Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola

  Dobrý den mám strašný problém

  Neumím zpívat a strašně se bojím něco zazpívat třeba když dostaneme úkol naučit se nějakou písničku tak nechci ji do školy a je mi strašně špatně co mám delat. Strašně se tím trápím prosím pomozte.

  Děkuji za odpověď Veverka2709
  Vaše poradna je super

  holka, 11 let, 20. března 2018

  Zkus poprosit paní učitelku, zda by tě ze zpěvu nevyzkoušela společně s kamarádkou. Písničku je možné vyzkoušet i v případě, že ji zpívá více žáků současně.

  Škola

  Počítají se pololetí zvlášť?

  Ahoj Alíku.
  Chci se zeptat, zda se počítají známky i z prvního pololetí do druhého, nebo se jen počítá samotné druhé pololetí.
  Hezký večer Eliška

  Elinka, 14 let, 20. března 2018

  Ahoj Eliško,
  každé pololetí se počítá zvlášť. Alespoň tedy nikdy jsem se nesetkal s tím, že by pololetí byla nějak propojená.

  Vlastně je to docela zvláštní, že obě pololetí fungují z hlediska výpočtu prospěchu odděleně, ale jen pětky ve druhém pololetí můžou způsobit propadnutí (nebo reparát). Kdybych vymýšlel školy já, asi bych to navrhnul jinak.

  Alík

  Škola

  Ahoj Alíku.
  Když jsem si spočítala tři známky, abych věděla, co mi vychází: 4, 5, 5 = 14:3 = 4.3, průměr známky je 4.3, tak se chci zeptat, jestli to je pořád 4. Nejdou mi furt zlomky, bojím se, že propadnu!

  Učitelka nás všechny straší, že propadnem. Je to hrozná učitelka, strašně rychle to vysvětluje a vůbec nestíháme. Kdysi dělala na střední škole a tam se to bere moc rychle, učitelka zapomněla na to, že nejsme na střední, bere to hopem!

  Dokonce i po nějakých mých kamarádkách řve, a ani jim to nevysvětlí!
  I kdybychom to šly říct ředitelce, tak s tím nic neudělá, je to hloupá ředitelka, uvěří víc učitelce než nám! Učí 6., 7. a 9. třídu, skoro všichni mají 5, takže mi to řekněte, je to učitelkou nebo námi?

  Prosím, poraďte mi! :-(

  Elza, 14 let, 19. března 2018

  Ahoj Elzo,
  dělení ti opravdu nejde, 14:3 je přeci 4.667, což už je po zaokrouhlení 5, bohužel. Příště se zkus u podobného případu zamyslet, jestli je vůbec možné, aby průměr dvou pětek a jedné čtyřky vycházel blíž ke čtyřce než k pětce... na to stačí obyčejná úvaha, nemusíš nic dělit. Nebo můžeš sáhnout po kalkulačce.

  Ptáš se, jestli je možné, aby učitelka nebyla hrozná, a přesto měli skoro všichni pětku? Je to možné. Pokud se žáci navzájem utvrzují v názoru, že je látka nepochopitelná a učitelka špatná, tak se to může odrazit na špatném prospěchu celé třídy, prostě se na to všichni vykašlou, i kdyby učitelka byla sebelepší. Nedovedu takhle na dálku posoudit, jestli vaše učitelka opravdu dělá nějaké chyby, ze známek se to nepozná. Pokud máš skutečně podezření, že postupuje špatně, můžeš to probrat s ředitelkou (nebo s jejím zástupcem), to je asi jediná možnost... a je fakt jedno, že si myslíš, že je hloupá. :-)

  Tvá otázka na mě působí dojmem, že věnuješ dost času hledání chyb u ostatních, místo aby ses učila tu matiku. I kdyby se ti nějakým zázračným způsobem povedlo vyhodit hroznou učitelku, vyhodit hloupou ředitelku, vyměnit všechny úředníky na všech školských odborech i na ministerstvu školství, tak to pořád nic nezmění na tom, že neumíš zlomky.

  Uvažovala jsi už o doučování? Případně na internetu je spousta pěkných učebních pomůcek zdarma. Teď jsem našel třeba zlomky-hrave.cz nebo www.uceninenimuceni.cz/matematika-1/matematicky-pomocnik/aritmetika/zlomky, jistě si dokážeš najít sama další vyhledávačem.

  Hodně štěstí s nepropadáním.
  Alík

  P. S.: Nemyslím si, že na střední škole se bere matematika rychleji.

  Škola

  Dobrý den,
  Příští rok budu dělat příjmačky na Gymnázium a moc se tam potřebuju dostat, jenže matika mi sama nejde a musím se na ni hodně učit, abych měla dobré známky. Bojím se, že se tam nedostanu a nebudu moci jít na vysokou školu, na kterou bych chtěla. Na Gymnázium chce hodně lidí a já se budu připravovat, jenže mám strach, že se tam nedostanu.
  Další problém je ten, že bych potřebovala přibrat, cvičení jsem zkoušela, jenže ani to nepomáhá. Jím hodně, víc než ostatní kamarádi, ale stejně mi nejde přibrat.

  holka, 14 let, 27. února 2018

  Ahoj,
  oceňuji, že nad svou další školou zodpovědně přemýšlíš a snažíš se dobře připravit na přijímačky. Můžeš si zkusit vzít nějaké doučování, požádat o pomoc učitele nebo spolužáky, když Ti něco nejde. Chápu, že z toho máš strach, když Ti na tom záleží. Pro jistotu si můžeš podat víc přihlášek, abys byla klidnější, že pokud nevyjde jedna varianta, máš další. Zkus to probrat s rodiči, oblíbenou učitelkou a naplánovat, jak se budeš připravovat na přijímačky a kam. Když budeš mít plán přípravy, který si můžeš pověsit třeba do pokoje, i to Tě může trošku uklidnit v tom, že budeš mít dobrý pocit z toho, že na svém cíli pracuješ.
  Pokud Ti nejde přibrat a máš nepřiměřenou váhu, může se jednat o nějaký zdravotní problém, zkus se poradit s rodiči a navštívit svou praktickou lékařku či nutriční poradkyni, která by Ti pomohla sestavit zdravý a vydatný jídelníček.

  Měj se hezky,
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj Alíku potřebuji pomoci...je mi 13 což znamená zě bych si pomalu měla vybrat gymnázium které bych chtela,jenže když jsem delala zkoušky od 5 třídy na 8. Leté gymnázium tak jsem se nedostala...tam jsem udělala tu největší chybu rozhodovala jsem se mezi normálním gymnáziem a hudebním.Jelikož heaju od svých 4 let tak jsem měla zvolit hudební ale nezvolila,protože jsem byla moc Lina cvičit 3 hodiny denně a teď toho lituji teď mě rodiče chtějí dat na gymnázium ale já nechci ...nevim čím chci být ale chci se věnovat klavíru a zpěvu ,protože v tom jediném vynikam.Fakt nevim moje mamka je zpěvačka Hudebního divadla Karlin a můj táta bývalí Baleťák ...oba dva jsou hudebně nadáni ,mamka by mě nejraději viděla na gymnaziu i táta ale já nechci chci jit buď na konzervatoři nebo na nějakou hudební školu ...byla jsem i u paní profesorky která učí na konzervatoři a ona mi rekla ze mám neskutečný talent,ze by mě snad vzala i bez zkoušek ale já kráva nesla a teď si to vyčítam.druv mě asi klavir moc nebral ale teď hraju každý den minimálně hodinu a tak potřebuji pomoct jestli byste mi poradili kam mám jit.moc prosím moje mamka spoléhá ze půjdu na gymnázium ,protože jsem talentovaný i na angličtinu.Mluvim jak kdybych tam žila,vyhrávam soutěže atd. Ale já pořad nevim.nejvic by mě bavilo být v cizině a živit se klavírem což bych mohla po konzervatoři ale pořad nevim co když se nedostanu potom bych už nemohla jit ani na gymnázium s bude ze mě popelář fakt se moc bojim

  holka, 13 let, 25. února 2018

  Ahoj,
  chápu, že volba další školy není snadná věc a oceňuji, že nad tím už teď zodpovědně přemýšlíš. Teď je asi zbytečné si vyčítat, co bylo a mohlo být, důležité je, kam se nasměruješ dál, nic není ztracené. Neboj se promluvit si s rodiči o tom, co bys opravdu chtěla a zároveň o tom, že jsi ochotná kvůli tomu víc cvičit na klavír a připravovat se na přijímačky. Věřím, že angličtinu můžeš využít, i kdybys ji přímo nestudovala. Možná se najde varianta hudebního gymnázia s posílenou výukou cizích jazyků. Je možnost podat více přihlášek a pokud se bojíš, že by ses nedostala na hudební, můžeš si dát přihlášku i na normální gymnázium a mít to jako "pojistku", když by to nevyšlo úplně tak, jak chceš. Neboj se o tom, co by sis přála, mluvit s rodiči, znovu se poradit s učitelkou klavíru apod., mohli by Tě ve Tvé snaze podpořit. Důležité je, abys dělala to, co Tě bude bavit a kde dál rozvineš své talenty.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj Aliku
  Pokaždé když píši test např. z přírodopisu tak mám trojku a chci mít jedničku nebo dvojku , jenže já vždycky nepochopím jednu nebo dvě otázky při testu když nám učitelka dyktuje otázky :-(
  Prosím poraďtemi , co mám proti tomu udělat ? Když se to stydím říct v hodině učitelce, že jsem nepochopila otázku.
  Prosím odepište :-)

  holka, 14 let, 9. března 2018

  Ahoj,
  vždy se můžeš přihlásit a zeptat se paní učitelky, jak je otázka myšlena. Případně můžeš v otázce naznačit odpověď, zda je to přesně to, co se po tobě v odpovědi požaduje.
  Učím na prvním stupni a mám zkušenost s tím, že žáci nepochopí otázku, když se vlastně zeptám slovem, které znají jen jako odpověď. Abys mě dobře pochopila. V učebnici je uvedeno, že týden má sedm dní. Žáci budou očekávat otázku: „Kolik dní má týden?“ Pokud ale postavím otázku takto: „Jak se nazývá jedním slovem sedm dní od pondělí až do neděle?“ Tak nastává problém. Ptám se předpokládanou odpovědí. Žáci začnou hledat složitosti tam, kde nejsou a slovo týden je nenapadne. Domnívám se, že v tomto bude i tvůj problém. Zkus požádat doma, zda by tě z naučeného učiva nevyzkoušeli. Pěkně je to popsané v tomto článku:
  www.alik.cz/a/jak-se-nejlepe-naucit-do-skoly-rady-tipy-triky

  Škola

  Ahoj... Dneska mi učitelka (je zástupkyně ředitele) mi řekla že jsem otravná. Chovala jsem se jako vždy a ona na mě najednou vyjela „Hele?? Víš že seš nejotravnější z celé vaší třídy?“ To mi učitel nikdy neřekl a dost mě to deptá. Táta říkal že učitelky si musí získávat respekt za to učitelé ne tak proto je taková. Trápí mě to že mi to řekla. Je to takoví.. zvláštní když vám učitel řekne že jste otravní i když se chováte jako vždy. To jsem otravná pořád? :( Je mi divně. Nemáte proti tomu nějaký lék??? Vážně se cítím na nic.

  holka, 11 let, 7. března 2018

  Ahoj,
  zkusila ses zamyslet nad tím, co mohlo paní učitelku nazlobit?
  Zeptala ses jí na to? Pokud ne, zkus se zeptat.
  Nemyslím si, že by ti toto řekla paní učitelka jenom tak. Je možné, že tvé chování celou dobu tolerovala, ale někdy je toho prostě už moc.
  Také si, prosím, uvědom, že i učitelé jsou pouze lidé. Tvá vyučující mohla být nazlobená již z předchozích vyučovacích hodin, mohlo jí být zle... Těžko říct.
  Dodej si odvahu a slušně se zeptej. Zkus to se slovy: „Paní učitelko, chtěla bych se Vás zeptat, co jsem udělala jinak. Mám pocit, že se chovám stále stejně. Přesto jste mi řekla, že jsem otravná - nejotravnější. Ráda bych se omluvila, ale opravdu nevím, co jsem udělala.“

  Škola

  Dobrý den Alíku a ostatní členové, mám menší dilema s tím, že nevím na jakou střední mám jít. Vymyšlenou mám jen jednu, ale druhá je těžší. Zajímám se hodně o psy, v podstatě o psech vím všechno, do poslední tečky. Moc nevím co by mě tak bavilo. Mohl bys prosím poradit?

  holka, 14 let, 5. března 2018

  Ahoj, je těžké ti poradit školu, nepíšeš, jaká je ta první vybraná škola.
  S láskou ke zvířatům můžeš být veterinářkou či veterinární techničkou (něco jako zdravotní sestra jen pro zvířata).
  Zkus uvažovat o záložním plánu a to o gymnáziu. Pokud by ses dostala na gymnázium a na tebou vysněnou školu ne, tak tam můžeš být rok. V průběhu prvního ročníku podáš znovu přihlášku na vysněnou školu a místo druhého ročníku na gymnáziu přestoupíš na tu školu, kde by ses přála vzdělávat.
  Na druhou stranu tě na gymnáziu dobře připraví na studování vysoké školy, kam budeš muset nastoupit, pokud budeš chtít být veterinářkou.

  Škola

  Ahoj Alíku,
  Včera jsem spadla na snowboardu a uhodila jsem se do hlavy. Teď mi kamarádka říkala o něčem, co se stalo před týdnem a já si to vůbec nepamatuji. Netuším co to je, ale strašně se bojím. Nemůžu si vzpomenout na nic tak půl roku dozadu. A ve škole jsem dneska dostala dvě pětky. Prosím Alíku pomoc mi!

  Šárka, 12 let, 5. března 2018

  Řekni o svém úrazu rodičům. Pokud tě od toho pádu bolí hlava, pak je nutné, aby s tebou rodiče zašli k lékaři.

  Jinak zapomínání je zcela přirozená věc. Pokud však chceš pádem na sněhu vysvětlit 2 pětky, tak to tě nejspíš zklamu. Pokud by ses udeřila do hlavy tak silně, že by došlo ke ztrátě paměti, pak bys už dávno byla v nemocnici. Šlo by o těžký úraz hlavy.
  Je ale možné, že dostalo lyžování přednost před učením.
  Každé ve škole probrané učivo je nutné si doma zopakovat.

  Škola

  Ahoj, mám takový problém. Když jsem ve škole nebo kdekoliv a třeba mě učitel vyvolá hned zčervenám. Před tím se mi to ale nestávalo. Jde tomu nějak zamezit?
  Předem děkuji za odpověď ❤

  holka, 12 let, 20. února 2018

  Ahoj,

  je prima, že se ptáš na takovouhle věc. Spousta lidí se stydí a nějak se to v jejich těle projevuje (červenání, změny hlasu, pocení, třes rukou) a pak se o tom ještě ke všemu stydí i mluvit. Kdyby ses ale zeptala lidí kolem sebe, věřím, že spousta z nich by Ti řekla, že možná řeší něco podobného.
  Stud je nepříjemný pocit, a tak se vůbec nedivím, že bys tomu chtěla nějak zamezit. Je možné, že jak se vyvíjíš a zažíváš různé situace, tak jsi teď před lidmi víc nesvá, ale tak jak to přišlo, tak to zase může i odeznít. Dokud tomu tak je, zkus tomu v tu chvíli nevěnovat pozornost. Mohlo by pomoci přiznat si, že se teď stydíš a že to nejspíš spolužáci vidí, ale zároveň si uvědomit i to, že stud je úplně přirozený a málokdy kvůli němu druhého člověka odsoudíme. Většinou nám vadí nejvíc u nás samých a u druhých si ho kolikrát ani nevšimneme. Možná, když se přestaneš zabývat tím, že je to na Tobě vidět, a soustředíš se na to, co se zrovna odehrává venku (mimo Tvoji hlavu), zjistíš, že se to dá líp zvládnout. Taky pomáhá si těmi situacemi, které jsou nepříjemné, prostě několikrát projít. Vím, poprvé a podruhé to je vážně těžké, ale časem to pro Tebe nejspíš začne být víc v pohodě, protože si na to zvykneš.

  Přejeme Ti, aby Ti v tom brzy bylo lépe
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj Aliku,
  potřebovala bych vědět, co se stane, když přijímací zkoušky pokazím. Musím přece na nějakou střední školu jít. Podle čeho se rozhoduje kam půjdu?

  holka, 14 let, 20. února 2018

  Ahoj,

  je prima, že Tě napadají otázky na záložní možnosti, kdyby se zkoušky nepovedly. Taky si říkám, že máš možná strach z toho, že bys u nich neuspěla, což mi připadá úplně přirozené a napadlo by to skoro každého. Tak jako tak, je dobře, že se ptáš.
  Obecně můžu říci, že když v přijímacích zkouškách není adept úspěšný, tak není přijat na danou školu. Někteří lidé se z toho důvodu hlásí třeba na víc škol, aby pro případ, že by se jim zkoušky na tu hlavní vybranou nepovedly, měli možnost studovat jinde. Někdo to prostě riskne, protože pokud se Ti víceméně dařilo ve škole doteď, nejspíš i při zkouškách se to projeví. Ten, kdo se nedostane na žádnou školu, se ten rok může věnovat něčemu jinému - studiu jazyka nebo i práci, to všechno jsou užitečné zkušenosti.
  Ve škole byste měli mít výchovného poradce, který Ti s těmito otázkami poradí. Bude také vědět, jaká je úspěšnost se dostat na tu kterou školu. Možná by Tě i podpořil a poradil, kde v přípravách zapracovat, aby sis víc věřila. Mluv o svých obavách i se svými blízkými, možná Tě překvapí, že mnoho z nás řeší něco podobného a dokážou Tě podpořit.

  Přejeme hodně štěstí.
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj Aliku.
  Jsem ve čtvrté třídě a učení mi jde skvěle ale mám strach že se mi spolužáci začnou v pozdějších třídách posmívat že jsem šprtka.
  Jak se mám toho strachu zbavit?
  Děkuji za odpověď. :)

  Ahoj,
  za to, že ti učení jde a jsi chytrá se v žádném případě nemusíš stydět, ani se z toho komukoli zpovídat. Pokud by se ti kvůli tomu kdokoli posmíval, je to jen proto že ti závidí. Takový člověk si tvou pozornost nezaslouží a už vůbec si nezaslouží, aby ses kvůli tomu trápila. To, že ti jde škola, je velký klad a v každém případě přednost. Nestyď se za to a naopak to považuj za svou přednost!
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Milý alíku a všichni. Potřebovala bych s nečým poradit.Letos budu delat prijacky na 8.lety gympl.Strasne moc tam chci protoze se na zš docela dost hadame a lidi se ke mne obcas chovaji osklive,berou mi věci: Bundu,čepici,mobil atd.a neustále se mi posmívají:(.Ale bojím se že se mi prijimacky nepovedou a tak budu chodit do 6 tř na zakladku��Me by to nevadilo ale 2.stupeň končí strašně pozdě takže by mi ujel autobus a dalsí jede až v půl šesté večer:(,zato na gymplu se končí dříve a tak bych stihla autobus kterým jezdým I teď.Začala jsem chodit na pripravne kurzy a I začala víc jsem se ucit ale bojim se,jeste k tomu na gymplu nikoho neznam a vzhledem tomu že nikoho neznam nemam se s kym bavit:(.nejsem zrovna spolecensky typ ale co kdyz se se mnou nebudou bavit I na gymplu jak se s nimi mam zacit bavit �� Děkuju za vyslechnutí a za odpoved:) vaše Já V.

  Ahoj,
  naprosto chápu, že máš obavy z nepoznaného a stres z blížících se přijímacích zkoušek. Ve svém dopise popisuješ celou řadu svých obav a strachů. Myslím, že je zbytečné stresovat se dopředu věcmi, které nemůžeš změnit a které se ještě nestaly a dost možná ani nestanou. Místo toho, abys přemýšlela o všech komplikacích, které mohou možná v budoucnu nastat, pokus se soustředit pouze na to, co můžeš sama ovlivnit. To znamená, připravuj se svědomitě na přijímací zkoušky, abys měla čisté svědomí, že jsi pro to udělala vše, co jsi mohla. Až budeš znát výsledek, můžeš se soustředit na další věci, které z toho budou vyplývat. Skutečně nemá smysl řešit všechno najednou a stresovat se dopředu.
  Přeji ti hodně štěstí a věřím, že všechno dopadne tak, jak by sis přála!
  Bára

  Škola

  Ahoj Alíku a jeho kamarádi.
  Mám dva problémy.
  1. Cítila jsem se divně (utrápeně a bylo mi do breku) tak jsem si zkusila nějaký test jestli mám depresi. Potom mi přišlo že jsem měla 24 bodů z 48 a že je to „středně závažná deprese“. Potom jsem zjišťovala i něco o depresích a informace co tam k tomu byli mě vystihovali. Bylo tam napsáno že bych měla vyhledat pomoc psychologa ale mě se k nikomu chodit nechce. Jak se deprese zbavit? Myslíte že je to pravdivé? A musím doopravdy k tomu psychologovi chodit?

  2. Myslím že si na mě zasedla učitelka češtiny. Na dnes jsme měli úkol. Měli jsme si napsat něco do „gramatického sešitu“ a já jsem zapomněla jednu větu. Stoupla si mě za záda a koukala mi do sešitu. Já se koukla k spolusedící a ta tam měla jednu větu navíc. „Ajaj“ řekla jsem a začala si dopisovat poslední větu. Potom to s námi učitelka kontrolovala a na konci řekla „Patricie ty jsi přece říkala ajaj tak jsi tam musela mít něco jinak“. Já jsem jí na to normálně odpověděla „No, to jo ale já jsem si ten poslední řádek před chvílí opsala“. Učitelka na mě začla řvát až se vzbudili i ti největší spáči v naší třídě „ALE TO JE PODVOD! TY JSI TO NEMĚLA TAKŽE DOSTANEŠ POZNÁMKU ZA TO ŽE NEMÁŠ DOMÁCÍ ÚKOL!!!“. Po chvíli jsem začala potichu brečet a když už to se mnou bylo v pohodě a brečení ustalo tak za mnou přišla. (Měla jsem na lavici 3 kapesníky a dvě tužky bokem) začala na mě znovu řvát „CO TO TADY JE ZA BORDEL?! TY SI TEDA ČUNĚ! IHNED TO UKLIĎ! ŘÍKÁM IHNED!“ zase jsem brečela a moje brečení trvalo až do začátku další hodiny. To je pouze dnešek. Ostatní dny taky není zrovna příjemná např. Všichni byli na zkoušení a já ne, tak jsem se spravedlivě přihlásila a nikdo jiný se nehlásil. Koukala mi do očí asi tři vteřiny a potom řekla. „Nikdo nechce dobrovolně? Vážně ne?“. Stále se hlásím a potom se přihlásí jiná holka a ona hned „No tak dobře Šárinko aspoň někdo se hlásí. A když už jdu na řadu tak řekne. „Nechápu proč se vůbec nehlásíš když je to tak jednoduchý!“ atd. Mě to štve. Stále to není vše. Je toho spousta. A kdybych tu měla psát další a další věci tak bych se upsala k smrti. Prosím máte nějakou radu jak se nějak zbavit toho jaká na mě je? Prosím moc moc poraďte!

  Díky za vyslechnutí a prosím poraďte vaše Páťa

  Páťa holka, 11 let, 22. února 2018

  Ahoj,
  jen velmi těžko se dá diagnostikovat kohokoli na dálku, takže ti mohu odpovědět jen obecně. Deprese je závažná psychická porucha, která se neprojevuje pouze tím, že je ti do breku, nebo se cítíš divně. Pojí se k ní spousta dalších velmi nepříjemných symptomů. Internetové testy k její diagnostice rozhodně nejsou vhodné, ani spolehlivé. Tyto testy jsou pouze pro zábavu a většinou je vytvářejí laici, kteří mají o problematice pouze mlhavou představu. Takže výsledky internetového testu rozhodně nemusíš brát vážně. Pokud by bylo tvé depresivní rozpoložení dlouhodobého charakteru a omezovalo tě v každodenním životě, určitě je na místě zvážit návštěvu odborníka.

  Ohledně tvé učitelky, chování, které popisuješ, samozřejmě v pořádku není. Většinou ale není situace jen černobílá a chyba není jen na straně jednoho člověka. Navíc vidím, že včera jsi položila jiný dotaz ohledně dalšího konfliktu s (jak jsem pochopila, zřejmě jinou) učitelkou. Zkus se proto zamyslet také nad svým chování a popřemýšlet nad tím, jestli bys ho nemohla změnit tak, abys učitele zbytečně neprovokovala. Zároveň se také zkus poradit se svými rodiči a můžeš je případně požádat o to, zda by si s učitelkou nepromluvili, aby svoje chování k tobě změnila.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Ahoj,
  1 a 2 se týká školních aktovek, 3 jídla

  1. Šíleně těžká aktovka. Moje školní aktovka obsahuje jen to, co nutně potřebuji, přesto váží 8 a více kg. Provádím různé rehabilitace na záda, snažím se nehrbit, ale stále mě bolí záda! Zeměpis si už nechávám ve skříňce. Dnes jsem tam nechala také češtinu a měla jsem pocit, že je aktovka mnohem lehčí. Mohu pro svá záda při nošení aktovky, kromě nechávání učebnic ve skříňce, udělat ještě něco jiného?
  2. Spolužáci a skolióza. Spolužáci nosívají aktovku jen přes jedno rameno. Přestože tohle učivo bereme v přírodopise, podle mě se ani nesnaží to změnit. Několikrát jsem je taktně upozornila, že to způsobuje skoliózu. Jeden začal nosit aktovku na obě ramena, což mi přijde jako úspěch. Nemohu změnit všechny. I tak mi ale přijde, že by se neměli snažit mít skoliózu. Mám se dál snažit většinu přimět ke správnému nošení tašek?
  3. Školní jídelna. Ve škole jsme měli brambory a „domácí“ tatarku (jogurt s něčím). Když jsem brambor vymáchala v tatarce, nechával za sebou žlutou stopu. Brambory bývají na povrchu tak divně žluté a uvnitř skoro bílé. Je to v pořádku?
  Lidara, 14 let, 15. února 2018

  Ahoj Lidaro,

  ani nevíš, jak moc Ti rozumím. Objem a tíha školních aktovek se probírají různými odborníky i rodiči už léta, ale stále se nic k lepšímu nemění. Zdravotníci už dlouho volají po systémovém řešení, ideální je, mít sadu knih i sešitů či bloků 2x, aby nebylo třeba věci přenášet z domu do školy a zpátky. Z nějakého důvodu se toto stále nedaří řešit, zřejmě se dříve dočkáme doby, kdy místo knih a sešitů bude mít každý žák do školy pouze tablet.

  1. Všechno, co děláš pro svá záda, děláš dobře. Ještě si můžeš u své/ho tělocvikáře/řky, u rehabilitační sestry či fyzioterapeuta zjistit, které cviky přesně posilují svalový korzet, který drží páteř, protože zejména ten je třeba posilovat. Moc se mně líbí, jak uvažuješ, dospívající málokdy přemýšlí o zdravé životosprávě, Ty ano, to mohu jen ocenit.

  2. Pochopitelně, že je možné, abys dále ve třídě a mezi kamarády šířila svoji zdravotní osvětu, máš dokonce i výsledky a to je úžasné. Ovšem nemělo by Tě naopak rozhodit, pokud se to nebude dařit. Jsou lidé, kteří, i když přesně vědí, co škodí jejich zdraví, stejně to dělají a navíc nelibě nesou, pokud jim to někdo připomíná. Takže se pokoušej jednat raději vždy přátelsky, nevnucuj se se svými názory, ale stůj si za nimi, a kdo bude mít zájem si Tě poslechnout, tomu se věnuj i nadále. Někteří lidé potřebují k výsledku, ke svému názoru, prostě dojít sami a nemají ho rádi naservírovaný odjinud.

  3. Co se týká školní kuchyně, máš-li nějaké problémy, obrať se na výchovného poradce, popř. nějakou výživovou odbornici nebo dietní sestru, možná někdo takový pracuje i ve školní kuchyni. Takto na dálku nemohu posoudit kvalitu vašeho oběda. Pokud jsou nějaké potíže se školním stravováním opakovaně a pociťuje je více dětí, je vhodné do problému zatáhnout rodiče a řešit vše na úrovni třídních schůzek nebo ředitelny, popř. zřizovatele školy. Zdravé stravování je základ a škola by pochopitelně měla jít příkladem.

  Oceňujeme Tvoji aktivitu.
  Modrá linka