Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Dříve jsem se setkala s šikanou
  Sice nebyla tak krutá
  Ale stejně to bylo nepříjemné
  Nikomu jsem to neřekla!
  Co když se to vrátí???

  holka, 11 let, 3. října 2019

  Ahoj,

  šikana je vždy nepříjemná. Často bývá založená na tom, že někdo silnější (někdy i více lidí najednou) ubližuje někomu slabšímu, různým způsobem. Někdy mu nadávají, posmívají se, berou věci, peníze, svačiny, někdy dokonce i takové šikanované dítě bijí, jindy je zase pronásledují na různých sociálních sítích a nepříjemné, jak píšeš, je to vždy. Může to být i velmi nebezpečné a většinou to znamená, že jde o nezdravý kolektiv, kde mezi dětmi nevládnou normální, přirozené, zdravé vztahy, jinak by se něco takového nedělo.

  Na druhou stranu pokud se někdy ještě setkáš se šikanou (ať už přímo sama či u někoho jiného), je vždy třeba se bránit, ozvat se, postavit se sám za sebe. Říct: Dejte mně pokoj, nedělejte to. Někdy stačí se takto proti šikaně vymezit. Jindy, zejména pokud jde o přesilu, to dost dobře možné není, pak je nezbytí to někomu dospělému říct a požádat o pomoc a podporu. Nejlépe je, jedná-li se o rodiče či oblíbeného/oblíbenou učitele/učitelku. Ale může jít i o jiného dospělého, někoho, komu věříš a na koho je spolehnutí. Dospělí lidé pak musí tuto situaci řešit se vší zodpovědností, popř. se obrátit na další orgány, které mohou pomoci (ředitel školy, Česká školní inspekce, místní zastupitelstvo, policie...).

  Přejeme Ti, aby ses se šikanou již nesetkala.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. ,
  chtěla bych se vám svěřit že jedna holka od nás ze třídy(dá se to tak říct) šikanuje. Neustále naráží na můj módní styl, na mé vlasy, říká mi že jsem šprtka a když jsem jí něco řekla a jí došli argumenty, začala nadávat a ponižovat mně.
  Dříve to byla kamarádka, ale jak přešla do ,,puberty,, začala se chovat jako totální k***a s prominutím. Když jsme ještě byli kamarádky tak mi sama řekla, že jí dělá dobře ubližovat ostatním nebo když se někomu stane něco špatného tak ji to ,,naplňuje,, jak sama řekla. Je neustálá lhářka, nedávno mi poslala fotku jak chodí na výtvarný kroužek. Prý aby mohla jít na architekturu. Já jsem jí v klidu odepsala: ,,Ale na architekturu budeš muset umět matematiku.,, (jelikož jí matematika vůůůbec nejde) a ona mi odepsala: A to si zase vyhrabala kde twl tu matematiku, a navíc můj brácha chodí na školu kam půjdu já a ty příklady chápu, (ani jeden z jejích bratrů nechodí na obor architektury :/ ) nebudu jako ty krafka co umí jen něco čmárat na papír. I k ostatním se chová hnusně. Třeba spolužák si přinesl do třídy brambůrky a ona se ho zeptala a on jí odmítnul, vyrvala mu je z ruky a celý je snědla. Všem nadává a očividně neví co znamená slovo majetek
  S prominutím že jsem napsala takovouhle slohovku, ale holt je to obsáhle,
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě spolužačka šikanuje, nepokládáš však žádnou otázku. Budu tedy předpokládat, že chceš vědět, jak se k ní chovat. V různých situacích je možné chovat se různě. Někdy je nejvýhodnější její narážky prostě ignorovat, nebrat ji vůbec vážně. Jindy je potřeba se ohradit a dát jí jasně najevo, že si její chování nenecháš líbit a v případě, že nepřestane, obrátíš se na někoho, kdo jí v tom zabrání. A také se, samozřejmě, na nějakou prima paní učitelku nebo třeba školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, obrátit můžeš. Jestli se její chování nelíbí i dalším spolužákům, můžete se vzájemně podpořit a zastat se jeden druhého. V každém případě je dobré, abys o tom, co Tě trápí mluvila s někým, komu věříš, kdo Tě zná a může Tě podpořit, poradit v úplně konkrétních situacích.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  trochu se bojím o spolužačku, prostě dneska ve škole cez přestávku k ní přišel jeden spolužák a dělal ji na nervy, vzal hadr od tabule a ním otíral její věci, házel ho po ní (taky to dělali další 2 kluci, ale ten jeden nejvíc), ona se nejdřív na tom smála, nebrala si to nijak zle, myslela že je to sranda, no dělal to každou přestávku a už to vtipné nebylo, bral ji penál a strkal si ho pod triko, do podpaží, a tvářil se že se s ním myje a že si měří teplotu (taky ty předchozí věci). Já jsem ji pak před koncem vyučování řekla, že to musí říct učitelce, že to jeho chování není normální a že to prostě musí říct. No vtom přišel opět ten kluk a zase dělal blbosti s penálem, a ta spolužačka mu řekla, ať přestane, že to řekne učitelce, on jen řekl: ,,Tak jsi to řekni, budu rád. A pak si zase změřím teplotu“. Nevím jako co to znamenalo, ale trochu se bojím, aby se to ještě nezhoršilo a aby ji nezačal šikanovat. Chtěla bych jí nějak pomoct, jenže nevím jak, proto píšu tenhle dotaz. Díky za odpověď :)

  P.S.: máte skvělou poradnu, a taky technická je super, vlastně celý Alík :)

  Ahoj,

  děkujeme za pochvalu a zpětnou pozitivní vazbu, která vždy potěší. Na oplátku chci ale ocenit Tebe, jsi skvělá holka i kamarádka. Vždy mám radost, když se nám ozve klient, kterému leží na srdci příběh někoho dalšího. Je skvělé, že nemyslíš jen sama na sebe, ale všímáš si toho, co se děje kolem Tebe, ať už ve škole či jinde. Dokonce jsi spolužačce, kterou otravovali kluci, dobře poradila, protože nestačí-li její síly na to, aby těm klukům zabránila v jejich jednání, pak je skutečně třeba, aby se do situace vložil někdo dospělý. A tak je naprosto na místě, svěřit se učitelce a také doma rodičům. Nejde o žalování, ale hledání podpory v situaci, kdy se jedinec nedokáže bránit sám proti přesile. Máš pravdu i v tom, že takové jednání by mohlo vést časem k šikaně. Pokud se jí podaří zabránit v zárodku, je to ta nejlepší prevence, proto je dobře, že máš oči i uši otevřené a nenechává Tě lhostejnou, co se děje kolem Tebe.

  Píšeš, že nevíš, jak v takové situaci pomáhat. Ale Ty už pomáháš. Jsi spolužačce oporou, dostala od Tebe kvalitní radu, to úplně stačí. Je důležité, aby věděla, že jsi na její straně, popř. bude-li se jednání těch kluků vyšetřovat, můžeš je dosvědčit.

  Přejeme Ti krásné babí léto.
  Modrá linka

  Šikana

  ahoj všichni z alíka,
  už celkem dlouhou dobu začínám čím dál víc nesnášet svou třídu.
  Třeba mi hrozně vadí pištění, které se o přestávkách ozývá skoro vždy.(nemám tušení proč prostě mě ten hluk irituje) K tomu mě ještě začali celkem DOST šikanovat, házej mi do skříňky sprostá slova a jednou mě dokonce před školou zmlátili. A tím, že jsem mámě a učitelce, se jěště víc naštvali... a mamka mi asi nedovolí přestoupit na jinou školu... už fakt nevím co mám dělat...

  ta divná, 20. června 2019

  Zdravíme Tě,

  nedivím se, že máš negativní pocity ke své třídě. Někdy je ve škole opravdu velký hluk, který je nepříjemný a ne každému vyhovuje. S tím se však mnoho udělat nedá, možná jen najít o přestávce nějaké klidnější místo, kde bude alespoň trochu tišeji. Závažněji zní to, co popisuješ jako šikanu. Nikdo nemá právo tě bít, nebo nějak jinak ponižovat. Mrzí mne, že se to nezlepšilo, protože jsi udělala dobře, že jsi se svěřila učitelce i mamce. Někdy to déle trvá, než škola pochopí, že musí zasáhnout. Proto doporučuji svoje zážitky znovu svěřit mamce nebo tátovi, aby zašli do školy a mohli tak vyjednat, jak se k tomu vedení školy postaví. Škola má povinnost vše řešit. Brzy se blíží prázdniny, je dobře, že bude volno a budeš mít čas si od všeho odpočinout, možná se i ostatní přes prázdniny zklidní a v novém roce už to bude jiné. Existuje také možnost navštívit psychologa, se kterým bys mohla hledat další možnosti, jak se těchto starostí zbavit.

  Přejeme klidné léto.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj aliku ve skole mne sikanuji a rikaji pokud to reknu rodicum nebo uciteli nebonine bryxove tak ze mne zabyji oni sou toho schopni. comam *delat. Piratmi bojim se chodit do skoli _*****kdyt nejsem ve skole citim se volna a beze problemu.......................... Nekdy sy myslym ze. Uz mne na svjete netesy co mam delat? **____*_*

  holka, 10 let, 18. dubna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  šikanování rozhodně není v pořádku, je dobře, že píšeš. Když říkáš, že by byli schopni Tě i zabít, představuju si, že to je asi dost vážné a pro Tebe i děsivé. Chápu, že máš strach, když Ti vyhrožují. Ale i přesto je třeba obrátit se na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti může pomoct. Nejlépe na rodiče, kteří to mohou přijít do školy řešit, nebo přímo ve škole nějaké Tvé oblíbené paní učitelce, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte. Jakmile to budou vědět dospělí, můžou Tě před nimi ochránit.

  Když nás druzí šikanují, je přirozené, že se jich bojíme. Úplně chápu i to, že se Ti pak do školy nechce a je to velká úleva, když odejdeš. Něco takového bys ale zažívat neměla, je proto dobře, že to chceš řešit. Na konci dotazu ještě píšeš, že Tě už nic netěší, nevím s čím vším to máš spojené, jestli se šikanou, nebo jestli Tě trápí ještě něco jiného. Určitě bude fajn, když se i s tímto na někoho obrátíš a svěříš se mu. Můžeš třeba zavolat na naší Modrou linku, kde můžeme společně více probrat a vymyslet, co s tím.

  Přejeme Ti hodně sil
  Modrá linka

  Šikana

  dobry den aliku a kamaradi a ahoj vsem
  Ja mam sakramentsky problem no.... vite oni me sikanujou ve skole a kvuli tomu ze hraju fortnajt a dost me to mrzi..:-( holki ve skole si mysli ze jsem trapnej a nechou se mou vuec ani mluvit a proste :-((((((((((((((((( a pri tom jsem docela normaly kluk a nechapu proc jim to ze ru hru hraju tak vadi. mamka s tim nic nedela a ani pani ucitelka si myslijou ze je to jedno ze to neni proble ze si jenom delaji srandu:-(( ale me to taok neprijde ani muj bff se semou uz nebavii a kluci z 9 tridy mi hodili svacinu do kosa a proste me sikanujou ale nikdo to nevidi a honza se semnou uz neka protoze se boji tech devataku ze ho zbijou aji ja se docela bojim ze me zbijou zatim me jenom hodili do kose a i pak moji svacinu :-((( promin jsem disgrafik

  kluk, 10 let, 3. dubna 2019

  Ahoj,
  je moc dobře, že si umíš říct o podporu v situaci, kdy Tě něco nebo někdo trápí. Mrzí mě, že si procházíš odmítáním, vysmíváním, dokonce Tě kluci i fyzicky napadli a berou Ti věci. To určitě není v pořádku a je potřeba to řešit.
  Mamka s paní učitelkou to zatím braly jako spíš srandu, možná takové běžné provokování. Nevím, zda ví o všem, co se stalo, a také o tom, jak to prožíváš Ty i Tví kamarádi, totiž že máte strach a potřebovali byste od nich nějakou jasnou pomoc, zastání. Je důležité si o to umět aktivně upřímně říct, někdy je potřeba i opakovaně, aby věděli, že to nepřestalo a naopak se to stupňuje. Můžou promluvit s rodiči těch útočníků, řešit to i ve škole s ředitelem/ředitelkou, výchovným poradcem, metodikem prevence, příp. i školním psychologem, pokud ho tam máte. Těm všem se můžeš také sám svěřit, požádat je o podporu. Oni mají zodpovědnost za to, aby pro Tebe bylo ve škole bezpečno a nikdo Ti neubližoval. Můžeš dát přečíst také tuto zprávu mamce i paní učitelce, aby věděli, jak moc Tě to trápí.

  Přejeme Ti brzkou podporu od blízkých,
  Modrá linka

  Šikana

  Ve škole mi nadávají sprostě, o přestávkách chodím na záchody, aby mě nikdo neviděl jak plakám. Dávali mi připínáčky na židli. Řekla jsem to rodině, ale zkrátka nevím co dělat, Alíku poradíš mi prosím? ����

  Holka 12 let. (), 21. března 2019

  Ahoj,

  nejspíš se jedná o šikanu. Jde o chování, které trvá delší dobu, kdy někdo silnější-ať již fyzicky, psychicky či počtem - ubližuje někomu slabšímu. Je mně moc líto, že tady tohle ve škole zažíváš, zasloužíš si lepší jednání a mít ve škole kamarády. Neuvádíš, jak dlouho Tě spolužáci takto pronásledují, nepíšeš ani, co jsi už udělala pro to, aby to přestalo. Ano, řekla jsi to sice doma, to je dobře, ale nepíšeš, co bylo dál, co udělali rodiče a co Ti poradili.

  To, co Ti ve škole dělají není správné a dít se to v žádném případě nemá. Takovému jednání je třeba zabránit, nejlépe hned v počátku. Hned na začátku takového jednání je dobré se okamžitě vůči nadávkám vymezit, nenechat si je líbit. Nikdo nemá právo Ti nějak nadávat, ponižovat Tě, dávat Ti na židli připínáčky. Pokud tuto situaci nezvládneš sama, je třeba, aby ses svěřila dospělým, tedy rodičům a učitelce. Ti už by se měli společně postarat o Tvé bezpečí, zasáhnout tak, aby se tato situace už nikdy neopakovala.
  K takovému chování ve třídě by se měl vyjádřit i školní psycholog, pokud jej na škole máte. Můžeš se také obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz), lépe telefonicky, rádi se Ti budeme věnovat a poradíme, jak dál.

  Přejeme Ti, aby škola přestala být pro Tebe místem, kde se uchyluješ na záchod plakat, moc Ti přejeme, aby se vše změnilo a Ty se mohla do školy i těšit.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku, jsem skoro furt ve stresu ve škole mě šikanují, říkají mi že jsem tlustý furt se mi smějí a já už nevím co s tím jedou mě i napadly dva kluci fyzicky šli jsme s tím na policii ale jelikož jemu i mě bylo 14 tak se to neřešilo ve škole jsem to řekl učitelce ale nic se nezměnilo i doma jsem to říkal, mamka říká ať si jich nevšímám a ať je neposlouchám jenže ono to nejde neposlouchat, když se semnou někdo chce bavit tak mu vždycky hnedka řeknou ať se sennou nebaví a začnou mi nadávat už si fakt nevím rady prosím o radu nebo jak to řešit předem Děkuji

  kluk, 14 let, 3. března 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že Ti ve škole kluci ubližují, psychicky i fyzicky napadají. Oceňuji, že se to snažíš řešit, mluvit o tom doma, ve škole s učitelkou, řešili jste to i přes policii. Zatím to však, bohužel, nevedlo ke změně k lepšímu. Někdy to trvá delší dobu a důležité je ve své snaze vytrvat, nikdo nemá právo Ti ubližovat a dospělí, kteří jsou za Tvé bezpečí zodpovědní, by to měli řešit. Pokud ne, můžeš se obrátit (sám nebo s rodiči) i na školního psychologa, metodika prevence ve škole, ředitele/ředitelku. Řešit to může i policie nebo školní inspekce. Neboj se vyzkoušet i další možnosti pomoci, je moc dobře, že si umíš napsat o radu. Zastat se Tě můžou i kamarádi, spolužáci. Přejeme Ti, abys ve svém okolí našel podporu a nebyl jsi sám na to, co Tě trápí.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, chtěla bych se nejspíš jen vypsat, protože mě trápí, jak se chovají spolužáci k spolužákovi. Dalo by se říci, že ho šikanují. Už jsem mu psala zda mu chování spolužáků vadí, on mi napsal, že ne. Ale já vím, že mu to vadí a trápí se tím. Například mu házejí věci do koše, berou mu věci, ubližují mu fyzicky, atd. Chtěla bych mu pomoct, protože už to trvá dlouho (cca 1 rok). Je mi ho líto, mnohokrát jsem uvažovala, že dojdu za naší učitelkou na češtinu (na naší škole působí jako metodik prevence), mám k ní důvěru. Ale na druhou stranu se bojím tam jít za jeho zády, ale on tam jít nechce ani se ho nemusím snažit přesvědčovat, odpověď zní jasné NE. Nevím, co mám dělat, prosím pomozte mi, je mi ho líto.
  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za případné pravopisné či jiné chyby (z češtinářského hlediska), po napsání tohoto (této "zpovědi") se mi tak nějak ulevilo

  holka, 14 let, 23. února 2019

  Ahoj,
  moc oceňuji Tvůj zájem o spolužáka, dokážeš se do něho vcítit a chceš mu aktivně pomoci. Je moc dobře, že někoho takového ve třídě má. Už jen to ho může velmi podpořit, jsi tu pro něj, i když on sám zatím pomoc spíše odmítá, nebo si to, že by ji potřeboval, nepřipouští, možná je za tím i strach se vzepřít.

  Souhlasím s tím, jak nad tím přemýšlíš a připadá mi jako další dobrý krok, probrat to s metodičkou prevence. Pak už je to na ní, jak by postupovala, ale mělo by se to řešit, často to nejde bez pomoci dospělých, kteří jsou za vztahy a bezpečí ve škole také zodpovědní. Věřím, že pomoc třídní učitelky a metodičky prevence, příp. i školního psychologa, pokud ho na škole máte, může být prospěšná. Můžeš za ní zajít sama za sebe, říct, co se děje, co je na tom Tobě nepříjemné, co by sis přála, aby se změnilo, jaké z toho máš pocity, jak to vidíš. To je v pořádku, protože věřím, že ani Tobě v tom není dobře, když vidíš, jak někdo někomu ubližuje. Neznamená to, že bys něco "žalovala" nebo vyzradila. Můžeš to probrat také se svými rodiči.

  Vnímám, že už to, žes to dokázala napsat nám, Ti ulevilo, podobný efekt by mohlo mít i svěření se dospělému v okolí, který by to navíc mohl pomoci i řešit.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  chtěla bych se Vám svěřit s jedním mím problémem a požádala bych o vaší radu. Na začátku tohoto školního roku k nám do třídy nastoupila nová holka. Na první pohled vypadala jako celkem ok holka. Mýlila jsem se. Asi dva týdny po začátku jsme se třídou jeli na výlet do Brna. Předtím si mě ta holka přitáhla někam do koutku a řekla mi, že jestli s ní celý den nebudu v dvojici na tom výletě, tak řekne naší učitelce, že jsem někoho nějak šikanovala, i když to není vůbec pravda. Můj mozek byl před páru měsíci na tom velmi špatně, takže jsem tu holku poslechla.. Potom to začínalo být horší.. Měla jsem berle a ona mi zatáhla za bundu a málem jsem spadla ze schodů. Šli jsme do školy a ona byla hnedka za mnou s míčem a velmi silně mi ho praštila do hlavy. Hodně to bolelo. Jednou mi málem ukradla mobil. Nebo třeba mi jentak vzala mojí ruku a začala mi jí šíleně hodně mačkat (kolem žil) pokud bych měla říkat všechny věci které mi udělala, tak tu jsme hodně dlouho.. Začínala jsem mít deprese. Několikrát jsem si vzala nůžky a stříhala jsem si s nimi ruku. Ani nevím proč. Pololetní test z matematiky jsem napsala na 3. Měla jsem chuť skočit z okna. Aktuálně mám téměř každý den deprese. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 31. ledna 2019

  Ahoj,
  je moc dobře, že pro sebe hledáš pomoc v situaci, kdy Ti už dlouho ubližuje holka ze třídy. Z mého pohledu je potřeba její chování co nejdříve zastavit, aby se už neopakovalo. Sama píšeš, jak Ti ze všeho není dobře, trpíš depresemi a dokonce jsi si nůžkami stříhala ruku. Nedivím se, že díky ní máš špatné myšlenky, nedařilo se Ti v matematice a celkově se to nelepší.

  Myslím, že je potřeba, aby vše věděl někdo dospělý. Měli by to vědět Tvoji rodiče a také třídní učitel/ka nebo školní psycholog/žka pokud ho/ji ve škole máte. Není na tom nic špatného, že se jim svěříš, protože jsou dospělí a mají více možností, jak to zastavit. Ubližování a šikana většinou nepřejde sama, naopak se spíše zhoršuje a zesiluje. Podpořit by Tě mohli i ostatní spolužáci, kteří určitě také něco vnímají a mohou se za Tebe postavit, pokud jim řekneš o pomoc.

  Jestli by Ti to připadalo užitečné, nabízíme také, že můžeš zavolat nebo chatovat k nám, na Modrou linku, kde můžeš vše probrat více s pracovníkem linky důvěry a hledat možnosti, co a jak pro sebe ještě udělat.

  Přejeme, aby se vše brzy vyřešilo.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahojky,
  díky za odpověď ale mám další dotaz.
  Ve škole je jedna holka, která mě, když byl sběr papíru a my přišly moc brzo a čekali jsme tam (byla tam i ona) a ta mrcha mě tahala za kapucí (měla jsem bundu) po celé škole, aneb chodbách, schodech,...
  A ta samá holka mi ukradla jednu věc (petshop psa, a ne, nesbírám je, jen si ostatní myslí že mám "vzácného"). A jinak se mi pořád posmívala a ještě občas posmívá, třeba že mám něco špatně a přitom to stejně bylo správně.
  Připadá Vám to jako šikana? :(

  holka, 12 let, 31. ledna 2019

  Ahoj,
  takto na dálku je pro mě těžké jednoznačně říct, zda jde o šikanu nebo ještě ne. Ale myslím, že to není rozhodující. V každém případě to, že Tě dívka, o které píšeš, tahala za kapuci a navíc Ti ukradla petshop psa a také se Ti posmívá, je špatné a dělat by to neměla. Aby se to nezhoršovalo a neopakovalo, měl by o tom vědět někdo dospělý. Nejlépe rodiče i učitel/ka nebo výchovná poradkyně, případně školní psycholog, pokud ho máte. Jestliže to totiž té dívce bude procházet dál, je pravděpodobné, že bude svoje nevhodné chování opakovat a zhoršovat. Dospělí mají naopak mnohem více možností, jak situaci řešit a škola je povinna zajistit Ti bezpečí.
  Můžeš také poprosit své kamarádky a kamarády ve škole, aby Tě podpořili, kdyby si zase něco ta holka dovolovala. Někdo z Tvých přátel také může jít s Tebou za učitelem nebo školním psychologem, abys na to nebyla sama.

  Přejeme, aby se vše brzy vyřešilo.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  zažívala jsem jako malá šikanu nejspíš a nemůžu na to teť přestat myslet. Odehrávalo se to takhle: když jsem přišla do školy tak mi jeden kluk hned od první třídy začal říkal posměšky narážky na můj vzhled a pak mi tak začali říkat i ostatní a mě to bylo líto po 1 měsíci do mě začal kopat bouchat do mě pěstmi a já jsem se nedokázala obránit protože jsem nikomu nechtěla ublížit a nechtěla jsem ani žalovat. Trvalo to vše do 3 třídy a ve čtvrté to skončilo protože šel na druhý stupeň. Byla jsem hodně dlouho bez kamarádů, chodit usměvavá do školy jsem nezvládla, byla jsem v ústraní, apd.... A moje otázka tedy zní jak mám na to přestat teť myslet když to je už taková doba co se mi to odehrálo?
  Děkuji za přečtení a byla by jsem ráda i za odpověď.
  S pozdravem Žížala123.

  holka, 12 let, 25. ledna 2019

  Ahoj Žížalo,

  je mně líto, že jsi na začátku základní školy poznala šikanu, jak psychickou, tak fyzickou. Co tenkrát bylo důležité udělat, bylo vymezit se vůči jeho chování, ukázat mu své hranice a nenechat si to, co Ti ten kluk dělal, líbit. Pokud bys to sama nezvládla, bylo na místě obrátit se o pomoc k dospělému, ať už učitelce, či rodičům, aby šikanu řešili. V žádném případě nejde o žalování.

  Ovšem toto je za Tebou, nyní Tě nikdo nešikanuje, a přesto na to, co se dělo, nemůžeš zapomenout. Takové události, které nás potkají, mohou zůstat uložené v podvědomí, a mohou se tedy čas od času vynořit, tím spíše, že šikanu nikdo neřešil a zůstala tedy jako by neuzavřená. Tvoje myšlenky jsou něco, co můžeš Ty sama ovlivnit. Když těm myšlenkám, které nechceš mít, nebudeš věnovat svoji pozornost a svoji energii, tak, jak přišly, zase odejdou, třeba jako mraky na obloze. Časem přicházet přestanou.
  Pokud bys to sama nezvládla, bylo by fajn, svěřit se rodičům nebo popř. školnímu psychologovi, máte-li ho na škole.

  Přejeme Ti už jen a jen pozitivní myšlenky, které Tě budou těšit, ty si hýčkej.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku, když jsem Ve škole tak mě vždycky bouchání do hlavy a mě to hodně bolí a stal jsem se nejšikovanější. A když to chci říci Paní učitelce tak my řeknou ať si přečtu co je na dveřích a tam se píše že nesmíme to oznámit a jestli chceme žalovat nebo říct tak musíme jinam. Už to trvá dlouhou dobu dneska se to stalo. Tak jsem se chtěl už obrátit na Poradnu. A prý je provokují tak proto mě Šikanující. Ale jenže to není pravda.
  Vždycky doma mi je potom špatně. Je jím asi 9 až 10 let. Prosím o odpověď.

  ANDÍLEK2009

  kluk, 9 let. ANDÍLEK2009, 3. ledna 2019

  Ahoj Andílku,

  zdá se, že se ve Tvém případě opravdu jedná o šikanu, pokud Tě vrstevníci bijí. Nikdo nemá právo Ti ubližovat a bít Tě. Nepíšeš, jak na bouchání reaguješ, zda se umíš vymezit, ohradit vůči agresorům, což je třeba zejména, když něco takového začíná. U šikany nelze hovořit o žalování, pokud nedokážeš sám usměrnit ta děcka, co Tě bijí, je třeba, aby ses obrátil na někoho dospělého. V první řadě jsou to rodiče, vůbec neuvádíš, zda jsi s nimi o tom, co zažíváš ve škole, mluvil. Oni mohou zakročit u učitelky, dochází-li k šikaně na škole. Stejně tak můžeš učitelku oslovit i Ty sám, protože není v pořádku, aby Ti někdo ve škole ubližoval, a aby Ti pak doma bylo špatně.

  Provokovat šikanující můžeš i podvědomě (to znamená, že Ty sám si nejsi vědomý toho, čím dráždíš ostatní). Máš-li ve třídě nějakého dobrého kamaráda, mohl by Ti v tomto pomoci, stejně jako učitelka, která vás všechny a atmosféru ve škole dobře zná. Nejdéle a nejlépe Tebe a Tvé jednání a způsob uvažování znají rodiče, prober tedy s nimi pečlivě, v čem může spočívat to, že ses stal obětí šikany.

  Přejeme Ti zklidnění atmosféry ve škole, držíme pěsti.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku a jeho kamarádi,
  Mám kamaráda - Ríšu je mu 13 a chodíme do stejné školy. Je to skvělý kluk. Včera říkal, že ho pomlouvají spolužáci. Řekla jsem mu, že tu budu pro něj a že to vyšumí. Dneska jsme si spolu psali a zdál se mi nějaký zamlklý. Zeptala jsem se ho jestli se něco stalo.. prý to nemám řešit. Bylo vidět ze zpráv, že je smutný. Říkala jsem mu ať mi to řekne a odpověď byla stále stejná: Neřeš to.. nechci tě zatěžovat, jsi hodná ale fakt ne. Věděla jsem, že z něho nic nedostanu... Napsala jsem kamarádce, že o něj mám strach a nechci aby byl smutný. Odpověděla, že možná ví proč. Poslala mi screenshot. Byli na něm zprávy z Tellonymu a nebyli hezké...„Ty si furt říkáš proč se s tebou nikdo nebaví ale když si myslíš jak si hezkej a namyšlenej. Prostě třeba odejdi z té naší třídy, chybět nám nebudeš!“
  „ Nikdo tě v naší třídě nemá rád tak odejdi“
  „K Vánocům bys mohl odejít z naší třídy kryple čů*áckej“ (Omlouvám se, ale takhle je to tam napsáno...) atd. Je to anonymní, takže se neví kdo to psal.
  Chci mu pomoct.. ale nevím jak. Já chodím do primy a on do sekundy. Moc se s jeho spolužáky neznám. Jsem z toho na dně. Ríša říká, že si za to může sám (nevím jak to bylo). Ale i kdyby něco takového udělal tak si myslím, že tohle je moc. Mohu mu nějak pomoci? Nechci aby byl smutný... :(

  Vaše Páťa

  holka, 12 let, 15. prosince 2018

  Ahoj Páťo,

  je hezké, že chceš svému kamarádovi pomoci. To nejdůležitější, co pro něj můžeš udělat, už vlastně děláš - být jeho kamarádkou, podpořit ho, mluvit s ním o tom, co prožívá, jak se cítí, co by potřeboval. Také se můžeš svěřit svým rodičům a požádat je o podporu, mluvit s nimi o tom, co je možné pro kamaráda udělat. Případně se můžeš obrátit rovnou na někoho dospělého ze školy, komu věříš, například na školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, na třídní učitelku svou či kamarádovu nebo jakoukoli jinou paní učitelku, pana učitele. Této osobě můžeš dát najevo, že víš, že se kamarádovi děje něco, co by se mu dít nemělo a že se ve své třídě necítí dobře.

  Přejeme Tobě i kamarádovi klidný advent.
  Modrá linka

  Šikana

  Spolužáci jsou ošklivý a posílají mně výhružne dopisy pomlouvají a podobně co mám dělat

  Ahoj z Modré linky,

  pokud Ti spolužáci vyhrožují, je třeba svěřit se někomu dospělému, komu věříš a kdo by Ti mohl pomoci. Mohou to být rodiče či někdo jiný z rodiny, nebo oblíbená paní učitelka, školní psycholožka, pokud ji ve škole máte. Když se na takovou osobu obrátíš a dopisy jí ukážeš, může začít situaci se spolužáky řešit.

  Přejeme ti, aby se Ti dostalo pomoci.
  Modrá linka