by som všetkemu co by mi povedal nejaky muz na ulici ktorý sa ma snazi iba uniest, ale to vsak nie je pravda. Som rozvazna a zodpovedna, viem čo by som mala v takej situácii urobit, ale moji rodičia si stále myslia niečo ine. Snazila som sa im vysvetlit ako sa citim, ale nic z toho nezaberalo. Dokonca sa im aj snazim ukazat ze som dostatocne zodpovedna na to aby som mohla ist sama von. Nechapem preco sa na mna obcas hnevaju aj cez malickosti, mozno je to tym ze su uz starsi ale bola by som rada ak by si vazili ze sa mi dari a som pomerme vyborna dcera. Poslucham, nie som drza, ucim sa, robim si svoje domáce prace, snazim sa im pomôcť ak je naozaj treba ale stale mam pocit akoby sa na mna hnevali za nieco.
  Ďakujem za odpoveď.

  holka, 13 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, se kterou nám otvíráš příběh svého života. Ptáš se, co bys měla na svém životě změnit, když chceš být samostatnější, trávit více času se svými vrstevníky a žít život podobně, jako oni. To ale hodně záleží na rodičích, kteří však o Tebe mají strach a starají se, aby se Ti nic nestalo.
  Z Tvého dotazu vnímám, že se snažíš ke svému životu přistupovat odpovědně, že chápeš a respektuješ důvody rodičů, ale že Ti takto není dobře a potřebovala bys změnu. To je naprosto pochopitelné, jsi ve věku, kdy potřebuješ rozvíjející zážitky a aktivity, zkoušení nových věcí, být hodně mezi vrstevníky.
  Píšeš, že ses snažila to rodičům vysvětlit, říct jim, jak se cítíš a co potřebuješ, ukázat jim svoji odpovědnost. To chci hodně ocenit. Mrzí mě, že to nedopadlo tak, jak potřebuješ. Napadá mě, že by možná pomohlo vyjednávání: zeptat se rodičů, za jakých okolností bys mohla jít sama ven, na nějakou akci, na přespávačku. Pomoci by mohlo, kdyby například mohli sledovat Tvou polohu na mobilu, nebo kdybys jim po určitém časovém úseku zavolala. Nebo kdyby Tě třeba vyzvedla kamarádka, a byly jste venku spolu. V případě přespávačky by se mohli domluvit rodiče navzájem. Vím, že je to komplikované, ale mohlo by to pomoci.
  Mohla bys také zkusit oslovit dospělou osobu ve svém okolí, ke které máš důvěru a kterou znáš Ty i rodiče, třeba někdo z příbuzných - nevlastní bratr, sestra apod. Možná by mohli s rodiči promluvit oni a přimluvit se za Tebe.
  Také bys mohla hledat aktivity, kterým by rodiče důvěřovali, třeba nějaký příměstský tábor, pobyt, apod. Pokud by rodiče měli důvěru k tomu, kdo tábor pořádá, mohlo by to přinést změnu.
  Píšeš také, že Ti o víkendu bývá špatně. Máma Ti říká, že je to opadnutím stresu z pracovního týdne. Může to tak být, ale může to být i stres z víkendu, který budeš zase trávit sama doma. Možná, že kdybyste společně s mámou navštívili lékaře, nebo psychologa, našly by se příčiny a Tobě mohlo být líp.
  Píšeš o tom, že ses pustila do psaní knihy, určitě je to dobrá cesta, jak naplnit svůj čas a rozvinout svůj talent. Kromě toho ale opravdu potřebuješ víc času tráveného i jinými aktivitami, proto, abys mohla žít šťastněji, ale také se rozvíjet tak, jak ve svém věku potřebuješ.
  Z Tvých řádků vnímám, že si uvědomuješ všechno dobré, co Ti život přináší, i to, že máš pečující a milující rodiče. Je ale přirozené, že chceš něco změnit. Pokud by tato změna stále nebyla možná, můžeš zkusit kontaktovat psychologa, třeba školního, a zkusit to s jeho pomocí.
  Pokud bys chtěla, jsme k dispozici i na Modré linky - www.modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Rodiče

  Táta sází, kouká na porno

  Dobrý den, mám menší problém.
  Zjistila jsem že můj táta sází ( byl v polepsovne a nic) a kouká na porno (+ na spodní prádlo na internetu kde jsou polonahé ženy)
  Mám z toho hodně divný pocit. Píše si s jednou ženou a ta mu posílá své nahé fotografie a zjistila jsem že má 2× do týdne sex se sousedkou. Nechci k němu chodit (naší jsou rozvedeni) je mi to nepříjemné e ale kdybych to řekla rodičům byl by problém nebo by řekly že si vymýšlím. Občas je to u něj fajn ale i tak..
  Díky a hezký den

  Holka, 19. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je Ti nepříjemné, když víš, že táta kouká na porno a nahé fotky. Je důležité, aby se táta dozvěděl, že o tom víš. Dospělí se na takové věci občas dívají, al děti by je rozhodně vidět neměly, není to v pořádku ani z hlediska zákona. A hlavně to pro ně může být skutečně nepříjemné, jak píšeš. Nevím, jestli je pro Tebe možné to tátovi nějakým způsobem říct, klidně mu můžeš dát přečíst tuto naši odpověď. Určitě je důležité, abys se svými pocity nezůstávala sama. Můžeš se svěřit mamce, či jinému příbuznému, školní psycholožce (psychologovi), pokud na škole máte. Chápu, že je to téma, o kterém se může mluvit velmi nesnadno, ale je opravdu potřeba, aby Tě táta tomu, co patří výhradně do jeho soukromí, přestal vystavovat. Chci Tě tedy velmi podpořit v tom, abys na to nezůstávala sama. Můžeš se obrátit i na nás, pokud by sis o tom chtěla promluvit více, a to buď přes telefon, Skype nebo chat.

  Bezstarostné dny Ti přeje

  Modrá linka

  Rodiče

  Sebepoškozování, vztah s rodiči

  Ahoj,
  Začínám mít menší problém a tím je sebepoškozování, já nechtěla nikdy tohle začít ale já přijela z Rumunska a jsem v pohodě jenže doma už to tolik v pohodě není a mě už to štve hroznou dobu, no a jsou tu furt naštvaní i když jsem konečně začala něco dělat :(
  Pak mi vypnou wifi tak si píšu s někým přes zprávy a to jim vadí že utrácím peníze. Prostě když už něco dělám tak to nedokážou ocenit. A i přes přípravu na přijímačky na mě byli hnusní. Oni se ale pak chovají zase normálně, ale už je tak přestávám vidět a chtěla bych aby to bylo zase jako dřív :(.

  holka, 14 let, 19. června

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že vnímáš sebepoškozování jako problém a je moc dobře, že si říkáš o podporu a chceš to řešit. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys řekla o potížích se sebepoškozováním rodičům nebo někomu jinému dospělému, kterému věříš a zkusili jste společně vyhledat pomoc odborníka.

  Z toho, co píšeš, také čtu, že se doma necítíš moc dobře. Je důležité, aby o tom rodiče věděli. Jestli je to pro Tebe možné, bylo by dobré si o tom s rodiči promluvit. Říct jim, že vlastně úplně nerozumíš tomu, jak na tebe reagují, když jsou nespokojení ve chvíli, kdy máš Ty dojem, že je vše v pořádku. Je možné, že jde o nedorozumění, a když si o tom promluvíte, vyjasníte si to. Pokud by to pro Tebe bylo snazší, můžeš rodičům ukázat tuto naši odpověď, aby lépe pochopili, že komunikace mezi Vámi je skutečně důležitá. Přemýšlím o tom, zda by ses ve škole nemohla obrátit na školního psychologa (psycholožku) a obě témata zde probrat. Případně můžeš zavolat k nám na linku nebo využít chat, pokud bys situaci chtěla více probrat.

  Přejeme Tobě i rodičům, abyste spolu dobře vycházeli.

  Modrá linka

  Rodiče

  Koncert ve Španělsku

  Ahoj doufám, že mi poradíte.>X<-
  Hrozně moc bych chtěla na koncert jednoho zpěváka. A on má tenhle rok tour, ale v Česku už si lístky nejde koupit ( na koncert který bude v Česku). No a my o prázdninách jedeme na dovolenou do Španělska a zrovna v tom datu tam bude mít koncert. Je to asi jenom půl hodiny od místa kde budeme bydlet. Ale on má takový styl (lakuje si nehty a nosí holčičí oblečení), a rodičům ten styl hrozně vadí. Když jsem jim od někoho pustila písničku (byl tam vidět), tak se mě hned začali ptát.A tohle se ti fakt líbí?:-o
  Takže by na koncert se mnou určitě nešli. Je mi to líto protože, budu mít v září narozeniny. Rodiče řekli ať si vyberu něco do 2000 kč. A že mi to koupí. A vstupenka by stála kolem 1500 kč.
  Nevíte jak to zařídit. Mě nejdřív napadlo, že by mi rodiče dali jenom peníze a já bych lístky sama koupila. Ale na ten koncert sama jít nemůžu.
  Toho zpěváka poslouchám už tři roky, a hodně mě inspiruje. Je mi to hrozně líto a nevím co mám dělat.

  holka, 10 let, 10. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys chtěla jít na koncert svého oblíbeného zpěváka. Zároveň je opravdu složité jít na koncert ve Španělsku, kam by s Tebou musel jít někdo z rodičů.
  Nenapadá mě moc jiná možnost, než o tom s rodiči mluvit. Můžeš jim říct, že chápeš, že se jim jeho písničky líbit nemusí, ale že Tobě se líbí moc a je pro Tebe opravdu velký sen na ten koncert jít. A požádat rodiče, jestli by se s Tebou mohli zamyslet nad všemi možnostmi. Jednou z možností je koncert ve Španělsku, jak píšeš. Můžeš si přát lístky k narozeninám, za dva lístky by to však bylo kolem tří tisíc, což je více, než Ti rodiče nabízeli, navíc by někdo z nich musel jít s Tebou, i když se jim hudba nelíbí. Byl by s Vámi ve Španělsku ještě někdo jiný, kdo by s Tebou mohl jít, kdyby Ti rodiče byli ochotní koupit 2 lístky? Další možností je, zavolat si na předprodej lístků a domluvit se, jestli by Vám mohli dát vědět, kdyby někdo lístky vrátil. A domluvit si někoho jiného, s kým bys na koncert mohla jít, abys nešla sama. Další možností je, že koncert oželíš a počkáš si na nějakou další příležitost, mezitím si třeba i našetříš na lísky a zjistíš si, kdo by s Tebou na koncert případně šel. Možná s rodiči přijdete ještě na další možnosti nebo varianty již zmíněných možností.
  Tvoje účast na koncertě je podmíněna souhlasem rodičů, zkus o tom s nimi, pokud možno co nejvíce v klidu a nejrozumněji, mluvit. Pokud Ti souhlas nedají, je potřeba jejich rozhodnutí přijmout, i když bys z něj byla smutná. V životě se nám to stane mnohokrát, že se nám nesplní něco, co si třeba i hodně přejeme.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Neshody v rodině

  Ahoj!
  Opět přicházím s problémem v rodině, opět je na mě mamka naštvaná, částečně i právem a já si svou chybu že jsem babičce nezavolal uznal a omluvil se, ale ona do toho tahá mnohem víc věcí, kdykoliv chci pomoct tak je to špatně, prý si furt stěžuju, a to když jsem se dozvěděl, tak mi bylo jasný že už se nemůžu ani taťkovi svěřit. Co mám dělat? Já už nemám sílu to poslouchat, natož řešit...

  kluk, 14 let, 6. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s tím, že je na Tebe mamka naštvaná i přesto, že ses omluvil za to, co se stalo. Přijde Ti, že už se nemůžeš svěřit ani taťkovi. Už nemáš sílu to poslouchat ani řešit.
  Zkouším si představit, že to je asi hodně náročné, když se s rodiči chceš domluvit, ale jakoby mamce pořád něco vadilo. Je mi líto, že se to teď ve vaší rodině děje a chápu, že se v tom necítíš dobře. Do komunikace může vstupovat spousta věcí, třeba i z minulosti a aktuální nálady a někdy se to může projevovat i tak, že se zdá situace vyhrocenější, než třeba ve skutečnosti je. Je normální, že se střídají různá období, kdy se rodině celkově i jednotlivým jejím členům daří lépe a kdy hůř. Projevuje se to pak i ve vzájemných vztazích a komunikaci. Moc bych Ti přála, aby toto období bylo brzy klidnější. Někdy se situace uklidí sama časem, často je ale potřeba tomu nějak dopomoct – mluvit s rodiči o tom, co Ti vadí, co Ti je líto, co bys potřeboval jinak a za co jsi naopak rád. Mrzí mě, že máš pocit, že to zasáhlo i do vztahu s taťkou. Ráda bych Tě povzbudila, abys tomu dal ještě šanci a s taťkou sis to mohl vyříkat. Dej si ale čas, až na to budeš mít chuť a sílu. Možná máš další příbuzné (prarodiče, tetu/strejdu), kterým by ses mohl svěřit s tím, co se děje, snad Tě vyslechnou a třeba i pomůžou v řešení.

  Držíme palce, abys mohl být v rodině o trochu spokojenější.
  Modrá linka

  Rodiče

  Rodiče se rozvedli

  Ahoj Alíku moji rodiče se rozvedli a když mi bylo 8 nebo 9 tak moje máma vyrazila na 2 až 3 měsíce na školení jenže nebyla na školení ale byla za svým přítelem . Jenže můj táta byl s námi doma.
  A teď na otázky:

  1. Je normální cítit se špatně ?
  2. Proč by moje máma obviňovala tátu za to že nám nic nedává za prachy a že nám nikdy nic nekoupil ?
  3. Je normální že se nás máma snaží odstřihnout od táty ?

  Ahoj Kiwi,

  pokládáš nám několik, nejsem si však jistá, zda je všechny dobře chápu, neboť jsou trochu vytržené ze souvislostí. Mohu ti zodpovědězt jen tak, jak jsem je já pochopila.

  Situace po rozvodu nebývá snadná ani pro rodiče, ani pro děti. Jestliže se tedy někdy cítíš špatně, přijde mi to naprosto pochopitelné. Každý se někdy cítí špatně. Pokud by však Tvé pocity byly neustále jen nepříjemné, je důležité svěřit se někomu z rodičů a vyhledat pro Tebe podporu psychologa, který Ti může pomoci se se situací rozvodu i se svými pocity vyrovnat. Může to být i školní psycholog (psycholožka), pokud ho ve škole máte.

  Co se týká Tvé druhé otázky, nedokážu Ti odpovědět, co si máma myslí, to ví jen ona. Možná by Vám táta opravdu mohl dávat více, možná je to jen dojem mámy. A také je tu možnost, že máma sama se s rozvodem úplně nevyrovnala. I proto může zkoušet odstřihnout Vás od táty, jak píšeš ve svém třetím dotazu. Třeba má ale dojem, že jste s tátou víc než s ní. Neznám Vaši situaci a nemohu ji posoudit. V každém případě však máte právo na oba rodiče a chci Tě tedy podpořit v tom, že můžeš oběma rodičům dávat najevo svá přání a pocity. Je velmi důležité, aby rodiče věděli, co jejich děti prožívají.

  Přejeme Ti klidnější dny.
  Modrá lina


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!