Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola - učení

  Ahoj, mám problém, nejspíš dostal jsem 5 z pololetní práce z matiky a nevím jak to říct mamce, ona ví že jsem na tom v matice špatně ale po tomhle by se asi zhroutila a naš učitelka z matiky je hrozná a opravný test mi asi nedá. Co mám dělat, a nebo jak to říct, nechci mamce ublížit tím že bych jí to řekl. Díky předem.

  johnny40, 20. ledna 2017

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že chceš brát ohledy na mamku. Ale nejpřijatelnější pro ni bude, když jí vše řekneš a nebudeš před ní nic tajit. Vysvědčení před ní stejně neutajíš a bude pro ni lépe, když na to bude připravená. Můžeš dát mamce najevo, že je Ti to líto a zároveň také to, že chceš udělat něco pro nápravu. Zkus si zjistit, kdo by Tě třeba mohl doučovat, často doučování nabízejí i učitelé přímo na škole. Nebo si můžeš domluvit spolužáka, který matematice rozumí víc než Ty. Obecně platí, že nepříjemné zprávy je dobré sdělovat v nějaké klidné chvilce, nejdřív třeba můžeš mamce s něčím pomoct, uvařit jí dobrý čaj či kávu nebo koupit nějakou sladkost.

  Držme palce,

  Modrá linka www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Až na tohle odpovíte nejspíš už nebudu žít takže
  Na vysvědčení mi vychází 5-4(ze Zeměpisu mi momentálně vychází 1-2) dvojek ze 14 předmětů což znamená že se ze 7 třídy nedostanu na gymnázium a to znamená že ze mě nikdy nic nebude a skončím ve fabrice na párky nebo jako bezdomovec pod mostem .
  Jelikož se mi takový život nelíbí tak jsem se rozhodla ukončit svoji existenci teď když mám všechno(přátele,rodinu,domov)něz ho ukončit za 70 let a vědět že nemám nic jo vím není to žádná otázka a vy s tím nic nezmůžete takže bevím proč vám to píšu

  fyrefli, 1. ledna 2017

  Ahoj,
  pokud správně chápu tvou zpověď, tak ti vychází asi pět dvojek na vysvědčení, což je v 7. třídě naprosto skvělé. Zda se dostaneš na gymnázium, není pro tvůj další život ničím zásadní. Je spousta dalších škol, které tě mohou skvěle připravit na vysněnou profesi a spousta škol, které tě od ní jen vzdálí. Spíš se zamysli, co tě doopravdy baví a čemu se chceš v dospělosti věnovat. A rozvíjej to, co máš doopravdy ráda. Své profesi se budeš věnovat dalších 50 let, to je hodně dlouhá doba. Dělat po celou tu dobu něco, co nemáš ráda, jen proto, že tě ostatní budou obdivovat, by bylo ubíjející. To by skutečně byl nešťastný život.

  Po vlastní zkušenosti vycházím z toho, že v 7. třídě ještě naprosto nemáš představu, kolik možností ti život nabízí. Rozhlížej se, vybírej to nejlepší z možného a postupuj kupředu. Už jen snaha získávat vědomosti ti otevře svět. K tomu je dobré pěstovat další zájmy a nesoustředit celý svůj život jen na profesi. V životě se může stát cokoliv.

  A z praktického pohledu:
  I z devítky se dá jít na gymnázium nebo střední školu. Pokud jsi trošku šikovná, tak ani učiliště není k zahození. Okolní svět je plný lidí se základním nebo středoškolským  vzdělání a daří se jim velmi dobře.

  Štěstí v životě nehledej jen v úspěchu a spoustě peněz, jak to předvádějí velmi hloupé reklamy v televizi a časopisech. Časem přijdeš na to, že je jen na tobě, jak se rozhodneš cítit se a žít. Nikdo neví, co bude za pár let dokonce za pár minut, za pár dní. Třeba potkáš skvělého kluka či holku, kamaráda či kamarádku, třeba objevíš hudební nástroj, sport, umění, programování, létání, cestování, zkrátka něco, co jsi dosud nevyzkoušela. Stále je co objevovat a z čeho se radovat.

  Pokud by sis s někým chtěla o svém trápení promluvit, zkus kontaktovat modrou linku www.modralinka.cz


  Krásný nový rok plný radostných dní ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Škola - učení

  Ahojky,
  Potrebujem pomoc. Týka sa to z velkéj časti Logiky a školy. Neviem matematiku a už 3 krát som robila reparát. (Vždy sa mi podaril, neprepadla som.) Matematiku neviem ale absolutne, viem iba sčítať, odčítať, násobiť a deliť. Ako, pri tabule mi to ide a na písomkách dostávam päťky a keď tak premýšľam tak sa bojím akú budem mať budúcnosť. Nechcem skončiť ako upratovačka alebo ako smetiar, docela premýšlam o tom že by som mohla ísť na vojenskú, ale neviem čo by na to povedala matka. Mimochodom, všetko ostatné ovládam, iba tá matematika mi nejde... :(
  Mimochodom logiku mám dosť dobrú a páli mi to, ale pri matematike mi už ani tá "nekape".
  Totižo, logiku mám dobrú aj na to aby som mala job ako kriminologička alebo detektívka, a to všetko z krimináliek ktoré pozerám skoro každú chvílľku.

  Prepáčte ak sa vám to zdá domiešané a popletené, stručne povedané : Mám logiku, neviem matematiku a chcela by som mať vojnovú alebo kriminologickú kariéru, ale neviem ako si polepšiť známky. - otázka upravena poradcem

  Prussian, 13 rokov., 28. října 2016

  Ahoj,

  je vidět, že nad svou budoucností docela přemýšlíš, i nad tím, co pro sebe teď můžeš udělat. Říkám si, že pokud umíš logicky přemýšlet, jde Ti vše ostatní kromě matematiky, tak je dost velká šance na to, aby ses uchytila v tom, co Tě baví a kde matematika nebude tolik potřeba. Napadá mě taky otázka, v čem je zakopaný pes, že Ti matematika tak nejde? Může to být třeba způsobem, jakým je vysvětlovaná, nebo stresem při písemkách? Zkus toto probrat s někým dospělým, který Tě zná. Spolu pak prozkoumat podrobněji, čím to může být, že před tabulí Ti to jde a při písemce ne. Možností je také zajít do pedagogicko-psychologické poradny. Psychologové tam umí po rozhovoru a testech poradit, jak na učení, a taky, na co se v životě hodíš. Ke kriminologii si zkus hledat cesty - možná to půjde i bez matematiky.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Zdravím Tě, Aldo, mám takový problém. Jsem v osmé třídě, ve třetím ročníku osmiletého gymnázia. Na základní škole jsem míval samé jedničky, potom jsem přešel. Na gymnáziu jsem začal pravidelně mívat dvojku z občanky. Letos v pololetí se to vystupňovalo na trojku. A známky se začaly zhoršovat. Beru to tak, že jsem byl třikrát po sobě nemocný (teď jsem počtvrté) a písemky proto přicházely jako blesk z čistého nebe, protože jsem o nich nevěděl a nestíhal jsem si doplňovat učivo. Minulý týden jsme psali čtvrtletku z matiky. Dostal jsem čtyřku, což je pro mě obrovská katastrofa. Špatně nesu už dvojky. Na půlku učiva jsem chyběl, přesto jsem mu rozuměl. O písemce jsem se dozvěděl ve chvíli, kdy už se s tím nedalo nic dělat. Do školy půjdu příští týden a učitel mi nedá možnost si to opravit. A i když mě matika baví, jde mi, mám jedničky, bude se do mě kvůli té čtyřce profesor navážet a spolužáci posímvat. Našim se to bojím a stydím říct, i když jim ty zlé známky nevadí. Poradíš mi prosím?

  Martin_S, 7. dubna 2016

  Ahoj Martine,

  oceňuji tvůj zájem a zodpovědnost ke škole, k známkám a k učení. Je vidět, že Ti na škole záleží a to je fajn. Každý jsme jiný a tak i odlišně přistupujeme třeba právě ke známkám ve škole. Důležité je, že víš, jak to máš Ty sám se sebou, a že k tomu, aby jsi byl v pohodě, potřebuješ mít i dobré školní výsledky. 

  Někdy v životě nastanou situace, které nedokážeme sami moc ovlivnit, v Tvém případě je to právě nemoc. Ta Tě omezuje, nemůžeš chodit do školy a učivo se špatně dohání, to chápu.
  Říkám si, že i přesto, že máš strach se rodičům svěřit, bylo by to asi nejrozumnější. Není nic špatného na tom, že se nám občas něco nepovede, důležité je, že s tím chceš něco dělat. Věřím, že když se rodičům svěříš s tím, co jsi napsal nám, pochopí Tě a třeba spolu přijdete na způsob, jak se cítit lépe.

  Také mě napadá, zda jsi ve spojení s někým ze školy, s nějakým spolužákem, kamarádem, učitelem, který by Tě průběžně - v době nemoci - informoval o tom, co se ve škole děje a když Ti bude lépe, mohl by ses pomalu připravovat na příští týden, kdy se do školy vrátíš. 

  Držíme palce,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Mil Alíku, potřebuji poradit. Je mi dvanáct a tenhle rok jsem v primě na gymnáziu. První pololetí bylo docela v pohodě, jenže teď se mi začínají zhoršovat známky-nějakým způsobem jsem chytla tři dvojky z matematiky, což znamená, že nejspíš budu mít 2 na vysvědčení, protože matikářka mě nemá ráda a zasedla si na mě. Je mi z toho na nic. Chtěla jsem si třeba udělat domácí úkol navíc, abych si známku opravila, ale učitelka mi řekla, že na nic takového nehraje. Do teď jsem neměla na vysvědčení 2 a nechci si to pokazit. Ještě ke všemu moje nejlepší kamarádka velmi vážně onemocněla a do konce roku s námi nebude chodit do školy.... Prostě je to hrůza, hlavně kvůli tomu, jak na to reagují rodiče. Jsou podráždění, řvou, že ostatní jsou lepší než já. Co mám dělat? Situace dokonce zašla tak daleko, že jsem po hádce s rodiči a celkově náročném dni šla lehnout na koleje. V půlce cesty jsem se obrátila a vrátila se domů, kde jsem slyšela další přednášku... Já už nemůžu dál, je toho na mě moc.

  Ahoj Eliško,

  nejdřív ode mne přijmi poklonu a gratulaci za to, jak skvěle prospíváš ve škole. Zdá se, že Ty si to nemyslíš, ale dvojka je nádherná známka. Rozumím tomu, že si nechceš pokazit dosavadní výborný prospěch, ale lehat si kvůli tomu na koleje? To ničemu nepomůžeš, naopak. Zdravá, mladá dívka by měla mít úplně jiné starosti a radovat se z toho, co má.

  Myslím, že by bylo fajn, promluvit si s rodiči. Někdy rodiče do svých potomků vkládají vlastní nenaplněné naděje a přání a nenechávají jim dostatek prostoru pro individuální vývoj a růst. Zkus také hledat v širší rodině nebo mezi známými nějakého spojence, který by Tě u rodičů podpořil. Nevím, zda máš pravdu a zasedla si na Tebe učitelka, která, zdá se, neocenila Tvou snahu po lepší známce, ale opakuji, dvojka je nádherná známka, hodná chvály, jak vyplývá z jejího názvu a věř tomu, že prospěch není tak důležitý, jako to, co si ze školy odneseš do budoucího života a nakonec i profese. Cesta k vysokoškolskému studiu tím ohrožena není a nakonec se Tě v životě na známky nikdo ptát nebude, ale každého bude zajímat, co umíš, jaký máš vztah ke své práci, k druhým lidem, zda jsi dost komunikativní apod. Podle mého názoru jsou rodiče podráždění zbytečně, s Tvým prospěchem by měli být spokojeni. 

  Můžeš udělat to, že se půjdeš profesorky z matematiky zeptat, co můžeš udělat pro zlepšení prospěchu, pro udržení výborné známky. Totéž mohou udělat Tví rodiče. Pokus se je trošku víc vtáhnout do svého učení, občas se od nich nechej vyzkoušet nebo se poraď s úkolem, tak si Tví rodiče uvědomí, že látka, kterou ve škole probíráte, není jednoduchá, a že ji přesto zvládáš a poctivě se na hodiny připravuješ. Každý jsme jiný, jinak nadaný a talentovaný, srovnávat se s ostatními se nemá, ani v prospěchu a výkonu ne.

  Přejeme Ti doma klidnější atmosféru a možnost známku z matematiky si opravit.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj, jsem v 7. třídě. Mám problém - doteď jsem se skoro nikdy neučil (max. slovíčka), prostě jsem se na to akorát o přestávce podíval a zatím jsem dostal jedinou dvojku na vysvědčení - 1. pololetí Př. Nyní mi vychází čistá dvojka z Němčiny. Myslím si, že je to tímhle - nový předmět, máme strašnou učitelku (třeba jsem vyslovil vier jako [vír] a ona mě setřela způsobem že výr houká v lese.. A takhle zabíjí všecky) a za třetí je to to, že se neumím učit.. Prostě si nedokážu sednout a učit se.. Mám pocit, že to umím, ale v testu je zrovna něco, co nevím.. Prostě bych se potřeboval naučit se učit.. :( Díky moc za odpověď, Ondra.

  Ondras371, 8. prosince 2015

  Ahoj Odro,

  líbí se mi, jak přemýšlíš nad tím, jak vše ve škole zvládat, je vidět, že jsi chytrý a bystrý kluk. To je ostatně vidět také z toho, že ses dříve nemusel ani tolik učit a měl jsi výborné výsledky ve škole, a také teď dokážeš mít i v náročnějším předmětu velmi dobré hodnocení. Souhlasím však s tím, že mnohdy nevystačíme s přirozenou inteligencí a je užitečné naučit se efektivně připravovat se na hodiny, tedy "naučit se jak se učit". 

  Každý z nás je jiný, každému pomáhá něco jiného, pokusím se tady vypsat nějaká obecná doporučení, je však možné, že Ty sám nakonec přijdeš ještě na řešení jiná, na ty, která budou sedět právě Tobě. Dá se říci, že důležité je dobře si učení načasovat, raději si je rozložit do více úseků (někdy i dní), abychom toho neměli příliš najednou. Někomu pomáhá si text číst, jiný si spíše potřebuje vyslovovat nahlas či se dělat poznámky, je také možné věnovat se nějaké zábavnější formě - například hrám v cizím jazyce na počítači či si na pc vyplňovat různé cvičení apod. Je třeba možné požádat také někoho blízkého (rodiče, prarodiče), aby Ti přezkoušel a také je možné se svými blízkými o všem mluvit, možná Ti nabídnou své postřehy a zkušenosti, jak se s učením potýkali oni.

  Věřím, že někdy nemusí být příjemné mít na předmět učitele, který se Ti zdá strašný. Ráda bych Tě však povzbudila a dodala Ti odvahy, někdy se opravdu můžeme i ve škole setkat s někým, kdo nám nesedí. Na druhou stranu mě napadá, že když víme, že jsme udělali pro předmět maximum (snažili se ho naučit), může nám to dodat síly a vědomí, že jsme udělali, co bylo v našich silách, třebaže to někdy není tolik v dané hodině oceněno. Navíc se hodně vztahů vyvíjí časem, je možné, že si časem daný učitel/ka Tvé snahy všimne.

  Držíme Ti pěsti,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, mám 13 let a můj problém se týká školy. Učitelé si stěžují, že nehezky píšu. Já jsem s tím měla ale problém od mala. Na své písmo jsem si zvykla a nemám problémy ho přečíst. Do testů se snažím psát lépe, než do sešitů, proto nevím, proč by to učitelům mělo vadit. Když píšu důležité dokumenty a pod. tak vše napíši krásně. Když bych to měla dělat do sešitů, tak vůbec nestíhám a bude to zbytečné, když po sobě přečtu cokoliv. Přesto mi ale vadí, že si na mne učitelé stěžuji a musím se naučit lépe psát. Ale netuším jak... ( A k čemu mi to vlastně bude).. Děkuji

  SarinkaKarolinka, 24. listopadu 2015

  Ahoj Sarinko,

  při čtení Tvého dopisu mě napadlo rčení, že ?nikdo není dokonalý?. Pro někoho není problém psát hezky, ale má zase jiné potíže ve škole. Chápu, že nejsi spokojená s tím, co Ti říkají učitelé o Tvém písmu. Je pravdou, že mnoho z nich si na úpravu sešitů potrpí a hezké písmo a upravené sešity vnímají jako pečlivost a snahu svých žáků. Důležitější mi ale připadá, aby ses v sešitech vyznala Ty a dovedla svoje znalosti potom ukázat v testech nebo u zkoušení, což se Ti daří.

  Nevím, jestli ses pokoušela učitelům už vysvětlit, že hezky psát v hodině nestíháš. Možná by o tom s nimi mohli promluvit i rodiče. Pokud bys chtěla, je možné také zajít do pedagogicko-psychologické poradny, kde by mohli Tvoje možnosti psaní prozkoumat, dát Ti nějaké typy na zlepšení, nebo i napsat zprávu škole, jak k Tvému písmu mají přistupovat, pokud by se to ovlivnit nedalo. Záleží na Tobě, jestli bys právě toto chtěla. Nebo můžeš počkat a nechat to být, na střední škole se většinou už potom důraz na pěkné písmo neklade, nebo se mohou používat i notebooky a tablety. 

  Přejeme klidné dny. 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj aliku ve skole jsem byla vždycky za jednickare (jsem v 7.tr) ale ne ze bych se ucila prostě jsem to umela...no a tenhle tyden jsem dostala 4 a dnes i 5 z matiky coz se mi jeste nestalo ale neni to tim ze tomu nerozumim ale je to kvůli tomu ze vzdycky Když mame z matiky psat test tak uplne znervoznim a napisu tam uplne blbosti a potom ty spravne výsledky mi dojdou az po testu...rodice na to nejsou zvykli a nadavaji mi a ja jim o te dnesni 5 nerekla a vůbec na to nemám silu bojím se co se stane...At bych se učila jak bych se učila tak to stejne nedopadne (nikdy jsem takove známky nemela ale tento rok jsme dostali novou učitelku a ta je strasna)..Proste se bojím o tom rodicum rict protoze se bojím co to s nimi udela...Asi nepochopi tu moji nervozitu :( dekuju

  Ahoj,
  nedivím se, že máš strach říct rodičům o pětce, když Ti dřív vynadali za špatnou známku. Každopádně dřív nebo později se to dozví a je fajn, že přemýšlíš, jak to udělat, aby Tě pochopili. Neznám Tvé rodiče ani vaše vztahy, zkusím tedy navrhnout několik postupů, třeba se Ti něco z toho bude hodit. Můžeš si třeba rozmyslet, kterému z rodičů bys to mohla říct dřív, kdo by Tě spíš pochopil. Nebo to můžeš nedřív říct někomu jinému z rodiny, kdo by to pak rodičům řekl spolu s Tebou, nebo i za Tebe. Pro sdělení je dobré vybrat si nějakou klidnou chvilku, kdy budou mít spíš lepší náladu. Můžeš nejprve mluvit o tom, že máš problém a chtěla bys od nich pomoc, a pak zmínit Tvou nervozitu z učitelky. Napadá mě taky zkusit nejdřív s rodiči začít rozhovor na téma, jestli měli někdy učitele, kterého se báli, který byl moc přísný, nebo jestli se někdy tak báli, že něco pokazí, až to pokazili. Můžeš jim taky ukázat, že učivu opravdu rozumíš, že v tom ten problém není. 

  Co se týká nervozity při písemce, tu můžeš dopředu zkusit zmírnit např. tím, že se budeš soustředit na své dýchání a prodlužovat výdech oproti nádechu. Můžeš si taky opakovat, že jsi klidná, soustředěná a test určitě zvládneš nejlíp, jak to umíš. 

  Držíme Ti palce, aby Tě rodiče pochopili,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, modrá linko, Bájo .... A vsichni co nam takhle hezky pomahate! Chtela jsem se vas zeptat jestli nemate nejake osvedcene rady treba z vlastnich zazitku...jde o to ze nevim jak se mam donutit ucit...dostala jsem se na gymnazium v pololeti jsem mela samy, ale ted se bojim ze budu mit dvojku, ne-li vice dvojek ci trojek (trojky zatim ne, ale pozdeji kdo vi) zkousim si sepisovat plan...kdy co budu delat atd....ale nedodrzuji ho a kdyz uz se donutim tak me to nebavi a za chvili to zabalim a jdu si hrat na tablet nebo sedim a cumim do zdi....mam hodne rodice nic mi nezakazuji maminka mi se vsim pomaha (hlavne s kamaradkami ve skole mi hodne pomohla kdyz jsem mela problem) vim ze se ji mohu se vsim sverit, ale jsem i trochu dost citliva a stydliva...no kazdopadne k tomu uceni chtela bych se ucit kazdy den treba to co bylo ve skole, od zitra do ctvrtka mame kazdy den jen 4h takze bych chtela zacit, ale nemohu se premoct hlavne i proto ze je toho na me moc...je mi 12 predem dekuji...

  Ahoj Miky,

  nejprve bych Tě chtěla ocenit za to, že se snažíš přemýšlet jak dobře zvládnout školu a jak se přimět k učení. Přechod na gymnázium i tempo učení tam je určitě náročné a Tobě se zatím daří, v pololetí jsi měla samé jedničky, i dvojky bych brala jako moc pěkné známky. Také si myslím, že žádný člověk nemůže být výborný úplně ve všem a že jsou předměty, které Ti půjdou lépe a ty, které Ti půjdou hůře.

  Zkusila jsi psát plán, ale ten Ti nejde moc dodržovat, přemýšlela jsem, jestli třeba není moc náročný. Možná by sis ho mohla trochu zjednodušit (učit se kratší dobu, dělat si přestávky apod.) K osvědčeným postupům také patří začínat těžšími předměty, nebo těmi, které Tě baví méně a na konec učení nechat spíše to, co máš ráda a co Tě zajímá. Pokud máš dobrý vztah s rodiči, jak píšeš, funguje také to, když Tě vyzkouší, je pak těžší být nepřipravená. Je moc dobře, že máš u nich oporu.

  Někomu pomáhá se učit i s kamarádkou nebo kamarádem, i to Tě může motivovat, když vidíš, že i ostatní se snaží. Některým dětem také funguje pustit se do učení co nejdříve po škole, aby večer měly volný, protože později se učí hůře. Každopádně platí, že si každý musí najít to, co je pro něj nejvhodnější, je to i hodně individuální. Určitě se však vyplácí učit se pravidelně a kratší dobu, než velké množství látky najednou. V žádném případě by ses ale neměla učit pořád ? po nějaké době to stejně už mozek ?nebere? a také se věnovat svým koníčkům, sportu, chodit ven apod.

  Přejeme Ti, abys to zvládla podle svých představ. 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj, chodim do 5. třídy a nejde mi matematika učim se skoro každý den ale pořád mi to nejde.Ve škole dostávám 3 a 4.Nevíš nějaký typy které by zabíraly? ve škole bereme zlomky, obvody a obsahy.

  Klobáska123, 13. března 2015

  Ahoj,

  je fajn, že hledáš postupy, jak se v matematice zlepšit. Bohužel na Tvou otázku neznám odpověď - pro konkrétní rady, jak učivo lépe pochopit, by ses mohl/a zeptat třeba učitele/učitelky ze Tvé školy, nebo někoho, kdo tomu opravdu dobře rozumí. Můžeš vyzkoušet i víc lidí, kteří by Ti učivo vysvětlili, každý může mít jiný styl výkladu a třeba zrovna od někoho bys to pochopil/a snáze. Také může pomoci, když se třeba společně s rodiči půjdete poradit do pedagogicko-psychologické poradny.

  Držíme palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj,Je mi 14 mám takový problém že ve škole nemůžu soustředit. Vždycky dostanu 3,4.. Hlavně z matiku a fyziku. Nejde mi nic, všecko dělám mizerně. Chci učit co nejrychleji matiku, rozhodl jsem, že budu učit.. Ale (vždy) za 5-10 min to zvládám a pak sedím u PC.. Jsem moc línej, už nevím jak na to.. Prosím poraďte a děkuji za odpověď.

  _Lucas_x3, 27. února 2015

  Ahoj Lucasi,
  oceňuji, že se snažíš přijít na to, jak se líp soustředit a učit. Otázkou je, zda Tvé horší soustředění souvisí s tím, že jsi "líný", jak píšeš, nebo je tam i jiná příčina. Lenost se dá překonat silnou vůlí. To znamená že si dáš předsevzetí (splnitelné) a toho se opravdu budeš snažit dosáhnout. Můžeš si své rozhodnutí třeba napsat velkým písmem na papír a když by Tě začínalo něco svádět, podívat se na něj a tak si ho připomenout. Můžeš si taky slíbit nějakou drobnou odměnu, když vydržíš (pokud to na Tebe platí).
  Možná, že taky potřebuješ upravit některé podmínky k učení - třeba učit se, když nejsi unavený, v klidné a vyvětrané místnosti, ne hned po jídle, rozdělit si učení na kratší úseky, využívat při učení i sluch (přeříkávat si nahlas) či zrak (kreslit si schémata nebo psát výpisky), odstranit všechny "rušiče" pozornosti, apod. Tipy, jak se efektivně učit, můžeš najít různě na internetu.
  Další z možností je zajít se poradit do pedagogicko-psychologické poradny. Místní psychologové s Tebou mohou podrobněji rozebrat, o co ve Tvém případě jde, a taky Ti poradit, co by Ti mohlo pomoci.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj,
  mám dotaz. Ve škole jsme dělali obrázek. Tak, že mi soused načmáral na obrázek čáry a já jsem z toho musela udělat obrázek. No a tak jsem udělala draka. Jenže paní učitelka mi řekla že jsem to odflákla a nemám představivost. Ve středu budeme muset obrázek ukázat před třídou a říct co to je.No a já jsem teď nervozní. Dá se říct, že z toho mám strach. No prostě nevím co mám říct, a bojím se jakou z toho dostanu známku. Nemůžete mi poradit jak se mám přestat bát? Rodiče mi řekli že na tý známce nezáleží. Ale mě na tom záleží.Bojím se co na to paní učitelka.Prosím poraďte jak se mám přestat bát. Děkuji za odpověď :-)

  Vany 11 let, 21. února 2015

  Ahoj Vany,

  rozumím tomu, že chceš mít dobré známky. Ne vždy se nám ale podaří mít jenom dobré známky, někdy dostaneme i známku horší. Pokud by se Ti to stalo s tímhle obrázkem, můžeš zajít potom za paní učitelkou a dát jí najevo, že je Ti to líto, a že by sis ráda známku opravila. Pokud jde o povídání o obrázku, můžeš si předem v klidu rozmyslet, co chceš říct. Můžeš i požádat rodiče, aby si Tě poslechli a řekli Ti svůj názor.

  Bezstarostné dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, mám jeden takový problém, který mě fakt hodně štve. Na vysvědčení mi vychází samé jedničky až na tělocvik, tam mi vychází 2, možná to bude i 3.. Všichni se mi budou smát až se dozví, že mám z tělocviku 2 nebo 3. Co mám dělat? Nechci si kazit vysvědčení a už to na 1 stejně nevylepším.. Děkuji

  Anonymka, 12 let, 16. ledna 2015

  Ahoj,

  to je škoda, že Ti tělocvik pokazí vysvědčení, když máš jinak samé jedničky. Představuji si, že pokud se někdo bude posmívat Tvé známce z tělocviku, tak především lidé, kteří Ti závidí ty samé jedničky a dali by nevím co, za to, aby jich taky pár (ne-li všechny) měli. A posměváčci si vždycky něco najdou, když budou chtít, budou se Ti posmívat, i když budeš mít z tělocviku za 1, prostě za samé jedničky. Je lepší tomu nevěnovat pozornost, obrátit se k přátelům, nechat posměváčky, ať se sami ztrapňují svým posmíváním. Mimochodem dobří přátelé jsou mnohem důležitější než známky ve škole.

  Nikdo není šikovný úplně ve všem. To je takové kouzlo přírody - lidé mají přednosti a nedostatky, aby se navzájem doplňovali a potřebovali, vytvářeli skupiny, aby je jejich nedostatky nutily vytvářet vztahy a být v pokoře vůči těm, jejichž nedostatky jsou odlišné. Asi Tě to neuklidní, ale na známce z čehokoli (snad kromě chování) nesejde. V jiné škole, s jinými spolužáky, bys možná měl/a samé jedničky a možná také ne (pokud by ve třídě bylo několik žáků, kteří by v některých předmětech výrazně vynikali, třeba mnohem více, než teď Ty), možná bys měl/a i lepší známku z tělocviku, kdybyste měli mírného tělocvikáře, nebo kdybys měl/a spolužáky všechny méně šikovné, než jsi Ty. Je to opravdu velice relativní.

  Také mě však napadá, že pohyb je jednou z věcí, které se člověk může naučit, pokud bude opravdu pravidelně trénovat. Je otázka, jestli chceš (jen kvůli známce) toto podstupovat. Nicméně pohyb je dobrý pro Tvé tělo a dlouhodobé zdraví, zbytečná námaha by to tedy nebyla ani v případě, že by sis známku nestihl/a opravit.

  Přejeme Ti, abys dokázal/a  rozpoznat důležité věci.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém se školou/učením. Já se to ve škole nenaučím, nedokážu dávat pozor na novou látku, z matiky možná budu mít čtyřku, loni jsem měla trojku s odřenýma ušima. Když se to chci naučit tak to nejde, jednou jsme se to učili s kamarádkou a nenaučila mě to, protože já prostě se na to neumím soustředit a myslím na něco jiného. Pak mám problém s výtvarkou. Možná se ti to bude zdát divné, ale já nemám nápady. Vždycky kreslíme něco z hlavy, neděláme nic u čeho bychom nemuseli používat hlavu. Před Vánoci mi učitelka řekla, abych doma nakreslila 3 obrázky, jinak nebudu klasifikovaná (já je doma dělat nebudu) a přitom už jsem jich ve škole nakreslila přesně 5, žádný mi nechtěla známkovat. A pak je tu tělocvik... Já nedokážu cvičit, od začátku roku jsem cvičila jenom 2x. A už se nezvednu z té lavičky pro nemocné já se stydím a nedokážu to. Kamarádka říkala že mi 3 známky možná dá, ale nevím jestli to půjde. Co mám dělat?

  Miki (12), 3. ledna 2015

  Ahoj Miki,

  pro soustředění bývá důležitá Tvá motivace, tedy to, jak Tě škola a učení baví, a čeho bys jednou chtěla dosáhnout, čím být. Za tímto účelem se můžeš spolu s rodiči objednat do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde pracují specialisté na problémy s výkonem ve škole, jsou schopni se zaměřit na Tvé výkony a pomocí testů Tobě i rodičům dát vědět, v čem jsi dobrá, na co stačíš a na co už třeba ne, mohou i doporučit pro Tebe vhodné profese (zaměstnání). Myslím, že v Tvém případě by stálo za zvážení takovouto poradnu navštívit. Dále je možné upravit Tvé podmínky doma pro učení. Nevím, jakým způsobem se učíš. Lepší je začínat čerstvá od toho nejtěžšího a dělat si časté pauzy, v kterých je vhodné se jít proběhnout ven a tak se občerstvit a "vyvětrat" i hlavu. Měla bys mít svůj klidný kout s pracovním stolem, s dostatkem světla z levé strany. Je fajn, pokud Ti občas něco přijdou vysvětlit kamarádi nebo spolužáci, jednou je to ale málo. Je tu i možnost zvážit doučování, možností je vždy více, je nutné se dohodnout s rodiči, jak budete v Tvém případě postupovat.

  To, proč Ti učitelka zadala namalovat přes vánoční prázdniny obrázky, nevím. Asi k tomu měla nějaký důvod, ostatně, mohla ses jí zeptat, proč jí nestačí to, co jsi nakreslila ve škole. Neboj se učitelů ptát na to, čemu nerozumíš nebo co nechápeš. Také mě napadá, že může být důležité dát učitelům najevo svou snahu, tedy to, že i když to někdy nevyjde na 100% (to se stane každému z nás), prostě se snažíš, máš zájem a vůli ve škole pracovat.

  Přejeme Ti, abys v novém roce 2015 byla ve škole úspěšnější.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, potřebuju pomoct bojím se že propadám z fyziky ale nevím co s tím.. já se učím tak 3-1 týdně ale pořád mám špatně známky. Já nejsem blbý já jsem líný prosím o radu vím že je teprve pololetí ale já už mám hrůzu z toho prosím eště jednou jak se mám učit?

  tajný123, 17. prosince 2014

  Ahoj,

  přijde mi moc fajn a musím ocenit, že nenecháváš věci na poslední chvíli a už teď před pololetím přemýšlíš, jak si zlepšit známku z fyzicky, svědčí to o Tvém zodpovědném přístupu ke studiu. Jak se učit   to by zabralo mnoho stran a místo toho bude lepší, když si přečteš nějakou dobrou příručku, která Tě bude bavit. Mimo to se dá ale poradit, že někteří lidé mají potíže se samostudiem a mnohem lépe fungují, když se učí s někým druhým. Nevím, jestli by to pro Tebe byla cesta. Pokud bys naznal, že ano, pak by bylo dobré se poradit s rodiči, zda by byli ochotní Ti zajistit nějaké doučování. To mnoha lidem pomáhá doslova zázračně. Také pomáhá nechat si látku vysvětlit od jiného žáka, který látce rozumí, může Ti to podat způsobem, který možná pochopíš lépe, než od učitele. Hodně člověku dá také to, když látku vysvětluje druhým, to vyžaduje spolupráci s někým, kdo by si to nechal vysvětlit   například spolužák, ale třeba i rodiče či prarodiče.
  Předpokládám, že asi znáš základní věci, jako při učení nezapomínat pít, větrat a v přestávkách se hýbat, přestávky dělat aspoň každou půlhodinu až třičtvrtěhodinu, častěji a lehce jíst, učit se na místě, které Tě nebude rozptylovat... Zajímavé informace najdeš například zde:http://hautu.cz/jak-se-efektivne-ucit/.

  Přejeme Ti hodně štěstí v příštím roce,
  Modrá linka. http://www.modralinka.cz