Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Stres z přijímaček

  Ahojky. Měla bych dotaz. Příští rok mě čekají přijímačky. Mám z nich celkem strach. Budu se hlásit na obchodní akademii kde se hlásí kolem 144 lidí a většinou berou 60. Pak jako druhou školu jsem zvolila zdrávku tam se hlásí taky kolem 100 lidí a berou přibližně 45-50. Bojím se, že to nezvládnu. Teď jsem v osmé třídě a zatím celou dobu, co jsem na ZŠ prospívám s významenáním. Nevím, jak se zbavit stresu. Přijde mi, že na dané školy, kde se hlásím berou strašně málo lidí. Sice je pravda, že se říká, že na zdrávku se hlásí lidi s trojkami a čtyřkami, takže si myslím, že bych mohla mít i větší šanci. Mohli by jste mi prosím zkusit pomoct? Děkuji za ochotu 😊

  holka, 14 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš z přijímaček obavy. To je docela pochopitelné, když nám na něčem záleží. Při stresu pomáhá mluvit o tom, co prožíváme, co si přejeme a čeho se bojíme se svými blízkými. Když se jedná o nějaké zkoušky, je nápomocné věnovat se přípravě, pomáhá vědomí, že jsme udělali, co bylo potřeba, že jsme věnovali čas a energii tomu, abychom mohli být úspěšní. Při stresu také zabírá sport a různá relaxační cvičení. Mnohé relaxace je možné najít na internetu, můžeš se je učit třeba i s rodiči či kamarádkami, případně se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte. S ní se můžeš zvládání stresu věnovat naprosto konkrétně, tak, jak Ty osobně potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny
  Modrá linka

  Škola

  Těžkosti s učitelkou

  Ahoj, potřebuju poradit. Už jak jsem nedávno v jednom z mých dotazů zmiňovala, tak nesnáším fyziku a to nejen kvůli tomu, že je těžká, ale hlavně kvůli naší paní učitelce. Protože máme tu příšerně blbou distanční výuku, tak je to ještě horší ;-( .
  Jsem z té výuky úplně psychicky na dně. Všechno děláme rychle a já tomu poslední dobu vůbec nerozumím. Navíc se bojím zeptat, protože mě většinou tato učitelka zesměšní před celou třídou. Zrovna dneska mě zesměšnila taky a to tím způsobem, že řekla ať ukážu sešit na kameru, přitom ví, že mi to je nepříjemný a, že píšu pomalu :-c . Přemýšlela jsem jestli jí nemám napsat Email s tím, že jí prosím abych nemusela ukazovat sešit před celou třídou.
  A ještě jsem se chtěla zeptat jestli by tady na Alíkovi nebyl někdo kdo by mě mohl doučovat .

  Děkuji předem za odpověd $>

  holka, 11 let, 9. března

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou ses nám svěřila. Je dobře, že nezůstáváš na něco těžkého sama a obrátila ses pro podporu. Píšeš nám o svých těžkostech ve škole, konkrétně s fyzikou a s paní učitelkou z fyziky. Probíráte učivo rychle a ztrácíš se v něm, bojíš se zeptat, protože nemáš dobrou zkušenost s tím, že by Ti učitelka vyšla vstříc. Přemýšlela jsi, jestli jí nenapsat mail, ptáš se nás taky, jestli by nebyla možnost doučování.

  Moc mě mrzí, že se cítíš kvůli výuce tak špatně. Zasloužíš si, aby tu pro Tebe učitel byl právě tehdy, když něco nevíš a nechápeš. Rozhodně by Tě žádný učitel neměl zesměšňovat před třídou. Zní mi to, že máš i přesto všechno chuť s tím něco udělat, to je moc dobře. Píšeš o variantě mailu, kde bys přímo učitelce řekla, co Ti vadí a třeba bys popsala, jak by její chování vůči Tobě bylo podle Tebe v pořádku. Říkám si, že je možnost to sdílet i dál, pokud bys v komunikaci s ní chtěla podporu. Je možné oslovit třídního učitele, anebo školního psychologa, pokud jej na škole máte. Měli by Ti problém pomoct řešit, aby ses v hodinách cítila dobře. Máš plné právo na to, aby hodiny probíhaly lépe a bez zesměšňování, pak se i lépe chápe látka, kterou probíráte.

  Doučování se mi zdá jako moc fajn nápad. Bohužel, na Alíkovi nevím o nikom, kdo by mohl doučovat. Zvlášť teď během zavřených škol existuje více míst, kam je možné se obrátit. Říkám si, že by Ti měli v hledání doučování pomoct Tví rodiče, zkus je poprosit, jestli byste se na to spolu nepodívali. Můžete se ve vyhledávání zaměřit na neziskové/volnočasové organizace ve vašem městě, taky například organizace Člověk v tísni poskytuje doučování. Stejně tak jako v předchozím případě i ze školy Ti může přijít pomoc. Třídní učitel, školní psycholog anebo výchovný poradce by se měli orientovat, jestli a od koho poskytuje škola doučování. Stojí za to se zeptat.

  Chci Tě povzbudit, aby ses v obou věcech nebála svěřit rodičům anebo někomu blízkému. Může být úlevné se někomu vypovídat a taky je možná napadnou další možnosti, jak Tvou věc řešit. Nebuď na to sama.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Na jakou školu?

  Ahoj poradno.
  Už mi zbývají jen 2 roky na ZŠ a nevím kam na střední nebo co budu dělat po 9.třídě. Chtěla bych na nějakou školu kde by se probíralo umění(malování obrazů, keramika,..), zpěv, tanec, hraní na nástroje. Existuje nějaká škola ve které by se toto probíralo?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  holka, 13 let, 4. března

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, co budeš dělat po základní škole. Nejsme výchovní ani kariéroví poradci, obecně to bude pravděpodobně nějaká umělecky založená škola, možná konzervatoř. Můžeš se poradit s rodiči a můžete se poohlédnout na internetu. Také se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve škole.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo najít školu, na které se Ti bude líbit
  Modrá linka

  Škola

  Přestup na jinou školu

  Ahoj
  Budu dělat přijímačky na gymnázium
  Chtěla bych se tam mooc dostat ne, protože bych byla zázračně chytrá, ale proto že mám na stávající škole špatné vztahy se spolužáky a přestoupit na jinou školu nemůžu. Co mám dělat kdybych se nedostala?:)

  holka, 1? let, 26. února

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých plánech dostat se na jinou školu, na gymnázium. Přála by sis to, protože Ti nevyhovuje současná třída a vztahy v ní. Ptáš se nás, co dělat, kdyby ses na gymnázium nedostala.

  Mrzí mě, že ve třídě možná zažíváš nespokojenost a nepohodu. Nepíšeš k tomu nic víc, tak se konkrétně těžko hledá příčina a taky i to, co by to mohlo zlepšit. Zkusím proto odpovědět obecněji. Pokud se ve školní třídě někdo necítí dobře a nemá uspokojující vztahy se spolužáky, tak se může obrátit o pomoc. Ve škole je hned několik dospělých, kteří by mohli být oporou. Může to být třídní učitel, metodik prevence, jiný oblíbený učitel, často to bývá školní psycholog, pokud je na škole. Všem je možné se svěřit, měli by být nápomocní a vymyslet další účinné kroky, jak by se situace dala zlepšit, nejčastěji to je úkol školního psychologa (třídnické programy, konzultace s žáky, kterých se to týká apod.) Pokud je situace stále vyhrocená a všechny jiné způsoby pro urovnání situace se neosvědčily, tak se zvažuje třeba i přestoupení některého žáka.

  Chtěla bych Tě povzbudit v tom, že pokud se ve třídě necítíš dobře, tak nemusíš čekat do doby, než se dostaneš na jinou školu. Můžeš o tom všem někomu povědět, ulevit si v tom. Zasloužíš si v tom nebýt sama a cítit se ve třídě dobře. Napadá mě, jestli o tom všem ví Tví rodiče. Mohli by Tě vyslechnout a vymyslet spolu s Tebou, co dál. Neváhej se obrátit i na školního psychologa, pokud jej na škole máte. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), kde je víc prostoru podrobně probrat, co potřebuješ.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Praxe na zdravotnické škole

  Dobrý den, chtěl bych jít na střední školu na zdrávku do Znojma, ale předem se chci, od jakého ročníku jsou praxe v nemocnici? Hledal jsem snad všude a nic jsem nenašel. Snad budete vědět. ☺

  14 let, 28. února

  Ahoj,
  hledala jsem také všude možně a vypadá to, že se to liší podle oboru, který se rozhodneš studovat. Například součástí oboru zdravotnický asistent je souvislá měsíční praxe v nemocnici ve třetím ročníku. Pokud si chceš být ale skutečně jistý, jak to probíhá konkrétně na tvé vybrané škole, nejjistější bude napsat dotaz přímo tam.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj, promiňte že sem píšu moc dotazů, ale mám jich opravdu hodně. Tenhle dotaz zní: dělám lezení, ráda si jdu zaběhat, baví mě jízda na kole a taky se doma učím základní cviky gymnastiky. Jenže je trochu problém s hvězdou, už dva roky se ji učím, ale umím ji tak na polovinu. Navíc mě občas, když trénuji dlouho, strašně začne bolet ruka a mám v ní strašnou křeč. Naštěstí teď máme učitelku na tělocvik, která je strašně fajn a znají se s mojí mamkou a tykají si, takže to by nebyl problém, ale já bych se hvězdu ráda naučila. Nevíte nějaký tutoriál, který je rychlý, ale bezpečný při kterém bych se hvězdu naučila? Cítím se trochu trapně, protože i kamarádka, co jí tělák nejde, umí hvězdu, ostatní ji umí perfektně, jenom já ji neumím. ;-(

  holka, 12 let, 1. března

  Ahoj,
  rozumím ti, jak se cítíš. Nikdy jsem hvězdu neuměla. Až v osmé třídě mi nová učitelka tělocviku řekla, že dělám hnězdu špatně. Nikdy mi nikdo neřekl, že musím na zem položit celou dlaň. Já dělala tu chybu, že jsem se snažila hvězdu dělat jen přes prsty. Možná je to i tvůj případ. Zkus se nad tím zamyslet.

  Co se křečí týče, o tom se určitě poraď doma a bylo by fajn se poradit i s dětským lékařem. Zase budu psát z vlastní zkušenosti. Trpívám na křeče v lýtkových svalech. Pomáhá mi, když polykám tabletky hořčíku. Ten si ale můžeš doplňovat i pitím minerálek s hořčíkem a chroupáním oříšků. :-)

  Jak překonat strach a naučit se přemet stranou - hvězdu? Našla jsem ti videa:

  Škola

  Nemám ve škole kamarády

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém. Nemám žádné kamarády a třídní si toho všimla a ted volá rodičům, že nemám kamarády. Poraď mi prosím co mám dělat. Mám ted veliké problémy. Jsem v nějaké skupině pro postižené děti a nevím co mám dělat. Prosím odpověz.
  Přeji krásné odpoledne

  holka, 11 let, 17. února

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme, že jsi napsala Alíkovi a svěřila ses s tím, co Tě trápí. Píšeš, že jsi ve skupině pro postižené děti, máš teď velké problémy, že nemáš kamarády a učitelka to volá Tvým rodičům. Věřím, že je to nepříjemná situace. Zkouším z Tvých řádků uhádnout, s čím z toho všeho vlastně potřebuješ pomoc - mám pocit, že Tě trápí nejvíce situace s rodiči.

  Možná to bude znít hodně obyčejně, ale nejlepší cesta je zkusit si s rodiči promluvit o tom, co se děje. O problémech, o tom, že nemáš kamarády, o skupině, ve které jsi. Možná se Ti o tom bude špatně povídat, můžeš to rodičům i napsat. Pokud bys nechtěla mluvit s rodiči, můžeš si zkusit promluvit s třídní učitelkou - je vidět, že o Tebe má zájem a že jí záleží na tom, abys byla v pohodě (i když chápu, že Ti to nemusí být příjemné).

  Pokud by sis chtěla psát víc, můžeš přijít třeba na chat Modré linky www.modralinka.cz.

  Držíme palce, ať všechno zvládneš,

  Modrá linka

  Škola

  Proč mě spolužáci bezdůvodně nesnáší

  Ahoj Alíku,

  je to už nějaký ten pátek, ale psala jsem tady do poradny, že mě nadával spolužák venku a díky mojí spolužačce jsem přišla o kamaráda. Od té doby se nic nezměnilo. Včera ten spolužák (který mi nadával venku) dělal stream na sociální síti. Já jsem se tam připojila. On jakmile viděl že jsem se připojila tak mi začal nadávat. Řekl "hej vypadni Natko". Samodrejmě že jsem neodešla. On tam začal říkat před polovinou mojí třídy, že jsem kráva. Připojila se tam i moje kamarádka, které taky nadával. Strašně mě zamrzelo, že se tak chová. Nic jsem mu neudělala a on mě bez důvodu nadává na streamu. Potom mě z jeho streamu vyhodil. Spolužacka (ta kvůli které jsem přišla o kamaráda) taky udělala stream. Opět mě z něho vyhodila. Když jsem to řekla mamce, řekla ať si z toho nic nedělám, že oni mají akorát problém v sobě, ale proč ta nenávist začala? Chovaji se ke mně jako k odpadu.
  Ale proč mě oni tak nesnáší? Oni jsou nejlepší kamarádi spolu. Ale proč je mně mají takovou nenávist, když jsem jim nic neudělala. Je mi jich celkem i líto, protože když tohle dělají nemůžou mít snad ani čistý svědomí. Ani nevím co mám v této situaci dělat :( Přijde mi jakoby mi záviděli něco. Protože oni dva jsou ze špatných rodin. Asi budou mít nějaký problém v sobě.

  holka, 14 let, 15. února

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s podobným tématem jako minule, protože se situace nepohnula k lepšímu. Spolužák Tobě a Tvé kamarádce dokonce začal bezdůvodně nadávat na streamu. Pak Tě ze streamů i vyhodili. Píšeš, že vlastně nevíš, co bys v této situaci mohla dělat.

  Nezasloužíš si, aby Ti někdo bezdůvodně nadával a byl na Tebe hrubý. Na to Tví spolužáci určitě nemají právo. Mrzí mě, že to zažíváš. Uvažuješ, čím by to mohlo být, že mají takovou nenávist, i když jsi jim nic neudělala. To jsou těžké otázky a odpovědi na ně jsou většinou složené ze spousty věcí, které přispěly k celé situaci. Může tam hrát roli třeba to, že se jim nedaří dobře doma, jak píšeš, anebo že vidí kolem sebe něco, co by sami chtěli a nemají, a pak i spousta dalších vlivů. Je to opravdu těžké říct a možná ani oni sami nevědí, co všechno je k tomu vede. Zároveň je může podporovat v tom, co dělají, i to, že jsou teď dobří kamarádi a drží při sobě.
  Píšeš, že Tvé kamarádky se to taky dotklo, když ji vyhodili ze streamu. Říkám si, že by stálo za to si s ní o tom popovídat, zeptat se jí, jak to vnímá. Možná spolu vymyslíte něco, co by vám ulehčilo tu urážlivou komunikaci. Ve dvou se lépe čelí něčemu, co je nepříjemné. Přemýšlím, jestli je v každé situaci nutné reagovat, anebo naopak jestli by se dalo někdy vyhranit a oponovat tomu, co říkají.

  Vzhledem k tomu, že to jsou Tví spolužáci, kteří se k Tobě chovají špatně, mohl by pomoct i školní psycholog (online), pokud jej na škole máte. Nezasloužíš si, abys během školy (i online) měla obavy z toho, že se k Tobě budou zle chovat, anebo že Ti budou nadávat. Právě podobné spory pomůže řešit právě psycholog, anebo se můžeš obrátit i na výchovného poradce, anebo nějakého jiného učitele, kterému důvěřuješ. Je dobře, že máš v mamce oporu, neboj se jí svěřovat i dál, jak se situace vyvíjí a jaké z toho máš pocity.

  Hezčí dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Jak včas vstávat?

  Ahoj všem, bude to znít asi divně, ale nechce se mi vstávat a bohužel chodím pozdě na online hodiny. Posledně mi paní učitelka řekla, že pokud budu chodit pozdě na online hodiny, tak budu dostávat tresty. Nejde mi o to, že budu dostávat tresty, ale spíš o to, že bych tu online hodinu chtěla stíhat celou.

  holka, 17. února

  Ahoj,
  nezní to vůbec divně, ale má to snadné řešení. Říká se mu budík. :-D

  Pokud obyčejný budík nestačí, protože víš, že ho snadno zamáčkneš, musíš si na sebe najít nějaký důmyslnější trik. Jinými slovy: tvé bdělé zodpovědné já musí v době, kdy ví, že chce další den hodinu stihnout včas, nalíčit dostatečně chytrou past na tvé budoucí lenošivé já. ;-)

  Jak by taková past na sebe mohla vypadat?

  1. Budík nemusíš mít hned u postele, ale může ležet třeba na druhém konci místnosti, abys musela vstát a ujít pár kroků, než jej zamáčkneš.
  2. Budík můžeš zamaskovat do nějaké konstrukce z hraček, z knížek nebo ze stavebnice, aby nebylo snadné dostat se k jeho vypínači.
  3. Pro mobilní telefony existují chytřejší budíkové aplikace, které nutí uživatele třeba spočítat matematický příklad, než přestanou houkat.
  4. Můžeš si nastavit budíků několik, každý třeba po minutě. Budou tě sice strašně štvát, ale myslíš, že je v rozespalém stavu dokážeš všechny vypnout? :-D
  5. Pro obzvláště otrlé spáče: popros rodiče nebo sourozence, ať tě brzy ráno vzbudí a ať si na tom probuzení dají obzvláště záležet! :-c

  To, že si za bdělého stavu uvědomuješ svůj problém a že jej chceš řešit, je rozhodně dobrý první krok. Někdy i ta samotná obava, že člověk zaspí, může napomáhat účinnějšímu probuzení.

  Také by sis mohla vsugerovat pocit, že se před hodinou ještě potřebuješ podívat, co jste brali minule, aby ses myšlenkově lépe naladila na učivo. Jestli hodina začíná v 08:00, představuj si, že pro tebe začne výuka už v 07:50… a když pak náhodou budeš mít pětiminutové zpoždění vůči svému rozvrhu a začneš své samostudium v 07:55, tak to není taková tragédie, jako když přijdeš na online hodinu v 08:05.

  Alík

  Škola

  Zoufalá ze školy, myšlenky na zabití se

  Ahoj poradno, mám dost velký problém se školou a pochybuju že se z toho problému dokážu dostat a zlepšit se. Uvažuji že bych se zabila protože už to nemůžu vydržet a vidím to jako jediné řešení. Napřed jsem váhala jestli to sem napsat ale potřebuji se světit

  holka, 13 let, 17. února

  Ahoj z Modré linky,
  pozorně si čtu Tvou velmi stručnou zprávu a říkám, si, co všechno znamená dost velký problém se školou. Píšeš, že pochybuješ, že se z toho problému dokážeš dostat a zlepšit se. Dokonce zmiňuješ úvahy o zabití se, a to mi přijde velmi vážné.
  Musím ocenit, že ses rozhodla nakonec se svěřit a nezůstávat na trápení sama. Myslím, že to je ten správný krok k tomu najít cestu z Tvého problému.
  Pokud se problém týká školy, napadá mě, že jde nejspíš o nezvládání učiva. Jestli ano, je to tedy něco, co vznikalo postupně a také se to postupně dá napravovat. A vzhledem k tomu, že je teprve třetí týden v novém pololetí, říkám si, že je dobře, že ses svěřila včas.
  To jsou však jen mé domněnky z Tvé krátké zprávy, možná, že Tvé trápení je ještě v něčem jiném. Ale v každém případě je fajn, že ses svěřila, a proto by bylo dobré hledat nyní kdo a co by Ti mohlo pomoci.
  Přemýšlím, jestli by ses mohla obrátit na někoho z Tvých blízkých nebo na někoho ze školy, např. na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Samozřejmě k dispozici jsme Ti i my na Modré lince, nejlépe na telefonu 608 902 410 a 731 197 477, Skypu či chatu, kde můžeme spolu hledat možnosti, jak vše zvládnout (např. ve čtvrtek máme chat hned dopoledne, všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz). Pokud bys potřebovala se více svěřit ještě dnes, Linka bezpečí 116 111 funguje nonstop a zdarma.

  Přejeme Ti, abys nalezla tu správnou cestu z Tvého problému
  Modrá linka

  Škola

  Kam mám jít na školu?

  Dobry den chcela by som sa spytat ze ako si mam vybrat povolanie.Mam na to skoro no je lepsie vediet uz vpred cim chcem byt alebo co by ma zaujímalo.Tak isto to plati i s SŠ vobec neviem na aku ist.Nic ma take nezaujima a ani nepritahuje jedine co je no tak to je futbal no ale s tym sa predsa neuzivim.Vedeli by ste mi poradit ako si vybrat povolanie ci strednu skolu?Dakujem

  holka, 13 let, 11. února

  Ahoj,
  je v pořádku a dobře, že přemýšlíš nad tím, co bys chtěla v budoucnu dělat a kam směřovat své vzdělání. Pro děti, které váhají a nejsou si jisté, kam by se měly „vydat“ po základní škole a kde by se jim mohlo líbit, jsou určeny takzvané testy studijní a profesní orientace, které provádějí v pedagogicko-psychologických poradnách, nebo i výchovní poradci či školní psychologové na školách. Právě v tomto testu se ukáže, pro co máš vlohy, kde jsou tvé silné a kde naopak slabé stránky a kterým směrem by ses tedy měla vydat. Člověk, který s tebou bude test dělat, ti doporučí i školy, kam bys mohla po ukončení deváté třídy jít a kde by se ti mohlo líbit. Věřím, že to pro tebe bude přínosné a inspirující.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Dívčí internátní škola

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jestli neznáte nějaké dobré dívčí internátní školy? Prostě takové ty, něco jako v knížkách od Enid Blytonové kde dvojčata Pat a Isabela chodily do St'Clare. Aby to byla taková ta škola, kde se pořádají půlnoční oslavy, dívky jsou hodné,čestné, nejsou zbabělé a nebojí se pracovat, nelžou, snaží se všem pomoct a nebere se tam ohled jestli jsem z bohaté nebo chudé rodiny, všechny holky jsou tam kamarádské, a prostě hodné. Byla bych i ráda, kdyby to nebylo v nějakém velkém městě spíš v přírodě. Nejvíc by se mi líbilo, kdyby to bylo PŘESNĚ jako St'Clare ale to je z trochu starší doby, takže to asi už neexistuje coš je škoda. Prosím odepiš mi brzy a upřímně jestli taková škola neexistuje tak napište PROSÍM nějaké jiné nejlíp blízko Brna, kde bydlím ale ne zase úplně v Brně. Nemusí to být škola od 10. Já si klidně počkám do mých 14 let. Předem děkuji za odpověď 😜

  holka, 11 let, 2. února

  Ahoj,
  z tvého dopisu je zřejmé, že tě škola popisovaná v knížkách oné autorky velmi zaujala, ačkoli jsem tyto knihy nečetla, obávám se, že škola, která by splňovala tvé podmínky, je pouhou fikcí, která nikde ve světě neexistuje. Už proto, že je z hlediska pravděpodobnosti vyloučené, aby se někde sešli samí čestní, kamarádští, hodní, pravdomluvní a stateční lidé. Taková konstelace by mohla nastat pouze v ideálním světě a takový bohužel neexistuje. Pokaždé se v kolektivu najde nějaký člověk, který ti nebude úplně „sedět“ a který se nebude chovat podle tvých představ. Další problém bych viděla i ve zmíněných půnočních oslavách. Pokud je mi známo, na internátech se dbá na dodržování řádu a ten určitě nepovoluje konání oslav kolem půlnoci - už proto, že takové ponocování není obecně považováno za vhodné pro děti, či dospívající.
  Myslím, že by sis střední školu měla vybírat především z hlediska toho, čemu se chceš v budoucnu věnovat, jestli chceš jít studovat na vysokou školu, co ti jde, co tě baví, kde jsou tvé silné stránky a podobně. Zkus se tedy nad výběrem školy zamyslet z tohoto úhlu a pak se informuj, které školy ve tvém okolí by tyto požadavky splňovaly.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Obliba učitelky

  Ahoj Alíku:-), chtěla bych se ti s něčím svěřit. Protože já nevim co mám dělat. Mám takový problém nebo nevím jak to nazvat. Ve škole máme jednu učitelku a mě se líbí jak vypadá a jednou bych chtěla být jako ona. Ne že bych byla lesba to opravdu ne, ale já mám strašnou chuť s ní něco zažít (snad to není divný slovo) že třeba budu mít nějaký problém a ona mi s ním nějak pomůže, nebo se do té chvíle nějak zaplete. Nevím jestli to chápeš ale prostě bych s ní chtěla trávit víc času, ano já vím že to zní divně ale když ji prostě vidím ve škole tak jsem ráda že ji vidím. Možná je to tím že s ostatníma učitelkama které mám ráda tak se s nimi nějak bavím a před tou učitelkou jsem jen ticho. Nevím jak si pomoct ale já nad tím přemýšlím každý den a nevim co mám dělat. Navíc teď nechodíme do školy takže je to jiný ale když o té učitelce něco slyším že třeba nějaká třída s ní měla online hodinu tak si říkám že bych u toho chtěla být. No nevim no, nevím jak si pomoct. Rodičům jsem to ani neříkala přijde mi to divné, tak budu ráda za jakoukoliv radu a tak.
  Děkuju moc za odpověď $>

  holka, 14 let, 27. ledna

  Ahoj,

  myslím, že zažíváš něco, co potkává značnou část Tvých vrstevníků. Rozumím tomu, že se Ti líbí jedna učitelka a její jednání a vím, že při tom nejsi lesba. Je to celkem prima, když tak na Tebe ta učitelka působí, jednou budeš vzpomínat a je možné, že si něco z jejího jednání odneseš pro sebe jako vzor na celý život, a tak to i má být.

  Není to nic divného, jak píšu výše, máš-li prima rodiče, klidně se jim můžeš svěřit, sdílení Tě s rodiči sblíží a víc se poznáte. Pro rodiče bude určitě zajímavé poznání, kdo je pro Tebe vzorem a autoritou, jistě je to bude zajímat.

  Přejeme Ti příjemné chvíle, strávené s oblíbenou učitelkou.
  Modrá linka

  Škola

  Komunikace se spolužáky - proč lžou?

  Zdravím,
  poslední týden si připadám jak ve filmu. Sama nevím jak by jsem tento dotaz či problém popsala. Jeden den jsem byla s kamarádkou venku. Seděly jsme s kamarádkou na lavičce a přišel ke nám spolužák. Začal nás tam otravovat, tak jsem řekla, že jestli přišel otravovat tak ať jde okamžitě pryč. On ale měl očividně náladu otravovat a kazit lidem den. Začal mi tam říkat "holky se s tebou nebaví že?" jakože řekla jsem mu, že mu to může být jedno. On ale začal říkat další věci. Věc, která mě zaskočila byla, že mi řekl, že mě všichni ve třídě pomluvaji, že někdy řeknou, že jsem vpohodě ale že věčně blbá. Já si sama o sobě nemyslím, že by jsem byla blbá, protože u nás ve třídě sotva lidi jako je on umí malou násobilka mu. Potom začal nadávát kamarádce. Sama jsem za svoji povinost považovala se jí zastat, protože na svých názorech si vždy trvám. A nenechám, aby nějaký dement jako je on nadával mojí kamarádce. Začal na ni vytahovat, že se líbila s klukama v družině. Byla jsem tak naštvaná, že jsem mu řekla "hele, víš co? To je její život. Ona i kdyby s těma klukama v družině souložila tobě to může být jedno, protože ty seš akorát blbeček, kterej má se sebou problémy a nadává lidem aby si zvýšil ego". Naštvala jsem se do očí jsem mu řekla, že to je blbeček, kterej nemá ego. Šla jsem dál. Byla jsem rozhozena z toho, že ve třídě se se mnou holky nebaví. Nevím proč. Ale mám strach ze mě pomlouvají. Samozřejmě já si z toho nic nedělám, protože sama vím, že ten kdo pomlouvá buď závidí nebo je nevyrovnaný člověk.

  No, a teď chci začít další téma. Ten stejný den se chystám spát a přijde mi zpráva od "kamaráda" napsal do zprávy "já na tebe už seru." Odepsala jsem "co se děje" nic jsem nechápala. V listopadu mi psal, že chodil se spolužačkou a že to nikde nesmím říci. Nikomu jsem neřekla ani slovo, ale moje spolužačka tomu "kamarádovi" napsala zprávu "je pravda že jsi chodil s Kristýnou? Říkala mi to Natka" já jsem to té holce neřekla! Vím, komu co říkám. Ona se mi asi chtěla pomstít nevím za co. Spolužák mi začal nadávat, tě jsem em pi.., ku..., kráva. Tak mě to dostalo, že jsem šla brečet do koupelny. On mi tak nadával, že jsem mu napsala zprávu "tak ses jebnutej? hele, jestli mi nevěříš, tak mi nevěř, ale přestaň mě tady nazývat kráva. Nic jsem neudělala tak se přestaň chovat jak buran a zapoj mozek." Byly tam další slova, ale moc si to už nepamatuji. Napsala jsem té spolužačce, která mu to napsala, že jsem ji řekla že chodil s mojí spolužačkou. Ona si mě ale blokla, tak jsem napsala kamarádce jestli by ji nenapsala. To ale není podstatné.

  No, v této zprávě chci poradit. Jak si nebrat věci osobně a co dělat? Co když přijdu do školy a budu tam nenáviděná? Proč moje spolužacka tohle dělá? Nemá mě ráda přitom jsem nic neudělala.

  holka, 12 let, 25. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ve zprávě popisuješ konflikty s druhými, co se Ti poslední dobou staly. Ptáš se nás na to, jak si nebrat věci osobně a taky na to, proč někteří lidé dělají něco proti druhému, i když je to založené na lži.

  Mrzí mě, co Tě teď potkává. Zkouším si představit, že ta nedorozumění můžou být vyčerpávající. Přijde mi moc cenné, že se umíš bránit, že jsi dokázala klukovi, který Tě otravoval tak rychle a dobře odpovědět a tím ho zastavit. Rozumím, že v Tobě nějaká pochybnost zůstala, i když o tom klukovi víš, že chtěl jen otravovat. Je někdy těžké z toho nebýt „rozhozená“, i když víš, že ten člověk neříká pravdu. Tvrdil taky, že Tě ve třídě pomlouvají, ale je vždycky důležité si zjistit, odkud ty informace má. Je výhodné uvažovat nad tím, co je vlastně pravda a co je jen něčí domněnka. Kde člověk, který Ti říká nějaké nepříjemné věci o Tobě a o druhých, vzal ty informace. Až budeš mít víc „zdrojů“, tj. víc lidí, kteří říkají podobné věci, tak stojí za to se tomu věnovat víc a uvažovat o tom. Ptáš se, jak si věci nebrat osobně. Je přirozené, že věci, na kterých nám záleží a týkají se nás si bereme více „osobně“. Přijde mi důležité, že se řídíš podle toho, co si o tom všem a taky o sobě myslíš Ty. Ty nejlíp víš, jak to bylo a co jsi komu řekla či neřekla. Z Tvé zprávy mi přijde, že si umíš poradit, když na Tebe někdo začne útočit slovně anebo přes zprávy. Ne každý tak pohotově reaguje a umí se postavit za to, co si myslí, a dokonce i za kamarádku.

  K další otázce: Bohužel nevím, proč to Tvá spolužačka dělá, co všechno ji k tomu vede. Jak píšeš ve zprávě nahoře, možná Ti v něčem závidí, anebo má teď období, které je pro ni taky někde v hloubi těžké. Každopádně si nezasloužíš, aby o Tobě říkala nepravdu. Je dobře, že jsi proti tomu něco udělala, že jsi poprosila kamarádku, ať jí vyřídí Tvůj vzkaz. Mrzí mě, že o tobě Tvá spolužačka řekla nepravdu Tvému kamarádovi, a tak způsobila, že Ti nadával a je na Tebe neprávem naštvaný. Tvůj kamarád je asi teď z toho taky rozhozený a neví, komu věřit. Bude asi potřebovat chvíli času, než se situace uklidní. Po čase mu můžeš znovu povědět, jak to celé bylo a taky o tom, jak Ti bylo, když Tě obvinil. Uvidíš, jak na to bude reagovat.

  Rozumím, že máš obavy, jaké to bude, když přijdeš do školy. Je ale možné, že do té doby se situace ještě různě vyvine. Napadá mě, že se toho teď stalo u Tebe víc a zasloužila bys to s někým podrobněji probrat. Možná máš kamarádku, která by Tě vyslechla a dala Ti její pohled na věc. Možná zná taky ty lidi, o kterých píšeš. Bývá úlevné rozptýlit obavy při povídání s někým druhým, ke komu máme důvěru. Jsme Ti k dispozici i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), bývá tam více prostoru k povídání.

  Klidnější dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Chtěla bych být veterinářkou

  Dobrý den, potřebovala bych se poradit o výběru střední a vlastně trochu i vysoké školy. Začla bych tím, že mám opravdu ráda zvířata a baví mě být s nimi. Jezdím na koni starám se o naše domácí mazlíčky atd. Chtěla bych být veterinářkou ale potom co jsem četla na internetu, že to ani není moc dobré povolání a že je prý v ČR pouze 1 vysoká škola a to až v Brně (bydlím v plzeňském kraji) tak nevím jestli bych si to neměla rozmyslet. Také bych se chtěla zeptat jestli je lepší jít popřípadě na nějakou veterinární sš nebo gympl. Upřímně myslím že gymnázium ale bojím se že bych neudělala přijímačky, je možné dostat se na gympl i s nějakými dvojkami? Ještě není uzavřené vysvědčení a já má docela dost jedniček ale z asi 2 předmětů mezi 1-2 ale snažím si to vylepšit, no a z fyziky a angličtiny uz budu mít asi (doufam ze ne) 2.

  holka, 13 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je skvělé, že tak zodpovědně přemýšlíš o svém vzdělání a budoucnosti. Vzhledem k tomu, že moje sestra jako veterinářka pracuje, doufám, že ti mohu poskytnout relevantní informace. Předně moc nevím, co myslíš tím, že „to není dobré povolání.“ To samozřejmě záleží na tom, co tě baví, co chceš dělat a co od toho očekáváš. Pro spoustu lidí se jedná o vysněné povolání a stejně tak by ho spousta lidí nechtěla dělat ani za nic - stejně jako kterékoli jiné povolání. Myslím, že o žádném povolání nelze obecně říci, že je/není dobré. To zkrátka záleží na každém člověku.
  Máš pravdu v tom, že jediná veterinární vysoká škola u nás je v Brně, ale řekla bych, že to není žádná překážka. Vysokoškoláci běžně bydlí na kolejích, nebo na privátech a domů dojíždí jen o víkendech. Vzhledem k tomu, že bydlíš v Plzeňském kraji, jsem si celkem jistá, že bys v Brně kolej dostala.
  Na vysokou se můžeš hlásit jak ze střední veterinární, tak z gymnázia. Záleží čistě na tvých preferencích a možnostech. Co se týká toho, jestli se můžeš dostat na gymnázium i s dvojkami, potom tě mohu ujistit, že stoprocentně můžeš. Osobně znám mnoho lidí, kteří se na gymnázium dostali s dvojkami na vysvědčení - a někteří dokonce i s trojkami. Takže pokud o to opravdu stojíš, nevidím žádný problém. Z tvého dopisu je cítit odhodlání i zodpovědnost a myslím, že takové vlastnosti jsou pro budoucí vzdělávání mnohem důležitější než například dvojka z fyziky. Věřím, že když za svým cílem půjdeš, podaří se ti ho uskutečnit a budeš spokojená.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára