Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Všeho je moc, hlavně ve škole

  Ahoj Alíku, určitě už víš co se mi tuhle dobu dělo, třeba s tím gymplem. Tady tu dobu je na mně všechno moc. Cítím se jako kdyby všechno se rozpadalo. Potřebovala bych se někomu svěřit, už nemám nikoho komu bych se svěřila. Minulý týden jsem byla 3 dny nemocná takže jsem nebyla ve škole. Nevím jak mně to napadlo, ale začala jsem pořád myslet na to že by mně ostatní ve škole které mám ráda a oni mněli rádi mně, začali nenávidět. Ale pořád jsem si říkala že to přece není možný ne?

  Dneska mi nikdo neodpovídal, ale já věřila že mi nakonec odpoví. Už byla poslední hodina výtvarky, ale mně to nebavilo tak jsem to v půlce odpojila. Potom mi napsala moje kamarádka Julinka.

  Julinka: emo výtvarka

  Já: mně už nebaví

  Julinka: coooooo

  Julinka: Jsi na řadě

  Já: Aha, tak prostě jí to neukážu ona se taky z toho nezblázní

  No, a co udělala to jsem vážně nečekala. udělala screen a poslala to do konzervace té hodiny výtvarky. Já jsem to nejdřív nevěděla, ale potom když jsem šla do té konzervaci okamžitě jsem se rozbrečela. Pořád jsem volala Julince a prosila aby to smazala. Nakonec jsem ji přemluvila. Radši jsem paní učitelce poslala omluvu, ale stejně mi to nepomůže. Pak mi jediný co Julinka poslala je srdíčko. Já nevím.... už chci aby tohle skončilo

  holka, 10 let, 3. května 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Je dobře, že ses rozhodla napsat a nebýt na to sama, zasloužíš si pomoc. Píšeš, že je toho už na Tebe moc. Začala si myslet na to, že ostatní ve škole Tě začali nenávidět, i když jste se měli rádi. Pak se Ti stala nepříjemná situace během výtvarky. Už by sis přála, aby to skončilo.
  Nevím, jaký máš s Julinkou vztah, jaké jste kamarádky. Určitě sis ale nezasloužila, aby se k Tobě tak zachovala, mrzí mě to. Nedivím se, že jsi z toho byla rozrušená. Je od Tebe hezké, že jsi poslala paní učitelce omluvu. Nevíme, jestli paní učitelka viděla konverzaci, ale říkám si, že pokud jsi to už sama vysvětlila, je velká pravděpodobnost, že to pochopí, protože uvidí, že jsi to nemyslela zle. Ne vždycky se nám chce do školních povinností, to je normální. Když máme horší náladu, tak můžeme říct i něco, co nás zpětně mrzí, co jsme nechtěli, anebo tak nemysleli. Říkám si taky, jestli jsi o tom všem s Julinkou ještě mluvila, máš právo jí říct, že se Ti to nelíbilo a jaké to pro Tebe bylo, možná si tak lépe uvědomí, co udělala a co nemusela vůbec dělat.

  Bohužel, online výuka zasahuje negativně spoustu dětí i učitelů. Je to opravdu něco hodně jiného, když se vidíte tak dlouho jen skrze monitory, než kdybyste se setkávali naživo. Možná se i proto u Tebe objevují myšlenky, že Tě jinak berou Tví spolužáci. Možná to vnímají podobně i další Tví kamarádi. Napadá mě, že byste si o tom mohli zkusit promluvit a třeba zjistíš, že v tom nejsi vůbec sama. Teď se celá situace vyvíjí lépe a snad postupný návrat do škol ovlivní a uklidní situaci i ve vaší třídě, moc bych Ti to přála.
  Píšeš, že nemáš, komu by ses svěřila. Nevím, jestli jsi zvažovala nejen kamarády, ale taky dospělé v Tvém okolí. Tvé rodiče, příbuzné, ale třeba i učitele, ke kterým máš důvěru, mohou Tě vyslechnout. Pokud máš z toho všeho stále zvláštní, nepříjemný pocit, neboj se svěřit školnímu psychologovi, pokud jej na škole máte. Můžeš mu zavolat, napsat. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince na chatu nebo telefonu (https://www.modralinka.cz/), nonstop se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Bude tam prostor víc se svěřit, ulevit si.
  Říkám si, že toho teď na Tebe může být hodně a že si zasloužíš i dostatek odpočinku, dělat věci, která máš ráda, u kterých přijdeš na jiné myšlenky. Ať už to bude jen delší procházka, čtení, tvoření, nebo trocha sportu.

  Držíme palce, abys měla hezčí jarní dny
  Modrá linka

  Škola

  Přijímačky na gympl

  Ahoj poradno,
  Především vám moc děkuji za to co děláte a za zodpovězení minulích dotazů. Opravdu to pomáhá. A teď k mému dotazu, předem chci říct že bych ho potřebovala zodpovědět co nejdřív týká se totiž přijímacích zkoušek a ty jsou ve středu. Tento čtvrtek měl osmiletý gympl na který chci jít meeting ohledně všech informací k přijímačkám, od té doby na to pořád myslím, jenom když pomyslím na slovo přijímačky mám žaludek v kalhotách. I když jsem poslední tři měsíce strávila spoustu času tím že jsem seděla u testů výsledky mám dobré (40- 49 bodů z 50 a to ne gympl kam chci jít stačí. Minulí rok byl nejlepší výsledek ze všech 45 z matiky a 47 z češtiny) jsem strašná trémistka někdy si to nechci vůbec přiznávat ale je to tak. Ještě k tomu mám po mámě nízký tlak a ve stresových situacích mi začne klesat ještě víc potom se mi začne točit hlava a někdy i omdlím, no a myslím že přijímačky jsou stresová situace. jsem člověk který jaksi nedokáže zachovat chladnou hlavu. Proti tomu točení hlavy mi pomáhá opláchnout se studenou vodou a hodně se napít problém je že u testů se nesmí na záchod. Na tom abych se na gympl dostala mi opravdu záleží, vypovídá o tom i sen který se mi zdá už tři dny v kuse, a to ten že stojím před zelenými vraty od gymplu a když se ty vrata otevřou tak se vždycky probudím jsem celá zpocená a třepu se. Takže můj dotaz zní jestli nemáte nějakou radu abych nezpanikařila a nezkazila si celé testy jenom tím že se nezvládám uklidnit.
  Děkuji moc

  holka, 11 let, 1. května 2021

  Ahoj,

  děkujeme za ocenění naší práce. Zítra Tě čekají přijímačky na osmiletý gympl. Nejsem si jistá, jestli se k Tobě naše odpověď stihne dostat, snad ano. Vnímám, že Ti na tom dostat se na gympl hodně záleží a děláš proto všechno, co je v Tvých silách. Je přirozené, že když něco takhle moc chceme, přepadá nás kolem toho nervozita a máme různé obavy, jestli to dopadne tak, jak bychom si přáli. Jsme toho tak plní, že se nám o tom může i zdát, jak píšeš. Někdo má navíc k trémě o něco větší sklony než jiní. Připadá mi moc fajn, že jsi u sebe takhle rozpoznala příznaky nervozity a dokonce i našla způsoby, které Ti pomáhají ji překonat (napít se, studená voda). Chápu, že během testů nebude možné odejít na záchod. Říkám si, že můžeš mít na stole připravenou láhev s vodou a taky třeba kapesník předem namočený ve studené vodě, kterým by sis během testů mohla otřít obličej. V některých třídách navíc bývá taky umyvadlo - možná by ses mohla předem zkusit domluvit s učitelem, který s vámi během testů bude ve třídě, jestli by bylo možné, dojít si k němu si opláchnout obličej. Doporučila bych také dnes zkusit jít brzy spát a už se neučit, spíš se naopak snažit odpočívat, relaxovat, třeba si pustit oblíbený film. Samozřejmě nedokážu takhle na dálku odhadnout, jak přijímačky dopadnou - zároveň bych Tě ale chtěla podpořit, aby sis opakovala, jak dobrých výsledků se Ti dařilo dosáhnout, když sis testy zkoušela, i to může pomoci. Často taky přinese úlevu, když se s nervozitou, kterou cítíme, svěříme někomu blízkému, třeba rodičům nebo kamarádům, kteří Tě můžou podpořit.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Škola

  Špatné vztahy ve třídě

  Ahoj,jsem z Olomouckého kraje takže se me ještě nástup do školy netýká ale dřív nebo později tam musím jít..jde o to že se semnou ve třídě skoro nikdo nebaví a proto tam nechci jít🙄jsem v 8 třídě takze přestupovat na jinou školu nebudu protože to na ten rok nemá cenu ale opravdu každej den když jsme chodili do školy tak totální stresy no já se opravdu klepala když jsem vstávala...ve třídě se semnou baví asi 6 lidí z 21 :) navíc teď mám dobré známky takze se mi to hned zhorší,protože se nesoustředím na učení když jsem mezi lidmi které nemám ráda😐co s tím mám dělat prosim? Opravdu já tam fakt nechci a není to tím že bych byla lina ale hlavní důvod jsou spolužáci..kamarády mám v ostatních třídách ale jenom v té mé prostě ne no opět začne taková ta školní deprese znáte to😧nejradši bych chytla před nastupem koronu a rodiče s těma to řešit nebudu fakt nechci

  holka, 14 let, 29. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  v emailu nám píšeš, že se s Tebou baví ve třídě 6 lidí, což je téměř třetina z celkového počtu spolužáků ve třídě a to není úplně málo. Pokud Tě ale vztahy ve třídě tolik trápí, je důležité, abys na to nebyla sama.
  Hodně záleží na Tobě, jestli na tom chceš něco změnit či už jen nějak vydržet zbývající rok a kousek. V jiných třídách máš kamarády, proto mne napadlo, že se můžeš zkusit o přestávkách nebo třeba po škole více potkávat s nimi a udržovat kontakty s těmi spolužáky, se kterými Ti je příjemně. Pokud jim důvěřuješ, můžeš s nimi i zkusit probrat, jak se ve třídě cítíš. Také by ses mohla obrátit na výchovnou poradkyni, popř. školního psychologa/psycholožku, pokud ho/ji na škole máte, a s nimi se poradit, co dělat (znají Tě a Tvé spolužáky líp než my) a třeba zvážit přestup do jiné třídy té samé školy, kam chodíš.

  Protože neznám Tvou rodinu a více k tomu nepíšeš, nevím, z jakého důvodu své trápení nechceš řešit s rodiči. Rodiče by měli vědět, co Ti běží hlavou, čím se zabýváš a co Tě trápí, jen tak by Ti mohli účinně pomoci. Pokud to z nějakého důvodu není možné, třeba by je mohli zastoupit například prarodiče, nebo někdo jiný blízký dospělý, komu věříš.

  Přejeme Ti klidné školní dny mezi lidmi, se kterými se cítíš dobře.
  Modrá linka

  Škola

  Jak se dostat na hotelovku + angličtina

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám pro mě důležitý dotazy.

  1.) Je mi 14 let a chodím do 8.třídy ZŠ. Po devítce se chci moc dostat na střední školu,nejlépe na hotelovku. (chtěla by jsem moc být rečepční v hotelu). Ale nejhorší je, že se tam dělají přijímací zkoušky a já se bojím, že je neudělám. Budu se na ně připravovat celou devítku. Strašně se teď učím, aby mě aspoň pomohlo vysvědčení. Nevíte prosím co mám udělat, aby jsem se fakt na tu střední hotelovou školu dostala? Udělám proto cokoliv, budu chodit na doučování, budu navštěvovat různé přípravné kurzy, udělám proto všechno na světě. Teď při online hodině probíráme lineární rovnice a já jsem to moc nepochopila, myslíte, že to mám naší paní učitelce na matiku říct? Není to ostuda? Ve středu s toho píšem písemku a já nic neumím. Bojím se, že budu mít na vysvědčení trojky. Naše matikářka je moc hodná. Myslíte, že by mi pomohla to učivo pochopit? Jak mít na vysvědčení samé jedničky ?

  2.) A za druhé by jsem strašně chtěla studovat rok střední škole v USA. Je to můj největší sen. Není to jen sen malé holky nebo nějalé puberťačky. Je mi už 14 a vím co chci. Je to můj sen už od dětství. Vždycky jsem chtěla studovat Hard school v USA. Na Google jsem zjistila, že se musí splnit nějaký jazykový test ELTIS a mít minimálně 222 bodů, což je Teda hodně. Každý den se proto učím anglicky, dívám se na anglický seriály, začala jsem číst anglický knihy, mám v mobilu stažení různé aplikace (duolingo, fun Easy Learn English, memrise, InterPalace, speaky atd...) mám jich fakt hodně. Dělám proto maximum, já už nevím, co mám víc proto udělat, jak se rychle naučit anglicky? Budu vděčná za jakoukoliv radu. Moc si toho cením, je to pro mě moc důležité. Dokonce si i chatuju anglicky s lidma že všech států.
  Už nevím, co proto udělat víc. Sny se přece mají plnit Snažím se s angličtinou být co nejvíce v kontaktu i když máme jen jednu online hodinu týdně.A to každé pondělí.

  Tyhle dotazy jsou moc důležité a spěchaí, tak prosím odpovězte co nejdříve.
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek večera.

  holka, 14 let, 25. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že víš, co chceš po škole dělat. Neumím Ti poradit o moc více, jak se na školu dostat, než jsi Ty sama už napsala. Je potřeba se učit na přijímačky, pokud něčemu nerozumíš, doučování je určitě na místě. Pokud jsou nějaké přípravné kurzy, může být prima je absolvovat. Můžete se s rodiči na té škole informovat, co bude k přijímačkám potřeba, případně také navštívit třeba den otevřených dveří, které většina škol pořádá.

  Co se týká matiky, pokud něčemu nerozumíš, je samozřejmě na místě nechat si to vysvětlit. Zvlášť, jestli máte prima matikářku, jak píšeš, nevidím důvod, proč bys nemohla. Případně to můžeš probrat s rodiči, budou-li látce rozumět, mohou Ti to klidně vysvětlit oni. Jen by stálo za to, řešit to včas, ne až po neúspěšné písemce.

  A pokud jde o angličtinu, vypadá to, že toho už děláš docela hodně. Jestliže se tedy věnuješ angličtině tak, jak píšeš, napadá, že je na místě spíše trpělivost. Pokud se tomu všemu budeš i nadále věnovat, domnívám se, že dříve či později, se výsledky musí projevit. A jestliže by tomu tak nebylo, pak by možná stálo za to obrátit se na nějakého učitele angličtiny a společně s ním zjistit, v čem je zádrhel.

  Mít sny je prima, přejeme Ti, aby se Ti podařilo si je splnit
  Modrá linka

  Škola

  Píší mi, jen když něco potřebují

  Mám podobný dotaz, ale já chodím do třídy ve které jsem nadprůměrný a ted jsme na té online-výuce a píšu si jen se dvěma spolužačkami no a většina třídy napíše až když něco chtějí nebo potřebují a já zkrátka už někdy u něčeho bouchnu prostě mě nebaví když píšou jen když něco chtěj, ale nevím jak jim napsat. díky předem

  kluk, 12 let, 28. dubna 2021

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že se ti nelíbí, že ti spolužáci píší, jen když od tebe něco potřebují. To nápadně připomíná využívání a nelíbilo by se to nikomu. Je tedy naprosto v pořádku, když se ozveš a dáš všem najevo, že takové chování nechceš respektovat. Na tvém místě bych to udělala přímo a na rovinu. Buďto se můžeš ozvat, až zase po tobě někdo něco bude chtít a napsat, že samozřejmě rád pomůžeš, ale že se ti nelíbí, že ti píší jen v situacích, kdy jim můžeš být užitečný. Věřím, že většině tvých spolužáků to dojde a obrazně se „chytí za nos.“ Anebo nemusíš čekat, až po tobě někdo něco bude chtít, ale navázat se spolužáky hovor sám o tématech, která se netýkají školy. Záleží jen na tobě, který z těch přístupů je ti bližší, ale určitě si takové chování nenech dál líbit a dej svým spolužákům najevo, že nehodláš zůstat jen v roli užitečného pomocníka.
  Držím ti palce!
  Bára

  Škola

  Výběr střední školy

  Ahoj, mám jednu otázku,
  jsem v 8. třídě, tudíž příští rok posílání přihlášek na střední školy.
  Nedoporučili byste mi prosím nějakou školu, na které se hodně cestuje? Například pořádají výměnné pobyty, stáže do zahraničí, zájezdy nebo něco s tím spojeného? Jazyky mi nevadí (jak jinak, když chci cestovat:-D). Prostě nějakou školu, která je na cestování. Vím, že je třeba obor cestovní ruch, ale nevím, jestli tam mají to cestování jakože fyzické. Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 13. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás na doporučení střední školy, na které se hodně cestuje do zahraničí. Příští rok budeš řešit přihlášky a ráda bys školu, která pořádá výměnné pobyty atp.
  Přijde mi moc dobře, že se zajímáš už takhle dřív o to, jaké možnosti máš před sebou. Snažíš se zjistit věci ohledně střední školy předem, abys věděla, která nejlépe vyhoví Tvým představám. Neumím Ti poradit konkrétní školu, ale spíš postup v hledání, který bys mohla zkusit.

  Nejvíc záleží na dané oblasti, ve které žiješ, příp. na městech, kam bys mohla dojíždět, pak se Ti výběr zúží na dostupné školy. Ať už to budou střední školy, kde je obor cestovní ruch, gymnázia, anebo školy s rozšířenou výukou jazyků. Záleží opravdu na konkrétní střední škole v Tvém okolí. Často některé mívají spřátelenou školu v zahraničí, pořádají výměnné pobyty, anebo vysílají své žáky na pár týdnů např. do anglicky mluvící rodiny bez toto, aby zahraniční žák jel do ČR. Existuje taky spousta soutěží pořádaných školou anebo neziskovými organizacemi, ve kterých můžeš takový pobyt získat. Existují mezinárodní organizace, které sdružují mládež a pořádají dobrovolnické pobyty v zahraničí, tam je taky možnost vyjet na pár týdnů, vstupní podmínky nebývají náročné. Možností je opravdu spousta nejen na středních, ale pak i na vysokých školách. Ten základní přehled Ti poskytnou webové stránky škol, o kterých uvažuješ. Dalším poradcem Ti může být na Tvé základní škole výchovný poradce anebo školní psycholog, kteří radí s výběrem škol. Každý rok bývají na středních školách dny otevřených dveří, pokud situace dovolí, můžeš se na školy v Tvém zájmu zajít podívat a poptat se přímo tam, je to cenný zdroj informací.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj všichni
  Ve škole se se mnou nikdo nebaví. Jsem tam celý den sama a jen se smutně koukám jak se ostatní baví. Učitelé na to nereagují a mamka říkala že mě na jinou školu nedá a ať změním své chování.Ale já nic špatného neudělala jen jsem se tam bavila s jednou holkou a ta umřela a od té doby jsem už sama. Když jsme byly distančně bylo to fajn ale teď když jsme týden doma a ve škole tak jsem teď ve škole a právě vycházím ze školy. Co mám dělat? Nechci být pořád sama a na mobilech být nemůžeme a číst mě nebaví. Prosím poraďte mi

  holka, 10 let, 13. dubna 2021

  Milá pisatelko,
  Čtu, že píšeš o tom, že se změnilo chování tvých spolužáků k tobě a ty nerozumíš tomu proč. Ptáš se, co jim může vadit, co jsi „udělala špatného“. Dáváš to nejspíš do souvislosti s tím, že sis byla blízká s holkou, která pak umřela. Kdybychom měly možnost spolu mluvit osobně, také bych se snažila otázkami na tebe zjistit, zda-li tu může být nějaká souvislost. Napadá mě, že když zemře někdo se spolužáků, vrstevníků, tak je to pro celé jeho okolí dost šok. A oni pak neví jak o tom mluvit, jak se chovat. A tato nejistota se teď může přenášet i vůči tobě, protože jsi byla někdo, kdo se s tou holkou bavil. Mohlo se i v tobě díky této události něco změnit, můžeš působit víc uzavřená nebo smutná. A nevíš úplně o tom. A druzí na to reagují a chtějí tě třeba raději nechat v klidu. Zkus se nad tím víc zamyslet, co se v tobě vlastně děje, co prožíváš ohledně té smrti kamarádky. Zkus teď i ty sama popřemýšlet jestli se náhodou nemohlo nějak změnit tvé chování mezi druhými. Třeba jsi nyní víc v napětí a sama se chceš spíš uzavírat a stranit se druhých. Bylo by to hodně pochopitelné a normální v této situaci. A pak to chce především čas, aby se to i v tobě zklidnilo a ty jsi byla opět ten, koho ostatní před tím znali. Můžeš si třeba o tom s někým popovídat, jak to prožíváš, to ti pomůže si vše lépe uvědomit. Třeba na to přijdeš sama. Navrhuju, aby to byla nějaká dospělá osoba, které důvěřuješ. Můžeš zkusit se o tom také pobavit s mámou. Zeptej se jí na její názor, co tedy máš podle ní ve svém chování změnit? Jak to vidí ona a ať ti s tím pomůže. Vyjádři klidně to, že tě to trápí, že se cítíš ve třídě sama. Je dobré o tom mluvit. Pomůže ti to si co nejlépe uvědomit, co by jsi nyní nejvíc potřebovala, co by ti osobně pomohlo. Můžeš si říci o pomoc. A pokud budeš potřebovat o tom všem víc psát, tak se můžeš obrátit třeba na nějaký chat pro děti v těžkých situacích. Jeden zřizuje třeba naše Centrum Locika, najdeš odkaz na www.detstvbeznasili.cz. Nebo Dětské krizové centrum, www.dkc.cz. Tak to zatím takto za mě. Je dobře, že ses svěřila, to je první důležitý krok k úlevě. Tak ti přeju abys tu svou cestu k lepšímu brzy našla.
  Poradce Centra Locika

  Škola

  Na kterou školu?

  Ahoj ve spolek! Mám dotaz. Jelikož mě čekají přijímačky, tak uvažuji, kam jít na střední školu. Chtěla bych být zdravotní sestřička. Teď přemýšlím jestli mám jít na zdrávku a nebo na gympl. Počítám s tím , že budu muset na vysokou. S tím nemám problém, jelikož se učím dobře( prospívám s významenáním). Mohli by jste mi pomoci rozhodnout se, jestli jít na gympl nebo zdrávku?
  Děkuji mockrát 😊✨

  holka, 14 brzo 15 let, 29. března 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že přemýšlíš o tom, kam jít dál na školu. My Ti ale takto po internetu, zvláště když Tě vůbec neznáme, nemůžeme poradit, na kterou školu bys měla jít. Rozhodovat se můžeš podle toho, co Tě baví, jestli chceš pokračovat ve studiu i po střední škole. Gymnázium je všeobecnější, avšak pokud bys nešla na vysokou školu, nabízí menší rozsah možného uplatnění, zdravka naopak směřuje více konkrétním směrem, i když i z ní je možné jít na vysokou školu, zároveň nabízí větší možnost uplatnění i bez dalšího studia. Můžeš o svých plánech a otázkách mluvit třeba se svými rodiči či dalšími blízkými nebo se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve své škole.

  Přejeme Ti, aby ses rozhodla tak, abys byla spokojená.
  Modrá linka

  Škola

  Kolik je možné podat přihlášek na SŠ?

  Ahoj Aliku,tohle bude můj poslední dotaz a napisu až někdy za půl roku :) ale příští rok jdu na střední a jak se musí vybírat 2 školy,muzu to udělat tak ze se budu hlásit na 2 zdravky? Jakoze žádnou jinou školu si vybírat nebudu jenom se budu hlásit na zdravku třeba v Olomouci a na druhou zdravku třeba v Liberci? Je to možné?

  holka, 14 let, 6. dubna 2021

  Ahoj,
  pokud máš problém, klidně můžeš položit dotaz, kdykoli potřebuješ a nemusíš čekat až za půl roku :-)
  Co se týká tvého dotazu, našla jsem na internetu, že v první kole přijímacích zkoušek je možné podat dvě přihlášky, v dalším kolem potom počet přihlášek už není omezen. Nevidím tedy problém v tom, aby ses přihlásila na dvě zdravotní školy.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Hezký den všem, chtěla bych se na něco zeptat, ale nevím, jestli tento dotaz sem patří. Každopádně byla bych moc ráda, kdybyste mi odpověděli. Jdu k věci, zajímalo by mě, do které třídy na osmiletém gymnáziu se učí fyzika. Hledala jsem na internetu, ale nic důvěryhodného jsem nenašla. Já jsem teď v 7. třídě na osmiletém gymnáziu, takže mám fyziku už druhým rokem, a zajímá mě tedy, jak dlouho ji ještě budu mít.
  Budu moc ráda za odpověď a předem děkuji!

  holka, 13 let, 25. března 2021

  Ahoj,
  pár let ještě ano. Na všeobecných gymnáziích se fyzika povinně učí všechny ročníky kromě maturitního. V případě osmiletých gymnázií je to tedy celkem 7 let. Poslední rok už je to pak pouze volitelný předmět.

  Škola

  Stres z přijímaček

  Ahojky. Měla bych dotaz. Příští rok mě čekají přijímačky. Mám z nich celkem strach. Budu se hlásit na obchodní akademii kde se hlásí kolem 144 lidí a většinou berou 60. Pak jako druhou školu jsem zvolila zdrávku tam se hlásí taky kolem 100 lidí a berou přibližně 45-50. Bojím se, že to nezvládnu. Teď jsem v osmé třídě a zatím celou dobu, co jsem na ZŠ prospívám s významenáním. Nevím, jak se zbavit stresu. Přijde mi, že na dané školy, kde se hlásím berou strašně málo lidí. Sice je pravda, že se říká, že na zdrávku se hlásí lidi s trojkami a čtyřkami, takže si myslím, že bych mohla mít i větší šanci. Mohli by jste mi prosím zkusit pomoct? Děkuji za ochotu 😊

  holka, 14 let, 22. března 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že máš z přijímaček obavy. To je docela pochopitelné, když nám na něčem záleží. Při stresu pomáhá mluvit o tom, co prožíváme, co si přejeme a čeho se bojíme se svými blízkými. Když se jedná o nějaké zkoušky, je nápomocné věnovat se přípravě, pomáhá vědomí, že jsme udělali, co bylo potřeba, že jsme věnovali čas a energii tomu, abychom mohli být úspěšní. Při stresu také zabírá sport a různá relaxační cvičení. Mnohé relaxace je možné najít na internetu, můžeš se je učit třeba i s rodiči či kamarádkami, případně se můžeš obrátit na školní psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte. S ní se můžeš zvládání stresu věnovat naprosto konkrétně, tak, jak Ty osobně potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostnější dny
  Modrá linka

  Škola

  Těžkosti s učitelkou

  Ahoj, potřebuju poradit. Už jak jsem nedávno v jednom z mých dotazů zmiňovala, tak nesnáším fyziku a to nejen kvůli tomu, že je těžká, ale hlavně kvůli naší paní učitelce. Protože máme tu příšerně blbou distanční výuku, tak je to ještě horší ;-( .
  Jsem z té výuky úplně psychicky na dně. Všechno děláme rychle a já tomu poslední dobu vůbec nerozumím. Navíc se bojím zeptat, protože mě většinou tato učitelka zesměšní před celou třídou. Zrovna dneska mě zesměšnila taky a to tím způsobem, že řekla ať ukážu sešit na kameru, přitom ví, že mi to je nepříjemný a, že píšu pomalu :-c . Přemýšlela jsem jestli jí nemám napsat Email s tím, že jí prosím abych nemusela ukazovat sešit před celou třídou.
  A ještě jsem se chtěla zeptat jestli by tady na Alíkovi nebyl někdo kdo by mě mohl doučovat .

  Děkuji předem za odpověd $>

  holka, 11 let, 9. března 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou ses nám svěřila. Je dobře, že nezůstáváš na něco těžkého sama a obrátila ses pro podporu. Píšeš nám o svých těžkostech ve škole, konkrétně s fyzikou a s paní učitelkou z fyziky. Probíráte učivo rychle a ztrácíš se v něm, bojíš se zeptat, protože nemáš dobrou zkušenost s tím, že by Ti učitelka vyšla vstříc. Přemýšlela jsi, jestli jí nenapsat mail, ptáš se nás taky, jestli by nebyla možnost doučování.

  Moc mě mrzí, že se cítíš kvůli výuce tak špatně. Zasloužíš si, aby tu pro Tebe učitel byl právě tehdy, když něco nevíš a nechápeš. Rozhodně by Tě žádný učitel neměl zesměšňovat před třídou. Zní mi to, že máš i přesto všechno chuť s tím něco udělat, to je moc dobře. Píšeš o variantě mailu, kde bys přímo učitelce řekla, co Ti vadí a třeba bys popsala, jak by její chování vůči Tobě bylo podle Tebe v pořádku. Říkám si, že je možnost to sdílet i dál, pokud bys v komunikaci s ní chtěla podporu. Je možné oslovit třídního učitele, anebo školního psychologa, pokud jej na škole máte. Měli by Ti problém pomoct řešit, aby ses v hodinách cítila dobře. Máš plné právo na to, aby hodiny probíhaly lépe a bez zesměšňování, pak se i lépe chápe látka, kterou probíráte.

  Doučování se mi zdá jako moc fajn nápad. Bohužel, na Alíkovi nevím o nikom, kdo by mohl doučovat. Zvlášť teď během zavřených škol existuje více míst, kam je možné se obrátit. Říkám si, že by Ti měli v hledání doučování pomoct Tví rodiče, zkus je poprosit, jestli byste se na to spolu nepodívali. Můžete se ve vyhledávání zaměřit na neziskové/volnočasové organizace ve vašem městě, taky například organizace Člověk v tísni poskytuje doučování. Stejně tak jako v předchozím případě i ze školy Ti může přijít pomoc. Třídní učitel, školní psycholog anebo výchovný poradce by se měli orientovat, jestli a od koho poskytuje škola doučování. Stojí za to se zeptat.

  Chci Tě povzbudit, aby ses v obou věcech nebála svěřit rodičům anebo někomu blízkému. Může být úlevné se někomu vypovídat a taky je možná napadnou další možnosti, jak Tvou věc řešit. Nebuď na to sama.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Na jakou školu?

  Ahoj poradno.
  Už mi zbývají jen 2 roky na ZŠ a nevím kam na střední nebo co budu dělat po 9.třídě. Chtěla bych na nějakou školu kde by se probíralo umění(malování obrazů, keramika,..), zpěv, tanec, hraní na nástroje. Existuje nějaká škola ve které by se toto probíralo?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  holka, 13 let, 4. března 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, co budeš dělat po základní škole. Nejsme výchovní ani kariéroví poradci, obecně to bude pravděpodobně nějaká umělecky založená škola, možná konzervatoř. Můžeš se poradit s rodiči a můžete se poohlédnout na internetu. Také se můžeš obrátit na výchovnou poradkyni (poradce) ve škole.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo najít školu, na které se Ti bude líbit
  Modrá linka

  Škola

  Přestup na jinou školu

  Ahoj
  Budu dělat přijímačky na gymnázium
  Chtěla bych se tam mooc dostat ne, protože bych byla zázračně chytrá, ale proto že mám na stávající škole špatné vztahy se spolužáky a přestoupit na jinou školu nemůžu. Co mám dělat kdybych se nedostala?:)

  holka, 1? let, 26. února 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svých plánech dostat se na jinou školu, na gymnázium. Přála by sis to, protože Ti nevyhovuje současná třída a vztahy v ní. Ptáš se nás, co dělat, kdyby ses na gymnázium nedostala.

  Mrzí mě, že ve třídě možná zažíváš nespokojenost a nepohodu. Nepíšeš k tomu nic víc, tak se konkrétně těžko hledá příčina a taky i to, co by to mohlo zlepšit. Zkusím proto odpovědět obecněji. Pokud se ve školní třídě někdo necítí dobře a nemá uspokojující vztahy se spolužáky, tak se může obrátit o pomoc. Ve škole je hned několik dospělých, kteří by mohli být oporou. Může to být třídní učitel, metodik prevence, jiný oblíbený učitel, často to bývá školní psycholog, pokud je na škole. Všem je možné se svěřit, měli by být nápomocní a vymyslet další účinné kroky, jak by se situace dala zlepšit, nejčastěji to je úkol školního psychologa (třídnické programy, konzultace s žáky, kterých se to týká apod.) Pokud je situace stále vyhrocená a všechny jiné způsoby pro urovnání situace se neosvědčily, tak se zvažuje třeba i přestoupení některého žáka.

  Chtěla bych Tě povzbudit v tom, že pokud se ve třídě necítíš dobře, tak nemusíš čekat do doby, než se dostaneš na jinou školu. Můžeš o tom všem někomu povědět, ulevit si v tom. Zasloužíš si v tom nebýt sama a cítit se ve třídě dobře. Napadá mě, jestli o tom všem ví Tví rodiče. Mohli by Tě vyslechnout a vymyslet spolu s Tebou, co dál. Neváhej se obrátit i na školního psychologa, pokud jej na škole máte. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), kde je víc prostoru podrobně probrat, co potřebuješ.

  Hezčí dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Škola

  Praxe na zdravotnické škole

  Dobrý den, chtěl bych jít na střední školu na zdrávku do Znojma, ale předem se chci, od jakého ročníku jsou praxe v nemocnici? Hledal jsem snad všude a nic jsem nenašel. Snad budete vědět. ☺

  Ahoj,
  hledala jsem také všude možně a vypadá to, že se to liší podle oboru, který se rozhodneš studovat. Například součástí oboru zdravotnický asistent je souvislá měsíční praxe v nemocnici ve třetím ročníku. Pokud si chceš být ale skutečně jistý, jak to probíhá konkrétně na tvé vybrané škole, nejjistější bude napsat dotaz přímo tam.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!