Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Zdravím,
právě jsem dokončila osmý ročník studia na základní škole, což mi dává jasný signál, že si musím vybrat střední školu dřív, než bude pololetí v devítce. Zatím netuším, jakou, ale možná bych věděla obor. Jde mi geometrie a ráda bych to uplatnila na bytovou architektku.
Zároveň, a to především, jsem studentka ZUŠ v oblasti herectví, i když maminka si nepřeje, abych šla na konzervatoř. (Taťka mě podpoří v každém případě, ale naši jsou rozvedení, takže to moc nemá smysl :/ ). Totiž někde jsem slyšela, že se prý ve své podstatě mohou podávat čtyři přihlášky - dvě na konzervatoř a dvě na normální SŠ.
Ačkoli (nebo právě proto) nebývám velmi sdílná, čas od času se mi nějaký spolužák svěří s nějakým trápením. Vlastně ve třídě zaujímám roli vrby. No a jak tak poslouchám, s něčím mu pomůžu, někam ho nasměruji, rozvrhnu různé možnosti řešení.
Zároveň bych o sobě ráda řekla, že v mluvě i psaní používám vybrané výrazy, ale to můžete posoudit sami dle tohoto dopisu. Nevím, baví mě i někomu něco vyprávět, takže bych možná mohla zkusit pedagogiku a ony příběhy zahrnout do výuky.
Ráda bych se zeptala i na vysokou. Zaujala mne univerzita Palackého a filosofická fakulta. Podle wikipedie zde nabízí spoustu kateder - oborů studia. Pokud bych se tam dostala, ráda bych studovala více z nich. Filosofii, psychologii a žurnalistiku, ale nevím, zda se to smí. V souvislosti s odstavcem před předchozím odstavcem bych si asi nejraději (protože je to asi nejpraktičtější) vybrala psychologii.
Vzdálenost školy je mi momentálně jedno, protože mám rodinu rozházenou po celé ČR a prý by nikomu nevadilo u sebe ubytovat jednu studentku. O gymnáziu jsem neuvažovala, spíše bych raději na konzervatoř nebo na střední.

Vím, nikdo nemůže na dálku posoudit člověka, ale možná byste to mohli zkusit. Měla bych přemlouvat mamku na konzervatoř, abych měla jisté přijetí alespoň na jednu školu, nebo spíše jít klasickou cestou? Jaké ze zmíněných povolání (architektka, herečka, psycholožka, učitelka) se vám zdá nejlepší (tzn. je o ně nouze a tedy budou chtěná)? A mohla bych se zeptat, kde bych na základě chtěného povolání našla vhodnou střední školu? - k tomuhle. Všude jsem našla jen obory, spíše vysoké než střední školy. Musí se pro přijetí na určitý typ vysoké udělat určitý typ střední? Na jakou střední školu bych tedy měla jít, jestliže bych chtěla na filosofickou fakultu? Případně jakou školu máte vystudovanou a jakou práci děláte vy?

Snad pro vás nebudou mé otázky moc těžké.
S přáním pevného zdraví,
Lidara

Lidara 14 let, 1. července 2018

Ahoj,
jak zcela správně píšeš, na dálku a na základě jednoho dopisu nikdo nedokáže posoudit druhého člověka. Když však čtu o všech tvých zájmech a o směrech, o nichž přemýšlíš, připadá mi, že nejlogičtější cestou by bylo rozhodně gymnázium. Minimálně tak získáš čtyři další roky, během nichž se můžeš vyprofilovat, prohloubit si znalosti jednotlivých oborů a zjistit, který tě nejvíc zajímá a ke kterému máš největší vlohy. Všechny obory, které jsi vyjmenovala, můžeš dělat bez problémů po gymnáziu. Na vysoké škole poté můžeš navštěvovat i víc oborů najednou, nebo studovat současně dvě vysoké školy. Pokud se ptáš přímo mě; já mám vystudovanou žurnalistiku a psychologii. Studovala jsem souběžně dva obory a oba dva uplatňuji při své práci.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj, Chtěl bych být verinářem ale nevím co musím umět co bych se musel hodně učit atd Mohli bys te mi to přiblížit děkuji za odpověd

Ahoj,
je skvělé, že máš představu o tom, co bys chtěl v životě dělat a jsi ochotný za svým cílem jít a překonávat pro něj překážky. Jediná fakulta veterinárního lékařství u nás se nachází v Brně a určitě není od věci pročíst si jejich stránky a informace o přijímacím řízení. Stěžejní pro přijímací zkoušky a následně pro studium je rozhodně biologie a chemie, na které se rozhodně soustřeď.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Již jsem zde psala o spoluzacce a Messengeru. Místo abych ji přidala posílala jsem ji scereeny z té třídní skupiny. Všichni ostatní ve skupině byli hodně naštvaní že ji to někdo posílala já jsem se však nepriznala. Dnes asi po týdnu se dozvěděli že jsem to posílala já. Nevím jak se mám zachovat určitě mi budou nadávat a budou na mne hnusni. (ještě že je zítra vysvědčení a přes prázdniny je neuvidím)

holka, 14 let, 28. června 2018

Ahoj,
chápu, že máš teď obavy z toho, jak se budou spolužáci chovat, má to tak více lidí, kteří něco nepřiznají a později se na to přijde. Vím, že dostaneš naši zprávu už později, ale přesto na tyto situace nejvíce platí omluva, říct, nebo napsat, že Tě to mrzí a že se omlouváš. To se dá udělat i teď, dodatečně. Myslím, že prázdniny a čas, kdy se neuvidíte také hodně pomohou a na vše se postupně zapomene. Pro Tebe to může být také nová zkušenost, která Ti pomůže do budoucna dělat třeba věci trošku jinak.

Přejeme Ti klidné léto.
Modrá linka

Škola

Ahoj, na Messenger máme třídní skupinu a jedna spolužačka mě poprosila ať ji do ní přidám. Nikdo se však s touto spoluzackou moc nebaví a smejou se jí, v té skupině si o ní píšou i hnusné věci. Bojím se že by na mne pak byli všichni naštvaní. Mám jí přidat nebo ne?

holka, 14 let, 19. června 2018

Ahoj,
pokud o spolužačce ostatní píšou do facebookové skupiny hnusné věci, nedivím se, že ji tam radši nechceš přidat, nejspíš by jí to mrzelo. Můžeš tam zkusit napsat ostatním, že by se ráda přidala a dát jim najevo svůj nesouhlas s vysmíváním, co se Ti nelíbí. Pokud proti ní něco mají, můžou si to vyříkat férově a ne za zády. Nemusíš to mít na zodpovědnost, zda jí tam přidáš, nebo ne, spíš můžeš zkusit pomoci vyřešit napjaté vztahy ve třídě a to, že jí pomlouvají a vysmívají se. Můžeš se poradit se školní psycholožkou nebo třídní učitelkou a zabránit tak dalšímu "odstrkování" spolužačky, které by mohlo přejít v šikanu, v takové atmosféře asi nikomu z vás ve třídě není příjemně.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj, hrozí mi dutka třídního učitele v osmé třídě. Zajímalo by mě jestli mě to může ovlivnit na přijímačkách na střední nebo jden jen o známku z chování.

kluk, 14et, 13. června 2018

Ahoj,
každá škola má svá vlastní kritéria, ale obecně si myslím, že by důtka přijímací zkoušky ovlivnit neměla, protože se nijak nevztahuje k tvému prospěchu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Mám problém, jeden učitel je na mě zasednutý. Například v tělocviku kluci měli rozcvičku a on nám řekla ať jdeme s nimi. Nemuseli jsme, a odpověděla jsem ‚Nemáme zájem.‘ Učitel to vzal docela blbě, i když vím, že to bylo řečeno drze. Odpověděl ‚Zase ta _____ to roznáší, že?! Kdo jinej by to dělal.‘ Potom jsme čekali až náš pan učitel něco dodělá, a on nám nabídl, že můžeme s ním a s kluky skákat do výšky. Slušně jsem mu odpověděla ‚Pan učitel řekl, že na něj máme počkat.‘ On se zeptal toho učitele, a ten řekl, že máme skákat mezitím co přijde taky. Takže na mě vyjel ‚Zase lžeš, co?! Furt, nemůžeš říkat i pravdu?!‘ Nejhorší je, že ho máme na matematiku. Vím, že je konec roku a nemá cenu to řešit, ale vadí mi to.

holka, 11 let, 12. června 2018

Ahoj,
zkus se zamyslet nad tím, jestli nedáváš sama podněty k tomu, aby se k tobě učitel takto choval. Pokud odpovídáš takto drzým způsobem, není upřímně řečeno divu, že jsi se nezařadila mezi jeho oblíbence a rovnou k tobě přistupuje negativním způsobem. Pořekadlo: „Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě,“ není vůbec plané a neškodí se podle něj řídit. Za pár dní začnou prázdniny a oba si od sebe odpočinete. Na začátku nového školního roku budeš mít příležitost napravit svůj obraz v jeho očích. Přehodnoť své chování a určitě neuděláš chybu, když za ním zajdeš a omluvíš se. Můžeš mu říci, že tě mrzí, jak jsi se chovala a že bys ráda váš vztah napravila. Jsem si jistá, že to ocení a právě začátek nového školního roku je ideální příležitost, jak začít znovu s čistým štítem.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj, vždycky, když se ve škole něco stane, všichni ukazují na mě. Moje kamarádky se mnou nechtějí kamarádit a v jídelně se mnou nikdo nechce sedět. Říkají mi, že lžu, ale není to pravda. Když skončily prázdniny a šla jsem do školy, nikdo si se mnou nechtěl sednout a musela jsem sedět sama v poslední řadě.

smutná evička, 11. června 2018

Ahoj Evičko,
zkus se nejprve zamyslet nad tím, jak se ty chováš k ostatním kamarádům. Nenadáváš jim? Nejsi na ně ošklivá (žalování, nadávání, křik, hádky, ...)?
Pokud je tvá odpověď na mé otázky ne a ty se ke všem chováš pěkně, pak se rozhodně tvoji spolužáci nechovají pěkně. V takovém případě se svěř některému z vyučujících a také rodičům.

Škola

Ahoj všichni co tu jste. Mám problém s jednou holkou z naší třídy. Říkejme ji třeba.. Bára. Ze začátku jsem to brala v pohodě. Bylo to jenom takovy plácnutí po zádech, který trochu bolelo. Postupně se to začalo zhoršovat. Začala mi nadávat od krávy do k****. Začala mě čím dál tím víc bít, když jsem jí to oplatila dala mi ještě větší perdu. Nikomu to nechci říkat, protože si chci problém vyřešit sama. Asi na druhou stranu chci aby to přestalo. Když jí řeknu, ať už mi to nedělá že se mi to nelíbí, stejně to je na stejné úrovni. A ona sama má už tak dost problémů. Ignorovat i nejde, protože s ní sedím a děláme většinou ve škole hromadné práce. Teď na konci školního roku už to je asi zbytečné, aby nás paní učitelka rozsadila. Budu moc ráda když mi odpovíte. Předem děkuji

holka, 11 let, 7. června 2018

Ahoj,

moc mne mrzí, co ve škole zažíváš. Nikdo, ale vůbec nikdo, nemá právo Ti nadávat, natož Tě bít. Je sice milé a vážím si toho, že chceš věc řešit sama, ovšem problém vidím v tom, že ačkoliv se opakovaně o řešení pokoušíš, chování Báry se nemění. Postupovala jsi správně. Vůči jejímu jednání se vymezuješ a ohrazuješ, také jsi jí herdu oplatila, ale vedlo to pouze ke zhoršení jejích postupů vůči Tobě. Ignorovat takové chování skutečně nejde, takže opravdu nezbývá, než se obrátit na někoho dospělého (rodiče, paní učitelku), aby se do toho vložili a Báře jednoznačně vysvětlili, že takto se chovat nesmí a nemůže.

Máš pravdu, že rozsazovat vás teď na konci školního roku asi nemá moc smyslu, na druhé straně, ale proč ne. Alespoň si Bára lépe uvědomí, že takto se chovat prostě nemůže. Takovým jednáním nic nezíská, jenom spíš ztratí. Rozhodně si tímto způsobem nelze opatřit opravdové kamarády.

Přejeme Ti, aby se celá tahle nepříjemná situace co nejdříve vyřešila v Tvůj prospěch.
Modrá linka

Škola

Ahoj, mám takový dost hloupý problém.
Vlastně jde o to, že ve škole máme plavání, na které se mi nechce chodit, a má to víc důvodů, ne jen to, že jsem líná a nechce se mi vstávat, ale také jsem ze všech nejhorší, stydím se za svou postavu, celkově jsem hrozně pozadu a co je nejdůležitější, učitelé budou známkovat různé styly plavání, čemuž se chci obzvlášť vyhnout.
Do konce školního roku zbývají pouze 4 plavání, a já se jim potřebuji nějak vyhnout. Jasně, můžu si vymyslet, že mi zrovna není dobře nebo tak, ale to by byla možnost, že bych si to šla někdy jindy doplavat, a to nepřichází v úvahu, protože bych to prostě nezvládla, a tak potřebuji poradit, jak se plavání vyhnout, ale musí to být nějaký vážnější důvod, napadlo mě si nějakým způsobem ublížit, třeba si nějak natáhnout sval na noze nebo tak, ale zase mi to přijde jako blbost a vím, že mi to za to nestojí, takže fakt nevím, co mám dělat, protože se tomu prostě potřebuji vyhnout.

holka, 12 let, 14. května 2018

Ahoj,
dovedu si představit, že se Ti nechce chodit na plavání, zvlášť když je v tom hodně důvodů. Přemýšlím, jak jsi to zvládla do teď a také mne napadlo, jestli bys vůbec byla klasifikovaná z tělocviku, kdybys do plavání už nešla. Tím by se všechno mohlo zkomplikovat.

Myslím, že by bylo dobré to probrat s rodiči. Oni Ti mohou napsat případně omluvenku na zbytek plavání a také vyjednat s učitelem Tvoje známkování. Nepíšeš, jestli rodiče ví, že Tě to trápí, ale podle mě by to vědět měli, aby Tě mohli podpořit anebo to řešit. Chci Tě moc ocenit za to, že si uvědomuješ, že není úplně v pořádku si ublížit, určitě to nedělej, mohla by ses zranit vážně, a to potom už nejde vzít zpět. Přemýšlím i o tom, že kdyby nic nepomohlo, jestli bys našla způsob, jak to zvládnout a na plavání ještě jít. Pokud máš pěkný vztah s učitelkou nebo učitelem, mohla by ses svěřit i jim, nejspíš by Tě také podpořili, aby to pro Tebe bylo jednodušší. Kdyby sis o všem ještě víc chtěla promluvit, můžeš zavolat nebo chatovat k nám na linku důvěry, kde bude víc času si to promyslet.

Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Škola

Ahoj ve škole máme tělocvik a dnes jsme ho měli k nám do třídy přišli kluci také z 5 třídy. A ti se s námi učí nejdřív jsme měli tělák který byl venku a učitelka nás dala do družstvech takže: já jsem byla na řadě a měli jsme driblovat já jsem tedy šla a driblovala jsem a jedna holka z mého družstva vykřikla: Nešlo by to rychlejc Já jsem skusila běžet.A najednou dalších několik přidalo a řekly no přesně nevím jak to bylo! Ale jeden kluk mi taky něco říkal a my jsme si měli předat míč ale já jsem se naštvala a hodila jsem mu ho do obličeje a pak jsme měli dělat žabky a za kuželem bežet já jsem rychle běžela protože nechci od někoho zase slyšet že jsem pomalá! A tam ten kluk říkal svému kámošovi : Viděl jsi to jak bežela! A ještě hráli přehazku a největší holka mi myslím minule vynadala a mým kamarádkámen taky ale dneska ne já jsem tu hru hrála i když jsem ji hrát nechtěla některé holky odcházely protože jedna holka říkala že ten míč byl za čárou nebo něco takového!Já jsem tu hru nechtěla hrát tak jsem odešla a moje kamarádka taky šla proč je to moje bff a ona mě docela chrání a moje třetí kamarádka také odešla. Ona nám říkala: že Maštalířová je hrozná protože jedné holce říkala my jméno dvě jako že v té hře jsou dva lidi ale mojí kámošku nepočítaly protože to neumí! Když kamarádka odešla z družstva všichni tam šli! Nevím co s tímto mám dělat předem děkuji za odpověď

holka, 11 let, 14. května 2018

Ahoj,
musím se přiznat, že tvému dopisu příliš nerozumím a příliš nechápu, na co se ptáš. Pokud ti vadí, že nejsi šikovná na tělocvik a chtěla bys to změnit, můžeš se soustředit na trénink ve svém volném čase. Můžete se například domluvit s kamarádkami, že budete chodit běhat, nebo cvičit, aby se tvoje rychlost, obratnost a výdrž zlepšily. Na druhou stranu je ale naprosto v pořádku, pokud žádné sportovní ambice nemáš. Každý člověk je šikovný a nadaný na něco jiného a pokud tělocvik není mezi tvými srdečními záležitostmi a tobě to nevadí, je to zcela v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku,
myslíš si, že když bych v budoucnu chtěla dělat učitelku, že je to dobré povolání? A musím hrát na nějaký hudební nástroj? (Jsem na to antitalent).
Chodim maximálně tak do výtvarné výchovy na ZuŠ, ale teprve druhým rokem stáčí to? Děkuji za případnou odpověď

Holka 14 let, 12. května 2018

Ahoj,
neznám tě a nedokáži proto odhadnout, zda je pro tebe pedagogická škola dobrou volbou. Zamysli se nad tím, jaký máš vztah k dětem, jestli jsi dostatečně trpělivá, empatická a bavilo by tě s nimi pracovat a předávat jim vědomosti. Pokud si nejsi jistá, můžeš také navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu a absolvovat dotazník profesní orientace, který zanalyzuje své vlohy, potenciál a na jehož základě ti odbornice doporučí možné škole. Na hudební nástroj hrát sice nemusíš, ale střední pedagogické školy vyžadují, aby jejich studenti měli hudební sluch.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj aliku ,je mi 16 a nevim jestli mam jít na zdrávku nebo na polici a možná bych radši na zdravku ale chci se zeptat , co bych mela radši studovat když chci bejt zdravotní sestra .zdravotní asistent ,zdravotní lyceum ?

holka, 16 let, 6. května 2018

Ahoj,
neznám tě osobně, takže ti nedokáži poradit, zda by byla pro tebe lepší zdravotní škola, nebo policejní akademie. V každém případě, pokud chceš být spíše zdravotní sestrou, ideální je střední zdravotnická škola.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku.
Mám menší problém. Je mi 13 let a jsem v 7. třídě. Jelikož chodím na osmileté gymnázium máme příští rok (v 8. třídě) v plánu plavání místo jedné hodiny tělocviku. Vždy to bývá tak, že máme vyučování 4 hodiny, pak jednu volnou hodinu, kdy si zajdeme na oběd a poté všichni společně jedeme na bazén. Plavat nás učí naši učitelé tělocviku, a i když jsme na tělocvik půlení (holky/kluci), tak jsme v bazénu spolu (jakože jedna půlka bazénu je holek a druhá kluků).
A teď k dotazu.

  1. Jelikož již mám měsíčky a plavat se chodí každý týden, je mi jasné, že to někdy prostě vyjde a mě já to budu mít, když bude plavání. Tampón si určitě zavádět NECHCI. Takže se chci zeptat, jak to mám vyřešit ? Kdybych na bazén jela, ale neplavala bych, schytala bych spoustu blbých připomínek od kluků. Jenomže, když nepojedu, tak se taky budou smát. Nevím, jak to vyřešit. Prosím poraď mi. Moc prosím.
  2. A druhý dotaz se také týká plavání, ale trochu jinak. Po plavání se samozřejmě půjdeme osprchovat. Sprchy jsou sice děleny na holky a kluky, ale holky od sebe již odděleny nejsou (žádná plenta, dveře, prostě nic..). Myslím, že si tam budeme muset sundat plavky a to se mi úplně neche, Přeci jenom, bude tam učitelka a všechny moje spolužačky. Mám trochu plnější postavu, tím pádem samozřejmě trošku větší prsa než moje kamarádky. Strašně se bojím, že schytám posměch. Myslíš, že se budeme muset vyslíkat ? Popřípadě nevíš, jak mám uděla, aybch se před kamarádkama nemusela vyslékat ?

Předem děkuji za porazení a promiň, že ruším. Krásný zbytek víkendu.

holka, 13 let, 29. dubna 2018

Ahoj,

není dobré se vyhýbat tomu, čeho se obáváme, ba spíše naopak. Nevyhýbat se situacím, kterých se z nějakého důvodu obáváme. Je lepší se jim vystavit naplno, protože jim stejně neutečeme, naopak, budou s věkem přibývat. Důležité je - věřit si. Základním "stavebním kamenem", abych tak řekla, je pevná sebedůvěra. Pokud se jí někomu nedostává, je dobré začít na sobě pracovat tak, aby se člověk stal zdravě sebedůvěřivým. Má-li člověk dost sebedůvěry, nemusí se nějakých hloupých řečí či posměchu obávat. Většinou jde o poznámky či škodolibost jedinců nikoliv ze zlé vůle, ale spíše z rozpaků, nejistoty, atp. Tobě naopak jistoty dodá, když se na takovou situaci připravíš. Jak? Například si můžeš doma před zrcadlem natrénovat pohotové a vtipné odpovědi, kterým vezmeš posměváčkům "vítr z plachet". Do takové hry či přípravy můžeš zapojit i rodiče a sourozence, máš-li je (víc hlav víc ví), kteří Ti pomohou vymýšlet nějaké pádné odpovědi, od obecné-Každý jsme nějaký, a co má být?-Těší mne váš zájem.-Nikdo není dokonalý, ani ty ne.-atd. Když se na to budeš soustředit, zjistíš, že možností je spousta, vybereš si pak pro sebe tu, která bude sedět Tobě na míru.

Přejeme Ti fajn setkání s vrstevníky a pohodové jaro.
Modrá linka

Škola

No jakoby já nevím, jestli na obor Za A nebo Zl,a chci potom hlavne po střední škole na Karlovu univerzitu.

holka, 16 let, 6. května 2018

Ahoj, vůbec nevím, nač ti vlastně máme odpovědět. Tvým zkratkám také nerozumím. Napiš svůj dotaz, prosím, znovu a srozumitelněji.
Určitě rozepiš zkratky.
Děkuji za pochopení.

Škola

Ahoj Aliku. Potřebuju pomoc v páté třídě byly známky naprosto v pohodě ale ted mi vychází tři z matiky chtěla ;ach se to naučit ale vlastně ani nevím jak všichni se mě vždycky ptají Co známky a já na tožto velký optimista vždycky řeknu jo dobrý daří se ale ne rodiče si kvůli té přetvářce myslí že se nesnažím ale já ba naopak prosím poraďte mi jak docílit lepší známky... ������(zaradne to prosím do škola-znamky). _**_

holka, 12 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
zkus se zamyslet nad tím, co mohlo změnu ve tvém prospěchu způsobit. Nerozumíš učivu? Nebo je ho příliš velký objem? Změna učitele? Nebo možná něco úplně jiného? Pokud se ti podaří odhalit příčinu tvých neúspěchů, budeš moci lépe najít i řešení. Můžeš například požádat rodiče, jestli by ti nepomohli vysvětlit to, čemu nerozumíš. Případně ti najít doučování. Zkus s nimi svou situaci probrat a poprosit je, jestli by je nenapadlo nějaké řešení. Určitě také ocení tvou snahu zlepšit se.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj, dnes jsme se s kamarádkami docela dost pohádali. Začala jsem se bavit s holkou, kterou jsem vůbec neměla ráda. Ani celá třída se s tou holkou nebaví, a proto jim vadí, že jsem odkopla nejlepší kamarádky a začala jsem se bavit s ní. Jen oni nechápou že s kamarádkami jsem si o tom už promluvila a že se normálně bavíme... a taky nechápou to že se chci bavit s každým...
Jak jim to mám vysvětlit?

holka, 13 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
stává se, že obzvlášť mezi dívkami dochází k různým nedorozuměním ohledně kamarádství, někdy můžou ostatní žárlit, když se začneš bavit s někým dalším. Je dobře, že už jsi to s kamarádkami probralala a ujistila je, že to neznamená, že bys je kvůli nové kamarádce "odkopla" a je fajn, že to pochopily.
Pokud to vadí zbytku třídy, možná by bylo zajímavé zamyslet se, proč. Možná žárlí, možná sami neví, jak se s tou holkou bavit a najednou vidí, že se s ní někdo skamarádil. Pokud jim nestačí vysvětlení, které jsi dala kamarádkám, víc pro to asi udělat moc nemůžeš. Věřím, že to časem nějak přijmou, možná se i přes Tebe můžou začít s tou holkou také bavit. Není nic špatného na tom, že se chceš bavit s každým a kolektiv třídy by měl fungovat tak, aby se v něm všichni cítili dobře. Pokud by to tak nebylo, můžete to řešit s třídní učitelkou nebo školním psychologem.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Škola

Ahoj,
Mám problém matematikou, jsem v 6. třídě, máme hodnou učitelku (na matematiku), ale vůbec mi nejdou základní počty.. Nikdy se netěším na matematiku, protože vůbec neovládám základní věci z matiky.. Učím se každý den, ale vůbec si to nedokážu zapamatovat, přitom ostatní předměty jako je Český jazyk, dějepis, ORV, angličtina mi jdou. Jsem sice objednaná do pedagogicko-psychologické poradny (ale než mi něco zjistí tak to bude září!), ale nechci mít na vysvědčení 3,4, a vůbec ne 5! Vychází mi 3-4 a jsem fakt smutná, přitom do 5. třídy jsem nikdy neměla z ničeho 3! Moje nejlepší kamarádka mi jak kdy něco poradí, ale jelikož se ztrácím v základních věcech, nedokážu ty těžší. Rodiče se se mnou pravidelně učí... Ale nejhorší je, že jsem vlastně jediná ze třídy, které nejde matika! Když máme nějaké cvičení udělat do sešitu, nevím si rady, učitelka mi sice poradí, ale já to pořád nechápu. A z ostatních předmětu mi vychází (myslím si) dobré známky (teda ještě fyzika, to je stejný jako matika!). Je mi to někdy trapné ve třídě, když jsem úplně poslední, kdo dodělává cvičení, když všichni z testu dostanou 1 a já 3. Některé známky jsem z 5 opravila na 1, ale než jsem si vůbec zapamatovala jak se to dělá (nějaké příklady) byli to 3 týdny (abych tu 1 měla). Moji kamarádi si myslí (podle mě) že se neučím, tak mám špatné známky, ale není to pravda, vůbec nidkdo z naší třídy mě nechápe, kolik času dám do učení, a potom mi nic nejde!
Nevíte, co má zatím dělat?
Předem děkuji za odpověd ́.

Ahoj,
velmi si cením toho, jak se snažíš se svým problémem vypořádat a stavíš se k němu čelem. Tvůj postoj vypovídá o tom, že jsi skutečně zralá a zodpovědná a to v tvém věku rozhodně není pravidlem. Ohledně tvého neporozumění matematice si dovolím odpovědět ti z vlastní zkušenosti. Byla jsem na tom totiž ve škole úplně stejně jako ty. Ze všech předmětů jsem měla jedničky, ale matematiku a fyziku jsem nemohla pochopit, ať jsem se snažila, jak jsem chtěla. Teprve s dalšími roky jsem pochopila, že každý je zaměřený jiným směrem a každému jde něco jiného. A mezi to, co mi šlo a jde, nikdy matematika a příbuzné obory patřit nebudou. U tebe je to očividně stejné.
To samozřejmě neznamená, že bys měla na veškerou snahu rezignovat a smířit se s tím, že budeš mít špatné známky. Můžeš zkusit poprosit rodiče, jestli byste nemohli najmout někoho na doučování. I když se s tebou rodiče učí, ještě to nemusí znamenat, že ti umí matematiku vysvětlit tak, abys to pochopila. Nicméně je velmi pravděpodobné, že nikdy v matematice vynikat nebudeš. A není na tom nic špatného. Pokud budeš k přípravě přistupovat zodpovědně a budeš mít pro sebe pocit, že jsi pro tento předmět udělala maximum, určitě to rodiče ocení... a zkrátka se budeš v životě věnovat jinému oboru.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj, mám asi takovou neobvyklou otázku, ale už od mala jsem chtěla být veterinářkou. Ve škole mám dobrý prospěch, ale prý je veterina opravdu hodně těžká. Chtěla bych se zeptat, co všechno za školy musím vystudovat, abych se stala veterinářkou a také mě zajímá, jestli můžu jít na veterinární VŠ z gymnázia? Předem děkuji za odpověď :)

holka, 13 let, 20. března 2018

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že přemýšlíš o tom, co chceš v životě dělat. Studovat veterinární fakultu můžeš z gymnázia, případně ze střední zemědělské školy. Která škola je pro Tebe vhodnější, Ti může poradit výchovný poradce (výchovná poradkyně) na vaší škole. Tomu (té) můžeš položit i další otázky, které Tě ohledně školy zajímají. Domnívám se však, že teď je podstatné soustředit se na to, co Tě čeká v nejbližší době, tedy dodělat základní školu a dostat se na střední školu, kterou si vybereš. Potom, pokud se Tvé zájmy nezmění, se můžeš zajímat dále, sama si vyhledávat informace na internetu.

Přejeme Ti hodně úspěchů.
Modrá linka

Škola

Ahoj , chtěl bych se zeptat jestli jsou důležité známky ze střední ( gymplu ) pro přijetí na vysokou školu ( osobně bych chtěl na práva ) . Jsem na víceletém gymnáziu a snažím se zjistit jestli budou vysokou školu zajímat mé známky ... Děkuji

Kluk 14 let, 20. března 2018

Ahoj,
do přihlášky se uvádí druhé pololetí všech ročníků střední školy a poslední kolonky jsou určeny pro maturitní vysvědčení.
Podívat se na stránku přihlášky, kam se uvádí známky, můžeš třeba tady: img1.sevt.cz/Files/%5ft%5f/Images/49152100.1%5f800%5f800%5fwm%5ffit.jpg

Škola

Dobrý den mám strašný problém

Neumím zpívat a strašně se bojím něco zazpívat třeba když dostaneme úkol naučit se nějakou písničku tak nechci ji do školy a je mi strašně špatně co mám delat. Strašně se tím trápím prosím pomozte.

Děkuji za odpověď Veverka2709
Vaše poradna je super

holka, 11 let, 20. března 2018

Zkus poprosit paní učitelku, zda by tě ze zpěvu nevyzkoušela společně s kamarádkou. Písničku je možné vyzkoušet i v případě, že ji zpívá více žáků současně.