Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Šikana

ahoj všichni z alíka,
už celkem dlouhou dobu začínám čím dál víc nesnášet svou třídu.
Třeba mi hrozně vadí pištění, které se o přestávkách ozývá skoro vždy.(nemám tušení proč prostě mě ten hluk irituje) K tomu mě ještě začali celkem DOST šikanovat, házej mi do skříňky sprostá slova a jednou mě dokonce před školou zmlátili. A tím, že jsem mámě a učitelce, se jěště víc naštvali... a mamka mi asi nedovolí přestoupit na jinou školu... už fakt nevím co mám dělat...

ta divná, 20. června

Zdravíme Tě,

nedivím se, že máš negativní pocity ke své třídě. Někdy je ve škole opravdu velký hluk, který je nepříjemný a ne každému vyhovuje. S tím se však mnoho udělat nedá, možná jen najít o přestávce nějaké klidnější místo, kde bude alespoň trochu tišeji. Závažněji zní to, co popisuješ jako šikanu. Nikdo nemá právo tě bít, nebo nějak jinak ponižovat. Mrzí mne, že se to nezlepšilo, protože jsi udělala dobře, že jsi se svěřila učitelce i mamce. Někdy to déle trvá, než škola pochopí, že musí zasáhnout. Proto doporučuji svoje zážitky znovu svěřit mamce nebo tátovi, aby zašli do školy a mohli tak vyjednat, jak se k tomu vedení školy postaví. Škola má povinnost vše řešit. Brzy se blíží prázdniny, je dobře, že bude volno a budeš mít čas si od všeho odpočinout, možná se i ostatní přes prázdniny zklidní a v novém roce už to bude jiné. Existuje také možnost navštívit psychologa, se kterým bys mohla hledat další možnosti, jak se těchto starostí zbavit.

Přejeme klidné léto.
Modrá linka

Šikana

Ahoj aliku ve skole mne sikanuji a rikaji pokud to reknu rodicum nebo uciteli nebonine bryxove tak ze mne zabyji oni sou toho schopni. comam *delat. Piratmi bojim se chodit do skoli _*****kdyt nejsem ve skole citim se volna a beze problemu.......................... Nekdy sy myslym ze. Uz mne na svjete netesy co mam delat? **____*_*

holka, 10 let, 18. dubna

Ahoj z Modré linky,

šikanování rozhodně není v pořádku, je dobře, že píšeš. Když říkáš, že by byli schopni Tě i zabít, představuju si, že to je asi dost vážné a pro Tebe i děsivé. Chápu, že máš strach, když Ti vyhrožují. Ale i přesto je třeba obrátit se na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti může pomoct. Nejlépe na rodiče, kteří to mohou přijít do školy řešit, nebo přímo ve škole nějaké Tvé oblíbené paní učitelce, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte. Jakmile to budou vědět dospělí, můžou Tě před nimi ochránit.

Když nás druzí šikanují, je přirozené, že se jich bojíme. Úplně chápu i to, že se Ti pak do školy nechce a je to velká úleva, když odejdeš. Něco takového bys ale zažívat neměla, je proto dobře, že to chceš řešit. Na konci dotazu ještě píšeš, že Tě už nic netěší, nevím s čím vším to máš spojené, jestli se šikanou, nebo jestli Tě trápí ještě něco jiného. Určitě bude fajn, když se i s tímto na někoho obrátíš a svěříš se mu. Můžeš třeba zavolat na naší Modrou linku, kde můžeme společně více probrat a vymyslet, co s tím.

Přejeme Ti hodně sil
Modrá linka

Šikana

dobry den aliku a kamaradi a ahoj vsem
Ja mam sakramentsky problem no.... vite oni me sikanujou ve skole a kvuli tomu ze hraju fortnajt a dost me to mrzi..:-( holki ve skole si mysli ze jsem trapnej a nechou se mou vuec ani mluvit a proste :-((((((((((((((((( a pri tom jsem docela normaly kluk a nechapu proc jim to ze ru hru hraju tak vadi. mamka s tim nic nedela a ani pani ucitelka si myslijou ze je to jedno ze to neni proble ze si jenom delaji srandu:-(( ale me to taok neprijde ani muj bff se semou uz nebavii a kluci z 9 tridy mi hodili svacinu do kosa a proste me sikanujou ale nikdo to nevidi a honza se semnou uz neka protoze se boji tech devataku ze ho zbijou aji ja se docela bojim ze me zbijou zatim me jenom hodili do kose a i pak moji svacinu :-((( promin jsem disgrafik

kluk, 10 let, 3. dubna

Ahoj,
je moc dobře, že si umíš říct o podporu v situaci, kdy Tě něco nebo někdo trápí. Mrzí mě, že si procházíš odmítáním, vysmíváním, dokonce Tě kluci i fyzicky napadli a berou Ti věci. To určitě není v pořádku a je potřeba to řešit.
Mamka s paní učitelkou to zatím braly jako spíš srandu, možná takové běžné provokování. Nevím, zda ví o všem, co se stalo, a také o tom, jak to prožíváš Ty i Tví kamarádi, totiž že máte strach a potřebovali byste od nich nějakou jasnou pomoc, zastání. Je důležité si o to umět aktivně upřímně říct, někdy je potřeba i opakovaně, aby věděli, že to nepřestalo a naopak se to stupňuje. Můžou promluvit s rodiči těch útočníků, řešit to i ve škole s ředitelem/ředitelkou, výchovným poradcem, metodikem prevence, příp. i školním psychologem, pokud ho tam máte. Těm všem se můžeš také sám svěřit, požádat je o podporu. Oni mají zodpovědnost za to, aby pro Tebe bylo ve škole bezpečno a nikdo Ti neubližoval. Můžeš dát přečíst také tuto zprávu mamce i paní učitelce, aby věděli, jak moc Tě to trápí.

Přejeme Ti brzkou podporu od blízkých,
Modrá linka

Šikana

Ve škole mi nadávají sprostě, o přestávkách chodím na záchody, aby mě nikdo neviděl jak plakám. Dávali mi připínáčky na židli. Řekla jsem to rodině, ale zkrátka nevím co dělat, Alíku poradíš mi prosím? ����

Holka 12 let. (), 21. března

Ahoj,

nejspíš se jedná o šikanu. Jde o chování, které trvá delší dobu, kdy někdo silnější-ať již fyzicky, psychicky či počtem - ubližuje někomu slabšímu. Je mně moc líto, že tady tohle ve škole zažíváš, zasloužíš si lepší jednání a mít ve škole kamarády. Neuvádíš, jak dlouho Tě spolužáci takto pronásledují, nepíšeš ani, co jsi už udělala pro to, aby to přestalo. Ano, řekla jsi to sice doma, to je dobře, ale nepíšeš, co bylo dál, co udělali rodiče a co Ti poradili.

To, co Ti ve škole dělají není správné a dít se to v žádném případě nemá. Takovému jednání je třeba zabránit, nejlépe hned v počátku. Hned na začátku takového jednání je dobré se okamžitě vůči nadávkám vymezit, nenechat si je líbit. Nikdo nemá právo Ti nějak nadávat, ponižovat Tě, dávat Ti na židli připínáčky. Pokud tuto situaci nezvládneš sama, je třeba, aby ses svěřila dospělým, tedy rodičům a učitelce. Ti už by se měli společně postarat o Tvé bezpečí, zasáhnout tak, aby se tato situace už nikdy neopakovala.
K takovému chování ve třídě by se měl vyjádřit i školní psycholog, pokud jej na škole máte. Můžeš se také obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz), lépe telefonicky, rádi se Ti budeme věnovat a poradíme, jak dál.

Přejeme Ti, aby škola přestala být pro Tebe místem, kde se uchyluješ na záchod plakat, moc Ti přejeme, aby se vše změnilo a Ty se mohla do školy i těšit.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku, jsem skoro furt ve stresu ve škole mě šikanují, říkají mi že jsem tlustý furt se mi smějí a já už nevím co s tím jedou mě i napadly dva kluci fyzicky šli jsme s tím na policii ale jelikož jemu i mě bylo 14 tak se to neřešilo ve škole jsem to řekl učitelce ale nic se nezměnilo i doma jsem to říkal, mamka říká ať si jich nevšímám a ať je neposlouchám jenže ono to nejde neposlouchat, když se semnou někdo chce bavit tak mu vždycky hnedka řeknou ať se sennou nebaví a začnou mi nadávat už si fakt nevím rady prosím o radu nebo jak to řešit předem Děkuji

kluk, 14 let, 3. března

Ahoj,
mrzí mě, že Ti ve škole kluci ubližují, psychicky i fyzicky napadají. Oceňuji, že se to snažíš řešit, mluvit o tom doma, ve škole s učitelkou, řešili jste to i přes policii. Zatím to však, bohužel, nevedlo ke změně k lepšímu. Někdy to trvá delší dobu a důležité je ve své snaze vytrvat, nikdo nemá právo Ti ubližovat a dospělí, kteří jsou za Tvé bezpečí zodpovědní, by to měli řešit. Pokud ne, můžeš se obrátit (sám nebo s rodiči) i na školního psychologa, metodika prevence ve škole, ředitele/ředitelku. Řešit to může i policie nebo školní inspekce. Neboj se vyzkoušet i další možnosti pomoci, je moc dobře, že si umíš napsat o radu. Zastat se Tě můžou i kamarádi, spolužáci. Přejeme Ti, abys ve svém okolí našel podporu a nebyl jsi sám na to, co Tě trápí.

Modrá linka

Šikana

Ahoj, chtěla bych se nejspíš jen vypsat, protože mě trápí, jak se chovají spolužáci k spolužákovi. Dalo by se říci, že ho šikanují. Už jsem mu psala zda mu chování spolužáků vadí, on mi napsal, že ne. Ale já vím, že mu to vadí a trápí se tím. Například mu házejí věci do koše, berou mu věci, ubližují mu fyzicky, atd. Chtěla bych mu pomoct, protože už to trvá dlouho (cca 1 rok). Je mi ho líto, mnohokrát jsem uvažovala, že dojdu za naší učitelkou na češtinu (na naší škole působí jako metodik prevence), mám k ní důvěru. Ale na druhou stranu se bojím tam jít za jeho zády, ale on tam jít nechce ani se ho nemusím snažit přesvědčovat, odpověď zní jasné NE. Nevím, co mám dělat, prosím pomozte mi, je mi ho líto.
Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za případné pravopisné či jiné chyby (z češtinářského hlediska), po napsání tohoto (této "zpovědi") se mi tak nějak ulevilo

holka, 14 let, 23. února

Ahoj,
moc oceňuji Tvůj zájem o spolužáka, dokážeš se do něho vcítit a chceš mu aktivně pomoci. Je moc dobře, že někoho takového ve třídě má. Už jen to ho může velmi podpořit, jsi tu pro něj, i když on sám zatím pomoc spíše odmítá, nebo si to, že by ji potřeboval, nepřipouští, možná je za tím i strach se vzepřít.

Souhlasím s tím, jak nad tím přemýšlíš a připadá mi jako další dobrý krok, probrat to s metodičkou prevence. Pak už je to na ní, jak by postupovala, ale mělo by se to řešit, často to nejde bez pomoci dospělých, kteří jsou za vztahy a bezpečí ve škole také zodpovědní. Věřím, že pomoc třídní učitelky a metodičky prevence, příp. i školního psychologa, pokud ho na škole máte, může být prospěšná. Můžeš za ní zajít sama za sebe, říct, co se děje, co je na tom Tobě nepříjemné, co by sis přála, aby se změnilo, jaké z toho máš pocity, jak to vidíš. To je v pořádku, protože věřím, že ani Tobě v tom není dobře, když vidíš, jak někdo někomu ubližuje. Neznamená to, že bys něco "žalovala" nebo vyzradila. Můžeš to probrat také se svými rodiči.

Vnímám, že už to, žes to dokázala napsat nám, Ti ulevilo, podobný efekt by mohlo mít i svěření se dospělému v okolí, který by to navíc mohl pomoci i řešit.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
chtěla bych se Vám svěřit s jedním mím problémem a požádala bych o vaší radu. Na začátku tohoto školního roku k nám do třídy nastoupila nová holka. Na první pohled vypadala jako celkem ok holka. Mýlila jsem se. Asi dva týdny po začátku jsme se třídou jeli na výlet do Brna. Předtím si mě ta holka přitáhla někam do koutku a řekla mi, že jestli s ní celý den nebudu v dvojici na tom výletě, tak řekne naší učitelce, že jsem někoho nějak šikanovala, i když to není vůbec pravda. Můj mozek byl před páru měsíci na tom velmi špatně, takže jsem tu holku poslechla.. Potom to začínalo být horší.. Měla jsem berle a ona mi zatáhla za bundu a málem jsem spadla ze schodů. Šli jsme do školy a ona byla hnedka za mnou s míčem a velmi silně mi ho praštila do hlavy. Hodně to bolelo. Jednou mi málem ukradla mobil. Nebo třeba mi jentak vzala mojí ruku a začala mi jí šíleně hodně mačkat (kolem žil) pokud bych měla říkat všechny věci které mi udělala, tak tu jsme hodně dlouho.. Začínala jsem mít deprese. Několikrát jsem si vzala nůžky a stříhala jsem si s nimi ruku. Ani nevím proč. Pololetní test z matematiky jsem napsala na 3. Měla jsem chuť skočit z okna. Aktuálně mám téměř každý den deprese. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 31. ledna

Ahoj,
je moc dobře, že pro sebe hledáš pomoc v situaci, kdy Ti už dlouho ubližuje holka ze třídy. Z mého pohledu je potřeba její chování co nejdříve zastavit, aby se už neopakovalo. Sama píšeš, jak Ti ze všeho není dobře, trpíš depresemi a dokonce jsi si nůžkami stříhala ruku. Nedivím se, že díky ní máš špatné myšlenky, nedařilo se Ti v matematice a celkově se to nelepší.

Myslím, že je potřeba, aby vše věděl někdo dospělý. Měli by to vědět Tvoji rodiče a také třídní učitel/ka nebo školní psycholog/žka pokud ho/ji ve škole máte. Není na tom nic špatného, že se jim svěříš, protože jsou dospělí a mají více možností, jak to zastavit. Ubližování a šikana většinou nepřejde sama, naopak se spíše zhoršuje a zesiluje. Podpořit by Tě mohli i ostatní spolužáci, kteří určitě také něco vnímají a mohou se za Tebe postavit, pokud jim řekneš o pomoc.

Jestli by Ti to připadalo užitečné, nabízíme také, že můžeš zavolat nebo chatovat k nám, na Modrou linku, kde můžeš vše probrat více s pracovníkem linky důvěry a hledat možnosti, co a jak pro sebe ještě udělat.

Přejeme, aby se vše brzy vyřešilo.
Modrá linka

Šikana

Ahojky,
díky za odpověď ale mám další dotaz.
Ve škole je jedna holka, která mě, když byl sběr papíru a my přišly moc brzo a čekali jsme tam (byla tam i ona) a ta mrcha mě tahala za kapucí (měla jsem bundu) po celé škole, aneb chodbách, schodech,...
A ta samá holka mi ukradla jednu věc (petshop psa, a ne, nesbírám je, jen si ostatní myslí že mám "vzácného"). A jinak se mi pořád posmívala a ještě občas posmívá, třeba že mám něco špatně a přitom to stejně bylo správně.
Připadá Vám to jako šikana? :(

holka, 12 let, 31. ledna

Ahoj,
takto na dálku je pro mě těžké jednoznačně říct, zda jde o šikanu nebo ještě ne. Ale myslím, že to není rozhodující. V každém případě to, že Tě dívka, o které píšeš, tahala za kapuci a navíc Ti ukradla petshop psa a také se Ti posmívá, je špatné a dělat by to neměla. Aby se to nezhoršovalo a neopakovalo, měl by o tom vědět někdo dospělý. Nejlépe rodiče i učitel/ka nebo výchovná poradkyně, případně školní psycholog, pokud ho máte. Jestliže to totiž té dívce bude procházet dál, je pravděpodobné, že bude svoje nevhodné chování opakovat a zhoršovat. Dospělí mají naopak mnohem více možností, jak situaci řešit a škola je povinna zajistit Ti bezpečí.
Můžeš také poprosit své kamarádky a kamarády ve škole, aby Tě podpořili, kdyby si zase něco ta holka dovolovala. Někdo z Tvých přátel také může jít s Tebou za učitelem nebo školním psychologem, abys na to nebyla sama.

Přejeme, aby se vše brzy vyřešilo.
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
zažívala jsem jako malá šikanu nejspíš a nemůžu na to teť přestat myslet. Odehrávalo se to takhle: když jsem přišla do školy tak mi jeden kluk hned od první třídy začal říkal posměšky narážky na můj vzhled a pak mi tak začali říkat i ostatní a mě to bylo líto po 1 měsíci do mě začal kopat bouchat do mě pěstmi a já jsem se nedokázala obránit protože jsem nikomu nechtěla ublížit a nechtěla jsem ani žalovat. Trvalo to vše do 3 třídy a ve čtvrté to skončilo protože šel na druhý stupeň. Byla jsem hodně dlouho bez kamarádů, chodit usměvavá do školy jsem nezvládla, byla jsem v ústraní, apd.... A moje otázka tedy zní jak mám na to přestat teť myslet když to je už taková doba co se mi to odehrálo?
Děkuji za přečtení a byla by jsem ráda i za odpověď.
S pozdravem Žížala123.

holka, 12 let, 25. ledna

Ahoj Žížalo,

je mně líto, že jsi na začátku základní školy poznala šikanu, jak psychickou, tak fyzickou. Co tenkrát bylo důležité udělat, bylo vymezit se vůči jeho chování, ukázat mu své hranice a nenechat si to, co Ti ten kluk dělal, líbit. Pokud bys to sama nezvládla, bylo na místě obrátit se o pomoc k dospělému, ať už učitelce, či rodičům, aby šikanu řešili. V žádném případě nejde o žalování.

Ovšem toto je za Tebou, nyní Tě nikdo nešikanuje, a přesto na to, co se dělo, nemůžeš zapomenout. Takové události, které nás potkají, mohou zůstat uložené v podvědomí, a mohou se tedy čas od času vynořit, tím spíše, že šikanu nikdo neřešil a zůstala tedy jako by neuzavřená. Tvoje myšlenky jsou něco, co můžeš Ty sama ovlivnit. Když těm myšlenkám, které nechceš mít, nebudeš věnovat svoji pozornost a svoji energii, tak, jak přišly, zase odejdou, třeba jako mraky na obloze. Časem přicházet přestanou.
Pokud bys to sama nezvládla, bylo by fajn, svěřit se rodičům nebo popř. školnímu psychologovi, máte-li ho na škole.

Přejeme Ti už jen a jen pozitivní myšlenky, které Tě budou těšit, ty si hýčkej.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku, když jsem Ve škole tak mě vždycky bouchání do hlavy a mě to hodně bolí a stal jsem se nejšikovanější. A když to chci říci Paní učitelce tak my řeknou ať si přečtu co je na dveřích a tam se píše že nesmíme to oznámit a jestli chceme žalovat nebo říct tak musíme jinam. Už to trvá dlouhou dobu dneska se to stalo. Tak jsem se chtěl už obrátit na Poradnu. A prý je provokují tak proto mě Šikanující. Ale jenže to není pravda.
Vždycky doma mi je potom špatně. Je jím asi 9 až 10 let. Prosím o odpověď.

ANDÍLEK2009

kluk, 9 let. ANDÍLEK2009, 3. ledna

Ahoj Andílku,

zdá se, že se ve Tvém případě opravdu jedná o šikanu, pokud Tě vrstevníci bijí. Nikdo nemá právo Ti ubližovat a bít Tě. Nepíšeš, jak na bouchání reaguješ, zda se umíš vymezit, ohradit vůči agresorům, což je třeba zejména, když něco takového začíná. U šikany nelze hovořit o žalování, pokud nedokážeš sám usměrnit ta děcka, co Tě bijí, je třeba, aby ses obrátil na někoho dospělého. V první řadě jsou to rodiče, vůbec neuvádíš, zda jsi s nimi o tom, co zažíváš ve škole, mluvil. Oni mohou zakročit u učitelky, dochází-li k šikaně na škole. Stejně tak můžeš učitelku oslovit i Ty sám, protože není v pořádku, aby Ti někdo ve škole ubližoval, a aby Ti pak doma bylo špatně.

Provokovat šikanující můžeš i podvědomě (to znamená, že Ty sám si nejsi vědomý toho, čím dráždíš ostatní). Máš-li ve třídě nějakého dobrého kamaráda, mohl by Ti v tomto pomoci, stejně jako učitelka, která vás všechny a atmosféru ve škole dobře zná. Nejdéle a nejlépe Tebe a Tvé jednání a způsob uvažování znají rodiče, prober tedy s nimi pečlivě, v čem může spočívat to, že ses stal obětí šikany.

Přejeme Ti zklidnění atmosféry ve škole, držíme pěsti.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku a jeho kamarádi,
Mám kamaráda - Ríšu je mu 13 a chodíme do stejné školy. Je to skvělý kluk. Včera říkal, že ho pomlouvají spolužáci. Řekla jsem mu, že tu budu pro něj a že to vyšumí. Dneska jsme si spolu psali a zdál se mi nějaký zamlklý. Zeptala jsem se ho jestli se něco stalo.. prý to nemám řešit. Bylo vidět ze zpráv, že je smutný. Říkala jsem mu ať mi to řekne a odpověď byla stále stejná: Neřeš to.. nechci tě zatěžovat, jsi hodná ale fakt ne. Věděla jsem, že z něho nic nedostanu... Napsala jsem kamarádce, že o něj mám strach a nechci aby byl smutný. Odpověděla, že možná ví proč. Poslala mi screenshot. Byli na něm zprávy z Tellonymu a nebyli hezké...„Ty si furt říkáš proč se s tebou nikdo nebaví ale když si myslíš jak si hezkej a namyšlenej. Prostě třeba odejdi z té naší třídy, chybět nám nebudeš!“
„ Nikdo tě v naší třídě nemá rád tak odejdi“
„K Vánocům bys mohl odejít z naší třídy kryple čů*áckej“ (Omlouvám se, ale takhle je to tam napsáno...) atd. Je to anonymní, takže se neví kdo to psal.
Chci mu pomoct.. ale nevím jak. Já chodím do primy a on do sekundy. Moc se s jeho spolužáky neznám. Jsem z toho na dně. Ríša říká, že si za to může sám (nevím jak to bylo). Ale i kdyby něco takového udělal tak si myslím, že tohle je moc. Mohu mu nějak pomoci? Nechci aby byl smutný... :(

Vaše Páťa

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj Páťo,

je hezké, že chceš svému kamarádovi pomoci. To nejdůležitější, co pro něj můžeš udělat, už vlastně děláš - být jeho kamarádkou, podpořit ho, mluvit s ním o tom, co prožívá, jak se cítí, co by potřeboval. Také se můžeš svěřit svým rodičům a požádat je o podporu, mluvit s nimi o tom, co je možné pro kamaráda udělat. Případně se můžeš obrátit rovnou na někoho dospělého ze školy, komu věříš, například na školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, na třídní učitelku svou či kamarádovu nebo jakoukoli jinou paní učitelku, pana učitele. Této osobě můžeš dát najevo, že víš, že se kamarádovi děje něco, co by se mu dít nemělo a že se ve své třídě necítí dobře.

Přejeme Tobě i kamarádovi klidný advent.
Modrá linka

Šikana

Spolužáci jsou ošklivý a posílají mně výhružne dopisy pomlouvají a podobně co mám dělat

Ahoj z Modré linky,

pokud Ti spolužáci vyhrožují, je třeba svěřit se někomu dospělému, komu věříš a kdo by Ti mohl pomoci. Mohou to být rodiče či někdo jiný z rodiny, nebo oblíbená paní učitelka, školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. Když se na takovou osobu obrátíš a dopisy jí ukážeš, může začít situaci se spolužáky řešit.

Přejeme ti, aby se Ti dostalo pomoci.
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
nevím co mám dělat. Od 6. třídy do teď (9. třída) zažívám psychickou šikanu téměř od všech "spolužáků". Moji "kámoši" mě nechali a přešli na stranu šikanátorů. Učitelka s tím nic nedělá a táta mi řekl, že se mám bránit, ale to je nadlidský úkol. Musím sedět vepředu sám a k tomu mě začali mlátit do hlavy, když se vyučující nedívá. Cítím se strašně opuštěný a ignorovaný všemi :C.
Nejhorší je, že všechno bylo v pohodě než do 6. třídy přišla bývalá půlka 5.C (byli nejhorší v prospěchu a proto je rozdělili do A a B) a k nám přišel největší arogant a všechno se rozpadlo. PS nenávidím svůj život, psychicky to zřejmě nedávám a život se mi hroutí před očima. Co mám v této situaci dělat?? :C

kluk, 15 let, 4. října 2018

Dobrý den z Modré linky,
je moc dobře, že píšete. Přestože popisujete jen část toho, co se Vám děje, představuji si, že to pro Vás nejspíš vůbec není jednoduché a nedivím se, že jste z toho psychicky vyčerpaný.
Musím říct, že to, co píšete, působí dost vážně. Šikana je obtížně řešitelná jednotlivcem, kdy stojíte proti několika lidem (navíc se zdá, že možná sám). Proto Vás chci povzbudit, abyste se nenechal odradit laxností učitelky a znovu zaměstnance školy alarmoval ohledně toho, co se děje, a že potřebujete pomoct. Jsou tam od toho, především by se situací měl naložit třídní, dál pak školní psycholog, výchovný poradce nebo i ředitel.

Kdybyste potřeboval situaci víc do hloubky probrat, je možné zavolat na kteroukoli linku důvěry - včetně té naší nebo třeba Linky bezpečí.

Přejeme hodně sil ve vyhledání pomoci a brzké zklidnění situace.
Modrá linka

Šikana

Ahoj, ve třídě mi nadávají že jsem socka a já si nevím rady co mám dělat. Pomozte mi prosím

kluk, 13 let, 27. července 2018

Ahoj,
je mi líto, že Ti ve třídě nadávají, věřím, že je to nepříjemné. Pokud se Ti někdo posmívá, někdy pomůže jejich jednání zkusit ignorovat do té doby, než to "posměváčky" přestane bavit. Neboj se dát najevo, že Ti to vadí, neboj se ohradit, ať s tím přestanou, zároveň se nenech vyprovokovat k něčemu zbrklému. Zastat se Tě může také nějaký kamarád ve třídě, abys nebyl proti ostatním sám. Pokud by to nepřestalo (nevím, jak dlouho už to trvá), je namístě říct o tom třídní učitelce a metodičce prevence, nebo to řešit se školou přes rodiče. Někdy je potřeba, aby se do řešení vložili dospělí, jejichž slovo může mít větší váhu. Svěřit se můžeš také školní psycholožce, pokud jí ve škole máte. Ta pracuje s kolektivy třídy a mohla by pomoci tento problém vyřešit.

Neboj se říct si ve svém okolí o pomoc tak, jako jsi to zvládl u Alíka. Je důležité v tom nezůstávat sám.

Přejeme hezké prázdninové dny,

Modrá linka

Šikana

Ahoj, chtěla bych pomoct své kamarádce. Ve škole jsme se koukali na film, kamarádka Viky nás napomenula, protože jsme si nahlas povídali. Když Viky vyslovila ať jsou zticha, kluci na ni začli nadává např. ,,Drž hubu Vikyno". Často jí berou věci z lavice, naposledy to bylo to, že 6 lidí jí vzali notýsek, přečetli si ho a následně tam něco napsali. Říkala jsem jí, ať si jich přestane všímat, ale ona to nedokáže. Vím, že až znovu nastoupíme do školy, bude to pokračovat. Jak docílit toho, aby si na ní nedovolovali? Moc děkuji.

Aneta, 12 let, 30. června 2018

Ahoj,
oceňuji, že Ti záleží na své kamarádce a ráda bys jí pomohla, aby jí ostatní neubližovali. Teď jsou prázdniny a můžete si od nepříjemných narážek a chování spolužáků odpočinout. V září si o tom můžete popovídat s paní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Můžete požádat o podporu také rodiče, kteří by se mohli kamarádky zastat. Je důležité nebýt v tom sám a nebát se to řešit, pokud provokování nepřestane.

Hezké letní dny,
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
Ted ́ skoro pořád jenom brečím kvůli tomu, že chci přestoupit na jinou školu, ale nevím, jak to mám říct rodičům, důvod proč chci přestoupit je tento: polsední dobou mi všchni ve třídě říkají, jak jsem divná, že nevypadám hezky, že nemám kamarády, že jsem blbá, jiná atd. A říká mi to i moje (asi už bývalá) nejlepší kamarádka. Rodiče vůbec o tom nic neví, že mi to ostatní říkají. Ani ve třídě vlatsně vůbec nezapadám do kolektivu, holky ze třídy mi i říkají že jsem kráva, slovo na p... a mě už to nebaví, já chci aby mě nechali..... Já to další 3 roky na téhle škole psychicky nezvládnu. Všichni ve třídě na mně vyhledávají úplně všechny chyby – že šptaně chodím, že špatně tancuju, že mám blbý hlas a to co ani není pravda. Kvůli tomuto případu se mi i více tvoří akné, jelikož se bojím že mi něco dalšího někdo řekne. A chtěla bych přestoupit na soukromou školu, ale vůbec nevím jak to mám rodičům vysvětlit, aktuálně nemám žádného kamaráda/kamarádku kterému bych se mohla s tímto svěřit. Pomozte mi prosím. Předem děkuji za odpověd ́.

holka, 13 let, 23. června 2018

Ahoj,
je dobře, že jsi napsala, že pro sebe hledáš pomoc a podporu v těžké situaci. Není v pořádku, že se Ti ve škole takto smějí a ubližují Ti a bylo by dobré, kdybys v sobě našla sílu se bránit. Je důležité, aby se o tom dozvěděl někdo dospělý ve Tvém okolí, který se Tě může zastat. Třídní učitel/ka, školní psycholog, metodik prevence, rodiče. Trvá to už asi dělší dobu, měli by o tom vědět rodiče, aby Ti mohli pomoci a řešit to se školou. Nikdo nemá právo Ti takhle ubližovat a věřím, že přestup na jinou školu není jediné možné řešení. Pokud se stydíš o tom mluvit, můžeš to zkusit sepsat do dopisu nebo e-mailu a ten pak dát někomu ze jmenovaných, možná máte ve škole schránku důvěry, můžeš to zkusit i přes ní.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Šikana

Ahoj, mojí kamarádku ve škole šikanují a nechce o tom nikomu říct mám o ní velký strach protože se kvůli tomu začala řezat a ubližovat si, poraďte mi prosím co mám dělat.

holka, 13 let, 12. června 2018

Ahoj,

je mně moc líto, s čím se potýkáš Ty a zejména Tvoje kamarádka. Moc se mně líbí, že ti osud Tvé kamarádky není lhostejný, záleží Ti na ní a na tom, aby byla spokojená a v pohodě. Se šikanou je to tak, že je třeba ihned v začátku se bránit. Vymezit se vůči šikaně, ohradit se, odmítnout ji. "Odvaha" šikanujících a chuť v šikaně pokračovat narůstá, když se oběť (tedy šikanovaný) nijak nebrání a vše si nechá líbit. Pokud šikana dál pokračuje nebo se dokonce stupňuje, pak je nutné se někomu svěřit. Proto je velkým problémem to, že Tvá kamarádka o tom, co se jí děje, nechce nikomu říct. Někdy stačí mít pár dobrých kamarádů, kteří se za šikanovaného postaví a je pokoj. Jindy je ale třeba obrátit se na někoho dospělého (rodiče, učitelku, trenéra) a svěřit se jim.

Píšeš, že se začala kvůli tomu sebepoškozovat. To jí samosebou nepomůže, jen ještě více ublíží. Potřebuje pomoc někoho dospělého, a nejlépe i psychologa. Máte-li psychologa na své škole, může se obrátit na něho. A jak jí můžeš pomoci Ty? Pomáháš už tím, že jsi její kamarádka a myslíš na ni, máš pro ni čas, empatii. Sdílíš s ní, to je podstatné. Můžeš jí dát přečíst naši odpověď a podpořit ji v tom, aby vyhledala pomoc u dospělých. Ostatně i Ty můžeš o šikaně kamarádky říct učitelům ve škole, mají povinnost se tím zaobírat. Pokud byste s námi Ty nebo kamarádka chtěli více probrat situaci ve škole, či téma sebepoškozování, bylo by lepší, kdybyste se na nás spolu obrátily třeba telefonem, skype či na chatu. Vše o nás najdete na našich stránkách www.modralinka.cz. Ovšem zásadní bude vyhledat pomoc někoho dospělého, jak už jsme napsali, kamarádka má na to plné právo.

Přejeme vám, abyste našly odvahu a energii proti šikaně zakročit a vyhledat tu správnou pomoc.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku. Ve škole mám už delší dobu problémy se spolužáky. Velice vulgárně mi nadávají, berou mi věci a schovávají mi je,fakují mě a shazujou mě na zem, občas do mě i kopou a další podobné věci. Postupně se to ale zhoršuje a zhoršuje, a já se ráno bojím jít do školy. Myslíš si, že je tohle šikana? Já si totiž nejsem jistá. Když jsem o tom řekla učitelce, řekla mi, že si to musím vyřešit sama. Co mám podle tebe dělat?

Milá Kláro,
nevím, kolik Vám je let, proto radši budu vykat. Je moc dobře, že píšete, že se obracíte na pomoc. Je to zcela na místě, protože takto se k Vám nikdo nesmí chovat. Už jen to, že se bojíte jít do školy, je něco, co by dospělí měli brát vážně. Fyzické násilí, které popisujete, je naprosto nepřijatelné. Zasloužíte si pomoc, aby to přestalo a Vy jste se mohla ve škole cítit bezpečně.
Je mi líto, že tím teď procházíte, a i to, že Vám učitelka nepomohla. Určitě to stálo odvahu, říct někomu, co se děje. Takové věci nelze řešit sama, měli by se do toho vložit dospělí. Obraťte se na kohokoli, komu věříte - rodiče, jiného učitele, školního psychologa. Je možné jim ukázat i tyto zprávy. Kdyby nezačali jednat, klidně postupujte dál, dokud se situace nezačne řešit co nejrychleji.
Obrátit se pro podporu můžete i na naší linku - po telefonu nebo chatu, kde můžeme vše víc do hloubky probrat.

Přejeme hodně štěstí
Modrá linka

Šikana

Ahoj 1 nebo 2 jsem vám už o sobě napsala na téma šikana. Je to asi půl roku moc jsem se snažila držet se vašich rad a na měsíc to snad i pomohlo, ale pak se to zhoršilo je mi hůře než dříve řekla jsem to učiteli ten vynadal těm lidem co mě fyzicky napadali a vyhrožovali, ale oni to po té ještě zhoršili ted se bojím školy a bojím se že to už sama nevyřeším. Nyní mě napadají fyzicky a bojím se ž mě fotí když třeba brečím a tak... a zveřejnují mě na sociálních sítích. Strapnují mě poplouvají,vyhrožují,bijí,provokují,schovávají mi věci a berou mi je,ale pak mi je vrátí,řvou na mně zakazují mi čumět a nic nesmím poslouchat,smějí se mi a nevím co ještě dá se ještě něco dělat?

Poznámka: vždycky vypadám vina já, protože se šklebím když se bojím to mi prostě cukají koutky úst nahoru a málem se směji... zítra se to bude vyšetřovat na škole a co bude dál? obávám se že to bude horší.Moji rodiče se taky obávají jsou moc milí. Máma brečela když se to dozvěděla co když to dopadne jinak než by mělo co si počne moje maminka nad takovou špatnou dcerou?
Prosím dá se ještě něco dělat?
Pomozte mi prosím.
Táta napsal zástupkyni a ta mě nemá v oblibě nejsem zrovna dobrá v matematice..
Bojím se jak bude reagovat.

Říkajte mi Verča .

holka, 12 let, 15. května 2018

Šikana je špatná věc. Píšeš, že se to bude ve škole vyšetřovat a to je dobře. Dokud ve škole neskončí vyšetřování, tak se těžko radí. Napiš, jak vyšetřování dopadlo, zda byla přítomna i policie a jaký postih byl udělen agresorům.
S rodiči prober možnost, že bys přestoupila na jinou školu. Nový kolektiv by ti mohl pomoct.

Šikana

Zdravím. Chtěla bych rozjet nějaký projekt pro základní školy ohledně šikany. Vím, že takových je už mnoho, avšak si myslím, že ve většině případech je to podané úplně stejně. Prostě takovéto, že šikana je hlavně o tom, když někdo někoho mlátí a dítě to musí nahlásit. A to je všechno. Chtěla bych to podat jinak, mluvit z vlastních zkušeností a zkušeností mých přátel. Nešla bych do toho sama, plno přátel by se přidalo. Přála bych si dětem nastínit, že šikana má mnoho podob a mají různá řešení. Bohužel vím, že to není tak jednoduché zrealizovat něco takového. Chtěla bych to začít sestavovat někdy o letních prázdninách a v novém školním roce projekt zahájit. A přišla jsem poprosit o radu, jak začít. Napadlo mě založit si nějaké webové stránky, sdílet je a třeba by si toho všiml někdo, kdo by mi mohl pomoct. Jsem si vědoma toho, že to není jen tak a je to na dlouhou trať.

Xuxumber, 16 let, 9. května 2018

Ahoj,

je fajn, že jsi takto iniciativní a aktivní v tom, co by Tě mohlo bavit a zároveň mohlo být užitečné i pro ostatní. Zároveň přemýšlíš, jak začít, uvědomuješ si, že to nebude jen tak. Komplikaci pro takovéto podnikání vidím v tom, že je Ti 16 let a nemáš pro vedení programů potřebné vzdělání (sociální, psychologické, pedagogické). Školy si pro realizaci prevence vybírají ověřená sdružení, která fungují pod odborným vedením. Bylo by tedy fajn, kdyby někdo Tvojí snahu zaštítil. Mohli byste se prozatím s kamarády připojit k nějaké již zavedené iniciativě a tam realizovat své nápady a pomáhat vytvářet programy. Můžete zkusit zkontaktovat organizace ve svém okolí, které preventivní programy nabízejí. Věřím, že by mohly ocenit vaši aktivitu a možnost využít svou vlastní zkušenost, která by žákům mohla být blízká. Třeba by bylo možné domluvit nějakou formu dobrovolnictví nebo brigády. Po domluvě s třídním učitelem nebo školním psychologem by třeba bylo možné vytvořit nějakou skupinu i přímo v rámci školy, která by se pravidelně scházela a vymýšlela různé aktivity pro ostatní. Věřím, že když ve své snaze a nadšení vytrváte a oslovíte ty správné lidi, někdo z dospělých vaši aktivitu ocení a podpoří vás.

Držíme vám palce,

Modrá linka