Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Nemáme peníze na rovnátka

    Rovnátka

    Ahoj Alíku a spol.$>Hodně jsem hledala a našla jsem podobné věci ale chtěla bych se tě zeptat.$>Už mě to dlouho trápí. Mám křivé zuby a předkus. Přála bych si rovnátka ale jsou strašně drahá. Kdyby byly levnější prý by mi je rodiče dovolili. Ale taťka říká že rovnátka jsou stejně na nic a že mám krásné zuby ale já si to vůbec nemyslím. Už se ani neusmivam třeba na fotkách. Paní zubařka mi říkala že bych měla mít rovnátka ale rodiče říkají že jsou prostě drahá takže je nemůžu. Uvědomuji si to že jsou drahá ale i tak bych je chtěla i když nejsme úplně nejbohatší rodina.;-( Když se je snažím přesvědčit tak říkají že už se o tom bavit nebudeme.:-(Prosím pomohli byste mi? @)->-

    holka, 12 let, 19. srpna

    Ahoj z Modré linky,

    je mi líto, že finanční situace vaší rodiny Ti neumožní úpravu zubů tak, jak by sis přála. Rozumím Tvé touze po rovných zubech. Mám ale pochopení i pro Tvé rodiče, kteří by Ti rádi pomohli, ale není to pro ně v tuto chvíli možné. To je věc, kterou bohužel nejde nijak ovlivnit.

    Napadá mě možnost si zkusit na rovnátka našetřit sama. Nebude to sice hned, částka za ně bývá někdy opravdu vysoká. Ale krůček po krůčku, korunu po koruně, se mi to zdá nadějné. Můžeš se s rodiči například domluvit, že budeš doma dělat nějaké domácí práce navíc výměnou za drobné kapesné, které si budeš spořit. Případně s dosažením patnácti let se můžeš i zkusit porozhlédnout po nějaké brigádě v okolí. Některé zdravotní pojišťovny také na výrobu rovnátek určitou částkou přispívají (u určitých zdravotních potíží je možná jejich plná úhrada). Zkus se tak s rodiči na pojišťovnu obrátit a zjistit, jaký příspěvek by byl v Tvém případě možný.

    Když se nám na našem těle něco nelíbí, mnohdy tomu věnujeme velkou pozornost a chceme to co nejrychleji změnit tak, aby byl náš vzhled podle našich představ. Máme mnohdy pocit, že je to to jediné, co na nás druzí na první pohled vidí. I když to tak nemusí být. Přála bych Ti, aby jedna část Tvého těla neměla takovou sílu v tom překazit Ti Tvůj úsměv. Proto bych Tě ráda podpořila, aby ses naopak zaměřila na to, co se Ti na sobě líbí. Pokud bys chtěla, můžeš se i sama pro sebe zkusit vyfotit, fotku prozkoumat a najít na sobě to hezké, co druzí mohou vidět, pokud se usměješ.

    Pěkné léto,

    Modrá linka

    Jak říct rodičům, že nechci nasazovací rovnátka?

    Rovnátka

    Dobrý den, omlouvám se že se zase ptám,ale nevím jak vysvětlit mamce a taťkovi že určitě nechci ty nasazovací rovnátka. Když už,tak budu chtít ty fixní.@)->- JF$>

    holka, 10 let, 31. března

    Ahoj,

    ptáš se nás, jak rodičům vysvětlit, že bys chtěla raději fixní rovnátka, a ne nasazovací. Děkujeme za důvěru, kterou jsi vložila do svého dotazu.

    Pokud dobře rozumím, zatím ještě situace týkající se nošení rovnátek nenastala, zatím se na ni jen připravuješ. Můžeš tedy toto téma začít postupně otvírat. Bylo by dobré si zjistit informace o výhodách a nevýhodách fixních i nasazovacích rovnátek, zeptat se na zkušenosti těch, kteří rovnátka nosí. Když budeš mít připraveny dobré argumenty a dokážeš je klidně rodičům předložit, je předpoklad k tomu, abyste se s rodiči domluvili. Určitě je také potřeba, abys rodiče a jejich argumenty vyslechla i Ty.

    V každém případě bude záležet i na názoru lékaře - ortodontisty, se kterým byste se s rodiči společně domlouvali.

    Držíme Ti palce,

    Modrá linka

    Jsme zvědavá, jestli budu mít rovnátka

    Rovnátka

    Ahoj, zubař mi řekl, že si myslí, že potřebuji rovnátka a poslal mě na rentgen zubů. Myslíte, že když už mi udělali rentgen zubů a už máme termín na další kontrolu, že je budu mít? Přijde mi že na rentgenu moje zuby vypadají úplně bez problémů.

    holka, 11 let, 4. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    přijde mi zcela přirozené, že bys ráda co nejdříve zjistila, jestli rovnátka potřebuješ nebo ne, a snažíš se to tak vyčíst ze svého rentgenu. I když se Ti na snímku Tvé zuby mohou zdát zcela v pořádku, je možné, že názor lékaře bude odlišný - je totiž běžné, že člověk na snímcích nevidí to, co zkušený lékař. Ale i opak může být pravdou a stále je tu možnost, že v Tvém případě rovnátka nebudou potřeba. Pouze zubař (nebo jiný k tomu vyškolený odborník) však dokáže, díky svému vzdělání, výsledky rentgenu správně vyhodnotit.

    Přijde mi ale jako zcela běžný postup, že Tě po rentgenu zubů zubař co nejdříve objedná na kontrolu, aby Ti mohl sdělit závěr, k jakému došel. Samotný termín kontroly tak nemusí ještě nic znamenat. Nejde dle něho dopředu vytušit, jestli rovnátka potřebovat budeš nebo ne. Nezbývá než počkat na kontrolu.

    Dovedu si ale představit, že se čekání na termín může zdát nekonečné. Někdy s tím bývá spojená velká nervozita a nejistota, jak vše dopadne. Možná, že to samé prožíváš teď i Ty sama. Napadá mě si to čekání trochu zpříjemnit. A od obav a nepříjemných pocitů se zkusit rozptýlit nějakou aktivitou - ať už třeba posloucháním písniček, malováním, procházkou nebo povídáním si s kamarády či rodiči.

    Podpořím Tě tak, aby ses zkusila věnovat právě těm činnostem, které Tě baví a přináší Ti radost. A se kterými Ti čas do kontroly může rychleji utíkat.

    Pěkné dny,

    Modrá linka

    Otazníky okolo rovnátek

    Rovnátka

    Dobrý den, mám dotaz ohledně rovnátek. Budou mi je nandavat, a nevím jak dlouho to trvá, jak se to dělá, jestli se pak muže normálně jíst a tak. Vlastně ani nevím jestli budu mít fixní nebo na noc. Předem děkuji za odpověď.

    holka, 10 let, 21. března

    Ahoj z Modré linky,

    vidím, že Ti teď běží hlavou spousta otázek, týkajících se rovnátek. Je dobře, že se nebojíš zeptat na to, co Tě ohledně jejich nošení zajímá.

    Sundávací rovnátka by Ti byla nejprve vytvořena na míru podle otisků Tvých zubů. Nasazuješ si je poté sama jen na určitý počet hodin, které Ti určí ortodontista (specialista na rovnátka). Samotné otisky se tvoří vložením hmoty do úst, do které své zuby zakousneš - jsou hotové během jedné minuty.

    Nasazování fixních rovnátek obvykle trvá 1-2 hodiny. Ortodontista Ti nejprve zuby vyčistí, na každý zub pak postupně nanese lepidlo a malý zámek. Do zámků vloží drát, který jednotlivé zuby spojuje. A připevní ho k nim gumičkami. Samotné nasazování je bezbolestné, Tvé zuby a pusa ale budou několik dní citlivé. Jíst sice můžeš, ale doporučuje se v těchto prvních dnech po nasazení jíst pouze „měkká jídla“ - například polévky, jogurty, bramborovou kaši apod.

    U každého člověka to ale může být úplně jinak v závislosti na tom, jaká rovnátka dostává, i jaký je stav jeho zubů. Proto bych Tě chtěla podpořit v tom, aby ses na vše zeptala svého ortodontisty. Před začátkem nošení rovnátek by Tě měl o všem, co se rovnátek týká, informovat. Pokud tomu tak u Tebe nebylo, zkus tak požádat některého ze svých rodičů, abyste si společnou schůzku s ortodontistou před nasazením rovnátek domluvili.

    Pěkné dny,

    Modrá linka

    Může být bulka pod čelistí od zubů?

    Rovnátka

    Ahoj,
    už několik let mám pod dolní čelistí malou bulku. Zubař mi řekl, že je to od zubů. Může to tak být?

    kluk, 12 let, 10. března

    Ahoj,
    když to řekl zubař, tak asi může. Je mi líto, ale nikdo z nás zubař není, tak by bylo od nás pošetilé zpochybňovat názor odborníka. O:-)
    Pokud svému zubařovi nevěříš, zkus se s rodiči domluvit, že se zeptáte jiného zubaře.

    My ti můžeme jen popřát hodně štěstí a odvahy ve tvém probíhajícím zubním dobrodružství. 🦷

    Alík

    Chtěla bych rovnátka

    Rovnátka

    Ahoj Alíku,mám dost křivě zuby už od mala mám mezeru mezi jedničkami a zuby mi jdou přes sebe sebevědomí mám nízké už tak a zuby mi k tomu moc nepomáhají chtěla bych rovnátka ale moje máma řekla že prostě ne a nebude se semnou o tom bavit ale lidé si ze me dělají srandu a já se nechci už ani usmívat s tím že zuby mam všechny už dospělé takže s tím by provlém nebyl ale nevím co mám dělat?

    Ahoj z Modré linky,

    svěřuješ se nám s tím, že nejsi spokojená se svými zuby, zdají se Ti křivé, s mezerami. Ráda bys nosila rovnátka, ale máma řekla, že to nejde. Chápu, že Tě rovnátka lákají a mohly by přispět k tomu, aby byly Tvé zuby podle představ a tím třeba i k větší chuti se usmívat a většímu sebevědomí.
    Napadá mě, jestli jste se někdy s mámou bavily o tom, proč to nechce? Můžou to být finanční důvody anebo jí to možná přijde „nadbytečné“ anebo má nějakou špatnou zkušenost anebo další jiné důvody. Zasloužíš si zjistit, proč Tě v tom nepodporuje. Zkus se jí ještě jednou zeptat, popsat všechno to, co kvůli tomu zažíváš a je Ti to nepříjemné.
    Možná Tě napadá někdo jiný z rodiny, kdo by Tě plně vyslechl – možná táta, prarodiče, teta nebo strejda, starší sourozenci/sestřenice/bratranci. Zkus popřemýšlet, komu ještě dalšímu by se dalo svěřit, aby Ti pomohl vysvětlit mamce, že to je pro Tebe opravdu důležité. Možná Tě napadne i někdo ze školy – oblíbená učitelka, školní psycholog, neboj se jim svěřit – i povídání o těchto věcech a neshodách s mámou do školy patří. Školní psycholog by s Tebou mohl probrat i to, že si z Tebe dělají srandu a jak najít chuť se zase více usmívat – ať už s rovnátky či bez. ¨
    Určitě se s tím svěř i zubaři, až u něj příště budeš. Řekne vám s mamkou svůj odborný pohled na věc a doporučení k rovnátkům. Taky se ho zeptejte na informace, co vše proplácí pojišťovna a co byste případně dopláceli. Rovnátka se dají nasadit v každém věku, ale rozumím, že bys je chtěla mít co nejdříve. Moc držím palce, aby to vyšlo. Kdybys chtěla ještě něco probrat, jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

    Ať máš co nejhezčí dny,
    Modrá linka

    Ortodontický aparát a problémy s jeho nošením

    Rovnátka

    Ahoj, mám dotaz. Mám hluboký skus, a dnes jsem na to dostal takový udělátko, jmenuje se to Carriere (je to taková tyčka) o kterou zaháknu gumičku, a ono mi to posouvá tu spodní část pod zubama. Do toho jsem dostal ještě takovou dlahu na spodní zuby. Strašně mi ta tyčka i ta dlaha v puse vadí, a nejvíc mě štve, že to budu mít tak půl roku, pak fixní rovnátka na dva roky, a pak zas něco jako tu dlahu a to asi napořád. Nevíte, co mám dělat, aby mi bylo líp, abych to tolik neřešil? Díky

    kluk, 14 let, 13. dubna 2023

    Ahoj kluku,

    Carriere je zvláštní druh rovnátek, který se používá při korekci hlubokého předkusu či podkusu. Stejně jako každý jiný ortodontický aparát, i tato zvláštní „rovnátka“ mohou být spojena s nepříjemnými (nekomfortními) pocity při používání. Určitou slabou útěchou může být to, že v minulosti se pro korekci podobných obtíží používaly tzv. zevní tahy, což byl složitý aparát upevňovaný zvenku na hlavu (zjednodušeně řečeno, člověk měl na hlavě nasazenou jakousi konstrukci, ze které vedly „dráty“ do úst).
    V případě, že by pro Tebe nošení ortodontického aparátu představovalo zásadní problém, možná by bylo vhodné se s rodiči a lékařem ještě jednou poradit o tom, zda je korekce skusu opravdu nutná. Zde záleží na závažnosti Tvých obtíží. Někteří lidé mají natolik výrazný podkus či předkus, že nemohou v ústech „normálně“ zpracovávat potravu, případně mají výrazně zakřivená ústa, což může být dost závažný kosmetický problém. Na druhou stranu dlouhodobý pocit diskomfortu spojený s nošením speciálních „rovnátek“ by mohl narušit Tvoje duševní zdraví. Pokud budeš následujících několik měsíců (nebo dokonce let) neustále „naštvaný“, Tvému duševnímu zdraví to rozhodně neprospěje.
    Zkus se tedy po poradě s rodiči, případně i s lékařem, ještě jednou zamyslet nad tím, co je pro Tebe přijatelnější – zda vydržet dlouhodobé působení nepříjemných pocitů spojených s nošením ortodontického aparátu, nebo mít „křivá ústa“. Já sám jsem měl podobný problém ve třinácti letech, kdy jsem kategoricky odmítl nosit rovnátka. Rodiče i lékař to nakonec vzdali, a tak mám dodnes mírný podkus a dolní čelist mírně posunutou doprava, aniž by mi to nějak zvlášť vadilo nebo mne to nějak zvlášť omezovalo (jenom na levé straně mám chrup poněkud více „obroušený“, než na straně pravé). Nicméně nedovedu posoudit, nakolik závažné jsou Tvoje obtíže týkající se skusu. Škála obtíží zde může být opravdu široká, od mírně nerovnoměrného vzhledu obličeje až po nemožnost normálního kousání potravy.

    Dejme tomu, že se nakonec rozhodneš, že nepříjemnou léčbu pomocí ortodontického aparátu podstoupíš, a že všechny nepříjemnosti spojené s rovnátky a dlahami v ústech nějak vydržíš. V takovém případě je především důležité, aby sis našel nějaké činnosti, které by Tě natolik zaujaly, že bys při jejich vykonávání „přestal myslet“ na to, co máš v ústech. To není otázka ani tak pro lékaře, jako spíše pro psychologa, a proto, kdybys na tom byl opravdu špatně, nestyď se nějakého psychologa navštívit. Přinejmenším budeš mít někoho, komu se svěříš se svým problémem (i když nelze vyloučit riziko, že narazíš na někoho, kdo bude Tvoje problémy zlehčovat, což by sice jako profesionál rozhodně neměl, jenže lidé jsou zkrátka různí...).
    Obecně vzato existuje mnoho rozmanitých způsobů, jak na něco „přestat myslet“, zlepšit si náladu a neulpívat na jednom – byť závažném – problému. Problém je v tom, že neexistuje nějaký univerzální způsob, který ba zaručeně zabral u každého. Co může pomoci jednomu, nemusí pomoci druhému, a tak záleží především na Tobě, abys vyzkoušel a objevil to, co Ti pomůže.
    Ale nechci Tě odbýt nějakými obecnými úvahami, a proto předkládám několik možných způsobů, jak by ses mohl cítit lépe a pokud možno nemyslet jen na problém, který Tě postihl.
    Především je důležité, abys byl sám na sebe hodný. To znamená, že bys o sebe měl pečovat tak, jako bys pečoval o někoho, kdo je Ti obzvláště blízký (ostatně sám sobě jsi vždy tím nejbližším člověkem). Neboj se dělat si radost a věnovat se tomu, co se Ti líbí a co Tě baví, aniž by sis musel vyčítat, že sám sebe „moc rozmazluješ“. Někteří lidé totiž trpí pocitem, že je něco špatného na tom, když se příliš věnují svým oblíbeným činnostem a když příliš často dělají něco, co je jim příjemné. Ale pokud tím neubližuješ druhým lidem, nemusíš si vyčítat, že se k sobě chováš hezky. Pokud Tě tedy baví nějaká „neškodná“ činnost, věnuj jí co nejvíce času. Může to být poslech oblíbené hudby, lepení papírových modelů, vycházky do přírody, zkrátka cokoliv, co tě baví a dělá Ti radost.
    Některým lidem při řešení problémů pomáhá změna prostředí. To neznamená, že by ses musel někam odstěhovat (což ostatně nezávisí na Tobě, ale spíše na rodičích), spíše mám na mysli, že bys mohl vyzkoušet nějaké nové činnosti v novém prostředí. Zde opět záleží na Tom, co by Ti nejlépe vyhovovalo. Tou „novou činností v novém prostředí“ může být například návštěva sportovních utkání na stadionu, kam jsi nikdy předtím nechodil, nějaký nový druh zájmové činnosti (nový kroužek, oddíl), zkrátka něco nového, co jsi zatím ještě nedělal, ale bavilo by Tě to. Jistě záleží i na finančních možnostech rodiny, nicméně existují i činnosti, jejichž náklady jsou minimální (například turistika). Vždy je lepší, když si hledáš nějaké nové záliby a zájmy, než kdybys jen seděl doma a trápil se kvůli tomu, že Tě něco tlačí v ústech.
    Kromě toho by bylo dobré, kdyby sis sepsal jakýsi seznam věcí a činností, které Ti mohou udělat radost (opět záleží na Tobě, co všechno bude tento seznam obsahovat). Když se budeš cítit hodně špatně, vezmeš si seznam, něco si z něj vybereš a uděláš to. Když se budeš cítit špatně, nestyď se sám před sebou projevit svoje emoce. Například kdyby se Ti chtělo plakat, neměl bys za každou cenu pláč „dusit“ v sobě. Odejdi do svého pokoje, zaboř obličej do polštáře a plač. Uleví se Ti. A kdyby ses cítil opravdu hodně špatně, můžeš vyzkoušet i jakýsi druh „léčby šokem“, například tím, že půjdeš do koupelny, svlékneš se a pustíš na sebe studenou vodu ze sprchy (samozřejmě bys ale neměl dělat nic, co by ohrozilo Tvoji bezpečnost, takže například „šok“ v podobě přeběhnutí silnice na červenou Ti rozhodně nedoporučuji!).
    Některým lidem také pomáhá, když se mohou vcítit do příběhu nějaké literární postavy. Pokud nepatříš k lidem, kteří rádi „leží v knížkách“, můžeš si alespoň stáhnout nějaký film. Existuje spousta dobrodružných či dramatických příběhů, s jejichž hrdiny můžeš prožívat jejich starosti, a tím alespoň na čas zapomenout na starosti vlastní. Možná Ti to bude připadat jako nějaký „únik do světa fantazie“, ale možná by Ti právě něco takového mohlo pomoci si udržet psychickou rovnováhu.
    Pokud si najdeš nějaké záliby, zájmy a činnosti, které Ti umožní tolik nemyslet na problémy spojené s Tvým zdravotním stavem a nepříjemnou ortodontickou pomůckou, je vysoce pravděpodobné, že tyto problémy zvládneš sám. Nicméně pokud bys měl pocit, že Tě uvedený problém doslova ničí, že nenacházíš žádnou „únikovou cestu“, jak jej překonat, nebo kdybys dokonce začal přemýšlet o sebepoškozování, nestyď se obrátit na odborníka, který Ti může včas pomoci. Zatím bys však měl dělat vše pro to, abys byl pokud možno spokojený, čehož můžeš dosáhnout alespoň některými z výše naznačených způsobů.

    Rovnátka versus sbor

    Rovnátka

    Ahoj od malička zpívám ve sboru jenže teď budu mít rovnátka a mamka mě chce ze sboru odhlásit jenže já tam chci chodit ale když mi to nepůjde tak je tk asi zbytečný že?

    Ahoj z Modré linky,

    je prima, že Tě baví zpívat ve sboru a chápu, že se toho nechceš vzdát. Nevím, zda mamka (nebo jiný blízký člověk ve Tvém okolí) ví víc o tom, že by sis teď přála ve zpěvu pokračovat a přemýšlím, zda bylo bylo možné jí říci, co cítíš, co Tě trápí, jak to Ty vidíš. Společně byste pak mohly hledat nějaké cestičky, jak to udělat anebo jak se třeba po čase ke zpěvu vrátit. Nejsem odborník, nedokážu tedy posoudit, nakolik rovnátka mohou ovlivnit Tvůj zpěv, ale napadá mě, že byste mohly také zajít za paní učitelkou či vedoucí sboru a domluvit se přímo s ní, možná už ve sboru budou mít nějaké zkušenosti s dětmi, které také rovnátka dostaly. Další pohled by mohl nabídnout třeba i lékař, ke kterému na rovnátka chodíš.

    Držíme pěsti a přejeme Ti hezký advent.
    Modrá linka

    Jak říct rodičům o rovnátka?

    Rovnátka

    Ahoj! Dnes Vám sem napíšu menší slohovku:
    Už asi dva roky chodím na ortodoncii. Naposledy jsem zde byla před necelým rokem. Moje ortodontistka mi řekla, že mám trochu jiný tvar čelisti a že by to vyřešila jen zámečková rovnátka (fixní). Ale že mi to nijak nepřekáží, takže je rozhodnutí na mně. Pokud bych je nechtěla, prý tam už nemusím chodit. Já bych asi rovnátka chtěla, jenže je to dost drahé, a nevím co by na to rodiče. Taťka mi nedávno řekl, že ty zuby mám křivé a že jsme nad tím měli zapřemýšlet. Moje zuby mi vadí, skoro se neusmívám. Moje dotazy zní: Jak dlouho po nandání rovnátek to bolí? Jak mám říct rodičům že bych chtěla rovnátka? Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne :)

    holka, 13 let, 4. května 2022

    Ahoj,
    píšeš nám, že bys chtěla rovnátka, ale nevíš, co na to řeknou rodiče, a ptáš se, jak to rodičům říct, a také, jak dlouho to bolí po nasazení rovnátek.
    Začnu tím, jak s rodiči mluvit o tom, že bys rovnátka chtěla. Myslím, že na to můžeš jít docela obyčejně. Říct jim, že jsi byla na ortodoncii, co Ti paní doktorka řekla, a že bys Ty sama rovnátka chtěla. Že víš, že je to drahé, ale že by to řešilo Tvůj odlišný tvar čelisti. Pokud chceš, můžeš začít u taťky, který o Tvých zubech nedávno mluvil, a třeba na to navázat.
    Nevíme, jak dlouho bolí zuby po nasazení rovnátek, to by Ti nejlépe řekli na ortodoncii, nebo se můžeš podívat na internet, například se zadat „bolest po nasazení rovnátek“ (sdělení odborníka je ale vždycky lepší). Také se můžeš zeptat kamarádů či známých, kteří rovnátka nosí, jak u nich sžívání se s rovnátky probíhalo.

    Držíme palce, aby všechno šlo tou správnou cestou,
    Modrá linka

    Trhají kvůli rovnátkům mléčné zuby?

    Rovnátka

    Ahoj Alík, Báro a spol., mám moc křivé zuby a prý budu mít rovnátka. Mám ještě mléčné stoličky a ještě pár zubů.
    Myslíte že mi je budou trhat? (Vím že, nejste žádní odborníci.)

    holka, 12 let, 2. února 2022

    Ahoj,
    skutečně nikdo z odpovídajících není zubař.

    Můžu si jen tipnout podle zkušeností z okolí:
    Myslím, že to záleží na tom, jak moc budou mléčné zuby překážet plánům na rovnání druhých zubů (o ty jde především). Většinou nebývá nutné uspíšit přirozený vývoj. Pokud se teď dozvídáš, že budeš mít rovnátka, ještě nějakou chvíli nejspíš potrvá, než ti je skutečně začnou připravovat a než padne nějaké rozhodnutí, takže se dost možná obáváš trhání předčasně. ;-)

    Neboj se zeptat svého zubaře, co plánuje. Rovnání zubů je částečně tvůrčí činnost a skoro každý umělec se rád pochlubí tím, co a jak vyrábí… i když je to umění v dutině ústní. :-D

    Alík

    Chtěla bych rovnátka

    Rovnátka

    Ahoj Alík a spol. :-D
    Ja už dlho presvedčujem rodičov na rovnátka ale oni nie a nie.. tak som sa chcela opýtať, že ako ich mám presvedčiť?
    Za odpoveď napred ďakujem>X<-

    holka, 13 let, 30. listopadu 2021

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš nám s tím, že bys ráda nosila rovnátka, ale nedaří se Ti přesvědčit rodiče. Ptáš se nás, jak to s nimi probrat, aby souhlasili. Zní mi to tak, že se staráš o to, jak Ti je v Tvém těle a abys měla zuby v pořádku, a to je moc dobře. Rozumíš taky tomu, že probrat to s rodiči je důležitá součást celé věci. Může se stát, že rodiče nejsou vyloženě pro, anebo jsou i proti a Tobě to přirozeně může vadit. Nevím, jaké k tomu mají důvody, ale bylo by fajn to zkusit od nich zjistit přesněji, aby Ti stále neříkali jen „ne a ne“. Možná tam hrají roli peníze, které jsou při ortodontické péči potřeba. Možná jim přijdou Tvé zuby v pořádku a přišla by jim léčba zbytečná. Další možné důvody zjistíš jedině otázkami přímo na rodiče.

    Nošení rovnátek většinou doporučuje zubní lékař/ka a posílá pacienta na další konzultaci k odborníkovi. Nevím, jestli jste se o tom se zubařem/zubařkou už bavili, ale případně při další návštěvě o tom určitě můžeš říct. Napadá mě taky, že můžeš s některým z rodičů jít na nezávaznou konzultaci k ortodontistovi/ortodontistce (odborník zabývající se nápravou nepravidelností zubů), s výběrem ordinace vám může pomoct zubní, anebo kontakt snadno najdete na internetu. Můžete se v ordinaci doptat na všechny okolnosti, potřebu léčby, případný plán léčby a rodiče se mohou ujistit ve věcech, které jim nejsou jasné. Neboj se taky rodičům opakovat, jak to s nošením rovnátek máš a proč by jejich nošení pro Tebe bylo cenné. Možná je to pro Tebe opravdu důležitá věc, díky které se třeba budeš cítit lépe, Ty sama nejlépe víš důvody, které Tě k tomu vedou. Možná máš kamarádku/kamaráda, co rovnátka má, zkus se svěřit i jí/jemu, můžeš se inspirovat, jak dál. Uvidíš sama, kam se Tvá situace bude vyvíjet, každopádně rovnátka se dají nosit v každém věku, takže i kdyby to nebylo třeba hned teď, můžeš/můžete to zařídit i později. Moc bych Ti přála, aby Ti vyšlo vše tak, jak budeš chtít.

    Hezký adventní čas přeje
    Modrá linka

    Rovnátka

    Rovnátka

    ahoj, moc bych chtěla rovnátka mam křivé zuby a mezery mezi zubami, i zubaři mi řekli že bych rovnátka potřebovala ale moje mamka mi to nechce dovolit.. nejedná se o peníze ale o to že se bojí o zdraví mých zubů, nechce abych měla kvůli tomu zkažené zuby což nechápu..prostě mě to strašně štve a nevím co mam dělat mamka mi to prostě dovolit nechce a nevim jak jí mam přemluvit…

    holka, 14 let, 7. června 2021

    Ahoj, to je těžké, rodiče za tebe mají zodpovědnost a snaží se, co můžou. To ale neznamená, že rozumí úplně všemu. Zkus se s rodiči dohodnout, že spolu zajdete na konzultaci k zubnímu lékaři. Ty sama za sebe je nejspíše nepřemluvíš, ale těžko si tvoji rodiče mohou myslet, že ví o zubech více, než specialista.

    Rodiče mi nechtějí dát rovnátka

    Rovnátka

    Dobrý den, mám křivé zuby a vůbec se mi to na mě nelíbí a dlouhou dobu jsem nebyla u zubaře a rodiče mi nechtějí dát rovnátka nevíte co s tím?

    holka, 12 let, 22. března 2021

    Ahoj,
    nevím, co vede tvé rodiče k tomu, že ti nechtějí dát rovnátka, nebo že s tebou nechodí k zubaři, ale rozhodně to není v pořádku. Na preventivní prohlídku k zubaři bys měla chodit dvakrát ročně a nejedná se jen o nějakou formální záležitost. Preventivní prohlídky jsou nezbytné pro zdraví zubů a ty zase ovlivňují zdraví celého těla. Stejně tak nejsou rovnátka jen záležitosti estetickou, ale křivé zuby se mnohem víc kazí, častěji se kolem nich objevuje zánět dásní, mohou negativně ovlivňovat skus i zdraví čelistí. Promluv si s rodiči o tom, že chceš, aby tě objednali k zubaři a ten potom případně doporučí návštěvu ortodontisty. Skutečně netuším, proč s tebou rodiče nechtějí chodit k zubaři, ale kdyby se ti s nimi nepodařilo domluvit prohlídku u zubaře, požádej o pomoc jiného dospělého - například babičku, nebo nějakého příbuzného. Pravidelné zubní prohlídky jsou skutečně důležité a věřím, že to tví rodiče pochopí.
    Měj se hezky!
    Bára

    Moje maminka nechce, abych měla rovnátka

    Rovnátka

    Ahoj,když jsem naposledy byla u zubařky tak řekla že mám jít na velký rentgen zubů ale mamka tam se mnou nešla protože nechce abych měla rovnátka jak nasazovací tak stálá. Je možné nějaké riziko??

    holka, 10-11 let, 3. března 2021

    Ahoj,
    ujišťuji tě, že ani v případě rovnátek, ani v případě rentgenu žádné riziko nehrozí. A musím říct, že postoj tvé maminky mi nepřipadá adekvátní. Pokud ti zubařka doporučila rovnátka, nedělá to proto, že by ti chtěla jakkoli ublížit, nebo že by se tím snad bavila. Dělá to proto, že k tomu má dobrý důvod. Křivé zuby nejsou jen estetickým problémem, ale především mohou být zásadním zdravotním problémem, protože křivé zuby nejdou pořádně vyčistit, takže je větší pravděpodobnost, že se začnou kazit. Nejde na ně v pozdějším věku například nasadit můstek, kvůli křivému skusu můžeš mít problém s čelistmi a tak dále.
    Příliš nechápu, proč se tvoje maminka brání tomu, abys měla rovnátka a nechce tě vzít na rentgen. Možná by bylo řešením, kdybys situaci probrala s nějakým jiným dosplělým - třeba tatínkem, babičkou atd. Vysvětli jim, že ti zubařka rovnátka doporučila a ráda by ses jejím názorem řídila. Určitě tvé argumenty uznají a když maminka uslyší názor nějakého dospělého, kterému důvěřuje, snad změní svůj postoj.
    Držím ti palce!
    Bára

    Rovnátka a cola

    Rovnátka

    Ahoj někdo kdo mí odpoví . Může se pít s rovnátky cola ? Zajímalo by mě to protože je prý budu mít . A můžou se s rovnátky vůbec pít sladké limonády ? Možná je to zbytečný dotaz ale moc mě to zajímá. Přemýšlela jsem to tiž je si by ty rovnátka nezrezly nebo tak . Přeju vám všem hezký den :)

    Rumča xd 12 let(jsem holka), 8. února 2021

    Ahoj,
    nejsem sice ortodontiska, ale k tvému dotazu jsem našla, že pití sladkých limonád s rovnátky je sice možné, vyžaduje však mnohem důkladnější dentální hygienu než bez nich. Riziko rozvoje zubního kazu je s rovnátky mnohem větší a je proto potřeba soustředit se mnohem více na důkladné vyčištění zubů. Navíc u barevných nápojů se přidává i riziko vzniku barevných skvn na zubech. Jestliže tedy bude mít rovnátka, počítej s tím, že se budeš muset na dentální hygienu skutečně soustředit.
    Měj se hezky!
    Bára


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!