Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola

Ahoj Alíku mám takový problém :(
Jedna učitelka z matiky je na mě zasedlá, jenom kvůli tomu, že mě nejde matika. Ale někdy už to vážne přehání.
Jednou jsem měla jenom jednu chybu a dala mi 2ku s vykřičníkem. Jednou nikdo ze třídy nevěděl odpoveď na její otázku a mě za to dala 4ku a ostatním nic.
Obviňuje mě za to, co jsem ani neuděla. Říká mě Kamilo a ostatním třeba Alenko, Klárko, Honzíku atd... Zesměšňuje mě před ostatními...
Už mi to vážně vadí a ráda bych jí to nějak řekla sama, nechci aby to řešili rodiče.
Děkuji předem za odpověď

Kamča, skoro 12 let, 15. února 2018

Ahoj Kamčo,
tvé rozhodnutí, pohovořit si s paní učitelkou, je jistě správné.
Je těžké soudit učitelku matematiky, když znám pouze tvoji verzi.
Dvojka s vykřičníkem za jednu chybu mohla být třeba za chybu v malé násobilce, která je učivem třetího ročníku ZŠ a podle věku, který jsi uvedla u tohoto dotazu, už dávno ve třetí třídě nejsi.
Rozhodně nechci zlehčovat tvé pocity, jen jsem ti chtěla navrhnout možný důvod dvojky s vykřičníkem za jednu chybu.
Ne každý vyučující považuje vykřičník za něco špatného. Známka mohla být myšlena i jako povzbuzení. Ať tak či tak, důležitá je známka a ne znaménko za ní.
Problém se známkou 4 je také těžké posoudit. Pokud jsi vždy vyvolávána jen ty, pak je to zvláštní. Ale ono to mohlo být i tak, že se po vyvolání jiných žáků v předchozích hodinách obrátila vyučující na tebe. Je smutné, že jsi dostala nepěknou známku. Zkus se zamyslet nad tím, na jaké učivi se tě paní učitelka ptala. Byla to nová látka? Nebo šlo o něco, co už ses učila v předchozích ročnících?

Jak už jsem psala, je skvělé, že si chceš s paní učitelkou pohovořit. Určitě ale o svém záměru řekni doma rodičům. Vysvětli jim, jak se cítíš a že se zkusíš nejprve paní učitelky zeptat sama.

A jak jednat s paní učitelkou?
Zajdi za ní a snaž se mluvit co nejuctivěji. Dívky ve tvém věku někdy hovoří tónem, který vyznívá nepěkně. Jistě nechceš, aby s tebou paní učitelka hovořila v domění, že za ní přišla nevychovaná dívka.
Zeptej se jí, zda by tě nemohla doučovat. Také by tě zajímal důvod, proč s k tobě chová tak, jak popisuješ. Věřím, že se s paní učitelkou domluvíš.
V opačném případě řekni rodičům, jak vše probíhalo a dopadlo. Pak už bude na nich, aby ti s řešením situace pomohli.

Škola

Ahoj, abych řekla pravdu, mám příšerný problém s prokrastinací. Třeba když píšeme test(fakt důležitý), tak se nedokážu přinutit se učit a tak se učím teprve pár minut před hodinou. Občas to vyjde ale dostávám tak dvojky (obvykle). Potrebuju poradit“Jak se mám začít učit“
Mám sice důvod se učit, protože se chci dostat na gympl jako ségra, která říká, že se známky začínají hodnotit až na konci sedmičky. Ale mám taky důvody, proč se neučit, jelikož je spousty různých stránek, filmů a hlavně seriálů, co jsem ještě neviděla. Kvůli tomu chodím spát tak v jednu v noci a jediné, co mě drží vzhůru je kafe. Ale to už jsem někde pryč.

Co mám dělat, abych se přinutila učit?

holka, 12 let, 14. ledna 2018

Ahoj,

je bezva, že se umíš zeptat na to, co Tě trápí. Oceňuji, že jsi nám napsala a ptáš se, líbí se mně i to, že svůj problém umíš pojmenovat. Odkládat své povinnosti na nejpozdější dobu je poměrně časté, ostatně zkus se zeptat spolužáků, jak se oni připravují do školy.
Souhlasím s Tebou, že je tu spousta důvodů, proč se neučit, když je tolik možností, co dělat, čím se bavit, co vidět.
K tomu, abys dosáhla úspěchu, jaký si přeješ, by bylo fajn, kdyby se Ti podařilo změnit některé návyky. Zapojit svou pevnou vůli. Dát si třeba menší úkol, zkusit se učit tak asi 20 minut a pak si udělat pauzu a třeba se i něčím odměnit. Něčím, na co by ses mohla těšit, vhodný je pohyb na čerstvém vzduchu.

Pokud si zadáš do vyhledávače Desatero pro učení, najdeš množství rozličných rad, jak lze k učení přistupovat. Jednou z možností je zapojit někoho z rodiny, kdo by Tě vyzkoušel a ohodnotil z nové látky, další možností, a myslím, že zábavnou, je učit se s nějakým kamarádem nebo kamarádkou společně a zkoušet se z nové látky navzájem. Základem, samosebou, je dávat pozor ve škole. Možná, kdybys chodila dříve spát, že by ses ve škole dokázala více soustředit.

Přejeme Ti úspěchy ve škole i v životě.

Modrá linka

Škola

Ahoj, jsem v 6.třídě a rozmýšlím se jestli mám jít na Němčinu nebo na Ruštinu. Naši měli oba povinný jazyk ruštinu, ale říkají, že na vysoké škole budu víc potřebovat Němčinu, prostě že se mi bude v životě hodit víc. A paní asistentka, kterou máme pro spolužačku a která učí ruštinu, říká že když půjdeme na Ruštinu, a až budeme hledat zaměstnání a řekneme že umíme rusky, tak tu práci seženeme líp. Prostě nevím, na co mám jít. Poradíte mi prosím??????

TheVeronika, 22. ledna 2018

Ahoj Veroniko,
záleží na mnoha věcech při výběru, jaký jazyk se máš začít učit.
První otázkou je, co plánuješ dělat po škole?
Kde plánuješ pracovat?
Jak ti jdou jazyky?
Hodláš pracovat v zahraničí, kde se hovoří Německy?
Případně počítáš s prací např. v Karlových Varech, kde je na každém rohu slyšet Ruský jazyk?

Ruština je slovanský jazyk, proto se ti nejspíš bude učit snáze. Také hodně pomůže, pokud si s někým v cizím jazyce můžeš povídat.
V neposlední řadě závisí i na tom, který jazyk se ti líbí více.

Odpověz si na mé otázky a jistě řešení přijde samo. R^

Škola

Ahoj Alíku,
pan učitel DM je učitel 6.třídy, ale nás 7.třídu má jen z Dějepisu, fizyky, vo a čsp.
Přistoupne si k moji lavici a skoro každý den se mě ptá Co je nového?? Budem psát test si moje asistentka a pořád se na mně díva .. Nevíte, co mám dělat?? Vážně mě to štve!!
Nejsem mu schpná říci do očí, že mi to vadí!!
Je to ale i dobrý učitel - zrovna v pátek v hodině chtěl po mě půjčit sešit z dějepisu, aby věděl, co jsme minule dělali. Já mu ho půjčila a on na mě ze srandy - děkuji Marečku. Nevím, co tím myslel, jestli se mi vysmíva nebo jen z legrace to řekl? A taky jsem šla na oběd v ten pátek a já mu řekla naschledanou a on na mně „Naschledanou, příjemný víkend a usmál se na mě.
Takže nevím - poraďte mi prosím.

holka, 14 let, 18. ledna 2018

Podle toho, co píšeš, je pan učitel vtipálek. Ono oslovení „Marečku“ je z filmu Marečku, podejte mi pero. Podívej se na ten film a hned budeš vědět, kdo je Mareček. Protože o sešit zřejmě vždy žádá tebe, tak tě oslovil stejně, jako byl ve zmíněném filmu oslovován žák v první lavici.

V každém případě je chování pana učitele zvláštní. Pokud nemáš odvahu říct o svých pocitech přímo panu učiteli, pak se zkus poradit se svým třídním učitelem či učitelkou. Případně stvůj dotaz vlož do nějakého textového editoru a vytiskni jej. Dopis pak podepiš a předej panu učiteli s tím, že ho moc prosíš, aby si dopis přečetl a pak ti k němu řekl pár slov na vysvětlenou.

Škola

Ahoj, jsem na druhém stupni v 6.třídě, a vůbec mi nejde učení. není to ani kvůli učitelům, ale prostě mi to nejde.. dá se říct, že mi nejde skoro nic ve škole. Učím se pravidelně, i se snažím.. ale (skoro) vždy mám 3 (málo kdy i 4).. nevím jak se zlepšit :/

Bára, 12 let, 4. ledna 2018

Ahoj,
na dálku lze jen velmi těžko odhadnout, co je příčinou tvých školních neúspěchů. Možná jsi nervózní a i když látku umíš, kvůli nervozitě selžeš. Možná, že jsi zatím neobjevila způsob, jak se efektivně učit. Zkus se zamyslet nad tím, proč ti učení nejde. Nedokážeš se látku vůbec naučit, nebo máš spíš problémy s tím, abys ji ve škole dokázala prezentovat? Zkus experimentovat se způsoby učení. Můžeš například zkusit přeříkávat si látku nahlas, nebo si dělat poznámky a učit se jejich čtením. Pokud se i přesto tvoje výsledky nezlepší a problém s učením bude přetrvávat, zkus se objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde tvůj problém můžeš rozebrat s odborníky.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakém státním osmiletém gymnáziu na Praze 10 nebo 9 či 15, kromě OMSKÉ? Prosím o odpověď co nejdříve děkuji Adri

holka, 11 let, 2. ledna 2018

Ahoj,
takových gymnázií je celá řada a je zbytečné je tady všechna vyjmenovávat. Pokud si zadáš do googlu (nebo jakéhokoli jiného vyhledávače) heslo: Osmileté gymnázium Praha 10/9/15, objeví se ti obrovské množství možností a věřím, že si vybereš.
Měj se hezky.
Bára

Škola

Ahoj Alíku, mám takový problém...Vše to začalo tím, že jsem přestoupila do nové školy.Je tam kluk který má opravdu patřit do blázince i jeho máma to potvrdila, když jsem tam přišla první den tak vše bylo v pořádku, ale postupem času si mě všímal víc a víc, potom jednoho dne mě začal fackovat a dal mi jich asi 10 potom jsem se naštvala tak jsem mu ji oplatila jenže se mi ji vrátil taky a ne obyčejnou, dal mi ji velkou na jedno oko jsem neviděla asi tři hodiny. Když jsem to řekla ucitelce tak odpověděla, že s tím nemůže nic dělat. Tak jsem to nechala ale potom po týdnu mi začal brát věci, házel je do koše lámal pohazoval po třídě atd... Zlomil mi věci spousta se mi jich zničilo jenže to není vše, protože mi začal dávat lokty a pěstí do břicha, ale je problém, že ho mám operovaný tak jsem mu taky dala pěstí a utekla jsem potom když jsem přišla domů tak to rodiče řešili s jeho rodiči a musel mi další den vrátit věci. Potom to bylo zase v pořádku, ale potom zase mě začal urážet a nadával mi....A potom když jsem si šla nechat udělat nový účes tak to zase začalo...Bral mi věci na klučičí záchody a zase ničil..

Kdyby jsi mi poradil byla bych ti moc vděčná, už nevim co dělat..:(

holka, 11 let, 8. ledna 2018

Ahoj,

není v pořádku, že Ti takto ten kluk ubližuje, fyzicky Tě napadá a bere Ti věci. Na něco takového nemá právo. Mrzí mě, že s ním máš takové trápení a chápu, že to musí být nepříjemné.
Je dobře, že to už zkoušeli řešit rodiče, měla by to řešit i škola, pokud ne učitel, tak ředitel. (Když k Tvému napadání dochází ve škole, nesou za to zodpovědnost učitelé a ředitel/ka, měli by zajistit žákům bezpečí.) Zkuste s rodiči naplánovat schůzku s ředitelem, vše mu sdělit. Zastat by se Tě mohl/a i školní psycholog/žka, pokud jej/ji ve škole máte, nebo výchovný poradce. Fyzické napadení, jaké popisuješ, je možné ohlásit i na policii. Zkus ve škole nebýt sama a požádat o podporu také nějaké kamarády, případné svědky toho, co Ti ten kluk dělá. Jinak je potřeba zapojit někoho dospělého, kdo se Tě zastane a je třeba nenechat se v této snaze odradit, pokud napadání z jeho strany dál pokračuje.

Držíme Ti palce.
Modrá linka

Škola

Ahoj..
V poslední době přemýšlím,o tom čím bych chtěla být.. Vždycky jsem chtěla být veterinářka,ale nezvládla bych kdyby to zvíře umřelo nebo se mu něco stalo. Pak jsem chtěla být policistka,na to nemám fyzičku. Moje další první bylo něco jako veterinář nebo doktor,ale zase bych nezvládla neúspěch..
Už dávno před tím jsem přemýšlela o učitelce na prvním stupni (mám ráda malý děti).. Ale protože se nereda učím a radši si s těmi dětmi povídám nebo je nějak hlidam tak bych chtěla být učitelka ve školce..
Máma říkala že bych měla umět hrát na nějaký hudební nástroj. A potřebuju na to vysokou školu nebo jen střední??

holka, 13 let, 9. ledna 2018

Ahoj,
to, že se nerada učíš, je ve tvém věku normální. Škola tě jistě přiměje, pokud ji budeš chctít úspěšně dokončit, učit se pravidelně.
Ať už budeš chtít učit na základní škole nebo ve školece, budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání. Toto zatím není vyžadováno pro vychovatelky ve školních družinách. Tam by ti měla stačit některá ze středních pedagogických škol. Pro učitelku v MŠ budeš potřebovat titul Bc., to znamená tříleté studium na vysoké škole. Pro povolání učitelky je potřeba titul Mgr. a vzdělání na pedagogické fakultě.

Držím ti palce a věřím, že studium zvládneš.

Škola

Ahoj,muj kamarad si zlomil nohu a ma nechodici sadru a chodi o berlich,a tridu ma ve druhem patre a nemaji tam vytah a dneska jse se potkali a rikal ze se mu nechce do skoly protoze se mu chodi spatne do chodu ma tedy chodit do skoly nebo zustat doma? Dekuju

kluk, 30 let, 18. prosince 2017

To je na dohodě rodičů zraněného chlapce s lékařem a školou. Tady je těžké říct to či ono. Vždy je tu možnost domácího samostudia. Zadání práce mohou vyučující předat třídímu učiteli a ten může práci zraněnému posílat e-mailem. Ale jak už jsem psala, toto rozhodnutí musí učinit rodiče toho chlapce.

Škola

Ahoj,
Není trochu přehnaný to, že tenhle týden jsem přišla dvakrát pozdě do školy (poprvý jsem se zdržela o 30 minut, podruhý jen o 5 minut) a hned jsem ve škole považovatná za největšího grázla a učitel mi vyhrožuje, že na moji rodinu zavolá sociálku? Přijde mi to totiž hodně hloupý. Ještě ke všemu budu muset zítra trapně před celou třídou říkat důvod, proč jsem přišla pozdě do školy. To, že jsem učiteli řekla, že mi nezazvonil budík asi nestačí.

holka, 14 let, 20. prosince 2017

Ahoj,
těžko posoudit, co vede učitele k takovýmto krokům a podezřením, chápu, že to pro Tebe není příjemné. Pokud za tím není víc, než zaspání, které se někdy může stát každému, věřím, že časem celá ta trapná situace "vyšumí" a bude to zas v pořádku. Je dobře, žes to učiteli vysvětlila, víc než omluvu nejspíš teď udělat už nemůžeš. Kdyby se to dál vyvíjelo nějak nepříjemně, neboj se to řešit s rodiči, oblíbeným učitelem nebo školním psychologem, kteří by Tě mohli ve škole podpořit.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku,
snad nevadí,že se na něco ptám už podruhé.

Jsem v osmé třídě,ale už vím kam bych chtěla jít na střední.
Chtěla bych studovat jazykovou školu.
Jsou na takové škole přijímačky i z cizího jazyka nebo jen z matiky a češtiny jako na ostatních školách?
Slyšela jsem,že ten kdo chodí do zuš,tak má body navíc?
Je to pravda? Já do zuš nechodím,ale hraju tenis chodím na balet do domu dětí?
Jsou body navíc i za tohle? Bojím se,že bych se tam nedostala jen kvůli tomu,že nechodím do zuš
A vzali by mě na tu školu u 3 z chemie? Já jsem jinak docela chytrá,ale chemie je prostě děs.Vychází mi 4,ale nechám se často vyzkoušet a pokusím se to vytáhnout alespoň na 3. Myslíš,že bych to mohla dát i na 2? Schytala jsem špatné známky z výpočtů,ale nechala bych se vyzkoušet z teorie...

Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce.

holka, 14 let, 16. prosince 2017

Ahoj,

každá škola má obecně jiné podmínky pro přijímání žáků ke studiu.
Pokud už máš tedy konkrétní představu o nějaké konkrétní škole, pak bude asi nejrychlejší cestou navštívit internetové stránky dané školy. Každá škola by tam v nějaké sekci měla mít vypsány podmínky a jiná kritéria pro přijímání žáků ke studiu, tam se dozvíš vše potřebné. Další možností je využití Dne otevřených dveří, o této možnosti by ses také měla dozvědět z internetových stránek školy. Některé školy je budou pořádat teď někdy v lednu, tudíž využij této možnosti a zajdi se přímo do školy podívat, a ptej se na cokoli, co Tě zajímá. Případně je možné se domluvit na individuální prohlídce té dané školy, stačí se domluvit s ředitelem té dané školy nebo jeho spolupracovníky.

Nevím, zda u Vás už letos, ale v deváté třídě v prvním pololetí školního roku budou vaši školu a třídu navštěvovat zřejmě pracovníci různých středních škol a budou vám prezentovat obory té dané školy, které můžete jít studovat. Zde si můžeš potvrdit, zda opravdu stále chceš jít studovat tam, kam bys chtěla jít teď, zároveň se při této prezentaci také můžeš ptát na veškeré dotazy, které Tě ohledně dané školy a oborů zajímají. Využívej toho.

Další možností je, že své představy probereš se svou třídní učitelkou, která Tě možná odkáže na výchovného poradce u Vás ve škole. Výchovný poradce by měl být na každé škole, a zřejmě i u vás někdo takový je, i když zatím o této funkci možná mnoho nevíš. Nicméně výchovní poradci u sebe právě mívají různé propagační předměty těch daných škol a mimo jiné Ti právě mohou přesněji poradit, pokud ještě nejsi rozhodnuta, kam by měly Tvé další kroky po ukončení základní školy směřovat. Určitě není nic špatného služeb výchovného poradce využít, můžeš jej navštívit po domluvě i s rodiči.

Pokud jde obecně o Tvé známky a další zkušenosti, tak všeobecně samozřejmě platí, že čím lepší známky budeš mít, tím lépe. Některé školy posuzují jen celkové průměry, některé se zaměřují i na jednotlivé předměty a známky z nich. V případě, že se sejdou dva uchazeči, kteří mají stejný průměr, dalším kritériem bývá právě nějaká známka z předem určeného předmětu. Ale jak jsem uvedl na začátku, vždy záleží na přijímacích kritériích té dané konkrétní školy. Pokud jde o Tvé další aktivity mimo školu, tak je pravda, že i toto některé školy mohou zohledňovat a určitě Ti to může být ku prospěchu, jiné to naopak vůbec neposuzují. Nicméně určitě nic nezkazíš, pokud tyto ostatní zkušenosti budeš mít, protože se Ti mohou hodit také vždycky.

Přeji Ti mnoho zdaru ve studiu a pokud možno i správný výběr střední školy, důležité totiž také je, aby Tě škola bavila. Na to zkus při podávání přihlášek na dané školy také myslet.

Škola

Ahoj Alíku,
Mám problém s angličtinou. V průměru jsem jednickarka, částečně dvojkarka. Ale z angličtiny mám někdy i trojky. Problém je v tom, že jsem v lepší skupině. Ráda bych přešla do té horší, ale učitelka mě nepustí. Abych to uvedla na pravou míru, tak ta horší skupina nemá žádné blbce, jede jen pomalejším tempem.
V mě skupině jsem s mojí kamarádkou, která mě vždycky brání a tak navzájem jsme si oporou. Ji to taky nějak moc nejde. Z minulého velkého testu jsem dostala 4. A učitelka mě potom začala dusit. Pořád jsem byla u tabule atd.
Když mamce říkám věty, co byly v testu, říká, že je moc v životě neuzijeme. A to říkají všichni. Taky ta učitelka neumí moc pravopis. Běžně dělá pravopisné chyby a když ji to jednou má kamarádka řekla, tak na ni vyjela způsobem, že jsem to nikdy neviděla.
Když tyto věci zaslechne taťka, ikdyž to říkám mamce, stroze mi řekne, že se mám učit a budu to umět. A ať se sklidnim, že to co říkám jsou nesmysly.
Dávno už jsem s ním přestala řešit věci ohledně školy, protože mě nebavilo to, jak na mě pořád vyjížděl, když jsem řekla, že to třeba nechápu.
Mamka ví, že se snažím, ale taťkovi je to málo. A když mu řeknu, že nebudu nikdy pracovat někde, kde se často používají jazyky. Řekne mi že to není pravda, že Aj budu potřebovat. To je pravda, ale základy už mám.
Otázka tedy zní :co s učitelkou, jak si s ní vztah zlepšit?
A co s taťkou?
Předem děkuji, vždy mi poradíte a jsem ráda, že tu jste.

holka, 14 let, 18. prosince 2017

Ahoj, chápu, že se cítíš ukřivděná. Předpokládám, že je vás ve třídě hodně. To je důvod, proč jste rozděleni do dvou skupin.
Špatná známka z testu je opravdu nepříjemný problém, asi se ti tvá vyučující snažila dát příležitost známku si opravit. Zkus se jí na to před vyučování nebo po vyučování slušně zeptat. Také požádej o doučování a konkrétně řekni, čemu nerozumíš.
Je velice těžké posuzovat, zda opravdu paní učitelka dělá v AJ pravopisné chyby. Zkus si chybný text přesně opsat a poradit se s jiným učitelem.
Dalším krokem je svěřit se ve škole např. výchovné poradkyni. Také můžeš napsat dopis do schránky důvěry, ta je v každé škole. Takový dopis nemusíš podepsat.
Držím ti pěsti, aby se vše vysvětlilo a vyjasnilo.

Škola

Můžu se zeptat? Naše třídní učitelka byla v nemocnici na operaci. 11. 12. by měla přijít. S třídou jsme vymysleli nějaké dárky ale nevíme jestli se budou líbit.
Máme pro ni: básničku, obrázek a kdokoliv může přinést cokoliv. Co mají dospělí rádi? Co jí mám dát? Případně mám to vyrobit či koupit?

holka, 11 let Patrička, 8. prosince 2017

Ahoj, moc mě mrzí, že se nikdo nedostal k odpovědi na tento moc pěkný dotaz dříve.
Věřím, že jste společně se spolužáky něco pěkného vymysleli.
Za sebe mohu říct, že mě od žáčků velice potěší, když mi dáreček vyrobí. Pokud tedy budete chtít paní učitelce ještě někdy dát dárek, tak zkuste něco pěkného vytvořit.


Škola

Ahoj Alíku a ostatní. Zase potřebuji pomoc. Nevím jak to nazvat. Moji spolužáci mají pitomé poznámky. Když je matika a snažíme se počítat a nejde mi to kvůli tomu že všichni mluví a k tomu nahlas. Když řeknu slušně ať se ztiší hned mají blbí poznámky. Třeba jako: Ne, ty rušíš mě. Ooooo (moje jméno) brečí kvůli tomu že nevypočítá kolik je dva plus dva atd. Toto se neděje jen v Matice a není mi to nejpříjemnější. Asi to vypadá že fňukám kvůli všemu ale nevím co. Jak jim mám říct aby mě nechali (nějak aby jsem se nedočkala pitomé odpovědi) A není to blbá otázka? Předem se omlouvám za pravopisné chyby a samozřejmě za radu a vyslechnutí.

holka, 11 let, 8. prosince 2017

Ahoj,

chápu, že takové poznámky spolužáků jsou nepříjemné a ještě více Tě pak ruší při školní práci.
Můžeš zkusit najít ve třídě nějakého spojence, kamarádku, která by se Tě zastala, když Tě budou provokovat nebo rušit. Neboj se o tom, co Ti vadí, mluvit s rodiči, učitelkou nebo školním psychologem. Právě učitelé by se měli postarat o to, abys měla ve škole klid a mohla se soustředit. Zkus se nenechat vyvést z míry, ale neboj se dávat najevo to, co Ti vadí. Samozřejmě nelze zaručit, že se nedočkáš "pitomé odpovědi", pokud je cílem spolužáků Tě provokovat, nejspíš si najdou nějakou záminku. Důležité je, aby Tě to příliš nerušilo a nepřerostlo to nějakou únosnou míru. Nemusíš na to být sama, neboj se požádat o podporu někoho z blízkých.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku a jeho kamarádi. Mám dva problémy. Ten první. Jde o to že nedávno jsme s mojí nejlepší kamarádkou šli na gympl abychom jsme se podívali do výuky. Mají to tam boží. Chci tam ale nevím jak se tam skamarádím. Sice tam budu s kamarádkou.. možná s více holek a kluků z naší třídy ale stejně. Neumím si dělat kamarády. Takže se se trochu bojím že tam budu skoro bez kamarádů. Poradíte mi jak se zbavit obav? Druhý problém. Na ten gympl chci vážně moc ale nevím co přijímačky. Mám se učit? Mám umět vše na výbornou? Nevím jak to udělat abych měla stoprocentní šanci že mě tam vezmou. Přeji si to vážně nade vše. Předem děkuji za radu.

holka, 11 let 5. třída, 7. prosince 2017

Ahoj,

uvažuješ nad gymnáziem, ale máš obavy z přijímaček a nových spolužáků. To je normální, bude to trochu změna. Je dobře, že by vás tam šlo ze třídy víc, nebyli by tam pro Tebe všichni noví a cizí. I když nejsi třeba moc aktivní v získávání nových přátel, věřím, že se vaše parta postupně přirozeně rozroste. Budete se seznamovat každý den, ve výuce i o přestávkách a také na začátku prvního ročníku některé školy pořádají adaptační kurz, na kterém se vás budou snažit všechny zábavnou formou seznámit tak, abyste se ve třídě cítili dobře. Pokud se chceš na gymnázium dostat a nestačí k tomu např. průměr Tvých známek, bylo by dobré se předem připravit na přijímačky. Zkus se poradit s třídní učitelkou, jaké jsou na gymnáziu požadavky a co všechno bys měla umět. Také se můžeš podívat na internetové stránky gymnázia, jak probíhá přijímací řízení. Můžeš požádat o pomoc s přípravou také rodiče nebo spolužáky, mohli byste se učit spolu a vzájemně se v tom podpořit.

Držíme palce, ať to vyjde,
Modrá linka

Škola

Ahoj,
Ve škole mi jeden spolužák neustále hází se svačinou, bere mi věci a mlátí mě. Nevím jak se mám bránit. Pomoc!!! Děkuji

holka, 12 let, 5. prosince 2017

Ahoj,

je mně líto, že tohle ve škole zažíváš. Bohužel nepíšeš, jaká je Tvá reakce na to, že Ti ten spolužák bere věci a mlátí Tě. Nic takového Ti totiž nikdo dělat nesmí, a pokud už se to stane, je třeba zakročit. Nevím tedy, zda ses alespoň zkusila ohradit vůči takovému jednání, zda ses doma svěřila rodičům a s nimi se poradila, jak dál postupovat, nebo zda ses svěřila třídní učitelce a požádala ji, aby zakročila a udělala pořádek. Další možností je svěřit se výchovné poradkyni/poradci, školnímu psychologovi/psycholožce, řediteli školy...prostě někomu dospělému, komu věříš. Zastat by se Tě také měli kamarádi či kamarádky ve třídě, kteří takové jednání vidí. Když potom ten kluk uvidí, že se jeho jednání nikomu nelíbí, měl by toho nechat.

Kluci v tomto věku si se sebou někdy neví rady, chtějí na sebe nějak upozornit, třeba nějakou konkrétní holku, která se jim líbí. I to je možný důvod jeho chování, ale jeho motivaci nevím a vědět nemohu. Každopádně by se ten spolužák měl dozvědět, že chovat se takto k holce je nežádoucí, nesprávné a džentleman se takto prostě nikdy nechová.

Přejeme Ti klidnější chvíle ve škole a pokojné Vánoce.
Modrá linka

Škola

Ahoj..Nedávno jsem psala o tom že mě ve škole štve učitelka a děti..Ve třídě byla jediná holka která se se mnou baví a ta v pondělí odejde na jinou školu. Mámě sem řekla že chci na jinou školu (kdyby to řešila ředitelka tak by pak měli všichni něco proti mě)..Máma na mě byla naštvaná..Ale já mám důvody proč se s nima nechci bavit...
Baví se se mnou jen když něco chtějí..Chovají se jako kdyby jim bylo 18 a chtěl je každej kluk..A tech důvodu je hodně..
Mámě sem říkala že mě štve učitelka,na to mi řekla že se mám učit..
Bude lepší když ve škole budu sedět sama..Já už to nechci řešit..Já jí řekla co chci ale jí je to očividně jedno..Mám jí říct ať to neřeší že to dva a půl roku ještě preziju?

holka, 13 let, 5. prosince 2017

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že ti pracovnice Modré linky radila, aby ses zamyslela nad tím, proč máš se spolužáky tak špatné vztahy. Stejně tak jsi psala, že ti maminka nabízela, že do školy zajde a pokusí se tvé problémy vyřešit. Očividně se ale ani jedno z toho nestalo.
Pokud píšeš, že máš své důvody, proč se se spolužáky nechceš bavit, nemůžeš se divit, že se nikdo nechce bavit s tebou. Není možné, aby úplně všichni tví spolužáci byli naprosto stejní a neexistoval nikdo, s nímž bys neměla nějaké společná témata. Uvědom si, že lidé se obvykle k ostatním chovají tak, jak se ostatní chovají k nim. Jestliže celou záležitost uzavřeš s tím, že nikdo není hoden toho, aby ses s ním bavila, těžko tě někdo bude přemlouvat a dokazovat ti, že si zaslouží tvé kamarádství. Iniciativa a snaha by měla vyjít i od tebe, aby spolužáci viděli, že o jejich přátelství stojíš. Zkus tedy začít především sama od sebe.
Co se týká tvé učitelky, už ti odpovídala pracovnice Modré linky a já se obávám, že ti nedokáži poradit víc než ona. Z tvého dopisu ale cítím postoj, kdy obviňuješ všechny kolem, že tě nechápou a nesnaží se ti pomoci, nicméně zároveň veškerou pomoc odmítáš. Potom je velmi těžké něco řešit a pohnout se z místa. Ujasni si, co bys opravdu chtěla, jaké jsou tvé priority a co pro splnění svých cílů můžeš udělat ty sama.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj poradno, jsem v deváté třídě a pořád přemýšlím nad školami, kam bych chtěla jít. Mám samé jedničky a ze všeho mě nejvíc baví ČJ a zajímám se o dějepis a přírodopis (ale ve škole mě nebaví, jelikož tam máme nepříjemné učitelky). Ta první škola, která mě napadla, je zemědělka (o rostlinách). Druhou jsem pořád nevěděla, až dneska mě napadla učitelka českého jazyka - ideálně cca druhý stupeň.
Moje otázka tedy zní, na jakou SŠ (gympl moc nechci) bych měla jít, abych mohla učit?
P.S.: jsem v jihočeském kraji, tak nejlépe nějaká škola tady

Předem díky!

holka, 15 let, 30. listopadu 2017

Ahoj,
je dobře, že tak zodpovědně přemýšlíš o výběru střední školy. Pokud bys chtěla v budoucnu učit, dává smysl přihlásit se na střední pedagogickou školu. V jihočeském kraji je jich hned několik, takže budeš mít na výběr.
Jestliže si ještě nejsi s výběrem školy a svým budoucím zaměřením úplně jistá, můžeš navštívit nejbližší pedagogicko-psychologickou poradnu. Ty nabízí testy studijní a profesní orientace. Po jejich vyhodnocení ti řeknou, jakým směrem by ses měla vydat a který se pro tebe, vzhledem k tvému osobnostnímu zaměření, nejvíc hodí. Možná ti jejich výsledky a konzultace s odborníkem také při rozhodování pomohou.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj aliku hodně moc mě trápí pár věcí. Jsem na ucnaku a máme tam jednoho kluka se kterým se znám že základky. Na základce se mi líbil ale potom jsme se neviděli rok a teď jsme se zase viděli protože jsme na stejné škole. Od září si píšeme a hodili jsme i ven. Venku me jednou vykousl, protože byl opilej. A ten den mě I držel za ruku s propletenymi prsty a objimal mě. Pak jsme byli venku ještě třikrát a pokaždé když jsme se loučili tak přišel za mnou a objal mě. Potom jsem se ho ptala jak to mezi nama teda teď je a on mi řekl že prej si to musí nechat pořádně projít hlavou. Potom mi jednou napsal že prej chce zpět svou ex. Bylo mi to moc líto, protože jsem do něj byla zamilovana. Potom na mě začal být hnusnej. Začal mi sproste nadávat a urazet mě. Ve škole mě přestal zdravit a jen si ze mě dělal srandu. Nevím co o mě řekl svým kámošům a co si oni teď mysli o mne. Ale chlubí se tím že jsem ho chtěla a že on mě poslal do pce. Ted nedávno mi napsal že jsem pro něj odpad a proto si ze mě dělá srandu. A pak mi napsal že prej jsem všem klukům na naší škole jen na výsměch protože jsem hnusna. Nebo třeba jdu kolem něj když jdeme cestou do školy a ani si ho nevšimnout a on mi hned před kámošema řekne kuvo. Nebo mi furt píše třeba že mě miluje N3bo že se zamiloval. A pak mi řekne že to byl jen vtip. Pak mi píše hodně dalších kluků kteří se mě snažilo sbalit ale já nevím jestli jim to mám věřit protože nevím jestli to není nějaká jejich sranda a když jim na to skočím tak si ze mě budou dělat srandu a ještě ze mě udělají de*ku. Bojím se chodit do školy. Nevím co si ostatní o mne mysli. Teď jsem nemocná a mám antibiotika, takže do školy nejdu naštěstí. Ale bojím se toho co se stane když tam pak půjdu. Je to strasnej pocit žádná z mých kamarádek to nechápe. Nevedi jak strašně moc mě to trápí protože to nezažily. Moje "bff" jestli se jí tak dá ještě říkat mi řekla že jsem trapná s tím že si to tak moc beru. Na škole je ale jeden strašně peknej kluk kterej mě neurazi, nechová se jak blbec jako ostatní, všimla jsem si že když jdou oni a ten kluk jde s nema tak se drží spíš v pozadí... Pořád na mě kouka když mě někde uvidí. Třeba když jsme měli odpoledku tak můžeme jít do obchodu a on mě viděl že jdu ale on šel na druhou stranu ode mne a pak jsem se koukala za sebe a viděla jsem jak se za mnou dvakrát otočil. Přijde mi moc fajn ale bojím se co si o mně myslí I on. Prosím aliku porad mi co udělat aby to bylo zase fajn. Budu tam ještě tři roky a ten kluk co mi nadává chce přestoupit k nám do tridy. Já už opravdu nevím co dělat. Mám pocit že to psychicky už trochu nedávám. Omlouvám se jestli I tobě přijdu s tímhle trapná.

holka, 16 let, 28. listopadu 2017

Ahoj z Modré linky,

chápu, že Vás změna chování toho kluka překvapila, a že se Vás dotýká jeho nefér jednání. Myslím, že nikomu z nás by nebyly příjemné urážky, pomluvy, vtípky apod., ale zřejmě je to tak, že ten kdo to neprožije na vlastní kůži, to nedokáže úplně pochopit, tak jako Vaše kamarádky. Přijde mi fajn, že ve škole nějaké kamarádky máte. Můžou být podporou i když třeba ne úplně takovou, jakou byste potřebovala. Chování toho kluka vypovídá především o něm samotném, o jeho nezralosti a Vám bych přála, abyste z toho neměla špatné svědomí. Vy jste neudělala nic špatného, byla jste ve vztahu k němu upřímná a myslela jste to vážně, za to se nemusíte stydět.

V situacích, kdy nás někdo atakuje, uráží apod., se doporučuje chování agresora pokud možno ignorovat. Také je dobré zkusit mu předcházet, třeba tím, že se mu budete vyhýbat. Pokud ho budete ignorovat, existuje naděje, že ho to přestane bavit. Nedat na sobě znát strach, být sebevědomá a svá, to je cesta, jak nejen jemu, ale i ostatním dát najevo, že si nenecháte ubližovat.
Pokud je to tak, že to sama nezvládnete, bylo by fajn svěřit se rodičům nebo někomu jinému z dospělých, komu důvěřujete. Ten Vám pak může pomoct situaci řešit i jinak.

S klukem, který se Vám teď líbí tomu možná nechte volnější průběh. Uvidíte časem, vždycky máte možnost ho oslovit a zjistit, jak to má on. Je ale fajn zpráva, že se chová slušně a třeba by Vás mohl do budoucna i na škole podpořit.

Držíme palce,
Modrá linak

Škola

Ahoj chtěla bych na jinou školu..
Naše třídní učitelka se chová děsně.Spousta žáků kvůli ní odešla,každý den mám strach jít do školy..Mám strach z ní..Mám strach jít spát protože se bojím že sem zapomněla na nějaký úkol.. Mám strach jí odpovědět na otázku.Někdy to zajde tak daleko že se porezu..
Další důvod proč chci odejít je kolektiv ve třídě..Oni mě nesnáší..Nesnáším naší třídu. Na škole máme áčko a béčko. Bavím se trošku jen s jednou holkou..Ale ta je často nemocná a už se taky moc nebavime protože jedný učitelky dcera rozhoduje o tom kdo s kým se bude bavit,já sem ta se kterou se nebaví..
Ty děti mě tak nestvou..Já když tohle řeknu máme tak mi řekne zeže půjde do školy a vyřeší to z ředitelkou ale to já nechci.Chci pryč z té školy. Nechci vidět tu učitelku.. jak mám říct mámě že chci na jinou školu?

holka, 13 let, 27. listopadu 2017

Dobrý den z Modré linky,

mrzí mě, že jsi ve škole nespokojená a zažíváš tam nepříjemné chvíle. Chápu, že pak nemáš chuť tam chodit a přemýšlíš o možnostech, jak to pro sebe zajistit.

Přechod na jinou školu je určitě jedna z možností, jak situaci vyřešit, ale přijde mi dobrý i nápad Tvojí mámy, která by ráda řešila situaci přímo na půdě školy. Možná by stálo za to, kdyby se rodiče i jiných dětí dali dohromady, spojili své síly a řešili situaci společně. Taky mě napadá, že už i to, že ze třídy odešlo několik spolužáků, by mělo být známkou toho, že něco není v pořádku. To by měla opravdu řešit ředitelka školy.

Druhá věc je chování spolužáků vůči Tobě. Píšeš, že Tě spolužáci nesnáší, to musí být nepříjemné. Pro začátek bývá dobré se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Pokud k tomu nemají žádný objektivní důvod, měla bys jejich chování vůči Tobě řešit nejen doma, ale právě i s pedagogy, nejlépe s třídní učitelkou.

Mluv o tom s mamkou a zkuste společnými silami pro to, abys ve škole byla v pohodě, udělat maximum.

Modrá linka