Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.Mám problémy ve škole a potřeboval bych poradit.
  Jsem v 9.ročníku ZŠ a na Český jazyk máme učitele který mě moc nemusí a tím pádem ani já jeho.Problém je i v naší škole,protože se tam hraje na 99% na protekci mezi školou a rodiči žáků.Já bohudík patřím mezi žáka který má jen jednoho rodiče,a to mamku která už neví co se školou dál.Tento pátek jsem přišel do školy a začala hodina ČJ a přišel učitel . Řekl že jsme měli úkol.A ten úkol měli jen žáci s protekcí! Každý čtvrtek mají někteří žáci doučování kvůli Přijímačkám na SŠ. Akorát já tam nechodím a tím pádem ani vlastně nevím co se v něm děje. P.Učitel jim asi řekl že úkol bude a evidentně zapomněl říci žákům kteří tam nechodí že nějaký úkol bude :(.Ale pan učitel si stojí za svým a že jsme si to měli zjistit přičemž nebyl důvod! Ve škole jsem nechyběl a na Internetové žákovské knížce nic nebylo ! :( A škola je to fakt hrozná poradili by jste mi prosím jak tuto nespravedlnost aspoň trošku zmírnit ?
  s pozdravem Kuba.

  kuba, 15 let, 2. listopadu 2019

  Dobrý den, Kubo,

  děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsal. Klientům od 15 let vykáme, budu proto vykat i já Vám. Píšete o problémech ve škole, kam chodíte a kde nejste spokojený. Konkrétně popisujete událost z minulého pátku, kdy se k Vám (a dalším žákům, kteří nechodí na doučování k přijímačkám - snad jsem správně vyrozuměla, že vás bylo víc) učitel zachoval nespravedlivě. Ptáte se nás, jak se dá takovou nespravedlnost alespoň trochu zmírnit.

  Kubo, mrzí mě, že Vám ve škole není dobře. Chápu, že Vám nepřipadá fér, že po Vás učitel vyžadoval splněný úkol, o kterém jste se spolužáky mimo doučování nemohli vědět, věřím, že podobné situace dovedou člověka naštvat. Nevím, jak to konkrétně u vás ve škole chodí, jaké následky pro Vás nesplněný úkol má (jestli za něj dostanete např. pětku anebo jiný postih). Říkám si, do jaké míry jste to, co se stalo, řešil se spolužáky, kteří o úkolu také nevěděli. Možná byste mohli zkusit dát hlavy dohromady a domluvit se na společném postupu - např. přichystat si argumenty, které spolu řeknete učiteli, abyste mu dali najevo, že s jeho přístupem v téhle věci nesouhlasíte. Můžete se také zkusit obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, mohl byste s ním celou situaci probrat.

  Pokud byste chtěl to, co Vás ve škole trápí, probrat více do hloubky, můžete se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku...

  Mám dotaz. Jsem celkem nadaný tak bych chtěl jít v 7.třídě na gympl, ale moji rodiče si myslí, že na mojí škole budu až do 9.Nevím jak jim to mám říct., protože oni o tom moc neví... Předem děkuji za odpověď..

  kluk, 11 let, 30. května 2019

  Ahoj z Modré linky,

  to, co píšeš, vypadá jako dobrý plán. Pokud jsi opravdu nadaný, je studium na gymplu něčím, co by pro Tebe mohlo být prospěšné. Píšeš, že rodiče si zatím myslí, že zůstaneš ve Tvé současné škole až do 9. třídy. Teď by tedy bylo potřeba, aby se rodiče dozvěděli, co Tě vede k tomu, že chceš na gympl, co Ti to může dát a jaké důvody Tě vedou k tomu, aby nezůstával na základce. Můžeš s nimi zkusit mluvit Ty, říct svůj názor, požádat rodiče o to, zda by s tím souhlasili. Myslím si, že může pomoci taky někdo z dalších dospělých, zejména třídní učitel/ka, výchovný poradce apod.
  Říkám si, že pro rodiče by se Tvým přechodem na gymnázium vlastně nemělo nic měnit (pokud gympl není soukromý a nemusí se platit) - pokud si na něj troufáš, neměl by to být problém. Pokud byste chtěli, můžete tam s rodiči i dopředu zajít, zjistit, co a jak, abyste měli všechny potřebné informace, které jsou k rozhodnutí potřeba.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, vím, že je vysoká škola ještě daleko, ale něco by mě o ní zajímalo.

  Zajímalo by mě:

  • 1) Jaký je rozdíl mezi univerzitním a neuniverzitním typem škol?
  • 2) Jak dlouho se studuje na titul bakalář, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 3) Jak dlouho se studuje na titul magistr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 4) Jak dlouho se studuje na titul inženýr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
  • 5) Jde studovat více titulů najednou?
  • 6) Kolik se za vysokou školu platí?
  • 7) Je možnost studovat dálkově? Co by to vyžadovalo?
  • 8) Jaký titul musím mít na učitelku, nebo ředitelku školy?
  • 9) Jaký titul musím mít, abych mohla být ředitelkou nějaké firmy?
  • 10) Jaký titul musím mít, abych mohla být advokátka? (Co vůbec dělá advokátka?)
  Moc děkuji za odpovědi.
  holka, 15 let, 31. května 2019

  Hezký den,
  je hezké, že se zajímáte o své budoucí směřování ve studiu a profesi. Pokládáte široké otázky, na které by Vám možná různé školy odpověděly různě, ne vždy se dá odpovědět obecně, nastavené podmínky se můžou u škol lišit a je pak lepší ověřit si je např. na jejich webových stránkách nebo se doptat např. kariérního poradce, kterého byste ve škole měli mít (bývá to buď jeden z učitelů nebo školní psycholog).

  Univerzitní školy jsou státní a tedy je studium na nich hrazené, zdarma. Neuniverzitní bývají soukromé a je nutné si tam sama platit školné, jehož výše bývá různá, může tam pak být méně zájemců a tedy vyšší šance se tam dostat. Na titul bakaláře se studují zpravidla 3 roky, je možné studium i prodloužit o rok. Uplatnění titulu může být v každém oboru různé, ale většinou mají vysokoškolsky vzdělaní pracovníci nárok na vyšší mzdu než pracovníci bez titulu. Na bakalářské studium pak navazuje magisterské, které je na 2 roky (opět s možností +1 rok prodloužení). Stejně tak inženýrské studium trvá celkově většinou 5 let (3+2), týká se většinou technických oborů. Magistr a inženýr jsou tedy srovnatelné úrovně vzdělání a umožňují naplno se věnovat danému oboru a být i ve vedoucích pozicích (ředitel i advokát). Advokát má vystudováno 5 let na právnické fakultě a věnuje se např. právnímu zastupování u soudu. Pokud člověk studuje více vysokých škol najednou, je to možné, jen je potřeba promyslet, zda to půjde časově skloubit dohromady. Je možné začít jen s jednou vysokou školou a postupně si časem přidat další obor. Dálkové studium probíhá většinou o víkendech např. jednou za 3 týdny Pá-Ne spíše v blocích, než v pravidelné školní docházce. Člověk tam ale nemá status a výhody studenta, který studuje prezenčně (denní rozvrh). Student má studentské slevy a škola za něho platí zdravotní a sociální pojištění, které si jinak musí platit sám nebo přes zaměstnavatele.

  Nebojte se o tom poradit i s rodiči či jinými dospělými v okolí, kteří mají možná také svoji vlastní zkušenost.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj! Chtěla bych se vás zeptat na otázku, nad kterou často přemýšlím. Jsem momentálně v 8.třídě na ZŠ a už jsem se rozhodla, kam chci jít na střední školu. Chci jít na gymnázium u nás ve městě, protože bych poté chtěla jít na lékařskou fakultu, tak si myslím, že je to ta nejlepší volba. Ale dělám si hlavu s přijímacími zkouškami, známky mám dobré, zatím jsem na vysvědčení neměla žádnou dvojku či horší známku, jen samé jedničky. Můj dotaz je asi hloupý, ale chci znát váš názor. Odkdy se mám připravovat na přijímací zkoušky? Vím, že je to individuální, ale chtěla bych znát názor někoho, kdo mě nezná, někoho jiného než jen spolužaček a rodiny. Z přijímaček mám strach, ale vím, že se na ně dá naučit. Před několika dny jsme ve škole dělali trénink na přijímací zkoušky (mé výsledky /úspěšnost/ : český jazyk - 94%; matematika - 82%; OSP - 91,4%). Děkuju předem za odpověď

  holka, 14 let, 27. května 2019

  Ahoj,

  moc se mi líbí, jak přemýšlíš o své budoucnosti, je to hodně zodpovědné. Úplně souhlasím s tím, že pokud chceš jít na lékařskou fakultu, je gymnázium dobrá volba. Přijímačky jsou samozřejmě důležité, ale už teď jsi ve výhodě oproti jiným dětem - máš samé jedničky, úspěch v tréninkových testech. A navíc, jak správně píšeš, dá se na přijímačky dobře připravit. Já sama nevím, jaký je ten nejlepší návod, každý student potřebuje trochu něco jiného. Mohu tedy spíše napsat jen osobní názor. Podle mého je vhodné začít třeba už od října a třeba o víkendech se vždy chvíli věnovat cvičným testům. To znamená, najít si nějakou pravidelnost a zároveň to nepřehánět. Při těžších tématech si můžeš vzít nějaké doučování nebo konzultaci s učitelem. Své dotazy také můžeš směřovat k výchovnému poradci na škole, bude vědět více než já, protože má ty nejaktuálnější informace.

  Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Mám problém, za pár měsícu jdu do 8 třídy, a tam se všechny známky promění v body které stejně jako přímačky rozhodují jestly mě vezmou nebo nevezmou na střední. Mluvit mi jde v poho. Ale jak mile mám začít zpívat tak ani nezačnu, protože mě u toho hodně bolí hlasivky. Tak mě napadlo zajít k lékaři jestli by mi nedal najěký papír že nemužu zpívat, ale bojím se že mi nic není (jsem línej a podobný kecy) a jedniné co se stane je maximálně že se ztrapním. Je toto skutečný fyzycký problém, nebo něco jinýho, a mám risknout toho doktora? Nechci jen kvuli této bolesti dostat míň bodů.
  (Už jsem dlouho nezpíval takže ani nevím, zdali u toho cítím bolest [asi jo] nebo mám jiný problém)

  kluk, 13 let, 3. dubna 2019

  Ahoj,
  trápí Tě, že by Ti bolest hlasivek při zpěvu mohla pokazit prospěch a možnost dostat se na střední školu. Nevíš, zda to řešit s lékařem, bojíš se, že by ses tím ztrapnil, pokud to není skutečný fyzický problém. Vnímám, že Ti opravdu záleží na tom, abys byl ve škole úspěšný a byla by škoda, aby Ti to kazilo něco, za co ani nemůžeš. Je možné, že se jedná o problém na hlasivkách, pokud při zpěvu cítíš bolest, a je v pořádku to nechat zkontrolovat, řešit to. Není žádnou ostudou, pokud by z vyšetření vyšlo, že jsi v pořádku. Pak by se mohlo jednat o psychický blok nebo i třeba nějaký špatný návyk při zpěvu. S tím prvním by mohl pomoci psycholog, třeba školní, ohledně např. nesprávného dechu při zpěvu a používání hlasivek zase např. nějaký učitel zpěvu, logoped či otorhinolaringolog (ORL lékař zaměřený na ušní, nosní, krční soustavu). Věřím, že možností příčin je víc, proto Tě chci podpořit v tom, aby ses nebál poradit s blízkými dospělými, rodiči, učiteli, ale i odborníky, kteří Ti můžou pomoci, jak s tím dál pracovat na zlepšení, aby Tě to už nemuselo dál omezovat a zatěžovat. Byla by škoda se tím dál sám trápit a nevyužít pomoci ostatních, která tu pro Tebe je.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Zdravím Alíku a kamarádi,
  moc Vám děkuji za předešlou odpověď, moc mi pomohla.

  Protože jste mi pomohli, vím že vám mohu důvěřovat.
  Teď má otázka, nebo spíš prosba o radu:
  Nevíte jak se víc donutit k učení, učím se téměř každý den ale asi ne dostatečně jelikož mé známky tomu moc neodpovídají...
  Nejde mi matematika a fyzika (jak jsem minule psala).
  Z tech mi vychází cca. 3
  Z ostatních předmětů cca. 1-2
  Já vím že to není tak špatné, ale já se bojím že si to hodně zhorším a a budu mít na konci roku za 4.

  Taky mi láme hlavu jestli mám na to dostat se na střední školu (v budoucnu bych chtěla studovat psychologii).

  Děkuji moc za odpověď

  holka, 11 let, 25. března 2019

  Ahoj z Modré linky,

  jsme rádi, že Ti naše rada pomohla. Avšak jak jsme psali již v předchozí odpovědi, je důležité, abys nebyla na své pocity a na svá trápení sama. Svěř se rodičům či dalším blízkým lidem z rodiny, věřím, že oni by Ti také dokázali poradit.
  Takto po internetu Ti nemůžeme dát jednoduchou radu. Nevíme, jestli je problém ve Tvé motivaci, v nesprávném stylu učení, či studijních předpokladech – každý má talent na něco jiného – a možná, že v matematice a fyzice postě lepších výsledků nedosáhneš. To ale nelze posoudit po internetu. Obzvláště, pokud, jak píšeš, se učíš dost, je potřeba, abyste se s rodiči obrátili na někoho ve škole – ať už na paní učitelku/y daných předmětů či školní psycholožku, případně na pedagogicko-psycholoagickou poradnu, aby Vám pomohli odhalit příčinu Tvých školních neúspěchů – a hledali potom s Vámi možnosti jejich řešení.

  Přejeme Ti hezké jaro,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol.
  Chodím do 6 třídy, a jsem jedničkářka. No ale dostala jsem 5 a bojím se že se mi to nespraví a budu mít na vizo 5, stačilo by mi kdybych si to opravila na 2, ale učitel z toho předmětu dáva málo známek, a tak to asi nevirovnám. Už od mala chci být učitelka ale co když mě nevezmou kvůli té pětce ??
  A taky nemám ráda učení, a jedničky mám protože mám tu dobrou paměť že když něco slyším tak si to pamatuju. No ale učitel nam říká že by jsme se měli učit už na příjmačky ale mě to příjde zbytečný protože jsme tepr v 6 třídě.

  Otázky:

  1. jak si mám opravit tu 5?
  2. můžu studat obor učitelka když mám tu 5?
  3. mám se už učit na příjmačky když je mám ani ne za 3 roky?

  Předem děkuji za odpověď a prosím odpověztemi než bude květen ať si to popřípadě můžu opravit. A omlouvám se za chyby je to psané na mobilu.

  holka, 12 let, 14. března 2019

  Ahoj,

  mohu Tě ujistit, že z jedné pětky "se nestřílí". Zkus ji nebrat tak vážně a neboj se zeptat přímo toho učitele, který Ti pětku dal, jak si ji máš opravit, že nechceš, aby Ti kazila jinak výborné vysvědčení. Na to se většinou bere ohled. Samozřejmě, že můžeš studovat pedagogickou školu pro nastávající učitele, vždyť i nositelé Nobelových cen, tedy světoví vědci, občas dostali ve škole pětku. Jinak k poradám, na jakou školu jít ze ZŠ dále, jsou určeni na všech školách výchovní poradci, kteří by vás v tomto měli umět nasměrovat.

  Jestli se budeš či nebudeš učit na přijímačky již nyní, záleží jen na Tobě. Učitel to asi myslí dobře. Pokud se začneš připravovat už teď, nebudeš toho mít v devítce tolik najednou a navíc si mnohé zadané zautomatizuješ a vejde Ti to postupně do paměti. Bude to prostě pro Tebe vše jednodušší a nebudeš mít v posledním roce ZŠ tolik stresu a napětí z přípravy.

  Pohodové jaro Ti přejeme z Modré linky.

  Škola - učení

  Ahoj Alíku, kamarády.
  Mám jeden problém a už jsem fakt na dně. Moji rodiče si neustále stěžují, že furt jsem jenom na mobilu nebo na počítači a v ničem se nesnažím, jsem línej, nedokážu si opravit známky. Já se vážně snažím, ale mě to prostě nejde. Chtěl jsem se jenom tak vyzpovídat, protože na tohle nemám nervy.

  kluk, 13 let, 19. prosince 2018

  Ahoj,

  zdá se, že ani nečekáš odpověď, chceš se jen vyzpovídat. Ale sdílení opravdu pomáhá. Neměl bys být se svými myšlenkami sám, ale podělit se o ně i s kamarády, a zejména s rodiči. Nevím, jestli jste si někdy vážně a v klidu pohovořili o tom, jak na tom jsi, jak se cítíš ve škole, co stíháš a co naopak nikoliv. Jsi-li opravdu velmi často na mobilu a počítači, to není dobře, tak může vzniknout i závislost, ale i různé zdravotní problémy (např. s očima, páteří, atd.). Vysedávání u počítače je prostě nezdravé, přednost bys měl dát pohybu venku, sportu, vycházkám s kamarády do přírody.

  Zkus navrhnout rodičům setkání v nějaké veřejné místnosti, třeba čajovně, můžete odložit mobily, abyste mohli lépe vnímat jeden druhého. Pravidla by mohla vypadat třeba tak, že si všichni vypnete mobily, nebudete si skákat do řeči, každý bude hovořit stejně dlouho, jako ten druhý. Mohli byste společně vytvořit pro Tebe program a stanovit dobu, po kterou můžeš denně být na počítači, existují i lékařské studie, které uvádí, v jakém věku je možné trávit tolik a tolik času u monitoru. Co se týká školy a známek, myslím, že učitelé, pokud už Tě nějakou dobu znají a provází, dobře vědí, jestli Ti učení nejde, nebo jestli jde opravdu o nedostatek snahy. Lepší je vždy učit se kratší dobu, ale intenzivně, pak se nějak odměnit (pohybem, dobrým jídlem, zavoláním kamarádovi), udělat si pauzu a opět pokračovat. Mohl bys do přípravy do školy zatáhnout i rodiče, nebo alespoň jednoho z nich, aby Tě zkoušeli a měli tak přehled o tom, co vše máš znát. Můžeš se také zkusit učit s některým spolužákem, kterému jde učení lépe, a byl by ochoten Ti věnovat část svého volného času. Další možností je, že by Ti rodiče platili doučovací hodiny. Jak vidíš, možností je více, možná by se našel i někdo v širší rodině, kdo by pomohl. Je tedy na vás, abyste si to vše, pokud možno otevřeně a upřímně, vykomunikovali a vybrali tu nejlepší cestu pro Tebe.

  Přejeme Ti pohodové Vánoce a zlepšení známek ve škole.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku... Mám problém ve škole vždy jsem měla dobré známky a teď mám špatný a už se mi to těžko bude opravovat chtěla bych na dobrou školu ale teď se mi ty známky zhoršili a já nevím co mám dělat

  Ahoj,

  tak na Tvůj dotaz není moc co odpovědět, zejména též proto, že je příliš stručný a obecný. Měla bys vše místo s námi probrat nejen doma s rodiči, (a společně pátrat po nějaké dobré škole pro Tebe), ale i ve škole s třídní učitelkou nebo výchovnou poradkyní, to znamená s lidmi, kteří Tě znají. Je také možné se objednat do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde bys absolvovala testy, které by naznačily možnou cestu a výběr školy, poněvadž dokáží poměrně přesně zmapovat, na co se hodíš, pro co máš talent, co Tě baví. Velmi důležité jsou informace-tedy spojit se s někým, kdo navštěvuje školy, o které jevíš zájem, chodit s rodiči na Dny otevřených dveří, ptát se lidí, kteří pracují v oboru, který Tě zajímá, prostě být aktivní. Je to hodně v Tvých rukou, jde o Tvou budoucnost.

  Pokud se týká známek, neumím posoudit, ale dle data soudím, že bys pro opravu některých známek ještě mohla něco udělat. Opět to záleží na Tobě, kolik své energie a soustředění jsi ochotná svému vzdělání dát, možná by se Ti mohl věnovat někdo z Tvých úspěšnějších spolužáků, popř. by Ti rodiče mohli pomáhat, zkoušet Tě, nebo Ti zaplatit doučování, které lze také domluvit s některým z učitelů/učitelek ve škole.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří prospěch zlepšit a dostat se na takovou školu, která Tě osloví.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj Alíku a spol
  Chodím do šesté třídy a pořád myslím na to na jakou půjdu střední školu
  Ráda bych měla povolání učitelka ale nevím na jaký mám jít obor
  Předem děkuji :-)

  holka, 12 let, 15. října 2018

  Píšeš, že chodíš do šesté třídy. Zatím máš tedy ještě čas si rozmyslet, jaký obor by tě nejvíce zajímal. Nyní se snaž co nejlépe ukončit základní vzdělání. Následně budeš studovat střední školu. Zde by asi bylo nejlepší jít na střední pedagogickou školu, ale uričtě tě na pedagogickou fakultu připraví i gymnázium. Je důležité si rozmyslet, jak staré děti bys jednou ráda učila - malé dětičky na I. stupni ZŠ, starší žáky na II. stupni ZŠ. Až si toto ujasníš a pokud bude tvá volba výuky žáků na II. stupni ZŠ, pak přemýšlej, co ve škole tě nejvíce baví - matematika, historie, tělesná výchova... Podle této záliby by sis měla zvolit předmět, který bys ráda na druhém stupni ZŠ vyučovala. Aprobace většinou bývá dvojí, druhý předmět si následně na fakultě zvolíš podle nabízených dvojic předmětů.

  Škola - učení

  Dobrý den,
  dnes oficiálně začal školní rok a já už se teď hroutím. Každý den vyučování do tří, plus čtyřikrát týdně doučování na přijímačky a jednou ZUŠka (výtvarka). Kromě toho, že budu muset dělat přijímačky na střední, taky letos absolvuji z výše zmíněného oboru a nevím, jak to všechno zvládnu. Mám strach, že se nedostanu na školu, ačkoli jsem zatím na vysvědčení měla vždy samé jedničky. Mám strach, že nenakreslím nic, s čím budu spokojená, protože všechny mé pokusy zatím skončily hrozně. Do ZUŠky chodím asi šest let a učitelka mě chválí, ostatní mi taky tvrdí, že to, co namaluji, je hezké, ale já s tím nejsem spokojená. Nedokážu stvořit nic, co by se mi líbilo. Chtěla jsem si celou devítku v klidu užít, ale už teď tu brečím a stresuji se, bolí mě břicho od nervů a celý den jsem nic nesnědla, protože mi stačí ucítit něco a chce se mi zvracet. Prostě nevím, jak to všechno zvládnu, a bojím se, že tento školní rok prostě nezvládnu. Mamka mi akorát nadává, že si sama zbytečně chci přidávat starosti, sice říká, že všechno zvládnu, ale přidá k tomu tolik obviňování, že si připadám ještě hůř. Potom se ke všemu samozřejmě přidávají normální trable, které má v mém věku snad každý, zahrnující například to, že jsem tři roky zamilovaná do kluka a nejsem schopná mu to říct. Vím, že by na tomhle vůbec nemělo záležet a je to tak malicherné, ale já nedokážu pořádně nic dělat. Myslím na něj snad každých pět minut! Prostě se bojím, že se z toho sesypu a už se nedostanu zpátky na nohy. Vůbec si nevěřím, ačkoli tak na ostatní nepůsobím, mám šíleně nízké sebevědomí. Před ostatními se to snažím skrýt, ale když jsem sama, vidím to. To, jak se na sebe dívám a říkám si, že nic nedokážu, mám moc velký nos, jsem tlustá a hloupá. Vím, že to možná působí zmateně, ale tak se teď cítím.
  Předem děkuji za odpověď, ať už bude jakákoli. Potřebuju zkrátka vědět, že alespoň někdo mi je schopný poradit bez obviňování.

  holka, 14 let, 3. září 2018

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že chceš mít možnost sdílet své pocity s někým, kdo Tě nebude soudit a pochopí Tě. To samo o sobě může být dost úlevné. Zní to tak, že mamka má buď mnoho dalších starostí, nebo si neuvědomuje, co vlastně opravdu potřebuješ. Také je pro ni možná těžké to, že Ti ona sama neumí pomoct.

  Docela si dokážu představit, že ostatní neví, jak se cítíš, z toho, co píšeš, to zní, že toho zvládáš docela dost. Říkám si, že by doučování třeba mohlo být méně často, že není nutné mít samé jedničky, protože mnohem důležitější je, aby byl člověk v klidu a spokojený. I za cenu toho, že budeš podávat méně výkonů. Také pomáhá ostatní kolem sebe skutečně poslouchat. Chápu, že každý má jiný vkus, pokud Ti ale více lidí kolem Tebe říká, že to, co namaluješ, je hezké, asi na tom něco bude. A to důležité, jak jsme již psali výše, je právě sdílení. Proč před ostatními předstíráš, že jsi v pohodě, když se tak necítíš? Už jenom možnost svěřit se, třeba alespoň nějaké kamarádce, nejenom mamce, může přinést také úlevu. Je možné, že Ti lidé kolem tebe budou vymlouvat Tvé negativní pohlížení na sebe. Ale možná je to proto, že si skutečně myslí, že krásně maluješ, že mají prostě jiný názor, než Ty. Zkus jim v tom naslouchat a připouštět si, že mohou mít pravdu, že jsi k sobě možná jen příliš kritická. Pokud nic z toho, o čem píšu, nepomůže a pokud se skutečně cítíš tak špatně, že je Ti nedobře i fyzicky - bolí Tě břicho a nemůžeš jíst, bylo by dobré vyhledat odborníka, tedy psychologa. Možná ho (nebo ji) máte přímo na škole. Zkus se mamce znovu svěřit, mohlo by třeba pomoci dát jí přečíst naši komunikaci.

  Přejeme Ti, aby se Ti ulevilo.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj alíku chtěl bych poradit zda není nějaký způsob jak nasbírat dobré známky abych měl 1a 2 na konci školního roku jdu do 8 třídy.chodím do základní umělecké školy na hodiny klavíru a mamka mi slíbila za 1 a2 na konec školního roku opravdické piano . Samozřejmě chápu že bez píle to nejde ale nějaké fígle :'(

  Děkuji moc, Tvůj kamarád Kuba.

  Jakub, 13 let, 19. srpna 2018

  Ahoj Kubo,

  je svědomité, že se snažíš připravit na školní rok tak, aby dopadl dobře. Moc se mi líbí, že nad tím tak pečlivě uvažuješ, a myslím, že opravdické piano je opravdu lákavá odměna. Ptáš se nás na fígle, jak dosáhnout dobrých známek.

  Říkám si, že by Ti třeba mohlo pomoct společné učení se spolužáky, kde můžete o látce i diskutovat. Dále pomáhá dělat si v hodině pečlivé poznámky z toho, co učitel říká, průběžná příprava po celý školní rok a plnění domácích úkolů. Když se setkáš s náročnějším učivem, můžeš se zkusit poptat po doučování třeba u staršího kamaráda nebo u někoho z rodiny.

  Také je dobré znát svůj styl učení. Někomu vyhovuje předčítat si a učit se nahlas, a další si zase učební látku raději v tichosti kreslí a sepisuje. Taky je fajn, pokud si můžeš vyzkoušet prakticky, co se naučíš. Jestli se třeba učíš o stromech, tak může pomoct zajít do přírody a ihned tyto stromy zkoušet rozpoznávat, atd.

  Taky si ale myslím, že školní rok je nejenom o píli, ale i o zábavě. Třeba se jít někdy místo učení projít s kamarády, užít si přestávku, anebo se po škole věnovat Tvé oblíbené aktivitě - možná právě klavíru. I to může vést k přesvědčení mamky, že ti na hře na klavír opravdu záleží.

  Přejeme pěkný zbytek prázdnin,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj, dostala jsem se na osmileté gymnázium, ale bojím se, že i když se budu učit, nebudu to zvládat a pak se do mě budou ostatní navážet. Navíc netuším, jak si vytvořit dobré kamarády. V páté třídě jsem sice měla samé jedničky (a průměr 1,0 ze všech předmětů), ale nevím jak moc se budou školy lišit. Na začátku školního roku si chci vytvořit plán na učení. No, mám toho plnou hlavu, ale nemyslet na to nejde.
  Předem Vám děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 22. července 2018

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš obavy z toho nového, co Tě čeká. Jenom by bylo fajn, aby sis uvědomila, že Tvé obavy jsou pouze obavy. Z toho, co píšeš, nevidím důvod, proč by se Ti učení nemělo dařit. Možná nebudeš mít samé jedničky, protože nároky na gymnáziu pravděpodobně budou vyšší, než na základní škole, ale není cílem mít samé jedničky. Důležité je si uvědomovat, že se chceš učit proto, aby ses něco dozvěděla, aby ses v životě dobře orientovala a aby sis uvědomila, co Tě baví a čemu by ses chtěla v životě věnovat. Obavy z nového a neznámého jsou naprosto přirozené. Pomáhá se z toho do určité míry vypovídat, nebýt na své pocity sama. Zároveň je ale dobré najít určitou míru, kdy dát svým obavám průchod a kdy naopak odvést pozornost jinam - prostě dělat, co Tě těší, věnovat se svým zájmům, pomoct rodičům, zkrátka žít svůj život a počkat, jak se Ti bude skutečně v nové škole dařit. A jestliže se Ti něco dařit nebude, řešit to teprve, až se to skutečně bude dít. Něco, co se ještě neděje totiž řešit nejde, je proto zbytečné se tím dopředu trápit.

  Přejeme Ti super léto.
  Modrá linka

  Škola - učení

  Ahoj,
  Po prázdninách půjdu do deváté třídy a když jsem slyšela, co mně čeká, dostala jsem strach. Navíc se bojím, že se nedostanu na střední školu a kvůli tomu nemůžu spát. Řekla jsem si, že to nic není, ale nepomáhá to.
  Co mám dělat?
  Předem díky za odpověď!

  holka, 15 let, 17. července 2018

  Dobrý den,
  vážíme si toho, že jste napsala. Působí to, že Vás nastávající situace dost stresuje a trápí. Říct si, že to nic není většinou nepomáhá, bohužel, svým emocím poručit nemůžeme. Asi Vás to, co jste se dozvěděla, dost vyděsilo. Je proto přirozené, že ve Vás pocity nějak žijí dál. Je pochopitelné, že Vás zkoušky na cestě životem můžou vystrašit nebo na chvíli i ochromit. Přesto jsou to výzvy, které čekají každého z nás a ze kterých jednou budete čerpat sílu.
  Doporučuji, abyste se teď zaměřila na to, co se kolem Vás děje hezkého, je léto a myslet na školní rok je ještě předčasné. Můžete se zkusit posílit tím, že se budete věnovat věcem, které Vás baví a nabíjí energií. Doporučuje se taky sdílení - popovídat s blízkými o tom, co prožíváte, jestli s tím mají zkušenosti, co pomáhá jim v takových chvílích.
  Zavolat můžete klidně i na linku důvěry.

  Přejeme hodně štěstí.

  Modrá linka

  Škola - učení

  ahoj nalíčju dostal jsem 1- z češtiny ve váze 2. Prosím poraď mi co mám dělat jsem na prášky

  emiž 10 let, 4. června 2018

  Ahoj,
  Tvoje zpráva mi nezní úplně srozumitelně, ale chápu jí tak, že jsi dostal známku 1-, která má váhu dva (nevím, z kolika) a nevíš, co s tím máš dělat. Věřím, že pokud by to mělo nějak ohrozit Tvůj celkový prospěch, většinou je šance ho ještě vylepšit, nechat se vyzkoušet, být ve vyučování aktivnější. Předpokládám však, že známka 1- je výborná a svědčí o tom, že jsi šikovný a učení Ti jde. I když věci někdy nejsou úplně podle našich představ, je užitečné učit se vyrovnávat i s občasným selháním, které k životu také patří, nikdo nejsme dokonalý. Když si s něčím nevíš rady, můžeš požádat o podporu a probrat to s někým blízkým rodiči, kamarády. Člověku se uleví, když není sám ve chvíli, kdy neví, co má dělat.

  Přejeme hezké letní dny,
  Modrá linka