Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj všichni co tu jste. Mám problém s jednou holkou z naší třídy. Říkejme ji třeba.. Bára. Ze začátku jsem to brala v pohodě. Bylo to jenom takovy plácnutí po zádech, který trochu bolelo. Postupně se to začalo zhoršovat. Začala mi nadávat od krávy do k****. Začala mě čím dál tím víc bít, když jsem jí to oplatila dala mi ještě větší perdu. Nikomu to nechci říkat, protože si chci problém vyřešit sama. Asi na druhou stranu chci aby to přestalo. Když jí řeknu, ať už mi to nedělá že se mi to nelíbí, stejně to je na stejné úrovni. A ona sama má už tak dost problémů. Ignorovat i nejde, protože s ní sedím a děláme většinou ve škole hromadné práce. Teď na konci školního roku už to je asi zbytečné, aby nás paní učitelka rozsadila. Budu moc ráda když mi odpovíte. Předem děkuji

holka, 11 let, 7. června 2018

Ahoj,

moc mne mrzí, co ve škole zažíváš. Nikdo, ale vůbec nikdo, nemá právo Ti nadávat, natož Tě bít. Je sice milé a vážím si toho, že chceš věc řešit sama, ovšem problém vidím v tom, že ačkoliv se opakovaně o řešení pokoušíš, chování Báry se nemění. Postupovala jsi správně. Vůči jejímu jednání se vymezuješ a ohrazuješ, také jsi jí herdu oplatila, ale vedlo to pouze ke zhoršení jejích postupů vůči Tobě. Ignorovat takové chování skutečně nejde, takže opravdu nezbývá, než se obrátit na někoho dospělého (rodiče, paní učitelku), aby se do toho vložili a Báře jednoznačně vysvětlili, že takto se chovat nesmí a nemůže.

Máš pravdu, že rozsazovat vás teď na konci školního roku asi nemá moc smyslu, na druhé straně, ale proč ne. Alespoň si Bára lépe uvědomí, že takto se chovat prostě nemůže. Takovým jednáním nic nezíská, jenom spíš ztratí. Rozhodně si tímto způsobem nelze opatřit opravdové kamarády.

Přejeme Ti, aby se celá tahle nepříjemná situace co nejdříve vyřešila v Tvůj prospěch.
Modrá linka

Škola

Ahoj, mám takový dost hloupý problém.
Vlastně jde o to, že ve škole máme plavání, na které se mi nechce chodit, a má to víc důvodů, ne jen to, že jsem líná a nechce se mi vstávat, ale také jsem ze všech nejhorší, stydím se za svou postavu, celkově jsem hrozně pozadu a co je nejdůležitější, učitelé budou známkovat různé styly plavání, čemuž se chci obzvlášť vyhnout.
Do konce školního roku zbývají pouze 4 plavání, a já se jim potřebuji nějak vyhnout. Jasně, můžu si vymyslet, že mi zrovna není dobře nebo tak, ale to by byla možnost, že bych si to šla někdy jindy doplavat, a to nepřichází v úvahu, protože bych to prostě nezvládla, a tak potřebuji poradit, jak se plavání vyhnout, ale musí to být nějaký vážnější důvod, napadlo mě si nějakým způsobem ublížit, třeba si nějak natáhnout sval na noze nebo tak, ale zase mi to přijde jako blbost a vím, že mi to za to nestojí, takže fakt nevím, co mám dělat, protože se tomu prostě potřebuji vyhnout.

holka, 12 let, 14. května 2018

Ahoj,
dovedu si představit, že se Ti nechce chodit na plavání, zvlášť když je v tom hodně důvodů. Přemýšlím, jak jsi to zvládla do teď a také mne napadlo, jestli bys vůbec byla klasifikovaná z tělocviku, kdybys do plavání už nešla. Tím by se všechno mohlo zkomplikovat.

Myslím, že by bylo dobré to probrat s rodiči. Oni Ti mohou napsat případně omluvenku na zbytek plavání a také vyjednat s učitelem Tvoje známkování. Nepíšeš, jestli rodiče ví, že Tě to trápí, ale podle mě by to vědět měli, aby Tě mohli podpořit anebo to řešit. Chci Tě moc ocenit za to, že si uvědomuješ, že není úplně v pořádku si ublížit, určitě to nedělej, mohla by ses zranit vážně, a to potom už nejde vzít zpět. Přemýšlím i o tom, že kdyby nic nepomohlo, jestli bys našla způsob, jak to zvládnout a na plavání ještě jít. Pokud máš pěkný vztah s učitelkou nebo učitelem, mohla by ses svěřit i jim, nejspíš by Tě také podpořili, aby to pro Tebe bylo jednodušší. Kdyby sis o všem ještě víc chtěla promluvit, můžeš zavolat nebo chatovat k nám na linku důvěry, kde bude víc času si to promyslet.

Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Škola

Ahoj ve škole máme tělocvik a dnes jsme ho měli k nám do třídy přišli kluci také z 5 třídy. A ti se s námi učí nejdřív jsme měli tělák který byl venku a učitelka nás dala do družstvech takže: já jsem byla na řadě a měli jsme driblovat já jsem tedy šla a driblovala jsem a jedna holka z mého družstva vykřikla: Nešlo by to rychlejc Já jsem skusila běžet.A najednou dalších několik přidalo a řekly no přesně nevím jak to bylo! Ale jeden kluk mi taky něco říkal a my jsme si měli předat míč ale já jsem se naštvala a hodila jsem mu ho do obličeje a pak jsme měli dělat žabky a za kuželem bežet já jsem rychle běžela protože nechci od někoho zase slyšet že jsem pomalá! A tam ten kluk říkal svému kámošovi : Viděl jsi to jak bežela! A ještě hráli přehazku a největší holka mi myslím minule vynadala a mým kamarádkámen taky ale dneska ne já jsem tu hru hrála i když jsem ji hrát nechtěla některé holky odcházely protože jedna holka říkala že ten míč byl za čárou nebo něco takového!Já jsem tu hru nechtěla hrát tak jsem odešla a moje kamarádka taky šla proč je to moje bff a ona mě docela chrání a moje třetí kamarádka také odešla. Ona nám říkala: že Maštalířová je hrozná protože jedné holce říkala my jméno dvě jako že v té hře jsou dva lidi ale mojí kámošku nepočítaly protože to neumí! Když kamarádka odešla z družstva všichni tam šli! Nevím co s tímto mám dělat předem děkuji za odpověď

holka, 11 let, 14. května 2018

Ahoj,
musím se přiznat, že tvému dopisu příliš nerozumím a příliš nechápu, na co se ptáš. Pokud ti vadí, že nejsi šikovná na tělocvik a chtěla bys to změnit, můžeš se soustředit na trénink ve svém volném čase. Můžete se například domluvit s kamarádkami, že budete chodit běhat, nebo cvičit, aby se tvoje rychlost, obratnost a výdrž zlepšily. Na druhou stranu je ale naprosto v pořádku, pokud žádné sportovní ambice nemáš. Každý člověk je šikovný a nadaný na něco jiného a pokud tělocvik není mezi tvými srdečními záležitostmi a tobě to nevadí, je to zcela v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku,
myslíš si, že když bych v budoucnu chtěla dělat učitelku, že je to dobré povolání? A musím hrát na nějaký hudební nástroj? (Jsem na to antitalent).
Chodim maximálně tak do výtvarné výchovy na ZuŠ, ale teprve druhým rokem stáčí to? Děkuji za případnou odpověď

Holka 14 let, 12. května 2018

Ahoj,
neznám tě a nedokáži proto odhadnout, zda je pro tebe pedagogická škola dobrou volbou. Zamysli se nad tím, jaký máš vztah k dětem, jestli jsi dostatečně trpělivá, empatická a bavilo by tě s nimi pracovat a předávat jim vědomosti. Pokud si nejsi jistá, můžeš také navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu a absolvovat dotazník profesní orientace, který zanalyzuje své vlohy, potenciál a na jehož základě ti odbornice doporučí možné škole. Na hudební nástroj hrát sice nemusíš, ale střední pedagogické školy vyžadují, aby jejich studenti měli hudební sluch.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj aliku ,je mi 16 a nevim jestli mam jít na zdrávku nebo na polici a možná bych radši na zdravku ale chci se zeptat , co bych mela radši studovat když chci bejt zdravotní sestra .zdravotní asistent ,zdravotní lyceum ?

holka, 16 let, 6. května 2018

Ahoj,
neznám tě osobně, takže ti nedokáži poradit, zda by byla pro tebe lepší zdravotní škola, nebo policejní akademie. V každém případě, pokud chceš být spíše zdravotní sestrou, ideální je střední zdravotnická škola.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku.
Mám menší problém. Je mi 13 let a jsem v 7. třídě. Jelikož chodím na osmileté gymnázium máme příští rok (v 8. třídě) v plánu plavání místo jedné hodiny tělocviku. Vždy to bývá tak, že máme vyučování 4 hodiny, pak jednu volnou hodinu, kdy si zajdeme na oběd a poté všichni společně jedeme na bazén. Plavat nás učí naši učitelé tělocviku, a i když jsme na tělocvik půlení (holky/kluci), tak jsme v bazénu spolu (jakože jedna půlka bazénu je holek a druhá kluků).
A teď k dotazu.

  1. Jelikož již mám měsíčky a plavat se chodí každý týden, je mi jasné, že to někdy prostě vyjde a mě já to budu mít, když bude plavání. Tampón si určitě zavádět NECHCI. Takže se chci zeptat, jak to mám vyřešit ? Kdybych na bazén jela, ale neplavala bych, schytala bych spoustu blbých připomínek od kluků. Jenomže, když nepojedu, tak se taky budou smát. Nevím, jak to vyřešit. Prosím poraď mi. Moc prosím.
  2. A druhý dotaz se také týká plavání, ale trochu jinak. Po plavání se samozřejmě půjdeme osprchovat. Sprchy jsou sice děleny na holky a kluky, ale holky od sebe již odděleny nejsou (žádná plenta, dveře, prostě nic..). Myslím, že si tam budeme muset sundat plavky a to se mi úplně neche, Přeci jenom, bude tam učitelka a všechny moje spolužačky. Mám trochu plnější postavu, tím pádem samozřejmě trošku větší prsa než moje kamarádky. Strašně se bojím, že schytám posměch. Myslíš, že se budeme muset vyslíkat ? Popřípadě nevíš, jak mám uděla, aybch se před kamarádkama nemusela vyslékat ?

Předem děkuji za porazení a promiň, že ruším. Krásný zbytek víkendu.

holka, 13 let, 29. dubna 2018

Ahoj,

není dobré se vyhýbat tomu, čeho se obáváme, ba spíše naopak. Nevyhýbat se situacím, kterých se z nějakého důvodu obáváme. Je lepší se jim vystavit naplno, protože jim stejně neutečeme, naopak, budou s věkem přibývat. Důležité je - věřit si. Základním "stavebním kamenem", abych tak řekla, je pevná sebedůvěra. Pokud se jí někomu nedostává, je dobré začít na sobě pracovat tak, aby se člověk stal zdravě sebedůvěřivým. Má-li člověk dost sebedůvěry, nemusí se nějakých hloupých řečí či posměchu obávat. Většinou jde o poznámky či škodolibost jedinců nikoliv ze zlé vůle, ale spíše z rozpaků, nejistoty, atp. Tobě naopak jistoty dodá, když se na takovou situaci připravíš. Jak? Například si můžeš doma před zrcadlem natrénovat pohotové a vtipné odpovědi, kterým vezmeš posměváčkům "vítr z plachet". Do takové hry či přípravy můžeš zapojit i rodiče a sourozence, máš-li je (víc hlav víc ví), kteří Ti pomohou vymýšlet nějaké pádné odpovědi, od obecné-Každý jsme nějaký, a co má být?-Těší mne váš zájem.-Nikdo není dokonalý, ani ty ne.-atd. Když se na to budeš soustředit, zjistíš, že možností je spousta, vybereš si pak pro sebe tu, která bude sedět Tobě na míru.

Přejeme Ti fajn setkání s vrstevníky a pohodové jaro.
Modrá linka

Škola

No jakoby já nevím, jestli na obor Za A nebo Zl,a chci potom hlavne po střední škole na Karlovu univerzitu.

holka, 16 let, 6. května 2018

Ahoj, vůbec nevím, nač ti vlastně máme odpovědět. Tvým zkratkám také nerozumím. Napiš svůj dotaz, prosím, znovu a srozumitelněji.
Určitě rozepiš zkratky.
Děkuji za pochopení.

Škola

Ahoj Aliku. Potřebuju pomoc v páté třídě byly známky naprosto v pohodě ale ted mi vychází tři z matiky chtěla ;ach se to naučit ale vlastně ani nevím jak všichni se mě vždycky ptají Co známky a já na tožto velký optimista vždycky řeknu jo dobrý daří se ale ne rodiče si kvůli té přetvářce myslí že se nesnažím ale já ba naopak prosím poraďte mi jak docílit lepší známky... ������(zaradne to prosím do škola-znamky). _**_

holka, 12 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
zkus se zamyslet nad tím, co mohlo změnu ve tvém prospěchu způsobit. Nerozumíš učivu? Nebo je ho příliš velký objem? Změna učitele? Nebo možná něco úplně jiného? Pokud se ti podaří odhalit příčinu tvých neúspěchů, budeš moci lépe najít i řešení. Můžeš například požádat rodiče, jestli by ti nepomohli vysvětlit to, čemu nerozumíš. Případně ti najít doučování. Zkus s nimi svou situaci probrat a poprosit je, jestli by je nenapadlo nějaké řešení. Určitě také ocení tvou snahu zlepšit se.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj, dnes jsme se s kamarádkami docela dost pohádali. Začala jsem se bavit s holkou, kterou jsem vůbec neměla ráda. Ani celá třída se s tou holkou nebaví, a proto jim vadí, že jsem odkopla nejlepší kamarádky a začala jsem se bavit s ní. Jen oni nechápou že s kamarádkami jsem si o tom už promluvila a že se normálně bavíme... a taky nechápou to že se chci bavit s každým...
Jak jim to mám vysvětlit?

holka, 13 let, 26. dubna 2018

Ahoj,
stává se, že obzvlášť mezi dívkami dochází k různým nedorozuměním ohledně kamarádství, někdy můžou ostatní žárlit, když se začneš bavit s někým dalším. Je dobře, že už jsi to s kamarádkami probralala a ujistila je, že to neznamená, že bys je kvůli nové kamarádce "odkopla" a je fajn, že to pochopily.
Pokud to vadí zbytku třídy, možná by bylo zajímavé zamyslet se, proč. Možná žárlí, možná sami neví, jak se s tou holkou bavit a najednou vidí, že se s ní někdo skamarádil. Pokud jim nestačí vysvětlení, které jsi dala kamarádkám, víc pro to asi udělat moc nemůžeš. Věřím, že to časem nějak přijmou, možná se i přes Tebe můžou začít s tou holkou také bavit. Není nic špatného na tom, že se chceš bavit s každým a kolektiv třídy by měl fungovat tak, aby se v něm všichni cítili dobře. Pokud by to tak nebylo, můžete to řešit s třídní učitelkou nebo školním psychologem.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Škola

Ahoj,
Mám problém matematikou, jsem v 6. třídě, máme hodnou učitelku (na matematiku), ale vůbec mi nejdou základní počty.. Nikdy se netěším na matematiku, protože vůbec neovládám základní věci z matiky.. Učím se každý den, ale vůbec si to nedokážu zapamatovat, přitom ostatní předměty jako je Český jazyk, dějepis, ORV, angličtina mi jdou. Jsem sice objednaná do pedagogicko-psychologické poradny (ale než mi něco zjistí tak to bude září!), ale nechci mít na vysvědčení 3,4, a vůbec ne 5! Vychází mi 3-4 a jsem fakt smutná, přitom do 5. třídy jsem nikdy neměla z ničeho 3! Moje nejlepší kamarádka mi jak kdy něco poradí, ale jelikož se ztrácím v základních věcech, nedokážu ty těžší. Rodiče se se mnou pravidelně učí... Ale nejhorší je, že jsem vlastně jediná ze třídy, které nejde matika! Když máme nějaké cvičení udělat do sešitu, nevím si rady, učitelka mi sice poradí, ale já to pořád nechápu. A z ostatních předmětu mi vychází (myslím si) dobré známky (teda ještě fyzika, to je stejný jako matika!). Je mi to někdy trapné ve třídě, když jsem úplně poslední, kdo dodělává cvičení, když všichni z testu dostanou 1 a já 3. Některé známky jsem z 5 opravila na 1, ale než jsem si vůbec zapamatovala jak se to dělá (nějaké příklady) byli to 3 týdny (abych tu 1 měla). Moji kamarádi si myslí (podle mě) že se neučím, tak mám špatné známky, ale není to pravda, vůbec nidkdo z naší třídy mě nechápe, kolik času dám do učení, a potom mi nic nejde!
Nevíte, co má zatím dělat?
Předem děkuji za odpověd ́.

Ahoj,
velmi si cením toho, jak se snažíš se svým problémem vypořádat a stavíš se k němu čelem. Tvůj postoj vypovídá o tom, že jsi skutečně zralá a zodpovědná a to v tvém věku rozhodně není pravidlem. Ohledně tvého neporozumění matematice si dovolím odpovědět ti z vlastní zkušenosti. Byla jsem na tom totiž ve škole úplně stejně jako ty. Ze všech předmětů jsem měla jedničky, ale matematiku a fyziku jsem nemohla pochopit, ať jsem se snažila, jak jsem chtěla. Teprve s dalšími roky jsem pochopila, že každý je zaměřený jiným směrem a každému jde něco jiného. A mezi to, co mi šlo a jde, nikdy matematika a příbuzné obory patřit nebudou. U tebe je to očividně stejné.
To samozřejmě neznamená, že bys měla na veškerou snahu rezignovat a smířit se s tím, že budeš mít špatné známky. Můžeš zkusit poprosit rodiče, jestli byste nemohli najmout někoho na doučování. I když se s tebou rodiče učí, ještě to nemusí znamenat, že ti umí matematiku vysvětlit tak, abys to pochopila. Nicméně je velmi pravděpodobné, že nikdy v matematice vynikat nebudeš. A není na tom nic špatného. Pokud budeš k přípravě přistupovat zodpovědně a budeš mít pro sebe pocit, že jsi pro tento předmět udělala maximum, určitě to rodiče ocení... a zkrátka se budeš v životě věnovat jinému oboru.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj, mám asi takovou neobvyklou otázku, ale už od mala jsem chtěla být veterinářkou. Ve škole mám dobrý prospěch, ale prý je veterina opravdu hodně těžká. Chtěla bych se zeptat, co všechno za školy musím vystudovat, abych se stala veterinářkou a také mě zajímá, jestli můžu jít na veterinární VŠ z gymnázia? Předem děkuji za odpověď :)

holka, 13 let, 20. března 2018

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že přemýšlíš o tom, co chceš v životě dělat. Studovat veterinární fakultu můžeš z gymnázia, případně ze střední zemědělské školy. Která škola je pro Tebe vhodnější, Ti může poradit výchovný poradce (výchovná poradkyně) na vaší škole. Tomu (té) můžeš položit i další otázky, které Tě ohledně školy zajímají. Domnívám se však, že teď je podstatné soustředit se na to, co Tě čeká v nejbližší době, tedy dodělat základní školu a dostat se na střední školu, kterou si vybereš. Potom, pokud se Tvé zájmy nezmění, se můžeš zajímat dále, sama si vyhledávat informace na internetu.

Přejeme Ti hodně úspěchů.
Modrá linka

Škola

Ahoj , chtěl bych se zeptat jestli jsou důležité známky ze střední ( gymplu ) pro přijetí na vysokou školu ( osobně bych chtěl na práva ) . Jsem na víceletém gymnáziu a snažím se zjistit jestli budou vysokou školu zajímat mé známky ... Děkuji

Kluk 14 let, 20. března 2018

Ahoj,
do přihlášky se uvádí druhé pololetí všech ročníků střední školy a poslední kolonky jsou určeny pro maturitní vysvědčení.
Podívat se na stránku přihlášky, kam se uvádí známky, můžeš třeba tady: img1.sevt.cz/Files/%5ft%5f/Images/49152100.1%5f800%5f800%5fwm%5ffit.jpg

Škola

Dobrý den mám strašný problém

Neumím zpívat a strašně se bojím něco zazpívat třeba když dostaneme úkol naučit se nějakou písničku tak nechci ji do školy a je mi strašně špatně co mám delat. Strašně se tím trápím prosím pomozte.

Děkuji za odpověď Veverka2709
Vaše poradna je super

holka, 11 let, 20. března 2018

Zkus poprosit paní učitelku, zda by tě ze zpěvu nevyzkoušela společně s kamarádkou. Písničku je možné vyzkoušet i v případě, že ji zpívá více žáků současně.

Škola

Ahoj Alíku.
Chci se zeptat, zda se počítají známky i z prvního pololetí do druhého, nebo se jen počítá samotné druhé pololetí.
Hezký večer Eliška

Elinka, 14 let, 20. března 2018

Ahoj Eliško,
každé pololetí se počítá zvlášť. Alespoň tedy nikdy jsem se nesetkal s tím, že by pololetí byla nějak propojená.

Vlastně je to docela zvláštní, že obě pololetí fungují z hlediska výpočtu prospěchu odděleně, ale jen pětky ve druhém pololetí můžou způsobit propadnutí (nebo reparát). Kdybych vymýšlel školy já, asi bych to navrhnul jinak.

Alík

Škola

Ahoj Alíku.
Když jsem si spočítala tři známky, abych věděla, co mi vychází: 4, 5, 5 = 14:3 = 4.3, průměr známky je 4.3, tak se chci zeptat, jestli to je pořád 4. Nejdou mi furt zlomky, bojím se, že propadnu!

Učitelka nás všechny straší, že propadnem. Je to hrozná učitelka, strašně rychle to vysvětluje a vůbec nestíháme. Kdysi dělala na střední škole a tam se to bere moc rychle, učitelka zapomněla na to, že nejsme na střední, bere to hopem!

Dokonce i po nějakých mých kamarádkách řve, a ani jim to nevysvětlí!
I kdybychom to šly říct ředitelce, tak s tím nic neudělá, je to hloupá ředitelka, uvěří víc učitelce než nám! Učí 6., 7. a 9. třídu, skoro všichni mají 5, takže mi to řekněte, je to učitelkou nebo námi?

Prosím, poraďte mi! :-(

Elza, 14 let, 19. března 2018

Ahoj Elzo,
dělení ti opravdu nejde, 14:3 je přeci 4.667, což už je po zaokrouhlení 5, bohužel. Příště se zkus u podobného případu zamyslet, jestli je vůbec možné, aby průměr dvou pětek a jedné čtyřky vycházel blíž ke čtyřce než k pětce... na to stačí obyčejná úvaha, nemusíš nic dělit. Nebo můžeš sáhnout po kalkulačce.

Ptáš se, jestli je možné, aby učitelka nebyla hrozná, a přesto měli skoro všichni pětku? Je to možné. Pokud se žáci navzájem utvrzují v názoru, že je látka nepochopitelná a učitelka špatná, tak se to může odrazit na špatném prospěchu celé třídy, prostě se na to všichni vykašlou, i kdyby učitelka byla sebelepší. Nedovedu takhle na dálku posoudit, jestli vaše učitelka opravdu dělá nějaké chyby, ze známek se to nepozná. Pokud máš skutečně podezření, že postupuje špatně, můžeš to probrat s ředitelkou (nebo s jejím zástupcem), to je asi jediná možnost... a je fakt jedno, že si myslíš, že je hloupá. :-)

Tvá otázka na mě působí dojmem, že věnuješ dost času hledání chyb u ostatních, místo aby ses učila tu matiku. I kdyby se ti nějakým zázračným způsobem povedlo vyhodit hroznou učitelku, vyhodit hloupou ředitelku, vyměnit všechny úředníky na všech školských odborech i na ministerstvu školství, tak to pořád nic nezmění na tom, že neumíš zlomky.

Uvažovala jsi už o doučování? Případně na internetu je spousta pěkných učebních pomůcek zdarma. Teď jsem našel třeba zlomky-hrave.cz nebo www.uceninenimuceni.cz/matematika-1/matematicky-pomocnik/aritmetika/zlomky, jistě si dokážeš najít sama další vyhledávačem.

Hodně štěstí s nepropadáním.
Alík

P. S.: Nemyslím si, že na střední škole se bere matematika rychleji.

Škola

Dobrý den,
Příští rok budu dělat příjmačky na Gymnázium a moc se tam potřebuju dostat, jenže matika mi sama nejde a musím se na ni hodně učit, abych měla dobré známky. Bojím se, že se tam nedostanu a nebudu moci jít na vysokou školu, na kterou bych chtěla. Na Gymnázium chce hodně lidí a já se budu připravovat, jenže mám strach, že se tam nedostanu.
Další problém je ten, že bych potřebovala přibrat, cvičení jsem zkoušela, jenže ani to nepomáhá. Jím hodně, víc než ostatní kamarádi, ale stejně mi nejde přibrat.

holka, 14 let, 27. února 2018

Ahoj,
oceňuji, že nad svou další školou zodpovědně přemýšlíš a snažíš se dobře připravit na přijímačky. Můžeš si zkusit vzít nějaké doučování, požádat o pomoc učitele nebo spolužáky, když Ti něco nejde. Chápu, že z toho máš strach, když Ti na tom záleží. Pro jistotu si můžeš podat víc přihlášek, abys byla klidnější, že pokud nevyjde jedna varianta, máš další. Zkus to probrat s rodiči, oblíbenou učitelkou a naplánovat, jak se budeš připravovat na přijímačky a kam. Když budeš mít plán přípravy, který si můžeš pověsit třeba do pokoje, i to Tě může trošku uklidnit v tom, že budeš mít dobrý pocit z toho, že na svém cíli pracuješ.
Pokud Ti nejde přibrat a máš nepřiměřenou váhu, může se jednat o nějaký zdravotní problém, zkus se poradit s rodiči a navštívit svou praktickou lékařku či nutriční poradkyni, která by Ti pomohla sestavit zdravý a vydatný jídelníček.

Měj se hezky,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku potřebuji pomoci...je mi 13 což znamená zě bych si pomalu měla vybrat gymnázium které bych chtela,jenže když jsem delala zkoušky od 5 třídy na 8. Leté gymnázium tak jsem se nedostala...tam jsem udělala tu největší chybu rozhodovala jsem se mezi normálním gymnáziem a hudebním.Jelikož heaju od svých 4 let tak jsem měla zvolit hudební ale nezvolila,protože jsem byla moc Lina cvičit 3 hodiny denně a teď toho lituji teď mě rodiče chtějí dat na gymnázium ale já nechci ...nevim čím chci být ale chci se věnovat klavíru a zpěvu ,protože v tom jediném vynikam.Fakt nevim moje mamka je zpěvačka Hudebního divadla Karlin a můj táta bývalí Baleťák ...oba dva jsou hudebně nadáni ,mamka by mě nejraději viděla na gymnaziu i táta ale já nechci chci jit buď na konzervatoři nebo na nějakou hudební školu ...byla jsem i u paní profesorky která učí na konzervatoři a ona mi rekla ze mám neskutečný talent,ze by mě snad vzala i bez zkoušek ale já kráva nesla a teď si to vyčítam.druv mě asi klavir moc nebral ale teď hraju každý den minimálně hodinu a tak potřebuji pomoct jestli byste mi poradili kam mám jit.moc prosím moje mamka spoléhá ze půjdu na gymnázium ,protože jsem talentovaný i na angličtinu.Mluvim jak kdybych tam žila,vyhrávam soutěže atd. Ale já pořad nevim.nejvic by mě bavilo být v cizině a živit se klavírem což bych mohla po konzervatoři ale pořad nevim co když se nedostanu potom bych už nemohla jit ani na gymnázium s bude ze mě popelář fakt se moc bojim

holka, 13 let, 25. února 2018

Ahoj,
chápu, že volba další školy není snadná věc a oceňuji, že nad tím už teď zodpovědně přemýšlíš. Teď je asi zbytečné si vyčítat, co bylo a mohlo být, důležité je, kam se nasměruješ dál, nic není ztracené. Neboj se promluvit si s rodiči o tom, co bys opravdu chtěla a zároveň o tom, že jsi ochotná kvůli tomu víc cvičit na klavír a připravovat se na přijímačky. Věřím, že angličtinu můžeš využít, i kdybys ji přímo nestudovala. Možná se najde varianta hudebního gymnázia s posílenou výukou cizích jazyků. Je možnost podat více přihlášek a pokud se bojíš, že by ses nedostala na hudební, můžeš si dát přihlášku i na normální gymnázium a mít to jako "pojistku", když by to nevyšlo úplně tak, jak chceš. Neboj se o tom, co by sis přála, mluvit s rodiči, znovu se poradit s učitelkou klavíru apod., mohli by Tě ve Tvé snaze podpořit. Důležité je, abys dělala to, co Tě bude bavit a kde dál rozvineš své talenty.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Aliku
Pokaždé když píši test např. z přírodopisu tak mám trojku a chci mít jedničku nebo dvojku , jenže já vždycky nepochopím jednu nebo dvě otázky při testu když nám učitelka dyktuje otázky :-(
Prosím poraďtemi , co mám proti tomu udělat ? Když se to stydím říct v hodině učitelce, že jsem nepochopila otázku.
Prosím odepište :-)

holka, 14 let, 9. března 2018

Ahoj,
vždy se můžeš přihlásit a zeptat se paní učitelky, jak je otázka myšlena. Případně můžeš v otázce naznačit odpověď, zda je to přesně to, co se po tobě v odpovědi požaduje.
Učím na prvním stupni a mám zkušenost s tím, že žáci nepochopí otázku, když se vlastně zeptám slovem, které znají jen jako odpověď. Abys mě dobře pochopila. V učebnici je uvedeno, že týden má sedm dní. Žáci budou očekávat otázku: „Kolik dní má týden?“ Pokud ale postavím otázku takto: „Jak se nazývá jedním slovem sedm dní od pondělí až do neděle?“ Tak nastává problém. Ptám se předpokládanou odpovědí. Žáci začnou hledat složitosti tam, kde nejsou a slovo týden je nenapadne. Domnívám se, že v tomto bude i tvůj problém. Zkus požádat doma, zda by tě z naučeného učiva nevyzkoušeli. Pěkně je to popsané v tomto článku:
www.alik.cz/a/jak-se-nejlepe-naucit-do-skoly-rady-tipy-triky

Škola

Ahoj... Dneska mi učitelka (je zástupkyně ředitele) mi řekla že jsem otravná. Chovala jsem se jako vždy a ona na mě najednou vyjela „Hele?? Víš že seš nejotravnější z celé vaší třídy?“ To mi učitel nikdy neřekl a dost mě to deptá. Táta říkal že učitelky si musí získávat respekt za to učitelé ne tak proto je taková. Trápí mě to že mi to řekla. Je to takoví.. zvláštní když vám učitel řekne že jste otravní i když se chováte jako vždy. To jsem otravná pořád? :( Je mi divně. Nemáte proti tomu nějaký lék??? Vážně se cítím na nic.

holka, 11 let, 7. března 2018

Ahoj,
zkusila ses zamyslet nad tím, co mohlo paní učitelku nazlobit?
Zeptala ses jí na to? Pokud ne, zkus se zeptat.
Nemyslím si, že by ti toto řekla paní učitelka jenom tak. Je možné, že tvé chování celou dobu tolerovala, ale někdy je toho prostě už moc.
Také si, prosím, uvědom, že i učitelé jsou pouze lidé. Tvá vyučující mohla být nazlobená již z předchozích vyučovacích hodin, mohlo jí být zle... Těžko říct.
Dodej si odvahu a slušně se zeptej. Zkus to se slovy: „Paní učitelko, chtěla bych se Vás zeptat, co jsem udělala jinak. Mám pocit, že se chovám stále stejně. Přesto jste mi řekla, že jsem otravná - nejotravnější. Ráda bych se omluvila, ale opravdu nevím, co jsem udělala.“

Škola

Dobrý den Alíku a ostatní členové, mám menší dilema s tím, že nevím na jakou střední mám jít. Vymyšlenou mám jen jednu, ale druhá je těžší. Zajímám se hodně o psy, v podstatě o psech vím všechno, do poslední tečky. Moc nevím co by mě tak bavilo. Mohl bys prosím poradit?

holka, 14 let, 5. března 2018

Ahoj, je těžké ti poradit školu, nepíšeš, jaká je ta první vybraná škola.
S láskou ke zvířatům můžeš být veterinářkou či veterinární techničkou (něco jako zdravotní sestra jen pro zvířata).
Zkus uvažovat o záložním plánu a to o gymnáziu. Pokud by ses dostala na gymnázium a na tebou vysněnou školu ne, tak tam můžeš být rok. V průběhu prvního ročníku podáš znovu přihlášku na vysněnou školu a místo druhého ročníku na gymnáziu přestoupíš na tu školu, kde by ses přála vzdělávat.
Na druhou stranu tě na gymnáziu dobře připraví na studování vysoké školy, kam budeš muset nastoupit, pokud budeš chtít být veterinářkou.