Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj Alíku a spol., už jsem tu zase. Všichni z naší rodiny se mě ptají, kam bych chtěla jít na školu. Mám strašně ráda počítače a elektroniku, tak jsem přemýšlela, že třeba programátorka. Ale všichni mi vždycky hned začnou říkat jako že je tam těžká matematika, a musím znát strašně moc věcí. Takže se na jednu stranu bojím, že bych to tam nezvládla a na druhou stranu mi přijde, že mě v tom nepodporují a pak je mi to líto. Tak jsem se chtěla zeptat jestli neexistuje nějaká škole o technice kde by nebyla vůbec matematika?
  Děkuju

  holka, 12 let, 6. února

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že bys ráda studovala programování nebo jiný IT obor. Zároveň máš strach z matematiky, který pramení z toho, že Tě okolí odrazuje. Vybrat si technickou školu bez matematiky není možné, vlastně na úplně každé střední škole Tě matematika potká. Není ale důvod se obávat - pokud Tě počítače a technika baví, jistě to zvládneš. Dobrou cestou může být najít si konkrétní střední školu, na kterou bys šla, a zkusit si dohledat, jaké jsou požadavky na přijetí. Pokud se tam píší přijímací testy, můžeš si zkusit napsat nějaký vzorový (většina škol má ukázku na svých webových stránkách). Sama uvidíš, jak moc těžký test bude. To, jak těžká nebo lehká bude matematika pro Tebe v průběhu studia, Ti nikdo nedokáže říci přesně. Motivací případné těžkosti překonat Ti ale bude to, že Tě obor baví a zajímá. To pak jde studium vždy lépe, než když se učíme něco, co nás nebaví a nezajímá :-)

  Držím Ti ve Tvé cestě palce,

  Dominika

  Škola

  Zkusit gympl?

  Ahoj Alíku a spol,
  chtěla bych v sedmé třídě zkusit gympl, ale problém je v tom, že se bojím toho, že bych tam byla nejhloupější a také nevím, na jaký gympl bych vlastně chtěla... A ještě ke všemu bydlím asi tak 20-25 km od Prahy a nevím, jestli by se mi chtělo jezdit každý den autobusem a tramvají. A ještě se chci zeptat, jestli je gympl o něco těžší, než normální základní škola a jestli nemám raději zůstat na základce... A už opravdu poslední dotaz... Já si myslím, že děti na gymplu jsou hodné, neperou se, a když jsou chytří, tak se nějak nehádají, jako v ostatních normálních školách. Je to pravda?
  Děkuji

  holka, 11 let, 6. února

  Ahoj,

  je fajn, že hledáš radu, když máš otázky a nejistotu ohledně gymplu. Všechny Tvé otázky jsou určitě na místě. Na některé Ti odpovědět mohu, na jiné spíš ne, protože je to spíš o tom, co chceš Ty sama. Celkem určitě se dá říct, že gympl je opravdu těžší než běžná základka. Bývá tam na studenty více požadavků a obvykle je potřeba i víc přípravy doma. Ale samozřejmě i to je individuální, někomu jde učení samo a tolik to nevnímá. Musím, bohužel, uvést na pravou míru Tvou představu, že děti na gymplu jsou hodné, neperou a nehádají se. Jako v každém kolektivu, i na gymplu, se mezi studenty vytváří vztahy. Někdo si sedne více, někdo méně, každý řeší konflikty jinak. I na gymplu se můžeš setkat s hádkami nebo praním. I když je, samozřejmě, vždy lepší formou v klidu si promluvit.

  Co už zodpovědět nemůžu, je, jaký přesně gympl si vybrat a jestli Ti nebude vadit dojíždění. To už bys měla rozhodnout Ty, anebo lidé, kteří Tě dobře znají. S výběrem Ti můžou pomoci rodiče nebo i učitelé. Některé školy mívají Dny otevřených dveří. Co se týče dojíždění, zkus si představit, co to obnáší a jak se ohledně toho cítíš. V kolik bys musela vstávat, v kolik bys byla doma. Pokud by ale jedinou překážkou mělo být dojíždění, byla by to možná škoda. I v autobuse se dá čas využít, třeba čtením nebo poslechem hudby. Chápu, že se bojíš, že bys byla nejhloupější, každého někdy tohle myšlenky napadají. Věř, že i další studenti na tohle někdy myslí. Každý ale v něčem vynikáte a spousta věcí se dá dohnat i pílí. Důležitá otázka tedy je, jestli o gympl opravdu hodně stojíš.

  Držíme Ti palce, abys byla se svým rozhodnutím spokojená.

  Modrá linka

  Škola

  Můžu jít na gympl?

  Ahoj mám otázku, přemýšlím že bych po 7. třídě šel na gympl.
  Ale nevím známky mám docela dobré, 5. dvojek na vysvědčení ( Velmi se to projevilo mou velkou absencí 6. třída)
  Nemáte někdo zkušenost?

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 8. února

  Ahoj,
  osobně jsem přesvědčená o tom, že mnohem důležitější než známky je to, co skutečně znáš, víš a umíš. Pokud je mi známo, o přijetí na gymnázium rozhoduje celkový počet bodů v přijímacím řízení. Je pravdou, že určitý počet bodů můžeš získat i za celkový prospěch, respektive jeho průměr, nicméně to je jen minoristní část. Hlavní bodový zisk připadá na samotné přijímací zkoušky. To znamená, že pokud zvládneš dobře samotné zkoušky a dokážeš tak, že dané učivo ovládáš, není důvod, proč bys neměl být přijat.
  Pokud tedy o studium na gymnáziu stojíš, určitě to vyzkoušej - a nenech se odradit několika dvojkami na vysvědčení.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Na jakou mám jít školu?

  Jsem v 7.tříde zachvili budu v 8 a já nevím na jakou střední doporučíte mám jednou ale nevím jestli mně vezmou na elektrotechnickou když mi moc nejde dějepis hooodně umím s informatikou a s počítačema kdyby něco pište jestli nemáte napad na nějakou jinou třeba s počítačema školu . díky

  kluk, 12 let, 3. února

  Ahoj,
  na tvou otázku bohužel nedokáži odpovědět, protože tě osobně neznám, netuším nic o tvých silných a slabých stránkách, nadání, preferencích a dalších věcech, které hrají při výběru školy roli. Pokud si nejsi jistý, na jakou školu jít, doporučuji ti objednat se do pedagogicko-psychologické poradny, kde můžeš absolvovat dotazník profesní orientace. Ten zmapuje tvou osobnost a pomůže ti lépe nasměrovat budoucí vzdělávání.
  Co se týká tvého dotazu ohledně počítačově zaměřené školy a dějepisu; nemyslím si, že by mělo na škole zaměřené na informatiku vadit, že ti nejde dějepis.
  Přeji ti hodně štěstí při výběru!
  Bára

  Škola

  Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat jestli můžu mít Střední školu na domácí výuce?
  Děkuji:-)

  holka, 2. února

  Ahoj, milá pisatelko,

  bohužel na Tvůj dotaz nemohu přesně odpovědět, nevím, na co se ptáš. Máš na mysli domácí výuku, kdy Tě učí rodiče? Nebo online výuku ve škole? Nebo...? Zkus dotaz upřesnit a zaslat jej do poradny znovu.

  Hezký víkend,

  Dominika

  Škola

  Co když mě nevezmou na střední?
  Vybral jsem si obor, který podle mých informací tato škola vyučuje v Praze jako jediná, ale všiml jsem si že tento rok přijala jen pětinu uchazečů. To nejsou moc velké šance. :-|
  Kdyby mě teoreticky na mou vysněnou školu nevzali, co mám dělat? Čekat rok na další pokus?

  kluk, 13 let, 18. ledna

  Ahoj milý pisateli,

  předně Ti chci popřát, abys měl dostatek trpělivosti s přípravou na Tvou vysněnou školu a aby přijímací zkoušky dobře dopadly. Na střední školy si může dát přihlášky dvě - doporučuji Ti tak tu druhou dát na školu, kam je podle Tebe jednodušší se dostat. A pak už si jen vybereš :-)

  Držím palce!

  Dominika

  Škola

  Ahoj Alíku a spol. !
  Jsem v 8. třídě a všichni se už tak nějak rozhodujeme na jakou školu bychom šli. Hodně mě láká příroda a zvířata. Zaujala mě jedna chemická škola kde mají jako obor přírodovědné lyceum. Ten problém je ale ten, že mi moc nejde matika a fyzika a bojím se, že bych to na té škole nezvládala.

  holka, 13 let, 23. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  je skvělé, že už se zamýšlíš nad tím, co bys ráda v budoucnu dělala. Přírodovědné lyceum může být zajímavá volba. Obávám se však, že hlavními předměty na této škole bude chemie, fyzika a také přírodopis. Nevím přesně, o jakou školu se jedná, ale u přírodovědných lyceí je většinou jejich hlavním cílem připravit absolventa na studium přírodovědných oborů na vysoké škole. A právě chemie a fyzika mohou hrát významnou roli. Nicméně to, že Ti nyní něco nejde, neznamená, že tomu bude tak v budoucnu. Často pomůže i třeba jen jiný učitel, nebo to, že máme velkou motivaci předmět zvládnout - právě proto, že skrze něj vede cesta k našemu vysněnému povolání. Doporučila bych Ti zaměřit se na to, co je k Tobě nyní nejblíže - a v tomto případě jsou to přijímací zkoušky. Zkus si na internetu nebo s pomocí rodičů či Tvých učitelů najít vzorové přijímací testy na Tebou zvolený obor a sama uvidíš, zda je tam matematika a fyzika na takové úrovni, že budeš mít potíže ji zvládnout. Možná zjistíš, že to tak těžké není.

  Můžeš také mrknout ještě po středních školách zemědělských, i ty nabízí širokou škálu oborů spojenou se zvířaty a přírodou.

  Držím Ti palce, aby se Ti výběr střední školy povedl,

  Dominika

  Škola

  Ahoj všichni, zajímalo by mě, jak přesně fungují schránky důvěry ve školách.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 23. ledna

  Ahoj,

  schránky důvěry jsou ve školách od toho, aby dotazy/nebo nějaká jiná věc (stížnost, oznámení, pochvala, nápady) mohly být podány anonymně (tedy, že se nezjistí, kdo ji napsal). Schránky důvěry bývají pro celou školu nebo jen pro třídu. Otevírá je vždy vyučující nebo někdo dospělý ze školy (psycholog, primární preventista, výchovný poradce) a dále se řídí tím, jak je ve škole domluveno (to může být opravdu různé, záleží i na tom, co ve schránce důvěry najde. Vždy by to ale mělo vést k řešení/odpovědi/nápravě).

  Jak funguje ta Vaše ve Vaší škole je spíše otázka na někoho dospělého ve škole - ať už je to Tvůj třídní učitel/ka, nebo právě třeba výchovný poradce či školní psycholog. Věřím, že když se jich zeptáš, poradí Ti.

  V případě, že schránku důvěry nemáte a zvažujete ji, bude dobré, když se zamyslíte, co od ní očekáváte. A podle toho si stanovíte pravidla pro její používání.

  Držím palce, ať je Vám ve škole i ve třídě dobře,

  Dominika

  Škola

  Chtěla bych dostat radu nebo se poptat.. Na jakou střední školu se hodím když mi absolutně vůbec nejde a nebaví Fyzika a Matematika... ale zato mě baví a jde mi Dějepis a Angličtina?

  Ráda kreslím, mám vztah s počítači a cestováním.. Co by jste my tu doporučili? Přijímačky jsou skoro za dveřmi, chodím na doučování z matematiky i češtiny ale ve směs vlastně pořád úplně nevím kam. Jediné co je podmínka.. je maturita.

  holka, 14 let, 25. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  píšeš, že Tě nebaví fyzika a matematika, to jsou zaměřením spíše přírodovědné předměty. Ale to třeba i zeměpis, který Tě možná zase baví nebo k němu máš nějaký vztah skrze cestování. Tedy je těžké Ti takto na dálku doporučit konkrétní střední školu. Nepíšeš, jaké profese Tě lákají, nebo čím si naopak nedokážeš představit být.

  Odkážu Tě na tento článek: https://pruvodcekarierou.zkola.cz/kam-na-stredni-skolu/ Bere téma možná více ze široka, ale lehce v něm zjistíš, jaké typy škol existují a také Tě možná provede přemýšlením, jaké povolání by sis chtěla v budoucnu zvolit. Nemusíš to do detailů vědět hned, ale pomůže Ti vědět, zda bys raději pracovala s počítačem (a věnovala se třeba nějaké grafice, když ráda kreslíš) nebo spíše s lidmi (a třeba je učila anglicky...).

  Držím palce, ať se Ti výběr střední školy podaří ke Tvé spokojenosti.

  Dominika

  Škola

  Jít na gympl?

  Ahojky Alíku mám velký opravdu obrovský dotaz. Vím že mi můj problém nevyřešíte ale možná mi pomůžete.Jde o to že chodím do školy kde je málo vzdělání a tak budeme příští rok chodit do školy která je naproti našeho domu. Přestěhovali jsme se totiž a do tam té školy dojíždíme půl hodiny. A tak jsme se bavily s kamarádkami a jedna já půjdu na gymnázium. Já úplně co že. A ona dodala že tam jde jediná a ptala se mě když mám tak pěkné známky že bych tam mohla jít. Gymnázium vypadá dobře ale rodiče mě nemůžou dovážet a zjistila jsem si že vyjedu v 6h a budu tam v 8. Což je strašný. Ale zase bych chtěla mít vzdělání. A moji rodiče oba chodili na gymp. Já bych šla i na jiný ale v našem městě žádný není a nejbližší je tento. A navíc zkoušky se dělají za 2 měsíce. Já bych tam chtěla chodit ale tak narychlo a navíc mi přijde strašný takhle dlouho autobusem. A můj dotaz zní má to cenu tam chodit? Myslíte že se za tak krátkou dobu ztihnu naučit? A dalo by se tam přihlásit třeba za rok?
  Děkuji moc já se bojím 😓 a nemůžu z toho spát 😰

  PS: teď jsem se ptala mamky a dá se tam přihlásit v sedmé

  holka, 31. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že přemýšlíš o svém budoucím vzdělání. Nepíšeš, do které třídy chodíš teď, předpokládám, že do 5. třídy a máš tak možnost se hlásit na gymnázium letos i příští rok. My Ti, bohužel, nedokážeme říct, jestli pro Tebe to dojíždění má cenu nebo ne, této odpovědi se potřebuješ dobrat Ty sama, ale napadá mě pár myšlenek, které by Ti s rozhodováním mohly pomoci. Jedna z nich je, že nevím, jestli se stihneš na přijímačky naučit, ale říkám si, že možná stojí za to to prostě zkusit. I když to nevyjde, budeš alespoň vědět, jak ty přijímačky probíhaly a budeš se moci rozhodnout, jestli to budeš příští rok chtít zkusit znovu. A pokud by ses dostala, i přesto na gympl nastoupit nemusíš, měla bys tedy více času si popřemýšlet, zda Ti to za to dojíždění stojí. A jak vyhodnotit to, jestli Ti to za to stojí? Nápomocné může být sepsat si klady a zápory, a každý bod si můžeš navíc oznámkovat třeba 1-3, protože některé klady či zápory pro Tebe mohou být důležitější než jiné. Také je nápomocné o tom, co Tě ke studiu na gymplu láká a co Tě odrazuje, mluvit třeba s rodiči, spolužáky, ptát se jich, jak to vnímají oni a nasbírat tak další informace a postřehy od vícero lidí. Podrobněji si o tom můžeš popovídat třeba se školní psycholožkou / psychologem, pokud ve škole máte, či výchovnou poradkyní / výchovným poradcem, protože to je člověk, který se na škole věnuje právě profesní orientaci, tedy dalšímu směřování žáků, co a jak dále po škole. Dojíždění může být samozřejmě únavné, na druhou stranu někteří lidé dojíždění využívají jako čas pro sebe, třeba si čtou knížky, studenti se učí (a potom mají více volného času na své koníčky), někdo jiný si dokáže za dvě hodiny i zdřímnout. Také, pokud tomu dobře rozumím, asi byste dojížděly společně s kamarádkou a tím pádem by to mohl být pro vás prima společný čas. Zároveň to zní tak, že máš možnost dát si na rozmýšlení více času a hlásit se až příští rok. Možností také může být dochodit základní školu až do 9. třídy a na gymnázium nastoupit poté. Možností máš tedy vícero a já Tě chci podpořit v tom, abys naslouchala sama sobě, svým pocitům a rozhodovala se právě podle toho, jak to cítíš Ty. Samozřejmě, pokud to bude v souladu s tím, s čím budou souhlasit rodiče, protože zatím jsou za Tebe zodpovědní.

  Přejeme Ti, aby ses dobrala rozhodnutí, které pro Tebe bude prospěšné
  Modrá linka

  Škola

  Dobrý den všichni, chtěla bych se zeptat kam jít studovat na sš když chci jednou pracovat v rádiu jako reportérka nebo kreativní producentka?

  holka, 13 let, 27. ledna

  Ahoj milá pisatelko,

  určitě bych Ti doporučila podívat se na internet na školy, které mají obory jako je žurnalistika a nová média či multimediální tvorba. Také je možnost jít na gymnázium (nebo na jakoukoli jinou střední školu s maturitou) a poté tímto oborem pokračovat na vysoké škole (VŠ, které toto vzdělání nabízí je velká spousta - jedná se o obory jako je žurnalistika nebo třeba film). Pokud jsi ale rozhodnutá, že tento obor je Tvůj vysněný a máš možnost jít na střední školu s tímto zaměřením (nevím, kde bydlíš, nebo zda máš možnost bydlet na internátě), určitě je dobrý nápad začít obor studovat hned po základní škole.

  Můžeš se podívat do tohoto katalogu středních škol a zjistit, kde je taková škola ve Tvém okolí: https://www.stredniskoly.cz/, stačí do vyhledávače vpravo nahoře napsat obor, který chceš studovat.

  Držím Ti palce, ať najdeš svoji vysněnou střední školu!

  Dominika

  Škola

  Nezapadám do kolektivu

  Ahoj mám dotaz. Jsem na gymplu ale nezapadám do kolektivu protože mě nebaví si povídat o tom kdo je bisexuál a kdo pansexual. Hlavně nemám sebevražedné sklony jak většina lidí z mí třídy a nepotřebuju dostávat z kluků jejich nudes fotk a pak se jim smát. Myslím že lidi z mojí třídy jsou postižený. Říkají mi že jsem divná. Jsem divná tím že tam nezapadám?

  holka, 13 let, 27. ledna

  Ahoj,

  ne, nejsi divná tím, že do třídy nezapadáš, to se stává mnoha dospívajícím celkem často. Přiznám se, že ani mne by nebavila témata, která uvádíš, že Tvé spolužáky fascinují. Jsou ovlivněni dobou, která tato témata zneužívá a probírá v různých typech médií, jsme těmito tématy obklopeni víc, než by bylo třeba.
  A pak nám všem, bohužel, unikají duchovní hodnoty a podstata smyslu života, který je darem, a měli bychom si ho vážit.
  Nemyslím si, že by Tví spolužáci byli postižení, spíše si myslím, že jsou ovlivněni povrchním a spotřebitelským duchem současné doby.

  Jsem moc ráda, že nemáš sebevražedné sklony, a že nemáš potřebu se klukům smát za jimi zaslané snímky. Mohu Tě ráda ocenit, nepopsala jsi, jaké záliby máš Ty. Výborné je např. jakékoliv tvoření, čtení knih, vycházky či výlety do přírody, sporty, tanec, pohyb na zdravém vzduchu. Pokud máš jiné zájmy, než Tví spolužáci, je fajn se jim věnovat a rozvíjet je. Dovedu si představit, pokud bys chodila do nějakých kroužků, zájmových skupin, že bys tam mohla najít lidi s podobnými zájmy a smýšlením jako máš Ty, kde bys lépe zapadla.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří.
  Modrá linka

  Škola

  Dobrý den,
  Omlouvám se, že teď píšu těch dotazů hodně, chápu, že nestíháte odpovídat.

  Mám problém s tím že na veřejnosti(v autobuse, ve škole a atd.), mám problémy.Nedokážu se s někým bavit a ani se ho třeba na něco zeptat protože mám strach.Přišla jsem na to, že mám sociální fobii a k psychologovi jít nemůžu, protože mi to mamka nevěří a já nevím jak jí to dokázat, protože když někdo (koho znám) vedle mě jde, tak je to v pohodě a nechápu proč.Všude se mi smějí, že jsem divná, hlavně teda ve škole.Vždy cítím úzkost a občas se mi chce zvracet, rozklepají se mi ruce.
  Nevíte jak ten strah mám překonat či nějak se uklidnit?
  Předem děkuji z odpověď $>

  holka, 12 let, 25. ledna

  Ahoj,
  mluvení s někým na veřejnosti může být opravdu stresující. Neznám moc lidí, kteří se jen tak začnou bavit s někým v autobuse. Možná prostě potřebuješ dost času, abys lidi kolem sebe lépe poznala a až pak ti s nimi půjde bez potíží hovořit. Říkám si, že by bylo fajn, abys v tomhle směru měla podporu. Mohla by sis promluvit třeba se školním psychologem? Nebo s některým z učitelů? Společně byste pak mohli přemýšlet nad tím, kde konkrétně je potíž a co udělat pro to, aby ses cítila ve společnosti lidí lépe.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Škola

  Vztahy ve třídě

  Ahoj poradno
  Mluvím za celou naší třídu protože nás to všechny trápí a chtěli bychom se toho zbavit. Ale teď k dotazu:

  V druhé třídě k nám přišla jedna holka (říkejme ji Agáta) a stále nás otravuje. Už vážně nevíme co s tím chová se jako nějaká královna třídy. Už několikrát jsme Agátě říkali že nám to vadí, někomu i pořádně ublížila. I učitelové a učitelky to s Agátou probírali ať nás neotravuje ale Agáta řekne: „Dobře nebudu to dělat“ a tváří se hrozně smutně. Po chvíli na všechno zapomene a zase otravuje. A když jí třeba trošku kopneme aby dala na chvíli pokoj tak ona hned běží za učitelkou že jí ubližujem ale ona nám zase leze na nervy. Jak máme Agátě vysvětlit že nám to vadí a zároveň na to nezapomněla? Musím ještě dodat že je trochu postižená ale chová se popravdě řečeno už mnohem líp než ve druhé třídě.
  Děkujeme předem za odpověď

  5.A, 19. ledna

  Zdravíme autorku dotazu i 5. A z Modré linky.

  Píšete o tom, že k vám v druhé třídě přišla nová holka, která vás otravuje - chová se jako královna třídy a leze vám na nervy. Ptáte se, jak jí vysvětlit, že vám její chování vadí tak, aby si to zapamatovala a svoje chování neopakovala.

  Věřím, že pro vás Agátino chování náročné, že byste si ve třídě přáli klid a pohodu. Oceňuju, že pro to něco děláte - snažíte se s Agátou domluvit, vysvětlit jí, o co vám jde, že si všímáte pokroků a že zapojujete i učitele.

  Píšete, že je Agáta „trochu postižená“. Nevím, o jaké postižení jde, ale je možné, že má vliv na to, jak se Agáta chová - že se jí to hůře ovlivňuje a „zapomínání“ na vaše domluvy nemůže mít moc pod kontrolou. Zdá se, že nepomáhá, když vše Agátě říkáte vy i učitelé, chtělo by to asi ještě něco jiného. Předpokládám, že ve škole máte školního psychologa nebo psycholožku. Ten by se mohl věnovat celé třídě, mluvit s vámi se všemi o tom, co potřebujete a jak toho dosáhnout. Vzhledem k tomu, že za to, co se děje ve třídě, odpovídají učitelé, bylo by dobré se znovu obrátit na ně, především na třídního učitele/učitelku nebo výchovného poradce/poradkyni. To je v tuto chvíli nejlepší cesta. Můžete jim klidně dát přečíst i tohoto Alíka.

  Pokud komunikujete přímo s Agátou, je dobré jí říkat, co konkrétně vám vadí (vadí mi, když…) a co byste potřebovali (“potřebuju, abys…“). Můžete se i zeptat, co pro to můžete udělat vy, nebo co by potřebovala ona. Co se týká „kopnutí“, tak to do komunikace nepatří a může všechno jenom zhoršit, i když chápu, že někdy je situace asi moc náročná.

  Možná to bude znít divně, ale když to jde, stojí za to i pochválit, když se Agátě něco podaří, domluva se dodrží apod. Taky mě napadá, jak se asi Agáta ve třídě cítí, jestli její chování není reakcí na to, že jí tam není moc dobře. Ale s tím vším by mohla pomoci psychologická pomoc. Pokud ve vaší škole není dostupná, je na vedení školy, aby ji obstarala - jsou i organizace, které právě v takových případech přicházejí do tříd pomoci.

  Je jasné, že je to opravdu těžké. Ještě jednou oceňuju, že se snažíte, abyste všichni mohli být v pohodě. Moc bych přála celé 5. A, aby se v ní všichni cítili dobře a vycházeli spolu. Držíme Vám palce.

  Modrá linka

  Škola

  Jak vybrat střední školu?

  Ahoj,
  jsem v 8. třídě a teď je období, kdy si mám vybrat na jakou střední školu jít. Vůbec nemám tušení, na co bych se hodil :-c Mluvit ve společnosti moc neumím :D Nemohl by jsi mi pomoct?

  kluk, 14 let, 17. ledna

  Ahoj,
  omlouvám se, ale když nepíšeš nic o svých zájmech a přednostech, tak je těžké vymyslet nějakou konkrétní radu.

  Zkus si vzít nějaký seznam profesí, třeba ten z Wikipedie, a jednu po druhé projít a zamyslet se, jestli by tě bavila a jestli má nějakou perspektivu (zda nehrozí, že ji spolkne automatizace). Pokud vyškrtáš profese, které tě určitě nezajímají, omezíš si tím okruh středních škol. ;-)

  Dál pak můžeš zkoumat, jakou mají školy reputaci. Jsou snadné, nebo těžké? Jak hodnotí tamní studenti své učitele? Mohl by ses také po internetu zeptat někoho, kdo uvádí školu ve svém profesním životopisu, jestli tam byl spokojený.

  Pokud nic z toho nezúží výběr, můžeš se rozhodovat podle toho, jak bys to měl do školy daleko. :-)

  Alík


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!