Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Rovnátka

  Chtěla bych rovnátka

  Ahoj Alíku,mám dost křivě zuby už od mala mám mezeru mezi jedničkami a zuby mi jdou přes sebe sebevědomí mám nízké už tak a zuby mi k tomu moc nepomáhají chtěla bych rovnátka ale moje máma řekla že prostě ne a nebude se semnou o tom bavit ale lidé si ze me dělají srandu a já se nechci už ani usmívat s tím že zuby mam všechny už dospělé takže s tím by provlém nebyl ale nevím co mám dělat?

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že nejsi spokojená se svými zuby, zdají se Ti křivé, s mezerami. Ráda bys nosila rovnátka, ale máma řekla, že to nejde. Chápu, že Tě rovnátka lákají a mohly by přispět k tomu, aby byly Tvé zuby podle představ a tím třeba i k větší chuti se usmívat a většímu sebevědomí.
  Napadá mě, jestli jste se někdy s mámou bavily o tom, proč to nechce? Můžou to být finanční důvody anebo jí to možná přijde „nadbytečné“ anebo má nějakou špatnou zkušenost anebo další jiné důvody. Zasloužíš si zjistit, proč Tě v tom nepodporuje. Zkus se jí ještě jednou zeptat, popsat všechno to, co kvůli tomu zažíváš a je Ti to nepříjemné.
  Možná Tě napadá někdo jiný z rodiny, kdo by Tě plně vyslechl – možná táta, prarodiče, teta nebo strejda, starší sourozenci/sestřenice/bratranci. Zkus popřemýšlet, komu ještě dalšímu by se dalo svěřit, aby Ti pomohl vysvětlit mamce, že to je pro Tebe opravdu důležité. Možná Tě napadne i někdo ze školy – oblíbená učitelka, školní psycholog, neboj se jim svěřit – i povídání o těchto věcech a neshodách s mámou do školy patří. Školní psycholog by s Tebou mohl probrat i to, že si z Tebe dělají srandu a jak najít chuť se zase více usmívat – ať už s rovnátky či bez. ¨
  Určitě se s tím svěř i zubaři, až u něj příště budeš. Řekne vám s mamkou svůj odborný pohled na věc a doporučení k rovnátkům. Taky se ho zeptejte na informace, co vše proplácí pojišťovna a co byste případně dopláceli. Rovnátka se dají nasadit v každém věku, ale rozumím, že bys je chtěla mít co nejdříve. Moc držím palce, aby to vyšlo. Kdybys chtěla ještě něco probrat, jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Ať máš co nejhezčí dny,
  Modrá linka

  Rovnátka

  Ortodontický aparát a problémy s jeho nošením

  Ahoj, mám dotaz. Mám hluboký skus, a dnes jsem na to dostal takový udělátko, jmenuje se to Carriere (je to taková tyčka) o kterou zaháknu gumičku, a ono mi to posouvá tu spodní část pod zubama. Do toho jsem dostal ještě takovou dlahu na spodní zuby. Strašně mi ta tyčka i ta dlaha v puse vadí, a nejvíc mě štve, že to budu mít tak půl roku, pak fixní rovnátka na dva roky, a pak zas něco jako tu dlahu a to asi napořád. Nevíte, co mám dělat, aby mi bylo líp, abych to tolik neřešil? Díky

  kluk, 14 let, 13. dubna 2023

  Ahoj kluku,

  Carriere je zvláštní druh rovnátek, který se používá při korekci hlubokého předkusu či podkusu. Stejně jako každý jiný ortodontický aparát, i tato zvláštní „rovnátka“ mohou být spojena s nepříjemnými (nekomfortními) pocity při používání. Určitou slabou útěchou může být to, že v minulosti se pro korekci podobných obtíží používaly tzv. zevní tahy, což byl složitý aparát upevňovaný zvenku na hlavu (zjednodušeně řečeno, člověk měl na hlavě nasazenou jakousi konstrukci, ze které vedly „dráty“ do úst).
  V případě, že by pro Tebe nošení ortodontického aparátu představovalo zásadní problém, možná by bylo vhodné se s rodiči a lékařem ještě jednou poradit o tom, zda je korekce skusu opravdu nutná. Zde záleží na závažnosti Tvých obtíží. Někteří lidé mají natolik výrazný podkus či předkus, že nemohou v ústech „normálně“ zpracovávat potravu, případně mají výrazně zakřivená ústa, což může být dost závažný kosmetický problém. Na druhou stranu dlouhodobý pocit diskomfortu spojený s nošením speciálních „rovnátek“ by mohl narušit Tvoje duševní zdraví. Pokud budeš následujících několik měsíců (nebo dokonce let) neustále „naštvaný“, Tvému duševnímu zdraví to rozhodně neprospěje.
  Zkus se tedy po poradě s rodiči, případně i s lékařem, ještě jednou zamyslet nad tím, co je pro Tebe přijatelnější – zda vydržet dlouhodobé působení nepříjemných pocitů spojených s nošením ortodontického aparátu, nebo mít „křivá ústa“. Já sám jsem měl podobný problém ve třinácti letech, kdy jsem kategoricky odmítl nosit rovnátka. Rodiče i lékař to nakonec vzdali, a tak mám dodnes mírný podkus a dolní čelist mírně posunutou doprava, aniž by mi to nějak zvlášť vadilo nebo mne to nějak zvlášť omezovalo (jenom na levé straně mám chrup poněkud více „obroušený“, než na straně pravé). Nicméně nedovedu posoudit, nakolik závažné jsou Tvoje obtíže týkající se skusu. Škála obtíží zde může být opravdu široká, od mírně nerovnoměrného vzhledu obličeje až po nemožnost normálního kousání potravy.

  Dejme tomu, že se nakonec rozhodneš, že nepříjemnou léčbu pomocí ortodontického aparátu podstoupíš, a že všechny nepříjemnosti spojené s rovnátky a dlahami v ústech nějak vydržíš. V takovém případě je především důležité, aby sis našel nějaké činnosti, které by Tě natolik zaujaly, že bys při jejich vykonávání „přestal myslet“ na to, co máš v ústech. To není otázka ani tak pro lékaře, jako spíše pro psychologa, a proto, kdybys na tom byl opravdu špatně, nestyď se nějakého psychologa navštívit. Přinejmenším budeš mít někoho, komu se svěříš se svým problémem (i když nelze vyloučit riziko, že narazíš na někoho, kdo bude Tvoje problémy zlehčovat, což by sice jako profesionál rozhodně neměl, jenže lidé jsou zkrátka různí...).
  Obecně vzato existuje mnoho rozmanitých způsobů, jak na něco „přestat myslet“, zlepšit si náladu a neulpívat na jednom – byť závažném – problému. Problém je v tom, že neexistuje nějaký univerzální způsob, který ba zaručeně zabral u každého. Co může pomoci jednomu, nemusí pomoci druhému, a tak záleží především na Tobě, abys vyzkoušel a objevil to, co Ti pomůže.
  Ale nechci Tě odbýt nějakými obecnými úvahami, a proto předkládám několik možných způsobů, jak by ses mohl cítit lépe a pokud možno nemyslet jen na problém, který Tě postihl.
  Především je důležité, abys byl sám na sebe hodný. To znamená, že bys o sebe měl pečovat tak, jako bys pečoval o někoho, kdo je Ti obzvláště blízký (ostatně sám sobě jsi vždy tím nejbližším člověkem). Neboj se dělat si radost a věnovat se tomu, co se Ti líbí a co Tě baví, aniž by sis musel vyčítat, že sám sebe „moc rozmazluješ“. Někteří lidé totiž trpí pocitem, že je něco špatného na tom, když se příliš věnují svým oblíbeným činnostem a když příliš často dělají něco, co je jim příjemné. Ale pokud tím neubližuješ druhým lidem, nemusíš si vyčítat, že se k sobě chováš hezky. Pokud Tě tedy baví nějaká „neškodná“ činnost, věnuj jí co nejvíce času. Může to být poslech oblíbené hudby, lepení papírových modelů, vycházky do přírody, zkrátka cokoliv, co tě baví a dělá Ti radost.
  Některým lidem při řešení problémů pomáhá změna prostředí. To neznamená, že by ses musel někam odstěhovat (což ostatně nezávisí na Tobě, ale spíše na rodičích), spíše mám na mysli, že bys mohl vyzkoušet nějaké nové činnosti v novém prostředí. Zde opět záleží na Tom, co by Ti nejlépe vyhovovalo. Tou „novou činností v novém prostředí“ může být například návštěva sportovních utkání na stadionu, kam jsi nikdy předtím nechodil, nějaký nový druh zájmové činnosti (nový kroužek, oddíl), zkrátka něco nového, co jsi zatím ještě nedělal, ale bavilo by Tě to. Jistě záleží i na finančních možnostech rodiny, nicméně existují i činnosti, jejichž náklady jsou minimální (například turistika). Vždy je lepší, když si hledáš nějaké nové záliby a zájmy, než kdybys jen seděl doma a trápil se kvůli tomu, že Tě něco tlačí v ústech.
  Kromě toho by bylo dobré, kdyby sis sepsal jakýsi seznam věcí a činností, které Ti mohou udělat radost (opět záleží na Tobě, co všechno bude tento seznam obsahovat). Když se budeš cítit hodně špatně, vezmeš si seznam, něco si z něj vybereš a uděláš to. Když se budeš cítit špatně, nestyď se sám před sebou projevit svoje emoce. Například kdyby se Ti chtělo plakat, neměl bys za každou cenu pláč „dusit“ v sobě. Odejdi do svého pokoje, zaboř obličej do polštáře a plač. Uleví se Ti. A kdyby ses cítil opravdu hodně špatně, můžeš vyzkoušet i jakýsi druh „léčby šokem“, například tím, že půjdeš do koupelny, svlékneš se a pustíš na sebe studenou vodu ze sprchy (samozřejmě bys ale neměl dělat nic, co by ohrozilo Tvoji bezpečnost, takže například „šok“ v podobě přeběhnutí silnice na červenou Ti rozhodně nedoporučuji!).
  Některým lidem také pomáhá, když se mohou vcítit do příběhu nějaké literární postavy. Pokud nepatříš k lidem, kteří rádi „leží v knížkách“, můžeš si alespoň stáhnout nějaký film. Existuje spousta dobrodružných či dramatických příběhů, s jejichž hrdiny můžeš prožívat jejich starosti, a tím alespoň na čas zapomenout na starosti vlastní. Možná Ti to bude připadat jako nějaký „únik do světa fantazie“, ale možná by Ti právě něco takového mohlo pomoci si udržet psychickou rovnováhu.
  Pokud si najdeš nějaké záliby, zájmy a činnosti, které Ti umožní tolik nemyslet na problémy spojené s Tvým zdravotním stavem a nepříjemnou ortodontickou pomůckou, je vysoce pravděpodobné, že tyto problémy zvládneš sám. Nicméně pokud bys měl pocit, že Tě uvedený problém doslova ničí, že nenacházíš žádnou „únikovou cestu“, jak jej překonat, nebo kdybys dokonce začal přemýšlet o sebepoškozování, nestyď se obrátit na odborníka, který Ti může včas pomoci. Zatím bys však měl dělat vše pro to, abys byl pokud možno spokojený, čehož můžeš dosáhnout alespoň některými z výše naznačených způsobů.

  Rovnátka

  Rovnátka versus sbor

  Ahoj od malička zpívám ve sboru jenže teď budu mít rovnátka a mamka mě chce ze sboru odhlásit jenže já tam chci chodit ale když mi to nepůjde tak je tk asi zbytečný že?

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že Tě baví zpívat ve sboru a chápu, že se toho nechceš vzdát. Nevím, zda mamka (nebo jiný blízký člověk ve Tvém okolí) ví víc o tom, že by sis teď přála ve zpěvu pokračovat a přemýšlím, zda bylo bylo možné jí říci, co cítíš, co Tě trápí, jak to Ty vidíš. Společně byste pak mohly hledat nějaké cestičky, jak to udělat anebo jak se třeba po čase ke zpěvu vrátit. Nejsem odborník, nedokážu tedy posoudit, nakolik rovnátka mohou ovlivnit Tvůj zpěv, ale napadá mě, že byste mohly také zajít za paní učitelkou či vedoucí sboru a domluvit se přímo s ní, možná už ve sboru budou mít nějaké zkušenosti s dětmi, které také rovnátka dostaly. Další pohled by mohl nabídnout třeba i lékař, ke kterému na rovnátka chodíš.

  Držíme pěsti a přejeme Ti hezký advent.
  Modrá linka

  Rovnátka

  Jak říct rodičům o rovnátka?

  Ahoj! Dnes Vám sem napíšu menší slohovku:
  Už asi dva roky chodím na ortodoncii. Naposledy jsem zde byla před necelým rokem. Moje ortodontistka mi řekla, že mám trochu jiný tvar čelisti a že by to vyřešila jen zámečková rovnátka (fixní). Ale že mi to nijak nepřekáží, takže je rozhodnutí na mně. Pokud bych je nechtěla, prý tam už nemusím chodit. Já bych asi rovnátka chtěla, jenže je to dost drahé, a nevím co by na to rodiče. Taťka mi nedávno řekl, že ty zuby mám křivé a že jsme nad tím měli zapřemýšlet. Moje zuby mi vadí, skoro se neusmívám. Moje dotazy zní: Jak dlouho po nandání rovnátek to bolí? Jak mám říct rodičům že bych chtěla rovnátka? Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne :)

  holka, 13 let, 4. května 2022

  Ahoj,
  píšeš nám, že bys chtěla rovnátka, ale nevíš, co na to řeknou rodiče, a ptáš se, jak to rodičům říct, a také, jak dlouho to bolí po nasazení rovnátek.
  Začnu tím, jak s rodiči mluvit o tom, že bys rovnátka chtěla. Myslím, že na to můžeš jít docela obyčejně. Říct jim, že jsi byla na ortodoncii, co Ti paní doktorka řekla, a že bys Ty sama rovnátka chtěla. Že víš, že je to drahé, ale že by to řešilo Tvůj odlišný tvar čelisti. Pokud chceš, můžeš začít u taťky, který o Tvých zubech nedávno mluvil, a třeba na to navázat.
  Nevíme, jak dlouho bolí zuby po nasazení rovnátek, to by Ti nejlépe řekli na ortodoncii, nebo se můžeš podívat na internet, například se zadat „bolest po nasazení rovnátek“ (sdělení odborníka je ale vždycky lepší). Také se můžeš zeptat kamarádů či známých, kteří rovnátka nosí, jak u nich sžívání se s rovnátky probíhalo.

  Držíme palce, aby všechno šlo tou správnou cestou,
  Modrá linka

  Rovnátka

  Trhají kvůli rovnátkům mléčné zuby?

  Ahoj Alík, Báro a spol., mám moc křivé zuby a prý budu mít rovnátka. Mám ještě mléčné stoličky a ještě pár zubů.
  Myslíte že mi je budou trhat? (Vím že, nejste žádní odborníci.)

  holka, 12 let, 2. února 2022

  Ahoj,
  skutečně nikdo z odpovídajících není zubař.

  Můžu si jen tipnout podle zkušeností z okolí:
  Myslím, že to záleží na tom, jak moc budou mléčné zuby překážet plánům na rovnání druhých zubů (o ty jde především). Většinou nebývá nutné uspíšit přirozený vývoj. Pokud se teď dozvídáš, že budeš mít rovnátka, ještě nějakou chvíli nejspíš potrvá, než ti je skutečně začnou připravovat a než padne nějaké rozhodnutí, takže se dost možná obáváš trhání předčasně. ;-)

  Neboj se zeptat svého zubaře, co plánuje. Rovnání zubů je částečně tvůrčí činnost a skoro každý umělec se rád pochlubí tím, co a jak vyrábí… i když je to umění v dutině ústní. :-D

  Alík

  Rovnátka

  Chtěla bych rovnátka

  Ahoj Alík a spol. :-D
  Ja už dlho presvedčujem rodičov na rovnátka ale oni nie a nie.. tak som sa chcela opýtať, že ako ich mám presvedčiť?
  Za odpoveď napred ďakujem>X<-

  holka, 13 let, 30. listopadu 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s tím, že bys ráda nosila rovnátka, ale nedaří se Ti přesvědčit rodiče. Ptáš se nás, jak to s nimi probrat, aby souhlasili. Zní mi to tak, že se staráš o to, jak Ti je v Tvém těle a abys měla zuby v pořádku, a to je moc dobře. Rozumíš taky tomu, že probrat to s rodiči je důležitá součást celé věci. Může se stát, že rodiče nejsou vyloženě pro, anebo jsou i proti a Tobě to přirozeně může vadit. Nevím, jaké k tomu mají důvody, ale bylo by fajn to zkusit od nich zjistit přesněji, aby Ti stále neříkali jen „ne a ne“. Možná tam hrají roli peníze, které jsou při ortodontické péči potřeba. Možná jim přijdou Tvé zuby v pořádku a přišla by jim léčba zbytečná. Další možné důvody zjistíš jedině otázkami přímo na rodiče.

  Nošení rovnátek většinou doporučuje zubní lékař/ka a posílá pacienta na další konzultaci k odborníkovi. Nevím, jestli jste se o tom se zubařem/zubařkou už bavili, ale případně při další návštěvě o tom určitě můžeš říct. Napadá mě taky, že můžeš s některým z rodičů jít na nezávaznou konzultaci k ortodontistovi/ortodontistce (odborník zabývající se nápravou nepravidelností zubů), s výběrem ordinace vám může pomoct zubní, anebo kontakt snadno najdete na internetu. Můžete se v ordinaci doptat na všechny okolnosti, potřebu léčby, případný plán léčby a rodiče se mohou ujistit ve věcech, které jim nejsou jasné. Neboj se taky rodičům opakovat, jak to s nošením rovnátek máš a proč by jejich nošení pro Tebe bylo cenné. Možná je to pro Tebe opravdu důležitá věc, díky které se třeba budeš cítit lépe, Ty sama nejlépe víš důvody, které Tě k tomu vedou. Možná máš kamarádku/kamaráda, co rovnátka má, zkus se svěřit i jí/jemu, můžeš se inspirovat, jak dál. Uvidíš sama, kam se Tvá situace bude vyvíjet, každopádně rovnátka se dají nosit v každém věku, takže i kdyby to nebylo třeba hned teď, můžeš/můžete to zařídit i později. Moc bych Ti přála, aby Ti vyšlo vše tak, jak budeš chtít.

  Hezký adventní čas přeje
  Modrá linka

  Rovnátka

  Rovnátka

  ahoj, moc bych chtěla rovnátka mam křivé zuby a mezery mezi zubami, i zubaři mi řekli že bych rovnátka potřebovala ale moje mamka mi to nechce dovolit.. nejedná se o peníze ale o to že se bojí o zdraví mých zubů, nechce abych měla kvůli tomu zkažené zuby což nechápu..prostě mě to strašně štve a nevím co mam dělat mamka mi to prostě dovolit nechce a nevim jak jí mam přemluvit…

  holka, 14 let, 7. června 2021

  Ahoj, to je těžké, rodiče za tebe mají zodpovědnost a snaží se, co můžou. To ale neznamená, že rozumí úplně všemu. Zkus se s rodiči dohodnout, že spolu zajdete na konzultaci k zubnímu lékaři. Ty sama za sebe je nejspíše nepřemluvíš, ale těžko si tvoji rodiče mohou myslet, že ví o zubech více, než specialista.

  Rovnátka

  Rodiče mi nechtějí dát rovnátka

  Dobrý den, mám křivé zuby a vůbec se mi to na mě nelíbí a dlouhou dobu jsem nebyla u zubaře a rodiče mi nechtějí dát rovnátka nevíte co s tím?

  holka, 12 let, 22. března 2021

  Ahoj,
  nevím, co vede tvé rodiče k tomu, že ti nechtějí dát rovnátka, nebo že s tebou nechodí k zubaři, ale rozhodně to není v pořádku. Na preventivní prohlídku k zubaři bys měla chodit dvakrát ročně a nejedná se jen o nějakou formální záležitost. Preventivní prohlídky jsou nezbytné pro zdraví zubů a ty zase ovlivňují zdraví celého těla. Stejně tak nejsou rovnátka jen záležitosti estetickou, ale křivé zuby se mnohem víc kazí, častěji se kolem nich objevuje zánět dásní, mohou negativně ovlivňovat skus i zdraví čelistí. Promluv si s rodiči o tom, že chceš, aby tě objednali k zubaři a ten potom případně doporučí návštěvu ortodontisty. Skutečně netuším, proč s tebou rodiče nechtějí chodit k zubaři, ale kdyby se ti s nimi nepodařilo domluvit prohlídku u zubaře, požádej o pomoc jiného dospělého - například babičku, nebo nějakého příbuzného. Pravidelné zubní prohlídky jsou skutečně důležité a věřím, že to tví rodiče pochopí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Moje maminka nechce, abych měla rovnátka

  Ahoj,když jsem naposledy byla u zubařky tak řekla že mám jít na velký rentgen zubů ale mamka tam se mnou nešla protože nechce abych měla rovnátka jak nasazovací tak stálá. Je možné nějaké riziko??

  holka, 10-11 let, 3. března 2021

  Ahoj,
  ujišťuji tě, že ani v případě rovnátek, ani v případě rentgenu žádné riziko nehrozí. A musím říct, že postoj tvé maminky mi nepřipadá adekvátní. Pokud ti zubařka doporučila rovnátka, nedělá to proto, že by ti chtěla jakkoli ublížit, nebo že by se tím snad bavila. Dělá to proto, že k tomu má dobrý důvod. Křivé zuby nejsou jen estetickým problémem, ale především mohou být zásadním zdravotním problémem, protože křivé zuby nejdou pořádně vyčistit, takže je větší pravděpodobnost, že se začnou kazit. Nejde na ně v pozdějším věku například nasadit můstek, kvůli křivému skusu můžeš mít problém s čelistmi a tak dále.
  Příliš nechápu, proč se tvoje maminka brání tomu, abys měla rovnátka a nechce tě vzít na rentgen. Možná by bylo řešením, kdybys situaci probrala s nějakým jiným dosplělým - třeba tatínkem, babičkou atd. Vysvětli jim, že ti zubařka rovnátka doporučila a ráda by ses jejím názorem řídila. Určitě tvé argumenty uznají a když maminka uslyší názor nějakého dospělého, kterému důvěřuje, snad změní svůj postoj.
  Držím ti palce!
  Bára

  Rovnátka

  Rovnátka a cola

  Ahoj někdo kdo mí odpoví . Může se pít s rovnátky cola ? Zajímalo by mě to protože je prý budu mít . A můžou se s rovnátky vůbec pít sladké limonády ? Možná je to zbytečný dotaz ale moc mě to zajímá. Přemýšlela jsem to tiž je si by ty rovnátka nezrezly nebo tak . Přeju vám všem hezký den :)

  Rumča xd 12 let(jsem holka), 8. února 2021

  Ahoj,
  nejsem sice ortodontiska, ale k tvému dotazu jsem našla, že pití sladkých limonád s rovnátky je sice možné, vyžaduje však mnohem důkladnější dentální hygienu než bez nich. Riziko rozvoje zubního kazu je s rovnátky mnohem větší a je proto potřeba soustředit se mnohem více na důkladné vyčištění zubů. Navíc u barevných nápojů se přidává i riziko vzniku barevných skvn na zubech. Jestliže tedy bude mít rovnátka, počítej s tím, že se budeš muset na dentální hygienu skutečně soustředit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Dobrý den.
  Mam problém s tím, že se mi v dásní u stoliček udělala taková dira, je velká tak 3 mm, zkoušel sel do toho strčit paratko, šlo to, ani to nebolelo, ale zarazilo mě to, nosim rovnátka, možná se to stalo kvůli rovnatkum, nevím co s tim, jestli mam jit k zubařce, poraďte mi prosím.

  kluk, 14 let, 27. ledna 2021

  Ahoj,
  vůbec nepochybuj o nutnosti navštívit s dírou v zubu odborníka. Určitě tě zubní lékař při aplikaci rovnátek poučil, že nesmíš sebemenší problém se zoubky zanedbat.

  Rovnátka

  Co je spojeno s rovnátky?

  Dobrý den, omlouvám se že otravuji, ale mám dotaz. V únoru mi budou nasazovat rovnátka, chci se Vás zeptat, co vše s tím souvisí?(Např, jak dlouho nasazování asi trvá, jídlo-co ano a ne, atd).. Předem moc děkuji

  holka, 13 let, 27. listopadu 2020

  Ahoj,
  záleží na tom, jestli se jedná o rovnátka stálá, nebo nasazovací. U nasazovacích je situace jednodušší, protože se udělají otisky, podle kterých se rovnátka vyrobí, pak si jen rovnátka přijdeš vyzkoušet, jestli dobře sedí a za několik minut odejdeš. Na jídlo se rovnátka sundávají a po vyčištění zubů se opět nasadí. U stálých rovnátek je situace složitější a vůbec si netroufám odhadnout, jak dlouho jejich nasazení trvá, protože to je velmi individuální. Co se týká jídla, údržby rovnátek a péče o ústní dutinu, určitě dostaneš podrobné pokyny od svého ortodontisty. Pokud je mi známo, existují i letáčky či jakési brožurky, kde jsou všechny zásady a pravidla popsány - alespoň děti mých známých je dostaly. Nicméně i kdybys žádný letáček nedostala, určitě ti ortodontista zodpoví na všechny otázky, které tě v souvislostí s rovnátky napadnou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Nasazovací versus stálá rovnátka

  ahojte všetci
  moja zubárka povedala že budem nosiť pravdepodobne rovnátka. Lenže rodičia povedaliže len nasadzovacie . Ja by som bola teda radšej za normálne . Keby mám nasadzovacie rovnátka môžem s nimi chodiť do školy alebo tak ? alebo len na spanie ??

  holka, 13 let, 29. srpna 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem ortodontista, na tuto otázku shodou okolností odpovědět mohu, protože syn nosil nasazovací rovnátka dva roky. Musel je nosit i přes den a chodil s nimi tedy normálně do školy. Nosil si s sebou kartáček na zuby, na svačinu a oběd si rovnátka vždy sundal, vyčistil si zuby a zase si je nasadil. Takže určitě můžeš chodit do školy i s nasazovacími rovnátky a není s tím žádný problém.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Rovnátka

  Dobrý den, za nějakou dobu bych měl jít na rovnátka a zajímá mě jestli když nemám založenou pětku vlevo dole, jestli mi budou trhat i tu pětku na druhé straně vpravo dole?
  Díky

  kluk, 14 let, 29. července 2020

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog, ani ortodontista, proto na tvůj dotaz nedokážeme odpovědět. A upřímně si nejsem ani jistá, zda by to na dálku a online zvládl ortodontista. Řekla bych, že se taková situace posuzuje velmi individuálně a je potřeba vyšetření.
  Měj se hezky!
  Bára

  Rovnátka

  Ahoj! Nejspíš mi odpoví zase Barunka tak jí předem moc děkuji. A taky dekujuu za předchozí odpověď.

  Budu mít nejspíš v létě rovnátka, totiž 1.6. jdeme s maminkou na konzultaci a otisky. A můj dotaz zní : Nasadí mi rovnátka, když mi rostou všechny sedmičky v zadu?

  Předem díky za odpověď :)

  holka, 12 let, 21. května 2020

  Ahoj,
  i já ti velmi děkuji za milou zprávu a jsem ráda, že ti moje odpověď pomohla. Moc ráda bych ti pomohla i tentokrát, ale obávám se, že nyní tě budu muset zklamat. Bohužel nikdo z nás není stomatolog, ani ortodontista - a zrovna rovnátka jsou velmi individuální záležitostí. Ze své vlastní zkušenosti vím, že existují případy, kdy se rovnátka nasazují i v případě, že zuby stále rostou. Ale stejně tak znám i ortodontisty, kteří u některých případů čekají až na to, kdy bude vývoj chrupu dokončený. Bohužel netuším, jaký je právě tvůj případ, ale určitě se to na konzultaci u ortodontisty dozvíš a všechno ti tam vysvětlí.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!