Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj...
  mam to ted takovy blby ve skole. Proste jeden kluk me nema rad a bere mi propisky obcas me flakne atd. Jako ja nevim jestli to mam nejak resit pac sikana to asi jeste neni. Nevim mam ctyri kamosky dve flakne taky ale druhy dve se s nim bavi. Taky mi furt nadava jak jsem mala (mam 154 cm coz je fakt malo ale moje kamoska je stejne mala a nikdo se ji nesmeje protoze „vypada starsi“ ja vypadam tak na deset). Ale me jeho chovani strasne vytaci proste ke mne prijde flakne me do hlavy a rekne neco ve smyslu tak tady mas jeden vychovnej nebo to mas za to ze jses mala. Ale ty moje kamosky kterym to dela taky uplne bezduvodne to vubec neresi tak ja nevim.

  Dekuju za odpoved moc:)

  holka, 13 let, 18. listopadu

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že ti vadí chování jednoho kluka k tobě a nevíš jak se k tomu postavit. Popisuješ, že se podobně chová i k tvým dvěma kamarádkám ale ty to neřeší. Máš právo na to, aby ti nějaké chování vůči tobě vadilo a je v tom dobré řídit se svými pocity. Je možné pro tebe je to těžší, protože sama můžeš mít nejistotu ohledně své výšky a tak jeho chování vnímáš citlivěji než ty dvě kamarádky. Je možné, že tebe to psychicky zraňuje víc než je dvě. Ale to neznamená, že nemáš právo se proti jeho chování ohradit. To, co popisuješ působí, že jeho chování je projev toho, že si začíná „zkoumat vztahy k dívkám“ a neumí to jinak, než tímto provokujícím způsobem. Kluci to v tomto věku často dělají. Doporučila bych ti ale mu jasným, klidným ale rázným způsobem říci, ať ti to nedělá, ať si to vůči tobě nedovoluje. Nemá k tomu žádný důvod, a ty máš právo mu to otevřeně říci. Pobav se o tom také se svými kamarádkami, jak to skutečně mají a jestli jim to opravdu nevadí. Popovídejte si o tom společně. Sdílení s druhými ti také poskytne určitý nový pohled na to nebo ti dá sílu se proti tomu klukovi postavit. Důležité ale je to, abys v tom vycházela sama ze sebe a uvěřila tomu, jak to vnímáš ty a co by jsi v tom potřebovala. A podle toho se zkus vůči tomu klukovi zachovat. Na výšce nezáleží, důležitá je tvoje vnitřní jistota a ta se od tělesné výšky neodvíjí. Tak ti v tom moc držím palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj alíku, potřebuji poradit.
  Přišel k nám ukrajinec z Ukrajiny (kvůli valce), všichni se mu posmivaji že má třeba hnusnou aktovku, dávají mu penál na zem, zkrátka ho nikdo nemá rád. Já ho ráda má, jenže všichni by se mi smály že jsem divná, šikanovali by mě, jedná holka kvůli tomu odešla ze školy. Prostě by se se mnou nikdo nebavil. Co s tím?

  Holka v nesnázích, 15. listopadu

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu se svou starostí o spolužáka s Ukrajiny. Nejdříve tě chci moc ocenit, že se o něj zajímáš a hledáš způsob jak se vůči němu zachovat. Je ti ho na jednu stranu líto, máš k němu dobrý vztah a na druhou stranu máš strach z toho, že tě třída bude šikanovat za to, že se s ním bavíš. Je to opravdu těžká situace. Vždy je ale lepší jednat podle toho, jak to sami cítíme. A být v tom opravdoví. Doporučila bych ti aby ses spolužákovi nevyhýbala. Můžeš mu ukázat, že k němu máš dobrý vztah. Třeba si vyber chvíli, kdy u toho nebude moc lidí. A zkus si s ní trochu popovídat, jestli už umí česky. Ukaž mu, že se o něj zajímáš. A není ti lhostejné to, co se v jeho zemi děje. Na Ukrajině se bojuje za nás za všechny a ti lidé jsou v podstatě stateční a silní. I ti, kteří museli kvůli válce odejít ze své země. Můžeš to spolužákům takto říci, aby si oni zkusili představit sami sebe v jeho situaci. Zkus je vést k tomu, aby se do ní víc vžili a uvědomili si, že jde o úplně stejného chlapce, jako by byl jeden z nich. Nemusíš být nějaký jeho obhájce nebo ho chránit. To ne. Ale určitě ho zkus podpořit tím, že mu ukážeš svůj odlišný postoj k němu. Je možné, že se k tobě nakonec přidá víc lidí z ostatních. Třeba se nyní pouze bojí toho, aby i oni ukázali svůj opačný postoj k němu. Neboj se být upřímná. To je většinou pro druhé spíš známka síly a odvahy než slabosti. Také ti doporučuji kontaktovat učitelku, pokud by se situace nelepšila a naopak zhoršovala. Můžeš se také podívat na stránky Centra Locika. Toto centrum nyní má dokonce poradenský mail, kam mohou psát děti, které se to téma nějakým způsobem dotýká. Psát mohou, jak české, tak ukrajinské děti. Může případně napsat i ten chlapec sám, přímo v ukrajinském jazyce. Jsou tam překladatelé. Mail je poradna@detstvibeznasili.cz. Na stránkách Centra Locika najdeš i další informace ohledně toho, jak pomáhat spolužákům z Ukrajiny a také to, co dělat, když se to tebe nějakým způsobem dotýká. Tímto tématem se již zabývá hodně lidí, protože to začíná být poměrně rozšířené na školách. Dějí se podobné věci, o jakých píšeš. A je zde hodně osob, které se s tím snaží dětem pomáhat. Tyto děti to nyní moc potřebují. Tak ti přeju hodně sil a odvahy. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Zdravím všechny z alíka😉

  V poslední době si přijdu, jako kdybych nebyl. Všichni mě ve škole přehlíží. Když se na něco zeptám spolužáků, tak buď neodpoví vůbec, nebo řeknou:„hmmm lidi, neslyšeli jste něco? Jako kdyby se tu někdo na něco zeptal. Ale asi jen vítr!“ Přitom moc dobře ví že tu u nich jsem. Když řeknu nějaký vtip, nikdo se mu nezasměje, řekne ten samý vtip jiný člověk a začnou se všichni chechtat jako prominutí. Jeden kluk vždycky když se něco pokusím říct mě flákne po obličeji tím co má po ruce. Jednou si na mě se svou partou počkali u místa, kde já bydlím a začali mě mlátit (i tam, kde to klukům moc příjemné není). Bolelo mě celé tělo a měl jsem monokla a modřiny po celém těle. Nejhorší je, že jich na mě bylo pět já jsem byl sám. Máma to ví říká že něco musím vydržet a učitelka to nechce řešit. Už nevím co mám dělat.
  Napsal kluk co si neví rady

  Kluk, co si neví rady 12 let, 5. listopadu

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu, že si nevíš rady s tím, jak se k tobě chovají tví spolužáci. Máš pocit, že tě přehlíží a chovají se k tobě, jako kdybys nebyl. Popisuješ také to, že tě parta spolužáků napadla a zmlátila. Bylo jich pět a ty jsi byl sám. Tvoje máma to ví a přesto s tím nic nedělá a podobně tak učitelka. Věřím, že to musí být moc těžká situace a rozhodně by se ti něco takového dít nemělo. Dá to se nazvat šikanou a je potřeba o tom znovu a opravdu důrazně říci učitelce. Tvoje máma by se tě měla zastat a za učitelkou zajít a společně se dohodnout na tom, co škola udělá proto to, aby tě ochránila před takovým to chováním. Také je možné napsat do schránky důvěry přímo vedení školy a požádat je o pomoc s tím to. Škola je povinná takové situace řešit a zastat se tě. Přesto, že se třeba teď toho bojíš, měl by ses ozvat a ukázat, že si to nenecháš líbit. Je potřeba aby se tě někdo zastal. Zkus si proto říci o pomoc, není to žádná ostuda. Ti kluci opravdu mají převahu, když jich je na tebe pět a zneužívají toho.
  Také to chování spolužáků přímo ve třídě není pěkné, je to taková psychická šikana. Moc bych ti doporučila si i o tomto s někým dospělým promluvit, co se ti ve třídě děje. Zkus se obrátit na školního psychologa, pokud ho ve škole máte.
  Také můžeš o tom, co se ti děje si popovídat podrobněji anonymně na našem chatu, určeném pro děti v těžké situaci. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Zde můžeš s odborníky svou situaci víc rozebrat a nasměřují tě k tomu, jaké kroky je možné udělat, aby se situace zlepšila. Najdeš tu i určitou podporu, možnost sdílet své trápení a pomoc s hledáním řešení. Je dobré, abys na to nebyl sám. Proto je moc dobře, že ses ozval i nyní do této poradny a hledáš pro sebe pomoc. Máš právo na to, aby ses ve škole cítil dobře a nechodil tam se strachem.
  Tak ti držím palce, Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahojky aliku, přeji pěkný den!
  Děkuji ze jste mi minule pomohli, miluji tuto poradnu:-3omlouvam se ze píší tak často ale toto je nutné O=
  Teď nejde o me ale o mého spolužáka. Konkrétně z Ukrajiny přišel k nám o třídy kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Bojím se o to ze ho kluci sikanuji, teda šikanovat bych to moc nenazvala ale něco na tento styl jako urážení apod. Ale třeba mu porad naschvál berou zidli, nebo ho urazí“ ty Negre ukrajinskej’“ ale přitom tmavej vůbec není ale na tom nezáleží porad ho urazi ale nejhorší na tom je ze on tomu nerozumí ze mu rikaj ze je hájzl apod. Nechápe to a mluví s nimi normálně. Není to kvulitomu ze je chytřejší než my na matiku a prirodak?(8:°)Hodnekrat mu schodili i penal z lavice. Me se to vůbec nelíbí. Hlavně to děla jeden naegovanej typek ze třídy.mysli si jak je krasnej, všechny sporty co jdou dela, spolužacky na nej letej krom me protože me nezáleží jestli vypadá jak modelína z časopisu. ;-D . Pomoc!! Jak to mám řešit nebo jestli to mám vůbec řešit děkuji za odpoved $>$>@)->-ok

  holka, 13 let osmá třída, 3. listopadu

  Milá dívko,

  svěřuješ se do poradny a tentokrát máš starost o spolužáka, který k vám přišel z Ukrajiny. Je to dobře, že o něj projevuješ starost a není ti jedno, jak se k němu ostatní chovají. Za to tě moc oceňuji. Ptáš se, co by jsi pro něj mohla udělat. Je možné ho podpořit několika způsoby. Ty sama se k němu chovej podle sebe, jak to cítíš ty a nenech se odradit tím, že se mu někdo posmívá. Můžeš i vyjádřit svůj názor a třeba říci těm klukům, že je to slabošství, ať to nedělají. Nebo aby si oni uvědomili, jak by bylo jim v podobné situaci. Ukaž jim, že ty tohoto spolužáka podporuješ. Můžeš také na šikanu upozornit vaší učitelku. Učitelé se teď učí, jak zvládat podobné situace, které mohou nastat ve třídě s příchodem ukrajinských dětí k nám. Jinak na stránkách Centra Locika najdeš také informační letáky, kde se souhrnně píše o tom, co dělat když ukrajinské děti zažívají v naší zemi projevy nenávisti. Jsou tam rady, jak přímo pro ně, tak pro jejich kamarády. Je to tam dokonce i přeložené do ukrajinského jazyka. Můžeš spolužáka na tyto informace když tak odkázat, ukaž mu kde je najde. Má případně možnost se obrátit i na poradnu: poradna@detstvibeznasili.cz, kde může položit dotaz v ukrajinštině a dostane odpověď ve svém jazyce. Zkus se podívat na stránky Centra Locika, www.detstvibeznasili.cz.
  Tak vám oběma držím palce, ať se situace brzy zlepší.

  Šikana

  Ahojky všichni,
  Poslední dobou mi přijde že všechno co dělám je špatně, kamarádka která jsem si myslela že by mohla být nejlepší kamarádka tak mě dneska radši ani „ neviděla“ a vůbec nevím proč 😢. Spolužák ve třídě mi jeden stále ničí věci ale to bych ještě neřešila ale za mnou sedí jiný spolužák a o toho tu jde. Minulý týden mi v hodině stále říkal že po škole dáme sex,.. bylo to pěkně otravný i když jemu to přišlo jakože fajn dělám si legraci ale ono už to přestávalo být vtipné, dneska mi řekl že jsem tlustý prase, svině a stále se mě ptá jestli mám rodinu,že mě máma nechtěla a že jsem potrat,o hodině mi furt do ucha šeptá „Simono, ty pí*o, ty krávo, ty jsi taková svině“ také mi pořád volá a chce po mě něco do školy a na to bych mu dobrá byla ale ať udělám cokoliv vděčný za to nikdy není a zase říká že jsem kráva atd... Dneska když jsem mu řekla že mu nepošlu úkol tak jsem podle něj hned byla kurva já už fakt nevím co mám dělat dneska jsem se málem rozbrečela o hodině. Nevím zda už nejde třeba k šikanu nebo já nevím ale bojím se to komukoliv říct, protože na mě všichni kašlou a odstrkují a s mamkou nemám tak skvělý vztah že bych se jí mohla s něčím svěřit.

  holka, 14, 4. října

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s pocitem, že poslední dobou vše děláš špatně. Vnímáš chování spolužáků vůči sobě, které tě uráží nebo se cítíš odmítaná a odstrkovaná. Mám pocit, že na tebe všichni kašlou, včetně těch nejbližších, tedy osob z rodiny. Bojíš se s tím, co prožíváš, někomu svěřit, nejspíš protože nevěříš, že by ti někdo mohl pomoc. Nejvíc ti nyní ubližuje ten spolužák, který má vůči tobě sprosté řeči. Ano, je pravda, že tohle by si k tobě dovolit neměl a vnímáš to správně, že už je to na hranici šikany. Moc bych ti doporučila se vůči jeho chování jasně ohradit, vymezit se a dát mu najevo, že nechceš aby se k tobě takto choval. Můžeš to udělat i třeba tím, že na jeho chování nebudeš vůbec reagovat, že ho budeš přehlížet a dělat jako by jsi nic neslyšela. Je dobře, když odmítáš mu posílat úkoly, pokud se k tobě chová tímto způsobem. Jeho chování vůči tobě plyne z nějakého jeho vlastního problému, z něčeho s čím není srovnaný on sám v sobě a tímto způsobem to přenáší na tebe. Zkus si to nebrat osobně a rozhodně si nedělat podle jeho řečí názor na sebe sama.
  Pokud máš důvěru k třídní učitelce, případně ke školnímu psychologovi, tak bych ti i doporučila za nimi zajít. Bylo by dobře, aby to někdo dospělý věděl a mohl ti s tím pomoci. Chápu, že se nyní cítíš tak, že na tebe „všichni kašlou“, jak píšeš. Ale to nejspíš odráží tvou zkušenost, kterou máš ze své rodiny. Bylo by moc dobře, aby sis i o tomto s někým promluvila. Určitě tu budou jiní lidé, kteří na tebe kašlat nebudou, budou vnímat, co říkáš a s tebou hledat možná řešení. Bylo by moc fajn, abys tuhle zkušenost zažila. A prožila si, že tu je někdo, kdo má o tebe zájem a dává ti podporu. Zkus se nad tím zamyslet, kdo by to mohl být.
  Další možnost by mohla být navštívit nějaký chat pro děti. Tam by sis mohla o tom všem, co prožíváš, podrobně promluvit. A také zde můžeš dostat podporu a základní rady k tomu, jaké kroky bys mohla udělat aby se situace zlepšila. Chat je anonymní a určitě zde narazíš na osoby, které bude tvá situace zajímat s porozuměním. Můžeš zkusit chat Dětského krizového centra, najdeš ho na stránkách www.dkc.cz nebo můžeš zkusit přijít na chat náš, ten najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Chat je otevřený každý všední den, od 13ti do 17ti.
  Tak ti v tom moc držím palce, ať brzy najdeš pro sebe dobrou pomoc a podporu.
  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Zdravím,
  už nějaký ten pátek se potýkám, asi s šikanou, nevím jestli tomu tak můžu říkat, ale hodně lidí na to má subjektivní názor. Začalo to už ve 4.třídě. Měla jsem původně kamarádku, ale pak mi došlo že to není kamarádství, ale spíš...využívání? Jeden týden “nejlepší kamarádky" a ten druhý samý naschvály, urážky apod. Ještě na konci 3 třídy jsem se sní přestala bavit. 4. Třída, nikdo se semnou nebavil, kluci nás holky ignorovaly, taková klasika na většině školách v tomhle věku řekla bych a holky, neustále do mě šily, smáli se atd. Zcela upřímně, z té doby si toho už moc nepamatuju, nevím co přesně mi bylo tenkrát vše řečeno a vytčeno, ale jsem za to i ráda. Takhle to šlo až do konce 5.třídy, to jsem si našla dvě kamarádky. Obě ale odešly jinam. Nastala 6.třída kdy jsem se zranila a musela hodit asi 3 měsíce o berlích a i následně nechodila nejlíp, protože jsem si zkrátila Achillovu šlachu. V tu dobu jsem měla často i zvrklý kotníky, naražený prsty a dokonce si i ve škole, během rýsování vymkla zápěstí, protože jsem byla v tu dobu o berlích a měla to zápěstí slabé. V tu chvíli už si ze mě začali dělat srandu i kluci. Do toho byl covid a předtím online výuka a moje psychická stránka už v tu chvíli nebyla úplně v pořádku i když jsem si to ještě neuvědomovala tolik co teď. Na konci roku už to pro mě bylo těžké snést a tak, po dlouhém přemlouvání mamky, jsem zašla do školy a oni mě přeřadili z B do A. Ze začátku se zdálo vše v pohodě a asi po měsíci mi bylo řečeno, že upřímně nechtěly abych byla u nich, protože jim béčko nejspíš něco navykládalo. V listopadu jsem byla na prodloužení oné zkrácené šlachy takže zase byli kecy od mé staré třídy. Já se však začala v tu dobu věnovat youtube a nahrála na svůj kanál i covery. Nějakým způsobem se k tomu dostalo i béčko, i přesto že v žádném videu není ani zmínka o tom kam bych chodila do školy nebo jméno atd. V tu chvíli, po návratu do školy z lázní začalo teprve peklo. Nebyli to už jen neustále poznámky, nadávky a pomluvy, bylo to i kecy na to čemu se věnuju, vtipu typu, haha na to bys měla udělat cover s támhle tím a tím a hlavně pořvávání třeba i v centru obce že můžu podpis, to je ta slavná youtuberka atd. Za celou dobu jsem nikomu z učitelů výslovně neřekla že by mě šikanovaly, protože když jsem ve 3 třídě, řekla učitelce, že spolužáka šikanují asi o 5 let starší kluci, řekla mi že s tím nic nemůže udělat a já nechtěla to samý slyšet znova. Teď v 7. brečím snad každý týden, protože už se to nedá zvládat. Od rodičů jsem si vyslechla, že se na to mám vykašlat a ignorovat je, ale jak když s nima mám 8 hodin týdně a nedokážu se na hodinách ani koncentrovat protože si před nima vyslechnu jen kecy a nadávky. Byla jsem za třídní a řekla jí že mají stále kecy a nadávky, ta to řekla jejich třídnímu a ten jim dnes řekl ať si mě nevšímaj. Už nevím co mám dělat... Mohly byste mi prosím poradit? :-(

  holka, 13 let, 10. června

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Popisuješ chování spolužáků ze své bývalé třídy, které by se nejspíš již dalo nazvat šikanou. Podle toho, co píšeš, s tebou souhlasím. Byla jsi již za třídní učitelkou, ta informovala jejich třídního učitele. Mluvila jsi o tom i s rodiči. Takže jsi první kroky k tomu aby to ustalo podnikla. A udělala jsi správně. Nikdo si k tobě takové chování opravdu dovolovat nesmí. Je dobře, že se bráníš a hledáš způsob jak se za sebe postavit a jak to zastavit. Určitě je nyní nejlepší to, aby ti v tom pomohl někdo dospělý. Je dobře, že jsi o tom informovala třídní učitelkou, i své rodiče. Pokud by to posmívání a nadávání neustalo, tak bych ti doporučila o tom třídní učitelku informovat znovu. Případně je možné, abys zašla za školním psychologem. Jedním  z jeho úkolů na škole je řešit případy šikany. A měl by společně s třídní učitelkou, případně ředitelem školy vymyslet pro tebe řešení. Možná by nyní bylo nejlepším řešením přestoupit na jinou školu, pokud to je v místě tvého bydliště možné. Zbavila by ses té pověsti, kterou si o tobě povídají kvůli tvému zdravotnímu stavu a operacím. Vím, že to možná vnímáš jako nefér, proč ty bys měla odcházet, když oni se posmívají tobě. Někdy je ale lepší situace řešit jednoduchým řešením a tím je vzdálením se z místa, kde se ti to nepříjemné děje. Myslím si, že by o té situace měl také vědět ředitel školy, protože i on, či ona, mají povinnost postarat se o žáky v případě šikany a najít co nejvhodnější řešení. Doporučila bych ti požádat své rodiče o to, aby s tebou do školy k řediteli zašli. To, co ti radí, abys to ignorovala, může sice na chvíli pomoct ale ne na dlouho. Stále to na tebe bude dopadat, stále budeš v napětí a už nyní píšeš, že se pak nedokážeš ani na nic při vyučování pořádně soustředit. A tak to být nemá. Je potřeba, aby se tě dospělí opět pořádně zastali a našli pro tebe možnost jak ti situaci zlepšit. Moc ti držím palce a pokud budeš potřebovat, můžeš se opět ozvat do poradny. Případně můžeš si o své situaci a o tom, co prožíváš, jak ti je popovídat na našem chatu, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Tady s tebou situaci podrobně proberou naši dětští poradci, kteří si píšou s dětmi v podobné situaci jako jsi ty a možná ti navrhnout nějaké další kroky. Dají ti i rady, jak  se s tím vším vyrovnávat a co nejlépe to zvládat, než dojde k tomu úplnému řešení. Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol,
  Pardon že vás zase otravuju,ale tentokrát je to vážné, prochazim si totiž šikanou. Moji spolužáci mě fotí a pak dělají fotomontáže, které zveřejňují ve třídní skupině ale i v áčku. Používají proti mně můj strach ze psů a pouštějí na mě psa jednoho kluka z áčka. Říkají mi, jak jsem blbá, divná, nudná, jiná a vymýšlejí rýmy, za účelem mě zesměšnit a ponížit, ublížit mi. Děje se to opakovaně. Nedávno se o mně na dívčích zachodech objevil nápis: "Aneža ze 7.B je šťetka". Učitelé si toho všeho všimli ale ignorují to.

  Bel :(, 30. května

  Milá Bel, 

  děkujeme za důvěru, je to moc dobře, že se opakovaně ozýváš a svěřuješ se s tím, čím si procházíš. Píšeš o tom, že si procházíš šikanou. A podle toho, co popisuješ to opravdu jako šikana vyznívá. A věřím tomu, že prožíváš hodně nepříjemných pocitů. Nemělo by to tak být, spolužáci se k tobě nechovají dobře a je potřeba aby jim v tom někdo, v pozici autority, zabránil. Moc by mě zajímalo jak dlouho to již trvá a čím to začalo. A také to kdo jsou ti spolužáci, kteří se takto k tobě chovají. Zajímalo by mě co pak prožíváš, co to s tebou dělá a také jestli jsi o tom již s někým mluvila nebo ne. Vědí o tom tví rodiče? Doporučila bych ti udělat první krok tímto směrem. Promluv o tom se svými rodiči a domluvte se na tom, že zajdou do školy za tvou třídní učitelkou. Případně můžeš jít za třídní učitelkou jako první sama a říci jí o tom, co se ti děje. Je potřeba aby učitelka věděla o tom, že se ti to děje a není ti v tom vůbec dobře. Když je na záchodech nápis, tak si učitelé mohou myslet, že je to prostě takové třídní dobírání si jeden druhého a nemusí vědět, že je to vážné. Mohou to považovat za vtip. Proto je potřeba abys o tom s učitelkou, buďto ty nebo společně s rodiči, otevřeně promluvila a řekla jí, že je situaci vážná. Případně by také bylo možné zajít za školním psychologem, pokud ho máte a říci mu o tom, co se ti děje. Měl by pak udělat kroky k tomu, aby se to již neopakovalo. Celkově je prostě nyní potřeba aby ses ozvala. Spolužáci se k tobě takto chovat nesmí a není žádný důvod k tomu, aby tě ponižovali. Je potřeba najít způsob jak se postavíš za sebe a jak se proti tomu, co se ti děje ohradíš. A tak se neboj k tomu využít dospělé. Je to jejich povinnost, ve škole, aby tě ochránili a zabránili druhým v tom, aby se k tobě takto chovali. A jinak tobě nyní doporučuji abys zkusila to, co se děje si brát co nejméně osobně. Zkus si toho nevšímat, nebo jim říci „ať přestanou, že jim by to také nebylo příjemné“.  I když vím, že je to těžké, když jich je proti tobě víc. Můžeš ale o tom promluvit s někým ze spolužáků, kteří jsou na tvé straně a požádat je o radu, co by dělali oni, na tvém místě. Není to tvá chyba ani vina a je potřeba aby ses za sebe v tomto postavila. Máš právo na to, aby to chování spolužáků k tobě přestalo, nikdo ti nesmí ubližovat ani tě ponižovat. Ani ve škole, ani mimo školu. Pokud bys potřebovala o své situaci víc hovořit a raději bys chtěla anonymně. Můžeš použít nějaký z chatů pro děti. Najdeš tam možnost promluvit o tom, co tě trápí, s někým to podrobněji probrat, dostaneš základní rady a podporu. Nejspíš tě také nasměrují na někoho, kdo může tvou situaci přímo, prakticky řešit, tedy někoho ve škole. Ale na tom chatu bude někdo, kdo bude na tvé straně, vyslechne tě a zkusí společně s tebou přijít na možné kroky k tomu, aby se to zlepšílo. Jeden z možných chatů najdeš i přímo na našich stránkách, Centra Locika,  www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený denně, od 13ti do 17ti a v sobotu, také dopoledne. Tak ti v tom moc držím palce, aby jsi našla co nejdříve pomoc a úlevu od toho, co tě trápí. Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj,
  mám pocit že asi už není v pořádku to že jeden spolužák, řekl na doučování svý partě kluků že už budu hotová (v sexuálním smyslu) já se směju jen tomu jak jsou hloupý. Potom mi ale ten stejný spolužák ukazoval před obličejem jako že ho honí, on asi není úplné zdravý člověk nebo já nevím, jeho kamarád zase řekl jakoby pro něj že mám vycpaný zadek. Uvědomila jsem si že když nad tím přemýšlím tak mi to vadí. Třídní učitelce jsem už také psala tak snad se to vyřeší.

  Otázky zní:
  Je to už i šikana/blíží se to k ní?
  Je nějaký člověk jako on v pořádku?

  holka, 13 let, 23. dubna

  Milá dívko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě spolužáci z tvé třídy obtěžují narážkami v sexuálním smyslu. Rozumím ti, že ti to vůbec není příjemné a že dokonce zvažuješ, zda-li nejde o šikanu. Nejspíš proto, že to na tebe vytváří tak osobně nepříjemný tlak až tě to ponižuje a ubližuje ti to. Je moc dobře, že si to uvědomuješ a ptáš se, nás či třídní učitelky, co můžeš dělat a jak se tomu bránit. Celkově si myslím, že to chování kluků ve třídě může být projev toho, že se u kluků v tomto věku začíná probouzet sexuální zájem a tak ho tímto, nevhodným, způsobem ventilují.  Bohužel to k chování kluků v pubertě může patřit. Tím ale vůbec neomlouvám, že si to dovolí k tobě. Jen to nepovažuju za nenormální. Je ale dobře, že hledáš způsob jak tomu dát hranici a jasně vyjádřit, že ti to vadí. Nejlepší co teď můžeš ty dělat, je ignorovat to, nevšímat si jejich poznámek a vůbec nedávat najevo nějakou svojí reakci. To je to, o co jim jde, aby tě tím uvedli do rozpaků. Když uvidí, že jejich projevy u tebe nic nezpůsobují, tak je to přestane bavit, protože nebudou dostávat tu odezvu, co chtějí. Zkus se co nejvíc vyhýbat jejich přítomnosti, pokud to půjde.  Nebo se v jejich přítomnosti nenacházet sama. Také bych ti doporučila se s nimi teď bavit jen o neutrálních tématech. Počkej také na to, jaké řešení přijde ze strany třídní učitelky a v případě, že nepřijde, bych ti doporučila abys klidně šla za školním psychologem a o té situaci mu řekla. Neboj se. Je tam od toho, aby řešil i takové situace a určitě nebudeš první, komu se to děje a kdo to potřebuje řešit. Tak ti moc držím palce, aby se tvá situace brzy zlepšila. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Co mám dělat když mám šikanu a nechci to řict rodičum učitelce ale někde u nás ve škole sem viděla nadpis školní psycholog k čemu je? předem děkuji za odpověd a pardon za pravo pisné chyby:-(

  holka, 8 let, 8. března

  Ahoj,
  pokud ti někdo ubližuje, může být školní psycholog skutečně někdo, za kým můžeš zajít. Školní psycholog je tu od toho, aby sis s ním popovídal o svých trápeních a abyste na ně společně zkusili najít řešení. Určitě ho navštiv a domluv se s ním, jak tuhle nepříjemnou situaci vyřešit.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Šikana

  Dobrý den poradno!
  Mám obrovský problém se třídou. Oni mě úplně nenávidí. Nesnáší mě tam. Chtějí se mě zbavit. Minulí týden jsem byl služby. Smazal jsem tabuli a oni ji popsali i přes to, že se nesmí na tabuli psát. Jeden kluk zaměřený přímo na mě mi pořád říkal, že mám na podlaze nepořádek. 6ádná učitelka o tom neví. Dělá to o přestávce. Naše třídní to ví. Napsal jsem jí to do slohové práce. Promluvila si se mnou, ale vůbec to nepomohlo. V pátek už to ve škole nezvládám a brečím. Měli jme vyrobit věc do VV. Přidaly se mne. byl to jeden kluk co mě neustále zesměšňuje na zastávce. Byl to spolužák ze staré školy. A jedna holka taky ze staré školy. Tu holku miluji viz můj 1. dotaz. Potom mne vyhodily s týmu a pak nadávaly, že jim nepomáhám. A oni na mne chtějí říct, že jsem nic nedělal a tak, že nedostanu známku. A něco takového už mi dělají půl roku. Řekl jsem to znovu třídní učitelce a ta mi řekla, že si nenápadně promluví s nějakým spolužákem. A to je vše! Mám se prý modlit.(ona učí také náboženství) Co mám dělat? Mám možnost odejít do jiné školy, ale třídy ne, protože tam jsou na mě podobní jako u nás ve třídě. Už to někdy nezvládám. Někdy brečím a jsem naštvaný. Pomoc!

  Kluk, 12 let, 25. února

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že tě tvoje třída nemá ráda, různým způsobem ti to vyjadřují a dokonce tě nejspíš i šikanují. Zkoušel jsi o tom mluvit se svou třídní učitelkou ale  vůbec ti to v ničem nepomohlo. Naposledy ti učitelka slíbila, že promluví nenápadně s nějakým  ze spolužáků ale zatím to nejspíš neproběhlo. Vnímám, že je ta situace pro tebe moc těžká, nejspíš nerozumíš těm důvodům, co proti tobě spolužáci ve třídě mají. Dokonce se ti to opakuje a zažíváš to v různých třídách. Je moc dobře, že o tom píšeš. Chci ti vyjádřit podporu a pochopení, že ta situace je opravdu hodně náročná a je v takových podmínkách těžké chodit do školy. Doporučila bych ti, abys zkusil všechny možnosti jak o tom mluvit s dospělými. Opakovaně o tom hovoř s paní učitelkou, bylo by moc dobře navštívit i školního psychologa. Školní psycholog by se měl šikanou ve třídě zabývat a má zkušenosti s tím, jak se to nejlépe může řešit. Nejspíš ti také pomůže lépe najít důvody toho, proč se na tebe ve třídě takto zaměřují. A třeba něco z toho půjde odstranit či zmírnit. Doporučuji ti také o tom promluvit s tvými rodiči. Rodiče by pak mohli promluvit s učitelkou a společně se dohodnout na tom, co bude pro tebe nejlepší. Jestli je dobře, abys dál zůstal na této škole nebo školu změnil. Učitelka by jim měla říci, co se ve třídě děje a co je za tím, že se vůči tobě spolužáci chovají takto. Pomoc dospělých nyní je pro tebe moc potřebná. Je potřeba udělat nějaké praktické kroky. Opravdu není dobře, aby pro tebe byla škola takové trápení a je potřeba v tom teď udělat nějaké změny. To, co můžeš nyní udělat ty sám je udržovat si od chování spolužáků odstup. Zkus si toho nevšímat. I když vím, že je to moc těžké. Zaměř se na spolužáky a kamarády, se kterými si rozumíš a se kterými máš vztah dobrý. Zaměř se na to, co rád děláš, co tě baví a čemu rozumíš. Případně na školu a předměty, které máš rád. Vnímej, že tu jsou určitě i osoby, u kterých máš oporu a se kterými ti je dobře. To ti pomůže se od toho trochu odpoutat a také vnímat svou osobní, vlastní sílu.  Pokud budeš potřebovat si o tom popovídat víc, můžeš napsat nějaký chat. Ty jsou anonymní a pomohou ti zde situaci víc rozebrat, podpoří tě  a třeba spolu i přijdete na nějaké možné kroky, které ti nyní pomohou. Například je tu možnost napsat na náš chat, Centra Locika, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý den, od pondělí do pátku, od 13ti do 17ti. Nejsi na to sám a určitě najdeš další osoby, které ti s tím, co tě trápí mohou pomoci. Držím ti v tom palce, poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. Kluci ve škole mi opakovaně nadávají hodně ošklivími nadávkami. Už si snimy nevím rady tak mě mamka nabídla že by mi mohl pomoci psycholog ale toho se trochu bojím ve škole mi docela pomáhá moje nejlepší kamarádka a i kvůli tomu mi nadávají a velice ošklivě se mi smějí (není to jen dětské pošťuchování) už mi to dost leze na nervy. Proto jsem se obrátil na vás

  kluk, 12 let, 22. února

  Milý pisateli, 

  děkujeme za důvěru, je dobře, že ses ozval s píšeš zde o tom, co tě trápí. Popisuješ chování kluků ve škole, kteří ti nadávají ošklivým způsobem a tebe to začíná už hodně znervózňovat. Ano, takové chování vůbec není příjemné a není se co divit, že ti to leze na nervy. Je moc dobře, že si to  uvědomuješ a ozývá se v tobě hlas, že to  nechceš a hledáš možnosti, co s tím dělat. Je také dobře, že ses svěřil své mámě. Je potřeba, aby to někdo dospělý věděl a mohl ti s tím pomoci. Návštěvu psychologa, nejlépe přímo školního, bych ti doporučila. Vím, že to není snadné  a bojíš se toho. Ale školní psycholog s tímto má hodně zkušeností a bude nejlépe vědět, jak postupovat.  Také ti poradí jak se k těm klukům chovat. A nejspíš i celkově podpoří tebe, abys získal větší sebejistotu a uklidnil se. I tím budeš lépe čelit chování ze strany těch kluků.  Můžete za ním třeba jít společně s tvojí nejlepší kamarádkou. Jinak bych ti doporučila bych ti nyní to, aby ses těmto klukům vyhýbal, nevšímal si jich  a zkusil nereagovat na jejich nadávky. Chtějí tě nejspíš vyprovokovat k nějaké reakci, která jim pak dá možnost dalšího „odvetného“ chování vůči tobě. Vím, že je to moc těžké. Ale tím ignorováním si kolem sebe vytvoříš takovou pomyslnou „ochrannou zeď“. A vedle toho, by si toho měl všimnout a  pak zasáhnout někdo dospělý. Může se to třeba udělat tak, že si toho ten dospělý všimne sám a pak kluky upozorní. A pak také i ty sám teď můžeš hledat to, co tě osobně uklidňuje, co máš rád, co ti dává pocit jistoty a sebevědomí. Třeba nějaké tvé koníčky a zájmy, jiní přátelé a pod. Tím posiluješ svou vnitřní sílu a i tím vyšleš k těm klukům takový vzkaz, že se jich nebojíš a z jejich chování si nic neděláš. Zkus hledat to, co ti pomůže být tzv. „nad tím“ a udržovat si od toho odstup. I to je teď pro tebe moc důležité. Pokud by sis o tom, co prožíváš, co se ti děje potřeboval napsat víc, můžeš také využít náš chat Centra Locika. Je to chat pro děti v náročných situacích. Je anonymní a jsou zde poradci, kteří s tebou tu situaci podrobně rozeberou a podpoří tě. Je otevřený každý den, od pondělí do pátku, od 13ti do 17ti. Chat najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Nebo si otevři „iporadna“. Tam jsou nabídky i dalších chatů pro děti v náročných situacích. Tak se neboj se ozvat, pokud budeš potřebovat. Držím ti palce ať se tvá situace brzy zlepší. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Šikana

  Zdravím Alíku,

  poslední dobou mám opět problém se spolužáky a nevím co dělat.
  Když kolem určitých lidí projdu začnou pokřikovat že smrdím, nebo hnusné přezdívky.
  Když jdu třeba za spolužačkou která je ve skupince „těch populárních“ tak mě někteří lidé s nadávkami odhání pryč a všude mě pomlouvají.
  V momentě kdy jsem u skříněk řvou na mě přes celou šatnu a když třeba jdu k tabuli tak na mě někdo vždy křikne něco ve smyslu emař jde, nebo slepice.
  Upřímně nechápu co proti mě mají. Nic jim nedělám, jenom se liším.
  Prosím o radu a předem děkuji za odpověď.

  osoba, 14 let, 17. února

  Ahoj,

  je mně líto, že máš problém se spolužáky, kteří na Tvou “adresu” nešetří s posměšky a urážkami, také pomluvami. Nevíš, proč to tak je, nic jim neděláš, “jen” se lišíš, píšeš. Bohužel, jsi svou myšlenku nerozvedla, netuším, v čem se od svých spolužáků odlišuješ. Je možné, že právě toto odlišení, tato jinakost, různost, zavdává podnět k onomu vysmívání.

  Nikdo ale nemá právo se Ti vysmívat, nějak Tě hanobit, urážet, pomlouvat. Nepíšeš, bohužel, ,nic o tom, jak na tyto invektivy spolužáků reaguješ. Nejlepší je, každý takový úsměšek utnout hned v zárodku, nenechat narůstat, je to pak jako malá sněhová koule, která se kutálí svahem, až se na ni nabalí tolik sněhu, že je z ní nakonec lavina, tedy v Tvém případě přibývání posměšků a různých invektiv.

  Věřím, že Tě jednání spolužáků zraňuje. Přemýšlím, zda jsi na to všechno sama, či ses někomu svěřila (třeba rodičům, kamarádům, učitelce, školní psycholožce nebo výchovné poradkyni) a máš jejich podporu. Pokud tyto zraňující situace nejsi schopná zvládnout sama, měla by ses svěřit blízkým dospělým, kterým věříš, a ti by měli zasáhnout a dosáhnout nápravy. Opravdu nikdo nemá právo beztrestně urážet druhé. Můžeš se obrátit i na naši linku důvěry Modrou linku – www.modralinka.cz, kde najdeš možnosti kontaktů. Fungujeme bezplatně a non stop, rádi se Tvému problému budeme věnovat tak, aby se situace ve škole zklidnila a Tebe přestala trápit.

  Přejeme Ti, aby se zlepšila atmosféra ve škole, aby ses tam mohla lépe cítit a lépe se Ti tam i dýchalo.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj poradno,

  Poslední dobou mě trápí jeden problém. Jde o to, že v naší škole je jedna holka, která chodí sice do vyšší třídy takže ve škole se moc nepotkáváme ale máme stejnou cestu ze školy, a před pár týdny za mnou ta holka jen tak přišla v autobuse a začala si se mnou povídat. Bylo mi to trochu divné, že se se mnou baví když sem od ní o dost mladší ale stejně jsem se s ní bavila taky. Ale poslední dobou se mi najednou začalo stávat, že jsem tu holku viděla jak sedí v autobuse s jednou svojí kámoškou a slyšela jsem, že si povídají o mně. Nejdřív mi to bylo vcelku jedno ale pak jsem slyšela, že mně ta holka začala strašně pomlouvat a říkat o mně hrozný věci. Bylo mi z toho do pláče a jednou když si mně v tom autobuse všimla, tak za mnou přišla a začala se mně s tou kamarádkou ptát na různý nepříjemný otázky na které my bylo blbý nebo hrozně nepříjemný odpovídat. Tohle stejné se mi ted stává skoro každý den a je to pořád horší. párkrát se mi dokonce stalo, že na mě ta holka počkala třeba v jednom obchodě, který máme blízko školy nebo blízko autobusové zastávky a ptala se mně zas na ty samý věci a párkrát mi dokonce řekla že si o mně všichni myslí, že jsem blbá a divná. Bylo mi z toho hrozně, a od té doby se bojím chodit do školy, protože mám strach kde by na mně zase mohla počkat a nadávat mi. Nikdy bych jí nedokázala říct, že mi vadí to jak se chová, protože by proti mně mohla spiknout celou svoji i moji třídu. A bojím se to říct i dospělým protože si myslím, že by jim to přišlo jako blbost.:-(

  Děkuju moc za odpověd

  holka, 12 a půl let, 1. února

  Milá pisatelko,

  děkujeme za důvěru se kterou se obracíš na poradnu. Je moc dobře, že jsi se ozvala a napsala o tom, co tě trápí. Popisuješ chování starší holky vůči tobě, která tě neustále napadá nepříjemnými otázkami, posmívá se ti a pomlouvá tě před ostatními. Podle toho, co píšeš to na mě dělá dojem, že už jde o psychickou šikanu. Moc bych ti v tom doporučila přeci jenom kontaktovat někoho dospělého. Její chování vůči tobě je naprosto nepřípustné, není dobře, že to dělá a nejspíš si s tím sama nepomůžeš, pokud o tom neřekneš někomu staršímu. Je potřeba té holce důrazně říci, že si to k tobě dovolit nesmí. Právo je na tvé straně a není důvod aby se proti tobě postavila i tvá třída. A pokud máš obavu, že se nakonec proti tobě obrátí i další osoby, včetně tvé třídy, tak  tě chci moc povzbudit v tom, aby ses nebála to oznámit své třídní učitelce. I když máš strach a je to pochopitelné. Ale je to situace, kterou je potřeba řešit ze strany dospělých. Zkus o tom také říci tvým rodičům a případně mohou učitelku informovat oni. Je to situace která není žádná „blbost“, jak se obáváš ale opravdu závažná věc. Chodíš do školy se strachem, bojíš se, jak se to bude dál vyvíjet, bojíš se toho, že se proti tobě obrátí další osoby. Tohle by se ti nemělo stávat a proto je potřeba aby se tě silnější osoby, tedy dospělí, zastali. Moc ti v tom držím palce. Poradce Centra Lociky.

  Šikana

  ahojky Alíku a spol. Mám problém ve škole máme kluka kterej mi nadává a šikanuje co dělám jednou vytáhl na mně rybičku (nůž).Řekla jsem to učitelce ta stím nic neuďelala mamce jsem to řekla taky ta mi rěkla že pujde až bude problém. Holky u nás ve škole říkaj že se mi líbí a já jim říkam že ne řikam jim co se mi stalo a o ni se mi smňejou poslala jsem jim to co mi napsala jedna spolužačka a ty další se mi vysmáli .Ten kluk mně strká chodí zamnou . a já nevím co snim dělat.Při tíhle správě normalně brečím a cítim že uz mi někdo nepomůže... zádam vas prosím o pomoc....;-(;-(;-(8=

  holka, 11 let, 18. ledna

  Milá pisatelko, 

  je dobře, že o tom, co se ti děje píšeš. Věřím ti, že je to opravdu těžká situace. Chování toho kluka vůči tobě vůbec není dobré a neměl by si to dovolovat. Je mi líto, že to nechce řešit ani učitelka ani tvoje máma. Doporučila bych ti jim to znovu a víc důrazně říci. Opravdu je upozorni na to, že to je šikana, která ti vadí a požádej je aby ti v tom pomohly. Nejspíš je potřeba toho kluka napomenout a říci mu aby si to už k tobě nedovoloval. Můžeš také zkusit se ohradit proti jeho chování přímo ty sama. Upozorni ho na to, ať s tím přestane. Určitě si jeho chování vůči tobě všiml i někdo další z vašich spolužáků. Třeba nějaká z tvých kamarádek u toho byla, když do tebe strkal. Tak se s ní o tom pobav, jestli to viděla, co si o tom myslí a co by dělala ona na tvém místě. Mluv o tom s druhými. A třeba si všimni toho, jestli se takto chová i k někomu dalšímu a s touto osobou se můžeš proti němu spojit. Případně můžete jít za učitelkou pak společně. Ale určitě to nevzdávej. I když učitelka nereagovala na poprvé, upozorni jí na to opakovaně. Nemusíš si to nechat líbit. I když ti věřím, že to  není jednoduché, zkus to. I ten kluk, když uvidí, že se mu můžeš bránit, tak tě bude víc brát vážně a nebude si to dovolovat. Postav se za sebe. A pokud to nepomůže, neváhej, na to upozornit někoho dospělého - učitelku, školního psychologa, rodiče, nebo klidně napiš i řediteli školy. Ale je moc důležité se ozvat. Tak ti v tom držím place. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj, dneska tu píšu po dlouhé době s něčím, co mě hodně trápí :(
  Ve škole mám kamarádku (budem jí říkat Kája). No a myslím, že kvůli lidem v naší třídě se celkem trápí a kvůli tomu se trápím i já. Myslím, že to co jí dělají by se dalo popsat slovem psychická šikana. A zasahuje to i do mě. Mě se smejou že se s ní bavím, že se jí dokonce občas zastanu (nemluvím o tom, že na mě pokrikuji celkem hanlivě, nadávají mi, ignorují mě, pomlouvaji me, smejou se mi atd. Ano, jenom proto že se bavím s Kajou). No já to jakože ještě celkem ustojim. Občas teda kvůli tomu brecim. Například včera v těláku jsme hráli přehazovanou vždycky dvojicky proti dvojici, já byla s Kajou no a jedna dvojice nevychazela, tak učitelka poslala k nám jednu z hlavních akterek- té budem říkat Týna. Ona nám schválně kazila hru, jen proto že byla s náma, protože jsme prý blbé a chce hrát jenom s tím s kým se baví a že neumíme hrat nic (mimochodem zas tak blbě jsme nehrály). Asi si dokážete představit jak jsme se cítili s Kajou. Učitelka ji pak poslala na lavičku, protože nám to kazila hodně a dala jí 5. Dneska to Týna završil tím, že si s další spolužačku (například Lucka) včera dvě hodiny posílaly hlasovky jak jsme blbé (spíš teda Kája, ale i já protože se s ní bavím) že za to můžem my že dostala tu pětku a jakože je ta učitelka padlá na hlavu a celý den to říkala jakože: pov chceš být se svýma kamarádkama a dostaneš pětku. Jako haló? Mimochodem, ostatní se Týny zastávaly že má pravdu. No nic, vraťme se ke Káje. Další spolužák (říkejme mu Pavel) si dělá pořád a dokola srandu z toho kde Kája bydlí a z jejiho druhého jména. Pokrikuje na ni, směje se jejímu jménu, furt má blbé připomínky, že nic nedokáže, že je jen šprtka, že je hnusná atd. V občance jsme dělali prezentaci a ona tam dala jméno starosty její obce a teď si dělá Pavel srandu že s ním chodí. V matice jí Lucka s Týnou přes Pavla posílaly věci typu Evžen a Kája láska for ever atd. a strašně se tomu smáli, přitom Kája skoro brečela a pak jí říkaly že je citlivka. Dneska když jsme šli na oběd (skupina kde je Kája měla hodinu a my šli na oběd) tak se bavily Pavel s Luckou, Týnou a ještě s jednou holkou a mě odstrcily a já šla potichu za nimi. Povídali si o Káje, o kom jiném že ano a o tom jak je hnusná, odporná, že by měla se sebou něco dělat, jak je blbá, smáli se všichni dohromady Káji, pak si přes mobil dělali Photoshop jak by vypadala Kája s tím starostou atd. No a takhle je to každý den. Mimochodem, když Pavel řekl Káji že to posílají Lucka s Týnou tak nevěřila ale pak se k tomu nějak přiznaly v chatu. A já nevím jak ji pomoct. Učitelce to říkat nechci protože ještě s Luckou se jakože celkem bavit dá a není to hlavní akterka jenomže bych si celou třídu postvala proti sobě. Co mám dělat abych Káji pomohla? Děkuji předem moc $>

  holka, 13 let, 6. ledna

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru. Je moc pěkné, že se zajímáš o svou spolužačku, je ti jí líto a hledáš způsob jak jí pomoci. Myslím, že to nazýváš správně „psychická šikana“. Sděluješ, že to, co se děje tvé spolužačce na tebe dopadá a občas se kvůli tomu trápíš. Ale jde ti nyní především o to, jak pomoci Káje. Určitě se zkus nejdříve zamyslet nad tím, proč právě tebe to tak trápí. Čím to, že se to na tebe občas přenáší a trápíš se tím. Samozřejmě je to moc dobře, že jsi citlivá a pozorná a ty sama by ses nejspíš podobně jako spolužáci ke Káje nikdy nechovala. Ale možná tu je i něco, díky čemu jsi na to co se jí děje citlivá, jako by se to dělo tobě. Možná tu je něco v čem jste si podobné. Možná i ty sama jsi zažila to, že ti druzí nějak ubližovali. Třeba se to už neděje ale to „ psychické zranění“ v tobě stále je a teď ti to ta situace s Kájou připomíná. Doporučila bych ti se nad tím víc zamyslet, a uvědomit si to sama u sebe. Zkus si sama pro sebe odpovědět na otázku „čím to je, že mě to tak trápí a mrzí“. A případně si o tom s někým promluvit. A třeba přijdeš na nějakou souvislost. A to poznání pak trochu uleví tobě. A pokud jde přímo o Káju, tak bych ti doporučila jí motivovat k tomu, aby i ona sama  se o to, co se jí děje, začala víc zajímat. Snažila se tomu porozumět a hledala cestu jak si s tím poradit aby se jí to už nedělo. Zkus si s ní o tom promluvit. Třeba přijdete i vy dvě spolu na nějaké možnosti změny jejího chování, tak aby to ve spolužácích nevzbuzovalo ten posměch. Třeba si i ona sama uvědomí, že by mohla dělat některé věci jinak. Třeba i ty sama vidíš v některém jejích chování důvod, proč pak přitahuje tu negativní pozornost. Tak jí na to zkus přátelsky upozornit. Zkus jí ale také vyjádřit to, že pro tebe kamarádka je, že za ní stojíš a jsi na její straně. To jí povzbudí a třeba motivuje k tomu, aby sama sobě víc věřila a vystupovala víc sebejistě. Ale určitě by bylo dobré, aby i ona sama třeba napsala do poradny. Nebo může napsat na náš chat Dětství bez násilí (najde ho na www.detstvibeznasili.cz), kde poměrně často s dětmi řešíme podobné problémy. Je potřeba aby i ona o tom víc přemýšlela a mluvila. A získala si tím tzv. náhled na to, co a proč se jí děje. A pak lépe přijde na to, jak se tomu bránit. Tak vám oběma držím palce. Poradce Centra Locika


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!