Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj Alíku. Psala jsem ti když mě šikanování 2 kluci. To se vyřešilo a už mi nic nedělají. Ale teď to začalo znova. Mám jednu kamarádku N. A ona mě vždycky bránila atd, jenomže často není ve škole. No a právě ty holky co mě sikanují jsou její nejlepší kámošky. Kďyž je ve škole tak jsou na mě hodný ( hrají to ), ale když tam není tak mě šikanující ... Nejdřív to šlo třeba mi nadávali. Ale teď když jdeme na tělocvik ( jsem s nimi v šatně) tak na mě nadávali ať zavřu a jak jsme seděli na lavičce tak do mě vždycky strčili a strašně se tomu smáli. A pak když jsme se šli po TV prevliknout tak jedna čekala u dveří pak je zavřela a držela je až všichni odešli. Nebo mi šlapou na nohy, smějouvse mi. Kopu mě. Bojím se chodit do školy.Chci na jinou ale mamka mi to nechce dovolit mám tu asistentkou a že by na mě jinde nebyli tak hodný ( nejsou třídní mě nemá ráda) a ty holky jsou takový ty vzorny, všechno udělají co učitelky řeknou a dobře se učí. Takže by ti nikoho nenapadlo. Děkuji za odpověď.Max

  Nikdo - Max, 11. prosince 2015

  Ahoj Max,

  je moc dobře, že se znovu ozýváš, když se problémy se šikanou vrátily. A je potřeba to určitě řešit. Nevím přesně, co zafungovalo minule s těmi kluky, ale je možné to zopakovat. Pokud Tě nyní trápí holky, můžeš poprosit kamarádku N., aby Tě podpořila třeba i z domu ? může jim napsat nebo zavolat. Možná by Ti mohla pomoci i Tvoje asistentka a i když si s třídní nerozumíš, měla by to vědět i ona, je její povinností podobné věci řešit. Právě proto, že nejsou na první pohled znát. Pomoci Ti může i maminka, která by mohla zajít do školy a vše řešit s učiteli nebo i výchovným poradcem. Důležité je vědět, že je potřeba se svěřit někomu dalšímu, aby Ti se vším mohl pomoci.

  Přejeme Ti, aby se vše vyřešilo co nejdříve. 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku a Alíkovo kamarádi,
  mám kamarádky které jsou už od dnešního rána objetí kiber šikany a já jim chci pomoct ale nevím jak a ony to nechtějí říct dospělému. To všechno se odehrává přes zprávy.Píše ten nebo ta co je šikanuje že jsou všechno možné. Když mi poslaly číslo toho kdo je šikanuje a já jsem nato číslo psala a volala ale neexistuje. Tak nevím jak jim můžu pomoct. Děkuji předem za odpověď Terka 13 let

  Ahoj Terko,
  je moc fajn, že mají Tvoje kamarádky někoho, komu není lhostejné, co se jim děje. Píšeš, že jsou Tvé kamarádky obětí kyberšikany, nepíšeš však nic konkrétního o tom, jak to probíhá, a co je jejím obsahem. Obecně však lze říci, že ten, co kyberšikanu provádí, se snaží své oběti zastrašit a vzbudit v nich dojem toho, že je opravdu vše možné. I tento způsob vydírání je však možné zastavit. Je však opravdu třeba říci, že je dobré na to nebýt sám. To se týká také tvých kamarádek - je těžké, se bránit něčemu, nad čím sami nemáme kontrolu. Dospělá osoba, ať už je to kdokoli (někdo komu důvěřují), jim může pomoci celou situaci vyřešit. I když možná nebude příliš příjemné se někomu svěřit, může to pomoci předejít něčemu, co by mohlo nastat, pokud by se situaci pokoušely řešit samy. Je možné se také svěřit na e-mailové adrese: pomoc@linkabezpeci.cz nebo zkusit chat na chat.linkabezpeci.cz, veškerý kontakt tam je anonymní. Je možné také volat na linku bezpečí 116 111.

  V případě výhružných zpráv je možné se řídit obecnými pravidly, která by mohla zajistit bezpečí a možná ukončení kyberšikany. Na zprávy neodpovídat, nereagovat, pokud je to možné, tak ukládat pro další využití jako důkazů, blokovat toho, kdo zprávy píše. Další způsoby jak takovým situacím předejít, můžete najít na webových stránkách: http://www.bezpecnyinternet.cz/deti/.

  Přejeme vám všem krásné společně strávené kamarádské chvíle s už žádné trápení s kyberšikanou.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku, mám problémy se slovní šikanou ve škole i mimo ní ... začalo to tím že se do mě zamiloval kluk říkejme mu třeba Kuba já ho nemilovala ale ze soucitu sem s ním začala chodit ale zanedlouho jsme se rozešli.
  Kluci mě začali šikanovat otázkou , tak co kuba ? začal s tím jeden kluk ze druhé třídy(jsme 7.A a 7.B) a když sem mu řekla že se mi to nelíbí připojil k tomu celou třídu a okolí. jelikož sem měla kousek od kuby skřínku vždy když jsme se tam měli jít všichni olíknout začali mi pokladat ty otázky a smát se mi pak si stoupli před skřínku a začali se smát řekla jsem to ředitelce dostala novou skřínku ale začalo to nanovo s jinými lidmi tentokrát s jinou trapnou otázkou nejvíc jí říka a provokuje me jeden kluk z osmičky kámoška ho miluje a furt jestli mu něco uděláš ses mrtva atd.Furt oni sou chudáci a já ta špatná. už se i o přestávkách zamykám na záchodě..a taky mě stve že mě všichni pomlouvají a nosi to do třídy třída jim to věří a nebaví se se mnou. Prosím poradíš mi :(

  Kačka 13 let, 9. května 2015

  Ahoj Kačko,

  nedivím se, že Ti vadí posměvačné řeči a hloupé poznámky od Tvých spolužáků. Těžko říct, proč to dělají, co je na tom baví. Možná Tvá reakce, možná si jen potřebují někoho vybrat k "pobavení". Ignorace, ohrazení se, že se Ti to nelíbí a taky svěření se dospělým ve škole, to všechno jsou postupy, které jsou naprosto v pořádku. Někdy je důležité vytrvat, než ostatní změní své chování, a třeba i opakovaně si stát za svým a obracet se na učitele, nebo na ty rozumné spolužáky ve třídě. Můžeš taky zkusit celou situaci probrat se školní psycholožkou, výchovnou poradkyní nebo nějakou sympatickou učitelkou. Samozřejmě taky s rodiči (či někým dalším z rodiny), pokud máte dobrý vztah a mohli by Ti porozumět. Spolu s dospělými můžete také vymýšlet konkrétní odpovědi na provokativní otázky a poznámky lidí ve škole.

  Držíme Ti palce, ať se situace ve škole brzy uklidní,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku mám takoví problém byl jsem já a moje přítelkyně šikanováni a já už to nevydržel a tomu klukovi jsem dal přes hubu ale trochu jsem to přehnal. Ten kluk skončil v nemocnici se zalomenymi žebry a malým otřesem mozku mám z toho výčitky nevím co mám dělat nechtěl jsem ho takhle zmlátil. Prosím odepis co nejdříve je mi 14 let

  Kuřivoj, 3. dubna 2015

  Ahoj,
  z toho, co píšeš, to vypadá, že Tvá obrana proti šikaně byla poněkud ráznější, než sis původně představoval. Možná ses chtěl zastat sám sebe a i své přítelkyně a neodhadls tu správnou míru, která by stačila. Celá ta událost pro Tebe může být cenným poučením, velkým kusem sebepoznání. Říkám si, že by bylo dobré, kdybys to podrobněji probral s někým dospělým - co se konkrétně dělo, co dělal ten kluk, jak jsi na to reagoval Ty, co by se dalo udělat jinak. A taky spolu můžete popřemýšlet, zda a jak se tomu klukovi omluvit. Někdy se mezi dvěma lidmi, kteří mají spor, dělají schůzky s pomocí tzv. mediátora - osoby, která dokáže zprostředkovat domluvu obou stran, náhled obou zúčastněných na to, co se stalo. Určitě není v pořádku někoho šikanovat, nepřiměřeně někoho zbít také ne. Ideální by bylo, kdyby toto obě strany uznaly. Mediátoři fungují pod Probační a mediační službou, tuto roli prostředníka může na sebe vzít i zkušený školní psycholog, výchovný poradce, učitel... Prvním Tvým krokem může být např. rozhovor s takovým zkušenějším člověkem, kde si můžeš ujasnit své myšlenky a pocity a zvážit, co a jak dál.
  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém. Ono se to ani tak netýká mě jako mojí kamarádky. Všechno to začalo ve 3.třídě. Jeden kluk jí začal nadávat, mlátit jí. Začalo to shazováním penálu, házením věcí do koše, převracením lavice, a teď udělá třeba i to, že jí shodí ze židle, začne jí mlátit. Na tělocviku kámoška třeba sedí na lavičce a ten kluk si tam sedne, odkopne jí a řekne ať táhne do p*. Kamarádka je od té doby co jí to začal dělat mnohem tišší. Nejdřív se bránila, třeba se s ním i rvala, ale teď už jenom sedí, nebo si pro to dojde sama. Už s námi nechodí ven, vlastně jsem jí neviděla nikdy venku vůbec. Skoro se nesměje - nevím jestli je to tím...Teď jí začal šikanovat i další jeden kluk a ostatní jim pomáhají, shodí ji a začnou do ní mlátit. Zastávám se jí, říkala jsem to rodičům i učitelce ti jim napsali poznámky a její rodiče to vůbec nezajímá prý si to dělají všichni.nebo si sedne na její místo ona tam stojí a už ani nic nedělá, jenom tam stojí a rozklepaná si sedne. co mám dělat? dík

  Any (13), 25. března 2015

  Ahoj Any,
  z toho, co píšeš, mě vůbec není lehko, při představě, co ta dívka asi zažívá. Chování toho kluka je naprosto nepřípustné a divím se, že to ostatní dospělí  - její rodiče a učitelky - vůbec neřeší. Pokud šikanování zašlo až tak daleko, že Tvou kamarádku mlátí, je naprosto nutné, aby se do záležitosti vložili učitelé ze školy a takovému chování učinili přítrž. To, co pro kamarádku můžeš udělat, tak je podpořit ji, aby s tím nezůstávala sama a opět se obrátila na učitele, na školní/ho psycholožku/psychologa, výchovného poradce, nebo i ředitele. Nebo i znovu na rodiče nebo kohokoliv jiného dospělého z rodiny, kdo by ji mohl podpořit. Můžeš ji taky třeba doprovodit, povzbudit, když za někým půjde. I to, že o tom řekneš Ty nebo další lidi ze třídy, má smysl - bude vidět, že situaci negativně vnímají i další žáci ve třídě a že je nutné se jí zabývat. Můžeš dát kamarádce také čísla na linky důvěry, kde se může svěřit anonymně (např. nonstop zdarma je Linka bezpečí - 116 111, kontakty na nás jsou na www.modralinka.cz). Velmi důležité pro kamarádku může být i to, že Ty a další lidi se k ní chováte normálně a hezky a stojíte při ní, bavíte se s ní, postavíte se na její stranu.
  Každopádně moc přejeme, aby šikanování Tvé kamarádky brzy přestalo,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj modrá linko,ve škole šikanují jednu kámošku. A já vím že tím trpí. Nevím jak jí mám pomoct. Učitelka to sice řešila, ale ten kluk ji šikanujie pořád a neustále. On prostě ne a ne přestat. Většina lidí je proti těm agresorům, ale pár lidí je s nima. Ona je ale ta holka tichá a o pomoc si neřekne. Oni ji už šikanují tak že ji vydírají a nutí aby jim byla za "služku" a z té šikany se ji zhoršilo učení. Prosím poraďte a prosím zachovejte anonymytu. - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  je mi moc líto, že Tvoje kamarádka zažívá ve škole takovou šikanu, jako popisuješ. Je potřeba to celé hned zastavit, tedy co nejdříve to ohlásit dospělým, kteří jsou za situaci zodpovědní. To je třídní učitelka nebo jiný učitel ve škole a především rodiče Tvé kamarádky. Píšeš, že učitelka už to řešila. Je tedy větší pravděpodobnost, že pokud se situace opakuje, bude ten kluk přísněji potrestán a nebude taková potíž s důkazy, když už se jednou prokázalo, že jí ubližuje. Ze zkušenosti víme, že někdy je potřeba, aby rodiče šli do školy opakovaně a důrazně žádali nápravu situace. Tvoje kamarádka by neměla zůstat bez pomoci dospělých. Můžeš to být také Ty nebo kdokoli ze spolužáků, kdo situaci ohlásí (třeba i anonymně, například dopisem do schránky důvěry, jestli ji máte) a označí ji za vážnou. Pokud to kamarádka nechce říci rodičům, může jim to někdo říct, napsat nebo zavolat. Jsou to rodiče, kdo má za kamarádku zodpovědnost a měli by se aktivně podílet na řešení situace. Také Tvoje opora je pro ni jistě velmi důležitá. Také může pomoci rozhovor s linkou důvěry, zdarma například s námi přes Skype (modralinka) nebo s Linkou bezpečí 116 111.

  Někdy mají mladí lidé strach, aby nedošlo ke zhoršení situace. My však máme tu zkušenost, že teprve opravdové řešení šikany dá agresorům jasně najevo, že se oběť bude bránit, že jim to neprojde bez trestu.

  Přejeme brzké vyřešení situace,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj, mám jednu takovou otázku, již asi 5 let nosím brýle, což není takový problém,protože mám kontaktní čočky,ale teď mi k tomu přibyli i rovnátka a vypadám opravdu jako "šprt", jelikož sem stylově něco mezi Punkerem a Emařem ve škole mě šikanují, ale teď je to horší, rovnátka mi zkazily život.. Proto se chci zeptat: Jak se těmto nadávkám/posměškům vyhnout? Děkuji moc za odpověď, Annie - otázka upravena poradcem

  Annie 16let, 2. března 2015

  Dobrý den, Annie,

  je Vám 16 let, a proto Vám budu v odpovědi vykat. Věřím, že Vás posměšky ve škole trápí a ráda bych Vám napsala, že opravdu nikdo nemá právo Vás urážet či Vás jiným způsobem šikanovat. Řada mladých lidí nosí rovnátka, napadá mě, že mohou být i takovým módním doplňkem; pokud máte pocit, že vypadáte jako "šprt" , možná by stálo za to najít si vhodné oblečení, vytvořit si (třeba i s pomocí jiné osoby) svůj osobitý styl. Navíc jsou rovnátka na dobu přechodnou, odměnou Vám bude hezký úsměv, i když věřím, že Vám teď vadí. Na posměšky spolužáků je možné odpovídat "údernými", dopředu připravenými odpověďmi, dát jim rázně najevo, že se nedáte a jste schopná a ochotná se bránit. Někdy však i tento odvážný postoj nepomůže, a pak je na místě svěřit se někomu dalšímu a požádat jej o pomoc. Může se jednat jak o někoho ve škole - oblíbeného učitele/učitelku, školního psychologa/psycholožku apod., tak o někoho doma (rodiče, prarodiče). Právě tito blízcí lidé by Vám měli pomoci situaci řešit. Vše probrat více do hloubky můžete také na kterékoliv lince důvěry (seznam je na našich stránkách), zdarma pak funguje linka bezpečí. tel. 116 111. Další informace o šikaně a příběhy jiných lidí najdete například tady: http://www.sikana.org/.

  Držíme pěsti,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj modrá linko prosím poradte mi, ve škole zažívám šikanu co mi ztrpčuje život, Ještě mně napadá že bych se začal sebepoškozovat. Pro mně je to psychicky těžké.
  Je to slovní šikana ale i tak to stačí. Pokud mi poradíte budu vám moc vděčný.

  Ahoj,

  pokud zažíváš šikanu, je potřeba začít situaci řešit. Sebepoškozování žádné zlepšení nepřinese. Jen Ti přidělá další starosti. A troufám si říct, že když už Ti agresoři ubližují psychicky, není fér, abys jim dělal službu tím, že si budeš ubližovat i fyzicky. A jak se dá šikana řešit? Už jsme to tu psali mnohokrát: je potřeba vyhledat spojence. Mohou to být spolužáci, se kterými kamarádíš. Když to nepomůže, nebo se za Tebe nikdo postavit nemůže, je potřeba to říct někomu dospělému. Máme zkušenost, že když se šikana odhalí a pojmenuje, tak se věci změní. Pro většinu normálně citlivých dětí je nepříjemné, když zjistí, že to, co dělají, není sranda na něčí úkor, ale opravdové ubližování, kterému se říká šikana a druhému přinášejí bolest a trápení. Máš někoho, za kým bys s tím mohl zajít? Kdo Tě vyslechne a podpoří? Kdo může zajít do školy a začít situaci řešit? Myslím především na Tvé rodiče, ale může to být i někdo jiný z rodiny, komu důvěřuješ, může to být také oblíbená učitelka nebo školní psycholog. Pokud by sis to chtěl ještě rozmyslet a rozhodnout se, můžeš třeba zavolat na linku důvěry. Zdarma k nám přes Skype (skypename: modralinka) nebo na  Linku bezpečí (116 111).

  Přejeme, ať je brzy lépe,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj alíku a modrá linko,ve škole zažívám šikanu, sice
  ''jenom'' slovní ale stačí mi to. Mám se poprat nebo to
  říct třeba rodičům učitelce nebo komu? poradíš mi prosím?

  nikdo to není, 15. ledna 2015

  Ahoj,

  šikana, byť i slovní, dokáže člověka potrápit. Není snadné snášet útoky od druhých. určitě je na místě se proti takovému chování druhých ohradit - proti slovům mohou pomoci zase slova - a to dobře mířená, rázná, sebevědomá. Možná se tak v dané situaci necítíš, ale můžeš to zkusit "zahrát" - třeba si doma natrénovat nějaké odpovědi na urážky, a ty pak ve škole rázně pronést. Poradit se s někým dospělým je dobrý nápad, mohou Tě jednak podpořit, ale taky zasáhnout - např. učitelka může pracovat se třídou jinak, když ví, že někdo na někoho útočí, a snažit se svým přístupem chování žáků změnit. S rodiči můžete hledat postupy a slova, která mohou zabrat. Možná se chování Tvých spolužáků nezmění ze dne na den, věřím však, že postupnou snahou můžeš dojít k tomu, aby ses ve třídě brzy cítil lépe.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  zdravím,jsem holka 14,,,,,,jsem v osmičce od prvího ,stupně mě ve třídě šikanují,já osobně sem to ůče neřekla řkli to už několikjrát holky já ne,,dostali jen dutky,ukázalo se že to ještě neskončilo když mi někdo vzal tašku,,,,,,,,,,,jsem melancholik,nejsem kolektyvní,jsem tichá a mám asi nízký sebevědomí,když mám vystupovat před třídou tak mě neni slyšet a stydim se,ve třídě s nikym nekamárádim,opravdových přátel mám velmi málo dva kamáry a dvě kamarádky,dělá mi problém dělat něco ve družstevech-skkupinách,nevěřim si,podcenuju se,nechám si vše líbit,,,,,,,co bych s tim měla dělat????je to normální????mohu mít něakou psichyckou poruchu???

  --kobra56--, 12. ledna 2015

  Ahoj,

  z toho, jak se popisuješ, se zdá, že patříš mezi klidnější a uzavřenější typy lidí, kteří mají spíše svůj svět a neradi se ukazují. To není nic "nenormálního" nebo "porucha" - prostě někteří lidé jsou velmi aktivní, povídaví a všude jsou vidět, jiní jsou naopak tiší a neprojevují se (a mezi tím je samozřejmě spousta variant). V některých kulturách dokonce upřednostňují lidi, kteří jsou klidní a hloubaví.

  Je však pravdou, že někdy se člověk, který se neumí sám sebe zastat, může stát terčem lidí, kteří se z nějakého zvláštního důvodu baví ubližováním druhým. To, žes nám napsala, beru jako signál, že ses po těch letech rozhodla k řešení - opravdu si člověk nemusí nechat líbit vše, co se mu děje a může aktivně vzít svůj život do svých rukou. Takové odhodlání je první, důležitý krok. Dál si můžeš zkusit představit, jak by se k Tobě měli spolužáci chovat, abys byla spokojená, a pak vymýšlet, jak toho dosáhnout. Můžeš třeba pozorovat ostatní děti, které nejsou šikanovány, a sledovat, čím to je, jak se k ostatním chovají; můžeš si o tom taky popovídat s nějakým dospělým nebo rozumnými kamarády a sbírat tipy na chování, kterým se můžeš chránit; můžeš si také přečíst nějakou knížku o sebeprosazení, jednání s obtížnými lidmi, apod. Možností je také telefonát na linku důvěry, kde bys mohla anonymně a podrobněji probrat, co se Ti děje a co můžeš udělat.

  Je možné, že i v budoucnu budeš patřit mezi spíš tišší lidi, ale i takoví mohou mít ve svém okolí respekt a úctu.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Dobrý den, mého kamaráda šikanovali kvůli penězům, ale pan ředitel to nechtěl řešit. Maminka říká, že proto, že nechce připustit, že by v jeho škole byla šikana. Jenže se s tím pojí jeho čtyři zajímavé povahové vlastnosti:
  1. Dokáže být hodně vypočítavý, kdykoliv je mu to umožněno, aby byl schopný lidi zastrašit.
  2. Je hypochondr.
  3. Rád od věcí utíká.
  4. Je celkově divný, možná i psychicky nemocný.
  Nevím totiž, jestli mu nehrozí nějaké postihy. A navíc, šikana se vyskytuje v každé škole a pokud ji nebude řešit (právě v naší škole by se těch zlobivých grázlů našlo dost), bude jí ještě více než ted´. Vždyt´ můj kamarád bude od konce tohoto pololetí chodit na jinou školu (a toto je jeden z důvodů!). Panglaq

  Ahoj Panglaq,

  je mi líto, že musí Tvůj kamarád na jinou školu kvůli šikaně. Na toto téma jsi nám již psal a nemůžeme Ti bohužel napsat nic víc, než že je potřeba značného úsilí k tomu, aby se věci změnily. Souhlasím s Tebou, že přehlížení šikany celou věc jen zhoršuje a že by se to nemělo nechat být. Někdy k tomu pomůže nátlak rodičů a žáků, někdy Česká školní inspekce či dokonce vyšetřující policie. Pokud situace trápí více žáků, můžete zkusit udělat nějakou akci, ve které vyzvete otevřeně a veřejně ředitele k tomu, aby šikanu řešil. Pomoci vám můžou i rodiče, kterých se to týká nebo jim to není lhostejné.

  Přejeme, aby se dobrá věc podařila,
  Modrá linka.http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku, co dělat v případě: Jsem na brigádě (charita) a je tam kolega, kterej mě už delší dobu slovně obtěžuje (vulgarity nehodlám reprodukovat) a jelikož mám epilepsii tak se mi posmívá, že jsem postižená apod. štve proti mě lidi "nedávejte jí nic je postižená a navíc podvodnice" (jsem ten prodejce s kasičkou jak jich je x). a dokud to bylo jen takto tak ano šéf to ví, ale neřešila jsem to zas moc, ale už je problém ten že mě 2x nejen slovně, ale i fyzicky napdal (lámal mi prsty či do mě kopnula dal mi pěstí do zad) a máma to neví -- nemluvim s ní o ničem. A nevim co dělat, policajti --- pro ně je to málo vážný případ takže nepomůžou ale člověk je z toho na prášky, ... co mám dělat? šéf to ví ale je kolikrát až moc hodnej což je někdy nevýhoda, .... co mám dělat? Snažim se mu vyhýbat, ale on mě vždy najde, ... Tak jak se můžu bránit? Mlátit ho nechci na holku mám sice sílu ,ale i tak to nechci používat, ... nemám to ráda, ... Díky za radu(y). Korunka1479 - otázka upravena poradcem

  Korunka1479, 6. prosince 2014

  Dobrý den, Korunko,

  píšete, že jste na brigádě, předpokládám tedy, že je Vám už 15 let a budu Vám tedy vykat. Chování kolegy, které popisujete, mi přijde velmi v nepořádku. Je mi líto, že jste něčemu takovému vystavena. Zmínila jste několik možností, co by se dalo dělat - šéf, máma, policie - současně píšete, proč je nechcete vyzkoušet. Pro mě je fyzické napadání hranicí, kdy bych už vyzkoušela i nepříjemné možnosti. Pro Vás možná ne, pak je snad jako první potřeba stanovit si, kdy sáhnete k nějakým opatřením. Co pro Vás bude tou poslední kapkou, tou hranicí?

  Zdá se mi důležité, abyste o tom mluvila se šéfem. Už proto, že je zodpovědný za bezpečnost svých zaměstnanců i brigádníků. Měl by vědět, že začalo docházet i k fyzickému násilí a měl by tomu zabránit. Stejně tak by o tom měla vědět máma, která je za Vás do 18 let zodpovědná. Pokud by šéf situaci zvládl, pak by bylo na Vás se rozhodnout, zda to mámě řeknete, nebo ne. Nicméně pokud byste se nakonec rozhodla pro policii (která se zabývá i šikanou či třeba pronásledováním, Váš případ není "málo vážný"), musela by o tom máma vědět. Zkuste se o tom poradit s někým blízkým dospělým, komu důvěřujete. Také při rozhovoru s linkou důvěry byste si mohla ujasnit, jak v situaci chcete dále postupovat. Zdarma je například volání k nám přes Skype nebo Linka bezpečí (116 111).

  Přejeme Vám klidný předvánoční čas.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku a všichni co tu pomáháte, mám problem s tím že ve škole zažívám šikanu(všichni z té dané třídy se mi smějou že mám pravostranou moskovou obrnu)
  Co mám podle tebe dělat, jít za psycholožkou?
  Prosím poraďte rychle, další úterý tam nevidžím. - otázka upravena poradcem

  MrDragon, 13. března 2014

  Ahoj,

  je mi líto, že se Ti spolužáci ve třídě smějí kvůli něčemu, za co nemůžeš, není to správné. Každý má právo cítit se ve škole dobře, nikdo by se neměl druhému smát pro nějakou odlišnost. Většinou pomáhá bránit se, například tak, že na to nebudeš sám. Je někdo, kdo je ve třídě při Tobě? Někdo, kdo by se Tě zastal? Pokud ne, bylo by dobré co nejdřív se obrátit na někoho dospělého, třeba třídní učitelku nebo právě Tebou zmiňovanou psycholožku. Myslím, že právě školní psycholožka může opravdu pomoci - můžeš s ní probrat to, co se děje ve třídě, co prožíváš či jak se zachovat, když se Ti někdo posmívá nebo kdyby Tě ještě někdy chtěli spolužáci šikanovat. Psycholožka také může pomoci přímo ve třídě.

  Také Tvoji rodiče by měli vědět o tom, co se ve škole děje, že tam máš potíže a že bys potřeboval jejich ochranu a podporu. Rodiče jsou za Tebe zodpovědní a je i na nich, abys  byl ve škole v bezpečí.

  Přejeme Ti, aby se to ve škole brzy začalo řešit.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahojc Alíku,to jsem zase ja.Ta skupinka dotycnych prstala potom,co jsem to rekl rodicum a ucitelce.Ale vyskytl se dalsi problem.Vcera po mne jeden kluk kdyz jsem se oblekal hodil kridu a dnes me zase otravoval na telocviku jiny.Ja ted nevim jestli mam do toho dotycneho treba zitra strcit a nebo jestli to mam nekomu rict.

  - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  nepodepsal jsi se, tak přesně nevím, na co navazuješ.  Skupinka  nejspíš zkouší, jak to doopravdy s tou sebeobranou máš, jestli se necháš zastrašit nebo vyprovokovat. Kloním se spíše k tomu, abys to znovu někomu řekl. Když se s nimi budeš prát, mohou to použít proti Tobě. Navíc je běžné, že se situace nevyřeší napoprvé, takže učitelku to asi nijak nepřekvapí, když za ní znovu přijdeš. I Ty sám bys měl počítat s tím, že někdy to může trvat déle, než kluci, kteří Tě nějak napadají, zjistí, že se jim nevyplatí někomu ubližovat. K tomu je však potřeba i Tvojí spolupráce.

  Přejeme zdárné vyřešení situace,
  Modrá linka.http://www.modralinka.cz

  Šikana

  Ahoj Alíku,chtel jsem se zeptat,jestli kdyz me nekdo slovne a nekdy i fyzicky napada,jestli se s tim mam poprat sam nebo jestli to mam rict napr. pani ucitelce.

  Predem diky za odpoved - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  záleží na tom, v jaké míře to probíhá. Pokud se s tím zvládneš poprat sám, není asi potřeba do toho někoho dalšího zapojovat. Ale zrovna v této oblasti platí, že nejvíce obětí se nachází mezi osamělými jednotlivci a napadání se většinou zmenšuje tam, kde se za oběť postaví přátelé nebo blízcí. Říct to například paní učitelce je dobré z více důvodů. Jednak v ní můžeš získat podporu. Také ten, kdo Tě napadá, bude vědět, že nejsi žádná bezmocná oběť, že se budeš bránit. Dalším důvodem je, že paní učitelka bude mít přehled o tom, co se ve třídě děje, jak tam vztahy fungují a na koho má dát větší pozor, protože ubližuje ostatním. Proto Tě chci v tomto podpořit. Měl bys to také říct svým rodičům, jsou za Tebe zodpovědní a měli by vědět, co se ve škole děje.

  Přejeme Ti příjemné chvíle strávené ve škole.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz