Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj alíku a modrá linko,ve škole zažívám šikanu, sice
  ''jenom'' slovní ale stačí mi to. Mám se poprat nebo to
  říct třeba rodičům učitelce nebo komu? poradíš mi prosím?

  nikdo to není, 15. ledna 2015

  Ahoj,

  šikana, byť i slovní, dokáže člověka potrápit. Není snadné snášet útoky od druhých. určitě je na místě se proti takovému chování druhých ohradit - proti slovům mohou pomoci zase slova - a to dobře mířená, rázná, sebevědomá. Možná se tak v dané situaci necítíš, ale můžeš to zkusit "zahrát" - třeba si doma natrénovat nějaké odpovědi na urážky, a ty pak ve škole rázně pronést. Poradit se s někým dospělým je dobrý nápad, mohou Tě jednak podpořit, ale taky zasáhnout - např. učitelka může pracovat se třídou jinak, když ví, že někdo na někoho útočí, a snažit se svým přístupem chování žáků změnit. S rodiči můžete hledat postupy a slova, která mohou zabrat. Možná se chování Tvých spolužáků nezmění ze dne na den, věřím však, že postupnou snahou můžeš dojít k tomu, aby ses ve třídě brzy cítil lépe.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  zdravím,jsem holka 14,,,,,,jsem v osmičce od prvího ,stupně mě ve třídě šikanují,já osobně sem to ůče neřekla řkli to už několikjrát holky já ne,,dostali jen dutky,ukázalo se že to ještě neskončilo když mi někdo vzal tašku,,,,,,,,,,,jsem melancholik,nejsem kolektyvní,jsem tichá a mám asi nízký sebevědomí,když mám vystupovat před třídou tak mě neni slyšet a stydim se,ve třídě s nikym nekamárádim,opravdových přátel mám velmi málo dva kamáry a dvě kamarádky,dělá mi problém dělat něco ve družstevech-skkupinách,nevěřim si,podcenuju se,nechám si vše líbit,,,,,,,co bych s tim měla dělat????je to normální????mohu mít něakou psichyckou poruchu???

  --kobra56--, 12. ledna 2015

  Ahoj,

  z toho, jak se popisuješ, se zdá, že patříš mezi klidnější a uzavřenější typy lidí, kteří mají spíše svůj svět a neradi se ukazují. To není nic "nenormálního" nebo "porucha" - prostě někteří lidé jsou velmi aktivní, povídaví a všude jsou vidět, jiní jsou naopak tiší a neprojevují se (a mezi tím je samozřejmě spousta variant). V některých kulturách dokonce upřednostňují lidi, kteří jsou klidní a hloubaví.

  Je však pravdou, že někdy se člověk, který se neumí sám sebe zastat, může stát terčem lidí, kteří se z nějakého zvláštního důvodu baví ubližováním druhým. To, žes nám napsala, beru jako signál, že ses po těch letech rozhodla k řešení - opravdu si člověk nemusí nechat líbit vše, co se mu děje a může aktivně vzít svůj život do svých rukou. Takové odhodlání je první, důležitý krok. Dál si můžeš zkusit představit, jak by se k Tobě měli spolužáci chovat, abys byla spokojená, a pak vymýšlet, jak toho dosáhnout. Můžeš třeba pozorovat ostatní děti, které nejsou šikanovány, a sledovat, čím to je, jak se k ostatním chovají; můžeš si o tom taky popovídat s nějakým dospělým nebo rozumnými kamarády a sbírat tipy na chování, kterým se můžeš chránit; můžeš si také přečíst nějakou knížku o sebeprosazení, jednání s obtížnými lidmi, apod. Možností je také telefonát na linku důvěry, kde bys mohla anonymně a podrobněji probrat, co se Ti děje a co můžeš udělat.

  Je možné, že i v budoucnu budeš patřit mezi spíš tišší lidi, ale i takoví mohou mít ve svém okolí respekt a úctu.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Dobrý den, mého kamaráda šikanovali kvůli penězům, ale pan ředitel to nechtěl řešit. Maminka říká, že proto, že nechce připustit, že by v jeho škole byla šikana. Jenže se s tím pojí jeho čtyři zajímavé povahové vlastnosti:
  1. Dokáže být hodně vypočítavý, kdykoliv je mu to umožněno, aby byl schopný lidi zastrašit.
  2. Je hypochondr.
  3. Rád od věcí utíká.
  4. Je celkově divný, možná i psychicky nemocný.
  Nevím totiž, jestli mu nehrozí nějaké postihy. A navíc, šikana se vyskytuje v každé škole a pokud ji nebude řešit (právě v naší škole by se těch zlobivých grázlů našlo dost), bude jí ještě více než ted´. Vždyt´ můj kamarád bude od konce tohoto pololetí chodit na jinou školu (a toto je jeden z důvodů!). Panglaq

  Ahoj Panglaq,

  je mi líto, že musí Tvůj kamarád na jinou školu kvůli šikaně. Na toto téma jsi nám již psal a nemůžeme Ti bohužel napsat nic víc, než že je potřeba značného úsilí k tomu, aby se věci změnily. Souhlasím s Tebou, že přehlížení šikany celou věc jen zhoršuje a že by se to nemělo nechat být. Někdy k tomu pomůže nátlak rodičů a žáků, někdy Česká školní inspekce či dokonce vyšetřující policie. Pokud situace trápí více žáků, můžete zkusit udělat nějakou akci, ve které vyzvete otevřeně a veřejně ředitele k tomu, aby šikanu řešil. Pomoci vám můžou i rodiče, kterých se to týká nebo jim to není lhostejné.

  Přejeme, aby se dobrá věc podařila,
  Modrá linka.http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku, co dělat v případě: Jsem na brigádě (charita) a je tam kolega, kterej mě už delší dobu slovně obtěžuje (vulgarity nehodlám reprodukovat) a jelikož mám epilepsii tak se mi posmívá, že jsem postižená apod. štve proti mě lidi "nedávejte jí nic je postižená a navíc podvodnice" (jsem ten prodejce s kasičkou jak jich je x). a dokud to bylo jen takto tak ano šéf to ví, ale neřešila jsem to zas moc, ale už je problém ten že mě 2x nejen slovně, ale i fyzicky napdal (lámal mi prsty či do mě kopnula dal mi pěstí do zad) a máma to neví -- nemluvim s ní o ničem. A nevim co dělat, policajti --- pro ně je to málo vážný případ takže nepomůžou ale člověk je z toho na prášky, ... co mám dělat? šéf to ví ale je kolikrát až moc hodnej což je někdy nevýhoda, .... co mám dělat? Snažim se mu vyhýbat, ale on mě vždy najde, ... Tak jak se můžu bránit? Mlátit ho nechci na holku mám sice sílu ,ale i tak to nechci používat, ... nemám to ráda, ... Díky za radu(y). Korunka1479 - otázka upravena poradcem

  Korunka1479, 6. prosince 2014

  Dobrý den, Korunko,

  píšete, že jste na brigádě, předpokládám tedy, že je Vám už 15 let a budu Vám tedy vykat. Chování kolegy, které popisujete, mi přijde velmi v nepořádku. Je mi líto, že jste něčemu takovému vystavena. Zmínila jste několik možností, co by se dalo dělat - šéf, máma, policie - současně píšete, proč je nechcete vyzkoušet. Pro mě je fyzické napadání hranicí, kdy bych už vyzkoušela i nepříjemné možnosti. Pro Vás možná ne, pak je snad jako první potřeba stanovit si, kdy sáhnete k nějakým opatřením. Co pro Vás bude tou poslední kapkou, tou hranicí?

  Zdá se mi důležité, abyste o tom mluvila se šéfem. Už proto, že je zodpovědný za bezpečnost svých zaměstnanců i brigádníků. Měl by vědět, že začalo docházet i k fyzickému násilí a měl by tomu zabránit. Stejně tak by o tom měla vědět máma, která je za Vás do 18 let zodpovědná. Pokud by šéf situaci zvládl, pak by bylo na Vás se rozhodnout, zda to mámě řeknete, nebo ne. Nicméně pokud byste se nakonec rozhodla pro policii (která se zabývá i šikanou či třeba pronásledováním, Váš případ není "málo vážný"), musela by o tom máma vědět. Zkuste se o tom poradit s někým blízkým dospělým, komu důvěřujete. Také při rozhovoru s linkou důvěry byste si mohla ujasnit, jak v situaci chcete dále postupovat. Zdarma je například volání k nám přes Skype nebo Linka bezpečí (116 111).

  Přejeme Vám klidný předvánoční čas.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku a všichni co tu pomáháte, mám problem s tím že ve škole zažívám šikanu(všichni z té dané třídy se mi smějou že mám pravostranou moskovou obrnu)
  Co mám podle tebe dělat, jít za psycholožkou?
  Prosím poraďte rychle, další úterý tam nevidžím. - otázka upravena poradcem

  MrDragon, 13. března 2014

  Ahoj,

  je mi líto, že se Ti spolužáci ve třídě smějí kvůli něčemu, za co nemůžeš, není to správné. Každý má právo cítit se ve škole dobře, nikdo by se neměl druhému smát pro nějakou odlišnost. Většinou pomáhá bránit se, například tak, že na to nebudeš sám. Je někdo, kdo je ve třídě při Tobě? Někdo, kdo by se Tě zastal? Pokud ne, bylo by dobré co nejdřív se obrátit na někoho dospělého, třeba třídní učitelku nebo právě Tebou zmiňovanou psycholožku. Myslím, že právě školní psycholožka může opravdu pomoci - můžeš s ní probrat to, co se děje ve třídě, co prožíváš či jak se zachovat, když se Ti někdo posmívá nebo kdyby Tě ještě někdy chtěli spolužáci šikanovat. Psycholožka také může pomoci přímo ve třídě.

  Také Tvoji rodiče by měli vědět o tom, co se ve škole děje, že tam máš potíže a že bys potřeboval jejich ochranu a podporu. Rodiče jsou za Tebe zodpovědní a je i na nich, abys  byl ve škole v bezpečí.

  Přejeme Ti, aby se to ve škole brzy začalo řešit.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahojc Alíku,to jsem zase ja.Ta skupinka dotycnych prstala potom,co jsem to rekl rodicum a ucitelce.Ale vyskytl se dalsi problem.Vcera po mne jeden kluk kdyz jsem se oblekal hodil kridu a dnes me zase otravoval na telocviku jiny.Ja ted nevim jestli mam do toho dotycneho treba zitra strcit a nebo jestli to mam nekomu rict.

  - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  nepodepsal jsi se, tak přesně nevím, na co navazuješ.  Skupinka  nejspíš zkouší, jak to doopravdy s tou sebeobranou máš, jestli se necháš zastrašit nebo vyprovokovat. Kloním se spíše k tomu, abys to znovu někomu řekl. Když se s nimi budeš prát, mohou to použít proti Tobě. Navíc je běžné, že se situace nevyřeší napoprvé, takže učitelku to asi nijak nepřekvapí, když za ní znovu přijdeš. I Ty sám bys měl počítat s tím, že někdy to může trvat déle, než kluci, kteří Tě nějak napadají, zjistí, že se jim nevyplatí někomu ubližovat. K tomu je však potřeba i Tvojí spolupráce.

  Přejeme zdárné vyřešení situace,
  Modrá linka.http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku,chtel jsem se zeptat,jestli kdyz me nekdo slovne a nekdy i fyzicky napada,jestli se s tim mam poprat sam nebo jestli to mam rict napr. pani ucitelce.

  Predem diky za odpoved - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  záleží na tom, v jaké míře to probíhá. Pokud se s tím zvládneš poprat sám, není asi potřeba do toho někoho dalšího zapojovat. Ale zrovna v této oblasti platí, že nejvíce obětí se nachází mezi osamělými jednotlivci a napadání se většinou zmenšuje tam, kde se za oběť postaví přátelé nebo blízcí. Říct to například paní učitelce je dobré z více důvodů. Jednak v ní můžeš získat podporu. Také ten, kdo Tě napadá, bude vědět, že nejsi žádná bezmocná oběť, že se budeš bránit. Dalším důvodem je, že paní učitelka bude mít přehled o tom, co se ve třídě děje, jak tam vztahy fungují a na koho má dát větší pozor, protože ubližuje ostatním. Proto Tě chci v tomto podpořit. Měl bys to také říct svým rodičům, jsou za Tebe zodpovědní a měli by vědět, co se ve škole děje.

  Přejeme Ti příjemné chvíle strávené ve škole.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  ahoj alíku a celá poradno:) mám dvě otázky:) 1) ve škole mě šikanujou, jeden kluk mě mlátí vyhazuje mi učení do koše otravuje mě a nadává mi a jedna holka mu v tom pomáhá a jeden no prostě si ze mě dělaj všichni srandu posmívaj se mi a říkají mi že jsem postižená, pomoc co mám dělat???2) chtěla bych hrát florbal ale vůbec nic neumím vždyť ani nevím jak se florbalka drží, ale chtěla bych ho hrát ale nevím jak na to , poraď mi prosím jak to mám udělat aby ... no prostě prosím poraď kde mám hledat o florbalu a tak:) tvoja dana, předem děkuji za odpověď danča:)

  Ahoj Dančo,

  možností, jak se zachovat, když se Ti posmívají, je více. V každém případě je důležité dát jim jasně najevo, že Ti to vadí, že je Ti to nepříjemné. Pokud toho nenechají, pak jednou z možností je posmívání ignorovat. Ne ve smyslu předstírat, že je neslyšíš, ale ukázat jim, že se jejich řečičkama nenecháš rozhodit. Nebo se jich můžeš zeptat, proč to dělají, co z toho mají, k čemu to potřebují. Další možností - a pokud kromě posmívání se děje i to, že Tě někdo mlátí a háže Ti věci do koše - je tím spíš na místě je upozornit, že si to líbit nenecháš. A jestliže s tím nepřestanou, budeš se muset obrátit na někoho, třeba na rodiče a nebo paní učitelku, aby Ti pomohla. Když je člověk šikanován, není to žalování, ale přiměřená obrana obrátit se na dospělé a požádat je, aby situaci začali řešit.
  Co se týká florbalu, spoustu informací si můžeš najít na internetu. Také si můžeš zjistit, kde je v Tvém okolí možnost florbal hrát. A můžeš se tam přijít párkrát třeba jen podívat nebo se rovnou dohodnout, že i když jsi ho nikdy nehrála a vůbec tio neumíš, chtěla bys začít trénovat. Třeba klidně i s mladšími a až se trochu zlepšíš, můžeš přestoupit jinam.

  Přejeme hezké předvánoční dny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Chtěla bych se zeptat jak bojovat proti šikaně ve škole i mimo ní.

  Michaela Zelenková Michaela Zelenková, 9. listopadu 2013

  Ahoj z Modré linky,

  Tvůj dotaz je příliš obecný a široký, není tedy možné Ti odpovědět nějak podrobně. Už sám pojem šikana může skrývat spoustu konkrétních projevů chování. Také ne vše, čemu se v dnešní době říká šikana, šikanou opravdu je. Možností, jak se zachovat, je spousta. Od toho, že si řekneš, že Ti nestojí za to se kvůli chování někoho rozčilovat až po možnost obrátit se o pomoc na někoho dospělého.

  Takže pokud jde o různé posměšky a otravování, nadávky, apod., mnohdy opravdu funguje to, že dáš najevo, že je slyšíš, ale že Ti nestojí za žádnou reakci - protože právě ta reakce je to, o co těm, kteří se výše zmíněným způsobem chovají, jde. Často, když v takové situaci dokážeš zůstat v klidu, je to nakonec přestane bavit. Jinou možností je upřímně se zeptat, o co jim jde, proč mají potřebu se k Tobě takto chovat - to jim často takzvaně sebere vítr z plachet. Ještě jinou možností je mít dopředu připravené nějaké vtipné odpovědi nebo reakce, kterými je odrazíš. A také, jak jsem již psala, je možné svěřit se třeba rodičům, školní psycholožce, pokud ji na škole máte, oblíbené paní učitelce. V každém případě je však dobré nezůstávat se svými nepříjemnými pocity sama, mít někoho, komu se můžeš svěřit, kdo Tě podpoří. I třeba kamarádka, která nedokáže situaci vyřešit nebo Ti více pomoci - ale bude na Tvé straně, bude s Tebou, vyslechne Tě.

  Pokud jsi v situaci, kdy se Ti děje něco nepříjemného, přejeme, aby se situace brzy změnila k lepšímu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj alíčku a modrá linko,
  potřebuji poradit se školou. Chodím do 7 třídy a skoro všichni mě tam šikanují ( jedná se o slovní šikanu ). Moje paní uč. třídní si toho asi trochu všimla a poslala mě ke školní psycholožce. Vím že by jsem jí to asi měla říct, ale nevím jak...
  Prosím poraďte mi co stm mám dělat !!!!
  Tvoje Anonimka-13 - otázka upravena poradcem

  Michaela Hobzíková, 1. listopadu 2013

  Ahoj,

  dovedu si představit, že zažívat slovní šikanu není vůbec příjemné. Je fajn, že se Tě paní učitelka snaží podpořit. Školní psycholožka je opravdu člověk, na koho je dobré se v takových situacích obrátit. Co jí říct? Nejlépe popsat to, co se u vás ve třídě děje. Co Ti říkají spolužáci, jak na to reaguješ Ty. Školní psycholožka, jako všichni takovíto odborníci, má dodržovat mlčenlivost, neměla by tedy potom mluvit o věcech, které jsi jí řekla. Možná však bude chtít situaci ve třídě probrat s vaší třídní učitelkou, možná pak i pracovat s celým třídním kolektivem - vždy by to ale měla udělat tak, aby informace od Tebe zůstaly důvěrné. Určitě jí můžeš také na začátek o svých obavách říct, o tom, že nevíš, jak začít mluvit. Někdy pomáhá dopředu si sepsat pár bodů, nebo i celý "dopis", který jí můžeš předat, a který může konverzaci rozproudit.

  Ať máš ve škole klid Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  ahoj alíku je mi 10 a moje kámoška mě šikanuje co mám dělat

  natálie mullerová, 27. října 2013

  Ahoj,

  co máš dělat? Nenechat se, nedat se. Netuším, co Ti ve skutečnosti kamarádka dělá, nerozvedla jsi to, tak Ti nemohu napsat nic konkrétního. Nevím ani, co jsi proti šikaně dosud podnikla. Zda ses proti ní vymezila a jasně kámošce řekla, že takto ne, toto že si nenecháš líbit. Nevím, zda ses někomu svěřila, například rodičům, kteří by o tom měli vědět a poradit Ti, jak dál. Děje-li se to ve škole, pak je na místě informovat i třídní nebo jinou oblíbenou učitelku. Od toho se pak bude odvíjet další postup. Kamarádi si pomáhají, mají se rádi. Nemusí mít stejný názor na věci kolem, ale rozhodně se nešikanují. Tak mne napadá, zda bys od tohoto kamarádství neměla upustit a zkusit si hledat jiné kamarády, ať už ve škole, v místě bydliště, v kroužku, ve sportu.

  Přejeme Ti krásný podzim s kamarády.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj alíčku či modrá linko nebo ti co tu pomáháte, už jednou jste mi pomohli od šikany ale ona je tu znovu, tentokrát nás šikanuje(celou třídu)naše třídní a to tím způsobem že nám dává pohlavky... a já už z toho mám strach jelikož mám v hlavě hydrocefalus, máminka o tom ví a řekla mi že by učitelka letěla že školy, ale můj dotaž z ní jak se mám před ní bránit? jo a psal jsem tu pod jménem Spyro-13let
  hezké dny vám přeji. - otázka upravena poradcem

  Ahoj Spyro,

  chápu, že se Ti pohlavkování nelíbí - to asi nikomu, bez ohledu, jestli má nějaké zdravotní potíže nebo ne. Úplně jsem neporozuměla tomu, co Ti maminka řekla, když ses jí s pohlavkováním paní učitelky svěřil. Můžeš si s ní o tom všem popovídat znovu, říct jí o svém strachu, dohodnout se s ní, aby to třeba nejprve s paní učitelkou sama v klidu probrala. Můžeš jí i dát přečíst svůj dotaz a naši odpověď. Nebo se můžeš obrátit na někoho jiného ve škole, paní učitelku, které věříš, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte.

  Přejeme Ti, aby se situace změnila
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku. Poslední 2 roky zažívám menší šikanu. Samé pomluvy, nadávky, urážky. Hodněkrát do mě někdo "náhodou" vrazil. Psychicky to naprosto nezvládám. S rodiči se jen hádáme. Pořád je tu nějaký problém. Ale k věci. Mám problém s řezáním. Před rokem a půl jsem začala, měla jsem pauzu, ale vše se zhoršilo a já to udělala zase. Skoro každou noc mám noční můry, bojím se jít spát. Přes den civím před sebe a brečím hodiny. Potom se pořežu a pomáhá mi to.. Ale poslední dobou je to horší a horší a já to už nechci.. Chci být šťastná a spokojená, ale hodně se za to, co dělám stydím. Bojím se říct to mámě, nebo školní výchovné poradkyni. Nechci, aby se to řešilo s mámou. Starostí má dost a proto to pořád odkládám, ale nikam to nevede. Prosím poraď mi. Jsem zoufalá.

  Ahoj,

  díky za Tvoji upřímnost. Z dotazu vnímám, že jsi velmi smutná a bezradná. Někdy nás život zavede do situací, se kterými si nevíme rady a potřebujeme něčí pomoc. To, že si ubližuješ, není správné, i když rozumím, že to odráží Tvojí vnitřní bolest. Ráda bych Tě podpořila v tom najít pro sebe jiné způsoby, které by Ti pomohli být skutečně šťastná a spokojená. A je úplně v pořádku, že právě to pro sebe chceš. Věřím, že si to i zasloužíš. Posbírej proto odvahu a zkus se svěřit výchovné poradkyni nebo jinému dospělému, kterému důvěřuješ. To, jak se skutečně cítíš, by měla vědět ale také Tvoje máma. Zvaž, prosím, i tuto možnost. Pokud by sis chtěla o své situaci popovídat třeba s někým anonymně a poradit se, co dál, můžeš zavolat na některou z linek důvěry.

  Myslíme na Tebe a přejeme, aby se situace brzy obrátila k lepšímu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  ahoj aliku. vis ja mam hrozny poblem. chodim do vitvarbneho krouzku a kdykoliv si tam donesu cipsi nebo cokoliv jiniho, tak mi to tam ta hrozna deti sikanujou. nevim co mam elat. sem tak neskutecne oufala. posim te neposilej me za cvokarem, mislim to opravdu vazne. a z toho mislim ze mam jeste jeden problem. mam pocit ye z toho stesu mam zarazeny prdi. sem totalne nadne a nejsem psichopat. prosim yarad do sikana.

  janýna, 17. srpna 2013

  Ahoj,
  nevím, jak přesně se k Tobě ostatní děti chovají, když píšeš, že Tě šikanují. Věřím, že to je náročné a možná Ti to způsobuje problémy se zažíváním. Pokud Ti není fyzicky dobře, měla bys o tom někomu říct.

  Napadá mě, že by sis o tom mohla promluvit s rodiči nebo vedoucí/m kroužku. Třeba spolu najdete způsob, jak se k tomu postavit a co by se dalo dělat. Možná nebude lehké o tom začít s někým mluvit. Pokud se ošklivé chování kamarádů objevuje jen pokud si přineseš brambůrky nebo jiné dobroty, mohlo by být řešením tyto věci na kroužek nenosit. Záleží na Tobě, co Ti více vyhovuje.

  Držíme palce
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Aldo mám problém a to takový že ve škole zažívám šikanu, ale bojím se toříct učitelce protože by to bylo horší než-li teď... co mám dělat???

  Spyro-13let, 5. března 2013

  Ahoj,
  mrzí mě, že ve škole zažíváš šikanu. Asi je těžké to někomu říct. Nemusí to být učitelka, i když ta se to dříve nebo později dozví. Bojíš se, že pokud to někomu řekneš, tak se to ještě zhorší. Pro šikanu je charakteristické, že silnější šikanují slabší, protože se nemohou nebo nebudou bránit. Tím, že o tom někomu řekneš vyjadřuješ, že Ty se nedáš a to samo o sobě může někdy stačit, aby to přestalo. Chtěla bych Tě proto podpořit v tom, abys to někomu řekl/a. Mohou to být rodiče, teta, strejda, prarodiče, nebo kdokoli dospělý, komu věříš (třeba i nějaký jiný učitel ve škole, nebo školní psycholog). Pokud bys chtěl o tom, co se děje a co by bylo možné udělat, více promluvit, můžeš se obrátit také na nás. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz

  Hodně štěstí
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj, prosím, pomozte mi vyřešit závažný problém se spolužákem: Skamarádili jsme se ve třetí třídě a vše bylo v pořádku. Jenže mne začal zlobit a dobrovolně mi pomáhat. Jenže ted' už to přerostlo v šikanu. Nemohli jsme ani nic moc dělat a kamarádství se už poněkolikáté rozpadlo, a to jsme si dali mír! Nakonec jsem mu dal Zlaté Ruměnky za odměnu... Šikanování: Jedním z příčin spolužákova šikanování byly povely v jídelně. Nutil mne přinést pití, zvedat lžíci, oběhnout kolo, poté dělat leh-vztyk, a navíc říkal, že mi slouží, a přitom to dělá dobrovolně.. Prosím pomozte! My už vážně nevíme co s tím! Panglaq

  panglaq, 23. února 2013

  Ahoj,
  přiznám se, že z Tvého naléhavě znějícího dotazu nejsem příliš moudrá. Píšeš o kamarádství, které se postupně rozpadalo, o darování Ruměnek za odměnu a zároveň i o projevech šikany... Říkám si, že by možná více světla do řešení situace mohlo vnést popovídání si o tom všem s někým blízkým dospělým, kterému bys mohl vylíčit vše, co se s Tebou a spolužákem děje. Takového projevy šikanování, jaké popisuješ, bys měl také bezesporu řešit s Tvou třídní učitelkou/učitelem, je tedy na místě obrátit se i na ně. Pokud by Tě nenapadl nikdo dospělý, s kým bys mohl o tom všem mluvit, můžeš zavolat na některou z linek důvěry a v anonymním rozhovoru probrat Tvé možnosti.

  Brzký klid Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Šikana

  ahoj aliku mám takový větší problém a nevím co má dělat? Mamce a tatkovy se to bojím říci. Je mi to trapné. Chodím do školy a mám nejkámošky jenže nas šikanuje- no spíš sexualně obtěžuje parta kluku od 12 do 15 ti let. např. tak že nás když jsme třeba na WC tak tam přijdou a shodí nás na zem a začnou nás osáhavat na prsou apod... Už se bojím chodit sama domu. někdy do nás dokonce když se bráníme kopou a mlátí nás. takhle šikanujou skoro všechny holky pišou do sešitu že jestli to někomu řekneme tak nás zabijou. Mě dnes napsali že ku**a a p**a a že jestli to někomu kecnu tak už nikdy neuvídim své rodiče atd... a taky to že se těší až mi bude 15 což je za 1 a pul moc se bojím a taky slyšela jsem že jednu holku ti dva 15ti letí znásilnily prosím pomoz mi prosím!!!!!

  Mirka 14 let, 7. ledna 2013

  Ahoj Mirko,

  to, o čem nám s důvěrou píšeš, jsou velmi závažné věci a bylo by opravdu potřeba, abys překonala svůj stud a svěřila se rodičům, nebo někomu jinému. Jedná se sice o intimní a choulostivé věci, ale to, co si ti kluci dovolují, už hraničí dokonce s trestnými činy, a pokud doopravdy někomu ublížili a nějakou holku znásilnili, pak by to mělo být vyšetřeno a měli by se z toho zodpovídat.
  Nenechejte zastrašit jejich vyhrožováním, ochránit vás musí dospělí, ale aby to mohli udělat, potřebují se o tom dozvědět. Rodičům by to měli říci všechny holky, kterých se to týká, stejně tak i vaší třídní, výchovné poradkyni a řediteli, máte-li na škole psychologa/psycholožku, můžete začít u něj/ní.
  Rozhodně by ve škole měly ihned ze všeho vyvodit důsledky a začít dalším možným útokům předcházet. V první řadě by na dívčí toalety vůbec neměli mít kluci přístup. To, že se obáváš chodit domů sama, je smutné, ale je to docela na místě a vůbec se Ti nedivím. Je třeba, abyste se navzájem vyprovázely/i a do doby, než se všechno zklidní, bude třeba, aby rodiče spolu s učiteli a ředitelem školy vypracovali nějaký plán, jak vás ochránit nejen ve škole, ale i cestou do ní a z ní. Došlo-li už k nějakému násilí, pak je třeba o všem uvědomit policii, stejně jako zřizovatele školy, což bývá místní radnice. Pochopitelně se můžete obrátit i na nás, Modrou linku, na kterémkoliv z našich kontaktů www.modralinka.cz. Přejeme Tobě i Tvým kamarádkám zklidnění atmosféry ve škole a brzké nalezení toho, kdo Vás ochrání. Modrá linka www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku, chtěla bych se ti svěřit s tím že mě ve škole šikanují. Svěřila sem se mamce i třídní učitelce ale nic nepomáhá. Kluci o mně říkají že jsem hnusná,tlustá,škaredá... Je mi to strašně líto. Jsem věřící a často se terčem jejich posměchu stává moje víra. Jeden kluk je na mě zvlášť zlý říkejme mu třeba 111. 111 Ve vyučování zvedne a ječí na mě že sem třeba Špekqeen. Učitelka to slyší ale nic s tím nedělá. Jsem ve třídě s jednou holkou s kterou sem byla kámoška už od dětství. Aspoň jsem si myslela že je moje kámoška...Nadává mi a někdy mě i bije. Já nikomu nic nedělám a snažím se být na všechny hodná. Ale všichni mi jen nadávají. Prosím Alíku poraď mi jak se jim mám bránit...Jsem teď v 5. třídě a chtěla bych jít na osmileté gymnázium. Hlavní důvod je asi šikana. Jestli se mi to nepovede tak asi přestoupím na jinou školu...Myslíš že mé rozhodnutí je správné ? předem díky za odpověd Nešťastná

  nešťastná (11), 10. prosince 2012

  Ahoj, jsem moc ráda, že jsi o tom, co se děje dokázala říct mamce a třídní učitelce. Píšeš, že nic nepomáhá. Říkám si, co podnikly Tvoje mamka a učitelka nebo co ti poradily. Změnilo se pak něco? Chování spolužáků, které popisuješ, je opravdu ošklivé. Nikdo nemá právo se k Tobě takhle chovat. Asi to je pro Tebe hodně náročné to zvládat. Pokud učitelka je přítomna takovému chování, neměla by to nechat jen tak být. Mrzí mě, že se Ti tohle děje. Přemýšlím, co Ti můžu poradit k tomu, jak se bránit. Říkám si, jestli jsi se zkusila vymezit a říct, že tohle ne. Nemusíš být na všechny ani hodná, ani zlá, prostě si jich nevšímat, ale zároveň se bránit, ohradit se. Nedokážu Ti slíbit, že to pomůže, ale můžeš to zkusit. Přestup na jinou školu může pomoci, zároveň nedokážu takto posoudit, zda to je správné. Říkám si, že bys o tom mohla opakovaně mluvit nejen s mamkou a třídní učitelkou, ale také například se školním psychologem/psycholožkou nebo někým v pedagogicko-psychologické poradně. Moc Ti držíme palce, ať se Tvoje situace brzy zlepší Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku. Je mi 11 a mám takový problém.. 2 kluci ze třídy mě Psychicky šikanujou.. Řekl jsem to rodičům, ale oni říkaly, že je mám ignorovat... Ale když je teda Ignoruju začne to pak fizickým Šikanováním co mám dělat :(... S pozdravem Lukas

  LukasMix, 7. prosince 2012

  Ahoj Lukáši, chtěla bych Tě pochválit, za to, že jsi celou věc nejprve probral s rodiči. Nikdo nemá právo druhého trápit. Člověk sám si totiž se šikanou málokdy poradí. I tak je ale třeba se proti ní vymezit a říct těm klukům, ať toho nechají a dají ti pokoj. Pokud se bude opakovat, je potřeba jít znovu za rodiči, nebo za třídní učitelkou, výchovnou poradkyní, paní ředitelkou ve škole. Neboj se to není žalování .Ta situace se určitě musí řešit. Kluci musí být citelně potrestáni tak, aby si něco takového už znovu nedovolili. Všichni by měli vědět, že takové věci se nedělají, že je to nefér, když jdou 2 na jednoho. Měli by se vžít do tvé situace, jak by jim asi bylo na tvém místě? Nikdo by neměl druhému dělat něco, co by si sám nepřál snášet od druhých. Je potřeba, aby s celou třídou promluvila vaše třídní/váš třídní obecně na téma šikana, ne jednou, ale opakovaně, zcela jasně je třeba takové jednání odsoudit a dát mu hranice. Tvůj případ pak řešit bokem ve spolupráci rodičů s učiteli a ředitelem/ředitelkou školy. Přeji Ti, aby se Tvá situace zklidnila, ať už máš ve škole pokoj na soustředění se na učební látku. Alíkova kamarádka Bája

  Šikana

  Ahoj alýku, nejde my moc pravopys tak mě omluv prosým. Ale přejdeme rovnou k věcy. Máme ve škole takoví dva spolužáki. Jmenujou se Vyktor a Honzýk. Ony jsou takoví zvláštný.. Vyktor bjehá za každé přýležitosti a druhí se nám vichloubá, že umý přýkladi, kterí počýtaj dospělácy. Řýkajý nám všem že jsme zaostalí a hloupý jak korito. V mynulém roce to bilo lepšý. To tu byl pan učytel hektor a ten jym vždicki dal za viučenou. Bohužel pan hektor odešel do důchodu. Teď je tu naše třýda na ně sama. Ale teď ta pany učytelka co máme je v tom podporuje! Vůbec netušýme co máme dělat, zkoušely jsme se jym vyrovnat, ale bohužel vyktor umý běhat richlostí světla, jak to honzýk řekl. Mám podezdřený Že to josu nějacý černokněŽnícy, jak jsem si přečetla v knýžce kterou jsem našla u babyčky na púdě. Prosým neřýkejte babyčce že jsem tam byla ona bi my dala přes zadnycy. Učyly jsme se co je to šykana a řekla bych že Honzýk a Vyktor to praktykujý. Prosým odpovězte richle. Nevým kolyk mi zbívá času.

  Leontýnka, 9 let, 9. prosince 2012

  Milá Leontýnko, šikana má více podob, a jednou z nich jsou i opakující se slovní urážky, výhrůžky, posměšné komentáře lidí z okolí na naši osobu. Platí tedy, že pokud Ti spolužáci opakovaně vyhrožují, dopouští se šikany. Je nutné, aby ses co nejdříve s celou situací svěřila někomu dospělému z Tvého okolí a požádala ho o pomoc. Promluvit si můžeš například s rodiči, školním psychologem, výchovným poradcem, s některou z učitelek na škole. Odkládání řešení šikany obvykle nic dobrého nepřinese, naopak, časem se může celá situace zhoršit. Pokud bys váhala nebo měla nějaké další otázky, můžeš zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a poradit se tam (kontakty najdeš v telefonním seznamu nebo na internetové adrese www.linkyduvery.cz). Černokněžníci to určitě nejsou, na to, abys tomu věřila, už jsi velká. Babičce nic neřeknu :-) Přeji Ti hodně štěstí. Alíkova kamarádka Bája