Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Strach z učitelky

  Ahoj alíku a poradno.
  Chtěla bych se zeptat, jestli se k nám jeden učitel chová správně, jestli mě nahodou nešikanuje a zda neporušuje nahodou zákon. Ptam se, protože nevim jestli ucitelku nemam jenom ráda protože je přísná nebo tak něco.

  Jako hlavni bych potřebovala vědět zda může ucitelka mi dat 5 z hodiny, když jsem v hodině ani jednou nepromluvila a nebyla moc aktivní ale davala jsem pozor a vsechno si psala ( pred hodinou ani neříkala že bude z hodiny znamkovat atd.) a dokonce jsem se asi 2 krát hlasila ale učitelka me nevyvolala nebo mě asi neviděla a na konci hodiny mi prostě dala 5. A bylo by to jinak kdybych se nehlasila?. Taky jednou po celé třídě chtěla at ji něco řekneme nějaké opakování ale ani ti nejchytřejší ze třídy to nevěděli a nepamatovali si to a ucitelka nam doslova řekla ,,tak když se k tomu nikdo nemáte, tak to nezopakujeme" a nic nam k tomu prostě neřekla. Dále jedna spolužačka nemela v predchozich ročnících vyslovoval three (3) prostě ji to nešlo ale ted uz to umí. učitelka ale na to i po tom co se to spolužačka uz naučila vyslovoval, tak na to pořád narážela a spolužačce to nebylo úplně příjemné. nebo nam taky jednou zadala úkol (vsichni jsme ho měli) a v hodině chtěla at řekneme něco úplně jiného, tak jsme ji řekli ze nam tohle nezadavala ale ona si stala za svým a dala celé třídě 5 kromě dvoum lidem, kteří měli zrovna štěstí. No je toho mnoho dalšího ale ja nevím jestli jsou tyto veci v pořádku. Ja jsem z ucitele nikdy neměla strach ale z této učitelky mám husí kůži. doslova se bojim neco rikat nebo se hlásit protože kdyz se přihlásim a reknu neco špatně tak mi da petku nebo me ztrapni před celou třídou. ale nejsem jediná ze tridy které tohle dělá.
  takže bych potřebovala vědět zda tyto veci ona může dělat a jestli nás nějak sikanuje tak co s tim můžeme dělat??
  předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 8. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o problémech s vaší učitelkou. Zdá se Ti, že by vás mohla šikanovat a porušovat vaše práva. Popisuješ nepříjemné situace, které jste zažili. Ptáš se nás, co byste s tím mohli dělat. Chtěla bych moc ocenit, že jsi dokázala všechno sepsat a nebála ses ozvat, když se Ti něco nezdá v pořádku. To je moc důležité, že to umíš a že když Ti v něčem není dobře, chceš to řešit. Z Tvého popisu to zní, že vaše paní učitelka nevykonává profesionální práci pedagoga. Rozhodně si vy, žáci, nezasloužíte takové zacházení, aby vám učitel něco nevysvětlil, když potřebujete, aby se vám posmíval za to, že vám něco nejde dobře vyslovovat anebo vám bezdůvodně dával pětky. To není v pořádku, ve škole byste neměli mít strach. Máte právo se ozvat a říct, co se vám nezdá.

  Napadá mě, že bys mohla Ty ještě s dalšími spolužáky sepsat, co vám vadí, co se děje podle vás špatně. Zkuste oslovit zároveň vaše rodiče, kteří by vám mohli pomoct komunikovat celou věc s vedením školy. Může se to zdát těžké, ale věřím, že rodiče budou stát za vámi, když jim celou věc dobře vysvětlíte. Zároveň mě napadá, že se můžeš jít ve škole poradit třeba se školním psychologem, pokud jej máte na škole. Možná víš o jiném učiteli, ke kterému máš důvěru a dalo by se ho oslovit. Do podobných věcí má taky co říct kromě vedení školy i váš třídní učitel. Možností je více, můžeš si vybrat, co se Ti zdá nejlepší a začít tím.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Škola

  Jde propadnout v pololetí?

  Dobrý den,
  co se stane, když dostane někdo třeba dvě pětky v pololetí?
  Půjde dál, nebo jak?

  kluk, 13 let, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  půjde dál, protože pololetí se počítají odděleně. Na konci roku klidně může mít vyznamenání, kdyby se jeho prospěch zázračně zlepšil. :-)

  Je to trošku nelogické, že jen na konci roku jde propadnout v rámci celého ročníku, ale takhle to mají školy dlouhodobě zavedené. Ono si jde docela těžko představit, jak by žák opakoval samotné první pololetí potom na jaře, v době, kdy mají ostatní žáci druhé pololetí. To by pak mělo jít opakovat i samotné druhé pololetí během podzima…? Že by i základní a střední školy byly nasekané nikoliv na ročníky, ale na volněji plovoucí semestry, jako to mívají vysoké školy? Nejspíš by vznikal zmatek.

  Dávalo by mi možná smysl, že by šlo z pololetního vysvědčení propadnout o ročník níž. Že by třeba velmi neúspěšný žák 7. B na konci ledna propadl do 6. B… to by teprve bylo skutečné propadnutí, nejen opakování ročníku. Ale domnívám se, že to takhle žádná škola neprovozuje.

  Přestože pětka v pololetí nemá tak tragické důsledky jako pětka na konci roku, je to pořád definitivní dno stupnice. To je samo o sobě hodně děsivé, ne? Zejména, pokud není úplně zjevné, kolik úsilí chybí do čtyřky. Žák je pak jako ztroskotanec na pustém ostrově, který ví, že ještě chvíli přežije, protože mu připlavala bedna s konzervami… ale jestli chce fungovat delší dobu, musí fakt vymyslet nějaký plán, jak se z pustého ostrova dostat. Odkládání problému nepomůže, další bedna už nepřipluje. 8=

  Alík

  Škola

  Kritika od učitele

  Dobrý den,
  Mám problém se sebevědomím a těžko zvládám kritiku ze strany učitelů. Bojím se při hodinách na cokoliv odpovídat, abych za nesprávnou odpověď neschytala několik nemilých slov a neponížila se před třídou.

  Mám totiž zkušenost s jedním učitelem, který se mě na něco zeptal a já neznala odpověď. On pak naštvaně před třídou pronesl, ať to někdo řekne za mě nebo mě zabije. Po chvíli se mě ptal na další otázku, kterou jsem ale vědět nemohla, protože jsme se o ní ještě neucili. Jenže to mu bylo jedno. Hlavní bylo že jsem ji nevěděla. Ovšem než se zeptal třídy, tak ostatním dal nápovědu a je samozřejmé, že pak už správná odpověď došla každému. Nakonec nám zadal úkol a tím hodina skončila. Druhý den jsem do školy nešla, takže jsem ten úkol nedělala. Třetí den jsem do školy šla a dozvěděla jsem se, že ten úkol předchozí den neprobírali. No a samozřejmě, že když jsem do školy přišla já, tak si na něj učitel najednou vzpomene. No a hádejte koho nevyvolá... mě. Navíc to byl takový úkol, který nepochopil nikdo ze třídy. Dokonce se na něj ptali i dějepisářky a ta tu odpověď taky neznala. Ale já jsem zase ten tázaný hlupák, který nic nevi. Po zbytek hodiny na mě stále upozorňoval a měl na mě různé narážky.

  Po tomhle jsem se doma složila, protože už toho na mě bylo fakt moc.

  Přesně kvůli takovým situacím se učitelů bojím a nevím, jak se toho strachu zbavit.

  Ahoj,

  mrzí mě, že máš takovou zkušenost s jedním z učitelů. Chápu, že se po takových zážitcích člověk může bát už cokoliv říct. Je normální, že neznáš odpověď na všechny otázky. Ponižování před celou třídy mi od onoho učitele nepřipadá v pořádku. Z mého pohledu je důležité, že jde pouze o jednoho z učitelů - můžeš se zkusit zamyslet nad tím, jak to při zkoušení a vyvolávání funguje s jinými učiteli, jak se v jejich hodinách cítíš a co Ti pomáhá, aby ses nebála zkusit odpovědět na jejich otázky anebo se na něco doptat. Byla by škoda, aby Ti nepříjemné zážitky, které popisuješ, zabránily svobodně se ve třídě projevovat. Zkus se taky více zaměřit na to, co se Ti daří, v čem jsi dobrá - můžeš si napsat seznam takových věcí a vracet se k němu vždy, když si budeš připadat méně sebevědomá nebo se budeš bát kritiky. Chtěla bych Tě podpořit, abys o tom, jak se cítíš, mluvila s někým blízkým, komu věříš (s rodiči anebo někým další z rodiny, s kamarády). Kdyby se podobné situace o oním učitelem opakovaly, můžeš se s tím svěřit školnímu psychologovi, pokud ho ve škole máte. Kdybys chtěla, můžeme to taky podrobněji probrat na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola

  Dostáváme příliš úkolů

  Dobrý den,nám dává naše učitelka strašné kvanta úkolů a já už to nedávám. Mám i úkoly z října a ještě je nemám hotové. Nestíhám to a příští týden jdu do školy. K tomu chci dělat přijímačky na gympl ale jak,když nemám úkoly? A jak by na to měla asi reagovat učitelka? Díky předem za odpověď.

  holka, 11 let, 20. listopadu 2020

  Ahoj,
  na základě tvého dopisu nedokáži posoudit, zda dostáváte opravdu neúměrně moc úkolů, ale musím popravdě říci, že mě poněkud zaráží, že píšeš, že nemáš ještě hotové úkoly z října, když už je konec listopadu. Nerada bych ti křivdila, ale není mi příliš jasné, proč jsi nastalou situaci neřešila dříve a dopustila jsi, aby jsi v plnění úkolů nabrala skluz téměř měsíc.
  Pokud jsi ale k plnění úkolů přistupovala zodpovědně, plnila sis je průběžně a přesto je nebylo možné splnit, musí mít stejný problém i všichni (nebo naprostá většina) tví spolužáci. Jestliže tomu tak je, bylo by dobré, kdyby se rodiče spojili a dali paní učitelce vědět, že množství úkolů bylo neúměrné.
  Jestliže tento problém řešíš jen ty, nebo je vás naprostá menšina, obávám se, že nebudete moci argumentovat tím, že množství úkolů bylo takové, že se nedaly splnit. V tom případě budeš muset zatnout zuby a chybějící úkoly budeš muset doplnit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Na jakou mám jít školu?

  Dobrý den,
  chtěla bych mít jako práci to že bych prodávala domy které bych nechala postavit. Vím že je to dost naivní. Zajímá mě jaká je k tomu potřeba vysoká škola? Rodičů se na to ptát nechci. Smáli by se mi.
  Předem díky

  holka, 12 let, 14. října 2020

  Ahoj,
  řekla bych, že v realitách se můžeš uplatnit prakticky s jakýmkoli vzděláním. Troufla bych si tvrdit, že u realitního agenta záleží spíš na osobnostních předpokladech než na konkrétním vzdělání. Ale pravděpodobně nejblíže budeš mít k realitám buďto se stavebním vzděláním (například na ČVUT), nebo například s univerzitou ekonomického zaměření.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Gympl nebo SŠ

  Ahoj všichni, mám dotaz. Jaká je šance na to se dostat na gymnázium z 7. třídy když jsem v šesté třídě 1. pololetí měl na vysvědčení dvě trojky čj a m a jednu dvojku fyzika. Bojím se toho že se tam dostanu a nebudu to zvládat hlavně tam odchází plno mojich spolužáků a s ostatními se moc nebavím. Všichni mi říkají že se tam určitě dostanu ale já si to nemyslím.

  Dále by mě zajímalo co je lepší jestli gymnázium nebo střední škola.

  kluk, 12 let, 10. října 2020

  Ahoj,

  chápu, že přemýšlíš o tom, jaké máš šance dostat se na gymnázium. Takto na dálku Ti na to nedokážu dát zaručenou odpověď. Nezáleží jen na známkách, ale spíše na tom, jak bys byl připravený na přijímací zkoušky a jak moc je studium na tom konkrétním gymnáziu náročné. Doporučila bych Ti, promluvit si o tom s třídním učitelem (anebo s jiným učitelem, ke kterému máš důvěru). Stejně tak by bylo fajn spojit se se školním psychologem, pokud ho na škole máte. Společně můžete probrat, na co by bylo dobré se zaměřit, pokud bys to chtěl na gymnázium zkusit. Také to, jestli by Tě tam lákalo samotné studium anebo je to spíše o tom, že tam odchází spolužáci, se kterými se bavíš. Pokud byste na škole neměli školního psychologa, je možné zajít do pedagogicko- psychologické poradny ve Tvém okolí.
  Nedokážu s jistotou říct, jestli by pro Tebe bylo lepší gymnázium anebo střední škola. Hodně záleží na tom, čemu bys ses chtěl věnovat - jestli už máš představu. Gymnázium si obvykle vybírají studenti, kteří mají v plánu potom pokračovat na vysokou školu. Nabízí spíše obecné vzdělání, které člověka připravuje na přijímací zkoušky na vysokou školu. Oproti tomu střední školy obvykle bývají více zaměřené na konkrétní obory a studenti se častěji dostanou už přímo k praxi podle zaměření školy (výuka, cestovní ruch apod.). Neboj se v tom požádat o pomoc a podporu také rodiče a jiné blízké, kteří Tě osobně znají.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola

  Učitelka si na mě zasedla

  ahoj poradno
  Není to nějaká věc co by se dala vyřešit, ale co mám dělat, když si na mě zasedala učitelka a dává mi horší známky než mám mít nikdy jsem neměla horší známku na vysvědčení než dvojky, ale o to mi ani nejde... Jde mi jen o to, že je mám horší než mám mít místo 3 jsem dostala 4 a místo jedničky 3. Zhnusila mi matiku i fyziku (oprava nedává nám sešity kam si píšeme testy zpátky na podivání se,co máme špatně... Takže je to jen tvrzení proti tvrzení fakt je, že jsem nikdy 4 z matiky neměla )

  holka, 13 let, 6. října 2020

  Ahoj,
  věřím, že taková nespravedlnost Tě bolí a zraňuje, zejména, když se opakuje. Zkus se obrátit na vaši třídní učitelku, popř. ředitele školy, lze to udělat i prostřednictvím rodičů, kteří by Tě měli podpořit. Zkoušela ses ptát na názor svých spolužáků a potkalo něco podobného také někoho z nich?
  To, že nedostáváte testy zpátky, abyste si mohli zkontrolovat, co jste nezvládli, to rozhodně není v pořádku, proto byste to měli řešit s třídní učitelkou nebo ředitelem/ředitelkou.

  Přejeme Ti, aby se už nic podobného neopakovalo.
  Modrá linka

  Škola

  Kam mám jít na školu?

  Ahoj Alíku,
  Momentálně jsem v 9. Třídě a přemýšlím o budoucím povolání škole atd. Chtěla bych se zeptat, kdybych chtěla pracovat v nějaké firmě tak bych chtěla být vedoucí všech 😁jo je to trochu přibarvené a, ze to není tak jednoduché ale jakou střední školu bych k tomu potřebovala a později i vysokou?Není nikdo kdo by mi v tom pomohl ani ve škole nemáme poradce tak, proto jsem se obrátila sem
  Předem dekuji za odpověď

  holka, 15, 25. září 2020

  Ahoj,
  na tvou otázku se bohužel nedá odpovědět. Neexistuje žádná škola, která by připravovala lidi, kteří budou „vedoucí všech.“ Ve svém věku nejspíš tušíš, že se školy dělí podle oborů, které se na nich studují. Až nějakou vystuduješ, nastoupíš do zaměstnání a pokud budeš dobrá, efektivní, snaživá atd. a tvůj zaměstnavatel sezná, že bys byla vhodná na vedoucí pozici, povýší tě. K tomu, abys byla na vysoké vedoucí pozici však vede dlouhá a postupná cesta, proto ti nejprve doporučuji rozhodnout se, jaký obor by tě vlastně bavil a podle toho zvolit střední a následně případnou vysokou školu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Sestřina spolužačka je osamělá

  Ahoj sastra má ve třídě spolužaču a s tou se nikdo nebaví. Ona už totiž dvakrát propadla a je to romka takže má jinou barvu pleti a sedí sama v úplně poslední lavici. Teď je nemocná a její spolužáci si dělají legraci že má koronavirus. Já bych se s ní bavila jenže chodím do jiné třídy jak to mám udělat?

  holka, 13 let, 11. září 2020

  Ahoj,

  je od Tebe moc hezké, že bys ráda podpořila sestřinu spolužačku, se kterou se ostatní skoro nebaví. Z toho, jak to popisuješ, si umím představit, že se ta dívka může cítit ve škole osamělá a může ji to trápit. Pokud chodíš do jiné třídy, říkám si, jestli bys ji nemohla oslovit někdy o přestávce, sednout si za ní během oběda anebo třeba v čase, než se odchází ze školy. Můžeš se jí třeba zeptat, co ji baví a zkusit zjistit, jestli máte něco společného a jestli byste si spolu mohly rozumět.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola

  Je mi zle ze školy

  Zdravím,
  Mám problém a to takový že nezvládám že mám jít do školy...
  Asi si řeknete že většině se tam nechce,jenže já to mám jiné:/ při pomyšlení na školu se mi chce zvracet (ano opravdu se mi udělá zle) a také se mi chce brečet. Do školy jsem dřív chodila hrozně moc ráda,ale teď tam opravdu nechci! Nechci tam potkávat ty falešné lidi co se na mě vykašlali... Myslela sem si že mě má ráda skoro celá škola ale nakonec zbylo asi 5 lidí. Když pomyslím na školu mám panický záchvat a vlastně ani nevím z čeho.Jinak poslední dny ve škole než se zavřela jsem trávila asi nějak takhle:V lavici,nemluvila,sledovala každou minutu na hodinách a klapaním nohy o zem ze stresu. Moc mi chybí to moje nadšení pro školu,ale už ho prostě v sobě nemůžu najít... Prosím dejte mi nějakou radu,jak se zbavit toho pocitu úzkosti ze školy☹️

  holka, 13 let, 30. srpna 2020

  Ahoj,

  umím si představit, že Tě škola stresuje a při pomyšlení na ni se Ti dělá psychicky i fyzicky zle. Pokud jsi zažívala faleš a zklamání od lidí, kterým jsi důvěřovala, věřím, že Ti teď není dobře z toho, že se do toho prostředí vracíš.

  Co můžeš nyní pro sebe udělat? Určitě je toho víc. Píšeš o pěti lidech, kteří "zbyli" a mají Tě rádi. Těch pět lidí stojí za to. Spoj se s nimi, domluv, že spolu budete trávit čas, něco společně podniknete, třeba i o přestávce, tak se budeš mít na co ve škole těšit. Ve výuce se zkus soustředit na probíranou látku, může Tě to opravdu zaujmout a odvést myšlenky od toho, co prožíváš se spolužáky.
  Taky si do školy můžeš vzít něco, co Ti přinese uklidnění a radost - oblíbený předmět, talisman, fotku v mobilu apod. Ve chvíli, když Ti nebude zrovna dobře, Ti to může dodat sílu.
  V neposlední řadě je možné obrátit se na školního psychologa nebo poradce. Pokud je Tvoje nechuť jít do školy tak veliká, jak popisuješ, zasloužíš si odbornou pomoc. Kdyby u vás ve škole něco takového nebylo možné, můžeš s pomocí rodičů vyhledat psychologa mimo školu.

  Rodiče, nebo jiní dospělí, kterým důvěřuješ, Ti mohou také účinně pomoci. Můžeš se s nimi domluvit, že si třeba o přestávce zavoláte, nebo napíšete, že jim třeba každou přestávku dáš vědět, jak Ti je - a budeš tak mít určitou oporu na celé vyučování.

  Zkus si také na škole najít něco, na co se můžeš těšit, i kdyby to byl "jen" obrázek na chodbě, strom u školy, výhled z okna nebo i dobrá svačina. Nachystej si oblečení, které máš ráda, hudbu do sluchátek, zpříjemni si školu, jak to jde. Určitě na něco přijdeš i sama.

  Lidé, i ve škole, se docela často mění, někdy k horšímu, jindy k lepšímu. Uvidíš, třeba Ti letošní školní rok přinese příjemné překvapení. Moc bychom Ti to přáli. Ale i kdyby se tak nestalo, jsou tu - jak píšeme - možnosti, jak si pomoci.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Bývalý kamarád se do mě naváží

  ahoj,ještě jeden dotaz.... mám kamaráda už asi 4 roky jsem s ním spokojená ale jen jedna velká chyba... pořád do mě ryje směje se mi dělá si ze mě srandu že jak
  kdyby říkal:myslíš si že v životě něco dokážeš?? je to fakt hrozný pocit... (dělal to jen přes internet ale už to je i v reálu) ale problém je v tom řekla jsem mu to už jsem mu to několikrát řekla že to není v pořádku, vlastně jak to začalo... vždycky psal přes internet nějaké hnusné věci začala hádka pak jsme se usmířili a tak to bylo pořád dokola.. pak mi říkal že je z toho šťastný jak mi ubližuje :( už s ním nechci dál být ! ale já s ním chodím do školy a když ho uvidím tak se s ním musím pořád bavit :( takže co s tím mám dělat? (kvůli němu mě i bolelo břicho)

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že máš se začátkem školního roku takové starosti. Věřím, že nechceš být dál s někým, kdo Ti ubližuje a opakovaně Ti říká opravdu škaredé věci - a dokonce mluví o tom, že mu dělá radost Ti ubližovat. Takový člověk opravdu není kamarád, protože kamarád dělá pravý opak - umí podporovat, podržet, má radost z radosti druhého, a ne z jeho bolesti.

  Píšeš, že s tímto "kamarádem" chodíš do školy a proto se s ním musíš bavit. Říkám si, jestli opravdu musíš? Klidně mu řekni, že se s ním bavit nechceš, protože se k Tobě nechová pěkně a prostě s ním moc nemluv. Je na místě chovat se slušně, pozdravit, v rámci školy udělat, co je třeba (třeba při spolupráci ve vyučování), ale více nemusíš. Můžeš mu to i říct nebo napsat, že se nyní budeš pro jeho nehezké jednání chovat jinak, máš na to plné právo.

  Pokud bys to nezvládla sama, můžeš požádat o pomoc někoho jiného ze školy, který Tě podpoří a postaví se za Tebe, kdyby došlo k nějaké hádce nebo slovním útokům. Myslím, že by mohlo pomoci, kdybys na to nebyla sama. Samozřejmě to neznamená pomlouvat kamaráda přede všemi, ale svěřit se někomu, ke komu máš důvěru.

  Držíme palce a přejeme co nejklidnější začátek školního roku.

  Modrá linka

  Škola

  Nová škola

  Teď v září půjdu na novou školu, už na střední. Je to velká škola, ve velkém městě a říká se, že na ní nejsou moc milí lidé (učitelé i studenti). Mám vyšší váhu a taky problémy s pletí a bojím se, že budu středem posměchu. Nějaké rada? Jinak na tu školu se těším, je to prý prestižní škola. Jen posledních pár týdnů mě to začalo docela stresovat. Díky za odpověď.

  kluk, 14 let, 21. srpna 2020

  Ahoj,
  gratuluji k přijetí na prestižní školu. Strach a obavy z něčeho nového, i když jsou zcela přirozené a pochopitelné, nejsou příjemné a vždy dobrým rádcem. Velmi důležité pro to, jak zapadneš do nového kolektivu, jak Tě ostatní budou brát, je Tvé sebevědomí. Není to pouze o Tvém vzhledu, ale i přístupu, přátelskosti, komunikaci. Obzvláště ve Tvém věku nejsi sám, kdo se potýká s váhou, akné nebo stresem ze zapadnutí do kolektivu. Věř, že nikdo z nás není dokonalý a je důležité být i k sobě laskavý a přijímat i své slabší stránky, které jsou přirozené a patří k životu. Každý z nás je jiný a má nějaké své jedinečné přednosti, talent na něco jiného. Proto se pokoušej soustředit na to, co Ti jde, v čem jsi dobrý a zkus se za to ocenit. Samozřejmě by bylo prima, kdyby ses snažil o zdravou životosprávu, která Ti může pomoci jak s postavou, tak kvalitou pleti. Obecně to znamená zdravou stravu a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který můžeš spojit s nějakým koníčkem, zábavou i přáteli. Chci Tě také podpořit v tom, abys na své obavy a stres nebyl sám a mluvil o tom se svými blízkými, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Už to může hodně ulevit a také Tě můžou ostatní podpořit a inspirovat tím, jak oni sami zvládali tohle nelehké životní období.

  Přejeme Ti pohodové zakončení letního času.
  Modrá linka

  Škola

  Půjde se v září do školy?

  Ahoj,
  Chci se zeptat, jestli je stoprocentně jisté, že se půjde v září do školy. Děkuji za odpověď.

  holka 13 let, 22. srpna 2020

  Ahoj,
  stoprocentní není nikdy nic. Nepředvídané a nepředvídatelné události se stávají, sice ne moc často, ale když se stanou, tak se leccos změní, co se nedá předem předpovědět.

  V současné době se předpokládá, že se v září do školy půjde, pokud to situace umožní. Situace s vývojem nemoci covid-19 je zatím nějakým způsobem pod kontrolou a odborníci doufají, že se to podaří udržet pod kontrolou i v případě, že se půjde do školy, pokud se budou dodržovat nějaká opatření.

  Ale pokud se nemoc začne šířit víc nekontrolovaně, může si to vynutit nějaká opatření, o kterých se zatím doufá, že nebudou nutná.

  A když už mluvíš o 100 procentech, tak se samozřejmě může, s mizivou, ale nikoli nulovou pravděpodobností, stát i cokoli jiného, co zabrání školní docházce nebo jiným způsobem zasáhne do života. Například v červnu 2013 a v srpnu 2002 byly katastrofální povodně, které si vyžádaly evakuaci obrovského počtu lidí, v dubnu 2010 došlo na Islandu k výbuchu sopky Eyjafjallajökull, což vedlo k několikadennímu úplnému zastavení leteckého provozu v Evropě, což sice nemělo dopad přímo na školní docházku, ale taky to ovlivnilo „stoprocentní“ plány lidí, kteří třeba v tu dobu byli zrovna v zahraničí a nemohli se vrátit. A může se stát řada jiných nepředvídatelných katastrof, které mohou narušit školní docházku nebo jiným způsobem změnit plány většího počtu lidí.

  Takže s velkou pravděpodobností se v září do školy půjde, ale stoprocentně jisté to není nikdy.

  Škola

  Strach z nové školy

  Ahoj. Mám nastoupit do nové školy a bojím se. Prosím poraď mi jak mám strach překonat

  Ahoj Julčo,

  chápu, že se máš strach, jaké to bude v nové škole. Je to normální, když nás čeká nějaké nové prostředí a seznamování s lidmi. Spousta holek i kluků to má v takové situaci podobně, jako Ty. Nepíšeš, čeho přesně se bojíš nebo jaké další pocity kolem toho máš. Každému pro překonání strachu nebo trémy funguje trošku něco jiného. Můžeš se zkusit zamyslet, co Ti už pomohlo překonat strach někdy v minulosti. Někomu pomůže svěřit se s tím někomu blízkému, komu věří - třeba mamce, taťkovi, někomu dalšímu z rodiny anebo kamarádovi. Můžou s Tebou sdílet svoje zkušenosti, třeba co někdy pomohlo vypořádat se strachem jim. Napadá mě, že na nové škole mohou čekat nějací fajn lidé, se kterými si budeš rozumět a učitelé, které si oblíbíš. Je docela možné, že prvních několik dnů anebo týdnů si můžeš připadat nejistě z toho, jak je všechno kolem nové, ale postupně se to zlepší.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Kam na střední školu

  Ahoj,
  po prázdninách nastupuji do deváté třídy a stále si nejsem stoprocentně jistá, kam na střední školu chci jít. Napadá mě pedagogická, jelikož hodně ráda pracuji s dětmi, jenže v mém okolí je jedině jedna, jen s internátem a nevím, jestli na internát úplně chci, mám totiž i velký problém se seznamováním. Dále mě hodně zajímá o cestovní ruch, angličtina mě baví a taky mi jde. Ještě mám jako poslední možnost nějakou ekonomickou střední školu. V čem je problém - bojím se, že mě ani na jednu nepřijmou. Neříkám, že jsem hloupá, jen přímo nevynikám v matematice, jinak mi všechny předměty jdou. Vím, že se možná příjimacích zkoušek zbytečně bojím, ale já si prostě nemůžu pomoct. Omlouvám se, že otravuji touhle zbytečnou zprávou, ale já si nevím rady.
  Děkuji za případnou odpověď.

  holka, 14 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že před nástupem do deváté třídy váháš, kam jít na střední školu. Zároveň si umím představit, že člověk přemýšlí, jestli zvládne přijímací zkoušky. Všechny tři varianty se týkají oborů, které nabízí docela široké uplatnění, v tomto ohledu záleží hlavně na tom, co by Tě nejvíce bavilo. Nevím, jestli ses byla na těchto školách už podívat - doporučuji navštívit dny otevřených dveří, které člověku přinesou alespoň o trošku lepší představu o výuce i celkovém prostředí a atmosféře ve škole. Ohledně přijímaček - máš pravdu, že u ekonomické školy (pravděpodobně také u školy zaměřené na cestovní ruch) se dá předpokládat, že přijímací zkoušky budou zahrnovat i matematiku. Připadá mi v pořádku, že v matematice tolik "nevynikáš", jak píšeš - málokomu jde dobře úplně všechno. Takto na dálku nedokážu určit, do jaké míry by Ti výuka matematiky na daných školách mohla dělat problémy. Mohla bys to konzultovat se svým učitelem/učitelkou. Mohla bys také zkusit oslovit někoho ze studentů z oněch škol a doptat se jich na to, co Tě ke studiu zajímá. Strach z přijímacích zkoušek je úplně normální a přirozený, řekla bych, že ho do určité míry zažívá většina dospívajících. Je fajn během učení se na zkoušky myslet taky na odpočinek a mít pro sebe podporu blízkých lidí (rodina, kamarádi), kterým se můžeš svěřit se svými pocity a obavami.

  Pěkné léto,

  Modrá linka