Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Zasedlá učitelka a nikam se nelze obrátit

  Ahoj poradno, už jsem sem psala problém ohledně učitelce která si na mě zasedala teď je problém, že je zasedlá většinou na holky a že se nemůžeme obrátit ani na ředitele školy ani na třídní učitelku
  Problém je v tom že třídní učitelka se jí na to zeptá a ona to celé otočí proti nám že jsme v hodinách hrozní a to mluví za všechny přitom tam máme jednoho kluka který vykrikuje v hodinách je na každýho nepříjemný atd. A to je její miláček (ale je hloupý)
  No a ředitel řekne že učí a to je hlavní (už jsme tam měli jeden takový případ )
  Otázka zní dá se brát jako šikana, že nám dává horší známku, že máme třeba jiný postup ale správný výsledek, nebo je na holky zlejší než na kluky?
  A co máme dělat když se nemáme na koho obrátit?

  holka, skoro 13 let, 30. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  jestliže se učitelka nechová ke všem stejně a dává horší známky, než by měla, jistě v pořádku není, jak jsme Ti již psali minule. A zcela chápu, že Ti v tom není dobře. Zda jde o šikanu, takto po internetu nedokážu posoudit. Je ale třeba, aby se situace řešila. Chci Vás tedy podpořit, abyste vytrvali a dávali najevo, že se děje něco, co nemá. Jak píšeš, je vás více holek, svěřte se tedy rodičům a rodiče se mohou na vedení školy obrátit společně. To je něco, co pan ředitel nesmí přehlížet. A pokud by tak nadále činil, mohou se vaši rodiče obrátit na českou školní inspekci. Můžete také hledat podporu ještě i jinde na škole, třeba u oblíbené paní učitelky, které věříte, v případě, že máte školní/ho psycholožku/psychologa, to je právě ta nejvhodnější osoba. A také je v každé škole výchovný poradce či metodik prevence.

  Přejeme Ti klidný a bezstarostný advent
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dvojka jako špatná známka

  Ahoj, dnes mi začlo přezkušování ve škole a hned jsem to pokazila 😟. Poslouchejte ale co se mi stalo! Jdu do školy a zakopnu a rozedřu si celé koleno, potom jsem ve škole píšu test a přijde paní učitelka a promluví na mě a já se leknu. Potom cca po 10 min začne zvonit školní zvonek a zase se leknu 😟. Protože ten test byl na tři části a tři papíry no tak zas paní učitelka přišla a zkontrolovala mi první papír. A já jsem tam měla špatně převody jednotek a za 1,5 špatných bodů jsem dostala 2. A to mě tak rozhodila když mě to paní učitelka řekla, že jsem se strašně rozbrečela. 😟 Takže jsem dostala 2,2,1 za známky. No jo, ale normální člověk by řekl vždyť to jsou dobré známky, ale u mojí babičky je to přesně na opak😢. Babička říká jaká je to katastrofa a že je to příšerný atp. Já si myslím že to tak není. Že na to že chodím do 6-té třídy a ještě že to byla Fyzika (která mě vůbec nebaví a je tam zapotřebí Matematika která mi nejde) je to celkem jakš takš dobrej výsledek. A já sem píšu protože nevím jak babičce vysvětlit že 2 je dobrá známka. ( Navíc kdybych se pořád učila což si myslí moje babička že tak budu dělat, tak by ze mě byl blázen 🤪 a ještě!!! já jsem se na to zkoušení chystala 2 týdny) Za odpověď předem děkuji a omlouvám se za takovou slohovku 🤪😅

  Help Please, 11 let, 23. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Tě trápí, když babička považuje dvojky za špatné známky. A souhlasím s Tebou, že je to dobrá známka, obzvlášť z předmětu, který nemáš ráda. Jestliže Ti babička nechce naslouchat, mohlo by být fajn obrátit se ještě na někoho dalšího z rodiny, kdo by byl na Tvé straně a podpořil Tě. Případně můžeš babičce ukázat i tuhle naši komunikaci, aby si uvědomila, že Tě zbytečně stresuje a že Ti to k lepšímu prospěchu nepomůže. Také si můžeš najít podporu ve škole, třeba u školní psycholožky / psychologa, pokud ve škole máte, nebo u oblíbené paní učitelky.

  Přejeme Ti bezstarostnější podzim,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Unavená z učení

  Milá poradno,
  mám problém ohledně vzdělávání. Škola mi jde dobře a naši mají sen že půjdu na víceleté gymnázium. Takže mám spoustu cvičebnic a učebnic abych přijímačky zvládla. Dostáváme ale od školy plno úkolů a já jsem hrozně unavená. Poslední pracovní listy dopadli docela špatně a naši byli naštvaní. Mamka mi řekla že se budu muset víc učit. Ale to budu jen víc unavená. Učí mě věci na které mám ještě čas. Jsem smutná a unavená čím dál více a i se hádám s kamarádkami, naštve mě prkotina. Chtěla bych trochu volna abych si mohla zachatovat s kamarádkami ale nemůžu. Prý bych zhloupla. Jak mám tohle vyřešit??? Již předem děkuji za radu

  holka, 12 let, 12. listopadu 2020

  Ahoj,

  vůbec se nedivím, že jsi ze všeho toho učení unavená. Když je člověk vyčerpaný, bývá i víc podrážděný a snadněji se s někým pohádá, to je normální. Věřím, že distanční výuka je náročná už sama o sobě, navíc když jsi ještě zahlcená přípravou na přijímačky. Je moc důležité, abys měla čas na odpočinek a máš taky právo být v kontaktu s kamarádkami a věnovat se i tomu, co Tě baví a co Ti přináší radost. Připadá mi v pořádku, když rodičům dáš najevo, jak unavená se cítíš, že je toho na Tebe moc. Mamka s taťkou jsou odpovědní za to, aby Ti vytvořili podmínky, ve kterých se můžeš zdravě vyvíjet - to znamená, že by se měli postarat i to, aby Tě množství učení tolik nestresovalo. Říkám si, že bys ses mohla zkusit obrátit i na školní psycholožku, pokud ji ve škole máte a je možné se s ní spojit i teď během karantény. Mohly byste spolu probrat to, jak se teď cítíš a co by se s tím dalo dělat. Ozvat se můžeš i nám na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se zlepšit ve škole?

  Ahoj Alíku a spol.
  Omlouvám se, že je to tak dlouhý, ale mám velice důležitý dotaz, který spěchá tak prosím odpovězte co nejdříve. Je mi 14 let a chodím do osmé třídy ZŠ. Chtěla by jsem jít po devítce na nějakou střední školu, ale nevím jestli mě tam vůbec přijmou, protože vím že vysvědčení s osmičky už jde na střední. Bojím se, že budu mít ještě horší vysvědčení než minulý rok v sedmičce. Letos jsem se zhoršila hned z několika předmětů:V češtině, angličtině, přírodopisu, fyzice atd....... Nejvíce mi ale nejde ta čeština, hlavně větný rozbor, který je potřeba u přijímaček na SŠ. Psali jsme z toho písemku a myslím, že to zas bude za 5, s tímhle mě na střední nikdy nevemou. Tak moc se snažím, ale nepřicházejí žádné výsledky. Teď mám jenom z obyčejného diktátu pětku, za další písemky 4 a 5 to jenom z češtiny. Moc mě to trápí, občas kvůli tomu i brečím, ale rodičům to zatím říkat nechci, kamarádi nemám, doučování si dovolit nemůžu, protože na to nemám peníze.Nevíte jak se hezky učit? Nemáte pár tipů a rád jak se lépe a efektivněji učit? Teď ještě do toho přišla karanténa. Dneska ve škole jsem byla na posled. Bojím se, že školu neuzavřou jenom na 3.týdny,ale i podle učitelky na mnoho déle, třeba na půl roku, nedej bože na rok. Když jsem zoufalá tak se i za to modlím. Prosím poraďte mi jak se fakt lépe učit, aby jsem měla co nejlepší vysvědčení ideálně samé jedničky. (ale žádnou odbornou pomoc nechci psychiatr, psycholog atd) Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

  holka, 14 let, 13. října 2020

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o svých problémech ve škole. Zhoršil se Ti prospěch, nejvíc to vidíš u češtiny. Máš obavy, aby Tě vzali na střední školu. Celá situace Tě trápí a nevíš, co s tím, do toho všeho přišla karanténa. Píšeš nám o pár tipů, jak se efektivně učit.
  Z Tvé zprávy jde poznat, že Ti na škole opravdu záleží. Je pro tebe důležité se dostat na střední školu a celkově Ti není jedno Tvoje vzdělávání. Myslím, že vůbec ne všichni v Tvém věku uvažují tak do budoucna a s takovým zájmem. I když je situace zkomplikovaná karanténou, je fajn, že máš chuť do učení. Nejsi totiž vůbec jediná, komu se zhoršily známky ve škole. Teď je zvláštní doba a působí na nás stres z pandemie, i když si to ani neuvědomujeme. Může se to projevovat i tak, že se Ti hůř učí, že máš problém si věci zapamatovat a pochopit tak, jak bys potřebovala.

  Každý z nás má trochu jiný způsob, jak se učí. Někdo se učí rád ve dvojici se spolužákem/kamarádem a navzájem si čtou učivo nahlas a zkouší se z něj (teď by to šlo online). Někomu pomůže si učivo nahrát na mobil a pak si jej přehrávat, někdo si učivo víckrát opisuje a zvýrazňuje si, co si chce zapamatovat. Vyrábí se třeba kartičky s důležitými pojmy k zapamatování na jedné straně a vysvětlení se píše na druhé. Technik je spousta, jen si najít takové, které Ti vyhovují. U nějakého učiva budeš potřebovat třeba ještě jednou vysvětlení od učitele, anebo od někoho, kdo tomu rozumí, není žádná ostuda si o vysvětlení říct. Nejdůležitější ale je, abys při učení měla chuť učit se. To mozek funguje nejlépe a nejvíc si toho zapamatuješ. Proto když jsi unavená, anebo pod tlakem, je dobré si dát spíš chvíli pauzu, udělat něco pro sebe (lehnout si, projít se, poslechnout si hudbu, zacvičit si aj.) a pak pokračovat.

  Přijde mi, že si nezasloužíš na to být sama. I když Ti to přijde teď těžké, může být úlevné říct, že máš teď starosti se školou někomu dospělému – Tvým rodičům, někomu dalšímu z rodiny, učiteli. Ten Ti může pomoct rozvrhnout si učení, zařídit doučování. Ve škole Ti s doučováním a přípravou na přijímačky může pomoct školní psycholog, anebo výchovný poradce, kterého musí mít každá škola. Existuje víc organizací, které doučují děti zdarma (nyní online) a pedagog ze školy by Ti na ně mohl předat kontakt. Můžeš mu zkusit třeba napsat email, anebo zavolat, na stránkách vaší školy by na něj měl být kontakt. Pokud bys chtěla probrat svou věc podrobněji, můžeš se nám ozvat telefonicky na 608 902 410 (https://www.modralinka.cz/).

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Najednou se nedokáži učit

  Dobrý den,
  byl jsem vždycky pilný jedničkář, ale najednou po karanténě jdou mé známky prudce dolů. Nevím, čím to je. Vždy se připravuji, ale na písemkách jako by se mi vše vykouřilo z hlavy. Poslední dobou mi nejde se nějak efektivně učit a pak jsem ve strašném stresu, jelikož můj táta na známkách hodně lpí.
  Pomůžete mi, prosím?
  Děkuji.

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Popisuješ, že ti to ve škole vždycky dobře šlo, ale teď po karanténě je to horší. Na písemky se učíš, ale nedaří se ti je napsat tak, jak bys chtěl. Špatně se ti učí a pociťuješ stres.

  Mrzí mě, že se ti teď ve škole nedaří podle tvých představ a jsi ve stresu. Na člověka působí stres i tak, že jej celkově „zbrzdí“, jeho výkony jsou o něco horší a špatně se soustředí. Proto není divu, že se ti hůř učí a nemůžeš si vzpomenout na nějaké věci. To všechno můžou být důsledky toho, že je toho na tebe prostě teď nějak moc. Poslední půlrok byl plný změn a pandemie nás ovlivňuje, i když si to třeba neuvědomujeme. Jiný školní režim je náročný, byl jsi dlouhou dobu doma a teď ses vrátil zpátky do školy. Zdá se, že by se mělo učit tak jako dřív, jenže to nejde tak lehce, je to velká změna. Chce to zase chvíli, než si zvykneš, než získáš větší klid na práci a soustředění. A to chce čas. Zkus být k sobě laskavý a třeba si i odpustit horší známky, protože jsou důležitější věci, zvláště v tomto období. Mohl by pomoct pořádný odpočinek, abys nabral nové síly. Můžeš si pustit třeba oblíbenou hudbu, zkusit relaxovat a pročistit si hlavu, nebo můžeš zkusit nějaký tvůj oblíbený sport, kdy se tvé tělo prohřeje a posílí.
  Může taky pomoct svěřit se někomu z rodiny nebo dobrému kamarádovi/kamarádce, třeba zjistíš, že zažívá něco podobného, protože žáků s podobnými těžkostmi po karanténě je více, nejsi v tom sám. Věřím, že i tvůj táta bude mít pochopení, když mu řekneš to, co píšeš nám. Pokud nevíš, jak začít, klidně mu dej přečíst naše zprávy. Možná máte ve škole školního psychologa, kterému se můžeš ozvat. Můžeš se anonymně spojit i s Modrou linkou (https://www.modralinka.cz/) a pobavit se o své věci detailněji na telefonu nebo chatu. Možností, co vyzkoušet, je spousta.

  Klidnější a radostnější dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Nevím, jestli nemám dyslexii

  Ahoj Alíku a spol.,
  už 8. rokem hraji na příčnou flétnu. Daří se mi paní učitelka říká, že to umím, ale ne a ne rozeznat tón e2 a tón f2 pořád se mi pletou. Také mám trochu problémy ve škole. Sice se učím poměrně dobře, jsem na malém gymnáziu, ale pletou se mi číslice, písmena a znaménka + a -. Přemýšlela jsem nad tím, a nevím jestli mám dyslexii. Řekla jsem to mamce, sice je psychološka, ale řekla mi, že jsem úplně normální dítě. Nevíte, jestli tu dyslexii nemám? Nebo jsem jenom úplně vypatlaná?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 2. října 2020

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou nám píšeš. Popisuješ, že máš trochu obtíže s hraním na flétnu (špatně se ti odlišují dva tóny) a pak trochu ve škole, kde se ti pletou číslice, písmena a matematická znaménka. Uvažuješ, jestli by to nemohla být dyslexie.

  Dyslexie je porucha čtení a většinou se objevuje se už ze začátku prvního stupně základní školy. Dětem s dyslexií dělá potíže správě číst, čtou třeba pomalu, pletou se jim písmena, špatně rozumí tomu, o čem čtou aj. Píšeš, že už jsi na nižším gymnáziu, učení se čtení už máš za sebou. Učitelé, kteří tě učili číst a učí nyní, by měli dávat pozor na to, jestli u tebe probíhá všechno v pořádku. Pokud by u tebe měli nějaké podezření, pravděpodobně bys šla s rodiči k dalším odborníkům, kteří by tě vyšetřili, jedině ti by ti mohli oficiálně říct, zda poruchu učení máš.
  Říkám si, že podobné obtíže můžou být krátkodobě i jinými důvody, třeba máš období, kdy jsi víc unavená a hůř se ti na čtení soustředí. Možná by mohlo pomoct, kdybys své obavy zkusila ještě s někým v tvém okolí sdílet, aby ti pomohl najít příčinu tvých obtíží. Zní mi to, že jsi k sobě vnímavá, víš, co nejde tak úplně podle tvých představ, a tak budeš umět popsat, podobně jako tady, co ti dělá největší problémy. Říkám si, že stojí za to povědět to ještě jednou mamce, anebo tvému učiteli, ke kterému máš důvěru. Možná máte ve škole i školního psychologa, nebo speciálního pedagoga, kteří se podobnými věcmi taky zabývají, můžeš se zajít poradit i s nimi.

  Přejeme ti klidné a radostné dny.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Škola

  Dobrý den
  Možná tenhle dotaz bude znít hloupě.
  Dneska jsem si procházela učení a zjistila jsem,že jsem téměř všechno zapomněla. Vždycky jsem patřila mezi nejlepší ze třídy (nechci se ale vychvalovat)ale ta doba karantény a online učení mi opravdu neprospěla. Jdu do sedmé třídy. Bojím se ,že budeme hned na začátku roku z něčeho psát a já nebudu všechno vědět. Myslíte že budeme na začátku roku hned z něčeho psát? Vzpomenu si rychle? Mám docela strach,na škole mi velice záleží.

  holka, 12 let, 18. srpna 2020

  Ahoj,

  je vidět, že jsi hodně zodpovědná a na škole Ti záleží. Nedivím si, že jsi ve škole úspěšná. Nemusíš mít starosti, že by se Ti znalosti nevybavily, každému se stává, že když na nějakou dobu z učení vypadne, připadá mu, že nic neumí a že všechno zapomněl. Ve skutečnosti se dá ale učení docela dobře nastartovat zpět a také pokud vím, většina učitelů z počátku nového školního roku spíše opakuje a snaží se, aby se žáci do učiva zpět dostali. Dobře ví, jak je to po prázdninách náročné. Vzhledem ke koronavirové situaci také ministr školství školy učitele vyzval k tomu, že nemají žáky na začátku roku tlačit do rychlého učení a známkování, protože si uvědomuje, že to měli nyní těžké. A tak si myslím, že Tě nic špatného nečeká a že na to učitelé budou myslet.

  Držíme palce, abys návrat do školy dobře zvládla.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobrý den poradno, mám takový problém. Vždy mi vše šlo a měla jsem 1 třeba 1. pololetí, ale teď už se to čím dál víc zhoršuje. Učím se na něco a pořád to nechápu, i když třeba bereme něco podobného a lehkého, co pochopí i ti nejhloupější ze třídy, ale já to stejně nepochopím. Jenom se chci zeptat co se se mnou děje? Jestli to třeba nezávisí s pubertou nebo tak něco... Předem děkuji za odpověd.

  holka, 11 let, 25. května 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že hledáš způsob, jak prospívat ve škole. Nedokážeme Ti však takto po internetu říct, co je příčinou Tvého zhoršení ve škole. V pubertě se mladí lidé často cítí zmatení, hledají sami sebe. Může někdy dojít i zhoršení ve škole. Puberta však nemůže sloužit jako výmluva, je třeba hledat způsob, jak se do školy připravovat co nejlépe.
  Příčina však může být i jiná. Třeba pro Tebe bylo dosud učení velmi snadné a vlastně ses ani učit moc nemusela a nemáš teď správné návyky. Také je možné, že na nějaké učivo můžeš mít menší nadání, než na jiné – pro někoho je snazší matematika, pro někoho jiného jazyky. Někdo je šikovný na sport, jiný „má šikovné ruce“ – je tedy manuálně zručný, někdo je zase nadaný umělecky. Je tedy dobré obrátit se třeba na paní učitelku třídní, nebo školní psycholožku (psychologa), pokud ji na škole máte a hledat důvody Tvého zhoršení a zapracovat na stylu učení tak, aby Ti to vyhovovalo a bylas ve škole úspěšná.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, připravuji se na přijímačky a tak mi táta tiská cvičné testy z matiky a problém je v tom, že dřív mi to šlo tak na 45 bodů a teď to udělám sotva na 25 a jsem z toho hrozně moc smutná a brečím hrozně dlouho až mi z toho bolí hlava , protože bych se tam chtěla moc a moc dostat, ale jako bych s každým neúspěchem ztrácela sebevědomí a pokaždý ty body jsou horší a horší,pokaždé si namlouvám, že to bude dobrý ale nikdy to tak nedopadne a už úplně ztrácím naděje na úspěch, jediná útěcha zatím je, že mi jde dost dobře čeština, ale jesti takhle pokoním matiku tak prostě nemám šanci a tuhle představu nedokážu dostat z hlavy a taky jsem slyšela, že se letos hlásí 90 děcek a jsem z toho úplně nervózní, nevíte jak bych se mohla zbavit tohohle strachu a myslet na něco jiného?

  Ubrečená žába, 13. května 2020

  Ahoj,

  věřím, že Tě trápí, když se teď nějakou dobu nedaří mít v testech z matiky výsledky, které jsi mívala dřív. Dovedu si představit, že je Ti z toho do breku a máš z přijímaček strach. Říkám si také, že ze všeho toho učení, testování a stresu musíš být dost unavená.
  Takhle na dálku nedokážu určit, čím to, že Ti teď testy nevychází tak dobře, jako dřív. Myslím si ale, že právě únava by v tom mohla hrát důležitou roli. Stejně jako sportovcům se horší výkon, když jsou moc přetrénování, podobné to může být s učením. Odpočinek je při přípravě na přijímačky velmi důležitý, aby měl člověk dost síly všechno zvládnout. Doporučila bych si na každý den naplánovat nějakou aktivitu, kterou máš ráda (třeba malování, sport, poslouchání muziky a podobně), může to pomoci se odreagovat. Chtěla bych Tě taky podpořit, abys na svoje trápení nebyla sama. Můžeš se svěřit rodičům a zkusit obrátit na některého z učitelů (třídní nebo učitel matiky). S ním potom probrat, co by se dalo zkusit, jaké příklady jsou pro Tebe těžké a proč. Ohledně strachu by ses mohla spojit se školním psychologem, pokud ho na škole máte a je možné se s ní spojit i teď v době karantény. Je dost možné, že už něco podobného s žáky řešil a mohli byste spolu hledat způsob, jak to udělat, aby se Ti povedlo se strachu zbavit anebo alespoň zmírnit. Kdybys chtěla, můžeš se ozvat také nám na Modrou linku (na chatu, telefonu, anebo Skypu), kde bychom mohli vše probrat podrobněji, než takto po zprávě. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Dobry den vy všichni. Trápí mě to že mi moje mamka dává vše za vinu nevěří mi křičí na mě a já nevím proč. Když je domácí karanténa tak nam ucitelé posílají úkoly na google classroom a já jsem dneska ten úkol měla správně jen na 67 procent ze 100 a mamka na mě začala křičet že na to kašlu ale já jsem tomu nerozuměla a jelikož ona pracuje z domova tak na me moc nemá čas a my ukoly musíme odesílat do 13:30. A já jsem to měla špatně protože jsem to nechápala a mamka na mě neměla čas. Nevím co mám dělat protože kdyby tatínek neměl nic na práci tak bych šla za ním ale teď musel vymalovat chodbu než tam šel spát náš pejsek prosím co mám dělat nemám ráda když na mě křičí někdo koho moc miluji

  holka, 12 let, 18. března 2020

  Ahoj,

  je dobře, že umíš požádat o radu, když máš nějaké trápení. Žijeme teď v takové zvláštní době. V krizové situaci vše běží jinak, změny jsou rychlé, den ze dne. To se týká i způsobu vašeho učení. Věřím, že je mnoho dětí, které si s učením neví rady, podobně jako Ty. Rodiče by si na Tebe měli umět udělat čas, když to potřebuješ. Co se týká školy, nevím, zda máš i jiné možnosti. Zkus si třeba zavolat, skypovat či chatovat s někým ze třídy, kdo by Ti poradil nebo požádat učitele o vysvětlení učiva, kterému nerozumíš.

  Vůbec se Ti nedivím, že se Ti nelíbí, když na Tebe někdo křičí, obzvlášť, když je to někdo blízký, koho miluješ. Jedná se o to, zda je mezi blízkými lidmi důvěra (věřím tomu, co mně dotyčný říká) nebo ne. Dojde-li z nějakého důvodu k narušení důvěry (zklameš pozdním návratem domů, porušila jsi nějaký slib atd.), je pak velmi těžké důvěru obnovit.

  Vztahové problémy lze řešit vzájemnou komunikací. Zkus rodičům, třeba i opakovaně, v klidné chvíli říct, jaké to pro Tebe je, a jak se v této situaci cítíš špatně a osaměle. Prostě to, co Ti probíhá hlavou. Možná Tě jejich reakce příjemně překvapí. Pokud ne, hledej ve svém okolí další dospělé lidi, na které by ses mohla obrátit, aby Tě podpořili.

  Přejeme Ti, aby se Ti příprava do školy dělala lépe a doma byla klidnější atmosféra.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  Tentokrát jde o školu. Asi většina dětí školu nesnáší, ale já ji nesnáším asi ze všech nejvíce. Udělala bych všechno proto abych do školy chodit nemusela. Je to pro mě hrozně náročné! Vždy když přijdu ze školy jsem úplně zničená a jsem ráda, že vůbec žiju. I když je pravda, že ve třídě patřím mezi ty chytřejší. Do 6 třídy jsem měla na vysvědčení samé jedničky. Ale teď je toho prostě moc. Přijde mi, že to už dál nezvládnu. Nevím, co mám dělat. Každý večer jsem v hrozném stresu. Každý týden píšeme aspoň tři testy a dost často se stává, že píšeme i tři testy denně! Opravdu nevím, co dál. Mohli by jste mi prosím dát nějakou radu? Moooc děkuji. Přeji hezký den...

  Holka, 13 let, 7. března 2020

  Ahoj,

  z toho, co popusuješ, vnímám, že Tě škola poslední dobou hodně vyčerpává. Tři testy týdně, někdy i více testů za jeden den - to mi zní opravdu náročně, nedivím se, že se po návratu domů cítíš hodně unavená a ve stresu, a že se Ti do školy nechce.
  Nevím, jak dlouho se takhle nepříjemně cítíš. Každopádně je dobře, že ses rozhodla s tím někomu svěřit. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys na to nebyla sama, a promluvila si o tom s někým z dospělých, komu věříš - ať už s rodiči nebo někým dalším z rodiny anebo s oblíbenou učitelkou. Můžeš se zkusit obrátit na školního psychologa (anebo metodika prevence), pokud ho ve škole máte. Jeho úkolem je i to, snažit se pomoci žákům, kteří se z nějakého důvodu necítí ve škole dobře. Můžete společně hledat možnosti, co by se dalo dělat, aby Ti učení nepůsobilo tolik stresu. Je také možnost vše podrobněji probrat ještě s námi na Modré lince - můžeš nám napsat na chatu nebo zavolat na telefon, Skype anebo WhatsApp. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj všichni budeme psát test a s kamarádkou se neumíme učit co dělat

  holka, 12 let, 12. ledna 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že vám s kamarádkou záleží na tom, abyste zvládly test. Někdy pomáhá učit se i společně, vzájemně se v tom podpořit. Můžete se s kamarádkou obrátit třeba na rodiče, starší sourozence či někoho jiného z rodiny a zeptat se jich, jak se správně učit. A potom spolu můžete sdílet, co jste se dozvěděli. Případně se můžete zeptat někoho ze spolužáků, kteří se učit umějí. Nebo můžete o pomoc požádat školní psycholožku, pokud ji na škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříte.

  Držíme palce a přejeme dobré známky
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, vždy jsem měla motivaci pro učení
  ale teď ji nemůžu nikde najít.. mám špatné známky a nevím co s tím
  Nějaké rady? Prosím

  holka, 13 let, 31. prosince 2019

  Ahoj,

  stává se, že se někdy do nějaké činnosti, ať už je to učení, práce anebo povinnosti doma, musíme nutit více než dříve. K tomu, aby se Ti motivaci podařilo znovu najít, by asi bylo dobré nejprve zkusit rozklíčovat, z jakých důvodů se u Tebe poslední dobou snížila. Můžeš si zkusit odpovědět na tyto otázky: Jak dlouho už nízká motivace trvá? Kdy naposledy jsem ještě vnímala, že motivaci k učení mám? Co je poslední dobou ve škole anebo v mém životě jinak než dřív? Může to nějak souviset s nižší motivací k učení? Je to tak u všech předmětů nebo jen u některých? Co mají předměty, u kterých mi motivace k učení chybí, společného? Co mě stále ještě baví?

  Odpovědi Ti mohou pomoci, abys lépe porozuměla tomu, co se poslední dobou děje. Mohou Tě taky nasměrovat k tomu, co bys mohla udělat, aby Tě učení znovu více bavilo. Pokud by sis nadále nevěděla rady, můžeš se zkusit obrátit na třídního učitele nebo školního psychologa, pokud ho ve škole máte, se kterým můžete společně zkusit hledat různé možnosti. Svoje pocity můžeš sdílet i se svými blízkými, ať už se spolužáky anebo s někým z rodiny. Je docela možné, že zažili něco podobného a mohou Ti dát nějaké tipy, co pomohlo jim.

  Pěkný začátek roku přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  potřeboval bych pomoc ohledně známek. Chodím do 8. třídy, zatím mi šla matika úplně v pohodě, ale teď jsem se najednou zhoršil. V minulých rocích jsem měl maximálně 1 pětku z matiky. Teď je teprve prosinec a já budu mít už 3. pětku z matiky. Nepotřebuju poradit jak se líp učit, ale jak to mám říct rodičům? Když jsem řekl mamce, že už mám 2., strašně se naštvala.

  kluk, 13 let, 29. listopadu 2019

  Ahoj,
  chápu, že člověka dokáže rozhodit, když mu něco nejde tak, jako dříve. Umím si i představit, že se teď mamce o třetí pětce bojíš říct, když na tu druhou reagovala naštvaně. Někdy to tak bývá, že ve škole narazíme na něco, v čem se nám moc nedaří, málokomu jde všechno stejně dobře.
  Tvoje rodiče neznám, nevím tak, jak se spolu obvykle o škole bavíte. Říkám si ale, že by mohlo pomoci vybrat si chvíli, kdy budou mít dobrou náladu, upřímně jim o pětce říct a popsat, v čem konkrétně máš teď v matice problém – čemu třeba tolik nerozumíš. Můžeš rodičům vysvětlit, že Tě to trápí a chceš s tím něco dělat. Společně se pak můžete zamyslet nad tím, co je poslední dobou v matice jinak než dřív a co bys potřeboval k tomu, aby se Ti zase lépe dařilo, na co se zaměřit. To stejné můžeš probrat také s učitelem, který Vás matiku učí.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj poslední dobou se mi zhoršili známky dřiv jsem dostaval 1-2 teď klidně i 3-4. Dost mě to štve dřiv jsem se ani moc neučil a měl jsem známky dobrý jsem z toho dost špatný zkusil jsem se víc učit ruzny metody učení ale moc to nepomohlo. Neviš co mam dělat? (Chodim do 7.třidy)

  kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

  Ahoj,
  chtěla bych Tě nejprve ocenit za to, že Tě zajímá, jak zvládnout školní povinnosti, když se Ti zhoršily známky, a dokonce jsi se snažil zkoušet různé metody učení.
  Napadlo mne k tomu, že sedmá třída je učiteli i žáky vnímána jako opravdu náročné období. Je tedy srozumitelné, že najednou nemusí fungovat to, co stačilo v minulosti. Možná bude potřeba se učit častěji, pravidelně, nebo i za pomoci někoho dalšího. Tím myslím například rodiče, kteří by Tě mohli vyzkoušet, nebo někdo, kdo by Tě třeba pravidelně doučoval. Není ostuda si v tomto nechat pomoci. Pokud by nic z toho nezafungovalo, můžeš se obrátit na školního psychologa, pokud jej ve škole máte, nebo Tě mohou rodiče objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde se přímo specializují na to, aby Ti pomohli najít způsob, jak by Ti mohlo učení jít snáz. V každém případě se můžeš také domluvit s učiteli, co Ti doporučují změnit, nabídnout se, že vypracuješ třeba nějaký referát nebo něco podobného, aby se Ti průměr zlepšil.

  Držíme Ti pěsti, abys našel způsob, jak školu dobře zvládnout.
  Modrá linka