Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Rodiče

  Ahoj,
  moji rodiče se chtějí rozvést, a já se toho velice bojím, sama pociťují že jejich vztah není zas tak dobrý, ale teď už narážím čím dál více na to, že se to stává skutečností. Dokonce to sami potvrdili, že by k tomu mělo dojít. Chci aby byli spolu i když Vím že spolu šťastní nebudou, ale nevím co mám udělat.
  Všude čtu že děti v pubertě to snáší nejhůře, že pak budou závislí na alkoholu a drogách. Což já nechci!
  Také by mě zajímalo, co se třeba po rozvodu děje, jak se život změní atd.?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 23. března

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že máš z rozvodu rodičů obavy, je to přirozené, děti chtějí mít oba své rodiče. Mnohdy, po čase, až se všichni vyrovnají s novým řádem a s novými pravidly, se vztahy po rozvodu zlepší, protože odezní důvody napětí a nedorozumění mezi rodiči.

  Na otázku, jak se život po rozvodu změní, Ti nedokážeme přesně odpovědět, nevíme, pro jaké uspořádání by se rodiče rozhodli. Jendou z možností je, že děti zůstanou u jednoho z rodičů a s druhým rodičem se vídají podle dohody. Jinou možností je střídavá péče, kdy děti nějakou dobu žijí s jedním rodičem a nějakou dobu s druhým. Je přirozené, že máš teď obavy, co bude dál, chtěla bych Tě však povzbudit, že rozvod rodičů nemusí vést k závislosti na alkoholu ani drogách. Řadě dětí i dospívajících se toto náročné období podaří překonat a být v životě úspěšní.

  Ráda bych Tě podpořila v tom, abys o svých obavách a pocitech se svými rodiči mluvila, aby ses jich ptala na všechno, co potřebuješ vědět. I přesto, že rodiče mají právo se rozvést, Ty máš právo dostávat odpovědi na své otázky, i prožívat cokoli, co ohledně případného rozvodu rodičů cítíš.

  Více klidu Ti přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj poradno chodím na jeden sportovní kroužek ale kvůli koronaviru tam nemůžu chodit. Trénuju doma ale mamka něčím vytřela podlahu a strašně to škvrčí a zakazuje mi pak trénovat. Chce se mnou cvičit ale k tomu jsme se nedostaly. Doma se nudím protože mamka mě nechce brát ani na procházky takže jsem na mobilu a na aplikacích na kterým mám taky limit.Jinak mamka je na mobilu závislá (sama to i přiznala) Nemůžu tam v poho udělat skoro nic protože na všechno mám limit a na všechno potřebuji povolení. Takže se ptám jak mamku zbavit závislosti, mě limitu i když už jsem o to mamku mnohokrát prosila a co bych mohla jinýho ďelat doma abych se nenudila . Prědem děkuji za odpověď .

  holka, 11 let, 21. března

  Ahoj,

  věřím, že zákaz vycházení hodně ovlivnil Tvůj i mamčin každodenní život, chápu, že se doma nudíš a trápí Tě limity, které Ti mamka dala. Ráda bys také, aby mamka nebyla tolik závislá na telefonu.
  Říkám si, že může chvilku trvat, než si doma zvyknete na nový režim a vyjasníte si, co kdo potřebuje k tomu, abyste vše lépe zvládaly. Je to úplně nová a nečekaná situace pro nás všechny. Nevím, jakému sportu se věnuješ, proto teď, bohužel, nedokážu doporučit konkrétní způsob, jak bys ho mohla trénovat i jinak. Říkám si ale, že by ses mohla s mamkou zkusit domluvit, jak by se to dalo udělat, aby podlaha tolik "neškvrčela". Můžeš si také promyslet, jak bys současná pravidla/limity potřebovala po dobu karantény změnit a konkrétní návrh předložit mamce. Ohledně nudy - můžeš se zkusit zamyslet, co jsi vždycky chtěla zkusit, ale ještě ses k tomu nedostala. Pokud Tě baví sport, můžeš si najít různé návody na internetu, jak sportovat i doma, na youtube existuje v souvislosti s karanténou spousta inspirace - třeba různá taneční videa, návod na žonglování, domácí překážková dráha apod. Je taky moc fajn zůstat s kamarády (třeba ze školy) v kontaktu, můžete sdílet nápady, co doma děláte a jak to celé zvládáte.
  K mamčině závislosti na telefonu - Tvoji mamku neznám, nedokážu proto takto na dálku říct, co zaručeně pomůže, na každého člověka funguje trošku něco jiného. A hlavně, vždy musí chtít hlavně on sám, nejde druhého člověka závislosti "zbavit", spíš ho jen podpořit. Napadá mě, že si s mamkou můžete dát společně nějakou výzvu, třeba, že se na internet v telefonu podíváte např. jen dvakrát anebo třikrát za den, a to na omezený čas.

  Zdraví

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj. Mě trápí můj vztah s pravým tátou. Někdy je to dobrý a někdy ne. Rodiče jsou rozvedený 2 roky. Jezdím za tátou každých 14 dní na víkend. Vždycky mě vyzvedne s úsměvem a vypadá že je i rád že mě vidí. Většinou z něj cítím že se těšil a tak mám radost a usmívám se. Poslední 2 měsíce ale byly dost špatné. Táta je podrážděný a vzteklý a když se usměje je to faleš. Jeho vítání probýhá pořád stejně ale já už se neusmívám. Jsem spíš nervózní a roztřesená co zase přijde. Dřív jsem vždycky byla rozlítaná a vyváděla jsem blbosti a srandy. Teď raději jen potichu sedím a bez dovolení si nedám ani pití ani si nepustím televizi. Bojím se že tátu rozčílím. On umí bouchnout a za ty 2 měsíce jsem to párkrát zažila a fakt na to nerada vzpomínám. Nevím jak se mám vlastně chovat a co mám udělat aby byl táta zase takový jako dřív. Chci cítit že mě má rád a nebát se třeba zakašlat nebo cinknout příborem o talíř. Hodně mu myslím pomáhám. Chodím nakupovat a myju nádobí, pomáhám mu dělat oběd nebo mu vařím čaj a kafe. Nějak už to ale bere jinak než dřív. Poraďte prosím co mám dělat aby se táta změnil a byl zase jako dřív. Myslíte že je to moje vina? Nechci o tátu přijít. Mám ho pořád ráda. Mám mu to říkat že ho mám ráda i když se mračí? Bojím se že by řekl že mě už rád nemá. Nevím o tom že bych mu něco provedla snad jen to že jsem se jednou ztratila a musel mě hledat ale dopadlo to dobře. Může se ještě pořád na mě zlobit??

  holka, 11 let, 10. března

  Ahoj,

  je moc fajn, že se ptáš na to, co Tě trápí, člověk má sdílet s druhými, nejlépe s těmi doma, blízko Tebe.
  Jsem přesvědčená, že změna v tátově chování nemá nic společného s Tebou, nedávej si vinu a nic si nevyčítej. Neboj se táty zeptat, co se s ním děje. Zkus mu popsat své pocity, spolu s tím, že sis všimla změny v jeho chování. Neboj se zeptat, zda tato změna souvisí s tím, jak jsi se ztratila. Já si myslím, že ne. Zkus mu říct i to, jak se Ty cítíš u něj doma nyní, v poslední době, když nevíš, co se děje a to způsobuje Tvou nejistotu a zmatky při chování, kdy se např. bojíš I jen cinknout příborem. Tvůj táta možná řeší nějaké osobní problémy a to se logicky odráží na jeho chování. Měl by ale vědět, jak se cítíš Ty a co to znamená pro Tebe. Druhému do hlavy nevidíme, táta netuší, co si Ty myslíš. Říci mu, že ho máš ráda, můžeš kdykoliv, bez ohledu na to, jak se tváří. Takové sdílení by mu mělo udělat radost. Pokud by Ti to pomohlo v konverzaci, můžeš mu klidně ukázat Tvoji zprávu, kde už jsi to vlastně jednou hezky všechno napsala, klidně i s naší odpovědí.

  Píšeš, že táta umí i bouchnout. Nevím, jestli to teď myslíš tak, že umí "bouchnout do stolu", nebo jestli občas bije Tebe. Pokud Tě bije, je třeba tátovi v bití zabránit, to není v pořádku.
  Můžeš se svěřit také mámě, popř. jinému dospělému, kterému věříš. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, můžeš sdílet i s ním/ní, to uleví. Pokud by školy byly nadále zavřené, můžeš zkusit zavolat i na nějakou linku důvěry, třeba k nám (608 902 410) nebo na linku bezpečí, kde je to zadarmo (116 111).

  Přejeme Ti zlepšení atmosféry v tátově domácnosti.
  Modrá linka

  Rodiče

  Dobrý den poradno. Dneska jsem se chtěla svěřit s něčím..co mě trápí už delší dobu, ale stále jsem to v sobě dusila...Jde o to, že má matka se občas nechová úplně nejlépe (dle mého). Nevím jestli je to vpořádku, ale matka řeší jen školu a nic jiného ji nezajímá. Ve 4 přijdu zdrcená ze školy (chodím na 8 leté gymnázium) A Matka hned začne říkat ať se jdu učit. To by bylo ještě poměrně normální..tady je ale problém v tom, že když chci s něčím poradit (většinou v matematice která mi dělá problém) Matka hned začne pomalu přisilovat na hlase až začne nehorázně řvát po celém domě, že jsem tupá a blbá a, že nejsem normální a ať se jdu léčit (když jí třeba řeknu jednu chybu v teorii z učiva.) No a to se nikdy nestávalo..poslední půl rok to se to začínalo takto zvrhávat. Až do zítřka kdy dostala nějaký záchvat(?) kvůli jedné chybě při ústním zkoušením a vzala tálíř a bouchla s ním o stůl a poté vzala stojan na noty hodila ho na zem potom vzala věšák s oblečením a prudce to strhla na zem. Nakonec vzala krabici a tašku s pastelkama a hodila to na mě a vysypala to po celém pokoji. Ja jsem plakala a málem jsem se zadusila a nakonec jsem nachvíli omdlela. Potom jsem se vzbudila a Matka řekla ať to uklidím a zmiznu do háje. Ovšem toto nikdo neví - Sestra jezdní domů jen na víkend (je na koleji) A táta není věčně doma. Matka se na veřejnosti naopak chová mile a hezky takže já vypadám jako ”ta špatná” Přemýšlela jsem, že s tím něco udělám, ale bohužel nemám žádné kamarády..jen jednu moc daleko :(( Taky je matka dost náladová takže jak kdy se chová takto. Už nevím co mám dělat.....
  To vše a předem děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek dne.

  holka, 12 let, 14. února

  Ahoj,

  mrzí mě, že Ti matka takhle nadává - úplně chápu, že Tě to trápí a je moc dobře, že ses s tím rozhodla někomu svěřit a nebýt na to sama. Matčino chování mi nepřipadá v pořádku - máš právo cítit se doma dobře a mít pro sebe podporu. Je v pořádku ptát se rodičů na radu, když si při učení s něčím nevíme rady, je také v pořádku a normální, že se nám v některých předmětech daří více a v jiných méně. Málokomu jde všechno perfektně.
  V tom, co píšeš, jsem zachytila, že matka se takto dřív nechovala, že se to "zvrhává" posledního půl roku. To mi připadá docela důležité. Takhle na dálku nedokážu určit, proč se matka takto v poslední době chová. Určitě se nám můžeš ozvat na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde bychom měli prostor vše probrat více dopodrobna než takto po emailu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Chtěla bych Tě moc podpořit, abys o tom řekla i někomu dalšímu z dospělých ve Tvém okolí, komu věříš - ať už někomu z rodiny (třeba tátovi, babičce, tetě) oblíbenému učitelovi anebo školnímu psychologovi, pokud ho na škole máte. Můžete společně hledat možnosti, co by se dalo dělat.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Rodiče

  Dobrý den, vím že jsem teď položila několik dotazů najednou, a omlouvám se, nenapadlo mě že to mohu shrnout do jednoho.
  Od malička nejsem taková holka která má ráda jednorožce, princezny a růžovou. Stejně jako moje sestra. Také jsem měla vždy odpor k líčení, barvení vlasů apod. Teď se ale můj názor na takové věci změnil. Strašně bych si přála mít nabarvené vlasy (ne celé jenom konečky). Také bych si ráda občas lakovaná nehty. Bojím se mámy zeptat, protože vím že se jí ty věci nelíbí a nevím co by na moji změnu názorů řekla. To vůbec neusnadňuje to že má sestra je pořád takový ,, víc klučičí'' typ, a máma čeká že budu stejná. Také se u mé sestry neprojevuje téměř žádná puberta a s tím že já v pubertě jsem se také nemůže vyrovnat.

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 2. února

  Ahoj,

  chápu, že teď hodně přemýšlíš o změně, kterou na sobě pozoruješ - když se najednou víc zajímáš o holčičí věci, ráda by sis obarvila konečky vlasů, občas nalakovala nehty. To mi připadá úplně normální a pro dospívání velmi přirozené. Nepokládáš nám konkrétní dotaz, napíšu Ti tedy spíše několik svých postřehů k tomu, co jsi napsala.
  Umím si představit, že váháš, co na takovou změnu bude říkat Tvoje máma. Neznám ji, proto nedokážu určit, jak bude reagovat. Myslím si, že máš právo na to být jiná než Tvoje sestra, zajímat se o jiné věci, mít radost z něčeho jiného. Je docela možné, že takový rozdíl mezi Vámi už máma taky vnímá. Nevím, kolik je Tvé sestře let, jestli je starší anebo mladší než Ty – říkám si, že I to může hrát nějakou roli. Můžeš si o tom s mámou zkusit v klidné chvíli promluvit, říct jí o tom, co je pro Tebe teď důležité. Můžeš to třeba zkusit probrat I s někým dalším z rodiny nebo s kamarádkami – třeba mají podobnou zkušenost, jako Ty, a budou ji s Tebou sdílet. Pokud bys to téma chtěla probrat více do hloubky, můžeš se na nás obrátit na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj, mám staršího bratra, který je, no, trochu jinej než ostatní. Ne, že by byl nějak extra divný, jen ho zajímají úplně jiné věci a nikam nechodí, třeba s kamarádama. Já bych třeba za 2 roky chtěla začít občas chodit ven s kamarády (třeba 1 za měsíc) ale rodiče jsou zvyklí na bratra. Táta je na mě dost majetnicky. Nevím, jestli jak bych je měla přesvědčit, abych třeba za ty 2 roky někam šla a dala si tam třeba sklenku vína, nebo tak, když na to vůbec nejsou zvyklí?

  holka, 14 let, 19. ledna

  Ahoj,
  chápu, že přemýšlíš, jak to bude, až budeš starší, a jestli Tě rodiče budou pouštět ven, když jsou u Tvého bratra zvyklí, že s kamarády nikam moc nechodí. Dva roky jsou docela dlouhá doba na to odhadnout, jak to přesně bude. Každopádně, máš právo na to být jiná, než Tvůj bratr - je docela možné, že i rodiče vidí, že se v něčem lišíte, že máte jiné zájmy, jinak si přejete trávit volný čas. Chtěla bych Tě podpořit, abys o tom zkusila mluvit s rodiči upřímně - mluvit o tom, co je pro Tebe důležité a proč. To může pomoci posílit vzájemnou důvěru. Postupem času se můžete domluvit na určitých pravidlech, které budou platit, když budeš chtít jít s kamarády ven. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, podle toho se pak můžeš třeba znovu poradit - kontakty na Modrou linku najdeš na adrese: www.modralinka.cz.

  Hezké dny přeje

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj, potřebuji poradit a to z mém chováním.
  Přijde mi že se chovám strašně.. (moc neuklízím, moc doma nepomáhám, moc se neučím, hodně věcí flákám, neustále mám nějaké kecy, chovám se k sourozencům špatně řvu na ně,....) prostě moje chování a přístup k rodině a ostatním věcem je jedním slovem katastrofa.... Měla bych si vážit toho co mám a ráda bych vše chtěla změnit a začít od začátku a to co nejdříve změnit se na 100% a začít pořádně fungovat jako sestra, dcera, vnučka.. Poradíte mi jak? Jak si správně rozvrhnout čas a vše stíhat? Jak nebýt protivná a zla? Předem děkuji za odpověď AHOJ

  holka, 13 let, 15. ledna

  Ahoj,

  oceňuji, že se dokážeš nad sebou zamýšlet, záleží Ti na tom, jak se chováš k ostatním. To je určitě důležité, zároveň mě mrzí, že se vidíš tak moc sebekriticky. Připadáš mi jako moc fajn přemýšlivá a citlivá dívka, která se k ostatním nechce chovat špatně a chce na sobě pracovat. Říkám si, jestli na sebe teď nejsi až moc přísná - v dospívání se toho pro člověka hodně mění, někdy není lehké se se vším hned popasovat a vždy uhlídat svoje emoce, které si někdy dělají, co chtějí. To je přirozené a stává se to každému z nás, nikdo nejsme dokonalý a ani jak píšeš, nejde být vždy stoprocentní. Když se nad tím zpětně dokážeš zamyslet a následně se případně omluvit, může to situaci ulehčit.

  Ohledně pomoci v domácnosti to je v každé rodině jinak. Můžete se někdy v klidné chvíli posadit a určit si společně nová domácí pravidla, kdo, co, kdy bude dělat a která práce je čí povinnost. Je také možné takový týdenní režim zapsat a vylepit na ledničku nebo někam po ruce a pak už se jím "jenom" řídit. Můžeš si zkusit pořídit třeba nějaký pěkný diář, kde si můžeš všechny aktivity plánovat, zapisovat a poté odškrtávat.Není reálné změnit se ze dne na den o 100 %, jak píšeš, to by asi nesvedl nikdo a věřím, že by to ani nebylo dobře, byla by škoda ztratit sama sebe, to, v čem jsi jenom Ty jedinečná a originální.

  Vyplatí se spíš pomalé, stálé, malé krůčky. Změnit jednu věc, teprve až se nový zvyk usadí, pak zkusit udělat další. A netrápit se tím, pokud se to nepovede hned napoprvé. Podpořit Tě můžou i blízcí v rodině či mezi kamarády, možná řeší podobné problémy. Když by sis nevěděla rady, oslovit můžeš třeba i školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo se ozvat i na naší Modrou linku (www.modralinka.cz). Nemusíš na to všechno být sama.

  K tomu Ti držíme palce.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj poradno,
  už dlouho jsem přemýšlela, kam napsat s tento komplikovaný dotaz. A nějak jsem se dostala sem na Alíka a doufám, že mi dokážete nějakým způsobem poradit. Je tu strašně moc detailů, které vynechám a budu se snažit to celé sepsat co nejvíc stručně..
  Jenom krátce o mě - žiju s mámou v podnájmu u jednoho rodinného známého už asi 6 let. Za tu dobu a i déle máma nemá žádného přítele a chodí do náročné práce, která jí ale vydělává docela malé peníze. Už podle zákonu se musí o mě starat. Dřív se starala i o mého staršího bratra ale ten bohužel v roce 2015 umřel. Asi za poslední rok jsem si začala na fotkách i z konverzací mezi jí, mnou, babičkou apod. všímat, že od doby, co jsem se narodila, tak je smutnější a děje se jí víc špatných věcí (třeba začala mít problémy s nadváhou, které před tím neměla). A když bratr odešel, tak na ní bylo vidět ještě víc, jak se trápí. A mám strach, že má nějakou mentální nemoc podobnou depresi nebo úzkostem.. A mám z toho pocity viny. Já sama jsem si zkoušela pár (i když nespolehlivých) testů deprese na internetu, podle kterých mám střední závažnost deprese a nemyslím si, že máma je na tom lépe. Čím jsem starší, tím víc mě trápí, jak se cítí ona a víc si uvědomuju problémy života, do kterého jsem se narodila. A jak mi ty problémy komplikují život. Takže finální otázka zní: Jak pomoci mámě ale i mně abychom se necítili tak, jako teď aby o mě neměla až moc velký strach?
  Děkuji za snahu pomáhat dětem s problémy a dotazy <3
  Zatím ahoj

  holka, 16. ledna


  Ahoj,

  je dobře, že se snažíš opatřit si odpovědi na otázky, které si kladeš. Nežijete s mámou jednoduchý život a tak si zřejmě mnohem dříve než Tví vrstevníci uvědomuješ složitost a nároky života. Netuším, kolik je Ti roků, ale každopádně u nás ze zákona zodpovídají za děti do 18 let rodiče. Je to tedy zařízeno tak, že o Tvé zdraví a bezpečí má pečovat Tvá máma, rozhodně Ty neneseš zodpovědnost za to, jak se daří mámě, natož pak vinu. Zároveň chápu, že Ti mamčino trápení není lhostejné. Chtěla bych moc ocenit, že se pro Vás obě snažíš hledat pomoc.

  Zkus to s mámou někdy v klidu probrat. Máma možná vůbec netuší, že si o ni děláš starosti. Smrt Tvého bratra ji nutně musela poznamenat. Není divu, že se změnila, poznamenaly ji tvrdé zkušenosti, ale to ještě nemusí znamenat, že by musela být nějak nemocná. Testů, vztahujícím se k depresi, si na internetu spíš nevšímej, není to něco, čím by ses měla řídit. Má-li někdo pocit, že má depresi, měl by se obrátit na odborníka, který bude znát odpověď i způsob pomoci. Máte-li na škole školního psychologa, neváhej se na něj obrátit se svými starostmi, mohl by Tě podpořit a dát Ti třeba i nějaké kontakty na odborníky. Jsi-li z Brna či okolí, můžeš navštívit i poradnu Modré linky, podrobnosti najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Můžeš se na nás obrátit také na telefonické lince, Skypu, WhatsAppu anebo chatu, kde je možnost vše probrat podrobněji.

  Přejeme Ti upřímně zlepšení všeho, co Tě trápí.

  Modrá linka

  Rodiče

  Dobrý den
  Chtěla bych se vás na něco zeptat. Mám normálně dva rodiče a bratra a bydlíme v malém bytě jsme v jedné místnosti 3 a vůbec mi nedovolí nikam jezdit i když moje kamarádky i mladší můžou tak by jsem chtěla bydlet u babičky a dědy tady u nás ve městě bylo by to lepší měla bych vlastní pokoj u nich pomahali by mi s učením a měla bych větší volnost jako dečka v mým věku a doma by měli víc prostoru a klidu beze mě. Tak se vás chci zeptat kdybych se odstěhovala k dědovi jestli by to bylo trestný nebo tak kdyžtak jak by se to mohlo udělat abych normálně mohla bydlet u nich? P.S doma je to fakt hrozný ani bych tomu neříkala domov :(

  holka, 14 let, 7. prosince 2019

  Ahoj,

  mrzí mě, že se doma necítíš dobře, je dobře, že ses rozhodla svěřit. Dokážu si představit, že by sis přála mít pokoj sama pro sebe, mít více volnosti, a že Ti bydlení u prarodičů připadá jako dobré řešení. Vzhledem k Tvému věku by s přestěhováním museli souhlasit rodiče, kteří jsou zodpovědní za Tvou výchovu. Nevím, do jaké míry jste spolu tuto možnost už řešili.
  Nevím ani, jaký názor by na to měla babička s dědou (z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi s nimi mluvila o tom, že bys chtěla bydlet u nich). Na tom samozřejmě taky hodně záleží.
  Chtěla bych Tě podpořit, abys sis s rodiči zkusila nejdříve v nějaké klidnější chvíli promluvit - upřímně jim říct, co Tě trápí, co Ti vadí a co bys potřebovala k tomu, aby ses doma cítila lépe - třeba najít nějaký kompromis v tom, kam a kdy bys mohla s kamarádkami někdy vyrazit. To stejné můžeš taky probrat s babičkou a dědou. Říkám si, že kromě samotného přestěhování existuje také varianta trávit u babičky a dědy víkendy a odpoledne po škole - zkus zvážit a probrat doma i s prarodiči také tuto možnost. Kdybys chtěla situaci probrat více podrobně, je možné zavolat k nám na telefonickou linku, skype nebo whatsapp (www.modralinka.cz).

  Veselejší dny přeje

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,

  Chtěla bych se vás zeptat na jednu vec, jestli potřebuju psychologa, nechci bejt za chudinku nebo tak něco, jen si chci trochu popovídat a řešit můj problém. Nízké sebevědomí.
  A další je, že se prostě neumím bavit s holkama z 8 a 9, s klukama, mou ségrou, mámou a mým strejdou ( mým nevlastním tátou). Hodně mě to mrzí, hlavně u ségry, je sice o 13 let starší nez ja, ale mrzí mě když sedíme vedle sebe třeba v autě a já si s ní proste nemám co říct, nebo spíš nevím co mám říct, a když konečně něco řeknu tak se cejtim jak 5-lety dítě co mele kraviny, a pak si to všechno davam za vinu.

  Vždycky jsem byla taková nemluvná a ticha. Nikdy jsem s tim neměla nějaké velké problémy. Ale nástupem do 7. třídy se všechno začalo zhorsovat a já zavlažování vnímat své nedostatky a chyby a že jsem jiná, totiž mám nejlepší kamarádku známé se od dětství ale teď nám všem začíná puberta a ona je úplnej opak mě předvádí se, s každým se dokáže bavit, skamaráditskamarádit, je velmi oblíbená, baví se s klukama atd..

  Myslím že to začalo u mě mámy, nemám s ní moc dobrý vztah.
  Už od mala mi do hlavy cpala věci jako „ze jsem se nikdy neměla narodit, že jsem ji zkazila život, že jsem to nejhorší dítě na světě” atd. . Vánoce jsem až tak do mych 8 let strávila tak že jsem byla s mým strejdou doma, máma byla v ložnici celé dny prospala a když jednou za čas vylezla, a byly hádky, taky si pamatuju že jsem k Vánocům dostal tvrdnouci hmotu, nebo tak něco , a ha jsem ji z toho vyr9bila hrnicek, a ona přišla do kuchyně a já jsem ji říkala že jsem ji vyrobila hrnicek a ona se na něj jen koukla a pak ho s chodila na zem. Po prázdninách jsem zažila nejhorší období mého života, první školní den jsem chtěla jít s kamarádkama ven a tak jsem ji zavolala a ona mi to nedovolila a řekla že jestli nepřijdu doma tak zmlátí tyčí. 7.zari jsme byli doma sami a ona mi sebrala mobil pak mě poslala jít roztřídit koš tak jsem šla když jsem to měla hotové tak jsem šla otevřít dveře ale klíče nikde všechny dveře zavřené okna taky tak jsem tam stala a
  Volala asi 5 ,. Pak otevřela a řekla mi něco ve smyslu „si chtěla jít pryč ne!? “ tak jsem šla pryč. Šla jsem 3 kilometry k mé kamarádce, řekly jsme to její mame a moje máma volala pak ji. Kamarádky mama mě pak dovezla k nějaký maminy kamarádce a ta mě tam servala, že se tam máma zhroutila atd. A nakecala ji to že přeje jsem řekla že jdu roztřídit koš ale jsem zdrhla. No a druhý den byl příšerný řekla mým že má nádor a později jsme zjistili že to není pravda.
  Bylo toho mnoho a tohle je jen malá část z toho .
  Sice je to teď lepší už se nehadame ale minulost NIC nespraví.
  Nikdy si se mnou nepopovidala nikdy v životě bych si s ní napovídala o kluk ach nebo tak prostě jako matka selhala.

  Ještě něco. Asi jsem divná ale někdy si představuju, že jdu že školy pohádalam se s kamarádkama jdu domů ráno se vzbudím, pohádal se smou mámou jdu do školy a srazí mě auto. Budu měsíc v kómatu. Zhruba po 3 měsících přijdu do školy budou měnit všichni rádi. Budu oblíbená atd..

  Omlouvám se že je to moc dlouhý, ale musela jsemrozpovídal. rozpovidat

  holka, 12 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, co prožíváš s mámou. Umím si představit, že Tě takové chování Tvé mamky velmi zraňuje. Někdy mají rodiče takové problémy se sebou, že nedokáží být takovými rodiči, jaké by si děti přály a zasloužily.
  Neznám Tvoji mámu, nemohu soudit z Tvé jedné zprávy. V každém případě Tě chci podpořit, aby sis pro sebe našla podporu, nejlépe právě psychologa, na nějž se ptáš. Je důležité, abys nebyla na vše, co prožíváš, sama. Psycholog / psycholožka Ti může být podporou, může zvážit, jak závažné je chování Tvé mámy vůči Tobě, spolu s Tebou hledat další členy rodiny, kteří by mohli být na Tvé straně, zastat se Tě. Stejně tak společně můžete pracovat na Tvém sebevědomí, zlepšování komunikace a dalších záležitostech, které Tě trápí. Neváhej tedy a vyhledej si pro sebe pomoc, kterou si zasloužíš. Pokud máte psychologa / psycholožku ve škole, je možné obrátit se na něj / ni. Pokud ne, pomoci Ti s objednáním může kdokoli z rodiny, či ze školy, komu věříš.
  Kdybys potřebovala o tom, co prožíváš, mluvit s někým dřív, než se Ti podaří k psychologovi dostat, můžeš se obrátit na nás na Modré lince (všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz) nebo nonstop a zdarma na Linku bezpečí (tel. 116 111).

  Přejeme Ti, aby se co nejdříve dostalo podpory a pomoci.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku a spol,
  mám problém který mě tíží a nevím co s tím.
  S rodinou bydlím v babičině domě a babička nás chce vystěhovat. Každý měsíc minimálně třikrát nám vyhrožuje (ale dnes to bylo asi zatím nejhorší). Když jdu do školy, když jedeme k dědovi,prostě pořád. Rodiče jsou pak nepříjemní a hrozně hákliví.
  Já tyhle věci a atmosféry nemám moc dvakrát v lásce a dokážu se pak klidně i rozbrečet. Rodiče a brácha mi sice říkají ať se o to nestarám, ale ono to jaksi nejde. Co mám dělat?
  Děkuji předem za odpověď.

  holka, 12 let, 18. listopadu 2019

  Ahoj,
  dovedu si představit, že je pro Tebe opravdu nepříjemné pravidelně od babičky slyšet, že vás jako rodinu vystěhuje. Chápu, že to nejde jednoduše ignorovat nebo to vytěsnit, protože napjatá atmosféra jen tak nemizí. Nevím, proč to Tvoje babička tak má a jaké jsou důvody, že to stále opakuje. Ale přemýšlím, jestli ses na to někdy rodičů zeptala a zda Ti to vysvětlili. Někdy jsou vztahy v rodině komplikované a je těžké jim z pozice dítěte porozumět, ale možná by Ti to rodiče mohli nějak blíže vysvětlit. Můžeš se jich také zeptat, jestli to oni nějak řeší, jestli mají nějaký plán do budoucna, pokud by to stěhování nastalo apod. Více informací by Tě mohlo alespoň trošku uklidnit.
  Také mne napadlo, jestli by šlo si s babičkou o tom, jak to prožíváš a jak moc Tě to trápí, promluvit. Myslím třeba někdy, až bude babička v klidu a bude mít dobrou náladu. Hodně to záleží na tom, zda se na to cítíš a jestli si dovedeš představit, že by to bylo možné, protože babičku znáš a víš, jak reaguje. Pokud vyhodnotíš, že to dobrý nápad není, dělat to nemusíš.
  Přemýšlím také o tom, co bys mohla udělat, abys nemusela u scén, které jsou Ti nepříjemné, být. Není nic špatného na tom, že když se ocitneš v situaci, kdy babička začne znovu vyhrožovat, někam odejít. Pustit si třeba hudbu do sluchátek a nechat řešení na dospělých lidech, kteří by se měli postarat o to, aby tuto situaci vyřešili mezi sebou.

  Přejeme Ti, aby se situace u vás v rodině uklidnila.
  Modrá linka.

  Rodiče

  ahojky...mám takovou zápletku co se mi stala..tak asi začnu..noo měla jsem kluk a bylo vše v pohodě a byla jsem šťastná a pak jsem u něj měla spát..ale neřekla jsem to máme,řekla jsem jí že budu spát u kamarádky jenže ona na to pak přišla..měla jsem výprask jak nikdy předtím..pak jsem mu poslala fotku v kalhotách vím,neměla bych to dělat ale stalo se no..máma se zlobila ještě víc a zmlátily mě jako nikdy předtím..zakázala mi se s ním stýkat a už ho nesmím nikdy vidět jenže já jo asi fakt moc miluju ..a jak byla ta fotka tak ten kluk to dál na veřejnou stránku s čím mě velmi zklamal..mám teď ostudu v celém městě..máma mi teď vůbec nevěří a já nevím jak její důvěru získat zpět.. každopádně co si o téhle celé situaci myslite??děkuji předem za odpověď

  Ahoj,
  je fajn, že se svěřuješ se svým příběhem a dovedeš přiznat i věci, které z Tvé strany nebyly zrovna správné. Dovedu si také představit, že se Tvoji rodiče hodně zlobili a narušila se tak důvěra mezi vámi. S důvěrou je to tak, že se velmi dlouho buduje, ale hodně rychle ztrácí. Bude tedy nejspíš nějakou dobu trvat, než se Ti podaří důvěru rodičů znovu získat zpět, ale není to nemožné.
  Hodně záleží na tom, jestli jsi třeba dokázala přiznat svou chybu a omluvit se jim, to by mohl být dobrý začátek. Jako další krok je potom nejspíše důležité dodržovat pravidla, která Ti rodiče nastavili, aby mohli vidět, že jsi spolehlivá a umíš držet slovo. Nevím, jak jste dořešili fotku, kterou Tvůj kluk vyvěsil na veřejnou stránku, měl by ji určitě odstranit. Chápu, že jsi do něj zamilovaná, ale i on porušil základní pravidla důvěry ve vztahu a je teď na něm, aby znovu Tvoji důvěru mohl získat i on. Ptáš se také na náš názor. K tomu mohu napsat, že každý v životě udělá nějakou chybu nebo průšvih. Většinou se to dá ale napravit a do příště se z toho všeho může člověk poučit a stejné chyby neopakovat.

  Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj potřebuji poradit ohledně mamky hodně pracuje většinou přijíždí v 8 večer a ráno vyjíždí ve 4 ráno a některý dny se ani nevrátí domů ale přijde mi trapné si s ní povídat prostě už mě to nebaví ale zas je mi líto mé mamky protože je celý den v práci a doma se jí nikdo nevěnuje táta se většinou dívá na televizi a sestra je u svého kluka takže mi jí přijde líto a že jí může připadat že pracuje zbytečně co mám udělat aby nebyla smutná ale abych se jí nemusel furt věnovat

  Ahoj,
  je mi líto, že má tvoje maminka tak těžký život a musí tak tvrdě pracovat. Zároveň je hezké, že máš ohledy na city jiných lidí a nechceš mamince ublížit. Nevím, co si mám přesně představit pod tím, že se jí musíš „furt věnovat.“ Je samozřejmě v pořádku, že si s tebou chce maminka povídat, ale pokud si nárokuje veškerý tvůj volný čas, naprosto chápu, že je to pro tebe nepříjemná situace. Zkus proto najít nějakou „zlatou střední cestu.“
  Rozhodně není trapné si se svými rodiči povídat. Jsou to jedni z tvých nejbližších lidí a zůstanou jimi po celý tvůj život. Byli a budou tu pro tebe, kdykoli je budeš potřebovat a určitě si zaslouží z tvé strany respekt a empatii.
  Zkus se proto spíš zamyslet nad tím, proč už tě povídání s maminkou nebaví. Možná jste ustrnuli na tématech, která pro tebe už nejsou zajímavá. Ale to vůbec neznamená, že ti maminka nemá co říct. Přemýšlej nad tím, o čem by sis rád povídal (rozhovory s dospělými se přece nemusí omezovat jen na to, „co bylo ve škole“). Zajímej se třeba o to, co maminka prožila, na co myslí, co jí trápí a co naopak dělá radost. Může ti vyprávět o svých vzpomínkách a zážitcích z dětství a ujišťuji tě, že jednou budeš na tyto společné okamžiky moc rád vzpomínat.
  Zároveň by vůbec nebylo špatné promluvit se s tvým tatínkem a říci mu, co cítíš. Že je ti maminky líto, protože tvrdě pracuje a doma se jí nikdo nevěnuje. Protože svůj díl viny na tom určitě má i on a třeba ho to přiměje zamyslet se nad svým chováním a trochu ho upravit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Rodiče

  Zdá se mi, že mě nikdo nemá rád. Nepamatuji se, kdy mi máma řekla něco hezkého. Spíš na mě pořád křičí, dává mi povinností tak moc, že to nezvládám. Sebrala mi telefon, protože si rozbila svůj (píšu přes bráchův). Z tátou se rozvádějí. Sestra mě mlátí za každou maličkost. Když jí máma dá úkol, řekne mi ať to udělám já a mámě je to jedno. Ostatní sourozenci mě taky nemají rádi. Mám chuť spáchat sebevraždu každou chvíli. Už jsem dokonce plánovala skočit z mostu nedaleko domu.

  Pomozte mi, co mám dělat?

  Ta která chce pomoct, 24. září 2019

  Ahoj,
  díky za důvěru. To, o čem píšeš, zní vážně. Mrzí mne, že zažíváš pocit, že Tě nemá nikdo rád. Je toho hodně, co teď musíš prožívat - křik mamky, rozvod rodičů, bití od sestry a další věci. To je na jednoho člověka opravdu dost. Nedivím se, že se u Tebe objevují myšlenky na sebevraždu. Věřím ale, že existují jiné cesty a možnosti, jak se cítit zase dobře. Ráda bych Tě podpořila v tom, je hledat. Říkám si, že bys teď asi potřebovala zažít trochu klidu a pohody, ale také podporu a pochopení. Důležité je, abys měla někoho, kdo by Ti se vším mohl pomoci a podpořit Tě. Pokud to není nikdo z rodiny, zkus se zamyslet, jestli existuje někdo, komu důvěřuješ a komu by ses mohla svěřit. Může to být třeba teta, babička, sousedka, učitelka nebo někdo, s kým se cítíš dobře. Už to, že to můžeš s někým své pocity sdílet, často přináší alespoň malou úlevu. Také mne napadlo, zda máte ve škole školního psychologa? Tomu by ses mohla také svěřit.

  Nabízím Ti také volání nebo chatování na naší lince www.modralinka.cz, kde můžeme hledat další možnosti, jak by ses mohla cítit lépe. V každém případě bych Ti chtěla říci, že nejsi sama, a povzbudit Tě v tom, hledat další podporu.

  Přejeme Ti, ať se brzy cítíš lépe.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,
  mé dvě sestry se už odstěhovaly, ale já jsem i přesto doma přebytečná. Kdykoliv chci s něčím pomoct, odbudou mne s tím že pomoc nepotřebují. Ale když jedna ze sester přijedou, najednou je to Jolano ukliď nádobí, Jolana zatop v kamnech, jak to že tu není dříví na zátop?, Jolano to už jsi zase na počítači? atd. Všichni v rodině a i ve škole mají fascebook, ale já ho mít nesmím, nevím proč. Můžu se tě tedy zeptat co mám dělat aby mě brali jako člena rodiny? Děkuji...

  holka, 13 let, 22. září 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že se doma cítíš přebytečná. Věřím, že tam máš své místo i přesto, že třeba není zrovna potřeba s něčím pomoci. Připadá mi důležité, abys se svými blízkými upřímně mluvila o tom, jak se doma cítíš, co bys potřebovala jinak, co Tě trápí, jak o tom přemýšlíš. Otevřeným rozhovorem tak můžeš zjistit, jak to mají ostatní a jak Tě berou.
  Také na Tvou další otázku, proč nesmíš mít Facebook, Ti můžou odpovědět jedině rodiče. Chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála zeptat na to, co Tě trápí a zajímá. Nemusíš v tom být sama, požádat o podporu můžeš i své další příbuzné, kamarády, nebo i někoho ve škole, školního psychologa či učitelku, které důvěřuješ.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka