Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Rodiče

  Ahoj moji rodiče se rozvedli. Ale pověděli mi to jen tak že řekli, potřebujeme s tebou mluvit. My se rozvádíme a máma se stěhuje do pronajatého bytu a budeme se střídat po týdnech. Zezačátku jsem vůbec nechtěla uvěřit že to není třeba jenom sen ale pak jsem byla naštvaná kvůli tomu že mi to neřekli dřív. Já jsem taková že bych o tom vůbec nemluvila ale někdo se mně zeptá kde bydlíš nebo jakým autobusem jezdíš pak jsem to začala říkat abych se vyhnula nedorozuměním. (Bylo mi 8) Nevíte jak odpověďet na to kde bydlíš?

  holka, 12 let, 3. září 2019

  Ahoj,
  mrzí mne, že se rodiče rozvedli, a úplně chápu, že to pro Tebe nebylo jednoduché přijmout a vyrovnat se s tím. Dovedu si představit, že jsi se zlobila, nemohla jsi tomu uvěřit a prožívala jsi i jiné pocity, které s tou změnou souvisí.

  Pokud nechceš ostatním lidem svoji situaci vysvětlovat nemusíš, je jen na Tobě, komu se svěříš. Na otázku, kde bydlíš můžeš říct jen jednu adresu anebo číslo autobusu a nic víc k tomu nemusíš dodávat, nebo vysvětlovat. Nebo můžeš říct, že jsi ve střídavé péči a týden jsi u táty tam a týden u mámy jinde. Není to nic, za co by ses musela stydět, má to tak v dnešní době hodně dětí. Možná jen ze začátku budou lidé zvědaví, jaké to je, ale je velmi pravděpodobné, že to brzy přijmou jako něco, co k Tobě prostě patří.

  Přejeme Ti klidné dny.

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj alíku chtěla bych poprosit o radu. Ted od září začnu vodit mýho malýho bráchu do školky a máma zase nastoupí do práce. Je mi to blbé ale v mém pokoji jsou tři postele pro mě bratra a mamku táta má vlastní místnost protože chrápe už několikrát jsem se snažila přemluvit mámu aby šla za tátou do jeho pokoje a udělali si tam ložnice ale prý v žádném případě že táta chrápe a tím jsme to vždy ukončili. Chtěla bych se zeptat jak mamku přemluvit že chci být v pokoji jen já a bratr? ten můj pokoj vypadá hrozně a chtěla bych si ho nějak vylepšit plakáty atd... ale ono to bude k ničemu dokud tam bude ta jedna postel a i vadí mi ten pocit že tam máma s námi spím navíc chodí spát s bráchou už v 8 hodin a já v 11 hrozně mě to trápí už nevím jak dál prosím o radu je to fakt hrozné

  holka, 14 let, 28. srpna 2019

  Ahoj,

  chápu, že Ti vadí, že spíte s bráchou v pokoji společně s mámou. Už jen to, že máte každý jiné potřeby a režim, je nepříjemné, dospívající dívka potřebuje také svůj prostor, klid a soukromí. Je dobře, že o tom, co Ti vadí, mluvíš s mamkou, neskrýváš své pocity. Nevím, jestli máma chápe, jak moc je to pro Tebe důležité. Můžeš proto požádat o zastání také další lidi ve svém okolí, tátu, jiné příbuzné, probrat to můžeš i např. s učitelkou nebo školní psycholožkou, i ty by možná mohly s mámou promluvit. Můžete zkusit promyslet nějaký kompromis, např. vyhradit alespoň část, nějaký útulný koutek pokoje, který by byl jen Tvůj, dát si tam např. nějakou zástěnu, lampičku pro případ, že bys chtěla jít spát později než ostatní apod. Můžeš se také poptat kamarádek, jak to mají ony, možná řešily něco podobného a také by Tě mohly podpořit.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,
  potřebuju poradit ohledně vztahů se sestrou, protože se rodiče v prosinci rozvedly a od té do by se neskutečně pereme. Je to trochu jako boj na divokém západě. Někdy se pereme kvůli tomu, že si přivlastní moji věc, jindy zase, že simuluje, pak zase, že jsem jí vzala ovladač i když televize byla vypnutá a ona seděla u počítače, který je nejméně ý metrů daleko od televize. A když si o tom chci promluvit s mamkou (žijeme jen s ní) tak mi nevěří a začne nadávat, pak uteče s brekem a nevidíme ji třeba dvě hodiny. A pak mě taky mrzí, že jsem tátu neviděla od sestřiných narozenin v březnu. V červnu jsem je měla já a ještě jsme se neviděli a ani jsme spolu netelefonovali od půlky dubna. Už jsem mu zkoušela psát i volat, ale nikdy mi neodpověděl ani mi nezvedl mobil. Zapomněl na nás? Nebo s námi nechce mluvit? Je v pořádku? Žije vůbec? On už nemá ani mamku ani taťku takže se nemáme jak dozvědět, co s ním je, kde je atd. Vážně o něj mám strach.

  anonymní, 25. srpna 2019

  Ahoj,
  chápu, že tě mrzí, že se se sestrou hádáte a perete. Snažíš se to řešit s mamkou, ale reaguje pláčem a nadávkami, možná sama neví, jak to řešit. Nejspíš na vás všechny doléhá rodinná situace, kdy žijete jen s mámou a tátu už jste dlouho neviděly. Nemáš o něm informace a bojíš se, zda je v pořádku, zda na vás nezapomněl.

  Mrzí mě, že teď neprožíváš doma moc pohodu a klid. Sourozenecké hádky a pranice jsou celkem přirozená věc, kterou si prochází v určitém období asi každá rodina a není snadné dojít ke smíru, vzájemně si odpustit, dokázat si vyříkat, co komu vadí a co by potřeboval jinak. Chci Tě povzbudit k tomu, abys doma upřímně mluvila o tom, jak se cítíš a co by sis přála. Můžete se se sestrou snažit najít společná témata a aktivity, při kterých jste v klidu a můžete pozitivně budovat vaše přátelství a vztah, zajímat se jedna o druhou, být k sobě ohleduplné, zažít spolu i něco hezkého, co vás baví. Mohlo by pomoci jí např. i napsat dopis nebo s ní promluvit o tom, jak se teď doma cítíš, že Tě mrzí, že se od rozvodu rodičů perete a čím to může být.

  Je v pořádku se také mámy zeptat na otázky, které Ti leží v hlavě kolem táty. Jemu už jsi psala i volala, nejspíš je teď řada na něm, aby se ozval. Těžko odhadnout, co se mu honí v hlavě a jak si on představuje váš další kontakt. V každém případě je dospělý a zodpovědný sám za sebe, věřím, že není důvod se o něho bát, že se o sebe umí postarat. Můžeš doma ukázat i zprávu, kterou jsi poslala nám a v klidu vše probrat. Podpořit Tě v tomto náročném období může i např. školní psycholožka, pokud ji ve škole máte nebo i jiný dospělý či někdo z kamarádů ve Tvém okolí.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku a spol
  Víte před rokem jsem se odstěhovala do Francie a nenávidím chodit do školy vždy když čtu smějí se mi a šeptáji si a když jdu že školy už několikrát mě porazili nebo mi něco ukradli bojím se a navíc teď mí kamarády co jsem měla v česku mě už nechtějí protože se vidíme tak 1 za rok tátu taky vidím jednou za rok a mého kluka taky..Tedy teď už spolu kvůli tomu nechodime navíc ten pán s kterým teď bydlíme fetuje a bere drogy chtěla bych se moc vrátit ale máma mě nechce pustit teď jsem se rezala ale moc to nepomohlo mám sice ještě hodně problémů ale to bych tu byla do rána
  Předem díky za odpověď velice mi pomáháte a jsem ráda že jsem Alíku poznala a bas taky :)

  holka, 13 let, 27. července 2019

  Ahoj,
  mrzí mne, že prožíváš takové trápení ve Francii. Musí být opravdu těžké snášet zlé chování spolužáků, bydlet s člověkem, který fetuje a se svými blízkými se vídat jen minimálně, a tak o ně přicházet. Máš pravdu, že řezání je jen krátkodobou úlevou a nic nevyřeší, proto Ti doporučuji to už nedělat.

  Nevím, jestli si teď v Česku, ale o všem by měl v každém případě vědět Tvůj táta. On by si měl s Tvojí mamkou promluvit a společně by měli řešit, jak to udělat, abys mohla být v Česku, nebo abys ve Francii nemusela prožívat to, co prožíváš. Přimluvit by se za Tebe mohli i babičky, tety a ostatní příbuzní, i těm si můžeš říct o podporu. Můžeš se také obrátit (nejlépe s tátou) na sociální pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí, která se zabývá dětmi a s ní byste mohli probrat možnosti Tvého návratu a Tvého bezpečí. Můžeš také zavolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde s pracovníkem můžete hledat možnosti, co udělat, abys mohla své problémy řešit.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku a vespolek. Mám jeden problém. Mám babičku co mě šikanuje od 4 Let. Teď se to ohodně zhoršilo a a někdy mám i záchvaty u kterých si musím dát léky. Rodiče taky trochu šikanuje. Prosím o radu. YouTuber Ondra Anděl ANDÍLEK2009.

  kluk, 10 let ANDÍLEK2009, 25. července 2019

  Ahoj Ondro,

  napsal jsi toho hodně málo o tom, jak se babička k Tobě chová, a moc si nedovedu představit, co to znamená, že Tě šikanuje a trochu i rodiče. Pokud se ale babička chová tak, že to u Tebe vyvolává záchvaty a celkově se to zhoršuje, měli by to řešit Tvoji rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Můžeš jim ukázat tento dopis s naší odpovědí a můžete také případně zvolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde bychom společně mohli hledat způsoby, jak celou situaci řešit. Existují i manželské a rodinné poradny, kde by rodiče mohli také najít pomoc.

  Přejeme Ti, aby se brzy celá situace zlepšila.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj vespolek, nevím jestli to sem někdo dával, každopádně už jsem sem před měsícem psal jeden problém a teď mám druhý. Jak mám rodičům vysvětlit, že chodím s holkou, protože když jsem jim to párkrát už vysvětloval, že to není jen kamarádka, oni to stále nechapou a říkají, že neviděli nikoho kdo by chodil s někým ve 14 letech a že to je kamarádka. Už jsem z toho zoufalý, neberou mě vážně. Díky moc za odpověď.

  kluk, 14 let, 22. července 2019

  Ahoj,

  vůbec se Ti nedivím, že jsi zoufalý, máš-li pocit, že Tě rodiče neberou vážně, to dokáže pořádně naštvat. Rodiče neznám, možná si už nepamatují, jaké to bylo, když jim bylo 14 let. Moc se mně líbí, že Ti záleží na tom, co si rodiče myslí o Tobě a Tvé holce a Tvé důvěry by si měli rodiče vážit.
  Napadá mě, že můžete zkusit komunikovat někde mimo domov v nějakém veřejném prostoru, třeba čajovně či kavárně, kde bys ses rodičům pokusil vysvětlit, co cítíš a požádal je, aby Tebe, Tvou holku a Tvé pocity vážně respektovali; i když je pravdou, že reakce rodičů se dopředu nedá předvídat. Možná by ještě větší dojem na rodiče učinilo, kdybys jim oplátkou nabídl nějakou "dospěláckou" pomoc v domácnosti, možná by si tak lépe uvědomili, že už je něco jinak a je třeba podle toho nově upravit domácí pravidla a řád. O pomoc a podporu také můžeš požádat někoho dospělého z rodiny či známých, kdo je pro rodiče i Tebe autoritou, komu důvěřujete.

  Přejeme Ti příjemné chvíle s Tvou holkou.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,
  Nedávno mně mamka požádala aby jsem jí vyfotil, zprávy otce, žijeme odděleně takže to nemůže udělat sama, bojím se že taťka ji podvádí a že se rozvedou když jí ty zprávy pošlu. Ještě jsem ty zprávy neviděl. Co mám dělat? Mám jí ty zprávy poslat? Mám o tom říct tátovi?

  Kluk, 12 let, 22. června 2019

  Ahoj,
  není mi jasné, jaké zprávy máš mamce vyfotit a už vůbec ne, proč bys to měl dělat. Chápu, že jsi z toho rozpačitý, stát mezi rodiči a dělat něco tajně proti druhému je pozice, do které by Tě neměli dostávat a už vůbec ne přesvědčovat k něčemu, co narušuje určité morální zásady a soukromí druhého.
  Chci Tě podpořit v tom, abys na sebe nebral zodpovědnost a starost za jejich problémy, která Ti nepřísluší. Můžeš si zkusit promluvit s mamkou o tom, že je Ti tahle situace nepříjemná, že nechceš dělat nic, z čeho bys měl špatné svědomí a pocit, že jsi nějakým prostředníkem v jejich problémech. To, jestli taťka mamku třeba podvádí, si musí vyřešit oni sami mezi sebou, je to dospělá partnerská záležitost. Určitě to není tak, že bys, ať už zareaguješ jakkoli, měl být viníkem jejich případného rozvodu, to je opravdu na jejich rozhodnutí. Neboj se jasně vymezit, dát najevo svoje pocity a potřeby, nenechat se tlačit do něčeho, co není správné. Ani Ty ani máma byste neměli bez dovolení číst cizí zprávy. Jsou i jiné cesty, jak řešit případnou nedůvěru a obavy, ale tu by měli hledat sami rodiče. Kdyby na Tebe máma přesto dál nějak tlačila, neboj se požádat o podporu tátu nebo i jiné příbuzné.

  Přejme Ti hezké léto,
  Modrá linka

  Rodiče

  Zdravím. Už jednou jsem vám psala to, co se mi děje. Dnes bych se vám chtěla znovu otevřít. Jsem první rok na střední škole. Myslela jsem si, že bude všechno v pohodě, ale úplně jsem se ve všem ztratila. Ani jsem si neuvědomila jak moc kamarádů jsem ztratila. Bolí to, ale překonám to. Poslední dobou ale ztácím svůj vztah s rodiči. Vždy jsem byla to milované dítě, pro které by udělali všechno. Zhoršily se mi známky a rodiče začali být zklamaní. Všechny naše konverzace večer na gauči přestaly. Už mi ani neříkají dobrou a opravdu jediná konverzace kterou spolu máme jsou neustálé vyčítavé komenty na mě. Jak jsem neschopná a i tlustá (přitom jsem hubená), jak jsem blbá a že mám hrozné známky. Přijdu domů a ani na mě nepromluví. Vždy ale byli ti rodiče, s kterými bych mohla rozebrat úplně všechno. Dokonce jsem si s němi o tom chtěla popovídat, ale poslali mě do pryč. Co mám dělat?

  holka, 15 let, 19. června 2019

  Ahoj,
  je mi moc líto, co právě prožíváš i tvůj pocit, že se vztah tvých rodičů k tobě změnil poté, co jsi začala dostávat horší známky. I když tví rodiče mohou pociťovat určité rozčarování ze zhoršeného školního prospěchu, rozhodně to není důvod pro to, aby se k tobě chovali způsobem, který popisuješ. Hodnota člověka není dána jeho výkony a už vůbec by výkony (ať už ve škole, nebo jinde) neměly ovlivňovat vztah rodičů k dětem. Ten je totiž charakteristický tím, že rodiče milují své děti za každých okolností a celý život.
  Z tvého dopisu zaznívá obrovský smutek a zklamání, které je potřeba okamžitě řešit. Doporučuji ti proto, aby sis se svými rodiči co nejdřív promluvila. Řekni jim, jak celou situaci vnímáš, jak jsi smutná z toho, že se vztahy mezi vámi zhoršily a ráda bys celou situaci napravila. Možná si sami neuvědomují, jak moc ti své zklamání dávají najevo. Možná je příčina jejich chování úplně jiná (třeba řeší sami nějaké závažné starosti a jejich stres se „odráží“ i na tobě). Každopádně je nutné, abyste si to vyříkali a hlavně, aby věděli, že cítíš ohrožení vašeho vztahu. Protože to je pocit tak závažný, že jej určitě bude chtít řešit každý rodič. Stav, kdy se dítě (jakkoli staré) cítí nemilované svými rodiči, je velmi smutný a věřím, že když to svým rodičům řekneš, určitě se budou snažit své chování upravit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Rodiče

  Ahoj, už delší dobu mám trochu problém.

  Taťka, babička, strejda, teta, bratranec z taťkovo strany jsou křesťané. Mamka je poloviční křesťanka, ale s taťkou chodí do kostela,atd. Od mala jsem byla vedena ke křesťanství. Musím chodit na náboženství, každou neděli do kostela,...Jenže čím jsem starší, tím méně věřím. Teď jsem nevěřící. Věřím zase a svoji víru. Mamce jsem již naznačovala že nevěřím a ona to pochopila, řekla že je to moje věc.
  Jenže já se bojím to říct taťkovi. Bojím se že bude sklamaný, nebo že se naštve...Prostě se bojím jeho reakce. A reakce všech ostatních, co jsou křesťané.
  Mám pocit že babička od taťky mě má něják míň ráda než ségru, bratrance,...Bojím se že když jí řeknu tohle že mě ráda mít úplně přestane.

  Nevím co mám dělat. Jak mám taťkovi říct že jsem nevěřící? A jak to mám říct zbytku rodiny? A babičce aby mě měla pořád alspoň trochu pořád ráda?

  holka, 11 let, 8. června 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že tvoje situace je složitá a že tě to trápí. Ráda bych tě ale ubezpečila, že víra je čistě osobní věc, která se nedá nikomu vnutit. A to, jestli člověk věří, nebo nikoli, nijak neovlivňuje jeho lidské kvality. Je samozřejmé, že tvá situace je obtížná, když jsi vyrůstala v křesťanské rodině, ale to, že necítíš náboženství jako součást své osobnosti, z tebe rozhodně nedělá horšího člověka. Navíc jedním z principů křesťanství by měla být tolerance a porozumění druhým lidem.
  Věřím tedy, že když svému tatínkovi řekneš, že ti křesťanství nic neříká a víra není tvou osobní volbou, bude to respektovat. Jeho city k tobě se tím zcela určitě nezmění, protože jsi především jeho dcera a tvé lidské kvality se nijak neodvíjí od toho, jestli věříš, nebo ne. Stejně tak by k tomu měla přistoupit i tvoje babička. Jsi především její vnučka, která ji má ráda, a to je nejpodstatnější. Je velmi smutné, že máš strach, že bez víry pro ni budeš mít menší cenu. Věřím ale, že dospělí kolem tebe jsou natolik rozumní, že k podobné situaci vůbec nedojde.
  Držím ti moc palce a přeji štěstí!
  Bára

  Rodiče

  Ahoj nevím co se děje ale, žiju z mamkou a nevlastním tátou ale, mě vadí to že musí být vše prostě podle něho jak to vyřešit ahoj děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 1. června 2019

  Ahoj,
  je mi líto, že si nerozumíš se svým nevlastním otcem. Soužití s nevlastními rodiči je často velmi problematické a je potřeba trpělivosti a ochoty k dělání kompromisů na obou stranách. Jestliže se tvůj nevlastní otec nedokáže v žádném ohledu přizpůsobit a skutečně musí být všechno podle něj, samozřejmě to není v pořádku a je pochopitelné, že se ti podobné chování nelíbí.
  Myslím, že naprosto zásadní je, abys nerezignovala na komunikaci a snažila se do ní zapojit oba rodiče. Pokud tedy řešíte nějaký střet, nebo konfliktní situaci, přednes svoje stanovisko a argumenty na jeho podporu. Potom si vyslechni stanovisko a argumenty maminky a nevlastního otce. Klidně a bez emocí rodičům řekni, že máš dlouhodobě pocit, že ve vaší rodině příliš nefungují kompromisy a že bys ocenila, kdyby se to změnilo. Popros je, zda byste se nemohli pokusit právě teď nějaký kompromis najít.
  Chovej se vstřícně a pokud má kompromisní chování fungovat, je potřeba, abys i ty uměla o kousek ustoupit a netrvala tvrdohlavě na všem, co jsi původně navrhovala. Věřím, že když tví rodiče uvidí, že se snažíš situaci vyřešit kompromisním a smírčím způsobem, ocení to a jejich ochota o několik kroků couvnout také vzroste.
  Držím ti palce!
  Bára

  Rodiče

  Ahoj alíku ,moji rodiče mi chtějí dát za kolo 1500kč(bazar) a to mám cyklistiku hodně rád v dopravní soutěžích sme se dostali i do krajského kola, nechci nové kolo ale nějáke do 4000kč bych chtěl nejsme nějáka chudá rodina
  Celkově si máma a táta vydělají 81000kč možná je to tím že sem už tři kola rozbil ale byla to vždy tak do 2000kč....je mi to docela líto mám cyklistiku hrozně rád
  A kamaradí ve škole se nám smějí že na počítáč a kolo nemáme že sme prý chudí
  (Nechodím v značkovém) pc nepotřebuji nechci doma sedět jako oni ale jezdit venku dík ........je mi do pláče nevím co mám ďelat

  kluk, 13 let, 23. května 2019

  Ahoj,

  napsal jsi svůj dotaz hezky srozumitelně a moc Ti fandím, nepatříš k té asi většině dospívajících, kteří jen sedí doma u monitorů či obrazovek, ale dáváš přednost pohybu venku, v přírodě, na zdravém vzduchu. Je prima, že se účastníš dopravních soutěží a s úspěchem, dostali jste se do krajského kola.
  Na druhé straně, co se koupí, ať do domácnosti či pro osobní potřebu, a to se týká i Tvého nového kola, o tom jednoznačně rozhodují rodiče. Sám ses odvážně přiznal k tomu, že jsi už tři kola rozbil, a nejspíš proto Ti rodiče nehodlají koupit nějaké dražší kolo. Nevím, jak to bylo v těch třech případech, ale určitě vždy platí, že člověk se má snažit pečovat o věci kolem sebe tak, aby co nejdéle vydržely. (To se mimochodem týká i vztahů v rodině, s kamarády, o ty se má také pečovat.)
  Pár možností máš. Jednak se zkusit domluvit s rodiči ve chvíli klidu, nejlépe v nějakém veřejném prostoru, a vysvětlit jim svůj postoj tak, jak jsi nám to napsal. Můžeš také v rodině hledat někoho, kdo by Tě podpořil, kdo Ti drží pěsti, protože jsi správný kluk a sportuješ a necivíš jen na PC. Nejlepší by bylo, kdyby to byl někdo, kdo má autoritu i u Tvých rodičů, na koho by dali. Další možností je přát si místo dárků při příležitosti Tvých narozenin, jmenin apod., přát si peníze na kolo. Také by sis mohl přivydělat třeba tak, že bys někomu pomáhal na zahradě, venčil pejska, pomohl v domácnosti za domluvenou úhradu. Oficiální brigáda možná není, dětská práce není povolena, ale v rámci známostí je možné takové drobné služby provozovat. Takového kola, které bys získal i na základě vlastního přičinění, by sis více vážil a myslím, že by ses o něj také lépe staral, i to můžeš říct rodičům. Klidně jim můžeš dát přečíst i naši odpověď.
  Zvaž tedy možnosti, které máš. Jinak Ti nezbývá, než respektovat postoj rodičů, to oni rozhodují o výdajích a prioritách, bez ohledu na to, jak vysoký je jejich příjem.

  Přejeme Ti, ať se Ti ve sportu i jinak v životě daří.

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj, mým problémem je vztah s mamkou. V září jsem odešla na sportovní školu do Brna, takže bydlím na intru. Když mi bylo 8, moji rodiče se rozvedli a pak to začalo... Máma začala všechno svádět na mě, vyčítala mi, že se rozvedli jen kvůli mně, že jen kvůli mně se hádali, nadávala mi, furt po mě křičela... Neustále mě nutila se učit, nedovolila mi být s kamarády a pořád mi opakovala jak jsem tlustá a měla bych začít něco dělat (dokonce jsem přestala jist.) Chtěla jsem odejít k tátovi, ale nepovedlo se to... Teď studuji v Brně a jezdím domů jen na víkend. Máma tráví hodně času s jednou rodinou, se kterou povinně musím být také. Jenže já si s němi nesedla, dělají mi naschvály, posmivaji se mi a pak žalují mámě, protože se jim asi líbí když po mně křičí. Jenže já už s mámou být nechci, jediné co mi říká je, že jsem sobecká, že ji nepřeji štěstí, chovám se strašně, že ty děcka jsou v pohodě a problém je jen ve mně, že já vždycky všechno zkazim, že jsem nevychovaný spratek a tohle si vůbec nezasloužím, že mi zruší školu v Brně a tak. Chtěla bych se znovu pokusit odejít k tátovi, jenže se bojím, že tím ublížím třeba babičce, ségře nebo tak...

  holka, 13 let, 7. května 2019

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že to nemáš doma s mámou v pohodě a že je tolik věcí, které Tě ve vztahu s mámou trápí. To, co většinou doporučujeme, je zkusit si v klidu promluvit - ale nevím, jak by to u vás bylo možné. Možná to stojí za pokus - třeba pozvat mámu do kavárny, do cukrárny, a říct jí, co je pro Tebe těžké a co bys ve vztahu k ní potřebovala. Samozřejmě, že i máma by měla mít prostor říct, jak to má ona (a Ty bys ji měla v klidu, pokud možno vstřícně vyslechnout).

  Pokud to možné nebude, nebo to nepřinese výsledky, jaké bys chtěla, mohl by s mámou promluvit někdo jiný. Zmiňuješ babičku, možná by to mohla být ona, nebo někdo další. Určitě je také možné o všem se poradit s tátou a popřemýšlet i o variantě, že bys šla k němu. Oceňuji, že myslíš na to, abys neublížila druhým. Vše se dá ale vysvětlit, upřímně říci, co vše za tím je, pokud bys to nezvládla přímo, je možné to napsat - do mailu nebo dopisu.

  Je tu ještě jedna možnost, a to obrátit se na sociální pracovnici Odboru sociálních věcí na úřadě podle Tvého místa bydliště. S tou by se stejně řešilo i to, kdybys chtěla jít k tátovi, pokud by se rodiče nedohodli sami.

  Přejeme Ti, aby se všechno řešilo a přineslo Ti pokojnější vztahy s rodinou.

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku,
  Moji rodiče se velmi často hádají, ale vždycky hádku vyvolá taťka, jelikož svojí zlost hází na mamku, která za nic nemůže, už mockrát mě to rozplakalo, protože taťka mamce vyhrožoval, že nás vyžene z domu a to já nechci, protože bych ztratila své kamarádky a starou školu, byla bych nešťastná.
  PS:hrozně moc chci, aby odpověděl Alík. Děkuji.

  Maruška, 12 let, 31. března 2019

  Ahoj,
  Alík nás požádal, abychom Ti odpověděli z Modré linky, snad to tolik nevadí. Moc mě mrzí, že musíš být svědkem hádek rodičů a že musíš prožívat strach z toho, co táta udělá a jestli vás nevyžene z domu.

  Vůbec se nedivím, že nechceš ztratit kamarádky a že by Tě trápilo, kdybys musela odejít ze staré školy. Takto na dálku nedovedu posoudit, jak moc vážné to mezi rodiči je a zda jde jen o slova, které se pronesou v hádce, nebo to táta myslí vážně. Přemýšlím, jestli by šlo o Tvých starostech promluvit s tátou, třeba někdy, kdy bude mít dobrou náladu a bude v pohodě. Někdy rodiče potřebují slyšet, co jejich chování s dětmi dělá, protože si to sami neuvědomují. Jestliže by to z nějakého důvodu nešlo, měla bys o všem mluvit s mamkou, aby věděla, jak se cítíš a mohla Tě podpořit.

  Pokud by rozhovor s rodiči nepomohl a situace se zhoršovala, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku, například přes telefon nebo chat, a můžeme hledat další možnosti, co udělat, aby ses mohla cítit lépe.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,
  Mám problém se svými rodiči. Neustále mě kontrolují a chtějí abych byla perfektní. Jenže já taková nejsem a ani být nechci.
  Například jim vadí (víc teda mamce) s kým se stýkám. Nemůžu mít skoro ani kamarády, které já chci. Dále třeba ve škole. Mám celkem dobré známky atak., ale vždy když mám třeba jen poznámku za nedodělaný úkol, začnou po mě řvát a hned mi chcou sebrat telefon a říkají, že jestli to takto bude pokračovat, nebudu se moct stýkat s kamarády a řvou až tak, že vždy odejdu do pokoje s brekem a jim to očividně nevadí.
  Pokaždé když projdu třeba jen do kuchyně, už se bojím, za co mi nadají. Taky na mě bývají dost sprostí. Už když jsem s mamkou v autě, klepu se strachy. Každý den na mě řvou a kontrolují můj život. Chcou mít informace co dělám na mobilu, s kým si píšu i jak se oblíkam. Zkrátka se (hlavně teda mamky) bojím.
  Jak jsem byla malá, bylo to ještě horší. Mamka mě bila a jsem ráda že už to nedělá tak moc, ale stejně se to furt děje. Moji rodiče mají mezi sebou nějaké koflikty a furt se jen hádají a potom do toho zapojují i mě (bylo období, kdy se měli rozvést). Nedokážou pochopit, že nebudu dítě, které si oni představují. Mockrát kvůli tomu brečím, protože nevím co mám dělat, aby respektovali kdo jsem.
  Nejhorší na tom asi je, že se cítím, jako by mě neměli rádi. Na mojeho bratra (7let) jsou ještě docela hodní, ale už tak cítím, že na malé dítě je dost pod tlakem. Taky furt chtějí aby byl dokonalý. Můj starší bratr (18) to má ještě horší. Neustále ho mamka vyhazuje z domu. Nemáme stejného tátu a jsem za to i trochu ráda, aspoň na něho můj taťka nekřičí, Nedávno se mě mamka taky zeptala, kdy chci jít z domu.
  Když byla moje mamka malá, babička na ní taky řvávala a byla taky takhle pod tlakem. Babička toho teď lituje, ale já jak mamka nechci být a myslím si , že moje mamka to má prostě po ní a jednou toho bude taky litovat.
  Potřebovala jsem se někomu svěřit. Prosím poraď mi. Děkuji.

  holka, 13 let, 1. dubna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že pokud se k Tobě rodiče chovají tak, jak píšeš, je to pro Tebe obtížné. Je tedy dobře, že si pro sebe hledáš podporu.
  Je důležité, abys s tím, co prožíváš a jak se cítíš, nebyla sama. Popřemýšlej, komu se můžeš ve svém okolí svěřit. Může to být někdo ze širší rodiny, ať už prarodiče, teta, strejda. Píšeš o dospělém bratrovi, s ním můžeš sdílet, jak se oba doma cítíte, můžete spolu hledat východisko, bavit se o tom, na koho byste se mohli obrátit. Případně to může být někdo ve škole, komu důvěřuješ. Pokud máte školní psycholožku, právě na ni se lze obracet v situacích, kdy žáky něco trápí. Každé dítě má právo se doma cítit dobře, slyšet i hezká slova, nejen křik. Zažívat podporu a také mít své soukromí. Chci tě tedy podpořit, aby ses opravdu obrátila na někoho, kdo by Tě mohl podpořit.

  Přejeme Ti bezstarostné jaro.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku!
  Mám problém s rodinou, konkrétně s tátou. Nemáme spolu dobrý vztah už dlouho, protože když jsem byla malá, tak mě dost často nutil k věcem, který jsem nechtěla (třeba se se mnou furt chtěl učit matiku) dost na mě křičel byl nepříjemný. Někdy v 9 letech to skončilo a asi tak do 12 bylo všechno v pohodě. V tomto věku mi zase každý den jen nadával hlavně kvůli škole, známkám a mému přístupu (mívala jsem většinou 2-3, to mu asi nestačilo) ale hlavně mě začal urážet, říkal jak jsem primitivní, nevzdělaná, hloupá. Já jsem se v té době rozhodla že si ho přestanu nějak všímat, bavit se s ním (s ním se dalo bavit jen o škole, známkách a matice) aby se mi trochu ulevilo. Jenže na začátku roku 2019 se vše rapidně zhoršilo a on mi začal fyzicky vadit, vždy když byl doma, cítila jsem strašně negativní energii, z dobré nálady se najednou stala špatná a já jsem prostě zjistila, že mi tu něco nevyhovuje. Najednou vždycky když jsem ho měla pozdravit, podat si s ním ruku, sednout si vedle něj nebo s ním jen prohodit pár slov byl to strašný problém, šla jsem strašně proti sobě, cítila jsem, že ten člověk ke mě prostě nepatří, měla jsem k němu strašný odpor, nechtěla jsem ho ani vidět. Svěřila jsem se mámě a ta mi řekla ať to prostě zkouším eliminovat, že je to prostě nutné ho zdravit a povídat si s ním. Asi tak před týdnem (můj vztah s tátou je stále stejně špatný) mi ale vynadala, že už mě má plné zuby a jak se mám chovat normálně. Dnes ke mě přišel táta a taky mi vynadal jak se ne jenom k němu ale i celkově chovám (nevidím na svém chování nic špatného) a že od teď budu pod jeho drobnohledem a bude kontrolovat každý moje slovo, tón jakým mluvím, jestli jsem ho pozdravila a podobné věci. Už nevím co mám dělat, jsem z toho úplně zoufalá, nikdo není schopen pochopit co mě tíží a že k němu mám strašný odpor. Nevím, jak to mám zastavit, jestli to ještě vůbec jde, moje srdce mi nedovoluje ho pozdravit, sednout si vedle něj, promluvit s ním, prostě nic. Strašně mi vadí on jako celá osoba. Prosím poraď mi co mám dělat, jinak se už fakt zblázním.
  Děkuji za tvojí odpověď,
  Terka

  Terka, 13 let, 29. března 2019

  Ahoj Terko,
  oceňuji Tvou důvěru a upřímnost vloženou do zprávy. Věřím, že není snadné každodenně doma vycházet s tátou, který Ti není blízký, máš k němu až odpor. Vnímám, že je to možná něco, co s věkem dospívání narůstá a eskaluje.
  Obecně mladým v tomto věku většinou připadají rodiče nemožní, nesympatičtí, nesnesitelní, je najednou těžší spolu vycházet, v klidu komunikovat, vzájemně se tolerovat, např. i své odlišnosti. Oceňuji, že jsi o tom zkoušela mluvit s mámou. Připadá mi důležité, abys doma dávala najevo své pocity a potřeby, když je Ti něco nepříjemné, něco Ti vadí. Zkus se zamyslet nad tím, co by Ti v těch nepříjemných chvílích mohlo pomoci, co bys pro to mohla udělat Ty i ostatní. Věřím, že pokud už to trvá delší dobu, stálo by to za hlubší probrání s psychologem, např. školním, pokud ho ve škole máte. Pomoci by také mohlo třeba i společně navštívit rodinnou poradnu, kde je k dispozici zdarma psycholog, který by Vám mohl být prostředníkem domluvy a vyjasnění některých věcí. I toto můžeš doma navrhnout. Věřím, že rodiče ocení Tvou snahu situaci řešit, pracovat na ní. Nebojte se k tomu využít i odborné podpory, která to může usnadnit, nebyli byste na to sami. Můžeš také dát svou zprávu i s odpovědí přečíst rodičům, pokud bys nevěděla, jak začít mluvit o tom, co Tě trápí. Neboj se také to, co prožíváš, sdílet s blízkými, kteří Ti můžou být oporou. Je možné, že některé kamarádky prožívají něco podobného a už jen sdílení a vědomí, že v tom nejsi sama, může hodně ulevit.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka