Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Školní známky

  Ahoj Aliku dostala jsem trojku z testu a nevím jak to mám říct mamce. Mamka je vždycky naštvaná a mě je to pak líto. Nevím jak ji to mám říct. Chtěla bych aby byla co nejmíň naštvaná a smutná. Opravím si to z dalšího zkoušení ale musím ji to nějak říct protože by to stejně zjistila sama z aplikace na známky a to by pak bylo ještě horší. Hlavně bych chtěla aby mi to nějak nezhorsilo průměr. Chtěla bych mít na vysvědčení samé jedničky. Prosím poraďte mi. Děkuji.

  holka, 13 let, 2. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s obavou, jak říct mamce, že jsi dostala trojku z testu. Mamka bývá naštvaná a smutná, Tobě je to pak líto.
  Je dobře, že ses rozhodla nám napsat a nezůstáváš na své trápení sama. Chtěla bych taky moc ocenit to, že když máš pocit, že se Ti něco nepovedlo, tak přemýšlíš nad tím, jak to zlepšit. V tomto případě to je, že se budeš snažit opravit si to u dalšího zkoušení. Ne každý student by si na tom dal tak záležet. Zároveň ne pro každého je trojka špatná známka. Objektivně je to známka „uprostřed“, tedy ani nejlepší, ale ani nejhorší. Možná jsi to slyšela už víckrát, ale chtěla bych zopakovat to, že známka nevypovídá o tom, co všechno ne/umíme. Na to, jakou známkou nás učitel ohodnotí má vliv i spousta jiných věcí než jen to, jak jsme se tu konkrétní látku ne/naučili. Zrovna nemusíš mít svůj den, můžeš být unavená, anebo mít hlavu plnou jiných věcí, třeba i starostí a pak se to může projevit na Tvém výkonu ve škole. Tak se to zkrátka někdy stane a nemusí to znamenat, že ses dost nesnažila. Zároveň to neznamená, že jedna horší známka, kterou si třeba ještě opravíš, Ti zkazí celý průměr. Zkouším si představit, že v této situaci uzavřených škol jsou školní povinností náročné pro hodně studentů, ale i učitelů.

  Mrzí mě, že za to bývá Tvoje mamka naštvaná. Chci Ti ale dodat odvahu, že se nemáš za co stydět, když jsi dostala známku, na kterou třeba nebýváš zvyklá Ty, anebo Tvoje mamka. Je úplně normální, že se něco nepovede podle představ. Ty sama nejlíp víš, kdy bude dostatek času a kde bude klidné místo, abys to mamce mohla říct. Pokud by Ti to pomohlo, můžeš jí dát přečíst tyto naše zprávy. Možná se tak bude lépe začínat.

  Hezké jarní dny s míň starostmi přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak někoho může bavit škola

  Ahoj Alíku.
  Chci se zeptat, jak je vlastně možné, že někoho baví škola.
  Myslím to tak, že já nemám asi žádný důvod, proč by mně to mělo bavit. Samozřejmně, že kamarády mám, ale ty nepočítám do školy-zvlášť v této době.
  Moje situace:
  Jedna nejmenovaná učitelka není schopná naplánovat zchůzku ani den dopředu. V úterý měla být literatura v 8:00 a ona si tam v 7h. napíše, že si to máme udělat sami(se nestalo poprvé!). Takže ona si leží ale nám dá úkoly:povinná četba(velice nenávidím), namalovat kalendář, vypracovat x cvičení, test obden. O ostatních předmětech ani nemluvě. Úžasné. Jak tohle může někoho bavit, nechápu.
  Dnes mně dostala druhá učitelka, když na online hodině řekla:
  No, já to odpoledne kontrolovat nebudu, já mám taky svůj volný čas a rodinu. Ale já jako žák asi ne. Sedím u školy od 7 od rána do večera do 10 a dělám jejich (pardon) poprděný úkoly a ony se chechtají na gauči a mají volný čas.(vzápětí na to nám dala test do fyziky.)
  A ještě chtějí přidat....
  A moje otázka tedy zní, jak tohle může nékoho naplňovat ba dokonce i bavit, když my máme ve třídě i vlezlé šprty co musejí mít pravdu.
  Děkuji za odpověď, musel jsem se někde vypovídat:-D

  kluk, 12 let, 24. února

  Ahoj,

  věřím Ti, že je to teď se školou hodně náročné a člověka to pak moc nebaví - úplně chápu, že ses z toho chtěl vypovídat. Ptáš se, jak je možné, že někoho baví škola. Většinou je to kombinace více věcí. Jednak jde o to, jak to máš Ty sám – jestli jsou i předměty, které Tě zajímají. Hodně ale taky záleží na způsobu výuky a přístupu učitele. Pokud se cítíš být úkoly zahlcený, nad učením musíš sedět celý den a testy máte obden, nedivím, že to pak nemáš rád, to by asi bavilo jen málokoho. Máš právo taky na volný čas a odpočinek, to platí hlavně v tak náročné době, jako je teď. Chtěla bych Tě podpořit, abys o tom, jak to teď ve škole máš, mluvil s mamkou a taťkou – když to s někým budeš sdílet, už jen to může přinést trošku úlevy. Navíc by se mohli na učitelky obrátit a zkusit s nimi vše probrat. Ohledně toho, co Ti ve výuce vadí, se taky můžeš poradit se školním psychologem, pokud ho na škole máte.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Chci psát, ale začíná být hodně učení

  Dobrý den,
  chtěla bych požádat o radu...
  Už od svých šesti let, hrozně ráda píšu příběhy a povídky a chtěla bych se stát spisovatelkou. Myslím si, že moje příběhy opravdu stojí za to, a že se v psaní tak trochu zlepšuji, když si přečtu třeba něco, co jsem napsala před půl rokem, i to je velký rozdíl. Ale o to ani tak nejde... To, proč sem píši je, že moje rodiče (tedy hlavně mamka) to prostě moc nechápou. Myslí si, že je to jen blbost a ztracený čas, a že jsou důležitější věci než „lítat hlavou v oblacích“... Chtěli by abych to v životě někam dotáhla, abych studovala na dobré škole a t.d. Já klidně studovat budu, ale také bych chtěla dělat to, co mě baví a naplňuje. Poslední dobou se musím každý den hodně učit, a já se bojím, že budu muset čím dál víc a pak už prostě nebudu moct psát, nebo se to tak zastaví a zpomalí, že pak už nebudu mít žádné nápady a už se prostě všechno vytratí...
  Co mám dělat?
  Děkuji za všechno.

  Emma, 11 let, 28. ledna

  Ahoj Emmo,

  je moc fajn, že máš něco, co Tě baví. Je důležité vyvažovat povinnosti i zábavu a odpočinek. Bojíš se, abys měla o čem psát, aby Tě neopustily nápady. Já se domnívám, že psát je možné o čemkoli. Třeba i o tom, že že je toho ve škole moc a jak to zvládat. O všem jak to prožíváš, tedy o tom, co Tě tíží, o tom, jak hledáš způsoby, jak se se vším vypořádat, o tom, jak se Ti to daří nebo třeba i co se Ti nedaří. Zkrátka psát můžeš o čemkoli ve svém životě.

  Jestliže toho na Tebe ve škole začíná být hodně i přesto, že se učíš a věnuješ přípravě do školy, je důležité se svěřit rodičům nebo oblíbené paní učitelce či školní psycholožce (psychologovi), pokud ji ve škole máte. A přemýšlet o tom, čím to je, co je pro Tebe obtížné nebo náročné. Možná jen potřebuješ vysvětlit něco, čemu nerozumíš, nebo nemáš správné učební návyky, může Ti chybět motivace, případně také můžeš mít nadání na některé předměty menší, než na jiné. Až zjistíte, v čem Tvoje potíže s učením spočívají, můžete se zaměřit na to správné řešení.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Škola - učení

  Distanční výuka, není mi dobře

  ahoj,
  mám takový problém. v online výuce se strašně nudím všechno mám hotové o čtvrt hodiny dřív než ostatní ale náš počítač nestíhá abych dělala další úkoly na jiných stránkách. Sice se u toho učím na přijímačky ale když začne kontrola tak začne peklo pan učitel někoho vyvolá a pak minutu čeká jestli se ozve pak vyvolá dalšího a zase minutu čeká a u tohohle musím vnímat! Je to strašná nuda. a já z toho mám pak blbou náladu. Strašně mi chybí spolužáci jsem společenský člověk a protože jsem sama mám ještě blbější náladu. A nevím co mám dělat každý den tak hodinu čtu ale co mám dělat pak , většinou čumím do mobilu a protože na to nejsem vůbec zvyklá( mám spoustu kroužku a chodím ven s kamarády) bolí mě hlava. celý den se cítím strašně špatně je to divné, když lehnu do postele začnu nad tím dnem přemýšlet a všechno se zhorší a pak jsem další den unavená .Rodičům jsem to řekla máma mi před spaním dává meduňkový čaj ale moc to nepomáhá
  P.S poraďte mi prosím něco jiného než jít k doktorovi jestli to bude nutné tak půjdu ale byla bych radši za radu jak to vyřešit doma
  předem děkuji

  holka, 11 let, 18. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je pro Tebe distanční výuka nuda, pokud máš vše hotové mnohem dříve. A je dobře, že máš u sebe učení na přijímačky. V tom Tě chci podpořit. Jestliže víš, že míváš čas navíc, nachystej si další aktivity, kterým se budeš věnovat v čase, kdy ostatní budou ještě pracovat. Říkám si, že můžeš Ty (anebo Tví rodiče) požádat vyučující, aby Ti nachystali nějaké úkoly navíc – samozřejmě nemusejí být jen pro Tebe, možná máš i jiné spolužáky, kteří zvládají plnit úkoly dříve, než ostatní.

  Proti blbé náladě pomáhá věnovat se činnostem, které Tě baví a těší. Chápu, že v současné době je to náročnější, ale i tak je to možné. Spousta aktivit probíhá i online. Jestliže jsi tedy chodila cvičit, poohlédněte se rodiči po nějakých on-line lekcích, stejně tak zkuste hledat i jiné aktivity. Můžeš se učit i něco nového, co jsi ještě nezkoušela, třeba se můžeš učit hrát na nějaký hudební nástroj, něco tvořit a tak podobně. Se spolužáky se můžeš kontaktovat alespoň tak, že si budete psát, volat, využívat můžete videohovory. A skrze videohovory můžete i hrát nějaké hry, společně si zacvičit, prostě společně trávit čas jakýmkoli způsobem a být přitom ve spojení.

  A stejně tak důležité je, zvláště když se necítíš dobře, dodržovat zdravý život styl, ačkoli je to náročnější. Je potřeba chodit na čerstvý vzduch, můžeš i pravidelně větrat. Stejně tak je důležitý pohyb. Zkuste se tedy s rodiči poradit, jak si můžeš zorganizovat čas tak, aby ses věnovala i těmto aktivitám a nekoukala jen do mobilu. Přemýšlet o uplynulém dni může být užitečné – ale je velmi důležité to nedělat tak, že si řekneš, že ten den za to nestál. Můžeš si klidně říct, co bys chtěla udělat druhý den jinak, ale zároveň je potřeba zaměřit se na to, co bylo fajn. Doporučuje se vést si deníček, do kterého si člověka zapisuje každý den, alespoň tři věci, které byly fajn. Mohou to být i drobnosti, jako třeba, že krásně sněžilo, nebo svítilo sluníčko a Ty sis toho všimla. Pokud potřebuješ, mohou Tě v tom podpořit i rodiče, klidně jim dej naši odpověď přečíst.

  Kdyby tohle nezabralo a nebylo by Ti lépe, potom je opravdu na místě navštívit lékaře, aby vyloučil, že nejsi nemocná. Pomoci by mohl i psycholog (psycholožka), protože naše psychika, naše nálada, může mít velký vliv na to, jak se cítíme.

  Přejme Ti, aby Ti bylo lépe
  Modrá linka

  Škola - učení

  On-line výuka

  Ahoj Alíku, Modrá linko a ostatní 😇
  Mám takový dotaz... když píšu on-line test, jsem vždycky bledá a studená i když vím, že jsem se na test pořádně učila. Ale když jsme psali testy normálně ve škole, byla jsem uvolněnější. Nevíš čím by to mohlo být?
  Děkuji, s pozdravem Evka ❤️🍀

  Evka, 12 let, 14. ledna

  Milá Evko,
  distanční výuka a s ní spojená on-line výuka je v současné složité době, kdy nás všechny omazuje covid-19, věc nová a ne všem vyhovuje. Takže tvůj stresový stav je normální.
  Při testech ve škole je ve třídě vyučující, který si většinou přeje, aby žáci uspěli a při práci i trošičku radí. Kolem sedí spolužáci a i ti občas poradí (nebo nenápadně jukneš vedle;-)).
  On-line test je jiný, jsi na jeho vypracování doma sama. Rodiče ne vždy umí nebo chtějí poradit.
  Nevzdávej se, věřím našim lékařům. Určitě nákazu dostanou pod kontrolu a my se všichni s nadšením vrátíme k běžné výuce. Na toto se těší žáci i učitelé.

  Škola - učení

  Jak se lépe soustředit na učení

  Ahoj,
  chci jít na osmileté gymnázium,ale mám špatný přístup k učení.Poradíte mi jak se můžu odreagovat od ostatních věcí,abych se lépe učila?
  Děkuji za odpověď.
  Emaeiffel

  holka, 4. ledna

  Ahoj Emaeiffel,

  je fajn, že toužíš po dalším vzdělání, a je dobře, že přemýšlíš o tom, jak na to, abys dosáhla úspěchu, po kterém toužíš. Neznám Tvůj přístup k učení, proto se tady mohu vyjádřit jen velmi obecně. Důležitá je celková zdravá životospráva, přes den hojně tekutin, co nejvíc pohybu venku na zdravém vzduchu a to denně. Učit se po částech, nedávat si velké úkoly, dělat časté pauzy, kdy si zacvičíš, vyběhneš ven se proběhnout nebo alespoň vyvětráš a dáš si nějakou zeleninu nebo ovoce. Pomoci také může stanovit si čas, který budeš věnovat učení a během kterého se odpojíš od telefonu a sociálních sítí, aby tě to nesvádělo k dělání jiných věcí.

  Můžeš si také dělat své přípravy na každý den a snažit se plán dodržet. Svůj přístup k učení bys měla probrat s těmi, kdo Tě nejlépe znají. A to jsou Tví rodiče a učitelé, zodpovědným člověkem za vzdělání na škole je výchovný/á poradce/poradkyně, pomoci může i školní psycholog/psycholožka.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří najít úspěšný postup studia,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Je toho moc, nemohu ani spát, ani jíst

  Ahoj Alíku,
  V poslední době často brečím kvůli škole, denně naspím max. 4 hodiny, před každou hodinou ve škole se stresuji. Ještě k tomu jak se furt střídá distanční a prezenční výuka, tak o to je to těžší. Teď nám taky dávají hromadu písemek. Před pár dny jsou z toho byla tak ve stresu, že jsem naschvál nastidla, aby jsem do té školy nemusela. Taky máme teď v rodině nějaké zdravotní problémy ať už s covidem nebo s něčím jiným. A když potom na tohle všechno myslím, nejradši bych v tu chvíli nechtěla vůbec existovat. Rodiče to na mě poznali, že je se mnou něco špatně, ptají se mě na to, ale já jim vždy odpovím, že je mi fajn. Taky jsem z toho všeho stresu, přestala skoro jíst. Za den si dám něco málo do pusy, ale vím, že to zdaleka nestačí. Jsem z toho opravdu na dně a někdy mám pocit, že se z toho všeho zhroutím.

  holka, 13 let, 16. prosince 2020

  Ahoj,

  je vás nyní hodně, kteří nám zoufale píší, že je toho na ně ve škole moc, že nezvládají, zdaleka v tom nejsi sama. Spát bys měla nejméně 8-9 hodin, tedy 2x více než naspíš.
  S takovými myšlenkami je těžké se potýkat sama, měla bys je s někým sdílet, nejlépe s rodiči. Vím, že je to někdy těžké, svěřit se, ale přetvářka může rodiče mást a Tebe velmi vyčerpává a ještě více stresuje. Rodiče jsou zodpovědní za Tebe a Tvé zdraví, tak by měli vědět, jak na tom jsi, aby Ti mohli nějak pomoci. Je dobře, že jsi se dokázala svěřit nám, ale chci Tě podpořit, aby to řekla i rodičům, nebo alespoň prarodičům, nebo jiným dospělým v Tvém okolí, kterým důvěřuješ. Schválně onemocnět není v pořádku. Naše zdraví je to nejcennější, co máme, a navíc se tím ničemu nevyhneš, problémy jen odsuneš, ale nezmizí, neztratí se. Proto velmi potřebuješ podporu svých blízkých. Jsou chvíle, které nejsou pro nás snadné a je dobře, pokud v takových chvílích nejsme na všechno sami.

  Přejeme Ti, ať o svátcích nabereš sílu a odvahu vše řešit.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dostáváme spoustu testů

  Můj problém je že i s mojí kamarádkou a i pár lidma ze třídy vůbec nezvládáme učení. Chodím do 8 třídy. A jak byla ta distanční výuka, tak nám teď nasolily hrozně moc testů. Dneska jsme psali asi 3. A tenhle týden nás čeká asi ještě 7 testů. Už jsme si o tom zkoušeli popovídat i s učiteli a oni řekli že si myslí že je to naprosto v pořádku a že by jsme to měli zvládat. A je to ještě víc stresu....

  Díky předem a přeji hezké Vánoce.

  holka, 13 let, 14. prosince 2020

  Ahoj,

  já si na rozdíl od učitelů nemyslím, že by bylo v pořádku zatěžovat vás tolika testy. Věřím, že to už v tak dost náročné době přináší hodně stresu. Je moc dobře, to oceňuji, že jste o tom zkoušeli s učiteli mluvit. I když to, jak se zdá, k ničemu nevedlo, stálo by za to, aby v tomto případě, kdo to takto cítí, zkusil zapojit i své rodiče, aby oni oslovili vaše učitele s tím, že vás přetěžují. Další “instancí”, kam je možné se v této situaci obrátit, je výchovný/á poradce/poradkyně, ředitel/ka školy, školní inspekce, školní psycholog/psycholožka. Můžete vyzkoušet všechny dostupné cesty.
  V současné době je toho moc na všechny. Někteří to zvládají lépe, pro některé je to náročnější, domnívám se, že je potřeba brát ohled i na ty zranitelnější.

  Po Vánočních svátcích přejeme klidnější školní období.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Učitelka toho chce moc

  Dobrý den celé poradně,
  máme na dějepis paní učitelku která je přísná, strašně rychle si na někoho zasedne, když někdo něco proti ní má. Paní učitelka s námi při hodině (jak online, tak i ve škole) probere strašně rychle látku, často i 2 a další hodinu píšeme. Ráda se nečekaně vrací při písemce k látce, kterou jsme probírali před 2 měsíci. Moc to učení nezvládám, protože to je toho moc, někteří mí spolužáci to také nezvládají a já jsem se chtěl zeptat, co mám dělat, protože bych chtěl to chtěl paní učitelce, že jestli by nešlo, abychom toho neprobírali najednou moc. Předem Vám děkuji za odpověď. Hezký den!

  kluk, 13 let, 12. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  netuším, kolik toho po vás paní učitelka z dějepisu chce, ale umím si představit, že pokud toho po Vás paní učitelka chce moc, je to pro Vás náročné. A jestliže je vás ve třídě více, kdo to tak cítíte, můžete se spolu domluvit a zajít za vaší paní učitelkou nebo třeba školní psycholožkou / psychologem, pokud u vás na škole je. A společně to vše probrat.

  Modrá linka Ti přeje klidný advent

  Škola - učení

  Nemohu se soustředit na učení

  Já mám distanční výuku ,pracuju u počítače protože je na našem stole, ale na práci se soustředit nedokážu...
  Co bych s tím měla dělat?

  holka, 11 let, 10. prosince 2020

  Ahoj,
  úplně tvé situaci rozumím. Distanční výuka je mimořádně náročná a musím říct, že v mém okolí je spousta i dospělých lidí, kteří mají velký problém soustředit se na práci přes počítač. Je to situace, která není pro nikoho přirozená a klade obrovské nároky na psychiku člověka. Je proto přirozené, že s tím máš problémy a na druhou stranu skvělé, že se s tím snažíš něco dělat.
  Nevím, jaké máš doma podmínky a jestli jsi třeba v místnosti sama a podobně. Obecně bych ale postupovala tak, že bych se snažila identifikovat ty věci, které tě ruší a rozptylují tvou pozornost. A ty bych se poté snažila ovlivnit. Pokud tě ruší venkovní zvuky, nebo třeba přítomnost jiných lidí, mohly by ti například pomoci sluchátka. Nebo by ses mohla domluvit s těmi, s nimiž domácnost sdílíš, že se budou v místnosti, kde se učíš, chovat tiše. Určitě bych odstranila z dosahu všechny věci, které by mě mohly rozptylovat a lákat, jako například telefon, hračky apod. Stejně tak by ti mohlo pomoci, kdyby sis pro sebe v duchu vyučovací den rozdělila na menší části. Zkrátka by sis řekla, že teď se budeš půl hodiny soustředit, protože to není žádný dlouhý časový úsek a bez problémů to vydržíš. Pak budeš mít přestávku a to můžeš vstát ze židle, zacvičit si, protáhnout se, zkrátka zaměřit pozornost jinam než na mentální práci.
  Jak jsem už řekla; úplně chápu, že distanční výuka je pro děti mimořádně náročná, ale věřím, že ji zvládneš a moc ti držím palce.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Příliš testů ve škole

  Ahoj,
  Nevím, už fakt, co mám dělat. Je toho na mě moc. Škola je hrozně náročná, píšeme 12 testů týdně, máme plno referátů a další věci. Když je online výuka je to v pohodě, ale když jsem ve škole, tak je to děs. Šest hodin, někdy i víc sedím ve škole a učím se, pak přijdu domů a zase se 6 hodin učím. Možná to vyznělo, tak že mi škola nejde, ale to není pravda na vysvědčení jsem zatím měla nejhorší známku dvojku. Ale když člověk píše čtyři testy za jeden den, musím se učit hrozně dlouho. A nemám čas dělat něco jiného a často ani nemůžu spát, protože mám ze školy hrozný stres. Je mi jasné, že mi napíšete abych to s někým řešila apod. Ale já nemůžu ovlivnit kolik nám učitelé dávají testů. Většinou, když už je na mě toho opravdu, ale opravdu moc, tak onemocním, nehraju to, ale prostě jsem na tom tak špatně, že už to nezvládnu. Prosím o pomoc nebo nějakou radu.
  Předem děkuji a přeji hezký den.

  holka 14 let, 10. prosince 2020

  Ahoj,

  je dobře, že píšeš. 12 testů týdně mi přijde opravdu jako hodně. Je důležité, abys měla čas i na sebe, své koníčky, vztahy, odpočinek. Pokud je toho na Tebe tolik, že z toho někdy i onemocníš, tak je opravdu na čase něco změnit.
  Jestli chceš, můžeš Tvoji zprávu a naši odpověď dát přečíst rodičům a svěřit jim, že už je toho na Tebe opravdu moc. Myslím, že je dost možné, že ve třídě či na škole nejsi jediná, kdo to takto prožívá. Pro učitele je teď situaci s pandemií hodně náročná a možná si občas neuvědomují, že Vás příliš zatěžují. Možná kdyby to rodiče komunikovali škole, a třeba by těch stížností bylo víc, tak se to někam posune.
  Také je důležité hledat, co se situací můžeš dělat Ty. Jak například můžeš šetřit energií, kde hledat chvíle odpočinku. Možná by nevadilo, kdybys trochu polevila a občas dostala horší známku. Můžeš si třeba předem stanovit, že se denně budeš učit maximálně 3 hodiny a vybírat, jak je strávíš podle toho, co je zrovna nejdůležitější. Tvé zdraví je totiž nakonec mnohem důležitější, než výsledky ve škole. Také mě napadá, že je to téma, které můžeš probrat se školním psychologem, pokud na škole máte. Jednak Ti může poradit, co teď, ale také může možná posoudit, zda Vás učitelé nepřetěžují a třeba to nějak ovlivnit.
  Určitě na to nezůstávej sama a zkoušej hledat cesty, jak mít v životě rovnováhu mezi prací a odpočinkem. To se Ti bude hodit nejen teď, ale vlastně celý život.

  Přejeme úspěšné zvládnutí posledních dní školy před Vánoci a pořádný odpočinek o svátcích.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Strach ze zkoušek na SŠ

  Ahoj Alíku,
  potřebovala bych pomoct. Jsem v 8. třídě takže se budu za rok hlásit na SŠ, ale co když mě nevezmou a nepomůže ani odvolání. Prostě nebudu na žádné škole co jako můžu dělat , krom. toho se učit, aby mě příští rok vzali.?
  Jsem z toho zoufalá...

  holka, 13 let, 7. prosince 2020

  Ahoj,

  rozumím tomu, že Tě stresují zkoušky na SŠ. Je to někdy děsivé, když vnímáme, že jeden nějaký výkon může ovlivnit celou naši budoucnost. Naštěstí v životě přichází spousta příležitostí a změn a nikdy to není jen o té jedné.

  Myslím, že dobře přemýšlíš o tom, co můžeš teď ovlivnit. Je dobré se hodně učit, být aktivní ve škole a ptát se učitelů, kteří jsou ochotní Tě vést. Pokud víš, na kterou SŠ jdeš, můžeš zkusit o ní zjistit víc informací, nebo pokud se Ti podaří najít kontakt na studenty té školy, se můžeš zkusit zeptat jich, jak se připravovali na přijímací zkoušky oni.
  Druhou věc, kterou můžeš ovlivnit je to, jak pracovat se svým strachem. Co je nejhoršího na té představě, že by ses na SŠ nedostala? Co bys poté mohla dělat s tou situací? Pokud zjistíš, čeho přesně se bojíš, můžeš s tím strachem lépe pracovat. A jak píšeš, kdyby se Ti to nepodařilo napoprvé, můžeš to zkusit znovu za rok a můžeš ten rok využít třeba k tomu, aby ses naučila něco, co Tě vždycky zajímalo, třeba nějaký jazyk, nebo si najít nějakou zajímavou a užitečnou brigádu. Dát si rok na sebepoznávání vlastně taky vůbec není špatná varianta.

  Přemýšlím, jestli máš, s kým o tomto mluvit. Možná někteří spolužáci a kamarádi zažívají podobné obavy. Možná Tvoji rodiče nebo učitelé zažili něco podobného a budou vědět, jak Ti poradit, co se stresem dělat a jak se dobře připravit. Je dobré v tom nezůstávat sama.

  A toto nejspíš víš, ale opravdu nemá smysl se vysilovat a vyčerpávat tím, že budeš uvažovat dopředu o neúspěchu. Zbytečně by Tě to ochromovalo a ztrácela bys své síly, které teď potřebuješ k přípravě ke zkouškám. Zkus se zaměřit na tu přípravu a to, co ovlivnit můžeš.

  Přejeme Ti hodně úspěchů ve škole.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Nezvládám písemky

  Zdravím, já mám důležitý dotaz, tak prosím odpovězte co nejdříve. Chodím do osmé třídy ZŠ. Dneska jsem byla po dlouhé době ve škole a že všeho jsme psali a zítra píšem zas a asi všechno bude za 5. A já nechci mít samý pětky a propadnout. Co mám s tím dělat? Nejhůř je asi na tom matika, protože jsme dneska psali písemku a zítra budem zas, a to je to učivo, které jsme se učili ještě v distanční výuce a žádný on-line hodiny jsme neměli a já tomu učivu nerozumím a rodiče také ne, takže není nikdo, kdo by mi to vysvětlil. A nejhorší je že dneska učitelka vešla do třídy a řekla že píšem z toho písemku a já tomu vůbec nerozumím. Kámošky na mě kašlou a nemám peníze na doučování. Nevím co s tím, musím mít co nejlepší prospěch, když chci se dostat na střední. Kolikrát už jsem byla za matikářkou na doučování, jenže nechci, aby si myslela, že ji otravuju nebo že ji zneužívám. Vůbec to učivo ve škole nevysvětlovala. Myslíte, že ji to mám říct, že tomu nerozumím? Je to poněkolikátý a už se bojím, nechci, aby na mě byla naštvaná, je to celkem fajn učitelka. A co mám udělat, když každý den píšeme písemky? V osmý třídě to je totiž náročné a strašně těžké. (jsem teď z toho všeho ve stresu). Předem děkuji za odpověď.

  PS. Omlouvám se, že je to tak dlouhý.

  Zoufalá holka, 14 let, 7. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že nechceš propadnout. Jestliže matematice nerozumíš, je důležité, abys ji pochopila, bez toho úspěšně písemku napsat nemůžeš, chci Tě tedy podpořit, abys možnost doučování využila, obzvláště, pokud je paní učitelka fajn, jak píšeš. Další možnosti doučování, případně pomoci se školou, můžete probrat s rodiči. Umím si představit, že Ty sama peníze na doučování nemáš, ale možná by Ti doučování mohli zařídit rodiče. Nebo se můžete spolu s rodiči zamyslet nad tím, kdo jiný by třeba matematice rozuměl, teta, strejda, děda, babička, nějaké sestřenice, bratranci. V každém případě by bylo dobré se rodičům svěřit, mohou Tě podpořit a hledat možnosti s Tebou. Co se týká ostatních předmětů, zkus se je postupně doučit a požádat o opravu, o přezkoušení.

  Pro někoho je distanční výuka obtížnější, ale potom je, bohužel, potřeba vyvinout větší úsilí a připravovat se pravidelně. Některé předměty je potřeba pochopit, jiné se stačí prostě naučit – tomu je však třeba věnovat čas a energii. A jak jsem psala, učit se průběžně. Učit se pouze, až se nahromadí testy, nestačí. Pokud se průběžně učíš a plníš si své povinnosti, jak je potřeba – a i přesto tomu Tvoje studijní výsledky neodpovídají, zkus se obrátit na někoho ve škole, komu věříš, třeba oblíbené paní učitelce, školní/mu psycholožce / psychologovi, pokud u vás na škole je, výchovné poradkyni / poradci. Můžete se zaměřit na to, jestli máš správný učební styl, případně můžete zvážit obrátit se na pedagogicko-psychologickou poradnu.

  Přejeme Ti více úspěchů ve škole,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Problémy se soustředěním

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, mám hrozné problémy se soustředit. Např. při písemce nodokážu přečíst jedinou otázku v kuse i když učivo naprosto umím tak mi to kazí známky. Někdy si dokážu i během věty úplně zapomenout co jsem chtěl, nebo si peo něco jdu do pokoje a jakmile příjdu nic nevím.
  Nevíte co mám dělat? Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 30. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že když se člověk nesoustředí, moc se toho nenaučí. Neodkážu takto po internetu posoudit, co je příčinou Tvé nesoustředěnosti. Může být, že máš prostě špatné učební návyky, nebo můžeš mít poruchu soustředění. To ale nelze řešit takto po internetu. Velmi obecně platí, že k učení si člověk potřebuje vytvořit klidné prostředí bez rušivých elementů. To znamená rozhodně u učení nekoukat na televizi, nebrouzdat na sociálních sítích a tak podobně. Prostě se věnovat jen a pouze jedné věci. Tedy nedělat ani více úkolů současně, ale soustředit se nejprve na jeden, dokončit ho, přeladit se a teprve potom se plně věnovat jinému. Pokud máte na škole psycholožku/psychologa, můžeš je zkusit navštívit a se svým problémem se svěřit. Třeba společně přijdete na to, jak se lépe soustředit. V případě, že byste měli podezření na poruchu soustředění či učení, je dobré se objednat do pedagogicko-psychologické poradny. Tam by ti mohli poradit víc ohledně způsobů, jak nesoustředěnost zmírňovat a zvládat.

  Přejeme Ti klidný advent
  Modrá linka

  Škola - učení

  Zasedlá učitelka a nikam se nelze obrátit

  Ahoj poradno, už jsem sem psala problém ohledně učitelce která si na mě zasedala teď je problém, že je zasedlá většinou na holky a že se nemůžeme obrátit ani na ředitele školy ani na třídní učitelku
  Problém je v tom že třídní učitelka se jí na to zeptá a ona to celé otočí proti nám že jsme v hodinách hrozní a to mluví za všechny přitom tam máme jednoho kluka který vykrikuje v hodinách je na každýho nepříjemný atd. A to je její miláček (ale je hloupý)
  No a ředitel řekne že učí a to je hlavní (už jsme tam měli jeden takový případ )
  Otázka zní dá se brát jako šikana, že nám dává horší známku, že máme třeba jiný postup ale správný výsledek, nebo je na holky zlejší než na kluky?
  A co máme dělat když se nemáme na koho obrátit?

  holka, skoro 13 let, 30. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  jestliže se učitelka nechová ke všem stejně a dává horší známky, než by měla, jistě v pořádku není, jak jsme Ti již psali minule. A zcela chápu, že Ti v tom není dobře. Zda jde o šikanu, takto po internetu nedokážu posoudit. Je ale třeba, aby se situace řešila. Chci Vás tedy podpořit, abyste vytrvali a dávali najevo, že se děje něco, co nemá. Jak píšeš, je vás více holek, svěřte se tedy rodičům a rodiče se mohou na vedení školy obrátit společně. To je něco, co pan ředitel nesmí přehlížet. A pokud by tak nadále činil, mohou se vaši rodiče obrátit na českou školní inspekci. Můžete také hledat podporu ještě i jinde na škole, třeba u oblíbené paní učitelky, které věříte, v případě, že máte školní/ho psycholožku/psychologa, to je právě ta nejvhodnější osoba. A také je v každé škole výchovný poradce či metodik prevence.

  Přejeme Ti klidný a bezstarostný advent
  Modrá linka