Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj, mám takový problém.
  Ve škole se mi kluci i některé holky posmívají. Nemůžu už ani říct svůj názor aniž by nebyl zkritizován. Pořád mi nadávají i přes sociální sítě, nebo mě kritizují na YouTube. Jsou to nadávky typu: Jsi hloupá, jsi špatná ajťačka, máš ebolu a takové hlouposti, které by za normálních okolností (ne od pondělí do pátku každou přestávku)nikdo neřešil. Nevím, proč mi to dělají a když se jich zeptám, tak to je jen odpověď typu- protože existuješ, protože ses narodila atd. Už toho mám dost, ale třídního do toho tahat nechci. Už jsem to trpěla celý rok, ale teď už mi to začíná přerůstat přes hlavu. Prosím poraďte, jinak nevím, jak to budu zvládat v sekundě :-(

  Kiki, 12 let, 13. června 2017

  Ahoj Kiki,

  je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe pomoc. Dokážu si představit, že není příjemné být terčem posměchu a útoků spolužáků. Přemýšlím, jak dlouho to trvá a říkám si, zda jsi o tom řekla někomu dospělému.

  V situacích, kdy si nedokážeme pomoct sami, je dobrým krokem obrátit se na někoho z dospělých, na rodiče nebo na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Ti by měli být Tvou oporou a situaci řešit. Určitě to chce odvahu, vím, ale myslím, že první krok - napsat nám - jsi zvládla skvěle.

  Existují také stránky, kde se o šikaně můžeš sama nebo spolu s rodiči dozvědět další informace a možné postupy. Posílám alespoň některé z nich: www.sikana.org/ nebo www.minimalizacesikany.cz/.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Šikana

  Dobrý den,
  Je mi 12 let a studuji prvním rokem na osmiletém gymnáziu, tím pádem jsem většinu týdne mimo město kde bydlím. Přestupem na gymnázium jsem získala nejen mnoho nových znalostí a zkušeností, ale také mnoho přátel a známých. Přestaly jsme se vídat s mojí bývalou nejlepší kamarádkou a ona ke mě začala pociťovat vysokou nenávist. Chodíme spolu do baletu a čím více věcí se mi podařilo lépe než jí, tím víc se náš vztah zhoršoval. Jak už jsem zmiňovala více a více ke mně pociťovala nenávist a záviděla mi (kromě toho že jsem byla lepší v baletu, jsem také hubenější,mám dlouhé blond vlasy a naše rodina má lepší finanční zázemí a tím pádem se máme lépe než jejich rodina).
  Rozhodla se, že proti mně poštve víceméně celou školu a u několika lidí se jí to podařilo. Docela dost mi to vadilo, ale snažila jsem se to skrývat a vysmívat se jí do tváře, protože kdyby zjistila že jsem psychicky ,,oslábla,, dodalo by jí to více energie a to jsem nechtěla. Začala tedy přitvrzovat a v baletu se mi posmívala a měla ke mně samé blbé urážky. Asi o týden později mě začala zcela ignorovat a naváděla ostatní ať dělají to samé. I přes to že jsem odešla z baletu všude mně pomlouvá a navádí všechny k tomu aby mi např. neodpovídali na žádné otázky ani na pozdrav.
  Chci se zeptat jestli by se toto mohlo brát jako šikana. Protože v různých článcích na toto téma se jako šikana považuje to, když se obětí stane slabší osoba. Já se za slabší osobu rozhodně nepovažuji. Jsem na tom o mnoho lépe než má nejmenovaná bývalá kamarádka. Jsem pouze znevýhodněná tím že většinu svého času věnuji škole a s nikým z mojí bývalé školy se nestýkám, takže vlastně nikdo nezná ode mně pravdu o tom všem.
  Omlouvám se pokud se v textu objeví pravopisné chyby a předem děkuji za odpověď popř. návrh na další postup.

  daisy :), 16. června 2017

  Ahoj Daisy,

  píšeš o tom, že se po přestupu na gymnázium změnil vztah s bývalou nejlepší kamarádkou, která se Ti teď posmívá a navádí i ostatní, aby Tě ignorovali. Máš pocit, že Tě nenávidí a závidí. Je Ti to nepříjemné a možná se cítíš být i ukřivděná tím, že nemáš moc příležitost tyto pomluvy vyvracet. Snažíš se, aby na Tobě nepoznala, že Ti to vadí. Uvažuješ o tom, jestli to je šikana. Co vše se skrývá pod pojmem šikana lze najít např. na těchto stránkách: www.prevence-praha.cz/index.php/agrese-a-sikana?start=1. Někdy je těžké rozlišit hranici mezi provokováním a tím, kdy už to přeroste do šikany. Píšeš, že se ale necítíš být slabší osobou, obětí v pravém slova smyslu. V každém případě by bylo dobré se vůči takovému chování vymezit a bránit se. Můžeš si s ní zkusit nejdříve promluvit, dát jí jasně najevo, že je Ti to nepříjemné a ať se k Tobě takto nechová, možná se jí zeptat, proč to dělá. Také by bylo dobré pro sebe najít spojence, kteří by Tě mohli podpořit, kamarády, spoluž!
  áky, rodiče. Pokud už to trvá delší dobu a nezabrala by nějaká domluva, mohlo by pomoci, že by se za Tebe postavili rodiče a promluvili si s jejími rodiči o tom, co se děje. Měli by vědět, co Tě trápí a mohli by Ti v tom pomoci, nemusíš na to být sama.

  Jak píšeš, pohybuješ se teď spíš mimo město a mezi novými spolužáky a přáteli. Je dobře, že tam máš zázemí a těmto vztahům stojí za to se věnovat a zbytečně se netrápit kvůli pomluvám, které se nezakládají na pravdě. Chápu, že v sobě máš touhu se obhájit, říct ostatním pravdu. Někdy to bohužel není úplně možné, i když se o to můžeš pokoušet. Pravé přátele však zajímá to, jaká doopravdy jsi, budou se Tě snažit sami poznat a nenechat se ovlivnit tím, co se doslechnou.

  Přejeme vše dobré,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Modrá linko, Alíku, atd. Od 4. třídy na Z.Š. se do mě jedna holka ze třídy zamilovala, pokračovalo to normálně až teď v sedmičce se mi ve třídě vysmívají že s ní chodím. Nevím jak už jim to říct ať přestanou... K tomuhle ještě souvisí věc, že přes internet znám kluka, který se mi neustále hackuje na můj instagram, a na mém účtu si dělá jakoby byl jeho - třeba začíná sledovat stránky na tom Instagramu které bych já nesledoval a pak se mi tomu směje, co to sleduju... PS: je mu asi 17. A taky to pořád šíří mezi ostatní i když mu říkám ať toho nechá... Občas se stane, že se "cpe" mezi mě a mého tatu a to mě štve nejvíc. Kvůli němu jsem si smazal FB účet a teď mi zbývá jen Instagram, který si odinstalovat nechci, protože přes něj si píšu s tou holkou. Děkuju za radu.

  kluk, 13 let, 7. června 2017

  Ahoj,

  základem Tvého dopisu, za který Ti děkujeme, jsou dvě oblasti. Tvá známost s dívkou, spojená s výsměchem spolužáků, a starosti s klukem, který se Ti přes techniku naboural do Tvého soukromí. Co se týká té první otázky, ohromně si cením toho, jak dlouho vám dvěma ve vašem věku vydržel vztah, to je skutečně neobvyklé a zaslouží si to ocenění. Pokud si rozumíte a cítíte se spolu dobře, máte si co říct i po takové době, pak je to moc pěkný, milý vztah a já vám oběma k němu blahopřeji a přeji, aby vydržel co nejdéle. Zmiňuješ se o posměchu spolužáků, bohužel nepíšeš, co už jsi udělal pro to, aby tohle jejich pošklebování skončilo. Je dobré se proti tomu jasně vymezit, říct, že Tebe tyto jejich problémy nezajímají, ať Tě s tím neobtěžují. Můžeš také pokrčit a rameny a říct jaksi mimochodem, každý jsme nějaký, přeberte si to, jak chcete. Máš-li ve třídě kamarády, zeptej se jich na jejich názor. Nejdůležitější totiž je, rozlišit, zda jde o obvyklé škádlení, které v případech holka-kluk, je ve třídách zcela běžné a zřejmě se mu ani nelze vyhnout, nebo je-li vše už za hranou, jde o schválnost a chuť ublížit, něco, co se blíží šikaně. V takovém případě bývá nejlepší, držet si je od těla, mít svůj odstup a zůstat lhostejným k jejich hláškám, lhostejný a nevšímavý. Mělo by je to přestat bavit. Pokud jde o tu horší formu výsměchu, která se blíží šikaně a nebudeš-li moct Ty sám s tím nic udělat, pak by bylo nutné do všeho zasvětit i dospělé, Tvé rodiče, školu, třídní učitelku, ředitele, výchovného poradce, což je běžný postup. Máte-li na škole schránku důvěry, pak napiš do ní. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, obrať se na něj/ni, zná i atmosféru školy, což je plus.

  Co se týká druhé části Tvého dotazu, tak tam se obávám, že Tě zklamu. Zabýváme se spíše psychikou člověka, jeho problémy, jeho pocity, o technice a jejích možnostech vím jen tolik, že jsou neuvěřitelné. Je neuvěřitelné, čeho lze dnes s technikou dosáhnout. A bohužel, na internetu se nepohybují jen slušní lidé, kteří dodržují psaná i nepsaná pravidla, ale i lidé, kteří se nudí, a baví je, nabourávat se druhým do soukromí, často i jim škodit, a tady už jde o zlý záměr, a to se stalo Tobě. Uvádíš, že vše se týká i Tvého vztahu s otcem, předpokládám tedy, že Tvůj táta o tomto ví. Měli byste dát hlavy dohromady, a poradit se se správcem serveru a dalšími poradci, které najdete na internetu, co se s tím dá dělat. Možná budeš muset smazat i vše kolem Instagramu a začít úplně znovu, popřípadě na jiném počítači, s jinými hesly a toho kluka si zablokovat. Ale jak píšu výše, nejsme znalci techniky, tady je třeba se obrátit na příslušného odborníka.

  Přejeme Ti pokračování pěkného vztahu a bezpečný internet,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj aliku moji kamaradku ve tride sikanuje jedna holka a od dalsiho skolniho roku pude na jinou zakladku a ja budu ve tride sama nikdo se tam se mnou nebaví ja už nevím co dělat je nas ve třídě 29 9 kluku a 20 holek

  holka, 8 let, 12. června 2017

  Ahoj z Modré linky,

  moc mne mrzí, že nejsi ve škole spokojená. Chápu, že si nepřeješ zůstat ve třídě osamocená, každý je rád, když má mezi spolužáky někoho, s kým si rozumí. Tvé kamarádce už asi bylo ve třídě natolik nepříjemně, že se rozhodla přejít na jinou školu. Vypadá to tedy, že u vás ve třídě není zrovna kamarádská atmosféra, naopak se zde objevuje i šikana, jak píšeš. Myslím si tedy, že by bylo fajn se s tím, jak se cítíš a čeho se bojíš, svěřit rodičům. Ti by si mohli promluvit s třídním učitelem nebo učitelkou. Existují totiž možnosti, jak se pokusit atmosféru ve třídě zlepšit, třeba různé preventivní programy. To však musí zařídit právě učitel nebo učitelka. Pokud by pro Tebe bylo těžké o tom mluvit, můžeš rodičům nebo učiteli dát přečíst tuto naši odpověď. Nakonec mne napadá, že někdy se může ukázat, že se ve třídě cítí osamocený i někdo další a třeba byste si mohli rozumět. Zkus se porozhlédnout, třeba někoho takového najdeš.

  Přejeme, ať se cítíš lépe.
  Modrá linka

  Šikana

  Dobrý den ve škole mám problém všichni se mi posmívají že jsem blbá že mám hrozné oblečení a tak dále posmívají se mi za zády je to hrozné už ani nechči říkat svůj názor nechci tady nadávat ale moje třída je plná buranů omlouvám se ale jinak to napsat nejde chci aby se začali chovat jako normální třída a ne jako šikanátoři prosím co mám dělat?
  Děkuji Jjjjjn(Jana)

  holka, 12 let, 31. května 2017

  Ahoj Jani,

  víš, mně se zdá Tvůj názor velmi rozumný, proč by se Tví spolužáci nemohli konečně začít chovat jako - jak Ty píšeš - normální třída? Naprosto s Tebou souhlasím. A je mně moc líto, že se Ti všichni posmívají. Nikdo nemá právo se Ti posmívat, každý jsme jiný, každý jsme nějaký. Když si třída usmyslí, může si vybrat za cíl svého posměchu kohokoliv, vždy se najde něco, kvůli čemu je možné se někomu posmívat. Nezmiňuješ se, bohužel, o své reakci na to posmívání ani o tom, co už jsi všechno udělala pro to, aby to skončilo. Ono je třeba se hned na začátku proti takovému chování ohradit, vymezit. Pokud to z nějakého důvodu nejde, pak je třeba se obrátit na někoho z dospělých, a to zejména rodiče nebo učitele. Z Tvého dotazu nevím, zda se jednání Tvých spolužáků někde probíralo, zda o tom ví někdo dospělý. Pokud to nezvládneš sama, nebo s podporou kamarádů, skutečně bys měla mít podporu někoho dospělého, kterou si plně zasloužíš.
  Ptáš se, co máš dělat. Posměváčkům zcela jasně říct, aby toho nechali. Můžeš si to nacvičit třeba doma u zrcadla nebo s mamkou. Dá se odpovědět leccos, třeba i vtipného nebo nad věcí, důležité je, nenechat se zaskočit, to posměváčky nejvíc zmate. No a další krok, jak píšu výše, je obrátit se na někoho dospělého a srozumitelně mu vylíčit, co se Ti ve škole děje. Škola je totiž odpovědná nejen za Tvou výchovu a vzdělání, ale i za Tvé bezpečí a to, aby ses ve škole cítila dobře.

  Přejeme Ti hodně odvahy a energie na to, poprat se s Tvým problémem.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj alíku a všichni co jsou psychoterapeuti na tento webu. Potřebuji opravdu teď pomoct a nevím jestli ta otázka je už odpovězena nebo ne. Prosim ted na to nedávejte žadnej ohled jestli ta otázka už byla nebo ne. Mám problém delší dobu na střední škole. Od 1.zaří 2016 jsem na tam nastoupil a seznamovál jsem se třídou. Vše problěho normálně ta seznámka a nový kamaradi. Pak po 2 měsicích kolem Listopodu jsme začal mít problémy z jednou holkou kterou nesnaším od te doby, tak jsme se pohádali kvůli tomu, že Mistrová na praxi mi namlouvala a to všem v naši skupině aby jsme se s to holkou nebavili, a já měl sni přestat sni chodit kvůli tomu, že je problémová. Tak jsem sni přestal chodit a začla mi nadávat, že jsem nechal ovlinit Mistrovou a že jsem sni rozešel kvůli pravdy co řikala Mistrova. Pak hádky, pomluvy, nadávky trvali mezi nami 2x týdny pak se tomu přidála i třída, že mě sesměšnovala, nadavala, posmivala a leckdo atd. Potom byl klid, když se to řešilo ve škole s učitelkami. Klid byl cca od Února do Března. Pak ted v květnu se to ještě zhoršilo a v šikaně pokračuji dal na mě. Přiitom už nikomu jsem nic neměl a ted nemam. Dekreduji mě svými slovy, posměšky, uražky. A já se už nwm co mam dělat. Doma mi nedokažde nikdo pomoct a to jsme řešili s rodiči. Řeším to s kamoškou ty problemy co mi vždy pomuže. Učitele tež mě se zastavaji a chraní mě před nima. Sami učitele a mistrove ví co jsou zač a co dokažou ti zmedci. A mě vždy potopí když jdu to řict na ně co mi dělaji. A akorat se to ještě zhorši. Udělali i z me fotky vol. Co mam dělat? Nazivají mě Kokot* a horšímy vyrazi. Pomoz te mi. Chcu na jiny obor. Mam hrozne deprese, nespavost a nenavist kolem sebe kvuli tomu. Jsem introvert

  kluk, 17 let, 31. května 2017

  Zdravíme z Modré linky,

  popisujete nám situaci, která se udála u vás ve škole. Pokud jsem vše správně pochopila, měl jste problémy s holkou, se kterou jste se poté rozešel kvůli tomu, co říkala Mistrová. Od té doby Vás začala ta dívka i celá třída pomlouvat, zesměšňovat, nadávat Vám. Zhoršuje se to a Vy se nás ptáte, co máte dělat.

  Je mi líto, že se Vám dějí takové věci, dovedu si představit, že musí být náročné chodit každý den do školy, kde na Vás čekají nepříjemné urážky, nebo posměšky, Není divu, že se necítíte dobře a nejraději byste šel na jiný obor, nikdo nemá právo Vám takhle ubližovat. Podle toho, co píšete, se může jednat o šikanu. Proto si myslím, že je moc dobře, že jste se již dříve snažil řešit to s rodiči a i ve škole s učiteli.
  I když to podle Vás zatím moc nepomohlo, myslím si, že by bylo vhodné si zkusit znovu promluvit s rodiči a popsat jim, jak špatně se cítíte a co přesně se Vám ve škole děje. Rodiče by pak měli zkusit zajít za Vašimi učiteli, případně i za ředitelem školy, který by měl situaci nějak vyřešit. Šikana je totiž opravdu vážná věc a většinou je potřeba, aby ji řešili dospělí. Možností je i svěřit se ve škole někomu, komu věříte, oblíbenému učiteli, nebo i školnímu psychologovi či výchovnému poradci.
  Pokud už máte pocit, že trpíte depresivními stavy, nespavostí, atd., myslím si, že by možná bylo fajn zkusit vyhledat odborníka (psychologa, psychoterapeuta), který by Vám s tím mohl pomoci a zároveň s ním můžete probrat, jak zvládnout složitou situaci ve škole a jaký postup zvolit. S vyhledáním odborníka by Vám mohli pomoci rodiče, nebo se můžete zkusit obrátit na svého dětského lékaře.

  Přejeme, ať se vše podaří vyřešit co nejlépe.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj. Rozhodla jsem se napsat do téhle poradny jelikož už si vážně nevím rady, zkusila jsem opravdu všechno včetně linky bezpečí a psycholožky. Jde o to, že jsem 15cti letá slečna, která nastupuje od září na SZŠ. Problém je takový, že mě všichni říkaj že jsem tlustá, hloupá, že v životě nic nedokážu. Většina z vás by nad tím mávlo rukou , jenže to začalo jít do extrémů s mojí psychikou. Trvá to tak dlouho že už to nedokážu ignorovat. Skoro nemůžu spát, myslím jen na to jak by se to všechno dalo ukončit..(víte jak to myslím, ukončit život).. Nechci být za sebevraha jenže pořád pláču, a když to třeba nezadržím a začnu brečet ve třídě tak se mi posmívají a říkají mi ‚Dobře ti tak velrybo‘ , podkopávají mi nohy, schazujou mi penál, učení, berou mi svačiny, dokonce i peníze z tašky. To co se mi děje v realitě se mi děje i např. na facebooku (myslím urážky) nestíhám si blokovat ty všechny jejich účty.. Pořád si dělají nové. Vyhrožujou mi že pokud to někomu řeknu tak to bude semnou horší. Jenom pro představu vážim 50 kg a měřím 170 cm (před měsícem 62 kg a 170cm) přestala jsem jíst protože se bojím, co bude dál.. Pořád slyším v hlavě ‚nejez jsi tlustá‘ jejich HLASY.
  Nevím, jestli jsem se zbláznila každopádně vás žádám o radu co byste dělali na mém místě. Rodičům jsem to říkala následně šli za učitelem ale nijak to nepřestalo, na linku bezpečí sem volala a u psycholožky sem byla taky :’(
  ..Děkuju za všechny odpovědi..

  holka, 15 let, 24. května 2017

  Dobrý den,

  velmi mne mrzí, že zažíváte se spolužáky tak nepříjemné situace a věřím, že je to pro Vás už neúnosné. Nikdo nemá právo se Vám posmívat, brát Vám věci ani jakkoli komentovat Váš vzhled. Nedivím se, že pláčete, nemůžete spát a máte myšlenky i na sebevraždu. Podle toho, co píšete, se jedná o šikanu, která by se měla určitě řešit. Velmi oceňuji, že jste už zkoušela najít řešení, i když zatím neúspěšně. Někdy je však boj se šikanou běh na dlouhou trať a je potřeba na to hlavně nebýt sám. I když už možná máte pocit, že to nemá cenu, na Vašem místě bych to nejspíš znovu pověděla rodičům. Popsala bych jim, co přesně se Vám děje a jak špatně Vám je a řekla, že minule konzultace s učitelem nepomohla. Pokud by bylo pro Vás těžké o tom mluvit, můžete jim ukázat tuto zprávu, kterou jste nám poslala.

  Někdy je potřeba proti šikaně zasáhnout razantněji a do problému zapojit třeba i policii. Chápu, že se bojíte výhružek, ale myslím, že takovému chování je potřeba zabránit, nejlépe s pomocí svého okolí. Nebojte se říct si o pomoc, zasloužíte si ji. Další informace o šikaně, třeba i pro rodiče a pedagogy, jak postupovat, naleznete zde: www.minimalizacesikany.cz/, www.sikana.org/.

  Píšete, že jste byla u psycholožky – z toho, co jste napsala, jsem pochopila, že Vám nepomohla. Je mi líto, že nemáte dobrou zkušenost, ale ráda bych Vás podpořila v tom, abyste vyzkoušela i jiného odborníka (psychologa či psychoterapeuta). Mohlo se stát, že jste si s původní psycholožkou možná „nesedly“, někdy lidé vyzkouší více odborníků, než najdou pro sebe toho pravého, který jim vyhovuje. S hledáním by Vám mohli pomoci Vaši rodiče, nebo dětský lékař. Věřím, že pravidelná setkání s psychologem či psychoterapeutem by Vám mohly pomoci zvládnout všechny tyto obtížné situace, kterými teď procházíte, probrat byste mohla i Vaše sebevražedné myšlenky. Myslím, že každá situace se dá nějak řešit a byla by škoda se připravovat o to pěkné, co Vám ještě může život přinést.

  Přejeme Vám hodně síly,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj ve škole trpím vyclenenim z kolektivu prý že mám Michaelovinu a tak nemám přátelé někdy mě i kluci šikanují. Holky ve mně vidí mrchu prosím pomocte mi.

  LADYMARINA, 11 let, 12. května 2017

  Ahoj,

  je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe pomoc. Dokážu si představit, že není příjemné být terčem posměchu a ataků od spolužáků. Přemýšlím, jak dlouho to trvá a říkám si, zda jsi o tom řekla nějakému dospělému.

  V situacích, kdy si nedokážeme pomoct sami, je dobrým krokem obrátit se na někoho z dospělých, na rodiče nebo na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Ti by měli být Tvou oporou a situaci řešit. Určitě to chce odvahu, vím, ale myslím, že první krok - napsat nám - jsi zvládla skvěle.
  Existují také stránky, kde se o šikaně můžeš sama nebo spolu s rodiči dozvědět další informace a možné postupy. Posílám alespoň některé z nich: www.sikana.org/ nebo www.minimalizacesikany.cz/.

  Píšeš o tom, že máš prý Michaelovinu, protože ale nevím, co to znamená, nedokážu na to v odpovědi reagovat.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, v říjnu jsem nastoupila na novou školu, a mám ve třídě spolužáky kteří na mě neustále křičí moje jméno, několikrát za sebou a posmívají se mi a nebo mi nadáváji, že začátku to dělali jenom oni dva a pak na mě začli porvavat i lidé z jiné třídy. Našli jsi mě na Facebooku a začali mi nadávat před Facebook. Bojím se být s nimi ve společnosti a mám strach z toho chodit do školy a kvůli tomu trpím stresem a úzkosti a slabou depresí. A bojím se to někomu říct že s tím nic neudělají protože to oni budou zapírat a učitele budou radši věřit jim než mě. Bojím se to říct i rodičům protože je nechci zklamat. Do té škole jsme chodila ráda .nikdo se tam se mnou moc nebaví až dá dvě holky který se mnou občas promluví. Nevím co mám dělat. Chci změnit školu ale bojím se to říct.. děkuji za odpověď

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz. Je mně líto, že jsi chodila do školy ráda, ale teď s tím máš problém. Měla bys vědět, že nikdo nemá právo na Tebe pokřikovat, posmívat se Ti, nadávat Ti. Nevím, protože o tom se ve svém dopise vůbec nezmiňuješ, jak na jejich jednání reaguješ. To je moc důležité. Důležité je, vymezit se a ohradit proti jejich jednání, říct jim, ať toho okamžitě nechají. Nezvládneš-li posměváčky sama, budeš se muset obrátit na někoho z dospělých, nejlépe vaši učitelku nebo rodiče, a sdílet s nimi své trápení. Škola by rozhodně toto měla řešit. Máš obavu, že Ti nebudou věřit, ale z toho, co píšeš, jsem vyrozuměla, že máš písemné důkazy z Facebooku, které by sis měla uložit pro všechny případy. Škola by měla zabránit tomu, aby toto pokračovalo. Nevím, zda už je teď doba na změnu školy, vždyť jsi ji měnila před pár měsíci. Domnívám se, že bys nejdříve měla vyzkoušet jiné možnosti, méně razantní, a využít pomoc a podporu dospělých, změnu školy bych brala až jako poslední možnost.

  Přejeme Ti lepší atmosféru ve škole.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku mám jeden problém na téma ,,šikana,,

  Je mi 10 let a chodím do 4 třídy a v té třídě bohužel nemám žádné kamarády. A k tomu mě ještě šikanují.

  Já jsem na šikanu zviklá protože mě šikanují už od 2 třídy ale ted jak jsme starší je to horší :( Holky ve škole mě různě ponižují. Ve třídě mám jen jednoho kamaráda a to je kluk. Ale ten se semnou už moc nebaví. A tak různě dělám že sem nemocná abych nemusela do školy ne kvůli tomu že mě učení nebaví ale kvůli tomu že mě šikanují.
  Odepiš co nejdřív alíku děkuji. S pozdravem Anonymka965

  Anonymka965, 28. února 2017

  Ahoj, 

  je moc fajn, že jsi nám na Modrou linku napsala. Věřím, že když se ve třídě necítíš dobře, spolužačky Tě ponižují a nemáš tam moc kamarádů, hledáš způsoby, jak tam moc nebýt. Píšeš, že se se šikanou setkáváš již od druhé třídy, to mě mrzí. Na některé chování spolužáků jsi si zvykla, ale čím jsi starší, tím se to zhoršuje a ty nevíš, co s tím. Ještě jednou Tě chci moc ocenit za to, že pro sebe hledáš pomoc. Šikana je něco, co málo který člověk zvládne sám. Ráda bych Tě ujistila, že to není Tvoje vina, že se k tobě chovají ostatní ve třídě bezohledně. Přemýšlím o tom, zdali jsi se v minulosti snažila něco s tím dělat nebo hledat radu a podporu u někoho, komu důvěřuješ. Pokud ano a nezafungovalo to, doporučila bych ti to zkusit znovu. O tom, že se k tobě spolužačky nechovají hezky, ponižují tě apod., by měl vědět někdo z dospělých. Zkus se doma s rodiči, ve chvílích klidu a sdílení, pobavit o jednání svých spolužáků. Není to žalování, je to prosba o pomoc, na kterou máš právo. ! 
  Stejně tak se můžeš obrátit na oblíbenou učitelku ve škole nebo výchovnou poradkyni. Určitě na to nezůstávej sama. 

  Držíme palce, 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj všichni, měla bych jeden dotaz. Mám starší sestru, která má ještě jednu sestra a ta má syna, kterému je asi 9 let. Nedávno u nás byli na návštěvě a on se mně a mojí starší sestře, která je vlastně jeho teta, svěřil, že ho ve škole starší kluci šikanují. Že prý ho škrtí, dělají mu naschvály a nadávají mu. Prostě mu ubližují. Bylo mi smutno, když tam o tom mluvil a brečel u toho. Je mi ho strašně líto... Probírali jsme to tam i s mojí sestrou a vysvětlovaly mu, že se s tím musí svěřit někomu dospělému, třeba mamince, že to takhle nemůže jen tak nechat plavat. A proto jsem tu, abych se Vás zeptala, jestli byste mi s tímto problémem dokázali poradit?

  Renýsek12, 22. ledna 2017

  Ahoj,

  je to přesně tak, jak jsi mu radila sama. Sdílet, svěřit se. A to jak někomu dospělému (učitelce, rodičům, tetě...), tak i kamarádům ve třídě. Je moc důležité, nebýt bezbrannou obětí a umět šikaně vzdorovat, postavit se jí. Říct a dost, to už by snad stačilo, překračujete veškeré meze! Jestlipak víte, že se člověk má chovat tak, jak by chtěl, aby se ostatní chovali k němu?

  Z Tvého e-mailu nevím, jak dlouho ta situace trvá a co všechno syn Tvé starší sestry už podnikl pro to, aby šikana skončila. Pokud nabírá na obrátkách a kluci, kteří ho šikanují jsou starší a je jich víc, je nutné obrátit se na někoho dospělého, aby situaci řešil a vyřešil tak, aby se ten chlapec cítil jak ve škole, tak cestou do ní a z ní v bezpečí. Je vcelku dost možností, jak lze postupovat, měly by být vypsány v příslušném školním řádu. Nejdříve je třeba obrátit se na učitele nebo výchovného poradce, poté na ředitele, pokud si se šikanou ani ředitel neporadí nebo nebude nic proti ní dělat, tak je možné oslovit ČŠI (Českou školní inspekci). Není to slabost, naopak, vyžaduje dost síly i odvahy se svěřit druhým lidem, ale už samo sdílení ulevuje, dospělí lidé také chlapci poradí, jak se on sám má chovat, aby se šikana nestupňovala. Pomoci může i školní psycholog, mají-li ho na škole, je ale samo sebou možné navštívit nějakého i mimo školu, například v PPP (pedagogicko-psychologické poradně).

  Moc se mně líbí Tvá rozvážnost i citlivost a vnímavost, s jakou jsi chlapci naslouchala, jsi schopná se do druhého vcítit (empatická). Šikana je velmi závažný problém a je třeba ji potlačit co nejdříve, nejlépe ještě v zárodku, hned ze začátku. Když se už rozvine, dá její ukončení víc práce. Každopádně není možné ji strpět. V této souvislosti se také hovoří o nemocných kolektivech, protože třída zdravých, zdravě sebevědomých, jedinců by šikanu netrpěla a slabšího spolužáka by se zastala.

  Držíme pěsti, přejeme zklidnění atmosféry kolem Tvého synovce.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku nevíš jak se mám zbavit šikany???Prosím

  PavelCapil, 10. dubna 2016

  Ahoj Pavle,

  neuvedl jsi nic bližšího, jak dlouho šikana trvá, kdo Tě šikanuje, jak šikana probíhá a kde, kolik je Ti roků, nevím vůbec, o co se vlastně jedná. A tak Ti nemohu odpovědět nic konkrétního. Definici šikany si najdeš na internetu. Jedná-li se v Tvém případě opravdu o šikanu, pak se pokus vtáhnout do celé záležitosti dospělé, zejména Tvé rodiče a třídního učitele/učitelku. Říká se, že šikana je produktem nemocné společnosti, ve zdravém kolektivu že není. Přesto ale můžeš ve třídě (předpokládám, že chodíš do školy) možná najít nějaké spojence, děti, kteří se šikany neúčastní nebo ji dokonce odsuzují, vadí jim. Důležité také je, od počátku si šikanu nenechat líbit. Jasně se vůči ní ohradit, vymezit.
  Pokud na řešení šikany nestačíš sám, ani Tví blízcí dospělí, pak je třeba se obrátit na ředitele školy, popřípadě ČŠI (Českou školní inspekci), popř. i na zřizovatele školy nebo policii.

  Zdravíme Tě z Modré linky. http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku mám takový problém...Ve škole je jedna holka byli jsme kamarádky ale pak mě začala asi v 6 třídě šikanovat.....Na Facebooku,ve škole.....Sedím s ní v lavici ale chci se nechat rozsadit ale máma na to kašle a když to chci řešit s učitelkou tak ona to prostě nevyřeší je to složitý....Pořád mi trhá sešity píše mi do nich atd...Už jsem ji to několikrát říkala a řešili jsme to tak se na chvíli uklidnila a pak zas a zas....Nechci chodit do školy....Opravdu ji nemám ráda nikdo skoro z naší třídy...Když jedu s nějakou kamarádkou nakupovat a ona se to dozví začne mi psát dost hrozný zprávy a nadávat mi ve škole....Už moje mamka s její byli v sobě.... Porad´ prosim co mám dělat.... :(

  barunkazezamku, 13. března 2016

  Ahoj,

  je mně opravdu moc líto, co musíš řešit, není to vůbec nic jednoduchého, naopak. Šikana, o které toho v poslední době tolik slyšíme, a která se probírá v médiích, je velmi nepříjemná věc, přináší s sebou stres a trápení. Pro Tebe o to horší, že se jedná o Tvou bývalou kamarádku, takže se teď máš srovnat s tím, že už to tak není, a navíc řešit to, co dělá. A není to opravdu nic pěkného, to se opravdu nedělá. Člověk se má k druhému chovat tak, jak by chtěl, aby se ostatní chovali k němu. Protože vás neznám, netuším, proč došlo v jejím případě k obratu a z kamarádky je náhle člověk, který Ti ubližuje a škodí, nevím, proč to dělá, jakou má motivaci. 

  Musím Tě ale pochválit, nezůstáváš s tím trápením sama. Obrátila ses na mamku i učitelku, mamka se snažila o všem promluvit s mamkou té holky, zdá se ale, že to vůbec nepomohlo. Požádej mamku, ať Tě podpoří u učitelky. Rozesazením se dá hodně vyřešit, určitě by to byl správný začátek. Řešení je ale běh na dlouhou trať. Řešit by to měla především škola, pokud to nezvládne sama učitelka, pak třeba ředitel, výchovný poradce, školní psycholog, atp. Rozhodně je třeba o všem mluvit. Tobě nemám co vyčíst, umíš se sama ohradit, a to je správné, svěřila ses blízkým dospělým, a to je také správně. Teď už je to hlavně na nich. Můžeš se také obrátit přímo na nás, na Modrou linku. Potřebné kontakty a více o nás se dozvíš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti zklidnění atmosféry ve škole, také abys brzy seděla vedle někoho jiného nebo v klidu sama, podle toho, jak to půjde. To by učitelka měla řešit nejdřív. Do školy by se děti měly těšit, a ne tam chodit s obrovskou nechutí. V Tvém případě je nechuť pochopitelná a my z Modré linky Ti přejeme brzký obrat.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku poradíš mi prosím, pár kluků mě a kamaráda psychicky šikanují a já bych jim to chtěl oplatit fyzicky ale mám takovou zábranu která mi říka abych jim nic nedělal i když si to zaslouží porad mi prosím jak to nějak překonat

  Anonymek,12Let,Kluk

  Anonymek, 5. února 2016

  Ahoj,

  chápu, že se chceš bránit proti ubližování. Zažívat psychickou šikanu není nic příjemného. Otázkou je, jak na to, aby ses šikanování zbavil. Jsou určitě různé cesty, každou je dobré dopředu promyslet, co by asi tak mohla přinést. Můžeme vzít třeba tu, která Tě napadla - oplatit jim to fyzicky. Zkus promyslet pár následujících otázek: Jaká je šance, že ti kluci potom přestanou? Jaké je riziko, že se to ještě zhorší? Co Ti vlastně říká ta "zábrana", abys to nedělal? Co Tě nutí k tomu, oplatit jim to fyzicky? Možná je to hodně složitých otázek, můžeš je zkusit prodiskutovat i s někým blízkým, rozumným - ne nadarmo se říká "víc hlav víc ví".

  Zkus podobně popřemýšlet i nad dalšími možnostmi: např. jim jejich slovní útoky vrátit opět slovy. A to tak, že jim začneš dávat najevo, že si s z jejich řečí nic neděláš, protože znáš svou hodnotu a oni šikanováním dávají najevo jen svou nevyspělost. Prostě ukázat pevný a sebevědomý postoj. Možná se tak teď necítíš, můžeš to na ně zkusit zahrát - takový sebevědomý projev se dá i dobře nacvičit. Můžeš si třeba v duchu představovat, co a jakým způsobem jim na jejich řeči odpovíš - a pak v realitě toto předpřipravené jednání snáze použiješ. 

  Držíme palce k životu bez šikany,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj,
  Mám takový problém se školou. Tu na kterou chodím prostě nemám ráda. Moje třídní učitelka mě tam nechce, lže o mě rodičům - například jsme měli odevzdávat test a učitelka řekla tátovi že jsem ji ho nechtěla dát a dělala scénu. Nikdo se se mnou nechce kamarádit, už mě i šikanovali a pak mám prostě menší deprese a přestávam ve škole pracovat. Rodiče jsou na mě naštvaní. Už jsem vyslovila přání o přestupu na jinou školu, ale rodiče o tom nechtějí slyšet. Říkají mi že se budu chovat stejně jako na téhle, že se nezmením, protože jsem autista. Já bych pro to udělala já nevím co. Jak ke mám přemluvit? Říkají mi ze stejně za chvíli vyjdou ze školy, to budu jako několik let trpět? Prosím hlavně si nemyslete ze přehráním ... Předem děkuji za odpověď :)

  Ahoj Sarai, 

  věřím Ti, že se ve škole necítíš dobře. To se někdy stává. Některé děti se opravdu potýkají se šikanou nebo s ne příliš vstřícným přístupem učitelů. Určitě není řešením se jen smířit se situací a tiše trpět a nesnažit se o změnu. 

  V podstatě existují dva směry, jak změny dosáhnout (a můžeš zkoušet obojí současně). Tu jednu jsi už navrhla a i zkoušela - tedy změnit školu. V tom by Ti mohlo pomoci trpělivé vysvětlování rodičům, co konkrétně Ti vadí, jak se k Tobě kdo chová, co se Ti přihodilo. Můžeš jim třeba napsat i dopis. Nebo si najít někoho dalšího v okolí, kdo by Tě vyslechl, a u rodičů potom podpořil. To může být někdo z rodiny, ze známých, nebo i ze školy (třeba výchovný poradce, školní psycholog, apod.)

  Druhou cestou je zamyslet se nad tím, jak můžeš Ty sama, změnou svého chování, přispět k tomu, aby se k Tobě ostatní chovali lépe. Spousta nedorozumění mezi lidmi vzniká ze vzájemného nepochopení. Můžeš se zkusit druhým přiblížit, aby Tě lépe chápali - jak přemýšlíš, co prožíváš. To uděláš třeba tak, že o sobě budeš ve vhodných chvílích víc mluvit. Taky se můžeš snažit vcítit do druhých, jak to asi mají oni, co prožívají, co potřebují (nebo si to můžeš od nich nechat vysvětlit). Napadá mě, že pro začátek by mohlo být fajn sblížit se ve škole s někým, kdo je Ti aspoň trochu sympatický, s kým se dá vyjít, s kým se dá mluvit. Zkus popřemýšlet, jestli tam je nějaká taková holka nebo kluk. 

  Nic z toho, co jsem popsala, není "zázračným řešením", tedy změna nenastane hned, ale jsou to kroky, které mohou postupně Tvou situaci změnit. Tak, aby ses ve škole (nebo později v jakémkoliv jiném prostředí) mohla cítit lépe. Kdyby sis o tom chtěla i popovídat, můžeš si zavolat na některou z linek důvěry.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz