Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Šikana

Nazdar Alíku ve třídě je jeden ...(Blbec a něco horšího) A otravoval moji kámošku a teď otravuje aji mě.( Přes SMS) Otravuje s tím jeho páskem atd. Nejraději bych mu jednu nebo i víc vrazila. Co mu mám říct?

anonymka 10let, 7. května 2012

Ahojky, neříkej mu nic, vůbec NIC. Protože to fakt nemá smysl. Cokoliv mu řekneš, jen ho to nakopne, aby tě dál zlobil a otravoval. Vydrž, nevšímej si ho, dělej, že neexistuje. Přestane ho to bavit. Přeji trpělivost a neboj, to zvládneš :-) Zdraví Alík

Šikana

ahoj Alíku.Mám problém ve škole s kluky.Pomlouvají mě a říkají že smrdím.Už jsem jim řikala, že to je kouřem od cigaret.Měli kvůli tomu i ředitelskou důtku.Ale furt po mně nepřestali házet penály sešity a vše možné.Nevíš jak bych měla udělat , aby už mi nenadávali? :( Janie01

Janie01, 1. dubna 2012

Milá Janie, to je tedy hodně ošklivé, co si kluci dovolují! Rozhodně to nesmí pokračovat. Zajdi za svou třídní učitelkou. Řekni to doma. Zřejmě chlapcům nedošlo, jak moc ti to ubližuje. Asi nepochopili, jak správně se chovat. Dospěláci ti v této situaci pomohou. Je třeba, aby jsi vše ještě jednou řekla rodičům. Ti zajdou do školy a věc se začne řešit. Protože tohle je ošklivé chování. Takto začíná šikana a ta nesmí mít ve škole místo. Je třeba celou věc vyřešit. Není to žalování. Požádej o pomoc, jistě přijde. Posílám pusu a napiš, jak to dopadlo. Alík

Šikana

Milý alíku,ve škole mně šikanují, jedna holka od nás ze třídy a kluk z áčka,rodiče o tom ví, zítra to povím učiteli, ale co když to popřou a nedají pokoj? Co když jim dám přes hubu?(omlouvám se za hrubost) Prosím, odpověz rychle.

Něšťastná, 11 let, 5. Třída, 22. března 2012

Milá nešťastná, doufám, že vše dobře dopadlo. Rodiče a učitel jistě přišli na dobré řešení, jak s šikanou zatočit. Je moc dobře, že jsi celou věc pořešila s dospěláky. Ono je to skutečně nejrozumnější. Nikdo nemá právo ubližovat druhému. Nikdo nemá právo šikanovat druhé. Šikana je hnusná věc a je nutno s ní začít bojovat hned na počátku. Věřím, že bude vše v pohodě. Napiš, jak to dopadlo. Díky a pozdrav posílá Alík

Šikana

Mám ve škole šikanu. Ale teď chci říct něco jiného. Mám ve třídě jednu kamarádku a ta má asi henkiped nebo jak se to píše. A mě se nelíbí když s ní kamarádím, protože nemůžu ani bojovat se šikanou. Ji to nejde říct, když má takovou tu ňákou nemoc. A kdyby se mnou všichni kamarádili, tak by to bylo hrozné když jsem šikanu měla skoro už ve školce. A když dostanu španou známku tak se neudržím, a zasměju se. A taky nechápu proč se mnou nekamarádí jedna holka kterou znám od tří let. Tak na to mi snad nodpoví nikdo. Myslím že tohle bude řešit modrá linka.

Ahoj,
pozorně jsem si přečetla Tvůj dotaz a snažila se mu porozumět. Nejsem si přesto jistá, jaké "řešení" od nás čekáš. Z Tvého popisu Tvé situace vnímám, že přemýšlíš nad více věcmi, nepokládáš nám však žádnou otázku. Můžu Ti tedy napsat spíše obecně a bude na Tobě, co si z toho pro sebe vybereš.

Pokud ve škole zažíváš šikanu, je na místě obrátit se na dospělé osoby ve Tvém okolí. Na Tvé rodiče, prarodiče, na paní učitelku třídní, jinou učitelku, přímo na ředitele školy... Učitelé jsou zodpovědní za to, aby šikana na škole nebyla a proto by to měli řešit.

Nerozumím tomu, proč bys nemohla bojovat se šikanou, když má Tvoje kamarádka nějaký handicap. Napadá mě, že byste mohly bojovat spolu. Pokud by ses rozhodla, že by bylo lepší s ní nekamarádit, nemáš k tomu žádnou povinnost. Kamarádství je o dobrovolnosti.

Zasmání se jako reakce na neúspěch se u některých lidí opravdu objevuje, je dobré si to uvědomovat a postupně se to snažit ovládat. V ostatních lidech by to totiž mohlo vyvolávat rozporuplné reakce - mohli by si myslet, že se směješ, protože Ti to nevadí, či je Ti to jedno, nebo se jim vysmíváš...

Pokud se s Tebou někdo nekamarádí, je to jeho - její rozhodnutí. Jak jsem psala, kamarádství je dobrovolné, nikdo se k němu nutit nedá. Pokud chceš znát důvod, můžeš se té kamarádky na to zeptat. Jen ona ví, co se děje.

A samozřejmě by bylo dobré, kdybys všechno toto, o čem nám píšeš, mohla probrat s někým dospělým z Tvého okolí. Můžete o tom mluvit podrobněji, dovysvětlit si to, čemu třeba my nerozumíme, spolu hledat možné cesty řešení, nebo i jen ulevit si vypovídáním.
Přejeme Ti pěkné chvíle s kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Aldo.Potřebuji poradit.Ve škole mám dva kamarády,kteří jsou fajn.Ale drží pospolu ještě s jednou holkou a vlastně se všema klukama.Normálně se bavíme atd.Ale když někdy jeden z nich začne strašně otravovat.Pořád mluví sprostě,každýmu nadává,pořád ruší a mlátí lidi jen tak,chová se jako retardovanej.A když mu to řeknu tak hned jsou všichni kluci i ta holka proti mně.Mám úplně jednoduchej požadavek,chci třeba aby dal ruku z mé židle (houpe se na ní a kymácí s lavicí) a on mi hned začne nadávat a všichni jsou s ním pospolu,dělají si ze mně srandu,nadávají mi apod.Říkala jsem to učitelce a jí je to úplně jedno.Už nevím co mám dělat,normálně se bavíme a najednou jsou všichni proti mně,mlátí mě atd.A když jim to oplatím (protože se s nima nedá normálně mluvit) tak hned jdou žalovat učitelce a učitelka napíše poznámku mně,a je jí úplně jedno že oni si začali a mlátí mě pořád.Co mám dělat,už jsem vážně zoufalá.Je mi 12

Slušňačka, 12. března 2012

Ahoj Slušňačko,
nemáš to v té škole vůbec jednoduché. Děláš, co můžeš, umíš se ozvat, říct tomu klukovi, když se ti něco nelíbí, ale přesto se to obrací proti tobě, vlastně ani nevíš proč. Zkus se zeptat nějaké holky, která je na tvé straně, co ona si myslí o tom, co se mezi vámi děje. Víš, zajímalo by mne, jak to celé vidí někdo nestranný ze třídy, kdo vás všechny zná a zná a je si vědom i atmosféry ve třídě a mezi vámi.

Mrzí mne, že jsi neuspěla u učitelky, nevím, proč rozhodla tak, jak rozhodla. Možná věří těm druhým, protože jich je víc. Ovšem mlátit by tě nikdo neměl, proti tomu je opravdu třeba se vymezit. Když nestačí to, že se ozveš sama, podrží tě aspoň ti tví dva fajn kamarádi? Protože na to kamarádi jsou, aby, když jsme v úzkých, nám pomohli, jak nejlépe umí.

Ve svém e-mailu se nezmiňuješ o rodičích. Jsou za tebe a tvé zdraví odpovědní a měli by vědět, co ve škole prožíváš a čemu tam musíš čelit. Pokud ses jim ještě nesvěřila, učiň tak co nejdříve a nedej se, je třeba jim to opakovat tak dlouho, dokud nezajdou do školy za tvou učitelkou a ředitelem/ředitelkou, neproberou to s nimi a neuvedou na pravou míru.
Líbí se mně, že se nevzdáváš a hledáš pro sebe pomoc všemi dostupnými cestami. V tom ti držíme pěsti. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku.Chodím do 8 třídy a od 5 třídy mě šikanuje jedna holka od nás ze třídy.Na 1stupni jsme měli moc hodnou učitelku a ta s námi řešila každou maličkost.Na 2stupni jsme dostali novou třídní.Ta spolužačka mě začala šikanovat na druhém stupni ještě víc.Jednou se to i řešilo,ale ustalo to jen na týden.Pořád až do teď se to stupňuje a teprve teď jsem zjistila,že naše třídní se zná s jejími rodiči a tak stojí při ní.Řešilo se to i s šk. psycholožkou.Třídní si na mě zasedla,protože jsem si dovolila říct,že to všechno dělá ta holka.Zhoršuje mi známky,je na mě hnusná a všechno možné.Ale teď jsem se asi před 2týdny pohádala se spolužačkou a ona chtěla přejít,ale ne kvůli mě-nevím kvůli čemu.Ale už se zase bavíme.A tak dneska mi říkala,že když učitelka mluvila s ní a s její mamkou tak jí říkala,že lžu a podobné nesmysly jen proto,že jsem tenkrát řekla,že ty problémy dělá ve třídě ta holka.Chtěla jsem to řešit,ale nechci s ní.Jak zjistí,že jsem zase něco řekla tak to zase bude.Co mám dělat?

Milá Terko, stejně, jako jsi to napsala do naší poradny, tak to řekni doma. Rodiče by s tebou měli celou záležitost ve škole vyřešit. Klidně to řešte se zástupkyní ředitele, která má na starosti druhý stupeň (nebo se zástupcem). Šikana je věc, se kterou se MUSÍ bojovat. Nerad to slovo používám, ale tady nejde použít jiné. Pokud ti skutečně dívka ubližuje, pokud má na své straně třídní učitelku, je nutno s rodiči najít pomoc v jiném zástupci na škole. Protože ty jsi denně vystavena tlaku a denně chodíš do školy, kde se ti nelíbí. A to není normální. Rodiče ti jistě pomohou. Neboj se! Dej jim klidně přečíst svůj dotaz i mou odpověď. Společně to zvládnete. A prosííííím, napiš, jak to dopadlo. Hodně sil ti přeje Alík

Šikana

Ahojky Alíčku!Kluci mě pořád nadávají a ponižují!Čekají jen na příležitost kdy se mi něco nešťastně stane,pak to rozkecávají po třídě i možná škole.Nadávají mi i za to že maluju koně,nebo píšu o koních,co je tak špatného na koních?A na mě?Nic jsem jim neudělala!Sprostě si mě označili jako posměšný terč!A oni se mi vysmívají dál!Nepiště mi prosím ať se mám svěřit učitelce,nebo ať je ignoruju.Toto je vše zbytečné.Učitelka mi řekne:Ignoruj je.Nevšímej si jich.Jí se to snadno řekne,ale ikdyž ignoruju každé jejich slovo,ale vůbec to nepomáhá!Učitelka jen nečině přihlíží!!!Proč proboha?Nikdy jí nechápu!Někdy mě až moc slovně ublíží že běžím na záchod a tam brečím.Proč mám tak špatný život?Mámu nemám umřela mi v 5 letech,jako kdybych už bolesti neměla dost a oni mě pořád takhle ničí!!!Ani jsem mámu moc neznala a už mě opustila.Neví jak mi hodně ubližují!Klidně bych byla pro aby si mě nevšímali!Jen aby mě už nenadávali ...!Pomoc mi Alíčku si moje jediná naděje!

smutná anonymka 14 let, 2. března 2012

Ahoj,
opravdu je mně dost líto, že jsi smutná a že už je to téměř deset let, kdy jsi přišla jako úplně malá holka, o svou mámu. Nicméně v těch tvých školních svízelích, které se blíží šikaně, ti Alíček sám moc nepomůže. Může tě podpořit, ocenit tvou zálibu v koních, podpořit tě v tom, abys hledala někoho dospělého, kdo bude na tvé straně a pomůže ti.

Koně zcela jistě nejsou špatní, ba právě naopak. Vztahy v lidském životě bývají tím nejcennějším, co člověk má, (má poznámka se týká i vztahů se zvířaty), ještě také vědomosti a znalosti jsou velkým bohatstvím, které ti těžko někdo může vzít.

Koně jsou ušlechtilá, inteligentní zvířata, matně si vzpomínám na našeho prvního prezidenta, T.G. Masaryka, jak vznosně na svém koni, s kterým byl téměř srostlý, vypadal. Jezdil na koni denně, většina lidí ho poznala v jezdeckém úboru s bílou čepicí se štítkem. A takových vzorů by se našlo!

Ale zpátky k tvému problému. Kluci tě ponižují, vysmívají se ti a to opakovaně, jak dlouho, to neuvádíš. Ignorovat jsi je zkoušela, to nefunguje, učitelka u toho byla, a jen nečinně přihlížela. Ty zatím chodíš brečet na záchod. To, co uvádíš, je jistě smutné. Učitelé k vám ve škole mají nejblíž a jsou to oni, kteří by měli ruku v ruce s vámi pěstovat přátelské poměry a budovat dobrou atmosféru v rámci třídy a kolektivu. Měli by si samozřejmě bedlivě všímat toho, jak se žáci k sobě chovají.

Zejména, pokud se to odehrává ve škole, jak je tomu i v tvém případě. Je možné, že máš pravdu, že oni neví, ti kluci, jak moc ti ubližují, o tvých pocitech nic netuší. Zkoušela jsi je někdy vymezit, ochránit se, říct jim, že takto se k tobě nemají právo chovat? Je důležité jim dát najevo, že takto ne.

Pokud ale nenajdeš pomoc u jedné učitelky, je třeba hledat podporu u jiné, které bys mohla důvěřovat. Stejně tak by tvé pocity měli znát lidé, kteří tě vychovávají, nejspíš to bude tvůj otec, a nevím, kdo další. Jestli prarodiče, nebo má otec novou partnerku... Takže by ses měla svěřit, a to opakovaně, i doma. Proč si spolužáci někoho vyberou jako terč posměšných poznámek je někdy poznat na první pohled, jindy to prostě poznat nejde.

Máte-li na škole psychologa, zajdi i za ním, také můžeš zavolat k nám nebo využít Skype, kontakty najdeš na www.modralinka.cz. Tak můžeme probrat vše mnohem podrobněji a víc do hloubky, nežli takto na dálku po internetu. Volat můžeš i na Linku Bezpečí 116 111, také na DONA linku (www.donalinka.cz) nebo Bílý kruh bezpečí a poradit se i tam (www.bkb.cz).

Vůbec se nezmiňuješ o holkách ve třídě, nevím, zda mezi nimi máš své kamarádky, ale každopádně by ses mohla některé z nich, ke které máš nejblíž, zeptat na její názor, co si o tom myslí, jaký že je důvod, že tě kluci mají jako terč. I její názor ti může pomoci, zvenčí člověk někdy vidí věci jinak a s nadhledem, může si, na rozdíl od tebe, která jsi v tom ponořená, všimnout něčeho, co tebe by vůbec nenapadlo.
Přejeme ti ze srdce zklidnění situace ve škole. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj! Máme ve škole jednoho kluka, špatně se učí. Mě, moji kamarádku Máju a Dominiku šikanuje. Nadává nám, říká že jsme lesby, kombajny,... Neváhá to zařvat přes celou chodbu ve škole. Vždycky když kolem něj jdeme tak řekne či-čí. Učitelka se to snaží řešit, jenže on je nezvladatelný. Bojím se o Máju, protože je citlivá a už se kvůli tomu jednou rozbrečela ve škole. Co máme dělat? Bety_Jeane

Bety_Jeane, 27. února 2012

Ahoj Bety, je moc dobře, že se snažíte šikanu řešit s paní učitelkou. Pokud je chlapec nezvladatelný, měla by paní učitelka najít "prostředky", jak ho usměrnit. Rozhodně nedovol, aby na vás pokřikoval, aby vám nadával a dál vás zesměšňoval. Nenechte se vyprovokovat. Nereagujte na něj. Ale paní učitelce řekni, jak moc vám to ubližuje. Pokud to bude stále probíhat, požádej rodiče, aby zašli do školy a situaci řešili. Myslím si, že třídní učitelka už něco vymyslí. Přeji hodně síly, odvahy a hlavně trpělivosti. Protože boj s blbostí druhých je někdy hodně těžký. Pusu posílá Alík

Šikana

Ahoj, potřebuji poradit! Je mi 13 a dva kluci Vít s Jakubem .... mě schválně pomlouvaj za mými zády abych to schválně slyšela a řikaj o mě hnusné věci a mě to děsně vadí! Říkaj o mě že patřim do odpadu, že mám děsnej obličej a že bych potřebovala zničit a že nepatřim mezi lidi a že jsem stvoření a tak. Já už opravdu nevim jak dál! Mě se to vždycky hrozně dotkne a oni si nedaj pokoj. Prosím poradte co mám dělat vždyt já se takhle nemůžu přeci nechat buzerovat od nějakej bl***! mám to říct tátovi? ten by je srovnal! prosím poradte a já ráda a určitě použiji vaši radu. vy mi určitě poradíte skvěle. Ale prostě já už se od toho bl*** Víta a Jakuba nenechám buzerovat! když jim chci vynadat tak se mi pustěj slzy z očí tak proto jim radši nic neřikám. odepiště co nejdřív. já bych je klidně nahlásila i policii! děkuji

Ahoj Nefero,
rozumím tomu, že je Ti chování těch kluků nepříjemné. To by bylo nepříjemné každému. Je ale důležité, abys jim to dala najevo. Aby věděli, že Ti to vadí a že to nechceš. Nepíšeš, jestli jsou to kluci ze třídy nebo odjinud. Co pomáhá, je mít někoho, kdo je na Tvé straně. Máš nějaké kamarádky, se kterými o tom můžeš mluvit? Se kterými by ses domluvila, aby se Tě zastaly, když Tobě se v té chvíli nedaří se těm klukům postavit?

Někdy pomáhá, když člověk posměváčky prostě ignoruje, nevšímá si jich, nebo jim dá najevo, že ho jejich poznámky nemohou rozházet. To jde ale jen ve chvíli, kdy si opravdu dokážeš říct, že Ti za žádné trápení nestojí.

Další možností je svěřit se někomu dospělému, kdo Ti může pomoci. Pokud se to děje ve škole, můžeš jít za školní psycholožkou/psychologem, pokud na škole je, nebo za výchovnou poradkyní, či jakoukoli paní učitelkou, které věříš (nebo samozřejmě panem učitelem).

I rodiče, kteří mají za Tebe zodpovědnost, by měli vědět, co se Ti děje a jak se cítíš, když Tě Vít s Jakubem ponižují. Když bys na kluky nestačila sama se svými kamarády, je na dospělých, aby zasáhli tak, aby tato situace, která je pro Tebe už neúnosná, nepokračovala.
Ať se daří lépe Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku, modrá linko. Obracím se sem do poradny s problémem, který mě trápí. Jako každý ročník tak jede se třídou na hory. Jako mladší jsem byla na škole šikanovaná, ale vyřešilo se to. Přihlásila jsem se na ty hory, protože jsem si myslela že se vyřeší můj kolektiv, ale jak se ty hory více blíží, je mi nějak špatně, nic mě nebaví. Nevím, nechci asi být se spolužáky, nebo prostě nevím. Možná nechci od rodiny, bojím se s kým budu na pokoji. Prostě mě to trápí. Někdy kvůli tomu i brečím a nadávám si proč jsem se jenom přihlašovala. Nemůžeš mi nějak poradit? Nemám ani žádnou motivaci se tam těšit, a opravdu mě to trápí. :( Děkuji ti za odpověď

Fanta, 12 let, 13. ledna 2012

Ahoj Fanto,
je opravdu škoda, že nemáš motivaci se na hory těšit. Zkus si najít důvody pro těšení se na pobyt na horách. Motivaci nemusíš hledat sama, můžeš se o to pokusit s rodiči, nebo kamarádkou, spolužáky či někým jiným, kdo Tě zná a s kým je Ti dobře. Pokud se už dopředu obáváš, že něco nedopadne dobře a děláš si z toho hlavu, bude pro tebe těžší všímat si toho, co je fajn, tolik si to neužiješ. Člověk má žít a užívat si přítomné okamžiky a ne se toulat v budoucnosti a malovat si ji černě. Někdy se říká: Nestahuj kalhoty, když je brod ještě daleko.

Pokus se tedy pro to, aby pobyt na horách se školou byl pro Tebe přijatelnější, sama něco udělat. Zkus třeba zjistit, kdo bude s kým spát, kdo to bude určovat, zda učitelé nebo vy, zkuste se s holkama domluvit, abys měla alespoň nějakou jistotu. Nenadávej si zbytečně dopředu, že ses přihlašovala. Je docela dobře možné, že se vrátíš nadšená nebo alespoň spokojená. Když nic jiného, dozvíš se něco o sobě, (např. jak zvládáš odloučení od rodiny, z domácího prostředí), dozvíš se ale víc i o spolužácích a učitelích, protože na horách se mění podmínky a možnosti a každý se projeví i z jiných stránek než jenom ve škole.

Budete spolu nakonec každý den celých 24 hodin. V takových situacích se lidé víc poznají. Představ si, jaké by to bylo, kdybys nejela a po návratu by se spolužáci, kteří na horách byli, stále spolu bavili a smáli se věcem, kterým bys nerozuměla, které bys nechápala. Zkus si třeba sama nebo s někým dalším sednout a sepsat plusy a minusy pobytu na horách. I to Ti něco napoví.

Navíc je takový výjezd na hory dobrý pro Tvé zdraví, protože je to týden na zdravém vzduchu, s dostatkem pohybu venku a to se sčítá. Také se naučíš lyžovat, pokud už umíš, zdokonalíš se a budeš z toho mít radost. Kdyby se na horách dělo něco nepatřičného, jako šikana a podobně, od toho tam s vámi budou učitelé, abyste se na ně v takovém případě mohli obrátit s prosbou o podporu a řešení.
Přejeme Ti příjemný pobyt na horách s Tvými spolužáky. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alíku.Ve škole mě mlátí jeden kluk jménem Ondra Komárek.Ráda bych mu dala facku ale moc se ho bojím.Řekla sem to paní učitelce ale nic neříkala.Mamka tam zavolala a bude ho sledovat.Ale on u ní nic nedělá.Nevím jak to mám dokázat.Boule mi zmizela.Hezký nový rok přeje Lucka.Odpověď mi pošli poštou.Ahoj.

lucinkasandova, 30. prosince 2011

Milá Lucinko, rozhodně se nenech od nikoho mlátit. Paní učitelka by měla s třídou probrat téma šikany a také by se měla snažit, aby u vás ve třídě děti držely při sobě a vládla tam pohoda a přátelské vztahy. Jste přeci jenom taková "školní rodina". Takže tam násilí a zloba nemá místo. Řekni paní učitelce, že se ti to nelíbí a budeš ráda, když ti pomůže v řešení. Pokud ti bude příště Ondra ubližovat, zavolej si na pomoc kamarády. Lepší bude, když tvoji přátelé ze třídy s tebou vždy budou a Ondra tě nikde nepotká samotnou. Držím palečky, aby se vše dobře vyřešilo. A paní učitelka by měla pomáhat více! Dej jí klidně přečíst i mou odpověď. Do nového roku vše krásné přeje Alík

Šikana

Ahoj Alíku,děti mě o přestávce šikanují . Co mám dělat?moc děkuji

tomasekpernekr, 19. listopadu 2011

Ahoj Tomášku, pokud je tomu tak - rozhodně to řekni doma. Rodiče si promluví s tvou třídní učitelkou a ta nastolí pravidla a pořádek. Není to žalování! Upozorníš na šikanu, se kterou se musí rázně zatočit. Šikana do školy nepatří, nepatří NIKAM. Prosím, promluv si o všem s rodiči, ti už budou vědět, co udělat dál. Bude to tak opravdu nejlepší. Do školy máš chodit s radostí a těšit se. Šikana je hnusná věc a nesmí se o ní mlčet. Věřím, že sebereš odvahu, řekneš vše rodičům a ti se postarají, aby ti už nic nehrozilo. Posílám pusu Alík

Šikana

Ahoj všichni,pořád se mi posmívá jedna holka ze třídy řiká o mě sprosté básničky a říká že si hraju na dospělou vůbec nwm proč. Prosím poraďte mi! Děkuji.

Ahojky, první pravidlo na takové hlupáky zní - nevšímat si. Prostě dělej, jako bys dívku neslyšela a nereaguj na žádné její básničky, či provokativní věty. Ono jí to přejde! Pokud by tě ovšem urážela stále a před spolužáky, promluv si o tom se svou třídní učitelkou. To není žalování! Jen upozorníš na její špatné chování a paní učitelka ji už srovná :-) Držím palečky, abys byla ve škole spokojená a holčina se hodila do klidu. Přeji ti hezké podzimní dny. Alík

Šikana

Ve škole nás všechny šikanuje parta devíti dívek ve věku 12-15 let nosí do školy nože a vyhrožovaly mi, že jestli to řeknu, tak mě zabijou, navíc, jestli to řeknu, tak mě nikdo nepodpoří, jak se jich všichni bojí. Nevydržim tam takhle celý školní rok. Klidně nás zmlátěj do krve a pak nás dunutí říct, že jsme se mezi sebou porvali, kradou nám i věci, když už nekradou, tak alespoň ničí. Nutěj nás pít vodu ze záchodu. Topěj nás v umyvadle. Když vypijeme pití, co máme sebou, tak nám do toho načůraj a nutěj nás to pít. Zavazujou nám oči, kopaj do nás a ptaj se mě vždycky, od který to bylo. Oni do nás i bodaj špendlíky. Jedna z nich kouří a strká nám zapálený cigarety do zadku a různě nás všechny pálej všude jejím zapalovačem. Všechno co dělaj si natáčej na telefony. Několikrát jsem jim musel přinést do školy peníze od rodičů, nepřišli na to, ale stejně se všeho bojim. Ty holky pak choděj normálně venku a prováděj to samé i po škole. Já mam strach chodit ven i do školy.

Honzík 11 let, 14. září 2011

Ahoj Honzíku,
píšeš nám o dost znepokojujících věcech. To, co popisuješ, není v žádném případě v pořádku, naopak, nikdo si k druhému nesmí dovolovat takové věci. Šikana je vážná věc a je potřeba ji řešit, jinak si útočníci začnou myslet, že jejich chování je normální a budou v něm pokračovat dál a dál.

Nevím, co jsi už zkoušel. Na místě by určitě bylo říct o všem rodičům, učitelům ve škole, školní psycholožce (pokud ji máte), výchovné poradkyni. Učitelé by měli umět zacházet se šikanou tak, aby se útočníci nedozvěděli, kdo to na ně "práskl".

Taky by měli zajistit tvoje bezpečí ve škole i cestou domů. Škola nesmí být místem strachu. Vím, že je těžké postavit se tomu, co se děje, zvlášť, když je těch holek víc a jsou agresivní. Bohužel jinak, než že se to začne řešit, cesta k nápravě nevede. Zkus se zamyslet, komu ve svém okolí nejvíc věříš, a na toho se obrátit nejdřív. Spolu pak můžete přemýšlet o dalších krocích.
Držíme ti palce, ať se brzy můžeš ve škole cítít v bezpečí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Šikana

Ahoj, ve třídě je jeden kluk, hrozně se mi líbil, dokonce jsme spolu chodili, ale prostě se objevil jiný. Ještě k tomu mi hrozně nadával,žárlit a bral si na rande jednoho kluka, kterého nesnáším. Řekla jsem mu ,ať už mi dá pokoj, protože mi pořád posílal oplzlé SMS. Teď ve škole(chodí do stejné třídy) Mi prostě začal nadávat a šikanovat mě. Nadává mi strašně sprostě. Řekla jsem to třídnímu, ten si to s ním vyřídil ,ale je to ještě horší. Lije mi na hlavu šťávu nadává mi do ... apod. Je mi 13

Ahoj Lady,
samozřejmě máš ve svém věku právo si vybrat, s kým chceš chodit nebo kamarádit. Naprosto rozumím tvému rozhodnutí se s tím prvním klukem rozejít, to ostatně vyplývá z tvého psaní. Ten kluk tě ale dál šikanuje. Je proto dobře, že hledáš pro sebe pomoc, je fajn i to, že jsi o všem řekla třídnímu. Líbí se mně na tobě i to, že ses vůči němu dokázala i sama vymezit, řekla jsi mu přece jasně, ať ti dá pokoj.

Protože se to nelepší, dokonce se jeho nadávání a ponižování zhoršilo a stupňuje, tak ti nezbývá nic jiného, než zajít za třídním znovu a důrazně ho požádat o podporu a pomoc. O celé té záležitosti by měli být informováni i tví rodiče. Jsou za tebe zodpovědní a měli by vědět, co se ve škole děje, jaké máš pocity, jak se tam cítíš.

Ostatně takové chování a to, co teď zažíváš, může mít vliv i na tvé školní výsledky. Proto by asi bylo vhodné, kdyby si tvůj třídní na tebe a tvé rodiče mohl někdy udělat dost času tak, abyste celou situaci mohli v klidu probrat a ujasnit si další postup. Pokud to nepomůže, je nutné se obrátit na ředitele či školní inspekci, v krajním případě pak na policii.

Oplzlé SMS, i když jsou nechutné, by sis měla schovat, alespoň nějaké z nich, jako důkaz jeho chování, jedná se vlastně o takzvaný "stalking". Chování toho kluka je prostě třeba za každou cenu zabránit, je třeba zvolit takový postup, aby ten kluk pochopil, že takto se chovat nesmí. Šikanu není možné připustit a nechávat jí volný průběh.
Přejeme ti zklidnění situace a pěkné chvíle s tvými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz.

Šikana

Ahoj,mám jeden problém.Ve škole máme holku Annu a ona nás jakoby šikanuje.Otravuje celou třídu,všichni si na ní stěžujeme.Ona je jako postižená,pořád nám pleská před obličejem,otravuje,to se nedá popsat.Nemlátí nás,ani nám sprostě nenadává,ale říká jedné holce sirko a jmenuje se se syrové,mě říká duchu a jmenuju se duchečková,vždycky se furt směje,prostě hrozně otravuje,i když jí učitelka napomene tak to dělá znova,byla si i ztěžovat jedna maminka,ale pořád nic.I když dostane poznámku,dělá to znovu.Ale učitelka se jí zastává,mě třeba pleskne před obličejem a učitelka nic.Už jsme se o tom s ní hádáli,pořád jí říkáme ať toho nechá,ale je nepoučitelná.Teď s ní budeme ve třídě.A když jí třeba bouchnem,po tom co nás mlátí flaškou,tak nám hned dá učitelka poznámku.Ale i když si rodiče ztěžujou,nic.Už nevím co mám dělat,je to otravné!Co mám dělat????????Předem dík

Šmoulinka 12 let, 18. srpna 2011

Ahoj Šmoulinko, chápu, že s koncem prázdnin přemýšlíš nad školou a tím, jak se bude Anna chovat k tobě a spolužákům. Hned v počátku si dohodněte s třídní učitelkou nějaká pravidla. Jak se bude postupovat, když ve třídě bude někdo druhé lidi zlobit? Jak budete společně bojovat s šikanou? Jak máte hlásit, když někdo začne být na druhé zlý? Takto se paní učitelky můžeš zeptat hned první den. Když budou určená pravidla, je nutné je dodržovat. Pokud je Anna dodržovat nebude, je povinna zasáhnout třídní učitelka. Rodiče vše mohou řešit i s ředitelem školy. Na to jsou spolužáci prostě "malí páni". Přeji, aby se Anna o prázdninách změnila a do třídy nastoupila úplně normální holka :-) Zdraví Alík

Šikana

Dobrý den milá poradno,mám problémy se spolužákem.Protože jsem hodně citlivý,tak se někdy při hodinách rozbrečím.Spolužák mi nadává slovně,říká že jsem rozmazlenej fracek a nadává mi do blbců apod.Musím napsat,že takle zlobí POŘÁD. Omlouvám se že budou prázdniny a já vás ruším. Děkuji vám a přeji hezký den. pepik-p

Ahoj Pepíku, protože jsou už prázdniny, doufám, že jsi v pohodě a spolužáka nemusíš nyní řešit. Pokud by se v září vše opakovalo, rozhodně to řekni třídní učitelce. To není žalování! Takto upozorníš na hlupáka, který se neumí chovat a ubližuje druhým. Mohlo by vše přerůst v šikanu a ta rozhodně do školy nepatří. Požádej pak spolužáky, aby také řekli, jak to ve třídě probíhá. Nyní si ale užívej léta a na školu chvilku zapomeň. Přeji prima dny Alík

Šikana

Ahoj Alíku i Tamaro i Modrá Linko, prostě všichni co tu odpovídáte na dotazy :) Už jsem k vám nedávno psala a mám ještě jeden problém. Ve škole jsou 4 holky- Anna, Kristína ze Slovenska, Eliška, Michaela a oni mně nadávájí, schovávají věci, fotí mě, tahají mě za vlasy apod. Myslím že je to šikana. Řekla jsem to mamce, ve škole se to řešilo v ředitelně a říkali že je to Kyber Šikana a chvíli to přestalo i jsme se bavily a atd. Jenže tento týden to znovu začalo a já se i bojím chodit do školy a mamce jsem to taky řekla :( Prosím poraďte mi a s pozdravem Valuš

Ahoj Valuš,
děkujeme ti za pozdrav. To, co si k tobě ty čtyři holky dovolují opravdu vypadá jako šikana. Nikdo nemá právo druhého trápit, tahat ho za vlasy, nadávat mu, schovávat věci. Je moc dobře a chci to ocenit, že ses svěřila doma a že díky tomu se šikana řešila.

Člověk sám si totiž se šikanou málokdy poradí. I tak je ale třeba se proti ní vymezit a říct těm holkám, ať toho nechají a dají ti pokoj. Bohužel, když se to zopakovalo, nemůžeš udělat nic jiného, než jsi udělala poprvé, tedy se opět svěřit mámě - to už jsi udělala a ve škole by mělo začít nové šetření a hledání řešení.

Holky musí být citelně potrestány tak, aby si něco takového už znovu nedovolily. Všichni by měli vědět, že takové věci se nedělají, že je to nefér, když jdou 4 na jednoho. Měly by se vžít do tvé situace, jak by jim asi bylo na tvém místě? Nikdo by neměl druhému dělat něco, co by si sám nepřál snášet od druhých. Je potřeba, aby s celou třídou promluvila vaše třídní/váš třídní obecně na téma šikana, ne jednou, ale opakovaně, zcela jasně je třeba takové jednání odsoudit a dát mu hranice. tvůj případ pak řešit bokem ve spolupráci rodičů s učiteli a ředitelem/ředitelkou školy.
Přejeme Ti, aby se Tvá situace zklidnila, ať už máš ve škole pokoj na soustředění se na učební látku. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj Alík, do našej triedy prišlo nové dievča, ktoré sa stalo od začiatku stredom pozornosti. Je niečo ako "krľovná triedy" , každý sa zaujíma len o ňu. Ale to dievča mi robí zle. Ja ju neznášam, rpetoźe mi minule hodila kameň do hlavy, predtým ma hodila do blata a na desiatu mi vyliala mlieko :( robí mi zle no nik z triedy si to nevšíma. rodičom sa to bojím povedať , pretože som im to nepovedala vtedy a to je u nás už 3 mesiace :( predvčerom mi vzala 50 centov bez opýtania a ja som jej ich nedala. Takto ďalej nemožem, pretože mi stále robí zle a ja sa jej bojím. veľmi, źe keď to poviem nájde si ma a zbije. A učiteľka s tým ajtak nič neurobí len jej dá poznámku :( ale ona mi iste niečo urobí. Čo mám robiť? Mám 11 rokov.

111slavka111, 12. března 2011

Ahoj Slavko,
je dobré, abys věděla, že vaše nová spolužačka nemá právo se k Tobě takto bezdůvodně nehezky chovat a vyhrožovat Ti. Je to chování, které by nemělo být tolerované. Proto je na místě, dát jí přiměřeným způsobem najevo, že se chová nevhodně. A jak na to? Možností je několik.

Jednak jí Ty sama můžeš jasně říct, že Ti její chování vadí, a že si nepřeješ, aby se k Tobě takto chovala. Je však možné, že už jsi to zkoušela, nebo sama víš, že to nic nového nepřinese. V tom případě je nutné, abys i přes její výhrůžky, celou věc probrala co nejdříve s někým dospělým z Tvého okolí a požádala ho o pomoc.

Nemusí to být učitelka, ale například školní psycholog (nebo jakýkoliv jiný), výchovný poradce, nebo právě rodiče. Nevím, jaký spolu máte vztah, ale pokud je pro Tebe možné s někým z rodičů nebo s jiným členem rodiny mluvit o svých problémech, určitě to udělej. Ostych není v tomto případě na místě a odkládání řešení nic nevyřeší - ba právě naopak. Pokud bys stále váhala, můžeš také zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a poradit se tam.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Šikana

Ahoj.Jednou jsem mazala tabuli a kluk po ní začal čmárat,já mu řekla ať toho nechá tak mě ignoroval.Tak jsem šla za učitelkou a dala mu poznámku.A pak mi začal nadávat.Když bylo vízo nebo když mám jedničku tak vždycky křičí BŮŮ.Další dotaz:Ve škole si mě učitelka vůbec nevšímá.Jeden kluk mě o hodině mlátí,já řeknu au a ona mi vynadá že mám být zticha a že mě mlátí si vůbec nevšimne.Naschvál mi dává špatné známky a vymýšlí si chyby,mám něco dobře napsaný a ona mi to dá jako chybu.Rozpije se mi písmo a dá mi to jako chybu,i když je to vidět.Holka provokuje celou třídu a mě nadává ať jí nechám být.Je to hrozný.Já zívnu a ona mi chce dát poznámku.A sedím vedle holky se kterou se nesnesu,nadává mi sprostě.Praští mě a bere mi věci.Někdy jí mám chuť pořádně zmlátila.Mám pořád kruhy pod očima i když spím 12 hodin.Teď se mnou nikdo nekamarádí,i na kroužcích.Hodně mi to vadí,nemůžu si s někým o něčem promluvit,jsem hodně citlivá.Všichni se o přestávce s někým baví a já sedím v lavici.Děkuju

Mon,11 let holka, 13. února 2011

Moni, myslím, že bys celou situaci měla probrat s mamkou. Potřebuješ pomoc někoho dospělého a maminka je nejbližší.... bez pomoci dospělého celou situaci nevyřešíš. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko