Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Moje bff je možná lesba

  Ahoj.

  Dříve jsem sem psala ze se mi líbí holka. Ale neupresnila jsem to.

  Známe se spolu už 8 let. Je to moje bff. A obě si „děláme legraci z toho ze by jsme byly lesby“. Myslím si ze ona je taky lesba.

  Prosím poraďte jak ji to mám říct.

  Predem děkuji.

  holka 13 let, 6. února

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuju ti za dotaz. Píšeš, že se s kamarádkou znáte již 8 let a je to tvoje bff. Myslíš si, že je taky lesba a nevíš jak jí to říct. Rozumím tomu, že můžeš zažívat nějakou nejistotu jak takové téma otevřít a co říct. Jestli jste bff, budete mít k sobě asi hodně blízko a věřit si. Zkus popřemýšlet nad tím, co by si jí chtěla vlastně říct, na co se jí zeptat. Někdy je také důležité, co vlastně od odpovědi očekáváme a co pro tebe bude znamenat, když dostaneš odpověď, která se ti nelíbí.
  Možná se nemusíš hned ptát přímo, ale můžeš se zkusit s kamarádkou obecně bavit o LGBTQ komunitě a o tom, jaké má na ní názory. Díky tomu možná získáš více informací o tom, jak se kamarádka k tomuto tématu staví a třeba se dozvíš nějaké další informace. Nejsem si jistý, jestli to, co by si chtěla je vědět - jestli je lesba nebo jí říct, že si možná lesba ty a líbí se ti. Každopádně nemusíš na sebe spěchat. Někdy chce vše svůj ten správný čas.
  Lidé ,kteří chtějí mluvit o něčem vážném mohou někdy zažívat strach z toho, co přijde. Mohou mít obavy, jestli to nenaruší vzájemný vztah s druhým člověkem, když se na něco intimního zeptají. Pomáhá nám, když na těžké věci nejsme sami a s někým o tom můžeme mluvit. Pokud budeš chtít, napiš na naši poradny Sbarvouven.cz, kde pracují mentoři a mentorky, kteří s tebou budou rádi o tom, co tě trápí psát a třeba přijdete na to, co dělat dál nebo jaký další krok udělat. Pokud by ti vyhovovalo více s někým mluvit po telefonu, můžeš zavolat na linku bezpečí. Jak poradna, tak linka bezpečí jsou anonymní a zdarma. Je jen na tobě, o čem budeš chtít mluvit. V naší poradně se také můžeš ptát na zkušenosti mentora nebo mentorky, které si vybereš nebo zkusit vymyslet nějaký plán, co dělat. Důležité je, aby to bylo tvoje rozhodnutí a krok, který ti bude sedět. Nikdo ti nedokáže dát konkrétní návod a tu jedinou zaručenou radu. Na těžké věci nemusíme být sami a z tohoto důvodu tu naše poradna nebo linka bezpečí je. Jak jsem psal, někdy je potřeba čas k tomu, abychom nějaký velký krok udělali. Nespěchej na sebe.
  Držím moc palce

  Porada Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Nejistota sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol, chtěla bych se zeptat na co to vlastně jsem (myslím sexuální orientace) Jsem hrozně zmatená, protože mám hodně kamarádů kteří jsou lgbt a někteří říkají že jsem hetero a někteří že k nim patřím a já vlastně nevím, no přejdeme k hlavnímu.
  Když někdy myslím na sex tak si to predstavuju více z holkou než s klukem ale když myslím na budoucnost tak tam vidím kluka jak budem mít děti a tak, už jsem se líbala z klukem, bylo to super, i s ním chodím ale mám nejlepší kamarádku se kterou obímáme docela často a je to docela hezký pocit někdy se snažím odolat abych ji nepolíbila taky . Je taky možnost že jsem bisexuál ale když na to myslím tak si někdy řeknu že jsem asi více na holky ale pak další dny si říkám že jsem víc na kluky. Ale podle mě je tady taky možnost kterou se faktem snažím omezit a to je že možná sem demigirl což asi nechci. Protože chci mít rozhodnuto.

  Prosím řekněte mi na to váš názor a jestli by jste to chtěli více do podrobná popsat není problém jen chci vědět co si o tom myslíte vy
  Předem děkuji.$>
  (Ps: s tím učitelem se to řeší)

  holka, 12 let, 6. února

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkujeme ti za dotaz. Rozumím tomu, že se můžeš cítit zmatená a chtěla by si mít jistotu v sexuální orientaci. Chci tě podpořit v tom, že se nemusíš rozhodnout hned a je možné, že potřebuješ čas k tomu, aby si mohla sama zkoumat, kdo tě přitahuje a s kým je ti dobře. Možná nemusíš znát odpověď hned a dát si pro sebe dostatek prostoru a času. Píšeš, že máš aktuálně kluka se kterým ti je dobře a zároveň máš někdy chuť políbit svoji kamarádku. Může být fajn zkusit postupně zjišťovat, jak ti s daným pohlavím je, jak se s ním cítíš. Nikde neexistuje žádný návod ani test, který by odhalil, jakou sexuální orientaci máme. Je to o našem vlastním pocitu. O tom, kdo nás přitahuje. Pokud je ti nyní s klukem dobře a cítíš k němu přitažlivost, nemusíš hned nic měnit. Podobně můžeš zkoumat svoje pocity vůči kamarádce nebo holkám obecně - zda tě přitahují. Důležité je mít kolem sebe lidi, kterým důvěřuješ a třeba s nimi o tom, co prožíváš mluvit. Mysli hlavně na svoje bezpečí, aby si dělala co sama chceš a co sama cítíš. Můžeš se postupně poznávat - je to cesta, která chce někdy čas a určitou trpělivost.
  Nejistota, kterou popisuješ může být nepříjemná. Pokud by si chtěla o tom, co prožíváš více mluvit, můžeš zkusit napsat do naší poradny a propojit se s některým z našich mentorů a mentorek. Jsou to lidé, kteří si také často prošli obdobím nejistoty, kdy se sami hledali. Naše poradna je anonymní a je jen na tobě o čem budeš chtít mluvit. Třeba přijdete na něco, co by ti pomohlo, aby si se cítila lépe. Obecně je pravdou, že bisexualita znamená přitažlivost k oběma pohlavím. Neznamená to, že bych si troufnul ti napsat jestli si bisexuál, heterosexuál nebo lesba. Sexualita se vyvíjí a zejména období dospívání je hledáním toho, kdo jsme.
  Pokud by si chtěla s někým mluvit po telefonu (někomu to vyhovuje více), můžeš se obrátit na linku bezpečí, která je zdarma a anonymní. Pracují zde lidé, kteří s tebou o tvých starostech budou rádi mluvit. Držím moc palce, aby si měla kolem sebe lidi, kteří pro tebe budou podporu a mohla se s nimi cítit svobodně.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj alíku rychlá otázka: můžeś být gay nebo něco jiného než hetero když nechceš? Poslední dobou o sobě mám ještě více otázek protože se mě začíná hodně lidí ptát jestli nejsem gay protože se chovám zženštile. Jen že já jim říkám: „ne nejsem! Jak jsi na to přišel/a!“ nevadí mi když tito lidé jsou okolo, jen mi to prostě nepřijde naturální. Rodiče nebo někdo z rodiny homofobove nejsou jen proste to nechci byt a nechci s tim mit nic spolecneho.
  Diky uz nam zacina hodina.

  kluk, 13 let, 1. února

  Ahoj,

  tvoje otázka zní jednoduše, ale ve skutečnosti je dost komplikovaná. Když o někom řekneme, že je gay, stejně jako, že je hetero (heterosexuální), označujeme tím jeho/její sexualitu. Sexualita má několik částí.

  Jednou je orientace. Ta říká, kdo a co člověka přitahuje. Orientaci si nevybíráme, není to otázka rozhodnutí či chtění. Jaká je naše orientace, poznáme z toho, kdo se nám líbí, jaké aktivity nás lákají, jaké máme sny...

  Vedle orientace je ale důležité sexuální chování. To už je přímo praktikování určitých aktivit, které souvisí se sexuálními potřebami. O tom, jak se budeme chovat, se rozhodujeme. Máme svobodnou vůli a můžeme se rozhodnout, že určité chování nebudeme realizovat, i když bychom chtěli. To, zda se budeme chovat v souladu s naší orientací, je ovlivněno tím, jaké jsou zákony a sociální normy v naší společnosti, jaké je naše okolí, jak přemýšlíme sami o sobě...

  Zpátky k tvé otázce: Pokud necítíš a v budoucnu nebudeš cítit, že tě přitahují muži, není tvoje orientace homosexuální. Pokud bys takové pocity měl, můžeš být gay. Ale neznamená to, že se tak budeš chovat. To je na tvém rozhodnutí.

  Je ale třeba dodat, že obvykle se lidé cítí dost nešťastně a nesvobodně, pokud mají orientaci, kterou si nedovolí (nebo okolí jim nedovolí) projevovat. Je dobře, že naše společnost je dostatečně tolerantní (narozdíl od některých jiných, kde například i dnes je homosexuální chování trestné). Díky tomu lidé mohou žít v souladu se svojí přirozenou orientací.

  V tvé otázce je ještě jeden důležitý bod. Píšeš, že tě ostatní označují za zženštilého, a proto se domnívají, že jsi gay. Takové spojení je nesmysl! Je řada gayů, kteří jsou velmi mužní a nikdo zvenku by do nich homosexuální orientaci neřekl. A naopak je řada heterosexuálních mužů, kteří nepůsobí příliš maskulině. Existuje mnoho různých způsobů, jak se muži (stejně tak i ženy) projevují. Spojování sexuality jen s určitým typem chování, oblékání, pohybů, stylu řeči atd. je stereotypem. A stereotypy nefunguji, protože každý člověk je jedinečný.

  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku, letos mi bude 15 let a mám menší problémy. Jak jste si všimli uvedla jsem, že jsem holka, ale to není pravda ačkoliv zároveň i je.

  Biologicky jsem kluk, ale jsem transsexuál a nevím jak to říct rodičům a okolí aniž by mě odmítli a byla bych nenáviděná. Ještě k tomu mi je příjemně v holčičím oblečení, ale nemám odvahu na to si ho koupit. Zkusila jsem to jednou a nedokázala jsem tam vydržet. Ještě k tomu mám podezření, že mám dominanci estrogenu, což může i zapříčinit mou transsexualitu a začátkem měsíce jsem zažila něco, co snad ani nelze popsat. A přemýšlím, zda to může být PMS. Bojím se sama sebe, jelikož nechci být pro ostatní divná, proto svůj normální hlas prohlubuji aby zněl víc mužsky a dělám věci co mi jsou nepříjemné podle stereotypů abych nebyla divná. Nevím jak sama sebe přimět k tomu být svá a jak udělat to, že ačkoliv jsem transsexuál aby mě okolí bralo vážně.

  Předem děkuji za odpověď

  Jackie

  holka, 14 let, 29. ledna

  Milá Jackie,

  děkuji Ti za důvěru. Říci o své identitě okolí je situace, která vzbuzuje řadu obav, protože se bohužel nedá přesně určit, jak bude reagovat. To, že pociťuješ strach, je naprosto pochopitelné. Někdy je potřeba čas, aby si okolí zvyklo a přijalo změny. Neexistuje jediný správný postup, ale je řada věcí, které můžeš sama udělat pro to, aby taková situace byla snazší pro obě strany.
  Je dobré si situaci coming outu dobře promyslet, naplánovat ji tak, aby probíhala co možná nejklidněji. Máš různé možnosti, můžeš to rodičům říct najednou, nebo každému zvlášť, můžeš jim to říct osobně, ale i napsat třeba dopis, sdělit jim to v soukromí, nebo na veřejnějším místě (třeba v kavárně). Velmi užitečné je si naplánovat své odpovědi a reakce, ale i praktické záležitosti, které s tím souvisí, třeba to, jak bys byla ráda, aby Tě oslovovali a co plánuješ do budoucna.
  Případné nepřijetí častokrát plyne ze strachu rodičů o spokojenost života svého dítěte, proto je dobré jim říci to, že transgender lidé mohou být stejně tak úspěšní a šťastní jako ti, kteří transgender nejsou. Mnohdy je právě tranzice to, co z nich šťastnější lidi učiní, což sama jistě víš a pravděpodobně Ti to připadá samozřejmé. Jenže cisgender lidem to samozřejmé nemusí připadat, protože si takovou situaci nedokáží dobře představit. Proto je lepší raději věci od základu vysvětlovat, aby nedošlo k nedorozumění. Ze stejného důvodu je dobré zmínit to, že se jedná o záležitost, kterou sis dobře promyslela, kterou bereš vážně a víš o jejích úskalích.
  Pokud máš z coming outu rodičům obavy, mohlo by Ti pomoci to nejdříve říct nějakému blízkému člověku, který by Tě podpořil (kamarádovi*kamarádce, jinému rodinnému příslušníkovi nebo třeba učiteli*učitelce, zkrátka komukoli, komu věříš). Nebo si o tom pohovořit s někým, kdo si takovou situací prošel, k tomu Ti mohu doporučit organizaci https://jsmetransparent.cz/, která se přímo zaměřuje na trans* lidi a pořádá (mimo jiné) podpůrné skupiny online i naživo, případně organizaci https://www.sbarvouven.cz/, která provozuje chatovací online poradnu.
  Co se týče nákupu holčičího oblečení, je to situace, která může vzbuzovat nervozitu, to je opět pochopitelné a na tom, že na nákup nemáš dostatek odvahy, není nic špatného. Je ideální, když člověk pro takové stresové situace má někoho k ruce, pokud bys měla takovou možnost, může jít někdo s Tebou, nebo za Tebe oblečení objednat (vzhledem k Tvému věku nepředpokládám, že bys měla možnost platit kartou online). Některé obchody mají možnost nechat si zboží objednat na pobočce a platit až při převzetí, zapátrej a jistě něco najdeš. Nebo se můžeš zkusit podívat v second handech, tam mnohdy bývá příjemnější prostředí a navíc oblečení nebývá tak striktně odděleno na „dámské“ a „pánské“.
  Rozumím Tvým spekulacím ohledně svých hladin hormonů, však genderová identita je vnitřní nastavení, není prokázáno, že by jimi byla ovlivněná. Hladiny hormonů lze zkontrolovat u endokrinologa, bez laboratorních testů se nedají přesně určit. Pokud máš o své zdraví obavy, pokud máš nějaké zdravotní problémy, obrať se na praktického doktora.
  Každý si zaslouží, aby mohl být sám sebou. Coming out je pro to řešením, je na něj sice třeba jistá dávka odvahy, může trvat nějakou dobu, než ji člověk nasbírá dostatek a to je v pořádku. Naštěstí coming out nemusí být nárazový, můžeš ho, jak jsem již zmínila, dělat postupně, nejdříve to říci lidem, u kterých se tolik nebojíš a až potom těm, z jejichž reakce máš větší obavy. Je náročné, když o tom, kdo jsi, nikdo jiný neví, důležité však je, že to víš Ty. Být sama k sobě upřímná, být sama před sebou tím, kým jsi, je prvním a zásadním krokem, který jsi vykonala. Je dobré si připomínat, že na světě je spousta lidí, kteří jsou transgender a není na nich nic špatného, jsou lidmi jako každý jiný, nejsi v tom sama.

  Doufám, že Ti tato odpověď byla alespoň trochu nápomocná. Držím Ti palce.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj
  Mám problém se svojí sexuální orientaci vím že je na to asi ještě brzo ale já jsem holka a někdy se cítím jako kluk,mám ráda když vidím na ulici nějaké gaye,ráda se oblíkám jako kluk ale jak to jsem trans nebo ne já doufám že ne rodiče by mě zabili nebo co vlastně jsem? Asi docela divná otázka ale už to tak mám asi 5 měsíců tak zatím ahoj a děkuju za odpověď

  holka, 10 let, 27. ledna

  Ahoj,

  děkujeme Ti za položení dotazu. Lidé se neustále objevují, zjišťují, co se jim líbí a jací jsou, je to proces, který trvá celý život, ale často se sebeobjevováním zabýváme zejména v období dospívání.
  Věci, o kterých píšeš, nutně nemusí znamenat, že jsi trans. Bylo by dobré se nad svými pocity dále zamýšlet. Otázky týkající se identity není snadné si zodpovědět, vyžadují čas, ale není kam spěchat. Mnohdy pomůže si je rozložit na menší a konkrétnější. Co to pro Tebe znamená, že se někdy cítíš jako kluk? Chtěla bys například, aby Tě ostatní vnímali jako kluka? Je Ti nepříjemné, když Tě ostatní vnímají jako holku, vnímáš se tak sama? Nosíš ráda klučičí oblečení proto, že bys chtěla vypadat jako kluk, nebo z jiného důvodu?
  Pokud by sis chtěla o svých pocitech promluvit s někým dalším, kdo má zkušenosti s LGBT+ tématy, můžeš se obrátit na poradnu Sbarvouven.cz. Nebo si samozřejmě o nich můžeš popovídat s kamarády, kterým věříš. Nikdo druhý nemůže za Tebe určit, kdo jsi, ale sdílení svých pocitů Ti může pomoci se v nich lépe zorientovat.

  Měj se hezky.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Mám pár věcí, na které se chci zeptat.
  1) Jsem holka, ale cítím se jako kluk
  Je to více věcmi. Nezapadám mezi holky, ale spíš mezi kluky. Ruce mám jako kluci a kratší vlasy mi sluší víc než delší. I vnitřně se cítím jako kluk. Akorát je tu problém. Nevím jak to někomu říct a jestli to vůbec někomu říct. Že bych chtěla být trans, to zase ne (zatím, třeba se to změní), protože by to bylo strašně moc věcí okolo toho, např.: brát každý den do konce života prášky (asi hormony), hodně operací apod..
  2) Je dobrý nápad si ostříhat vlasy na krátko?
  Líbí se mi takové ty krátké fluffy vlasy nebo butterfly cut. Takže prostě krátké vlasy nebo napůl krátké vlasy. Trochu jsem si je včera ostříhala, ale neví o tom rodiče. Chci aspoň trochu vypadat jako kluk, protože se tak prostě cítím. Teď nevím co mám dělat.
  Předem děkuji za jakoukoli odpověď $>

  holka, v červnu 12 let, 22. ledna

  Ahoj,

  je fajn, že ses na nás obrátila s dotazem a našla odvahu. Děkuji za důvěru. Pokusím se Ti odpovědět.

  Píšeš, že jsi holka, ale cítíš se jako kluk. To se může dít. Někteří lidé to tak také mají. Vlasy a jejich délka s identitou nesouvisí, ale chápu, že pokud se cítíš vnitřně jako kluk, tak krátký účes pro Tebe může být dobrý způsob, jak se cítit o trochu lépe. Možná tím také vysíláš vnějšímu světu nějakou informaci. Ostříhat si je na krátko Ti nemůže nijak ublížit, je to naopak skvělý způsob, jak prozkoumat, v čem Ti je dobře. Zkoušet si různé nové účesy, oblečení a podobně může být velmi nápomocné v tom se v sobě samém lépe zorientovat.

  Spousta lidí prožívá stejný problém s tím, že neví, jak se svěřit a komu. Říkáš, že nechceš být trans. Identitu si lidé nevybírají, s tou se rodí. Transgender lidé si to nevybrali. Je dobře, že si chceš dát prostor pro poznání se a nespěcháš na změny. Tranzice opravdu znamená spoustu obtíží, které je třeba překonat, zvládnout. Pro některé lidi je ale i přes úskalí způsobem, jak žít spokojenější a pravdivější život, pro takové lidi tranzice stojí za to. Každý člověk je jedinečný a taková může být i jeho cesta za spokojeným životem, kde je sám sebou.

  Pro nalezení této cesty je důležité se zamýšlet nad tím, co pro Tebe vlastně znamená, že se cítíš jako kluk. Tedy jak bys chtěla, aby Tě okolí vnímalo a přistupovalo k Tobě, jak bys chtěla vypadat a podobně. Na nic z toho však nemusíš najít odpověď hned, není kam chvátat.

  Nikdo se za Tebe sice nemůže v těchto věcech rozhodnout, může Ti ale významně pomoci na Tvé vlastní cestě. Proto bych Tě ráda podpořila v hledání někoho, s kým by sis o všem, co prožíváš, mohla promluvit. V poradně Sbarvouven.cz společně s klienty hledáme vždy nejprve mezi rodinou a přáteli. Je důležité, abys takovému člověku důvěřovala. Mohla se pak svěřit se svými pocity a prožíváním. Vyprávět o situacích, které zažíváš a jak se v nich cítíš. Protože všechny situace i pocity se zvládají lépe, když na ně člověk není sám.

  Přeji Ti mnoho sil.

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Posmívání ve třídě

  Ahoj alíku$>
  Mám problém s tím že se mi dva spolužáci asi od 4. Třídy posmívají a říkají že jsem emo nebo lesba atd. Moje celá třida je plná kluků a taky je celkem homofóbní a rasistická. Každý den slyším samé narážky ale jen ti dva se posmívají zrovna mě, taky nejsem moc dobrá v tělocviku a za to mě taky zesměšňují a já už fakt nevím co s tím mám dělat :(
  Děkuji $>$>

  Alex, 12 let, 18. ledna

  Ahoj Alex,

  díky za důvěru, že se na nás obracíš s Tvými potížemi. Je mi líto, že se pohybuješ v kolektivu, který nevytváří bezpečné prostředí. Bohužel není neobvyklé, že děti zejména v pubertálním věku říkají nebo dělají věci, které jsou ostatním nepříjemné a ubližují jim. Člověk, který je sám se sebou srovnaný nemá potřebu se nikomu posmívat. Důležité je vědět a připomínat si, že přece není vůbec nic špatného na tom, když je někdo emo, lesba, nebo mu nejde tělocvik. Každý je jiný a jde mu něco jiného a je to tak dobře, bohužel si to někteří neuvědomují.

  Je jistě náročné šikaně čelit sama, naštěstí máš několik možností, jak s tím naložit a sama na to být nemusíš. Bylo by dobré se obrátit na třídního učitele (případně jiného učitele, kterému důvěřuješ) nebo školního psychologa. Jejich úkolem (mimo jiné) je se snažit o to, aby ve třídě nikdo nebyl v takové pozici jako ty. Můžeš si o tom také popovídat s někým blízkým, s kamarády, rodiči a podobně. Vždy pomůže o svých problémech někomu říct, aby se Ti dostalo podpory. Pokud máš ve třídě někoho, komu věříš, může se Tě i slovně zastat přímo v situaci, kdy jsou na Tebe spolužáci zlí. Čím víc spolužáků si bude uvědomovat, že šikana není přípustná, tím spíše od ní opustí i ti dva.

  Přeji hodně sil.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak říct, že jsem gay, kamarádům

  Ahoj poradno,
  v poslední době (cca rok) se mi začínali pořád více líbit kluci. Jeden i ze třídy, který ovšem neopětoval mé city a měl jsem z toho nejhorší období mého života, ale naštěstí jsem se z toho už dostal a nějak upozadil a přijmul to, že jsem homosexuál. V poslední době jsem ale nějak začal chtít, aby toto lidi okolo mě věděli (řekl jsem to zatím jen 3 kamarádkám). Ale nevím jak. A ještě jsem se chtěl zeptat jak si lidé jako já mohou najít partnera, protože přecejen i přes to, že mám dobré kamarádky tak se cítím nějak sám.
  Díky moc za odpověď :-)

  kluk, 14 let, 21. ledna

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkujeme ti za dotaz. Věřím, že to bylo náročné období, pokud někdo tvé city neopětoval a jsem moc rád, že si to zvládnul a je ti lépe. Myslím, že je důležité v těchto chvílích mít kolem sebe někoho, komu se můžeš svěřit. Při těžkých věcech nemáme být sami. Ptáš se, jak to říct kamarádům, že si gay. Také píšeš, že to už nějaké kamarádky vědí - znamená to tedy, že si to vlastně už nějak zvládnul. Možná se zkus podívat zpětně na to, jak si to udělal a co ti přišlo nejlepší způsob. Možností je spoustu a žádná není ta správná. Fajn bude, aby to bylo takovým způsobem, jaký chceš ty - říct jim to, napsat.. Možná se o tom můžeš poradit s těmi kamarádkami, které o tom vědí. Každý může reagovat jinak, je proto dobré nikam nespěchat a říct to těm lidem, kterým důvěřuješ. Můžeš si nechat dost času a postupně zjišťovat, jak se vůbec k homosexualitě jako tématu staví. Pokud máš nějaké blízké kamarády, kteří myslíš, že by to vzali pozitivně a chtěl by si jim to říct - stačí jen vymyslet jakým způsobem a najít také vhodný čas. Jak jsem psal, žádná jasná rada neexistuje. Mysli přitom hlavně na sebe a své bezpečí. Je naprosto normální, že z toho můžeš mít obavy. Z tohoto důvodu se moc nedoporučuje to říct někde veřejně nebo cizím lidem. I kdyby se stalo, že někdo bude mít negativní reakci, nic to nevypovídá o tobě. Chceme mít kolem sebe přítele, kteří nás berou takoví, jací jsme.

  Co se týče seznamování - i tady je třeba myslet na svoje bezpečí. existují například nějaké seznamky, ale doporučil bych ještě chvíli počkat (podle dotazuje ti let). Možná bude dobré počkat, až ti bude let. Některé seznamky i tento věk vyžadují. Je mi líto, že si přijdeš sám. Proto bych ti moc přál, aby si měl kolem sebe co nejvíc podporujících lidí. Věříme také tomu, že potom k nám ti lidé přijdou sami a ani je nebudeme muset tolik hledat. Nikam nespěchej a dej nsi dost času na poznávání lidí a nových kamarádů. Pokud by si se rozhodl někde seznamovat, mysli na sebe a na to, aby ti nikdo nemohl ublížit. Internet je anonymní a je tam hodně rizik, na které je dobré myslet.
  Pokud by si chtěl o nějakém tématu víc mluvit, můžeš se obrátit anonymně na naší poradnu. Pracují zde mentoři a mentorky, kteří si sami takovými otázkami, které píšeš také prošli. Můžete si spolu o tom popovídat a třeba vymyslet nějaké možnosti, co dál.

  Držím ti moc palce, aby si se necítil sám a našel lidi, kteří tě budou brát takového, jaký si. To je totiž to nejdůležitější.

  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Zdravim. chtela bych se zeptat, na netu jsem nic moc nenasla. Strasne me pritahuje jedna osoba (ftm), jsem timpadem normalne hetero nebooo? Pritahuje me jako muz, ale nikdy jsem se s timto nesetkala z oci do oci, a moje pocity me tak trochu zase matou
  A kdyby jste vedeli nekdo kdo ma treba zkusenosti s hormony, prave pri ftm tranzici, maji tito lide stale menstruaci? Nezrusi se jim to nejak vlivem toho testosteronu? Predem moc dekuji za odpoved, predpokladam ze mi odpovi nekdo z SbarvouVen, tak bych vam chtela rict ze delate hezkou a zasluznou praci;)

  holka, skoro 15 let, 20. ledna

  Ahoj,

  děkujeme za ocenění práce poradny Sbarvouven. Jsme rádi, že považuješ naše fungování za přínosné. :)

  Co se týče tvého dotazu, píšeš, že ti připadá atraktivní konkrétní transgender člověk. Neznáte se, takže jsou tvé pocity platonické a asi spíš založeny na tom, jak na tebe ten člověk působí vnějškově, než na znalosti toho, jaký je, jakou má povahu atd. Je možné, že kdybyste se poznali, tvé pocity se změní. Ale to platí bez ohledu na to, zda se jedná o transgender osobu či nikoliv. Aby prvotní přitažlivost, která bývá založena na vnějškovém dojmu, přerostla v zamilovanost, je obvykle potřeba, aby nás zaujal druhý člověk komplexněji. Musíme ho tedy trochu znát (nebo mít minimálně pocit, že ho známe).

  Ptáš se, zda jsi "normálně hetero", když tě přitahuje muž, který prošel změnou pohlaví. Ano, tvoje pocity jsou heterosexuální, protože transgender člověk, o kterém píšeš, je zřejmě po tranzici cis muž nebo k tomu směřuje.

  Ale je dobře doplnit, že naše romantické a sexuální touhy mohou být vázány na konkrétní osobu, nikoliv na pohlaví (tedy obecně na ženy/muže). Pokud nás zaujme konkrétní osobnost, může i člověk, která doposud byl přitahován lidmi opačného pohlaví, tuto pravidelnost porušit. Takové lidi se označují za bisexuální nebo pansexuální.

  Dále se ptáš na vliv hormonální léčby během tranzice. Podávané hormony mají dvě funkce - jednak blokovat produkci hormonů, které jsou vázány na původní biologické pohlaví, a jednak doplňovat hormony vázané na nové pohlaví. V případě změn od ženského k mužskému tělu se blokuje estrogen (hormon produkovaném zejména v ženských tělech) a dodává testosteron. To způsobí, že se zastaví menstruační cyklus, začínají růst vousy, zhrubne hlas a změní se rozložení svalové a tukové tkáně na těle.

  Pokud máš ještě nějaké otázky, doporučujeme podívat se např. na stránky organizace Transparent nebo Sbarvouven.cz, případně můžou být pro tebe zajímavé rozhovory, které na svém kanálu zveřejňuje Lenka Králová. Klidně ale napiš i na Alíka. Rádi ti odpovíme.

  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Jak říct rodině, že jsem trans

  Ahoj Alíku, Já vím že jsem trans (ftm) a pansexual ale já nevím jak to mám říc mojí rodině a kamaradům, mám strach aby mě potom viděli jinak, já už vím kdo jsem a chci aby to oni věděli, jenom jeden člověk to ví a to je můj nejlepší kamarad.

  Děkuji

  kluk, 13 let, 16. ledna

  Ahoj,

  je dobře, že jsi se rozhodl napsat.

  Rodina i přátelé jsou důležití. Očekáváme od nich, že nám budou dávat podporu, přijímat nás a pomáhat v těžkých chvílích. Ale taky, že s nimi budeme prožívat radostné, zábavné a klidné chvíle. Nic z toho nefunguje, pokud před nimi držíme velké tajemství a nemůžeme mluvit o tom, co je pro nás důležité a co bychom jim ve skutečnosti rádi sdělili. Z tvé zprávy vyplývá, že si to uvědomuješ a že cítíš, jak je důležité, aby tě tvoji blízcí opravdu znali.

  Neexistuje jednoduchý recept, jak sdělit rodině či kamarádům tak zásadní zprávu. Obecná doporučení jsou, že je vždy důležité si něco promyslet, připravit si formulace, jak to člověk řekne, zvolit si klidné místo a čas, kdy nás nic nebude rušit. Také je důležité dát druhým čas na to se s novinkou vyrovnat. Tedy nečekat, že vše bude pro ně hned srozumitelné a zcela lehce to přijmou.

  Píšeš, že je ti tvoje genderová identita jasná, že víš, kým jsi. Chápu, že v sobě asi cítíš jistotu a že tvé prožívání je neměnné. Jak dlouho to tak cítíš? Měl jsi možnost o tom s někým mluvit?

  Určitě bych ti doporučovala obrátit se na naši poradnu www.sbarvouven.cz, kde máme i transgender mentory (např. Adama, Alexe či Karla). Můžeš si s nimi anonymně psát o tom, co prožíváš a probrat i to, jaké jsou konkrétní možnosti, jak bys téma mohl otevřít s tvými nejbližšími doma.

  Měj se dobře.
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Nelíbí se mi kluci ani holky

  Ahoj poradno!
  Mám divný dotaz zatím se mi nelíbí ani holky ,ani kluci. Prostě mně nepřitahuje nikdo. Chci se zeptat zda existují i dospělí kterým se nelíbí nikdo ?

  kluk, 11 let, 8. ledna

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuju ti moc za dotaz a rozumím tomu, že to může být matoucí. Nicméně čtu, že je ti 11 let. V tomto věku je úplně normální, že se ti nemusí ještě žádné pohlaví líbit nebo tě sexuálně přitahovat. Sexualita a s tím související přitažlivost se teprve vyvíjí a není třeba panikařit nebo na sebe tlačit, že by se ti měl někdo líbit. Můžeš tomu dát čas a prostě být s lidmi, se kterými ti je fajn a rozumíš si s nimi. Sexuální přitažlivost je něco, co také může teprve věkem přijít. Chci snížit tvoje obavy, které můžeš díky tomu mít.

  Abych odpověděl na tvůj dotaz. Existují dospělí, které sexuálně nepřitahují ani muži ani ženy a není to pro ně žádná překážka. Takoví lidé se identifikují jako Asexuálové. Asexualita znamená, že člověk nezažívá žádnou sexuální přitažlivost. Je to jako nemít sexuální orientaci, nebo jinými slovy - nikdo vás sexuálně nepřitahuje. Někteří nepociťují téměř žádnou sexuální potřebu, u jiných je tak slabá, že jí nevěnují žádnou pozornost.

  Neznamená to, že by tito lidé neměli žádné blízké vztahy nebo je to omezovalo v běžném životě. Mají kolem sebe mnoho lidí, kteří jsou pro ně blízkými, jen je nemusí sexuálně přitahovat. Pro mnoho asexuálů trvalo nějakou dobu, než se v pojmu asexuál našli a řekli si, že je to něco, co na ně takzvaně sedí a jsou s tím takhle v pořádku. Důležité je, že sexualita a to, kdo nás přitahuje, s kým se cítíme dobře je věc, která se vyvíjí a mění. Neznamená to tedy, že by si byl v současné době asexuál. Jak jsem psal, nic není uzavřeno a nemusíš se nikam škatulkovat. Možná je to téma, o kterém by si chtěl mluvit víc nebo by tě víc zajímalo. Můžeš se obrátit třeba na linku bezpečí, kde o tom s někým můžeš mluvit nebo na někoho z našich mentorů v poradně Sarvouven.cz. Jak linka bezpečí, tak i naše poradna jsou bezplatné a anonymní.

  Doufám, že takto odpověď na tvoji otázku stačí a moc držím palce, aby si se měl co nejlépe.
  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Můžou mít lesby sex?

  Ahoj. Znám jednu holku a je to lesba a zajímá ji jestli můžou mít lesby sex a pokud ano jak?

  holka, 13 let, 8. ledna

  Ahoj z poradny Sbarvouven,

  děkuju ti za dotaz. Chci ocenit, že se ptáš za svoji kamarádku a možná se jí snažíš v jejich otázkách nějak pomoci a odpovědět na ně. Sex jako slovo pro každého znamená něco jiného a není to jen pohlavní styk ve smyslu vaginálního (vniknutí penisu do vagíny). Do pojmu sex totiž můžeme zařadit i další sexuální praktiky, jako jsou například orální sex. Pro někoho je sexem i mazlení nebo líbání - každý z nás může vnímat hranici, co je to sex někde jinde.

  Abych odpověděl na tvoji otázku, i lesby mohou mít mezi sebou sex. Mohou využít techniky orálního sexu (tedy dráždění pochvy ústy), mazlení, líbání nebo i možnost vaginálního sexu s využitím sexuálních pomůcek, jako je třeba vibrátor. Možná tvoji kamarádku bude zajímat toto téma více a bude chtít o sexu mezi ženami více. Může se proto zkusit obrátit třeba na linku bezpečí, která je anonymní. Zde může bez obav o tomto tématu s někým mluvit a ptát se na otázky, které jí zajímají. Také mě napadá, že se může obrátit na někoho z našich mentorů/mentorek z poradny Sbarvouven.cz. Máme v týmu mentorky, které jsou lesby a mohou tedy na případné otázky také odpovědět. Určitě není žádná ostuda se na tyto otázky ptát. Důležité je, aby každý sex byl vždy pro obě strany příjemné a dobrovolný. Jenom také upozorním také na to, že podle zákona je možné mít pohlavní styk až od 15 let. Je moc fajn, že má kamarádka ve svém okolí někoho, komu může věřit a mluvit o tom, co jí trápí. Myslím, že je lepší, když najde odvahu a bude se ptát sama. Možná má otázek daleko více a jen těžko se některé odpovědi předávají. Proto jsem ti napsal nějaké možnosti, které můžeš kamarádce předat a být pro ní podporou, aby takový kontakt využila. Věřím tomu, že je důležité vědět o tématu sexu co nejvíc. Rozhodně to není žádné tabu téma, o kterém by se nemělo mluvit.

  Přeju ti pěkný den.
  Poradna Sbarouven.cz

  Sexuální orientace

  Má transžena mensturaci?

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli má muž předělaný na ženu menstruaci?

  holka,, 8. ledna

  Ahoj,

  zdravím tě z poradny Sbarvouven,

  muži, kteří se rozhodli projít změnou pohlaví na muže (tedy někdy ve zkratce využívané pojmosloví Male to female nebo transžena) menstruaci nemohou mít. Je to z toho důvodu, že přeměnou pohlaví nedochází k biologické přeměně vnitřních pohlavních orgánů. Chce-li se žena stát úředně mužem a naopak, musí podle české legislativy podstoupit operaci změny pohlaví a sterilizaci. U mužů musí dojít ke sterilizaci (tedy operaci, která následně zamezí možnosti oplodnění, v případě mužů jde o odstranění varlat) a následně změně pohlaví. V tvém dotazu by to znamenalo, že změna pohlaví z mužského na ženské zahrnuje při první operaci odstranění varlat a penisu, plastiku pochvy a zevního genitálu. Při druhé operaci se dělá plastická úprava zevního genitálu. Mnoho transžen se však rozhodne k tomuto kroku nepřistoupit. Zároveń musím napsat, že jsme jedna z posledních zemí, která sterilizaci jako povinnou pro změnu úředního pohlaví vyžaduje. Je tedy velká snaha, aby byl tento požadavek ze zákona vypuštěn a sterilizace nebyla povinným krokem.

  Vzhledem k tomu, že muž nemá žádné vnitřní pohlavní orgány ženy (vaječníky, dělohu) a tu ani po operaci nemůže získat, nedochází k menstruaci po jeho změně pohlaví na ženu. Zopakuji tedy jen jednoduše, že transžena nemůže mít mentsruaci, stejně tak nemůže otěhotnět a porodit dítě.
  Pokud by tě k tomu zajímalo váce otázek, můžeš se zkusit kouknout na stránky organizace transparent, která se těmto otázkám věnuje nebo se klidně zkusit s dalšími otázkami obrátit na naši poradnu Sbarvouven. cz nebo na Linku bezpečí.

  Přeju ti pěkný den

  Poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj, jsem teď v trošku těžší situaci… Začala bych asi tím, že se mi líbí holky i kluci, což ví jen pár kamarádek ze školy (sestra možná něco tuší, ale neřekla jsem jí to). Problém zní, že mamka se nevímjak dozvěděla, že se mi někdo líbí, a pořád mě otravuje s tím, abych jí to řekla. Pomalu se to i mění v nějaké citové vydírání („tak kamarádkám to řekneš a mamince ne jo“? a podobně). Jenže mě se zrovna líbí holka a vím naprosto jistě, že to nikomu z rodiny říkat nechci, protože tatka si myslí že to je nemoc a nepochopil by, že já za to prostě nemůžu. Nevím, jak dlouho vydržím vzdorovat…
  Ještě jeden dotaz, kdyžtak to rozdělte na dva. Měním si hlas FtM už asi dva týdny a celkem se mi to daří. Prvních pár dní mě z toho strašně bolelo v krku, čím to bylo? A může se mi to stát zase?
  Děkuju za odpověď.

  holka, 5. ledna

  Ahoj,
  díky za tvoje dotazy. Jak sama píšeš, jsou dva. Nejprve se tedy zaměřme na tvojí rodinu.

  V dospívání je přirozené, že se rodičům s některými věcmi přestáváme svěřovat. Ale pořád obvykle bývají rodiče ti lidé, kteří nás mají nejraději, chtějí o nás hodně vědět, mají obavy o naše bezpečí, jsou šťastní, když nás vidí v pohodě... To, že se tvoje mamka ptá, nemusí myslet špatně. Chce s tebou sdílet tvoje radosti a starosti. Ty máš tři možnosti, jak na její otázky reagovat: 1) můžeš jí říct pravdu o svých pocitech, 2) můžeš jí říct, ať se na tebe nezlobí, ale že se o tom nechceš bavit, 3) můžeš si nějakou odpověď vymyslet, aby byla mamka spokojená.

  Píšeš, že jsi si jistá, že první varianta pro tebe nepřichází do úvahy. Ty sama znáš svojí rodinu nejlépe, takže pokud si jsi jistá, má to velkou váhu. Ale chci ti tlumočit zkušenosti mnoha mladých lidí z naší poradny Sbarvouven. Často se také obávají reakcí rodičů a jsou přesvědčeni, že rodiče jiné orientace než heterosexuální odmítají. Když pak ale dojde na jejich vlastní coming out, mnoho z nich nakonec dostane od rodičů pozitivnější reakci, než očekávali.

  Jak vyplývá z tvé vlastní zprávy, cítíš, že "vzdorování" je náročné. Držet před blízkými lidmi velké tajemství a zakazovat si projevovat se před nimi otevřeně, je nepříjemné - pro nás i pro ně. Vztahy, v kterých nemůžeme být otevření, chřadnou. A když se nemůžeme projevovat otevřeně, cítíme se jako ve vězení. Proto bych ti doporučila promyslet, zda by jsi si dokázala za určitých okolností představit, že to mamce povíš. Jaké okolnosti by to byly? Mohla bys udělat nyní něco pro to, aby takové okolnosti mohly nastat? Někdy například pomáhá, když rodičům dáme přečíst nějakou knihu nebo jim vyprávíme nějaký příběh, aby se postupně o tématu dozvídali víc...

  Hlavní ale je, zda již cítíme určitou jistotu sami v sobě. Je dost možné, že tvoje pocity jsou ještě kolísavé. To je v pořádku - aby člověk sám sebe poznal, trvá to nějaký čas. V tom případě se svěřením není proč spěchat. Pokud bys ale s mamkou mohla probírat právo i to, že máš nad svými pocity nějaké otázníky, mohou ti takové hovory pomoci se posunout k tomu, abys cítila větší jistotu. Je důležité mít někoho (mamku nebo kamarádky), s kým člověk může otevřeně hovořit o svých pochybnostech.

  Tvůj druhý dotaz se týká změny hlasu. Záměrná změna hlasu je pro hlasivky vždy těžká. Hlasivky jsou sval a jeho nepřirozeným používáním se vyčerpává. Vedle praktické roviny je důležité, proč si hlas zkoušíš měnit. V dospívání může být užitečné zkoušet si různé věci (když je to bezpečné), ale vždy by člověk měl zkoušet upřímně uvažovat o tom, proč to dělá, co mu to dává, jak se v tom cítí atd.

  Držíme ti palce,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku,
  jsem zamilovaný do kamaráda ale on to co k němu cítím já neopětuje. Nechci už to dál řešit ale nemůžu na něj přestat myslet. Moje otázka zní může zabrat když si najdu jiný vztah a nebo je to je dočasná záplata?

  kluk, 13 let, 6. ledna

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru. Způsobů, jak se přenést přes zamilovanost, je celá řada, každému pomáhá něco jiného. Je to náročné období, můžeš prožívat různé negativní emoce jako smutek, frustraci, dokonce vztek, to vše je normální. Není dobré tyto pocity přehlížet, je důležité si je uvědomovat, přijmout a prožít je, aby ses mohl posunout dál. Naštěstí se s těmito pocity dá pracovat a svou situaci tak zlepšovat. Obecně se dá říci, že je dobré věnovat energii jiným činnostem, koníčkům, zaměstnat svou mysl. Je to také dobrá příležitost k utužování stávajících kamarádství nebo budování nových.

  K tvému dotazu, říká se, že na člověka, do kterého jsi zamilovaný, zapomeneš díky jinému vztahu. Není to nemožné, každopádně je na Tvém uvážení, zda Ti přijde vůči potenciálnímu příteli fér pouštět se do vztahu, který má jediný účel, zapomenout na někoho jiného. Může se stát, že s novým vztahem zapomeneš na svou zamilovanost, ale jsou jiné a bezpečnější způsoby, jak se rozptýlit. Samozřejmě není nic špatného na tom, být s někým dalším, koho bys měl rád. To se dost dobře může stát, protože to, že jsi do někoho zamilovaný, vůbec neznamená, že se nemůžeš zamilovat znovu do někoho jiného, kdo Tvé city opětovat bude.

  Držím Ti palce, aby ses dokázal se svou situací vyrovnat a posunout se dál. Věřím, že to zvládneš.
  Porada Sbarvouven.cz