Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola - učení

Ahoj ALÍKU. Pordta mi prosím, jaké znamky musím mít, abych dostala vyznamenání. Mám16 předmětů a vycházími zatím 8 jedniček a 8 dvojek, to ale asi nestačí, že?

lenkaaaaaaaaaaa, 29. prosince 2009

Milá Lenko, jsem přesvědčený, že nejlépe a nejpřesněji ti poradí tvá třídní učitelka. Tak se neboj, zajdi za ní a promluv si s ní o tvém prospěchu. Držím palečky, aby vyznamenání vyšlo Alík

Škola - učení

AHOJ ALIKU CHCI SE ZEPTAT JESTLI MOŽU BYT DOKTORKOU JESTLI MAM VE ŠKOLE TŘEBA Z PŘIRODOVĚDY 4 NEBO Z NĚČEHO 3 DIKY MOC A DEJ TO PROSIM DO POVOLANI

ANETA604123614, 17. prosince 2009

Milá Aneto, tak se 4 doktorkou být asi nemůžeš. Studium na lékařské fakultě je pořádný zápřah a to by opravdu chtělo mít na základce lepší známky a učit se lépe. Tak s novým rokem "přidej plyn". Když se chce, tak se i přání plní... Hezké dny přeje Alík

Škola - učení

Ahoj Alíku,jsem v 5. třídě a chci zkusit osmileté gimnázium,ale trochu se bojím!Všichni mi to sice doporučují a hodně mne v tom podporují(dokonce i třídní),ale já pořád nevím jestli to mám zkusit!Jde tam hrozně,hrozně moc dětí a oni berou jen 30!!!Mám to tedy zkusit a přihlásit se na PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY???

KristiKari, 30. listopadu 2009

Kristýnko, určitě zkus přijímačky, pokud tě v tom všichni podporují, budeš asi hodně šikovná. A hlavně: kdyby ti to "náhodou" nevyšlo, vždy se můžeš na základku vrátit. Ale tobě to vyjde. Držím palce. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Škola - učení

Ahoj Alíku... chodím do sedmé třídy (gymnázium)... Na základní škole jsem měla skvělé známky, jedničky a dvojky.. zkrátky premiantka a teď sem sklouzla na čtyřky.. jsem z toho hrozně špatná :-( angličtina ve které jsem vynikala se zhoršila na 3, z chemie mám 5,1,5 a nejhorší je pro mne matematika.. mohla bych u ní sedět celý den ale lepší známku než 4 mít nebudu... stále se učím a kdy to umím tak se mi to zase všechno "vysype" z hlavy.. gymnázium je pro mě skok do neznáma... nevím jak to dotáhnu dál s takovýma známkama.. jsem v sekundě, co teprv třeba v kvartě?? :-(( jsem celkem často ve stresu.. ale nedávám to najevo.. ve škole se chovám normálně, všechno mě baví ale doma bych se nejraději ..zabila.. je toho už na mne moc, ale je tu možnost přestoupit na základní školu.. ale já nechci :"( všichni by si na mne ukazovali ,, to je ta blbá která musela odejít z gymplu"..

Ahoj,
jsem ráda, že se nám dokážeš se svými pocity svěřit. Myslím si ale, že by bylo dobré, kdyby ses mohla svěřit také někomu ve svém okolí, aby Tví blízcí věděli, co právě prožíváš.

Každý má někdy období, kdy se mu nedaří a čím víc to chce změnit, tím méně se mu to daří. Důležité je zjistit, proč Ti najednou škola přestala jít, příčin může být víc. Takovou věc přes internet nedokážeme vypátrat, proto zkus poprosit rodiče nebo třeba i třídní učitelku, aby Ti pomohli zkontaktovat psychologa, např. v pedagogicko psychologické poradně. Ten s Tvou pomocí může určit příčinu a taky zjednat nápravu. Přestup zpět na základní školu obvykle není potřeba, ale i kdyby k němu došlo, nebyla by to žádná katastrofa.
Držíme Ti palce! Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj Alíku, mám problém.Nejde mi učení na tohle jsem hrozná a mamka i tatka me porad nuti me ucit ja vim ze to mysli dobre ale kdyz to neumim tak me nechaji doma a jdou k babicce,a pořád mi vyčítají že kdyby jsem se to naučila včera tak bych s nima mohla jít,ale já jsem se to učila ale mamka mi říká že jsem do toho urcite jenom koukala.Nevím co mám dělat. předem děkuji

Milá Ariel, popros maminku, aby se učila s tebou. Aby si sedla k tobě a nahlas ti třeba látku četla, aby někdy i poslouchala, jak jí to vyprávíš. Tak uvidí, že se to skutečně učíš. Může se s tatínkem střídat. Tobě půjde učení a rodiče budou vědět, že makáš... A k babičce budete chodit společně. Držím palečky Alík

Škola - učení

Ahoj Aliku mam posledni dobou spatne znamky mama tata babicky vsicni sou moc nastvani babicka mi volala ze jsem ji zklamala je mi to liti mam jeste jednu spatnou znamky jeste senm ji nedostala ale urcite to mam spatne nasim se 100krat rikala ze si to opravim ale ja zkazila tu pisemku ja se ucim ale proste mi to nejde nasi mirikaji ze sem llempl treba sem ale ja jim to nedokazu rict!!!!!!!!!!!!!

Annonymka, 7. října 2009

Ahoj,
chápu, že bys chtěla mít lepší známky. Je fajn, že se snažíš, učíš se a chceš si známky opravit. Rodičům můžeš zkusit ještě jednou vysvětlit, že Tě to opravdu moc mrzí, že bys se známkami ráda něco dělala, ale nevíš, jak na to.

Můžete spolu přemýšlet nad nějakým doučováním, třeba od někoho dospělého, nebo i od kamarádky, která učivu rozumí. Třeba by pomohlo i kdybyste se učili s rodiči nebo babičkou společně, nebo kdyby ses od někoho nechávala přezkoušet. Někdy bývá jednodušší než s rodiči mluvit, napsat jim to v dopise. V tom bys mohla napsat to co nám, jak Tě to mrzí a co bys ráda. Můžeš to podobně zkusit i u babičky.

Také by bylo o dobré zkusit se spolu s rodiči zamyslet nad tím, proč se Ti známky tak zhoršily. Je to přestupem na jinou školu, vyšší stupeň, jinými učiteli, těžším učivem? Máš dostatečný klid na učení a jde Ti se soustředit? Možná by stálo za to, obrátit se s touto otázkou i na někoho v Pedagogicko-psychologické poradně. Tam děti s podobnými problémy nejen zjišťují, proč jim to nejde, ale hlavně společně s odborníky hledají způsoby, jak se učit co nejlépe - nejefektivněji.

Je totiž mnoho způsobů, jak se učit. Každému, podle toho, jaký je typ, vyhovuje něco jiného. V pedagogicko-psychologické poradně proto nejprve pomáhají žákům zjistit, jaký jsou typ, a podle toho doporučí takové způsoby domácího učení, aby si látku zapamatovali co nejsnadněji a nejrychleji. Kontakt na PPP (Pedagogicko-spychologická poradna) mají ve škole a konzultace jsou zdarma.
Ať se Ti podaří známky zlepšit Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj, mám takový dotaz. Co se týče přihlášení na střední školy, vždycky jsem myslela že se z vysvědčení počítá 2. pololetí osmé třídy a první deváté. A teď nám ve škole tvrdí, že se počítá celé vysvědčení z osmé. Nějak se v tom nevyznám. Nevíš, jaké je teda na přijetí na střední potřeba? Učíme se už podle toho nového programu, tak možná proto, nevím. Díky

Popynka14, 6. října 2009

Moje milá, já sám si myslím, že nejaktuálnější informace budou mít u vás ve škole. Zajdi tedy za výchovným poradcem a toho se na vše zeptej. Já bych se tedy přimlouval učit se dobře stále. Ne jen v době, která se počítá k přijímačkám na střední školu. Přeji hodně zdaru při učení Alík

Škola - učení

Ahoj.... Jde o to .... Letos jsem se dostala na 8-leté gymnázium. Mám každý rok, i na pololetí samé jedničky.. O to nejde ... Ale bojím se , že to na gymnáziu nebudu zvládat. Už jsem si poslechla různé věci, že to tam je strašně těžké , a tak . Blíží se konec prázdnin a nervozita ztoupá. Jdu na gymnázium komenského www.gkh.cz. Myslíte že to je tak těžké jako my všichni říkají, a co dělat když to nebudu zvládat . Doufám že mi odpovíte. Děkuji (dejte to prosím do ŠKOLA A UČENÍ)

Marie (11), 4. srpna 2009

Ahoj Marie,
je dobře, že přemýšlíš o tom, co Tě čeká na nové škole, na druhé straně jedno české přísloví říká: Nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko. Vím, že se lehko řekne, aby se člověk zbytečně nezatěžoval tím, co teprve přijde, ale dnes nikdo nemůže vědět, jak Ti to na gymnáziu půjde, záleží to na mnoha okolnostech.

Já Ti to říct určitě nemohu, neznám Tě, všechno, co o Tobě vím, je tady z tohoto jediného Tvého e-mailu. Ve škole na základce jsi měla samé jedničky, to je pro gymnázium jistě velmi dobrý předpoklad, jak Ti to půjde na gymnáziu ve skutečnosti, to uvidíš, to záleží i na dalších Tvých předpokladech, ale i na tom, co sama neovlivníš. Například na tom, jaké budete mít profesory, také na tom, jaké budeš mít spolužáky, protože i na atmosféře ve třídě pochopitelně záleží, také na studijních podmínkách, jaké máš doma, zda máš svůj klidný kout, kde jsi zvyklá se připravovat do školy.

Na gymnáziu jsou pochopitelně vyšší nároky, než na běžné základce, ale nakonec většina studentů všechno zvládne, přestože mnozí z nich, jistě také většina, si kladou podobné otázky, jaké si kladeš i Ty. Svědčí to nejen o tom, že jsi přemýšlivá, ale také o Tvé zodpovědnosti, s jakou se stavíš ke svému novému postavení.

Na gymnáziu se předpokládá, že se budeš doma každý den připravovat, je tedy důležité, jaký systém přípravy zvolíš. Z předmětů, s kterými bys eventuálně mohla mít problém, se můžeš nechat doma zkoušet od rodičů, opakování je matkou moudrosti, jak se říká. Také by Ti rodiče - podle své profese, svých sil a možností, mohli pomáhat, popřípadě starší sourozenec, máš-li ho, nebo některý ze spolužáků, který by učivo ovládal. Také je možné si sehnat na domácí kondice domácího učitele, nějakého studenta apod.

Víc o sobě by ses mohla dozvědět, kdyby Tě rodiče objednali na vyšetření do pedagogicko psychologické poradny, kde se zabývají právě tím, kdo má jaké studijní předpoklady, i vztahem k výběru profese a pokračováním dalšího studia a jeho zaměřením. Určitě by Ti mohli poradit, jak postupovat, jak se učit, jaký mít studijní plán. Není důležité mít i na gymnáziu samé jedničky, studium zde je přece jen o něco náročnější než na základní škole, spíše jde o to, abys postupně zjistila, co Tě nejvíce baví, čemu by ses chtěla věnovat i v budoucnu. Každopádně se svými úvahami nezůstávej sama, vyplatí se, aby aspoň rodiče věděli, co se Ti honí hlavou a podpořili Tě.
Přejeme Ti co nejvíc úspěchů na nové škole. Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

ahoj mam strach psat uz pristi rok budu chotit do 4 tridy a furt telam chyby bojim se psat aby se mi nikdo neposmival mohlby si my poradit predem dekuji za odpovet....

trumpetta, 2. srpna 2009

Milá trumpetko, možná by bylo dobré, kdyby jsi navštívila psychologickou poradnu. Je dost možné, že máš nějakou z poruch učení, ale s tím ti odborníci pomohou. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Škola - učení

letos mi bude a chodím do 8 třídy loni jsem prechazela z jiné školy kde jsem měla dobré známky ale nemela sem tam kamarády. ted sice kamarády mám ale na vysvědčení už mám 4 trojky, (ucitele jsou tady dost prisny) a chtela bych jit na gymnáziu a bojím se že se tam nedostanu, nechci zadnou jinou skolu. kdyz to na me pride nedokazu to zastavit a furt si pak rikam nemas na to aby ses stala doktorkou, nikdy nebudes tak dobra jako sestra. je to opravdu hrozné nemohu myslet nanic jineho a tezko to pred nekym utajim. Aliku prosim Te o radu, a zaradte to prosim do rubriky strach mocinky dekuju

lenkaaaaaaaaaaaaaaaa, 22. června 2009

Ahoj Lenko,
přechod z jedné školy do druhé opravdu může někdy vyvolat zhoršení známek - může to být jednak tím, že si musíš zvykat na nové prostředí, nové učitele, a také tím, že v některých školách mají opravdu nároky na učivo vyšší. Myslím, že ještě není nic ztraceno, když se budeš učit a připravovat na přijímací zkoušky, a uděláš pro to maximum, není vyloučené, že přijímačky nakonec uděláš.

Píšeš, že máš strach, že nebudeš tak dobrá jako sestra, že nebudeš mít na to, abys byla doktorka. Je fajn, že máš cíl a že chceš něco dokázat, na druhou stranu jen na školním úspěchu život nestojí. Někdo je nadanější na něco, jiný zas na něco jiného. Pokud by se T nepodařilo dostat se na gymnázium a pak na lékařskou fakultu, můžeš být stále ještě třeba výborná zdravotní sestra, což je taky moc užitečné povolání. Že na to myslíš, je přirozené, napadá mě, že třeba nemusíš před blízkými svoje pocity tajit, ale naopak se s nimi svěřit. Je možné, že Tě pochopí a podpoří. A už jen vypovídání se a sdílení mnohdy pomáhá a ulevuje. Taky můžeš získat od druhých jejich pohled na to, co Tě trápí a lépe se Ti pak bude o tom všem přemýšlet.
S přáním klidnějších dnů Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj,alíku.Dnes jsem dostala na nové škole za poslední písemku z matiky za 4...A protože jsem na nové škole a nemám tam žádné jiné známky tak asi dostanu 4 i na vysvědčení,ale ani mamka s tím nesouhlasí.Mám strach říct mamce že jsem dostala 4.Prosím POMOC

johana40, 9. června 2009

Ahoj Johano,
chápu, že si nepřeješ mít na vysvědčení 4 z matematiky, navíc, když je to jen za známku z jedné písemky. Každému se někdy může stát, že podá výkon horší než obvykle, proto také většinou učitelé známkují podle více známek, získaných v průběhu celého školního roku či pololetí.

Pokud to dobře chápu, tak jsi na nové škole jinou známku z matiky ještě nedostala. Možná by pak stálo za to zkusit se s učitelkou matematiky domluvit, jestli si můžeš známku opravit, třeba si napsat písemku znovu, nebo se nechat vyzkoušet. Na pomoc můžeš vzít i svoji mamku. O čtverce jí můžeš říct třeba někdy v klidné chvíli, začít tím, že je Ti to líto, a že bys to ráda napravila. Spolu pak můžete přemýšlet, co s tím.

Můžeš se také nejprve svěřit někomu jinému z rodiny, od koho tušíš podporu, a spolu pak jít za mamkou. Držíme Ti palce, aby to nakonec čtverka na vysvědení nebyla, a i kdyby byla, důležitjší než známky na vysvědčení je to, co skutečně umíš, to je pro Tebe důležitější než známka.
Klidné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj Alíku.Mám takový menší problém.Psali jsme písemku z matiky a já jsem tu látku zrovna nechápala.Dostala jsem 4.Ale jinak jsem opravdu jedničkářka.Mám tam z matiky dvě 2 ale jinak samé 1.Na vysvědčení mi zatím vychází samé 1 kromě té matiky.:( Hrozně mě to mrzí chodím do primy.Je to moje první 4.Já wím že plno lidí mi řekne že mám hezké vysvědčení že mám jednu dvojku ale mě to vadí.Myslím že jsem při hodině aktivní ale učitelka vždycky sečte známky a vypočítá průměr.No a mě vychází 1,78.No a to ani nemluvím o tom že plno dětí od nás ze třídy si to bude náramě užívat že mám 4.aLÍKU PROSÍM TĚ MOC TĚ PROSÍM PORAD MI CO MÁM DĚLAT?Děkuji moc za odpoved a pa pa a pusu.

Kamila,12 let, 25. května 2009

Ahoj Kamilo,
chápu, že Tě neúspěch v písemce mrzí, snad nikdo není rád, když chybuje nebo se mu něco nedaří, navíc, když na neúspěch nejsi zvyklá. Nicméně i neúspěch a chyby k životu patří, co je však důležité, je, vzít si z nich ponaučení pro příště. Co pro nápravu můžeš udělat - třeba oslovit paní učitelku s tím, jestli by sis mohla známku opravit (a předtím se samozřejmě učivo doučit).

Posmívání od spolužáků není nic hezkého, měli by si uvědomit, že podobná věc se někdy může stát i jim, a jistě by nebyli rádi, kdyby se jim pak někdo posmíval. Můžeš jim to třeba takto říct. Nikdo nejsme neomylný a každému se někdy něco nezadaří. Navíc nás drobné chyby můžou dělat v očích druhých jaksi "lidštějšími" a bližšími, s bezchybnými a dokonalými lidmi se totiž málokdo cítí dobře.

Možná Ti i rodiče říkali, že mít dobré známky je sice důležité, ještě důležitější však je, co člověk umí. Když si učivo necháš znovu vysvětlit a pochopíš jej, bude to mít pro Tebe nakonec větší význam, než ohodnocení jedné písemky. Na závěr bych ještě chtěla dodat, že mít v primě na vysvědčení jen jednu dvojku, je moc dobrý výsledek, a máš být na co pyšná.
Přejeme Ti méně starostí se školou, Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj Alíku a Tamaro :( V poslední době se začínám učit hůř a hůř. Jsem hrozně líná ale přitom si ráda i zaběhám, jezdím na koni ale mám hroznou nechuť k učení :( Já vím že si za to můžu sama, ale teď už to vyvrcholilo.... Začínám si z té školy dělat holubník. Vymýšlím si že jsem nemocná ale mamka mě už pro koukla a jsem hrozně sobecká protože to mamku hrozně nervuje když ji někdy ráno řeknu že mi je blbě a tak . JAK MÁM TU NECHUŤ PŘEKOUSNOUT? Vůbec nevím jak se motivovat. Dokonce abych se nemusela učit začnu uklízet :( Mám strach že propadnu ale tak já už fakt se snažím makat ale je to hrozný je to jako začarovanej kruh :(

Favourite_Western, 12. května 2009

Ahoj Favourite_Western,
zdravíme Tě z Modré linky. Věřím tomu, že situace, kterou nám popisuješ, pro Tebe opravdu není jednoduchá. Může být mnoho příčin, proč se Tvoje učení zhoršilo, a proč se změnil Tvůj postoj ke škole (například změny v náladě nebo povaze, nepříjemné zážitky, problémy v rodině či s kamarády). Vysvětlení důvodů změn ve Tvém chování, pak i ukáže cestu k jejich nápravě.

Bohužel Ti však takto na dálku po internetu nemohu dát správnou radu, jak vše vyřešit. Mám málo informací. Proto by bylo dobré, abys ve svém okolí vyhledala nějakou dospělou důvěryhodnou osobu, se vším se jí svěřila a požádala ji o pomoc. Jednou z variant je promluvit si s člověkem, který se pomocí lidem v podobných situacích věnuje profesionálně, tedy s psychologem. Kontaktovat můžeš jak psychologa školního (pokud ho na škole máte), tak i například psychologa v pedagogicko-psychologické poradně. Kontakty na tyto poradny najdeš v telefonním seznamu nebo na internetu a bývá nutné si dopředu telefonicky dohodnout termín návštěvy.

Jinou možností je promluvit si o své situaci s někým z rodiny a požádat o pomoc jeho (mámu, tátu, babičku, tetu). Poradit by Ti však mohla například také některá z učitelek na škole, praktický obvodní lékař, výchovný poradce... Cenné postřehy bys také mohla získat třeba od kamarádek nebo spolužáků, je možné, že někdy řešili nebo řeší podobnou situaci.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj! Mamka s taťkou mi vůbec nevěří co se týče školy. Sestra která má 15 mi říkala že jí nechali se do škly chystat samotnou už ve 4. třídě a já jsem v páte a pořád se mě někdo ptá jestli mám všechno do školy, a nikdy nesmím na PC dokud nemám všechno hotové. přitom se učím líp neš se sestra učila ve 3. třídě. Jak jim mám vysvětlit že už jsem dost stará, a vím že vzdělání je důležité, přesto že se mi někdy učit nechce a že se vím nemám se učit pozdě večer. Vadí mi to protože když jsou u nás kamarádky tak mě mamka s taťkou ponižují a furt se mě ptají proč jsem dostala za 3 z vlastivědy, a já jim pořád říkám že jsem se učila a nepovedlo se to. Prosím pomoz!

Smutná nervózní Kája, 20. dubna 2009

Ahoj Kájo,
Tvůj dopis se mně moc líbí, zdá se, že jsi správná holka a víš, co chceš. Je vidět, že nad věcmi přemýšlíš. Píšeš, že Tví rodiče Ti opravdu tak úplně nevěří, ale nevím, jestli jsi jim to řekla tak, jako nám. Protože neznám Tebe ani Tvé rodiče, nemohu vědět, jestli přece jen se někdy nestalo něco, proč Tví rodiče Ti přece jen mohou trošku nedůvěřovat.
Z tvého dopisu je vidět, že víš, jak důležité je pro Tebe vzdělání, učíš se přece pro sebe. Teď Tě ale čeká nelehká „věc", dokázat přesvědčit i své rodiče, že o tom víš. Pokud se to nepodaří Tobě samotné, můžeš se pokusit získat v rodině nějakého spojence, třeba babičku, tetu nebo dokonce i sestru, pokud spolu umíte držet a táhnout za jeden provaz, prostě někoho, kdo Ti pomůže rodiče přesvědčit.

Přejeme Ti klidné jaro a zklidnění vztahu s rodiči.
Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

Ahoj poradno atd.:když byl rodičák,mamka mi přinesla domů takovej ten papírek jak jsou na tom známky.....a vychází mi 2-3 z matiky a z Fyziky a nevím co mám dělat!!!!Nikdy jsme neměla 3 na vízo a už vůbec né hned dvě....prosím poraď mi,je štěstí že učitelka z matiky známkuje podle toho jak se kdo snaží a né podle známek a z Fyziky jsem si vzala referát ale nic jsem nenašla na netu!!!!Prosím tě nemohl by si mi najít nějaký referát.....nebo spíš na téma "VZNIK METRU"prosím tě moc jsem z toho vystresovaná.....:-((

Fyzikářka a Matikářka!!!, 13. dubna 2009

Ahoj Fyzikářko a Matikářko,
to že máš nyní 2-3 z obou předmětů, není ve čtvrtletí ještě nejhorší. Když se budeš dobře připravovat, můžeš to hravě zvládnout na 2. Když budeš vždy připravená, učitelé to jistě ocení a známku si vylepšíš. Sama víš, že to bývá především varování, abys "zabrala". A referát, ten za Tebe určitě neudělám. Na internetu, v knihovně si sama musíš vyhledat téma - to již máš a k němu odpovědi. Mně známku nedají. A sama víš, že by to nebylo správné. Určitě najdeš i spoustu zajímavostí, které zvýší pozornost spolužáků, až budeš referát přednášet, dozvíte se nové věci a ještě se pobavíte.

Nebuď vystresovaná, otevři oči, hlavu a především knížky a ať Ti to jde od ruky Ti přeje Alík

Škola - učení

ahoj alíku,moc mi nejde matematika a je mi 11 let jdem mi přrodověda čeština a další ale z matiky mám 3 až 5 a to mi vydí a rodiče mi zato zakazují koně vždy si myslím že tatka lačškuje ale říká to vážně ale mamka mě pak stejně pustí nejde mi dvojciferné dělení a zaokrouhlovaní desetínich čísel :fujjjj!!!!! prosím odpověz co mám dělat díky!

kristýnka maderová, 26. března 2009

Ahoj Kristýnko,
je fajn, že hledáš způsob, jak se zlepšit v matematice. Věřím, že Tvoje chuť chodit ke koním je hodně silná a že bys koně měla ráda povolené i od taťky.

Ve škole to tak často bývá, že žákovi jdou líp nějaké předměty - jako Tobě přírodověda a čeština a další, a jiné zase méně. Můžeš to třeba zkusit takto taťkovi vysvětlit, že se snažíš, ale matematika Ti prostě tak moc nejde, a že se budeš snažit mít hodně dobré známky aspoň v tom, co Ti jde líp.

Nebo mu můžeš třeba i navrhnout, co by se pro zlepšení dalo udělat - třeba ho to obměkčí, když uvidí, že Ti to leží na srdci. Tím návrhem může třeba být to, že se budete učit matematiku spolu s taťkou, že si seženeš (nebo Ti rodiče najdou) někoho na doučování, že se budeš učit spolu se spolužačkou, které to jde líp, že rodiče mohou zajít za paní učitelkou a probrat s ní, co si ona myslí, že by Ti v učení mohlo pomoci, nebo že za ní zajdeš Ty sama... těch nápadů může být ještě víc, nejspíš na další přijdeš sama. Můžete se zamyslet i spolu s mamkou a taťkou (nebo třeba babičkou, tetou, paní učitelkou...), co by se pro zlepšení Tvých známek dalo udělat.
Přejeme Ti dobré známky a radost z koní, Modrá linka www.modralinka.cz

Škola - učení

ahoj alíku mám takový problém řekla bych že celá naše třída učitelka z angličtiny je na nás hrozně zlá a řve na nás a vyhrožuje nám dává nám hrozně moc úkolů a když něco nevíme vynaddá nám za to, už jsme psali i do důvěrníčku (ve škole) ale začala být na ná ještě horší už to faktycky ne vydržím držela jsem to v sobě půl roku jeden kluk ze třídy se i rozbrečel vždycky po hodině jsme všichni pořádně naštvaní (my jsme rozděleni na dvě skupiny) jedna u králíkové a jedna u roubalíka jednou učitelka králíková onemocněla tak jsme šli k roubalíkovi bylo to u něj super byl srandovní ale pak přišla králíková a začala nám nadávat že nic neumíme ale to nebyla pravda hrozně trpíme(celá třída) už jsem se chtěla přeřadit k roubalíkovi jenže jsem nemohla UŽ TO DOOPRAVDY NEVIDRŽÍM prosím podatte je mi 11 jsem v 5 třídě simča odešlete to mě na poštu simona599

Milá Simčo, pravidlo poradny zní - odpovídáme pouze v poradně, nikoliv do pošty! Zajděte za svou třídní profesorkou a své pocity z hodiny angličtiny jí řekněte. Můžete o tom mluvit při třídní hodině. Nebo vyšlete za vás dvojici, která si promluví se zástupce ředitele. Nenechávejte to tak být... Nic se nevyřeší a celá věc se jen zhorší. Bojujte o to, aby vám bylo ve škole dobře. Napiš, jak to dopadlo. Myslím na vás Alík

Škola - učení

ahoj prosimt ě porad mi ve škole mám problémy s učením sem na vozejku teda jenom dočasně a nechci opakovat

Ahoj Kiki,
je mně líto, že jsi na vozíčku, i když jenom dočasně. Rozumím tomu, že se Ti nechce opakovat ročník, mohl/a bys tak přijít o své spolužáky a kamarády. Nepíšeš ale vůbec nic o sobě, nevím, jak se učíš, proč jsi na vozíku, nebo jak dlouho na něm ještě budeš. Proto by Ti mnohem lépe než já odpověděl někdo, kdo Tebe i tuto Tvou situaci dobře zná. Třeba Tvá třídní učitelka/učitel. Měl/a by ses mu/jí svěřit s tím, že nechceš opakovat.

Na vozík Tě jistě upoutala nějaká delší nemoc nebo nehoda, v takovém případě na to škola jistě bude brát ohled a poskytne Ti nějaké úlevy, nebo pro Tebe třeba vypracují samostatný individuální plán. To vše je třeba dopředu si domluvit, myslím si ale, že na to již Tví rodiče a třídní určitě myslí. Proto se domluv s nimi, jak to uděláte. Kdyby to bylo složitější, mohou se rodiče obrátit přímo na ředitele školy. To záleží právě na okolnostech, o kterých nic nepíšeš. Důležitý je při tom samozřejmě i názor lékaře, který Tě ošetřuje. On nejlépe ví, co Ti je, jak dlouho ještě budeš muset být na vozíku, a co ke své léčbě potřebuješ. Zda klid a být doma, třeba z důvodů nutnosti vyhnout se chřipce nebo jiné infekci, nebo se už můžeš účastnit nebo dokonce už i účastníš vyučování. Pokud se objeví nějaké komplikace nebo názor lékařů a učitelů bude rozdílný, pak by bylo nejlepší, aby ses spolu s rodiči obrátil/a na Pedagogicko-psychologickou poradnu, kde by Tě vyšetřili, a doporučili správný postup tak, aby to odpovídalo Tvým schopnostem a znalostem. Tak, abys "ztratil/a co nejméně času".
Přejeme Ti brzké uzdravení a zařazení do školy. Modrá linka www.modralinka.cz.

Škola - učení

Ahojik! dej to prosim do temata SKOLA-UCENI . Dostala sem ve skole 4 z prirodopisu ze zkouseni a ted me vychazi 2 na vizo. Ale moc se bojim, ze me neprijmou na stredni skolu. =( treba ze se jich bude hlasit vic, a budou brat podle nejlepsich prospechu. =( ubec nwm co bych pak delala. =( Ja se snazim, jenze vcera sem se ucila na AJ a PR sem ani nekoukla. Rodice se budou zlobit..=( co mam delat pro to abych mela dobry prospech? na wsechno se ucit ?

SáRa - 14 LET, 11. listopadu 2008

Ahoj Sáro,
rozumím Tvé obavě z reakce rodičů i strachu z neúspěchu u přijímacích zkoušek. To trápí mnoho Tvých vrstevníků, jistě to víš sama i od svých spolužáků a kamarádů.

Mám od Tebe ale málo informací. Například nevím, zda Tvé selhání - 4 z přírodopisu - bylo jediné. Pokud tomu tak je a jinak se učíš dobře, nemáš se čeho bát. Pokud bys měla mít na vysvědčení i nějaké trojky, je na místě se zamyslet, proč tomu tak je. Je to tím, že ses dostatečně nepřipravovala? Nebo tím, že probrané látce nerozumíš? Takových otázek by bylo spousta, proto se pokus zamyslet nad svým prospěchem s někým, kdo Tě dobře zná, nejlépe s rodiči nebo aspoň jedním z nich.

Žádný z nás neumí a ani nemůže umět vše, každý je trošku nadaný v něčem jiném, a je dobře vědět přesně v čem, než se rozhodneš, na jakou školu půjdeš, aby ses mohla věnovat rozvíjení toho, v čem jsi dobrá a co Tě baví. V tomto rozhodování Ti mohou hodně prospět odborníci z Pedagogicko-psychologické poradny, kteří Tvé nadání a schopnosti budou umět nejlépe posoudit a z toho poznají, jaké vlohy máš, na jakou profesi by ses nejlépe hodila. Když Tví rodiče uvidí, jak vážně a zodpovědně se zabýváš myšlenkami na střední školu, jistě Tě podpoří. A co se týká špatné známky, možná i jim se někdy stalo něco podobného , zkus se jich na to zeptat. Pokud je navíc vždy seznámíš s tím, co bylo za týden ve škole nového, budou mít informace od Tebe a zprávy třídní učitelky/učitele na třídních schůzkách už je nezaskočí.

Také je dobré rodiče "vtáhnout" do svých školních starostí tím, že se od nich čas od času necháš vyzkoušet, hlavně z těch obávaných předmětů nebo tam, kde Ti hrozí horší známky.

Opravdu každému se někdy může stát, že něco pokazí, že mu něco nevyjde. Důležité je, jak se k tomu kdo postaví. I špatná známka ve škole se dá opravit, i kdyby to mělo být až do dalšího pololetí. Důležitá je snaha a je fajn, že ji Ty máš.
Přejeme Ti co nejvíc úspěchů v tomto školním roce. Modrá linka www.modralinka.cz.

Škola - učení

Ahoj, jelikož jsem na gymplu, tak začínám přemýšlet nad budoucností. Napadla mě kombinace Jaderná a fyzikální fakulta ČVUT (mám rád fyziku, chemii, matematiku) a armádní výcvik (mám rád dobrodružství), plus teda ještě nějaký ten cvičitelský kurs (práce se psem), co ty na to? Dá se to různě využít...

-Hurvínek-, 7. listopadu 2008

Ahoj Hurvínku, tak plány to jsou opravdu veliké... Tak se pěkně uč a přeji hodně štěstí. Alík