Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Rodiče

  Ahoj Alíku,
  chtela bych se zeptat, jestli mohu podat zadost o zmenu zakonneho zastupce, ackoliv jsem nezletila (jestli tu zadost mohu podat ja, nebo radeji osoba, ktera by se mym zakonnym zastupcem stala). Zakonnym zastupcem by se stal muj dospely bratr. Pro toto rozhodnuti mam vazne duvody. Je sance, ze bych uspela?
  Moc díky

  holka, 16 let, 24. března 2019

  Dobrý den z Modré linky,

  ohledně toho, jak je možné zažádat o změnu zákonného zástupce, Vám může poradit sociální pracovnice na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí), pokud je Vaše rodina v jeho péči (vzhledem k tomu, že píšete o závažných důvodech). Jinak Vám v občansko-právních záležitostech mohou poradit v Občanské poradně - www.obcanskeporadny.cz/cs/ - kde se právě na tuto problematiku zaměřují.

  Přejeme Vám klidné jarní dny.
  Modrá linka

  Rodiče

  Rodiče se pohadali vz noci když už sestra spala naštěstí jí to nevzbudilo. Táta mi řekl ,, domluv mamce nebo tahle rodina moc dlouho už nevydrží. Já ty hádky rodiny i ostatních kolem nikdy dobře nezvládala. Vždy mám pocit že radši zemřu než abych žila s rozvedenými rodiči. Není nějaká možnost jak bych se mohla co nejdříve psichycky spamatovat? Děkuji za odpověď. Mějte hezký den.

  holka, 12 let, 20. března 2019

  Ahoj,

  je mně líto, že máš takové trápení s rodiči. Rodiče se mohou někdy pohádat, to je úplně přirozené, ale pak by se měli zase usmířit. Rozhodně by hádky neměly být na denním pořádku a tak veliké, že by vás, děti, rušily, či dokonce budily ze spánku. Doma by ses měla cítit v bezpečí, a to bezpečí by ti měli zaručit právě rodiče. Nikoliv sami způsobovat to, že se doma necítíš dobře, máš trápení. Konflikty by si měli rodiče vyřídit sami mezi sebou, v žádném případě Tě táta (ani máma) nemá zatahovat do jejich záležitostí, Tvou rolí není domlouvat mamce, která je dospělá. Většinou je to stejně tak, že každý z rodičů má svou pravdu a je opravdu na nich, aby si tyto věci vyřídili sami.

  Nevím, jestli jsi s rodiči někdy mluvila otevřeně o tom, jak se doma cítíš, když se hádají. Měli by to od Tebe slyšet a to opakovaně. Dospělí jsou totiž někdy tak zahlceni svými starostmi, že přestanou vnímat potřeby svých dětí, a to je pak zlé. Je pak na místě, aby jim to někdo dal vědět. Ať už Ty nebo někdo dospělý ze širší rodiny, na koho dají. Můžeš jim také doporučit partnerskou a rodičovskou poradnu, (www.amrp.cz), která je bezplatná, stačí se objednat, kde by mohli své starosti probrat s odborníky. Někdy takový člověk zvenčí vidí věci s nadhledem a může dobře poradit, navíc v poradně mají mnoho zkušeností s partnerskými konflikty. I Ty sama se můžeš obrátit na psychologa, třeba toho školního, nebo požádat rodiče, aby Tě k nějakému doprovodili, kde bys mohla toto vše, co se Tě tolik dotýká, probrat.

  Přejeme Ti, aby se atmosféra u vás doma pročistila a hádek ubylo.
  Modrá linka

  Rodiče

  dobrý den, mam problém se svojí mámou Už je to opravdu nesnesitelné. Poslední dobou, jsem si začala hledat kamarády, kteří jsou spíš kluci ve věku tak 16 až 18. Mám i nejlepšího kamaráda kterému je 18 a má holku,ale tráví dost času i se mnou a když třeba mámě řeknu že s nim jdu ven, tak ona si myslí, že spolu chodíme nebo tak něco a to jí pořád opakuji, že on má holku, ale ona to očividně nechápe. Taky je na mě docela zlá. Jednou se mi stalo to, že mi začala říkat, možná i křičet, že jsem namyšlená, že se nediví že nemam žádný kamarády a prostě začala říkat jak jsem špatná. Někdy když je opravdu naštvaná, tak mě mlátí. Teda ne že bych měla modřiny nebo že by mě mlátila nějak brutálně, ale proste třeba pohlavek mi dá a nebo když se třeba schoulím do klubíčka, tak mě prostě uhodí. Tohle podle mě dělá kvůli výchově, ale někdy mi to přijde uplně zbytečné. Někdy jen tak přemýšlím a říkám si, že by bylo lepší kdybych byla v děcáku nebo kdybych mohla žít někde mimo ní. Mám tátu, ale ten bydlí daleko protože moji rodiče jsou rozvedený a máma žije s přítelem. Mám i bráchu ale ten už je dospělý a s námi už taky nebydlí. Takže u nikoho jinýho bydlet nemůžu. Nevím jak si mam poradit. Hlavně o tomhle prostě s mámou mluvit nechci, aby náhodou na mě nezačala zase řvát nebo něco. Prostě s ní o tom mluvit nechci. Většinou tohle řeším s kamarádem,ale taky mu neříkam vše. Myslím si, že kdybych o těchto problémech řekla učitelce ve škole tak mi taky moc nepomůže a tak moc už si nevím rady,že radši píši Vám. Předem moc děkuji za odpověď.

  Eliška, 14 let, 19. března 2019

  Ahoj Eliško,

  je mně moc líto, že se doma necítíš dobře, občas Tě máma v naštvání i uhodí, a to by neměla. Ty bys dokonce bydlela raději v "děcáku". Nevím, zda si vůbec dokážeš představit, jaké to v "děcáku" je, těžko srovnávat. Pokud s mámou bydlet nechceš, mohla bys bydlet s tátou, pokud by on s tím souhlasil, také záleží na tom, jak by se k celé této záležitosti postavil soud, který Tě zřejmě svěřil do péče mámy. Není to úplně jednoduché, naopak, a bylo by potřeba, abys Ty, nejlépe s někým dospělým z širší rodiny, zašla na OSPOD (Orgán sociální a právní ochrany dítěte), kde by se takové věci měly domlouvat. Ovšem bez vědomí mámy ani táty to nepůjde. Z právního hlediska jsou oba za Tebe ještě 4 dlouhé roky odpovědní.

  Sice píšeš, že s mámou o tom mluvit nechceš, vše řešíš raději s kamarádem. Ovšem s kamarádem to vlastně neřešíš, s kamarádem sdílíš své pocity, což Ti jistě přinese také úlevu, řešení Ti však může přinést pouze otevřená komunikace s rodiči. Také mne napadá, máma nejspíš neví, co se Ti honí hlavou, možná má o Tebe strach, nedivím se moc, že Tě nechce pouštět ven s klukem o 4 roky starším. To by asi vadilo každému rodiči, zkus se na to podívat i máminýma očima. Buď nebudeš dělat nic, jen dál sdílet (ale to není málo a uleví se Ti), nebo se k tomu postavíš čelem a začneš to řešit s mámou. Třeba by sis k takové rozmluvě mohla přizvat tátu nebo někoho dospělého ze širší rodiny, kdo je i pro mámu autoritou, co říkáš? Je také možné navštívit společně instituci rodičovské poradny, která je bezplatná, stačí se jenom objednat, tam by se vám oběma mohli věnovat školení odborníci a pomoci vám vzájemně se dorozumět. Není rozumné komunikaci s nejbližšími se vyhýbat, protože čím déle se jí budeš vyhýbat, tím bude obtížnější navázat kontakt, v Tvém případě tedy s mámou, a neřešená komunikace se pak pro Tebe může stát jakýmsi "strašákem". Nemyslím si, že by to máma s Tebou nemyslela dobře, možná je také přetažená a do hlavy Ti nevidí, neví, co si myslíš, jaké máš pocity. Je také na Tobě, aby sis sama dokázala vydobýt u mámy důvěru, abys dodržovala pravidla, která u vás doma platí. Pak i máma bude vědět, že se na Tebe může spolehnout. Každopádně to stojí alespoň za zkoušku, mámu máš jen jednu jedinou.

  Přejeme Ti, aby se atmosféra u vás doma pročistila.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku, nevím proč, ale rodiče mě nechápají. Učím se strašně moc, i o víkendu, v neděli je to prý samozřejmnost. Taky si mezi sebou povídají že jsem mimino. Prosím, poraď. Díky za odpověď

  kluk, 11 let, 4. března 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že máš pocit, že Tě rodiče nechápou, mluví o tom, že jsi mimino, a musíš se hodně učit. Nepíšeš, s čím přesně bys potřeboval poradit, ale mohlo by se Ti ulevit, když bys jim o tom, co Tě trápí, dokázal upřímně říct. Je dobré nebýt na své trápení sám, umět si říct o pomoc a dát najevo své pocity. O podporu můžeš požádat i jiné blízké příbuzné, nebo paní učitelku či školní psycholožku, pokud jí ve škole máte. I oni se Tě můžou u rodičů zastat.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj.
  Potřebuji od vás poradit.Žiji s maminkou sestrou a psem.Já a moje sestra máme každá svůj pokoj.Jenže moje maminka ne.Svůj "pokoj"má jenom v kuchyni a obýváku (máme ho spojený).Maminka je strašně moc hodná a poskytla nám soukromí.A mě trápí to,že ona svoje soukromí moc nemá a přitom by ho chtěla.Netuším jak ji ho aspoň trochu poskytnout. Je šťastná a v rodině nemáme tajnosti a máme se rádi.A za to jsem velmi ráda.Mám strašně moc ráda svoji rodinu.
  Nevíte co by jsem mohla udělat pro trochu osobního prostoru pro mamku?
  (Vyznělo to nejspíš divně,ale každý potřebujeme trochu soukromí a mít čas pro sebe)
  Děkuji

  holka, 12 let, 22. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že na mamku myslíš. Samostatnou ložnici jí pravděpodobně zařídit nedokážeš. Někdy je však možné pořídit nějakou zástěnu, paraván nebo třeba vymyslet možnost zatažení závěsu přes nějakou část místnosti, aby tak vznikl relativně oddělený koutek. Někdy osobním prostorem nemusí být místo, ale může to být čas, který věnuje mamka sama sobě, a třeba si udělá horkou vanu nebo si zajde někam zacvičit nebo tak podobně. A to jí se sestrou můžete umožnit tím, že jí dáte najevo, že je to v pořádku a že si mezi sebe rozdělíte nějaké mamčiny povinnosti jako například umývání nádobí, vysávání a tak dále. Klidně si o tom s mamkou popovídej. Myslím si, že nejvíc ji stejně potěší to, že na ni myslíš. Můžeš také všechno probrat s někým dalším z rodiny, kdo zná mamku i Váš byt, třeba spolu vymyslíte ještě i jiné možnosti.

  Krásně předjaří přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj alíku, chtěl bych se zeptat jak se vypořádat s tím když na mě taťka nadává přičemž jsem nic neudělal. Např. nám něco dojde třeba mléko. A příjde a vynadá mi za to že jsem mu neřekl že došlo mléko. Vážně mě to štve a nevidím důvod proč mi nadává za to že dojde mléko. Připadá mi to už spíš směšné. Tak teda nevím co mám dělat.

  kluk, 13 let, 20. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Ti taťkovo nadávání není příjemné. Obzvlášť, když máš dojem, že je to neoprávněné. Bylo by fajn si o tom s taťkou promluvit. Ne ve chvíli, kdy je zrovna naštvaný a nadává - to asi nebude rozhovoru moc přístupný. I v tu chvíli máš však právo dávat najevo, co prožíváš, že je Ti líto, že na Tebe křičí. A potom někdy v klidu s ním můžeš zkusit celou situaci probrat. Dát mu najevo, že máš dojem, že Ti nadává neoprávněně. Možná by stálo za to zkusit si vytvořit - a nejlépe i napsat - abyste se k tomu ve chvíli neshody mohli vrátit - pravidla. Aby bylo jasné, co má kdo na zodpovědnosti. Neznám Tvého taťku, umím si představit, že s tím mlékem to mohl myslet jednoduše tak, že kdyby o tom věděl, mohl ho koupit. A možná prostě neměl dobrý den. Což samozřejmě neznamená, že by měl nadávat Tobě, pokud nemáte domluveno, že když něco dochází, je třeba o tom říct - obzvláště, pokud to třeba bylo v situaci, kdy poslední zbytek mléka jsi využil Ty a taťka tím pádem ani nemohl vědět, že mléko už není. V každém případě je důležité o věcech, ve kterých nám není dobře, spolu mluvit. Můžeš taťkovi klidně ukázat i naši komunikaci, pokud Ti to pomůže. Také bývá fajn se svěřit někomu dalšímu z rodiny, komu věříš a kdo by Tě mohl podpořit.

  Přejeme krásné předjarní dny
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku. Chci, aby mi na tenhle dopis někdo odpověděl SMYSLUPLNĚ. Už jsem vážně bezradná a jestli mi nepomůžete vy, tak asi budu spamovat Linku důvěry nebo už fakt nevím. Klidně na odpověď počkám delší dobu, ale ať dává smysl a dá se použít, protože z odpovědí na podobné otázky jsem toho moc nevymáčkla.

  Takže - začínáme.

  Je mi třináct. Mám rozvedené rodiče (už od pěti let) a bydlím u mamky. Ta si našla nového tátu, u kterého bydlíme. Jsou manželé. Dříve se moc nehádali, ale teď ano. Naštěstí nejsou nějak fyzicky agresivní, ale nadávají. Není to tak, že by si nadávali sprostě, ale znevažují práci toho druhého, stěžují si a prostě jsou hnusný.

  Mamka byla před asi 2 lety na operaci páteře, takže teď nemůže moc běhat aby se jí nehýbali implantáty. A vůbec jí to stěžuje život. Ani nemůže chodit do své staré práce, kterou měla moc ráda. A tak si hledá jinou práci. Zatím se zaškoluje u jednoho pána, jenže tátovi se to nelíbí... Když ona jde do práce on vždy kroutí očima a říká: „No tak jdi no...“ „Já zrovna chci jet nakoupit...“ A vůbec je na ní ošklivý...Taky jí říká: „Já jdu do práce, ne ty. Ty z práce nedoneseš peníze.“ To je pravda, protože máma je tam zatím v učení. Hrozně mě to štve, protože máma dře jako mezek aby zase mohla jít pracovat, ale táta to buď necháme nebo nechce chápat. Ona vstává se mnou a sourozenci v 6:20 potom odvede brášku do školky, jde do práce, ve 12:10 vyzvedne brášku, přijde domů, umyje nádobí napíše se ségrou úkoly, s bráškou si pohraje, uvaří tátovi oběd, ten se TEPRVE vypotácí z postele a pak ještě řekne, že polívky se ani nenají, že je jí málo. Máma začne brečet, já přijdu domů, udělám část projektu na americké univerzitě, se ségrou se chvíli učím angličtinu, pak pohlídám bráchu a umyji s ním nádobí, mamka se snaží učit, ale táta jí říká: „Ten pes chudák ani není venku.“ Vezme ho a vypadne s ním ven, takže my mezitím uklidíme, já se jdu učit, sourozenci si jdou hrát a máma může 30 minut pracovat. Pak přijde táta z procházky, celý naštvaný jak je venku ošklivě a on nic nestíhá a večeře není hotová. Následně máma jde vařit, já se jí snažím pomáhat, ale ona je tak vyfluslá, že jediná věc co dokáže je stěžovat si mě na tátu nebo mi taky za něco vynadat, pak je večeře, táta řekne, že to dneska stálo za h*vno a nic pochopitelně nestihl. Poté přichází hádka ve které táta několikrát nadhodí, že má s mámou (dle jeho měřítka) málo sexu, a že on jakožto muž nebude mýt nádobí ani vytírat, protože je to ženská práce.

  No, teď to zní, jako u nějakých středověkých lidí. Hodně zaostalých středověkých lidí... No i když... tam by táta musel pracovat.

  Na jeho obhajobu, on pracuje, ale někdy se mu nechce a tak Čáry máry fuk, celý den spí a večer nadává , že nic nestihl.

  Máma je z toho špatná. Dříve jsem si myslela, že fyzická schránka člověka a jeho psychický stav spolu nemají co dělat, ale teď jsem jiného názoru. Mámě se začaly dělat pupínky na obličeji, začali jí padat vlasy, je unavená... Bojím se, že by kvůli tomu mohla zemřít dříve než je nutné, což rozhodně nechci. Chci, aby byla šťastná, ale nevím, jestli není možností ke štěstí rozvod. (Fuj, to je hnusný slovo.) Oni jsou spolu už pět let a poslední dva se hádají... Tátu se pokoušíme změnit tak poslední tři, ale pořád nic. (Až na to, že pijeme nejen černý ale i červený čaj.) Kdyby se táta rozhodl, že to chce skončit, budeme na ulici. (Nebo v tom lepším případě - u babi. Tak 2-3 týdny... Déle nás u sebe asi nenechá.) Jsme tři děcka a máma bez práce. Sice máme něco ve spoření na vejšku, ale máma to nechce utratit a já taky ne. Chci vystudovat, stát se neouroložkou a být bohatá tak, abych mohla uživit mámu, sourozence, sebe, našeho psa a kočku a taky ragdolla co si pořídím až budu dospělá. A koupit mámě zahradu... Ale jestli máma nebude mít peníze, (čehož se dost bojím, protože táta sice teď platí energie a něco z jídla, ale máma zase cáluje školu, kroužky, většinu jídla a chod domácnost) nebudu moct studovat dobrou školu v zahraničí. Snažím se teď udělat si dobré jméno. Sbírám ocenění, takové ty „známosti“, dělám projekty a olympiády. A školách mi za to mohou udělit stipendium. Prostě CHCI studovat. Mám to ráda.

  Nebylo mi 15, takže na brigádu zatím nemohu a už nevím čím pomoct více. Chci mít svůj život, chodit ven s přáteli... Ale poslední dobou to s vrstevníky není moc ok, už to hraničí se šikanou. Mámě o tom moc nechci říkat, jsou to další starosti. Já jsem dost silná na to, abych si pomohla sama. Mou jedinou brigádou bylo divadlo. Za peníze hrajete v každém věku. Ale já nechci být herečka. Rejža mi říkal, že mě, jako jedné z mála by nerozmlouval DAMu, hrála jsem za tisícové honoráře, ale... Tohle není to, co by nějak pomohlo lidstvu. Chci objevit nějakou nemoc, to někomu pomůže, divadlo je super, ale není v tom ta jistota a poslání...

  Párkrát jsem uvažovala, že uteču. Je toho někdy prostě moc a já to už nemohla vydržet... Ale pak mi dojde: „Pro mámu to budou další a další starosti.“ Takže i když bych někdy chtěla, neodešla jsem. Snažím se být silná. Někdy jsem nad tím přemýšlela, ale naštěstí jsem samu sebe včas zarazila, takže žádné sebepožkozování, alkohol ani drogy. Čestný skautský!

  Tenhle dopis je delší než jakýkoli jsem kdy napsala. No, ale... prosím, pomozte.

  holka, 13 let, 10. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, je toho dost, s čím s vyrovnáváš. Je od Tebe hezké, že bys ráda pomohla, ale ti dospělí – kteří jsou zodpovědní – jsou máma a táta. Oni by si měli své spory mezi sebou vyřešit, a pokud se jim to nedaří, mohou se obrátit na odborníky. Partnerskými vztahy se zabývají v manželské a rodinné poradně. Jestliže by táta nechtěl a na mámu je toho hodně, může si najít psychologa sama pro sebe, aby se mohla vypovídat, podívat se na vše i z jiného úhlu pohledu. I v případě, že by se Vaši rozešli, jsou možnosti, existují různá podporovaná bydlení, příspěvky od státu. Nebylo by to sice úplně jednoduché, ale i tak by to nebyla bezvýchodná situace. A bylo by dobré, abys ani Ty nebyla na své starosti sama. Máš právo rodičům dávat najevo, jak se cítíš, když se hádají, jaké starosti Ti to dělá. Můžeš jim klidně i ukázat naši komunikaci. Případně se můžeš svěřit někomu jinému z rodiny, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte či někomu jinému ve škole, komu věříš. Avšak řešit Ti tuto situaci nepřísluší, ani to není v Tvé moci, i když rozumím tomu, že bys ráda mamce pomohla.

  Je prima, že máš své sny, které Tě ženou dopředu a že jsi i těžké situace zvládla, byť věřím, že nebyly určitě lehké. Kdybys chtěla, můžeš nám i zavolat na Modrou linku a společně tak můžeme všechno probrat víc do hloubky. Z toho, co píšeš, se mi zdá, že jsi moc prima holka, která dobře vnímá, co se děje okolo, což může být dar a přednost v případě, že bys v budoucnu chtěla pomáhat lidem a stát se třeba lékařkou.

  Přejeme Ti klidnější a radostnější dny,

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku mám takový problém že moji rodiče nežijí spolu a mamka (která mě má v péči) chce jet se mnou a jejím přítelem do Kanady ve které mám tetu. No ale můj taťka mě tam nechce pustit protože se bojí že už se naratim (to se prý potřebuje nějaký papír že s tím odletem souhlasí ale on ho nechce podepsat) . Taťka měl tet asi čtyři roky můj pas protože jsme jezdili do zemí mimo EU . Mamka ho ale dala k soudu že zadržuje ten pas, ale přitom ho nema problém jí dát. Ale největší problém je ten že se nechci rozhádat ani s jednou částí rodiny protože kdyby jsem tam letěla tak na mě bude naštvany taťka a babička, která je už tet z toho na prášky. A když tam nepoletím tak na mě bude naštvaná mamka a teta. Já bych se tam chtěla opravdu strašně podívat ale už jsem z toho zoufalá tak mi prosím poraďte jak to mám vyřešit

  holka, 12 let, 30. ledna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je to pro Tebe složitá situace. A chápu, že chceš být zadobře s oběma rodiči - jsou to Tví rodiče a máš právo na ně oba. I když je to pro Vás všechny nelehká situace, bylo by fajn, kdyby se rodiče mezi sebou dokázali domluvit. To sice nemůžeš ovlivnit, ale máš právo dávat jim najevo, jak se cítíš, když jsi mezi nimi jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Máš právo jim sdělovat své pocity a svá přání. Ráda bych Tě v tom tedy podpořila. Pokud by Ti to pomohlo, můžeš jim klidně naši komunikaci dát přečíst.

  Přejeme Ti klidnější zimní dny.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku a spol. Když mi bylo 6 let, tak se moji rodiče strašně hádali a já jsem pak mamce řekla, že pokud se budou takhle pořád předemnou hádat, tak budu v 11 letech 2, den na zlaté dny (to je akce ve Zlatých Horách, která se koná každý rok a hrají tam různe skupiny) začnu kouřit. A vážně se to stalo. Pak jsem jim v 11 letech řekla, že pokud se vážně budou takhle pořád hádat, tak že skusím za měsíc marihuanu. To se taky stalo. Jenomže ve 12 letech jsem řekla mamce, že pokud se vážně nepřestanou hádat, tak ve 21 letech 2. den na zlaté dny spáchám sebevraždu. Bojím se, že to vážně udělám. Prosím, strašně se bojím že to udělám, je možné že bych to mohla udělat ? :(
  Děkuji

  holka, 13 let, 25. ledna 2019

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že Ti vadí hádky rodičů a chtěla bys, aby to přestalo. Z Tvého dopisu také čtu, že pokud něco řekneš, také to dodržíš, i když ani Tvoje kouření cigaret nebo marihuany zřejmě rodiče v hádkách nedokáže zastavit. Je tedy, podle mého názoru, škoda ničit si zdraví a vybudovat si třeba i závislost bez toho, aniž by to rodiče nějak změnilo.

  To, že jsi se mamce zmínila o Tvém plánu zabít se, vnímám jako vážné, zřejmě Tě hádky hodně trápí, protože smrt je něco, s čím se obvykle nežertuje. Myslím ale, že to, zda smrt zvolíš, nebo ne, záleží opravdu jen na Tvém rozhodnutí. Nic Tě nezavazuje to udělat, i když jsi to už vyslovila, navíc ve 21 letech už budeš dospělá, možná samostatná a u hádek rodičů už nemusíš být, bude jen na nich, jak se svými životy naloží.

  Možná by stálo za to si někdy s rodiči, až bude doma klid a větší pohoda, více promluvit, jak moc Tě trápí jejich hádky, aby věděli o Tvých pocitech a zkusili najít nějaké řešení. Zároveň doporučuji, abys nebyla na vše sama a hledala si podporu u někoho komu důvěřuješ a kdo by Ti byl oporou ve chvílích, kdy se rodiče hádají.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahojky všichni,
  Ve škole jsem 21.9. dostala poznámku (první) a potom další. Od té doby jsem žádnou jinou nedostala ale nevědí o tom rodiče. Nám učitelé píšou známky do bakaláře a žákovskou knížku máme jen na jiná sdělení, poznámky, podpisy, třídní schůzky a omluvenky. A mamka to má podepisovat každý týden. Mamka to podepisovala až do chvíle, co jsem dostala první poznámku. Potom jsem jí to přestala dávat a doufám, že si nevzpomene. Jedna poznámka je nemám dú tu by mi odpustila ale ta druhá je za vyrušování v hodině a tu mi jen tak nepromine. A už vůbec ne po tom, co jsem jí to zatajila. Ptala jsem se kamarádek které mají poznámku. Jedna maminka to ví a ty další dvě kamarádky říkají, že nezatěžujou rodiče tímhle. Vím že by se mi ulevilo, kdybych se mamce přiznala, ale to teď udělat nemůžu. A až se to dozví taťka, tak ten mě rovnou zabije. Já potřebuji podepsat tu žákovskou a ty podpisy jsou hned na stránce po poznámkách. Takže jsem v háji. Prosím jak to mám mamce říci? Že jsem ji tím nechtěla zatěžovat nebo že jsem se bála reakce?? Děkuji amucq

  Amuckvinkva, 17. ledna 2019

  Ahoj,
  přemýšlíš, jak to provést, abys získala podpis rodičů do žákovské, aniž bys jim musela říct o poznámkách. Bojíš se toho, zároveň si uvědomuješ, že na to stejně jednou musí dojít a možná čím dříve, tím líp. Je moc fajn to promyslet, připravit se na to, věřím, že to může celou situaci usnadnit. Věřím, že to, že chceš k mamce být upřímná, i za cenu, že to nebude příjemné, je na tom všem to nejdůležitější a připadá mi to jako dospělé rozhodnutí. To, co se stalo, už nijak nezměníme a rodiče by o tom měli vědět, takové jsou důsledky. Každý z nás udělá občas něco, čeho později lituje. I to je životní zkušenost a říkám si, že možná i rodiče někdy dostali nějakou takovou poznámku.

  Věřím, že se podaří si o tom všem v klidu promluvit. Neboj se být k mamce upřímná, říct to nejdříve jí, pokud k ní máš větší důvěru. Dát najevo svoje pocity kolem toho, že Tě to mrzí, že ses bála, styděla, nechtěla zatěžovat, že se budeš do budoucna snažit, aby se to neopakovalo. Věřím, že pokud jí to vysvětlíš, bude se snažit to pochopit, přestože radost z toho mít asi nebude. Myslím, že důležitější, než to, co se stalo, je teď, jak se k tomu postavíš. Věřím, že se Ti uleví, až to bude venku, i kdyby se rodiče zlobili. To se dá zvládnout a časem to odezní, ale dusit v sobě tajemství a obávat se, kdy to vyjde najevo, je hodně náročné a svazující. Můžeš mamce ukázat i zprávu, kterou jsi poslala nám, aby viděla, že Tě to opravdu trápí a přemýšlíš nad tím vším. Můžete spolu také probrat způsob, jak to řešit příště, když budeš mít něco nepříjemného, co se jí budeš bát říct, nastavit si nějaká pravidla komunikace tak, aby vám oběma byla příjemná.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku, moji rodiče se pořad hadaji a já už nevim každý den kvuli tomu brecim táta ma asi nějakou pritelkyni a dítě �� teď má zase deprese kvůli nějakým jeho kamarádům.... Já už vážně nevim o vánocích se také hádali takže nám je úplně zkazili �� �� �� �� k tomu fotrovi už nic necítim nemám ho už ani trochu rada. Ale mi ho potřebujeme protože má auto a mamka se bojí jezdit už fakt nevím co s tím... �� �� �� �� �� �� �� �� �� omlouvám se za gramatiku.

  holka, 12 let, 30. prosince 2018

  Ahoj,
  mrzí mne, že máš doma takové starosti. Píšeš, že se rodiče hádají a dokonce Ti tím zkazili celé Vánoce. Dovedu si představit, jak je těžké v tom být každý den.
  V manželství se občas objevují vážné krize, které dospělé úplně pohltí a to tak, že nevnímají, jak to celé na děti působí. Chápu, že můžeš mít na tátu vztek a že k němu teď nic necítíš. Důležité je vědět, že to není Tvoje vina a také, že bohužel nemáš žádnou možnost jak to vyřešit nebo sama ovlivnit. Je to pouze v rukou rodičů. Můžeš se ale svěřit mamce nebo i tátovi, jak to celé na Tebe působí, jak Ti vadí každodenní hádky. Možná se nad tím zamyslí.
  Nevím také, zda máš kolem sebe někoho, kdo by s Tebou mohl vše sdílet a podpořil by Tě, protože sdílené trápení se alespoň na chvíli zmenší. Může to být někdo z rodiny nebo i z přátel, důležité je, abys mu důvěřovala a byl Ti oporou. Další možností je navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, který by Ti pomohl rodinnou situaci lépe snášet a vyrovnat se s ní. Mohla bys třeba poprosit maminku, aby Tě někam objednala nebo některé školy mají své vlastní psychology, kam toto téma určitě patří.
  Je také dobré se soustředit sama na sebe, dělat co máš ráda a co Tě baví, abys alespoň někdy mohla prožívat radost a cítit se dobře.

  Přejeme Ti, aby se situace doma co nejdříve uklidnila.
  Modrá linka

  Rodiče

  Prosím do vhodné kolonky

  Ahoj můj kamarád David má mamku která se nedávno rozvedla s mým strejdou takže už to není můj nevlastní bratranec, no jeho mamka ho otravuje a trvá to vždy asi 2 hodiny furt je to jako kdyby byl nějakej sluha protože mu poroučí aby udělal věci co normální člověk zvládne sám a není to normální. David má už 16 let a všechno si obstará sám a jeho mamka mu poroučí aby udělal to co sama dokáže jenom tak plýtvá jeho časem. Prosím jak se tomu může David bránit?

  kluk, 11 let, 26. prosince 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že se zajímáš o svého nevlastního bratrance, nyní nejspíše kamaráda. Není správné, aby mu mamka poroučela a chtěla po něm zbytečné věci a brala mu tak jeho osobní čas, který by mohl strávit jinak.
  Také bych Davidovi přála, aby se doma cítil dobře a mamka na něj nevytvářela zbytečný tlak. Může si s ní upřímně promluvit o tom, co ho trápí, jak to vidí, cítí, co by potřeboval jinak. Pokud by to nepomohlo, může do problému vtáhnout i další blízké lidi ze svého okolí, které se ho můžou zastat, pomoci nastavit jinak pravidla domácnosti a vztahu s mamkou. Je důležité učit se mluvit o svých pocitech a potřebách. Může mu v tom pomoci jak někdo z příbuzných, tak i učitelů nebo školní psycholog. Ty sám ho můžeš podpořit v tom, že se má komu svěřit, s kým to probrat, už jen to je úlevné.

  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku.
  Může mi mamka zakázat jezdit k tátovi? Chtěla jsem jet na Vánoce k tátov, ale protože jsem jí naštvala, tak mi zakázala jezdit k tátovi úplně. Chtěla jsem se tam i přestěhovat, protože to tady nemám ráda a cítila bych se líp u táty. Ale to mi taky zakázala. Tak jsem se chtěla jen zeptat, jestli mi to může zakázat nebo ne. A jestli se to dá nějak řešit, nebo to někam nahlásit. Děkuju

  holka, 15 let, 15. prosince 2018

  Ahoj,
  není v pořádku, pokud Ti mamka brání v kontaktu s tátou. Oba jsou Tví rodiče a máš právo s nimi být. Pokud Ti to zakazuje, je v pořádku se bránit a řešit to, o podporu můžeš požádat tátu nebo i jiného příbuzného, učitele nebo školního psychologa. Může to pomoci řešit OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí), kde je k dispozici v každém větším městě na úřadě sociální pracovnice, která může upravit systém péče o dítě, zajistit, aby ses pravidelně vídala i s tátou a také zvážit, jestli bys u něho mohla bydlet. Je moc dobře, že si pro sebe aktivně sháníš podporu, je důležité, abys byla doma spokojená a mohla být s oběma rodiči.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Rodiče

  Prosím do: Rodiče

  Poslední dobou mě můj táta furt špehuje předstírá že něco hledá a tak to chodí už asi 2 roky. Už jsem párkrát řekl mamce že mě špehuje a ona říká že ať si ho nevšímám jenže on už ví že dospívám a furt mě rozmazluje furt na mě i v koupelně když jsem se sprchoval čučel a jinak mě furt mazlí až je to trapné a furt říká: "Noo miminko,, A jiné věci dokonce mi chtěl utírat zadnici když jsem byl kadit a furt říká že jsem malej miminko škvrně a když řeknu že nejsem hrubým hlasem tak mě seřve! Prosím pomoc už to nezvládám

  Tonda, 11 let, 13. prosince 2018

  Milý Tondo,

  pokud se Ti něco nelíbí, je třeba si o tom promluvit. Můžeš zkusit v klidu tátovi vysvětlit, že se Ti jeho chování nelíbí, že s miminem už dávno nic společného nemáš, a že toužíš mít své soukromí jak v koupelně, tak ve svém pokoji. Můžeš ho požádat také o to, aby o vstup předem požádal zaklepáním a dal Ti tak možnost mu vstup povolit nebo nepovolit, popř. se domluvit, že se v koupelně budeš zamykat. O podporu v tom můžeš požádat také mámu, která se Tě může zastat a s tátou také promluvit.

  Právo na své soukromí máš jako každý jiný, a jeho potřeba je individuální, je daná hlavně pravidly v té které rodině. Většina rodin má totiž svá pravidla a je důležité, aby vyhovovala všem. Pokud ve vaší rodině žádná nemáte, můžeš to být Ty, kdo přijde s návrhem na jejich nastavení, přičemž každý člen rodiny má jeden hlas a všechny jsou rovnocenné. Můžete se třeba někdy sejít mimo domov a bez skákání si do řeči o těchto věcech a pravidlech, které by ve vaší domácnosti měly platit nadále, promluvili. Je to velmi důležité a jak děti rostou, je třeba pravidla vždy "oprášit" a obnovovat podle věku.

  Pokud se necítíš na to, s tátou si o všem promluvit, můžeš začít u mámy a říct jí, že Ti jde o to, abys měl větší soukromí, že jsou Ti tátovy aktivity nepříjemné a nemáš už chuť tátovi jeho "miminka" a to, co nepřísluší Tvému věku, tolerovat. Můžeš také navrhnout, (viz výše), že si o tom všichni společně promluvíte. Narazíš-li na "hluchou zeď", měl bys své nároky opakovat nebo se obrátit na někoho známého, komu věříš, kdo by Tě u rodičů podpořil. To může být někdo z prarodičů, ale také soused, trenér, vedoucí kroužku, učitel, školní psycholog atd. To, aby Tě táta dál chodil okukovat do koupelny a nabízel utírání zadnice, je opravdu za hranou a není to v pořádku, normální, mohlo by to působit i jako fyzické (sexuální) obtěžování. V podstatě jde o to, umět se za sebe "prát", učit se obhájit si své potřeby. To je něco, co v životě budeš často potřebovat.

  V případě potřeby si vyhledej možnosti spojení na našich webových stránkách: www.modralinka.cz, a obrať se přímo na naši linku důvěry.

  Přejeme Ti dost odvahy a energie k obhájení svých potřeb a požadavků.
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj,chtěla bych se zeptat jak mám řešit situaci..
  Máma zjistila že jsem taková anorektička a že se řežu.. Od té doby mě nenechá ani chvilku o samotě a nuti mě jist hrozně moc jídla. Za víkend jsem přibrala 4kg!! Mám z toho úplnou depku a ona nechápe jak moc mě to štve. Křičí na mě za to a svádí to,že mám nemocné ledviny a mám 160 (prej už nerostu) na to ze nejim. Furt na mě hrozně tlačí a porad mě do něčeho nuti. Už nevím co mám dělat a hlavně mi je hrozně blbě z toho jídla. Jak ji mám říct ze tolik jídla nechci?

  holka, 14 let, 10. prosince 2018

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že přílišná kontrola a péče Ti může být nepříjemná. Na druhou stranu chápu i Tvou mámu, že o Tebe má starost a chce, abys byla v pořádku. I když samozřejmě všeho moc škodí. Takto po internetu nedokážu posoudit, zda je máminy péče příliš a zda to přehání. Pokud se Vám spolu s mámou nedaří nalézt společnou řeč, je dobré obrátit se na odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta. Jestliže máte ve škole školního psychologa, můžeš se obrátit na něj. Z hlediska výživy Vám může poradit lékař či výživový poradce např. v poradně Anabell (www.anabell.cz). Bude-li to pro Tebe snazší, klidně mámě můžeš ukázat naši komunikaci, abys měla podporu pro to, že odborníci by Vám mohli opravdu pomoci a doporučujeme Vám se na ně obrátit.

  Klidný advent Ti přeje
  Modrá linka