Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj, minulý rok (4.9. 2017) jsem přestoupila do nové školy na druhý stupeň. Moje kamarádka Klára mě často bije . Před čtyřmi dny jsem blahopřála kamarádce k svátku, Klára přišla a najednou mi dala pět ran pěstí za zápěstím - mám hubené ruce, takže jsem tam měla červené fleky. Také mi nadává, bere školní pomůcky a následně schová, vezme tlustou učebnici ne-li víc a bouchá mě do hlavy.

U druhé kamarádky Lenky to je samé. Často mi dává bezdůvodně pěstí do ramen, facky, také schová věci, škrtí mě.. Včera jsme se třídou čekali na učitelku, protože jsme měli tělocvik. Povídala jsem si s kamarádkou Eliškou. Eliška úmyslně šťouchla kamarádku Johču - Johča nic neudělala, jen se smála a pokračovala v konverzaci s Lenkou. Já jsem šťouchla Lenku, ona se na mě otočila a dala mi facku a kopla mě.

Kamarád mě denně praští míčem do hlavy..

Jeden kluk ve třídě si myslí, že se mi začne líbit když mi bude vyhrožovat, bít a nadávat.

V naší třídě je to celkem normální. Bitky jsou na denním pořádku. I když nic neděláš, stejně si najdou nějakej důvod tě zbít, schovat věci, vymyslet nepravdivou pomluvu..

Řekla jsem to mámě, ale jsem jí říct přesné informace (jak se jmenují atd.) A znovu do jiné školy nechci, jinak bych vystřídala čtyři školy. I kdybych Lence řekla, ať mě nechá být, nic by se nezměnilo.

Prosím poraďte co s tím. Předem děkuji za odpověd

Anet, 12 let, 10. února 2018

Ahoj Anet,
píšeš, že jsou ve vaší třídě bitky na denním pořádku, stejně jako pomlouvání. Je dobře, že Ty to jako normální nevnímáš a snažíš se s tím něco dělat. Oceňuji, že jsi měla odvahu to někomu říct a chci Tě povzbudit v tom, abys na to nebyla sama a někdo Ti pomohl to řešit. Nikdo nemá právo se k Tobě chovat hrubě, bít Tě a je úplně přirozené, že Ti to je nepříjemné.
Nepíšeš, jak mamka reagovala na to, když jsi jí to pověděla, ale měla by Ti pomoci to ve škole začít řešit. Pokud nevíš, jak to říct, klidně jí nebo někomu jinému dospělému můžeš dát přečíst tento svůj dotaz. Promluvit můžete s učitelkou, školní psycholožkou/psychologem nebo i ředitelkou/ředitelem. Přestup na jinou školu často bývá až úplně poslední řešení, dospělí mají mnohá jiná, jak ve třídě zajistit, aby Ti (a potažmo i dalším spolužákům) bylo ve škole lépe.

Přejem Ti, Anet, hodně štěstí
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku, a jeho kamarádi.
Píšu Vám zde z důvodu, že mám jeden problém na který nějaký ten pátek nedokážu zapomenout a hodit ho za hlavu.
Už ve svých deseti letech, kdy jsem začal chodit do čtvrté třídy, mám se sebou jen samé problémy. Tím problémem je nešikovnost. Když máme výtvarnou či pracovní výchovu, vždycky zadanou věc pokazím. Slovem „pokazím“ jsem myslel že totálně odfláknu i když se snažím. Pracujeme z papírem, vždy když nám učitelka něco pečlivě vysvětlí, tak to nechápu, a musím se poradit se spolusedícím. A také abych něco napsal k výtvarné výchově, tak vždy když máme něco nakreslit, snažím se a snažím, ale marně. Stále je to hnusný.
Tohle taky platí i mimo školu. Trpím sklerózou, takže vždy když myslím na jednu věc abych ji nezapomněl, zapomenu na ni, a pak tu věc celý dny hledám. Třeba včera se stal stejný problém. Měl jsem projekt do Dějepisu, který byl povinný a nechtěl jsem dostat za pět. Takže jsem hledal, hledal a hledal. Taky jsem křivě obvinil svoji maminku, že ten projekt vyhodila. Cítím se fakt trapně.
A aby toho nebylo málo, tak také se mi furt něco nelíbí. Tímhletím myslím, že když píšeme diktát, tak furt se peru s těma písmenkama aby to šlo přečíst, ale marně. Stalé se mi to nelíbí.
Jsem celkem zoufalý a nevím co s tímhle problémem dělat. Tak jsem se svěřil Vám a snad mi pomůžete, co dělat.

Váš, Krosta8.

Krosta8, 9. února 2018

Ahoj,
je skvělé, že jsi schopných o tomto všem přemýšlet a napsat. Nemyslím si, že děláš něco špatně. Podle toho, co píšeš, bych hádala, že můžeš trpět dys-poruchami a to konkrétně dyspraxií a dysgrafií.
Píšeš, že se TOBĚ nelíbí, jak namaluješ obrázek nebo vyrobíš výrobek. Jak ale tvou práci hodnotí paní učitelka? Pokud ví, že se snažíš, ale přesto tvá díla nejsou z těch nejlepších, tak tě určitě hodnotí pěknou známkou za snahu.
Ztrácíš své věci doma, ale to není nic jiného, než nepozornost a zapomnětlivost. Máš zkrátka jiné zájmy, na které myslíš více. Tomuto předejdeš, pokud si důležité věci budeš ukládat na jedno místo. Vyprázdni si třeba šuplík a vždy si důležité věci odkládej tam. Nestane se ti pak, že důležitou věc nenajdeš. A mamince se přiznej a omluv. Je to tvoje maminka, má tě ráda a pochopí, proč byla tvá reakce taková, jak ji popisuješ.
Také se mamince svěř s problémem při výtvarné výchově, pracovních činnostech a psaní. Myslím si, že by bylo vhodné, aby s tebou maminka zašla do pedagogicko psychologické poradny, kde jsou schopni přesně určit, zda trpíš nějakou tou dys poruchou.
Takové vyšetření ti pomůže. Na základě výsledků z vyšetření ti ve škole přiznají jisté úlevy. Může jimi být tolerování neúhledného písma, více času na vypracování úkolu, dopomoc při práci.... Je toho hodně.
Držím ti palce, neboj se o svém problému mluvit. Případně mamince napiš o svých pocitech a problémech stejně, jako jsi to napsal v dotaze zde na Alíkovi.

Škola

Ahoj, dřív jsem byla extrovert, no a ze všech okolností jsem se stala introvert,se spostu kamarády jsem se pohádala a ve třídě mám jen jednu kámošku.Jedeme na švp a jelikož tam ta kámoška nejede, nevím, jestli tam jet.Neměla bych být s kým na pokoji, neměla bych s kým sedět na obědě, nikdo by mě nevzal do skupiny, bohužel nevím, jestli se to dá ještě zrušit.Mám se pokusit tam nejet, nebo se neohlížet a jet tam?

holka 13, 4. února 2018

Ahoj,
je mi líto, že nemáš se svými spolužáky dobré vztahy. Myslím ale, že právě škola v přírodě by mohla být příležitostí, jak tuto situaci napravit. V první řadě by ses ale měla zamyslet nad tím, proč se svými spolužáky nevycházíš. Určitě existuje něco, co bys mohla sama pro zlepšení situace udělat. Když tví spolužáci uvidí snahu i na tvé straně, budou se na tebe dívat také jinak. Předpokládám, že na školu v přírodě odjíždíte v létě, takže máš ještě spoustu času na to, aby ses pokusila své postavení v rámci třídy ještě vylepšit. Klidně se můžeš i v předstihu s nějakými spolužačkami domluvit, jestli bys s nimi nemohla být na pokoji. Řekni jim, že bys na školu v přírodě ráda jela, ale že máš strach, že tě na pokoji nebude nikdo chtít. Pokud dáš najevo svůj zájem a snahu, určitě se ti podaří vztahy alespoň s některými spolužáky urovnat a školu v přírodě si užiješ.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku,
Mám skoliozu a ortopedický korzet. Ve škole občas zaslechnu nějakou tu rýpavou poznámku. Pak jsem z toho celý den smutná a nevím, jak na to reagovat. Nechci říct nic, co by to ještě zhoršilo. Poradíš mi prosím?

holka, 14 let, 16. února 2018

Ahoj,
mrzí mě, že kvůli tomu, že se snažíš něco udělat pro své zdraví, čelíš ve škole nevhodným poznámkám. Stává se, že ve Tvém věku si spolužáci hledají všemožné záminky k provokování a posmívání. Můžeš reagovat ignorací, což je může odradit (uvidí, že se nenecháš vyprovokovat a přestane je to bavit). Pokud by to nezabralo, neboj se dát jasně najevo, že Ti jejich poznámky vadí a jsou Ti nepříjemné, ať s tím přestanou. Pokud by s nimi byla řeč, můžeš jim zkusit více vysvětlit, jaké to je a proč korzet musíš nosit, aby Tě lépe pochopili. Můžeš zkusit najít zastání u kamarádky, učitele, nebo školního psychologa, bránit se. Nemusíš v tom být sama. Zkus to také probrat s rodiči, kteří můžou ve škole či s jinými rodiči řešit to, že Tě jejich děti uráží, na což nemají žádné právo.

Ať se Ti daří,
Modrá linka

Škola

Aho Alíku,potrebuju poradit,jak se efektivně učit?jak se k učení dokopat?Budu ráda za každou dobrou radu :)

Holka 14 let, 30. ledna 2018

Ahoj,
každému člověku vyhovuje jiný způsob učení. Zatímco někdo upřednostňuje číst si danou látku, protože má spíše vizuální paměť, jiný si učivo lépe zapamatuje, pokud si ho přeříkává nahlas. A ještě jiný si raději udělá výpisky a tak se danou látku učí. Musíš sama vyzkoušet, co z toho nejlépe vyhovuje tobě a jakým způsobem se nejvíc naučíš. Neboj se experimentovat a zkoušet různé způsoby učení. Postupem času mezi nimi objevíš ten, který pro tebe bude tím pravým.
Ohledně motivace vždy platí, že nejúčinnější motivace je ta, kterou objevíš sama v sobě. Tak efektivní nikdy motivace dodaná zvnějšku být nemůže. Může to být motivace ohledně školy, kterou chce vystudovat, zaměstnání, kterému se jednou chceš věnovat, nebo vůbec cílů, kterých chceš budoucnu dosáhnout. Stejně tak se ale můžeš samozřejmě soustředit na mnohem krátkodobější cíle. Například na klidné prázdniny, které prožiješ, po dobrém vysvědčení, když se nebudeš muset trápit opravováním prospěchu a podobně. Zamysli se nad tím, co je pro tebe osobně důležité a zkus tomu přizpůsobit svou vnitřní motivaci.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj Alíku mám takový problém :(
Jedna učitelka z matiky je na mě zasedlá, jenom kvůli tomu, že mě nejde matika. Ale někdy už to vážne přehání.
Jednou jsem měla jenom jednu chybu a dala mi 2ku s vykřičníkem. Jednou nikdo ze třídy nevěděl odpoveď na její otázku a mě za to dala 4ku a ostatním nic.
Obviňuje mě za to, co jsem ani neuděla. Říká mě Kamilo a ostatním třeba Alenko, Klárko, Honzíku atd... Zesměšňuje mě před ostatními...
Už mi to vážně vadí a ráda bych jí to nějak řekla sama, nechci aby to řešili rodiče.
Děkuji předem za odpověď

Kamča, skoro 12 let, 15. února 2018

Ahoj Kamčo,
tvé rozhodnutí, pohovořit si s paní učitelkou, je jistě správné.
Je těžké soudit učitelku matematiky, když znám pouze tvoji verzi.
Dvojka s vykřičníkem za jednu chybu mohla být třeba za chybu v malé násobilce, která je učivem třetího ročníku ZŠ a podle věku, který jsi uvedla u tohoto dotazu, už dávno ve třetí třídě nejsi.
Rozhodně nechci zlehčovat tvé pocity, jen jsem ti chtěla navrhnout možný důvod dvojky s vykřičníkem za jednu chybu.
Ne každý vyučující považuje vykřičník za něco špatného. Známka mohla být myšlena i jako povzbuzení. Ať tak či tak, důležitá je známka a ne znaménko za ní.
Problém se známkou 4 je také těžké posoudit. Pokud jsi vždy vyvolávána jen ty, pak je to zvláštní. Ale ono to mohlo být i tak, že se po vyvolání jiných žáků v předchozích hodinách obrátila vyučující na tebe. Je smutné, že jsi dostala nepěknou známku. Zkus se zamyslet nad tím, na jaké učivi se tě paní učitelka ptala. Byla to nová látka? Nebo šlo o něco, co už ses učila v předchozích ročnících?

Jak už jsem psala, je skvělé, že si chceš s paní učitelkou pohovořit. Určitě ale o svém záměru řekni doma rodičům. Vysvětli jim, jak se cítíš a že se zkusíš nejprve paní učitelky zeptat sama.

A jak jednat s paní učitelkou?
Zajdi za ní a snaž se mluvit co nejuctivěji. Dívky ve tvém věku někdy hovoří tónem, který vyznívá nepěkně. Jistě nechceš, aby s tebou paní učitelka hovořila v domění, že za ní přišla nevychovaná dívka.
Zeptej se jí, zda by tě nemohla doučovat. Také by tě zajímal důvod, proč s k tobě chová tak, jak popisuješ. Věřím, že se s paní učitelkou domluvíš.
V opačném případě řekni rodičům, jak vše probíhalo a dopadlo. Pak už bude na nich, aby ti s řešením situace pomohli.

Škola

Ahoj, abych řekla pravdu, mám příšerný problém s prokrastinací. Třeba když píšeme test(fakt důležitý), tak se nedokážu přinutit se učit a tak se učím teprve pár minut před hodinou. Občas to vyjde ale dostávám tak dvojky (obvykle). Potrebuju poradit“Jak se mám začít učit“
Mám sice důvod se učit, protože se chci dostat na gympl jako ségra, která říká, že se známky začínají hodnotit až na konci sedmičky. Ale mám taky důvody, proč se neučit, jelikož je spousty různých stránek, filmů a hlavně seriálů, co jsem ještě neviděla. Kvůli tomu chodím spát tak v jednu v noci a jediné, co mě drží vzhůru je kafe. Ale to už jsem někde pryč.

Co mám dělat, abych se přinutila učit?

holka, 12 let, 14. ledna 2018

Ahoj,

je bezva, že se umíš zeptat na to, co Tě trápí. Oceňuji, že jsi nám napsala a ptáš se, líbí se mně i to, že svůj problém umíš pojmenovat. Odkládat své povinnosti na nejpozdější dobu je poměrně časté, ostatně zkus se zeptat spolužáků, jak se oni připravují do školy.
Souhlasím s Tebou, že je tu spousta důvodů, proč se neučit, když je tolik možností, co dělat, čím se bavit, co vidět.
K tomu, abys dosáhla úspěchu, jaký si přeješ, by bylo fajn, kdyby se Ti podařilo změnit některé návyky. Zapojit svou pevnou vůli. Dát si třeba menší úkol, zkusit se učit tak asi 20 minut a pak si udělat pauzu a třeba se i něčím odměnit. Něčím, na co by ses mohla těšit, vhodný je pohyb na čerstvém vzduchu.

Pokud si zadáš do vyhledávače Desatero pro učení, najdeš množství rozličných rad, jak lze k učení přistupovat. Jednou z možností je zapojit někoho z rodiny, kdo by Tě vyzkoušel a ohodnotil z nové látky, další možností, a myslím, že zábavnou, je učit se s nějakým kamarádem nebo kamarádkou společně a zkoušet se z nové látky navzájem. Základem, samosebou, je dávat pozor ve škole. Možná, kdybys chodila dříve spát, že by ses ve škole dokázala více soustředit.

Přejeme Ti úspěchy ve škole i v životě.

Modrá linka

Škola

Ahoj, jsem v 6.třídě a rozmýšlím se jestli mám jít na Němčinu nebo na Ruštinu. Naši měli oba povinný jazyk ruštinu, ale říkají, že na vysoké škole budu víc potřebovat Němčinu, prostě že se mi bude v životě hodit víc. A paní asistentka, kterou máme pro spolužačku a která učí ruštinu, říká že když půjdeme na Ruštinu, a až budeme hledat zaměstnání a řekneme že umíme rusky, tak tu práci seženeme líp. Prostě nevím, na co mám jít. Poradíte mi prosím??????

TheVeronika, 22. ledna 2018

Ahoj Veroniko,
záleží na mnoha věcech při výběru, jaký jazyk se máš začít učit.
První otázkou je, co plánuješ dělat po škole?
Kde plánuješ pracovat?
Jak ti jdou jazyky?
Hodláš pracovat v zahraničí, kde se hovoří Německy?
Případně počítáš s prací např. v Karlových Varech, kde je na každém rohu slyšet Ruský jazyk?

Ruština je slovanský jazyk, proto se ti nejspíš bude učit snáze. Také hodně pomůže, pokud si s někým v cizím jazyce můžeš povídat.
V neposlední řadě závisí i na tom, který jazyk se ti líbí více.

Odpověz si na mé otázky a jistě řešení přijde samo. R^

Škola

Ahoj Alíku,
pan učitel DM je učitel 6.třídy, ale nás 7.třídu má jen z Dějepisu, fizyky, vo a čsp.
Přistoupne si k moji lavici a skoro každý den se mě ptá Co je nového?? Budem psát test si moje asistentka a pořád se na mně díva .. Nevíte, co mám dělat?? Vážně mě to štve!!
Nejsem mu schpná říci do očí, že mi to vadí!!
Je to ale i dobrý učitel - zrovna v pátek v hodině chtěl po mě půjčit sešit z dějepisu, aby věděl, co jsme minule dělali. Já mu ho půjčila a on na mě ze srandy - děkuji Marečku. Nevím, co tím myslel, jestli se mi vysmíva nebo jen z legrace to řekl? A taky jsem šla na oběd v ten pátek a já mu řekla naschledanou a on na mně „Naschledanou, příjemný víkend a usmál se na mě.
Takže nevím - poraďte mi prosím.

holka, 14 let, 18. ledna 2018

Podle toho, co píšeš, je pan učitel vtipálek. Ono oslovení „Marečku“ je z filmu Marečku, podejte mi pero. Podívej se na ten film a hned budeš vědět, kdo je Mareček. Protože o sešit zřejmě vždy žádá tebe, tak tě oslovil stejně, jako byl ve zmíněném filmu oslovován žák v první lavici.

V každém případě je chování pana učitele zvláštní. Pokud nemáš odvahu říct o svých pocitech přímo panu učiteli, pak se zkus poradit se svým třídním učitelem či učitelkou. Případně stvůj dotaz vlož do nějakého textového editoru a vytiskni jej. Dopis pak podepiš a předej panu učiteli s tím, že ho moc prosíš, aby si dopis přečetl a pak ti k němu řekl pár slov na vysvětlenou.

Škola

Ahoj, jsem na druhém stupni v 6.třídě, a vůbec mi nejde učení. není to ani kvůli učitelům, ale prostě mi to nejde.. dá se říct, že mi nejde skoro nic ve škole. Učím se pravidelně, i se snažím.. ale (skoro) vždy mám 3 (málo kdy i 4).. nevím jak se zlepšit :/

Bára, 12 let, 4. ledna 2018

Ahoj,
na dálku lze jen velmi těžko odhadnout, co je příčinou tvých školních neúspěchů. Možná jsi nervózní a i když látku umíš, kvůli nervozitě selžeš. Možná, že jsi zatím neobjevila způsob, jak se efektivně učit. Zkus se zamyslet nad tím, proč ti učení nejde. Nedokážeš se látku vůbec naučit, nebo máš spíš problémy s tím, abys ji ve škole dokázala prezentovat? Zkus experimentovat se způsoby učení. Můžeš například zkusit přeříkávat si látku nahlas, nebo si dělat poznámky a učit se jejich čtením. Pokud se i přesto tvoje výsledky nezlepší a problém s učením bude přetrvávat, zkus se objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde tvůj problém můžeš rozebrat s odborníky.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakém státním osmiletém gymnáziu na Praze 10 nebo 9 či 15, kromě OMSKÉ? Prosím o odpověď co nejdříve děkuji Adri

holka, 11 let, 2. ledna 2018

Ahoj,
takových gymnázií je celá řada a je zbytečné je tady všechna vyjmenovávat. Pokud si zadáš do googlu (nebo jakéhokoli jiného vyhledávače) heslo: Osmileté gymnázium Praha 10/9/15, objeví se ti obrovské množství možností a věřím, že si vybereš.
Měj se hezky.
Bára

Škola

Ahoj Alíku, mám takový problém...Vše to začalo tím, že jsem přestoupila do nové školy.Je tam kluk který má opravdu patřit do blázince i jeho máma to potvrdila, když jsem tam přišla první den tak vše bylo v pořádku, ale postupem času si mě všímal víc a víc, potom jednoho dne mě začal fackovat a dal mi jich asi 10 potom jsem se naštvala tak jsem mu ji oplatila jenže se mi ji vrátil taky a ne obyčejnou, dal mi ji velkou na jedno oko jsem neviděla asi tři hodiny. Když jsem to řekla ucitelce tak odpověděla, že s tím nemůže nic dělat. Tak jsem to nechala ale potom po týdnu mi začal brát věci, házel je do koše lámal pohazoval po třídě atd... Zlomil mi věci spousta se mi jich zničilo jenže to není vše, protože mi začal dávat lokty a pěstí do břicha, ale je problém, že ho mám operovaný tak jsem mu taky dala pěstí a utekla jsem potom když jsem přišla domů tak to rodiče řešili s jeho rodiči a musel mi další den vrátit věci. Potom to bylo zase v pořádku, ale potom zase mě začal urážet a nadával mi....A potom když jsem si šla nechat udělat nový účes tak to zase začalo...Bral mi věci na klučičí záchody a zase ničil..

Kdyby jsi mi poradil byla bych ti moc vděčná, už nevim co dělat..:(

holka, 11 let, 8. ledna 2018

Ahoj,

není v pořádku, že Ti takto ten kluk ubližuje, fyzicky Tě napadá a bere Ti věci. Na něco takového nemá právo. Mrzí mě, že s ním máš takové trápení a chápu, že to musí být nepříjemné.
Je dobře, že to už zkoušeli řešit rodiče, měla by to řešit i škola, pokud ne učitel, tak ředitel. (Když k Tvému napadání dochází ve škole, nesou za to zodpovědnost učitelé a ředitel/ka, měli by zajistit žákům bezpečí.) Zkuste s rodiči naplánovat schůzku s ředitelem, vše mu sdělit. Zastat by se Tě mohl/a i školní psycholog/žka, pokud jej/ji ve škole máte, nebo výchovný poradce. Fyzické napadení, jaké popisuješ, je možné ohlásit i na policii. Zkus ve škole nebýt sama a požádat o podporu také nějaké kamarády, případné svědky toho, co Ti ten kluk dělá. Jinak je potřeba zapojit někoho dospělého, kdo se Tě zastane a je třeba nenechat se v této snaze odradit, pokud napadání z jeho strany dál pokračuje.

Držíme Ti palce.
Modrá linka

Škola

Ahoj..
V poslední době přemýšlím,o tom čím bych chtěla být.. Vždycky jsem chtěla být veterinářka,ale nezvládla bych kdyby to zvíře umřelo nebo se mu něco stalo. Pak jsem chtěla být policistka,na to nemám fyzičku. Moje další první bylo něco jako veterinář nebo doktor,ale zase bych nezvládla neúspěch..
Už dávno před tím jsem přemýšlela o učitelce na prvním stupni (mám ráda malý děti).. Ale protože se nereda učím a radši si s těmi dětmi povídám nebo je nějak hlidam tak bych chtěla být učitelka ve školce..
Máma říkala že bych měla umět hrát na nějaký hudební nástroj. A potřebuju na to vysokou školu nebo jen střední??

holka, 13 let, 9. ledna 2018

Ahoj,
to, že se nerada učíš, je ve tvém věku normální. Škola tě jistě přiměje, pokud ji budeš chctít úspěšně dokončit, učit se pravidelně.
Ať už budeš chtít učit na základní škole nebo ve školece, budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání. Toto zatím není vyžadováno pro vychovatelky ve školních družinách. Tam by ti měla stačit některá ze středních pedagogických škol. Pro učitelku v MŠ budeš potřebovat titul Bc., to znamená tříleté studium na vysoké škole. Pro povolání učitelky je potřeba titul Mgr. a vzdělání na pedagogické fakultě.

Držím ti palce a věřím, že studium zvládneš.

Škola

Ahoj,muj kamarad si zlomil nohu a ma nechodici sadru a chodi o berlich,a tridu ma ve druhem patre a nemaji tam vytah a dneska jse se potkali a rikal ze se mu nechce do skoly protoze se mu chodi spatne do chodu ma tedy chodit do skoly nebo zustat doma? Dekuju

kluk, 30 let, 18. prosince 2017

To je na dohodě rodičů zraněného chlapce s lékařem a školou. Tady je těžké říct to či ono. Vždy je tu možnost domácího samostudia. Zadání práce mohou vyučující předat třídímu učiteli a ten může práci zraněnému posílat e-mailem. Ale jak už jsem psala, toto rozhodnutí musí učinit rodiče toho chlapce.

Škola

Ahoj,
Není trochu přehnaný to, že tenhle týden jsem přišla dvakrát pozdě do školy (poprvý jsem se zdržela o 30 minut, podruhý jen o 5 minut) a hned jsem ve škole považovatná za největšího grázla a učitel mi vyhrožuje, že na moji rodinu zavolá sociálku? Přijde mi to totiž hodně hloupý. Ještě ke všemu budu muset zítra trapně před celou třídou říkat důvod, proč jsem přišla pozdě do školy. To, že jsem učiteli řekla, že mi nezazvonil budík asi nestačí.

holka, 14 let, 20. prosince 2017

Ahoj,
těžko posoudit, co vede učitele k takovýmto krokům a podezřením, chápu, že to pro Tebe není příjemné. Pokud za tím není víc, než zaspání, které se někdy může stát každému, věřím, že časem celá ta trapná situace "vyšumí" a bude to zas v pořádku. Je dobře, žes to učiteli vysvětlila, víc než omluvu nejspíš teď udělat už nemůžeš. Kdyby se to dál vyvíjelo nějak nepříjemně, neboj se to řešit s rodiči, oblíbeným učitelem nebo školním psychologem, kteří by Tě mohli ve škole podpořit.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku,
snad nevadí,že se na něco ptám už podruhé.

Jsem v osmé třídě,ale už vím kam bych chtěla jít na střední.
Chtěla bych studovat jazykovou školu.
Jsou na takové škole přijímačky i z cizího jazyka nebo jen z matiky a češtiny jako na ostatních školách?
Slyšela jsem,že ten kdo chodí do zuš,tak má body navíc?
Je to pravda? Já do zuš nechodím,ale hraju tenis chodím na balet do domu dětí?
Jsou body navíc i za tohle? Bojím se,že bych se tam nedostala jen kvůli tomu,že nechodím do zuš
A vzali by mě na tu školu u 3 z chemie? Já jsem jinak docela chytrá,ale chemie je prostě děs.Vychází mi 4,ale nechám se často vyzkoušet a pokusím se to vytáhnout alespoň na 3. Myslíš,že bych to mohla dát i na 2? Schytala jsem špatné známky z výpočtů,ale nechala bych se vyzkoušet z teorie...

Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce.

holka, 14 let, 16. prosince 2017

Ahoj,

každá škola má obecně jiné podmínky pro přijímání žáků ke studiu.
Pokud už máš tedy konkrétní představu o nějaké konkrétní škole, pak bude asi nejrychlejší cestou navštívit internetové stránky dané školy. Každá škola by tam v nějaké sekci měla mít vypsány podmínky a jiná kritéria pro přijímání žáků ke studiu, tam se dozvíš vše potřebné. Další možností je využití Dne otevřených dveří, o této možnosti by ses také měla dozvědět z internetových stránek školy. Některé školy je budou pořádat teď někdy v lednu, tudíž využij této možnosti a zajdi se přímo do školy podívat, a ptej se na cokoli, co Tě zajímá. Případně je možné se domluvit na individuální prohlídce té dané školy, stačí se domluvit s ředitelem té dané školy nebo jeho spolupracovníky.

Nevím, zda u Vás už letos, ale v deváté třídě v prvním pololetí školního roku budou vaši školu a třídu navštěvovat zřejmě pracovníci různých středních škol a budou vám prezentovat obory té dané školy, které můžete jít studovat. Zde si můžeš potvrdit, zda opravdu stále chceš jít studovat tam, kam bys chtěla jít teď, zároveň se při této prezentaci také můžeš ptát na veškeré dotazy, které Tě ohledně dané školy a oborů zajímají. Využívej toho.

Další možností je, že své představy probereš se svou třídní učitelkou, která Tě možná odkáže na výchovného poradce u Vás ve škole. Výchovný poradce by měl být na každé škole, a zřejmě i u vás někdo takový je, i když zatím o této funkci možná mnoho nevíš. Nicméně výchovní poradci u sebe právě mívají různé propagační předměty těch daných škol a mimo jiné Ti právě mohou přesněji poradit, pokud ještě nejsi rozhodnuta, kam by měly Tvé další kroky po ukončení základní školy směřovat. Určitě není nic špatného služeb výchovného poradce využít, můžeš jej navštívit po domluvě i s rodiči.

Pokud jde obecně o Tvé známky a další zkušenosti, tak všeobecně samozřejmě platí, že čím lepší známky budeš mít, tím lépe. Některé školy posuzují jen celkové průměry, některé se zaměřují i na jednotlivé předměty a známky z nich. V případě, že se sejdou dva uchazeči, kteří mají stejný průměr, dalším kritériem bývá právě nějaká známka z předem určeného předmětu. Ale jak jsem uvedl na začátku, vždy záleží na přijímacích kritériích té dané konkrétní školy. Pokud jde o Tvé další aktivity mimo školu, tak je pravda, že i toto některé školy mohou zohledňovat a určitě Ti to může být ku prospěchu, jiné to naopak vůbec neposuzují. Nicméně určitě nic nezkazíš, pokud tyto ostatní zkušenosti budeš mít, protože se Ti mohou hodit také vždycky.

Přeji Ti mnoho zdaru ve studiu a pokud možno i správný výběr střední školy, důležité totiž také je, aby Tě škola bavila. Na to zkus při podávání přihlášek na dané školy také myslet.

Škola

Ahoj Alíku,
Mám problém s angličtinou. V průměru jsem jednickarka, částečně dvojkarka. Ale z angličtiny mám někdy i trojky. Problém je v tom, že jsem v lepší skupině. Ráda bych přešla do té horší, ale učitelka mě nepustí. Abych to uvedla na pravou míru, tak ta horší skupina nemá žádné blbce, jede jen pomalejším tempem.
V mě skupině jsem s mojí kamarádkou, která mě vždycky brání a tak navzájem jsme si oporou. Ji to taky nějak moc nejde. Z minulého velkého testu jsem dostala 4. A učitelka mě potom začala dusit. Pořád jsem byla u tabule atd.
Když mamce říkám věty, co byly v testu, říká, že je moc v životě neuzijeme. A to říkají všichni. Taky ta učitelka neumí moc pravopis. Běžně dělá pravopisné chyby a když ji to jednou má kamarádka řekla, tak na ni vyjela způsobem, že jsem to nikdy neviděla.
Když tyto věci zaslechne taťka, ikdyž to říkám mamce, stroze mi řekne, že se mám učit a budu to umět. A ať se sklidnim, že to co říkám jsou nesmysly.
Dávno už jsem s ním přestala řešit věci ohledně školy, protože mě nebavilo to, jak na mě pořád vyjížděl, když jsem řekla, že to třeba nechápu.
Mamka ví, že se snažím, ale taťkovi je to málo. A když mu řeknu, že nebudu nikdy pracovat někde, kde se často používají jazyky. Řekne mi že to není pravda, že Aj budu potřebovat. To je pravda, ale základy už mám.
Otázka tedy zní :co s učitelkou, jak si s ní vztah zlepšit?
A co s taťkou?
Předem děkuji, vždy mi poradíte a jsem ráda, že tu jste.

holka, 14 let, 18. prosince 2017

Ahoj, chápu, že se cítíš ukřivděná. Předpokládám, že je vás ve třídě hodně. To je důvod, proč jste rozděleni do dvou skupin.
Špatná známka z testu je opravdu nepříjemný problém, asi se ti tvá vyučující snažila dát příležitost známku si opravit. Zkus se jí na to před vyučování nebo po vyučování slušně zeptat. Také požádej o doučování a konkrétně řekni, čemu nerozumíš.
Je velice těžké posuzovat, zda opravdu paní učitelka dělá v AJ pravopisné chyby. Zkus si chybný text přesně opsat a poradit se s jiným učitelem.
Dalším krokem je svěřit se ve škole např. výchovné poradkyni. Také můžeš napsat dopis do schránky důvěry, ta je v každé škole. Takový dopis nemusíš podepsat.
Držím ti pěsti, aby se vše vysvětlilo a vyjasnilo.

Škola

Můžu se zeptat? Naše třídní učitelka byla v nemocnici na operaci. 11. 12. by měla přijít. S třídou jsme vymysleli nějaké dárky ale nevíme jestli se budou líbit.
Máme pro ni: básničku, obrázek a kdokoliv může přinést cokoliv. Co mají dospělí rádi? Co jí mám dát? Případně mám to vyrobit či koupit?

holka, 11 let Patrička, 8. prosince 2017

Ahoj, moc mě mrzí, že se nikdo nedostal k odpovědi na tento moc pěkný dotaz dříve.
Věřím, že jste společně se spolužáky něco pěkného vymysleli.
Za sebe mohu říct, že mě od žáčků velice potěší, když mi dáreček vyrobí. Pokud tedy budete chtít paní učitelce ještě někdy dát dárek, tak zkuste něco pěkného vytvořit.


Škola

Ahoj Alíku a ostatní. Zase potřebuji pomoc. Nevím jak to nazvat. Moji spolužáci mají pitomé poznámky. Když je matika a snažíme se počítat a nejde mi to kvůli tomu že všichni mluví a k tomu nahlas. Když řeknu slušně ať se ztiší hned mají blbí poznámky. Třeba jako: Ne, ty rušíš mě. Ooooo (moje jméno) brečí kvůli tomu že nevypočítá kolik je dva plus dva atd. Toto se neděje jen v Matice a není mi to nejpříjemnější. Asi to vypadá že fňukám kvůli všemu ale nevím co. Jak jim mám říct aby mě nechali (nějak aby jsem se nedočkala pitomé odpovědi) A není to blbá otázka? Předem se omlouvám za pravopisné chyby a samozřejmě za radu a vyslechnutí.

holka, 11 let, 8. prosince 2017

Ahoj,

chápu, že takové poznámky spolužáků jsou nepříjemné a ještě více Tě pak ruší při školní práci.
Můžeš zkusit najít ve třídě nějakého spojence, kamarádku, která by se Tě zastala, když Tě budou provokovat nebo rušit. Neboj se o tom, co Ti vadí, mluvit s rodiči, učitelkou nebo školním psychologem. Právě učitelé by se měli postarat o to, abys měla ve škole klid a mohla se soustředit. Zkus se nenechat vyvést z míry, ale neboj se dávat najevo to, co Ti vadí. Samozřejmě nelze zaručit, že se nedočkáš "pitomé odpovědi", pokud je cílem spolužáků Tě provokovat, nejspíš si najdou nějakou záminku. Důležité je, aby Tě to příliš nerušilo a nepřerostlo to nějakou únosnou míru. Nemusíš na to být sama, neboj se požádat o podporu někoho z blízkých.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku a jeho kamarádi. Mám dva problémy. Ten první. Jde o to že nedávno jsme s mojí nejlepší kamarádkou šli na gympl abychom jsme se podívali do výuky. Mají to tam boží. Chci tam ale nevím jak se tam skamarádím. Sice tam budu s kamarádkou.. možná s více holek a kluků z naší třídy ale stejně. Neumím si dělat kamarády. Takže se se trochu bojím že tam budu skoro bez kamarádů. Poradíte mi jak se zbavit obav? Druhý problém. Na ten gympl chci vážně moc ale nevím co přijímačky. Mám se učit? Mám umět vše na výbornou? Nevím jak to udělat abych měla stoprocentní šanci že mě tam vezmou. Přeji si to vážně nade vše. Předem děkuji za radu.

holka, 11 let 5. třída, 7. prosince 2017

Ahoj,

uvažuješ nad gymnáziem, ale máš obavy z přijímaček a nových spolužáků. To je normální, bude to trochu změna. Je dobře, že by vás tam šlo ze třídy víc, nebyli by tam pro Tebe všichni noví a cizí. I když nejsi třeba moc aktivní v získávání nových přátel, věřím, že se vaše parta postupně přirozeně rozroste. Budete se seznamovat každý den, ve výuce i o přestávkách a také na začátku prvního ročníku některé školy pořádají adaptační kurz, na kterém se vás budou snažit všechny zábavnou formou seznámit tak, abyste se ve třídě cítili dobře. Pokud se chceš na gymnázium dostat a nestačí k tomu např. průměr Tvých známek, bylo by dobré se předem připravit na přijímačky. Zkus se poradit s třídní učitelkou, jaké jsou na gymnáziu požadavky a co všechno bys měla umět. Také se můžeš podívat na internetové stránky gymnázia, jak probíhá přijímací řízení. Můžeš požádat o pomoc s přípravou také rodiče nebo spolužáky, mohli byste se učit spolu a vzájemně se v tom podpořit.

Držíme palce, ať to vyjde,
Modrá linka