Alík radí dětem

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Sociální sítě
Ahojky, tenhle rok máme psát absolventské práce na námi vybrané téma. Téma už mám Odvrácená strana sociálních sítích. Specificky se chci zaměřit na králičí nory atd. Nemohl bys mi nějak poradit co tam vše zahrnout? A popřípadě tam máme zahrnout i nějaký graf z námi vytvořeného dotazníku, mohl bys mi pomoc i s otázkami do něj?
S pozdravem a přáním pěkného víkendu
-T
Ahoj, je to hodně široké téma, tedy je k tomu spoustu dostupných zdrojů. Nicméně co se týče tzv. „králičích nor“ - určitě je zajímavé zeptat se, jak by vypadaly sociální sítě bez králíčích nor, tedy bez algoritmů, které nám doporučují obsah.
Již dnes mají totiž lidé často možnost si zvolit zobrazení takového obsahu, který není vybrán algoritmem. Zajímavé ale je, že o to lidé pravděpodobně příliš nestojí. Obsah, který není vybrán algoritmem, je totiž často nudný, příliš obecný, nezajímá nás. Obdobně lidé často říkají, že mají rádi cílenou reklamu, mají rádi, když jim YouTube doporučuje písničky, atd.
Ta zajímavá otázka pro dotazník tedy může být: chceme opravdu sociální sítě bez králíčích nor, tedy bez algoritmů? Bavily by nás vůbec? Trávili bychom na nich tolik času? Pravděpodobně ne. K čemu by tedy potom takové sociální sítě vlastně byly? :)
Do dotazníku by také bylo zajímavé se zeptat, jak by si lidé vůbec představovali ideální sociální síť - jak by měla vypadat, jak by měla fungovat, jaká by měla mít pravidla.
Můžeme se také ptát, zda tedy není lepší se bez sociálních sítí zcela obejít, pokud na ně vlastně dost často jen nadáváme - že nám berou čas, zhoršují duševní zdraví, podporují naše názory, méně kvůli nim sportujeme atd. Čas od času vychází články o mladých lidech, kteří na sítích záměrně nejsou. Bude to nějaký trend do budoucna? Objeví se širší hnutí mladých lidí, kteří odmítnou být na sociálních sítích? O co tím přijdou, co tím získají?
Sociální sítě
Ahoj alíku,
Poslední dobu se ještě více utvrdilo mé přesvědčení že na webu , androidu nebo windowsech se nás vždycky snaží sledovat velké společnosti. Bohužel skoro všechny nitky vedou do Číny. Nepoužívám žádné sociální sítě které nemusím kromě youtubu a discordu. Discordu jsem donedávna věřil než jsem zjistil že data sice přímo neprodává, ale sdílí je se svými investory např. s čínským Tenscentem který je z jejich zákona povinen data předávat totalitní vládě číny. Jsem z toho hluboce zklamaný, je strašně málo lidí kteří si tento problém uvědomují. Sice existuje software jako Tor, Duck Duck Go nebo os Linux kteří naše soukromí chrání chválihodně ale občas prostě nemáme na výběr např. ve škole google classroom. Proč proti tomu nikdo nic aktivně nedělá, nebo jestli ano proč nejsou vidět výsledky? V podstatě všichni mí vrstevníci jsou závislý na socíalních sítích proč se ve školách proti tomu nevaruje stejně jako proti drogám? Ze světa se začíná stávat Orwelovská dystopie(tady asi trochu přeháním, teda v číně ne), taková kontrola nad lidmy je(bude) možná jen díky tomuhle sběru dat. Dost mě to trápí na svůj věk jsem asi trochu na před.
Moc děkuji za tu hromadu času kterou pravděpodobně věnujete mému dotazu. Jsem velice vďečný za to že tento projekt existuje a ještě jednou vám moc děkuji.
Ahoj, na tuto otázku by se opravdu dalo odpovědět velmi dlouhou odpovědí, ale zkusíme to stručně .) Předně díky moc za dotaz!
- možná se to nezdá, ale děje se toho docela dost. Se současným stavem se snaží něco dělat Evropská unie, která usiluje o to, aby se například nedala podle citlivých dat cílit reklama. Ochraně soukromí se věnuje i v chystané legislativě o umělé inteligenci: zde se například zdá, že se podaří prosadit určitý zákaz kamer na rozpoznávání tváří.
- téma mobilních telefonů na školách je také široce diskutováno, některé země už přistoupili k částečnému zákazu, i u nás je téměř čtvrtina škol, kde je zákaz, viz: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-zakazat-nebo-vyuzivat-mobily-unikatni-pruzkum-seznam-zprav-mezi-zakladnimi-skolami-238237
- podobných iniciativ na ochranu soukromí či na lepší soužití s technologiemi je celá řada, než se ale tyto témata propíší do legislativy či do našeho každodenního chování, může to trvat dlouho, jako vždy, když společnoct prochází nějakými změnami
- pokud chceš pro zlepšení situace něco udělat přímo Ty, můžeš k Vám do školy pozvat třeba Jana Kršňáka, který o těchto tématech skvěle mluví (www.digideti.cz), či někoho z organizace Replug me (www.replug.me).
Ještě jednou díky za dotaz, a ať se daří!
Sociální sítě
Ahoj Alíku
Promiň že otravuji ale pořád mi volá jeden kluk vůbec ho neznám a nevím odkud má moje číslo volá mi několikrát za sebou jestli si nechci koupit papíry proti spamu atd. Nechci to říkat rodičům ani nikomu jinému ale nevím co mám dělat říkala jsem mu at mě nechá na pokoji a nic. Děkuji.
Ahoj, číslo by mělo jít zablokovat a s tím by Ti určitě rodiče mohli pomoc. Tento problém se děje často, není to Tvoje chyba ani vina a rodiče by se zlobit nijak neměli.
Pokud nepůjde či přesto nechceš řešit s rodiči, zkus se obrátit přímo na tuto speciální poradnu: https://poradna.e-bezpeci.cz/, kde se přímo na tyto problémy zaměřují.
Sociální sítě
Ahoj, tento dotaz není moc důležitý, jen mě to zajímá. Klidně na něj odpovězte později.
Zajímalo by mě, jestli dítě (pod 15 let) může mít svoje webové stránky zdarma (třeba přes webnode), konkrétně blog. Ráda bych si ho založila bez oprávnění rodičů, aniž bych na něm nesdělovala soukromé (tedy i intimní) informace.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den všem na Alíkovi
Sociální sítě
Ahoj, vím že se tu podobný dotaz už vyskytl, ale přesnou odpověď jsem na něj nenašla.
Hodně moc bych chtěla mít Instagram, TikTok, nebo nějakou z těchto sociálních sítích. Vím, že jsem na to ještě menší/malá, ale celá naše třída (opravdu celá, jen já ne) má něco z těchto aplikací. Jsem jediná která nic nemá, a jsem kvůli tomu i trochu vyřazena z kolektivu. Chtěla bych tam dávat alespoň třeba fotky oblohy, západu slunce apod. Jelikož je to můj koníček. Zkoušela jsem jim dávat i různé nabídky - budu po celou dobu (co budu mít tu sociální síť) více pomáhat v domácnosti, že jim budu dávat kontrolovat zprávy (s kým si píšu a co si píšu) a podobné věci (i co jsem nafotila za příspěvky), poté že bych tu aplikaci měla na mamky/taťky mobilu (aby to měli neustále pod kontrolou), zkoušela jsem toho spoustu, problémová nejsem, jsem jedničkář. Zkusila jsem i se s několika kamarádkami domluvit že uděláme takovou „scénu“. To bylo že třeba když u nás byli tak jsme před rodičema si nahlas povídali, že bych hodně chtěla sociální síť, že bych tam dávala ty fotky (západy slunce, východy slunce). Nikomu bych nesdělovala polohu, jméno, a soukromé informace. Je to doslova můj sen. Zkoušela jsem třeba i si stáhnout pouhý editor fotek/videí a posílat to rodině, ale to mě nebaví. Doufám že mě chápete. Zkoušela jsem to po dobrým, a neříkala jsem něco toho typu „Mami/tati já bych chtěla“ ale zkoušela jsem třeba „Mami/tati prosím nemohla bych mít Instagram/Tiktok/(jinou sociální síť)“. Vždy jsem řekla i něco, z čeho by oni něco měli, třeba: Pomáhala bych více v domácnosti, kontrolovali by jste mi i zprávy apod.
Nic nepomáhá, a já nechci čekat, ta tvorba mě hodně láká ze spoustu důvodů a nějaké jsem i zde sdělovala.
- Je nějaká „sociální síť“ pro děti (třeba od 10 let)?
- Jak ještě zkusit přesvědčit rodiče? (nikomu jinému neverim)
Ahoj, bohužel o sociální síti pro mladší děti nevím - jsou nějaké v zahraničí, ale nejsou moc populární a není tam tolik lídí. V Česku se nabízí snad jedině zde Alík :)
Co se týče možností jak přesvědčit rodiče: můžu jen doporučit třeba tuto knihu, která vysvětluje rodičům, proč jsou sociální sítě pro děti důležité - https://www.melvil.cz/kniha-hry-site-porno/
„Rodičovství je těžké. Ale vy jste skvělí rodiče a nezaváháte ani před průzkumem divoké džungle digitálního světa. Proč? Abyste mohli své děti připravit na rizika, s nimiž se budou setkávat. A naučili je dovednostem, díky kterým se džungle změní v krajinu sice stále divokou, ale předvídatelnou a bezpečnou.“
Sociální sítě
Ahoj. Já mám sestru, která mi pořát leze do telefonu. Rekla jsem to rodičům, ale ty ji vypadají a řekli ze heslo si proste měnit nebudu. Na nějakém videu jsem viděla že se na iPhone daji zaheslovat aplikace, ale nebylo tam jak. Je to nějak možné udelat ? Pokud ano jak ?
Podle tohoto článku nelze zablokovat aplikace jako takové, ale lze to částečně obejít přenastavením „Času u obrazovky“, viz návod zde: https://www.letemsvetemapplem.eu/2023/03/17/jak-na-iphone-zamknout-aplikaci/.
Určitě by ale bylo dobré o tomto řešení informovat rodiče i sestru, pokud nesouhlasí se změnou hesla.
Sociální sítě
ahoj Alíku a spol. kdy si můžu stáhnout snapchat?
děkuji za odpověď
Pája
Od třinácti let.
Dle těchto pravidel: https://snap.com/cs-CZ/terms
TikTok lze dle podmínak používat od 13ti: https://www.tiktok.com/legal/page/eea/terms-of-service/cs-CZ
Instagram též od 13ti: https://cs-cz.facebook.com/help/instagram/581066165581870
Sociální sítě
Ahoj,vím, že neodpovíte hned ale to je jedno. Jednoho dne jsem projížděla instagram a strašně moc lidí doporučovalo(na story) stránku Barbie.me, kdy vás umělá inteligence udělá jako barbie. No, a psali jak je ten web skvělej a tak... Jsem si řekla: proč to nezkusit?! Vše jsem vyplnila.... Je to tak 3 dny zpět a dnes všude v médiích začali psát, že to jsou podvodníci. Já si upřímně všechno vyhledávám (recenze atd.), ale doporučilo mi ten web několik infulencerů, a tak mě nenapadlo to vyhledat. No, dnes vylezlo z ministerstev, že teď naše údaje ty podvodníci rozprodají.... Já se teď extrémně bojím. Nevím proč to sem píšu, ale... Mějte hezký zbytek dne....
Ahoj, je to bohužel tak, že pokud někde zveřejníme naše data - ať již je to fotka, adresa, fotka našich kamarádů a kamarádek, či třeba to, co si s někým píšeme, nemáme už nad tím kontrolu a nelze zcela zajistit, co se s takovým obsahem stane.
Nejlepším řešením je své fotografie sdílet co nejméně a pokud už sdílet, tak pouze s lidmi, kterým důvěřujeme a známe je.
Sociální sítě
Ahoj, chci si koupit nový mobil protože tenhle mám asi už 3 nebo 4 roky. Byl jednou v opravne, ale stejně má úplně rozbitý displej (ano vím, můžu za to sama) a celkově se seká a někdy systém nereaguje. Je to samsung galaxy A21 s a chci si koupit samsung galaxy A34.
Asi už rok a víc mám v mobilu rodičovskou kontrolu family Link. Ta hlídá vše co si stahuju, kam se prihlasuju účtem google a jak dlouho trávím na různých aplikacích, taky se nemuzu kouknoutna nejaka videa na YT. Já tu kontrolu už mít nechci a chci to nějak říct máme nebo nevlatnímu tátovi ale bojím se, že mě seřvou že na to nemám, že jsem ještě malá a že neznají důvod.
Chci jim to nějak vysvětlit aby mi to odinstalovali protože se na to už necitim, ve škole se mi kvůli tomu smějí, že se nemůžu prohlásit ani do počítače a že se ke mě rodiče chovají jako k malému dítěti. Ano, když jsem byla malá nechtěně jsem se s kamarádkou koukala na porno ale teď už to fakt nechci dělat.
Prosím Aliku, nemáš nějakou radu jak je přesvědčit kromě ukazovani mobilu? Předem děkuji pořádně za to co pro nás dělá a děkuji za odpověď
Můžeš začít tím, že rodičům ukážeš, na co by ses ráda třeba na YT dívala - a že to může být třeba i vzdělávací a poučný obsah nebo zkrátka jen hudba a nic škodlivého.
Další variantou je domluvit se s rodiči, že se s nimi budeš čas od času bavit o tom, co na internetu děláš, jak tam trávíš čas, aby měli více přehled a mohli být více v klidu.
Dále existuje spoustu knížek, které se hlavně rodičům snaží vysvětlit, že rodičovská kontrola nemusí být tím nejlepším řešením. Ostatně děti se často na obsah, kterému se snaží rodiče zabránit, prostě jen dívají na jiném mobilu či jiném zařízení...
Mnohem důležitější je posílit důvěru mezi Tebou a rodiči. Píše o tom třeba Michaela Slussareff v knize „Hry, sítě, porno“ - https://www.melvil.cz/kniha-hry-site-porno/. Můžeš tuto knihu (či některý z rozhovorů s Michaelou) doporučit rodičům, ať si jí zkusí přečíst a více tak pochopit, co prožíváš a jaké jiné možnosti místo rodičovské kontroly mají.
Další možností je alespoň přenastavit rodičovskou kontrolu tak, aby blokovala skutečně škodlivý obsah, ale nebyla tak přísná, že Ti neumožní přihlásit se do počítače.
Sociální sítě
Ahoj/dobrý den. Mám problém. Já ráda sleduji na YouTube Minecraft a tak, a poznám hrozně moc youtuberů. Chtěla bych mezi ně patřit. Chtěla bych natáčet na YouTube. Každý den nad tím přemýšlím. Samozřejmě vím a počítám s prací jako je střih, doba natáčení, nápady na videa, náklady na celé zřízení a provoz toho... Natáčela bych se skrytou identitou (např. jako Gejmr) a chtěla bych hrát Minecraft. Láká mě mít fanoušky někoho koho můžu pobavit, zaujmout... Je to můj sen i když budu chodit teď na gymnázium a budu mít hodně školy a hraju na hudební nástroje a tak. Řekla jsem to mamce (S tátou není problém on s námi není v kontaktu a nezajímá se o mě) mamka ale odpověděla že ne a že jsem moc mladá a že to nedovolí... 😫 Je to pro mě hrozné opravdu je to můj veliký sen ale i se učím a celkově nemám s ničím problémy a tak si myslím že to i zvládnu jen vím, beru na vědomí a slibuji že bez mamky souhlasu nejdu na YouTube. Trápím se že nemůžu. Je to opravdu frustrující a když se dívám na nějaká videa tak jsem smutná že taky nepůsobím na české YouTube scéně. Počítám s tím že to klidně několik let nebo nikdy nepůjde (že nebudu mít odběratele když budu natáčet). Dávám si pozor na svoje soukromí a nic bych o svém osobním životě nesdílela. Mamka vždy říká (teda ne že bych si v tom věřila) že jsem psychicky vyspělá a rozumná ale pak mi to nedovolí a já se tím užírám. Prosím poraďte co mám dělat? Dalších šest let budu bydlet doma takže že až bych se odstěhovala tak bych začala natáčet nejde. Bez souhlasu taky nemůžu. Jak mám máku nějak přemluvit? Ona o tom ani mluvit nechce a vyhýbá se tomu tématu. Potřebuji celkově poradit jak se s tím nějak ,poprat’. Předem děkuji za rychlou odpověď 😢❤️🩹
Ahoj, sama píšeš, že natáčet bez souhlasu matky nebudeš: ostatně její obavy jsou pochopitelné, spoustu mladých YouTuberů a YouTuberek třeba v Americe nyní vzpomíná, že jejich dětství nebylo kvůli tvorbě zase tak radostné, jak by se zdálo. K tomu, že začít příliš brzy s YouTube nemusí být to pravé, se několikrát vyjadřovala u nás třeba Tereza Hodanová (Teri - https://cs.wikipedia.org/wiki/Teri_Blitzen).
Co tedy zatím zkusit nějaké jiné možnosti, jak dosáhnout toho, po čem toužíš, tedy někam patřit či naučit se stříhat videa? Existují kroužky, kde se můžeš učit práci s videem - možná jsou nějaké i poblíž Tvého bydliště, kam se dá chodit, dělat videa a zároveň se o tom bavit s ostatními? Můžeš tak zkusit, jestli Tě to opravdu bude bavit a nezačínat hned na YouTube.
Spostu možností, jak se realizovat, bude určitě i na gymplu: ať už hudební nástroje, či něco jiného... Uvidíš, že s novými lidmi ve škole a s novými podněty se možná objeví jiné možnosti, jak někam patřit i mimo YouTube?
Sociální sítě
ahoj aliku a ostatni.
asi pred 5 mesici se mi zalibil kluk a ja mu poslala sve fotky, kde jsem toho hodne ukazovala, na nejakych jsem byla i ve spodnim pradle a asi tak pred mesicem jsme se pohadali a on je poslal cele skole. cela skola ty fotky videla a abych v tom nebyla sama, moje nejlepsi kamaradka poslala vsem ze skoly ty svoje fotky, jenze na ni nekoukaji tak jako na me. vzdy prochazim na chodbe a vsichni na me koukaji a mne to strasne vadi. nevim jak jim to rict a porad se mi smejou. nevite, jak to zastavit? :(
Milá dívko,
děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že jeden kluk poslal celé škole tvoje fotky, kde jsi ve spodním prádle. Rozumím tomu, že je to hodně nepříjemná a vážná situace. A určitě ti ukazuje abys byla příště s intimními fotkami hodně opatrná a dlouho s nimi vyčkávala, než je pošleš svému klukovi. Navíc, pokud mu je víc jak 15let, tak by se tím mohl i dopouštět trestného chování, pokud šíří tvoje intimní fotografie. Ale to nejspíš víš, to říkají i dětem ve škole, jak se chránit před zneužíváním sociálních sítí. Teď bych ti doporučila abys toho kluka požádala, jestli by mohl tvé fotografie přestat šířit a stáhnout je ze sítě, kde je uveřejnil. Zneužil tvou důvěru a to vůbec není dobré chování. Pokud je tedy možnost aby on ty fotografie zase sundal ze sítě, tak ať to udělá. Ukazuje to v podstatě i na něj, na jeho nefér jednání. A to mu určitě zkazí pověst i u dalších holek. A za druhé, to, co už škola viděla, bohužel nelze vzít zpět. Většinou to přejde s časem. Teď je to pro všechny nové, tak na to reagují. Postupně na to zapomenou a budou se věnovat zase něčemu jinému. A tobě i kamarádce moc doporučuju aby jste byly na sebe opatrné. Je to velice citlivá věc, která se může lehce zvrhnout právě v podobnou nepříjemnou záležitost. Pokud by toho bylo na tebe už hodně, můžeš také požádat o pomoc učitelku nebo školního psychologa. Tak ti držím palce, aby se to brzy uklidnilo a ty ses mohla ve škole opět cítit dobře. Poradce Centra Locika
Sociální sítě
Ahoj, už dlouho mi něco vrtá hlavou:
Na webech při registraci musím souhlasit s podmínkami používání. Hrozí ale že pokud by v nich bylo něco, co by mě mohlo poškodit a já bych to odsouhlasil (protože 99% lidí si podmínky použití nečte), mohlo by to být použito proti mně? Nebo kdybych něco z podmínek porušil (třeba bych zalhal o věku atd.), mohlo by to mít na mě reálný dopad?
Předem díky za odpověď
Ahoj, je to lehce zapeklitá otázka a případně upřesni, jak je konkrétně myšlená, ale obecně:
- ano, podmínky sice nikdo moc nečte, ale to neznamená, že neplatí :) Záleží, co myslíš tím, co by Tě mohlo poškodit. Obecně například na sociálních sítích platí, že jakmile sdílíš nějaký obsah (text, fotku, obrázek), už nad ním příliš nemáš kontrolu a informace o tom, co a kde jsi sdílel, zůstane někde „zapsaná“. Proto je dobré rozmýšlet, co kde zveřejňujeme a co kde píšeme. To, že to píšeme jen pro úzký okruh lidí totiž neznamená, že to v úzkém okruhu také zůstane. Pokud je to něco protiprávního (což bývá vymezeno právě v podmínkách), může se tím zabývat i policie.
- lhaní o věku (může se týkat třeba TikToku, který je od 13ti) reálný dopad v té podobě, že by Ti například zaklepal na dveře někdo z TikToku a kontroloval, kolik Ti je, mít patrně nebude. Věkovými hranicemi se spíše chrání sociální sítě před veřejností, které se často nelíbí, že na sítích jsou i velmi mladé děti. Nějaké dopady to ale přeci jen mít může: třeba Facebook ve svých podmínkách píše: „Musíte vést svůj účet pod stejným jménem, jaké používáte v běžném životě.“ To samozřejmě spousta lidí nedodržuje a Facebook to nemá jak zkontrolovat. Při použití obzvlášť zvláštní přezdívky však mohou algoritmy Facebooku odhalit, že o skutečné jméno opravdu nejde a mohou takový účet pozastavit či smazat, případně požadovat potvrzení v podobě například poslání občanského průkazu. To je dost reálný dopad :)
Sociální sítě
Ahoj chci se zeptat jestli někdo může vidět co vyhledávám na mobilních datech když mi je platí rodiče děkuju
Ahoj, pouze na základě toho, že někdo (rodiče) danou službu platí, to nutně neznamená, že má přístup k tomu, co se vyhledává.
Záleží spíše na tom, zda je na telefonu nainstalován takzvaný rodičovský software, nebo-li program na rodičovskou kontrolu. Přes ten mohou rodiče sledovat, co a jak často děti na telefonu dělají. Takový software by měl být nicméně na telefonu ideálně po předchozí dohodě, tedy tak, aby o tom dítě vědělo.
Data o hledání lze také zjistit z historie vyhledávání, pokud k němu má někdo další přístup.
Sociální sítě
Ahoj alíku
Vím že tu již podobný dotaz zazněl. Ale nenašla jsem v něm přesnou odpověď. Je to zase ohledně soc. sítí (tiktok, instagram, pinterest...). Ještě mi není 13 (je mi 11) ale mám tiktok. Vím že je to stanovena hranice která je kvůli určitým důvodům ale mě to natáčení videí podporuje je to pro mě motivace (máme to teď doma těžké) sem ráda že se na to někdo koukne mě to celkově baví. Asi mi budeš říkat ať si stáhnu nějaký editor fotek ale to mám a to mě moc nebaví nebo že třeba to můžu ukázat kamarádům nebo promluvit s rodiči ale pro mě je nejlepší to dávat prostě na ty sociální sítě. Nezveřejňujj polohu, neukazuji svůj dům, bydliště apod. Vždycky si nějak zakriju obličej (minimálně oči) a s nikým si nepíšu. Když sem v 8 letech mobil dostala tak to co nezveřejňuji tak to mamka řekla že nesmím. Ted si asi říkáte v čem je problem, problém je v tom že když sem měla tt v 9 letech a řekla sem to mamce tak hned mě nutila ho odinstalovat. Určitě budeš říkat ať promluvím i s taťkou nebo babičkou apod. Ale u nás v rodině je to tak že nikdo nemění svůj názor.
Moje otázka teda je
Mám nějak omezit pobyt na sociálních sítích nebo co dělat?
Ahoj,
aktivita na sociálních sítích se obecně stává problematickou, pokud Ti brání vídat se s přáteli, učit se, spát, mluvit s rodiči, pokud se kvůli ní necítíš dobře (ošklivé komentáře, nevhodný obsah, a tak dále). Pokud TikTok nějak špatně ovlivňuje tyto Tvoje normální aktivity, není jeho používání navíc v Tvém věku vhodné a bylo by skutečně lepší si najít jiné trávení volného času (možností je spousta :)
Pokud Ti ale TikTok v normálním fungování nebrání a je to jen občasná zábava, která Tě jak píšeš baví a těší, problém to být nemusí.
Nutno ale opět dodat a zdůraznit, že oficiálně je TikTok skutečně k používání až od 13ti let. S rodinou je zároveň dobré o sociálních sítích mluvit tak jako tak a určitě na to v budoucnu dojde :)
předchozí | 12 | další |