Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Uvolnění ze školy

  Je legální nutit své děti zameškávat školu a jet s nimi na dovolenou? Můj táta chce se mnou na 3 týdny do Buharska a já tam hrozně nechci! Chci chodit do školy protože tam mám kamarády. Mohl bych klidně ty 3 týdny zůstat u prarodičů (Asi by jim to nevadilo) a jezdit do školy autobusem. Co mám dělat?

  kluk, 13 let, 6. září

  Ahoj,

  ptáš se nás, jestli je legální nutit své děti zameškávat školu a nutit je jezdit na dovolenou v době školy, a píšeš si o radu, co dělat, když Tvůj táta chce s Tebou jet na tři týdny do Bulharska, což Ty nechceš.
  Právní předpisy říkají, že rodič je povinen posílat své dítě do školy, ale blíže jeho docházku neupřesňují. Záleží tedy na domluvě s konkrétní školou, jestli je dítě ochotna uvolnit. Většinou se jedná o domluvu s třídním učitelem; pokud jde o uvolnění delší, pak i ředitelem školy. Pokud chceš chodit do školy, a nechceš jet s tátou na dovolenou, můžeš to říct třídnímu učiteli, nebo i prarodičům. K Tvému názoru by mělo být přihlédnuto, ale konečné slovo mají rodiče jako zákonní zástupci.
  Pokud je neshoda mezi dítětem a rodičem zásadní, může rozhodnout i Oddělení sociální právní ochrany dětí - OSPOD (podle místa bydliště dítěte), na které máš právo se obrátit.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  Chtěl bych se zeptat jak se stát učitelem 2. Stupně ZŠ a abych mohl učit předměty jako jsou: Zeměpis, Fyzika a Matematika.

  Rádbych se dozvěděl co nejvíce způsobů jak toho dosáhnout, abych měl na vybranou, Děkuji.

  S pozdravem Jakub.

  Ahoj Jakube,

  předpokladem pro učitelství je dosažení vysokoškolského vzdělání – obvykle je nejjednodušší cestou pedagogická fakulta, v případě, že chceš být učitelem na 2. stupni či střední škole a učit tyto specializované předměty, vybereš si obor Specializace v pedagogice se zaměření na tyto předměty.

  Další možností je vystudovat jakoukoli VŠ a pak si doplnit další vzdělání – tzv. pedagogické minimum. Nicméně pokud již nyní víš, že chceš být učitelem, pak je to zbytečně zdlouhavá cesta.

  Co se střední školy týče, zvol takovou, ze které se Ti půjde dobře na vysokou – např. gymnázium.

  Držím Ti při Tvé cestě palce, být učitelem je krásné povolání,

  Dominika

  Škola - učení

  Co dělat o volné hodině?

  Ahoj všichni,
  Tento rok budeme mít poprvé ve škole volné hodiny a já nevím co budu dělat třičtvrtě hodiny sama mimo školu. Se svojí třídou se nebavím. Chtěla bych se zeptat kam bych třeba mohla jít ve městě? Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj,
  každá škola má svá vlastní pravidla, ale obvykle je možné přinést písemný souhlas rodičů, že souhlasí s tím, aby žák o volné hodině opustil areál školy a rodiče za něj v tuto dobu přebírají odpovědnost. Zeptej se na to ještě svého třídního učitele a domluv se s rodiči, zda by s touto možností souhlasili.
  I přesto ale můžeš brát volnou hodinu i jako příležitost k tomu, abys zlepšila vztahy se svými spolužáky a třeba se s nimi začala bavit. Čas strávenými mimoškolními aktivitami je k tomu úplně ideální.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Maturita a VŠ

  Dobrý den, moc se omlouvám, že ruším. Měla bych 4 otázky. Moje odpovědi k dotazům může klidně počkat.

  1. Já budu ve školním roce 2028/2029 maturovat (vím, že na to mám dost času). A chtěla bych vědět z jakých předmětů musím nutně maturovat, když se chci stát právničkou a programátorkou.
  2. Kdybych odmaturovala mohla bych na 2 vysoké školy zároveň ?
  3. Co musím teď dělat, abych mohla zvýšit %, že odmaturuji ?
  4. Kdybych mohla jenom na jednu vysokou, tak na jakou bych měla jít ?

  Moc se omlouvám kdyby to byla ztráta vašeho času, já se totiž bojím, že neodmaturuji z toho co musím a na vysokou se nedostanu. Důvod proč se chci stát právničkou je, protože chci rovnost mezi všemi a taký fér. A důvod proč programátorkou je, že chci rozvíjet umělé inteligence a také bych chtěla jednou vytvářet antivirusy,...
  Moc se omlouvám za vyrušování a předem děkuji.

  holka, 13 let, 19. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o svou budoucnost a máš už představu o tom, co bys chtěla dělat. Na Tvé otázky Ti bohužel nemůžeme úplně odpovědět, protože toho víme příliš málo. Zkusím se k nim ale postupně vyjádřit.

  Jsou studenti, kteří studují dvě školy zároveň. Záleží na tom, jaké má člověk podmínky pro studium, zda se příliš nepřekrývají rozvrhy a tak podobně. To se můžeš rozhodnout právě, až se na ty školy dostaneš, zkusit to můžeš a uvidíš. V případě, že by ses musela rozhodnout pouze pro jednu, můžeš se na to dívat z více hledisek. Můžeš si vybrat tu, která Tě bude více bavit - což se může do té doby ještě proměnit. Nebo si můžeš zjistit, ze které školy budeš mít větší uplatnění, či třeba, kterou školu máš blíže svého bydliště. Je skutečně zatím docela brzy o tom přemýšlet takto dopředu a ve škole bude výchovná poradkyně (poradce), se kterou budeš moci své budoucí směřování i způsob, jak svého cíle dosáhnout, probrat.

  Co se týká předmětů, ze kterých bys měla maturovat, nevíme, na jakou střední školu se dostaneš a jaké předměty budeš mít na výběr. Obecně platí, že je dobré maturovat z takových předmětů, které potom budou i na té vysoké škole, kam budeš chtít jít. Opět Ti s tím v budoucnu může poradit právě výchovná poradkyně.

  A co už teď dělat, abys odmaturovala? Určitě se co nejlépe učit, možná se trochu zajímat o vše kolem sebe, vytvářet si všeobecný rozhled. Důležité ale potom bude, aby ses na střední škole učila průběžně a třeba se trochu více zajímala právě o ty předměty, ze kterých budeš maturovat.

  Přejeme Ti, aby se Ti Tvé plány splnily.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Chci na kadeřnici

  Ahoj Alíku❤️ Po prazdninach pujdu do 9 a v 8 jsem na druhe pol dostala dvojku z chovani protoze jsem byla za skolou a potom jsem jeste neco ukradla. Tedka se bojim ze me nevezmou nikam na stredni chci jit na kadernici ale mam i spatne známky (mela jsem 4 čtverky) a fakt se bojim ze me nevezmou nikam na skolu kvuli te dvojce. Mohl by jsi mi poradit co mam delat aby me vzali aspon na tu kadernici je to muj sen tam jit. Dekuji moc predem aliku

  holka, 13 let, 13. července

  Ahoj z Modré linky,

  ráda by ses dostala na učební obor kadeřnice, ale nevíš, jestli Tě tam vezmou s dvojkou z chování a čtyřkami na vysvědčení.

  Je moc dobře, že máš své sny, i to, že si uvědomuješ, že Ti v jejich plnění mohou bránit určité skutečnosti, jako je dvojka z chování a čtyřky na vysvědčení.

  Myslím si, že by každý měl dostat šanci jít za svým snem. Tady na Alíkovi ale nemáme informace, jestli by dvojka z chování a čtyřky na vysvědčení mohly být na překážku přijetí na obor kadeřnice. Zkus si najít konkrétní školu, na kterou bys chtěla, a podívej se na jejich webové stránky. Hledej „kritéria pro přijetí“ - uvidíš, zda se tam píše něco o prospěchu a známkách z chování. Také se můžeš podívat na počty uchazečů a počty přijatých v minulých letech, může to vypovědět něco o šancích, které máš - čím méně uchazečů se bude hlásit, tím větší šanci máš na přijetí.

  Do školy se také můžeš přímo zajít podívat, sama, nebo s rodiči, a zeptat se, jak to vidí přímo tam. Myslím si, že když uvidí Tvou snahu a zájem, může to určitým způsobem zvýšit šanci na přijetí. Můžeš také využít dne otevřených dveří. Poradit se můžeš i ve škole s poradcem pro výběr povolání.

  Před Tebou je ještě jedno pololetí, které může mít vliv na přijetí, můžeš jej tedy využít k zlepšení všech známek. Možná to nebude jednoduché, ale je to krok ke splnění snu.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj poradno.:-D
  Potřebuju velikou pomoc...
  Jsem v šesté třídě a mám samé jedničky, občas přiletí nějaká ta dvojka, ale né tak často. Loni jsem zkoušela přijímačky na osmileté gymnázium, ale nevzali mě.:-| Matika mi nejde moc do hlavy, nemám s ní nějaký velký problém, mám samé jedničky, ale přijde mi, že můžu být lepší. Jsem velmi talentovaná na jazyky, Anglicky umím výborně (B2-C1), Teď se sama učím němčinu a mluvím plynule ještě jedním cizím jazykem, který nechci zmiňovat. Český jazyk mi jde také dobře.

  No, o čem mluvím. Budu zase zkoušet přijímačky na gympl ze sedmé třídy, ale strašně se bojím, že se tam nedostanu. Taky se bojím, že v sedmé třídě tu matiku už zvládat nebudu...

  holka, 12 let, 11. června

  Milá pisatelko,

  ze Tvé zprávy cítím naléhavost a obavy. Přijímací zkoušky na střední školu takové pro mnoho dětí jsou - je to první „zkouška“, kterou si na poli vzdělávání musíme projít. Ráda bych Tě trochu uklidnila. U přijímaček jde opravdu o to splnit zadání testu, dobré známky na vysvědčení (které máš) Ti také výrazně pomohou - pokud to gymnázium má v kritériích přijímacího řízení. Je jasné, že první neúspěch v podobě nepřijetí Tě nyní přivádí do černých myšlenek. Zkus si ale místo toho, že se to nepovede, začít přemýšlet o tom, co se stane, když se to povede. Jak fajn to bude, až to budeš mít úspěšně za sebou :) Nalaď svou mysl pozitivně, je to těžké, ale pomáhá to. Když jsme ve velkém stresu, nic moc se nenaučíme. Už nyní děláš všechno, co je potřeba - víš, na jakou školu chceš jít, víš, jaké máš známky a snažíš se, aby byly co nejlepší, a také víš, co Ti jde a co Ti jde hůře. A asi i z toho se bude odvíjet to, že ve svém životě budeš třeba mnohem více pracovat s jazyky (a páni - znát v šesté třídě tři - to je skvělé a v životě Ti to spoustu věcí usnadní!) než s matematikou (tu ostatně nějak určitě zvládneš - i kdyby na gymnáziu „s odřenýma ušima“ a s doučováním, určitě to zvládneš - mluvím z vlastní zkušenosti :). Zasoustřeď se tak spíše na to, co Ti jde. Pak můžeš, pomalými krůčky, začít dělat kroky k tomu, abys v přijímačkách obstála. Podívej se třeba na cvičné testy, řekni někomu o pomoc s matematikou (svěř se rodičům, učitelům, společně určitě najdete řešení). Věřím, že to všechno dobře dopadne.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Škola - učení

  Některé předměty mi jdou, jiné ne

  Chtěl bych ze zeptat proč mi de matika a fyzika, ale z ostatních předmětů mám špatné známky, i když se na ně učím a z češtiny asi propadnu. Na matiku jsem se v životě neučil a mám čistou jedničku, ale třeba když se učím na český jazyk tak stejně dostanu 3., 4., nebo 5.

  Dominik, 13,9 let, 22. května

  Ahoj Dominiku,

  je fajn, že se snažíš přijít na to, proč Ti nejdou některé předměty ve škole a jiné ano. Neumím Ti říct konkrétní důvody, je ale zcela běžné, že na nějaké oblasti jsme nadaní a na jiné méně. Pokud bys s tím chtěl něco dělat, můžeš se s rodiči domluvit, jestli by Ti s učením předmětů, které Ti nejdou, pomohli, nebo Ti zařídili doučování. Je také důležité přijmout, že z těchto předmětů prostě budeš mít horší známky než z těch, které Ti jdou. Můžeš naši odpověď dát přečíst i rodičům. Neznamená to ale, že se do těch předmětů učit nebudeš, naopak, je potřeba se v nich snažit, abys měl v rámci možností co nejlepší výsledky a mohl se potom rozhodovat o tom, kam jít dále po základní škole, podle svých přání.

  Prima dny Ti přeje Modrá linka.

  Škola - učení

  Potíže s učitelkou

  Ahoj aliku, chtěl sem se zeptat sem fakt teď na tom hodně špatně s jednou učitelkou, chodíme na volitelný předmět konverzace z anglického jazyka, prezentace na každé jiné hodině mi jdou, ale když mám něco dělat u ní tak ne! Říkala že moje práce neodpovídá 9. Třídě, a že semnou furt má problémy a ostatní třeba o tom ani neví, prezentace se mi neposlala měl sem ji v konceptech, ptal sem se jí jestli se nemůžu přihlásit na sebe na emailu ale nenechala mě říkala že na to nemá čas a ostatní se přihlašovali. Nevím jestli něco dělám blbě nebo se mě snaží ztrapnit před třídou.

  kluk, 14 let, 17. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám, že jsi na tom špatně s jednou učitelkou, která Tě učí ve volitelném předmětu konverzace z anglického jazyka. Paní učitelka mluví o tom, že s Tebou má problémy, že Tvoje práce neodpovídá Tvé třídě, a Ty máš pocit, že k ostatním přistupuje jinak. Ptáš se, jestli něco děláš blbě, nebo se Tě paní učitelka snaží ztrapnit před třídou.

  Mrzí mě, že máš v anglické konverzaci takové potíže. Nedokážu odpovědět na to, jak to vnímá paní učitelka a jak to s Tebou má, a co je za tím, že se Ti v tomto předmětu nedaří. Napadá mě, že může docházet k takovému začarovanému kruhu: v hodinách se necítíš dobře, nedokážeš podat dobrý výkon, s učitelkou jsi tedy na tom stále víc špatně, což dále ovlivňuje to, jaký výkon podáváš.

  Chtělo by to tento začarovaný kruh „přetnout“ - udělat něco, aby už dál nepokračoval. To, co můžeš udělat Ty, je požádat paní učitelku o rozhovor, nejlépe někde v klidu, kde nebudou ostatní spolužáci. Říct jí, že Tě situace mrzí, že se snažíš, a že bys s ní rád dobře vycházel a měl šanci jí ukázat, co umíš. Pomoci Ti mohou například spolužáci - některý z nich může jít s Tebou a podpořit Tě. Samozřejmě se také můžeš obrátit na rodiče a požádat je, aby s učitelkou promluvili. Jak bys to udělal, je jenom na Tobě.

  Pokud dobře chápu, jsi v 9. třídě, za chvíli tedy opustíš základní školu, skončí tedy i Tvoje těžkosti v tomto předmětu. Říkám si, že ale ještě stojí za to se pokusit změnit to, co se nyní děje, abys neodcházel s pocitem křivdy. Je to ale opravdu jenom Tvoje věc, jestli to uděláš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Těžkosti s jedním předmětem

  Ahoj Alíku,
  nevím, proč to sem vlastně píšu, ale asi proto že nikdo mě nechápe. Od 4.třídy nám přibyl nový předmět - vlastivěda. Mám s ní velké problémy. Už jsem se paní učitelky ptala jestli by mě nemohla doučovat (doučuje ostatní předměty). Ona odpověděla že ne, že na tom není nic těžkého. Ale pro mě to těžké je. Nechápu význam třeba některých věcí a mamka, taťka (teta, kamarádi a blízký lidé) mi to neumí vysvětlit. Pro mě je to prostě těžké a to dávám pozor, šprtám se, zkouším různé procvičování probíraného učiva na internetu (wordwall, školákov, umíme to..) ale když nechápu význam některých pojmů (i když poslouchám při hodině a zkouším to hledat na internetu) tak to prostě nejde. Když jsem si udělala taháky tak sem měla test za 1. Ale přijde mi nesprávné takhle podvádět a už to nedělám ani to moc nemám v plánu. Ráda bych chodila na nějaké doučování ale rodina a všichni blízcí jsou proti. Mamka vždycky řekne: běž si číst z učebnice. Tam se ale nic nedozvím. Už nevím co dělat. Věčně musím dělat referáty abych si vylepšila známku. I tak se mi to většinou nepovede.
  Nemám žádnou otázku prostě jsem jen chtěla vám to říct, protože nikdo mě nechápe.

  problemacka, 8. května

  Ahoj z Modré linky,

  už delší dobu máš potíže s vlastivědou ve škole. Jsou Ti nesrozumitelné některé pojmy a významy, které paní učitelka používá. Ráda bys měla doučování, ale nesetkalo se to s pochopením.
  Máš pravdu v tom, že abychom se něco naučili, zapamatovali, musí nám to být první srozumitelné. Když nevíš, co některá slova znamenají, vůbec se Ti nedivím, že Ti ten předmět přijde těžký a dělá Ti starosti. Mrzí mě, že Tě v tom nikdo nechápe. Čtu z Tvé zprávy velkou snahu a hodně kroků, co už jsi udělala. Zkus si vzpomenout, co Ti posledně nejvíc pomohlo si látku alespoň o trochu lépe osvojit? Možná by to mohlo být vyhledávání na internetu přímo konkrétní významy, možná jiné učební aplikace anebo bavení se spolužáky, kteří Ti řeknou, jak to chápou oni, možná doptání paní učitelky po hodině, možná oslovení jiných dospělých v Tvém okolí (rodiče, prarodiče, teta/strejda, starší sourozenci a další). Když se učíme něco nového, nemusí to jít do hlavy hned, je to proces, kdy někdy bude fungovat něco lépe a někdy hůř. Přála bych Ti proto, abys na sebe nemusela tlačit, abys všechno hned věděla, ale dala si čas, i třeba za cenu toho, že nebudeš mít nejlepší známku.

  Klidné jarní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Když je učení moc

  Ahoj alíku a spol.
  Mám takový divný dotaz…..
  Poslední dobou mi přijde že se rodiče zajímají jenom a jenom o školu a o učení. Dobrý známky se snažím mít ale třeba když něco pokazím tak hned se musím zase učit,jenom a jenom učit…
  Delším se toho že mi to učení úplně zavalí hlavu a já nebudu moct nic dělat. S rodičema se o tom bavit nedá furt jenom říkaj že je to pro moje dobro atd. Dá se s tím něco udělat aby mi to nevnucovali když něco pokazím ???

  holka, 11 let, 28. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se Tví rodiče zajímají až moc o Tvé školní výsledky, hodně se učíš, až se bojíš, že Ti to „zavalí“ hlavu. Ptáš se, jak udělat, aby tolik neřešili to, když se Ti něco nepovede.
  Mrzí mě, že cítíš ze strany rodičů tlak na Tvé výkony, to může být dlouhodobě vyčerpávající. Říkám si, že je úplně normální, když se nám něco nepovede, něco pokazíme, a to platí i ve školních výsledcích. Můžeš dělat chyby, všichni je děláme. To, že jsou období, kdy se nám daří lépe a pak zase hůře, jsou normální, nejde vždy všechno zvládat stoprocentně. Nedivím se, že se děsíš toho, že Ti učení „zavalí hlavu“. Takové neustálé učení není ani efektivní ani zdravé, protože nejsi dostatečně odpočinutá. Zasloužíš si i moct „vypnout“, abys mohla nabrat nové síly. Nemusíš na sebe klást takové nároky. Ty sama dobře vnímáš, kde jsou Tvé limity, kde už je to pro Tebe příliš. Můžeš se sama o sebe zkusit lépe starat v tom, že si budeš dávat dostatečné pauzy, věnovat se svým koníčkům, kamarádům a věcem, co máš ráda, přicházet na jiné myšlenky.
  Stálo by taky za to vysvětlit rodičům Tvůj pohled na věc. Říct jim, že se nechceš školou tolik zabývat, stresovat, že jsou i další věci, kterým se chceš věnovat a potřebuješ, aby Ti na ně zbyla síla. To je úplně normální přání a neznamená to, že se to nějak odrazí negativně do Tvých školních výsledků, možná právě naopak. Neboj se o tom s nimi začít upřímně mluvit. Zasloužíš si, aby Tě uslyšeli. Můžeš jim dát přečíst i naše zprávy, pokud se Ti tak bude lépe začínat. Držíme palce, ať najdeš příjemný balanc mezi školou a volným časem.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak pomoct kamarádce s potížemi ve škole?

  Ahoj Alíku a všem ostatním, potřebuji se nechat poradit od starších lidí, kteří mě pochopí. Předem děkuji.

  Mám nejlepší kamarádku, budeme ji nazývat „Myška“. O Myšku mám velký strach a také obavy. Nerozumí většině věcem ve škole a má na to i potvrzené papíry. Co vím, tak chodila do PPP, neboli do Psychologické Pedagogické Poradny. Bohužel největší problém má největší potíže s učivem ohledně počítání, tudíž s Matematikou, Fyzikou a Chemií. Vychází ji na vysvědčení 3-4, takže se snažíme s tím něco společně dělat.

  Naše paní učitelka třídní nás má na Matematiku a je na nás velmi tvrdá. Přistupuje k nám jako k hloupým dětem a ne, jako k dospívajícím puberťákům. Jsme její první třída na druhém stupni, takže se ji moc nedivím, ale také ji to neomlouvá, jelikož nás má už 3 roky a pořád neví, jak se k nám správně chovat. A tady právě nastal ten problém. Vždycky když píšeme nějaké písemky, tak je hodnotí velmi přísně.

  Proto vždycky den před písemkou trávím čas s Myškou a doučuju ji. Doma má příklady vždycky všechny správně, ale ve škole je vystresovaná, a pak to pokazí. Paní učitelka o tom „doučování“ ví, takže když Myška pokazí písemku, tak se dá říct, že to schytám i já. Jak jsem říkal, Myška má na to potvrzené papíry, ale paní učitelka na to kašle a nerespektuje to. Neberu to Myšce za špatné, spíš mi to vadí ze strany paní učitelky. Paní učitelka se nedívá na to, co děláme správně, ale dívá se na chyby, které uděláme. Proto pak máme všichni z naší třídy horší známky, než obvykle.

  A pak přichází další problém, rodiče. Rodiče od Myšky mají vysokou a jsou velmi chytří. Taťka je aspoň empatický, takže Myšce řekne, ať se příště víc snaží a víc učí. Na druhou stranu její mamka je pravým opakem. Její mamka ji za každou špatnou známku vždycky seřve a zakáže plno věcí, například: mobilní telefon, chození ven s přáteli a podobně. Stejně jako paní učitelka se Myšky mamka dívá na chyby a ne na úspěchy. Navíc Myška má rozvedené rodiče, takže je každý týden někde jinde a to ji taky hodně stresuje. Ve škole není vůbec už svá a pořád je smutná. Vím, že to nemá doma ani ve škole moc jednoduché a proto mám strach. Dokonce jsem si všiml, že mamka od Myšky ji furt srovnává se mnou. Já mám totiž velice dobré známky. Tím jsem si tak uvědomil a začal jsem si všímat, že teta mě má radši než Myšku. Přijde mi to od její mamky sobecké! Hrozně mně to vadí a je mi to nepříjemné.

  Tak se chci zeptat. Je nějaká možnost, že by to mohlo něco vyřešit? Můžu pro to něco udělat? Může pro to Myška něco udělat? Jak mám paní učitelce vysvětlit, že to Myška nemá lehké tak, abych to nepokazil a neudělal Myšce další problémy?

  kluk, 14 let, 24. března

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuji, jakou máš o Myšku starost, snažíš se jí pomoci, doučuješ ji a zajímáš se i o to, jaká je její situace doma. To rozhodně není samozřejmost. Myslím, že jsi pro Myšku moc dobrý kamarád, o kterého se může opřít, a to samo o sobě není vůbec málo. Podle toho, co píšeš, to zní tak, že Myška má možná nějaké specifické potřeby v učení, které ale paní učitelka příliš nerespektuje. Přestože má Myška potvrzeno z PPP, že některé věci jsou pro ni obtížnější, paní učitelka k ní přistupuje jako ke všem ostatním. To určitě není v pořádku. Nevím, jaké přesně potíže Myška má a co psycholožka z PPP uvedla do zprávy, takže to nemohu posoudit nijak konkrétněji. Postup by však měl být takový, že učitelé by se měli řídit doporučeními z PPP. Takže pokud se to neděje, tak Myška, tedy spíš její rodiče, toto mohou ve škole dál řešit a mluvit s nimi o tom.

  Zároveň Ti chci říct, že není Tvoje zodpovědnost takovou situaci za Myšku a její rodiče řešit, přestože chápu, že Ti na ní záleží a chceš, aby jí bylo dobře. Ty pomáháš hodně už tím, že Myšku doučuješ a věřím, že jsi pro ni i psychickou oporou. Je mi líto, že dokonce i na Tebe se paní učitelka zlobí, když má Myška horší známku, to by neměla. Pokud se ptáš, co pro ni můžeš udělat Ty sám, můžeš jí říct, jak se ohledně toho cítíš, podobně, jako jsi to napsal nám. Věřím, že ji potěší, když ucítí, že jsi na její straně. Je možné, že to už děláš a to je moc fajn. Všiml sis, že je hodně smutná a nesvá. Někdy pomůže, když se přímo jí zeptáš, co by potřebovala a jestli pro ni můžeš něco udělat. Dále ji můžeš podpořit v tom, aby zkusila doma dát rodičům vědět o tom, jaká paní učitelka je. Pokud chodíš k ní domů, můžeš to třeba i sám potvrdit. Psal jsi, že její táta je docela empatický, tak možná je pro začátek lepší mluvit s ním. Mohlo by pomoci, kdyby jeden z rodičů (nebo oba) zašel do školy a s učitelkou si víc promluvili o tom, co doporučila PPP. Pokud by to nešlo, Myška by třeba rodiče nemohla přesvědčit anebo se s nimi bála mluvit, můžeš jí dát kontakt na nás, aby se nám ozvala a my s ní můžeme vymyslet, co jiného by mohla dělat. Můžeme s ní mluvit nejen o situaci ve škole, ale i doma. Jak jsi psal, má to náročné, bydlí každý týden jinde a máma je na ni někdy hodně přísná. Nejlepší je, když nám zavolá anebo napíše na chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz). Pokud ve škole máte školní psycholožku (nebo psychologa), může se Myška obrátit i tam.

  Držíme Ti palce a přejeme Myšce, aby si pro sebe našla podporu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak to, že mi najednou jde matika?

  Ahoj Alíku chtěl bych se zeptat proč když jsem byl ve 4.-5. třídě tak mi matematika vůbec nešla a měl jsem samé pětky ale teď když jsem ve 7. třídě mi přijde matematika extrémně primitivní a na matematiku sem se v životě neučil ale přesto mám samé jedničky z matematiky ale podle IQ testů mám jenom o 4 IQ více než před třemi lety (mám IQ 98-142) (na IQ testy chodím každé tři roky a dělá mi je psycholog)

  Dominik, 13 let, 14. března

  Ahoj z Modré linky,

  přijde Ti zvláštní, že je tak velký rozdíl mezi tím, jak Ti matika šla před pár lety a jak Ti jde teď – přijde Ti jednoduchá. Ptáš se, čím to může být. Důvodů může být více – Tvé schopnosti rostou se zkušenostmi, souvisí to i s dozráváním mozku a dalším vývojem neuronů (mozkových buněk), s vývojem kognitivních schopností, abstraktního i matematicko-logického myšlení. IQ je orientační číslo – pásmo, ve kterém se pohybuješ, proto může různě kolísat, narůstat. Záleží taky na probírané látce, některá Ti sedne více, na některou budeš možná časem potřebovat víc času a cviku. Moc Ti přeju to, že to tak teď máš, že to je pro Tebe snad příjemné a užitečné. Pro podrobnější popovídání o tom všem, jak se vyvíjí Tvé myšlení a dozráváš, se můžeš poptat psychologa, za kterým docházíš.

  Aby se Ti i nadále dobře dařilo a mohl jsi mít radost z úspěchů přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Stres kolem přijímaček

  Ahoj, budu dělat přijímačky na gympl a učím se každý den, fakt se snažím, ale můj táta mě pořád shazuje, a když se mi nepovede test, tak mi říká, že na kadeřnici to je dobrý a takovéhle věci a mně se pak chce prostě brečet, protože se fakt snažím a věnuju tomu všechen svůj volný čas, pouštím si rozbory a tak, jenže on prostě neumí ocenit , co všechno pro to dělám. Nevidí skoro nic a pak má na mě takovýhle řeči. Ani ho nezájímá, že někdy kvůli tomu nemůžu usnout a mám potíže nebýt ve stresu. Došel nám jednou leták z LIDLU na volná místa a on řekl, že platí docela slušně, jestli tam nechci jít. Už mě to fakt nebaví a nevím, jak to komentovat nebo spíš to vůbec nekomentuji. On třeba dojde z práce a zeptá se jen, kolik jsem měla bodů a nic jiný ho nezajímá. Z češtiny mívám nad 40 a on řekl, že bych měla si udělat i nějaký z čj, abych nedělala furt matematiku, cituji ho : „Abys tam nepokazila oba testy.“ Já už na to nemám, fakt nevím, jak se mu víc zavděčit, když se snažím, jak nejvíc dovedu, a mu to pořád nestačí. Ať mi dá pokoj s těma jeho řečma a trochu mě motivuje. Ale to on nikdy nedělal, jen mi říkal pořád takové věci, celkově ve škole mám dobré známky jako samé jedničky postupem času, protože on na mě má vysoké nároky. Pokud však dostanu jedničku, tak to bere jako samozřejmost. Problém je, že tyto jeho činy dost ovlivňují moji psychiku a přijde mi, že mám pak víc stres, protože každý den se bojím, že se bude ptát a já to dám na málo bodů. Ani se neučím do školy, abych prostě se tomu mohla více věnovat. Někdy mám i sebevražedné sklony. Předem díky za odpověď, nějak to nespěchá, pokud tam je důležitější dotaz, odpovězte prvně na něj. Každý den se tohle ale opakuje a já už si s tím nevím rady. Nejsem typ člověka, který si rád s někým promluví, takže mu nic říct nechci, ale zároveň nevím, co jiného mám udělat. Je to na mě hrozný tlak, připadám si, že prasknu. Představuji si v hlavě už i ten den a jak se mě pak bude vyptávat, jak si myslím, že to dopadlo a tak. Celkově mi přijde, že rozhodl, že půjdu na gymnázium on, a ani nepočítal, že bych chtěla na jiný typ SŠ. Chtěla bych na BPA BRNO, ale už je pozdě. Doufám, že jsem se moc nerozepsala, pokud ano, omlouvám se, potřebovala jsem se svěřit někomu. Ještě jednou Vám moc děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 9. března

  Ahoj,

  děkujeme Ti za důvěru, považuji Tvůj dotaz za závažný, pokusím se Ti odpovědět tak, aby sis z odpovědi vybrala to, co je pro Tebe důležité.
  Neznám Tvého tátu a atmosféru u vás doma, ale to, co popisuješ, není v pořádku. Každý z nás, jeden jako druhý, potřebuje cítit ocenění, potřebuje pochvalu. Pokud táta neustále snižuje Tvou snahu i Tvé výsledky, jedničky považuje za samozřejmost, to není v pořádku a rozumím tomu, že to má dopad na Tvé sebehodnocení, Tvoji sebedůvěru. Dokonce píšeš, že se cítíš pod velikým tlakem a měla jsi i myšlenky na sebevraždu.
  Dospívání je velmi náročné období, možná až nejnáročnější v celém životě. Kromě toho, že se měníš psychicky i fyzicky, je to období, kdy se rozhoduje o Tvém budoucím životě. A o tom by neměli rozhodovat jen rodiče, aniž by to všechno probírali s Tebou jako parťákem. Z Tvého dotazu nevím, zda rodiče ví o tom, že toužíš jít studovat na BPA Brno, do Nového Lískovce. To by mělo být předmětem debat u vás doma a zdá se mi, že tomu tak není. Ve svém dopise se zmiňuješ pouze o tátovi, nejspíš máš kolem sebe i další členy rodiny. Mámu, prarodiče, tetu, strýce…. S kýmkoliv z nich, komu věříš, se pokus sdílet to, co Tě trápí. Je možné, že táta ani netuší, jak moc Ti ubližuje, možná jenom opakuje zkušenosti ze svého dětství. Cítím, že potřebuješ podporu, která by Ti zvýšila pochroumané sebevědomí. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, můžeš se i na něj/ni obrátit, popř. na oblíbenou učitelku či výchovnou poradkyni. I my Ti nabízíme podporu, můžeš zatelefonovat nebo přijít na chat, podrobnosti najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti, aby ses dostala na svou vysněnou školu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Pod tlakem ze školy

  zdravim
  chtela bych se tu spise vypsat, tak snad to nebude nejak vadit. predem dekuji, ze si to nekdo mozna i precte.
  letos delam prijimacky, jenze jsem si v pololeti pokazila vysvedceni (mam dve 4 kvuli ucitelum, nedali mi zadnou sanci si opravit znamku a z testu jsem dostavala spatne znamky i pres to, ze jsem mela treba 3 chyby z 20.). vybrala jsem si dve stredni skoly a od te doby, co mam podane prihlasky neposloucham nic jineho nez to, ze to nezvladnu, ze me nevezmou se znamkama, ktere jsem dostala a podobne veci. co jsem si delala prijimacky z minulych let, tak z cestiny mam prumerne 45 bodu z 50, z matematiky kolem 20 (neni to zrovna moje silna stranka) a z anglictiny (mam vybranou skolu, kde se delaji zkousky i z jazyku) mam prumerne 28 ze 30. uprimne uz nevim, co mam delat, protoze mi to totalne nici jakoukoli nadeji a motivaci vubec neco delat. rikaji mi to jak rodice, tak ucitele a mne se z toho vseho chce uz brecet, k tomu vsemu je v tomhle rocniku dost deti a proste kdyz koukam na to, jak maji ostatni v me tride 1, 2 a maximalne 3, tak se citim hrozne hloupa oproti nim.
  jeste se chci omluvit, ze to pisu sem, ale nemam komu se sverit, protoze moji „kamaradi" se mi vzdycky vysmeji a nikdo mi neveri, coz me taky mrzi.

  holka, 15 let, 27. února

  Ahoj z Modré linky.

  Je dobře, že si pro sebe hledáš podporu, když se nemáš komu svěřit. Pochopila jsem z Tvého psaní, že sis v pololetí pokazila vysvědčení a od té doby to máš „na talíři“ od rodičů i od učitelů. Slyšíš od nich jen strašení, že se nikam nedostaneš, že to nezvládneš. To musí být opravdu hodně nepříjemné a možná i demotivující. Říkám si, že každý z nás může udělat chybu. Ve škole se to projeví třeba horšími známkami, ale nevypovídá to nic o Tvojí hodnotě. I přesto, že jsi měla horší známky, zasloužíš si od rodičů i učitelů respekt a podporu. Pokud se to v pololetí nepodařilo, nemusí to znamenat, že se na přijímačky nedokážeš připravit. Píšeš dokonce, že když si zkoušíš přijímačky nanečisto, docela Ti to jde, v angličtině dokonce skoro bez chyby.

  Je mi líto, že nemáš nikoho, kdo by Tě podpořil a nedivím se Ti, že se Ti už z toho všeho chce brečet. Připadá mi moc důležité, abys na to nebyla sama. Říkám si, jestli kromě rodičů, učitelů nebo kamarádů není ještě někdo další, s kým by se dalo mluvit. Třeba babička, teta, jiný příbuzný anebo i vedoucí kroužku. Je důležité, aby někdo dospělý věděl o tom, jak se trápíš. Může to být třeba i školní psycholog/psycholožka, jestli někoho takového ve škole máte. Někdo takový by Ti pak třeba mohl být i oporou, abys o svých pocitech mohla říct i rodičům. Poslední ročník základní školy může být sám o sobě stresující, rozhoduješ se kam dál. Ty jsi navíc pod tlakem a nemáš se komu svěřit. Zasloužíš si pomoc a podporu. Kdyby ses neměla na koho obrátit, můžeš se znovu ozvat i nám, lépe však na telefonu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat a jít více do hloubky (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Škola - učení

  Zvládání školy

  Ahoj, tak jsem tu zase.
  Už dlouho mě trápí škola. Nestíhám dělat úkoly a předměty. Nezvládám školu, jsem občas v depresích a také i občas brečím 😭😭😭 ( i ted brecim). Máma dnes zase po mě řvala... nezvládám už to 😭😭😭 nemám čas na svůj volný čas a pokud ano, tak jen chvilku anebo na předmět angličtina 😢😭😰 Dříve v e 4. tříde, 3,2,1 jsem měla hodně času na sebe ale ted v páté třídě to nezvládám... mám strach že nebudu stíhat v 6,7,8,9 třídě... Nebudu to zvládat a asi budu často v depresích a asi i propadnu.. 😭 Snažím se učit se. Ale já do školy nechodím, chodím na doučování. Rodiče mě do školy nechtějí pouštět protože Covid a pořád jsou nemocní...

  holka, 12 let, 1. března

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi napsala Alíkovi. Píšeš nám o tom, že Tě trápí škola, kterou dle svých slov nezvládáš. Vede Tě to k depresím a občasnému pláči. Dříve jsi to zvládala, měla jsi dost času i na sebe, ale v 5. třídě už je to těžké stíhat, přestože se snažíš.
  Z tvého psaní vnímám, že je to pro Tebe teď se školou vážně těžké, a mrzí mě, že máš takové trápení. Vzdělání je opravdu důležité, ale neméně důležité je být v klidu a pohodě a mít čas i na mimoškolní činnosti.
  Pokud dobře rozumím, nechodíš do školy a máš asi individuální výuku. I když máš doučování, je moc těžké všechno zvládat sama. Myslím, že je důležité s mámou nebo s někým jiným dospělým, ke kterému máš důvěru, promluvit a říct, jaký máš strach a jak se cítíš. Předpokládám, že jsi v kontaktu i s učiteli, i s těmi můžeš zkusit promluvit a zkusit vše spolu s rodiči vymyslet tak, aby to pro Tebe bylo zvladatelnější.

  Možná, že je těžké začít takový rozhovor - pomoci Ti může právě to, co jsi napsala Alíkovi. Můžeš to, třeba i s naší odpovědí, dát danému dospělému přečíst. Chceme Tě povzbudit, abys to udělala - rodiče spolu s Tvými učiteli mohou změnit Tvoje podmínky pro zvládání školy. Není totiž dobře, abys kvůli škole upadala do depresí.

  Pokud bys chtěla, můžeš taky zavolat na Modrou linku, nebo s námi chatovat. Možnosti kontaktu a informace o nich nalezneš na našich stránkách: modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!