Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, Modrá linko a všichni ostatní.
  Tento rok mě čeká výběr střední školy, ale mám velké problémy s matikou. Chodím i na doučování a i když si jsem 100% jistá, že to umím, v testu to pokaždý pokazím.
  Sbírám pětky jednu za druhou a učitelka která nás matiku učí, mi v tom ani trochu nepomáhá, je přísná, člověk se bojí v hodině i nadechnout, aby na něj nezačala křičet. Mně samotné se před každou hodinou s ní svírá žaludek a nedej bože, když mě vyvolá k tabuli. Vždy tam předvedu něco neskutečnýho, z toho jak mám nervy v kýblu.
  Moc bych se chtěla dostat na školu zaměřenou na IT techniku, protože počítače mě baví a chtěla bych jednou být vývojářem nějakých her, nebo něco podobnýho.
  Ale dobře vím, že mi zbývá už jen učňák, protože tu matiku nedokážou zachránit ani plusový body za absolvování ZUŠ atd.
  I když je to velmi málo pravděpodobné, tak se ptám. Netušíte jak ze zbavit stresu z hodin matiky?
  Předem moc děkuji amějte hezký den.

  holka, 14 let, 1. prosince 2017

  Ahoj z Modré linky,

  líbí se mi, jak zodpovědně přemýšlíš o své budoucnosti a také oceňuji snahu se v předmětu, kde vnímáš problémy, zlepšit. Taky mi přijde fajn, že víš, co Tě baví a čemu by ses chtěla v budoucnu věnovat, to řada vrstevníků třeba ještě neví.

  Věřím, že stres z matematiky je nepříjemný a může vést právě i k zazmatkování a poté k neúspěchu. Chápu proto, že by ses ho ráda zbavila. Říkám si, že už pro změnu děláš hodně - přemýšlíš o sobě, máš snahu si doplnit vědomosti a mít lepší výsledky, to není málo. Přemýšlím, jestli jsi o obavách z matematiky a především z paní učitelky mluvila i s rodiči. Myslím, že by o tom měli vědět, mohli by Ti pak pomoci třeba tím, že s paní učitelkou promluví.

  Napadá mě ještě, že by možná stálo za to, se nad chováním paní učitelky povznést, zkusit si třeba říct, že je to taky jenom člověk, jako každý jiný. Taky mi přijde důležité připustit si i fakt, že matematika je sice důležitá, ale spokojeně se dá žít i bez jejích hlubokých znalostí. S rodiči můžeš zkusit popřemýšlet i nad tím, jak jinak by ses v hodině matematiky mohla uvolnit, abys byla víc v klidu a pohodě. Přejeme Ti, ať si vybereš školu, kde budou učitelé vnímavější a otevřenější k přátelštější spolupráci.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den. Právě jsem v 6. třídě. První stupeň jsem ovšem dodělala v jiné škole. V této nové máme o strašně moc víc sešitů a úkolů. A já to psychicky nedávám. Není ani 1. čtvrtletí a už mám napomenutí třídního učitele za zapomínání. Ve škole nemám moc kamarádů a celkově zapomínám např. úkoly, sešity atd. Prostě nedávám školu po psychické stránce. Děkuji.

  holka, 11 let, 30. listopadu 2017

  Ahoj,

  dovedu si představit, jak náročné je zvládnout druhý stupeň základní školy a také to, že je to pro Tebe ještě náročnější, protože jsi první stupeň dělala na jiné škole. Není nic jednoduchého si zvyknout na jiné tempo, jiné úkoly, nároky a také na nové spolužáky. Proto je moc dobře, že pro sebe hledáš řešení a napsala jsi. Někdy trvá i celý rok, než si člověk na vše zvykne a najde způsob, jak se s tím vypořádat.

  Jednoduše se dá, podle mého názoru, naučit pracovat se zapomínáním. Je důležité si všechny úkoly hned zapisovat, například do deníčku nebo do mobilu a doma si deníček důsledně kontrolovat. Je jasné, že si všechno nemůžeš pamatovat jen z hlavy. Při chystání se na druhý den je dobré jít postupně podle rozvrhu a hlídat si, zda máš všechny sešity, které potřebuješ. Je velmi pravděpodobné, že když Ti odpadne stres se zapomínáním, celkově se Ti uleví i v jiných oblastech. O Tvých starostech by měli vědět i Tvoji rodiče, aby Ti mohli být co nejvíce nápomocní.

  Můžeš si ale také o všem promluvit přímo s třídním učitelem sama, nebo to mohou udělat Tvoji rodiče, aby věděl, že se necítíš dobře po psychické stránce. I on Tě může podpořit, když bude vědět, že se snažíš. Na některých školách také bývá školní psycholog, pokud ho máte, i on by Ti mohl pomoci s tím, jak se lépe na nové podmínky adaptovat a jak si najít více kamarádů. Pokud by z toho nic nezabralo, je možné se objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde všechna tato témata také řeší.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Modrá linko, potřebovala bych poradit ohledně výběru SŠ. Chtěla bych střední se zaměřením na literaturu. Našla sem ji pouze v Praze a Brně. Moje máma by mě klidně pustila na intro, ale nemáme na to. Vzhledem k tomu, že obě jsou soukromé cena by se vyšplhala na rok až ke 40 000kč. Bohužel to si nemůžeme dovolit. Můj táta mi na ní nepřispěje a zbytek rodiny je na tom stejně jako my. Vím, že se zde řeší závažnější věci, než je ta má a hodně dlouho jsem přemýšlela jestli to mám odeslal, ale nedalo mi to. Předem děkuji za odpověď Anna R.

  AnnR, holka, 27. listopadu 2017

  Dobrý den z Modré linky,

  chápu, že bys ráda studovala vybranou školu a věnovala se oboru, který Tě zajímá. To, že na studium vaše rodina nemá dostatek financí, mě mrzí, ale věř, že nejsi sama, kdo si nemůže soukromou školu dovolit. Zkusila jsi oslovit širší rodinu, ale ani oni Tě nemohou finančně podpořit, táta nepřispěje.

  Přemýšlím o situaci a napadá mě několik možností, jak bys mohla s pomocí mámy situaci zkusit řešit. Napadá mě oslovit přímo vybranou školu a promluvit si s vedením. Třeba by umožnili školné splácet nebo by byli ochotni vzhledem k vaší situaci školné snížit. Existuje také možnost finanční půjčky, kdy banka poskytne půjčku, kterou poté student splácí. Co mi přijde, ale jako důležité, je udělat přijímací zkoušky a dokázat, že o studium máš zájem. Taky by stálo za to popřemýšlet i o studiu jiné školy, státní, s podobným zaměřením. Ráda bych Tě uklidnila i v tom, že literatura se dá studovat posléze i na vysoké škole.

  Věřím, že budeš při studiu střední školy spokojená.

  Držíme palce,
  Modrá linka.

  Škola - učení

  Dobrý den!

  Chtěl bych se Vás zeptat, jestli jsem podle Vás kvalifikovaný na vedení mojí nástěnky pod názvem Česká gramatika - poradna. Zde je odkaz na moji nástěnku: www.alik.cz/n/ceska-gramatika-poradna

  Pokud jde o moji kvalifikaci ohledně českého jazyka, tak ta vypadá takto:

  • maturita z OA
  • známka 3 (dobrá) z českého jazyka na maturitním vysvědčení
  • trojky z diktátů na OA a jedničky z diktátů na středním odborném učilišti
  • dvojky z písemných prací z literatury a ze slohů na OA
  • velmi dobrá znalost českého jazyka na ZŠ
  • napsáno více než 500 slohů (krátké slohy kolem 200 slov)
  • přečteno více než 100 knížek

  Přeji Vám jinak pěkný podzim a hodně zdraví!

  kluk, 21 let, 17. listopadu 2017

  Ahoj,
  dlouho jsem o tvém dotazu přemýšlela. Je moc pěkné, že chceš pomáhat a radit. Být odborníkem na naši mateřštinu není tak jednoduché a 3 na maturitním vysvědčení je docela málo. Umět napsat sloh je jedna věc, konce konců i tvé články spíše působí jako slohová cvičení, ale ovládat perfektně pravopis je věc druhá.
  Jsem učitelka a věř či ne, také mě mnohdy záludnosti naší mateřštiny zaskočí. Velkým pomocníkem je INTERNETOVÁ JAZYKOVÁ PŘÍRUČKA prirucka.ujc.cas.cz/, kde si snadno můžeš zjistit, jak to či ono vlastně správně napsat.

  Škola - učení

  Ahoj, tenhle dopis musím napsat rychle, možná ho budu ale psát na několikrát,protože si mám dělat úkoly. Takže, jde o to, že nemám čas, jak už jste si z první věty mohli všimnout. Minulý školní rok jsem ze školy přijížděla domů stejně jako moji mladší kamarádi z vesnice. Ale tento rok je to o dost horší. Už 4 roky hraji na housle a letos první rok hraji na klávesy. Houslí mám 3 hodiny týdně, z toho 2 v pondělí a 1 v úterý. Kláves mám 2 hodiny v pondělí.
  Moje pondělí: vstávání : 6:00, odjezd autobusu: 6:30, příjezd autobusu ke škole: 7:00, začátek první hodiny: 7:30, vyučování do: 12:00,volná hodina místo které mám klávesy: 12:00-12:45, vyučování: 12:45-13:30, další klávesy: 13:45- 14:30, v tuhle chvíli pro mě musí někdo z rodiny přijet, protože potřebuji být v několik km vzdáleném městě a autobus mi v tu chvíli nejede, housle: 15:00-16:30, vyzvedne mě buď máma nebo jedu autobusem v 18:00 a vracím se domú v 18:30. Po dlouhém dni ksem unavená a jdu spát, takže se nemám čas učit. Další dny je to podobně, jen v pátek se domů vracím v 13:30. Mám jen 2 volné hodiny týdně, což mi přijde dost málo. Tento školní rok mám o dost horší prospěch, nemyslím si ale, že je to způsobeno včasným vstáváním, avšak nedostatkem času, který doma věnuji učení se. A to se skoro každý den učím až do noci, k tomu mi často chybí úkoly, ikdyž si je o přestávkách snažím dodělat. Jsem tak nějak celodenně unavená, takže se není čemu divit, když usinám v autobuse. K tomu všemu je na mě velký tlak ze strany rodičů. Jsou totiž dost přísní a chcou ze mě mít jedničkářku. Dřív jsem taková byla, teď to nejde. Říkají mi, že když dostanu horší známku než dva nepojedu v zimě na hory. Mít zakázaný mobil je pro mě už denní medicínou. Prosím poraďte co mám dělat dál, je toho na mě moc a jak tohle říct rodičům. Měla bych to říct na rodičovských schůzkách, když se to tyká i školy a učitelka se na to určitě bude ptát?

  holka, 12 let, 14. listopadu 2017

  Ahoj,

  je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe radu a pomoc. Chápu, že se přes všechny povinnosti cítíš unavená a přijde mi chválihodná Tvoje zodpovědnost.
  Přemýšlím o Tobě a chtěla bych Ti dodat odvahu k tomu, mluvit s rodiči o tom, co prožíváš, jak se máš a co bys potřebovala třeba jinak. Napadá mě, že jim můžeš ukázat i tento dopis a mít tak čeho se chytnout a o co se opřít. Tak, jak píšeš, určitě můžeš využít i možnosti popovídat si s paní učitelkou ve škole.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,už skoro pravidelně dostávám špatnou známku z čtvrtletních písemek.A tentokrát jsem dostala za 3 z diktátu.Moje mamka na mě křičela,že je to ostuda a že trávým 10 hodin kreslením obrázků.A i když se učím ona říká, že si myslela, že se učím, ale ono ne. Takhle je to vždy. Jsem z toho smutná a vždy si přeji aby to bylo za mnou. Jednou jsem se musela učit tak dlouho abych dostala večeři. Nevim co mám dělat.

  Díky za odpověď

  holka, 11 let, 7. listopadu 2017

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je velmi nepříjemné, když dostáváš vynadáno za známky. Stálo by asi za to zkusit si s mamkou někdy v klidu (aniž bys právě přinesla špatnou známku) popovídat o tom, jaké to pro Tebe je.
  Pokud se skutečně učíš, zkus to mamce říct, zkus ji poprosit o pomoc, o to, abyste spolu hledaly způsob, jak by Tvé učení bylo efektivnější. Můžete se s mamkou dohodnout, že Tě třeba vyzkouší, až budeš naučená, abyste zjistily, jestli to opravdu umíš. Také ji můžeš požádat, aby Ti vysvětlila to, čemu nerozumíš a co se Ti nedaří se naučit, i když se o to snažíš. Případně společně můžete hledat doučování. Také můžeš o radu poprosit paní učitelku třídní nebo jinou paní učitelku, které věříš a která Tě zná. Paní učitelky většinou dokážou odhadnout, jestli máš na to, abys měla lepší známky, nebo jestli máš talent spíše na něco jiného. Pokud by tomu tak bylo, může si paní učitelka s mamkou popovídat o tom, co by pro Tebe bylo dobré. Jestliže se to týká pouze velkých písemek, stálo by za to hledat způsob, jak se před písemkou uklidnit, relaxovat, abys mohla být méně nervózní.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, chodím do 8. třídy a poslední dobou mám trochu problém se známkami. Nevím co už mám dělat, učení (ani dlouhodobé) mi moc nepomáhá a ani mě nebaví, chtěl bych se proto zeptat jestli jsou ještě nějaké jiné možnosti jak si zajistit známky.

  kluk, 13 let, 8. října 2017

  Ahoj,

  někdy se stane, že to, co fungovalo dříve, už nejde tak dobře a platí to i o učení. Důležitá je pro mne také poznámka, že Tě učení nebaví. Je proto dobře, že se ptáš na další možnosti, protože známky mohou ovlivnit výběr střední školy a vlastně celou budoucnost.

  Nevím, jestli máš potíže se všemi předměty, nebo jen s některými. Možná Ti nejdou jen přírodovědné nebo naopak humanitní, člověk se v osmé třídě už začíná vyhraňovat a určitě nemusí být stoprocentní ve všem. Můžeš se tak spíš zacílit na to, co chceš v budoucnosti dělat a věnovat se spíše předmětům, které budeš potřebovat a ty ostatní zvládat třeba průměrně.
  Zpočátku bys mohl také zkusit nějakou změnu v učení. Učit se spíš krátce každý den, než využívat dlouhodobé a nárazové učení, které Ti nepomáhá. Může zafungovat, když Tě někdo bude zkoušet a spíš si s Tebou o učivu povídat, než kontrolovat každé slovo, které říkáš. Dobré zkušenosti jsou v tomto s kamarády, ale také se sourozenci, rodiči či prarodiči. Důležité je, abys jim vysvětlil, co vlastně potřebuješ. Známky se dají také zlepšit tím, že si zvolíš nějakou dobrovolnou aktivitu, kterou mnozí učitelé nabízí - referát, aktualitu, projekt, apod. a zpracuješ jej na téma, které Tě alespoň trochu zajímá, známka Ti tak může zlepšit celkový průměr. Pokud také víš, že se bude zkoušet, můžeš se nechat vyvolat co nejdříve, dokud je učiva méně apod. Učitelé hodně oceňují aktivní přístup.

  Uvidíš sám, zda se Ti něco z toho, co jsem napsala, bude hodit, nebo Tě samotného ještě napadne něco dalšího, problematika učení se případně dá také konzultovat v pedagogicko-psychologické poradně, kam Tě rodiče mohou objednat, pokud by nic nezafungovalo nebo se známky přes veškerou snahu horšily.

  Přejeme Ti, abys pro sebe našel dobré řešení.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj. Mám takový dotaz ohledně školy. Jak se mám učit? Už sem psala jeden dotaz jak říct rodičům o 5. No a dneska se ucitelka vybrala můj ukol (jen mě) a dala mi 4 protože tam chyběla jedna odpověď (prý to je neúplné).. Nikdy mi nic z tohodle problém nedělalo. A v poslední době mi to učení vůbec nejde. Jsem nesoustředěná a furt myslím na jiné věci. Napadlo mě že je to z toho že chodím spát každý den ve 12. Vůbec nevím co se se mnou děje. Třeba jsme určovali zeměpisnou poloho a měli jsme tři místa,první jsen udělala ale u ddalších dvou sem znervoznila a neudělala sem nic.
  Prosím pomoc mi. Chci se začít učit ale vůbec nevím jak na to. Nechci propadnout

  holka, 2 let, 25. září 2017

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že Ti záleží na tom, aby Ti šlo učení. Pokládala jsi ohledně školy a kamarádů ve škole již více dotazů.
  Vypadá to, že máš více otázek a toho, co Tě trápí nebo zajímá. Bylo by fajn, aby ses mohla obracet více na své okolí, než na anonymní poradnu. Rodiče a Tví blízcí, i učitelé, to by měli být lidé, u kterých můžeš najít podporu a radu. Nepíšeš, proč chodíš spát ve dvanáct hodin, sama ale tušíš, že to není pro Tebe dobré. Co se týká problémů s učením, mnohem více a lépe, než my, Ti mohou poradit rodiče a učitelé. My nevíme, jaké konkrétní problémy máš, v čem přesně spočívají. Je potřeba mluvit, ať už s rodiči či nějakým učitelem, učitelkou, kterému/které věříš, školním psychologem (pokud ho máte). O tom, co se Ti nedaří, co Ti naopak jde, jakým způsobem se učíš. Na základě toho potom spolu můžete hledat možná řešení.

  Přejeme Ti klidný bezstarostný podzim a více úspěchů ve škole.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den!

  Už je to více než rok, co jsem odmaturoval z anglického jazyka (poznámka: Z ostatních předmětů jsem také odmaturoval.). Mezitím mé znalosti z angličtiny trochu zrezivěly. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli by bylo lepší, kdybych se učil angličtinu samostudiem, nebo bych měl pokračovat v učení němčiny samostudiem, kterou ostatně máme jako školní předmět na učilišti, kde se učím na prodavače.

  Přeji Vám jinak pěkný podzim a těším se na Vaši odpověď.

  kluk, 21 let, 12. září 2017

  Dobrý den z Modré linky,

  je dobře, že se zajímáte o své vzdělání. Na otázku, zda studovat angličtinu nebo němčinu, Vám však odpovědět nemůžeme. Musí to být Vaše rozhodnutí, protože je to Váš život a podstatné je, co chcete a potřebujete Vy. Položte si tedy otázku, co je Vaším cílem. Pokud chcete ovládat dva jazyky a němčinu studujete ve škole, pak je asi dobré studovat angličtinu. Pokud je pro Vás v současné situaci důležitější dobře prospívat v němčině, pak je dobré soustředit se na němčinu.

  Přejeme Vám, aby Vám Vaše rozhodnutí bylo ku prospěchu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  dobrz den
  je to divne ale ja se ucim 6 hodin na jeden predmet vzpada to ye to umim a s testu mam pak ya 4 uy nevim co mam delat :(

  holka, 14 let, 13. června 2017

  Ahoj,
  dovedu si představit, jak moc Tě mrzí a i štve, že vynaložená energie na učení se nepromítá do dobrých známek. Je tedy moc dobře, že hledáš pro sebe radu. Je možné, že bys potřebovala s učením nějak pomoci. Někdy funguje, když se učíš po menších částech a někdo Tě zkouší, třeba sourozenec, rodiče. Jinému zase zabírá se učit s kamarády. Další lidé potřebují spíše pravidelné doučování, aby látku skutečně pochopili a vše si procvičili. Jak vidíš, možností je hodně, jde jen o To, co bude nejvíce fungovat Tobě.

  Můžeš také poprosit rodiče, aby Tě objednali do pedagogicko-psychologické poradny, kde by Tě vyšetřili a přesně zjistili, co máš dělat jinak, aby se Ti ve škole dařilo.

  Přejeme klidné léto.

  Modrá linka.

  Škola - učení

  Dobrý den,
  Za chvíli bude vysvědčení a já mám problém. Budu mít v osmé třídě trojku z matematiky. Moji rodiče mi asi na konci května řekli, že jestli budu mít trojku, celé prázdniny budu mít doma peklo. Potřebovala jsem mít za 1 ze závěrečné práce, na kterou jsem se dost připravovala, ale nakonec jsem z ní dostala za 3, jako ze všech větších písemek. Dnes mi máma řekla, že mi k narozeninám objednala super dárek, ale teď když o tom přemýšlí, tak si ho prý nezasloužím. Taky mi řekla, že je zklamaná a že zklamu i své prarodiče a že si myslí, že budu mít problém dostat se na gymnázium, kam chci. Budu mít sice jedničku z češtiny a z angličtiny, ale rodiče mi na to řekli jen: „Hmm, dobrý no.“ Máma se mnou kvůli tomu celé odpoledne nemluvila a to to ještě neví táta, který bude reagovat hůř. Čekám zase trest. Vůbec nevím co mám dělat. Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 19. června 2017

  Ahoj,

  chápu, že Tě mrzí trojka z matematiky a že se obáváš toho, jak budou reagovat rodiče. Někdy se stane, že známky nevyjdou tak, jak bychom si přáli. To, ale neznamená, že příští vysvědčení musí být stejné. Možná bys takto mohla mluvit i s rodiči. Že víš, že to není dobré a že uděláš příští půlrok, co bude v Tvých silách. Můžeš si domluvit doučování, aby celkovou známku nemusela rozhodovat poslední písemka. Když rodiče uvidí, že máš snahu to zlepšit, že si to uvědomuješ, mělo by je to obměkčit.

  Možná jsou rodiče teď trochu zklamaní a nazlobení, ale většinou to nevydrží dlouho a troufám si tvrdit, že ne celé prázdniny. A když navíc s něčím pravidelně pomůžeš - s úklidem, jinými domácími pracemi, mělo by je to brzy přejít. Navíc máš pravdu v tom, že máš i jiné velmi pěkné známky, které stojí za ocenění i za dárek za snahu v těchto předmětech.

  Přejeme Ti pohodové léto,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj , jsem v 6. rocniku na zakladni skole ... {predem se omlouvam , nejdou mi psat hacky ], za tyden a den je vysvedceni a ja mam problem . Na vysvedceni budu mit nejspis 2 dobre z fyziky a prirodopisu , bojim se az rodice uvidi vysvedceni . Premyslel jsem , ze i v dne vysvedceni utecu z domova k babicce . Chtel jsem rodicum vysvetlit , ze 3 je dobre a ze nejsem jediny ve tride s trojkama . Navic 6. trida je pry nejtezsi na zakladni skole . Nevim proc nepochopi , ze si chci uzivat zivota a nechci se porad ucit . Az budu delat prijmacky , tak je nebude moc zajimat jaky jsem mel znamky , nejspis jenom to , jestli jsem udelal ty prijmacky , stejne tak kdyz si budu hledat praci tak je bude zajimat prijmacky , maturita . Prosim napiste mi radu , jak je premluvit at to tak nehroti , nechci mit zaracha na internet , na cely prazdniny

  kluk, 12 let, 22. června 2017

  Ahoj,

  vážím si Tvé otevřenosti a děkuji za to, že píšeš. Napadá mě, že asi nebudeš jediný, kdo situaci kolem předání vysvědčení rodičům aktuálně řeší.
  Chápu Tvé obavy a myšlenky na útěk. Je to asi to první, co nás napadne. Útěk k babičce, ale neřeší situaci z dlouhodobého hlediska a je proto docela fajn si připravit jiné varianty, jak s tím naložit.

  Přijde mi dobré, o známkách mluvit s rodiči během roku, tak nějak průběžně. Tím předcházíme nedorozumění a tomu, že budou rodiče překvapení. Pokud jsme tak nečinili, existuje varianta, zkusit je na to připravit ještě teď, před úplným závěrem. Mluvit o tom, že se nám třeba nepovedla písemka, popsat, co se dělo v hodinách předmětu, kde nám vychází horší známka. Otevřeně mluvit o tom, co se ve škole děje, může situaci ulehčit.
  Pokud jsme to spolu s rodiči nechali dojít tak daleko, že opravdu netuší, jaké známky na vysvědčení budeme mít a máme z jejich reakce strach, můžeme to třeba den před tím, říct právě babičce nebo někomu, komu důvěřujeme. Svěřit se někomu, kdo nás podpoří, je fajn. Taky mě napadá, že by mohlo pomoct, ukázat rodičům dopis, který jsi nám napsal a dal jim přečíst i naši odpověď.

  Známky by neměly být jediným měřítkem hodnocení žáka či studenta. Každý máme jiné předpoklady a každý z nás je šikovný na něco jiného. Učení by mělo přirozeně patřit do našeho života a motivace k němu by měla být pozitivní. Přeji Ti, abys doma našel bezpečné místo, kde se můžeš beze strachu a nejistoty podělit nejen o vysvědčení.

  Držíme palce, užij si prázdniny, třeba i bez internetu.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,jsem v šesté třídě a máme jednu učitelku která si vždy zasedne na nějaké dítě které pak donutí odejít ze školy.. Na to dítě je zlá,dává mu nejhorší známky,ponizuje ho...... Kvůli ní jsem ztratila mojí nej kámošku a mého kluka.. Mám pocit že je teď zasedla na mě.. Celou hodinu na mě řvala a za jednu chybu mi dala 4.. Já dávám pozor ale ona mi dá stejně poznámku za to že pozor nedávám.. Nechci to tu moc roztahovat ale její syn kvůli ní prej spáchal sebevraždu.. Jednoho žáka dostala do blázince.... Máme ji na češtinu a dějepis. Dějepis mě baví a jde mi ale ona mi dává vždy o stupeň horší známku a když si všimla že mi a češtiny vychází lepší dvojka tak ztratila nějakej můj papír s testem a dala mi 5. A tohle dělá furt. Já už na ní nemám. Chtěla bych říct mámě že chci do jiné školy ale jak jí to mám říct??

  holka, 12 let, 8. června 2017

  Ahoj,

  je pro Tebe určitě náročné zažívat nepříjemnosti s Tvojí učitelkou. Pokud se opravdu děje vše tak, jak popisuješ, měli by to vědět Tvoji rodiče. Stačí jim ukázat tento dopis, nebo jim to říct tak, jak jsi to napsala na Alíka. Rodiče mají více možností co dělat. Nemusíte hned měnit školu, ale mohou si promluvit s učitelkou či ředitelkou a zkusit vše vyřešit domluvou. Mohou si také stěžovat na školní inspekci. Pokud má učitelka již z dřívějška problémy s žáky, nejspíš se to o ní už ví a třeba se to i nějak řeší s vedením školy. Proto bys s tím vším neměla zůstávat sama. Můžeš se také svěřit případně školnímu psychologovi, pokud ho ve škole máte nebo i třídní učitelce, jestli s ní máš dobrý vztah. Vždy se dá něco dělat,aby se to změnilo a je určitě v pořádku se v takovém případě ozvat, aby se to dál nedělo.

  Držíme Ti palce, ať to dobře dopadne.

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, potřebuju poradit protože vůbec nevím co mám dělat, jde o problém který se se mnou táhne už asi 1 nebo ještě víc roku. Nedávno jsem byla v poradně jestli nejsem dysletik nebo tak neco ale řekli mi že ne. jenom že mám příznaky třeba-

  1.Jsem pravák propisku držím špatně 4 prstama a bolí mě palec takže píšu někdy levou rukou tou držím správně. Takže ovládám tělo pravou i levou mozkovou hemizférou.
  2.Neumím číst knihu i když se soustředím tak tak zapomenu co se stalo takže vubec nevím o čem jsem četla.
  3.Když čtu tak se ztrácím v řádkách ve slovech
  4.Někdy ani nepochopím to čtení když si to zopakuji roztřídím (takže jsem asi 10x pomalejší než ostatni) tak se ptám- Kdo? on tam byl? koho?...
  5. Při psaní nějakou část napíšu dvakrát
  6.místo písmen napíšu číslo např. K-2 L-5
  7 písmena píšu zrcadlově a ještě přemý šlím na jakou stranu a stejně špatně nejčastěji c b d u s z
  8. nepomatuji si psací písmena
  9. VŮŮBEC nerozeznávám diakritiku a velký a malý písmena
  10.uprostřed sloc dělam mezery
  11. asi od 2 si pomatuju kdo co řekla apod. ale když mi kamoska ukazala rofil trenera na badminton vubec jsem si nevzpoměla že tam je.
  12. problém s orientací na badminton 1 přestoupím na metro a pořád si po skoro roce nepomatuji kam. Nebo přes prázdniny zapomenu cestu do školy a to je jedno rozcestí a pak rovně.
  13. neorientuji se na papíře takže všechno škrtám vynechávám stránky trhám stránky...
  14. pletení Pravá levá Sever Jih atd.
  15. špatná kordinace
  16 trvá mi než mi něco dojde nebo než vztřebám ten rozkaz
  17. u věty se záporem- Nechci abys nebyl Na... nevím jak se to myslí tak někdy píšu rozklad aby mi to došlo.
  Známky mám pruměrně 4 i když jsem hodně chytrá ale než se to stihnu naučit berem jinou látku se ktery zase píšem a mam 4. Tak jít znovu do poradny?? Máma mi říkala že stejně když mi daj papír tak mi to nepomuze :(.

  Natálie 12 let, 13. května 2017

  Ahoj Natálie,

  z toho, co píšeš, to zní, že máš potíže s učením. Což je samozřejmě velmi nepříjemné. Dyslexii a jiné poruchy Ti mohou diagnostikovat právě v pedagogicko-psychologické poradně. Souhlasím s mámou, že to, jestli Ti napíšou papír nebo ne, není to nejpodstatnější. Mnohem důležitější je totiž takzvaná kompenzace - tedy způsob, jak se učit, co trénovat, jaká cvičení a jaké úkoly dělat, aby ses dokázala naučit to, co potřebuješ. Získat papír neznamená mít úlevy, to podstatné v něm jsou doporučení, co dělat, aby mohly být důsledky poruch vykompenzovány. Což vyžaduje Tvoji aktivitu, větší píli. Je to podobné, jako když si třeba člověk zlomí nohu - aby se znovu naučil chodit správně, musí absolvovat rehabilitaci, cvičit. V každém případě se můžete s mamkou znovu obrátit na pedagogocko-psychologickou poradnu a požádat je o radu, jak se máš učit a co dělat, aby sis mohla znalosti zdárně osvojovat. Bylo by dobré si o tom promluvit i s Tvou učitelkou a jak už jsme psali, určitě se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu.

  Přejeme Ti více úspěchů ve škole,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Moc mi nejde matematika násobilka

  kluk, 9 let, 5. května 2017

  Ahoj,

  pokud ti nejde matematika, zejména násobilka, nezbývá ti nic jiného, než se jí naučit. Musíš se to nabiflovat.
  Držím palce a přeji pěkné dny Alíkova kamarádka Bája