Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Rodiče

Ahoj Alíku, mám takový problém. Nesnáším svého otce...Teda jako mám ho ráda ale jednoduše ho nemohu vystát. Strašně mi vadí. Nesnáším když je doma, nebo když si se mnou chce povídat, nejraději se mu vyhýbám a při rozhovoru (který se snažím aby byl co nejkratší) se mu radši ani nedívám do očí. Štve mě , jak musí mít vždycky pravdu, nenechá si poradit (např s technologií které rozumým mnohem víc než on) a taky ZAJÍMÁ SE JEN O SEBE. Každou sobotu v zimě musím jezdit lyžovat, ikdyž lyžování z celého srdce nesnáším, ale musím kvůli němu. Taky jsem jednou měla teplotu 38 a otci se chtělo udělat si výlet na kole a já musela s horečkou šlapat 30 km na kole, z čehož jsem samozdřejmě chytla zápal plic a následující 2 měsíce proležela. Ani nedokázal uznat že to byla jeho chyba tahat mě s horečkou na kola, když jsem mu výslovně řekla, že jet nechci protože to s horečkou nezvládnu. Za tu cestu jsem několikrát brečela protože jsem už nemohla. Horečka se mi zvýšila a zkuste si s teplotou 40 šlapat na kole do kopce a ještě k tomu ve 30 stupních.......Doteď neuznal svou chybu a ještě mi pořádně vynadal a zabavil telefon že jsem brečela.
Prostě myslí jen sám na sebe. Koupil si loď (raft) za 14 tisíc a mně ani není schopnej zaplatit antivirus na počítač a pak je naštvanej že tam mám pořád nějakej vir..........né že by neměl peníze, mu se jen nechce ale na své záliby si čas najde....
Taky mě jednou bere jako dítě a jednou jako puberťáka což nesnáším. V Ikei jsem si prohlížela takovýho pěknýho plyšovýho medvěda. Zeptala jsem se mamky jestli by jsem ho nemohla dostat k narozeninám. Mamka souhlasila....nojo ale pak se ozval tata. "Co? Jí budeš kupovat medvěda? Takovýmu puberťákovi?" No takže jsem bez medvěda. Takže jednou jsem pro něj takovej puberťák a následující den příjde a pohladí mě po hlavě jako nějakou kočku. Co mi taky vadí je to, že sprostá slova jsou u nás tabu. Tím nemyslím, že by jsem chtěla doma mluvit vulgárně, ale štve mě to, že stačí když řeknu Ty vole a hned je z toho navětvi a nejradši by mi dal zaracha. To k tomu nemůže přistupovat trošku s nadhledem? Jednou jsem místo pizzu řekla omylem .....ty víš co....všichni se smáli jen tata to rozhodně jako strandu nebral a úplně na mě vyjel. Tak jako sprostá slova u nás jsou i "klucy". Mít kamaráda kluka? Zapomenout. Jít s klukem ven? Nech si zdát. Nedejbože mít nějakýho kluka????? Rychle zapomenout. Jednou mě ani nechtěl pustit na oslavu jednoho kluka od nás ze třídy, kterej je ještě k tomu gay (hraje si s poníkama) a na té oslavě byla věková kategorie spíše 10 a níž. Pořád se ptal jestli jsou jeho rodiče doma a nejradši by jim snad zavolal. Všechny moje kámošky tam rodiče hned pustili ale jediná já jsem se musela doprošovat. Teď trochu vtipná ale přece nepříjemná historka: Tata večeřel rajskou polívku a přitom vyplňoval mou návratku na školní výlet. Odevzdal mi ji už vyplněnou a na návratce takovej velkej flek. Co by to mohlo být? Samozdřejmě rajská polívka......Když jsem ho na to upozornila co myslíte že řekl? Zapíral že to on neudělal a obvinil z toho mě. A to myslel seriózně. Jak mám pak trávit čas s takovým člověkem kterého nesnáším? Nejhorší je, že ten člověk je můj vlastní otec......

holka, 13 let, 12. června 2018

Ahoj,

tak jsi nám vypsala spoustu příběhů z vašeho rodinného soukromí. Sice tak trošku do vašeho rodinného života a Tvého vztahu s otcem nahlédneme, ale posoudit to vše takto na dálku tak docela nejde. Je zřejmé, že Tě otec zapojuje do svých aktivit, věnuje Ti svůj čas, ovšem také - jak píšeš - neumí uznat vlastní chybu a především hledí na to, aby bylo po jeho. Že Tě s horečkou neměl brát na výlet na kole je snad každému zřejmé, netuším, co ho mohlo vést k tomu, že se tehdy zachoval tak, jak se zachoval, pokud věděl, že jsi nemocná. Říkám si, co na to asi říkali ostatní členové rodiny, mamka, prarodiče, apod. Pokud jsi kvůli tátovi strávila 14 dní nemocná, mělo by to být něco, co je zajímá, a měli by se snažit něčemu takovému napříště rozhodně zabránit.

Celá řada lidí ve Tvém věku mívala a jistě v současnosti má problémy se svými rodiči, je to patrně něco, co je nedílnou součástí dospívání. Ovšem důležité je, aby ses učila dávat tátovi najevo své city a názory a to zcela klidně, jasně a srozumitelně. Máš právo mít své pocity a své názory a mohou se od těch tátových lišit, to je úplně normální. Je nyní na Tobě, aby sis dokázala vydobýt své nové místo v rodině. Místo už nikoliv dítěte, ale dospívajícího mladého člověka, který se mění a mění se i jeho názory a nároky na prostředí, kamarády, na život jako takový. Rodiče mají někdy velký problém umět se vyrovnat s tím, že jejich děti dospívají, uvědomit si, že by je měli začít brát jinak, víc jako dospělé, dopřát jim nejen více prostoru, zaslouží-li si důvěru svých rodičů, ale chtít po nich i plnění domácích povinností, které jsou vhodnou přípravou na samostatný život.

Co by mohlo pomoci, je vyříkat si v rodině, jak komu je, co potřebuje a co mu vadí. Ideální je, stanovit si doma určitý čas, kdy máte všichni volno a klid a někde, nejlépe mimo domov - třeba v čajovně, cukrárně, restauraci - si zajít na něco dobrého a potom si v klidu (tomu napomáhá veřejná místnost), vyříkat své názory, co se komu z vás líbí či nelíbí na tom, co se doma děje. Zásada je vypnout mobily, věnovat se jenom povídání o rodině a naslouchání, neskákat si do řeči, raději mít po ruce papír a tužku a poznamenat si to, co Ti/vám běží hlavou, abys/te to nezapomněla/li. Každý by měl dostat stejný čas k vyjádření svého názoru. Jsi plnoprávný člen rodiny stejně jako táta, máš tedy právo do rodinných záležitostí také mluvit a projevit svůj názor. Je fajn pokud mohou být taková setkání pravidelná.

Co se týká financí, tam je to trošku jinak, Ty zatím nevyděláváš a nepíšeš, že by Ti chybělo něco zásadního - tedy jídlo či základní ošacení, střecha nad hlavou, apod. Tady záleží jen na rodičích, co navíc se rozhodnou Ti opatřit, neměla bys srovnávat to, co táta koupí sobě a Tobě, takhle to opravdu nefunguje. Až budeš dospělá a budeš sama vydělávat, budeš to Ty, kdo bude určovat, co se s Tvými penězi stane, zda je budeš šetřit, či si něco koupíš poté, co uspokojíš základní potřeby - tedy nájem, inkaso, jídlo a oblečení.

Přejeme celé rodině, ať se její jednotliví členové naučí mezi sebou správně komunikovat. Co dnešní době moc a moc schází, je právě osobní komunikace, bez pomoci techniky.

Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku,mám problémy s tátou.
Táta mi pořád říká, že sem tlustá, přitom měřím 165 cm a vážím 58kg.
Říká mi at se hýbu, ale já se hýbu chodím každý den se psem s kamarádkou, ale i tak mi pořád říká dělej se sebou něco.Já se hýbu,ale ne až tolik jak ostatní děti, jsem kardiak a hlavně ted , když je horko tak jsem ještě více unavená.Každý den to sliším.Dnes mi řekl , že prodá moje kolo- moje kolo je tříkolka pro dospělé, protože neumím jezdit na kole ,chce ji prodat proto, že na ní jsem nejezdila v dubnu, je to pravda , ale já jsem se učila na příjmačky.Zdá se mi, že mě nemá tolik rád jak mého bráchu, protože hraje hokej, strašně mě s ním srovnává a je na mě naštvaný.Nebaví mě to každý den poslouchat.nevím co mám dělat.Děkuji

holka, 15 let, 16. června 2018

Dobrý den z Modré linky,

umím si představit, že to, co Vám táta říká, Vás zraňuje. Neznám Vás ani tátu, tak si úplně neumím představit, zda to třeba táta myslí dobře, jen to nešikovně říká, je necitlivý nebo Vám skutečně chce ubližovat. Důležité však je dávat tátovi, i lidem okolo sebe najevo, co prožíváte, jak se cítíte, co pro Vás je a co naopak není fajn. Možná si táta prostě jen neuvědomuje, že to pro Vás je nepříjemné a nikoli povzbuzující, třeba to od Vás potřebuje slyšet. Také je dobré nebýt se svým trápením sama. Zkuste se svěřit dalším blízkým osobám, například mámě, jiným příbuzným, kterým věříte, kamarádce, případně i někomu ve škole, u koho byste mohla najít podporu.

Přejeme Vám veselejší dny.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku já se chci v 18 odstěhovat do jednoho bydlení ale bojím se to říct rodičům chci se odstěhovat proto že mi nikde nedovoluji jít a furt na mého kluka nadávají bojím se že budou nadávat že se chci odstěhovat do toho bydlení oni totiž chtějí abych bydlela normálně v bytě ve svým jenomže já nezvládnu žít ve svým vlastním bytě jsem ze zvláštní na všechno jsem strašně pomala prosím poraďte mi jak to mám říct svým rodičům?

holka, 17 let, 7. června 2018

Ahoj,
chápu Tvojí zprávu tak, že bys od rodičů potřebovala více svobody a možná i lepší přijetí Tvého kluka. Chtěla by ses odstěhovat a osamostatnit, zároveň je tu překážka, že jsi pomalejší a nevíš, jak bys sama zvládla se o sebe a domácnost postarat.
Můžeš si s rodiči promluvit o tom, co cítíš a co bys potřebovala a zkusit společně najít kompromis. Můžeš se jich zeptat, co mají proti Tvému klukovi, že na něho nadávají. Také bys mohla zjistit, proč Ti nedovolují různé věci, abyste se vzájemně mohli lépe pochopit. Ty jim zase můžeš vysvětlit, co je pro Tebe důležité a co konkrétně bys chtěla, aby se změnilo. Můžete se domluvit, že se zkusíš osamostatnit postupně, např. vyhradit dny v týdnu, kdy se budeš sama starat o domácnost (vaření, nákup, úklid), nějak více si vymezit svůj osobní prostor - např. dny, kdy si pozveš kluka na návštěvu, co byste mohli podniknout společně, aby Tvého kluka mohli lépe poznat (např. společná večeře), že dáš rodičům vědět, kdy půjdeš ven a kdy se vrátíš, aby nemuseli mít starost. Toto postupné přebírání zodpovědnosti za svůj život a plánování času by Ti mohlo pomoci se postupně dopracovat k jistotě, že se zvládneš odstěhovat do vlastního bytu a tam dobře fungovat, může Ti pomoci si to předem doma postupně natrénovat, některé věci jsou spíše o zvyku a tím, že je člověk zkouší opakovaně, může se v nich stávat zkušenější a rychlejší.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Rodiče

ahoj alíku mám problém byla jsem na chalupě a hrůza babička mi nevěři v nečem řikala že at nelžu neporadil by si mi co s tím alíku

Nela 16 let, 3. června 2018

Ahoj Nelo,

uvádíte, že je Vám 16 let, proto Vám podle našich pravidel budu vykat.
Potíže s důvěrou mezi generacemi v rodině (děti s rodiči či prarodiči) jsou poměrně časté. Na každém vztahu je proto třeba neustále pracovat, vztah roste, buduje se, vyvíjí, a pokud o něj nepečujeme dostatečně, i zaniká, není to něco daného, a to ani v případě příbuzných i nejužší rodiny. Ve vztahu jsou nejméně dva lidé, a oba dva by měli o vztah usilovat a pečovat o něj a oba dva stejně chtít vztah mít a udržet si jej. Důvěra je podstatnou částí každého vztahu. Protože ve svém stručném dopise neuvádíte o co jde, a v čem a proč Vám babička nevěří, mohu psát jen takto obecně.

Nejlepší bude, s babičkou celou záležitost vykomunikovat. Zeptat se babičky, proč Vám nevěří, jaký má k tomu důvod a pokusit se její důvody vyvrátit. Není to však jednoduché, důvěru lze pozbýt během chvilky, znovu ji vybudovat dá podstatně více práce. Máte-li se ale rády, a to předpokládám, vše se vysvětlí. Určitě se můžete poradit s rodiči, kteří babičku znají mnohem déle, a proto Vám nejlépe poradí, jak v tomto případě postupovat. Je také možné se na to samé optat přímo babičky. Co můžete udělat pro to, abyste měla zpátky její důvěru a co se stalo, že jste ji ztratila.

Přejeme Vám, ať uspějete. Držíme pěsti.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a pomocníci, mám problém; tři čtvrtě
roku dělám sportovní gymnastiku ale ráda bych zkusila cheerleading. Asi nevíte co to je tak vám to zkusím vysvětlit: je to vcelku nový sport, skládá se hodně z akrobacie, lidských pyramid a tancování, trochu jako roztleskávačky. Problém je avšak v tom, že jsem z Karlovarského kraje,takže tady nic neseženu. Nejblíže je to v Plzni. Strašně moc bych chtěla chodit do jednoho určitého týmu, ale mamka mi to nechce dovolit, říkala jsem jí že bych klidně jezdila i vlakem(soudě podle sebe jsem celkem zodpovědná) obětovala bych proto všechno protože je to prostě můj sen. Ale mamka mi to prostě nedovolí, jsem z toho opravdu nešťastná fakt už nevím jak ji mám přemluvit. Vždyť 12 není zas tak málo ne? Nechápu co na tom ne vždyť v 13:30 mi končí škola, došla bych se psem, na autobus, na vlak a autobus na trénink, na autobus, na vlak, na autobus, domů. Nevíte jak jí mám přemluvit? Doma pracuju celkem hodně, snažím si po sobě uklízet, chodím s pejskem, známky mám ve škole opravdu dobré řekla bych, ale prostě je to můj sen a a všichni vždycky říkají jdi si za svými sny.
Prosím, nemáte radu jak mamku přemluvit?
Předem děkuji moc za odpověď.

holka, 12 let, 13. května 2018

Ahoj,
je určitě skvělé, že se snažíš splnit si svůj sen a tak vytrvale za ním jdeš. Nevím, kolik kilometrů bys musela za týmem dojíždět, ale možná, že má tvoje maminka nejen strach o tvou bezpečnost, ale třeba se i bojí, že bys příliš mnoho času strávila dojížděním a byla poté unavená a nestíhala své povinnosti. Také samozřejmě hodně záleží na tom, kolikrát týdně bys musela do týmu dojíždět.
Zkuste se s maminkou pobavit o tom, jaké jsou její důvody a argumenty proti tomu, abys do týmu chodila. Můžeš také zkusit navrhnout, že bys vyzkoušela pár zkušebních hodin, abyste viděly, jak bys to případně zvládala. Možná sama zjistíš, že takové dlouhé dojíždění je pro tebe příliš náročné. Nebo naopak možná maminka pozná, že to zvládáš a není to tak strašné, jak se domnívala a povolí ti do týmu chodit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Rodiče

Ahoj,
Mám rozvedené rodiče už asi 5 let, ale od té doby jsem ztratila důvěru k mé mámě. Byla na tátu v době rozvodu dost hnusná (shodila ho ze schodů, hodila po něm fén) ale tak i on na ní (měl vztekové záchvaty, že jsme se musely zamknout v koupelně, kopal do mé sestry, škrtil mámu,vyhazoval nám věci z okna, třeba ovladač od televize atd..). Od té doby jsem k nim oboum úplně ztratila důvěru. S mamkou se bavím, jezdíme spolu na kola ale nic intimějšího bych jí vživotě neřekla. Ostatní moje kamarádky říkají, že se jejich mamky s nimi baví o klukách, milování, a že vždy za nimi přijdou a začnou jim vše vysvětlovat. Moje mamka mě má furt za dítě. Řekla jsem si, že všechen můj volný čas budu trávit se svým novým valachem (jsem ráda že si mohu realizovat sen ale stálo mě to spousty trápení a časfo i bolesti), na kterého jsem si vydělala sama, jen abyste si nemysleli, že mi koupí, na co si vzpomenu....... předem děkuji za odpověď
Dej to prosím do rodičů

holka, skoro 14 let, 14. května 2018

Ahoj z Modré linky,

mrzí mě, že rozvod rodičů probíhal pro Tebe tak náročným způsobem. Muselo to být velmi těžké. Ve Tvé zprávě však nenacházím žádnou otázku. Děkuješ sice za odpověď, netuším ale, na co bych měla reagovat. Píšeš o ztrátě důvěry, krátce tedy zareaguji na tuto část. Ztracená důvěra se těžce získává zpět. Je však důležité to zkoušet. Možná by mohlo být pro začátek snazší začít si budovat důvěru k někomu, kdo Tě nezklamal, tedy třeba k prarodičům, tetě, strejdovi nebo někomu jinému z rodiny. Školní psycholožce, pokud ve škole máte nebo oblíbené paní učitelce. Nebo také nějaké fajn mamce některé z kamarádek, pokud vnímáš, že mají hezký vztah. I domácí mazlíčci jsou samozřejmě nápomocní.

Přejeme Ti, abys se svými nepříjemnými pocity nezůstávala sama.
Modrá linka

Rodiče

Aliku prosim, strasne moc te prosim o radu. Jaa, nevim kde mam zacit, ale je to uz strasne dlouho a a cim dyl to je, tak tim vic je to horsi. Doufam ze si to přečteš. Začněme třeba u moji matky. Kazdej tyden je opila a vyvadi, jinak je v pohode docela, ale nekdy taky ma proste z niceho nic takovou naladu, ze rve po vsech v rodine a to neni takovy to rvani, jak rve treba kazda mama, ale ja se ji bojim neco rict, protože nikdy nevime kdy ma blbou naladu, rve i po mym tatovi, proste po vsech, ze ji treba tata neumi nikam pozvat a oni se doslova hadaji. Nekolik sprostych slov rika. A kdyz je opila tak je to jeste horsi a to doslova, sverila jsem se moji kamosce, ktera chce abych nekam zavolala kvuli tomu co dela. Jednou kdyz byla opila, tak je agresivní, teda to je vzdy... Ale minule byla hodne. Kdyz jsem ji rikala at me necha a nerve na me protpze je opila, tak začala rvat jeste vic a zacli jsme se hadat. Nakonec to skoncilo tak, ze me zacala mlatit, ubranila jsem se, protože kdyz byla opila tak se motala, ale pak se me tata zeptal, proc mi tece z nosu krev, kdyz zjistil, ze je to od ni, tak se zacali hadat, jenze ona jak ma nejvetsi slovo v rodine, tk se ji vsichni boji, nakonec se ji tata jeste zastaval. Jednou po babicce hodila sklenenej kvetinac, kdyby babicka byla kousel vedle tak ji to trefí. Byla i na odvykacce, ale tam ji rekli ze neni alkoholik. Jednou mi rekla, ze jsem pia a deka co si domu privedla kluka. Je mi 16,nemuzu mit kluka? Tohle jeste neni vsechno, nevim jestli to sem muzu vsechno psat, protoze se bojim, ale jednou coz bylo asi pul roku zpet tak vzala nuz a chtela si podrezat zapesti, ale nastesti mela na sobe tlustou zimni bundu takze porezala jen tu zimni bundu. Ted to neni az tak psycho jako to bylo davno, ale je furt opila. A to je vsechno kvuli tomu ze nemuze mit decko. No a ten druhej problem co mam je ten, ze moje nejmladší sestra je nehorazne rozmazlenej fracek. Kdybyste videli jak se chova doma, a vubec... Jak se chova k rodicum. Za tyden moji rodice za ni utratili 13 000 kc, za kolo ktery stalo 9 000 a za tablet, kterej si vyrvala z niceho nic v obchode. Moje mama ji dela jen poskoka, muj tata taky, ve skole ma 5tky,protože se neuci. Tata ji nuti aby se učila, ale ona je tak rozmazlena, ze rekne ne, a nildo s tim nic neudela. Chtela bych jeste rict, ze je to uplna herecka, treba dneska si prohlizeli fotak s fotkama a ja jsem rekla, ze se chci taky kouknout a moje sestra rekla ne! Tak jsem si ji nevsimala a pak az si to prohlidli tak jsem se chtela kouknout taky ale moje rozmazlena sestra schvalne zala baterku z toho fotaku a kdyz jsem si ji chtěla vzit, tak zacala hrat komedii ze jsem ji prej mela buh vi co udelat, zacala jecet na celej barak a pritom jsem se ji ani nedotkla, hadejte co asi udelali moji rodice. Moje matka za mnou prisla zacala zas jak ona to umi vyvadet, začala me bouchat a rvat po mne at prej vypadnu z domu. Vubec se nikdo nezajimal o to jak to doopravdy bylo. A moje rozmazlena sestra se mi za rohem smala do obliceje, ze jsem dostala diky ni servany. Mimochodem ji je 8 let. Tohle nebylo poprve co tohle udelala a vzdy se to svede na me. V zadnymz rodicu nemam oporu, nemuzu se nikomu sverit co me trapi, byla jsem ve skole sikanovana, kvuli tomu klukovi co jsem vam uz jednou psala, ze mi sproste nadava, pomlouva me a mymu klukovi rika nepravdivy veci. Plus k tomu byla zahrnuta i kybersikana od toho stejnyho cloveka. Ja proste nevim, nemam žádný misto kde by mi bylofajn. Ve skole zazivam tohle, doma zazivam skoro to stejny. Jsem skareda, nejsem nikdo, nejsem nic. Nemam ani svuj vlastni pokoj, moje mama me doma nechce, bydlim u babicky, ale ani tam nemam pokoj, jen mistnost po dedovi a stul po mym strejdovi, jinak postel nemam spim s babickou v jedne manzelske posteli. Tak kde je sakra nejaka spravedlnost v tomhle, nikdo tohle nevidi, moji rodice reknoi ze za me utracijou nejvic, ale to neni pravda, vzdyt jsem jejich dcera a moje vlastni mama me nechce v dome, kdyz se zminim o tom ze bych chtela bydlet doma a mit pokoj, tak moje mama se zacne rozcilovat a řekne ze je to zbytecny. Mej zivot je jim uplne ukradenej. Nevim co mam delat aliku, prosim strasne moc bych chtela abys mi nejak poradil co mam delat, dekuju moc.

holka, 16 let, 14. května 2018

Dobrý den, z Modré linky,

mrzí mě, že se nikde necítíte dobře a píšete, že se nemáte komu svěřit. Umím si představit, že to tak vnímáte. Ráda bych Vás však podpořila v tom, abyste to nevzdávala a opakovaně zkoušela. Píšete, že táta se Vás zastal, u babičky bydlíte. Mluvte s nimi opakovaně o tom, jak se cítíte, nezůstávejte s tím sama. Možná by se našel také někdo další, třeba i ze širší rodiny, kdo by Vás mohl podpořit. Pokud máte ve škole školní psycholožku, právě to je člověk, u nějž můžete najít podporu. Pokud ne, třeba se můžete obrátit na nějakou fajn paní učitelku nebo vedoucí kroužku.

Svěřujete se zejména s tím, že o Vás není doma postaráno, což samozřejmě není v pořádku. Nevhodnou rodinnou situaci je možné řešit přes tzv. OSPOD - tedy orgán sociálně-právní ochrany dětí, který sídlí na nejbližším městském či krajském úřadě. I z toho důvodu by bylo dobré, abyste se obrátila na někoho dospělého, kdo Vás může podpořit. V tomhle směru Vám může být nápomocná například též linka důvěry, ať již naše Modrá linka, či Linka bezpečí, případně kterákoli jiná, kontakty najdete na internetu. Pracovník linky důvěry po dohodě s Vámi, může na OSPOD vše nahlásit.

Přejeme Vám zlepšení Vaší situace.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
Snažila jsem se najít podobný dotaz, ale nenašla jsem ho.
Asi před dvěma roky mi tady na alíkovi do zpráv napsal „kluk“ (samozřejmě to byl úchyl). Byla jsem pitomá a důvěřivá a dala jsem mu svůj Skype. A myslím, že už asi tušíte... Lichotky, falešné videohovory a pak taky fotky. Moje. Bez oblečení. Bojím se, že se ty fotky někdy vyvalí. Klidně třeba až, když si budu hledat práci, to je jedno. Mamce se to bojím říct. Jsem z toho příšerně vystresovaná a jenom by mi nadávala. Co mám dělat?

holka, 13 let, 11. května 2018

Ahoj z Modré linky,

je pravděpodobně zbytečné Tě teď dodatečně poučovat o bezpečném chování na internetu, sama už víš, že přesně to, co se stalo, je pravým opakem. Jestliže, jak píšeš, jsi z celé situace vynervovaná, je dobré nebýt na to sama, mít možnost o svých pocitech i o tom všem mluvit s někým, komu věříš a kdo Tě může podpořit. Zda se Tvé fotky někde objeví nebo ne, to samozřejmě nelze odhadnout. Pokud se však ten člověk vydával za někoho jiného, navíc, pokud byl starší 15 let či dokonce dospělý, je možné řešit vše i přes policii. Bylo by proto vhodné, aby tou osobou, které se svěříš, byla právě mamka. I přesto, že možná bude nadávat. Je za Tebe zodpovědná a měla by vědět, co se s Tebou děje.

Přejeme klidnější dny,

Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a všichni. Děkuji, že jste mi pomohli sebrat odvahu. S mým klukem jsme zase hodně pokročili jenomže je tu problém. S mým klukem jsem už půl roku což je docela delší doba. Moc se milujeme atd. Moji rodiče, ale nevědí, že mám kluka. Chtěla bych to říct alespoň mamce protože bych chtěla aby mě s ním pouštěla ven. Moje mamka mě nepouští ven ani s kamarádkou :( Moje sestra měla kluka až ve 14 a začla chodit ven taky až ve 14 a proto mě mamka nechce pustit ven. Říká, že jsem moc malá. Už si nevím rady jak jí to mám vysvětlit. Je strašně neoblomná, ale zároveň skvělá máma. A taky nevím jak jí mám naznačit, že mám kluka. Máma mýho kluka ví, že semnou chodí a chápe to, ale já se bojím reakce mojí mámy. Je to nekonečně složitý kruh :(

TERUNKA, 12 A TŘIČTVRTĚ (:), 11. května 2018

Ahoj,
ptáš se, jak mamce říct o tom, že máš kluka a že bys s ním chtěla chodit ven. Mamka Tě nepouští ven ani s kamarádkou, že prý jsi moc malá, přitom Ti už bude 13 let. Můžeš si zkusit v klidu s mamkou promluvit o tom, proč Tě nechce pouštět, čeho se bojí, říct jí, co bys potřebovala a jak to vidíš Ty. Možná by Tě mohla podpořit i starší sestra. Věřím, že byste mohly dojít k nějakému kompromisu, domluvit se na tom, že pokud by se mamka třeba bála, kde jsi, tak že bys ses jí ohlásila SMSkou, nebo bys byla u nějaké kamarádky doma, nebo můžou ostatní přijít zase na návštěvu k Tobě, možností je víc. Můžeš se jí svěřit i s tím, že máš kluka a ráda bys aby o tom věděla a třeba jí ho i představila. Možná, že pokud by se s ním rodiče mohli seznámit, promluvit si třeba i s jeho mamkou, nemuseli by se o Tebe bát a mohli byste se domluvit, jak by bylo možné se scházet. Už nejsi malé dítě a někdy je těžké navázat s rodiči více dospělou komunikaci. Věřím, že pokud se budou obě strany snažit, tak to časem půjde. To, co Tě trápí, můžeš probrat také třeba se školní psycholožkou, kamarády nebo sourozenci, abys na to nebyla sama.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku
Chtěl bych se zeptat jestli je normální když se na mě máma zlobí (třeba když nevyměním podestýlku osmákům) že po mě hází věci? Nechápu to...
Naposledy po mě hodila koště a trefila mě do Achillovy šlachy a dost to bolelo. Ani se neomluvila...
Děkuju za odpověď

kluk, 13 let, 3. května 2018

Ahoj,

Tvoje máma by po Tobě věci házet neměla, a to ani, když se na Tebe zlobí. Ve svém dopisu nepíšeš, jak často se to děje. Je možné, že ji vybouchly nervy výjimečně a třeba z mnoha dalších důvodů a je dobře, že se Ti nestalo nic vážného. Možná by sis o tom s ní mohl promluvit, někdy v klidu a říct jí, že Tě to mrzí a že tě šlacha bolela. Když ji také slíbíš, že se příště už o osmáky postaráš, mohlo by to mezi vám zase dobře fungovat. Pokud však máma po Tobě hází věci opakovaně a často, měl bys to někomu říct. Napadl mne táta, babička nebo někdo jiný, komu důvěřuješ a kdo by Ti mohl více pomoci.

Přejme Ti, aby ses doma mohl cítit dobře.

Modrá linka

Rodiče

Dobrý den!

Chtěl bych se Vás zeptat, jaký dárek byste mi doporučili dát mojí mámě na Den matek.

Moje mamka má rád masáže, lázně, sledování televize - Robinsonův ostrov a Co na to Češi, cvičení v dámském fitness centru a chov domácích zvířat.

Co se týče mých nápadů na vhodný dárek pro ní, tak mezi ně patří:

  1. příspěvek na masáž - 500 Kč
  2. příspěvek na 8 cvičení - 480 Kč
  3. příspěvek na 10 palačinek - 590 Kč

poznámka: Pokud bych jí dal příspěvek, poslal bych jí ho na běžný účet bankovním převodem a vytvořil bych poukázku a tu ji mamce předal.

Myslíte si, že bych měl zvolit jednu možnost z těchto tří, nebo je vhodnější pro ní jiný dárek?

Přeji Vám jinak hezký den, pěkné jaro a hodně zdraví!

kluk, 21 let, 6. května 2018

Ahoj,
než posílat peníze, zajdi do tebou vypsaných míst a zeptej se, zda nemají dárkové poukazy. Nemusíš posílat peníze, dárek zůstane překvaúení a jistě maminku potěšíš. A kterou z možností vybrat? Vyber tu, kde ti dárkový poukaz vystaví.
Potěší ale také květina a sladkost. Můžeš také pěkný dárek vyrobit, takový dárek jistě potěší.

Rodiče

Ahoj,
Moje rodiče jsou rozvedený a já (13let) s bratrem (15let) a sestrou (9let) bydlíme u mámy. Každý druhý víkend musíme k tátovi a jeden týden v měsíci máme být u něj. Ale má to háček... On je ná nás zlej a nepříjemnej. Nemám ho ráda ale chodíme tam protože to smlouva nařizuje. A pokud nechceme tak dělá problémy mámě a říká všem z naší rodiny že ONA nás k němu pustit nechce. My mu naopak říkáme že je to pouhý naše rozhodnutí a ať do toho mámu laskavě netahá. Ale marně.
On nám nevolá a nezajímá se o nás. Neví o nás NIC. Neptá se nás co děláme za kroužky nebo co máme rádi. Ale naštve se on na nás když mu nezavoláme nebo neřekneme o nějáké akci.
Často nám nadává že jsme ha**ové a ták. Občas nás mlátí. Máma většinu věcí ví. Když k němu nechceme tak nás nenutí. Má zdravotní problémy a migrény. Často se rozčiluje a chce s nim jít k soudu nebo zavolet sociálku ale my to nechcem. Je to na ní moc. Navštěvuje milióny doktorů a bere strašně moc prášků. Je dlouho v práci a přichází domů pozdě... Nechceme jí zatěžovat nezvládá to už teď. Asi jediné štěstí co nás potkalo je mámin nový přítel. Je hodný, pomáhá a ták. TO ON je můj táta. Mám ho strašně ráda a tráví se mnou nejvíce času. Ale o to teď nejde.
Minulej víkend jsme museli k tátovi. Sestra nešla protože měla v sobotu koncert se zborem. Táta to zjistil až v pátek protože se nezajímal. Máma mu řekla že může koupit lístek na místě. My s bráchou už měli lístek dávno koupený. Táta se strašně naštval a řekl že tam nechce protože nebude sedět vedle mě a bráchy. To že sestra zpívala sólo ho nezajímalo. Když jsme vyráželi tak nám řekl, že mu máme zavolat až pujdem domu. Cestou na zpět jsme mu zavolali kolem čtvrt na devět. On řval do telefonu a říkal že nás už mechce vidět. My jsme mu řekli ať nám teda dá alespoň naše oblečení, učení a brácovi hodinky. On zavěsil. Dojeli jsme k němu domu a zvonili dole. Nemáme klíče od jeho domu. Nechtěl otevřít. Po chvilce nás pustil jeden pán a tak jsme vešli. On zamkl protože tam často chodí zloději. Táta jen pootevřel a řekl že jsme ha
**ové a ták a že nám nic nedá a zamkl se. Byli jsme uzamčeni v domě. Táta nám nechtěl otevřít ani ven. My už nevěděli co máme dělat tak jsme zavolali a tak ksme zavolali mámě. Ona se zhrozila a šla na policii. Naštěstí to zjistil táta a rychle nás pustil ven. Bez našich věcí. Máma nakonec nikam nešla. Další den jsme se mu měli omluvit a on by nám pak dal ty věci. Já tvrdohlavě nic říct nechtěla. Brácha se nakonec omluvil a bylo vše skoro ok. Tenhle prodloužený víkend jsem mu napsala že k němu nwpujdu, že nechci přijít o své věcy. On mi zavolal a brečel. Prý jsem mu ublížila. Cítila jsem se strašně...
Takhle se chová často i hůř.
Co mám dělat? Já už to nezvládám a máma taky ne.
+babička z jeho strany nesnáší mě i mojí mámu. Prý jsem měa umřít. Dělá mi naschvály a ták. Děda, její manžel umřel na rakovinu na můj svátek. Měla jsem ho moc ráda. Babička říká, že je to má vina že umřel. Umřel na Valentýna....
Co mám dělat?
Táta má přítelkyni a nutí nás jí mít rádi. Ona nás nesnáší. Sama to říkala. Máme se s ní tvářit jako šťastná rodina.
Co mám dělat?
(Jsem ta holkaco neví jestli je lesba a co se řeže)
Omlouvám se za přehnaně dlouhou zprávu.
Předem díky.

holka, 13 let, 28. dubna 2018

Ahoj,
je dobře, že jsi napsala o tom, co prožíváš po rozvodu Tvých rodičů. Je toho opravdu hodně a nedivím se, že pro sebe hledáš pomoc.
Rozvod je velmi obtížná věc pro dospělé, ale snad ještě více pro děti, protože často jako Ty a Tvoji sourozenci žijí v dlouhodobém napětí a konfliktu i dlouho po něm. Věřím, že je opravdu náročné v tom být.

Píšeš o tom, že s tátou je to složité, nadává vám, a i vás bije. To by určitě neměl dělat, stejně tak vám zamykat věci a nepouštět vás dovnitř, když máte být u něj. Rovněž tak nemá babička právo Tě obviňovat ze smrti dědečka, vnímám jako velmi kruté to spojovat s Tvým svátkem, jak píšeš.

Ptáš se, co dělat? Bohužel děti nemají moc možností, jak ovlivnit, to, co dělají dospělí. Můžete se pokusit s tátou všichni sourozenci promluvit a poprosit ho, abyste to zkusili společně jinak a znovu. Možná by pomohla návštěva psychologa v rodinné poradně, kam byste společně zašli a nastavili jste si pravidla vzájemného fungování.

Pokud je soudem určený styk s tátou, měl by se dodržet, na druhou stranu, když nezafunguje společná dohoda, měla by to maminka řešit přes sociální pracovnici, jak sama navrhuje. Není čeho se obávat, sociální pracovnice by měla pracovat především ve prospěch dětí. Zkusili byste ji popsat, co se děje mezi vámi dětmi a tátou a ona mamince i vám navrhne, jak dál postupovat. Někdy stačí jen domluva, nebo popřípadě by mamka mohla zažádat o úpravu styku s tátou soud. Ty a bratr jste už velcí, sociální pracovnice i soud by měli přihlédnout k vašemu názoru. Neznamená to, že byste se s tátou přestali stýkat úplně, ale třeba v takové míře, která by vás nezatěžovala a zvládly by to všechny strany.

Vím, že maminku nechceš zatěžovat, ale v tomto případě je dobré věci řešit co nejdříve a ovlivnit to může hlavně ona. I ona by si měla popovídat s babičkou a říct jí, že takto se k Tobě chovat nesmí. Podpořit ji v tom může i její současný přítel, je dobře, že v něm máte oporu.

Přemýšlím i o tom, že je možná těžké se v tom všem zorientovat jen prostřednictvím tohoto dopisu, a proto pokud bys potřebovala vše ještě promyslet a o všem si popovídat, můžeš se obrátit telefonem, přes skype nebo chat přímo k nám na Modrou linku (kontakty najdeš na www.modralinka.cz).

Přejeme Ti, aby se vše brzy uklidnilo.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku
Potřebovala bych radu..
Nechci už bydlet s rodiči, táta mě furt ponižuje že nejsem hubená, že jsem líná.. Mě tohle strašně mrzí, chvílemi si chci ublížit odejít s tohodle světa.. ��

holka, 13 let, 22. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

píšeš nám o tom, že Tě táta ponižuje, a že si kvůli tomu chceš ublížit. Chápu, že Tě to mrzí, to by mrzelo každého. Hlavně je to něco, co by se dít nemělo. Je důležité, abys se svými pocity nezůstávala sama. Svěř se mámě či někomu jinému z rodiny, případně ve škole školní psycholožce, pokud ji na škole máte, nebo nějaké oblíbené paní učitelce. Pokud to pro Tebe bude snazší, můžeš té osobě ukázat naši komunikaci. Je potřeba, aby ses učila sdělovat své pocity, smutky, nespokojenosti, dávat najevo, jak chování táty (ale platí to i pro kohokoli jiného) prožíváš. Neznám Tvého tátu, ale možná si neuvědomuje, že Ti ubližuje. Možná se snaží Tě nešikovným způsobem přimět ke zdravému způsobu života. Mnohdy jsou lidé spíš nešikovní, než že by chtěli být záměrně zlí. Ale možná je to jinak. Tím spíše je nutné, aby sis našla někoho, komu se můžeš svěřit, kdo Tě podpoří a kdo Tvému tátovi dá najevo, že tímto způsobem by se k Tobě chovat neměl. Ublížit si je příliš definitivní řešení, které by pro Tebe situaci nezměnilo. Ráda bych Tě tedy podpořila v tom, aby sis nejprve řekla někomu o pomoc.

Přejeme Ti brzké zlepšení situace.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj alíku a ostatní...
Vím že píšu docela často ale tohle mi už chvilku vrtá hlavou... Připadá mi že mám nějaký "strach z domova" či něco takového... Vždy když jsem pryč atd... Tak jsem v celku v pohodě, ale pak přijdu domů (kdykoliv přijdu domů) tak na mě spadne takový "strach", úzkost, smutek a bolest... Nevím jak to pořádně popsat ale připadá mi to divný..... Nevíte čím by to mohlo být? Nebo jak se toho zbavit?

Jo, a pro upřesnění... S rodinou moc nevycházím, někdy jsem nevycházela ale nikdy mi nedělalo problém jít domů (neměla jsem ten "strach")... Ale teď mám a nevím proč... Rodičům jde hodně i o známky a já se teď ani nemůžu soustředit a tak ze samich 1 se staly 4 a 5..... Napadlo me, že by to mohlo být tím jak jsem psala....... Ve zkrácení... Prostě nej kámoška si ubližovala a zavřeli ji na psychiatrii... No už je to asi 2 měsíce... (Byla to moje velká opora a strašně jsme si rozuměli) A přibližně od té doby se mi hroutí ty znamky... Nevím čím by to mohlo být.... Co myslíte? Může to být tím? (Strašně mi chybí) ..... Myslíte že ten strach z domova může souviset třeba i s těmi známkami? No a nebo mě napadlo, že.... Vlastně rodiče ani nevědí o tom že kámoška je na psychiatrii.... A já mám hrozný strach jim to říci, ona byla moje všechno, jenže když aj se bojím že oni mi s ní zachazou se bavit, kvůli tomu co dělala (a kvůli tomu že je na psychiatrii) nevím jestli by to mohlo být i tím?
Popřípadě jak bych jim to měla říct? :( Bojím se.... Nevycházím s nimi...

Vím že je otázek víc ale předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 20. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, kde se bere strach vracet se domů, zda je to kvůli zhoršeným známkám. Také na to, jestli se Ti zhoršily známky kvůli kamarádce. To jsou otázky, na které Ti nedokážeme odpovědět, když si o tom s Tebou nemůžeme popovídat.
Může to tak být, zároveň to však může být i složitější, příčin může být více. To důležité je, že píšeš, že s rodiči nevycházíš, nerozumíš si s nimi. Nápomocné může být, abys na to nebyla sama, aby ses obrátila na někoho, kdo Tě podpoří, s kým můžeš mluvit o tom, jak se cítíš, kdo by Ti třeba mohl pomoci hledat způsob, jak vztah s rodiči postupně měnit k lepšímu. Bylo by tedy dobré se svěřit někomu dalšímu z rodiny, komu věříš, případně ve škole školnímu psychologovi, pokud ho máte, nějaké paní učitelce, ke které máš bližší vztah. I o tom, zda a jak říct rodičům o kamarádce je vhodné s někým mluvit. My neznáme Tebe ani Tvé rodiče, nemůžeme Ti tedy poradit konkrétně.

Přejeme Ti klidnější jarní dny.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj, mám takový menší problém. Už od narození nemám tátu. Vychovává mě máma a babička. S Babičkou jsem vždy měla dokonalý vztah, ale s mamkou se to v poslední době zhoršuje. Pořád na mě řve, že mi už nikdy neuvěří ani půl slova. Stále říká že za vše můžu já, i když to není pravda. Několikrát jsem měla utkání se začít řezat, ale nevím jestli to je to správné řešení...
Už nevím co mám dělat.

Pomozte mi prosím...

holka, 13 let, 14. dubna 2018

Ahoj,
je mi líto, že máš se svou maminkou tak špatný vztah. Bohužel nepíšeš, čeho se vaše spory týkají, ani kdy začaly. Pokud začaly v nedávné době, mohou souviset s tvým dospíváním. Dospívání je často velmi složité období, kdy si mladí lidé mohou přestat rozumět se svými rodiči. Touží totiž po samostatnosti a po tom, aby je rodiče brali jako partnery a nikoli jako děti. Pro rodiče je zase složité přestat vnímat své potomky jako děti a připustit si, že už se pomalu blíží k dospělosti.
Obecně je období dospívání mnohem náročnější na porozumění, kompromisy a hledání společné řeči. Pokud se budete s maminkou vzájemně jen obviňovat, že vaše neshody může ta druhá, daleko se nedostanete. Zkus si s maminkou promluvit o tom, co jí vadí a co bys mohla udělat pro to, aby se situace zlepšila. Neřešte vaše problémy v afektu, ale zkuste si promluvit klidně a v pohodě. Neobviňujte se navzájem, ale snažte se najít kompromis a řešení. Určitě není vina jen na tvé straně, nebo na straně tvé maminky a snaha musí vyjít od vás obou.
Píšeš, že máš dobrý vztah se svou babičkou, tak bys ji možná mohla požádat, jestli by vám s maminkou nepomohla najít společnou řeč a neudělala by vám jakéhosi „prostředníka.“ Buď si ale jistá, že řezáním vůbec nic nevyřešíš a nejvíc ublížíš sama sobě. Věřím, že se vám s maminkou podaří vaše problémy vyřešit a situace se uklidní.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Rodiče

Ahoj aliku mám takový dotaz když mi mamka nevěří nebodpodporujeme je to strašně nepříjemné bojím se že nepřijde zase na moje vystoupení a bojím se toho když jí to řeknu že místo toho přijde sestra s přítelem myslím si že já ji nezajimam moc se omlouvám za chyby

holka, 13 let, 7. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

mrzí mě, že si myslíš, že mamku nezajímáš. Neznám Tebe ani mamku, nevím nic o Vaší situaci. Někdy se věci mohou zdát jiné, než jsou. Možná mamka na Tvé vystoupení nechodí proto, že má hodně práce nebo má jiný důvod. To důležité je spolu o tom mluvit. Zkus mamce říct nejen to, že bys chtěla, aby přišla, ale hlavně to, jak se cítíš, jak moc by sis přála s ní sdílet svoje zájmy a čas, že máš strach, že se o Tebe nezajímá. Můžeš jí dát i přečíst naši komunikaci, pokud to pro Tebe bude snazší. Případně si můžeš zkusit popovídat se sestrou, svěřit se jí se svými pocity, zeptat se jí, jak to vnímá ona.

Přejeme Ti klidné jarní dny.
Modrá linka

Rodiče

Dobrý den. Upřímně nevím, jak a s čím začít. Jedná se podle mě o docela složité téma, které zabere nějaký čas. Proto bych byla ráda o nějaké zkrácení dotazu, jestli můžu o to požádat. No, je mi 16 let. Rodiče jsou rozvedení, táta žije v Anglii. Žijeme s mámy přítelem cca 5 let. Po docela krátké době jsme s k němu nastěhovali, dost brzo na můj vkus ale mámu nesoudím. Asi minulý rok jsme se nastěhovali do rodinného domu. Ano, všichni společně. Můj problém je takový, že se doma necítím jako doma a nechci tu být. Vím že to tak má spousta dětí,
když se rodiče rozvedou. Ale já jsem ráda, že rodiče spolu nejsou. Jsou totiž
každý úplně jiný a taky by to bylo pěkné dusno. Máma je odjakživa taková, že se až přehnaně strachuje a dělá ze mě malé dítě. Nehraju si na dospělou, jen má vše své hranice. Například když jsme měli na základce třídní rozlučku, volala majiteli kempu, jestli je u jezera zábradlí. Když jsem měla jednou zpoždění pár minut, začala obvolávat všechny mé kamarádky. Nebo jednou dokonce (mám přítele, který bydlí docela daleko a cesta za ním trvá hodinu vlakem) jsem ji musela přemlouvat, aby mě pustila vlakem. V šestnácti letech. Když mi to svolila,
vstala jsem ráno abych se nachystala a vydala na cestu. No, jenže ona vstala taky a řekla mi: "Hele já tě nikam nepustím, já se bojím." Teď za ním jezdím pravidelně každý víkend, tak alespoň něco. Ze všeho nejvíc mi ale asi vadí její přítel. Já chápu,
že máma nechce být sama. Bylo by mi to jedno, kdyby se s prominutím nechoval jako buran. Když jsme ještě bydleli v bytě, byl
dost agresivní, mámu shodil nějak na vanu a já se hrozně bála, že jsem i šla zaklepat na sousedku. Pak se to ale uklidnilo
a neřešilo. On se o mě zajímá jen tehdy, kdy mi může něco vytknout a seřvat mě za každou pitomost. Například mi vyčítá známky,
přitom jeho vlastní dcera má trojky od třetí třídy, což také není nic moc řekněme. S jeho dcerou mám dobrý vztah (je jí 13) a
beru ji jako vlastní sestru. Pořád dělá mezi náma rozdíly, o tom jak jeho dceruška je ve všem úžasná a že já jsem odpad. Mně
vyčítá, že se občas namaluju ale že sestra nosí nalakované nehty od osmi let ho nezajímá. Tvrdí, že nic nedělám což není
pravda. Každý den tu něco uklízím a nebo dělám věci do školy- protože je dole v bytě (dům je rozdělený na 3 byty). On teda
nemůže vědět, jestli něco dělám nebo ne. Vytvořil mi seznam věcí, co mám vždy doma udělat. Stejně to tam moc nezapisuju,
protože tohle se dělá malým dětem, co neví co mají uklidit a tak. Ale když už na tom tak trvá, píšu to svým přehledným
systémem a to tak, že do každého políčka udělám křížek barvou podle toho, jaký je týden (aby viděl co jsem kdy dělala). Teď
nedávno mě tu seřval, že to dělám blbě a chtěl, abych každý týden dělala nový papír. Zase měl řeči, jak si mám vzít příklad
ze své sestry, ona totiž prý svojí mamince pořád pomáhá. Přitom ji ani nepomůže s nádobím- sama mi to řekla. Jenže jemu to
nevymluvíte, chce mít pravdu v každém případě. Dnes jsem místo školy byla doma, protože jsem celou noc zvracela a on se
naštval, že jsem nešla do školy. Proto mi taky vypl wi-fi, aby mě naštval ale mně je to upřímně jedno a nevím co tím dokáže.
Nikdy mě nepochválí, nikdy mi s ničím neporadil. Když mi třeba nejde učení, neřekne třeba "Hele třeba tomu budu rozumět,
podíváme se na to spolu." Ne, jen mě zase zbuzeruje aniž by znal okolnosti. Dny a večery tráví v dolním bytě a když přijde
opilý, hádá se s mámou jak psychopat. Já navíc nemám v pokoji dveře, protože mi do něj vedou schody a tam dveře nelze
přimontovat. Takže tu noc co noc brečím a všem je to jedno. Jsem citlivé povahy a vždy jsem navštěvovala školní psycholožku.
Jenže já už mám dost toho, jak tam posílají mě. Proč si tam nezajdou sami? Mámy přítel tvrdí, že jsme jen s mámou moc
rozmazlený. To říká maminčin mazánek a nejoblíbenější dítě. Máma měla jako mladá dost těžký život, její matka ji opustila,
její táta se opíjel a vracel pozdě domů s nákupem, takže nebylo jídlo a byla v patnácti těhotná s mou sestrou. Takže kdo
je tu rozmazlený? Ještě chci zmínit, že každé ráno do školy vstávám v 5 hodin, výjimečně v 6. Tak vstávám i o víkendu, abych
jela za přítelem. Vidíme se jednou týdně, proto s ním chci být celý den a štve mě, že mi máma u něj nedovolí spát, že mě
v 16 nebude házet klukovi do postele (přitom ví že spolu spíme a když u něj v posteli nebudu přes noc, budu tam přes den
tak nevím kde je logika ale to je jedno). Tak on má zas řeči typu: "Hmm hlavně že v sobotu ráno tu plaší aby jela za tím
vocasem ale aby tu ráno pomohla na baráku, to ne." JÁ NIKDY NIKAM KROMĚ SOBOTY NECHODÍM!!! Je to jediný den, kdy mám čas
opravdu jen a jen na sebe, proto ho využívám takto. A neděle je jediný den, kdy se fakt dobře vyspím. Na mého přítele
má řeči a to ho v životě neviděl a já mu ho ani představovat nehodlám. Jemu vadí i to, že se chci někdy bavit. Moji vrstevníci
jsou venku do půlnoci, opíjejí se, kouří trávu a nevím co ještě a u mě je problém, že jsem celou sobotu pryč. Stejně ho
nezajímám tak proč tohle řeší? Máma je většinou na mé straně a kolikrát se mě zastane, jenže si taky někdy ty komplexy
z jejich vtahu vybíjí na mně. Takže tu jsem jako objekt k tomu, aby si na mě pořád něco vylévali. Je nemožné s nimi o tom
mluvit. Máma vše vždy obrátí proti mně. A když jsme se dohodli všichni, že budeme na sobě pracovat a popovídáme si,
aby vše doma fungovalo, bylo to k ničemu protože odešel z místnosti a nechtěl mě poslouchat. Mluvila jsem s ním slušně.
Táta by mi dovolil bydlet u něj, mám s ním přátelštější vztah než s mámou ale zase nechci do Anglie...a u sestry být nemůžu,
protože má vlastní život a chce dítě, tak ji nechci omezovat a ničit jí život. Jsem zoufalá a nevím co dělat. Tenhle měsíc
jdeme s mámou na psychiatrii a já mám strach, že všechno hodí zase jen na mě a já budu opět ta, co se má léčit...jednou jsem
večer tajně utekla za přítelem a měla jsem z toho průšvih jak prase...jenže mně tam je o dost líp než tady. Všude je to lepší
než tady. Omlouvám se za to, jak je dotaz napsaný ale nějak mi to blbne.

Dívka, 16, 4. dubna 2018

Dobrý den,

od 15 let našim klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Popsala jste nám svůj příběh v delším dopise, děkujeme Vám za důvěru, kterou jste do svého psaní vložila. Nejste spokojená ve svém domově (po rozvodu rodičů žijete u matky, i s jejím přítelem), ponejvíce se vztahy a atmosférou, která tam vládne. Zdá se, že nejvíce Vám vadí jednání matčina přítele, který Vám nařizuje, co a jak máte dělat, má nejapné poznámky, srovnává svou dceru (13 let) a její výsledky s Vámi a svou dceru prosazuje. Vy kromě soboty, kdy pravidelně jezdíte za přítelem, jste jinak doma a myslíte si, že dostojíte svým povinnostem. A když jste jednou pracovali na dohodě, přítel mamky odešel, vše zůstalo nedotažené.

Nejdřív Vám chci sdělit, že je dobře, že své pocity takto ventilujete a snažíte se je sdílet alespoň s námi, to uleví. Stejně tak ulevuje, pokud si vše, jak to cítíte, sepíšete, třeba formou deníku. Váš dopis jsem si podrobně pročetla a hodně nad ním přemýšlím. Váš nápad (pokud šlo o Váš nápad) se společně sejít a udělat dohodu je velmi dobrý, to by mohlo zafungovat tam, kde jde všem o společnou věc, tedy společnou domácnost a soužití, rozdělení si prací, atd. Doporučuje se si na takovou dohodu vyčlenit dostatečný časový prostor, sednout si v nějakém veřejném prostředí (čajovna, restaurace, kavárna, piknik v parku, atp.) a tam by každý člen domácnosti dostal stejný časový prostor jako ostatní, promluvil by o tom, co mu doma vadí a co naopak vyhovuje a co by potřeboval, aby to bylo ještě lepší. Je také dobré dohodnout si, kdo bude kdy dělat jaké práce, jak se podílet na společné organizaci domácnosti tak, aby neležela na jediném člověku a práce byly rovnoměrně rozděleny. V takové dohodě by měl mít Váš hlas (i Vaše názory) stejnou platnost jako hlas a názory Vaší matky i jejího přítele.

Domnívám se, že trošku otupit hrany nedorozumění mezi Vámi a partnerem by se měla snažit máma. Podle mého názoru by Vás vůbec neměl úkolovat partner Vaší mámy, ale máma. Takový postup je mnohem víc osvědčený, poznámky rodičů berou dospívající potomci lépe než od někoho "cizího, zvenčí". V tomto by Vás měla máma podpořit a požádat svého partnera, aby situaci s Vámi neřešil, že jde o věc mezi Vámi a jí.

Chodíte ke školní psycholožce, ovšem neuvádíte, jak dlouho a zejména to, k čemu jste dospěly za tu dobu, co ji navštěvujete. Nevím, proč máte v dubnu jít s mámou na psychiatrii. Vy jste podle mého názoru šikovná, mladá dáma, silná osobnost, která si vede velmi dobře, nemám sebemenší pocit, že je tu nějaký důvod chodit k lékaři. Spíše se, tak jak o tom píšete Vy, jedná o uzdravení vzájemných vztahů mezi vámi třemi, kteří obýváte jednu domácnost či jeden dům. V takovém případě, pokud byste vztahy chtěli někam posunout a pracovat na nich, je mnohem lepší, abyste všichni tři navštívili psychologa v rodinné poradně, kde se odborníci specializují na takové vztahy v rodinách i generační střety. Naprosto Vám dávám za pravdu, že co se u vás doma děje, za to nemůžete Vy (nemají to "házet na Vás"), jde skutečně o potřebu vytvořit fungující dohody mezi třemi spolubydlícími. Pokud dohodu nezvládnete sami v nějakém neutrálním prostředí, pak by bylo vhodné, abyste společně navštívili bezplatnou rodinnou poradnu, kam se lze po telefonu objednat. Pokud byste nešli všichni tři, nevadí, stačí i jeden člověk z rodiny, který vylíčí situaci, ale výhodnější je, pokud jdou všichni, což ukazuje také na chuť vztahy doma urovnat.

Přejeme Vám zklidnění vztahů ve vaší rodině.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
Chtěla bych se zeptat na pár věcí které jsou správné a nebo nejsou.

1. Může se děti bít ? V jednom dotazu jsem četla že nesmí a když jsem to použila v situaci když mně mamka bila tak řekla : to není pravda přestaň si vymýšlet . Nechtěla jsem říct že jsem to přečetla tady protože by mi tento web mamka zakázala.

2.Četla jsem ve škole že děti mají právo se vyjádřt ale když se vyjádřím třeba doma tak dostanu seřváno . Jak to teda má být?

3. Proč se děti má bít proto aby byli vychovaní ale pak jsou akurát agresivní a ve stresu a děti nemají být správně doma ve stresu mám pravdu?

4. Rodiče chtějí až nelžeme ale když něco řekneme upřímně tak nás zbijou. Proč?

5. Proč Rodiče bijou naše tělo když jsme np. Řekli pravdu ale když za to může psichika a mozek proč vlastně trestají tělo když za to nemůže?

holka, 12 let, 30. března 2018

Ahoj,

ptáš se na hodně věcí, které se týkají ubližování dětem. Je moc dobře, že se nad tímto tématem zamýšlíš, zvláště v případě, že se Tvoje otázky týkají Tebe.

Na všechny Tvoje otázky odpovíme v jednom: zcela určitě není v pořádku, když rodiče nebo kdokoliv jiný děti bijí, křičí na ně, brání jim svobodně se vyjadřovat a mluvit pravdu. Domov by měl být bezpečné místo, kde se dítě cítí v klidu a pohodě, a to po všech stránkách. Tělesná schránka velmi úzce souvisí s duševní, pokud se nemá dobře tělo, nemá se dobře vlastně celý člověk. Proč to rodiče dělají, vědí jenom oni. Dělat to ale opravdu nesmí, jsou odpovědní za to, aby se dětem vedlo dobře.

Pokud tomu tak není a rodiče dětem fyzicky nebo psychicky ubližují, měl by o tom vědět OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí), který se dítěte může zastat a pomoci situaci v rodině zlepšit. OSPOD podle místa bydliště můžeš kontaktovat Ty sama, nebo pomocí jiného dospělého ve Tvém okolí (učitel/ka, školní psycholog/psycholožka, apod). Oznámit to může také Alík, pokud budeš chtít, stačí jen Alíkovi napsat. Můžeš také zavolat například na Linku bezpečí, 116 111, i oni mohou kontaktovat OSPOD.

Přejeme brzké zlepšení situace.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj,
je mi 15 let, zanedlouho 16. Nejsem problémová a tak. Přesto rodičům vadí pomyšlení na to aby jsem měla kluka. Co s tím?

holka, 15 let, 2. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

chápu, že chcete mít kluka. Rozumím i Vašim rodičům, že o Vás mají starost. Co s tím? To důležité je spolu mluvit. Mluvte se svými rodiči o tom, jak celou situaci vnímáte, o tom, co prožíváte, mluvte s nimi o klukovi, který se Vám líbí. Někdy pomáhá vyhlédnutého kluka, s kterým je Vám třeba dobře, rodičům představit, aby věděli, že je to fajn kluk a měli možnost se s ním seznámit. Také je důležité si rodiče vyslechnout - jejich obavy, jejich námitky. Můžete společně dělat dohody a kompromisy tak, abyste se mohla se svým klukem vídat a rodiče zároveň mohli být v klidu.

Přejeme hezké jaro.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj všichni,
mám tu takový jeden problém...na instagramu jsem si založila účet jako každý jiný prostě účet na který nepřidávám fotky a nemám profilovku(takový anonym)a asi za týden jsem zjistila, že se mi tam někdo naboural a změnil mi heslo.Říkala jsem si že to je jedno..založím si nový ale na tom účtě byla archivována jedna fotka se mnou(můžu ji vidět jen já je soukromá)a ten kdo se mi tam naboural tak změnil jméno na sad girl dal tam profilovku kde je pořezaná ruka a zveřejnil tu mojí archivovanou fotku a napsal k ní že mám deprese(vůbec to není pravda)a pak přidával další depresivní obrázky stáhlé z internetu.Dozvěděla jsem se to až včera když mi mamka začala říkat že jedna „teta“ jí vyfotila ten profil a poslala jí to.Pak se mnou začala rozebírat řezání a já jsem jí to řekla popravdě tak jak to bylo ale nevěří mi.Myslí si že je ten profil můj.To mi až tak nevadilo ale ona tu musí rozebírat POŘÁD!Pořád do kola.Pak třeba mi dala omalovánky a před návštěvou řekla:,,Na, to máš na to abys už neměla deprese“Nenávidím jí!Pořád mi dělá tyto naschvály před veřejností a taťka ji v tom ještě podporuje.Asi z nich brzo ty deprese dostanu.Jak mám mamku přesvědčit aby mi věřila a přestala dělat naschvály?Děkuji za každou radu

Holka, 12 let, 2. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

to důležité je mluvit s mamkou o svých pocitech, o tom, jak se cítíš, když se mamka chová tak, jak píšeš. O tom, že to vnímáš jako naschvály, že je Ti to nepříjemné. Pokud to mamka nebude respektovat, zkus se obrátit na někoho dalšího z rodiny, kdo Tě může pochopit a podpořit. Když budeš chtít, můžeš jí ukázat i naši komunikaci.

Pokud jde o instagram a jiné sociální sítě, je potřeba dodržovat bezpečné zásady internetu. Rodiče by měli vědět, co se Ti na instagramu přihodilo. Vlastně bys tím, pokud bys jim to řekla včas, předešla i tomu nedorozumění s řezáním a depresemi.

Přejeme Ti hezké jarní dny.
Modrá linka