Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Šikana

Ahoj alíčku a modrá linko,
potřebuji poradit se školou. Chodím do 7 třídy a skoro všichni mě tam šikanují ( jedná se o slovní šikanu ). Moje paní uč. třídní si toho asi trochu všimla a poslala mě ke školní psycholožce. Vím že by jsem jí to asi měla říct, ale nevím jak...
Prosím poraďte mi co stm mám dělat !!!!
Tvoje Anonimka-13 - otázka upravena poradcem

Michaela Hobzíková, 1. listopadu 2013

Ahoj,

dovedu si představit, že zažívat slovní šikanu není vůbec příjemné. Je fajn, že se Tě paní učitelka snaží podpořit. Školní psycholožka je opravdu člověk, na koho je dobré se v takových situacích obrátit. Co jí říct? Nejlépe popsat to, co se u vás ve třídě děje. Co Ti říkají spolužáci, jak na to reaguješ Ty. Školní psycholožka, jako všichni takovíto odborníci, má dodržovat mlčenlivost, neměla by tedy potom mluvit o věcech, které jsi jí řekla. Možná však bude chtít situaci ve třídě probrat s vaší třídní učitelkou, možná pak i pracovat s celým třídním kolektivem - vždy by to ale měla udělat tak, aby informace od Tebe zůstaly důvěrné. Určitě jí můžeš také na začátek o svých obavách říct, o tom, že nevíš, jak začít mluvit. Někdy pomáhá dopředu si sepsat pár bodů, nebo i celý "dopis", který jí můžeš předat, a který může konverzaci rozproudit.

Ať máš ve škole klid Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Šikana

ahoj alíku je mi 10 a moje kámoška mě šikanuje co mám dělat

natálie mullerová, 27. října 2013

Ahoj,

co máš dělat? Nenechat se, nedat se. Netuším, co Ti ve skutečnosti kamarádka dělá, nerozvedla jsi to, tak Ti nemohu napsat nic konkrétního. Nevím ani, co jsi proti šikaně dosud podnikla. Zda ses proti ní vymezila a jasně kámošce řekla, že takto ne, toto že si nenecháš líbit. Nevím, zda ses někomu svěřila, například rodičům, kteří by o tom měli vědět a poradit Ti, jak dál. Děje-li se to ve škole, pak je na místě informovat i třídní nebo jinou oblíbenou učitelku. Od toho se pak bude odvíjet další postup. Kamarádi si pomáhají, mají se rádi. Nemusí mít stejný názor na věci kolem, ale rozhodně se nešikanují. Tak mne napadá, zda bys od tohoto kamarádství neměla upustit a zkusit si hledat jiné kamarády, ať už ve škole, v místě bydliště, v kroužku, ve sportu.

Přejeme Ti krásný podzim s kamarády.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj alíčku či modrá linko nebo ti co tu pomáháte, už jednou jste mi pomohli od šikany ale ona je tu znovu, tentokrát nás šikanuje(celou třídu)naše třídní a to tím způsobem že nám dává pohlavky... a já už z toho mám strach jelikož mám v hlavě hydrocefalus, máminka o tom ví a řekla mi že by učitelka letěla že školy, ale můj dotaž z ní jak se mám před ní bránit? jo a psal jsem tu pod jménem Spyro-13let
hezké dny vám přeji. - otázka upravena poradcem

Ahoj Spyro,

chápu, že se Ti pohlavkování nelíbí - to asi nikomu, bez ohledu, jestli má nějaké zdravotní potíže nebo ne. Úplně jsem neporozuměla tomu, co Ti maminka řekla, když ses jí s pohlavkováním paní učitelky svěřil. Můžeš si s ní o tom všem popovídat znovu, říct jí o svém strachu, dohodnout se s ní, aby to třeba nejprve s paní učitelkou sama v klidu probrala. Můžeš jí i dát přečíst svůj dotaz a naši odpověď. Nebo se můžeš obrátit na někoho jiného ve škole, paní učitelku, které věříš, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte.

Přejeme Ti, aby se situace změnila
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku. Poslední 2 roky zažívám menší šikanu. Samé pomluvy, nadávky, urážky. Hodněkrát do mě někdo "náhodou" vrazil. Psychicky to naprosto nezvládám. S rodiči se jen hádáme. Pořád je tu nějaký problém. Ale k věci. Mám problém s řezáním. Před rokem a půl jsem začala, měla jsem pauzu, ale vše se zhoršilo a já to udělala zase. Skoro každou noc mám noční můry, bojím se jít spát. Přes den civím před sebe a brečím hodiny. Potom se pořežu a pomáhá mi to.. Ale poslední dobou je to horší a horší a já to už nechci.. Chci být šťastná a spokojená, ale hodně se za to, co dělám stydím. Bojím se říct to mámě, nebo školní výchovné poradkyni. Nechci, aby se to řešilo s mámou. Starostí má dost a proto to pořád odkládám, ale nikam to nevede. Prosím poraď mi. Jsem zoufalá.

Ahoj,

díky za Tvoji upřímnost. Z dotazu vnímám, že jsi velmi smutná a bezradná. Někdy nás život zavede do situací, se kterými si nevíme rady a potřebujeme něčí pomoc. To, že si ubližuješ, není správné, i když rozumím, že to odráží Tvojí vnitřní bolest. Ráda bych Tě podpořila v tom najít pro sebe jiné způsoby, které by Ti pomohli být skutečně šťastná a spokojená. A je úplně v pořádku, že právě to pro sebe chceš. Věřím, že si to i zasloužíš. Posbírej proto odvahu a zkus se svěřit výchovné poradkyni nebo jinému dospělému, kterému důvěřuješ. To, jak se skutečně cítíš, by měla vědět ale také Tvoje máma. Zvaž, prosím, i tuto možnost. Pokud by sis chtěla o své situaci popovídat třeba s někým anonymně a poradit se, co dál, můžeš zavolat na některou z linek důvěry.

Myslíme na Tebe a přejeme, aby se situace brzy obrátila k lepšímu.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Šikana

ahoj aliku. vis ja mam hrozny poblem. chodim do vitvarbneho krouzku a kdykoliv si tam donesu cipsi nebo cokoliv jiniho, tak mi to tam ta hrozna deti sikanujou. nevim co mam elat. sem tak neskutecne oufala. posim te neposilej me za cvokarem, mislim to opravdu vazne. a z toho mislim ze mam jeste jeden problem. mam pocit ye z toho stesu mam zarazeny prdi. sem totalne nadne a nejsem psichopat. prosim yarad do sikana.

janýna, 17. srpna 2013

Ahoj,
nevím, jak přesně se k Tobě ostatní děti chovají, když píšeš, že Tě šikanují. Věřím, že to je náročné a možná Ti to způsobuje problémy se zažíváním. Pokud Ti není fyzicky dobře, měla bys o tom někomu říct.

Napadá mě, že by sis o tom mohla promluvit s rodiči nebo vedoucí/m kroužku. Třeba spolu najdete způsob, jak se k tomu postavit a co by se dalo dělat. Možná nebude lehké o tom začít s někým mluvit. Pokud se ošklivé chování kamarádů objevuje jen pokud si přineseš brambůrky nebo jiné dobroty, mohlo by být řešením tyto věci na kroužek nenosit. Záleží na Tobě, co Ti více vyhovuje.

Držíme palce
Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Aldo mám problém a to takový že ve škole zažívám šikanu, ale bojím se toříct učitelce protože by to bylo horší než-li teď... co mám dělat???

Spyro-13let, 5. března 2013

Ahoj,
mrzí mě, že ve škole zažíváš šikanu. Asi je těžké to někomu říct. Nemusí to být učitelka, i když ta se to dříve nebo později dozví. Bojíš se, že pokud to někomu řekneš, tak se to ještě zhorší. Pro šikanu je charakteristické, že silnější šikanují slabší, protože se nemohou nebo nebudou bránit. Tím, že o tom někomu řekneš vyjadřuješ, že Ty se nedáš a to samo o sobě může někdy stačit, aby to přestalo. Chtěla bych Tě proto podpořit v tom, abys to někomu řekl/a. Mohou to být rodiče, teta, strejda, prarodiče, nebo kdokoli dospělý, komu věříš (třeba i nějaký jiný učitel ve škole, nebo školní psycholog). Pokud bys chtěl o tom, co se děje a co by bylo možné udělat, více promluvit, můžeš se obrátit také na nás. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz

Hodně štěstí
Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj, prosím, pomozte mi vyřešit závažný problém se spolužákem: Skamarádili jsme se ve třetí třídě a vše bylo v pořádku. Jenže mne začal zlobit a dobrovolně mi pomáhat. Jenže ted' už to přerostlo v šikanu. Nemohli jsme ani nic moc dělat a kamarádství se už poněkolikáté rozpadlo, a to jsme si dali mír! Nakonec jsem mu dal Zlaté Ruměnky za odměnu... Šikanování: Jedním z příčin spolužákova šikanování byly povely v jídelně. Nutil mne přinést pití, zvedat lžíci, oběhnout kolo, poté dělat leh-vztyk, a navíc říkal, že mi slouží, a přitom to dělá dobrovolně.. Prosím pomozte! My už vážně nevíme co s tím! Panglaq

panglaq, 23. února 2013

Ahoj,
přiznám se, že z Tvého naléhavě znějícího dotazu nejsem příliš moudrá. Píšeš o kamarádství, které se postupně rozpadalo, o darování Ruměnek za odměnu a zároveň i o projevech šikany... Říkám si, že by možná více světla do řešení situace mohlo vnést popovídání si o tom všem s někým blízkým dospělým, kterému bys mohl vylíčit vše, co se s Tebou a spolužákem děje. Takového projevy šikanování, jaké popisuješ, bys měl také bezesporu řešit s Tvou třídní učitelkou/učitelem, je tedy na místě obrátit se i na ně. Pokud by Tě nenapadl nikdo dospělý, s kým bys mohl o tom všem mluvit, můžeš zavolat na některou z linek důvěry a v anonymním rozhovoru probrat Tvé možnosti.

Brzký klid Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

ahoj aliku mám takový větší problém a nevím co má dělat? Mamce a tatkovy se to bojím říci. Je mi to trapné. Chodím do školy a mám nejkámošky jenže nas šikanuje- no spíš sexualně obtěžuje parta kluku od 12 do 15 ti let. např. tak že nás když jsme třeba na WC tak tam přijdou a shodí nás na zem a začnou nás osáhavat na prsou apod... Už se bojím chodit sama domu. někdy do nás dokonce když se bráníme kopou a mlátí nás. takhle šikanujou skoro všechny holky pišou do sešitu že jestli to někomu řekneme tak nás zabijou. Mě dnes napsali že ku**a a p**a a že jestli to někomu kecnu tak už nikdy neuvídim své rodiče atd... a taky to že se těší až mi bude 15 což je za 1 a pul moc se bojím a taky slyšela jsem že jednu holku ti dva 15ti letí znásilnily prosím pomoz mi prosím!!!!!

Mirka 14 let, 7. ledna 2013

Ahoj Mirko,

to, o čem nám s důvěrou píšeš, jsou velmi závažné věci a bylo by opravdu potřeba, abys překonala svůj stud a svěřila se rodičům, nebo někomu jinému. Jedná se sice o intimní a choulostivé věci, ale to, co si ti kluci dovolují, už hraničí dokonce s trestnými činy, a pokud doopravdy někomu ublížili a nějakou holku znásilnili, pak by to mělo být vyšetřeno a měli by se z toho zodpovídat.
Nenechejte zastrašit jejich vyhrožováním, ochránit vás musí dospělí, ale aby to mohli udělat, potřebují se o tom dozvědět. Rodičům by to měli říci všechny holky, kterých se to týká, stejně tak i vaší třídní, výchovné poradkyni a řediteli, máte-li na škole psychologa/psycholožku, můžete začít u něj/ní.
Rozhodně by ve škole měly ihned ze všeho vyvodit důsledky a začít dalším možným útokům předcházet. V první řadě by na dívčí toalety vůbec neměli mít kluci přístup. To, že se obáváš chodit domů sama, je smutné, ale je to docela na místě a vůbec se Ti nedivím. Je třeba, abyste se navzájem vyprovázely/i a do doby, než se všechno zklidní, bude třeba, aby rodiče spolu s učiteli a ředitelem školy vypracovali nějaký plán, jak vás ochránit nejen ve škole, ale i cestou do ní a z ní. Došlo-li už k nějakému násilí, pak je třeba o všem uvědomit policii, stejně jako zřizovatele školy, což bývá místní radnice. Pochopitelně se můžete obrátit i na nás, Modrou linku, na kterémkoliv z našich kontaktů www.modralinka.cz. Přejeme Tobě i Tvým kamarádkám zklidnění atmosféry ve škole a brzké nalezení toho, kdo Vás ochrání. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit s tím že mě ve škole šikanují. Svěřila sem se mamce i třídní učitelce ale nic nepomáhá. Kluci o mně říkají že jsem hnusná,tlustá,škaredá... Je mi to strašně líto. Jsem věřící a často se terčem jejich posměchu stává moje víra. Jeden kluk je na mě zvlášť zlý říkejme mu třeba 111. 111 Ve vyučování zvedne a ječí na mě že sem třeba Špekqeen. Učitelka to slyší ale nic s tím nedělá. Jsem ve třídě s jednou holkou s kterou sem byla kámoška už od dětství. Aspoň jsem si myslela že je moje kámoška...Nadává mi a někdy mě i bije. Já nikomu nic nedělám a snažím se být na všechny hodná. Ale všichni mi jen nadávají. Prosím Alíku poraď mi jak se jim mám bránit...Jsem teď v 5. třídě a chtěla bych jít na osmileté gymnázium. Hlavní důvod je asi šikana. Jestli se mi to nepovede tak asi přestoupím na jinou školu...Myslíš že mé rozhodnutí je správné ? předem díky za odpověd Nešťastná

nešťastná (11), 10. prosince 2012

Ahoj, jsem moc ráda, že jsi o tom, co se děje dokázala říct mamce a třídní učitelce. Píšeš, že nic nepomáhá. Říkám si, co podnikly Tvoje mamka a učitelka nebo co ti poradily. Změnilo se pak něco? Chování spolužáků, které popisuješ, je opravdu ošklivé. Nikdo nemá právo se k Tobě takhle chovat. Asi to je pro Tebe hodně náročné to zvládat. Pokud učitelka je přítomna takovému chování, neměla by to nechat jen tak být. Mrzí mě, že se Ti tohle děje. Přemýšlím, co Ti můžu poradit k tomu, jak se bránit. Říkám si, jestli jsi se zkusila vymezit a říct, že tohle ne. Nemusíš být na všechny ani hodná, ani zlá, prostě si jich nevšímat, ale zároveň se bránit, ohradit se. Nedokážu Ti slíbit, že to pomůže, ale můžeš to zkusit. Přestup na jinou školu může pomoci, zároveň nedokážu takto posoudit, zda to je správné. Říkám si, že bys o tom mohla opakovaně mluvit nejen s mamkou a třídní učitelkou, ale také například se školním psychologem/psycholožkou nebo někým v pedagogicko-psychologické poradně. Moc Ti držíme palce, ať se Tvoje situace brzy zlepší Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku. Je mi 11 a mám takový problém.. 2 kluci ze třídy mě Psychicky šikanujou.. Řekl jsem to rodičům, ale oni říkaly, že je mám ignorovat... Ale když je teda Ignoruju začne to pak fizickým Šikanováním co mám dělat :(... S pozdravem Lukas

LukasMix, 7. prosince 2012

Ahoj Lukáši, chtěla bych Tě pochválit, za to, že jsi celou věc nejprve probral s rodiči. Nikdo nemá právo druhého trápit. Člověk sám si totiž se šikanou málokdy poradí. I tak je ale třeba se proti ní vymezit a říct těm klukům, ať toho nechají a dají ti pokoj. Pokud se bude opakovat, je potřeba jít znovu za rodiči, nebo za třídní učitelkou, výchovnou poradkyní, paní ředitelkou ve škole. Neboj se to není žalování .Ta situace se určitě musí řešit. Kluci musí být citelně potrestáni tak, aby si něco takového už znovu nedovolili. Všichni by měli vědět, že takové věci se nedělají, že je to nefér, když jdou 2 na jednoho. Měli by se vžít do tvé situace, jak by jim asi bylo na tvém místě? Nikdo by neměl druhému dělat něco, co by si sám nepřál snášet od druhých. Je potřeba, aby s celou třídou promluvila vaše třídní/váš třídní obecně na téma šikana, ne jednou, ale opakovaně, zcela jasně je třeba takové jednání odsoudit a dát mu hranice. Tvůj případ pak řešit bokem ve spolupráci rodičů s učiteli a ředitelem/ředitelkou školy. Přeji Ti, aby se Tvá situace zklidnila, ať už máš ve škole pokoj na soustředění se na učební látku. Alíkova kamarádka Bája

Šikana

Ahoj alýku, nejde my moc pravopys tak mě omluv prosým. Ale přejdeme rovnou k věcy. Máme ve škole takoví dva spolužáki. Jmenujou se Vyktor a Honzýk. Ony jsou takoví zvláštný.. Vyktor bjehá za každé přýležitosti a druhí se nám vichloubá, že umý přýkladi, kterí počýtaj dospělácy. Řýkajý nám všem že jsme zaostalí a hloupý jak korito. V mynulém roce to bilo lepšý. To tu byl pan učytel hektor a ten jym vždicki dal za viučenou. Bohužel pan hektor odešel do důchodu. Teď je tu naše třýda na ně sama. Ale teď ta pany učytelka co máme je v tom podporuje! Vůbec netušýme co máme dělat, zkoušely jsme se jym vyrovnat, ale bohužel vyktor umý běhat richlostí světla, jak to honzýk řekl. Mám podezdřený Že to josu nějacý černokněŽnícy, jak jsem si přečetla v knýžce kterou jsem našla u babyčky na púdě. Prosým neřýkejte babyčce že jsem tam byla ona bi my dala přes zadnycy. Učyly jsme se co je to šykana a řekla bych že Honzýk a Vyktor to praktykujý. Prosým odpovězte richle. Nevým kolyk mi zbívá času.

Leontýnka, 9 let, 9. prosince 2012

Milá Leontýnko, šikana má více podob, a jednou z nich jsou i opakující se slovní urážky, výhrůžky, posměšné komentáře lidí z okolí na naši osobu. Platí tedy, že pokud Ti spolužáci opakovaně vyhrožují, dopouští se šikany. Je nutné, aby ses co nejdříve s celou situací svěřila někomu dospělému z Tvého okolí a požádala ho o pomoc. Promluvit si můžeš například s rodiči, školním psychologem, výchovným poradcem, s některou z učitelek na škole. Odkládání řešení šikany obvykle nic dobrého nepřinese, naopak, časem se může celá situace zhoršit. Pokud bys váhala nebo měla nějaké další otázky, můžeš zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a poradit se tam (kontakty najdeš v telefonním seznamu nebo na internetové adrese www.linkyduvery.cz). Černokněžníci to určitě nejsou, na to, abys tomu věřila, už jsi velká. Babičce nic neřeknu :-) Přeji Ti hodně štěstí. Alíkova kamarádka Bája

Šikana

Alíku, třídní jsem to řekla(šikiana)už dřív než jsem odeslala dotaz, ale oni ne a ne přestat. Co mám dělat?

Ahoj Anicho, vím, že už jsi psala. Zkus se znovu svěřit rodičům a společně s nimi vše povězte Tvé třídní učitelce. Ta pak s vámi vymyslí, co dál dělat, aby ses mohla cítit lépe. Svěřit se můžeš i nějakému jinému dospělému, kterému důvěřuješ. Může to být někdo z rodiny, ale i ze školy (např. školní psycholog, výchovný poradce, oblíbený učitel). Věřím, že situace ve škole a s ním i Tvoje trápení se může změnit, ale je potřeba, aby se do řešení zapojila právě škola. Držím Ti palce. Alíkova kamarádka Bája

Šikana

Ve škole prožívám šikanu. Říkají mi, že jsem Ananas nebo mi NADÁVAJÍ UŽ OD PRVNÍHO DNE PRVNÍ TŘÍDY. Nevím proč. Rodičům jsem to říkala, ale táta řekl jen, že si jich nemám všímat. Co mám dělat?

Ahoj, je mi moc líto, že si ve škole zažíváš šikanu. Není to správné! A máš pravdu, je nutné s tím něco udělat. Mrzí mě, že ti táta hned nepomohl, ale třeba netuší, jak moc ti to ubližuje. Zkus si s ním znovu promluvit. Řekni to třídní učitelce. Společně s výchovným poradcem si ve třídě sednete a vyřešíte danou situaci. Protože šikana do školy nepatří! Protože děti, ani dospělí, si tak ubližovat nesmějí! Posílám ti odvahu i energii. Věřím, že s šikanou zatočíš. Tvůj dotaz do poradny byl první krok správným směrem. Bojuj dál a vyhraješ. Zdraví Alík

Šikana

Ahoj, ve škole je jedna holka která mě šikanuje, mam to říct rodičům nebo ne?

sardinka29, 18. října 2012

Ahoj Sardinko, jsi dobrá, že jsi nám napsala. Už to je správný krok. Ano, řekni to rodičům. Řekni to hlavně třídní učitelce. Šikana je zlá věc, nesmí se nechat "jen tak" být. Musí se na šikanu upozornit, protože ta rozhodně do školy nepatří. Dívce paní učitelka jasně vysvětlí, že její chování není správné. Prosím tě, ještě dneska to řekni doma. Neboj se, nemáš čeho. To není žalování, to je správné jednání! Napiš, jak to dopadlo. Posílám odvahu a pusu. Alík

Šikana

Ahojky Alíčku a poradno. . Už od první třídy mě nemá ve škole nikdo rád. V první třídě mě šikanovali spolužáci. Svalili mě na matraci, kopali do mě a říkali mi: Krávo! Měla jsem dost modřin... Pak to postupovalo. Teď mě psichycky šikanují. Jeden kluk mi psal hrozné sms o mojí rodině, že na sebe kadíme (už je to vyřešený), a jeden kluk z nové školy... TOMU JSEM ABSOLUTNĚ NIC neudělala, ale viděl, že na mě řvou, tak to dělal taky. Prošel okolo mě, strčil mi do hlavy, udělala jsem tím pádem čáru přes sešit a on řekl: Já nerad! Jeho kámoš to samý. Když jsu po chodbě, volají na mě: Ty krávo debilko! Jednou jsem jednomu klukovi schodila židli, řek že jsem píča pokurvená (mlouvám se za sprostá slova, ale je to tak) a když schodil lavici mě, a já mu řekla: Tak vidíš! Ukázal mi facáka a nadával mi sprostě. Nikomu jsem vážně nic neudělala. Mamce jsem to řekla, ale ona jen, že je mám ignorovat! Nevím co dělat. Připadám si jako odpadek. Prosím poraď na ně nějakou fintu, která zabere! Jste hodný.

Nikdo jí nemmá rád, 19. září 2012

Ahoj z Modré linky.
Když čtu Tvoje řádky, říkám, jak je smutné, že někteří lidé dokáží být na druhé tak zlí. Určitým důvodem může být to, že ještě nejsou dostatečně staří nebo zralí, aby si uvědomili, jak se ten druhý asi cítí. Někteří možná něco podobného zažívají doma a tak to pak "posílají" dál... To všechno mohou být důvody, ale určitě to není omluva.

Nikdo nemá právo Ti jakkoli tělesně nebo psychicky ubližovat a trápit Tě. To, co popisuješ, může být šikana - tedy ne pošťuchování mezi vrstevníky, na které by mohlo fungovat ignorování. Tohle je vážnější. Nejspíš neexistuje žádná zaručená finta, která zabere, přestože by bylo moc fajn, kdyby pro Tebe a další děti, které jsou v podobné situaci jako Ty, nějaká taková byla.

Můžu Ti ale poradit, aby ses znovu svěřila mamce a společně jste o tom všem, co se Ti ve škole děje, pověděli Tvé třídní učitelce, která pak s vámi vymyslí, co dál dělat, aby ses mohla cítit lépe. Svěřit se můžeš i nějakému jinému dospělému, kterému důvěřuješ. Může to být někdo z rodiny, ale i ze školy (např. školní psycholog, výchovný poradce, oblíbený učitel). Myslím si, že situace ve škole a s ním i Tvoje trápení se může změnit, ale je potřeba, aby se do řešení zapojila právě škola.
Držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku. Už skoro za dva týdny začne zase školní rok. Bohužel, takhle rychle nám ty úžasné prázdniny utekly :( Možná je to divné, ale mám prostě strach ze školy. Nemám ve škole žádné přátele. Jediné přátele které mám jsou o pár let starší, a chodí už na střední školu a tak. Možná je to divné, ale já si s nimi opravdu rozumím a je mi s nimi dobře. Jenže ve škole mě jenom spolužáci šikanují a pomlouvají. Nikoho tam nemám takže po dobu školního roku jsem strašně uzavřená do sebe a nemám vůbec žádné přátele, jsem sama, jedinými tvory kteří mi rozumí jsou zvířata a rodina :( Ani když jsem se pokoušela si tam najít přátele, nikdo mi nerozumí. Všichni mají svoji partu kde mají společný zájem a tak. Jenže nikdo tam nemá stejný zájem jak já. Prosím, poraďte mi jak zvládnout nástup do školy a popřípadě i celý rok :( :) ... Díky moc, přeji nádherný den :)

Becky, 13, 19. srpna 2012

Ahoj Becky,
máš pravdu, že prázdniny jsou už skoro pryč. Mrzí mne, že máš ze školy strach a nemáš tam přátele. Ze zkušeností jiných dětí, které to mají podobně jako Ty, vím, že je těžké takovou situaci zvládnout. Píšeš, že ve škole nikoho nemáš. Opravdu tam není někdo, podobně uzavřený, nebo podobně nastavený jako Ty, kterého bys mohla oslovit a třeba sama nabídnout kamarádství?

Někdy pro samé starosti nevidíme Ty, kteří jsou nám naklonění. Možná takového člověka, chlapce nebo dívku můžeš najít v jiné třídě, nebo v jiném ročníku. Píšeš, že se staršími lidmi si rozumíš, určitě i s nimi jsi musela navázat nějak přátelství, můžeš využít i těchto zkušeností z dřívějška.

Napsala jsi také o šikaně. Nevím, co přesně Ti ostatní dělají, ale jestli se domníváš, že jde o šikanu, měl by to řešit nějaký dospělý, který Tě podpoří. Píšeš, že rodina Ti rozumí, proto navrhuji, aby Ti pomohli řešit i tuto špatnou situaci ve škole. Za povinnost to má samozřejmě i třídní učitel nebo učitelka. Možná máte ve škole psychologa, který by Ti také mohl nabídnout pomoc.

Jestliže bys potřebovala mluvit s někým mimo Tvoje okolí, vše promyslet či probrat, můžeš zavolat na nejbližší linku důvěry (kontakty najdeš na www.linkyduvěry.cz nebo se můžeš přímo obrátit na Modrou linku (www.modralinka.cz).
Přejeme Ti, abys ve škole našla spojence. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj alíku je mi 13 let. chodila jsem do 7 a ted pujdu do 8 třídy. My máme v ročníku takovou holku a ona mě furt otravujea nevim jestli je to sikana moc se bojim aby to pristi rok nepokracovalo. co mam delat? Mamce jsem to rekla i babicce. obe mě rikají ze mam pockat jestli to bude pokracovat a pak se uvidí. ona(ta holka) me jednou shodila na topení a dodneska tam mam 10cm jizvu. Vzdycky kdyz jdu okolo ní tak me rika sproste nadavky a obcas me bouchne. to bouchaní me docela boli ale ne moc. Prosim porad mi co mam delat. jsem z toho zoufalá a obcas mam o ní nocní mury. predem moc dekoji za odpověd.prosim zaradte do sekce strach

LenkaHrachova7B39113, 2. srpna 2012

Ahoj Lenko,
to, co popisuješ, se opravdu dá nazvat šikanou. Fyzické napadání, sprosté nadávky - to je chování, které rozhodně ke slušnému člověku nepatří a určitě se vyplatí proti tomu bránit a bojovat. Máma s babičkou mají pravdu v tom, že je zbytečné trápit se předem tím, co přijde (nebo možná ani nepřijde).

Na druhou stranu si můžeš rozmyslet strategie, co dělat, kdyby s tím náhodou po prázdninách chtěla zase začít (a doufat, že to nebudeš muset použít, protože už dostane rozum). Co můžeš dělat, je rázně se proti takovému chování ohradit: "Nech mě, co si to dovoluješ, radši se zamysli nad sebou..." apod.

Podobné věty můžete vymýšlet spolu s mámou nebo babičkou (můžeš se třeba zeptat, co by ony řekly člověku, který jim opakovaně nadává). A samozřejmě se můžeš ve škole obrátit na třídní učitelku nebo jinou sympatickou učitelku. Je v náplni práce učitelů, aby takové situace řešili.
Držíme Ti palce, ať si v klidu užiješ zbytek léta a ve škole je nakonec všechno v pořádku. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku. Já už jsem ti psala. Já s ní nechci kamarádit. Co mám dělat? A dnes holky řekli že mám přejít a něco a pak dopila jedna pití dala ho do mí tašky a řekla že ho mám doma vyhodit. Když se vrátila (za chvilku) vyděla že brečím vzala tu plechovku a odnesla. Já nemám čas ti dál něco povídat.

anonymka, 28. května 2012

Milá Anonymko, v poradně je velmi mnoho dotazů. Nepíšeš své jméno, či přezdívku, a já vůbec netuším, na jaký předchozí dotaz reaguješ... Pokud ti někdo ve škole ubližuje, řekni to třídní učitelce. NIKDO nemá právo být na tebe zlý a šikanovat tě. NIKDO nemá právo ti ubližovat a dávat pití do tašky. NIKDO nemá právo se ti vysmívat. Škola je místo, kde trávíš hodně svého času, měla bys mít jistotu, že ti tam NIKDO neublíží. Třídní učitelka, společně s tvými rodiči, by měla potřebné zařídit, vyřešit, udělat... Posílám odvahu, abys vše řekla. Napiš, jak to dopadlo. Pusu ti posílá Alík

Šikana

Ahoj jsem holka a je mi 11 let. Rozešla jsem se s klukem který je oblíbený. Od té doby je ze mě outsider. Všichni kromě mých 3 kamarádek mě nadávají, mlátí, kopou a říkají učitelce věci co není pravda třeba že jsem mlátila a kopala toho kluka co jsem se s ním rozešla. Prosím pomozte mi, nechci být pořád šikanovanej outsider. Díky A.

Ahoj A,
outsiderem určitě nechce být nikdo z nás, takže rozumím Tvé touze co nejrychleji uniknout z této nepříjemné situace. Bohužel takto na dálku po internetu Ti nemám moc možností, jak Ti pomoci. Pomoci Ti mohou zejména Tví blízcí, lidé, kteří jsou kolem Tebe, kteří Tě dobře znají. Také to může být některá z oblíbených učitelek, výchovný/á poradce/poradkyně, školní psycholog. Tito lidé mají tu výhodu, že znají nejen Tebe, ale i ty ostatní aktéry a znají i atmosféru ve škole, třídě.

Pochopitelně o tom, co se Ti ve škole děje, by měli především vědět Tví rodiče, kteří jsou za Tebe a Tvé zdraví odpovědní, také učitelka, která odpovídá za bezpečí žáků. Rodiče by se měli do záležitosti zapojit, promluvit s Tvou třídní učitelkou/učitelem a pokusit se zamezit jednání spolužáků vůči Tobě - tak, jak to popisuješ, jde o docela vážnou šikanu. Pokud by Ti nepomohla učitelka, je možné se obrátit na ředitelství školy, zřizovatele školy nebo školský úřad. Nikdo nemá právo druhému ubližovat tak, jak to popisuješ.

Nevím, zda ses proti chování spolužáků nějak jasně vymezila, zda jsi jim řekla, že jejich jednání se Ti nelíbí, ať toho okamžitě nechají. Nebývá to lehké, ale někdy to pomůže. Je dobře, že Tvé tři kamarádky stojí při Tobě, inspirující pro Tebe by mohly být také jejich upřímné názory na to, co se kolem Tebe děje. I ony mohou pomoci tím, že se obrátí na učitelku a situaci jí popíšou.

Pokud k nám na Modrou linku zatelefonuješ, můžeme s Tebou vše probrat více do hloubky. Využít můžeš i Skype, kontakty najdeš na našich webových stránkách (www.modralinka.cz).
Přejeme Ti klidnější období života. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku.Posledně jsi se mě ptal jak ta šikana dlouho trvá.To co tady napíšu je fakt smutné,již od 2. třídy!!Kámošky mám,ale ty mě tak zřídka podpoří,to skoro ani nejsou kámošky.např:objímají se a mě sotva řeknou ahoj.Říkala jsem to tátovy a jeho přítelkyni,jak mi nadávají.A víte co oni na to?:´(Začali se mi také vysmívat.Tak to už jsem nevydržela a rozbrečela jsem se.A od té doby jsem se jim už s ničím takovým nesvěřila!Kluci se mě jakoby štítí.Nechápu proč!Nesmrdím.No možná jsem hnusná asi.:(Nikdy jsme nezkoušela říct jim ať mě nechají!Je to zbytečné!Pokaždý řekne ten kluk drž už hub*.Spíš jeden kluk,mě jenom nadává.Nechápu proč,když jsem byla v tý 1. - 2. třídě,tak to bylo vpoho!Nic jsem mu neudělala!Ani mu nenadávám!!!Ani jediný den se neobejde bez nadávky na mě!A pak tu mám jeden problém:S bratrem se nesnášíme!Neměli bychom se mít rádi?A přesto sedohadujeme až to slyší sousedé.Provokuju ho nevím proč!A taky pořád řve!Taky školu moc nevedu dobře,moc učení:(Děkuji za odpověď.

smutná anonymka po 2. 14 let, 12. května 2012

Ahoj,
podle Tvého dotazu soudím, žes už do poradny psala, bohužel Tvůj první dotaz ani odpověď nemám k dispozici. To, co popisuješ, je opravdu smutné a nepřijemné a chápu, že Tě takové chování spolužáků i táty s jeho přítelkyní trápí. Chtěla bych Tě podpořit ve dvou věcech - jedna je vytrvalost v tom zastat se sama sebe. Jako by ses třeba zastala někoho jiného, komu je ubližováno, neboj se postavit i za sebe.

Nevadí, že Ti ten kluk ošklivě odsekne. Svoji odpověď mu zopakuj. A neboj se být rázná. Druhá věc je hledání spřízněné osoby ve Tvém okolí. Jednak by to měla být paní učitelka, která by takové věci měla řešit, nebo školní psycholožka ši výchovná poradkyně, může to být i někdo mimo školu, kdo Tě vyslechne a podpoří - teta, babička, sousedka, apod. Můžeš i zavolat k nám na Modrou linku (více na www.modralinka.cz), nebo na jakoukoliv linku důvěry.
Držíme Ti palce, abys situaci ve škole zvládla, Modrá linka www.modralinka.cz