Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj, potřebuju radu tak se obracím @)->- k vám,
  Mám kamaráda Honzu, Honza chodií na mou bývalou školu (přestoupila jsem na gymnázium) má tam ale strašné problémy s jednou učitelkou, matikářkou. Honza poctivě dělá domácí úkoly, všechno... Akorát ta učitelka je s prominutím kr***... Je hnusná na všechny za malou chybičku je hned seřve :-E, je na ně zlá a ponižuje je. Honza možná bude chodit i k psychologovi, má z ní strach a v neděli se stresuje zda má všechno aby na ně zas a znova neřvala. Je mi Honzy líto, je to můj nejlepší kamarád ;-( napadlo mě že bych si mohla vytvořit anonymní e-mail účet a mohla bych napsat řediteli jejich školy, nemůžou mi snad nic udělat ne? :-| kamarád je z toho v „koncích"... Neví ale co má dělat, prosím poraďte, budu vám moooc vděčná $> ahoj

  P.S.: Možná to co jim dělá nezní tak špatně, všichni jí nesnáší. Je na ně neskutečně hnusná nejraději bych jí šla seřvat taky :-E ]:-)

  holka, 11 let, 21. dubna

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s dotazem, který se týká tvého kamaráda. Píšeš o tom, co prožívá tvůj kamarád kvůli jeho učitelce. Nejdříve tě chci ocenit, že máš o svého kamaráda starost a napsala jsi do poradny. Myslím si, že už to samotné může být pro Honzu velká podpora. Určitě mu svojí podporu ukazuj, i to, co sama prožíváš a jak to na tebe působí. Je dobře, že bude chodit k psychologovi. Potřebuje, aby byl schopný sám v sobě najít sílu a způsob jak se té učitelce postavit a jak se s tím vyrovnat. Je pro něj moc důležité, aby našel cestu z toho ven sám. Ale to důležité z tvé strany je ta podpora, ukaž mu, že jsi na jeho straně. To je nejvíc, co pro něj můžeš nyní udělat. Zvažuješ, že si založíš anonymní účet a z něj napíšeš řediteli jeho školy. Napadá mě, že na tom není nic špatného, že chceš napsat řediteli školy a říci mu o tom, jaká je Honzova situace a  co ve škole prožívá. Zkus mu raději napsat osobně, ze svého mailu a ve slušném duchu. Určitě to bude mít větší účinek, než mu psát anonymně. Nejdříve se na tom ale domluv s Honzou, jestli si to tak přeje. Je opravdu vůči němu nefér aby prožíval tolik strachu kvůli tomu, že se k němu chová učitelka způsobem, který ho ponižuje. A bude určitě dobře, když uděláte nějaké kroky k tomu, aby se to změnilo. Je to tak v pořádku. Tvůj kamarád může také využít nějakou z poradenských linek, určených pro děti v náročné situaci. Pokud by mu to bylo tak příjemné více, než mluvit o tom osobně s psychologem, může o tom psát anonymně. Třeba na chat linky pomoci dětem v krizových situacích. Např.na www.detstvibeznasili.cz nebo na linku Dětského krizového centra, www.dkc.cz. Zkus ho motivovat k tomu, aby se nebál o svých problémech hovořit a říci si o pomoc. Také by mě zajímalo, jak se k tomu staví jeho rodiče, zda-li o tom ví a co pro to případně udělají oni. Třeba by jsi mohla nejdříve promluvit s nimi, pokud je znáš a máš k nim důvěru. Je potřeba aby i on našel sílu se za sebe postavit a určitě najdete způsob jak to udělat. Moc vám v tom držím palce. Poradce Centra Locika. 

  Škola

  Strach, že mě nevezmou na SŠ

  Dobrý den.
  Píšu, že si nevím rady. Před nedávnem jsem psala přijímačky na SŠ. Za pár dnů se mám dozvědět, jestli jsem nebo nejsem přijatá. Bojím se toho, čekání na to je daleko horší než byly samotné přijímačky. Vím, že už ty přijímačky mám napsaný a že už to nezměním, ale chci si trochu věřit. Jak si mám říkat, že se dostanu, když si vůbec nevěřím? Ještě k tomu babička, ta se připravuje na nejhorší, že mě nevezmou a že půjdu na učňák. Vůbec mi taky nevěří a mě to hrozně vadí. Kvůli tomu jsme si i už pohádaly. Na přijímačky jsem se každý den učila. Chodila na přípravu, prostě jsem udělala pro to všechno. Nechci být pod čarou, jakou mám šanci na přijetí ?
  Děkuji.

  holka, skoro 15 et, 24. dubna

  Dobrý den,

  v Alíkovi od 15 let vykáme, budu Vám tedy v odpovědi vykat. Rozumím tomu, že jste nervózní z výsledků přijímacích zkoušek. Je mi líto, že babička Vám nevěří a připravuje se spíš na to, že Vás nevezmou. Úplně chápu, že je pak těžké sama sobě věřit.
  Někteří lidé to tak mají v životě obecně, raději se připravují vždy na horší variantu, ani se nechtějí na něco těšit, aby pak náhodou nebyli zklamaní. Možná to tak má i Vaše babička a tak to třeba není myšleno ani proti Vám, i když to samozřejmě nevím, je to jen taková myšlenka, která by Vám mohla malinko ulevit. Určitě si zasloužíte, aby Vám okolí věřilo. Ptáte se, jak si víc věřit a jestli máte šanci na přijetí. Bohužel, nedokážu říct, jaké máte šance na přijetí, k tomu mám málo informací. Ale co se týče toho, jak si víc věřit, na to jste si, myslím, částečně odpověděla i sama. Připravovala jste se svědomitě, každý den jste se učila, chodila jste i na přípravu, udělala jste pro to všechno. Tedy doslova jste víc udělat nemohla. To si můžete každý den připomínat. Zároveň si říkám, že i kdybyste byla pod čarou, stále to nemusí znamenat, že nebudete přijata, dá se podat odvolání, ne všichni přijatí musí nastoupit. Přála bych Vám, aby na Vás místo na vybrané škole čekalo.

  Držíme Vám palce.

  Modrá linka

  Škola

  Ahoj (pravděpodobně) Školo Vitae, mám pár dotazů...
  Dnes a včera jsem dělala přijímačky na 8letý gympl, pravděpodobně se tam dostanu, to už jsem taky někde psala. V dospělosti bych se chtěla stát buďto herečkou, zpěvačkou nebo učitelkou. Jde přestoupit z osmiletého gymnázia na normální střední školu? Pokud vím, tak si můžu podat dvě přihlášky, kdybych si je dala na pěveckou a hereckou školu, kam mě pravděpodobně nevezmou, můžu zpátky na gympl? Nebo si mám podat jednu přihlášku na jednu uměleckou školu a jednu zpátky k nám? A jak to bude s intrem? Blízko našeho malého města totiž žádná umělecká škola není.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let., 20. dubna

  Ahoj milá holko,

  z gymnázia můžeš po 9. ročníku přestoupit na jinou školu. Kam přestoupíš se rozhoduješ až po přijímačkách - je tedy určitě možné zkusit přijímačky jinam a když to neklapne, zůstat na gymnáziu. Jak to ale je, zda si musíš do prvního ročníku gymnázia, kde už studuješ, podat přihlášku, to nevím. Zkus se na to zeptat přímo na gymnáziu, protože tohle může mít každá škola jinak. Ale na řešení tohoto je ještě času dost.

  Internáty bývají jen u některých středních škol. Mrkni na webové stránky vybraných uměleckých škol, kde a jestli svým studentům ubytování nabízí. Určitě Ti ale doporučuji promluvit si o možnosti bydlení na internátu s rodiči. I oni k tomu jistě budou mít co říci. Pokud se domluvíte, že je to dobrý nápad, pak jistě společně najdete místo, kde bys v případě přestupu na vzdálenější školu mohla bydlet.

  Měj se hezky,

  Dominika

  Škola

  Ahoj všem, chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi Fakultou a Střední školou. Protože když dám hledat např. Pedagogická fakulta/střední škola vždy mi vyjede něco jiného (jakože něco jiného ad Fakulty a něco jiného od Střední školy). Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 16. dubna

  Ahoj,

  fakulta je součástí vysoké školy, se střední školou nemá nic společného. Jedná se o obor vysoké školy (např. jedna vysoká škola může mít fakultu pedagogickou, fakultu ekonomickou apod.). Pokud tedy hledáš střední školu pedagogickou, hledej ji pod heslem „střední škola pedagogická“ nebo „střední škola pedagogika“.

  Dominika

  Škola

  Ahoj,
  Jsem v osmé třídě a příští rok píšu přijímačky, takže nad středními školami teď dost přemýšlím...
  Takže se chci zeptat:

  1. Někde jsem četla že se mohou posílat až čtyři přihlášky na SŠ, z toho dvě na školy s talentovkami a na dvě bez talentovek. Je to pravda?
  2. Když chci dělat přijímačky na předškolní a mimoškolní pedagogiku, tak tam jsou i talentové (výtvarka, tělocvik, hudebka a mluvený projev) i písemné zkoušky, do jakého počtu se tato přihláška počítá?
  3. Jako druhou školu vůbec nemám tušení kam bych chtěla, doporučili byste mi prosím nějaké tipy na to jak si vybrat?
  4. Jak se mám začít připravovat na příjímačky?

  Děkuju moc za odpověď :)

  holka, 14 let, 13. dubna

  Ahoj milá holko,

  k Tvým dotazům:

  1. Ano, je to pravda.
  2. Z logiky věci, pokud je tam talentová zkouška, pak se počítá jako ta s talentovkami. Doporučuji ale ještě toto ověřit, a to buď přímo na střední škole (popros někoho z dospělých a napište tam spolu email) nebo na Tvé ZŠ spolu s třídní/m či výchovným/ou poradcem/kyní.
  3. To záleží, co Tě zajímá. Pokud chceš na SŠ pedagogickou, zkusila bych spíše více škol v okolí s tímto typem zaměření. Pokud máš představu ještě o jiném oboru, co by Tě bavil, vyber ten. Pak je ještě možnost zvolit cestu gymnázia, z něj totiž je pak možné lehce pokračovat na vysokou školu s pedagogickým zaměřením. To je cesta, kterou jsem zvolila já. Vždy jsem chtěla být paní učitelkou, ale střední školy pedagogické byly od mého bydliště hodně daleko. A tak jsem zvolila gymnázium a až poté vysokou školu pedagogickou.
  4. Na přijímací zkoušky je nejlepší připravit se podle požadavků dané školy, na kterou se hlásíš. Až budeš mít vybrané konkrétní školy, koukni se, jaké požadavky mají (většinou jsou vypsány na webu školy). Co se talentovek týče, určitě Ti s přípravou mohou pomoci učitelé ve Tvé současné škole. Co se týče testů, pak doporučuji vyzkoušet vzorové na internetu, případně opět poprosit o pomoc s přípravou učitele na Tvojí základní škole nebo rodiče. Existuje nepřeberné množství studijních materiálů, ze kterých se lze připravit, záleží ale na tom, jaké požadavky na přijetí má Tvoje vybraná škola.

  Držím Ti palce ve Tvém snažení,

  Dominika

  Škola

  Ahoj
  Jsem v 7. třídě, ale už vím, že chci být doktorkou. Ve škole mám jedničky a občas dvojky a trojku dostanu tak jednou do pololetí. Proto bych chtěla jít na gymnázium. (Gymnázium je prý lepší než střední zdravotnická škola.) Rodiče a učitelé mi říkají, že na to mám. Proto se ptám mám se už teď učit aspoň základy medicíny?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 12. dubna

  Ahoj,

  píšeš, že chceš být doktorkou. To je skvělé, že už víš, co budeš dělat! Určitě není třeba se učit nic navíc. Na gymnáziu jako takovém budou předměty biologie, chemie, které Tě zřejmě budou provázet nejvíc, chceš-li poté pokračovat na medicínu. Nyní na ZŠ se zřejmě potkáváš s přírodovědou a chemií - to jsou základy, které na gymnáziu budeš rozšiřovat. Připravit se musíš jen na přijímací zkoušky - mrkni na webovky vybraného gymnázia, jaké jsou požadavky. Někdy jsou to testy od gymnázia (ukázky jsou většinou na webu), někdy jsou to státní přijímací zkoušky (též je na internetu spousta vzorových testů), některá gymnázia přijímají jen na základě průměru známek z posledních vysvědčení.

  Držím Ti palce, ať se Ti na gymnáziu daří a studium Tě baví,

  Dominika

  Škola

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat podle čeho si mám vybrat střední školu? Nic moc mě nebaví a ničeho moc dlouho nevydržím. Kreslit nebo malovat umím tak průměrně, ale sport ten je na tom o něco líp. A všechno je asi tak podobně. Gympl nepřipadá v úvahu a chtěla bych na maturitní obor, protože mám samé jedničky. Potřebuji pomoc musíme to do konce dubna vědět na co chceme jít:-(.

  holka, 14 let, 11. dubna

  Ahoj milá holko,

  píšeš, že se máš do konce dubna rozhodnout, kam na střední školu. Máš ještě pár dní, přesto už Tě tato otázka provází zřejmě delší dobu. A tak jsi určitě v minulosti přemýšlela, co by Tě bavilo. Dívám se i nyní v poradně, že jsi nám již psala - o předškolní pedagogice, přírodovědném lyceu. Z toho soudím, že už nad touto otázkou velmi dlouho přemýšlíš. To je fajn, je to zodpovědné. Zároveň je docela normální, že nevíš, kam zamířit. Ve čtrnácti letech se těžko vybírá, co chceme v životě dělat. A to je možná dobré si uvědomit - to, kam půjdeš na SŠ neurčuje Tvůj život. Dnes už málokdo dělá to, co vystudoval. Během střední školy Tě ještě potká spousta věcí, která možná ovlivní Tvé zájmy i vypilují či objeví některé Tvé dovednosti.

  Možná je tak cesta se zamyslet, co bys chtěla dělat teď - do jakého města chceš dojíždět? Co chceš, aby ve školy bylo a nebylo? Jakým předmětům se nyní chceš věnovat více a kterým třeba vůbec? Zkus se podívat na školu jako na místo, kam budeš následující čtyři roky každý den chodit. Někdy pomáhá, když dáme na naši intuici, to může být i pocit ze školy, když ji jdeme navštívit. Využij nabídky dnů otevřených dveří a projdi si školy, které máš v okolí nebo o kterých jsi slyšela. Sama uvidíš, jak na Tebe která škola a lidé v ní zapůsobí.

  Dále se můžeš poradit s rodiči či svými učiteli. Znají Tě dobře, vědí, co Ti jde a nejde a mohou Tě ve Tvém pátrání a přemýšlení nasměrovat.

  Držím palce, ať už se rozhodneš jakkoli, ať se Ti na střední škole daří,

  Dominika

  Škola

  Ahojky,
  chtěla jsem se zeptat když někdo jde v 5. třídě ZŠ na gymnázium musí jít pak na SŠ?
  Děkuji za odpověď.:-)

  Holčička :D, 11. dubna

  Ahoj,

  povinná školní docházka je v ČR jen do 9. třídy, pak už teoreticky do školy chodit nemusíš. Ale mít jen základní vzdělání asi není to, co by si někdo pro život dobrovolně vybral. Z gymnázia lze na jakoukoli jinou střední školu přestoupit (tj. po kvartě), lze ale také pokračovat dále na stejném gymnázium (tj. do prvního ročníku střední školy - kvinta). Gymnázium si můžeš představit jako dvě školy - jedna je od 6. / 8. třídy do 9. a druhá pak funguje jako střední škola - od prváku do čtvrťáku, tedy do maturity. Výhodou přestupu do 6. nebo 8. třídy na gymnáziu je většinou to, že už pak nemusíš dělat přijímačky na sš a můžeš na gymnáziu zůstat. Stejně tak do něj lze ale po 9. třídě jakékoli základní školy přestoupit.

  Hezký den,

  Dominika

  Škola

  Myslí si učitelé, že to děláme?

  Dobrý den Alíku a spol.. No už 4 roky mám holku a chodíme spolu do 5. Třídy (vím že je to trochu neobvyklé ale oba si rozumíme a nic nelegálního spolu nemáme. První dva roky to byla jen kamarádka ale pak jsme zjistili že si spolu fakt extra rozumíme ) No a spolužáci si mysleli jak to spolu děláme každý den atd . Ale to až tak nevadilo byla to spíše sranda a teď už ví že nic takového spolu zatím nemáme . Ale jedna učitelka ve škole ( říkejme jí V ) si už párkrát myslela že v hodině masturbuju (když jsme ji měli na supl) ale nebyla to pravda a myslím si že V to reznesla po celé škole a před pár dny ve škole se stala taková situace skončilo nám vyučování a učitelka nás odvádela na oběd , zastavily jsem se před schodištěm a něco se nás ptala a já pokrčil rameny a plácl rukama o stehna a problém byl v tom že se dívala na jiné kluky vzadu a přede mnou byla moje holka a ta učitelka co nás odváděla na oběd si myslela že jsem mojí holku plácl přes zadek . Docela se bojím co si o nás budou myslet v 9. Třídě:-c .
  To si o nás budou myslet že že to spolu chodíme dělat na záchody ale učitelé;-(
  A potom by na nás škola třeba zavolala sociálku a uznejte že u vás byla sociálka není úplně dobrá vstupenka na střední.
  Nechci totiž aby si mě zařadili do nějaké skupiny neobvyklích dětí.
  A taky ve škole nemáme žádného školního psychologa a s rodiči to taky moc nechci řešit.

  Předem děkuji za odpověď:-)

  kluk, 11 let, 17. dubna

  Ahoj,
  páni, to je tedy zamotaná situace. Přečetla jsem si Tvůj dopis několikrát, abych co nejlépe pochopila, co se vlastně ve škole děje. Pochopila jsem, že máš obavu z toho, že jistá paní učitelka by mohla mít podezření, že Ty a Tvá holka spolu děláte něco sexuálního, tedy nevhodného pro Váš věk. Myslíš si to na základě toho, že Tě podezřívala, že ve škole masturbuješ a taky, že si myslela, že jsi svou holku plácl přes zadek. Situace s údajnou masturbací mě tedy popravdě zarazila. Říkám si, proč si paní učitelka něco takového může myslet, a také jak Ti to řekla nebo jak probíhal Váš rozhovor na toto téma. Dokonce máš podezření, že to roznesla po škole. Zase mě napadá, jak tohle víš nebo proč si to myslíš? Připadá mi, že nemám dostatek informací, takže je pro mě těžké si to představit. Co se týče plácnutí Tvé holky přes zadek, říkám si, i kdyby se to stalo (věřím Ti, že nestalo), je to opravdu tak zlé, aby si učitelé hned mysleli, že spolu děláte něco nepatřičného? Zdá se mi to nepravděpodobné, já osobně plácnutí přes zadek nevnímám jako důkaz toho, že spolu máte něco víc. A také si myslím, že pokud by paní učitelka takové podezření měla, už bys o tom věděl, protože by to začala řešit. Mám z Tvého psaní dojem, že máš v sobě hodně obav, které však mohou být založené na Tvém dojmu ze situace nebo třeba i nedorozumění mezi Tebou a paní učitelkou. Je škoda, že nemáte školního psychologa a chápu, že to nechceš probírat s rodiči. Napadá mě, jestli máš ještě jinou blízkou osobu, která by to s Tebou probrala, třeba starší sourozenec nebo někdo jiný z rodiny. Také přemýšlím nad tím, že by Ti mohlo ulevit nechat to chvíli být nezabývat se tím tolik, třeba časem uvidíš, že bude klid a Tvé obavy se nevyplní. Pokud by Tě to nadále trápilo, můžeš se nám ozvat na našem chatu (https://chat.modralinka.cz) anebo i nonstop na telefonu (www.modralinka.cz). Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Škola

  Trapas na sexuální výchově

  Ahoj Aliku a spol.
  Nedávno se mi stal vážně velký trapas a nevím co s tím mám dělat. Měli jsme sexuální výchovu no a mě je prostě trapné probírat to před klukama. Mě se prostě občas stane že dostanu strašný záchvat smíchu a nemůžu přestat. Já vlastně ani nevím, čemu se směju ale prostě to tak je. No a jak jsme měli tu sexuální výchovu tak jsem dostala strašný začal smíchu. Mě nepřijde vtipné sexuální téma ale prostě v té situaci jsem to nevidrzela a začala jsem se strašně smát. Učitelka mě totálně servala před celou třídou, že jsem totálně nevyspělá a ať se nad sebou zamyslim a že se tomu nesměj ani její 10 lety syn. Bylo to vážně trapné. Když jsme měli další hodinu sexuální výchovy, radši jsem celou hodinu klopila oči do sešitu a kreslila si. Ještě teď se za to stydím. Problém je, že to na mě vždy někdo vytáhne ve chvíli, kdy to nejméně čekam. Nevím co s tím mám dělat protože když se mi stane něco podobného tak se tomu zasměju a jdu dál ale tady na to nemohu přestat myslet a děsím se další hodiny sexuální výchovy.
  Děkuji za radu.
  Holka, 14 let

  holka, 14 let, 15. dubna

  Ahoj,
  situace, kterou popisuješ musela být nepříjemná. Rozumím Ti, že se toho nemůžeš zbavit a i zpětně na trapas myslíš. Zároveň Tě chci ujistit, že taková reakce se může stát. Jak jsi psala, někdy se Ti stane, že se moc směješ a vlastně ani nevíš proč, je těžké to zastavit. Není to něco, co jsi udělala naschvál. Je možné, že Tvůj smích byla nějaká forma obrany před nepříjemnou situací - probírat sexuální témata před klukama. Popravdě, pozastavuji se spíš nad reakcí Vaší paní učitelky. Nemyslím si, že to bylo z její strany na místě. Mohla Tě požádat, aby ses přestala smát, dál to nekomentovat a třeba to s Tebou probrat po hodině. Takto Tě zesměšnila před celou třídou, což není v pořádku. Věřím, že brzy tohle téma nahradí nějaké jiné a spolužáci už se na Tebe nebudou tolik zaměřovat. Chápu, že si to teď možná neumíš představit, ale podobné trapasy většinou časem vyšumí, někdo jiný udělá něco vtipného a na Tvůj trapas bude zapomenuto. Je tady i možnost, že si můžeš i Ty sama ze sebe udělat legraci, nebrat to tolik vážně a zasmát se nad tím. Pokud Ti to někdo stále připomíná, možná mu dělá dobře, že se tím trápíš. Pokud dáš najevo, že to neřešíš, přestane je to bavit.

  Modrá linka

  Škola

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat jestli se můžu dostat na gymnázium. Od 1. třídy mám na vysvědčení samé jedničky. (Teď jsem v 7. třídě). Já si o sobě nemyslím, že jsem chytrá, protože v 1. třídě jsem dostala samé jedničky tak jsem je chtěla i ve 2. třídě a potom i v dalších ročnících. Myslím si, že samé jedničky mám jen, protože jsem se o to snažila a dvojku jsem dlouho nebrala jako dobrou známku. Nedávno jsem dostala trojku z matematiky ikdyž to co se učíme chápu a rozumím tomu. Teď jsme psali písemku z přírodopisu a dostala jsem dvojku ikdyž jsem se na to učila. Někdy mám totiž pocit, že když se na písemku neučím tak dopadne líp než, když se na ní učím, ale když píšeme na slovíčka z angličtiny nebo němčiny tak mám vždycky jedničku ikdyž se neučím. Myslíte si, že se můžu dostat na gymnázium a zvládnout to?
  Děkuji za odpověd. Přeji hezký den.

  holka, 13 let, 7. dubna

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že ve škole máš dobrý prospěch, přesto se bojíš, zda se dostaneš na gymnázium. Myslím, že strach mít nemusíš. Z toho, jaké máš známky, se dá usuzovat, že Ti učení jde dobře. Taktéž to, že se někdy na písemky učit nemusíš, znamená, že Ti k zapamatování stačí to, co slyšíš ve škole. A to je fajn, ne každý to tam má.

  Pokud by sis své šance na přijetí na gymnázium chtěla ověřit, je možné vyzkoušet si nějaké přijímací testy na gymnázia. Většinou je můžeš najít na internetu na stránkách konkrétního gymnázia, které sis vybrala. V současné době by pro Tebe byly určeny testy k přijetí na 8 leté gymnázium (tedy takové, kam se nastupuje v osmé třídě).

  Přeji ti, ať ti učení jde i nadále lehce a dělá ti radost,

  Dominika

  Škola

  Ahoj, potřebuju poradit, za ani ne rok mě čekají přijímačky na střední školu. Od malička jsem chtěla na policejní a dělám atletiku, ale já tedka začla jezdit na konich a moc mě to baví, dokonce asi i víc jak ta atletika. Řekla jsem to už rodičům, že bych chtěla na nějakou jezdeckou školu nebo zemědělku chovatel koní, máma mi řekla že jsem pošuk, a že začínám blbnout, a že mi ta škola bude k ničemu, napadlo mě i jezdecká policie ale to je u městské policie a to rodiče nechcou, abych šla k městské. Já se začínám bát, že ty tréninky atd... Na té policejní škole prostě nedám. Nevím kam bych prostě šla kromě té policejní a přijde mi celkem na hlavu si v 15 letech vybírat co chci v životě dělat.

  holka, 14 let, 4. dubna

  Ahoj milá pisatelko,

  děkuji Ti za Tvůj dotaz. Máš pravdu, že vybírat si v 15 letech povolání může být složité. Nicméně to, jakou vystuduješ střední školu (ba dokonce ani tu vysokou), nemusí určovat směr, kterým se poté vydáš. Dnes už velká spousta lidí pracuje v odvětvích, která nevystudovali. Prostě jim život přinesl jiné příležitosti. Ostatně, učíme se celý život, nejen na střední škole.

  Pokud Tě baví jízda na koních, můžeš ji vždy provozovat jako svůj koníček. A pokud máš pocit, že by zemědělská škola byla lepší cestou než policejní akademie, zkus si o tom s rodiči ještě promluvit. Přihlášky na střední školu si můžeš dát dvě a až potom, co uvidíš výsledky přijetí, se rozhodnout, na kterou z nich půjdeš.

  Držím Ti palce, aby vše dopadlo tak, jak si přeješ.

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku
  zase se trápím :-( . Včera jsem dělala takové letáčky na jednu týmovou soutěž. Holky máme ale kluky ne. Moje letáčky je měli informovat o té soutěži a kdy je trénink. Dnes jsem jim to rozdala. Po hodině za mnou přišla naštvaná třídní. Řekla mi, že kluci o tom ví ( když jsem se jich ptala nevěděli že ten trénink je), že byli nemocní nebo zranění( v den tréninku řekli že jdou také a neprišli a zničehonic všech 15 nemůžou přijít ) a že si rozmyslí jestli mi má dát poznámku nebo ne. Přitom jsem to napsala hezky, jakože: Ahojky! hledáme pár kluků do týmu. Chceš se k nám připojit? Dostav se v pátek 1.4. do tělocvičny. Klidně se můžeš se zeptat pana učitele. Nezní nějak výhružně nebo sprostě ne? Já naší třídní nesnáším. Pořád že něco dělám špatně a tak. Alíku moc prosím o radu. Děkuji ti

  holka, 11 let, 28. března

  Milá dívko, 

  Svěřuješ se poradně s tím, že tě stále za něco kritizuje vaše třídní, nemáš jí ráda a máš dojem, že je na tebe zasedlá. Popisuješ poslední událost, ze které je patrné, že její negativní reakce vůči tobě  je neoprávněná a není ti jasné, z jakého důvodu takto reagovala. Nejlepší, co by nyní bylo dobré je to, si to vyjasnit a  s tou učitelkou o tom promluvit. Je mi jasné, že to se nejspíš bojíš. Tak bych ti doporučila abys o pomoc požádala třeba své rodiče nebo školního psychologa, pokud ho ve škole máte.  Nebo můžeš za učitelkou jít společně se svou dobrou kamarádkou, která ti dá podporu. Určitě neděláš vše špatně a je škoda, že v tobě tento pocit učitelka udržuje. Potřebovala by jsi povzbudit a podpořit.  To, co jsi popisovala, opravdu nebylo nijak špatně a tak by bylo dobré, vědět, co v tom učitelka viděla a porozumět tomu, proč si to vyložila takto.  Můžeš pak třeba i lépe porozumět tomu, co bys mohla dělat jinak. Moc bys to potřebovala pro svůj klid a je škoda, že se kvůli škole musíš takto trápit. Tak ti v tom držím palce a pokud budeš potřebovat, tak se klidně opět ozvi. Poradce Centra Locika. 

  Škola

  ahoj Alíku a ostatní. Zajímalo by mě jestli mají učitelé dovoleno schazovat ostatní(schazovat sebevědomí atd). Mám takový problém s učitelem těláku, a chci to nějak řešit:)

  Carol 14 let, 15. března

  Ahoj Carol,

  děkuji Ti za Tvůj dotaz i za to, že hledáš cesty, jak takovou věc řešit. Shazovat kohokoli jakýmkoli způsobem je velmi špatné a učitelé (stejně jako nikdo jiný) na to určitě právo nemají! Pokud se toto tak ve Tvém okolí děje, je dobře, že hledáš cesty, jak to řešit.

  První, s kým toto můžeš probrat, mohou být rodiče, starší kamarádi či Tvoji další vyučující. Též ve škole většinou působí výchovný poradce či školní psycholog, kterým se můžeš svěřit. Zvol někoho, ke komu máš důvěru, a se svým dotazem se mu určitě svěř. Věřím, že se vše podařit tak, aby vám o hodinách tělocviku bylo všem zase dobře.

  Budu Ti moc držet palce,

  Dominika

  Škola

  Strach z přijímaček

  Zdravím:-),
  potřebuju poradit 😊.
  Za měsíc budu psát přijímací zkoušky, a je mi z toho na nic.
  Přihlášky jsem poslala na obchodní akademie. Odjakživa mám samé jedničky, což mi přidá hodně bodů. Jsem chytrá, ale strašně se stresuji. Prostě jednu věc pokazím, a pak jsem z toho týden mimo. Chodím na kurz procvičování na přijímačky. Daří se mi, ale není to na ,, ostro " a to jsem v klidu.
  Nevím, co mám dělat. Pořád se mi zdají sny, jak jsem přijímačky zkazila, a oni mě vyhodili. Zdálo se mi to už 3x.
  Ráda bych procvičovala, klidně celý den, ale musím se ještě učit na různé testy ze školy. Takže přijdu domů, dám si svačinu, naučím se na 6 předmětů, napíšu úkoly, jdu se umýt a spát.
  Když učitelům řeknu, aby snížili množství testů, tak řeknou, ať si zvykám, že prý na střední to bude horší.
  Tak se trochu děsím, že na střední bude ještě více testů. Normálně píšeme až 4 denně:-o.
  Stres mám ze všeho. Třeba o jazycích. Byla jsem celá mimo, protože jsme ten den psali 2 opakovací písemky z pololetí. Jedna se mi nepovedla a tak jsem byla mimo. Přišla učitelka, a řekla, že píšeme test - přepadový. Celá jsem se rozklepala, protože už tak jsem byla celá bez sebe. Rozdala papíry, uviděla jsem první otázku, a už jsem věděla, že to nedám. Byl oboustranný, a byl na něj jen 10 minut času. Nestíhala jsem, celá jsem se třásla stresem. Vzala nám test. Byla jsem ve stresu, už jsem se klepala méně, avšak mě dorazil učitelčin komentář. "Že se nesmím hnedka ze všeho zhroutit a rozklepat". Rozbrečela jsem se, a už jsem prostě nemohla. Vše se spiklo proti mě. Začala jsem natahovat, a tak mě poslala pryč, ať se jdu vybrečet na záchod. Měla jsem vztek, můžu se snažit jak chci, ale stres mě stejně vždy převálcuje. Vrátila jsem se do třídy, a všichni se chichotali. Učitelka je na mě doteď zasedlá, a já se vždy klepu - nejvíce kolena a ruce. Začnu se potit a mám ledové ruce.
  Nevíte, jak stres překonat? A jak zamezit tomu, aby přijímačky nedopadly jako výše zmíněný test? A jak si mám více věřit? Vnitřně se sebou bojuju, vždy večer přemítám, a napadá mě, co vše jsem ten den zkazila. Nemůžu si pomoct. Asi jsem perfekcionista, prostě když nemám jedničku, nebo jsem rozcuchaná, nebo se mi objeví na nose pupínek, jsem z toho nešťastná. Je mi blbě od břicha, pokud není vše dokonalé, nejsem se sebou spokojená.
  Moc děkuju za pomoc$>.
  Přeju krásné jaro>X<-.

  holka, 14 let, 20. března

  Ahoj,

  je dobře, že píšeš, když si nevíš rady. Situace, kterou popisuješ, zní opravdu hodně náročně, úplně z Tvého psaní ten stres cítím. Chci Tě ujistit, že být nervózní a ve stresu z přijímacích zkoušek, je normální. Pravděpodobně budou více či méně nervózní všichni. Je ale dobře, že chceš se stresem nějak pracovat. Podle Tvého popisu mi připadá, že se učíš opravdu poctivě a že připravená budeš, jak jen je to možné. Je pravda, že stres může někdy ovlivnit výkon, ale pokud jsi opravdu dobře naučená, test je písemný a je na něj dost času, stát by se to nemělo. Často jsme nejvíc nervózní před zkouškou, ale v průběhu už potom z nás stres skoro opadne. Ta situace, která se Ti stala ve škole, kdy ses rozklepala, je nepříjemná a Tvá učitelka nezareagovala zrovna citlivě. Asi Ti její slova moc nepomohla, to je mi líto. Přemýšlím, jestli o tom všem máš s kým mluvit, sdílení často pomáhá.
  Ptáš se, jak zmírnit stres a jak si víc věřit. Uvažuješ o sobě jako o perfekcionistce, potřebuješ mít jedničky, být vždy upravená, jinak jsi nesvá. To je hodně vysoká laťka, které musí být těžké dostát. Je moc dobře, že to u sebe sleduješ, můžeš to do budoucna zkusit měnit, být k sobě laskavější, prominout si nezdary. Co se týče stresu samotného, důležitý je odpočinek (spánek, ale i věnovat se činnostem, které tě baví a dají ti oddech). Zkus vynechat učení přímo před spaním, nahraď ho třeba relaxací (

  ), poslechem hudby nebo čtením něčeho oddechového. Dávej pozor, abys neměla hlad a žízeň, mysli na své potřeby. No a v akutní chvíli, kdy na Tebe nervozita přijde u testu, je dobré se zaměřit na dech. Zkus dýchat do břicha (tak totiž nejde dýchat moc rychle a dochází ke zklidnění) a opravdu vnímat, jak se Ti břicho zvedá a u výdechu zase klesá. Zkus se oprostit od katastrofických scénářů a zaměřit se na fakt, že ses dobře připravila, naučila ses vše, co bylo potřeba, udělala jsi maximum.

  Držíme ti palce.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!