Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj alíku mám takoví problém je to spíš otravný ale mě to vadí ta věc je že mi hodně(skoro všichni)spolužáci říkají úchile a nevím co to znamená (už jsem si to vyhledal ale nepochopil jsem to) protože když se jich zeptám co to vůbec znamená tak odpovědí že nebudou odpovídat a ještě mě seřvou;-(:-(

  kluk, 11 let, 13. února

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že ti vadí chování tvých spolužáků vůči tobě. Ty ti říkají slovem, kterému nerozumíš. A celkově nerozumíš tomu, z jakého důvodu ti tak říkají a co mají na mysli. Slovo „úchyl“ má více významů a obecně označuje někoho, kdo se něčím „odchyluje“, tedy liší od toho, jak to je běžné. Ale proč spolužáci používají právě tohle slovo a jaký to má tedy pro ně význam ti nemohu napsat. Z toho, co píšeš, tak se domnívám, že ani oni sami to dobře nevědí a prostě používají slovo, kterému nerozumí a důvodu proč ho používají vůči tobě, také ne. Z tohoto důvodu bych ti doporučila abys to zkusil spíš ignorovat. I když ti rozumím, že ti to není příjemné a vadí ti to, nejlepší bude, když na to nebudeš nijak odpovídat. Zkus dělat jako kdyby jsi to neslyšel. Myslím si, že hlavní smysl toho, proč ti tak říkají, je provokovat, možná tě chtějí jen urážet. Ale určitě tím nechtějí sdělit něco o tom jestli takový jsi či nejsi. Oni sami to nevědí a nemají v tom tedy žádnou pravdu. Je možné, že je v tvém chování něco, čemu spolužáci nerozumí a přijde jim to „divné“ či odlišné od jejich chování. Možná jsi v něčem pro ně jiný. Ale to je v pořádku. Každý člověk je osobitý a má na sobě něco, co se druhým líbit může a co nemusí. Důležité je umět přijmout sebe samé takoví jaký jsme. Zkus se soustředit na ty spolužáky, se kterými se bavit můžeš a se kterými máš dobrý vztah. A těch ostatních si zkus nevšímat. Sám pro sebe pak můžeš zkusit porozumět tomu, v čem jsi pravděpodobně pro druhý jiný. Třeba se na to zeptej vašeho školního psychologa. Ale nijak to pak nemusíš vysvětlovat těm druhým. Je to důležité jen pro tebe samotného. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Cítím se na hraně kvůli šikaně

  Dobrý den poradno, já se omlouvám, že zase píšu tady podobné věci, ale cítím se hodně na hraně. Kdybych to shrnula celkově, tak je to jako minule, ale teďka už nevím co mám dělat. Je to tak, že prostě ti pitomci jsou na mě zasedlí, nevím jestli to dokážete pochopit. Je to tak, že prostě když řeknu něco špatně, tak se mi budou smát, když udělám něco špatně, tak mi budou i někdy nadávat. Já prostě nevím co proti mě mají. Já se snažím tam vycházet s ostatními, ale oni mi dělají jen problémy. Říká se, že když se nám něco nelíbí měli bychom tomu dotyčnému říct, ale u mě to nefunguje, já jsem třeba jedné holce řekla, že je jako dobrá, ale někdy ji třeba nechápu a tak, že třeba je to z mé strany, ale ona se mi vysmála a řekla to všem holkám a začali o mně zase debatovat. Pořád mě v něčem musejí provokovat. Pak další věc je tu, že prostě já když udělám něco špatně, tak to přijmu a omluvím se za to, ale někdy se mi zdá, že tu vinu také házejí na mě, možná jsem to fakt udělala já, ale někdy je to tak, že to není vůbec pravda.
  Já prostě někdy se cítím v depresích a stresech a prostě někdy večer brečím (když je to fakt na mě moc, tak přemýšlím o smrti), snažím se zaměřit na budoucnost, abych se jim mohla jednou také vysmát, ale také jsem kvůli tomu ztratila něco. Předem děkuji a zároveň se omlouvám, že vás pořád obtěžuji.

  Holka, 7. února

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  ve své další zprávě Alíkovi píšeš o tom, jak se máš ve škole. S tím, jak se k Tobě chovají spolužáci, se nic k lepšímu nezměnilo, a navíc jsi už bezradná a cítíš se na hraně.

  Věřím, že je to moc náročné. Nedivím se, že prožíváš stres, deprese, že pláčeš. Píšeš také, že přemýšlíš o smrti. Takové myšlenky by v podobně náročné situaci možná přepadly kdekoho. Je proto určitě dobře, že si říkáš o pomoc.

  Moc bych Ti přála, aby se Ti ve škole dařilo lépe. Píšeš, že nevíš, co máš dělat. Oceňuji, že jsi zkoušela různé cesty, jak situaci zlepšit. Nevím ale, jestli jsi zkusila i něco jiného, než co píšeš ve své zprávě, například to, co Ti Alík doporučoval v minulých odpovědích. Teď totiž opravdu nejvíce pomůže obrátit se na někoho dospělého, například třídního učitele, metodika prevence, výchovného poradce nebo školního psychologa. Ti by se měli postarat o to, aby se Ti ze strany spolužáků nedělo to, co píšeš. Stejně tak by Ti měli pomoci Tvoji rodiče (pokud je to možné), kteří se také mohou na školu obrátit. Přemýšlela jsi o tom, že by ses jim svěřila a poprosila je, aby Ti pomohli celou věc se školou začít řešit? Můžeš také kontaktovat přímo na Modrou linku, Lociku apod., kde je možné vše probrat více do hloubky.

  Ráda bych Tě podpořila v tom, abys našla sílu situaci některým z popsaných způsobů řešit. Bojím se totiž, že když to Ty sama neuděláš, situace se zlepšovat nezačne, spíše naopak.

  Kdyby Ti bylo opravdu těžko a myšlenky na smrt byly silné, je nejlepší volat přímo Linku důvěry - třeba Linku bezpečí 116 111, nebo Linku pro rodinu a školu 116 000, vše zdarma a nonstop.

  Přejeme Ti, aby se vše proměňovalo k lepšímu,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahojky už je to můj druhý dotaz .Doufám že nevadí že je to dotaz od mojí kamarádky.
  Moje kamarádka je šikanována nějakýma deváťákama. Už jí dokonce rozbili i láhev na pití. O šikaně se bojí říct učitelce a rodičům. Už si zjistili do jaké a kam chodí do třídy dokonce už na ní čekají u popelnic kolem nich jezdí do školy a domů.
  A tak doufám že byste jí mohli pomoci jako mě.
  Předem děkuji ❤️

  holka, 11 let, 13. listopadu 2023

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, je od tebe moc pěkné, že se zajímáš o to, jak pomoci své kamarádce. Největší pomoc pro kamarádku bude motivovat jí k tomu, aby se někomu dospělému s tím, co se jí děje, svěřila. Zkus jí říci, aby na to nezůstávala sama. Měla by vědět, že to, co se jí děje je vůči ní nespravedlivé, není to dobře a zaslouží si podmínky ve škole, ve kterých se bude cítit dobře. Ve škole by měly být osoby, které vědí co dělat v takových případech a jak tvé kamarádce prakticky pomoci. Zkus jí motivovat k tomu, aby se svěřila učitelce, pokud jí důvěřuje. Druhou možností je také to, abys jí nasměrovala na náš chat. Je to chat, který pomáhá dětem v podobných situacích. Děti se na nás mohou obracet s jakýmkoliv problémem a svěřit se s tím, co je trápí. Chat je anonymní, což může dát mnoha dětem odvahu o tom, co se jim děje, promluvit. Třeba by to mohl být dobrý, první krok pro tvou kamarádku. Najde zde dětské poradce, kteří s ní situaci podrobně rozeberou, podpoří jí a motivují jí k tomu, aby si našla pro sebe další pomoc. Pomůžou jí vymyslet, kde by to nejlépe mohlo být, jaké jsou její možnosti. Chat najde na www.detstvibeznasili.cz, je otevřený každý všední den, od 13ti do 17.30ti. a v sobotu od 9.00ti do 13.30ti. Tak se nám může ozvat. Držím vám oběma palce, Poradce Centra Locika

  Šikana

  Šikana spolužáka

  Milý Alíku,
  mám spolužáka, který má ve třídě velký problém. 4 kluci ho šikanujou a hází po sobě věcmi, řvou po sobě sprostě, hází si věci do koše atd. Děje se to každý den a mě to hrozně mrzí. Mluvili o tom ti kluci a ten kluk s třema učitelkama i panem ředitelem, ale nepomohlo to. Nevím, jestli jim já můžu nějak pomoct a nebo jim jen říct co mi napíšeš. Už předem děkuju.:-(

  Dorča, 9 let, 1. listopadu 2023

  Ahoj Dorčo,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se na Alíka obracíš. Určitě není v pořádku, pokud Tvého spolužáka kluci ze třídy šikanují. Je od Tebe moc hezké, že Ti není jedno, co Tvůj spolužák prožívá a hledáš způsob, jak mu můžeš pomoci. Z Tvých řádků vnímám, že jsi empatická dívka. Zkouším si představit, jaké to pro Tebe musí být každý den vidět, jak je někomu jinému ubližováno. I to, jak se v danou chvíli cítí sám Tvůj spolužák. Dokážu si představit, že by mu mohlo pomoci, pokud bys mu zkusila vyjádřit svou podporu. Myslím, že mu může dodat sílu, pokud bude vědět, že na celou situaci není sám a je tu někdo, komu záleží na tom, co se mu děje.
  Je dobře, že pan ředitel i učitelky šikanu ve třídě řeší. Píšeš ale, že to nepomohlo. Pokud si všímáš, že šikana spolužáka stále probíhá, napadá mě, že ve chvíli, kdy k ní dochází, se můžeš spolužáka zkusit zastat. Ukázat tak, že jsi na jeho straně a že s chováním kluků nesouhlasíš. Můžeš zkusit říct i jim samotným, že není správné jeho věcmi házet, řvát na sebe apod.
  Někdy ale může být náročné se klukům, kteří druhé šikanují, postavit úplně sama. Věřím, že pokud čtyři kluci po třídě řvou sprostě a hází věcmi, může z nich jít i strach. Chtěla bych Ti dodat odvahu v tom, abys o všem informovala někoho dospělého, který by vše mohl vzít do svých rukou a spolužákovi se pokusit znovu pomoci. Rozumím, že může být demotivující, když už se to řešilo i s vedením školy a nic se nezměnilo, ale věřím, že by to ještě stálo za to znovu otevřít, když ta šikana stále trvá. V každé škole působí výchovný poradce a metodik prevence. Bývají jimi většinou některé z učitelek. Někdy je ve škole přítomný také školní psycholog. Zkus tak některou z těchto osob vyhledat a vše jim sdělit. Můžeš také spolužákovi nabídnout, že se jim může svěřit i on sám s tím, že šikana ve třídě i nadále pokračuje. A třeba mu i nabídnout, že vše půjdete říct spolu.

  Přeji Tobě i Tvému spolužákovi, aby se šikanu podařilo vyřešit a školní třída pro Vás mohla být příjemným prostředím.

  Pěkné dny,
  Modrá linka

  Šikana

  Kluci na hřišti se ke mně chovají hrubě

  Ahoj,

  již delší dobu chodím ven na hřiště nebo mě „kamarádi“ vytáhnout, abych šel na hřiště si s nimi zahrát fotbal.
  Vždy když dojdeme společně na hřiště, tak si ten fotbal zahrajame, ale mezitím než jdeme hrát, tak mi vždycky řeknou nějakou vulgární/hrubou/urážlivou hlášku „nebudu zmiňovat“ a poté jdeme tedy hrát ten „fotbal“. Také když nechytnu nějaký míč, jelikož jsem brankář, tak na mě všichni začnu řvát jak jsem neschopný, že nic neumím, tak se tedy rozhodnu, že půjdu domů, abych je tolik nezatěžoval, jenomže oni se za mnou rozběhnou a hezky si mě zpět násilím vrátí do brány, nevím čím to je, ale dle mého to bude, že chtějí mít více lidí/hráčů na hřišti, aby se mohli „pyšnit“, nebo je také další situace, že pro mne přijdou, ale mě se ven nechce a přesto mě dokáží slovy vyhnat ven, abych s nimi šel hrát. Také se poslední dobou stává, že dohrajeme, vemou mi míč a začnou ho kopat na střechu kabin, poté tam z nich někdo po půl hodině vyleze a kopne ho do dáli někam na pole, rychle zdrhne a odjede. Někdy mi přijde, že přitvrdují ještě více, jelikož mě nedávno chytli, každý za jednu ruku, odnesli ke stěně a tam mne drželi a nechtěli pustit. Každý říká, ať se bráním, jenomže já se snažím a kdybych začal ještě více, tak oni také a opravdu nemohu jít 1v3 lidi, sám nezvládnu všechny, někdy jich je více, někdy méně, ale když do jednoho jdu, tak se k němu přidá další a začne mu pomáhat. Pak je tady další případ, když jdeme hrát na schovku, tak vždycky řeknou, že pykám já, jelikož se chtějí schovat a pak se mi smát, že jsem je nenašel, já si dovolím říct ne a opět do mě všichni jdou s výhružkami. Já bych za nimi nechodil, ale nejhorší je, že mezi nimi jsou i lidi, se kterýma se normálně bavím a když jim řeknou ať jim jdou pomoct, tak zapomenou na naše kamarádství a přidají se k nim taktéž. Říkají někdy že jsem jiným, moc nechápu co tím myslí a když se řeknou něco špatně a já jim řeknu, že to má být správně takto, tak od nich hned slyším „drž pusu“, samozřejmě sprostě a někdy to vede i k horším slovům, které mezi nimi slyším prakticky nonstop.
  Hledal jsem všude na internetu, ale všechny metody a taktiky mi nevyšly, tak to zkouším u vás.
  Děkuji za odpověd

  kluk, 13 let, 28. října 2023

  Ahoj z Modré linky,

  jsem ráda, že si pro sebe hledáš pomoc a radu, když se Ti děje něco nepříjemného. Dokonce sis i sám už hledal, co by se s tím dalo dělat, zkoušel jsi různé věci, to oceňuji, je vidět, že se snažíš. Chování kluků na hřišti, které popisuješ, rozhodně není v pořádku. Nikdo nemá právo se k Tobě takto chovat, zasloužíš si respekt a slušné chování. Pozorně jsem si četla vše, co jsi napsal a musím říct, že mi to zní jako šikana. Hlavně pokud se to děje pokaždé, když jste venku a pokud se takto chovají jen k Tobě. Je mi líto, že dokonce i kamarádi, se kterými se jinak normálně bavíš, se k přidávají k těm, kteří Ti ubližují a nijak se Tě nezastanou, to také není v pořádku. Píšeš, že všichni říkají, že se máš bránit. Nevím, koho tím myslíš, jestli ses už někomu svěřoval. Možná jsi to říkal rodičům nebo jiným kamarádům, kteří na to hřiště nechodí? Je dobře, že o tom s někým mluvíš. Chápu, že rada, aby ses bránil Ti moc nepomáhá. Jak píšeš, těžko můžeš sám vystačit na tři kluky.

  Kdybych s Tebou mluvila osobně, zajímalo by mě, jak dlouho to vlastně trvá. Někdy, když je šikana v začátku, může stačit se vymezit, dát jasně najevo, že si takové chování nepřeješ a že pokud toho nenechají, budeš to dál řešit. Stává se, že ty, kteří ubližují, může odradit, když vidí, že ten, koho si vybrali, má sebevědomí a nenechá to jen tak. Někdy, když už je to ale víc „rozjeté“ na to dítě samo nestačí a je nutné, aby se do toho zapojili dospělí. Ať už rodiče nebo učitelé (pokud to jsou kluci ze školy). Možná je to Tvůj případ, a proto bych Tě ráda podpořila, abys na to nebyl sám a svěřil se doma nebo ve škole. I kdybys jim už o tom říkal, je v pořádku svěřit se znovu s tím, že to nepřestalo a že si s tím prostě sám nevíš rady. Napadá mě také, zda je možnost s těmi kluky ven nechodit a dát jim tak najevo, že si to nenecháš líbit. Psal jsi, že jsi zkoušel odejít nebo s nimi nejít ven, ale že Tě pokaždé nějak ukecají. Někdy i tohle může ještě více podněcovat jejich ubližování, protože vidí, že i přesto, jak se chovají, prochází jim to a mají pak chuť testovat, kam až mohou zajít. Můžeš zkusit, co by se stalo, kdybys s nimi nějakou dobu ven nešel a kdyby se nic nezměnilo, zkusit to říct někomu dospělému. Kdyby o tom nešlo s nikým jiným mluvit, můžeš se obrátit znovu i na nás, lépe však na chatu nebo telefonu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  Potřeboval bych poradit s problémisty ve škole. Je to tak, že jsem chodil vždy s kamarádem ze školy na autobusovou stanici ale těď najednou když jsme už šli doběhl nás kluk ze třídy který mě nenávidí a hned odtáhne kamaráda a jde sním. Já a kamarád ho taky nemáme rádi protože je na všechny zlý. A když se knim přiblížím ten zlý kluk do mě chce kopat a tak raději uteču. Je to čím dál horší protože:

  1. Jsem o hlavu a půl nižší
  2. Je mohutnější
  3. Chodí na parkur a judo

  A tak se k němu připojily další dva a já už nevím co dál. Potřebuji poradit co stím. Sice chodím na capoeiru ale jak zvednu nohu už ji drží a je to. Prosím o radu, zatím děkuji.

  kluk, 11 let, 20. října 2023

  Milý chlapče,

  děkujeme za důvěru. To, co popisuješ je šikana ze strany těch kluků a určitě se k tobě nesmí takto chovat. Nejlepší by bylo vše oznámit ve škole, třeba vaší třídní učitelce a také rodičům. Je potřeba jim v tomto chování zabránit. Nikdo tě nesmí ohrožovat a využívat své převahy. Ve škole máš právo se cítit bezpečně a škola má povinnost bezpečí pro všechny žáky co nejlépe zajistit. Pokud ti fyzicky ubližují, dala by se celá věc nahlásit dokonce i na policii. To by mohli udělat tví rodiče, pokud se s nimi na tom domluvíš. Někdo ve škole či někdo jiný by měl ty kluky upozornit na to, že se dopouští nepřípustného chování a může za to být i kázeňský postih. Zkus proto o tom mluvit s někým dospělým, ve škole i doma. Vím, že máš z toho asi strach ale je to tak potřeba. Máš právo na to, aby ses cítil ve škole i po cestě z ní v klidu a bezpečí. Pokud si chceš o tom ještě víc popovídat, můžeš se obrátit na anonymní chat Centra Locika. Ten najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Zde jsou dětští poradci, kteří pomáhají dětem v podobné situaci, jako jsi ty. Také ti nejspíš doporučí kontaktovat někoho dospělého ale máš zde i možnost to nejdříve s někým podrobně probrat a najít co nejlepší, možné řešení. Tak se neboj a ozvi se. Držím ti palce, Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj Alíku,
  mám dotaz týkající se školy. Předem děkuji za odpověď.
  Stalo se to jednou kdy jsme měli den na problémy ve třídě a pod. Myslela jsem si že by to mohlo být v pohodě. Jenže se tam objevila věc že já jednu holku šikanuji. Většina dalších(holek) jí v tom konkurovala. Já jsem se s ní moc ani nebavila ( max. když ode mne chtěla úkol nebo tak ). Cítila jsem se před učitelkou i ostatními špatně. Chtěla jsem udělat cokoli aby to skončilo.(Nejsem zrovna člověk který na někoho řve nebo by ho dokonce šikanoval). Dějí se mi i jiné věci např. vysmívají se mi když mi něco nejde atd. Díky tomu se netěším do školy( převážně když má být některá z podobných hodin nebo na tělocvik ) Nevím co mám dělat , protože když se něco odehraje propadám panice. Zkoušela jsem psycholožku ,ale moc mě neporadila. Učitelky se mi zastávají ale to pak je ještě horší.
  Ještě jednou děkuji za odpověď jestli nějaká vůbec je.

  holka, 12 let, 1. září 2023

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že si na tebe stěžovala jedna spolužačka kvůli šikaně. Vnímáš to jako neoprávněné a nespravedlivé označení. Ty sama sis jí ani nevšímala a naopak špatně se k ní chovaly spolužačky jiné. Ona ale označila tebe. Naopak ty sama zažíváš nepříjemné chování ze strany ostatních, posměch a jiné shazování. Dokonce to řešila s tebou učitelka nebo školní psycholožka. Hodně se tím zhoršil tvůj vztah ke škole, do které se teď netěšíš. Myslím si, že by bylo dobré, abys o tom, co se ti děje a jak to prožíváš mluvila s psycholožkou opakovaně. Je možné, že si neuvědomila to, jak vážný problém to pro tebe je. Bude dobré, když promluvíš o tom, že prožíváš paniku, že máš kvůli tomu zhoršenou náladu, možná úzkosti. Opravdu to je velmi náročná situace. A tvé negativní pocity, které kolem toho prožíváš, jsou plně pochopitelné a běžné v takových situacích. Měl by ti s tím někdo pomoci. Buďto školní nebo jiný psycholog. Třeba v pedagogicko-psychologické poradně. Můžeš také zkusit, jako první krok, obrátit se na náš chat. Ten je anonymní, najdeš zde dětské poradce, kteří mají zkušenost s dětmi, které prožívají podobné věci, jako ty popisuješ. Situaci můžete podrobně rozebrat a doporučí ti pak díky tomu lépe další možné kroky , co dělat, aby se ti ulevilo. Tak se neboj a zkus o tom, co tě ve škole trápí, napsat. Chat najdeš na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý den, od 13ti do 17.30ti. A v sobotu, od 9ti do 13.30ti. Držím ti palce, Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj, děkuji za odpověď na minulý dotaz, tenhle je vlastně jen doplnění několika věcí, které v minulém dotazu chybí.

  1. Co se fyzického ubližování týče, tak mě jednou zmlátili kluci a PĚTKRÁT holky :(
  2. Ty holky, které sledovaly mého bratra jsou mé bývalé spolužačky, které ubližovaly/ubližují spoustě lidí :(
  3. Chodím ke školní psycholožce (prý ať se otřepu z toho, co mi ten spolužák, který dostal ředitelskou důtku), ale nikam to nevede
  4. Jsem člověk, který je prakticky bez emocí, pravděpodobně vinou intenzivní šikany
  5. Poslední dvě osoby na seznamu lidí, kteří mi ublížili, předstíraly, že jsou moje kamarádky, ale ve skutečnosti mě nesnáší :(

  Sorry za velmi zbytečný dotaz, který není dotaz

  Pořád celkem vystrašená holka, 24. srpna 2023

  Milá dívko,

  děkujeme za upřesnění. Je patrné, že máš opravdu negativní zkušenost s chováním tvých spolužáků vůči tobě. A nejspíš se potýkáš s řadou nepříjemných pocitů, které to v tobě zanechalo. Je moc dobře, že o tom píšeš a hledáš pro sebe pomoc také u školního psychologa. Z takové zkušenosti, je potřeba se dostat, nejlépe za pomoci někoho dospělého, kdo rozumí dětem. Píšeš, že ti návštěvy u školního psychologa zatím nepomohly. Možná by bylo lepší vyhledat dětského psychologa, kterého bys mohla intenzivně navštěvovat. Někoho, komu budeš důvěřovat, otevřeš se mu a společně najdete cestu, jak uvolnit ze sebe uzavřené emoce. A také způsob jak se od toho všeho, co jsi zažila, odpoutat a uvolnit své myšlenky a vzpomínky. Pokud bys teď potřebovala o tom psát víc podrobně, můžeš se obrátit na náš chat www.detstvibeznasili.cz. Zde jsou poradci pro děti a můžeš s nimi o všem, co tě trápí anonymně psát. Chat je otevřený každý všední den, od 13ti do 17.30ti. A v sobotu od 9ti do 13.30. I zde se můžeš svěřit se vším, co tě trápí. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Ahoj chtěla bych se zeptat co mám dělat s tím že mého kamaráda šikanují ve škole, on už rodiče nemá a bydlí jen s babičkou a ta kouří on potom po tom kouři smrdí taky a ve škole se mu smějou že se nesprchuje nechcou s ním nic mít byla bych ráda kdybych mu mohl nějak pomoct ale nevím jak.

  holka, 12 let, 7. srpna 2023

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že bys ráda pomohla kamarádovi, kterého šikanují spolužáci. Smějí se mu kvůli tomu, že je cítit kouřem. On za to nemůže, protože žije s osobou, která kouří. Je moc pěkné, že ti není jedno, co se děje s tvým kamarádem a hledáš možnosti jak mu pomoci. A také je dobře, že vnímáš, že se mu druzí smějí za něco, za co nemůže. To, co bys pro něj mohla udělat, je to, že mu řekneš zda-li by mohl doma ovlivnit jestli je nebo není v místnosti, ve které je kouř. Může zkusit si dávat své oblečení na jiné místo než kde se kouří. Nebo doma promluvit s babičkou aby kouřila pouze na určitém místě a říci jí o tom, že ve škole zažívá kvůli tomu nepříjemné chvíle. Zkus ho motivovat k tomu, aby on sám chtěl svou situaci řešit a najít možnosti, které se nabízí. Třeba se před odchodem do školy doma osprchovat nebo mít připravené čisté oblečení, které si bude nechávat ve škole a převlékne se. Zkuste spolu vymyslet nějaké praktické opatření, které mu umožní aby chodil do školy v čistém oblečení, které není cítit kouřem. Je možné, že důvod, proč se mu druzí smějí spočívá i v něčem dalším, třeba jeho zvláštní povaze. Děti, které nežijí s rodiči bývají často uzavřené a pro druhé něčím hůř pochopitelné. Ale pokud je možné jednu z příčin toho posměchu prakticky řešit, tak to udělejte. A pokud tu jsou i další důvody, můžeš o nich napsat ty nebo on znovu na poradnu. Můžeš toho spolužáka povzbudit k tomu, aby o tom, co se mu děje doma či ve škole, jak se má, jak se cítí mluvil či psal s někým dospělým on sám. Může třeba využít náš anonymní chat, kam se na nás obrací děti s čímkoliv, co je trápí. Zde najde poradce pro děti, kteří s ním o tom co ho trápí budou podrobně mluvit a poradí mu, co nejlépe dělat,a aby se situace zlepšila. Chat najde na www.detstvibeznasili.cz. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika.

  Šikana

  Ahoj, omlouvám se za další dotaz během několika dní. Pro začátek si řekneme pár čísel: 4 školy za 6 let, jen dvě kamarádky :(, ublíženo (psychicky i fyzicky) mi bylo od 37 lidí, z toho jen 5 (2 učitelky a 3 družinářky) bylo v té době starších 18 let. První rok školní docházky mi nikdo neubližoval, byla jsem v Německu, kde se proti tomu hodně bojuje. Druhý školní rok jsem na česko-německé základce zažila velký šok, protože proti mé osobě rozjela velkou kampaň třídní učitelka, kromě ní ještě 23 dětí a jedna družinářka. Vydržela jsem to do dubna. Pak jsem přešla na normální českou základku. Do června bylo vše v pohodě, až na 5 holek, kterým očividně dělalo problém to, že jsem byla nejchytřejší ze třídy a jednu, co tvrdila, že je moje kamarádka. Ve třetí třídě jsme dostali novou družinářku, ta mi taktéž ubližovala. Po půl roce jsem jí zařídila vyhazov. Ve čtvrté jsme měli novou třídní a už jsme neměli družinu. S tou učitelkou byl dlouhodobě nespokojený, ale nebyl nikdo, kdo by ji nahradil. Ta mi několikrát ublížila. Pátý jsem byla domškolák. Na gymplu mi ublížil spolužák a dostal za to ředitelskou důtku. Pak ještě dvě holky, které jsem považovala za kamarádky.

  Nedávno těch pět holek, co měly problém s mojí inteligencí, sledovaly mého bratra až k baráku. Teď vědí, kde bydlím:-(.
  Sorry za slohovku, ale potřebuji to ze sebe dostat

  Celkem vystrašený holka, 7. srpna 2023

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je moc dobře, že o tom, co tě trápí píšeš a potřebuješ to ze sebe dostat. A pokud ti pomáhá toto sdílení, tak jsme zde. Popisuješ opakovanou zkušenost s tím, že ti jak dospělí, tak spolužáci ubližují. Popisuješ to, že přitahuješ pozornost v negativním smyslu díky tomu, že máš nadprůměrné rozumové schopnosti. A nejspíš toho i víc umíš, díky tomu, že jsi začínala školní docházku v cizí zemi. Není to dobré chování od spolužáků či učitelů, nikdo ti ubližovat nesmí. Žádný důvod k tomu není. A určitě bude dobře, když najdeš i někoho ve svém okolí, s kým o tom budeš moc mluvit a svěřit se mu. Popisuješ také to, že pět spolužaček sledovalo tvého bratra až k vám domů. Pokud máš proto nyní strach, že by jejich šikanování mohlo pokračovat i v místě, kde bydlíš nebo směřovat navíc i k tvému bratrovi, bylo by teď dobré o tom někomu dospělému říci. Nikdo si k vám nic takového nesmí dovolit a je potřeba mu v tom zabránit. To mohou udělat dospělí lidé. A v případě velkého ohrožování, vyhrožování ublížením a pod.je dokonce na místě volat policii. To můžeš udělat případně i ty sama, pokud by ses cítila od někoho v ohrožení. Tak se neboj ozvat se a říci si o pomoc.
  Važ si svých schopností a zkušeností. Važ si toho, jaká jsi a co umíš.
  Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Šikana

  Na soustředění se mi smějí, kvůli bezlaktózové dietě

  Hezký večer!
  Už 4 roky držím bezlaktózovou dietu. Od dnešního rána jsem na badmintonovém soustředění a už při obědě se mi někteří začali smát, za to, že tu dietu držím. Při večeři se jeden kluk postavil a zakřičel to na celou jídelnu. Teď už se mi kromě pár kamarádek směje celý tábor. Vedoucí mi řekla, že si z toho nemám nic dělá ale to nejde. Mohla bych se tedy zeptat co jim mám říct nebo co mám dělat aby s mi nesmáli.
  Oředem moc děkuju za odpověď$>

  holka, 12 let, 27. července 2023

  Ahoj z Modré linky,

  Svěřuješ se nám o tom, že se Ti na badmintonovém soustředění smějí ostatní děti kvůli tomu, že držíš bezlaktózovou dietu. Nejdřív to byl jeden kluk, teď se tomu směje celý tábor, kromě Tvých kamarádek. Řekla jsi o tom vedoucí, která Ti odpověděla, že si z toho nemáš nic dělat, ale to je ale pro Tebe těžké. Ptáš se, co máš dělat, aby se Ti ostatní nesmáli.

  Děkujeme Ti za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Je dobře, že na svá trápení nezůstáváš sama. To, že se Ti ostatní smějí kvůli dietě, není správné. Rozumím, že se kvůli tomu můžeš na táboře cítit nepříjemně. Je moc dobře, že ses se svým trápením svěřila také vedoucí, je moc důležité, aby věděla, že se Ti na táboře někdo posmívá. Chápu, že to není tak jednoduché si z toho „nic nědělat“, přijde mi pochopitelné, že Ti z celé situace může být smutno. Napadá mě, že bys mohla zkusit přijít za jinou vedoucí a povědět jí o tom, jak se Ti ostatní posmívají nebo můžeš přijít za tou samou, za jakou jsi už šla a mohla bys ji zkusit poprosit, jestli by Ti s tou situací nepomohla a např. si promluvila s dětmi, které se Ti smějí nejvíce.

  Je v pořádku, když se dětem ohradíš i Ty sama - Můžeš jim říct, že se Ti nelíbí, že se Ti smějí, klidně můžeš zvolit i důrazný tón hlasu. Zároveň jim můžeš vysvětlit, proč jíš dietní jídla. Dneska je normální, že lidé mají různé stravovací návyky. Spousta lidí, se dobrovolně stravuje jinak i kvůli svým přesvědčením a hodnotám - např. vegani, vegetariáni. To, že máš bezlaktózovou dietu, určitě není důvod, proč by se k Tobě ostatní měli chovat jakkoli špatně. Jsem moc ráda, že na celou situaci nejsi sama, ale máš pár kamarádek, kterým tato situace vtipná nepřijde. Můžeš je poprosit, jestli by se za Tebe nemohly postavit ve chvílích, kdyby se Ti někdo posmíval. Věřím tomu, že když na celou situaci nebudeš sama, bude se Ti lépe odrážet posměšky od ostatních dětí.

  Je také možné, že jak budou dny ubývat, posměšky na Tvůj účet ostatní děti přestanou bavit a postupně se celá situace uklidní. Kdyby se však nic neměnilo, neboj se poprosit o pomoc někoho dospělého.

  Držíme palce, aby ostatní děti přišly k rozumu a přestaly Ti svým chováním ubližovat.

  Modrá linka

  Šikana

  Smějí se mi kvůli nadváze

  Ahoj alíku a spol, už hned na začátku se omlouvám za moji gramatiku, tak ji prosím omluvte.No, jde o to že mám trošku větší váhu a boužel se mi za to ve škole smějí, zvládám to jenom klasickým odpálkovaním, ale už mě to štve.Pro všechny jsem nějakej kluk kterej jen rozumí počítačům a ani si boty nezaváže.:-( Máš nějakou radu jak jim vysvětlit že mě jejich blbý keci nezajímají a ad si hledí svého?:-( Díky za odpověd.

  kluk, 12 let, 16. července 2023

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Tě štve, když se Ti ve škole smějí. A vůbec není v pořádku, že to dělají. Je moc dobře, že je umíš odpálkovat. Možná si tak ale ostatní neuvědomují, že Ti jejich řeči vadí. Zkus tedy odpálkování prokládat tím, že ostatním řekneš, že Ti to vadí. Můžeš se jich i zeptat, proč to vlastně dělají, co z toho mají. Pokud by s tím nepřestali, můžeš je upozornit, že Ti nezbude nic jiného, než se obrátit na paní učitelku či psycholožku (psychologa), pokud ve škole máte. A jestliže by ani potom nepřestali, skutečně to můžeš udělat. Můžeš se i svěřit rodičům nebo někomu dalšímu dospělému, komu věříš, ono pomáhá už to, že člověk nezůstává se svými pocity sám.

  Klidné léto Ti přeje
  Modrá linka

  Šikana

  Nesnáším spolužáky

  Ahoj Alíku a spol.,
  Vím, že jsem již dneska psala, ale chtěla bych se ještě zeptat, co dělat, když mě celá třída nenávidí a já je. Nesnáším chození do školy. Smějí se mi tam, ale psycholožka říká, že je to v pořádku. Ještě s nimi budu 6 let (včetně střední). Nevím, jak to zvládnu.

  holka, 13 let, 29. června 2023

  Ahoj z Modré linky,

  Svůj předchozí dotaz doplňuješ otázkou, kdy se ptáš na to, co máš dělat, když Tě celá třída nenávidí a Ty je.

  Mrzí mě, že máš pocit, že Tě celá třída nenávidí. Říkám si, že pro Tebe musí být opravdu těžké do školy chodit, když se tam nemáš na koho těšit. Chci Tě ocenit za to, že se snažíš s celou situací něco dělat a říkáš si o pomoc. Není v pořádku, že se Ti spolužáci smějí. Myslím, že téměř každého by zraňovalo, kdyby se mu někdo posmíval. Přemýšlím nad tím, jestli Tě opravdu nenávidí všichni ze třídy - možná tam přeci jen je někdo, kdo se Ti neposmívá a kdo se Tě někdy zastane. Věřím, že představa, že nejsou všichni proti Tobě by mohla být úlevná, je totiž fajn mít nějakého spojence. Jestli ve třídě někdo takový je, možná by stálo za to s tímto člověkem navázat kontakt. Možná byste si mohli být vzájemnou oporou.

  Říkám si také, že je dobře, že navštěvuješ psycholožku. Není jednoduché být ve třídě na všechno sama. Proto je fajn mít pro sebe nějakou podporu. Psycholožka Ti může pomoci v tom, aby to pro Tebe bylo ve škole snesitelnější. Přemýšlím o tom, že pro Tebe může být těžké, když se Ti spolužáci smějí, ale psycholožka říká, že je to v pořádku. Napadá mě, že je dobré psycholožce říci vše, např. i když s ní třeba v něčem nesouhlasíš, či je Ti něco líto nebo jsi za něco naštvaná. Čím více se otevřeš, tím větší přínos pro Tebe sezení s psycholožkou mohou mít. Zároveň by bylo dobré, abys o tom, co se Ti ve škole děje, informovala třídního učitele - posměšky a šikana totiž do školy nepatří. Škola by pro Tebe měla být bezpečným místem. Je také v pořádku hledat podporu mimo školu - např. rodiče, či kamarády z koníčků, z místa bydliště apod. Svěřit se a mluvit o tom, co nás v životě tíží, může ulevovat. Nevím, jak dlouho Tě už situace se třídním kolektivem trápí, jestli že už je to však nezvladatelné nebo to trvá delší dobu, můžeš zkusit rodiče požádat, zda bys nemohla na jinou školu/ potažmo jinou střední.

  Věřím Ti, že se nyní ve třídě necítíš dobře. Chtěla bych Tě moc povzbudit, aby ses to, co Tě trápí, nebála dále sdílet - zasloužíš si pomoc a podporu. Kdybys chtěla, můžeš přijít také k nám na chat nebo nám zavolat, situaci pak můžeme probrat více do hloubky. Kontakty nalezneš na modralinka.cz.

  Držíme Ti palce, aby se situace ve třídě zlepšila.
  Modrá linka

  Šikana

  Kamaráda šikanují

  Ahoj,
  potřebuji pomoct svému kamarádovi. Známe se už od malička a vždycky jsme do sebe byli zamilovaní, potom jsme si to konečně řekli a chodili jsme spolu už víc jak 3 měsce, když se stalo něco divného. Najednou mi řekl, že se mnou nemůže být. Vůbec jsem to nechápala, ale včera se mi povedlo zjistit pravý důvod. Jeho spolužáci ho vydírají, ponižují a prostě šikanují, když jsem mu nabídla pomoc, napsal mi, že ho mám nechat být, že pomoc nechce atd. Hrozně se o něj bojím, chvílemi to vypadalo jako by ty zprávy psal někdo jiný. Jak mu mám pomoci??? :-(:-c

  Ahoj Bello,

  je od Tebe hezké, že chceš pomoct kamarádovi. Je ale poblematické pomáhat někomu, kdo o to nestojí. Můžeš kamarádovi dát najevo, že o něj máš strach a že to tak nechceš nechat, mluvit s ním o tom, že nechat si líbit šikanu není v pořádku, a i když to nemusí být snadné, pomoc existuje a zaslouží si ji. Klidně mu můžeš ukázat i tuto naši komunikaci, aby věděl, že je opravdu důležité, aby si šikanu líbit nenechal. A můžeš ho podpořit, aby se svěřil rodičům, někomu ve škole, komu věří – oblíbené paní učitelce (učiteli), školní psycholožce (psychologovi). Klidně mu můžeš nabídnout, že budeš u toho, pokud je to tak pro Tebe v pořádku. Jestliže on sám nic řešit nechce, můžeš ho upozornit, že se na jeho rodiče, či někoho ze školy obrátíš Ty sama. Případně se můžeš obrátit na své rodiče a požádat je o podporu. Vše samozřejmě jen v případě, že to tak chceš sama udělat.

  Přejeme Tobě i kamarádovi bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Šikana

  Je to šikana?

  Dobrý večer,
  omlouvám se, že ruším takto nevhodně, ale nevím si rady. Chodím do 5. třídy a mám spolužačku, je strašně fajn, ale je taková, no náladová. Nikdo jí nesmí sáhnout na věci, je citlivá, často má záchvaty vzteku. Všichni si z ní dělají srandu a na skupině se objevila i anketa Máte rádi (její jméno)? Ale ona to má těžké, rodiče se doma hádají a ona to potom taky schytá. Ona ví o mých problémech a já zase o jejích. Snažím se jí pomoci a možná se to trochu zlepšilo. Zároveň se ale bavím s lidmi, kteří se jí smějí. A chtěla jsem se zeptat, zda to není šikana? Je v pořádku, že se bavím s těmi lidmi? Oni jsou fajn, ale jí prostě nemají rádi.
  Děkuji $>

  holka, 11 let, 16. června 2023

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuji Tvoji starost o kamarádku a že přemýšlíš o tom, co se ve třídě směrem k ní děje. Všimla sis, že spolužáci si z ní dělají srandu, dokonce o ní udělali anketu oblíbenosti. To by se dít nemělo, není to v pořádku. Někdy se v kolektivech takové věci stávají ojediněle, trvá to třeba chvíli, pak to přejde a spolužáci si najdou jinou zábavu. Nemám od Tebe moc informací, například jak dlouho to trvá a jak na to ta spolužačka reaguje. Definovat, co je jen takové běžné „pošťuchování“ a co už je šikana, nemusí být vždy snadné. Pokud by to ale bylo dlouhodobé, spolužačka by se v té chvíli neuměla bránit a dát najevo, že si to nepřeje, neměla by od nikoho žádné zastání, to už by šikana byla.

  Vnímám, že jsi empatická, víš, že spolužačka to doma nemá lehké, máš pochopení pro její náladové chování. Říkám si, že by mohlo pomoci, kdybys s ní o tomhle zkusila promluvit. Zeptat se jí, jak se ve třídě cítí, co to pro ni znamená, když tohle spolužáci dělají a co by potřebovala. Samotné vyjádření Tvé podpory by pro ni mohlo být úlevné. Chápu také, že můžeš cítit jistý vnitřní konflikt, když se kamarádíš s ní a zároveň i s těmi, kteří si z ní dělají srandu. Zkus popřemýšlet o tom, co by Ti v tom pomohlo. Říkám si, že klidně je možné, abys spolužákům dala najevo, že tohle chování není v pořádku a přesto s nimi i dá kamarádit. Je v pořádku, že spolu lidé nesouhlasí, pokud si to vyjádří slušně. Někdy dokonce stačí, když někdo ve třídě vyjádří nesouhlas. Když jsou všichni potichu, mohou to posměváčci vnímat jako podporu jejich chování. Kdyby Tě to dál trápilo, máš možnost o tom mluvit s někým, komu věříš? Třeba s rodiči anebo i s někým dospělým ve škole? Někde bývá i školní psycholožka/psycholog. I my jsme Ti nadále otevřeni, lépe však na telefonu nebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!