Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj poradno! V květnu máme jet s třídou na školu v přírodě a mám být na pokoji s jednou ZLOU holkou. Vím že je do května času dost ale už to řešíme a musíme to mít do konce měsíce vyřešené. Ta holka mě už totiž škrtila, rozbila mi příčnou flétnu (která není levná) a dokonce mi o přespáváčce ve škole nechala v tašce svoje špinavé kalhotky a vše se mi od toho co na tom měla ušpinilo.Ta
  kže to co by mělo končit v záchodě skončilo u mě v tašce. To jsou jen tři věci které jsou pro mě takové nezapomenutelné. Už se i několikrát navážela do mích rodičů které ani nepozdraví. Už jsem s ní strávila všechny školy v přírodě. A taky jsem od ní chytila několik i závažnějších nemocí a teď mám tátu chvíli po transplantaci jater a nemůžu si dovolit onemocnět protože to znamená riziko. Už se mi o tom zdají i noční můry a jsem z toho silně nervózní. Prosím poraďte mi jak mám učitelce vysvětlit že s ní na pokoji prostě nemůžu být. Předem děkuji za odpověď a přeji vám příjemné prožití vánočních svátků.

  holka, 10 let, 7. prosince 2019

  Ahoj,

  je dobře, že jsi napsala a nechceš být sama na to, co Tě trápí a kvůli čemu míváš i noční můry. Mrzí mě, že máš ve třídě někoho, kdo Ti ubližuje. Nikdo nemá právo se k Tobě takto chovat, zasloužíš si cítit se ve škole dobře. Úplně chápu, že jsi ze školního výletu nervózní a nechceš být s onou holkou na pokoji. To, co popisuješ, že Ti spolužačka dělala, mi připadá docela vážné a myslím, že je důležité, aby o tom věděl někdo z dospělých. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co se Ti děje, svěřila rodičům, kteří by to měli řešit - i když chápu, že nyní to může být komplikované s ohledem na tátu, který je po operaci. Mohla by ses taky případně obrátit na někoho dalšího z rodiny (například babičku, dědu nebo tetu), kdo by Tě mohl podpořit.
  Z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi to už s učitelkou řešila anebo o tom vůbec neví. Každopádně si myslím, že jí můžeš otevřeně říct, z jakých důvodů si nepřeješ být s touhle spolužačkou na pokoji a požádat ji, jestli by to nešlo vymyslet nějak jinak. Pokud Ti nevyjde vstříc, můžeš se zkusit svěřit i nějakému jinému učiteli, kterému věříš. Můžeš se taky zkusit obrátit na školního psychologa nebo výchovného poradce, pokud je ve škole máte. Kdybys to celé potřebovala probrat více dopodrobna, je možné nám zavolat na naši telefonickou linku, Skype anebo WhatsApp (www.modralinka.cz).

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahojte všetci. V piatej triede som hovoril veci v novej škole aby som sa zvýraznil. Ale teraz toho ľutujem a spolužiaci sa mi smejú, sikanuju ma, nadávajú mi a vyťahujú staré trápne zážitky a sikanuju ma. Stále sa do mňa starajú, berú mi veci a smejú sa na všetkom čo spravím. Snažím sa zachovať kľud ale po 3 rokoch +puberta sa to proste nedá a vybuchnem od hnevu. Ako mám dať veci do poriadku a spraviť to tak, aby sa so mnou rozprávali normálne a nesmiali sa mi? Prosím odpoveď
  PS: rodičia na mňa kašlú a hovoria že to mám brať s humorom ale po 3 rokoch ... to som už vlastne hovoril. Prosím pomoc

  kluk, 13 let, 21. listopadu 2019

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že musíš řešit tak nepříjemné zážitky. I když píšeš, že si za to můžeš sám, protože jsi se chtěl zviditelnit, nikdo nemá právo chovat se k tobě tímto způsobem a není vůbec divu, že se ti chování tvých spolužáků nelíbí. Přesně, jak píšeš, člověk takové chování může brát s humorem jen velmi omezenou dobu, ale pokud se ti někdo soustavně posmívá, bere ti věci a podobně, není na tom nic vtipného. Pokud to tví rodiče neberou vážně, bylo by na místě promluvit si o tom s někým dospělým ze školy. Školy obvykle zaměstnávají školní psychology, kteří dokáží podobné situace řešit a pracovat s nimi. Pokud by u vás nikdo takový nebyl, můžeš požádat o pomoc i nějakého učitele (nebo učitelku), kterému důvěřuješ. Rozhodně si ale podobné chování nenech líbit a řeš jej s nějakým dospělým, který ti dokáže pomoci.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Šikana

  Jak ztrapnit spolužačku?

  Jak holku ve škole co nejvíce ztrapnit? Předem děkuji za radu (chci se pomstít za její hnusné ztrapnění, že jsem se pomočil).

  kluk, 12 let, 17. listopadu 2019

  To je mi ale záludná otázka!

  Nevím, jestli se chci nějak vměšovat do vašeho sporu. Co kdyby se pak ta holka chtěla mstít mně, třeba tím, že mi rozkouše moje oblíbené pantofle? Děsivá představa, ne? :-c

  Pokud tě to tvé ztrapnění skutečně moc tíží na duši, popovídej si o tom s nějakou dospělou autoritou (s učitelem, výchovným poradcem, rodičem), mohla by nějak usměrnit chování dotyčné holky. Čistě takticky vzato, pokud přichystáš obzvláště vypečenou odvetu, kterou by vnímala jako šikanu tvá sokyně, riskuješ, že s tím půjde za dospělým ona a budeš mít průšvih. Oprávněně.

  Neuvažoval jsi o jiném řešení? O=
  O nějakém ušlechtilejším, za které by ses nestyděl, až si na něj za pět či deset let vzpomeneš? Mohl bys nad tím vším třeba mávnout rukou. Můžeš jí říct před celou třídou „hele, Mahuleno, já ti tvůj podlý čin velkoryse odpouštím, nenechám se vtáhnout do zničující žabomyší šarvátky, takové dětinské chování je pod mojí úroveň, mám svoji hrdost!“… kdyby se jmenovala Mahulena… a kdybys měl svoji hrdost. ;-)

  Alík

  Šikana

  Ahoj poradno,
  spolužáci mě na začátku roku začali šikanovat protože zastávám jiné názory, například říkám že v 12-13 nemůžou být připraveni na vztah nebo také říkám že zas v 15 není nikdo připraven na první pohlavní styk. Šikana se projevuje tak že mi nadávají například do ubožáčka, blbečka atd. Nebo mi berou věci a házejí je z okna naší školy. Po škole když jdu po ulici tak mi berou mobil. Také odmítám když mě lákají abych jim pomohl s úkoly. Teď v pátek po mně chtěli abych jim pomohl zmlátit jednoho kluka a pak abych v parku rozlil nějakou láhev s černou barvou kapaliny uvnitř. Já jsem odmítl a oni řekli že pokud jim nepomůžu tak mě zmlátí (bylo jich 6 proti mně jednomu). Tak jsem řekl že jak mě zmlátí když jsou všichni chudí a skoro nic neváží a k tomu menší než já. Oni o deset sekund později mě šli zmlátit a pak jsme se porvali a zde nastal problém. Jednoho kluka jsem zbil do zad a on pak spadl na zem a začal křičet nadávky a výhružky. všichni děti se kolem něho zběhli a on si začal stěžovat že jak ho bolí záda. Já se bojím aby se mu nic nestalo protože bych pak měl problémy. Předem děkuji za pomoc

  kluk, 13 let, 19. října 2019

  Ahoj,
  je dobře, že v situaci, kdy Tě spolužáci šikanují a došlo i na rvačku, hledáš cestu, jak z toho ven. Není v pořádku, že Ti vyhazují věci, nadávají Ti a berou mobil. Nesmí Tě také do ničeho nutit nebo Ti vyhrožovat, nebo Tě dokonce mlátit. Připadá mi důležité nebýt na to, co se děje, sám. Probrat to můžeš s rodiči i ve škole s učiteli, kteří můžou situaci dál řešit - především metodik prevence má na starosti, aby ve škole i cestou z ní byli všichni žáci v bezpečí. Je důležité, aby lidé kolem Tebe věděli, co se děje a mohli se Tě také zastat, hledat konstruktivní řešení, které by už dál neubližovalo. Chci Tě povzbudit k tomu, aby ses nebál ozvat a bránit se s podporou lidí kolem Tebe, o které se můžeš opřít. Neboj se mluvit o tom, jak se cítíš a co bys potřeboval jinak.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj
  To co jsem říkala se stalo pravdou
  Jsem šikanována!
  Šikanuje mě holka ze třídy
  Mlátí mě nadává, vyhrožuje a
  Ještě mi řekla že se narodila proto aby mě šikanovala
  Bojím se to říct rodičům či učiteli, protože mi říká že mi dá co proto
  Dává mi facky a říká mi debile p*čo
  A ještě k tomu s ní sedím v lavici a jezdím s ní také autobusem

  holka, 11 let, 14. října 2019

  Ahoj,
  je mi líto, že jsi se stala obětí šikany, ale na tuto otázku už ti odpovídala kolegyně z Modré linky před necelými dvěma týdny. Je nutné, aby ses nenechala zastrašit a svěřila se někomu dospělému, který ti pomůže nepříjemnou situaci vyřešit. Přečti si, prosím, ještě jednou odpověď, kterou už jsi dostala a ve které je vše popsáno podrobněji.
  Měj se hezky!
  Bára

  Šikana

  Ahoj jezdím autobusem do skoly a mám kolem sebe kamarády no a minulý týden nás začal provokovat a otravovat jeden kluk (já nosím brýle tak mi rikal brejloune). No a tak sme se nastvali a bránili se a on mě tak vyprovokoval že sem mu praštil. Dalsi den přišel je tatka chytil mě pod krkem a začal na mě řvat co šahám na jeho syna atd. Když jsem se mu snažil vysvětlit že nás provokuje vůbec ho to nezajímalo a furt si mlel svoje. A já z toho jsem docela vyklepanej a nevím jestli mu zase něco ten kluk nenalže a zase by mě nadal. Doma jsem to zatím neřekl protože nejsem ten typ co by chtěl furt něco rešit.

  kluk, 13 let, 7. října 2019

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že jsi z této situace vystresovaný, protože jde o opravdu nepříjemný problém. I přesto, že se ti do toho nechce, určitě bych ti radila, aby ses svěřil svým rodičům. Nepochybuji o tom, že kluk, který konflikt začal, podal svému otci jen svou verzi příhody. Přitom každý z vás na tom nese svůj díl viny. Oceňuji samozřejmě to, že nechce žalovat s každou drobností, ale v okamžiku, kdy se do vašeho konfliktu zapojil i jeho otec, bylo by určitě dobré, aby o tom věděli i tví rodiče a mohli zasáhnout v případě jakéhokoli pokračování. Ačkoli tvoje reakce (tedy to, že jsi ho uhodil) rozhodně nebyla v pořádku, není to důvod, aby tě jakýkoli dospělý napadal (ať už slovně, nebo fyzicky). Svěř se tedy svým rodičům, řekni jim popravdě, co se stalo a svěř se jim i s tím, že máš strach, aby tě jeho otec znovu nenapadl. Obávám se, že v tomto stádiu se už bez zapojení rodičů neobejdeš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Šikana

  Dříve jsem se setkala s šikanou
  Sice nebyla tak krutá
  Ale stejně to bylo nepříjemné
  Nikomu jsem to neřekla!
  Co když se to vrátí???

  holka, 11 let, 3. října 2019

  Ahoj,

  šikana je vždy nepříjemná. Často bývá založená na tom, že někdo silnější (někdy i více lidí najednou) ubližuje někomu slabšímu, různým způsobem. Někdy mu nadávají, posmívají se, berou věci, peníze, svačiny, někdy dokonce i takové šikanované dítě bijí, jindy je zase pronásledují na různých sociálních sítích a nepříjemné, jak píšeš, je to vždy. Může to být i velmi nebezpečné a většinou to znamená, že jde o nezdravý kolektiv, kde mezi dětmi nevládnou normální, přirozené, zdravé vztahy, jinak by se něco takového nedělo.

  Na druhou stranu pokud se někdy ještě setkáš se šikanou (ať už přímo sama či u někoho jiného), je vždy třeba se bránit, ozvat se, postavit se sám za sebe. Říct: Dejte mně pokoj, nedělejte to. Někdy stačí se takto proti šikaně vymezit. Jindy, zejména pokud jde o přesilu, to dost dobře možné není, pak je nezbytí to někomu dospělému říct a požádat o pomoc a podporu. Nejlépe je, jedná-li se o rodiče či oblíbeného/oblíbenou učitele/učitelku. Ale může jít i o jiného dospělého, někoho, komu věříš a na koho je spolehnutí. Dospělí lidé pak musí tuto situaci řešit se vší zodpovědností, popř. se obrátit na další orgány, které mohou pomoci (ředitel školy, Česká školní inspekce, místní zastupitelstvo, policie...).

  Přejeme Ti, aby ses se šikanou již nesetkala.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. ,
  chtěla bych se vám svěřit že jedna holka od nás ze třídy(dá se to tak říct) šikanuje. Neustále naráží na můj módní styl, na mé vlasy, říká mi že jsem šprtka a když jsem jí něco řekla a jí došli argumenty, začala nadávat a ponižovat mně.
  Dříve to byla kamarádka, ale jak přešla do ,,puberty,, začala se chovat jako totální k***a s prominutím. Když jsme ještě byli kamarádky tak mi sama řekla, že jí dělá dobře ubližovat ostatním nebo když se někomu stane něco špatného tak ji to ,,naplňuje,, jak sama řekla. Je neustálá lhářka, nedávno mi poslala fotku jak chodí na výtvarný kroužek. Prý aby mohla jít na architekturu. Já jsem jí v klidu odepsala: ,,Ale na architekturu budeš muset umět matematiku.,, (jelikož jí matematika vůůůbec nejde) a ona mi odepsala: A to si zase vyhrabala kde twl tu matematiku, a navíc můj brácha chodí na školu kam půjdu já a ty příklady chápu, (ani jeden z jejích bratrů nechodí na obor architektury :/ ) nebudu jako ty krafka co umí jen něco čmárat na papír. I k ostatním se chová hnusně. Třeba spolužák si přinesl do třídy brambůrky a ona se ho zeptala a on jí odmítnul, vyrvala mu je z ruky a celý je snědla. Všem nadává a očividně neví co znamená slovo majetek
  S prominutím že jsem napsala takovouhle slohovku, ale holt je to obsáhle,
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě spolužačka šikanuje, nepokládáš však žádnou otázku. Budu tedy předpokládat, že chceš vědět, jak se k ní chovat. V různých situacích je možné chovat se různě. Někdy je nejvýhodnější její narážky prostě ignorovat, nebrat ji vůbec vážně. Jindy je potřeba se ohradit a dát jí jasně najevo, že si její chování nenecháš líbit a v případě, že nepřestane, obrátíš se na někoho, kdo jí v tom zabrání. A také se, samozřejmě, na nějakou prima paní učitelku nebo třeba školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, obrátit můžeš. Jestli se její chování nelíbí i dalším spolužákům, můžete se vzájemně podpořit a zastat se jeden druhého. V každém případě je dobré, abys o tom, co Tě trápí mluvila s někým, komu věříš, kdo Tě zná a může Tě podpořit, poradit v úplně konkrétních situacích.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  trochu se bojím o spolužačku, prostě dneska ve škole cez přestávku k ní přišel jeden spolužák a dělal ji na nervy, vzal hadr od tabule a ním otíral její věci, házel ho po ní (taky to dělali další 2 kluci, ale ten jeden nejvíc), ona se nejdřív na tom smála, nebrala si to nijak zle, myslela že je to sranda, no dělal to každou přestávku a už to vtipné nebylo, bral ji penál a strkal si ho pod triko, do podpaží, a tvářil se že se s ním myje a že si měří teplotu (taky ty předchozí věci). Já jsem ji pak před koncem vyučování řekla, že to musí říct učitelce, že to jeho chování není normální a že to prostě musí říct. No vtom přišel opět ten kluk a zase dělal blbosti s penálem, a ta spolužačka mu řekla, ať přestane, že to řekne učitelce, on jen řekl: ,,Tak jsi to řekni, budu rád. A pak si zase změřím teplotu“. Nevím jako co to znamenalo, ale trochu se bojím, aby se to ještě nezhoršilo a aby ji nezačal šikanovat. Chtěla bych jí nějak pomoct, jenže nevím jak, proto píšu tenhle dotaz. Díky za odpověď :)

  P.S.: máte skvělou poradnu, a taky technická je super, vlastně celý Alík :)

  Ahoj,

  děkujeme za pochvalu a zpětnou pozitivní vazbu, která vždy potěší. Na oplátku chci ale ocenit Tebe, jsi skvělá holka i kamarádka. Vždy mám radost, když se nám ozve klient, kterému leží na srdci příběh někoho dalšího. Je skvělé, že nemyslíš jen sama na sebe, ale všímáš si toho, co se děje kolem Tebe, ať už ve škole či jinde. Dokonce jsi spolužačce, kterou otravovali kluci, dobře poradila, protože nestačí-li její síly na to, aby těm klukům zabránila v jejich jednání, pak je skutečně třeba, aby se do situace vložil někdo dospělý. A tak je naprosto na místě, svěřit se učitelce a také doma rodičům. Nejde o žalování, ale hledání podpory v situaci, kdy se jedinec nedokáže bránit sám proti přesile. Máš pravdu i v tom, že takové jednání by mohlo vést časem k šikaně. Pokud se jí podaří zabránit v zárodku, je to ta nejlepší prevence, proto je dobře, že máš oči i uši otevřené a nenechává Tě lhostejnou, co se děje kolem Tebe.

  Píšeš, že nevíš, jak v takové situaci pomáhat. Ale Ty už pomáháš. Jsi spolužačce oporou, dostala od Tebe kvalitní radu, to úplně stačí. Je důležité, aby věděla, že jsi na její straně, popř. bude-li se jednání těch kluků vyšetřovat, můžeš je dosvědčit.

  Přejeme Ti krásné babí léto.
  Modrá linka

  Šikana

  ahoj všichni z alíka,
  už celkem dlouhou dobu začínám čím dál víc nesnášet svou třídu.
  Třeba mi hrozně vadí pištění, které se o přestávkách ozývá skoro vždy.(nemám tušení proč prostě mě ten hluk irituje) K tomu mě ještě začali celkem DOST šikanovat, házej mi do skříňky sprostá slova a jednou mě dokonce před školou zmlátili. A tím, že jsem mámě a učitelce, se jěště víc naštvali... a mamka mi asi nedovolí přestoupit na jinou školu... už fakt nevím co mám dělat...

  ta divná, 20. června 2019

  Zdravíme Tě,

  nedivím se, že máš negativní pocity ke své třídě. Někdy je ve škole opravdu velký hluk, který je nepříjemný a ne každému vyhovuje. S tím se však mnoho udělat nedá, možná jen najít o přestávce nějaké klidnější místo, kde bude alespoň trochu tišeji. Závažněji zní to, co popisuješ jako šikanu. Nikdo nemá právo tě bít, nebo nějak jinak ponižovat. Mrzí mne, že se to nezlepšilo, protože jsi udělala dobře, že jsi se svěřila učitelce i mamce. Někdy to déle trvá, než škola pochopí, že musí zasáhnout. Proto doporučuji svoje zážitky znovu svěřit mamce nebo tátovi, aby zašli do školy a mohli tak vyjednat, jak se k tomu vedení školy postaví. Škola má povinnost vše řešit. Brzy se blíží prázdniny, je dobře, že bude volno a budeš mít čas si od všeho odpočinout, možná se i ostatní přes prázdniny zklidní a v novém roce už to bude jiné. Existuje také možnost navštívit psychologa, se kterým bys mohla hledat další možnosti, jak se těchto starostí zbavit.

  Přejeme klidné léto.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj aliku ve skole mne sikanuji a rikaji pokud to reknu rodicum nebo uciteli nebonine bryxove tak ze mne zabyji oni sou toho schopni. comam *delat. Piratmi bojim se chodit do skoli _*****kdyt nejsem ve skole citim se volna a beze problemu.......................... Nekdy sy myslym ze. Uz mne na svjete netesy co mam delat? **____*_*

  holka, 10 let, 18. dubna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  šikanování rozhodně není v pořádku, je dobře, že píšeš. Když říkáš, že by byli schopni Tě i zabít, představuju si, že to je asi dost vážné a pro Tebe i děsivé. Chápu, že máš strach, když Ti vyhrožují. Ale i přesto je třeba obrátit se na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti může pomoct. Nejlépe na rodiče, kteří to mohou přijít do školy řešit, nebo přímo ve škole nějaké Tvé oblíbené paní učitelce, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte. Jakmile to budou vědět dospělí, můžou Tě před nimi ochránit.

  Když nás druzí šikanují, je přirozené, že se jich bojíme. Úplně chápu i to, že se Ti pak do školy nechce a je to velká úleva, když odejdeš. Něco takového bys ale zažívat neměla, je proto dobře, že to chceš řešit. Na konci dotazu ještě píšeš, že Tě už nic netěší, nevím s čím vším to máš spojené, jestli se šikanou, nebo jestli Tě trápí ještě něco jiného. Určitě bude fajn, když se i s tímto na někoho obrátíš a svěříš se mu. Můžeš třeba zavolat na naší Modrou linku, kde můžeme společně více probrat a vymyslet, co s tím.

  Přejeme Ti hodně sil
  Modrá linka

  Šikana

  dobry den aliku a kamaradi a ahoj vsem
  Ja mam sakramentsky problem no.... vite oni me sikanujou ve skole a kvuli tomu ze hraju fortnajt a dost me to mrzi..:-( holki ve skole si mysli ze jsem trapnej a nechou se mou vuec ani mluvit a proste :-((((((((((((((((( a pri tom jsem docela normaly kluk a nechapu proc jim to ze ru hru hraju tak vadi. mamka s tim nic nedela a ani pani ucitelka si myslijou ze je to jedno ze to neni proble ze si jenom delaji srandu:-(( ale me to taok neprijde ani muj bff se semou uz nebavii a kluci z 9 tridy mi hodili svacinu do kosa a proste me sikanujou ale nikdo to nevidi a honza se semnou uz neka protoze se boji tech devataku ze ho zbijou aji ja se docela bojim ze me zbijou zatim me jenom hodili do kose a i pak moji svacinu :-((( promin jsem disgrafik

  kluk, 10 let, 3. dubna 2019

  Ahoj,
  je moc dobře, že si umíš říct o podporu v situaci, kdy Tě něco nebo někdo trápí. Mrzí mě, že si procházíš odmítáním, vysmíváním, dokonce Tě kluci i fyzicky napadli a berou Ti věci. To určitě není v pořádku a je potřeba to řešit.
  Mamka s paní učitelkou to zatím braly jako spíš srandu, možná takové běžné provokování. Nevím, zda ví o všem, co se stalo, a také o tom, jak to prožíváš Ty i Tví kamarádi, totiž že máte strach a potřebovali byste od nich nějakou jasnou pomoc, zastání. Je důležité si o to umět aktivně upřímně říct, někdy je potřeba i opakovaně, aby věděli, že to nepřestalo a naopak se to stupňuje. Můžou promluvit s rodiči těch útočníků, řešit to i ve škole s ředitelem/ředitelkou, výchovným poradcem, metodikem prevence, příp. i školním psychologem, pokud ho tam máte. Těm všem se můžeš také sám svěřit, požádat je o podporu. Oni mají zodpovědnost za to, aby pro Tebe bylo ve škole bezpečno a nikdo Ti neubližoval. Můžeš dát přečíst také tuto zprávu mamce i paní učitelce, aby věděli, jak moc Tě to trápí.

  Přejeme Ti brzkou podporu od blízkých,
  Modrá linka

  Šikana

  Ve škole mi nadávají sprostě, o přestávkách chodím na záchody, aby mě nikdo neviděl jak plakám. Dávali mi připínáčky na židli. Řekla jsem to rodině, ale zkrátka nevím co dělat, Alíku poradíš mi prosím? ����

  Holka 12 let. (), 21. března 2019

  Ahoj,

  nejspíš se jedná o šikanu. Jde o chování, které trvá delší dobu, kdy někdo silnější-ať již fyzicky, psychicky či počtem - ubližuje někomu slabšímu. Je mně moc líto, že tady tohle ve škole zažíváš, zasloužíš si lepší jednání a mít ve škole kamarády. Neuvádíš, jak dlouho Tě spolužáci takto pronásledují, nepíšeš ani, co jsi už udělala pro to, aby to přestalo. Ano, řekla jsi to sice doma, to je dobře, ale nepíšeš, co bylo dál, co udělali rodiče a co Ti poradili.

  To, co Ti ve škole dělají není správné a dít se to v žádném případě nemá. Takovému jednání je třeba zabránit, nejlépe hned v počátku. Hned na začátku takového jednání je dobré se okamžitě vůči nadávkám vymezit, nenechat si je líbit. Nikdo nemá právo Ti nějak nadávat, ponižovat Tě, dávat Ti na židli připínáčky. Pokud tuto situaci nezvládneš sama, je třeba, aby ses svěřila dospělým, tedy rodičům a učitelce. Ti už by se měli společně postarat o Tvé bezpečí, zasáhnout tak, aby se tato situace už nikdy neopakovala.
  K takovému chování ve třídě by se měl vyjádřit i školní psycholog, pokud jej na škole máte. Můžeš se také obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz), lépe telefonicky, rádi se Ti budeme věnovat a poradíme, jak dál.

  Přejeme Ti, aby škola přestala být pro Tebe místem, kde se uchyluješ na záchod plakat, moc Ti přejeme, aby se vše změnilo a Ty se mohla do školy i těšit.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku, jsem skoro furt ve stresu ve škole mě šikanují, říkají mi že jsem tlustý furt se mi smějí a já už nevím co s tím jedou mě i napadly dva kluci fyzicky šli jsme s tím na policii ale jelikož jemu i mě bylo 14 tak se to neřešilo ve škole jsem to řekl učitelce ale nic se nezměnilo i doma jsem to říkal, mamka říká ať si jich nevšímám a ať je neposlouchám jenže ono to nejde neposlouchat, když se semnou někdo chce bavit tak mu vždycky hnedka řeknou ať se sennou nebaví a začnou mi nadávat už si fakt nevím rady prosím o radu nebo jak to řešit předem Děkuji

  kluk, 14 let, 3. března 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že Ti ve škole kluci ubližují, psychicky i fyzicky napadají. Oceňuji, že se to snažíš řešit, mluvit o tom doma, ve škole s učitelkou, řešili jste to i přes policii. Zatím to však, bohužel, nevedlo ke změně k lepšímu. Někdy to trvá delší dobu a důležité je ve své snaze vytrvat, nikdo nemá právo Ti ubližovat a dospělí, kteří jsou za Tvé bezpečí zodpovědní, by to měli řešit. Pokud ne, můžeš se obrátit (sám nebo s rodiči) i na školního psychologa, metodika prevence ve škole, ředitele/ředitelku. Řešit to může i policie nebo školní inspekce. Neboj se vyzkoušet i další možnosti pomoci, je moc dobře, že si umíš napsat o radu. Zastat se Tě můžou i kamarádi, spolužáci. Přejeme Ti, abys ve svém okolí našel podporu a nebyl jsi sám na to, co Tě trápí.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, chtěla bych se nejspíš jen vypsat, protože mě trápí, jak se chovají spolužáci k spolužákovi. Dalo by se říci, že ho šikanují. Už jsem mu psala zda mu chování spolužáků vadí, on mi napsal, že ne. Ale já vím, že mu to vadí a trápí se tím. Například mu házejí věci do koše, berou mu věci, ubližují mu fyzicky, atd. Chtěla bych mu pomoct, protože už to trvá dlouho (cca 1 rok). Je mi ho líto, mnohokrát jsem uvažovala, že dojdu za naší učitelkou na češtinu (na naší škole působí jako metodik prevence), mám k ní důvěru. Ale na druhou stranu se bojím tam jít za jeho zády, ale on tam jít nechce ani se ho nemusím snažit přesvědčovat, odpověď zní jasné NE. Nevím, co mám dělat, prosím pomozte mi, je mi ho líto.
  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za případné pravopisné či jiné chyby (z češtinářského hlediska), po napsání tohoto (této "zpovědi") se mi tak nějak ulevilo

  holka, 14 let, 23. února 2019

  Ahoj,
  moc oceňuji Tvůj zájem o spolužáka, dokážeš se do něho vcítit a chceš mu aktivně pomoci. Je moc dobře, že někoho takového ve třídě má. Už jen to ho může velmi podpořit, jsi tu pro něj, i když on sám zatím pomoc spíše odmítá, nebo si to, že by ji potřeboval, nepřipouští, možná je za tím i strach se vzepřít.

  Souhlasím s tím, jak nad tím přemýšlíš a připadá mi jako další dobrý krok, probrat to s metodičkou prevence. Pak už je to na ní, jak by postupovala, ale mělo by se to řešit, často to nejde bez pomoci dospělých, kteří jsou za vztahy a bezpečí ve škole také zodpovědní. Věřím, že pomoc třídní učitelky a metodičky prevence, příp. i školního psychologa, pokud ho na škole máte, může být prospěšná. Můžeš za ní zajít sama za sebe, říct, co se děje, co je na tom Tobě nepříjemné, co by sis přála, aby se změnilo, jaké z toho máš pocity, jak to vidíš. To je v pořádku, protože věřím, že ani Tobě v tom není dobře, když vidíš, jak někdo někomu ubližuje. Neznamená to, že bys něco "žalovala" nebo vyzradila. Můžeš to probrat také se svými rodiči.

  Vnímám, že už to, žes to dokázala napsat nám, Ti ulevilo, podobný efekt by mohlo mít i svěření se dospělému v okolí, který by to navíc mohl pomoci i řešit.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!