Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Chodím do 6 třídy, a jsem jedničkářka. No ale dostala jsem 5 a bojím se že se mi to nespraví a budu mít na vizo 5, stačilo by mi kdybych si to opravila na 2, ale učitel z toho předmětu dáva málo známek, a tak to asi nevirovnám. Už od mala chci být učitelka ale co když mě nevezmou kvůli té pětce ??
  A taky nemám ráda učení, a jedničky mám protože mám tu dobrou paměť že když něco slyším tak si to pamatuju. No ale učitel nam říká že by jsme se měli učit už na příjmačky ale mě to příjde zbytečný protože jsme tepr v 6 třídě.

  Otázky:

  1. jak si mám opravit tu 5?
  2. můžu studat obor učitelka když mám tu 5?
  3. mám se už učit na příjmačky když je mám ani ne za 3 roky?

  Předem děkuji za odpověď a prosím odpověztemi než bude květen ať si to popřípadě můžu opravit. A omlouvám se za chyby je to psané na mobilu.

  holka, 12 let, 14. března 2019

  Ahoj,

  mohu Tě ujistit, že z jedné pětky "se nestřílí". Zkus ji nebrat tak vážně a neboj se zeptat přímo toho učitele, který Ti pětku dal, jak si ji máš opravit, že nechceš, aby Ti kazila jinak výborné vysvědčení. Na to se většinou bere ohled. Samozřejmě, že můžeš studovat pedagogickou školu pro nastávající učitele, vždyť i nositelé Nobelových cen, tedy světoví vědci, občas dostali ve škole pětku. Jinak k poradám, na jakou školu jít ze ZŠ dále, jsou určeni na všech školách výchovní poradci, kteří by vás v tomto měli umět nasměrovat.

  Jestli se budeš či nebudeš učit na přijímačky již nyní, záleží jen na Tobě. Učitel to asi myslí dobře. Pokud se začneš připravovat už teď, nebudeš toho mít v devítce tolik najednou a navíc si mnohé zadané zautomatizuješ a vejde Ti to postupně do paměti. Bude to prostě pro Tebe vše jednodušší a nebudeš mít v posledním roce ZŠ tolik stresu a napětí z přípravy.

  Pohodové jaro Ti přejeme z Modré linky.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, kamarády.
  Mám jeden problém a už jsem fakt na dně. Moji rodiče si neustále stěžují, že furt jsem jenom na mobilu nebo na počítači a v ničem se nesnažím, jsem línej, nedokážu si opravit známky. Já se vážně snažím, ale mě to prostě nejde. Chtěl jsem se jenom tak vyzpovídat, protože na tohle nemám nervy.

  kluk, 13 let, 19. prosince 2018

  Ahoj,

  zdá se, že ani nečekáš odpověď, chceš se jen vyzpovídat. Ale sdílení opravdu pomáhá. Neměl bys být se svými myšlenkami sám, ale podělit se o ně i s kamarády, a zejména s rodiči. Nevím, jestli jste si někdy vážně a v klidu pohovořili o tom, jak na tom jsi, jak se cítíš ve škole, co stíháš a co naopak nikoliv. Jsi-li opravdu velmi často na mobilu a počítači, to není dobře, tak může vzniknout i závislost, ale i různé zdravotní problémy (např. s očima, páteří, atd.). Vysedávání u počítače je prostě nezdravé, přednost bys měl dát pohybu venku, sportu, vycházkám s kamarády do přírody.

  Zkus navrhnout rodičům setkání v nějaké veřejné místnosti, třeba čajovně, můžete odložit mobily, abyste mohli lépe vnímat jeden druhého. Pravidla by mohla vypadat třeba tak, že si všichni vypnete mobily, nebudete si skákat do řeči, každý bude hovořit stejně dlouho, jako ten druhý. Mohli byste společně vytvořit pro Tebe program a stanovit dobu, po kterou můžeš denně být na počítači, existují i lékařské studie, které uvádí, v jakém věku je možné trávit tolik a tolik času u monitoru. Co se týká školy a známek, myslím, že učitelé, pokud už Tě nějakou dobu znají a provází, dobře vědí, jestli Ti učení nejde, nebo jestli jde opravdu o nedostatek snahy. Lepší je vždy učit se kratší dobu, ale intenzivně, pak se nějak odměnit (pohybem, dobrým jídlem, zavoláním kamarádovi), udělat si pauzu a opět pokračovat. Mohl bys do přípravy do školy zatáhnout i rodiče, nebo alespoň jednoho z nich, aby Tě zkoušeli a měli tak přehled o tom, co vše máš znát. Můžeš se také zkusit učit s některým spolužákem, kterému jde učení lépe, a byl by ochoten Ti věnovat část svého volného času. Další možností je, že by Ti rodiče platili doučovací hodiny. Jak vidíš, možností je více, možná by se našel i někdo v širší rodině, kdo by pomohl. Je tedy na vás, abyste si to vše, pokud možno otevřeně a upřímně, vykomunikovali a vybrali tu nejlepší cestu pro Tebe.

  Přejeme Ti pohodové Vánoce a zlepšení známek ve škole.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku... Mám problém ve škole vždy jsem měla dobré známky a teď mám špatný a už se mi to těžko bude opravovat chtěla bych na dobrou školu ale teď se mi ty známky zhoršili a já nevím co mám dělat

  Ahoj,

  tak na Tvůj dotaz není moc co odpovědět, zejména též proto, že je příliš stručný a obecný. Měla bys vše místo s námi probrat nejen doma s rodiči, (a společně pátrat po nějaké dobré škole pro Tebe), ale i ve škole s třídní učitelkou nebo výchovnou poradkyní, to znamená s lidmi, kteří Tě znají. Je také možné se objednat do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde bys absolvovala testy, které by naznačily možnou cestu a výběr školy, poněvadž dokáží poměrně přesně zmapovat, na co se hodíš, pro co máš talent, co Tě baví. Velmi důležité jsou informace-tedy spojit se s někým, kdo navštěvuje školy, o které jevíš zájem, chodit s rodiči na Dny otevřených dveří, ptát se lidí, kteří pracují v oboru, který Tě zajímá, prostě být aktivní. Je to hodně v Tvých rukou, jde o Tvou budoucnost.

  Pokud se týká známek, neumím posoudit, ale dle data soudím, že bys pro opravu některých známek ještě mohla něco udělat. Opět to záleží na Tobě, kolik své energie a soustředění jsi ochotná svému vzdělání dát, možná by se Ti mohl věnovat někdo z Tvých úspěšnějších spolužáků, popř. by Ti rodiče mohli pomáhat, zkoušet Tě, nebo Ti zaplatit doučování, které lze také domluvit s některým z učitelů/učitelek ve škole.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří prospěch zlepšit a dostat se na takovou školu, která Tě osloví.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol
  Chodím do šesté třídy a pořád myslím na to na jakou půjdu střední školu
  Ráda bych měla povolání učitelka ale nevím na jaký mám jít obor
  Předem děkuji :-)

  holka, 12 let, 15. října 2018

  Píšeš, že chodíš do šesté třídy. Zatím máš tedy ještě čas si rozmyslet, jaký obor by tě nejvíce zajímal. Nyní se snaž co nejlépe ukončit základní vzdělání. Následně budeš studovat střední školu. Zde by asi bylo nejlepší jít na střední pedagogickou školu, ale uričtě tě na pedagogickou fakultu připraví i gymnázium. Je důležité si rozmyslet, jak staré děti bys jednou ráda učila - malé dětičky na I. stupni ZŠ, starší žáky na II. stupni ZŠ. Až si toto ujasníš a pokud bude tvá volba výuky žáků na II. stupni ZŠ, pak přemýšlej, co ve škole tě nejvíce baví - matematika, historie, tělesná výchova... Podle této záliby by sis měla zvolit předmět, který bys ráda na druhém stupni ZŠ vyučovala. Aprobace většinou bývá dvojí, druhý předmět si následně na fakultě zvolíš podle nabízených dvojic předmětů.

  Škola - učení

  Dobrý den,
  dnes oficiálně začal školní rok a já už se teď hroutím. Každý den vyučování do tří, plus čtyřikrát týdně doučování na přijímačky a jednou ZUŠka (výtvarka). Kromě toho, že budu muset dělat přijímačky na střední, taky letos absolvuji z výše zmíněného oboru a nevím, jak to všechno zvládnu. Mám strach, že se nedostanu na školu, ačkoli jsem zatím na vysvědčení měla vždy samé jedničky. Mám strach, že nenakreslím nic, s čím budu spokojená, protože všechny mé pokusy zatím skončily hrozně. Do ZUŠky chodím asi šest let a učitelka mě chválí, ostatní mi taky tvrdí, že to, co namaluji, je hezké, ale já s tím nejsem spokojená. Nedokážu stvořit nic, co by se mi líbilo. Chtěla jsem si celou devítku v klidu užít, ale už teď tu brečím a stresuji se, bolí mě břicho od nervů a celý den jsem nic nesnědla, protože mi stačí ucítit něco a chce se mi zvracet. Prostě nevím, jak to všechno zvládnu, a bojím se, že tento školní rok prostě nezvládnu. Mamka mi akorát nadává, že si sama zbytečně chci přidávat starosti, sice říká, že všechno zvládnu, ale přidá k tomu tolik obviňování, že si připadám ještě hůř. Potom se ke všemu samozřejmě přidávají normální trable, které má v mém věku snad každý, zahrnující například to, že jsem tři roky zamilovaná do kluka a nejsem schopná mu to říct. Vím, že by na tomhle vůbec nemělo záležet a je to tak malicherné, ale já nedokážu pořádně nic dělat. Myslím na něj snad každých pět minut! Prostě se bojím, že se z toho sesypu a už se nedostanu zpátky na nohy. Vůbec si nevěřím, ačkoli tak na ostatní nepůsobím, mám šíleně nízké sebevědomí. Před ostatními se to snažím skrýt, ale když jsem sama, vidím to. To, jak se na sebe dívám a říkám si, že nic nedokážu, mám moc velký nos, jsem tlustá a hloupá. Vím, že to možná působí zmateně, ale tak se teď cítím.
  Předem děkuji za odpověď, ať už bude jakákoli. Potřebuju zkrátka vědět, že alespoň někdo mi je schopný poradit bez obviňování.

  holka, 14 let, 3. září 2018

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že chceš mít možnost sdílet své pocity s někým, kdo Tě nebude soudit a pochopí Tě. To samo o sobě může být dost úlevné. Zní to tak, že mamka má buď mnoho dalších starostí, nebo si neuvědomuje, co vlastně opravdu potřebuješ. Také je pro ni možná těžké to, že Ti ona sama neumí pomoct.

  Docela si dokážu představit, že ostatní neví, jak se cítíš, z toho, co píšeš, to zní, že toho zvládáš docela dost. Říkám si, že by doučování třeba mohlo být méně často, že není nutné mít samé jedničky, protože mnohem důležitější je, aby byl člověk v klidu a spokojený. I za cenu toho, že budeš podávat méně výkonů. Také pomáhá ostatní kolem sebe skutečně poslouchat. Chápu, že každý má jiný vkus, pokud Ti ale více lidí kolem Tebe říká, že to, co namaluješ, je hezké, asi na tom něco bude. A to důležité, jak jsme již psali výše, je právě sdílení. Proč před ostatními předstíráš, že jsi v pohodě, když se tak necítíš? Už jenom možnost svěřit se, třeba alespoň nějaké kamarádce, nejenom mamce, může přinést také úlevu. Je možné, že Ti lidé kolem tebe budou vymlouvat Tvé negativní pohlížení na sebe. Ale možná je to proto, že si skutečně myslí, že krásně maluješ, že mají prostě jiný názor, než Ty. Zkus jim v tom naslouchat a připouštět si, že mohou mít pravdu, že jsi k sobě možná jen příliš kritická. Pokud nic z toho, o čem píšu, nepomůže a pokud se skutečně cítíš tak špatně, že je Ti nedobře i fyzicky - bolí Tě břicho a nemůžeš jíst, bylo by dobré vyhledat odborníka, tedy psychologa. Možná ho (nebo ji) máte přímo na škole. Zkus se mamce znovu svěřit, mohlo by třeba pomoci dát jí přečíst naši komunikaci.

  Přejeme Ti, aby se Ti ulevilo.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj alíku chtěl bych poradit zda není nějaký způsob jak nasbírat dobré známky abych měl 1a 2 na konci školního roku jdu do 8 třídy.chodím do základní umělecké školy na hodiny klavíru a mamka mi slíbila za 1 a2 na konec školního roku opravdické piano . Samozřejmě chápu že bez píle to nejde ale nějaké fígle :'(

  Děkuji moc, Tvůj kamarád Kuba.

  Jakub, 13 let, 19. srpna 2018

  Ahoj Kubo,

  je svědomité, že se snažíš připravit na školní rok tak, aby dopadl dobře. Moc se mi líbí, že nad tím tak pečlivě uvažuješ, a myslím, že opravdické piano je opravdu lákavá odměna. Ptáš se nás na fígle, jak dosáhnout dobrých známek.

  Říkám si, že by Ti třeba mohlo pomoct společné učení se spolužáky, kde můžete o látce i diskutovat. Dále pomáhá dělat si v hodině pečlivé poznámky z toho, co učitel říká, průběžná příprava po celý školní rok a plnění domácích úkolů. Když se setkáš s náročnějším učivem, můžeš se zkusit poptat po doučování třeba u staršího kamaráda nebo u někoho z rodiny.

  Také je dobré znát svůj styl učení. Někomu vyhovuje předčítat si a učit se nahlas, a další si zase učební látku raději v tichosti kreslí a sepisuje. Taky je fajn, pokud si můžeš vyzkoušet prakticky, co se naučíš. Jestli se třeba učíš o stromech, tak může pomoct zajít do přírody a ihned tyto stromy zkoušet rozpoznávat, atd.

  Taky si ale myslím, že školní rok je nejenom o píli, ale i o zábavě. Třeba se jít někdy místo učení projít s kamarády, užít si přestávku, anebo se po škole věnovat Tvé oblíbené aktivitě - možná právě klavíru. I to může vést k přesvědčení mamky, že ti na hře na klavír opravdu záleží.

  Přejeme pěkný zbytek prázdnin,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, dostala jsem se na osmileté gymnázium, ale bojím se, že i když se budu učit, nebudu to zvládat a pak se do mě budou ostatní navážet. Navíc netuším, jak si vytvořit dobré kamarády. V páté třídě jsem sice měla samé jedničky (a průměr 1,0 ze všech předmětů), ale nevím jak moc se budou školy lišit. Na začátku školního roku si chci vytvořit plán na učení. No, mám toho plnou hlavu, ale nemyslet na to nejde.
  Předem Vám děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 22. července 2018

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš obavy z toho nového, co Tě čeká. Jenom by bylo fajn, aby sis uvědomila, že Tvé obavy jsou pouze obavy. Z toho, co píšeš, nevidím důvod, proč by se Ti učení nemělo dařit. Možná nebudeš mít samé jedničky, protože nároky na gymnáziu pravděpodobně budou vyšší, než na základní škole, ale není cílem mít samé jedničky. Důležité je si uvědomovat, že se chceš učit proto, aby ses něco dozvěděla, aby ses v životě dobře orientovala a aby sis uvědomila, co Tě baví a čemu by ses chtěla v životě věnovat. Obavy z nového a neznámého jsou naprosto přirozené. Pomáhá se z toho do určité míry vypovídat, nebýt na své pocity sama. Zároveň je ale dobré najít určitou míru, kdy dát svým obavám průchod a kdy naopak odvést pozornost jinam - prostě dělat, co Tě těší, věnovat se svým zájmům, pomoct rodičům, zkrátka žít svůj život a počkat, jak se Ti bude skutečně v nové škole dařit. A jestliže se Ti něco dařit nebude, řešit to teprve, až se to skutečně bude dít. Něco, co se ještě neděje totiž řešit nejde, je proto zbytečné se tím dopředu trápit.

  Přejeme Ti super léto.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  Po prázdninách půjdu do deváté třídy a když jsem slyšela, co mně čeká, dostala jsem strach. Navíc se bojím, že se nedostanu na střední školu a kvůli tomu nemůžu spát. Řekla jsem si, že to nic není, ale nepomáhá to.
  Co mám dělat?
  Předem díky za odpověď!

  holka, 15 let, 17. července 2018

  Dobrý den,
  vážíme si toho, že jste napsala. Působí to, že Vás nastávající situace dost stresuje a trápí. Říct si, že to nic není většinou nepomáhá, bohužel, svým emocím poručit nemůžeme. Asi Vás to, co jste se dozvěděla, dost vyděsilo. Je proto přirozené, že ve Vás pocity nějak žijí dál. Je pochopitelné, že Vás zkoušky na cestě životem můžou vystrašit nebo na chvíli i ochromit. Přesto jsou to výzvy, které čekají každého z nás a ze kterých jednou budete čerpat sílu.
  Doporučuji, abyste se teď zaměřila na to, co se kolem Vás děje hezkého, je léto a myslet na školní rok je ještě předčasné. Můžete se zkusit posílit tím, že se budete věnovat věcem, které Vás baví a nabíjí energií. Doporučuje se taky sdílení - popovídat s blízkými o tom, co prožíváte, jestli s tím mají zkušenosti, co pomáhá jim v takových chvílích.
  Zavolat můžete klidně i na linku důvěry.

  Přejeme hodně štěstí.

  Modrá linka

  Škola - učení

  ahoj nalíčju dostal jsem 1- z češtiny ve váze 2. Prosím poraď mi co mám dělat jsem na prášky

  emiž 10 let, 4. června 2018

  Ahoj,
  Tvoje zpráva mi nezní úplně srozumitelně, ale chápu jí tak, že jsi dostal známku 1-, která má váhu dva (nevím, z kolika) a nevíš, co s tím máš dělat. Věřím, že pokud by to mělo nějak ohrozit Tvůj celkový prospěch, většinou je šance ho ještě vylepšit, nechat se vyzkoušet, být ve vyučování aktivnější. Předpokládám však, že známka 1- je výborná a svědčí o tom, že jsi šikovný a učení Ti jde. I když věci někdy nejsou úplně podle našich představ, je užitečné učit se vyrovnávat i s občasným selháním, které k životu také patří, nikdo nejsme dokonalý. Když si s něčím nevíš rady, můžeš požádat o podporu a probrat to s někým blízkým rodiči, kamarády. Člověku se uleví, když není sám ve chvíli, kdy neví, co má dělat.

  Přejeme hezké letní dny,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  Bojím se vysvědčení! Skoro ze všeho mi vychází 3! :(
  A z matiky i 4.... Nikdy jsem takovéto vysvědčení neměla! Moje nejhorší známka byla 2. Bojím se, že už to nedokážu opravit, vím, že je to příšerný, jsem v 6. třídě. Poradíte mi prosím co s tím? Nemůžu uvěřit, jak je to možné.... Např. z Českého jazyka, to mi vychází 3 a na prvním stupni jsem měla 1.
  Předem děkuji za odpověd ́.


  Ahoj,
  chápu, že Ti vadí, že se Ti zhoršily známky a vysvědčení se blíží. Přechod na druhý stupeň bývá náročný a stává se, že se žákům zhorší známky, než si nějak zvyknou na nové učivo a někdy i třídu. Myslím, že ještě je čas je zkusit vylepšit a opravit. Zkus se domluvit s učiteli těch horších známek a zeptat se, co bys mohla udělat pro zlepšení. Můžeš zkusit nějaké doučování, nechat se vyzkoušet apod. Věřím, že když uvidí Tvou aktivitu, budou vstřícnější a podpoří Tě. Zkus do toho teď jít naplno se snahou a nevzdávat to, být vytrvalá. Pokud něco nechápeš, můžeš se učit s rodiči, spolužáky, nebo zajít na doučování k učiteli. A i kdyby se to letos už nepodařilo zlepšit, věřím, že s novým školním rokem přijde nová šance a nic není ztraceno.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Bude vysvěsčení a já si skazila známky, a nevím co mám dělat připadám si hloupá protože pani učitelka přesazovala zrovna mě dala s Fabošem né že by bil tak

  holka, 12 let, 16. května 2018

  Ahoj,
  do vysvědčení chybí ještě stále více jak měsíc, a leccos, když se budeš snažit, můžeš ještě napravit.
  Mám pocit, že Tvůj dopis zůstal nedokončený nebo se mýlím? Budu se věnovat té části, kde je jasné, o co Ti jde. Nevím, co se stalo, že sis pokazila známky (souvisí to nějak s Tvým přesazením?) Jde o to, zda učivu skutečně rozumíš a umíš ho i interpretovat. Každý jsme jiný, otázkou je, zda jsi zvolila správný postup při domácí přípravě, (různá desatera, jak se učit, najdeš na internetu), důležité je, abys měla na učení svůj klidný koutek a učila se krátce, ale vydatně, dělala časté pauzy, spojené s pohybem venku, na čerstvém vzduchu. Můžeš také oslovit paní učitelku a jí se zeptat, jaký ona má názor, přece jen Tě na rozdíl ode mne zná, a jistě dobře ví, jaké máš schopnosti a ambice. Můžeš se také poradit s výchovnou poradkyní, pochopitelně i s rodiči, které můžeš do své školní přípravy zatáhnout, aby Tě tímto způsobem podpořili. Můžete také společně zajít do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde mají speciální testy, pomocí kterých jsou schopni poměrně dobře odhadnout Tvé schopnosti do budoucna i s přesahem a návazností na určité profese podle typu Tvého myšlení.

  Přejeme Ti, ať se Ti ve škole daří lépe a lépe.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj kamarádi, zajímá mě jak se nejlépe učit? Ano vím, každému se lépe učí jinak, ale jak se třeba učí lépe vám?

  holka, 13 let, 1. dubna 2018

  Ahoj,
  jak správně píšeš, každému vyhovuje něco jiného a je potřeba zkoušet tak dlouho, až objevíš, co je tou pravou variantou právě pro tebe. Pokud se ptáš, jaký styl učení vyhovuje nejlépe právě mě, tak je to určitě čtení učiva s tím, že jsem si z něj dělala výpisky, které jsem si posléze četla nahlas. Ale jsou lidé, kteří mají spíše vizuální paměť a stačí jim, když si látku přečtou. Lidé se zvukovou pamětí preferují spíše čtení látky nahlas a tak dále. Je potřeba skutečně zkoušet a zjistit, který ze způsobů je nejefektivnější právě pro tebe.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,

  ve škole mi říkají že jsem šprt i když se doma vůbec neučím. Jde mi škola nemám vůbec špatné známky ,poraď mi prosím co mám dělat

  holka, 10 let, 6. března 2018

  Ahoj,

  tak nejdřív Ti chci pogratulovat, že s vynaložením jen malé námahy ve škole dobře prospíváš. Protože Ti škola jde, spolužáci Ti říkají, že jsi šprt. Vůbec se nedivím, že Tě to mrzí. Bohužel nepíšeš nic o tom, jak na toto oslovení reaguješ. Dotyčné bude taková "hra" bavit jen tak dlouho, dokud budou vidět, že Tě to trápí. Až Ti to začne být jedno, bude Ti to oslovení lhostejné, sami přestanou. Reagovat se dá různě. Spolužáků si vůbec nevšímat, k jejich slovům být lhostejný, třeba jen neurčitě pokrčit rameny. Také je možné jen tak říct: "No a co? Každý jsme nějaký....". S rodiči nebo sourozenci doma můžeš nacvičit různé vtipné výroky, které můžeš prohodit na adresu těch, co Tě nejvíc otravují, takové výroky lze trénovat i před zrcadlem tak dlouho, až Ti budou připadat přirozené. Myslím, že tím bys posměváčky mohl zarazit. Nějak jim svoje stanovisko vysvětlovat, totiž podle mě nemá cenu. Když se o tom budete doma bavit, možná někoho z vás napadne ještě něco dalšího, co se Ti bude hodit.

  Držíme pěsti.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, mám problém. Přestoupila jsem na jinou školu a ze všech předmětů mám 1 nebo 2( jsem v sekundě půl roku), ale z matiky mám 4.... nejhorší je, že mám doučování a i tam mi říkali, že mám mít 2.. na starý škole jsem měla 1... a navíc to umím.. rozumím tomu, ale ta učitelka je šílená.. ve velkým testu mi dala 4 a chyběl mi jeden bod a jedna holka ho dostala a já ne... prý mi ho dát nechce(protože bych měla z testu 3 a i průměr jsem měla 3,37.).. a ve třídě je spousta lidí, kterým ta matika nejde a mají na vysvědčení 3.. a průměr klidně 3,6... to není fér.. umím to a stejně mám 4..co mám dělat?

  Áďa, 13 let, 15. února 2018

  Ahoj Áďo,

  chápu, že Tě trápí hodnocení z matematiky, které se Ti zdá nespravedlivé. Je vidět, že pro dobrou známku už teď děláš hodně, chodíš na doučování a rozumíš látce, bohužel, učitelka Tě hodnotí podle Tvého názoru jinak než ostatní. Je potom srozumitelné, že to necítíš jako fér jednání.

  Nevím, jak jsou do celé věci zapojení Tvoji rodiče, ale mohli by si promluvit s učitelkou a víc zjistit, co bys měla dělat jinak. Nemyslím jen v učení, ale například i v chování, na to bývají učitelé také citliví. Pokud to nepomůže, mohou rodiče mluvit také s vedením školy - ředitelem či ředitelkou a žádat Tvoje přezkoušení, abyste posoudili, jak by Tě hodnotil jiný učitel. Další možností je také obrátit se na školní inspekci, která by mohla také celou situaci řešit, jestliže by se nedařilo dlouhodobě se se školou domluvit. Jak vidíš, je to tedy spíš o krocích rodičů a o tom, zvolit nejprve jednodušší cestu vyjednávání a pokud to nepomůže, mohou postupovat i radikálnějšími metodami. Proto, co uděláš dál, je teď o tom, jak se dohodnete s rodiči, je také možné počkat, jak se bude vyvíjet toto pololetí a podle toho se rozhodnete, jak dál postupovat.

  Přejeme Ti, aby se vše podařilo vyřešit.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den. Žádám vás o pomoc. Hrozně často se stresuju a pak mě bolí hlava. Je to tak každý den (skoro, určitě za týden 3krát). Deprese mám skoro ze všeho. Testů, referátů, některých učitelů... Přitom známky a tak to je vše naprosto v pořádku. Nevíte co mám zlepšit nebo z čeho to může být? Případně jsou na to nějaký prášky, když to bude nutné?

  kluk, 13 let, 28. ledna 2018

  Ahoj,
  píšeš o tom, že se často stresuješ a bolí Tě hlava. Pojmenováváš to jako "deprese". Deprese probíhají tak, že člověk není schopen se radovat, má pocity smutku a beznaděje, nic ho nebaví, má poruchy jídla a spánku apod., což možná není úplně to, co popisuješ Ty. Mohla by Ti pomoci spolupráce se školním či jiným psychologem / psycholožkou, se kterým bys mohl probrat, co za tím může být. Také by ses s ním / s ní mohl naučit různé relaxace (např. Jacobsonovu: www.relaxuj.cz/trenink-relaxace-podle-jacobsona/744), způsoby, jak se uvolnit a zvládat stres, být odolnější vůči vnějším stresorům (testy, učitelé apod.).
  Jak píšeš, prášky jsou až další volbou, když by to bylo nutné. Se stresem se však dá dobře pracovat s psychologem, zkus si najít nějaké kontakty, poradit se s rodiči nebo učitelkou, ke které máš důvěru.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka