Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Vím, že je na to asi ještě brzo, ale i tak o tom uvažuji už teď. Buď příští nebo popříští rok půjdu do tanečních. Mám ale problém. Jak mám asi jít s nějakým klukem do tanečních, když jsem na holky? Nebo spíš - jak mám třeba někoho pozvat, nebo počkat až mi tam někoho přidělí a mou první větou bude: „Sorry, ale se mnou nic nebude“?
  Hlavně, jít tam s holkou pochopitelně nejde. Ale to se asi vyřídí tak nějak samo, že ano. Teď ale - oblečení. Já, jakožto tomboy jsem na sobě už pár dobrých let neměla šaty ani sukni, nenosím podpatky a z principu se nemaluji. No a v obleku jít logicky nemůžu. Takže si budu muset kvůli společenské konvenci najít nějaké šaty? A taky - jak využiju to, že umím tancovat na tom „holčičím“ místě, když pak budu někam chodit tančit s jinou holkou?
  ---
  Další věc je ovšem vzdálenější a o to těžší. Maturiťák. Je nějaká, byť jen nepatrná možnost jít tam s mou (zatím imaginární) přítelkyní? Hledala jsem na internetu, ale vyhodilo mi to jen, že nějaké holce v Americe škola místo povolení její přítelkyně zakázala jít na ples. A opět ten problém s oblečením. Tady už to asi není tak j ´horké, kdyby mi povolili holku, tak smoking nebude (snad) problém...

  No nic. Každopádně, Jak to mám udělat s tanečními? A co ten maturitní ples?

  holka, 14 let, 22. září 2019

  Ahoj,
  už teď přemýšlíš nad tím, jak to bude za rok nebo za dva, až půjdeš do tanečních. Chci Tě uklidnit, že jednak to má ještě svůj čas, jak sama vnímáš. Také taneční nejsou o tom, aby mezi tancujícími v páru "něco bylo". Jde tam i o osvojení pravidel etikety a základů tanců, není tam žádnou podmínkou, aby se ti dva přitahovali či spolu měli nějak více bližší vztah. Za dámské společenské oblečení se nepovažují jen sukně a podpatky, je možné se obléci více podle svého tak, aby ses cítila dobře, např. černé společenské kalhoty a k nim nějaké tričko, můžeš zvolit i uzavřené boty bez podpatku. Také Tě samozřejmě nikdo nemůže nutit, aby ses malovala. Pokud bys v budoucnu tancovala s nějakou dívkou, nejspíš jedna z vás bude muset tancovat "pánské" a druhá "dámské" kroky, takže věřím, že bys mohla užít i ty dámské. Dále přemýšlíš nad tím, jestli budeš moci jít s případnou budoucí přítelkyní na maturitní ples. Na ples si každý zve své nejbližší dle vlastního uvážení, nerozumím tomu, proč by Ti měl kdokoli bránit si kohokoli pozvat.

  Chci Tě podpořit v tom, aby ses netrápila předčasnými obavami, vše má svůj čas a věřím, že o všem se dá domluvit a dojít k nějakému přijatelnému řešení, kompromisu.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Zdravím poradnu, a spol.

  Mám pocit že tento dotaz patří právě sem..Je mi 12 let, nejsem jsi jista zda je normální v těch 12-ti, probírat sexuální orientaci..K dotazu a k rozboru....

  Už od školky, nebo-li 9 let se bavím s jednou holkou (Z), chodíme spolu do třídy. Ona je extrovert a já introvert, takže nějaké to kamarádské pouto by tam býti mohlo..No..Nikdy jsem se nezajímala o to, např..Jaké jsou na světě orientace, vztahy v lásce, nespory v lásce... Apod. Teď je mi 12, a ta touha se začala vyvíjet více a více..Spolužáci nedávno začali pomlouvat jednu holku na naší škole, za to že jsi pouze mysleli že je lesba, dokonce přišli i s tím že někde na záchodech znásilnila holku.....V tu chvíli jsem se zamyslela jsem lesba? Bylo to horší.. Celé prázdniny jsem jsi volala s dotyčnou Z, když jsem jí slyšela, okamžitě jsem zčervenala. Teď už orientace může být nejspíš jasná, ale..Jak jsem psala..O holce která je údajně lesba, o její šikaně apod.(já tomu nikdy nevěřila..) od té doby se snažím pomyšlení na lásku k děvčatům vyvrátit..Vždycky když jsi s ní povídám např. o klukách a ona na mě „Ten, ten, a tento jsou krásní!“ (nějak tak..) tak to schválně řeknu taky..Nevím zda to na ní mám rovnou vybalit a nebo pár let ještě počkat, jak se orientace vyvine.. Vím že tam budou gramatické chyby, no.. Snad mi ta toto někdo z poradny odpoví, hezký den.

  Nesnáší lesby,gaye,bi, a ostatní orientace které směrují jinam než „na kluky“...

  holka, 12 let, 23. září 2019

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená, nerozumíš jim a zároveň se bojíš ze svých pocitů vyznat. Máš naprostou pravdu v tom, že děti někdy dokáží být kruté, zejména pokud se někdo liší a ony mu nerozumí (ostatně dospělí to mívají velmi podobně). Kolem nejistoty se posléze nabalují fámy, nesmyslné povídačky a předsudky. Myslím, že zatím nemusíš ohledně své sexuální orientace podnikat žádné zásadní kroky.
  Dospívání je období, v němž je hledání sama sebe, chaos v citech a tápání zcela normální. Je úplně normální i to, že cítíš silné pouto ke své kamarádce a nemusí to nutně znamenat, že jsi lesbicky orientovaná. Dej sama sobě čas, aby ses mohla v sobě zorientovat a všechno si ujasnit. Třeba časem zjistíš, že tě opravdu dívky přitahují víc než kluci, nebo naopak a obě varianty jsou zcela v pořádku.
  Pokud ale tví spolužáci někoho šikanují, ať už z jakýchkoli důvodů, to samozřejmě v pořádku není a měla bys to určitě říct někomu dospělému, který zakročí a šikanované kamarádce pomůže. Protože nikdo nesmí nikoho jiného trestat za to, že je jiný (ať už skutečně, nebo jen domněle).
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sexuální orientace

  Zdravím!
  Mám dotaz k mé sexuální orientaci.Zneklidňuje mě to a tak jsem se konečně odhodlala položit dotaz.
  Líbí se mi kluci a mám ráda romantiku. Cítím něco, jako vzrušení, když si představím dokonalého kluka a jak s ním žiji. Zjistila jsem ale, že když se někde třeba líbají lesby nebo nějak tak, cítím to stejné, jako když se líbají kluk a holka nebo když si třeba představím, jak se s nějakým klukem líbám. Tedy, ne to úplně stejné, je to trochu jiné, ale skoro stejné a občas se to mění. Já ale nechci žít s lesbou. Nelíbí se mi představa toho, že bych žila s holkou a vychovácala s ní dítě. Ale líbí se mi představa toho, že si založím rodinu, s mužem a budeme spolu žít hezký, romantický a rodinný život. Nechci být lesba a ani moc nechci být bisexuálka, ale bojím se,že se to už nezmění. Prostě si asi dokážu představit líbání atd. s lesbou, ale život ne. A s mužem si dokážu představit i líbání atd., i život. Mám z toho blbý pocit... Předem děkuji za odpověď.

  holka, pod 14 let, 15. září 2019

  Ahoj,
  rozumím Ti, že se cítíš nejistá se svojí orientací a je dobře, že hledáš odpověď na svoje pochybnosti. To, že se Ti líbí líbání dvou holek nemusí vůbec znamenat, že jsi bisexuálka nebo lesba a nemusí Tě to nijak děsit. Mnoho dívek a žen to má podobně jako Ty a přitom to nijak neohrožuje jejich heterosexuální orientaci. Navíc dospívání je bouřlivé období, kdy si člověk teprve mnohé ujasňuje nejen v oblasti sexuality a vše se může ještě proměňovat. Nemusíš se tedy teď nijak znepokojovat, protože nejvíce určující je to, co chceš Ty sama, v čem se cítíš dobře, a proto nic nebrání tomu, že v dospělosti naplníš svoji představu založit si rodinu s mužem.

  Přejeme Ti klidné dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku. Chtěla bych se zeptat jak poznám svojí sexuální orientaci. Teď jsem docela zmatená protože se mi vždycky tak nějak trochu od pohledu líbili kluci ale poslední dobou mám pocit že se mi líbí holky. Ale přijde mi že holky mě přitahují víc a úplně jiným způsobem než kluci. Děsím se toho protože to takhle nechci. Bojím se že kdybych to někomu řekla tak to nepřijme. Předem děkuju za odpověď

  Ahoj,
  bohužel nepíšeš, kolik je ti let, ale vzhledem k tomu, že poradna je určena pro děti a dospívající do patnácti let, předpokládám, že je ti méně než patnáct let. Rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevíš, co si o nich máš myslet. Zároveň se ale domnívám, že na to máš vzhledem ke svému věku nárok a podobná zmatenost k dospívání patří. Myslím, že není potřeba, aby ses tím znepokojovala a klidně nech svým pocitům volný průběh. Pokud bys byla skutečně lesbicky orientovaná, vůlí svou orientaci rozhodně nezvrátíš. Dej si čas, aby se tvé city ještě vyprofilovaly. Věřím, že za pár let budeš rozumět sama sobě víc. Víc se v sobě vyznáš a o své orientaci už určitě nebudeš mít pochybnosti. I v případě, že bys zjistila, že tě více přitahují ženy než muži, v současné době už dávno není homosexuální orientace spojená se stigmaty, jako tomu bylo v minulosti. Věřím, že to všechno zvládneš a držím ti palce!
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Ahoj,omlouvám se,že otravuji a doufám,že to patří do správné kategorie.
  Je mi trapné o tom psát i když jsem v anonymitě.Ale,vždycky když vidím jak se líbají dvě ženy (v televizi nebo kdekoliv),tak mnou projede vlna vzrušení, a přitom se mi nikdy žádná holka nikdy nelíbila,ani vzhledově.Nevím,jak se mám tedy sexuálně identifikovat.Nevěřím prostě,že jsem bisexuální ačkoliv mě líbání žen prostě vzrušuje.To by se mi i musely líbit.Předem děkuji za odpověď a doufám,že jsi mě pochopil.

  holka, 13 let, 27. srpna 2019

  Ahoj,

  je v pořádku zeptat se na to, co Ti leží v hlavě, i když to není někdy snadné, pokud se jedná o intimnější téma. Píšeš, že je Ti 13 let a cítíš vzrušení, když vidíš dvě ženy se líbat. Přemýšlíš nad svou sexuální vyhraněností. Asi je to něco, co Tě zaskočilo a překvapilo, protože zároveň Tě žádná holka nepřitahuje. Je úplně v pořádku, že člověku připadá vzrušující i fyzický kontakt mezi homosexuály, přestože je např. heterosexuál. Nemusí to nic znamenat, je přirozené, že Tě to nenechává klidnou, když něco takového vidíš. Jsi mladá dívka, která se bude ještě psychosexuálně vyvíjet. Je v pořádku dát tomu čas, být vnímavá k tomu, jak to máš, kdo se Ti líbí, co se Ti na ostatních líbí, nedělat předčasné závěry. Věřím, že postupně budeš mít větší jistotu a jasnější představu o své identitě.

  Přejeme Ti hezké dny,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj poradno!
  Během uplynulých pár měsíců se toho hodně změnilo. Moje gender identita, moje sexuální orientace a tak.
  V mém minulém dotazu jsem zmiňoval, že se mi líbí moje nejlepší kamarádka. Nakonec mě měla ráda i ona, a tak jsme teď spolu :D (příští rok se stěhuje, takže to moc dlouho nevydrží )
  Nicméně teď k mému dotazu...
  Jde o školu. Těším se, ne že ne, ale taky jsem nervózní, kvůli mé gender identitě. To, že jsem transgender ví jen pár lidí, a nevím, jestli se mám přiznat i ve škole. Mám docela dilema. Když požádám paní učitelku (nebo pana učitele) o oslovování v mužském rodě, bude to pro mě příjemnější, a budu se cítit mnohem lépe... Zároveň je dost možné, že to prozradí rodičům... Bojím se reakce rodičů, kteří by se to tak dozvěděli...
  Takže můj dotaz zní: „Měl bych tento rok, téměř ve 14 letech, vylézt ze skříně jakožto transgender, a ulevit si tím, anebo ještě počkat, až budu o trochu starší?”
  Vím, že takhle přes internet je těžké někomu radit, ale alespoň jsem to chtěl zkusit... Doufám, že byl můj dotaz alespoň malinko srozumitelný... Děkuju za váš čas...

  Trans kluk, skoro 14 let, 22. srpna 2019

  Ahoj,

  obracíš se na nás po nějaké době s prosbou o radu, jak zacházet se skutečností, že se cítíš být transgender a chtěl bys tak být jako mladý muž vnímán i svým okolím. Přemýšlíš, co by se tím mohlo všechno změnit ve vztazích ve škole nebo s rodiči.

  Rozumím tomu, že cítíš napětí, protože by sis přál co nejvíc věcí ve svém životě co nejrychleji "přeformátovat" do mužské podoby, tak aby Ti to bylo přirozenější. Snažíš se co nejrealističtěji předvídat kladné a negativní důsledky. Máš pravdu, že commingoutem není jednoduchý úkol, který s sebou přináší mnoho nového, včetně komplikací. Většina lidí z Tvého okolí bude zřejmě nepříjemně překvapena až zaskočena. Jsou i lidé, kteří otevřené přihlášení se k jiné genderové identitě vnímají jako provokaci, reagují pak odmítnutím nebo agresí. To si dovedu docela představit v prostředí školy. Proto bych Ti nejen pro začátek doporučovala maximální opatrnost, komu co svěříš.
  Napadá mě, že můžeš začít malými, ne tak nápadnými kroky, které Ti pomohou cítit se lépe - můžeš změnit svůj šatník nebo účes, můžeš si vymyslet nějakou přezdívku (třeba s pomocí podoby Tvého jména v nějakém cizím jazyce), která bude mít neutrální, ne-ženskou podobu, a postupně ji prosazovat mezi lidmi ve svém okolí (možná budou i někteří učitelé svolní ji používat). Současná móda, naštěstí pro Tebe, docela podporuje takové úpravy směrem od ženy k muži, obráceně to jde hůře.
  Nejnáročnější bude toto období určitě pro Tvé rodiče, je nesmírně důležité, aby se především oni dozvěděli o Tvých pocitech od Tebe a mezi prvními. Přijdou o mnohá svá očekávání a naděje. I oni si budou muset projít jakýmsi společenským commingoutem, že jejich díte je "jiné". I kvůli nim dobře zvaž, kdy, jak a kde budeš svou novou identitu zveřejňovat.
  Chápu, že toužíš po určité úlevě z přiznání tajemství. Přesto Ti spíše doporučuji opatrnost a čekání do doby, než budeš opravdu cítit, že ustojíš všechno, co to s sebou přinese. Pokud bys chtěl, můžeš svou životní proměnu konzultovat osobně s psychologem nebo psychoterapeutem. Také poradna www.spravdouven.cz by pro Tebe někdy v budoucnu mohla být užitečná.

  Vše dobré přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj, jsem bisexuálka. Vím to o sobě už hodně dlouho. Moji kamarádi to vzali v pohodě, ale dneska můj táta v restauraci říkal, jak tyhle lidi nemá ráda atd. Rozbrečela jsem se, ale nikomu jsem neřekla proč. Jak říct homofobnimu otci, že patřím do LGBT komunity?

  holka, 14 let, 22. července 2019

  Ahoj,

  úplně chápu, že by sis přála, aby byl táta tolerantní k LGBT komunitě a tedy i k Tobě. To, jak sdělit rodičům svoji orientaci řeší většina lidí z LGBT komunity. Více si o tom můžeš přečíst v jejich příbězích nebo se podívat na videa, kde se o tom mluví a mohou tak být pro Tebe inspirací.

  Nemusíš nijak spěchat, je to náročné téma a vše potřebuje svůj čas i správnou chvíli. Doporučuji také vyčkat ještě nějakou dobu, Tvoje sexualita se teprve utváří a je možné, že se Tvoje orientace ještě bude vyvíjet a třeba měnit. Posílám také odkaz na specializovanou poradnu, která se tímto zabývá a která by Ti mohla být nápomocná www.facebook.com/HELPforLGBT/.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a poradno, mám celkem důležitou otázku: Jak poznám že jsem na holky nebo na kluky. Popravdě mám s toho strach. Děkuju předem

  holka, 13 let, 5. července 2019

  Ahoj,
  je v pořádku, že se v průběhu dospívání snažíš poznat sama sebe, ujasnit si svou sexualitu. Chci Tě podpořit v tom, abys věnovala pozornost svým pocitům, sympatiím, představám o budoucím partnerském vztahu. Zároveň nemusíš nikam spěchat a tlačit na sebe, píšeš, že je Ti 13 let, tělo i sexualita se bude ještě rozvíjet a zrát, vyžaduje to svůj čas. Věřím, že postupně sama poznáš, jak to máš. Můžeš to probrat také s rodiči nebo kamarády, kterým důvěřuješ. Možná i oni řeší nebo řešili něco podobného. Nevím přesně, z čeho máš strach, kdybys to chtěla probrat více do hloubky, můžeš se obrátit i na nás, telefonicky nebo písemně na e-mailu či chatu (www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti hezké léto,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Zdravím milá poradno
  Mám otázku o své sexuální orientaci
  Líbí se mi bisexuálové ale jen muži co je to za orientaci?

  holka, 13 let, 30. června 2019

  Ahoj,
  pokud se Ti líbí muži a jsi žena, pak jsi nejspíš heterosexuálně orientovaná. Ohledně Tvé orientace nezáleží na tom, jakou orientaci mají ti muži. Věřím, že pokud je Ti 13 let, mají tyto věci ještě svůj čas, sexualita postupně dozrává a člověk teprve poznává sám sebe a časem své protějšky. Je dobré být vnímavá k tomu, co prožíváš, jaké jsou Tvé představy, kdo se Ti líbí. Sdílet to můžeš s někým blízkým, ke komu máš důvěru, ať už s kamarády, nebo v rodině. Věřím, že každý z nás v tomto věku řešil podobné věci a ostatní Ti tak můžou být oporou.

  Přejeme Ti hezké prázdniny,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj už jednou jsem se ptala ale protože moje kamarádky z mého mobilu který jsem jim půjčila sem psaly různé kraviny a tím pádem jste mi odpověděli, že si nemám dělat srandu když to akorát zdržuje. Takže k věci. Jak jsem už psala,tak jsem zaláskovaná do naší učitelky Tv (26) říkejme jí třeba K. Takže paní K. s naším ročníkem byla na lyžáku. To bylo v lednu. Potom v březnu mi to všechno došlo a to že jsem bisexuál. Až do minulého pondělka to věděla jen moje dobrá kamarádka, třeba A. Takže A. mi pomohla se s tím nějak srovnat a zároveň mi pomáhala jestli to říct paní K. nebo ne. Nakonec jsem se rozhodla že to paní K. řeknu. Tak tedy minulé pondělí se mnou šla A. za paní K. abych jí to řekla. Já jsem nedokázala v tu chvíli mluvit a tak to za mně řekla A. Paní K. nejdřív nevěděla co říct (což se tedy nedivím) a potom se zeptala jestli to je všechno a odešla. Od té doby jsme spolu o tom nemluvily. Paní K. tuto skutečnost od té doby ignoruje a já se tímto ptám. Co mám teď dělat? Ano vím že je hetero ale stejně si nemůžu pomoct. Ano vím že to podle vás bude hormony a nebo jen platonická láska ale tak to není. Protože to vlastně plně vím od března tak mysím že jsem měla,dost času na,rozmýšlení jestli to tak opravdu je. Ještě jednou se tedy ptám. Co mám v téhle situaci dělat? Děkuji moc za odpověď.

  P. S. Rodičům to nechci říkat,jsou to radikální křesťani a bojím se jak to přijmou.

  Mája, 13 let, 17. června 2019

  Ahoj Májo,

  píšeš, že jsi zaláskovaná do své učitelky, paní K, spolu s kamarádkou jste se rozhodly jí to říct, ale nijak nereagovala a dál to ignoruje - a Ty nevíš, co máš teď dělat.
  Májo, nedivím se, že jsi toho plná a nevíš, co dál. Chtěla bych ocenit, že jsi s tím, co prožíváš, nezůstala sama, a řekla to své kamarádce. Už to, že člověk sdílí to, co pro něj není snadné, může účinně pomoci - však to sama potvrzuješ. Jistě pro Tebe bylo i důležité, že jsi to prostřednictvím kamarádky sdělila učitelce, do které jsi zamilovaná.

  V případech, že máme někoho rádi a chtěli bychom tuto lásku naplnit, máme několik možností. Jedna z nich je druhému to říci a další nechat na něm, jak on to bude mít a co s tím udělá. To se v Tvém případě stalo - a ta, ke které něco cítíš, nereaguje. Ano, tak se to někdy v životě děje, ať se jedná o hetero, bi či homosexuály. V tom případě je třeba to přijmout, na vztah musí být dva. A Tvoje učitelka se zachovala správně, není možné, aby měla milostný vztah s třináctiletou žákyní, navíc píšeš, že "na holky" není. Také si jistě uvědomuje to, co bychom rádi zdůraznili my - k zamilování mladých dívek do učitelek dochází velmi často (i my na lince důvěry to často řešíme). Patří to k životnímu období, ve kterém jsi - období, kdy člověk hledá sám sebe, vztah k dalším lidem a životu vůbec.

  Možná, že by nebylo špatné říci to rodičům, i když jsou radikální křesťané. Možná, že by je to až tak nezasáhlo, zřejmě by si řekli, že je to v Tvém věku obvyklé, že to pro Tvou sexuální orientaci nemusí nic zásadního znamenat - což je naprosto pravda. Je ale úplně pochopitelné, že to prožíváš naplno a doopravdy.

  Májo, zkus si svou náklonnost užít, i když nebude naplněná - piš si třeba deník, kresli obrázky. poslouchej hudbu... a uvidíš, co bude za nějaký čas.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a spol. Vím že je to možná opravdu moc předčasné řešit ale nějak mi to prostě dřímá v hlavě již delší dobu se sleduju a zjišťuji že se mi líbí kluci. Osobně sem s tím docela v pohodě být gay by mi nevadilo (vlastně to nevím ani jistě)ale má to jeden háček vždy již od malička jsem si přál až budu dospělý založit šťastnou rodinu jenže si nedokážu představit že bych žil s někým kdo mě nebude po určitých stránkách přitahovat.

  kluk, 14 let, 15. června 2019

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že ses několikrát ptal na vztah s dívkou a uváděl jsi, že jsi zamilovaný. Je zcela v pořádku, že si nejsi jistý a tápeš ohledně své orientace. K dospívání takový zmatek patří a myslím, že není potřeba, aby ses hned rozhodoval, nebo se přiklonil k jedné „straně.“ Máš nárok na to, aby ses cítil nevyhraněný a zatím ještě nevěděl. Proto jsem také přesvědčená, že se zatím ani nemusíš vzdávat svého snu o založení rodiny. Navíc i kdybys v budoucnu zjistil, že jsi skutečně gay, ze svého snu o rodině nemusíš nijak slevovat. Spousta homosexuálů žije ve velmi šťastných partnerstvích i rodinách. Ale jak jsem už uvedla; zatím je předčasné dělat nějaké definitivní závěry a zbytečně se tím trápit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku
  Jde o jednoho kluka u nás ve třídě
  Vždy když jsem blízko něho cítím se tak divně.
  On se na mě vždycky kouká a když mi něco říká tak se mu nemůžu kouknout do jeho očí. Je to takové divné. Je na mě i víc hodný než moje kamarádky. Když jsme spolu ve skupině tak mi furt pomáhá. Když jsem s holkama v kroužku tak se na mě furt kouká z lavice vedle. A jeho kamarádi něco Říkají a koukají se na mě. Když mi něco spadne tak je 1. Který to zvedne. A dělá mi samé naschvály.Ale tu je ten problém. Nejsem si jistá jestli jsem na holky,kluky nebo obojí. Líbí se mi pohled na holku ale i na kluka. Nevíš co by to mohlo být? A kdyby mě měl rád, tak nechápu proč. Jsem ta nejhnusnější holka z naší třřídy a on je jeden z nejhezčích.
  S pozdravem,HOLKA

  holka, 11 let, 8. června 2019

  Ahoj,
  podle chování, které popisuješ, bych řekla, že se onomu klukovi líbíš. Samozřejmě je poměrně těžké soudit takto na dálku, ale pravděpodobně jsi mu sympatická. Očividně tě tedy nevnímá jako „nejhnusnější holku“ ze třídy a máš určitě vlastnosti, které ho přitahují a líbí se mu.
  Ohledně tvé orientace si myslím, že není potřeba si dělat starosti. Jsi teprve na začátku dospívání a k němu určité tápání a zmatenost i v této oblasti patří. Tvé preference se budou velmi pravděpodobně postupem času měnit, ale je samozřejmě možné, že i v dospělosti dospěješ k tomu, že tvá sexuální orientace je bisexuální. A na tom by také nebylo nic špatného. Nemyslím si ale, že je potřeba, aby ses tím trápila už teď. Dej svému tělu i psychice čas, aby sis ujasnila, jak to vlastně s tebou je. Mezitím si klidně užívej pozornosti svého spolužáka a pokud se ti také líbí, dej mu najevo své sympatie.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Ahoj.
  Mám takový malý problém...Nemůžu se rozhodnout jestli jsem na kluky nebo na holky..Chtěla bych mít krátké vlasy a v podstatě být kluk.Žádné holky v mém okolí se mi nelíbí,ale prostě chci vypadat jako kluk.Jenže mám kluky v okolí,kteří se mi líbí a nemůžu se rozhodnout na jakou orientaci se mám dát.Jenže v mém malém věku je těžké o tom někomu říct,ale připadám si,že jsem od všech odstatních vyspělejší než ostatní.. Co s tím ? Děkuju za odpověď <3

  holka, 11 let, 7. června 2019

  Ahoj,
  chápu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevyznáš se v nich, ale troufám si říci, že toto hledání a zmatenost patří k dospívání a je zcela normální. Nemyslím si také, že je nutné, aby ses okamžitě rozhodovala, jaká sexuální orientace se tě týká. Pokud je ti příjemné být ostříhaná na krátko, je to naprosto v pořádku a klidně se ostříhej. To ještě nic nevypovídá o tvé sexuální orientaci a je spousta heterosexuálních žen, které preferují spíše chlapecký vzhled. To, že se ti líbí chlapci, spíše naznačuje, že budeš heterosexuální, ale jak jsem už uvedla, dej svému tělu i osobnosti čas na to, aby se samo v sobě zorientovalo. Je klidně možné, že v dospělosti zjistíš, že jsi lesbička, nebo máš bisexuální orientaci. To všechno je v pořádku a nemusíš se tím trápit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku a podobně.Je to pro mně těžké to tady psát ,ale jsem si jistý že jsem gay a nevím jak to vezme můj nejlepší kamarád.Bavíme se už od 1.třídy a nechci to pokazit ,víte on moc gaye nemusí a u rodičů mi to je docela jedno,protože jim to nehodlám asi vůbec říct ,ale poraďte prosím jak to říct mým kamarádům.Předem děkuji za odpověď. :)

  kluk, 13 let, 3. června 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš obavy, jak lidé, na kterých Ti záleží, přijmou, že jsi gay. Někteří lidé to, co považují za odlišnost, přijímají jen velmi těžce. Většinou spíše v obecné rovině. Když jde o jejich blízké, dokážou být mnohdy tolerantnější. Bohužel, však ne všichni. Nedokážeme Ti říct, jak situaci přijme Tvůj kamarád a ani Ti neumíme poradit, jak konkrétně mu o sobě říct. Neexistuje jeden univerzální recept a my Tvého kamaráda neznáme. Možností, jak někomu něco sdělit je mnoho. Je možné říci vše na rovinu nebo navodit téma a naznačit, že někdy přemýšlíš, že se to možná Týká i Tebe. Jinou možností je vše napsat a dát to kamarádovi přečíst. Jak to kamarád vezme, to Ti nikdo nezaručí. Avšak v případě, že by Tě kamarád nedokázal brát takového, jaký jsi, potom to není opravdové kamarádství. Protože tím nejdůležitějším v přátelství je, že člověk prostě může být sám sebou. I když to pro Tebe může být obtížné, vlastně to pro vás oba může být takový test vašeho přátelství. Jestliže by kamarád Tvou zprávu nedokázal přijmout, nevypovídalo by to nic o Tobě, protože být gay, je v pořádku, ale o kamarádovi, o tom, že mu schází tolerance.

  Přejeme Ti klidné dny a opravdové kamarády kolem sebe.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  ahoj, už delší dobu mi dochází že jsem asi bisexuál. sice se mi líbí jeden kluk ze třídy ale taky se mi líbí jedna moje kámoška. ano, budete si asi říkat že jsem na to moc „mladá“ ale já to tak prostě cítím a bojím se to říct rodičům nebo příbuzným... :(

  holka, 12 let, 26. května 2019

  Ahoj,
  můžeš to teď cítit tak, že jsi možná bisexuální. Je v pořádku být vnímavá ke svému tělu i pocitům, tomu, kdo se Ti líbí, kdo Tě něčím přitahuje. Zároveň to, že se to ještě může měnit a vyvíjet, je pravdou a je dobré v tomto na sebe nijak netlačit a dát tomu potřebný čas, ve dvanácti letech sexualita ještě dál zraje, není kam spěchat. Postupně se můžeš zkusit třeba náznaky svěřit s tím, jak to vnímáš a prožíváš, můžeš zvolit např. i formu dopisu, klidného rozhovoru v soukromí, svěřit se nejdřív nejbližšímu člověku a pak případně dalším. Není potřeba být pod tlakem toho, že bys to měla hned všem ve svém okolí oznámit. Záleží, jak to budeš sama cítit.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Modrá linka