Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj mám problém ve škole kámošovy se roztrhla kabela a on to svedl na mě začal na mě řvat že to stálo 2000kč a že to zaplatim. O den později ke mě přišel a řekl že to jeho táta bude řešit a já se toho bojím. Doma říct že musíme zaplatit 2000 to bych se šel radši střelit. Co mám dělat?

kluk, 13 let, 4. dubna

Ahoj,
mrzí mě, že si na Tebe kámoš vymyslel něco, co není pravda, dává Ti za vinu něco, cos neudělal, a chce po Tobě 2000 Kč. Na něco takového nemá právo a je v pořádku se tomu bránit, nenechat se zastrašit a zahnat do kouta, stát si za svým, když víš, že za to nemůžeš. Nevím, zda u toho roztrhnutí někdo byl, jestli má nějaký důkaz, žes to zavinil Ty. Pokud ne, nemůže Tě z toho jen tak obviňovat a chtít po Tobě peníze. Nic platit nemusíš. Chci Tě podpořit v tom, abys o tom, co se stalo, řekl doma rodičům, aby věděli, co se stalo a byli případně připravení to řešit, zastat se Tě, bránit Tě. Můžeš to probrat také s paní učitelkou, které důvěřuješ, příp. i školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Neboj se říct o podporu dospělým, kteří Ti v tom můžou pomoci, nemusíš na to být sám.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Škola

Dobry den, za zhruba 2 tydny mam prijimacky na sestilety gympl, ale neumim matiku. Na konci 7. tridy mi bude vychazet asi trojka��‍♀️ Mohla bych na gymplu z matiky propadnout? Mam se gymplu radeji vyhnout? Dekuju za odpoved. Nashle

Anet, 13 let, 30. března

Ahoj,
to je velmi těžká otázka, na kterou se obávám, že ti nikdo nedokáže odpovědět jednoznačně. Nikdo z nás nevidí do budoucnosti a nedokáže říci, jestli ti to na gymnáziu půjde, nebo jestli tam budeš mít problémy s učením. Skutečnost, že ti na základní škole nejde matematika, může samozřejmě znamenat, že s ní budeš mít problémy i nadále, ale také se například může ukázat, že ti třeba nevyhovoval dosavadní učitel a jeho způsob výuky a na jiné škole tomu bude jinak.
Stejně tak na základě několika vět nedokáži posoudit, jestli je pro tebe gymnázium dobrá volba. Obecně se předpokládá, že na gymnázium chodí děti, které mají dobré studijní předpoklady, učení je baví a chtějí si své vědomosti ještě víc rozšířit. Je mi ale jasné, že v praxi jde často o rozhodnutí rodičů a častokrát se jedná spíše o jejich přání než o přání dítěte. Vzhledem k tomu, že máš přijímací zkoušky už za dva týdny, nemáš už příliš času, ale určitě by bylo dobré promluvit si s rodiči o tom, jaké výhody či nevýhody bude navštěvování gymnázia mít a jestli se na to vůbec cítíš. Určitě by také nebylo od věci probrat celou záležitost i s nějakým učitelem, který tě dobře zná, máš s ním dobrý vztah a dokáže odhadnout, na jaké úrovni jsou tvé studijní předpoklady. Pomoci by ti mohl i školní psycholog.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj poradno,
Poprosila bych znova o vaší radu. Před asi dvoumi roky k nám do třídy přišel nový kluk. Začal se mi hodně líbit.. Po asi měsíci se mi už přestal líbit. Ale, v minulém školním roce se mi znova začal líbit.. Až do teď. Ale před dvoumi týdny začal mojí kamarádce sprostě nadávat, že je prý rozmazlená a že si neváží svých věcí. (On sám ve škole rozmlátil svou kytaru o zem. Ta kamarádka na rozdíl od něho si svých věcí váží) ona se rozbrečela, až jela domů.. potom mojí další kamarádku kopl do kolena. Ona se taky rozbrečela. A potom řekl, že rozbrečel 2 holky, že rozbrečí i mě. Nejhorší na tom je, že on je ikona třídy, že ostatní kluci mu pomáhají.. Takže mě začal šikanovat. Házel po mě roztržený
papír, nadával mi sprostě, v házené mi několikrát míč strefil do hlavy a místo aby se mi omluvil tak se začal smát. Řešila jsem to s učitelkou a jelikož ona mu věří, tak jí to bylo úplně jedno. Mojí rodiče mi radili ať ho ignoruju. Ale nejhorší na tom je, že u přes to všechno nedokážu říct, že ho nesnáším. Takže jestli by jste byly tak hodní a poradili by jste mi, byla bych vám vděčná. Předem děkuji za odpověď Sofie

holka, 11 let, 10. března

Ahoj Sofie,

umím si představit, že může být matoucí prožívat protichůdné pocity, když se Ti líbí kluk, který se k Tobě i kamarádkám nechová hezky. Zároveň však nepíšeš, s čím konkrétně chceš poradit. V životě se stává i to, že vše není tak, jak bychom si přáli a jedinou možností je to přijmout. Zkus si představit, jaké by bylo přátelství s klukem, který je na Tebe zlý - to asi není něco, co by sis pro sebe přála. Klidně můžeš plakat, vztekat se, prostě si odprožít pocity, které v Tobě vyvolává situace, kdy se Ti líbí někdo, s kým Ti není dobře. A přitom žij svůj život, věnuj se svým povinnostem i koníčkům - a dívej se kolem sebe. Třeba je poblíž i jiný kluk, který by mohl být fajn.

Chci Tě také povzbudit v tom, abyste si s kamarádkami nenechaly jeho chování líbit a opakovaně na to upozorňovaly učitelkou, požádaly o podporu také další spolužáky a rodiče, kteří to můžou řešit s jeho rodiči nebo učiteli. Někdy je potřeba v upozorňování vytrvat, než si ostatní uvědomí, že se opravdu děje něco špatného a začnou to řešit.

Hezké předjarní dny Ti přeje
Modrá linka

Škola

Ahoj Alík u a spol.
Chtěla bych se zeptat, co mám dělat. Jsem v 7 třídě a všichni se mi smějí, když čtu, protože odmala mám problém vyslovit Ř. Nevíte, jak se ho mohu naučit ještě teď, když mi je 13 a bude 14, naučit ?

holka, 13 let, 6. března

Ahoj,
požádej rodiče, aby s tebou zašli za odborníkem - logopedem.
Ten ti může pomoct s nápravou výslovnosti hlásky Ř. Nápravou řeči mohou projít i dospělí, takže 13 nebo 14 let určitě není pozdě.
Ve tvém věku již, dle mého názoru učitelky I. stupně, není nezbytně nutné, aby tě vyučující vyvolával k hlasitému čtení před třídou. Zajdi za paní učitelkou či panem učitelem a svěř se s tím, že se před třídou stydíš číst a proč se stydíš číst.

Škola

Ahoj, mám takový problém.
Každý úterý a čtvrtek máme ve škole tělocvik,
tuto hodinu přímo nenávidím, i když skoro všichni jí mají hodně rádi. Ale už k věci:
Vždycky když jsme v šatně tak mám strach ( ne z převlékání
ale z toho co bude v tělocviku. Jelikož mám nadváhu,
tak mi pár věcí z tělocviku vůbec nejde.
Atletika je v poho, míčové hry taky...
Ale pak tu jsou tyhle věci jako:
Hrazda, tyč, výmyky atd...
Všichni tyhle věci dají a pak tam přijdu já a je katastrofa.
Ještě do toho začnou spolužáci řvát moje jméno přes celou tělocvičnu
aby mě "namotivovaly", ikdyž určitě všichni z nich ví,, že nějaký blbý výmyk neumím. Bylo v té situaci trapně. A musím to dokola zkoušet jak osel pořád do kola než si učitel uvědomí že to nemůžu dát.
A ještě když učitel na konci řekne:
"Všichni jste se snažili až na ( moje jméno )".
Proto nenávidím tělocvik. Nevíte co mám dělat?
To že mám zhubnout vím, už jsem o tom psal do poradny takže tohle vím, ale nezhubnu do zítřka že jo. Chce to čas.

kluk, 11 let, 24. února

Ahoj z Modré linky,

věřím, že trápení s tělocvikem může být opravdu velké, i když to ti, kteří něco takového nezažili, těžko pochopí. Umím si představit, že prožíváš pocity strachu, bezmoci a možná i ponížení. Možná by se s tím mohlo něco udělat, kromě Tebou zmíněného hubnutí.
Můžeš začít u sebe a trénovat. Trochu víc se hýbat, třeba se zkusit proběhnout, posilovat, zkusit cvičit doma a učit se být mrštnější a mít větší sílu. Bude se Ti to hodit v životě, nejenom v hodinách tělocviku.
Můžeš taky zkusit zajít za učitelem a požádat ho o pomoc. Říct mu, že se snažíš, ale prostě to nedáš. Můžeš ho požádat, aby Ti pomohl s něčím, co Ti nejde, jestli bys třeba nemohl někdy přijít "na doučování". Jednak uvidí Tvoji snahu, jednak si opravdu můžeš něco zkusit bez ostatních, třeba to půjde lépe a nejenom, že se zmenší Tvůj strach, ale udělá Ti to i radost - třeba když vylezeš trochu výš na tyči. Každý malý krok kupředu je úspěch.
Můžeš i požádat kamarády, aby Tě "nemotivovali", že Ti to není příjemné, můžeš jim říct, že Ti není příjemný celý tělocvik, a požádat je o to, co by Ti pomohlo - třeba aby si Tě v hodinách tělocviku nevšímali.
Také se do toho mohou vložit Tvoji rodiče a s učitelem promluvit, vysvětlit mu, že máš svoje limity a že bys potřeboval trochu jiný přístup. Je přirozené, že každý z nás je jiný a tak i (ne)nadaný pro něco jiného.

Přejeme Ti, aby se Tvoje nenávist k tělocviku strach z něj aspoň trochu zmenšila.

Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku,
Mam takový dotaz. Když přijdu dom tak mě mamka napíše co se mám učil a já se na to vyprdnu a jdu ven za kamarády nebo si s nimi píšu a hodné se mě zhoršují známky předtím jsem měla samé jedničky a teď mám už i z psaní na počítači 2 pětky a zítra písem další test a já jsem neprocvicovala,tak nevím co mám dělat.
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 25. února

Ahoj,
myslím, že sama dobře víš, co máš dělat. Sama víš, že pokud se nebudeš do školy připravovat, nemůžeš očekávat žádné výsledky. Chápu, že tě společnost kamarádů láká víc než učení a je to úplně normální. A také si nemyslím, že by ses jí měla vzdávat a trávit veškerý svůj volný čas učením. Ale určitě je možné obě oblasti zkombinovat. Dej si například předsevzetí, že dokud se nebudeš tři čtvrtě hodiny poctivě učit, nezapneš si telefon, ani nepůjdeš s kamarády ven. Čtyřicet pět minut není žádná dlouhá doba a ještě ti zbude spousta času na kamarády. Když ale budeš toto předsevzetí dodržovat každý den, určitě se tvé školní výsledky brzo zlepší. Navíc budeš mít mnohem lepší pocit a nebudou tě pak trápit výčitky svědomí, že jsi školní přípravu zanedbala a budeš muset doma vysvětlovat špatné známky.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku.
Vracím se spětně s předešlou otázkou v předtím jak sem psala v poradně co mi ten učitel dělá. Stále se to opakuje.
Napíši co mi pořád říká nebo-li dělá :

  1. Pořád se mě ptá co novýho ?
  2. Jak se mám, co jsem dělala o vikendu, co budu dělat o víkendu ?
  3. V kterým paneláku bydlím ?
  4. Když bylo po velikonočních prázdninách a já šla do školy a on mě vyděl, když stál u svého auta, tak si mě po chvíli všimnul a šel rychle zamnou aby mě mohl dohnat a bavit se semnou.
  5. Když bylo léto a já měla sukni, tak mi řekl, že mi to moc sluší a jak dlouho nosím sukně ?
  6. Pořád se na mě dívá a usmívá.
  7. Když jsem si sundala čelenku tak mi řek : Poprvé tě vydím bez čelenky.
  8. Říká mi, že jsem jeho asistentka.
  9. Ptal se mě kolik má roků moje máma a babička ?
  10. Jestli se moje zvířata nebáli ohnostroje. A spostu dalších kravin.......
Moji kamarádce zase řekl, že má sexy postavu a že by mohla dělat v televizi a holkám čumí na zadky.

Alíku. řekni mi. Je to správné chováni učitele k žákům ? Když si ho nevšímám, tak je to ještě horší a pořád otravuje. A navíc je to nevýhoda, protože je to naší ředitelky manžel. Třídní učitelce to říkat nechci, protože by to popíral. A rodičum jsem to řekla a oni mi řekl, že je to starej otravnej sexualní blbeček. A tomu učitely to rozhodně říkat nebudu co mi vádi na něm, mám ho dost, nechci se sním bavit !
Můžeš mi poradit co mám dělat ?

Elza.15 let. 8.třída, 15. února

Dobrý den, Elzo,
to, co popisujete, jak se k Vám i dalším spolužačkám učitel chová, opravdu není v pořádku a je za hranicí slušného chování. Obtěžuje Vás svými dotazy, nepříjemnými narážkami, sexistickým chováním. Měli by to řešit jeho nadřízení a zajistit, aby to takto dál nepokračovalo.

Je dobře, že jste o tom mluvila s rodiči, kteří by Vám také měli pomoci to řešit. Chápu, že je situace komplikovaná tím, že je to manžel ředitelky, chci Vás povzbudit v tom, abyste se tím však nenechali odradit. Můžete se zkusit domluvit společně s dalšími holkami, které jsou takto obtěžovány a i vaši rodiče se můžou spojit a společně si na to stěžovat u třídní učitelky, ředitelky, např. sepsat i písemnou petici. Pokud by to nepomohlo, je namístě obrátit se na školní inspekci či zřizovatele školy, kteří jsou zase nadřazení vedení školy. Můžete rodičům nabídnout i kontakt na nás (www.modralinka.cz), pokud by se chtěli více informovat o možnostech dalšího postupu.

Pokud jde o to, jak v tu chvíli na učitele reagovat, pak Vás chci ujistit v tom, že pokud je Vám nepříjemné se s ním bavit, nemusíte mu na nemístné dotazy odpovídat a je v pořádku si od něho držet bezpečný odstup. Nikdo na Vás nesmí takto tlačit a stavět Vás do nepříjemné situace, ani učitel. Nevím, jaké kolem toho máte pocity, zda je to stud, nervozita, strach, naštvání, odpor. To vše byste mohla řešit také např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte, nebo si najít i nějakou mimo školu. Nebojte se říci o pomoc dospělým ve svém okolí, kteří by to měli řešit a ve své snaze vytrvat.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Škola

Ahoj, jsem sice v 7.třídě, ale už přemýšlím kam bych šla na střední, chtěla bych být zdravotní sestrou, konkrétně chtěla bych studovat na střední zdravotnické škole, ale nevim, z čeho se dělá maturita na této škole? Tato práce by mě hodně bavila, ale nevim zda bych to zvládla, známky mám ve škole celkem dobře, žádné trojky.

Holka, 13 let, 13. února

Ahoj,
je skvělé, že už přemýšlíš o tom, kam bys ve svém životě chtěla směřovat a přistupuješ ke svému vzdělávání tak zodpovědně. Maturita na střední zdravotnické škole se obvykle skládá z českého jazyka, matematiky, cizího jazyka a profilových zkoušek (praktická zkouška ošetřování nemocných, ošetřování nemocných, psychologie a komunikace). Pokud prospíváš na základní škole bez trojek, troufám si tvrdit, že bys střední zdravotnickou školu zvládla. Samozřejmě nejvíc záleží na tobě samé, jak se budeš snažit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj,
v tělocviku mě strašně ztrapňuje učitelka (ředitelka). Třeba když špatně hážu tak mi chytne ruku, něco mi říká a tak podobně. :( Né, že by to byl nějaký závažný problém, ale chci vám o tom alespoň říct.

Ať jsem anonymní, říkejte mi třeba Katka (nejsem Katka XD).

ChciPomoc, 12 let, 22. ledna

Ahoj Katko,

linka důvěry je vždy anonymní, nemusíš psát jméno, ani své skutečné, ani smyšlené.
Je dobře, moc dobře, že píšeš, když Tě něco tíží, sdílení ulevuje. Nemohu takto na dálku po internetu posoudit, zda se ředitelka chová k Tobě jinak, než k ostatním spolužákům. Máš-li pocit, že tomu tak je, a že Tě ztrapňuje, pokus se jí říci o svých pocitech, zeptat se jí, proč se k Tobě chová jinak, než k ostatním. Pokud k tomuto kroku nenajdeš odvahu, obrať se alespoň na rodiče, kteří by měli vědět, co Tě ve škole trápí, aby mohli tyhle události z tělocviku včas s ředitelkou řešit.

Přejeme Ti vlídnější atmosféru v hodinách tělocviku.
Modrá linka

Škola

Ahoj
Už jsem tu jednou psala že jsem se přestěhovala a chodím do jiné školy....
Když jsem dneska byla ve škole dělali si srandu z mojeho příjmení atd...vím že tohle jsou docela blbosti ale už se kvůli toho bojím chodit do školy nebo se oblíkat podle toho to co se mi líbí protože se mi zas budou posmívat nebo když jsem si chtěla vzít do školy hezky účes smály se mi ze vypadam hrozně..
Nevím proč mi tohle dělají ��

holka 13, 16. ledna

Ahoj,

nevíme, jak dlouho chodíš do nové školy, zda jsi stále ještě "ta nová". Pak je asi přirozené, že se na Tebe soustředí pozornost třídy. Takto na dálku po internetu také neposoudím, zda si noví spolužáci z Tebe dělají legraci v dobrém a je to možná spíše jen snaha se skamarádit a nebo jestli se zle vysmívají. Ovšem pokud je Ti to nepříjemné, je na Tobě, aby ses ohradila, vymezila, určila jasné hranice. Pokud by to spolužáci nechtěli respektovat, neboj se obrátit na učitelku. Je prostě třeba umět se zastat sama sebe.
Také nevím, zda jsi to probírala doma s rodiči či se svými kamarády, každý z nich může přijít se zajímavou radou nebo reakcí. Nejlepší je, nevšímat si toho, ale to platí jen tehdy, jsi-li sama skutečně nad věcí, pak to spolužáky přestane bavit. Nebo, jak píšu výše, se můžeš ohradit, můžeš si vymyslet i něco vtipného, co spolužáky "dostane". Možností je více, sama třeba přijdeš na další možné reakce. Rozhodně ale stojí za to být svá, a pokud se Ti líbí nějaký účes a sluší Ti (potvrdí-li Ti to rodina a okolí), nebo nějaké oblečení, pak se ho rozhodně nevzdávej jen proto, že bys měla mít obavu z toho, že se někdo třeba bude posmívat. Vždy se vyplatí být svá, stát si za svým rozhodnutím. Je to i otázka Tvého sebevědomí.

Přejeme Ti, aby ses brzy cítila mezi svými spolužáky dobře, jako doma.
Modrá linka

Škola

Dobrý den prosím vás neexistuje nějaká internetová stránka nebo aplikace(obojí zdarma) konverzace z aj ,jakože mi tam vážně někdo podává otázky a já je zodpovídám nebo něco jako symulátor domlouvání dovolené atd.

Děkuji

holka, 15 let, 18. prosince 2018

Ahoj,
je vynikající, že se chceš zlepšit v angličtině a přistupuješ ke svému studiu tak zodpovědně. Internetových stránek nabízejících anglickou konverzaci zdarma je celá řada. Stačí, když do googlu zadáš „konverzace v angličtině zdarma“ a budeš si moci vybrat z celé řady nabídek. Uvidíš sama, která z nich ti bude vyhovovat nejvíc.
Měj se hezky!
Bára

Škola

dobrý den na jakou se jde práci z obchodní akademie?

holka, 15 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
předpokládá se, že absolventi obchodní akademie se budou věnovat některému z ekonomických odvětví, případně půjdou na vysokou školu s ekonomickým zaměřením. Nicméně to samozřejmě není nijak pevně dané a určitě je možné obor svého působení změnit, pokud v sobě člověk najde dané předpoklady.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj mám problém v tělocviku mně nic nejde a všichni se mi smějí.

kluk, 12 let, 12. prosince 2018

Ahoj,
rozumím tomu, že je ti nepříjemné, když se cítíš neohrabaně a tví spolužáci se ti posmívají. Dobrou zprávou však je, že pokud s tím chceš skutečně něco dělat, určitě se tato situace dá změnit. Možná nejsi na sport úplně nadaný, ale pravidelným tréninkem se určitě zlepšíš. Můžeš třeba začít pravidelně běhat, trénovat s kamarády házení a chytání míče. Případně se zapsat do nějakého sportovního kroužku. Určitě se nevzdávej a pokud vytrváš, sám zjistíš, že časem se tvé pohybové schopnosti lepší.
Držím ti palce!
Bára

Škola

Ahoj Aliku
Mám problém s jedním spolužákem ve škole. Přišel k nám v září a už že začátku se choval zvláště. Ale já i ostatní si řekli že je to asi tím, že je nový. Jenže on se chová čím dál zvláštněji a otravně. Třeba nikdo se s někým baví a on k nim přijde a stoupne si mezi ně. Stalo se to i mě. Já mu řeknu že mi to vadí a že se chci bavit jen s tím člověkem a on se hloupě zasměje a řekne: Vy jste zlí a pořád mezi těma lidma stojí. To samé je že řekne někdo vtip a všichni se zasmějí a po minutě ho on zopakuje a mi řekneme že to už není vtipné a on zase: Vy jste zlí. A dělá to dál. Když mu někdo řekne ať něco nedělá a ten člověk to myslí vážně, tak on si myslí že je to jen sranda. Prosím Vás o radu. Jak mu mám říct že se s ním nechci bavit ale aby si to zase nevylozil jako srandu. Prosím o rychlou odpověď

Ahoj z Modré linky,

chápu, že když se spolužák vytrvale chová otravně, může to být rozčilující. Nedokážeme Ti takto po internetu říct, co pro něj bude srozumitelné a jak to udělat, aby pochopil. Nápomocné může být opakované vyjadřování toho, co s Vámi jeho chování dělá, zdůrazňování toho, že to není sranda. Můžete se jako spolužáci domluvit a probrat to s ním všichni dohromady jako skupina. Pokud to nepomůže, je možné svěřit se paní učitelce a požádat ji o podporu, pomoc, případně Vám může pomoci školní psycholožka, pokud ji na škole máte. Také se můžete obrátit na rodiče, ať již své či jeho.

Přejeme Vám pohodovější atmosféru ve třídě.
Modrá linka

Škola

ahoj mám problém holky z naší třídy jsou ošklivý na novou holku a já se jí snažím pomoct jenže pořád brečí a já vím že to není lehké poradíte my prosím jak jí mám pomoct

kája, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj Kájo,

je od Tebe hezké, že chceš spolužačce pomoci. Myslím si, že jí pomáhá už to, že jsi na její straně. Můžeš jí nabídnout, že budeš její kamarádka, nechat ji vypovídat a dát najevo, že chápeš, že je to pro ni těžké. Pokud si věříš a je to pro Tebe v pořádku, můžeš spolužačkám říct, že jejich chování není hezké a že se Ti nelíbí. Jinak můžeš o pomoc požádat paní učitelku či školní psycholožku, jestliže ji ve škole máte. Mohla by Ti pomoci a poradit třeba i mamka či někdo jiný z rodiny, když s nimi o tom, co se ve škole děje, budeš mluvit.

Přejeme hezký předvánoční čas Tobě i kamarádce.
Modrá linka

Škola

Ahoj všichni,
poradili byste mi prosím nějaké 8leté zoologické gymnázium? Existuje nějaké takové gymnázium v Praze? Všude jsem hledala, ale nic jsem nenašla. Prosím, poradíte mi? Prosím... (Netuším jestli takové gymnázium existuje.)
DĚKUJI předem za vyslechnutí a přeji krásný den.
Vaše AnonymA

Ahoj AnonymO,
pojem „zoologické gymnázium“ mi nic neříká. Zkus raději hledat biologické, nebo ještě lépe přírodovědné. Nebude ale zaměřené jen na zvířata, to by bylo až moc specializované. Když si hodím do Googlu „přírodovědné gymnázium Praha“, tak mi něco najde. Zběžně jsem si je proklikal a nabízejí většinou čtyřleté obory.

Gymnázium Písnická v Praze 4 vypadá, že nabízí i osmileté studium, viz www.gpisnicka.cz.

Alík

Škola

Ahoj. Ve škole máme jednoho učitele. Má me na tělocvik. V jeho přítomnosti mi není uplne dobře. Když děláme stojky, drží nás za zadek. Dost divne mluvi. Je takový.... Skoro jako pedofil, ale na trochu starší. Na ty co mají už prsa a zadky. Taky se nás třeba občas tak divne dotkne. A jeho způsob mluvy... třeba mi tekl: Jak ses vyvinula za ten rok a půl co jsme se neviděli? A treba: budeme dělat sebeobranu. Ty budeš Mít držení. Klidně budu tvůj dobrovolník. Můžeš držet me. No, prostě mi nepřijde uplne v pohodě. Co mám dělat?

holka, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj, toto je závažné obvinění. Rozhodně se se svými pocity svěř doma. Dále bych ti doporučila sepsat problém na papír, který ale nepodepíšeš svým jménem. Tento nepodepsaný dopis pak vhoď do schránky důvěry, kterou má na viditelném a běžně dostupném místě každá základní škola. Pokud se nebojíš obvinění čelit osobně, pak se svěř své třídní učitelce (nebo učiteli), případně jinému vyučujícímu, kterému ve škole důvěřuješ.

Škola

Ahoj Alíku a spol. Dneska jsem byla na portále YouTube a vyjela mi tam škola summerhill. Byl to film ve kterém děti chodili do jedné školy a nebylo pro ně povinné chodit na vyučování. Existije taková škola dodnes ? Kdyby ano je i v Česku a lze se na ni přihlásit ? Dekuji předem

holka, 12 let, 29. října 2018

Ahoj,
o žádné takové škole v České republice nevím. V ČR je školní docházka povinná minimálně po dobu devíti let. I v případě, že má žák povolené domácí vzdělávání (kdy jej doma učí většinou rodiče), musí chodit na pravidelné přezkoušení. Zkrátka devítiletá školní docházka je zákonnou povinností.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku je mi 13 let a jednou v šatně po tělecviku mi spadli trenírky a všichny viděli moje přirození a ted se všichny smějou a říkají mi Pan Malý. Prosím porad mi jak se stím mám vypořádát a co mám dělat

kluk, 13 let, 28. října 2018

Ahoj,
mrzí mě, že došlo k situaci, kdy ses cítil asi trapně, odhalený před ostatními. Nemají důvod se Ti smát a provokovat Tě. Neboj se jim dát jasně najevo, že Ti to je nepříjemné a ať s tím skončí. Pokud by to nepřestalo, můžeš požádat o podporu někoho ze svých spolužáků kamarádů, kdo by se Tě mohl zastat, rodiče a třídní učitelku či školní psycholožku, pokud jí ve škole máte. Každý z nás někdy zažije nějaká trapas, nepříjemnou nehodu, to je lidské. Věřím, že časem to odezní, zapomene se na to. Neboj se však požádat o zastání kamarády ve škole i dospělé ve svém okolí.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj všichni :-)
Potřebuji poradit.
Celá škola mi říká, že vypadám jako čarodejnice !!
Co mám dělat ?

Elizabeth 14/15 let, 21. října 2018

Ahoj Elizabeth,

mrzí mě, že Ti ve škole říkají urážku na to, jak vypadáš. Nikdo nemá právo Ti říkat takové nepěkné věci a je namístě se bránit, nenechat si to líbit. Můžeš požádat o podporu někoho ze svých blízkých kamarádů ve škole, kteří by se Tě mohli zastat, dále třídní učitelku nebo školní psycholožku, pokud ji ve škole máte. Také se můžeš svěřit rodičům, aby věděli, jak se ve škole cítíš a co se děje. Věřím, že Tito všichni lidé Tě můžou podpořit a zabránit tomu, aby to dál pokračovalo, nemusíš v tom být sama.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka