Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Přeřeky při čtení

  Dobrý den Alíku a spol.
  Ptám se za mého 14letého přítele:

  „Proč neumím číst?“

  Číst umí, ale zasekává se a občas koktá, či se přeřekne, ale poruchu mluvy nemá.

  holka, 13 let, 17. července 2020

  Ahoj,
  stanovit odbornou diagnózu takto z otázky (ještě navíc z druhé ruky) je asi nemožné. Na první pohled se nabízí, že nemusí mít poruchu mluvy, ale poruchu čtení zvanou dyslexie. Většina dyslektiků je ale odhalená v nižším věku, takže buď má nějakou lehčí formu, nebo jsem úplně vedle – tomu nasvědčuje i to, že nezmiňuješ psaní, ale jen čtení, ještě k tomu čtení nahlas… hm. To bude něco jiného.

  Nejspíš tréma. O=
  Když je člověk nervózní, hůř se soustředí, často i víc pospíchá, snadněji se mu zamotá jazyk a slova a slabiky a všechno … a pak je z toho ještě víc nervózní a už je to celé zkažené. ;-(

  Doporučuji tedy:

  1. Uklidnit se. Chyby dělá každý, o nic nejde! @)->-
  2. Trénovat čtení nahlas, třeba před zrcadlem.
  3. Trénovat čtení pro sebe, zejména rychlost čtení.

  Kdyby se naučil číst pro sebe rychleji než mluví, získá tím během čtení nahlas pár cenných zlomků sekundy navíc na lepší a klidnější mluvený projev.

  Existují mimochodem poměrně málo známé techniky tzv. rychločtení, při kterém je možné přečíst i několik stovek slov za minutu. Je to užitečná dovednost a není zase tak náročná, jak se na první pohled zdá. Všechno je to hlavně otázka tréninku, podobně jako zkušený atlet na běžecké dráze umí i vycvičený mozek rychleji běžet po textu. Není pak překvapivé, že pokud už mám v hlavě napůl přečtené dvě následující věty, můžu slova, která zrovna říkám nahlas, krásně v klidu přednést. ;-)

  Alík

  Škola

  Chci být policistkou

  Ahoj, jako mnozí kteří sem píšou mám otázku. Velmi bych chtěla být policistka, ráda pomáhám druhým apod. A jak jsem skončila 6. třídu začala jsem hledat gymnázium do kterého bych mohla po 7. jít (Chtěla bych se v něm učit) a co musí vystudovat policistka. Ale zbývají mi pořád dvě otázky;
  Existuje kriminoligické gymnázium aneb gymnázium s doplňkovým předmětem kriminologie?
  Nebo kdyby náhodou může se po gymnáziu jít na střední?
  A máte případně nějaké doporučení gymnázia, nejlépe v Praze?😅

  Doufám že to bylo srozumitelný a předem děkuji :)

  holka, 12 let, 1. července 2020

  Ahoj,
  gymnázium, o kterém píšeš, tedy zaměřené na kriminologii, nebo kriminalistiku, bohužel neexistuje, ale pokud by ses chtěla specializovat na policejní práci už od střední školy, existují nejrůznější policejní střední školy (v Praze je to například Trivis - www.trivispraha.cz). Samotná kriminologie nebo kriminalistika se potom studují až na vysokých školách, například na VŠCHT, vysoká škola Ambis (www.ambis.cz/kriminalistika-a-kriminologie-3) a řada dalších.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Výběr střední školy

  Ahoj všichni, příští rok nastupuji do 9. třídy a už bych asi měl pomalu vědět kam jít dál po ZŠ, přemýšlel jsem jestli jít na gymnázium, anebo už na nějakou střední školu, vůbec nevím kam přesně a tak bych Vás rád požádal o radu, popřípadě abyste mě poslali na nějakou dobrou stránku nebo tak, kde bych si mohl vyhledat přesně školu, kam bych šel dál. Budu rád za každou radu, protože jsem zatím jaksi zmaten a trochu ztracen.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 26. června 2020

  Ahoj,
  je moc dobře, že už teď přemýšlíš kam na střední školu a líbí se mi, že k tomu chceš přistoupit zodpovědně. Myslím, že je opravdu náročné se zorientovat ve všech školách a v tom, co vlastně nabízejí.
  Existuje asi více stránek, na které se můžeš podívat, posílám Ti tento odkaz, kde se dá hledat podle kraje, ve kterém bydlíš www.stredniskoly.cz. Pomoci s výběrem by mohl taky kariérový poradce, nevím odkud jsi, ale posílám kontakt z Jihomoravského kraje, podobná centra budou jistě i jinde https://vzdelavanivsem.cz/karierove-poradenstvi. Jde dobré také o všem mluvit s rodiči a pomoci by Ti mohl i výchovný poradce, kterého má každá základní škola, a který má na starosti mimo jiné pomoc deváťákům se ve všem zorientovat. V Praze a v Brně bývají i veletrhy středních škol, vždy na podzim – ta akce se jmenuje Gaudeamus a můžeš se tak jít podívat na více škol, které jsou prezentovány v jeden čas na jednom místě.

  Přejeme, aby sis mohl vše v klidu rozmyslet a vybral si pro sebe tu nejvhodnější školu.
  Modrá linka

  Škola

  Posměch kvůli prsům

  Ahoj mám takový problém že z celé mojí třídy mám prostě největší prsa mě připadá že na můj věk to je ideální velikost ale někteří si to prostě nemyslí a nadávaji mi hlavně kluci skoro všechny holky z naší třídy ještě nenosí podprsenku protože jak bych to řekla ještě nemají duvod je nosit a proto mi nadávaji ze mam velke prsa že na můj věk nemůžu mit také prsa že to není normální na muj věk no a vymýšlejí mi různé přezdívky např. vycpávka ale já prostě za to nemůžu ja to nijak prostě nezmnenim je celkem nepříjemné když vejdeto do školy a tam skoro každý kluk na vás řve vycpávko snažila jsem se to s nima řešit ale oni pokračovali a učitelce to úplně říkat nechci strašně by mi pomohlo kdyby jste mi poradili co s tim děkuji

  holka, 12 let, 26. června 2020

  Ahoj,
  chápu, že Tě trápí, když se Ti ve škole smějí za to, že máš větší prsa než ostatní holky. Je nepříjemné a nefér, když se nám někdo posmívá za něco, nemůžeme ovlivnit. Zároveň vím, že je podobné chování docela časté - obvykle lidé takhle reagují na něco, co je pro ně jiné a nové. Mít větší prsa není nedostatek nebo něco, za co by ses měla stydět. Je velmi pravděpodobné, že za pár let se situace otočí a najednou budou naopak spolužáci považovat za zvláštní, když některé holka bude mít prsa podle jejich názoru příliš malá. Píšeš, že podle Tebe mají Tvoje prsa na Tvůj věk ideální velikost. To mi připadá nejdůležitější - vycházet hlavně z toho, jak to vnímáš Ty. Nikdo se nikdy nezavděčí všem. Pokud se naučíme mít sami sebe rádi takoví, jací jsme, je to první krok k tomu, aby nás podobné urážky od ostatních tolik nezraňovali. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co Tě trápí, svěřila někomu blízkému, komu věříš - třeba mamce nebo kamarádce.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Škola

  Nepůjdu na gympl

  Dobrý den,
  nevím jestli tohle je vůbec nějaký problém, ale tenhle rok jsem dělala přijímačky na 6-letý gympl (dělala jsem na dva, na jeden jsem se nedostala a na druhý sice ano, ale je daleko). Šla jsem s tím do toho, že jsem to chtěla jen zkusit a nedávala jsem moc šancí, že se tam dokážu dostat, jednou z příčin, proč jsem si myslela, že se tam nedostanu je ten, že na mojí škole je to hodně o tom jak si vás učitelé oblíbí, já samozřejmě patřím k těm, které moc nemusí, někdy toho totiž vím víc než učitelé, tím pádem jsem ani neměla samé jedničky a na ten gympl brali hlavně se samými jedničkami, možná kdyby se mi přijímačky dost povedly, tak by mě třeba vzali, ale přijímačky jsem pokazila, ze začátku mi třídní učitelka narovinu řekla, že se tam nedostanu a učitel na matiku, že si moc nemyslí, že bych to zvládla (popravdě v matice nejsem úplný génius, ale všechno chápu), to co mi třídní řekla mě docela zarazilo, možná bych si spíš měla říct, že právě kvůli tomu to musím udělat, ale ne úplně mě to od toho gymplu odradilo. Teď jsem sice ráda, že jsem se tam nedostala, protože jak si se tam dostali hlavně děti z bohatých rodin (nemyslím si, že se tam dostali jen kvůli znalostem, ale nechci nikoho urazit). A teď je tady ten „problém“, ještě 2 roky tam budu muset zůstat, s učiteli, kteří mě nemají moc v oblibě a s mými spolužáky, kteří mi hned v první třídě dali na jevo, že s takovou nulou jako já se bavit nebudou a samozřejmě mi začali všichni nadávat a posmívat se mi, trvá to pořád. Mám tam jen jednu kamarádku, která přišla přes 2 roky a jsem za ní neskutečně ráda, že na té škole je, aspoň jeden člověk, který mě tam podrží. Nevím jestli to tam ještě vydržím a co teprve na střední, budu zase terčem posměchu? Potřebovala bych pomoc jak se tomu vyhnout nebo prostě si s toho nic nedělat a umět to hodit za hlavu.

  Nevím jestli tohle někoho zajímá a jestli je to vůbec nějaký problém, ale prostě mám ze všeho divný pocit. Nikomu se moc nesvěřuji a moc nikomu nedůvěji, tak to aspoň zkusím anonymně.

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že není lehké se nedostat na vytoužený gympl a zůstat na základce, kde to nemáš, podle toho, co píšeš, jednoduché ani s učiteli, ani se spolužáky.

  Mrzí mě, že se Ti někdo posmívá a nadává Ti. Něco takového by se nikomu dít nemělo. Píšeš, že je to už od první třídy, a říkám si, jak Ti v tom je. Už jsi zvládla dost dlouhý čas - co Ti v tom pomohlo, kromě kamarádky, o které píšeš? Dá se to použít i nadále? Napadá mě, že v tomto by Ti mohla účinně pomoci také školní psycholožka (psycholog). Mohla by ses s ní zaměřit na to, proč si myslíš, že se to děje, co se s tím dá dělat ve vztahu ke spolužákům i to, aby Ti v tom bylo lépe.

  Nevím, jak se vyhnout posměchu a nadávání - vím toho o Tobě a spolužácích málo a záleží to na mnoha okolnostech. Pokud se chováš přátelsky, férově, přiměřeně sebevědomě (ani málo, ani moc), je to dobrý předpoklad k tomu, abys s ostatními vycházela. Ostatní je víceméně na nich - ale také určitě na tom, jak na nadávání a posmívání reaguješ. Někdy pomáhá posmívání si nevšímat, jindy zase věcně se ohradit a říct, aby to nedělali, jindy zase říci někomu z pedagogů a požádat o pomoc. Také kamarádka se Tě může zastat (často jde lépe zastat se druhého, než sebe) a říct ostatním, aby s nevhodným chováním přestali.

  Vím, že není lehké si z posmívání nic nedělat. Pro to, aby to šlo, je důležité mít dobré zázemí mimo školu, mít oporu v rodině, dalších kamarádech, koníčcích, sportu apod. Pak to, co se děje ve škole, tolik "nebolí". Přímo ve škole je dobré mít něco, co člověka potěší a podrží - třeba dobrou knížku, oblíbený předmět či talisman, uklidňující činnost. Můžeš si taky představovat, že jsi ve velké ochranné bublině, která je Tvým bezpečím a chrání Tě před zlými slovy a jednáním. Sama můžeš hledat svoje způsoby, jak pobyt ve škole zvládnout.

  Držíme palce, aby ses měla co nejlépe o prázdninách, i ve školním roce.

  Modrá linka

  Škola

  Ahoj, v září jdu na jinou školu, protože do školy do které jsem chodila 5 let je malotřídka (znamená to že máme třídy jen do 5) protože bydlíme na vesnici. Ale bojím se že až tam přestoupím, že se mi budou smát, nebo mě dokonce šikanovat za něco co miluju. Třeba skupinu Lollipopz. ❤️Sice tam spousta lidí budu znát z hudebky (protože mamina a babička učí v hudebce, proto mě tam všichni učitelé znají.) (taky ta hudebka není moc velká, jako třeba v Praze atd) ale stejně mám strach. Protože mi je 11, ale někdy se chovám třeba na 9... Jinak nemám žádnou mentální nemoc, jsem úplně v pořádku,uplne normální dítě.
  A ještě mám jeden dotaz

  Asi víte že byl nějaký člověk v Letňanech s nožem. Já popravdě o tom nevím VŮBEC nic. Jen jsem to dneska četla u jedné holčiny, která psala že je u nich v obci a že něco udělal její "kamarádce". Nevím kde má obec, ale stejně se bojím. Protože tam psala ať si dáváme pozor. A ať nikam radši nechodím sami a nejlépe s rodičem.
  Doufám že mě chápete a děkuju za odpověď.

  holka, 11 let, 21. června 2020

  Ahoj,
  úplně chápu, že máš obavy z nové školy a z toho, jak zapadneš do nového kolektivu. Je to úplně normální a na tvém místě by to tak cítili všichni. Když se člověk ocitne v situaci, kdy musí stát tváří v tvář neznámému, je z toho vždycky nervózní a bojí se. Je skvělé, že v nové škole máš kamarády, které už znáš a nejdeš mezi úplně cizí lidi. Nemusíš se vůbec nikomu omlouvat ani zpovídat z toho, že máš ráda nějakou hudební skupinu, nebo že jsi taková, jaká jsi. Máš právo být sama sebou. Nikomu tím neubližuješ a jsi přesně taková, jaká jsi. Jsem si jistá, že si tam najdeš nové skutečné kamarády a určitě do kolektivu spolužáků zapadneš. Uvědom si také, že v této pozici „nováčka“ ve třídě nebudeš sama a bude tam spousta dalších dětí, které budou hledat „spřízněnou duši.“ Moc ti přeji, aby se ti na nové škole líbilo a našla jsi si nové kamarády co nejdříve.
  Co se týká tvého druhého dotazu, i to je úplně normální reakce. Když ti někdo napíše, že se cítí ohrožený a že by nebezpečí mohlo hrozit i tobě, je přirozené, že se bojíš. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že internet víc než nahrává různým fámám a polopravdám. Sama píšeš. že vůbec netušíš, kde se to stalo a otázkou je, jestli se reálně něco stalo, nebo si třeba jen někdo udělal hloupou legraci. Nebo se k němu podobná fáma donesla stejně jako k tobě a protože se cítil ohrožený, rozšiřuje ji dál, aniž by věděl, jestli má reálný základ. Je samozřejmé, že je potřeba dávat neustále pozor, vyhýbat se nebezpečným situacím a neriskovat, ale určitě si nemusíš dělat starosti s něčím, o čem vlastně vůbec nevíš, jestli se zakládá na pravdě.
  Měj se moc hezky a krásné léto!
  Bára

  Škola

  Krádeže ve škole

  Ahoj,
  já i moje kamarádka máme už delší dobu problémy s krádežemi. Naše šatny nemají ani dveře, natož zámky a proto není divu, že kamarádce zmizel z aktovky telefon, a mě tisíc korun přímo z peněženky. Už nevíme co dělat a nejhorší je, že škola s tím nic nedělá. Většina dětí užší dává na aktovky zámky, aby jim nic nezmizela. Co máme dělat?

  holka, 10 let, 15. června 2020

  Ahoj z Modré linky,

  to, že se Vám ze šatny ztrácejí věci, skutečně není v pořádku. Ani to, že s tím škola nic nedělá, jestliže jste to hlásily. Je tedy třeba, abyste se se vším svěřili rodičům a ti se obrátili na školu. Rodiče mohou v komunikaci se školou dosáhnout výsledků, mají víc možností, než Vy.

  Přejeme bezstarostnější dny.
  Modrá linka

  Škola

  Příjímačky na střední školu

  Ahoj, mám otázku kvůli stredni skole. Nedostala jsem se ani na jednu školu ze dvou a nevim jak dal, treba kdy se podávají přihlášky do druhých kol nebo jestli na me nekde vubec bude míto, jsem z toho celkem smutna a mrzi me, že jsem se hlásila na skoly na které jsem ani nechtela. Budu moc rada za odpoved

  holka, 14 let, 16. června 2020

  Ahoj,
  dovedu si představit, že Tě mrzí a jsi smutná z toho, že jsi se nedostala na střední školu. Někdy se to v životě hodně zamotá, ale píšeš, že to byly školy, které jsi vlastně nechtěla studovat. Můžeš to tedy brát i jako druhou šanci vše promyslet a rozhodnout se i podle toho, co by Tě bavilo. Nejvíce o postupu, jak dál, a zda se vyhlašují druhá kola a co je k tomu potřeba, bude vědět výchovný poradce /výchovná poradkyně ze základní školy, na kterou chodíš. Doporučuji Ti jí zavolat nebo navštívit co nejdříve. Pomoci by mohl i kariérový poradce, je jich nyní hodně a jsou různá centra, kde pracují – například pro Jihomoravský kraj je najdeš zde: https://vzdelavanivsem.cz/, nebo Ti tam poradí, kam se obrátit v místě Tvého bydliště. Bylo by fajn vše probrat s rodiči, aby Ti pomohli v naplánování, co dál.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Škola

  Internát

  Dobrý den, v září už nastupuji na střední školu. Problém je v tom, že ta škola je v Praze a já bydlím celkem daleko. Nechce se mi každý den dojíždět dvě hodiny vlakem, pak busem a metrem. Chtěla bych být na internátu, ale moje máma mi to nechce dovolit. Důvodem je moje starší sestra, která když šla na intr tak začala kouřit, našla si kluka a otěhotněla s ním. Jenže já vím, že kouřila už od základky a navíc ten kluk nebyl z intru, ale z rodiny se kterou se rodiče znají, jenže moje máma pořád tvrdí že je to kvůli tomu intru a myslí si, že dopadnu jako ona. Prosím poraďte mi T_T

  holka, 15 let, 4. června 2020

  Dobrý den,

  klientům od 15 let obvykle vykáme, budu proto vykat i Vám. Věřím, že se Vám nechce každý den tak dlouhou dobu trávit na cestách. Chápu, že tak člověk přijde o velkou část volného času a může někdy to může být i docela vyčerpávající. Zároveň si umím představit, že se Vás rodiče snaží chránit, a po zkušenosti s Vaší sestrou si internát spojili s něčím, co je rizikové a může mít negativní vliv. Někteří rodiče to mají podobně. I tak máte ale právo dát najevo, jak byste to chtěla mít Vy. Nejste Vaše sestra, máte vlastní osobnost a není nikde psáno, že Vás musí potkat to stejné jako ji. Můžete si zkusit s rodiči znovu promluvit, až budou mít dobrou náladu, a vysvětlit jim, proč Vás představa každodenního dojíždění trápí. Mohli byste společně zkusit vymyslet alespoň nějaký kompromis, pokud je to možné. V podobných situacích se rodiny někdy obrací na rodinnou poradnu - může to být dobrý pomocník, když se rodiče a děti snaží najít společnou řeč.

  Držím palce,

  Modrá linka

  Škola

  Ahoj Alíku, mám problém. Příští rok mám jít do jiné školy ale mám strach.. Co když tam nebudu oblíbená jako na mé současné škole?.. Co mám dělat abych byla oblíbená alespoň ve třídě? Já jsem byla na všechny milá ve škole ale nikdo si toho nevážil.. A jsem trochu i stydlivá. Děkuju předem za odpověd.

  Ahoj,
  přechod na novou školu bývá docela stresující, i když moc hezkou událostí. Často ho provázejí obavy, jaké to tam bude a jak člověk „zapadne“ mezi spolužáky – tak, jak to máš i Ty.
  Píšeš, že jsi nebyla oblíbená, i když jsi na všechny byla milá. Chci ocenit, že ses snažila a byla ochotna udělat něco pro své postavení mezi spolužáky. Chtěla bych Tě povzbudit, abys v nové škole začala znovu. Milá můžeš být dál, ale neboj se být i svoje, taková jaká jsi, a také se neboj mít svoje hranice a umět si je obhajovat.
  K tomu, aby si člověka ostatní vážili, je potřeba, aby si nejprve člověk vážil sám sebe – tím můžeš začít. Uvědomit si, že jsi jedinečná a neopakovatelná, rozvíjet to, co je na Tobě fajn a pracovat na tom, co se úplně nedaří (třeba se „osmělovat“ ve své stydlivosti).
  V nové škole si také můžeš vyhlédnout někoho, kdo Ti bude sympatický a snažit se s ním navázat kontakt – ze začátku Ti bude lépe - a dál se uvidí. Možná začneš opravdu „jinou kapitolu“ svého života.

  Držíme Ti pěsti,
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj je mi 13 let a chodím do 7.třídy už pár měsíců/let vím a přemýšlím že chci v budoucnu do Německa a to i pracovat.. učím se němčinu ve škole a vždy jsem se zsmyslela nad tím že budu se učit i navíc sama, ale vždy jsem na to kaslala a řekla času dost za pár let začnu... Teď jsem si uvědomila že není času dost s že je vhodné začít... Je možné se za 5-7 let naučit německy?

  holka, 13 let, 26. dubna 2020

  Ahoj,
  rozhodně ano! Je super, že máš před sebou cíl, k němuž směřuješ a jsi ochotná pro něj něco udělat. Pokud se budeš chtít německy skutečně dobře naučit, existuje spousta možností, jak toho dosáhnout a pět či sedm let je dostatečně dlouhá doba. Samozřejmě nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem, jak si cizí jazyk osvojit, je pobyt v cizí zemi a existuje celá řada agentur, které zprostředkovávají výměnné pobyty (i třeba jen prázdninové).
  Držím ti palce, abys v plnění svého cíle vytrvala.
  Bára

  Škola

  Ahoj, mám takový problém. Ze školy nám posílají úkoly, ale přijde mi ,že na nás kašlou. Pořád nám vyhrožujou, že když jim nic nepošlem mailem tak propadnem, ale těch je poslední dobou hodně např. Že máme udělat 3 strany z učebnice apod. a mamka mě nutí je dělat doslova takže když v dějepise nám pošle poznámky které si máma napsat do sešitu, tak mě z nich ještě zkouší. Ale úplně všechno, co v těch poznámkách bylo. A já už nemůžu. Je toho už moc. Poradíš mi prosím?
  Ps: děkuji za odpověď

  holka 12 let, 17. dubna 2020

  Ahoj,
  tvému rozpoložení velmi dobře rozumím. Současná situace je velmi složitá a náročná prakticky pro všechny děti. Vzhledem k tomu, že i učitelé jsou v ní poprvé, často nedokáží odhadnout množství učiva, které děti mohou samy zvládnout. V podobně složité situaci jsou i rodiče, kteří musí skloubit zaměstnání, péči o domácnost a ještě k tomu zvládnout i domácí vzdělávání dětí.
  Obávám se, že celá situace se nedá zvládnout jinak než tím, že budete všichni dohromady komunikovat. Promluv si s maminkou o tom, že už jsi z množství učiva unavená a nezvládáš ho vstřebat. Možná se vám podaří přizpůsobit váš program tak, abys měla mezi učením větší pauzy a lépe jsi vše zvládala. Možná by maminka také mohla napsat učiteli a požádat ho, zda by mohl objem učiva poněkud snížit. Stejně tak se může spojit s dalšími rodiči tvých spolužáků a pokud vás bude víc, kteří učivo nestíhají, určitě na tento argument budou učitelé víc slyšet.
  Zkrátka je potřeba komunikovat a snažit se najít kompromis a možné řešení. Toto období je hodně náročné a je potřeba hledat cesty, jak si ho zjednodušit a zbytečně si ho nekomplikovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj,
  Hodně se teď řeší, kdy se půjde do školy a mně to taky zajímá. Chvíli se říkalo, že se půjde do školy až v září, potom, že v květnu. Teď jsem četla, že školní docházka nebude do konce června povinná, takže tomu opravdu nerozumím. Mohli byste mi to trochu objasnit. Moc děkuji a chodím na 2.stupeň.

  holka 13 let, 15. dubna 2020

  Ahoj,
  to je bohužel velmi složitá otázka, protože podmínky, vyhlášky a příkazy se mění prakticky každý den. Nicméně aktuálně je situace taková, že 25. května by měly jít do škol děti z prvního stupně (a to ještě za zcela speciálních podmínek - kdy by ve třídách byly jen skupiny dětí maximálně po patnácti, ve společných prostorách by byly povinné roušky apod.). Pokud je mi známo, dětí z druhého stupně se ještě obnovení školní docházky netýká. Ale jak už jsem uvedla, pokyny se neustále mění podle aktuální situace a ta za pár dnů může být úplně jiná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj poradno,
  mám takový dotaz...
  Nekomu se to určite bude zdát divné, ale... proste mi chybí škola. Ale uplne...jaksi...nevim, jak bych se vyjadrila, proste uplne hrozne, kazdy večer jsem dlouho vzhuru a brečím. Nevím, co to na me prislo... Školu jsem vzdycky brala jako obyčejnou samozrejmost.... A do dneška by to bylo jeste docela v pohode. Ale v televizi dávali rozhovor s premiérem a mamka se koukala, jenze mela spatnou naladu a priritila se do kuchyne za tátou a vykrikovala, ze me nepustí do školy, pokud je otevrou a takovýhle, no...
  Jenze ona nechápe, jak mi tím ublizuje. Nechci být sobecká, ale... Proste se chci do školy vrátit, setkat se s kamarády... Ale mamce zalezi jen na gymplu. Chce abych tam sla a asi proto rikala ty veci uvedene vyse... Kdybych se ve škole nakazila a nemohla se zucastnit prijimacek na SŠ, byla by schopná školu zazalovat. Ale prave proto, ze jsme v 5.tride, se chci jeste setkat se svou tridou, s bezvadnou ucitelkou... Odpoved asi nebude snadná, ale prosim, poradte mi, co mam delat...
  Omlouvam se za delku textu.
  Predem dekuji.

  Školní Milovnice, 11 let, 14. dubna 2020

  Ahoj Školní Milovnice,

  v současné době není zcela jasné, co kdy začne fungovat. Pochopitelně se myslí zejména na děti, které mají jít k přijímačkám a maturitám. Ty by snad měly nastoupit do škol ještě před prázdninami, aby si zopakovaly potřebné znalosti pro skládání zkoušek. Podle posledních informací, které se dostaly ke mně, bude první stupeň ZŠ otevřený od 25. května (a to s určitými omezeními). Pravda je, že se tato omezení docela rychle mění, a tak to, kdy bys měla jít do školy Ty, nevím a jisté dnes není nic, jak píšu výše, proto si myslím, že by ses zatím nemusela znepokojovat. Ono všechno vždy nějak dopadne a na nás, lidech, je abychom se té které situaci uměli pružně přizpůsobit. O tom je život, život je změna a na nás záleží, jak se s těmi změnami dokážeme poprat.

  Co se týká názoru Tvé mamky, ten neovlivním, ale do doby, než se eventuálně otevřou části škol, uplyne ještě nejméně měsíc a za tu dobu se může změnit mnoho věcí, tedy i mamčin názor.

  Nedivím se, že se Ti stýská po škole i kamarádech, v tom určitě nejsi sama. Mnoho dětí se těší na to, až se otevřou školy, také na všechny ty zájmové kroužky, sporty, skaut, atd. Všem nám chybí tolik potřebné sociální kontakty. Jak vidíš, přesvědčila ses na své vlastní kůži, že člověk pozná, co mu doopravdy chybí, až když o to přijde.
  Díky technice můžeš být stále v kontaktu jak se školou, tak i spolužáky. Vím, že to je slabá náhražka, ale nechtěné "prázdniny" také jednou skončí.

  Přejeme Ti naplněné krásné jarní dny.
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj aliku a kamarádi mám takový problém , chodím do jedné školy která je jen do páté třídy, a tedy příští rok budu muset přejít do jiné školy, škola nám samozřejmě zajistila nějakou prestupovou školu když to nepůjde jinak, já tam nechci jít protože moje sestra která tam chodila říká že to je hrozná škola,a taky tam nechci jít protože tam bude většina lidí z mé třídy které nemám ráda, já tedy už mám vybranou školu ale chtěla bych tam jít s nějakou kamarádkou jenže jsem zjistila že všechny se kterými bych tam chtěla jít už mají vybranou prestupovou školu. Nevíte s kým bych tam mohl jít?

  holka, 10 let, 10. dubna 2020

  Ahoj,
  neznám tebe, ani tvé spolužáky, tak ti těžko můžu doporučit někoho konkrétního, s nímž bys mohla přejít na jinou školu. Samozřejmě chápu, že je ta situace pro tebe obtížná, protože tak zásadní změny dělají dobře jen málokomu. Můžeš se pokusit domluvit s nějakou kamarádkou, jestli by své rozhodnutí nechtěla změnit, ale nutit pochopitelně nikoho nemůžeš. Stejně tak můžeš zkusit přehodnotit své rozhodnutí a jít tam, kam jdou tvoje kamarádky. To, že se na oné škole nelíbilo tvé sestře, neznamená, že se tam automaticky nebude líbit tobě. A stejně tak skutečnost, že bys šla na školu, kde nebudeš mít své osvědčené kamarádky, neznamená, že si tam nenajdeš nové.
  Věřím, že ať se rozhodneš jakkoli, budeš spokojená.
  Měj se hezky!
  Bára