Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj,
  nevím co mám dělat. Od 6. třídy do teď (9. třída) zažívám psychickou šikanu téměř od všech "spolužáků". Moji "kámoši" mě nechali a přešli na stranu šikanátorů. Učitelka s tím nic nedělá a táta mi řekl, že se mám bránit, ale to je nadlidský úkol. Musím sedět vepředu sám a k tomu mě začali mlátit do hlavy, když se vyučující nedívá. Cítím se strašně opuštěný a ignorovaný všemi :C.
  Nejhorší je, že všechno bylo v pohodě než do 6. třídy přišla bývalá půlka 5.C (byli nejhorší v prospěchu a proto je rozdělili do A a B) a k nám přišel největší arogant a všechno se rozpadlo. PS nenávidím svůj život, psychicky to zřejmě nedávám a život se mi hroutí před očima. Co mám v této situaci dělat?? :C

  kluk, 15 let, 4. října 2018

  Dobrý den z Modré linky,
  je moc dobře, že píšete. Přestože popisujete jen část toho, co se Vám děje, představuji si, že to pro Vás nejspíš vůbec není jednoduché a nedivím se, že jste z toho psychicky vyčerpaný.
  Musím říct, že to, co píšete, působí dost vážně. Šikana je obtížně řešitelná jednotlivcem, kdy stojíte proti několika lidem (navíc se zdá, že možná sám). Proto Vás chci povzbudit, abyste se nenechal odradit laxností učitelky a znovu zaměstnance školy alarmoval ohledně toho, co se děje, a že potřebujete pomoct. Jsou tam od toho, především by se situací měl naložit třídní, dál pak školní psycholog, výchovný poradce nebo i ředitel.

  Kdybyste potřeboval situaci víc do hloubky probrat, je možné zavolat na kteroukoli linku důvěry - včetně té naší nebo třeba Linky bezpečí.

  Přejeme hodně sil ve vyhledání pomoci a brzké zklidnění situace.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, ve třídě mi nadávají že jsem socka a já si nevím rady co mám dělat. Pomozte mi prosím

  kluk, 13 let, 27. července 2018

  Ahoj,
  je mi líto, že Ti ve třídě nadávají, věřím, že je to nepříjemné. Pokud se Ti někdo posmívá, někdy pomůže jejich jednání zkusit ignorovat do té doby, než to "posměváčky" přestane bavit. Neboj se dát najevo, že Ti to vadí, neboj se ohradit, ať s tím přestanou, zároveň se nenech vyprovokovat k něčemu zbrklému. Zastat se Tě může také nějaký kamarád ve třídě, abys nebyl proti ostatním sám. Pokud by to nepřestalo (nevím, jak dlouho už to trvá), je namístě říct o tom třídní učitelce a metodičce prevence, nebo to řešit se školou přes rodiče. Někdy je potřeba, aby se do řešení vložili dospělí, jejichž slovo může mít větší váhu. Svěřit se můžeš také školní psycholožce, pokud jí ve škole máte. Ta pracuje s kolektivy třídy a mohla by pomoci tento problém vyřešit.

  Neboj se říct si ve svém okolí o pomoc tak, jako jsi to zvládl u Alíka. Je důležité v tom nezůstávat sám.

  Přejeme hezké prázdninové dny,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, chtěla bych pomoct své kamarádce. Ve škole jsme se koukali na film, kamarádka Viky nás napomenula, protože jsme si nahlas povídali. Když Viky vyslovila ať jsou zticha, kluci na ni začli nadává např. ,,Drž hubu Vikyno". Často jí berou věci z lavice, naposledy to bylo to, že 6 lidí jí vzali notýsek, přečetli si ho a následně tam něco napsali. Říkala jsem jí, ať si jich přestane všímat, ale ona to nedokáže. Vím, že až znovu nastoupíme do školy, bude to pokračovat. Jak docílit toho, aby si na ní nedovolovali? Moc děkuji.

  Aneta, 12 let, 30. června 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že Ti záleží na své kamarádce a ráda bys jí pomohla, aby jí ostatní neubližovali. Teď jsou prázdniny a můžete si od nepříjemných narážek a chování spolužáků odpočinout. V září si o tom můžete popovídat s paní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Můžete požádat o podporu také rodiče, kteří by se mohli kamarádky zastat. Je důležité nebýt v tom sám a nebát se to řešit, pokud provokování nepřestane.

  Hezké letní dny,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  Ted ́ skoro pořád jenom brečím kvůli tomu, že chci přestoupit na jinou školu, ale nevím, jak to mám říct rodičům, důvod proč chci přestoupit je tento: polsední dobou mi všchni ve třídě říkají, jak jsem divná, že nevypadám hezky, že nemám kamarády, že jsem blbá, jiná atd. A říká mi to i moje (asi už bývalá) nejlepší kamarádka. Rodiče vůbec o tom nic neví, že mi to ostatní říkají. Ani ve třídě vlatsně vůbec nezapadám do kolektivu, holky ze třídy mi i říkají že jsem kráva, slovo na p... a mě už to nebaví, já chci aby mě nechali..... Já to další 3 roky na téhle škole psychicky nezvládnu. Všichni ve třídě na mně vyhledávají úplně všechny chyby – že šptaně chodím, že špatně tancuju, že mám blbý hlas a to co ani není pravda. Kvůli tomuto případu se mi i více tvoří akné, jelikož se bojím že mi něco dalšího někdo řekne. A chtěla bych přestoupit na soukromou školu, ale vůbec nevím jak to mám rodičům vysvětlit, aktuálně nemám žádného kamaráda/kamarádku kterému bych se mohla s tímto svěřit. Pomozte mi prosím. Předem děkuji za odpověd ́.

  holka, 13 let, 23. června 2018

  Ahoj,
  je dobře, že jsi napsala, že pro sebe hledáš pomoc a podporu v těžké situaci. Není v pořádku, že se Ti ve škole takto smějí a ubližují Ti a bylo by dobré, kdybys v sobě našla sílu se bránit. Je důležité, aby se o tom dozvěděl někdo dospělý ve Tvém okolí, který se Tě může zastat. Třídní učitel/ka, školní psycholog, metodik prevence, rodiče. Trvá to už asi dělší dobu, měli by o tom vědět rodiče, aby Ti mohli pomoci a řešit to se školou. Nikdo nemá právo Ti takhle ubližovat a věřím, že přestup na jinou školu není jediné možné řešení. Pokud se stydíš o tom mluvit, můžeš to zkusit sepsat do dopisu nebo e-mailu a ten pak dát někomu ze jmenovaných, možná máte ve škole schránku důvěry, můžeš to zkusit i přes ní.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, mojí kamarádku ve škole šikanují a nechce o tom nikomu říct mám o ní velký strach protože se kvůli tomu začala řezat a ubližovat si, poraďte mi prosím co mám dělat.

  holka, 13 let, 12. června 2018

  Ahoj,

  je mně moc líto, s čím se potýkáš Ty a zejména Tvoje kamarádka. Moc se mně líbí, že ti osud Tvé kamarádky není lhostejný, záleží Ti na ní a na tom, aby byla spokojená a v pohodě. Se šikanou je to tak, že je třeba ihned v začátku se bránit. Vymezit se vůči šikaně, ohradit se, odmítnout ji. "Odvaha" šikanujících a chuť v šikaně pokračovat narůstá, když se oběť (tedy šikanovaný) nijak nebrání a vše si nechá líbit. Pokud šikana dál pokračuje nebo se dokonce stupňuje, pak je nutné se někomu svěřit. Proto je velkým problémem to, že Tvá kamarádka o tom, co se jí děje, nechce nikomu říct. Někdy stačí mít pár dobrých kamarádů, kteří se za šikanovaného postaví a je pokoj. Jindy je ale třeba obrátit se na někoho dospělého (rodiče, učitelku, trenéra) a svěřit se jim.

  Píšeš, že se začala kvůli tomu sebepoškozovat. To jí samosebou nepomůže, jen ještě více ublíží. Potřebuje pomoc někoho dospělého, a nejlépe i psychologa. Máte-li psychologa na své škole, může se obrátit na něho. A jak jí můžeš pomoci Ty? Pomáháš už tím, že jsi její kamarádka a myslíš na ni, máš pro ni čas, empatii. Sdílíš s ní, to je podstatné. Můžeš jí dát přečíst naši odpověď a podpořit ji v tom, aby vyhledala pomoc u dospělých. Ostatně i Ty můžeš o šikaně kamarádky říct učitelům ve škole, mají povinnost se tím zaobírat. Pokud byste s námi Ty nebo kamarádka chtěli více probrat situaci ve škole, či téma sebepoškozování, bylo by lepší, kdybyste se na nás spolu obrátily třeba telefonem, skype či na chatu. Vše o nás najdete na našich stránkách www.modralinka.cz. Ovšem zásadní bude vyhledat pomoc někoho dospělého, jak už jsme napsali, kamarádka má na to plné právo.

  Přejeme vám, abyste našly odvahu a energii proti šikaně zakročit a vyhledat tu správnou pomoc.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku. Ve škole mám už delší dobu problémy se spolužáky. Velice vulgárně mi nadávají, berou mi věci a schovávají mi je,fakují mě a shazujou mě na zem, občas do mě i kopou a další podobné věci. Postupně se to ale zhoršuje a zhoršuje, a já se ráno bojím jít do školy. Myslíš si, že je tohle šikana? Já si totiž nejsem jistá. Když jsem o tom řekla učitelce, řekla mi, že si to musím vyřešit sama. Co mám podle tebe dělat?

  Milá Kláro,
  nevím, kolik Vám je let, proto radši budu vykat. Je moc dobře, že píšete, že se obracíte na pomoc. Je to zcela na místě, protože takto se k Vám nikdo nesmí chovat. Už jen to, že se bojíte jít do školy, je něco, co by dospělí měli brát vážně. Fyzické násilí, které popisujete, je naprosto nepřijatelné. Zasloužíte si pomoc, aby to přestalo a Vy jste se mohla ve škole cítit bezpečně.
  Je mi líto, že tím teď procházíte, a i to, že Vám učitelka nepomohla. Určitě to stálo odvahu, říct někomu, co se děje. Takové věci nelze řešit sama, měli by se do toho vložit dospělí. Obraťte se na kohokoli, komu věříte - rodiče, jiného učitele, školního psychologa. Je možné jim ukázat i tyto zprávy. Kdyby nezačali jednat, klidně postupujte dál, dokud se situace nezačne řešit co nejrychleji.
  Obrátit se pro podporu můžete i na naší linku - po telefonu nebo chatu, kde můžeme vše víc do hloubky probrat.

  Přejeme hodně štěstí
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj 1 nebo 2 jsem vám už o sobě napsala na téma šikana. Je to asi půl roku moc jsem se snažila držet se vašich rad a na měsíc to snad i pomohlo, ale pak se to zhoršilo je mi hůře než dříve řekla jsem to učiteli ten vynadal těm lidem co mě fyzicky napadali a vyhrožovali, ale oni to po té ještě zhoršili ted se bojím školy a bojím se že to už sama nevyřeším. Nyní mě napadají fyzicky a bojím se ž mě fotí když třeba brečím a tak... a zveřejnují mě na sociálních sítích. Strapnují mě poplouvají,vyhrožují,bijí,provokují,schovávají mi věci a berou mi je,ale pak mi je vrátí,řvou na mně zakazují mi čumět a nic nesmím poslouchat,smějí se mi a nevím co ještě dá se ještě něco dělat?

  Poznámka: vždycky vypadám vina já, protože se šklebím když se bojím to mi prostě cukají koutky úst nahoru a málem se směji... zítra se to bude vyšetřovat na škole a co bude dál? obávám se že to bude horší.Moji rodiče se taky obávají jsou moc milí. Máma brečela když se to dozvěděla co když to dopadne jinak než by mělo co si počne moje maminka nad takovou špatnou dcerou?
  Prosím dá se ještě něco dělat?
  Pomozte mi prosím.
  Táta napsal zástupkyni a ta mě nemá v oblibě nejsem zrovna dobrá v matematice..
  Bojím se jak bude reagovat.

  Říkajte mi Verča .

  holka, 12 let, 15. května 2018

  Šikana je špatná věc. Píšeš, že se to bude ve škole vyšetřovat a to je dobře. Dokud ve škole neskončí vyšetřování, tak se těžko radí. Napiš, jak vyšetřování dopadlo, zda byla přítomna i policie a jaký postih byl udělen agresorům.
  S rodiči prober možnost, že bys přestoupila na jinou školu. Nový kolektiv by ti mohl pomoct.

  Šikana

  Zdravím. Chtěla bych rozjet nějaký projekt pro základní školy ohledně šikany. Vím, že takových je už mnoho, avšak si myslím, že ve většině případech je to podané úplně stejně. Prostě takovéto, že šikana je hlavně o tom, když někdo někoho mlátí a dítě to musí nahlásit. A to je všechno. Chtěla bych to podat jinak, mluvit z vlastních zkušeností a zkušeností mých přátel. Nešla bych do toho sama, plno přátel by se přidalo. Přála bych si dětem nastínit, že šikana má mnoho podob a mají různá řešení. Bohužel vím, že to není tak jednoduché zrealizovat něco takového. Chtěla bych to začít sestavovat někdy o letních prázdninách a v novém školním roce projekt zahájit. A přišla jsem poprosit o radu, jak začít. Napadlo mě založit si nějaké webové stránky, sdílet je a třeba by si toho všiml někdo, kdo by mi mohl pomoct. Jsem si vědoma toho, že to není jen tak a je to na dlouhou trať.

  Xuxumber, 16 let, 9. května 2018

  Ahoj,

  je fajn, že jsi takto iniciativní a aktivní v tom, co by Tě mohlo bavit a zároveň mohlo být užitečné i pro ostatní. Zároveň přemýšlíš, jak začít, uvědomuješ si, že to nebude jen tak. Komplikaci pro takovéto podnikání vidím v tom, že je Ti 16 let a nemáš pro vedení programů potřebné vzdělání (sociální, psychologické, pedagogické). Školy si pro realizaci prevence vybírají ověřená sdružení, která fungují pod odborným vedením. Bylo by tedy fajn, kdyby někdo Tvojí snahu zaštítil. Mohli byste se prozatím s kamarády připojit k nějaké již zavedené iniciativě a tam realizovat své nápady a pomáhat vytvářet programy. Můžete zkusit zkontaktovat organizace ve svém okolí, které preventivní programy nabízejí. Věřím, že by mohly ocenit vaši aktivitu a možnost využít svou vlastní zkušenost, která by žákům mohla být blízká. Třeba by bylo možné domluvit nějakou formu dobrovolnictví nebo brigády. Po domluvě s třídním učitelem nebo školním psychologem by třeba bylo možné vytvořit nějakou skupinu i přímo v rámci školy, která by se pravidelně scházela a vymýšlela různé aktivity pro ostatní. Věřím, že když ve své snaze a nadšení vytrváte a oslovíte ty správné lidi, někdo z dospělých vaši aktivitu ocení a podpoří vás.

  Držíme vám palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku.
  Potřebuji radu.
  Jedna spolužačka ze třídy, vydělá mího psa mi máme border collie křižený s něčím.
  A ona mi na instagramu okomentovala všecky fotky se psem tedy štěnátkem , že to není border collie, ale labrador.
  Přitom vydělá naše štěňátko je černej a má bílé pácky a náprsenku.
  A mámu má pravou border colli a je podobný hodně na ní.
  A spolužačka tvrdí , že to je labrador - přitom labrador nemá dlouhý špičatý protáhli nos , bílé pácky a bílou náprsenku a taky už mu Béla čumák !!
  A pořád i když ji to vysvětlují že u některých štěňat border collie , roste pomalu srst a taky bílá barva. A pořád si tvrdí svoje.
  Tak sem ji nadala přes instagram a blokla si jí a už se s ní nebavím.
  Řekla jsem jí , že ještě jednou se mi bude starat o psa , tak ji rozmlátím hlavu o zeď , protože mě štve.
  Alíku řekni : buď mi dělá naschváli jestli na to skočím a nebo mi závidí a chce mi uškodit a zkouší jestli se nechám
  Poradtemi prosím !!

  holka, 14 let, 20. dubna 2018

  Chceš-li spolužačce rozmlátit hlavu o zeď kvůli tomu, že tě štve její odlišný názor na plemeno tvého psa, doporučuji vyhledat pomoc psychologa. Takhle se spory neřeší!

  Alík

  Šikana

  Ahoj, ve třídě si často nadávají různými přezdívkami například chcípák, a často i sprostá slova. Před chvilkou jsem šla na instagram, dala jsem tam fotku z kina kde jsem byla s kamarádkou. Jedna holka ze třídy napsala: „Chcípáku ty**le radši tam jdeš s jinými kamarádkami". Nevíte jak bych to mohla vyšešit? Ta holka co psala tu zprávu, mi často dává facky z ničeho nic. Byla by rada, jak být silnější? Nechci chodit do školy, cítím se mezi nimi hrozně, jsou nepředvídatelní. Moc děkuji

  holka, 12 let, 14. dubna 2018

  Ahoj,

  je mně líto, že se ve škole necítíš dobře. Člověk by se měl a mohl do školy těšit, ovšem v případě, že má bezva učitele a dobrý kolektiv. Podle toho, co uvádíš, přinejmenším ten dobrý školní kolektiv není Tvůj případ. Neuvádíš, jak na poznámky a facky reaguješ, neuvádíš ani, zda o tom všem ví rodiče. Zda ví o Tvých pocitech a tom, že se Ti do školy vůbec nechce. To, jak to vypadá u vás ve třídě by se mělo řešit na úrovni dospělých, tedy učitelů a rodičů.

  Měla bys vědět, že nikdo, vůbec nikdo, nemá právo Tě bít, natožpak z ničeho nic. Ale protože jednání druhých lidí nemůžeš změnit, zkus začít u sebe. Takové jednání nemůžeš připustit, nesmíš si ho nechat líbit. Pokud ho neumíš sama zastavit, musíš se obrátit na dospělé, aby záležitost řešili. Chce to se sebrat trošku odvahy a svěřit se s tím, že sama situaci nezvládáš. Pokusit se to zarazit ale můžeš, ovšem pokud sis to dosud nechala líbit, o to to bude těžší. Takové jednání by se mělo useknout hned. Pro podporu se můžeš obrátit i na psychologa ve škole nebo klidně zavolat na linku důvěry.

  Co se týká Instagramu, o tom, že internet je nebezpečné prostředí, jistě víte. Cokoliv tam dáš, je třeba čekat odezvu. Může být kladná, pozitivní, ale také se můžeš vystavit negativním reakcím, jak se stalo Tobě. Řešení je několik. Na Instagram nic nedávat. Nebo si reakcí nevšímat, nečíst je, nereagovat na ně, popřípadě je smazat. No a třetí možnost je, že na ně reagovat budeš, ale to je asi nejvíc riskantní reakce, protože pak může "válka názorů" trvat do nekonečna.

  Přejeme hodně štěstí v řešení situace,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj chtěla bych vám říct jednu vážnou situaci.
  Ve škole mě šikanu jí od začátku 6 třídy tento rok mnohem více než ten minulý tak že se to nedá snést, protože tento rok k nám do třídy přibyli další tři osoby co se k mé šikaně přidali je jich proti mě 8 a já jsem sama v naší třídě je 10 žáků je tu jen malý Sam , ale ten je malý a trochu postižený není na straně nikoho jedna silná holka mě vyhrožuje že jestli něco někomu řeknu tak mě zbije. A ona má velkou ránu ta by mě hodně ublížili mě stačí že jiná holka mě pořád kope.
  Děkuji za odpověď a doufám že do té doby než si přečtu odpověď se mi nic nestane.

  holka, 12 let, 26. března 2018

  Ahoj,
  první, kdo by o této situaci měl vědět, jsou rodiče a vyučující. Nedbej výhrůžek, že ti spolužáci ublíží. To, co popisuješ, je opravdu šikana. Tito „siláci“ jsou silní jen do doby, dokut ty mlčíš. Myslím si, že není od věci zajít s rodiči i na nejbližší oddělení policie ČR. Tam vše nahlásíš a do řešení ve škole se vloží hned i PČR.
  Pokud se nesvěříš, tak se s největší pravděpodobností bude šikana stupňovat. Podívej se na toto video. www.ceskatelevize.cz/porady/10214725441-deti-pozor/209572230510001-nechte-me-bejt-sikana/
  Zjistíš, že podobné situace je nutné řešit. Případně můžeš zavolat na bezplatnou linku bezpečí www.linkabezpeci.cz/.

  Šikana

  Ahoj,
  mám problém se slovní šikanou už dva roky a nevypadá to, že by přestala a naopak se zhoršuje. Říkal jsem to už paní učitelce ve škole, paní ředitelce a ta to poslala v podobě poznámky domů rodičům ale utichlo to jen na dva dny, řeší se to trochu i v klubu, který se těmito problémy zajímá a pomáhá je řešit. Máma a táta to vědí ale moc mi nepomáhají a říkají mi abych se bránila, když to zkusím tak se spíše více ztrapním a mají věc za kterou se mi můžou posmívat. Nějak podobně to mám s nějakýma holkama ze třídy oni se zapojují tím, že se mi smějí, když mě ponižují ale někdy se mi zdá, že to dělá i jedna moje kamarádka, která mi s tím prý chce pomoct ale spíš to podporuje.
  Předem děkuji za odpovědi.

  holka, 11 let, 10. března 2018

  Ahoj,
  je moc dobře, že píšeš, a že se snažíš se o sebe postarat tak, aby Ti bylo dobře. Chceme Tě ocenit i za to, že už jsi to v minulosti někomu řekla, a když se to teď moc neposouvá, obracíš se na další pomoc.
  Je možné, že to, co se už děje, může pomoci, ale v trošku delším čase. Takové věci jako šikana obvykle neutichnout ze dne na den. Nicméně pokud máš pocit, že to opravdu nejde správným směrem (a Ty sama to poznáš nejlépe), určitě si to nenech líbit a dál zkoušej říkat lidem o pomoc. Je úplně v pořádku opakovat to učitelce, rodičům, klidně ředitelce. Měli by vědět, že se situace nehýbe, a měli by s tím něco dělat.
  Pokud bys měla pocit, že Ti nepomáhají dost, obrať se klidně i na někoho dalšího z dospělých, kdo je Ti blízký. Je možné jít za školní psycholožkou nebo třeba i sociální pracovnicí. Kdybys o těchto možností potřebovala vědět víc, klidně zavolej na některou z linek důvěry (třeba na naši Modrou linku anebo na Linku bezpečí). Takhle po psaných slovech máme málo možností to probrat, ale po telefonu určitě přijdete na víc možností a budeš mít i prostor s někým sdílet, jak Ti v tom všem je.

  Držíme palce, ať se to obrátí k lepšímu,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, v předchozích dnech jsem sem dala dotaz ohledně mojí šikany. Dneska se to zhoršilo. Pět kluků mi prohledalo tašku do školy, našli tam taštičku s potřebami na menstruaci, a tak to roznesli dál. “Kamarádka“ mi někdy pomůže vzít školní pomůcky těm, kteří mi je berou, ale někdy, jako například dnes, vzala učebnici a silou mě tou učebnicí bouchla do hlavy až jsem cítila že omdlím. Další “kamarádka“ Lenka mi vezme kapuci a dá mi jí přes hlavu až po krk a říká „Hej, uděláme jí water boarding!“
  Nejvíc mě štve, proč ostatní spolužáci se za mě nepostavili? Nenávidím lidi ve škole a bojím se tam jít. Mamka říkala, že to řekne naší třídní učitelce, ale když to řekne a bude se to řešit, všechno se zhorší. Můj největší sen je, abych odešla na střední školu a začala od začátku. Prosím, pomozte co s tím dělat. Předem děkuji za odpověď.

  Aneta, 12 let, 19. března 2018

  Ahoj Anet,
  rozhodně by měla tvá maminka okamžitě zajít do školy a to rovnou za vedením školy a tam vše nahlásit. Také by s tebou měla zajít na služebnu policie ČR a tam nahlásit šikanu na základní škole.
  Pokud se šikana děje na půdě školy, pak tvým trýznitelům hrozí vážný kázeňský postih a to nejméně důtka ředitele školy.
  Rozhodně neměj strach, že by se vše nahlášením zhoršilo, opak je pravdou. Až se do řešení vloží policie a další zákonné složky, pak tvým trýznitelům spadne hřebínek.

  Šikana

  Ahoj Alíku, mám velký problém. Takže nikdy jsem neměla moc kamarádů. Ale teď jsem na konci primy( na gymplu kde byl i můj brácha a pomlouval mě a smál se mi a všichni mě tam nenáviděli, kvůli pomlouvám) přestoupila na jinou školu... celé prázdniny jsem věnovala učení, abych se dostala na přestupovky... na táboře jsem si našla prvního kluka a ani jsme se nelíbali.. ale bylo to fajn..No na školu jsem se dostala, ale... sedla jsem si první den k holce, která seděla sama... jmenuje se Jana.. a vše začalo.. byla fajn a já jsem jí po nějaké době řekla o tom mém klukovi.. ona ho trochu znala už předtím..byla jsem šťastná, ale vše se zvedlo, když jsme v říjnu odjeli na švp... Jana se na mě smrtelně našvala a nikdy mi nikdo asi neřekne proč, ale pak se to stalo... byla jsem na záchodě a mobil jsem si nechala na posteli.. Jana byla u holek a nepočítalo jsem s tím, že by se tak rychle vrátila...potom jsme šli na večerní program a všichni se na mě divně dívali.. byla jsem zmatená...Ještě ten večer za mnou přišla jedna holka ze třídy a řekla mi, co se stalo... Jana vzala můj mobil když jsem byla na záchodě a ofotilasi moje konverzace s tím klukům a něco tam upravila, aby to vypadalo, že s ním chci sex... moje fotky taky.. nahý, ale přísahám, že jsem je nikdy nikomu neposlala, ale ona mi prostě vlezla do mobilu...no ukázala to celé třídě... všichni mě nenávidí.. ještě pár věci si o mě vymyslela... byla jsem v háji a ten kluk se směnou rozešlel... začala jsem se řezat a chtěla jsem se zabít... ale rány se mi podebralo a zanítily a já jsem to musela říct mámě.. poslala mě ke školní psycholožce, ale ta mi moc nepomohla.. zvládla jsem to celkem sama.. pár jizev po rukách a stehnech, ale jinak jsem byla v pohodě... až na to že mi denně na Instagramu všichni nadávají( anonymně), ať se jdu zavítá a tak... jak jsem blbá a spoustu další sprostých slov... a všichni ze třídy říkají jaká jsem**** , ale vlatně se mnou nikdy nemluvili... jsem na dně.. co mám dělat? Prosím odpověz mi co nejrychleji, jsem v koncích...a jak se zbavit těch jizev? Jsou hodně vidět a bojím se léta..nebo jak je nějak zakrýt.. jsou fakt hodně hluboké...a mám ještě jeden malý problém... říkají mi jak jsem hrozně blbá, tlustá , hnusná.. na tělocviku se mi smějí..vlastě všude se mi smějí.. mámě a tátovi je to jedno, ale já už se bojím chodit do školy, bojím se s kýmkoliv mluvit, protože už nikomu nedokážu důvěřovat...bojím se prostě lidí..pomoc!!

  A moc se omlouvám za moji češtinu, vím, že jsem úplně blbá...

  Áďa, 13 let, 14. února 2018

  Ahoj Áďo,

  věřím, že Ti teď není lehko a jsem moc ráda, že pro sebe hledáš pomoc. Dovedu si představit, že jsi zrazená a zklamaná ze vztahů s vrstevníky, když se Ti už podruhé v krátké době stalo, že se ve škole kvůli pomluvám necítíš dobře. O to víc si vážím odvahy a důvěry, kterou jsi v sobě nasbírala, abys nám napsala.
  Určitě potřebuješ podporu rodičů, myslím, že i teď by měli vědět, co prožíváš a co se na atmosféře ve škole změnilo nebo nezměnilo, aby Tě mohli podpořit, žádat u vedení školy nějaké nápravné kroky apod. Třeba si neumí představit, jak moc se trápíš, nebo si nejsou jistí, co nejlepšího dělat a říkat. Je možné, že Ti pomoc školní psycholožky úplně nevyhovovala nebo na Tebe nemá tolik času, kolik bys právě teď potřebovala. Proto bys mohla s pomocí rodičů zkusit najít jiného psychologa mimo školu, se kterým bys mohla mluvit pravidelně, dokud se situace nezklidní. Teď Ti to tak možná nepřipadá, ale za nějaký týden si lidi ve škole najdou k propírání někoho nebo něco jiného. Se školní psycholožkou můžeš hledat cestu, jak do třídy a školy více zapadnout, když ŠVP tenhle účel opravdu nesplnila. V tomto je její pomoc důležitá.
  Napadá mě pár drobných kroků, které bys pro sebe mohla udělat Ty sama - pokud Tě trápí vzkazy na Instagramu nebo Facebooku, můžeš se prostě rozhodnout, že je nebudeš číst, nebo ještě lépe zrušit své účty a založit si nové, o kterých řekneš už jen svým nejbližším. Sama už máš zkušenost, že s fotkami v mobilu nebo na internetu je to velmi ošemetné, nechávej na těchto místech jen takové, na které jsi opravdu hrdá a jejich případný únik Ti může jen lichotit. K těm, co Ti potíže připomínají nebo Tě jinak uráží a ponižují, mě napadá tohle - je opravdu těžké nereagovat, když se druzí strefují do míst, která Tě už tak bolí, ale právě tohle je nejúčinnější. Když si nebudeš jejich útoků všímat, budou Ti "ukradení", přestane je to bavit. Ti, kdo se takto chovají, často nevědí, co se sebou, sami prožívají spoustu strachů a nejistot. Aby si toho nikdo nevšiml, raději upozorňují na skutečné nebo vymyšlené chyby druhých a sami se tváří, jak jsou úžasní a dokonalí. Můžeš také popřemýšlet, zda by Ti pomohlo změnit alespoň třídu, pokud bys opět nechtěla měnit školu. S hojením jizev by Ti poradili v lékárně nebo u kožního lékaře. Existuje více druhů mastí, které se používají např. po operacích, mohlo by Ti pomoci užívání vitamínů atp., také je možnost laserového ošetření - to vše Ti pomohou zařídit rodiče.
  Pro situace, kdy se budeš cítit chmurně, si na kartičku nebo do mobilu napiš kontakty na Modrou linku (každý den od 9:00 do 21:00, tel.: 549 241 010, mob.: 608 902 410) nebo na Linku bezpečí (nepřetržitě, zdarma, tel.: 116 111) - nemusíš být se svými starostmi sama, takto Tě někdo vyslechne a podpoří rychleji a účinněji.

  Přejeme sílu, aby sis řekla o pomoc, jakou potřebuješ.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku,
  Píšu ti jelikož potřebuji pomoct, ale je toho více.... Ve škole mě šikanují (scházejí věci, uráží mě, bouchaji do mě,....), jenže když jsem to řekla učitelům tak mi nevěřili a ta druhá půlka mi řekla že si za to můžu sama... a to jsem spolužákům chtěla vyjít většinou vztříc... Ano napadlo mě též to říct doma jenže to nemá smysl, doma je to úplně stejný, a k tomu dělám všechnu práci za rodiče i sourozence (jsem prostřední)... K tomu se mi teď nahromadilo docela dost zdravotních problémů na které klidně můžu umřít D: .... A k tomu mi teď ještě kamarádka (jediná o 1 rok starší) bude muset odejít... (Už mi jedna takhle odešla před 3 lety) to nevydržím je to moje jediná opora.... D:...... Jenže..... Vím že už toho je do jedné zprávy moc ale já to musím napsat, z toho všeho jsem se úplně zhroutila (vzhledem k tomu že to trvá přes rok) a začala jsem se sebepoškozováním ...
  Aliku, prosím pomoz mi, porad nějaké rady... Jak z tohohle začarované kruhu ven? Jak se dostat ze dna svého sebevědomí? Jak se jim bránit?!
  Jo a ještě by mě prosím zajímalo jestli váha 35 kg je dostatečná na 170cm ... Protože mi ve škole nadávaji i do anorektiček a já chci vědět jestli nemají pravdu (naše rodina je celá taková hubenější)
  Moc děkuji za jakoukoliv odpověď, i za strávený čas u odpovědi. Lucyssa

  Lucyssa, holka, 13 let, 17. února 2018

  Ahoj,
  ono není vždy to, co žáci považují za šikanu, šikanou. Neumím posoudit, jak se chováš ke spolužákům. Také tu není přesně rozepsáno, kdy, jak a co ti spolužáci dělají. Zda jsou to stále ti samí...
  Také je těžké posoudit, zda bylo řešení učitelů správné.
  Radu pro tebe ale mám. Domnívám se, že neumíš přesně slovy papsat, co ti spolužáci provádí.
  Zamysli se, co přesně ti dělají, jak často se toto opakuje, zda se takto chová třeba jen několik spolužáků. Zamysli se také, jak situaci řešíš ty v tu danou chvíli. Až si v hlavě poskládáš slova, tak toto vše napiš na papír jako souvislý dopis.
  V každé škole je schránka důvěry a vždy se řeší vše, co žáci do takové schránky důvěry vloží.
  Úplně nejlepší by bylo, pokud najdeš odvahu a dopis i podepíšeš, aby bylo jasné, kdo potřebuje pomoc. Dej dopis do schránky důvěry. Případně si zjisti, kdo je ve tvé škole výchovným poradcem či praventistou. Tomuto učiteli můžeš dopis předat přímo.
  Věřím, že se pak vše začne řešit.
  Jsi sice ještě nezletilá, ale i tak by ti také mohli pomoci na policii a to státní i městská policie. Záleží, zda se ti chce jít přímo tam a vše na policii převyprávět.
  Rozhodně se svěř i doma rodičům. I jim můžeš toto vše sepsat, pokud se ti přes dopisy komunikuje lépe. Věř, že rodiče budou na tvé straně.
  Držím ti palce, aby se vše v dobré obrátilo. Jen měj na paměti, že hádky mezi spolužáky jsou jedna věc, ale šikana je něco jiného.