Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj poradno, po nějaké době mám zase problém. Předem bych vám chtěla poděkovat za odpověď na můj předchozí dotaz, pomohlo to. Problém co mám teď se týká kluků v naší třídě. Teda ne všech ale asi pěti kluků kteří jsou fakt otravný. Pořád řvou, mluví sprostě, a perou se. Paní učitelka je v kabinetu a náš třídní asistent přijde až o velké přestávce takže to nikdo nevidí. Paní učitelka teď začala dávat tresty a poznámky. Jenomže mě štve že to za ty kluky schytá někdo kdo to nedělal ale připlete se k tý rvačce a paní učitelka ho tam vidí. A ona je dost naštvaná takže se s ní nikdo nechce dohadovat jestli to byl nebo ne. Taky kvůli klukům teď začal naší třídu navštěvovat Školní psycholog. Je to příšerná nuda hodinu sedět a poslouchat problémy těch kluků. Paní učitelka klukům vyhrožuje, že už je pošle k řediteli jenomže jim pořád dává šance a kluci se z toho vůbec nepoučí ani když dostanou poznámku. A jak to tak píšu tak jsem si vzpomněla že mám vlastně ještě jednu věc co jsem vám chtěla říct. Paní učitelka je na nás poslední dobou taková přísná protože je hodně naštvaná a začne být dobrá až když odchází pryč ze školy nebo spíš na konci družiny je to hrozné předtím jsme si s ní dělali pořád nějakou legraci ale teď kvůli těm klukům už nesmí nic dělat jinak to začnou komentovat a to je hrozný. Děkuji vám za odpověď.

  Ema, 10 let, 24. května

  Milá Emo,
  Je to v pořádku, že se obracíš na poradnu opakovaně. Je dobře, že ti to pomáhá a že se odvážíš popsat svůj problém a poslat ho sem. Píšeš o tom, že tě trápí chování pětice kluků ve třídě, kteří jsou drzí, perou se a křičí. Předpokládám, že tím hodně narušují klid a pohodu ve třídě o přestávkách a vytvářejí rozruch i při hodině. A také tě mrzí, že se kvůli těmto klukům změnilo chování učitelky vůči celé třídě. Což je úplně pochopitelné. A nedivím se ti, že tě to tak mrzí a štve. Třída se v podstatě teď musí podřizovat tomu, jak se ta pětice kluků chová. Je to hodně bezohledné z jejich strany. Jako první, co mě napadá, že bych na tvém místě nejspíš šla za tím školním psychologem. A řekla mu o tom, jak to vnímají osoby, jako ty, tedy z druhé strany. Co všechno to způsobuje, jaké důsledky má chování těchto kluků pro ostatní. Školní psycholog řeší chování těch kluků ale to, jak obtížné to je i pro vás ostatní by měl řešit také. I tomu by se měla věnovat pozornost. Ve třídě nejsou pouze oni. Doporučila bych ti abys o tom zkusila promluvit se školním psychologem a klidně mu řekni to, co jsi napsala nám. Je to pěkně vyjádřené. A druhá osoba, za kterou by bylo možné zajít je ta učitelka. Psala jsi, že dříve s ní byla legrace. Tedy předpokládám, že má s třídou dobrý vztah. A zkus s ní klidně promluvit o tom, co jsi psala zde. Paní učitelka si tak třeba uvědomí, že ve třídě nejsou pouze ti kluci, že tam má také ostatní žáky. A ti by stály o dobrou atmosféru a dobrý vztah s ní, jako to bývalo dříve. Myslím, že jí to třeba i potěší a povzbudí, když uvidí, že má ve třídě žáky jako jsi ty. Domnívám se, že jí ta nepohoda ve třídě trápí také, a to hodně.
  Tak ti moc držím palce, aby se situace ve třídě brzy zlepšila. A když budeš potřebovat, tak se klidně zase ozvi.
  Poradce Centra Locika

  Škola

  Spolužák ode mě opisuje

  Ahoj,
  jsem to zase já... spíše moje problémy...
  od třetí třídy kvůli tomu že se spolu bavily dvě holky a kluci co spolu seděli do konce školního roku jsme seděly holka a kluk(to ještě nebyla korona). Já jsem dostala Toma. Prvně mi to bylo jedno, ale pak začal opisovat. Řekla jsem to mamce a učitelce a učitelka od té doby když jsme psaly písemku dávala Tomáše jinam. Jenže on neopisoval jen písemky ale i cvičení v sešitě! Vadilo mi to a tak jsem paní učitelku poprosila jestli bych se nemohla přesadit a sedět sama(v té třetí třídě jsem měla problémy s kamarádkami a do doby než jsme musely sedět holka kluk jsem seděla sama). Učitelka řekla že uvidí. Pak mě posadila za Filipem. Filip je takovej tip kluka co je docela chytrej jenže pořád něco mele o politice atp. Ne že by mě to nezajímalo ale prostě... on o tom mlel snad všude! Takže jsem si moc nepomohla. Když jsme se šli do čtvrté třídy automaticky jsem šla za Tomem. Adel seděla se Štěpánkou, bavily se a já seděla se člověkem který opisoval. Pak přišla korona a já se do čtvrté třídy nevrátila. Pak když jsme šli do pětky, paní učitelka mě posadila na celé září s Adel a Štěpánka seděla sama. Každé z nás to vyhovovalo. Pak udělala nový zasedací pořádek a já společně s holkama jsem si musela střihnout kdo bude sedět s Tomem. Mě přišlo trochu nefér že s ním nesedí jedna z holek, a pak jsem prohrála. Zase jsem seděla s Tomem a sedím s ním doteď. Prosila jsem učitelku jestli se můžeme přesadit ale ona že je to krátce, že ať si užiju s ním ještě sedět že prej kyž jdu na gympl že mi tam bude chybět...Tohle říkaj všichni. Jedinej kdo tady bude někomu chybět budu já Tomovi. Už nebude mít od koho opisovat. Tom má dobrý známky protože ode mě opisuje. Neví jaký í/ý se píše ve slově mívá... A otravuje s tím mě...V pátek, předposlední hodinu jsem napsala odpověď na slovní úlohu tiskace a on tak vyváděl: Hhhh ty nepíšeš psace, ty nepíšeš psace... A zrovna přišla učitelka a řekla: Tom má pravdu... Zrovna to slyšela Štěpánka a zasmála se tomu. Další odpověď jsem napsala teda psace a on měl zase blbý kecy že je to lehký, že jsem šikula že to umím... Štěpánka se podívala na můj sešit a řekla: Já bych to po tobě nepřečetla. Štěpánka je poslední dobou protivná. Pak na hudebku si šel sednout jinam protože nepíšu psace... K tomu všemu jse mluví o tom že mě Tom miluje...

  Bezradná, 23. května

  Ahoj,
  musím říct, že jsem si tvůj dopis musela přečíst několikrát, protože tvůj popis situace je poněkud zamotaný. Pokud tomu tedy dobře rozumím, nejvíc tě štve, že sedíš se spolužákem, který od tebe opisuje. Chápu, že je to nespravedlivé, pokud se chlubí tvými výsledky a že tě to může rozčilovat. Na druhou stranu chápu i tvou paní učitelku, že nechce na těch pár posledních dní, co zbývají do konce školního roku, dělat žádné zásadní změny. Jak jsem pochopila, udělala jsi přijímací zkoušky na gymnázium a další školní rok budeš začínat v nové škole, takže paní učitelka má určitě pravdu v tom, že už o nic nejde.
  Myslím proto, že bys na celou situaci měla pohlížet s větším nadhledem. Chápu, že tě může chování tvého spolužáka rozčilovat, ale zároveň si můžeš sama pro sebe říci, že už do konce roku zbývá skutečně jen pár dní a nemá cenu to řešit. Stejně tak si nemyslím, že věta tvé kamarádky: „Já bych to po tobě nepřečetla,“ svědčí o tom, že by kamarádka byla v poslední době protivná. Připadá mi to jako úplně neutrální věta a prosté konstatování. Zkus si proto nebrat si tolik věcí osobně a dívat se na ně s větším nadhledem. Určitě to prospěje i tvým vztahům se spolužáky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Trápení se školním předmětem a učitelkou

  Ahoj poradno, mám pár problémů.

  1. O podobném tématu jsem tu psala nedávno ale na tohle chci odpověď zvlášť. Trápí mě pracovky, hlavně to že jsou rozděleny podle pohlaví a že se v obou dělá něco jiného. My tam lepíme papíry a patláme různý blbosti zatím co kluci tam vyřezávají budky, panáčky že dřeva a kdo ví co ještě... zatím co my děláme věci které se stejně za rok vyhodí. Já si myslím že holky nejsou zas tak levý na to aby s tímhle nedokázali pracovat! A kdo tohle pravidlo sakra vymyslel?! Tohle mě štve už od doby kdy tomu tak začalo být, konkrétně od 6. Třídy. Učitelce jsem to už říkala že bych chtěla při pracovkách víc pracovat se dřevem atd... ale ona na to něco v tom smyslu ,, Ale to je spíš práce pro kluky,, no prostě klasika no. Mě to strašně štve a nevím jak je přemluvit aby tomu tak bylo. Vždy když máme pracovky tak z toho mám úzkosti, poraďte mi co mám dělat??
  2. Tohle téma jsem tu už taky jednou zmiňovala ale teď se z toho stala úplně jiná situace se kterou potřebuji pomoct. Jde o tu učitelku do které jsem se zamilovala a které jsem psala. Udělala hroznou věc! Jednou jsem přišla domů a máma ke mě přišla s naštvaným tónem kvůli tomu že jí volali že školy protože obtěžuju učitelku, že kvůli tomu můžu dostat 2 z chování apod...Já měla takový Stach a kvůli tomu několik dní velké deprese a až do teď z toho mám trauma. Bojím se toho že když s ní začnu mluvit že mě zase napráská přitom to myslím jen dobře, ale mám dojem že to okolí bere jinak😭! Taky mám strach vždy když má máma mobil v ruce nebo když mě k sobě volá, a to co je nejhorší je to že od té doby na mě každá špatná známka působí jako slovo "Chcípni"😭kvůli kterému po zbytek hodiny zadržuji slzy. Poslední dobou o tom hodně přemýšlím, jestli jsem jen přecitlivělá nebo mi to udělala schválně? Nedávno jsem jí o tom napsala, zatím bez odezvy. A chtěla jsem aby moje trápení ukončila tím že si se mnou o tom promluví, ale neodepsala jako kdyby jí to nezajímalo a nebo jako kdyby chtěla abych ji psala víc a víc aby mi mohla způsobit větší trauma nebo aby mě dohnala k sebevraždě??! Chci si o tom s ní promluvit osobně ale taky mi v tom trochu brání moje školní asistentka která v tom možná taky hraje roli. Jednou jsem si s ní o učitelce psala, dlouho jsme to tam probírali až najednou jsem jí napsala ,, tak zkuste se jí zeptat a odpověď potom vyfoťte a pošlete sem,, ona ale zareagovala takto ,, dobře! od teď končím diskuzi ohledně paní učitelky, přece nechceš vydět nic hezkého!,, (Něco v tom smyslu). Nechápu to dodnes, jako kdybych byla kousek od pravdy ale ona by to podpírala. Nechápu jestli je chyba ve mně nebo na mě fakt něco kujou.

  Poraďte mi nevím co mám dělat a nevymýšlím si vše je to pravda!!! Předem dík za odpověď

  holka, 14 let, 18. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám se dvěma věcmi. Tou první je, že Tě ve škole trápí pracovky, protože Ti přijde, že kluci v hodinách dělají mnohem zajímavější věci. Když máte mít pracovky, tak z toho máš úzkosti. Chápu, že jsi naštvaná, že si nemůžeš vybrat, do jaké skupiny bys chtěla chodit, anebo že si nevybíráte, co budete v pracovkách dělat. Dokonce jsi už v té věci zkoušela oslovovat učitelku, to mi přijde jako aktivní a fajn přístup. Říkám si, že by se možná našly i další holky, které by něco chtěly zkusit vyrábět se dřevem a jinou práci, co dělali kluci. Napadá mě, že když vás bude víc, můžete se učitelky zeptat ještě jednou a navrhnout jí, co přesně byste si chtěly vyrobit ve vaší skupině a proč. Pokud by Tě úzkosti, které míváš před pracovkou pořád trápily, chci Tě podpořit, ať se obrátíš na školního psychologa, pokud jej na škole máte.

  Ohledně druhé věci ses již svěřovala a mrzí mě, že se situace vyvíjí tak, že Tě to stále trápí. Tvoje mamka mluvila s někým ze školy a dozvěděla se informace ohledně Tvé komunikace s učitelkou. Teď máš strach, když mamce někdo volá, aby se zase něco nedělo. Se školní asistentkou jsi to taky řešila, ale už se o paní učitelce nechce bavit. Chtěla by sis o tom všem promluvit s učitelkou osobně. Tvoje chuť si s ní promluvit může časem odeznít, třeba i díky tomu, že se budeš zkoušet věnovat naplno sobě, svým zájmům i jiným kamarádům. Možná ale budeš chtít celou situaci řešit dál a v tom bych Ti moc bych přála, abys na to nebyla sama. Zasloužila by sis, aby ses s tím vším mohla svěřit někomu, kdo může ovlivnit další věci, například uspořádat společnou schůzku, promluvit ještě jednou s učitelkou, školní asistentkou apod. Napadá mě, že školní psycholog, pokud jej ve škole máte, by tuto situaci mohl pomoct řešit a poradil by Ti i s úzkostmi, které zažíváš. Stejně tak se můžeš obrátit na výchovného poradce nebo metodika prevence, které na škole máte určitě, anebo na jakéhokoliv jiného učitele, ke kterému máš důvěru. Zasloužila by sis, aby se situace vyjasnila, protože když máme v něčem nejasno, tak se často můžeme trápit domněnkami, co a jak asi ta druhá strana myslela, i když to nemusí být pravda. Jsme Ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Nezůstávej na to sama, zasloužíš si zase hezčí a klidnější dny.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Škola

  Dobrý den, mám problém. Bojím se školního psychologa. On se furt divne kouká a občas mě i pronásleduje po chodbě. Nedělám si srandu. Asi si myslí že mám nějaký problém. Sice problém mám a psychologa potřebuji ale ne jeho. Děkuju nashle ]:-)

  holka, 12 let, 16. května

  Ahoj,
  říkám si proč po tobě psycholog kouká a pronásleduje tě po chodbě... Možná opravdu tuší, že se něco děje, má o tebe obavy a kontroluje, jestli jsi v pořádku. Možná je to jen náhoda, že za tebou jde po chodbě. Každopádně je jen na tobě, jestli s ním budeš chtít mluvit nebo ne. Zkus se o tom, jak na tebe školní psycholog působí pobavit s rodiči nebo s nějakým učitelem, kterému věříš. Společně pak můžete hledat řešení.
  Zároveň píšeš, že máš problém a psychologa potřebuješ. Psychologové jsou i mimo školu, zkus se pobavit s rodiči k jakému psychologovi bys mohla docházet.
  Měj se pěkně!
  Péťa

  Škola

  Všeho je moc, hlavně ve škole

  Ahoj Alíku, určitě už víš co se mi tuhle dobu dělo, třeba s tím gymplem. Tady tu dobu je na mně všechno moc. Cítím se jako kdyby všechno se rozpadalo. Potřebovala bych se někomu svěřit, už nemám nikoho komu bych se svěřila. Minulý týden jsem byla 3 dny nemocná takže jsem nebyla ve škole. Nevím jak mně to napadlo, ale začala jsem pořád myslet na to že by mně ostatní ve škole které mám ráda a oni mněli rádi mně, začali nenávidět. Ale pořád jsem si říkala že to přece není možný ne?

  Dneska mi nikdo neodpovídal, ale já věřila že mi nakonec odpoví. Už byla poslední hodina výtvarky, ale mně to nebavilo tak jsem to v půlce odpojila. Potom mi napsala moje kamarádka Julinka.

  Julinka: emo výtvarka

  Já: mně už nebaví

  Julinka: coooooo

  Julinka: Jsi na řadě

  Já: Aha, tak prostě jí to neukážu ona se taky z toho nezblázní

  No, a co udělala to jsem vážně nečekala. udělala screen a poslala to do konzervace té hodiny výtvarky. Já jsem to nejdřív nevěděla, ale potom když jsem šla do té konzervaci okamžitě jsem se rozbrečela. Pořád jsem volala Julince a prosila aby to smazala. Nakonec jsem ji přemluvila. Radši jsem paní učitelce poslala omluvu, ale stejně mi to nepomůže. Pak mi jediný co Julinka poslala je srdíčko. Já nevím.... už chci aby tohle skončilo

  holka, 10 let, 3. května

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Je dobře, že ses rozhodla napsat a nebýt na to sama, zasloužíš si pomoc. Píšeš, že je toho už na Tebe moc. Začala si myslet na to, že ostatní ve škole Tě začali nenávidět, i když jste se měli rádi. Pak se Ti stala nepříjemná situace během výtvarky. Už by sis přála, aby to skončilo.
  Nevím, jaký máš s Julinkou vztah, jaké jste kamarádky. Určitě sis ale nezasloužila, aby se k Tobě tak zachovala, mrzí mě to. Nedivím se, že jsi z toho byla rozrušená. Je od Tebe hezké, že jsi poslala paní učitelce omluvu. Nevíme, jestli paní učitelka viděla konverzaci, ale říkám si, že pokud jsi to už sama vysvětlila, je velká pravděpodobnost, že to pochopí, protože uvidí, že jsi to nemyslela zle. Ne vždycky se nám chce do školních povinností, to je normální. Když máme horší náladu, tak můžeme říct i něco, co nás zpětně mrzí, co jsme nechtěli, anebo tak nemysleli. Říkám si taky, jestli jsi o tom všem s Julinkou ještě mluvila, máš právo jí říct, že se Ti to nelíbilo a jaké to pro Tebe bylo, možná si tak lépe uvědomí, co udělala a co nemusela vůbec dělat.

  Bohužel, online výuka zasahuje negativně spoustu dětí i učitelů. Je to opravdu něco hodně jiného, když se vidíte tak dlouho jen skrze monitory, než kdybyste se setkávali naživo. Možná se i proto u Tebe objevují myšlenky, že Tě jinak berou Tví spolužáci. Možná to vnímají podobně i další Tví kamarádi. Napadá mě, že byste si o tom mohli zkusit promluvit a třeba zjistíš, že v tom nejsi vůbec sama. Teď se celá situace vyvíjí lépe a snad postupný návrat do škol ovlivní a uklidní situaci i ve vaší třídě, moc bych Ti to přála.
  Píšeš, že nemáš, komu by ses svěřila. Nevím, jestli jsi zvažovala nejen kamarády, ale taky dospělé v Tvém okolí. Tvé rodiče, příbuzné, ale třeba i učitele, ke kterým máš důvěru, mohou Tě vyslechnout. Pokud máš z toho všeho stále zvláštní, nepříjemný pocit, neboj se svěřit školnímu psychologovi, pokud jej na škole máte. Můžeš mu zavolat, napsat. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince na chatu nebo telefonu (https://www.modralinka.cz/), nonstop se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Bude tam prostor víc se svěřit, ulevit si.
  Říkám si, že toho teď na Tebe může být hodně a že si zasloužíš i dostatek odpočinku, dělat věci, která máš ráda, u kterých přijdeš na jiné myšlenky. Ať už to bude jen delší procházka, čtení, tvoření, nebo trocha sportu.

  Držíme palce, abys měla hezčí jarní dny
  Modrá linka

  Škola

  Přijímačky na gympl

  Ahoj poradno,
  Především vám moc děkuji za to co děláte a za zodpovězení minulích dotazů. Opravdu to pomáhá. A teď k mému dotazu, předem chci říct že bych ho potřebovala zodpovědět co nejdřív týká se totiž přijímacích zkoušek a ty jsou ve středu. Tento čtvrtek měl osmiletý gympl na který chci jít meeting ohledně všech informací k přijímačkám, od té doby na to pořád myslím, jenom když pomyslím na slovo přijímačky mám žaludek v kalhotách. I když jsem poslední tři měsíce strávila spoustu času tím že jsem seděla u testů výsledky mám dobré (40- 49 bodů z 50 a to ne gympl kam chci jít stačí. Minulí rok byl nejlepší výsledek ze všech 45 z matiky a 47 z češtiny) jsem strašná trémistka někdy si to nechci vůbec přiznávat ale je to tak. Ještě k tomu mám po mámě nízký tlak a ve stresových situacích mi začne klesat ještě víc potom se mi začne točit hlava a někdy i omdlím, no a myslím že přijímačky jsou stresová situace. jsem člověk který jaksi nedokáže zachovat chladnou hlavu. Proti tomu točení hlavy mi pomáhá opláchnout se studenou vodou a hodně se napít problém je že u testů se nesmí na záchod. Na tom abych se na gympl dostala mi opravdu záleží, vypovídá o tom i sen který se mi zdá už tři dny v kuse, a to ten že stojím před zelenými vraty od gymplu a když se ty vrata otevřou tak se vždycky probudím jsem celá zpocená a třepu se. Takže můj dotaz zní jestli nemáte nějakou radu abych nezpanikařila a nezkazila si celé testy jenom tím že se nezvládám uklidnit.
  Děkuji moc

  holka, 11 let, 1. května

  Ahoj,

  děkujeme za ocenění naší práce. Zítra Tě čekají přijímačky na osmiletý gympl. Nejsem si jistá, jestli se k Tobě naše odpověď stihne dostat, snad ano. Vnímám, že Ti na tom dostat se na gympl hodně záleží a děláš proto všechno, co je v Tvých silách. Je přirozené, že když něco takhle moc chceme, přepadá nás kolem toho nervozita a máme různé obavy, jestli to dopadne tak, jak bychom si přáli. Jsme toho tak plní, že se nám o tom může i zdát, jak píšeš. Někdo má navíc k trémě o něco větší sklony než jiní. Připadá mi moc fajn, že jsi u sebe takhle rozpoznala příznaky nervozity a dokonce i našla způsoby, které Ti pomáhají ji překonat (napít se, studená voda). Chápu, že během testů nebude možné odejít na záchod. Říkám si, že můžeš mít na stole připravenou láhev s vodou a taky třeba kapesník předem namočený ve studené vodě, kterým by sis během testů mohla otřít obličej. V některých třídách navíc bývá taky umyvadlo - možná by ses mohla předem zkusit domluvit s učitelem, který s vámi během testů bude ve třídě, jestli by bylo možné, dojít si k němu si opláchnout obličej. Doporučila bych také dnes zkusit jít brzy spát a už se neučit, spíš se naopak snažit odpočívat, relaxovat, třeba si pustit oblíbený film. Samozřejmě nedokážu takhle na dálku odhadnout, jak přijímačky dopadnou - zároveň bych Tě ale chtěla podpořit, aby sis opakovala, jak dobrých výsledků se Ti dařilo dosáhnout, když sis testy zkoušela, i to může pomoci. Často taky přinese úlevu, když se s nervozitou, kterou cítíme, svěříme někomu blízkému, třeba rodičům nebo kamarádům, kteří Tě můžou podpořit.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Špatné vztahy ve třídě

  Ahoj,jsem z Olomouckého kraje takže se me ještě nástup do školy netýká ale dřív nebo později tam musím jít..jde o to že se semnou ve třídě skoro nikdo nebaví a proto tam nechci jít🙄jsem v 8 třídě takze přestupovat na jinou školu nebudu protože to na ten rok nemá cenu ale opravdu každej den když jsme chodili do školy tak totální stresy no já se opravdu klepala když jsem vstávala...ve třídě se semnou baví asi 6 lidí z 21 :) navíc teď mám dobré známky takze se mi to hned zhorší,protože se nesoustředím na učení když jsem mezi lidmi které nemám ráda😐co s tím mám dělat prosim? Opravdu já tam fakt nechci a není to tím že bych byla lina ale hlavní důvod jsou spolužáci..kamarády mám v ostatních třídách ale jenom v té mé prostě ne no opět začne taková ta školní deprese znáte to😧nejradši bych chytla před nastupem koronu a rodiče s těma to řešit nebudu fakt nechci

  holka, 14 let, 29. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  v emailu nám píšeš, že se s Tebou baví ve třídě 6 lidí, což je téměř třetina z celkového počtu spolužáků ve třídě a to není úplně málo. Pokud Tě ale vztahy ve třídě tolik trápí, je důležité, abys na to nebyla sama.
  Hodně záleží na Tobě, jestli na tom chceš něco změnit či už jen nějak vydržet zbývající rok a kousek. V jiných třídách máš kamarády, proto mne napadlo, že se můžeš zkusit o přestávkách nebo třeba po škole více potkávat s nimi a udržovat kontakty s těmi spolužáky, se kterými Ti je příjemně. Pokud jim důvěřuješ, můžeš s nimi i zkusit probrat, jak se ve třídě cítíš. Také by ses mohla obrátit na výchovnou poradkyni, popř. školního psychologa/psycholožku, pokud ho/ji na škole máte, a s nimi se poradit, co dělat (znají Tě a Tvé spolužáky líp než my) a třeba zvážit přestup do jiné třídy té samé školy, kam chodíš.

  Protože neznám Tvou rodinu a více k tomu nepíšeš, nevím, z jakého důvodu své trápení nechceš řešit s rodiči. Rodiče by měli vědět, co Ti běží hlavou, čím se zabýváš a co Tě trápí, jen tak by Ti mohli účinně pomoci. Pokud to z nějakého důvodu není možné, třeba by je mohli zastoupit například prarodiče, nebo někdo jiný blízký dospělý, komu věříš.

  Přejeme Ti klidné školní dny mezi lidmi, se kterými se cítíš dobře.
  Modrá linka

  Škola

  Jak se dostat na hotelovku + angličtina

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám pro mě důležitý dotazy.

  1.) Je mi 14 let a chodím do 8.třídy ZŠ. Po devítce se chci moc dostat na střední školu,nejlépe na hotelovku. (chtěla by jsem moc být rečepční v hotelu). Ale nejhorší je, že se tam dělají přijímací zkoušky a já se bojím, že je neudělám. Budu se na ně připravovat celou devítku. Strašně se teď učím, aby mě aspoň pomohlo vysvědčení. Nevíte prosím co mám udělat, aby jsem se fakt na tu střední hotelovou školu dostala? Udělám proto cokoliv, budu chodit na doučování, budu navštěvovat různé přípravné kurzy, udělám proto všechno na světě. Teď při online hodině probíráme lineární rovnice a já jsem to moc nepochopila, myslíte, že to mám naší paní učitelce na matiku říct? Není to ostuda? Ve středu s toho píšem písemku a já nic neumím. Bojím se, že budu mít na vysvědčení trojky. Naše matikářka je moc hodná. Myslíte, že by mi pomohla to učivo pochopit? Jak mít na vysvědčení samé jedničky ?

  2.) A za druhé by jsem strašně chtěla studovat rok střední škole v USA. Je to můj největší sen. Není to jen sen malé holky nebo nějalé puberťačky. Je mi už 14 a vím co chci. Je to můj sen už od dětství. Vždycky jsem chtěla studovat Hard school v USA. Na Google jsem zjistila, že se musí splnit nějaký jazykový test ELTIS a mít minimálně 222 bodů, což je Teda hodně. Každý den se proto učím anglicky, dívám se na anglický seriály, začala jsem číst anglický knihy, mám v mobilu stažení různé aplikace (duolingo, fun Easy Learn English, memrise, InterPalace, speaky atd...) mám jich fakt hodně. Dělám proto maximum, já už nevím, co mám víc proto udělat, jak se rychle naučit anglicky? Budu vděčná za jakoukoliv radu. Moc si toho cením, je to pro mě moc důležité. Dokonce si i chatuju anglicky s lidma že všech států.
  Už nevím, co proto udělat víc. Sny se přece mají plnit Snažím se s angličtinou být co nejvíce v kontaktu i když máme jen jednu online hodinu týdně.A to každé pondělí.

  Tyhle dotazy jsou moc důležité a spěchaí, tak prosím odpovězte co nejdříve.
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek večera.

  holka, 14 let, 25. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že víš, co chceš po škole dělat. Neumím Ti poradit o moc více, jak se na školu dostat, než jsi Ty sama už napsala. Je potřeba se učit na přijímačky, pokud něčemu nerozumíš, doučování je určitě na místě. Pokud jsou nějaké přípravné kurzy, může být prima je absolvovat. Můžete se s rodiči na té škole informovat, co bude k přijímačkám potřeba, případně také navštívit třeba den otevřených dveří, které většina škol pořádá.

  Co se týká matiky, pokud něčemu nerozumíš, je samozřejmě na místě nechat si to vysvětlit. Zvlášť, jestli máte prima matikářku, jak píšeš, nevidím důvod, proč bys nemohla. Případně to můžeš probrat s rodiči, budou-li látce rozumět, mohou Ti to klidně vysvětlit oni. Jen by stálo za to, řešit to včas, ne až po neúspěšné písemce.

  A pokud jde o angličtinu, vypadá to, že toho už děláš docela hodně. Jestliže se tedy věnuješ angličtině tak, jak píšeš, napadá, že je na místě spíše trpělivost. Pokud se tomu všemu budeš i nadále věnovat, domnívám se, že dříve či později, se výsledky musí projevit. A jestliže by tomu tak nebylo, pak by možná stálo za to obrátit se na nějakého učitele angličtiny a společně s ním zjistit, v čem je zádrhel.

  Mít sny je prima, přejeme Ti, aby se Ti podařilo si je splnit
  Modrá linka

  Škola

  Píší mi, jen když něco potřebují

  Mám podobný dotaz, ale já chodím do třídy ve které jsem nadprůměrný a ted jsme na té online-výuce a píšu si jen se dvěma spolužačkami no a většina třídy napíše až když něco chtějí nebo potřebují a já zkrátka už někdy u něčeho bouchnu prostě mě nebaví když píšou jen když něco chtěj, ale nevím jak jim napsat. díky předem

  kluk, 12 let, 28. dubna

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že se ti nelíbí, že ti spolužáci píší, jen když od tebe něco potřebují. To nápadně připomíná využívání a nelíbilo by se to nikomu. Je tedy naprosto v pořádku, když se ozveš a dáš všem najevo, že takové chování nechceš respektovat. Na tvém místě bych to udělala přímo a na rovinu. Buďto se můžeš ozvat, až zase po tobě někdo něco bude chtít a napsat, že samozřejmě rád pomůžeš, ale že se ti nelíbí, že ti píší jen v situacích, kdy jim můžeš být užitečný. Věřím, že většině tvých spolužáků to dojde a obrazně se „chytí za nos.“ Anebo nemusíš čekat, až po tobě někdo něco bude chtít, ale navázat se spolužáky hovor sám o tématech, která se netýkají školy. Záleží jen na tobě, který z těch přístupů je ti bližší, ale určitě si takové chování nenech dál líbit a dej svým spolužákům najevo, že nehodláš zůstat jen v roli užitečného pomocníka.
  Držím ti palce!
  Bára

  Škola

  Výběr střední školy

  Ahoj, mám jednu otázku,
  jsem v 8. třídě, tudíž příští rok posílání přihlášek na střední školy.
  Nedoporučili byste mi prosím nějakou školu, na které se hodně cestuje? Například pořádají výměnné pobyty, stáže do zahraničí, zájezdy nebo něco s tím spojeného? Jazyky mi nevadí (jak jinak, když chci cestovat:-D). Prostě nějakou školu, která je na cestování. Vím, že je třeba obor cestovní ruch, ale nevím, jestli tam mají to cestování jakože fyzické. Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 13. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás na doporučení střední školy, na které se hodně cestuje do zahraničí. Příští rok budeš řešit přihlášky a ráda bys školu, která pořádá výměnné pobyty atp.
  Přijde mi moc dobře, že se zajímáš už takhle dřív o to, jaké možnosti máš před sebou. Snažíš se zjistit věci ohledně střední školy předem, abys věděla, která nejlépe vyhoví Tvým představám. Neumím Ti poradit konkrétní školu, ale spíš postup v hledání, který bys mohla zkusit.

  Nejvíc záleží na dané oblasti, ve které žiješ, příp. na městech, kam bys mohla dojíždět, pak se Ti výběr zúží na dostupné školy. Ať už to budou střední školy, kde je obor cestovní ruch, gymnázia, anebo školy s rozšířenou výukou jazyků. Záleží opravdu na konkrétní střední škole v Tvém okolí. Často některé mívají spřátelenou školu v zahraničí, pořádají výměnné pobyty, anebo vysílají své žáky na pár týdnů např. do anglicky mluvící rodiny bez toto, aby zahraniční žák jel do ČR. Existuje taky spousta soutěží pořádaných školou anebo neziskovými organizacemi, ve kterých můžeš takový pobyt získat. Existují mezinárodní organizace, které sdružují mládež a pořádají dobrovolnické pobyty v zahraničí, tam je taky možnost vyjet na pár týdnů, vstupní podmínky nebývají náročné. Možností je opravdu spousta nejen na středních, ale pak i na vysokých školách. Ten základní přehled Ti poskytnou webové stránky škol, o kterých uvažuješ. Dalším poradcem Ti může být na Tvé základní škole výchovný poradce anebo školní psycholog, kteří radí s výběrem škol. Každý rok bývají na středních školách dny otevřených dveří, pokud situace dovolí, můžeš se na školy v Tvém zájmu zajít podívat a poptat se přímo tam, je to cenný zdroj informací.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj všichni
  Ve škole se se mnou nikdo nebaví. Jsem tam celý den sama a jen se smutně koukám jak se ostatní baví. Učitelé na to nereagují a mamka říkala že mě na jinou školu nedá a ať změním své chování.Ale já nic špatného neudělala jen jsem se tam bavila s jednou holkou a ta umřela a od té doby jsem už sama. Když jsme byly distančně bylo to fajn ale teď když jsme týden doma a ve škole tak jsem teď ve škole a právě vycházím ze školy. Co mám dělat? Nechci být pořád sama a na mobilech být nemůžeme a číst mě nebaví. Prosím poraďte mi

  holka, 10 let, 13. dubna

  Milá pisatelko,
  Čtu, že píšeš o tom, že se změnilo chování tvých spolužáků k tobě a ty nerozumíš tomu proč. Ptáš se, co jim může vadit, co jsi „udělala špatného“. Dáváš to nejspíš do souvislosti s tím, že sis byla blízká s holkou, která pak umřela. Kdybychom měly možnost spolu mluvit osobně, také bych se snažila otázkami na tebe zjistit, zda-li tu může být nějaká souvislost. Napadá mě, že když zemře někdo se spolužáků, vrstevníků, tak je to pro celé jeho okolí dost šok. A oni pak neví jak o tom mluvit, jak se chovat. A tato nejistota se teď může přenášet i vůči tobě, protože jsi byla někdo, kdo se s tou holkou bavil. Mohlo se i v tobě díky této události něco změnit, můžeš působit víc uzavřená nebo smutná. A nevíš úplně o tom. A druzí na to reagují a chtějí tě třeba raději nechat v klidu. Zkus se nad tím víc zamyslet, co se v tobě vlastně děje, co prožíváš ohledně té smrti kamarádky. Zkus teď i ty sama popřemýšlet jestli se náhodou nemohlo nějak změnit tvé chování mezi druhými. Třeba jsi nyní víc v napětí a sama se chceš spíš uzavírat a stranit se druhých. Bylo by to hodně pochopitelné a normální v této situaci. A pak to chce především čas, aby se to i v tobě zklidnilo a ty jsi byla opět ten, koho ostatní před tím znali. Můžeš si třeba o tom s někým popovídat, jak to prožíváš, to ti pomůže si vše lépe uvědomit. Třeba na to přijdeš sama. Navrhuju, aby to byla nějaká dospělá osoba, které důvěřuješ. Můžeš zkusit se o tom také pobavit s mámou. Zeptej se jí na její názor, co tedy máš podle ní ve svém chování změnit? Jak to vidí ona a ať ti s tím pomůže. Vyjádři klidně to, že tě to trápí, že se cítíš ve třídě sama. Je dobré o tom mluvit. Pomůže ti to si co nejlépe uvědomit, co by jsi nyní nejvíc potřebovala, co by ti osobně pomohlo. Můžeš si říci o pomoc. A pokud budeš potřebovat o tom všem víc psát, tak se můžeš obrátit třeba na nějaký chat pro děti v těžkých situacích. Jeden zřizuje třeba naše Centrum Locika, najdeš odkaz na www.detstvbeznasili.cz. Nebo Dětské krizové centrum, www.dkc.cz. Tak to zatím takto za mě. Je dobře, že ses svěřila, to je první důležitý krok k úlevě. Tak ti přeju abys tu svou cestu k lepšímu brzy našla.
  Poradce Centra Locika

  Škola

  Na kterou školu?

  Ahoj ve spolek! Mám dotaz. Jelikož mě čekají přijímačky, tak uvažuji, kam jít na střední školu. Chtěla bych být zdravotní sestřička. Teď přemýšlím jestli mám jít na zdrávku a nebo na gympl. Počítám s tím , že budu muset na vysokou. S tím nemám problém, jelikož se učím dobře( prospívám s významenáním). Mohli by jste mi pomoci rozhodnout se, jestli jít na gympl nebo zdrávku?
  Děkuji mockrát 😊✨

  holka, 14 brzo 15 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že přemýšlíš o tom, kam jít dál na školu. My Ti ale takto po internetu, zvláště když Tě vůbec neznáme, nemůžeme poradit, na kterou školu bys měla jít. Rozhodovat se můžeš podle toho, co Tě baví, jestli chceš pokračovat ve studiu i po střední škole. Gymnázium je všeobecnější, avšak pokud bys nešla na vysokou školu, nabízí menší rozsah možného uplatnění, zdravka naopak směřuje více konkrétním směrem, i když i z ní je možné jít na vysokou školu, zároveň nabízí větší možnost uplatnění i bez dalšího studia. Můžeš o svých plánech a otázkách mluvit třeba se svými rodiči či dalšími blízkými nebo se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve své škole.

  Přejeme Ti, aby ses rozhodla tak, abys byla spokojená.
  Modrá linka

  Škola

  Kolik je možné podat přihlášek na SŠ?

  Ahoj Aliku,tohle bude můj poslední dotaz a napisu až někdy za půl roku :) ale příští rok jdu na střední a jak se musí vybírat 2 školy,muzu to udělat tak ze se budu hlásit na 2 zdravky? Jakoze žádnou jinou školu si vybírat nebudu jenom se budu hlásit na zdravku třeba v Olomouci a na druhou zdravku třeba v Liberci? Je to možné?

  holka, 14 let, 6. dubna

  Ahoj,
  pokud máš problém, klidně můžeš položit dotaz, kdykoli potřebuješ a nemusíš čekat až za půl roku :-)
  Co se týká tvého dotazu, našla jsem na internetu, že v první kole přijímacích zkoušek je možné podat dvě přihlášky, v dalším kolem potom počet přihlášek už není omezen. Nevidím tedy problém v tom, aby ses přihlásila na dvě zdravotní školy.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Hezký den všem, chtěla bych se na něco zeptat, ale nevím, jestli tento dotaz sem patří. Každopádně byla bych moc ráda, kdybyste mi odpověděli. Jdu k věci, zajímalo by mě, do které třídy na osmiletém gymnáziu se učí fyzika. Hledala jsem na internetu, ale nic důvěryhodného jsem nenašla. Já jsem teď v 7. třídě na osmiletém gymnáziu, takže mám fyziku už druhým rokem, a zajímá mě tedy, jak dlouho ji ještě budu mít.
  Budu moc ráda za odpověď a předem děkuji!

  holka, 13 let, 25. března

  Ahoj,
  pár let ještě ano. Na všeobecných gymnáziích se fyzika povinně učí všechny ročníky kromě maturitního. V případě osmiletých gymnázií je to tedy celkem 7 let. Poslední rok už je to pak pouze volitelný předmět.

  Škola

  Stres z přijímaček

  Ahojky. Měla bych dotaz. Příští rok mě čekají přijímačky. Mám z nich celkem strach. Budu se hlásit na obchodní akademii kde se hlásí kolem 144 lidí a většinou berou 60. Pak jako druhou školu jsem zvolila zdrávku tam se hlásí taky kolem 100 lidí a berou přibližně 45-50. Bojím se, že to nezvládnu. Teď jsem v osmé třídě a zatím celou dobu, co jsem na ZŠ prospívám s významenáním. Nevím, jak se zbavit stresu. Přijde mi, že na dané školy, kde se hlásím berou strašně málo lidí. Sice je pravda, že se říká, že na zdrávku se hlásí lidi s trojkami a čtyřkami, takže si myslím, že bych mohla mít i větší šanci. Mohli by jste mi prosím zkusit pomoct? Děkuji za ochotu 😊

  holka, 14 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš z přijímaček obavy. To je docela pochopitelné, když nám na něčem záleží. Při stresu pomáhá mluvit o tom, co prožíváme, co si přejeme a čeho se bojíme se svými blízkými. Když se jedná o nějaké zkoušky, je nápomocné věnovat se přípravě, pomáhá vědomí, že jsme udělali, co bylo potřeba, že jsme věnovali čas a energii tomu, abychom mohli být úspěšní. Při stresu také zabírá sport a různá relaxační cvičení. Mnohé relaxace je možné najít na internetu, můžeš se je učit třeba i s rodiči či kamarádkami, případně se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte. S ní se můžeš zvládání stresu věnovat naprosto konkrétně, tak, jak Ty osobně potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny
  Modrá linka