Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Šikana

Ahoj, chtěla bych pomoct své kamarádce. Ve škole jsme se koukali na film, kamarádka Viky nás napomenula, protože jsme si nahlas povídali. Když Viky vyslovila ať jsou zticha, kluci na ni začli nadává např. ,,Drž hubu Vikyno". Často jí berou věci z lavice, naposledy to bylo to, že 6 lidí jí vzali notýsek, přečetli si ho a následně tam něco napsali. Říkala jsem jí, ať si jich přestane všímat, ale ona to nedokáže. Vím, že až znovu nastoupíme do školy, bude to pokračovat. Jak docílit toho, aby si na ní nedovolovali? Moc děkuji.

Aneta, 12 let, 30. června 2018

Ahoj,
oceňuji, že Ti záleží na své kamarádce a ráda bys jí pomohla, aby jí ostatní neubližovali. Teď jsou prázdniny a můžete si od nepříjemných narážek a chování spolužáků odpočinout. V září si o tom můžete popovídat s paní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Můžete požádat o podporu také rodiče, kteří by se mohli kamarádky zastat. Je důležité nebýt v tom sám a nebát se to řešit, pokud provokování nepřestane.

Hezké letní dny,
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
Ted ́ skoro pořád jenom brečím kvůli tomu, že chci přestoupit na jinou školu, ale nevím, jak to mám říct rodičům, důvod proč chci přestoupit je tento: polsední dobou mi všchni ve třídě říkají, jak jsem divná, že nevypadám hezky, že nemám kamarády, že jsem blbá, jiná atd. A říká mi to i moje (asi už bývalá) nejlepší kamarádka. Rodiče vůbec o tom nic neví, že mi to ostatní říkají. Ani ve třídě vlatsně vůbec nezapadám do kolektivu, holky ze třídy mi i říkají že jsem kráva, slovo na p... a mě už to nebaví, já chci aby mě nechali..... Já to další 3 roky na téhle škole psychicky nezvládnu. Všichni ve třídě na mně vyhledávají úplně všechny chyby – že šptaně chodím, že špatně tancuju, že mám blbý hlas a to co ani není pravda. Kvůli tomuto případu se mi i více tvoří akné, jelikož se bojím že mi něco dalšího někdo řekne. A chtěla bych přestoupit na soukromou školu, ale vůbec nevím jak to mám rodičům vysvětlit, aktuálně nemám žádného kamaráda/kamarádku kterému bych se mohla s tímto svěřit. Pomozte mi prosím. Předem děkuji za odpověd ́.

holka, 13 let, 23. června 2018

Ahoj,
je dobře, že jsi napsala, že pro sebe hledáš pomoc a podporu v těžké situaci. Není v pořádku, že se Ti ve škole takto smějí a ubližují Ti a bylo by dobré, kdybys v sobě našla sílu se bránit. Je důležité, aby se o tom dozvěděl někdo dospělý ve Tvém okolí, který se Tě může zastat. Třídní učitel/ka, školní psycholog, metodik prevence, rodiče. Trvá to už asi dělší dobu, měli by o tom vědět rodiče, aby Ti mohli pomoci a řešit to se školou. Nikdo nemá právo Ti takhle ubližovat a věřím, že přestup na jinou školu není jediné možné řešení. Pokud se stydíš o tom mluvit, můžeš to zkusit sepsat do dopisu nebo e-mailu a ten pak dát někomu ze jmenovaných, možná máte ve škole schránku důvěry, můžeš to zkusit i přes ní.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Šikana

Ahoj, mojí kamarádku ve škole šikanují a nechce o tom nikomu říct mám o ní velký strach protože se kvůli tomu začala řezat a ubližovat si, poraďte mi prosím co mám dělat.

holka, 13 let, 12. června 2018

Ahoj,

je mně moc líto, s čím se potýkáš Ty a zejména Tvoje kamarádka. Moc se mně líbí, že ti osud Tvé kamarádky není lhostejný, záleží Ti na ní a na tom, aby byla spokojená a v pohodě. Se šikanou je to tak, že je třeba ihned v začátku se bránit. Vymezit se vůči šikaně, ohradit se, odmítnout ji. "Odvaha" šikanujících a chuť v šikaně pokračovat narůstá, když se oběť (tedy šikanovaný) nijak nebrání a vše si nechá líbit. Pokud šikana dál pokračuje nebo se dokonce stupňuje, pak je nutné se někomu svěřit. Proto je velkým problémem to, že Tvá kamarádka o tom, co se jí děje, nechce nikomu říct. Někdy stačí mít pár dobrých kamarádů, kteří se za šikanovaného postaví a je pokoj. Jindy je ale třeba obrátit se na někoho dospělého (rodiče, učitelku, trenéra) a svěřit se jim.

Píšeš, že se začala kvůli tomu sebepoškozovat. To jí samosebou nepomůže, jen ještě více ublíží. Potřebuje pomoc někoho dospělého, a nejlépe i psychologa. Máte-li psychologa na své škole, může se obrátit na něho. A jak jí můžeš pomoci Ty? Pomáháš už tím, že jsi její kamarádka a myslíš na ni, máš pro ni čas, empatii. Sdílíš s ní, to je podstatné. Můžeš jí dát přečíst naši odpověď a podpořit ji v tom, aby vyhledala pomoc u dospělých. Ostatně i Ty můžeš o šikaně kamarádky říct učitelům ve škole, mají povinnost se tím zaobírat. Pokud byste s námi Ty nebo kamarádka chtěli více probrat situaci ve škole, či téma sebepoškozování, bylo by lepší, kdybyste se na nás spolu obrátily třeba telefonem, skype či na chatu. Vše o nás najdete na našich stránkách www.modralinka.cz. Ovšem zásadní bude vyhledat pomoc někoho dospělého, jak už jsme napsali, kamarádka má na to plné právo.

Přejeme vám, abyste našly odvahu a energii proti šikaně zakročit a vyhledat tu správnou pomoc.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku. Ve škole mám už delší dobu problémy se spolužáky. Velice vulgárně mi nadávají, berou mi věci a schovávají mi je,fakují mě a shazujou mě na zem, občas do mě i kopou a další podobné věci. Postupně se to ale zhoršuje a zhoršuje, a já se ráno bojím jít do školy. Myslíš si, že je tohle šikana? Já si totiž nejsem jistá. Když jsem o tom řekla učitelce, řekla mi, že si to musím vyřešit sama. Co mám podle tebe dělat?

Milá Kláro,
nevím, kolik Vám je let, proto radši budu vykat. Je moc dobře, že píšete, že se obracíte na pomoc. Je to zcela na místě, protože takto se k Vám nikdo nesmí chovat. Už jen to, že se bojíte jít do školy, je něco, co by dospělí měli brát vážně. Fyzické násilí, které popisujete, je naprosto nepřijatelné. Zasloužíte si pomoc, aby to přestalo a Vy jste se mohla ve škole cítit bezpečně.
Je mi líto, že tím teď procházíte, a i to, že Vám učitelka nepomohla. Určitě to stálo odvahu, říct někomu, co se děje. Takové věci nelze řešit sama, měli by se do toho vložit dospělí. Obraťte se na kohokoli, komu věříte - rodiče, jiného učitele, školního psychologa. Je možné jim ukázat i tyto zprávy. Kdyby nezačali jednat, klidně postupujte dál, dokud se situace nezačne řešit co nejrychleji.
Obrátit se pro podporu můžete i na naší linku - po telefonu nebo chatu, kde můžeme vše víc do hloubky probrat.

Přejeme hodně štěstí
Modrá linka

Šikana

Ahoj 1 nebo 2 jsem vám už o sobě napsala na téma šikana. Je to asi půl roku moc jsem se snažila držet se vašich rad a na měsíc to snad i pomohlo, ale pak se to zhoršilo je mi hůře než dříve řekla jsem to učiteli ten vynadal těm lidem co mě fyzicky napadali a vyhrožovali, ale oni to po té ještě zhoršili ted se bojím školy a bojím se že to už sama nevyřeším. Nyní mě napadají fyzicky a bojím se ž mě fotí když třeba brečím a tak... a zveřejnují mě na sociálních sítích. Strapnují mě poplouvají,vyhrožují,bijí,provokují,schovávají mi věci a berou mi je,ale pak mi je vrátí,řvou na mně zakazují mi čumět a nic nesmím poslouchat,smějí se mi a nevím co ještě dá se ještě něco dělat?

Poznámka: vždycky vypadám vina já, protože se šklebím když se bojím to mi prostě cukají koutky úst nahoru a málem se směji... zítra se to bude vyšetřovat na škole a co bude dál? obávám se že to bude horší.Moji rodiče se taky obávají jsou moc milí. Máma brečela když se to dozvěděla co když to dopadne jinak než by mělo co si počne moje maminka nad takovou špatnou dcerou?
Prosím dá se ještě něco dělat?
Pomozte mi prosím.
Táta napsal zástupkyni a ta mě nemá v oblibě nejsem zrovna dobrá v matematice..
Bojím se jak bude reagovat.

Říkajte mi Verča .

holka, 12 let, 15. května 2018

Šikana je špatná věc. Píšeš, že se to bude ve škole vyšetřovat a to je dobře. Dokud ve škole neskončí vyšetřování, tak se těžko radí. Napiš, jak vyšetřování dopadlo, zda byla přítomna i policie a jaký postih byl udělen agresorům.
S rodiči prober možnost, že bys přestoupila na jinou školu. Nový kolektiv by ti mohl pomoct.

Šikana

Zdravím. Chtěla bych rozjet nějaký projekt pro základní školy ohledně šikany. Vím, že takových je už mnoho, avšak si myslím, že ve většině případech je to podané úplně stejně. Prostě takovéto, že šikana je hlavně o tom, když někdo někoho mlátí a dítě to musí nahlásit. A to je všechno. Chtěla bych to podat jinak, mluvit z vlastních zkušeností a zkušeností mých přátel. Nešla bych do toho sama, plno přátel by se přidalo. Přála bych si dětem nastínit, že šikana má mnoho podob a mají různá řešení. Bohužel vím, že to není tak jednoduché zrealizovat něco takového. Chtěla bych to začít sestavovat někdy o letních prázdninách a v novém školním roce projekt zahájit. A přišla jsem poprosit o radu, jak začít. Napadlo mě založit si nějaké webové stránky, sdílet je a třeba by si toho všiml někdo, kdo by mi mohl pomoct. Jsem si vědoma toho, že to není jen tak a je to na dlouhou trať.

Xuxumber, 16 let, 9. května 2018

Ahoj,

je fajn, že jsi takto iniciativní a aktivní v tom, co by Tě mohlo bavit a zároveň mohlo být užitečné i pro ostatní. Zároveň přemýšlíš, jak začít, uvědomuješ si, že to nebude jen tak. Komplikaci pro takovéto podnikání vidím v tom, že je Ti 16 let a nemáš pro vedení programů potřebné vzdělání (sociální, psychologické, pedagogické). Školy si pro realizaci prevence vybírají ověřená sdružení, která fungují pod odborným vedením. Bylo by tedy fajn, kdyby někdo Tvojí snahu zaštítil. Mohli byste se prozatím s kamarády připojit k nějaké již zavedené iniciativě a tam realizovat své nápady a pomáhat vytvářet programy. Můžete zkusit zkontaktovat organizace ve svém okolí, které preventivní programy nabízejí. Věřím, že by mohly ocenit vaši aktivitu a možnost využít svou vlastní zkušenost, která by žákům mohla být blízká. Třeba by bylo možné domluvit nějakou formu dobrovolnictví nebo brigády. Po domluvě s třídním učitelem nebo školním psychologem by třeba bylo možné vytvořit nějakou skupinu i přímo v rámci školy, která by se pravidelně scházela a vymýšlela různé aktivity pro ostatní. Věřím, že když ve své snaze a nadšení vytrváte a oslovíte ty správné lidi, někdo z dospělých vaši aktivitu ocení a podpoří vás.

Držíme vám palce,

Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku.
Potřebuji radu.
Jedna spolužačka ze třídy, vydělá mího psa mi máme border collie křižený s něčím.
A ona mi na instagramu okomentovala všecky fotky se psem tedy štěnátkem , že to není border collie, ale labrador.
Přitom vydělá naše štěňátko je černej a má bílé pácky a náprsenku.
A mámu má pravou border colli a je podobný hodně na ní.
A spolužačka tvrdí , že to je labrador - přitom labrador nemá dlouhý špičatý protáhli nos , bílé pácky a bílou náprsenku a taky už mu Béla čumák !!
A pořád i když ji to vysvětlují že u některých štěňat border collie , roste pomalu srst a taky bílá barva. A pořád si tvrdí svoje.
Tak sem ji nadala přes instagram a blokla si jí a už se s ní nebavím.
Řekla jsem jí , že ještě jednou se mi bude starat o psa , tak ji rozmlátím hlavu o zeď , protože mě štve.
Alíku řekni : buď mi dělá naschváli jestli na to skočím a nebo mi závidí a chce mi uškodit a zkouší jestli se nechám
Poradtemi prosím !!

holka, 14 let, 20. dubna 2018

Chceš-li spolužačce rozmlátit hlavu o zeď kvůli tomu, že tě štve její odlišný názor na plemeno tvého psa, doporučuji vyhledat pomoc psychologa. Takhle se spory neřeší!

Alík

Šikana

Ahoj, ve třídě si často nadávají různými přezdívkami například chcípák, a často i sprostá slova. Před chvilkou jsem šla na instagram, dala jsem tam fotku z kina kde jsem byla s kamarádkou. Jedna holka ze třídy napsala: „Chcípáku ty**le radši tam jdeš s jinými kamarádkami". Nevíte jak bych to mohla vyšešit? Ta holka co psala tu zprávu, mi často dává facky z ničeho nic. Byla by rada, jak být silnější? Nechci chodit do školy, cítím se mezi nimi hrozně, jsou nepředvídatelní. Moc děkuji

holka, 12 let, 14. dubna 2018

Ahoj,

je mně líto, že se ve škole necítíš dobře. Člověk by se měl a mohl do školy těšit, ovšem v případě, že má bezva učitele a dobrý kolektiv. Podle toho, co uvádíš, přinejmenším ten dobrý školní kolektiv není Tvůj případ. Neuvádíš, jak na poznámky a facky reaguješ, neuvádíš ani, zda o tom všem ví rodiče. Zda ví o Tvých pocitech a tom, že se Ti do školy vůbec nechce. To, jak to vypadá u vás ve třídě by se mělo řešit na úrovni dospělých, tedy učitelů a rodičů.

Měla bys vědět, že nikdo, vůbec nikdo, nemá právo Tě bít, natožpak z ničeho nic. Ale protože jednání druhých lidí nemůžeš změnit, zkus začít u sebe. Takové jednání nemůžeš připustit, nesmíš si ho nechat líbit. Pokud ho neumíš sama zastavit, musíš se obrátit na dospělé, aby záležitost řešili. Chce to se sebrat trošku odvahy a svěřit se s tím, že sama situaci nezvládáš. Pokusit se to zarazit ale můžeš, ovšem pokud sis to dosud nechala líbit, o to to bude těžší. Takové jednání by se mělo useknout hned. Pro podporu se můžeš obrátit i na psychologa ve škole nebo klidně zavolat na linku důvěry.

Co se týká Instagramu, o tom, že internet je nebezpečné prostředí, jistě víte. Cokoliv tam dáš, je třeba čekat odezvu. Může být kladná, pozitivní, ale také se můžeš vystavit negativním reakcím, jak se stalo Tobě. Řešení je několik. Na Instagram nic nedávat. Nebo si reakcí nevšímat, nečíst je, nereagovat na ně, popřípadě je smazat. No a třetí možnost je, že na ně reagovat budeš, ale to je asi nejvíc riskantní reakce, protože pak může "válka názorů" trvat do nekonečna.

Přejeme hodně štěstí v řešení situace,
Modrá linka

Šikana

Ahoj chtěla bych vám říct jednu vážnou situaci.
Ve škole mě šikanu jí od začátku 6 třídy tento rok mnohem více než ten minulý tak že se to nedá snést, protože tento rok k nám do třídy přibyli další tři osoby co se k mé šikaně přidali je jich proti mě 8 a já jsem sama v naší třídě je 10 žáků je tu jen malý Sam , ale ten je malý a trochu postižený není na straně nikoho jedna silná holka mě vyhrožuje že jestli něco někomu řeknu tak mě zbije. A ona má velkou ránu ta by mě hodně ublížili mě stačí že jiná holka mě pořád kope.
Děkuji za odpověď a doufám že do té doby než si přečtu odpověď se mi nic nestane.

holka, 12 let, 26. března 2018

Ahoj,
první, kdo by o této situaci měl vědět, jsou rodiče a vyučující. Nedbej výhrůžek, že ti spolužáci ublíží. To, co popisuješ, je opravdu šikana. Tito „siláci“ jsou silní jen do doby, dokut ty mlčíš. Myslím si, že není od věci zajít s rodiči i na nejbližší oddělení policie ČR. Tam vše nahlásíš a do řešení ve škole se vloží hned i PČR.
Pokud se nesvěříš, tak se s největší pravděpodobností bude šikana stupňovat. Podívej se na toto video. www.ceskatelevize.cz/porady/10214725441-deti-pozor/209572230510001-nechte-me-bejt-sikana/
Zjistíš, že podobné situace je nutné řešit. Případně můžeš zavolat na bezplatnou linku bezpečí www.linkabezpeci.cz/.

Šikana

Ahoj,
mám problém se slovní šikanou už dva roky a nevypadá to, že by přestala a naopak se zhoršuje. Říkal jsem to už paní učitelce ve škole, paní ředitelce a ta to poslala v podobě poznámky domů rodičům ale utichlo to jen na dva dny, řeší se to trochu i v klubu, který se těmito problémy zajímá a pomáhá je řešit. Máma a táta to vědí ale moc mi nepomáhají a říkají mi abych se bránila, když to zkusím tak se spíše více ztrapním a mají věc za kterou se mi můžou posmívat. Nějak podobně to mám s nějakýma holkama ze třídy oni se zapojují tím, že se mi smějí, když mě ponižují ale někdy se mi zdá, že to dělá i jedna moje kamarádka, která mi s tím prý chce pomoct ale spíš to podporuje.
Předem děkuji za odpovědi.

holka, 11 let, 10. března 2018

Ahoj,
je moc dobře, že píšeš, a že se snažíš se o sebe postarat tak, aby Ti bylo dobře. Chceme Tě ocenit i za to, že už jsi to v minulosti někomu řekla, a když se to teď moc neposouvá, obracíš se na další pomoc.
Je možné, že to, co se už děje, může pomoci, ale v trošku delším čase. Takové věci jako šikana obvykle neutichnout ze dne na den. Nicméně pokud máš pocit, že to opravdu nejde správným směrem (a Ty sama to poznáš nejlépe), určitě si to nenech líbit a dál zkoušej říkat lidem o pomoc. Je úplně v pořádku opakovat to učitelce, rodičům, klidně ředitelce. Měli by vědět, že se situace nehýbe, a měli by s tím něco dělat.
Pokud bys měla pocit, že Ti nepomáhají dost, obrať se klidně i na někoho dalšího z dospělých, kdo je Ti blízký. Je možné jít za školní psycholožkou nebo třeba i sociální pracovnicí. Kdybys o těchto možností potřebovala vědět víc, klidně zavolej na některou z linek důvěry (třeba na naši Modrou linku anebo na Linku bezpečí). Takhle po psaných slovech máme málo možností to probrat, ale po telefonu určitě přijdete na víc možností a budeš mít i prostor s někým sdílet, jak Ti v tom všem je.

Držíme palce, ať se to obrátí k lepšímu,
Modrá linka

Šikana

Ahoj, v předchozích dnech jsem sem dala dotaz ohledně mojí šikany. Dneska se to zhoršilo. Pět kluků mi prohledalo tašku do školy, našli tam taštičku s potřebami na menstruaci, a tak to roznesli dál. “Kamarádka“ mi někdy pomůže vzít školní pomůcky těm, kteří mi je berou, ale někdy, jako například dnes, vzala učebnici a silou mě tou učebnicí bouchla do hlavy až jsem cítila že omdlím. Další “kamarádka“ Lenka mi vezme kapuci a dá mi jí přes hlavu až po krk a říká „Hej, uděláme jí water boarding!“
Nejvíc mě štve, proč ostatní spolužáci se za mě nepostavili? Nenávidím lidi ve škole a bojím se tam jít. Mamka říkala, že to řekne naší třídní učitelce, ale když to řekne a bude se to řešit, všechno se zhorší. Můj největší sen je, abych odešla na střední školu a začala od začátku. Prosím, pomozte co s tím dělat. Předem děkuji za odpověď.

Aneta, 12 let, 19. března 2018

Ahoj Anet,
rozhodně by měla tvá maminka okamžitě zajít do školy a to rovnou za vedením školy a tam vše nahlásit. Také by s tebou měla zajít na služebnu policie ČR a tam nahlásit šikanu na základní škole.
Pokud se šikana děje na půdě školy, pak tvým trýznitelům hrozí vážný kázeňský postih a to nejméně důtka ředitele školy.
Rozhodně neměj strach, že by se vše nahlášením zhoršilo, opak je pravdou. Až se do řešení vloží policie a další zákonné složky, pak tvým trýznitelům spadne hřebínek.

Šikana

Ahoj Alíku, mám velký problém. Takže nikdy jsem neměla moc kamarádů. Ale teď jsem na konci primy( na gymplu kde byl i můj brácha a pomlouval mě a smál se mi a všichni mě tam nenáviděli, kvůli pomlouvám) přestoupila na jinou školu... celé prázdniny jsem věnovala učení, abych se dostala na přestupovky... na táboře jsem si našla prvního kluka a ani jsme se nelíbali.. ale bylo to fajn..No na školu jsem se dostala, ale... sedla jsem si první den k holce, která seděla sama... jmenuje se Jana.. a vše začalo.. byla fajn a já jsem jí po nějaké době řekla o tom mém klukovi.. ona ho trochu znala už předtím..byla jsem šťastná, ale vše se zvedlo, když jsme v říjnu odjeli na švp... Jana se na mě smrtelně našvala a nikdy mi nikdo asi neřekne proč, ale pak se to stalo... byla jsem na záchodě a mobil jsem si nechala na posteli.. Jana byla u holek a nepočítalo jsem s tím, že by se tak rychle vrátila...potom jsme šli na večerní program a všichni se na mě divně dívali.. byla jsem zmatená...Ještě ten večer za mnou přišla jedna holka ze třídy a řekla mi, co se stalo... Jana vzala můj mobil když jsem byla na záchodě a ofotilasi moje konverzace s tím klukům a něco tam upravila, aby to vypadalo, že s ním chci sex... moje fotky taky.. nahý, ale přísahám, že jsem je nikdy nikomu neposlala, ale ona mi prostě vlezla do mobilu...no ukázala to celé třídě... všichni mě nenávidí.. ještě pár věci si o mě vymyslela... byla jsem v háji a ten kluk se směnou rozešlel... začala jsem se řezat a chtěla jsem se zabít... ale rány se mi podebralo a zanítily a já jsem to musela říct mámě.. poslala mě ke školní psycholožce, ale ta mi moc nepomohla.. zvládla jsem to celkem sama.. pár jizev po rukách a stehnech, ale jinak jsem byla v pohodě... až na to že mi denně na Instagramu všichni nadávají( anonymně), ať se jdu zavítá a tak... jak jsem blbá a spoustu další sprostých slov... a všichni ze třídy říkají jaká jsem**** , ale vlatně se mnou nikdy nemluvili... jsem na dně.. co mám dělat? Prosím odpověz mi co nejrychleji, jsem v koncích...a jak se zbavit těch jizev? Jsou hodně vidět a bojím se léta..nebo jak je nějak zakrýt.. jsou fakt hodně hluboké...a mám ještě jeden malý problém... říkají mi jak jsem hrozně blbá, tlustá , hnusná.. na tělocviku se mi smějí..vlastě všude se mi smějí.. mámě a tátovi je to jedno, ale já už se bojím chodit do školy, bojím se s kýmkoliv mluvit, protože už nikomu nedokážu důvěřovat...bojím se prostě lidí..pomoc!!

A moc se omlouvám za moji češtinu, vím, že jsem úplně blbá...

Áďa, 13 let, 14. února 2018

Ahoj Áďo,

věřím, že Ti teď není lehko a jsem moc ráda, že pro sebe hledáš pomoc. Dovedu si představit, že jsi zrazená a zklamaná ze vztahů s vrstevníky, když se Ti už podruhé v krátké době stalo, že se ve škole kvůli pomluvám necítíš dobře. O to víc si vážím odvahy a důvěry, kterou jsi v sobě nasbírala, abys nám napsala.
Určitě potřebuješ podporu rodičů, myslím, že i teď by měli vědět, co prožíváš a co se na atmosféře ve škole změnilo nebo nezměnilo, aby Tě mohli podpořit, žádat u vedení školy nějaké nápravné kroky apod. Třeba si neumí představit, jak moc se trápíš, nebo si nejsou jistí, co nejlepšího dělat a říkat. Je možné, že Ti pomoc školní psycholožky úplně nevyhovovala nebo na Tebe nemá tolik času, kolik bys právě teď potřebovala. Proto bys mohla s pomocí rodičů zkusit najít jiného psychologa mimo školu, se kterým bys mohla mluvit pravidelně, dokud se situace nezklidní. Teď Ti to tak možná nepřipadá, ale za nějaký týden si lidi ve škole najdou k propírání někoho nebo něco jiného. Se školní psycholožkou můžeš hledat cestu, jak do třídy a školy více zapadnout, když ŠVP tenhle účel opravdu nesplnila. V tomto je její pomoc důležitá.
Napadá mě pár drobných kroků, které bys pro sebe mohla udělat Ty sama - pokud Tě trápí vzkazy na Instagramu nebo Facebooku, můžeš se prostě rozhodnout, že je nebudeš číst, nebo ještě lépe zrušit své účty a založit si nové, o kterých řekneš už jen svým nejbližším. Sama už máš zkušenost, že s fotkami v mobilu nebo na internetu je to velmi ošemetné, nechávej na těchto místech jen takové, na které jsi opravdu hrdá a jejich případný únik Ti může jen lichotit. K těm, co Ti potíže připomínají nebo Tě jinak uráží a ponižují, mě napadá tohle - je opravdu těžké nereagovat, když se druzí strefují do míst, která Tě už tak bolí, ale právě tohle je nejúčinnější. Když si nebudeš jejich útoků všímat, budou Ti "ukradení", přestane je to bavit. Ti, kdo se takto chovají, často nevědí, co se sebou, sami prožívají spoustu strachů a nejistot. Aby si toho nikdo nevšiml, raději upozorňují na skutečné nebo vymyšlené chyby druhých a sami se tváří, jak jsou úžasní a dokonalí. Můžeš také popřemýšlet, zda by Ti pomohlo změnit alespoň třídu, pokud bys opět nechtěla měnit školu. S hojením jizev by Ti poradili v lékárně nebo u kožního lékaře. Existuje více druhů mastí, které se používají např. po operacích, mohlo by Ti pomoci užívání vitamínů atp., také je možnost laserového ošetření - to vše Ti pomohou zařídit rodiče.
Pro situace, kdy se budeš cítit chmurně, si na kartičku nebo do mobilu napiš kontakty na Modrou linku (každý den od 9:00 do 21:00, tel.: 549 241 010, mob.: 608 902 410) nebo na Linku bezpečí (nepřetržitě, zdarma, tel.: 116 111) - nemusíš být se svými starostmi sama, takto Tě někdo vyslechne a podpoří rychleji a účinněji.

Přejeme sílu, aby sis řekla o pomoc, jakou potřebuješ.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku,
Píšu ti jelikož potřebuji pomoct, ale je toho více.... Ve škole mě šikanují (scházejí věci, uráží mě, bouchaji do mě,....), jenže když jsem to řekla učitelům tak mi nevěřili a ta druhá půlka mi řekla že si za to můžu sama... a to jsem spolužákům chtěla vyjít většinou vztříc... Ano napadlo mě též to říct doma jenže to nemá smysl, doma je to úplně stejný, a k tomu dělám všechnu práci za rodiče i sourozence (jsem prostřední)... K tomu se mi teď nahromadilo docela dost zdravotních problémů na které klidně můžu umřít D: .... A k tomu mi teď ještě kamarádka (jediná o 1 rok starší) bude muset odejít... (Už mi jedna takhle odešla před 3 lety) to nevydržím je to moje jediná opora.... D:...... Jenže..... Vím že už toho je do jedné zprávy moc ale já to musím napsat, z toho všeho jsem se úplně zhroutila (vzhledem k tomu že to trvá přes rok) a začala jsem se sebepoškozováním ...
Aliku, prosím pomoz mi, porad nějaké rady... Jak z tohohle začarované kruhu ven? Jak se dostat ze dna svého sebevědomí? Jak se jim bránit?!
Jo a ještě by mě prosím zajímalo jestli váha 35 kg je dostatečná na 170cm ... Protože mi ve škole nadávaji i do anorektiček a já chci vědět jestli nemají pravdu (naše rodina je celá taková hubenější)
Moc děkuji za jakoukoliv odpověď, i za strávený čas u odpovědi. Lucyssa

Lucyssa, holka, 13 let, 17. února 2018

Ahoj,
ono není vždy to, co žáci považují za šikanu, šikanou. Neumím posoudit, jak se chováš ke spolužákům. Také tu není přesně rozepsáno, kdy, jak a co ti spolužáci dělají. Zda jsou to stále ti samí...
Také je těžké posoudit, zda bylo řešení učitelů správné.
Radu pro tebe ale mám. Domnívám se, že neumíš přesně slovy papsat, co ti spolužáci provádí.
Zamysli se, co přesně ti dělají, jak často se toto opakuje, zda se takto chová třeba jen několik spolužáků. Zamysli se také, jak situaci řešíš ty v tu danou chvíli. Až si v hlavě poskládáš slova, tak toto vše napiš na papír jako souvislý dopis.
V každé škole je schránka důvěry a vždy se řeší vše, co žáci do takové schránky důvěry vloží.
Úplně nejlepší by bylo, pokud najdeš odvahu a dopis i podepíšeš, aby bylo jasné, kdo potřebuje pomoc. Dej dopis do schránky důvěry. Případně si zjisti, kdo je ve tvé škole výchovným poradcem či praventistou. Tomuto učiteli můžeš dopis předat přímo.
Věřím, že se pak vše začne řešit.
Jsi sice ještě nezletilá, ale i tak by ti také mohli pomoci na policii a to státní i městská policie. Záleží, zda se ti chce jít přímo tam a vše na policii převyprávět.
Rozhodně se svěř i doma rodičům. I jim můžeš toto vše sepsat, pokud se ti přes dopisy komunikuje lépe. Věř, že rodiče budou na tvé straně.
Držím ti palce, aby se vše v dobré obrátilo. Jen měj na paměti, že hádky mezi spolužáky jsou jedna věc, ale šikana je něco jiného.

Šikana

Ahoj všichni prosím já už nevím jak dál , jsem teďka v 7 třídě a od 2 třídy se smyma spolužákama moc nebavím , mám tam asi 4 kamarádky kterí prožívají to samy co ja na prvním stupni to ještě šlo ale když sme přestoupili na 2 tak prostě , kluci i holky ! nám nadávají ( jako třeba že sme uplně pitomí atd) potom nám ríkají přezdívkama moje kamoska ma blondaty vlasy a mela tam jeden bílej a oni jí začali říkat šedivko , mě říkají špenáte , želé atd ... sama nevím cotoje mamka mi jednou říkala že to jsou obyčejné naschvály ale já nevím protože k nám tedka přistoupila 1 holka my se sní začly bavit, potom nám jí všichni přebrali a pak za náma přišla sama že jsou na ní zlý a že sněma být nechce , tak sme jí vzaly do party , a pak to bylo čím dál horší , od tý doby se stalo že moje další kamarádka měla rozstříhané boty , já jsem zase měla venku tělcvik , ráno co ráno máme s holkama schovaný věci poházený všude po šatně, já už nevím jak dál jeden spolužák se kvuli tomu řeže, chtěla bych přestoupit i moje kamarádky ale já nevím jak to mám říct doma ( třeba mammce) určitě mě řekne že to jsou jen naschváli jak nedávno , ale mě se to jako naschváli nezdá je to ponižující a je mi ztoho až do pláče , prosím všechny co tu jste poradíte mi jestli se jedná o šikanu a nebo to jsou jen naschváli , ignorovala jsem je ale ted se sněma začínám hádat protože to prostě nedávám sem uplně nadně , i se školou se horším a vubec se mi tam nechce prosím poradte mi jak to mám řešit ( bojím se to říct jakekoli osobě ) děkuji :(

holka, 13 let, 15. února 2018

Ahoj,
musím říct, že tvůj dotaz je velice smutné čtení. V totmo případě se nejedná jen o naschvály. Jednání tvých spolužáků už je skutečně šikana. Velice smutné je, že se na tomto podílí více spolužáků.
Tvoje maminka říká, že se jedná jen o naschvály. Zkus se jí zeptat, zda je „pouze“ naschvál, když někomu ve škole spolužáci zničí boty a jak dlouho máš šikanování snášet. Třeba si pak uvědomí, že toto již naschvály nejsou.
Jsem učitelka a rozhodně bych něco takového ve své třídě netrpěla. Stejně to jistě má i tvoje/ tvůj třídní. Problém je, že zřejmě o chování tvých spolužáků vůbec neví. Předpokládám, že tě ve třídě skupina problémových žáků přehlíží a nemluví na tebe. Je to z toho důvodu, aby si učitelé ničeho nevšimli a oni neměli problémy. „Silní“ jsou jen tam, kde je dospělí nevidí. Kde ji pomyslně nehrozí žádné nebezpečí, protože ti „šikanovaní hlupáci“ stejně nikomu nic neřeknou. Vyveď je z tohoto omylu a svěř se komukoliv ve škole komu důvěřuješ, nejčastěji to bývá třídní učitelka/učitel.

Podle věku, který u dotazu uvádíš, jsi jistě již zažila nějaké to povídání v rámci různých programů prevence o tom, co je to šikana. U nás taková školení žáků často provádí policistky. Takže jistě sama tušíš, co bys nyní měla udělat. Zajdi za svou třídní učitelkou či učitelem. Řekni, co vše ti spolužáci opakovaně dělají, jak na tebe pokřikují a jak se cítíš. Neboj se před vyučujícími označit toto chování za šikanování.
Pokud však radši píšeš, pak o tomto napiš dopis a dej jej vyučující nebo do schránky důvěry, která musí být na každé škole.

Přeji ti odvahu a věřím, že vše se v dobré obrátí.

Šikana

Ahoj. V naší třídě je jeden kluk který všechny otravuje, mojí kamarádkou jako kdyby aj šikanoval.......sedím před ním v lavici a on mě vždycky kope......já mu něco řeknu a on my řekne : máš s tím problém ? Drž hubu nebo tě zabiju atd.........já bych si na něho dovolila ale on je takový silný (tlustý).......já ho tak nenávidím a to sním chodím každý den do školy........dneska mi nadával že jsem pí** a tak.........můžu se zeptat jestli bych třeba mohla jít do jiné třídy ? (Jsem v 6.A a že bych šla do 6.B) prosím o odpověď

holka, 12 let, 5. ledna 2018

Ahoj z Modré linky,

chápu, že Ti není příjemné, když si na vás spolužák dovoluje a přijde mi moc fajn, že hledáš způsoby, jak tomu zabránit. Je prima, že píšeš. Nikdo nemá právo se k vám chovat hrubě či kamarádku dokonce šikanovat.

Spolužák by měl vědět, že je Ti jeho chování nepříjemné. Určitě mu to dej jasně najevo, můžeš mu zkusit říct, že se ho nebojíš, a že pokud toho nenechá, budeš to řešit s někým z dospělých. Říkám si totiž, že by o jeho chování měla vědět třídní učitelka a také Tvoji rodiče. Rodiče by to pak mohli probrat právě s učiteli ve škole a třeba také s rodiči toho spolužáka.

Ptáš se na přechod do jiné třídy. To je samozřejmě také řešení, i když by asi hodně záleželo na řediteli školy, ale může se stát, že i v druhé třídě se najde někdo, kdo se nechová ke spolužákům hezky a situace se tak může opakovat. Proto bych Ti moc doporučila, nenechat si to pro sebe a hledat pomoc u dospělých, kteří jsou za vás zodpovědní.

Držíme palce,

Modrá linka

Šikana

Co dělat když mě ve škole šikanujou?

Anna, 11 let, 19. ledna 2018

Ahoj, rozhodně se neboj svěřit se někomu dospělému. Čím déle budeš oddalovat, kdy o svém problému někomu řekneš, tím ti bude odvaha ke svěření se ubývat. Neboj se výhrůžek typu: „Když to někomu řekneš, tak ti.....“ Uvědom si, že ten, kdo tě šikanuje, je vlastně zbabělec, který si dovoluje jen na slabší.
A komu se můžeš svěřit?
Učitě bude skvělé, pokud se svěříš někomu ve škole - třídní učitel či učitelka, ale může to být i jiný vyučující, kterému důvěřuješ. A určitě by o tvém problému měli vědět rodiče.

Držím ti palce a věřím, že svůj problém za pomoci dospělých ve svém okolí vyřešíš.

Šikana

Ahoj alíku
Mám takový problém asi jsem jse stal terčem šikany chodím na hokej a nejsem slabší nechovám se k nikomu zle. Ale nevím proč ale k nikomu jse nemohu připojit jsem jsám nemám moc přátel učitelka mě nemá ráda tak radši simulují abych nešel do školy je to pro mě strašné. Třeba jen tak du podraží mi nohy a pak se mi smějí. Nevíš co mám dělat jsem bezradný

Bary, 11 let, 19. prosince 2017

Ahoj Bary,

je dobře, že si pro sebe hledáš pomoc. Šikana samozřejmě není v pořádku. Avšak simulovat a nechodit do školy není řešením. Píšeš příliš málo a neznáme Tě, abychom Ti mohli dát konkrétní radu, je proto důležité, aby ses obrátil na někoho dospělého, komu věříš. Třeba na rodiče či někoho jiného z rodiny nebo někoho ve škole. Tomu člověku se potom můžeš svěřit se vším, co se Ti děje, mluvit s ním o konkrétních situacích, o tom, jak je prožíváš, co Tě trápí a jaké jsou možnosti, jak se v té konkrétní situaci zachovat. Obecně platí, že pokud jde o nějaké hloupé řeči či posměšky, je možné je buď ignorovat - a sebrat tak ostatním vítr z plachet, protože nějaká výraznější reakce je to, co je baví. Nebo se jich zeptat, o co jim jde, proč to dělají, případně vyjádřit nesouhlas s jejich chováním, v klidu jim říct, že bys byl rád, aby toho nechali, že Ti to vadí. Další možností je mít připraveny různé vtipné reakce, které naopak přinesou body k dobru Tobě. Jde-li již o chování, které ubližuje i fyzicky, potom je potřeba, aby ses obrátil Ty nebo Tví rodiče na někoho kompetentního ve škole, např. výchovného poradce, metodika prevence, školního psychologa, či někoho z vedení, kdo bude celou situaci řešit přímo ve škole. To podstatné je, abys na to nebyl sám, abys o všem mohl mluvit s někým, komu věříš, kdo Tě podpoří, s kým právě můžete hledat různé možnosti a rozebírat jednotlivé situace.

Přejeme Ti klidnější vykročení do roku 2018
Modrá linka

Šikana

Ahoj ve škole mě odstrkují a pomlouvají je to šikana ?nebo ne?

holka, 11 let, 4. prosince 2017

Ahoj,
tvoje informace je příliš stručná na to, abych mohla posoudit, zda jsi se stala obětí šikany či nikoli. I když je to smutné, pomluvy jsou běžnou součástí prakticky každého kolektivu. Samozřejmě záleží na tom, jestli jsou zamířené na tvoji osobu víc než na ostatní, znepříjemňují ti výrazně život, ostatní si na tebe „zasedli“ a podobně.
Nevím, co si mám představit pod pojmem odstrkování - pokud to znamená, že nemáš příliš kamarádů, obávám se, že nelze nikoho přinutit, aby začal s někým dalším kamarádit, pokud sám nechce. Záleží ale skutečně na tom, co přesně ve škole zažíváš a v jakých konkrétních situacích se cítíš nepříjemně.
V každém případě bych ti doporučovala, aby ses svými problémy svěřila někomu dospělému (například svým rodičům, nebo učitelce), kteří dokáží posoudit, zda jsi se stala skutečně obětí šikany, nebo se jedná o běžné nepříjemnosti, které se objevují v každém kolektivu. Zkus se také zamyslet nad tím, jak se chováš ty sama k ostatním a co bys mohla případně na svém chování změnit, abys do kolektivu lépe zapadla.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Šikana

Drahý Alíku a přátelé,
již mockrát jste mi pomohli a já vám za to mnohokrát děkuji.
Teď však mám jeden problém, který se mi zdá řešitelný jen jediným způsobem - najít si jinou školu.
Jde o to, že jsem si v první až třetí třídě hrála na nějaké postavy ze seriálů. Prostě jsem byla malá a hrála jsem si. Dejme tomu, že jsem si hrála na Sušenku. Problém byl v tom, že jsem vyžadovala oslovení. Prostě jsem chtěla, aby mi říkali jménem té postavičky, Sušenka. Ještě k tomu se mi mé jméno nelíbilo (mé jméno se mi líbí, ale to, jak mi říkají ne).
Ve čtvrté třídě po prázdninách mě to pustilo a já se věnovala jen sama sobě a vlastnímu dobrému prospěchu. V páté mě začali šikanovat. V šesté třídě to došlo až tak daleko, že jsme ve třídě museli mít program proti šikaně. V sedmé třídě je to pustilo. Teď se mi to děje zase.
Když jsem ve třídě, tak na mě najednou zakřičí jménem té postavičky, na kterou jsem si hrála. Snažím se je ignorovat, ale když si čtete a za vámi přijde nějaký /nenapadá mě slušný výraz/ a začne vám provokativním psychohlasem řvát do ucha: „Nazdar Sušenko!“ tak to asi není zrovna příjemné.
Ještě abych vysvětlila svou situaci ve třídě: s několika lidmi se bavím, ale ti na celou přestávku zmizí na záchod a já tak nemám nikoho, o koho bych se mohla opřít. Jen tu knihu. Na záchod se mi knihu tahat nechce.
Nechci to říkat třídní, protože (jak jsem psala výše, program proti šikaně) bych vypadala jako problémová a konflikt vyvolávající žačka. To nechci. Školního psychologa nemáme.
Vím, že si za to můžu sama, ale teď jsem úplně jiná, než předtím. Jak mám tedy vyřešit svou situaci? Jak mám zastavit tohle strašné pokřikování „mých“ bývalých „identit“?

holka, 13 let, 24. října 2017

Ahoj,

snažím se pochopit, jak Ti je, když na Tebe pokřikují jmény Tvých "bývalých identit". Nedivím se vůbec, že Ti to vadí, a že Tě to i mrzí. Bohužel nepíšeš, jak na ta oslovení reaguješ Ty, a to je pro mne zásadní otázka. Stejně tak nepíšeš, zda je někdo, s kým ses o situaci radila. Rodiče, starší sourozenec, teta, trenér, vedoucí kroužku... takže ani já moc nemám, o co bych se mohla opřít. Mohu se k Tvému dotazu vyjádřit jen obecně. Napadá mne také, když už bohužel máš zkušenosti se šikanou z dřívější doby, měla bys je využít ve svůj prospěch. Když jste měli dokonce ve škole program proti šikaně, určitě si s Vámi o ní někdo vyprávěl, tedy i o tom, jak se jí bránit.

Nejsem si úplně jistá, zda v Tvém případě nyní jde přímo o šikanu. Jasné je, že je Ti to nepříjemné - a komu by nebylo! Ale záleží i na tom, kolik spolužáků se takto chová, kdy to dělají, jak dlouho, jak často, o tom též nepíšeš. Psychologa sice na škole nemáte, ale domnívám se, že v takovém případě bývá určený někdo zvenčí, psycholog, který má na starosti třeba 5 škol. Můžeš se obrátit na výchovnou poradkyni/výchovného poradce, ten by měl vědět, jak to s tím pssychologem je. Nemusíš se ale radit hned s psychologem, nejblíž jsou Ti rodiče, a další lidé, viz výše, jistě se Ti rádi budou věnovat. Můžete si i doma společně nacvičit jako modelovou situaci Tvé odpovědi, bude to pak pro Tebe mnohem jednodušší. V první řadě je třeba se proti tomu oslovení vymezit. Například: "nechej toho, nelíbí se mně to! Nedělej mně to, co by sis sám nepřál, aby druzí dělali Tobě! Dej si pauzu! Odpočiň si, jsi trapný/á. Každý jsme nějaký, ale Ty už překračuješ hranice a štveš mě," atd. Cokoliv, co si doma připravíte, bude dobré, pokud to bude i vtipné, tím lépe. Zkuste nad tím společně přemýšlet a hledat řešení. Dotyčný/á, kdo se Ti posmívá, vycítí Tvou náladu a ví, že si posmívání zkrátka může dovolit, protože Ti to vadí. Jakmile vycítí, že jsi v pořádku a jsi nad věcí, dá Ti pokoj. Někdy pomáhá být lhostejný, nereagovat. Ale pozor! Myslím i vnitřně nereagovat, nebýt vzteklá, naštvaná, smutná, prostě se na vše podívat s odstupem a nadhledem a říct si, že vlastně o nic nejde. Až toto z Tebe bude cítit, pokřikování přestane.

Jsme rádi, že jsme Ti už víckrát pomohli, někdy je výhodnější, obrátit se přímo na nás, viz naše stránky www.modralinka.cz.

Přejeme Ti zklidnění atmosféry ve škole.
Modrá linka

Šikana

Ahoj mám problém ve škole spolužáci mě mlátí a já nevím proč. Chovám se jako všichni ostatní.

holka, 12 let, 20. října 2017

Ahoj,

děkujeme za Tvou zprávu. Určitě nikdo nemá právo Tě bít nebo Ti nadávat a nějak Tě ponižovat, takové chování není v pořádku. Bohužel nepíšeš, kdo Tě mlátí, kdy, kde, jak dlouho atd. Trvá-li taková situace už delší čas, může jít o šikanu. Nesděluješ nám ani to, zda ses někomu svěřila, myslím někomu dospělému. To je moc důležité. Pokud tu situaci nezvládáš sama, to znamená, když nepomůže to, že se důrazně proti takovému jednání vymezíš a ohradíš, pak je nutné zapojit do příběhu dospělé. Tvé rodiče, Tvou třídní učitelku, výchovného poradce. Máte-li na škole psychologa nebo psycholožku, pak se obrať i na něj/ni, znají atmosféru na škole i Tebe, mohou Ti velmi významně poradit.

Přejeme Ti, abys dokázala učinit další krok a s tímto se obrátila jak na učitele, tak rodiče, aby tato situace mohla být řešena.

Modrá linka