Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Šikana

Drahý Alíku a jeho přátelé,
K nám do VIII. tř. přišla nová holka. Neudělala na mě dobrý dojem, vypadá jako postižená. Snažila jsem se na její vzhled nedbat a chovat se, jako kdyby vypadala jako já. Nesnažím se s nikým skamarádit, tedy jsem sama nešla ani za ní. Ona se na mě (ale i na ostatní) dívá. Možná znáte ten pocit, když se otočíte a někdo na vás civí. Ale vy se otočíte zpět a víte, že na vás ten pocit stále spočívá. Někdo ze třídy ji už kvůli tomu seřval, ale ona civí dál.
Na třídním chatu se rozjela kyberšikana. Pomlouvali ji. Jelikož už naše třída prošla programem proti šikaně a kyberšikanu jsme později řešili také, případně se to oznámí policii na tvrdo. Já jsem jim psala: Sice většinu vašich názorů sdílím, ale jestli ji budete pomlouvat, případně jestli to ona zjistí, budete mít všichni problém. Pouze mi na nás a pověsti naší třídy záleží.
Pomlouvali ji dál. Z té holky jde na mě ale strach. Pokaždé, když se otočím někam jejím směrem, rychle uhnu pohledem, protože si uvědomím, že tam je.

děvče, 13 let, 17. října 2017

Ahoj Lidaro,

je dobře, že jsi napsala, ale protože nepokládáš žádnou otázku, zkusím se věnovat tomu, co mě k celé věci napadá.

Připadalo mi moc fajn, že jsi novou spolužačku hned neodsoudila, a že ses jí dokonce zastala, když jí ostatní šikanují na netu a navíc myslíš i na celou třídu, aby z toho neměla průšvih. Přemýšlím také o tom, jak je asi té dívce. Někdy je opravdu těžké zapadnout, když přijdeš do nové třídy a navíc se odlišuješ nebo dokonce vypadáš jako postižená.

Dovedu si představit, že jsou Ti její pohledy nepříjemné a chtěla bys, aby to přestalo. Mohla bys jí to zkusit říct někdy v klidu, v soukromí, aby u toho ostatní nebyli. Možná by Ti svoje koukání vysvětlila, možná si ani neuvědomuje, jak to působí. Napadlo mne také, že bys mohla zajít za třídní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud by ses na to cítila, a mohla bys s nimi probrat, co se u Vás ve třídě děje, nebo spíš naznačit, že by ta dívka potřebovala pomoci víc zapadnout. K tomu Tě ale nemůže nikdo nutit, jen mi běží hlavou, že tak by se dala zastavit alespoň šikana, dokud je čas. Na školách také fungují schránky důvěry, kam by se taková zpráva dala hodit, abys mohla zůstat v anonymitě, pokud by Ti to připadalo jednodušší.

Píšeš, že z Té holky jde strach. Většinou se bojíme toho, co neznáme, lidí, o kterých nic nevíme. Můžeš si proto zkoušet všímat, co té dívce jde, co umí, v čem je třeba i dobrá, podívat se třeba na její facebookový profil, pokud ho má, abys jí mohla více porozumět, i když se s ní nemusíš třeba ani kamarádit.

Přejeme Ti vše dobré.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Aliku.
Obracím se na tebe ještě s jedním problémem. Před 2 lety jsem chodil do třídy, kde mě pořád šikanovali, a šikana trvá i teď. Ve třídě už snímá nejsem, musel jsem opakovat, protože sem nebyl skoro vůbec ve škole. Pořád mě slovně napadají, řvou na mě, nevím jestli můžu použít tady takový výraz ale říkají: Ta rakovina jde, curaku pocem a takové věci. Řešil jsem to snad stokrát se zástupcem školy i z jejich třídní, ale pořád je to samé... :(. Dokonce rodiče byli ve škole, ale pořád to trvá. V našem městě máme 2 školy. Takže přemýšlím, pokud to bude pokračovat, že bych od pololetí přestoupil na jinou. Ale rodiče jsou proti. Mě se tam také líbí, ale přece mám ještě 3 roky, abych to snima vyřešil. Vůbec nevím, jak se v tomto chovat, protože podle mě je naše škola neschopná něco dotáhnout dokonce :(
Díky a pěkný den ;)

kluk, 14 let, 16. října 2017

Ahoj Adame,

šikana samozřejmě není v pořádku. Možností, jak se k ní postavit je více. Jedna z možností je ta, kterou jste spolu s rodiči zvolili - tedy řešit ji právě ve spolupráci se školou. A jestliže škola nepřichází s řešením, je třeba vytrvat a obracet se na ni vytrvale dál.
Můžeš se zkusit zamyslet, jestli je na škole nějaká/ý vyučující, výchovná poradkyně/výchovný poradce, metodička prevence/metodik prevence, psycholožka/psycholog, které/mu bys mohl více věřit, potom je možné obrátit se konkrétně na tuto osobu. Také můžeš zkusit i jiný způsob reakce na šikanu. Další možností je jejich narážky ignorovat, dát najevo, že Tě nemohou rozhodit. Někdy to pak ty ostatní přestane bavit, protože to, co chtějí, je právě nějaká bouřlivá reakce. Nebo je možné sebrat jim vítr z plachet, když se jich zeptáš, proč to dělají, čeho chtějí dosáhnout, případně, co se jim děje, že mají potřebu se takto chovat. V každém případě Tě chci povzbudit k tomu, aby sis nenechal líbit nic nehezkého.

Přejeme Ti hezké podzimní dny
Modrá linka

Šikana

Dobrý den,
mám problém ve škole. Začalo to před prázdninami. A to tak, že jeden kluk z mojí třídy mi zkomolil jméno a zopakoval ho asi tak 2x-3x. Neřešila jsem to. A ani nebrala jako šikanu, protože to bylo asi ze „srandy,,. Ale teď nedávno to řekl znova. A já se bojím, že to řekne zase někdy. Dá se to brát jako šikanu? On se takhle vysmívá úplně každému (a o hodně více, než mě, je problémový, a nejde ho brát vážně, myslím...). A učitelka to vůbec nechce řešit. Řekla jsem si, že jestli to řekne ještě jednou, tak to řeknu doma a i učitelce. Pokud už to nezopakuje, nechám to tak. Je to správné rozhodnutí?

holka, 14 let, 28. září 2017

Ahoj,

nemyslím si, že by v Tvém případě šlo o šikanu, tím spíš, že - jak píšeš - onen kluk toto dělá všem a je problémový a nelze ho brát vážně, jak jsi uvedla ve svém dopise. Ale rozumím, že Ti to mohlo vadit. Nabízí se však otázka, proč ho vlastně brát vážně?
Obrátit se na učitelku a rodiče je správné rozhodnutí (mohou Ti k tomu říct své). Když Ti někdo ve škole ubližuje opakovaně a nedokážeš to vyřešit sama nebo se spolužáky, pak se jedná o šikanu a je na místě, aby škola zasáhla. Umím si představit, že když Ti někdo komolí jméno, mrzí Tě to nebo i trápí. Pokud to však dělá každému, jak uvádíš, proč nezkusíte dát hlavy dohromady a neřešíte jeho výsměch nějak společně? Člověk by se měl umět vůči někomu, kdo se mu vysmívá, vymezit, ohradit, hájit si své.
Máte-li ve třídě dobrou partu, stojí toto doporučení za úvahu, co říkáš? Nebo je možné se nad jeho vtípky povznést, nevěnovat jim pozornost.

Přejeme Ti pohodové podzimní dny.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku a spol.

Strašně moc vám chci poděkovat za vaši úžasnou podporu, moc si vážím, že tu pro mě i ostatní jste..

Tak k věci.. Dneska jsem byla venku s kamarády a přijeli dva kluci (12) , (13) a jeden ke mně hned přišel nasázel mi 3 velké rány pěstí do ramene. Tahal mě za vlasy a nutil mě říct moje tajemství s kamarádkou, nikam mě nepustil a ostatní se jen dívali a nikdo se mě nezastal.. Sice se kamarád díval fakt smutně, ale věděl, že kdyby se mě zastal, tak by se nám všichni posmívali.. Ten kluk, který mi dal pěstí do ramene mi ošklivě a rychle cukal hlavou, abych se otočila na ně, snažila jsem se nebrečet, oni se mě pak ptali proč brečím, jestli kvůli mýmu bývalýmu.. Bohužel jsem jim to tajemství vykoktala (protoze mě donutili). Strašně jsem se jich bála a ze strachu jsem se hodně klepala.

Řekla jsem to doma, protože jsem začala brečet a táta byl hodně naštvaný.

Myslite, že je tohle šikana?

holka, 13 let, 16. září 2017

Ahoj,

nikoliv, o šikanu v tomto příběhu nejde. Šikana se vyznačuje tím, že se takové jednání kluků dlouhodobě opakuje a trvá. Pokud se něco takového stalo "jen" jednou, o šikanu nejde. Ale i tak je takové jednání na pováženou.
To, co popisuješ ve svém dopise, se mně ani trochu nelíbí. Už to, že se do Tebe pustil kluk, to se prostě nedělá, však se říká, ženu ani květinou neudeříš. Dál se mně vůbec nelíbí, že Tví kamarádi se jen dívali a nikdo se Tě nezastal. Tomu moc nerozumím, přece kamarádku bráním, děje-li se jí něco hodně špatného. A do třetice nevím, jak ti dva kluci, co přijeli, mohli vědět něco o Tvém tajemství. Každý člověk má nějaká svá tajemství, říká se jim někdy tajná 13. komnata, a člověk má právo otevřít dveře ke svému tajemství jenom tomu, komu sám chce. Např. partnerovi, skvělému kamarádovi, babičce....nebo také nikomu. Nikdo jiný nemá právo mu zasahovat (strkat nos) do jeho soukromí. A tak mne moc mrzí, že se Ti stala taková ošklivá příhoda. Příště si takové jednání nesmíš nechat líbit. Nikdo nemá právo Tě bít nebo tahat za vlasy. Klidně můžeš křičet o pomoc, procházejí-li kolem nějací dospělí, můžeš volat policii, rodičům, výchovnému poradci, atp.

Jsme rádi, že jsme Ti podporou, vážíme si toho.
Přejeme Ti už jen pěkné další zážitky s kamarády.
Modrá linka

Šikana

Ahoj všichni,
potřebuji poradit. Nevíte proč mi všichni dávají sprosté přezdívky, i když se na ně snažím být milá. Někdy mě to vážně mrzí. Díky za radu.

holka, 15 let, 3. září 2017

Dobrý den,

dospívajícím od 15 let vykáme, proto budu vykat i Vám. Váš dotaz je velmi stručný a protože nemáme možnost, jak se Vás doptat na podrobnosti, mohu Vám dát pouze obecnou radu. Zkuste sdílet to, co se Vám děje, s někým starším, komu důvěřujete, a kdo Vás dobře zná (třeba rodiči) a s takovým člověkem se poradit, co máte dělat. Já nevím (a vědět ani nemohu), proč Vám všichni dávají nepěkné přezdívky. Na to je třeba znát celou situaci, lidi, kteří toto dělají, i Vás samotnou, atmosféru, v které se pohybujete. Není to nic jednoduchého a rozplétání složitých lidských vztahů je perná práce a věřím, že Vás to mrzí.

Být milá na někoho, kdo se ke mně chová sprostě, rozhodně není řešení. Sprosté přezdívky je třeba rázně odmítnout. Hledejte někoho, kdo se takovýchto akcí neúčastní, a mohl by se Vás zastat nebo Vás podpořit. Pokud takovou situaci neustojíte sama, pak se budete muset obrátit na někoho staršího, kdo by tyto záležitosti byl schopen řešit (rodiče, prarodiče, učitelé...atd.).

Držíme palce,
Modrá linka

Šikana

Ahoj aliku jsou mel jsem kamarada davida ovsem ten se skamaradil s mym 2 spoluzakem kubou a ted me ve skole me shazuji veci na zem neco berou a otravujou jen pro upresneni delaji to casto a neberou to jako srandu nemaji me radi mam youtube kanal a tam mi davaji komentare jak mam spatnou kvalitu a porad pisou hnusne komentare , co stim?

Kuba, 12 let, 18. srpna 2017

Ahoj Kubo,

to, co se kolem Tebe děje ve škole, není v pořádku. Není správné a ani není možné, aby se k Tobě někdo takto choval. Jde-li navíc o Tvého bývalého kamaráda, je to o to smutnější a o to více to bolí. Kamarád přece dobře zná nejen naše silné, ale i naše slabé stránky. A proto je třeba takovému jednání zabránit. Z Tvého psaní nevíme, jak na chování svých spolužáků reaguješ. Jednání spolužáků je třeba odmítnout zcela jednoznačně, říct jim, aby toho nechali. Pokud na tu situaci nebudeš stačit sám, zkus se obrátit na rodiče a třídní učitelku, aby Ti s tím pomohli. Je to důležité, protože pokud se takovému jednání včas nezabrání, může se stupňovat, a to by pro Tebe bylo velmi nepříjemné.

Podle zkušeností, které máme, mě napadá, že spolužákům jde o to, aby ses rozčiloval, naštval, zuřil, cítil se ublížený. Pokud uvidí, že Tobě je to, co dělají, zcela jedno, brzy je to přestane bavit. Také jsou v přesile, dva na jednoho, to jim dává pocit síly a moci. Co se týká komentářů na youtube, tomu jde jistě nějak technicky zamezit, znemožnit jim tam přístup, poraď se s někým, kdo tomu rozumí.

Neuvádíš také nic o tom, s kým sdílíš to, co se Ti děje. To je velmi důležité. Není dobré být se svými myšlenkami sám, navíc druhý člověk uvidí takovou situaci z odstupu a nadhledu a může Ti dobře poradit, protože na rozdíl od nás Tě dobře zná. Mám na mysli Tvé rodiče, či někoho dalšího ze širší rodiny, učitelku, vedoucího kroužku, trenéra, prostě někoho dospělého, kdo se pohybuje v Tvém okolí a komu věříš.

Přejeme Ti klidnější atmosféru ve škole a hodně kamarádů.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku je mi 11 a mám problém.V naší třídě je jedna holka co mě šikanuje .Např v hodině ni šeptá že mě nesnáší a také mi vyhrožuje.Např. když se na ní dívám říká že ji špehuju a že na mě zavolá polii .Rodičům sem už a tom řekla , ale neřeší to .Moje mamka je učitelka na té škole na kterou chodím a to je jeden z důvodů proč mě šikanují

holka, 11 let, 7. září 2017

Ahoj z Modré linky,

je mi líto, že Tě spolužačka ze třídy šikanuje a je moc fajn, že ses svěřila rodičům. Nikdo nemá právo Ti ubližovat.

Přemýšlím o tom, co můžeš na svoji obranu udělat Ty sama. V podobných situacích se doporučuje, pokud to jen trochu jde, nepříjemným situacím se spolužačkou předcházet. Najdi si jiné kamarády, s kterými budeš trávit volný čas o přestávkách, a kteří Ti třeba pomohou a zastanou se Tě. Také dej spolužačce jasně najevo, že Tě nezajímá, co říká, a že pokud toho vůči Tobě nenechá, budeš žádat o pomoc třídní učitelku.

Tak, jak jsem psala na začátku, je fajn, že jsi o tom řekla rodičům. Pokud chování spolužačky vůči Tobě či někomu jinému nepřestane, zkus s rodiči znovu promluvit. Mluv o tom, že Tě to trápí, a že si nevíš rady. Rodiče by měli být Tvojí oporou a měli by v takových případech zasáhnout. Také si myslím, že by bylo dobře, kdybys o tom řekla paní učitelce. I ta by měla vědět, co se ve třídě děje a pomoct Ti s tím, třeba tak, že se spolužačkou promluví a přesadí vás, tak aby Tě nemohla při vyučování obtěžovat.

Držíme palce.
Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku potřebuji pomoct ze spolužačkou která jde po prázdnínách do 6.třídy a já jdu do 7. a máme spolu tělocvik , a ona mi stále říká že mám pochcané vlasy,sem postížená kvůli tomu že mám kosmetickou vadu oka a mam jedno male oko, a častěji na něj trpím záněty tak mi říká že sem postížená, navíc mám dva mléčné špičáky staré černé a zubař mi to nemůže vytrhnout , protože by mi mohl způsobit zánět oči , a když mám někdy spocené , masné vlasy umývám si je ve středu a neděli , a že se někdy zasmějí s blbosti tak ale aspon nemusí mně říkat že sem postížená , je to normální co o mně říká ? Co mám dělat , porad mi Alíku :((

holka, 13 let, 26. července 2017

Ahoj,
píšeš, že spolužačka z tělocviku se Ti posmívá za vlasy a říká o Tobě, že jsi "postižená". Mrzí mě, že musíš něčemu takovému čelit, chápu, že je to nepříjemné a určitě to není z její strany správné. Vnímáš, že záminku našla v tom, že máš kosmetickou vadu oka a mléčné zuby. To samo o sobě jistě není příjemné a spolužačka Ti to rozhodně neusnadňuje. Jak píšeš, nějakým hloupým posmíváním "z blbosti" si projde asi většina lidí. Pokud už to ale trvá déle a nelepší se to, je dobře, že pro sebe hledáš pomoc a chceš se tomu bránit.
Nevím, jestli si toho, jak se k Tobě chová, všiml už i někdo další, ale mohla bys upozornit někoho dospělého v Tvém okolí. Můžeš se zkusit svěřit třeba mamce s tím, co Tě trápí a mohla by se Tě ve škole zastat. Také můžeš najít oporu v nějaké kamarádce, která se postaví na Tvou stranu, když se Ti bude spolužačka posmívat. Pokud máte ve škole školního psychologa, můžeš to probrat s ním, pokud ne, tak s některou učitelkou, kterou máš ráda. Vím, že není snadné říct si o pomoc a svěřit se s něčím, co Tě trápí, ale pokud nepomáhá to, že spolužačku ignoruješ nebo se snažíš sama bránit, zkus oslovit někoho dalšího, kdo Tě může podpořit.

Přejeme vše dobré,
Modrá linka

Šikana

Ahoj, mám takový problém.
Ve škole se mi kluci i některé holky posmívají. Nemůžu už ani říct svůj názor aniž by nebyl zkritizován. Pořád mi nadávají i přes sociální sítě, nebo mě kritizují na YouTube. Jsou to nadávky typu: Jsi hloupá, jsi špatná ajťačka, máš ebolu a takové hlouposti, které by za normálních okolností (ne od pondělí do pátku každou přestávku)nikdo neřešil. Nevím, proč mi to dělají a když se jich zeptám, tak to je jen odpověď typu- protože existuješ, protože ses narodila atd. Už toho mám dost, ale třídního do toho tahat nechci. Už jsem to trpěla celý rok, ale teď už mi to začíná přerůstat přes hlavu. Prosím poraďte, jinak nevím, jak to budu zvládat v sekundě :-(

Kiki, 12 let, 13. června 2017

Ahoj Kiki,

je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe pomoc. Dokážu si představit, že není příjemné být terčem posměchu a útoků spolužáků. Přemýšlím, jak dlouho to trvá a říkám si, zda jsi o tom řekla někomu dospělému.

V situacích, kdy si nedokážeme pomoct sami, je dobrým krokem obrátit se na někoho z dospělých, na rodiče nebo na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Ti by měli být Tvou oporou a situaci řešit. Určitě to chce odvahu, vím, ale myslím, že první krok - napsat nám - jsi zvládla skvěle.

Existují také stránky, kde se o šikaně můžeš sama nebo spolu s rodiči dozvědět další informace a možné postupy. Posílám alespoň některé z nich: www.sikana.org/ nebo www.minimalizacesikany.cz/.

Držíme palce.
Modrá linka

Šikana

Dobrý den,
Je mi 12 let a studuji prvním rokem na osmiletém gymnáziu, tím pádem jsem většinu týdne mimo město kde bydlím. Přestupem na gymnázium jsem získala nejen mnoho nových znalostí a zkušeností, ale také mnoho přátel a známých. Přestaly jsme se vídat s mojí bývalou nejlepší kamarádkou a ona ke mě začala pociťovat vysokou nenávist. Chodíme spolu do baletu a čím více věcí se mi podařilo lépe než jí, tím víc se náš vztah zhoršoval. Jak už jsem zmiňovala více a více ke mně pociťovala nenávist a záviděla mi (kromě toho že jsem byla lepší v baletu, jsem také hubenější,mám dlouhé blond vlasy a naše rodina má lepší finanční zázemí a tím pádem se máme lépe než jejich rodina).
Rozhodla se, že proti mně poštve víceméně celou školu a u několika lidí se jí to podařilo. Docela dost mi to vadilo, ale snažila jsem se to skrývat a vysmívat se jí do tváře, protože kdyby zjistila že jsem psychicky ,,oslábla,, dodalo by jí to více energie a to jsem nechtěla. Začala tedy přitvrzovat a v baletu se mi posmívala a měla ke mně samé blbé urážky. Asi o týden později mě začala zcela ignorovat a naváděla ostatní ať dělají to samé. I přes to že jsem odešla z baletu všude mně pomlouvá a navádí všechny k tomu aby mi např. neodpovídali na žádné otázky ani na pozdrav.
Chci se zeptat jestli by se toto mohlo brát jako šikana. Protože v různých článcích na toto téma se jako šikana považuje to, když se obětí stane slabší osoba. Já se za slabší osobu rozhodně nepovažuji. Jsem na tom o mnoho lépe než má nejmenovaná bývalá kamarádka. Jsem pouze znevýhodněná tím že většinu svého času věnuji škole a s nikým z mojí bývalé školy se nestýkám, takže vlastně nikdo nezná ode mně pravdu o tom všem.
Omlouvám se pokud se v textu objeví pravopisné chyby a předem děkuji za odpověď popř. návrh na další postup.

daisy :), 16. června 2017

Ahoj Daisy,

píšeš o tom, že se po přestupu na gymnázium změnil vztah s bývalou nejlepší kamarádkou, která se Ti teď posmívá a navádí i ostatní, aby Tě ignorovali. Máš pocit, že Tě nenávidí a závidí. Je Ti to nepříjemné a možná se cítíš být i ukřivděná tím, že nemáš moc příležitost tyto pomluvy vyvracet. Snažíš se, aby na Tobě nepoznala, že Ti to vadí. Uvažuješ o tom, jestli to je šikana. Co vše se skrývá pod pojmem šikana lze najít např. na těchto stránkách: www.prevence-praha.cz/index.php/agrese-a-sikana?start=1. Někdy je těžké rozlišit hranici mezi provokováním a tím, kdy už to přeroste do šikany. Píšeš, že se ale necítíš být slabší osobou, obětí v pravém slova smyslu. V každém případě by bylo dobré se vůči takovému chování vymezit a bránit se. Můžeš si s ní zkusit nejdříve promluvit, dát jí jasně najevo, že je Ti to nepříjemné a ať se k Tobě takto nechová, možná se jí zeptat, proč to dělá. Také by bylo dobré pro sebe najít spojence, kteří by Tě mohli podpořit, kamarády, spoluž!
áky, rodiče. Pokud už to trvá delší dobu a nezabrala by nějaká domluva, mohlo by pomoci, že by se za Tebe postavili rodiče a promluvili si s jejími rodiči o tom, co se děje. Měli by vědět, co Tě trápí a mohli by Ti v tom pomoci, nemusíš na to být sama.

Jak píšeš, pohybuješ se teď spíš mimo město a mezi novými spolužáky a přáteli. Je dobře, že tam máš zázemí a těmto vztahům stojí za to se věnovat a zbytečně se netrápit kvůli pomluvám, které se nezakládají na pravdě. Chápu, že v sobě máš touhu se obhájit, říct ostatním pravdu. Někdy to bohužel není úplně možné, i když se o to můžeš pokoušet. Pravé přátele však zajímá to, jaká doopravdy jsi, budou se Tě snažit sami poznat a nenechat se ovlivnit tím, co se doslechnou.

Přejeme vše dobré,

Modrá linka

Šikana

Ahoj Modrá linko, Alíku, atd. Od 4. třídy na Z.Š. se do mě jedna holka ze třídy zamilovala, pokračovalo to normálně až teď v sedmičce se mi ve třídě vysmívají že s ní chodím. Nevím jak už jim to říct ať přestanou... K tomuhle ještě souvisí věc, že přes internet znám kluka, který se mi neustále hackuje na můj instagram, a na mém účtu si dělá jakoby byl jeho - třeba začíná sledovat stránky na tom Instagramu které bych já nesledoval a pak se mi tomu směje, co to sleduju... PS: je mu asi 17. A taky to pořád šíří mezi ostatní i když mu říkám ať toho nechá... Občas se stane, že se "cpe" mezi mě a mého tatu a to mě štve nejvíc. Kvůli němu jsem si smazal FB účet a teď mi zbývá jen Instagram, který si odinstalovat nechci, protože přes něj si píšu s tou holkou. Děkuju za radu.

kluk, 13 let, 7. června 2017

Ahoj,

základem Tvého dopisu, za který Ti děkujeme, jsou dvě oblasti. Tvá známost s dívkou, spojená s výsměchem spolužáků, a starosti s klukem, který se Ti přes techniku naboural do Tvého soukromí. Co se týká té první otázky, ohromně si cením toho, jak dlouho vám dvěma ve vašem věku vydržel vztah, to je skutečně neobvyklé a zaslouží si to ocenění. Pokud si rozumíte a cítíte se spolu dobře, máte si co říct i po takové době, pak je to moc pěkný, milý vztah a já vám oběma k němu blahopřeji a přeji, aby vydržel co nejdéle. Zmiňuješ se o posměchu spolužáků, bohužel nepíšeš, co už jsi udělal pro to, aby tohle jejich pošklebování skončilo. Je dobré se proti tomu jasně vymezit, říct, že Tebe tyto jejich problémy nezajímají, ať Tě s tím neobtěžují. Můžeš také pokrčit a rameny a říct jaksi mimochodem, každý jsme nějaký, přeberte si to, jak chcete. Máš-li ve třídě kamarády, zeptej se jich na jejich názor. Nejdůležitější totiž je, rozlišit, zda jde o obvyklé škádlení, které v případech holka-kluk, je ve třídách zcela běžné a zřejmě se mu ani nelze vyhnout, nebo je-li vše už za hranou, jde o schválnost a chuť ublížit, něco, co se blíží šikaně. V takovém případě bývá nejlepší, držet si je od těla, mít svůj odstup a zůstat lhostejným k jejich hláškám, lhostejný a nevšímavý. Mělo by je to přestat bavit. Pokud jde o tu horší formu výsměchu, která se blíží šikaně a nebudeš-li moct Ty sám s tím nic udělat, pak by bylo nutné do všeho zasvětit i dospělé, Tvé rodiče, školu, třídní učitelku, ředitele, výchovného poradce, což je běžný postup. Máte-li na škole schránku důvěry, pak napiš do ní. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, obrať se na něj/ni, zná i atmosféru školy, což je plus.

Co se týká druhé části Tvého dotazu, tak tam se obávám, že Tě zklamu. Zabýváme se spíše psychikou člověka, jeho problémy, jeho pocity, o technice a jejích možnostech vím jen tolik, že jsou neuvěřitelné. Je neuvěřitelné, čeho lze dnes s technikou dosáhnout. A bohužel, na internetu se nepohybují jen slušní lidé, kteří dodržují psaná i nepsaná pravidla, ale i lidé, kteří se nudí, a baví je, nabourávat se druhým do soukromí, často i jim škodit, a tady už jde o zlý záměr, a to se stalo Tobě. Uvádíš, že vše se týká i Tvého vztahu s otcem, předpokládám tedy, že Tvůj táta o tomto ví. Měli byste dát hlavy dohromady, a poradit se se správcem serveru a dalšími poradci, které najdete na internetu, co se s tím dá dělat. Možná budeš muset smazat i vše kolem Instagramu a začít úplně znovu, popřípadě na jiném počítači, s jinými hesly a toho kluka si zablokovat. Ale jak píšu výše, nejsme znalci techniky, tady je třeba se obrátit na příslušného odborníka.

Přejeme Ti pokračování pěkného vztahu a bezpečný internet,

Modrá linka

Šikana

Ahoj aliku moji kamaradku ve tride sikanuje jedna holka a od dalsiho skolniho roku pude na jinou zakladku a ja budu ve tride sama nikdo se tam se mnou nebaví ja už nevím co dělat je nas ve třídě 29 9 kluku a 20 holek

holka, 8 let, 12. června 2017

Ahoj z Modré linky,

moc mne mrzí, že nejsi ve škole spokojená. Chápu, že si nepřeješ zůstat ve třídě osamocená, každý je rád, když má mezi spolužáky někoho, s kým si rozumí. Tvé kamarádce už asi bylo ve třídě natolik nepříjemně, že se rozhodla přejít na jinou školu. Vypadá to tedy, že u vás ve třídě není zrovna kamarádská atmosféra, naopak se zde objevuje i šikana, jak píšeš. Myslím si tedy, že by bylo fajn se s tím, jak se cítíš a čeho se bojíš, svěřit rodičům. Ti by si mohli promluvit s třídním učitelem nebo učitelkou. Existují totiž možnosti, jak se pokusit atmosféru ve třídě zlepšit, třeba různé preventivní programy. To však musí zařídit právě učitel nebo učitelka. Pokud by pro Tebe bylo těžké o tom mluvit, můžeš rodičům nebo učiteli dát přečíst tuto naši odpověď. Nakonec mne napadá, že někdy se může ukázat, že se ve třídě cítí osamocený i někdo další a třeba byste si mohli rozumět. Zkus se porozhlédnout, třeba někoho takového najdeš.

Přejeme, ať se cítíš lépe.
Modrá linka

Šikana

Dobrý den ve škole mám problém všichni se mi posmívají že jsem blbá že mám hrozné oblečení a tak dále posmívají se mi za zády je to hrozné už ani nechči říkat svůj názor nechci tady nadávat ale moje třída je plná buranů omlouvám se ale jinak to napsat nejde chci aby se začali chovat jako normální třída a ne jako šikanátoři prosím co mám dělat?
Děkuji Jjjjjn(Jana)

holka, 12 let, 31. května 2017

Ahoj Jani,

víš, mně se zdá Tvůj názor velmi rozumný, proč by se Tví spolužáci nemohli konečně začít chovat jako - jak Ty píšeš - normální třída? Naprosto s Tebou souhlasím. A je mně moc líto, že se Ti všichni posmívají. Nikdo nemá právo se Ti posmívat, každý jsme jiný, každý jsme nějaký. Když si třída usmyslí, může si vybrat za cíl svého posměchu kohokoliv, vždy se najde něco, kvůli čemu je možné se někomu posmívat. Nezmiňuješ se, bohužel, o své reakci na to posmívání ani o tom, co už jsi všechno udělala pro to, aby to skončilo. Ono je třeba se hned na začátku proti takovému chování ohradit, vymezit. Pokud to z nějakého důvodu nejde, pak je třeba se obrátit na někoho z dospělých, a to zejména rodiče nebo učitele. Z Tvého dotazu nevím, zda se jednání Tvých spolužáků někde probíralo, zda o tom ví někdo dospělý. Pokud to nezvládneš sama, nebo s podporou kamarádů, skutečně bys měla mít podporu někoho dospělého, kterou si plně zasloužíš.
Ptáš se, co máš dělat. Posměváčkům zcela jasně říct, aby toho nechali. Můžeš si to nacvičit třeba doma u zrcadla nebo s mamkou. Dá se odpovědět leccos, třeba i vtipného nebo nad věcí, důležité je, nenechat se zaskočit, to posměváčky nejvíc zmate. No a další krok, jak píšu výše, je obrátit se na někoho dospělého a srozumitelně mu vylíčit, co se Ti ve škole děje. Škola je totiž odpovědná nejen za Tvou výchovu a vzdělání, ale i za Tvé bezpečí a to, aby ses ve škole cítila dobře.

Přejeme Ti hodně odvahy a energie na to, poprat se s Tvým problémem.

Modrá linka

Šikana

Ahoj alíku a všichni co jsou psychoterapeuti na tento webu. Potřebuji opravdu teď pomoct a nevím jestli ta otázka je už odpovězena nebo ne. Prosim ted na to nedávejte žadnej ohled jestli ta otázka už byla nebo ne. Mám problém delší dobu na střední škole. Od 1.zaří 2016 jsem na tam nastoupil a seznamovál jsem se třídou. Vše problěho normálně ta seznámka a nový kamaradi. Pak po 2 měsicích kolem Listopodu jsme začal mít problémy z jednou holkou kterou nesnaším od te doby, tak jsme se pohádali kvůli tomu, že Mistrová na praxi mi namlouvala a to všem v naši skupině aby jsme se s to holkou nebavili, a já měl sni přestat sni chodit kvůli tomu, že je problémová. Tak jsem sni přestal chodit a začla mi nadávat, že jsem nechal ovlinit Mistrovou a že jsem sni rozešel kvůli pravdy co řikala Mistrova. Pak hádky, pomluvy, nadávky trvali mezi nami 2x týdny pak se tomu přidála i třída, že mě sesměšnovala, nadavala, posmivala a leckdo atd. Potom byl klid, když se to řešilo ve škole s učitelkami. Klid byl cca od Února do Března. Pak ted v květnu se to ještě zhoršilo a v šikaně pokračuji dal na mě. Přiitom už nikomu jsem nic neměl a ted nemam. Dekreduji mě svými slovy, posměšky, uražky. A já se už nwm co mam dělat. Doma mi nedokažde nikdo pomoct a to jsme řešili s rodiči. Řeším to s kamoškou ty problemy co mi vždy pomuže. Učitele tež mě se zastavaji a chraní mě před nima. Sami učitele a mistrove ví co jsou zač a co dokažou ti zmedci. A mě vždy potopí když jdu to řict na ně co mi dělaji. A akorat se to ještě zhorši. Udělali i z me fotky vol. Co mam dělat? Nazivají mě Kokot* a horšímy vyrazi. Pomoz te mi. Chcu na jiny obor. Mam hrozne deprese, nespavost a nenavist kolem sebe kvuli tomu. Jsem introvert

kluk, 17 let, 31. května 2017

Zdravíme z Modré linky,

popisujete nám situaci, která se udála u vás ve škole. Pokud jsem vše správně pochopila, měl jste problémy s holkou, se kterou jste se poté rozešel kvůli tomu, co říkala Mistrová. Od té doby Vás začala ta dívka i celá třída pomlouvat, zesměšňovat, nadávat Vám. Zhoršuje se to a Vy se nás ptáte, co máte dělat.

Je mi líto, že se Vám dějí takové věci, dovedu si představit, že musí být náročné chodit každý den do školy, kde na Vás čekají nepříjemné urážky, nebo posměšky, Není divu, že se necítíte dobře a nejraději byste šel na jiný obor, nikdo nemá právo Vám takhle ubližovat. Podle toho, co píšete, se může jednat o šikanu. Proto si myslím, že je moc dobře, že jste se již dříve snažil řešit to s rodiči a i ve škole s učiteli.
I když to podle Vás zatím moc nepomohlo, myslím si, že by bylo vhodné si zkusit znovu promluvit s rodiči a popsat jim, jak špatně se cítíte a co přesně se Vám ve škole děje. Rodiče by pak měli zkusit zajít za Vašimi učiteli, případně i za ředitelem školy, který by měl situaci nějak vyřešit. Šikana je totiž opravdu vážná věc a většinou je potřeba, aby ji řešili dospělí. Možností je i svěřit se ve škole někomu, komu věříte, oblíbenému učiteli, nebo i školnímu psychologovi či výchovnému poradci.
Pokud už máte pocit, že trpíte depresivními stavy, nespavostí, atd., myslím si, že by možná bylo fajn zkusit vyhledat odborníka (psychologa, psychoterapeuta), který by Vám s tím mohl pomoci a zároveň s ním můžete probrat, jak zvládnout složitou situaci ve škole a jaký postup zvolit. S vyhledáním odborníka by Vám mohli pomoci rodiče, nebo se můžete zkusit obrátit na svého dětského lékaře.

Přejeme, ať se vše podaří vyřešit co nejlépe.

Modrá linka

Šikana

Ahoj. Rozhodla jsem se napsat do téhle poradny jelikož už si vážně nevím rady, zkusila jsem opravdu všechno včetně linky bezpečí a psycholožky. Jde o to, že jsem 15cti letá slečna, která nastupuje od září na SZŠ. Problém je takový, že mě všichni říkaj že jsem tlustá, hloupá, že v životě nic nedokážu. Většina z vás by nad tím mávlo rukou , jenže to začalo jít do extrémů s mojí psychikou. Trvá to tak dlouho že už to nedokážu ignorovat. Skoro nemůžu spát, myslím jen na to jak by se to všechno dalo ukončit..(víte jak to myslím, ukončit život).. Nechci být za sebevraha jenže pořád pláču, a když to třeba nezadržím a začnu brečet ve třídě tak se mi posmívají a říkají mi ‚Dobře ti tak velrybo‘ , podkopávají mi nohy, schazujou mi penál, učení, berou mi svačiny, dokonce i peníze z tašky. To co se mi děje v realitě se mi děje i např. na facebooku (myslím urážky) nestíhám si blokovat ty všechny jejich účty.. Pořád si dělají nové. Vyhrožujou mi že pokud to někomu řeknu tak to bude semnou horší. Jenom pro představu vážim 50 kg a měřím 170 cm (před měsícem 62 kg a 170cm) přestala jsem jíst protože se bojím, co bude dál.. Pořád slyším v hlavě ‚nejez jsi tlustá‘ jejich HLASY.
Nevím, jestli jsem se zbláznila každopádně vás žádám o radu co byste dělali na mém místě. Rodičům jsem to říkala následně šli za učitelem ale nijak to nepřestalo, na linku bezpečí sem volala a u psycholožky sem byla taky :’(
..Děkuju za všechny odpovědi..

holka, 15 let, 24. května 2017

Dobrý den,

velmi mne mrzí, že zažíváte se spolužáky tak nepříjemné situace a věřím, že je to pro Vás už neúnosné. Nikdo nemá právo se Vám posmívat, brát Vám věci ani jakkoli komentovat Váš vzhled. Nedivím se, že pláčete, nemůžete spát a máte myšlenky i na sebevraždu. Podle toho, co píšete, se jedná o šikanu, která by se měla určitě řešit. Velmi oceňuji, že jste už zkoušela najít řešení, i když zatím neúspěšně. Někdy je však boj se šikanou běh na dlouhou trať a je potřeba na to hlavně nebýt sám. I když už možná máte pocit, že to nemá cenu, na Vašem místě bych to nejspíš znovu pověděla rodičům. Popsala bych jim, co přesně se Vám děje a jak špatně Vám je a řekla, že minule konzultace s učitelem nepomohla. Pokud by bylo pro Vás těžké o tom mluvit, můžete jim ukázat tuto zprávu, kterou jste nám poslala.

Někdy je potřeba proti šikaně zasáhnout razantněji a do problému zapojit třeba i policii. Chápu, že se bojíte výhružek, ale myslím, že takovému chování je potřeba zabránit, nejlépe s pomocí svého okolí. Nebojte se říct si o pomoc, zasloužíte si ji. Další informace o šikaně, třeba i pro rodiče a pedagogy, jak postupovat, naleznete zde: www.minimalizacesikany.cz/, www.sikana.org/.

Píšete, že jste byla u psycholožky – z toho, co jste napsala, jsem pochopila, že Vám nepomohla. Je mi líto, že nemáte dobrou zkušenost, ale ráda bych Vás podpořila v tom, abyste vyzkoušela i jiného odborníka (psychologa či psychoterapeuta). Mohlo se stát, že jste si s původní psycholožkou možná „nesedly“, někdy lidé vyzkouší více odborníků, než najdou pro sebe toho pravého, který jim vyhovuje. S hledáním by Vám mohli pomoci Vaši rodiče, nebo dětský lékař. Věřím, že pravidelná setkání s psychologem či psychoterapeutem by Vám mohly pomoci zvládnout všechny tyto obtížné situace, kterými teď procházíte, probrat byste mohla i Vaše sebevražedné myšlenky. Myslím, že každá situace se dá nějak řešit a byla by škoda se připravovat o to pěkné, co Vám ještě může život přinést.

Přejeme Vám hodně síly,
Modrá linka

Šikana

Ahoj ve škole trpím vyclenenim z kolektivu prý že mám Michaelovinu a tak nemám přátelé někdy mě i kluci šikanují. Holky ve mně vidí mrchu prosím pomocte mi.

LADYMARINA, 11 let, 12. května 2017

Ahoj,

je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe pomoc. Dokážu si představit, že není příjemné být terčem posměchu a ataků od spolužáků. Přemýšlím, jak dlouho to trvá a říkám si, zda jsi o tom řekla nějakému dospělému.

V situacích, kdy si nedokážeme pomoct sami, je dobrým krokem obrátit se na někoho z dospělých, na rodiče nebo na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Ti by měli být Tvou oporou a situaci řešit. Určitě to chce odvahu, vím, ale myslím, že první krok - napsat nám - jsi zvládla skvěle.
Existují také stránky, kde se o šikaně můžeš sama nebo spolu s rodiči dozvědět další informace a možné postupy. Posílám alespoň některé z nich: www.sikana.org/ nebo www.minimalizacesikany.cz/.

Píšeš o tom, že máš prý Michaelovinu, protože ale nevím, co to znamená, nedokážu na to v odpovědi reagovat.

Držíme palce,

Modrá linka

Šikana

Ahoj, v říjnu jsem nastoupila na novou školu, a mám ve třídě spolužáky kteří na mě neustále křičí moje jméno, několikrát za sebou a posmívají se mi a nebo mi nadáváji, že začátku to dělali jenom oni dva a pak na mě začli porvavat i lidé z jiné třídy. Našli jsi mě na Facebooku a začali mi nadávat před Facebook. Bojím se být s nimi ve společnosti a mám strach z toho chodit do školy a kvůli tomu trpím stresem a úzkosti a slabou depresí. A bojím se to někomu říct že s tím nic neudělají protože to oni budou zapírat a učitele budou radši věřit jim než mě. Bojím se to říct i rodičům protože je nechci zklamat. Do té škole jsme chodila ráda .nikdo se tam se mnou moc nebaví až dá dvě holky který se mnou občas promluví. Nevím co mám dělat. Chci změnit školu ale bojím se to říct.. děkuji za odpověď

Ahoj,

děkujeme za dotaz. Je mně líto, že jsi chodila do školy ráda, ale teď s tím máš problém. Měla bys vědět, že nikdo nemá právo na Tebe pokřikovat, posmívat se Ti, nadávat Ti. Nevím, protože o tom se ve svém dopise vůbec nezmiňuješ, jak na jejich jednání reaguješ. To je moc důležité. Důležité je, vymezit se a ohradit proti jejich jednání, říct jim, ať toho okamžitě nechají. Nezvládneš-li posměváčky sama, budeš se muset obrátit na někoho z dospělých, nejlépe vaši učitelku nebo rodiče, a sdílet s nimi své trápení. Škola by rozhodně toto měla řešit. Máš obavu, že Ti nebudou věřit, ale z toho, co píšeš, jsem vyrozuměla, že máš písemné důkazy z Facebooku, které by sis měla uložit pro všechny případy. Škola by měla zabránit tomu, aby toto pokračovalo. Nevím, zda už je teď doba na změnu školy, vždyť jsi ji měnila před pár měsíci. Domnívám se, že bys nejdříve měla vyzkoušet jiné možnosti, méně razantní, a využít pomoc a podporu dospělých, změnu školy bych brala až jako poslední možnost.

Přejeme Ti lepší atmosféru ve škole.

Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku mám jeden problém na téma ,,šikana,,

Je mi 10 let a chodím do 4 třídy a v té třídě bohužel nemám žádné kamarády. A k tomu mě ještě šikanují.

Já jsem na šikanu zviklá protože mě šikanují už od 2 třídy ale ted jak jsme starší je to horší :( Holky ve škole mě různě ponižují. Ve třídě mám jen jednoho kamaráda a to je kluk. Ale ten se semnou už moc nebaví. A tak různě dělám že sem nemocná abych nemusela do školy ne kvůli tomu že mě učení nebaví ale kvůli tomu že mě šikanují.
Odepiš co nejdřív alíku děkuji. S pozdravem Anonymka965

Anonymka965, 28. února 2017

Ahoj, 

je moc fajn, že jsi nám na Modrou linku napsala. Věřím, že když se ve třídě necítíš dobře, spolužačky Tě ponižují a nemáš tam moc kamarádů, hledáš způsoby, jak tam moc nebýt. Píšeš, že se se šikanou setkáváš již od druhé třídy, to mě mrzí. Na některé chování spolužáků jsi si zvykla, ale čím jsi starší, tím se to zhoršuje a ty nevíš, co s tím. Ještě jednou Tě chci moc ocenit za to, že pro sebe hledáš pomoc. Šikana je něco, co málo který člověk zvládne sám. Ráda bych Tě ujistila, že to není Tvoje vina, že se k tobě chovají ostatní ve třídě bezohledně. Přemýšlím o tom, zdali jsi se v minulosti snažila něco s tím dělat nebo hledat radu a podporu u někoho, komu důvěřuješ. Pokud ano a nezafungovalo to, doporučila bych ti to zkusit znovu. O tom, že se k tobě spolužačky nechovají hezky, ponižují tě apod., by měl vědět někdo z dospělých. Zkus se doma s rodiči, ve chvílích klidu a sdílení, pobavit o jednání svých spolužáků. Není to žalování, je to prosba o pomoc, na kterou máš právo. ! 
Stejně tak se můžeš obrátit na oblíbenou učitelku ve škole nebo výchovnou poradkyni. Určitě na to nezůstávej sama. 

Držíme palce, 

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj všichni, měla bych jeden dotaz. Mám starší sestru, která má ještě jednu sestra a ta má syna, kterému je asi 9 let. Nedávno u nás byli na návštěvě a on se mně a mojí starší sestře, která je vlastně jeho teta, svěřil, že ho ve škole starší kluci šikanují. Že prý ho škrtí, dělají mu naschvály a nadávají mu. Prostě mu ubližují. Bylo mi smutno, když tam o tom mluvil a brečel u toho. Je mi ho strašně líto... Probírali jsme to tam i s mojí sestrou a vysvětlovaly mu, že se s tím musí svěřit někomu dospělému, třeba mamince, že to takhle nemůže jen tak nechat plavat. A proto jsem tu, abych se Vás zeptala, jestli byste mi s tímto problémem dokázali poradit?

Renýsek12, 22. ledna 2017

Ahoj,

je to přesně tak, jak jsi mu radila sama. Sdílet, svěřit se. A to jak někomu dospělému (učitelce, rodičům, tetě...), tak i kamarádům ve třídě. Je moc důležité, nebýt bezbrannou obětí a umět šikaně vzdorovat, postavit se jí. Říct a dost, to už by snad stačilo, překračujete veškeré meze! Jestlipak víte, že se člověk má chovat tak, jak by chtěl, aby se ostatní chovali k němu?

Z Tvého e-mailu nevím, jak dlouho ta situace trvá a co všechno syn Tvé starší sestry už podnikl pro to, aby šikana skončila. Pokud nabírá na obrátkách a kluci, kteří ho šikanují jsou starší a je jich víc, je nutné obrátit se na někoho dospělého, aby situaci řešil a vyřešil tak, aby se ten chlapec cítil jak ve škole, tak cestou do ní a z ní v bezpečí. Je vcelku dost možností, jak lze postupovat, měly by být vypsány v příslušném školním řádu. Nejdříve je třeba obrátit se na učitele nebo výchovného poradce, poté na ředitele, pokud si se šikanou ani ředitel neporadí nebo nebude nic proti ní dělat, tak je možné oslovit ČŠI (Českou školní inspekci). Není to slabost, naopak, vyžaduje dost síly i odvahy se svěřit druhým lidem, ale už samo sdílení ulevuje, dospělí lidé také chlapci poradí, jak se on sám má chovat, aby se šikana nestupňovala. Pomoci může i školní psycholog, mají-li ho na škole, je ale samo sebou možné navštívit nějakého i mimo školu, například v PPP (pedagogicko-psychologické poradně).

Moc se mně líbí Tvá rozvážnost i citlivost a vnímavost, s jakou jsi chlapci naslouchala, jsi schopná se do druhého vcítit (empatická). Šikana je velmi závažný problém a je třeba ji potlačit co nejdříve, nejlépe ještě v zárodku, hned ze začátku. Když se už rozvine, dá její ukončení víc práce. Každopádně není možné ji strpět. V této souvislosti se také hovoří o nemocných kolektivech, protože třída zdravých, zdravě sebevědomých, jedinců by šikanu netrpěla a slabšího spolužáka by se zastala.

Držíme pěsti, přejeme zklidnění atmosféry kolem Tvého synovce.
Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku nevíš jak se mám zbavit šikany???Prosím

PavelCapil, 10. dubna 2016

Ahoj Pavle,

neuvedl jsi nic bližšího, jak dlouho šikana trvá, kdo Tě šikanuje, jak šikana probíhá a kde, kolik je Ti roků, nevím vůbec, o co se vlastně jedná. A tak Ti nemohu odpovědět nic konkrétního. Definici šikany si najdeš na internetu. Jedná-li se v Tvém případě opravdu o šikanu, pak se pokus vtáhnout do celé záležitosti dospělé, zejména Tvé rodiče a třídního učitele/učitelku. Říká se, že šikana je produktem nemocné společnosti, ve zdravém kolektivu že není. Přesto ale můžeš ve třídě (předpokládám, že chodíš do školy) možná najít nějaké spojence, děti, kteří se šikany neúčastní nebo ji dokonce odsuzují, vadí jim. Důležité také je, od počátku si šikanu nenechat líbit. Jasně se vůči ní ohradit, vymezit.
Pokud na řešení šikany nestačíš sám, ani Tví blízcí dospělí, pak je třeba se obrátit na ředitele školy, popřípadě ČŠI (Českou školní inspekci), popř. i na zřizovatele školy nebo policii.

Zdravíme Tě z Modré linky. http://www.modralinka.cz