Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Sdílení citů s druhými

  Ahoj, vím ze to píšu už podruhé (do jiné skupiny),
  Jsem Bisexual, moje dvě kamarádky jsou taky, z toho jedna z nich je moje BFF.
  Problém je v tom, ze obě jsme sice BI, ale ji se momentálně líbí jeden kluk a já nevím, jak ji říct ze na ni furt myslím a ze ji miluju.$>
  Věřím, ze by mne neodkopla, ale furt se bojím její reakce a pak hlavně reakce rodičů.
  Rodiče ví ze jsem BI, ale nevím co by řekli na to, ze bych jim po případě oznámila, ze chodím s moji BFF. (Kterou pochopitelně znají)

  Předem děkuji za odpověď.:-)
  Prosím do skupiny Sexuální orientace

  holka, 13 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že se Ti líbí Tvá kamarádka, ale máš obavu z její reakce, kdyby ses jí s tím svěřila. Aktuálně se jí totiž líbí jeden kluk. Taky přemýšlíš, co by na váš vztah řekli Tví rodiče.

  Rozumím, že váháš, jestli kamarádce vyznat, co k ní cítíš. Sdílení našich citů s druhými nemusí být jednoduché. Říkám si, že pokud jste dobré kamarádky, tak jste asi často v kontaktu. Možná Tvoje kamarádka už něco může tušit a nebylo by to pro ni takovým překvapením. Z toho, jak spolu mluvíte, jak se k ní chováš možná jde poznat Tvoje náklonnost. Je opravdu jen na Tobě, jestli se budeš chtít kamarádce svěřit, že na ni často myslíš a že ji miluješ. Možná přijde čas, kdy Ti bude připadat fajn to otevřít, kdy budete mít čas si o tom všem popovídat víc.
  Přijde mi fajn, že jsi k sobě vnímavá, že své pocity posloucháš a nesnažíš se je někde zastrčit. Zkouším si představit, že to celé bude trvat možná delší dobu, s druhými se vztahy často mění a rostou. Chci Tě proto podpořit v tom, abys na sebe nikam nespěchala. Možná máš kolem sebe další dobré kamarádky, se kterými by ses o tom mohla pobavit, svěřit se. Pokud bys o tom chtěla mluvit s někým dalším, jsme Ti k dispozici na Modré lince, non-stop pak funguje Linka bezpečí.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem bisexuální

  AHOJ ALÍKU, tohle je také pro VŠECHNY DOSPÍVAJÍCÍ HOLKY.
  Je mi 12 a také jsem řešila problém se svou orientací.. začala jsem přemýšlet kdo se mi líbí a uvědomila jsem si že se mi líbí holky. Nejdříve jsem si myslela že jsem lesba, a byla jsem z toho strašně vystresovaná, pak jsem se dozvěděla o komunitě kterou přitahují jak holky tak kluci, a uvědomila jsem si že patřím sem a hodně se mi ulevilo... Momentálně se nacházím v komunitě BI (bisexuálů). Může to být dočasné a možná se to za pár let změní, mám naštěstí ještě dost času. Myslím že to je hodně způsobené větší důvěře holky k holkám. Říkáte si že vám a vašim problémům rozumí lépe.
  Prostě si dokážete představit život a rodinu jak s holkou tak s klukem. :)
  Často se vám vlastně může líbit i vaše kamarádka, nebo osoba ke které máte důvěru a víte že vám rozumí.
  Můj případ: Dokážu si představit všechno co bych dělala s klukem i s holkou. Také jsem k tomu došla díky tik tok videím. Doufám že to tu někomu pomůže :)

  holka, 12 let, 26. března

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi nám napsala i za to, že se snažíš předat svoje myšlenky jiným dospívajících dívkám, kterým by Tvoje zkušenosti mohly pomoct. Řekla bych, že něco podobného se na začátku dospívání děje mnoha holkám i klukům - že si nejdříve nejsou jistí svojí orientací a může se stávat, že se jim líbí obě dvě pohlaví. Jak správně píšeš, může se to časem také vyvíjet a měnit. Myslím si, že ve chvíli, kdy teprve začínáme objevovat všechny pocity spojené s láskou a sexualitou, bývá někdy i těžké odlišit, kdo nás přitahuje a kdo je nám blízký spíše tím, že k němu máme důvěru a dobře si s ním rozumíme.

  Měj se hezky,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Přitahují kluka kluci, nebo mamka kamarádky?

  Ahoj Alíku, mám dotaz. Moje kamarádka se schází s jedním klukem. Pokaždé, když k ní přijde domu, vždy jde za její mamkou a tráví s ní více času. Mám pocit, že jí dokonce miluje, ale také si o něm myslím, že ho více přitahují kluci. Zkoušel jsem se s ním o tom tolikrát bavit, ale pokaždé to zakecá a začne mluvit o něčem jiném, popřípadě se urazí. Už si s ním nevím rady. Nevíte co s tím? Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 17. března

  Ahoj,
  je mi líto, ale nejspíš nerozumím, co bys chtěl za radu. Že máš zesílit své výslechové úsilí? Kdo a jak přitahuje tvého kamaráda, to je tak nějak jeho věc. Jestli si o tom nechce povídat, měl bys jeho soukromí respektovat. Kdyby si myslel, že to potřebuješ vědět, nejspíš by ti to sám řekl, hm? :-|
  Odkážu na svoji starší odpověď: Jak poznat LGBT?

  Lidi spolu také můžou chtít trávit čas i bez jakékoliv sexuální přitažlivosti.

  Alík

  Sexuální orientace

  Přemýšlím nad svou sexuální orientací

  Dobre rano poradno,
  Píšu s dalším problemem, dnes něco trochu jiného - poslední dobou dost přemýšlím nad svou orientací, myslím si že jsem bisexuálka, jenže od té doby co jsem si připustila, že se mi líbí i holky najednou přemýšlím jen nad holkama. Nějak přestávám mít zájem o kluky, je možné že bych byla lesba? Asi je to možné, jen mi to přijde strašně zvláštní, protože se mi celou dobu kluci líbili a nad holkama jsem nemyslela.

  holka, 13 let, 15. února

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená a že svým pocitům nerozumíš, ale mohu tě ujistit, že rozhodně nejsi jediná a že tvé pocity nejsou nijak ojedinělé. Dospívání je charakteristické tápáním, zmatením, velkými výkyvy emocí i pocitů i chaosem, který člověk sám v sobě pociťuje. Patří k tomu i tápání nad sexuální orientací, které se u dospívajících může objevit. Myslím, že je zcela v pořádku, že nad tím přemýšlíš a vůbec se nemusí znamenat, že už je tvá bisexuální případně lesbická orientace potvrzená. Klidně je možné, že si dívek víc všímáš jednoduše proto, že o nich poslední dobou více přemýšlíš (ale samozřejmě je také možné, že budeš v budoucnu skutečně lesbicky orientovaná). Zatím bych ti doporučila, abys nechala svým myšlenkám i věcem volný průběh. Sama postupem času uvidíš, k jakému pohlaví tě to víc táhne a kdo tě přitahuje. Myslím, že během několika let to pro tebe bude mnohem jasnější a zatím klidně můžeš nechat své emoce a city „pracovat“ tak, jak se jim aktuálně chce.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace a máma

  Ahoj,
  mám docela vážný problém. Jsem lesba, jenže moje máma lesby a gaye nesnáší, a říká že jsou odpad lidstva. Jenže já se kvůli ní nechci trápit s nějakým klukem, kterého ani nemám ráda. Ale zároveň ji nechci zklamat. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 18. ledna

  Ahoj,

  děkujeme za otázku, i otevřenost, se kterou píšeš o sobě a své mámě. Píšeš, že jsi lesbicky orientovaná, ale nechceš zklamat mámu, která homosexuály nesnáší. Rozumím, že Tě to trápí a je to pro Tebe moc důležité.

  Vnímám, že máš mámu ráda, a záleží Ti na tom, abyste měly pěkný vztah. Je dost možné, že by reagovala docela bouřlivě, kdybys jí řekla o tom, že jsi lesba. Možná, že by Ti ale řekla, že v jedenácti letech ještě úplně nemusíš znát svoji sexuální orientaci. Je to skutečně tak - sexualita se totiž vyvíjí v podstatě až do dospělosti. U někoho je to jasné hodně brzy, u jiného později - jak je to u Tebe, to se uvidí. Myslím, že ve Tvém věku Tě máma nebude nutit do vztahu, který bys nechtěla - a další ukáže čas.

  Pokud Tě tato otázka trápí opravdu hodně, můžeš si ve svém okolí najít někoho, ke komu máš důvěru a kdo by Tě podpořil, když budeš chtít s mámou promluvit. Mámě to můžeš i napsat. Jak jsem už psala, nemusíš ale vůbec spěchat, dopřej si dostatek času.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Poslední dobou hodně přemýšlím nad svojí sexuální orientací. Občas se přistihnou, jak přemýšlím nad tím, jaké by to bylo mít vztah se svou kamarádkou a často se u toho i usmívám. Dělala jsem si i nějaké testy orientace na internetu a většinou mi vyšlo, že jsem lesba a párkrát že jsem bisexuálka. Kdybych byla na holky, tak se bojím co by na to řekla moje rodina. Taky bych chtěla své nejlepší kamarádce říct co(k ní ) cítím. Bojím se co by na to řekla, jak by zareagovala a jestli by se se mnou pořád kamarádila. Nevím co s tím dělat. Když už jsem měla nějaký vztah s klukem (měla jsem 3) tak jsme si moc nerozuměli. Mám pocit, že vztah s holkou (mojí BFF )by byl snažší. Nevím jak dál. Bojím se co by na to řekli moji spolužáci a ostatní. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13-14 let, 8. ledna

  Ahoj,

  chápu, že teď víc přemýšlíš o své sexuální orientaci. Vnímáš, že se Ti líbí představa chodit se svojí kamarádkou, v testech Ti opakovaně vyšlo, že jsi lesba nebo bisexuálka.
  Testy na internetu často nebývají moc spolehlivé. Může to tak být, že jsi "na holky", ale zároveň nemusí. To, že sis zatím nerozuměla s žádným klukem, se kterým jsi chodila, může být také pouze o tom, že jsi zatím nenarazila na kluka, se kterým by Ti bylo dobře. V takové situaci si dovedu představit, že nám vztah s kamarádkou, se kterou si dobře rozumíme, může připadat přitažlivý. Přemýšlím, jak to máš s fyzickou přitažlivostí - jestli cítíš, že Tě to více "táhne" ke klukům anebo k holkám. Chápu, že Ti kolem toho běží hlavou spousta otázek a obav. To je přirozené. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Pokud budeš chtít, můžeš kamarádce upřímně říct, co k ní cítíš. Zároveň tomu všemu můžeš dát čas a postupně si ujasňovat, co Tě přitahuje. Pocity spojené se sexualitou se během dospívání můžou i vyvíjet a měnit. Pokud bys to celé chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz

  Zdraví

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Zdravím kohokoliv, kdo mi odpoví na tuto zprávu. Takže začalo to asi před 2 měsíci, když jsem začala sledovat různá videa na tiktoku. Tam jsou různá videa a taky LGBT+ videa. Pomalu jsem si začala uvědomovat jednu věc. Nějak jsem vždycky věděla že je se mnou něco špatně. A teď už pomalu začínám pomalu tušit co. Nejsem heterosexuál. Nejdříve jsem si myslela že jsem Bisexuál, potom Lesbička a nakonec Asexuál. Teď si myslím že jsem Bisexuál. Jednoduše si dokážu představit život jak s mužem, tak s ženou. Ale úplně se mi nezdá že bych se mi líbilo se vyspat s mužem, ale asi by mi to nevadilo. S ženou je to trochu jnak. To by mi nevadilo vůbec. Další problém mám takový, že se bojím to říct lidem okolo mě. Můj táta je homofob, a tak se mu přímo až hnusí ostatní co nejsou hetero. V mojí třídě nejsem nějak extra oblíbená a občas si myslí že by byli všichni radši, kdybych neexistovala. Jedinou podporu bych asi dostala od mých šílených kámošek. Děkuji za přečtení a za odpověď.

  its me again 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že přemýšlíš už nějakou dobu o své sexuální orientaci, koukáš na LGBT+ videa. Myslíš si, že jsi bisexuál. Nevíš taky, jak se o celé věci bavit s okolím.

  Nejde o to, že je s Tebou „něco špatně“, jen postupně zjišťuješ, že máš jinou preferenci partnera - že nejsi heterosexuální. Jsi ve věku, kdy objevuješ věci kolem své sexuality a můžeš mít představy, jaký by byl život s ženou i mužem. To je normální a patří to k Tvému věku. Píšeš, že máš problém to říct lidem kolem sebe. Rozumím, že by bylo úlevné si o tom s někým popovídat. Je moc fajn, pokud máš kamarádky, které by Ti mohly dát podporu. Až bude vhodná chvíle, můžeš se jich zkusit zeptat třeba na to, jak to mají ony, a pak se dostat k tomu, jak to vnímáš Ty, co Tě láká a co zase ne. Jak asi víš, sexuální aktivity jsou zákonem povoleny až od 15 let, tak máš ještě dost času na přemýšlení a pozdější komunikování s ostatními – třeba s tátou. Mrzí mě, že z jeho strany v tom nevnímáš podporu. Zároveň je jiná, než heterosexuální orientace obecně ve světě lépe přijímána a je to něco, o čem se otevřeně mluví.

  Říkám si, že dva měsíce jsou ještě krátká doba na to, aby v tom měl člověk „jasno“. Proto bych Tě chtěla podpořit v tom, ať si dáš víc času. Můžeš si třeba své myšlenky zapisovat do deníku a pak se k nim vracet. Pokud by sis chtěla promluvit víc do hloubky, jsme Ti k dispozici na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jak říct kamarádce, že se mi líbí holky

  Ahojky,
  Řeším menší problém.... Jedná se hlavně o to, že patřím do LGBT komunity, a chtěla bych to říct kamarádkám, jedna z nich už to v podstatě ví, jenže ta druhá nemá moc hezký názor na LGBT.... To není zas takový problém, mají mě rády a neodkopli by mě, ale jedná z nich je s prominutím lehce nechápavá, a kdykoliv jí to téměř řeknu, nepochopí to a já potom už nemám odvahu jí to říct.... Protože najednou dostanu strach že mě odkopne nebo něco, jen proto že jsem na holky....

  Ahoj,

  nepíšete, kolik Vám je, proto budu v odpovědi vykat - obvykle vykáme holkám a klukům od 15 let. Chápu, že byste chtěla kamarádkám povědět o tom, že patříte d LGBT komunity. Je přirozené a úplně v pořádku, že s nimi chcete něco takového sdílet. Zároveň je moc fajn, že k nim máte důvěru a víte, že by Vás podpořily a "neodkoply". Dovedu si představit, že ohledně jedné z nich váháte, jak to přijme. Vaši kamarádku neznám, proto nedokážu předem odhadnout, jak bude reagovat. Říkám si, že byste jí to mohla povědět napřímo, jak to máte - přemýšlím totiž, do jaké míry jí bylo předtím zřejmé to, co jste jí naznačovala. Někdy se stane, že nám připadá, že to tomu druhému přece musí dojít, co se mu snažíme oklikou říct, ale druzí nám do hlavy nevidí a mohou to vnímat jinak. Pokud Vám to připadá ok, můžete se jí svěřit i s tím, že máte strach z toho, jestli by Vás neodsoudila za to, že jste na holky. Kdybyste to celé chtěla podrobněji probrat, můžete se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Vám palce,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Chci zůstat bisexuálkou

  Ahoj alíku a spol když sem si tady založila učet tak sem začala vnímat změni v tom kdo se mi líbí a ted sem momentálně Bi má to háče já chci zůstat Bi ale mám kvůli tomu že chci být Bí špatný pocit, je to normální? děkuji za otpověd

  holka, 13 let, 6. prosince 2020

  Ahoj,
  obávám se, že sexuální orientace rozhodně není otázkou toho, co chceš, nebo nechceš. Není to nic, co bys mohla svou vůlí ovlivnit. Nicméně jsi teprve na začátku dospívání, které je typické tím, že se člověk hledá, tápe, není si jistý... a je to tak zcela v pořádku. Jestli máš pocit, že aktuálně je tvá orientace spíše bisexuální, je to úplně normální a v pořádku. Uvidíš, jak se postupem času budou tvé pocity a preference vyvíjet. Dej sama sobě čas a nelámej nic přes koleno. Za pár let bude sama sobě rozumět lépe a nejspíš budeš mít také více jasno o své sexuální orientaci.
  Mej se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Nejistota sexuální orientace a obavy z rodičů

  Zdravím. Nejprve bych chtěla poděkovat Báře a všem ostatním, kteří mi zodpověděli mé minulé dotazy..
  A teď k otázkám. Mám takový pocit že jsem součástí LGBT komunity.. Už od 11 let jsem cítila, že se mi trochu líbí holky. Ale vždycky jsem to nějak dá se říct „potlačila“ a řekla si, že jsem na tyhle věci malá a asi se mi to jenom zdá. Ale v poslední době jsem se nachytala při tom, jak si představuju líbání s holkou a podobné věci.. Je to zvláštní a upřímně mě to dost děsí. Taky mi stále přijdou atraktivní kluci, proto jsem docela zmatená. Chtěla jsem se s tím svěřit rodičům, ale pak mi došlo, že jsou oba strašně moc homofobní. Myslím to tím zbůsobem, že říkají věci jako: „Gaye, lesby a tohle zvěrstvo by měli zavírat do blázinců, nejsou to normalní lidé!“ Dali by jste mi nějakou radu prosím? Mám docela strach.

  holka, 13 let, 24. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že se cítíš být součástí LGBT komunity, cítíš taky, že se Ti trochu líbí holky, ale zároveň Ti přijdou atraktivní kluci. Chtěla ses s tím svěřit rodičům, ale máš obavy, jak by to přijali, máš z toho strach.

  Rozumím, že by ses o tom s někým ráda pobavila, sdílení nám pomůže mnohé ujasnit získat srovnání. Zároveň ne vždycky je jednoduché najít někoho, s kým se o tom dá bavit, kdo by to přijal s otevřenou myslí. Zkouším si představit, že když slyšíš od svých rodičů nadávky na lidi s homosexuální orientací, tak to může bolet a můžeš mít strach, jak by reagovali, kdybys o tom začala mluvit. Zní to, že je to pro rodiče dost citlivé téma a zdá se, že na to mají vyhraněný názor. Lidi s homosexuální orientací zde vždycky byli a budou, nevybrali si, kdo se jim bude líbit, jen se řídí tím, co cítí, a to je v pořádku. Názory naše i druhých se ale časem často mění a dozrávají, proto je možné, že by se tak v budoucnu mohlo stát třeba i s názorem Vašich.

  V Tvém věku je přirozené mít pochybnosti a ptát se na různé otázky kolem intimity a sexuální orientace. Myšlenky kolem tohoto tématu má spousta dospívajících, je to normální.
  V komunitě LGBT můžeš asi pozorovat spoustu příběhů lidí a získávat tak nějaké srovnávání s Tvou situací. Je důležité ale říct, že každý má svou vlastní cestu. Máš dostatek času na objevování sama sebe a na to, kdo se Ti líbí, kdo Tě přitahuje. Je fajn si na to dát čas, nejde to uspěchat. Často to totiž není zřetelné hned a člověk se musí víc poznávat. Můžeš zkusit třeba jen pozorovat své myšlenky, když jsi s druhými, kteří Tě přitahují. Někdy to budou víc holky, někdy zase kluci. Teď hned nemusí být jasno. Může to znít obtížně, ale zkus si na to dát čas, je tu pro Tebe. Když o sobě zjistíš víc a budeš si jistější, může být později snazší mluvit s lidmi, kteří mají odlišný názor.

  Zasloužíš si i v tomto období nebýt na poznávání sama a moct se někomu vypovídat. Možná máš ve svém okolí někoho, komu v této věci důvěřuješ. Možná to jsou Tvoje kamarádky či kamarádi, někdo z širší rodiny, někdo ze školy, ke komu máš blíž. Třeba máte na škole i školního psychologa, na kterého je možno se obrátit a popovídat si o tom všem, co se Ti honí hlavou. Jsme pro Tebe taky na telefonu nebo chatu na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (116 111), kde je víc prostoru vše probrat.

  Fajn dny přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Osamělost a nuda v karanténě

  1. Takže, dnešní doba v karanténě je velice ukrutná. Z nějakého důvodu věci co bych chtěl dělat, dělat nemůžu protože mám třeba online výuku. Když výuka skončí tak se mi ta věc už dělat nechce, vše mě přestalo bavit a nevím co mám dělat. 2. Před asi 2. měsíci mě jeden kamarád přidal do skupiny docela milých lidí, povídám si s němi o tom co se nám v životě děje a děláme celkově věci co přátele dělají. Já jsem ve skupině nejmladší, jsou tam lidé s věkem 15, 17, 18, 22 a 13. Všichni mi tam říkají že by si mě tipnuly jak fyzicky tak i psychicky tak na 16. let a já jsem rád za to že mě takhle povyšují, jsem v té skupině spokojený. Jenže.. Ten kluk co mu je 17. let se mi zalíbil. Svou sexuální orientaci jsem odhalil tak v 11. a všichni ostatní co jsem se jim svěřil (až na tu skupinu) mi říkali že prý se mnou třesou jenom hormony a že mě to časem přejde, ale já jsem si jistý že kdyby se to opravdu ještě nějak změnilo tak bych byl alespoň bisexuál. Zpátky k tomu klukovy.. Je strašně hodný, vypadá dobře a jsme oba rádi když můžeme být v hovoru spolu, s tou kamarádkou co jí je 15. let jsem si začal dělat srandu ohledně toho že bych s ním mohl začít chodit atd. a on to bere jako srandu docela též, ale teď v poslední době asi tak už 3. dny po sobě mám strašně velké nutkání se s někým obejmout atd. Nemohlo by to být způsobeno tím že se mi ten kluk líbí ? Potřeboval bych docela nějakou pomoc protože už moc nevím co mám dělat a chtěl by jsem se s něma setkat v reálném životě, dal mi i jednu možnost, že když dám pusu nějaké holce tak mě políbí, ale to je už takové do budoucna. Chtěl bych spíše vědět proč mě už skoro nic nebaví, ale konverzace s něma ano. Nebo také proč se cítím tak osaměle že objímám své polštáře ?

  Petr, kluk, 12 let, 11. listopadu 2020

  Ahoj Petře,
  máš pravdu, že tato koronavirová doba je hodně náročná. Nemůžeme dělat věci, na které jsme byli zvyklí, nebo které bychom chtěli dělat. Je fajn, že jsi ve skupině, kde Ti je dobře, kde si máš s kým popovídat a kde se Ti i někdo líbí. Je normální, že lidé mají potřebu doteku a obejmutí. Myslím, že, pokud jsi pocítil k tomu klukovi něco víc, tak je i ta touha větší. Hormony v tom také hrají roli, orientace se v tomto věku ještě může změnit a dál rozvinout. Uvidíš sám. Nedivím se, že bys alespoň některé z účastníků chtěl potkat i v reálu. To přání asi není nesplnitelné, otázkou je, zda bys nebyl zklamaný. Proč Tě už skoro nic nebaví, nevím, nevím ani, co Tě bavilo dříve. Třeba, když se pokusíš vzkřísit nějaký svůj dřívější zájem, že se s trochou trpělivosti zadaří. Osaměle se občas cítí každý z nás, takže také objímáme polštáře. Pokud si ale budeš pěstovat skupiny kamarádů kolem sebe, tak jako to děláš, nebude na Tebe osamělost tolik útočit. Zkus to probrat i s blízkými dospělými, kterým věříš, třeba s rodiči.

  Přejeme Ti příjemné chvíle s kamarády.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace, masturbace

  ahoj

  chtěla jsem se zeptat jsem bi a sestry něco tuší a mají připomínky jako že skončím u tyče atd. ale to všechno zniklo kvůli tomu že když jsem byla malá tak sem se uspokojovala tam dole a sestry mě při tom viděli no já jsem v ty době netušila co dělám ale teď už to vím a také je divné že když masturbuji tak mi to není příjemné ???a jak mám matce říct že jsem bi??😊😊

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  kladeš nám více dotazů týkajících se sexuálního tématu, zejména sexuální orientace. Je moc fajn, že se dokážeš zeptat na to, co je pro Tebe důležité.
  Píšeš, že jsi bisexuální, a také to, že se to stalo tím, že Tě sestry viděly při sebeuspokojování. K tomu bych ráda napsala, že v 11 letech není sexuální orientace jasná - bisexuální můžeš, ale také vůbec nemusíš být. Sexuální orientace se vyvíjí až do dospělosti. To, že Tě sestry viděly při masturbaci, nemusí hrát ve vývoji Tvé sexuality žádnou roli - takové situace se v životě stávají docela často a nemívají zásadní dopad. Je ale dobře, že chceš matce říct o tom, že si myslíš, že jsi bi. Myslím, že můžeš být úplně otevřená, najít si vhodnou chvíli, upřímně jí to povědět. Matka by měla vědět, co se s Tebou děje, co prožíváš, i když třeba její první reakce nemusí pro Tebe být vstřícná. Matce to taky můžeš i napsat, třeba do zprávy, dopisem, nebo třeba namluvit vzkaz. Věřím, že není lehké o tom jen tak mluvit, takto by to mělo být snadnější.

  Píšeš také, že Ti není příjemná masturbace. V různých životních obdobích se reakce na sexuální podněty mohou proměňovat, zvláště když člověk dospívá. Záleží také na tom, jaké jsou sexuální podněty - těch může být celá řada a tělo na ně může různě reagovat. Postupem času si jistě najdeš nejlepší způsob.

  Přejeme, aby ses měla co nejlépe.

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jak má gay odmítat holky?

  Ahoj poradno mám problém ohledně toho že jsem gay byl jsem u psycholožky a moje celá rodina to ví ale ve škole ne pár holek se mnou chce chodit a já jim to prostě nedokážu říct pak si všichni myslí jaký jsem ale obávám se že kdybych jim to řekl tak to řeknou všem v mém okolí nemám moc kamarádů takže se moc nemám komu svěřit.V naší třídě si všichni nadávají a neznají někoho v okolí kdo je takže vůbec nevím jak to dopadne

  kluk, 13 let, 15. října 2020

  Ahoj,

  mrzí mne, že se nemáš komu svěřit, a že nemáš kamarády. Myslím, že vůbec není třeba “chodit na trh” se svým sexuálním zaměřením, už sdílíš s rodinou a to pro začátek zcela stačí. Holky odmítají i kluci heterosexuálové, ne každý kluk chce přece s každou holkou chodit. Takže by Tvé jednání nemělo být nápadné, někteří kluci, ač heterosexuálního zaměření, ve 13 letech o holky vůbec zájem nemají, můžeš tedy být jedním z nich.

  Zřejmě důvěřuješ rodičům, poraď se s nimi, oni Tě nejlépe znají, jakým způsobem reagovat, jak na nabídky odpovídat, můžete si taková setkání Tebe s holkami doma i zkusmo přehrát a hned se budeš cítit jistější. Máte-li na škole psychologa/psycholožku, můžeš to vše probrat s odborníkem.

  Přejeme Ti, ať se ve skupině vrstevníků cítíš dobře, sebevědomě.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem lesba?

  Ahoj Alíku a spol.
  Nedávno mi jeden kluk dost ublížil. A mě konečně došlo co je většina kluků zač. Na pohlaví mi nikdy moc nezáleželo...můžu být LGBT?(jakože lesba)?? Prostě problém je ten že se mi líbí jedna holka kter je hetero, mám jí to říct?

  holka, 12 let, 9. října 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že když Ti jeden kluk ublížil, nemáš teď na kluky moc náladu. Na druhou stranu s Tebou ale nemohu souhlasit, že jsou všichni kluci stejní. Jsou kluci, kteří dokážou ublížit a jsou i kluci, kteří mohou být moc fajn. Stejně tak mezi holkama mohou být takové, které jsou prima a jiné umí být pěkné potvory. Tak to v životě zkrátka chodí.
  Na otázku, zda jsi lesba, Ti odpovědět nedokážeme. Ve Tvém věku ještě to, že se Ti líbí jedna holka, nemusí být vůbec určující. Tvoje sexualita se teprve vyvíjí. A spousta mladých lidí má své první zkušenosti v oblasti sexuality, sbližování se, oťukávání a vzájemné prozkoumávaní, někdy i sex, velmi často s osobou stejného pohlaví, tedy s kamarádkou, s kamarádem. A vůbec to nesouvisí s jejich sexuální orientací. Prostě proto, že je to vlastně takové snazší, bezpečnější. A zvláště, jestli Ti nějaký kluk ublížil, může Tě to teď táhnout více k holkám, protože s nimi máš lepší zkušenosti. Stejně tak ale lesba být můžeš. Jen mi přijde ještě brzy na to, abys dělala nějaké definitivní závěry. Možná by stálo za to si teď prostě jen více všímat toho, zda Tě přitahují více holky nebo kluci, jak se v jejich přítomnosti cítíš. A navazovat přátelské vztahy s konkrétními lidmi, ať už to budou holky nebo kluci. S postupem času, pokud se Ti budou opakovaně líbit holky, či kluci, ke odpovědi na svou otázku dospěješ.

  Přejeme Ti barevný podzim,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace a pohlavní identita

  Ahoj Alíku a spol, mám dotaz který pravděpodobně patří sem. Už delší dobu mám problém co se týče mého pohlaví. Jsem tedy holka a je mi 15 let. Jsem dejme tomu bisexuál a asexuál dohromady. (líbí se mi převážně holky, páč kluci mi přijdou nechutní, ale nedokázala bych si představit sex ani s jedním pohlavím. prostě ho nechci) Momentálně se považuji za nebinární a oslovuji se převážně v mužském rodě. Už od malička odmítám nosit ,,holčičí oblečení“ a vždy jsem se citíla lépe v tom které je určeno pro kluky. Můžu ríct, že jsem se vším až na mé poprsí na svém těle spokojena. jsem v podváze cca 4-6 kg takže prakticky žádné ženské rysy nemám, právě až na to poprsí. Občas mívám takzvané stavy, kdy je poprsí můj jediný problém a chci se ho okamžitě zbavit. Zkráceně mám myšlenky typu: nebylo by lepší to prostě ukončit, než se takhle trápit?. Kvůli kterým chodím k psychologovi, který se mi snaží pomoct. má otázka tedy zní: je možné, že jsem trans? popřípadě, co s tím mám dělat? nemám odvahu to komukoliv říct.

  Holka, 15 let, 11. října 2020

  Dobrý den,

  klientům od 15 let, obvykle vykáme, pro budu v odpovědi vykat i já Vám. Píšete o pocitech, které prožíváte, které Vás trápí a ve kterých se snažíte zorientovat. Chtěla bych moc ocenit, že jste se rozhodl svěřit, i když věřím, že to pro Vás nebylo jednoduché. Přemýšlela jsem, v jakém rodě Vám mám psát tak, aby Vám to vyhovovalo – budu vycházet z toho, že se „oslovujete převážně v mužském rodě“, snad jsem to trefila správně.

  Chápu, že to pro Vás musí být teď náročné období. Dospívání není lehké už samo o sobě, natož když se k tomu přidají nejistoty ohledně vlastní sexuální identity a orientace. Respektuji, že se teď vnímáte jako bisexuál a asexuál dohromady. Zároveň to, co popisujete, mi pro Váš věk připadá docela normální – z praxe víme, že se v 15 letech ještě u někoho můžou sexuální pocity a preference teprve vyvíjet. A je proto docela přirozené (a docela časté), že nám v tomto věku představa sexu s opačným pohlavím, anebo sexu obecně, může připadat nechutná. To se může časem změnit. Takto na dálku Vám nedokážu dát zaručenou odpověď na to, jestli je možné, že jste trans. Je moc prima, že chodíte k psychologovi – je to bezpečný prostor, kde můžete otevřít i toto téma a postupně přicházet na způsoby, jak se cítit dobře ve svém těle a jak by se to dalo udělat, aby Vás poprsí tolik netrápilo. Mohl byste se taky postupně učit, jak porozumět svým sexuálním pocitům.

  Píšete, že někdy přemýšlíte, jestli by nebylo lepší to celé skončit a tolik se netrápit. Dovedu si představit, že když člověk neví kudy kam, můžou ho napadat i myšlenky na smrt. Moc bych Vám ale přála, abyste hledal jiné možnosti – podporu, kterou si zasloužíte. Nejsem si jistá, jestli jste se psychologovi svěřil podobně, jako teď nám. Pokud ne, chtěla bych Vás v tom podpořit. Je taky možné celé to probrat podrobněji s námi na Modré lince – na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kontakty najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Říkám si taky, jestli máte kolem sebe někoho blízkého, komu věříte, a kdo by Vám teď mohl být oporou.

  Přejeme hodně síly,

  Modrá linka