Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Rovnátka

Ahoj, mám dotaz - mam křivý jeden spodní zub. Už jsem měl asi před rokem rovnátka na horní zuby, ale tento byl ještě rovně. Chtěl bych, aby jsme navštívili doktora, a rovnátka na spodní zuby, ale nevím jak to mamce říct. Děkuji za odpověd.

Ahoj, je dobře, že chceš své potíže se zuby řešit. Řekni mamince vše tak, jak jsi to napsal nám. Že máš jeden spodní zub křivý a že bys rád věděl, jestli nepotřebuješ rovnátka. Maminka určitě Tvé obavy pochopí. Přeji Ti, aby návštěva u dentisty dobře dopadla. Alíkova kamarádka Bája

Rovnátka

Ahoj, Mám takový trochu asi náročnější dotaz.. Roste mi špatně špičák.. Roste mi, až moc vysoko a stoličky se mi zastavily s růstem jelikož nemají kam růst. :( Zuby dole se mi zase špatně "řadí", jakoby se překrývají. Je možné, že budu mít pevná rovnátka? Předem díky za opověď Kája.

Kája (12), 16. května 2013

Ahoj Kájo, bohužel, se svým dotazem se budeš muset obrátit na odborníka a tím je tvůj zubní lékař/ka. Každopádně to neodkládej a raději vyraž co nejrychleji, čím dříve se problém začne řešit, tím kratší dobu náprava trvá. Držím palce Alíkova kamarádka Bája.

Rovnátka

(13let) Alíku od Ledna budu mít rovnátka na 2 roky nesundavací :( moc se bojím a četl jsem že nebudu moct mít zlozvyk že budu dávat jazyk mezi zuby :( Taky jsem velký žrou* a nevím jestli budu moc bombony žvíkačky pop-corn :( prosím porad mi jak se s tím mám vypořádat (rovnátka dostanu kvůli tomu že jsem se špatně s nima narodil ... není to moji vynou)

Davídek36, 10. listopadu 2012

Ahoj, je mi úplně jasné, že se bojíš rovnátek. Nejsi jediný. Když se mrkneš do naší poradny, zjistíš, že se většina lidí bála, ale nakonec je vše ok. U rovnátek záleží velmi mnoho na ústní hygieně, když si budeš zuby řádně čistit, podle postupu, který ti vysvětlí tvůj zubař, můžeš jíst tak, jak si byl zvyknutý. Zkus si založit v klubovně stůl na takové téma. Můžeš tam probrat vše, co tě zajímá, s lidmi, kteří už rovnátka mají. Zdraví a hodně zdaru ti přeje Alík

Rovnátka

Ahoj Alíku a ostatní chtěla jsem se zeptat měla bych nosit rovnátka protože mám křivé zuby ty dva přední ale otázka je jak to probíhá? myslím nasazování rovnátek a zda to bolí nebo ne a jestli ty rovnátka něco stojí? Zubař mi na tohle neodpověděl tak jsem se chtěla zeptat tebe nevíš o tom něco? Moc nechci nosit rovnátka protože se bojím že bych je špatně snášela a že by se mi ostatní smáli ale já chci mít rovné zuby..poradíš mi prosím? děkuji

Moje milá, rovnátka jsou opravdu důležitá. Neboj se, zvykneš si. Když se ti bude někdo smát, řekni mu, že ty budeš mít jednou krásné rovné zuby, ale jemu možná ta hloupost už zůstane. Nedej se! A k těm otázkám... pěkně si sepiš, co všechno tě zajímá. Pak zajdi za svým zubařem a prober to s ním. On ti na to jistě rád odpoví. Není možné, aby ti dělal rovnátka a nic ti k tomu neřekl. Můžeš si přečíst informace i v naší poradně. Zadej ve vyhledávání slovo "rovnátka". Posílám sílu, odvahu se ptát a pusu. Alík

Rovnátka

Ahojky, mám takový problém. Mám hodně křivé zuby předkus, a tak mi pan zubař řekl, že musím nosit rovnátka, jestli chci mít rovné zuby. Hned jsem se rozhodla do toho jít, udělali mi otisky, vytrhali přebytečné zuby a už jsem objednaná. Ale teď jsem začaůa o svém rozhodnutí, tj. nosit rovnátka, pochybovat. Trochu jsem nad tím přemýšlela a bojím se, že se mi ostatní budou kvůli rovnátků posmívat a taky toho, že se mi na tom něco pokazí a nebudu mít ty zuby rovné. Je možné, že by se mi třeba uvolnil nějaký zámeček a už by to nešlo vrátit zpátky?

Bela, 12 let, 30. prosince 2011

Ahoj Belo,
co se týká praktických věcí kolem rovnátek (třeba právě jejich špatného fungování), na to se musíš zeptat svého zubaře jedná se totiž o odborné lékařské věci. Ohledně Tvých pochybností nad tím, zda jsi udělala dobře, že ses pro rovnátka rozhodla, a nad tím, co tomu řeknou ostatní.

Je zcela přirozené, že u důležitých životních rozhodnutí (což úprava zubů jistě je), se nás občas zmocní pochyby. Málo co je v životě totiž tak zvaně černé nebo bílé . To znamená, že celá řada našich rozhodnutí má své klady i zápory a jednou za čas máme potřebu si je ujasnit. Zkus si znovu o celé věci promluvit s někým blízkým (rodiče, prarodiče, kamarádi,..), prober s ním pro a proti rovnátkům (což můžeš ostatně znovu probrat i se svým zubařem) a poraď se, jaké chování by bylo nejvhodnější v případě, že by se Ti kvůli rovnátkům někdo posmíval. Možná zjistíš, že v podobné situaci nejsi sama.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Dobrý den asi jsem cvok ale hrozně bych chtěl dostat rovnátka ale mám rovný zuby...daj se někde koupit třeba plastový? pozná zubař když najednou mám jeden křivej, ale minule byl normálně? děkuji za odpověď

honza,12 let, 23. října 2011

Ahoj Honzo,
cvok asi nejsi. Rovnátka bývala dříve předmětem ostychu, dnes je málem in je nosit. Měl bys ovšem být rád, že máš zuby rovné a v pořádku. Zda se dají koupit plastová rovnátka to nevím, ale můžeš se zkusit zeptat, třeba ve zdravotním zásobování či lékárně, tam by to měli vědět.

Já se ale domnívám, že jsou pouze na předpis zubaře, v souvislosti s výkonem jeho profese. Zkřivení původně rovného zubu dobrý zubař pozná. Zubaři si obdivuhodně pamatují chrupy svých klientů, dokážou je velmi podrobně popsat, ostatně právě zubaři to jsou, s jejichž pomocí se často určuje identifikace mrtvých, pokud je třeba zjišťovat jejich totožnost. Pokud máš v plánu něco se svými zdravými zuby provést, každopádně bych Tě před takovou akcí chtěla varovat, poškozením chrupu si poškozuješ to nejcennější co máme, zdraví. V těle totiž všechno souvisí se vším.
Přejeme Ti pěkný podzim. Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahoj Alíku a Modrá linko. V pondělí řekl pan zubař mamce, že budu nosit rovnátka. Trochu se bojím. Bolí to? A jak dlouho to nasazování trvá? Skrátka: Nevíš, jak probíhá nasazování rovnátek? Díky.

Ahoj Zdenčo,
mít strach z věcí, které neznáme, je úplně normální. A strach ze zubaře a jeho zákroků je pro řadu lidí ještě silnější, než u jiných lékařů. Je dobře, že se na věci, které Tě znejišťují, ptáš. Tvé dotazy ale jsou svým obsahem určeny právě pro zubaře což my nejsme. Proto je potřeba, aby ses na věci, které Tě kolem rovnátek zajímají, zeptala podrobně svého zubaře.

Pokud se ostýcháš, popros třeba zrovna mámu nebo někoho jiného z rodiny, aby Ti u tohoto rozhovoru pomohl. Cenné praktické postřehy bys mohla získat i od lidí z Tvého okolí, kteří rovnátka také nosili. Zkus se poptat například kamarádek, spolužáků, Právě získávání informací o neznámých věcech a situacích, často pomůže oslabit strach, který z nich máme.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz.

Rovnátka

dobrý den, o letních prázdninách mám jít k zubařce, protože mě bude dávat fixní rovnátka, mám dvě otázky: 1. Na webech sem našel, že se po každém jídle musí čistit zuby s rovnátky speciálním kartáčkem, je to pravda? a pokud ano, kolik času by to tak asi mělo zabrat? 2.Jelikož něco skoro pořád jím(nevydržím ani hodinu bez jídla), tak se ptám, jestli rovnátka nějak ovlivňují při jídle?

*rici*, 8. dubna 2011

Ahoj Rici,
pokud jsi našel informaci o čištění zubů s fixními rovnátky na webu, který se touto problematikou zabývá, tak to asi opravdu bude pravda. Každopádně se můžeš na upřesnění zeptat svojí zubní lékařky. Stejně jako na to, zda budeš moci nadále jíst tak, jak jsi byl zvyklý, nebo bude vhodné svoje stravování poněkud upravit. Můžeš se také zeptat na zkušenosti s fixními rovnátky někoho, kdo je má a možná řešil podobné věci, jako teď Ty. Víc Ti k tomu bohužel neporadíme, na tuto problematiku se nezaměřujeme.
S přáním pěkného jara, Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

ROVNÁTKA Ahoj Alíku,mám dostat rovnátka napevno a mám strach že se mi kvůli ním budou všichni smát,ale zase chci mít krásně rovné zuby.Co mám dělat?

Ahoj Barčo,
rovnátka má v současné době spousta lidí, i třeba těch známých. Je pravda, že pro někoho to může být záminka k posmívání, tomu se bohužel nikdy nevyhneš. Takové posměváčky pak můžeš "odpálkovat" trefnou poznámkou, že třeba Ty se se sebou snažíš apoň něco dělat, a oni by měli taky, když mají tak hloupé řeči, nebo prostým "no a co, na rovnátkách přece není nic špatného".

Když by viděli, že Tě nošení rovnátek nedokáže rozhodit, brzy by je posmívání přešlo. Je ale taky možné, že se žádné posmívání konat nebude, vždyť, jak už jsem psala, rovnátka má dnes už kde kdo.
Bezproblémové nošení rovnátek Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahoj. Akutně potřebuji poradit ohledně rovnátek. Fixní rovnátka jsem nosil asi rok a pak jsem dostal rovnatka sundávaci. Bylo mi řečeno, že je mam nosit 13/24 hodin denně, což samozřejmě nedělám. Časem mi doktor řekne, že už je nemusím nosit. Když je přestanu nosit (když je budu pořád mit na sobe cca 8hodin denně) vrátí se zpátky do křivé podoby, nebo to na tom tolik nezáleží a zůstanou rovné ?

Ahoj Martine,
Tvůj dotaz se týká oblasti, na kterou se tato poradna nezaměřuje, lépe Ti na něj může odpovědět pouze zubař nebo skutečnost, která nastane po odejmutí rovnátek. Faktem je, že chceš-li mít zuby v pořádku, měl bys dodržovat doporučení odborníka, kterým je Tvůj stomatolog.

Přejeme Ti pěkné babí léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

AHojky alíku, to jsem zase jáchtěla bych se s tebou podadit.Mám nosit rovnátka protže mě zuby dvojky zalízají trošičku za jedničky a mám dost velkej předkus.Ale já ty rovnáta nenosím,protože se kvůli tomu v noci budím protoe mě to tlačí a nebo padá nebo s tím nemůžu vůbec polykat.Už mám druhý takový ,že se dají stáhnout a povolit.Doktorka říkala že si to mám každej tejden stahovat ale já sem měla jít už dávno k tý doktorce,ale nějak sme na to s mamkou zapoměli a já jí to už nechci ani připomínat a nechci tam jít ale ona říka že bych ty rovnátka měla nosit,protože pak budu mít křivý zuby na pořád.Nevím co mám dělat,protže já zuby křiví mít nechci ale nechci nosit rovnátka.Prosím poraď.Díky :-* Jinak přeji krásné jaroo :)

Ahoj Lucko,
spousta mladých lidí jako jsi Ty má problémy s nošením snímatelných rovnátek. Ta skutečně nemusí být moc příjemná a mohou vyvolávat různé potíže. Pokud opravdu máš pocit, že je nepřekonáš, je lepší se k celé věci "postavit čelem" a hledat jiné řešení. Třeba by ses mohla dohodnout s mamkou a Tvou doktorkou, jestli by pro Tebe nebyly lepší taková rovnátka, která se nesundávají a nosí se i přes den. Člověk si na ně brzy zvykne a za pár dní ani neví, že je má. Jestli jsou však pro Tebe vhodná musí posoudit Tvá doktorka. Spolu také klidně mluvte o tom, jak to s rovnátky máš. Měla by Ti umět poradit.
Abys i Ty sama měla jaro bez mráčků Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Dobrý den,už jsem vám jednou psala a ted mám další dotaz.A ten je o rovnátkách.Za dva týdny mi bude bude 11 a asi 29.9 mám jít k zubaři.On mi v 8 letech říkal,že mám křivé zuby a že jak budu starší,tak mám dostat rovnátka.Ted mám skoro všechny stoličky stoličky vypadené,zbývají mi ještě 6 a z toho se mi 1 kýve.Myslíte,že už můžu mít rovnátka?Já znám totiž jednu holku která je o rok mladší a už půl roku má rovnátka.Já je totiž strašně chci mít.Díky moc předem.

jituš skoro 11, 19. září 2009

Ahoj Jituš,
je dobře, že navštěvuješ svého zubního lékaře a přemýšlíš o tom, co Tě čeká. O tom, jestli Ti nasadí rovnátka a kdy to bude však rozhoduje jen on sám. Musí totiž posoudit všechny možnosti, zvážit, který způsob léčby by byl pro Tebe nejvhodnější. A to já na takhle na dálku neumím. Také se mu můžeš svěřit s tím, že bys ráda nosila rovnátka, myslím, že ho tím potěšíš. Uvidíš, co Ti řekne.

Myslím, že by bylo užitečné, kdybys přemýšlela i o dalších důvodech, proč nosit rovnátka. To, že je má kamarádka totiž někdy nestačí. Může se stát, že se brzy "zhlédneš" v někom jiném, kdo je nenosí a tak bys o ně mohla ztratit zájem. A to by byla velká škoda, zvlášť, jestli i nadále Tvůj zubní lékař bude přesvědčen, že by Ti rovnátka pomohla. Dalším důvodem, který mě napadá, je mít krásné zdravé zuby, se kterými na ostatní uděláš dojem. Je to věc, která Tě může těšit dlouhou dobu. Třeba sama nebo za pomoci nějaké blízké osoby, které se svěříš, nalezneš další důvody, proč nosit rovnátka.
Přejeme Ti, abys se Ti to podařilo. Modrá linka www.modralinka.cz

Rovnátka

Ahoj Alíku moc se mi líbí jak tay všem pomáháte ale chtěla bych se zeptat jak dlouho se přibližně nosí fixní rovnátka?Předem moc díky.

janištaaa, 17. dubna 2009

Ahoj janištooo,
fixní rovnátka se nosí přibližně 2 roky a pak se ještě asi 2 roky nosí snímací rovnátka, protože zuby se mají tendenci vracet. Vše je ale velmi individuální, tak prosím, věř především svému lékaři.

Rovné a bílé zoubky Ti přeje Alík

Rovnátka

ahojky, mám křivé zby a přední mi rostou přes sebe. Nikdy mi na to zubař nic neříkal, ale já vím, že jsou křivé a ptala sem se na to i kámošek a ty mi to taky potvrdily. Kdybych měla mít rovnátka, taks e chci zeptat, jestli mi budou trhat nějaké zuby, když mi rostou přes sebe? Už mi rostou i zuby moudrosti

Ahoj Kellysh, obracíš se na nás s otázkou, kterou Ti bohužel neumíme zodpovědět. Někdy je pro srovnání zubů opravdu potřeba některé vytrhnout, jestli by to tak bylo i ve Tvém případě, by Ti však lépe řekl Tvůj zubní lékař. Můžeš se ho tedy při další návštěvě zeptat, co si o Tvých předních zubech a možnosti nosit rovnátky myslí on. Ať se Ti daří přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Rovnátka

Ahoj Alíku...Teď někdy budu mít rovnátka na pevno a mám strach, že se mi budou posmívat. Ale zase si říkám, že pak budu mít krásný rovný zuby.Co myslíš?Díky za odpověď a měj se fajn...Anet :-)

Milá Anet, jsi chytrá holka. Posmívat se budou jen hlupáci, u těch tě to nemusí mrzet. Máš pravdu, potom budeš mít krásné rovné zuby. Všechno dobré v novém roce přeje Alík

Rovnátka

aho chtěla bych se zeptat někde jsem četla že když máš rovnátka a líbáš s e s klukem který má taky rovnátka tak se vám do sebe ty rovnátky můžou zaplíst mě to příde jako trochu blbost ale co když jo?já totiž budu rovnátka mít tak prosím porad

Lili, máš pravdu - je to blbost. Alík

Rovnátka

ahoj alicku...na zacatku noveho roku budu mit fixni rovnatka....nikdy sem v puse rovnatka neměla protože sem nenosila nasazovací ani jiné...bojím se že mi nebudou slušet nebo že nebudu moc dobře vyslovovat...což je pro mě hodně důležité protože chci byt moderátorkou...nevíš jestli to bolí když se dávají do pusy..nebo nějak inak obtěžuje:-P Dekuji předem za odpověd prosim dejte to do rovnatka

majenkaa 12, 15. října 2008

Majenko, jistě znáš Ewu Farnou, která s rovnátkama i zpívala. Takže vyslovovat budeš jistě dobře. A rovnátka mnoha dívkách (vlastně všem) sluší. Budeš mít pak rovné zoubky a takový úsměv za to určitě stojí. Hezké dny přeje Alík

Rovnátka

Ahoj Tamaro, nebo Alíku, zdravím vás a Tamaře chci vzkázat, že jsem jí 25.listopadu slyšela na Frenkvenci1 a moc mě to potěšilo. Teď ale k tomunímu, jezdím zubařce, která dělá rovnátka. Už dva roky jsem nosila jen sundávací rovnátka, ale teď mi doporučila na pevno. Jenomže ty stojej 10.tis a mamka mi řekla, že to je zbytečnost, a že mi to nezaplatí... Já je ale hrozně chci dvě holky od nás ze třídy už je taky mají... Poraď mi prosím, jak mám mamku přesvědčit, aby mi ty rovnátka zaplatila? Moc díky za odpověď. Pá

Avrilka21, 25. listopadu 2008

Ahoj Avrilko, z Tvého dopisu není úplně jasné, zda maminka mluvila s Tvojí zubařkou, která ji vysvětlila, proč Ti fixní rovnátka doporučuje a zda maminka má všechny potřebné informace. Pokud to neudělala, možná by ji rozhovor se zubařkou pomohl změnit názor.

Je možné, že stejného výsledku můžeš dosáhnout i s rovnátky sundavacími a pak je srozumitelné, že maminka s jejich pořízením nesouhlasí - deset tisíc je poměrně vysoká částka. Zkusili jste s maminkou zjišťovat, jestli by jsi je nemohla mít u jiného lékaře levnější, kolik na ně přispívá pojišťovna?

Pokud jsou pro Tebe rovnátka hodně důležité, můžeš přemýšlet o tom, co bys mamce mohla nabídnout za to, že Ti je pořídí. Může to být například převzetí nějaké povinnosti v domácnosti, zlepšení prospěchu nebo něco jiného, o čem víš, že by mamce udělalo radost. Třeba když uvidí Tvoji snahu, svoje rozhodnutí změní. Napadá mne také, že by na rovnátka mohl přispět i někdo další z rodiny - babička, děda, mohl by to být i společný dárek k narozeninám. Možná přijdeš i sama na další způsoby, které by pomohly rozhodnutí mamky změnit.
Hezké dny přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Rovnátka

Ahoj, bolí když ti nasazují fixni (pevná) rovnátka?já je budu mít ale jen horní stranu prosím poraďte mi někdoo

Ahoj Kačko,
sama zkušenost s fixními rovnátky nemám, ale z toho, co říkají lidé, kteří ji mají vím, že samotné nasazování rovnátek nebolí. Později však může dojít k nepříjemným pocitům, které jsou spojeny s tlakem, které rovnátka na zuby vytvářejí. Také záleží na tom, jak je kdo citlivý - někomu taková věc nemusí způsobovat žádné potíže, jiný si musí na rovnátka chvilku zvykat. O svým obavách či o případné bolesti klidně můžeš mluvit se zubním lékařem, který Ti bude rovnátka nasazovat, je to pro něj důležitá zpráva. Ten by Ti také měl vysvětlit, jak léčba bude probíhat, co můžeš čekat a tak se vlastně připravit na různé situace, které mohou nastat.

Přemýšlím o tom, že někdy trocha nepohodlí může přinést příjemný výsledek a tím v Tvém případě mohou být krásné rovné zuby. A to je věc, která stojí za to, ne?
Budeme Ti držet palce, abys všechno zvládla. Modrá linka www.modralinka.cz.

Rovnátka

Ahoj Alíku,mám 1.problém a tím problémem jsou ROVNÁTKA zatím je nemám,ale v nejbližší době je mám dostat a já se strašně bojím:1.Že mi bude trhat nějaké zuby no toho ani ne zpíš toho 2.Někdo říkal že mně to bude strašně bolet když mi je bude dávat a taky asi 7 dní potom.Říkali že budu muset jíst jenom jogurty kvůli té ztrašné bolesti.Říkala mi zo jedna holka,která mněla rovnátka sundávací,ale já budu mít ty napevno.Už se na ně docela těším hlavně jak budu vypadat potom,ale stejně se mi tam vůbec nechce jít.Myslíš,že to je opravdu tak ztrašné???Mám křivé zuby a proto potřebuji rovnátka jako hrom ale taky se začínám bát zubařů (zubařka mi vytrhla 2 zuby ani se nekývaly málem sem tam omdlela no dlouhá historie)Nevím mám si vzít nějaké prášky proti bolesti nebo něco takového???Nebudu týden předtím vůbec spát tím strachem eště k tomu musím jet až někam do Třince (hodně km od nás.Alíku pomož mi co s tím mám dělat já se strašně bojím a že se mi budou smát to je mi jedno.Prosím odpověz papa d.

deniskal, 26. září 2008

Ahoj Denisko,
zdá se, že Tě kamarádka před rovnátky pořádně vystrašila. Na druhou stranu oceňuji, že se nebojíš případného posměchu ostatních a že Ti záleží na tom, abys měla pěkné a zdravé zuby.

Je pravda, že zavedení pevných rovnátek může být trochu nepříjemné. Každý to vnímá jinak, někomu nevadí téměř vůbec, jiný zprvu cítí nepohodlí. Také záleží na tom, jak moc Ti zuby budou rovnat. Bylo by však škoda zbytečně se dopředu trápit a nespát strachem. Můžeš se třeba zeptat dalších známých, kteří mají či měli rovnátka, jak to prožívali oni. Prášky si dopředu neber, raději se poraď přímo s Tvojí zubařkou, co Ti může ulevit v případě bolesti.

Spolu s ní můžeš rozebrat i své obavy, ve své praxi se s nimi setkává docela často a tak třeba bude mít nějaký dobrý recept na to, jak je rozptýlit. Také můžete spolu mluvit o tom, jak celá léčba bude probíhat, co to pro Tebe bude znamenat a taky jak se máš připravit, abys to co nejlépe zvládla.
Přejeme málo starostí a hodně radosti z rovnějších zubů, Modrá linka www.modralinka.cz.