Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku je možný když jsem bisexuálka že mě obě pohlavý stejně nepřitahují? Že jedno víc než druhý? Jak se jmenuje? Už mě tedy napadlo že to bude tím že vyrůstám tak to nemám ještě úplně srovnaný ale když se to nesrovná tak existuje takovej druh? Protože kluci mě přitahují třeba na 60% a holky na 40%. Takže nevím co mám dělat

  holka, 13 a půl let, 20. září 2020

  Ahoj z Modré linky,

  pokládáš otázky ohledně své vyvíjející se sexuální orientace. Jak sama píšeš, jsi v období dospívání, i Tvoje sexuální orientace teprve dozrává. Domnívám se tedy, že nejvýhodnější je nechat všemu volný průběh a dát si čas. Není nutné vše za každou cenu pojmenovávat a škatulkovat. Je běžné, že jedno pohlaví člověka přitahuje o něco více než druhé apod. Důležité je žít svůj život, všímat si s kým je Ti dobře, i kdo se Ti líbí. Není tak podstatné, zda jde o holky nebo o kluky. Ale o to, naslouchat sama sobě, trávit čas s tím, s kým si rozumíš, a zbytečně nepřemýšlet o tom, jak by to být mělo, ale žít to, co je, naplno prožívat to, co cítíš.

  Přejeme Ti bezstarostný podzim.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku nevím jestli jsem bisexuálka protože kluci mě přitahují a sex taky a u holky mě strašně přitahuje když si hladí,líbají,vosahávají je to tak strašně vzrušující ale neumím si představit že bych z holkou chodila a ani nechci🤷ale skusit sní si prstit bych klidně 🤤 a ano vím že sex je 15+ ale říkám to předběžně ale jenom chci vědět jestli je to v mým věku normální a jestli jsem busexuálka

  holka, 13 a půl let, 16. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že Tě zajímá Tvoje sexuální orientace a že bys ráda znala odpověď na to, zda jsi bisexuální. Je úplně běžné, že Tě přitahují jak dívky, tak kluci. V dospívání se Tvoje tělo rychle vyvíjí, mění se hormony a také se začíná rozvíjet sexualita. Ještě ale nějakou dobu potrvá, než budeš znát přesnější odpověď, vše se vyjasňuje až v dospělosti. Může se tedy stát, že budeš bisexuální nebo se vše změní a budeš to mít se sexualitou jinak, než nyní. Nedá se to nijak uspěchat. Zatím si můžeš všímat, jak se to u Tebe vyvíjí, kdo Tě přitahuje, o kom se Ti zdá a postupně si ujasňovat svůj názor, svoje pocity apod.

  Přejeme hezký zbytek léta.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Myslí si, že jsem gay

  Ahoj, někdo si o mně myslí, že jsme gay, i když to není pravda, a já nevím, co mám dělat.

  kluk, 13 let, 15. srpna 2020

  Ahoj,
  to je zvláštní otázka. Můžeš mu to oplatit tím, že si budeš také myslet nějakou věc, která není pravda. Třeba by sis mohl myslet, že na podobných dojmech ostatních lidí nějak zvlášť záleží a mohl bys předstírat, že tě to nějak trápí, i když k tomu není žádný skutečný důvod – tím bys dotyčného doběhl. ;-)

  Chceš-li změnit něčí názor na cokoliv, nejspolehlivější cesta je vzájemná diskuse. Nejprve zkus pochopit, proč si myslí, co si myslí – a tím myslím opravdu pochopit, ne odfláknout průzkum tím, že si řekneš „myslí si to, protože je mamlas“. Ve tvém případě možná dotyčný povrchně posuzuje nějakou vlastnost, kterou máš společnou s některými homosexuály, možná mu tuto informaci sdělil jako fakt někdo další, možná jen provokuje, protože ho baví provokovat, a ve skutečnosti si to nemyslí. Tak či onak, jakmile ho lépe pochopíš, můžeš přemýšlet, v čem udělal chybu a jakým způsobem mu ji vysvětlit.

  Pokud ti nyní při čtení této odpovědi přijde naivní, vtipné nebo divné, že bys mu měl něco chytře vysvětlovat, když tě záměrně štve, tak to je znovu náznak toho, že by ses jeho názorem neměl nechat naštvat. Buď ti na jeho názoru záleží, nebo ne…

  Alík

  P. S.: Teď mě ještě napadlo, že jsem si možná ukvapeně domyslel špatný kontext a rozmotávám tady špatné klubíčko. Nezmínil jsi vůbec žádné vlastnosti toho někoho, kdo si myslí, že jsi gay. Ale i kdyby ten někdo byla dívka, která tě pouští k vodě kvůli mylnému dojmu, nebo gay, který doufá, že budeš opětovat jeho city, je vzájemný dialog pořád správný postup, jak vše vyjasnit.

  Sexuální orientace

  Jak poznat LGBT?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak poznám, že jsem já nebo někdo z okolí člen LGBT.

  holka, 11 let, 8. srpna 2020

  Ahoj,
  to je netradiční otázka. Co si pod členstvím představuješ? Tou zkratkou se souhrnně označují lidé s menšinovou sexuální orientací nebo identitou, není to žádné sdružení nebo tajný spolek. :-)

  Nejsnazší a většinou nejspolehlivější způsob, jak o někom zjistit, za co se považuje a co se mu líbí, je zeptat se ho. Některým lidem můžou podobné otázky vadit a mohou se tě místo odpovědi uraženě zeptat, co je ti do toho. Rozhodně to není něco, o čem by se chtěl bavit každý s každým na potkání. Ani neplatí, že kdo se o tom nechce bavit, patří do nějaké menšiny a stydí se za to. Je to zkrátka soukromá věc. Zvykni si, že se ji u spousty lidí nikdy nedozvíš. :-|

  Ani když od někoho odpověď dostaneš, nemusí být úplně pravdivá. Ale nic lepšího není. Neexistuje žádný nápadný vnější projev sexuální orientace. Prostým pozorováním toho, jak se člověk chová, můžeš získat zkreslené dojmy, protože někteří lidé se převlékají za opačné pohlaví, ale nejsou transgender, někteří žijí ve spokojeném manželství navzdory své homosexualitě, spousta lidí (ošklivých i krásných) se vymyká běžným stereotypům muže a ženy. Čistě vědecky vzato nejspíš ani neexistují ostré hranice mezi jednotlivými orientacemi, známe jen několik různých metrik a stupnic.

  V otázce zmiňuješ i sebe. Ve věku 11 let můžeš mít různé pocity nejistoty o své orientaci, které nemusí nic jednoznačného znamenat. Viz odpovědi na starší dotazy na téma sexuální orientace v poradně.

  Alík

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Ahoj poradno 👋, mám docela vážný i zvláštní problém. Nevím, jaká je má sexuální orientace. Homosexuál nejsem, protože když mě občas obejme kámoška, tak mám z toho "husí kůži" a je to pro mě až nepřirozené. Bisexuál být také nemůžu, protože jak už jsem psala, tak do holky bych se prostě zamilovat nemohla.
  Abych byla heterosexuál, tak to celkem pochybuji, protože žádného kamaráda nemám a nikdy jsem neměla. Upřímně pochybuji, že někdy nějakého mít budu, protože se ke klukům chovám odměřeně a když se na něco zeptá nějaký kluk, tak mu skoro ani neodpovím. Nevím, proč to dělám i když vlastně ani nechci, ale vůbec nevím, o čem bych se s ním měla bavit nebo dělat. Prostě to dělám přirozeně, protože je to pro mě nepřirozené bavit se s opačným pohlavím, ale se stejným pohlavím bych chodit nemohla (jak už jsem psala), protože mi to přijde také nepřirozené. Takže každý kluk, co mě zná si o mně myslí, že jsem divná takže mě ani na ulici nepozdraví spolužák, který než se mě na něco zeptal normálně zdravil.
  Sice sním o tom, jak budu mít svého prvního kluka až mi bude třeba 15, ale když ze snění přejdu do reality a začnu nad tím trochu reálně myslet, tak si říkám, jak jsem mohla myslet nad takovou věcí, že bych se třeba objala s klukem! Zkoušela jsem myslet i nad tím, jaké by to bylo s holku a bylo to ještě horší.
  Takové pocity mám už od malička. Nevím, kde se ve mne vzaly. Když jsem byla malá říkala jsem, že jsem na "nic". Asi před rokem jsem si o tom začala něco zjišťovat, protože mamka mi vždy říkala, že neexistuje nikdo na světě, aby nebyl na "nic".Našla jsem pro to výraz asexuál. Něco jsem si o tom přečetla a řekla bych, že mě to celkem dobře vystihuje.
  Dělala jsem si i testy na internetu, jaká je má sexuální orientace a ve všech testech mi vyšlo, že jsem asexuál. Vím, že testem bych neměla věřit, ale když to ukazovaly všechny, tak jsem si řekla, že to není náhoda.
  Myslím si to odmalička, že jsem asexuální už i proto, že jsem se vyhýbala dětem, nerada jsem středem pozornosti, kamarádek mám 5, oproti vrstevníkům se chovám jinak, také jsem moc uzavřená a do školy chodím nerada, protože je tam na mě hodně lidí atd.. Tak jsem věděla, že jsem asociál a rodiče mi to také říkali/říkají. Pochybuji, že se něco změní. 😞
  Takže otázky zní: Myslíte, že se něco může změnit? Je to u dětí normální (mám ten pocit celý život, že jsem asexuál)?
  Budu ráda, když si to přečtete.
  Kája

  holka, 13 let, 23. července 2020

  Ahoj, Kájo,

  je přirozené, že přemýšlíš nad svou sexuální orientací a jsi z toho zmatená - to je pro dospívání (vlastně někdy i pro dětství jako takové) normální. Myslím si, že ve Tvém věku je ještě příliš brzy na to aby se dalo s větší jistotou říct, že jsi asexuální. Říkám si taky, že dáváš dohromady dvě věci, které spolu nemusí vůbec souviset - to že ses od malička vyhýbala dětem, jsi nerada středem pozornosti, máš 5 kamarádek (to mi vlastně nepřipadá málo) a nerada chodíš do školy, je spíše o tom, jakou máš osobnost. Lidé se navzájem liší v tom, do jaké míry jsou společenští anebo spíše introvertnější. Obojí je v pořádku. Být spíše introvert automaticky neznamená být asociál a už vůbec ne to, že bys byla asexuální. Taky bych úplně nespojovala fakt, že jsi nikdy neměla kamaráda - kluka s tím, že kvůli tomu nemůžeš být heterosexuální. Vztahy s opačným pohlavím se v dospívání obvykle mění, do určitého věku je úplně normální, že nám představa obejmutí se s nějakým klukem připadá třeba i odporná. Je taky docela možné, že jsi prostě jen zatím nenarazila na kluka, který by se Ti líbil.
  Stejně tak to, že Ti naskočí husí kůže, když Tě obejme kamarádka, nemusí znamenat, že nejsi homosexuální - prostě Tě jen nemusí přitahovat ona konkrétní kámoška nebo kámošky. Jednoduše řečeno, je docela možné, že se v tobě sexuální touha zatím neprobudila a chce to nějaký čas. Jak sama píšeš, testy na internetu ohledně toho, jestli jsi anebo nejsi asexuální, bych spíše nedoporučovala. Jednak většinou nejsou spolehlivé a také jsou obvykle určené dospělým lidem, u kterých se nepředpokládá, že by se u nich sexuální orientace teprve vyvíjela. Samozřejmě existuje i možnost, že bys byla asexuální, i to se může stát. Vzhledem k Tvému věku bych ale doporučila prostě počkat, všímat si toho, co Ti je a není příjemné. Myslím si, že za nějakou dobu poznáš přirozeně, jaká je Tvoje sexuální orientace. Pokud by Tě to nadále trápilo, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde je možnost vše probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jiná sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol. Před půl rokem jsem jen tak ze srandy zkusila internetový test „Na jaké pohlaví jsi?”. Vyšlo mi že jsem bisexual. Hodně jsem přemýšlela, vzpomínala a dívala se na Comming out videa. Došlo mi že se mi kluci líbili vždy jen podle povahy, ne podle vzhledu. Došlo mi že s nimi chci mít jen kamarádský vztah.
  Holky se mi líbí v obou případach.
  Jednou to budu muset říct rodičům. Vymyslela jsem že když půjdu ven na delší dobu, před odchodem řeknu rodičům ať se kouknou na mail. Tam budou mít video kde řeknu vše včetně toho ať mi pošlou esemesku o tom jestli jim to vadí. Nevím jaká bude jejich reakce, a toho se bojím. Budou to brát vpohodě nebo špatně. Já chci vědět co se stane až otevřu dveře domu.
  (samozřejmě jim to neřeknu hned, až v 15 nebo 16)
  Šlo by to celé udělat snadněji?

  Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 12. července 2020

  Ahoj,

  určitě by to šlo udělat snadněji a jinak. Předně výsledky nějakého testu z internetu vůbec nic neznamenají a už vůbec nic neříkají o Tvé sexuální orientaci. Tu, s pomocí specifických testů určují odborníci na sexuologii až po 18 roku věku. Ve Tvém věku totiž ještě není vůbec jasné, jakého sexuálního zaměření jsi. A Tvé pocity, které prožíváš mezi kluky či holkami jsou ve věku 13 let běžné a přirozené. Zatím tedy nemusíš dělat nějaké závěry a přicházet s videem se svým coming outem, bylo by to opravdu předčasné.

  Co Ti ale uleví, je se svými blízkými, kterým věříš, probírat své pocity otevřeně. Pokud se bojíš, že to nezvládneš nebo u vás v rodině není sdílené běžné, pak můžeš přijít za rodiči s obecnými dotazy (nebo zajímavým článkem na uvedené téma z časopisu…), pomocí kterých také zjistíš, jaké názory na otázky sexuálního zaměření mají Tví rodiče. Je běžné se ve věku 13 let ptát na to, kdo jsem a kam jdu a je fajn s těmito zásadními otázkami nezůstávat sama. Můžeš si také psát deník, ke kterému se později můžeš vracet a porovnávat své současné pocity s těmi dřívějšími.

  Pokud bys i nadále měla zmatek ve svých myšlenkách a tyto myšlenky by Ti zabíraly spoustu prostoru, který můžeš jinak věnovat běžnému fungování, pak je na místě obrátit se na odborníka, psychologa či terapeuta. Můžeš se také obrátit I na naši poradnu Modré linky, údaje o nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti pohodové léto s kamarády a blízkou osobu, s kterou budeš moci své pocity probírat.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem bixexuální?

  Dobrý den. Jsem v pubertě, takže se mi nálada a pocity často mění. Začínám si ale uvědomovat, že asi nejsem heterosexuál. Samozřejmě se to může v budoucnu ještě změnit, ale nejspíš jsem bisexuál. Usoudila jsem tom z toho, že nad nima často přemýšlím a jinak by mi nevadilo, kdybych s nějakou chodila. Momentálně však něco cítím ke svému kamarádovy a jsem z toho všeho zmatená. Zatím jsem nikomu o podezření na mou sexualitu neřekla, protože se bojím komukoliv svěřit. Mám obavy z toho, že se se mnou už nebudou bavit jako dřív. Můj bratr mě ze srandy označuje za lesbu i když o ničem z mého podezření neví. Kdyby to zjistil, asi bych se psychicky zhroutila. Nevím, co mám dělat.

  holka, 13 let, 26. června 2020

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se se svými zmatky a obavami ze své sexuální orientace. Rozumím Tvé nejistotě, zároveň Tě chci podpořit v tom, abys všemu dala čas a nechala volný průběh. Sama docela informovaně píšeš o tom, že prožíváš pubertu a vnímáš své pocity, nálady. Jak se bude Tvoje sexuální orientace vyvíjet, nejde říci dopředu. A nejde to ani nijak ovlivnit. To důležité je naslouchat sama sobě, tomu, co cítíš a prožíváš. A být v kontaktu s lidmi kolem sebe, bavit se s holkama i s klukama, všímat si, jak se s kým cítíš. Není nutné hned přemýšlet, jestli s někým chodit nebo nechodit. Být s někým v přátelském vztahu a vídat se s ním hodně, když je mi s ním dobře, to je to důležité. Až si budeš svou orientací jistá, i tak je pouze na Tobě, s kým budeš tuto svou stránku sdílet.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Bisexuál nebo gay

  Ahoj Alíku, je mi 14 let a jsem si 100% jistý že jsem i na kluky,tím pádem bisexuál. A chtěl bych se zeptat kde si hledat kluka? A také bych se chtěl zeptat jestli nejsem jen gay? Protože se mi líbí kluci podle mě více než holky, ale zároveň cítím něco i k holkám.

  kluk, 14 let, 15. června 2020

  Ahoj,
  chápu, že jsou pro Tebe informace o sexuální orientaci důležité. Píšeš, že jsi bisexuál nebo možná gay a my takto přes internet nedokážeme posoudit, jak to vlastně je. Jsi v období dospívání, Tvoje tělo i psychika se teď stále vyvíjí a je možné, že se vše usadí až mnohem později a pak Ti bude jasnější, jak na tom se sexuální orientací jsi. Není kam spěchat, spíš sledovat, co se děje, co Tě přitahuje, o čem se Ti zdá apod.
  V ujasnění Ti může pomoci také psycholog, pokud by Tvoje nejistota přetrvávala. Nevím také přesně, kde hledat kluka na vztah, spíše to vyplyne samo, když někoho potkáš. V dospělosti můžeš využít i nějaké seznamky, které jsou však pro dospělé. Možná najdeš nějakou skupinu na sociálních sítích apod. Je ale potřeba vždy být obezřetný a dávat si pozor, i v této oblasti je hodně tzv. „predátorů“, tedy lidí, kteří se na sociálních sítích vydávají za někoho, kým nejsou. Hodně se teď o tom mluví v souvislosti s filmem „V síti“.

  Přejeme klidné léto,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Smějí se mi, že jsem lesba

  Ahoj jsem lesba. Všichni se mi kvůli tomu smějou ale kamarádka je taky. Smějou se nam oboum co mame delat?

  holka, 13 let, 10. června 2020

  Ahoj,
  chápu, že situace, kdy se ti kamarádi smějí, není příjemná, ale musím říci, že jako první mě napadlo, jak je možné, že to kamarádi vědí. Řekla jsi jim to? Nebo tě viděli v nějaké „intimní“ situaci s dívkou, která se ti líbí? Protože i kdyby tomu tak bylo a byla jsi skutečně lesbicky orientovaná (ve tvém věku bych byla ještě opatrná s definitivním tvrzením, protože se může jednak „pouze“ o tápání a hledání v rámci dospívání), jedná se o natolik intimní a soukromou informaci, která se rozhodně nevykládá na potkání. Zkus se tedy zamyslet nad vlastním postojem k své orientaci. Pokud o ní bez zábran a veřejně mluvíš, nebo ji ostentativně dáváš najevo, je klidně možné, že to ostatní berou jako snahu zviditelnit se a udělat se zajímavou. Proto také reagují posměchem. Jestliže na svou orientaci nebudeš upozorňovat a s jejím „zveřejněním“ počkáš až doby, kdy budeš mít za pár let opravdový partnerský vztah, věřím, že posmívání tvé kamarády za čas přestane bavit a budete mít s kamarádkou obě dvě klid.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Hledání sexuální orientace

  Ahoj,
  Asi mi moc nepomuzete ale nevim jestli jsem na holky nebo na kluky, vím že jsem v pubertě a že se to muze měnit, ale já to některý dny mám, že s klukem bych si to nedokázala ani predstavit a s holkou jo, a další den to mám přesně naopak, asi mi nepomuzete ale aspoň jsem to chtěla někomu sdělit.

  holka 13 let, 10. června 2020

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že zmatek v sexuální orientaci, který prožíváš, může hodně potrápit. Je to ale opravdu tak, jak píšeš - to, jestli jsem "na holky" nebo na "kluky", se může ještě několik let vyvíjet a vývoj může vypadat tak, jak píšeš. Zkus to brát jako nynější součást svého života, něco, co k němu patří (jako třeba bouřky k letnímu období) a najdi i oblasti života, ve kterých jsi si jistá a přinášejí Ti uklidnění. Mohou to být zájmy, koníčky, sport, příroda, domácí mazlíčci - něco úplně podle Tebe.

  Máš pravdu, že někdy pomůže, když člověk sdělí to, co prožívá. Nemusí to být jen Alík, můžeš vyhledat i psychologa, například školního, který by Ti mohl pomoci s tím, co řešíš.

  Přejeme klidné a pěkné dny,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol. Mám problém,nebo jak to nazvat. Sem bisexual/polysexual. Chodím s klukem a zároveň s holkou.Už sme spolu tři roky ale moji rodiče se to všechno dozvěděli teprve nedávno a mám takový pocit že se mi od té chvíle pořád vyhíbají a urážejí. Mamka mi nadává do děvky a tak. Táta má pořád nějaké narážky. Navíc jee tak trochu alkoholik a podle mámi můžu za to že pije ještě víc. Je toho hodně😔. Nevím co dělat. Nechci se se s nimi rozejít. Nikomu z mích přátel, učitelů a známích to nevadí jen rodičům ano. Snad mě chápete. A předem děkuji za pomoc a rady.

  holka, zkoro 14 let, 26. května 2020

  Ahoj,

  vnímám, že Ti na vztahu s rodiči záleží a umím si představit, že Tě trápí, když to teď mezi vámi nefunguje nejlépe. Myslím, že by bylo prospěšné si s rodiči v klidu sednout a navzájem si povědět, co byste od sebe ve vzájemném vztahu potřebovali. To je někdy ale docela nesnadné, možná bys proto mohla navrhnout rodičům, aby vám se vzájemným vztahem pomohl psycholog, například z rodinné poradny. Společně byste tak mohli budovat to, co se teď mezi vámi boří. Pomoci by podobným způsobem mohl například i školní psycholog.

  Říkám si, že možná rodičům vadí, že zároveň chodíš s klukem i holkou a že to není fér vůči oběma, pokud o sobě navzájem nevědí a nejsou s tím v pohodě. Nevím o tom nic víc, spíše o tom uvažuju, jak to je. Určitě je to podnět k zamyšlení, nebo možnost rodičům celou situaci více vysvětlit a dovolit jim tak lépe pochopit, co se děje.

  Rozumím tomu, že se můžeš cítit být bisexuál/polysexuál, ale je Ti 14 let a Tvoje sexualita se může dále vyvíjet a měnit se. Možná i o tom můžeš mluvit s psychologem, zůstávat vůči této otázce otevření a ujasňovat si, jak to vlastně máš.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Mám problém...
  Už asi 2 roky se cítím trochu jinak, cítím se, že jsem bisexuálka....
  Moje mamka to ví, ale docela mě za to seřvala a tátovi to říct nemůžu, ten by mi to ještě zhoršil (oba moji rodiče jsou homofobové). Ale k tomu problému : Dneska jsem si v koupelně upravovala vlasy a po chvilce jsem si dala ofinu na stranu - vypadala jsem jako kluk. V tu chvíli jsem si představila jaké by to bylo být klukem a od té doby mám pocit, že jsem uvnitř kluk ale na venek holka....Nemůžu to rodičům říct, dopadlo by to hůř než minule, ale prostě se cítím, že nejsem holka, ale chci být kluk... Nevíte komu bych se s tím mohla svěřit aby mi pomohl? Mám z toho i trochu deprese a trápí mě to....

  zmatená holka, skoro 13 let, 23. května 2020

  Ahoj,

  věřím, že může být náročné, cítit se jako kluk v holčičím těle a celkově objevovat a ujasňovat si svoji sexualitu. Chápu, že to může přinášet hodně nepříjemné pocity - o to víc, když vnímáš, že v rodičích nemáš takovou oporu, jakou bys potřebovala. Umím si představit, že i pro ně může být těžké zorientovat se v tom, co se Tobě děje, co prožíváš. Je možné, že se Tvoje pocity ohledně vlastní sexuální identity budou časem ještě vyvíjet a měnit.
  Je moc fajn, že pro sebe hledáš podporu - někoho, komu by ses mohla svěřit, to je důležité u každého trápení. Pokud se nejde svěřit rodičům, napadá mě i někdo další z rodiny anebo třeba školní psycholog, pokud ho na škole máte. Stejně se můžeš ozvat nám na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu, kde bychom měli možnost všechno probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Obrátit se můžeš taky na Linku bezpečí, která funguje nonstop 116 111.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku. Trápím se s mojí orientací. Nedávno jsem mamce řekla že jsem bi a ona na mě začala řvát že jsem trapná a že na mě jen leze těžká puberta. Já ale jsem se svojí orientací smířená a vím že to „jen“ puberta není. S mamkou jsem si o tom zkoušela promluvit ale ona to asi nepřijme. A bojím se že to řekne tátovi. Táta je totiž docela homofob a nemá rád lidi s jinou sexuální orientací. Myslíš že se to zlepší? Mám z toho deprese...

  Ája 12 let, 20. května 2020

  Ahoj Ájo,
  trápíš se a máš deprese z obavy nepřijetí Tvé bisexuální orientace rodiči – píšeš, že mamka na To reagovala docela bouřlivě a Ty máš strach, co až se to dozví táta.
  Napadá mě, že otázky spojené se sexualitou a sexuální orientací jsou ve věku dospívání naprosto přirozené a opravdu někdy dokážou zmást a potrápit. Oceňuji, že otevřeně mluvíš s mamkou i o citlivých věcech, věřím, že to není jednoduché. Je v pořádku tohle téma otvírat s blízkými i dále, možná je ale dobré mít na paměti i to, že Tvá orientace se ještě stále vyvíjí a nynější bi orientace nemusí být konečná. Samozřejmě, můžeš to zkonzultovat i s odborníkem – psychologem. Možná jej máte na škole nebo můžeš zavolat na linku důvěry.

  Ze zkušeností těch, kteří svým blízkým sdělili, že mají sexuální orientaci odlišnou od většinové, víme, že to mnohdy ze začátku není lehké, ale postupem času se situace většinou uklidňuje. Pro rodinu to může být z počátku šok a je pak často právě otázkou času, kdy tento fakt přijmou.

  Přejeme co nejhezčí dny,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku.
  Je mi čerstvě 14 let a v asi 11 letech jsem začala přicházet na to že jsem asi jiná než ostatní holky v mém věku. Zatímco holky si mezi sebou říkaly "ježiš to je ale hezkej kluk" a druhá "no ale tam ten je hezčí" mě se vždycky nelíbily. Už od mala jsem měla ráda věci pro kluky třeba auta, vojáčky, vláčky atd. Panenky mě moc nebraly a šaty jsem od 8 let v mém šatníku nemohla ani vidět. Nosím pořád mikiny, dlouhé kalhoty a podobné spíše klučičí oblečení. No a na počátku 12-13 roku. Jsem oběvila slovo lgbt. Hned jsem začala hledat co to slovo znamená. A když sem se to dozvěděla řekla jsem si "tohle by mohl být můj problém". A tak sem si prostě řekla že jsem asi na holky. Za ty skoro dva roky je mi to čím dál víc jasné. No a já se rozhodla že to řeknu kamarádkám. Bála jsem se jejich reakce, tak sem to tak pomalu naznačovala až se mě kamarádka zeptala "ty si na holky?".
  A já hned řekla že ano. A byla jsem hrozně milé překvapená že holky říkaly že je to skvělé. Pak ale nadešla věc proč sem píšu JAK TO ŘÍCT DOMA. Pořád si říkám mám počkat ale jak dlouho do 15 to je takový věk kdybi mi už mohli opravdu věřit. Nebo to říct hned to radši ne je moc brzy ale zase to v sobě budu dusit. Můj táta s mámou nemají velmi v oblibě lgbt lidi stačí když je v televizi nějaký gay a rodiče hned"tvl další teplouši odporný" takže asi chápeš proč se toho tak obávám. A i kvůli tomu v poslední době jsem se začala sebepoškozovat. Už nevím jak dál nevíš co s tím?
  Předem děkuju za odpověď.
  Klára.

  Klára 14 let, 13. května 2020

  Ahoj Kláro,
  píšeš o tom, že jsi zjistila, že jsi lesbicky orientovaná a ptáš se, jak to říct rodičům. Bojíš se jejich reakce, začala jsi se kvůli tomu i sebepoškozovat.

  Ve Tvém textu čtu, že jsi zjistila, že „tohle by mohl být můj problém". Říkám si, že to nemusí být „problém“, který máš, ale Tvoje cesta. Samozřejmě nezáleží jen na Tobě, jestli to bude problém, ale i na okolí, jak píšeš. A taky je potřeba říci, že se v Tvém věku mohou věci ještě měnit, sexuální vývoj ještě není ukončen.

  Věřím, že jsi nyní napjatá a nevíš, jak to rodičům říct a jak budou reagovat. Mrzí mě, že si kvůli tomu ubližuješ, asi se opravdu obáváš reakce rodičů. Myslím si, že je v každém případě dobré počkat na vhodnou chvíli, kdy spolu budete všichni v dobré náladě a budeš od nich cítit zájem a důvěrný kontakt. Poté jim můžeš zkusit naznačit, co prožíváš, zrovna tak hezky, jak jsi to napsala Alíkovi. Možná už si sami něčeho všimli a pomůže jim to pochopit. Pokud máš k některému z rodičů blíže, mohlo by pomoci začít u něj nebo u jiného příbuzného, se kterým máš dobrý vztah. Docela hodně rodičů má nejprve bouřlivé reakce, s tím je třeba počítat, a říci si pak o podporu u kamarádek a dalších chápajících lidí. Blízkým je potřeba dopřát čas k přijetí situace, zvláště tehdy, když je pro ně lesbicko-gay orientace problémem. Poté bych tě podpořila, abys na to nezůstávala sama - zkus se svěřit třeba školnímu psychologovi nebo se neváhej ozvat na linku důvěry.

  Kláro, také bych ti ráda pověděla, že ubližování sobě samé nic neřeší, reálně přidává jen více problémů. Dokud je čas, zkoušej pro uvolnění pocitů s tím vším spojených využívat jiné, zdravé způsoby. Může jít třeba o sport, malování, vypsání se do deníku nebo rozmluvu s někým blízkým. I my jsme ti nadále k dispozici. Kontakty na nás najdeš na www.modralinka.cz.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Zdravím Alíku a spol mám menší otázku: Jak už jsem 1 tady psala: poslední dobou mě štve sexuální orientace, nikdy jsem nechodila s klukem ale za to jsem chodila s 2 holkami. Ptala jsem se mámy co si o tom myslí, ale ta mi řekla, že si nemyslí, že bych byla teplá už s principu, že mám mužského idola. Což za mě je totální blbost. A druhý problém je že jsem se s přitelkyní rozešla a zjistila jsem že mě i přes ten vztah nadávala a pomlouvala a já mam teď problém zapomenout a odpustit a abych byla upřímná... dost se trápím. Máma si tak trošku myslí, že jak se o homosexuálech pořád mluví, že mě to obvlinilo což si za mě nemyslím. Byla bych moc ráda za radu a popřípadně co dělat. Dělat

  holka, 14 let, 29. dubna 2020

  Ahoj,

  věřím, že se teď trápíš ohledně vztahů a lásky a přemýšlíš, co dělat. Navíc se k tomu musíš vypořádat i s názory rodiny (mamky).
  K Tvému prvnímu problému – nepokládáš nám konkrétní otázku, proto napíšu spíše pár svých postřehů, co mě k tomu napadá. Lidé se mohou hodně lišit ve své sexuální orientaci. Někomu se líbí opravdu jen stejné anebo opačné pohlaví, někdo může být bisexuální, to znamená, že se mu mohou líbit některé holky i kluci. Ve Tvém věku to ještě nemusí být úplně definitivní. Dospívání je čas vyvíjení, poznávání a ujasňování, co a kdo se nám líbí a co ne. Je tedy pravděpodobné, že postupně, s novými zkušenostmi, budeš mít jasněji v otázkách ohledně svojí sexuální orientace. Můžeš si o tom s mamkou zkusit znovu upřímně promluvit, případně jí i ukázat zprávu, kterou jsi nám napsala, když budeš chtít. Kdybys to celé chtěla probrat podrobněji než takto po emailu, můžeš se nám také ozvat na Modrou linku, na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.
  Co se týče druhého problému, o kterém píšeš – mrzí mě, že Tě Tvoje bývalá holka pomlouvala. Věřím, že je to pro Tebe nepříjemné, trápí Tě to a nemusí být lehké odpustit. To, jak se k nám druzí lidé chovají, často bohužel neovlivníme –a není to naše chyba. Záleží na Tobě, co bys kolem toho pro sebe potřebovala udělat, aby Tě to přestalo trápit anebo alespoň trápilo o něco méně. Chtěla bys sis o tom s tou holkou promluvit? Říct jí, že Tě to trápí? Nebo to nechat být a nějakou dobu počkat, až třeba odpuštění přijde samo od sebe (což se někdy taky může stát)?

  Držíme palce,

  Modrá linka