Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sourozenci

  Co dělat s bratrovým chováním?

  Ahoj poradno,
  Poslední dobou mám problém s mím bratrem (12), protože se chová docela zvláštně. Předem chci říct že máme spolu docela dobrý vztah i když se sem tam pohádáme, ale to se děje všude. Hlavní je se přece usmířit. To o co tu jde je bratrovo velmi obtěžující chování, bez kterého by náš běžný den nebyl. Například dělá: Neustále dává každému sežrat i tu nejmenší chybu. Třeba někdo v naší rodině řekne že je půl, přitom je 12:29, a bratr na toho dotyčného hned začne řvát že „PREJ PŮL!!! Však je 29, trošičku tu hlavičku používej!“ Tu větu „Trošičku tu hlavičku používej“ používá hodně často a když ji takhle použije několikrát i s tím svým tónem, tak to člověku začne hodně lézt na nervy. Dále když není po jeho, tak začne buď extrémně pištět nebo kňourat jak miminko, to kňourání je sice občas vtipné ale i otravné, protože se to nebojí dělat i v obchodě mezi cizími lidmi. Piští vždy když ho chce někdo vyfotit, když na něj někdo kouká nebo když si z něj někdo dovolí udělat srandu. Také v naší rodině stanovuje de**lní pravidla. Občas pro mě jezdí máma do školy abych nemusela autobusem, bratr už je dost velký na to aby mohl být doma sám, jenže vždy chce ject s ní jenom proto aby seděl celou cestu ve předu. Už jsme mu navrhovali že by seděl ve předu jen cestou do školy a cestou zpátky bych byla ve předu já aby to bylo fér. NE, on musí sedět ve předu a na férovější variantu z neznámého důvodu nechce přistoupit. Je to špatný i proto že cesta autem je jediná příležitost kdy můžu s mámou být chvíli sama a když tak se jí i s něčím svěřit, ale tenhle řvoun nám to jen kazí. Další jeho pravidlo je, že když si děláme velkou páteční večeři (naše rodinná tradice), tak jediný táta nesmí do toho večera vědět co k večeři bude a má tak v době vaření večeře do kuchyně zákaz. Třeba když táta vejde do kuchyně třeba jen pro skleničku, tak bratr začne pištět a vyhánět ho, i když řekl že se nedívá. Dále máme chytrou televizi, kde si občas když jsme doma sami pouštíme videa na YouTube, můžeme tam pouštět jen to co chce bratr, když já příjdu s nějakým dobrým nápadem tak ho musím 2 hodiny přesvědčovat o tom že je to dobré video a že se u něj bude bavit. Když se mi to nepodaří tak jen musím sedět u okoukaných letsplayů z her, které si brácha pouští neustále dokola. Když třeba v tu chvíli odejdu z obýváku, tak se mě bratr hned ptá kam jdu a když řeknu že do pokoje, tak on vypíná televizi a jde tam se mnou aby mě tam neustále oxidoval, dával mi na tapetu počítače trapný fotky, odestlával postel, dělal mi tam bordel atd. Nevím kde se tohle chování u něj vzalo. Ještě v 11ti byl docela normální, takže odhaduji že chyba ve výchově nebude a puberta by to byla příliš divná. Mě přijde že se z ničeho nic vrátil do svého období vzdoru ve 4 letech, ještě na jaře byl doslova ochotný nosit dudlík, o kterém předtím pár týdnů básnil, že by ho chtěl. Jiní 11/12 letí by se z téhle věci mohli propadnout do země. Jak mám bratra zbavit tohoto chování?

  Předem děkuji za odpověď 🍀

  holka, 14 let, 22. října

  Ahoj z Modré linky,

  přečetla jsem si pozorně Tvůj dotaz a nedivím se, že Tě chování bratra, které jsi popsala, obtěžuje. Je dobře, že přemýšlíš o tom, co by se dalo dělat, abyste s bratrem spolu vycházeli lépe. Oceňuji, jak píšeš, že máte s bratrem hezký vztah, přestože podle toho, co píšeš, Te vlastně denně docela otravuje, dělá i nějaké naschvály apod. Píšeš, že je mu 12 a ještě v 11 letech bylo vše ok. Nevím, jestli si správně odvozuji, že takto s ním je zhruba rok nebo několik měsíců? Představuji si, že pro tebe musí být opravdu těžké s ním vycházet. Podle toho, co píšeš, jeho požadavky ovlivňují vlastně celou rodinu, dokonce tátovi zakazuje v pátek před večeří chodit do kuchyně. Těžko říct, co se s bratrem děje, proč u něj došlo k takové změně. Nepřijdeme na to, jestli je to, jak píšeš, výchovou anebo pubertou.

  Důležitější, než odhalit příčinu může být naučit se, jak s bratrem fungovat (a to myslím nejen pro Tebe ale i pro celou Vaši rodinu) a možná i jak mu nastavit hranice, které budou podány citlivě, ale budou jasné. Je důležité, aby bratr chápal, že každý má své potřeby a je důležité, aby jejich naplňováním neobtěžoval nebo neomezoval někoho dalšího. Chci ale zdůraznit, že není na Tobě, abys jeho chování měnila. To je totiž jen těžko možné. Na chování druhých lidí nemáme moc velký vliv. Co ale dělat můžeš, je dávat bratrovi najevo, že je Ti jeho chování nepříjemné a nastavovat mu hranice. Například mu můžeš říct „Televize není jen Tvoje, taky mám právo se dívat na to, co chci já.“ Pokud to bratr nebude respektovat, je dobré, aby do situace vstoupili rodiče, kteří by měli být v přístupu k němu jednotní. Proto mi přijde též důležité, abys o tom, jak se cítíš mluvila s rodiči. Moc hezky jsi ve svém dotazu popsala, co bratr dělá, co Ti vadí. Takto podobně bys to mohla předat i rodičům. Je důležité jim vysvětlit, jak se v tom cítíš Ty a co bys potřebovala jinak. Máš právo cítit se doma bezpečně a nebýt tam nikým otravována. Máš tam mít své soukromí, kam by Ti bratr vstupovat neměl. Přestože můžete mít společný pokoj, například Tvá postel je jen Tvá a bratr by Ti na ni neměl sahat a dělat Ti tam nepořádek. Pokud by rodiče nedokázali dát bratrovi jasné hranice, které bude respektovat, je dobré, aby situaci konzultovali s odborníkem. Je možné, že Tvůj bratr může mít speciální potřeby nebo nějaký psychický či neurologický problém, který se dá řešit terapií. To vše je zodpovědnost rodičů. Znovu Tě chci proto podpořit, abys s nimi mluvila, aby věděli, kdyby pro Tebe situace dál nebyla únosná.

  Kdybys o tom potřebovala mluvit více do hloubky, můžeš se na nás obrátit na telefonu nebo na chatu (www.modralinka.cz) Také Ty sama můžeš vyhledat pomoc psychologa, pokud by se bratrovo chování neměnilo a dál Tě trápilo.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Sourozenci

  Náročný vztah se sestrou

  Ahoj Aliku a spol.. mám takový menší dilema nevim jak to nazvat jinak možná problém? No prostě mám dvě segry jednu ktera snama ještě žije sni mám hezky vztah mám ji moc ráda a potom druhou která je o 20 let starší. Vidíme se jen 6× do roka takže taky nic moc nevím totiž jak sni o něčem mluvit ani o ní moc nic nevím ta ségra bydlí s jejim manželem ktery je fajn je to vlastne můj švagr jsou na mě hodní všechno ale já tam prostě mezi ní a mnou necítím nic moc sourozeneckého vůbec nic mám je strašně ráda ale není to jak s mou sestrou třeba to je tím věkovým rozdílem to je fajn ale i s babičkou mám si prostě více co říct moje babička víno mých kamaradech a taak ale moje sestra prostě ne ta druhá se kterou mam lepší vztah ví všechno co se děje v mém životě ale ta starší ne prostě nic a já bych ji to klidně řekla ale nevím jak a nevím jestli se to vůbec zlepší až já budu mít dvacet a ona čtyřicet možná to bude horší možná že se sní sní nebudu setkávat protože včera jak jsme se viděli tak se trošku rozhádali s její manzel s mým taťkou protože samozdrejme oni jsou mladí a nemají zkušenosti to.muj taťka vždycky říká totiž no ale potom byly v pohodě úplně první den byl skvělej druhej den na chatě se trošku pohádali a teď dneska odjeli a prostě mamka mi říká že tohle už jsou narušené vztahy v rodině jenže mě to tak ani nepřijde protože po asi dvou hodinách se už normálně bavili a já proste nevím jestliže vůbec má smysl to mezi mnou a mojí ségrou nějak zachraňovat protože si vůbec nepovídame a nevím jestli budeme mám je ráda moc ale prostě nevím jestli k ní někdy budu něco sourozeneckého cítit a nevím jak z toho ven nevím jak si poradit někdy mi přijde že možná by bylo lepší kdyby sme se snima možná neviděli nevím netuším a trápí mě to jo a taky (ty spory jsou hlavně kvůli politice a jiné názory na politické věci a takové takzee tak) omlouvám se za příliš dlouhý vzkaz já se prostě potřebovala jenom vypsat😕😕

  holka 13 let, 30. září

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o svém problému s o 20 let starší sestrou. Moc se s ní nevídáš a máš dojem, že si nejste blízké. Přestože vnímáš, že ji máš opravdu moc ráda, nedokážeš s ní mluvit a sdílet svůj život tak, jak to dokážeš s druhou sestrou nebo třeba i babičkou. Teď se navíc Tvůj taťka pohádal s manželem sestry a Ty si říkáš, zda by nebylo nejlepší, kdyby jste se vůbec nevídaly, zda má smysl to mezi vámi zachraňovat. Celá situace Tě trápí a netušíš, co s tím.

  Sourozenecké vztahy mohou být zapeklité a komplikované. Přijde mi vlastně moc fajn, že i přes všechny pochybnosti, které váš vztah v Tobě vyvolává, opakovaně zmiňuješ, jak moc máš sestru ráda. Chci moc ocenit, že hledáš cestu, jak vztah se sestrou zlepšit, i že si píšeš o podporu. Napadá mě, že tak jako Ty jsi nejsi jistá, jak se s ní bavit, může to i ona mít stejně. Jak píšeš, věkový rozdíl je mezi vámi větší a tak se možná společná témata hledají hůř. Přemýšlím, zda o tomto problému ví Tvoji rodiče, nebo mladší sestra. Možná by Ti mohli poradit, jak nebo o čem se sestrou začít mluvit. Případně mě napadá, že by bylo fajn říct, jak se cítíš, přímo jí. Možná bys zjistila, jak situaci vnímá ona a třeba byste obě dvě mohly zkoušet najít k sobě cestu. To by mohlo jít i písemně, když uvádíš, že osobně se tak často nevídáte. Vím, že může být těžké dávat energii do něčeho, o čem nevíš, jak to dopadne, ale věřím, že vztah se sestrou za to stojí. Pokud bys situaci chtěla rozebrat podrobněji, víc mluvit o svých pocitech nebo o tom, jak začít se sestrou komunikovat, můžeš využít chat nebo telefon Modré linky. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz.

  Přejeme, aby se vztah se sestrou vyvíjel podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj, už dlouho jsem se odhodlávala psát, a rozhodla jsem se to napsat až dnes.

  Připadá mi že muj bratr je rozmazlený agresor. Je mu pouhých 7 let, ale i tak mi ubližuje jako kdyby mu bylo mnohem víc. Třeba dneska měl zlost a jen tak mi rozdrapal nohu do krve. Vůbec se mi nikdy neomluvil. Rodiče mi vždycky jen řeknou „hrajte si hezky“. Když se ho snažím preprat tak na to nemám sílu. Nedávno jsem kvůli němu musela jít i na šití. Vždycky se to s ním snažím vyřešit po dobrým ale on se mi jen na to vysměje. Dovolí si na mamku, která není žádná (nevím jak to rict) prostě poseroutka nebo takhle, asi chápete. Ale na tátu, který je extrémně přísný si nic nedovolí. Je mi mamky tak líto, ale ja jí neumím pomoct. Tý nikdy nic neudělal, ale proste si na ní dovoluje. Já si na něj nedovolím protože vím, že bych skončila blbě. Mě to prostě hodně štve a furt kvůli tomu brečím. Zkoušela jsem to i po zlým, ale nic.
  Tátovi naslibuje vše ale nic nesplní.

  Už nevím co mám dělat, jen jsem to chtěla někomu hodně zkráceně říct.

  holka, 10 let, 30. srpna

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je dobře, že ses rozhodla o tom, co prožíváš doma napsat. Věřím, že to, jak se k tobě chová mladší brácha, způsobuje hodně vzteku i lítosti. Rozhodně to není správné chování a neměl by si to k tobě dovolovat ani tehdy, když je mladší než ty. Píšeš, že si dovoluje i na mámu, která s tím také nic nedělá. Je ti jí dokonce líto a nevíš jak jí s tím pomoci. Je vidět, že je to problém pro vás obě. Možná by bylo dobré si o tom spolu pořádně popovídat. Řekni mámě o tom, co ti brácha způsobuje a co kvůli tomu prožíváš. Zeptej se i ty jí, jaké to pro ní je a co by ona doporučila s tím dělat. Řekni jí, že i ty máš právo na to, aby ses doma cítila dobře a bráchy chování vůči tobě ti to hodně narušuje. Můžete být v tom spojenci a vymyslet spolu způsob, jak se vůči bráchy chování chránit.
  Můžeš si o tom promluvit i s tátou, jestli k němu máš důvěru. I jeho požádej, ať ti poradí, co bys měla dělat. Otevřeně mu řekni o tom, jak ti to vše znepříjemňuje život a že by sis přála aby si to brácha vůči tobě nedovoloval. Doma by ses měla cítit v klidu a bezpečí. A pokud se musíš neustále bránit, být na pozoru, být v napětí nebo mít konflikt s bratrem, tak tomu tak není. Rodiče by se měli postarat o to, aby bylo doma dobře vám oběma s bráchou. Zkus s nimi o tom takto promluvit. Držím ti palce. Poradce Centra Locika.

  Sourozenci

  Jak zařídit, aby sestra uklízela pokoj

  Ahojky,
  můj dotaz se týká ohledně mého pokoje. Mám pokoj spolu se sestrou (9) a ona je typ bordelářky a já chci mít v pokoji hezká a chci se tam cítit dobře. U nás není možnost, abych měla pokoj sama. Prosím poraďte mi jak sestře vysvětlit nebo jak ji naučit být alespoň trochu pořádná.
  Děkuji $>

  holka, 12 let, 21. června

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Ptáš se nás, jak to udělat, aby Tvoje sestra uklízela pokoj, který máte společný. Ty bys to v pokoji chtěla mít hezké, ale sestra je v tomto ohledu jiný typ než Ty.

  Myslím, že by mohlo pomoci, kdybys sestře vysvětlila, jak vypadá pokoj, ve kterém se cítíš dobře. Ona by Ti zase mohla říct, jak vypadá její představa. Mohly byste se zkusit domluvit na nějaké podobě, která by vyhovovala vám oběma, třeba napsat i rozpis úklidu. Můžeš třeba sestře někdy pomoci s jejím úklidem, zvláště pokud je mladší než Ty.
  Možná by bylo možné, kdybyste si pokoj nějak rozdělily a Ty mohla svou část mít přesně takovou, jakou bys ji chtěla mít. Pokud je to možné, můžeš oslovit rodiče, aby Tobě a sestře s pokojem pomohli.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj, moc se omlouvám že sem zase píšu..

  Dnes jsem nebyla ve škole a byla jsem doma. Já byla na záchodě a moje mladší sestra potřebovala na záchod. Ona otevřela a já rychle zavřela. Ona potom brečela a máma na ní začala křičet ať jde na druhý záchod do zadu. Ona to nestihla a počůrala se. Máma byla naštvaná na mě a začala na mě řvát, že se tam zase miluju, přitom se ani nemaluju, jen jsem byla na záchodě a potom si umýt obličej. A pak jsem šla brečet do pokoje a ona začala řvát a přiběhla za mnou a zase řvala že neumím ani uklidit nádobí správně z myslčky a že mi to říká pokaždé. A takhle na mě řvali dál a že se jí ani neumím omluvit. Tak jsem řekla že je to kvůli sestře, že je Vysočina a potom řve i na mě. A máma začala ještě víc řvát a řekla že je konec s objednáváním z internetu, a taky s mojí absencí ve škole (dnes jsem nebyla ve škole, protože mi bylo špatně). A takhle dál, a že si potom o tom promluvíme, potom přijel děda a já šla brečet do pokoje.

  Když třeba mluvím na babičku, a moje tupá sestra něco řekne hned mě neposlouchá a poslouchá jí, a taky se jí věnujte víc než mě, protože je prý mladší a taky s ní dělají víc věcí než se mnou a taky se k ní úplně jinak chovají a víc jí dovolují. Dá se říct že na ni hrozně žárlí a nesnáším je (mám i druhou sestru) a prostě bych úplně udělala všechno, abych je neměla, protože kvůli nim, mám spousty psychických problémů.

  Teď pořád brečím a jsem v úzkosti, a chci je nemít.

  holka, 13 let, 24. května

  Milá dívko,

  to nevadí, že píšeš do poradny opakovaně. Od toho tu poradna je, aby sem mohly děti psát o všem, co je trápí. Děkujeme za důvěru. Píšeš o tom, že tě mrzí a nejspíš i máš vztek kvůli tomu, že rodiče i babička mají jiný přístup k tobě a jiný ke tvé sestře - sestrám. Svěřuješ se s tím, že na ně hodně žárlíš a máš z toho úzkosti a další psychické problémy. Příchod mladších sourozenců do rodiny může opravdu znamenat pro starší děti zásadní změny v jejich vztahu s rodiči. A tvé pocity jsou pochopitelné a bohužel vůbec ne neobvyklé. Mnoho starších sourozenců vnímá, že se k nim rodiče chovají víc přísně, mají na ně větší nároky, méně jim toho dovolí či odpustí. Pozice nejstaršího dítěte v rodině může mít i svou těžkou stránku. Může mít ale i svoje výhody. Tyto děti jsou pak, když jsou starší, často mnohem odolnější, samostatnější a lépe si poradí se svým životem, vztahy než mladší sourozenci. I tvoje sestry pak mohou mít určité problémy s tím, že se budou cítit „pořád ty mladší a méně zkušené“. Ty zažíváš vše jako první - první jsi šla do školy, první půjdeš na střední školu, jsi první, kdo přichází do puberty, kdo se od rodičů víc osamostatňuje. První, komu se vztah s rodiči mění, s tím, jak začínáš dospívat. S tebou zažívají rodiče vše poprvé. A to víš, že se to tak trochu i musí učit, neví si často rady, jak se k tobě chovat. Jsi opravdu jiná než tvé mladší sestry. A to má i své dobré stránky. Měníš se fyzicky i psychicky a to bývá pro rodiče často velmi náročné. Možná proto tolik konfliktů, neporozumění, napětí. I ty máš nyní jiná očekávání a celkově i jiný přístup k rodičům, než jsi měla, když jsi byla menší. Jsi vůči rodičům víc kritická, víc vnímáš sebe sama, svůj odlišný názor a postoj. Potřebuješ i větší samostatnost a především to, aby tě rodiče respektovali. Mnohem víc než jak to bylo v mladším věku. Máš ale také víc svůj svět - kamarády, zájmy. Víc tě to může bavit i mimo svou rodinu.
  Co by ti nyní ale mohlo trochu ulevit od tvého trápení. Můžeš zkusit si o tom s rodiči v nějakou klidnou chvíli promluvit. Počkej si na příležitost, kdy budete s mámou jen vy dvě samy a bude mezi vámi dobrá nálada. Zkus se jí s tím, bez hádky a výčitek, svěřit, že tě to mrzí, když mají jiný přístup k tobě a sestrám. Zkus se také víc zaměřit na to, co máš s rodiči společné, na chvíle, které prožíváš jako dobré, co se daří, kdy je vám spolu dobře. Můžeš si o tom promluvit také s někým dalším ve své rodině, ke komu máš důvěru. Třeba s dědou či babičkou. Hledej to, co tě posiluje, co ti pomáhá, co máš ty a nemají to tvé sestry. Je úplně pochopitelné, že máš na ně v tomto věku vztek. Je možné, že tím, jak budou starší, tak se k sobě budete víc přibližovat, protože i ony se budou rodičům vymezovat a osamostatňovat se, jako nyní ty. Pak budete třeba na jedné lodi „proti“ rodičům a sblížíte se. A nesrovnávej se s nimi. Každá jste jiná, každá máte své osobitost. Ony mají jinou pozici, ty máš jinou pozici, která má výhody i nevýhody. Zkus se na to podívat i z této stránky a zkus zaujmout víc odstup. Tak ti v tom držím palce, aby ti bylo brzy lépe. Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Strach o ségru

  ahoj mám strach o ségru. asi před rokem jsem vám psala že maminka našla kalhotky od krve a myslela si že jsou moje, protože ségra řekla že ještě nemá menstruaci. ale moje nebyli. přísahám. a já jsem fakt nevěděla jestli už ségra má ms. a chtěla jsem s ní promluvit a třeba dát jí nějaké rady jako starší ségra. já jí nechci dělat nějakou blbou přednášku jak si myslí, jenom jí chci pomoct,aby měla méně starostí a kdyby měla problém abych jí mohla pomoct. ségra bude mít brzy 15 narozeniny a podle všeho to vypadá že menstruaci pořád nemá. když s ní chci o tom mluvit začne na mě řvát ať se o ní nestarám a že to je její věc a ať se jí nepletu do života. ale chápu to, taky bych o tom nechtěla mluvit s někým z rodiny,ale s ní klidně jo. mě to moc mrzí že se tak chová. už dlouho se s ní snažím nějak promluvit, abych jí mohla dát nějaké rady pro lepší dospívání. prostě bojím se že má nějaký problém pokud ještě pořád nemá měsíčky. a ona mi prostě neřekne jestli už má,nebo ne. jako ne že by to pro mě byla důležitá informace, jenom mě prostě zajímá jestli je v pořádku. s mámou se o menstruaci vůbec nemluví. ona o tom se mnou ani se ségrou nikdy nemluvila a ani mluvit nebude. je prostě divná a nemá cenu s ní zkoušet na toto téma mluvit. už jsem to zkoušela když jsem se bála že mám problém (nepravidelná ms.) ale maminka mi řekla ať jdu do pr. a neotravuju jí. prosím poraďte mi jak zjistit jestli má ségra menstruaci a je v pořádku? ani s nikým jiným z rodiny se mluvit nedá,tak prosím moc neradte mi mluvit s nimi. spíš potřebuju radu jak nějak dostat z ségry jestli je v pořádku. taky jsem jí chtěla nabídnout že bych jí vysvětlila jak správně musí používat menstruační pomůcky aby bylo vše v pořádku,ale nechce. jen na mě křičí. už víc jak půl roku se s ní snažím o tom promluvit,ale vždy mění téma. a ještě mám otázku, koho jako jsou ty kalhotky,pokud by nebyli její? děkuju moc za odpověď 😽a omlouvám se jestli je ten dotaz nevhodný

  holka, 17. května

  Zdravíme z Modré linky,

  ze zprávy, kterou jste napsala, vyplývá, že jste starší 15 let, budeme Vám proto vykat.

  Píšete o tom, že nevíte, zda má Vaše sestra menstruaci - bude jí už 15 let a Vy máte obavu, jestli je po této stránce v pořádku. Sestra s Vámi o tom mluvit nechce, i když s ní opakovaně řeč na toto téma začínáte. Nedá se o tom mluvit ani s mámou, ani s nikým dalším ve Vašem okolí. Ptáte se, jak zjistit, jestli sestra menstruaci má a je zdravotně v pořádku. Ptáte se také, čí byly kalhotky od krve, které našla maminka.

  Z toho, co píšete, cítím velkou starost o sestru a to, co se s ní děje, i zájem jí jako starší sestra předávat svoje zkušenosti. Je to od Vás hezké, zvláště když máte zkušenost, že se s mámou na toto téma nemluví. Cením si toho, že jste ochotna pro sestru něco udělat.

  Už jste mnohokrát zkoušela se sestrou na téma menstruace mluvit, nevede to ale k výsledku. Můžete to zkusit ještě jednou, kdy jí v klidné chvíli řeknete, že máte o ní starost, že byste jí ráda předala zkušenosti a rady. Důležité je říct jí, že na ni nechcete tlačit, že je jenom na ní, jestli s Vámi o tom mluvit bude, nebo ne - pokud totiž člověk na někoho tlačí, vede to většinou k opačnému výsledku, v tomto případě k neochotě sestry Vám něco říci. Můžete jí také nabídnout, že za Vámi sama může přijít, pokud bude chtít.

  Chci ještě napsat, že Vaší sestře bude už 15 let, je to téměř dospělá mladá žena, a má právo se rozhodnout, s kým bude mluvit o intimních otázkách svého života. Chápu, že je Vám líto, že se s Vámi v této oblasti nesdílí, ale je to její právo. Je také pravda, že za zdravotní stav dětí do 18 let odpovídají rodiče, tedy je to máma, která by měla tyto věci sledovat a mít na zřeteli. Není to tedy Vaše odpovědnost, i když je hezké, že máte o sestru zájem.

  Ptáte se také, čí byly kalhotky od krve. Rozumím tomu, že je to docela záhada, ale ani my ji neumíme rozluštit.

  Přejeme klidné dny,
  Modrá linka

  Sourozenci

  Je mi nepříjemné chování sestry

  Ahoj Alíku,
  Těžko se mi o tom mluví, ale někomu se svěřit musím... Už asi rok pozoruju, že se moje starší sestra ( jméno neřeknu kvůli soukromí) ke mně chová nějak divně. Začalo to, když jsme byli na táboře v létě a ona si tam s kamarádkou na mobilu psala že sem prý moc pěknej a takový věci(jsem o 5 měsíců starší), já to viděl, protože ten mobil nechala zaplý na stolku tak sem se lekl, ale řek sem si že počkám co dál. Když sedím doma na gauči a sleduju telku tak si ke mně sedne a opíra si hlavu o moje rameno, nebo u jídla mi dává ruku na stehno, děsí mně to a nevím co dělat, když to řeknu rodičum určitě nebudou věřit...Co mám dělat, Alíku prosím poraď mi.

  kluk, 14 let, 2. května

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si důvěry, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o nepříjemném chování Tvé sestry, které se Ti zdá divné – třeba když jste na gauči doma, tak se o tebe opírá, dává Ti ruku na stehno. Děsí Tě to.
  Je mi líto, že se Ti děje něco, čemu možná nerozumíš a nechceš to. Máš plné právo na to rozhodnout se, jak a kdo se Tě může dotýkat. Když Ti je nepříjemné, že to ségra dělá, neboj se ohradit a říct jí, že to tak nechceš. Možná ona sama neměla z čeho zjistit, že Ti to vadí, proto se k tomu neboj říct svůj postoj. Může se to zdát těžké, ale chtěla bych Tě moc podpořit v tom, že si to můžeš dovolit. Pokud je to pro Tebe obtížné vyslovit, můžeš jí to napsat anebo vyřídit skrze někoho jiného, komu se s tím svěříš. Zasloužíš si být doma v klidu a v pohodě.

  Držíme palce a co nejhezčí jarní dny přeje
  Modrá linka

  Sourozenci

  Problémy s bratrem

  Ahoj, nemám ráda svého mladšího bratra (9).Bere mi telefon, sluchátka - a strká si je buď do kalhot,nebo je někam schová a já je pak několik dní hledám. Věci mi i ničí, naposledy mi zničil kryt na mobil, tím, že do něj střelil kuličkovou pistolí - rodiče mi řekli že mám přece ještě jeden, takže to nevadí... Štve mě to, ale nemůžu s tím nic dělat. Když to řeknu rodičům, řeknou, že z toho vyroste..... Také mě osahává - sahá mi na prsa, a hodně mi to vadí. Ale je to stejný případ jako u toho telefonu - rodiče mi řeknou, že z toho vyroste. Vždycky potom, co mi něco udělá, ho štípnu, nebo škrábnu. On samozřejmě hned běží za rodiči a zase je to všechno na mě,ikdyž to snažím umlouvat jak se dá (že on mi dělal tohle a tohle). Někdy bych byla radši, kdyby můj bratr nebyl.
  Poraďte mi, prosím, co mám dělat. Protože já už takhle dál nemůžu. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 15. března

  Ahoj,

  zdravíme Tě z Modré linky. Píšeš o tom, že máš těžkosti s mladším bratrem, který Ti bere, ničí a schovává věci, a taky Tě osahává. Ty ho pak na oplátku štípáš nebo škrábeš. Rodičům to říkáš, ale nevede to ke změně, která by byla potřeba.

  Věřím, že jsi ze situace, kterou popisuješ, nešťastná, a to až tak, že bys někdy byla radši, kdyby bratr nebyl. Říkám si, že v rodinách s více dětmi se stává docela často, že sourozenci k sobě hledají cestu, a někdy je to docela složité. Stojí za to se snažit situaci řešit a je fajn, že si píšeš o radu. Něco na tom můžeš změnit Ty sama, něco záleží na rodičích.

  To, co můžeš změnit Ty, je zkusit se s bratrem v klidné chvíli domluvit. Říct mu, že Ti vadí, co Ti dělá, že bys s ním ráda byla v pohodě, a požádat ho, aby své chování změnil. Důležité je také neubližovat mu, ale zkusit se s ním dohodnout (i když věřím, že je to těžké). Pokud se s bratrem nedomluvíte, je další cesta na rodičích.

  Těm je potřeba říct to, co jsi napsala Alíkovi. Jak moc Ti vadí, co Ti bratr dělá, jak Ti to ztěžuje život, a hlavně to, že Tě osahává. Rodiče by si to měli ohlídat, k něčemu takovému docházet určitě nemá.

  Pokud není možné se domluvit s rodiči, zkus si najít někoho jiného dospělého, ke komu máš důvěru, a kdo by mohl s rodiči mluvit.

  Přála bych Ti, aby se vztahy mezi Tebou a bratrem zlepšily a Ty sis mohla sourozenecké vztahy více užívat.

  Držme palce,
  Modrá linka

  Sourozenci

  Prozrazení tajemství

  Ahoj. Mám otázku. Rekla jsem moji sestře moje největší tajemství a ona mi slíbila ze to nikdy nikomu neřekne. Ale teď když po me něco chceš a já ji to dat nechci tak mi rekne ať ji to dam nebo někomu rekne to tajemství. Co mám dělat ? 😭

  holka 13 let, 11. ledna

  Ahoj,

  dostala ses do situace, kdy jsi sestře svěřila své největší tajemství a ona to teď využívá k tomu, abys dělala, co chce ona. Ptáš, se, co máš dělat.
  Věřím, že je to opravdu nepříjemné a že Tě to může dost trápit. To, že Tvoje sestra zná něco, co může prozradit, jí dává nad Tebou docela velkou moc. Bohužel, je jenom na sestře, jestli tu moc bude užívat, nebo ne. Ty jí můžeš říct, jak se cítíš a co prožíváš, když s Tebou takto zachází, a požádat ji, aby to už nedělala. Ostatní je na ní.
  Přemýšlím o tom, jestli do celé situace zapojit dospělé (rodiče, nebo jiné dospělé, ke kterým máš důvěru), a říct jim, co se děje. Ti by mohli se sestrou promluvit a říct jí, že takové chování není v pořádku. Samozřejmě hrozí, že v horším případě budou dospělí chtít, abys jim řekla své tajemství (Ty ale máš právo si jej nechat pro sebe).
  Pokud budeš chtít, můžeš si říct o podporu třeba kamarádkám nebo jiným blízkým lidem, abys tu situaci mohla lépe zvládat.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a všichni. STRAAAŠNĚ SE OMLOUVÁM že píšu další dotaz ale je to strašné co teď v životě prožívám.

  Když mi byli asi 2 roky, tak se moji rodiče rozešli, a mamka bydlela u babičky a táta jezdil s kamionem po Česku, Slovensku a okolních státech. Na víkendy jsem jezdila k babičce z tátovi strany. S babičkou u které jsme bydleli jsem neměla ten nejlepší vztah, ( kdybych to měla ohodnotit tak asi 4/10. Po půl roce si mamka našla přítele, a potom si postavil barák a já a mamka jsme se tam asi v mých 7 letech nastěhovali, bydlíme na vesnici.

  V 8 letech si mi narodila ségra ( T ) a teď jsou jí 4 roky. Nikdy jsem s ní neměla dobrý vztah, vždy jsem jí něco zakazovala, a ani nevím proč. Žárlila jsem na ní, a v tu dobu mi zkleslo sebevědomí.

  Když mi bylo 10 lež. Narodila se mi další ségra ( M ), té jsou teď 2 ( nevím přesně ). A s tou jsem také neměla nelepší vztah. Potom jsem přestala jezdit k tátovi, byl na mě zlej. :-(

  Teď, když mi za chvíli bude 13, s nimi nemám pořád lepší vztah, spíše horší. Teď byly 2 dny u babičky a vrátili se, a ségra T si přiskřípla prst, a ségra M spadla a začala brečet, já jsem šla na zahradu a tam jsem asi hodinu brečela. Potom jsem šla domů a mamka mi řekla že musí jet na pohotovost. Já jsem pořád strašně smutná a naštvaná že je musím mít, myslím sourozence. Strašně je nenávidím, dala bych všechno aby odešly z mého života. Jen mi v životě vadí.

  Mamka je z nás smutná, a dříve mi to i vyčítala ale teď mi to nevyčítá. Každý den jsem z nich úplně zničená.:-E

  Nevíte co mám dělat nebo jak z toho nebýt smutná?:-(

  Předem děkuji za odpověď $>

  holka, 12 let, 13. října 2022

  Milá pisatelko,

  svěřuješ se poradně s tím, že cítíš nenávist ke svým dvěma mladším sestrám a byla by jsi raději, kdyby jsi je neměla. Vadí ti, jak se projevují, žárlíš na ně, cítíš, že by se ti lépe žilo bez nich. Máš právo na své takto negativní pocity vůči sourozencům. A je dobře, že o nich píšeš. Sestry jsou nevlastní, mají jiného otce než ty a jejich otec s vámi žije. Tvé pocity nejsou nijak výjimečné a mnoho dětí na stejném místě jako ty prožívá hodně negativně, když se jejich mámě narodí sourozenci s jiným partnerem. Může v tom hrát roli i to, že ty sama se svým tátou nemáš dobrý vztah a tak ti chybí. Vidíš, že ony dvě se svým tátou vztah mají a můžeš se cítit v této rodině na druhé koleji. Třeba ti to nikdo nedává najevo. Přesto tyto pocity tu mohou být a jsou spíše skryté. Třeba máš pocit, že jsou tvé dvě sestry v rodině víc přijímané, mají je radši než tebe. Může ti být líto, že ti berou tvou mámu. Byly jste s mámou dlouhou dobu jenom vy dvě, myslím byla jsi jediné dítě své mámy. A pak v 8mi letech přišla sestra. A tak můžeš mít teď pocit, že ti „vzala tvou mámu“. Jsou to všechno poměrně časté pocity starších sourozenců, kterým se narodí sourozenec mladší. Můžeš mít prostě pocit, že jim věnuje víc času a pozornosti než tobě, když jsi už oproti nim větší. Můžeš mít pocit, že se ti jejich otec věnuje méně než tobě, že je má radši, když jsou jeho dcery. Tobě navíc tvůj táta může nyní chybět ale nemáš to s kým v rodině sdílet. A tak to může vytvářet takový pocit samoty a nepochopení v této rodině. A to všechno se pak podílí na tom, že nemáš své mladší sestry ráda. Samozřejmě do pozitivního vztahu vůči nim tě nikdo nemůže nutit. Je možné až budou starší a vaše zájmy se více přiblíží a nebude potřeba jim věnovat tolik pozornosti, tak se vaše vztahy zlepší. Jsou pořád hodně malé a potřebují plno péče. Doporučila bych ti si o tom, jak se v rodině cítíš s někým dospělým promluvit. Nejlepší by bylo s mámou, ideální by bylo kdybys u ní našla pochopení a mohly jste se s mámou dohodnout na tom, co bys potřebovala aby ses v rodině cítila stejně tak přijatá jako tvé sestry. Možná ti chybí společný čas, strávený pouze s tvou mámou. Dříve jste ho měly a nyní, když jsou sestry, tak už ne. Možná kdybys více společného času výhradně s mámou, tak by ti tvé dvě sestry přestaly tolik vadit. Zkus i o tom promluvit. S mámou nebo někým dalším dospělým. A zkus si mámě říci o to, co bys potřebovala. Tak ti v tom držím palce, ať se ve tvé rodině cítíš brzy lépe. Poradce Centra Locika.

  Sourozenci

  Ahoj mám problém s mojí sestrou které je 11. Mám ji ráda ale ona mě ne. Přijde mi že je rozmazlená. Pořád chce jenom víc a nic jí nestačí a ničeho si neváží. Když jsme doma sami tak ji často vařím uklízím po ní a pomáhám jí a to všechno dobrovolně. Někdy když chce například půjčit klíče od garáže nebo cokoliv jiného tak na mě začne řvát že to není její problém že je nemá, místo toho aby mě poprosila. Když jí řeknu že mě má poprosit a ne na mě řvát tak se urazí a něco mi provede. Třeba mě zamkne na zahradě, pořád do kola mi dává na zubní kartáček mýdlo a bere mi sladkosti. Několikrát mi vzala peníze ale to jsem řekla rodičům, ale nic jiného rodiče neví. Kdykoli se sní snažím domluvit aby to nedělala tak začne lhát a všechno popře. Rodiče nic neví protože před nima je svatoušek, protože na ní nikdy nic neřeknu a ona na mě jo takže si myslí že jsem ta horší. Pořád lže a je na mně hnusná a sprostá pořád mi odsekává. Nikdy mě o nic nepoprosila a ani nepoděkovala. Prostě na mě jenom řve a všude mi dává papírky jak jsem hrozná a blbá a že je to za to co jsem ji kdy udělala. Ale já fakt nevím co jsem ji udělala. Prostě mě jenom využívá. A navíc máme společný pokoj což se ale za chvilku naštěstí změní. Někdy si sní normálně povídám ale to se neděje moc často. Někdy kvůli tomu večer brečím. Myslela jsem si že je to tím že je malá ale už to trvá dlouho a čím je starší tím je to horší. Možná by mi rodiče pomohli ale nevím jestli mi budou věřit. Chci ji dát druhou šanci ale takhle už to dál nezvládám.Někdy už se kvůli ní ani doma necítím jako doma. Opravdu potřebuju pomoct.

  Jak mám vylepšit svůj vztah se sestru?
  Jak se dokázat svěřit rodičům ohledně sestry?

  Děkuju za co nejrychlejší odpověď $>

  holka, 12 let, 19. srpna 2022

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně se svým trápením ohledně chování tvé mladší sestry vůči tobě. To, co popisuješ opravdu není vůbec pěkné a chápu, že ti v tom vůbec není příjemně. Je to mladší sestra, je možné, že za tím, proč se takto chová je rivalita vůči tobě, možná žárlí na to, že máš víc zkušeností, že jsi starší, že ti třeba některé věci jdou víc a ona se cítí méněcenná, tak to dává najevo tím vybíjením si vzteku a tím, jak se snaží tě ponižovat.  Ale to není samozřejmě omluva proto, aby se k tobě takto chovala. Pokud tě to takto trápí, až ti to znepříjemňuje pobyt doma, tak bych ti doporučila začít tím, že o tom řekneš rodičům. Můžeš jim třeba ukázat nějaký z těch papírků, co ti nechává. Nemusíš přímo žalovat ale můžeš to pojmout jako žádost o radu či pomoc, co s tím máš dělat. Řekni jim otevřeně jak nepříjemné ti to je a že si s tím nevíš rady. Určitě bude lepší, když budeme mít každá svůj pokojíček. Zkus ale také se vůči jejímu chování, které se ti nelíbí chovat tak, že si ho nebudeš všímat. Zkus to ignorovat, přecházet mlčením. Skus předstírat, že ti to nevadí a tak. Jí na tom nejvíc baví ta tvá rozzlobená či jiná reakce. A tak když jí tohle nebudeš dávat, jí by to mohlo přestat brzy bavit. Zkus jen tak v tichosti strhávat ty papírky. Nediskutovat s ní, nehádat se, neobhajovat se apod. Ale také si chraň své hranice a v klidu jí občas  říkej, že ti její chování vadí. Zkus se ale udržet v klidu a nad tím. V tom je teď tvá největší síla. Určitě ale najdi vhodnou chvíli, jak o tom v klidu, bez hádek a ideálně bez její přítomnosti s rodiči promluvit. A třeba si pak promluvíte všichni společně. Třeba najdete způsob, jak se sestrou komunikovat, co vás spojuje, co můžete dělat společně a jak se držet odděleně, když nechcete být spolu. Rozdělíte si povinnosti doma a to, za co která má odpovědnost a co má dělat. V tom by vám nejlépe měli pomoc rodiče. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahojky Alíku a ostatní,
  moc děkuji za odpověď na předchozích dotazech. Tenhle dotaz se týká mých sourozenců. Začneme tím nevlastním. Budeme mu říkat třeba Š. Mě je jedenáct a jemu je šest. Už od dětství byl hodně strašný, bylo s ním k nevydržením. No, myslím že se to docela hodně zlepšilo ale, stále to není zdaleka dobré. Strašně mi vadí když z ničeho nic začne bezdůvodně křičet. Vždycky když ho vyzvedávám, jdeme na autobusovou zastávku. Jezdíme s mojí kamarádkou a pár spolužáky. Jeden spolužák (třeba A) je hodně sprostý, nechutný a tak. A vždycky mě potom Š provokuje ať s ním chodím nebo tak (mimochodem myslím že mám na kluky ještě čas).

  Druhý, asi trochu vážnější dotaz se týká mé mladší sestry. Je jí devět (bude H). H je moje vlastní ségra, vždycky byla taková normální, jenže teď chce být nějaká moderní, či co. Baví se s jednou holkou (V). V je přesně takový ten typ co něčím ohromí celou třídu. Je nafoukaná, panovačná a hodně promlouvá. Ségra se tak začíná chovat taky a to mi hodně vadí. Taky začala mluvit sprostě, nadává mi (třeba p**a) a ukazuje na mě prostředníček. Když to řeknu rodičům, tak tvrdí že u našich hádek nejsou a nemůžou to posoudit. No, a potom ještě jedna věc. Na Whatsappu jde udělat příběh. Dávala jsem tam odkaz pro kamarádky. A H, to vždycky komentuje sprostými slovy.

  Co mám se sourozenci dělat? Už mě hodně otravuje jejich chování. Budu moc ráda za pomoc.

  holka, 11 let, 25. července 2022

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že ti vadí chování tvých sourozenců vůči tobě. Popisuješ chování svého mladšího bráchy, který ti zřejmě dělá ostudu na zastávce autobusu, když křičí a má na tebe narážky ohledně kluků. Rozumím tomu, že je to velmi nepříjemné chování a že ti to pochopitelně vadí. Ideálně by to měli řešit tví rodiče. A domluvit bráchovi aby se takto vůči tobě nechoval. Zkus je o to požádat. A ty sama zkus bratrovo chování co nejvíce ignorovat, dělat jako když se nic neděje, přehlížet to. On to nejspíš dělá kvůli tomu, že vidí, že tě provokuje a ty na to reaguješ. A líbí se mu ta tvoje reakce. Když mu jí nebudeš poskytovat, tak on nebude mít motivaci to dělat a přestane ho to bavit. Zkus se třeba vždycky otočit nebo dělat, že se věnuješ něčemu jinému. S někým se bavit a tak. Můžeš také zkusit odvést bratrovu pozornost někam jinam. Třeba tím, že se ho na něco zeptáš, co měl on ve škole nebo co bude dělat odpoledne. Mluv s ním klidným tónem, jako by se nic nedělo. Odveď pozornost k něčemu jinému. Tím ho nejlépe odradíš od toho jeho křičení, které ti je na veřejnosti nepříjemné.
  A pokud jde o tvou sestru, i zde bude nejlepší o tom v klidu promluvit s rodiči. Popiš jim to, co píšeš zde do poradny. Popiš jim, jak vnímáš změny u své sestry a požádej je o to, aby ti pomohli s tím, co ti tak narušuje tvé soukromí ze její strany. Sama zkus hádky nerozvíjet, neprovokovat, neodpovídat na ně. I tady zafunguje nejlépe to, když tomu nebudeš dávat tolik své pozornosti a budeš to víc ignorovat. Zaměř se na své kamarádky a své zájmy a na to, co ráda děláš. A tomu nepříjemnému ze strany sourozenců věnuj pozornosti co nejméně. Tím se tomu nebude dávat „palivo“ a mohla by se situace zklidnit. Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Pocit odstrčení

  Ahoj, tohle není moc dotaz, ale chci se vypovídat. Jde o to, že se poslední 2 roky děje všechno moc rychle. Začalo to tím, že si brácha (19 let) našel přítelkyni a často za ní jezdil. Já měla 10 let a byla jsem z toho psychicky na dně. I když jsme se s bratrem občas pohádali stejně ho mám nadevše ráda a vždy když odjel se mi hned stýskalo. To jsem si časem zvykla, že odjížděl často do týdne a užívala jsem si chvíle sama. Pokračovalo to tím, že se sestře (27) v květnu 2021 narodila dcera (takže moje neteř). Takže se všechna pozornost soustředila na ní a já už nebyla všech „malá holčička“. Snažila jsem se tu pozornost získat, protože jsem nechtěla být odstrčená, (i když nemám ráda být středem pozornosti) ale nikdo si mě kromě trochu táty nevšímal.

  Pokračovalo to kolem Vánoc 2021, kdy přijel můj nevlastní bratr (22) na víkend. Za celou návštěvu se mnou neprohodil slovo. Ani mě nepozdravil když přijel. Já se celý měsíc těšila, že se po 2 letech zas uvidíme a půjdeme i s mým vlastním bratrem na hřiště. Ale ono nic. Ven šel jen s vlastním bratrem a ani se mě nezeptal jestli chci taky jít. Celou návštěvu se bavil s taťkou a mamkou. A taky jsem si všimla, že začal kouřit.

  V červnu tohoto roku se moje sestra vdávala. Když jsme se bavily o tom co si vezmu tak já celou dobu jen přikyvovala, protože jsem se z nějakého důvodu s ní bála mluvit. Já se totiž bojím mluvit s doslělými. I když je to moje sestra. Nicméně na svatbě jsem byla kromě malých 2 letých dětí nejmladší. Neměla jsem se tam s kým bavit, tak jsem celou dobu seděla někda sama a koukala jsem na ty lidi jak se baví. Cítila jsem se nepříjemně, protože tam na mě bylo dost lidí (50) a 3/4 jsem neznala. Protože se tam přespávalo na druhý den (přespávalo tam se mnou asi 10 lidí) aby se tam mohlo uklidit, tak jsem si víc užila uklízení hostiny než samotnou svatbu. Nejhorší na svatbě pro mě bylo, že bylo tancování pro páry. Já neměla s kým tancovat. Tak mě vzal bratr abych si zatancovala s ním a jeho přítelkyní. Já bych šla, ale viděla jsem jak byla jeho přítelkyně otrávená když mě pozval na tanec a tak jsem se tam nechtěla mezi ně rvát a tak jsem radši řekla, že už jsem unavená. A tak jsem dál sledovala ty šťastné páry. Vím, že jsem na to malá, (je mi 12) ale už bych chtěla vztah s nějakým hodným klukem, který si mě bude všímat, ale nebude zapomínat na ostatní, např. svoji mladší sestru.

  Omlouvám se za dlouhý dotaz/příběh.
  Hezký den @)->-

  holka, 12 let, 7. července 2022

  Ahoj z Modré linky,

  během dvou let se Ti v životě a v Tvém okolí seběhlo několik událostí, které Tě zasáhly. Nová partnerka Tvého bratra, oddálení se od Tvého nevlastního bráchy, sestřino nové miminko a svatba sestry. Už toho je moc a chtěla ses nám vypovídat. To naprosto chápu a je dobře, že na to nezůstáváš sama.

  Říkám si, že mezi Tvými sourozenci a Tebou je dost velký věkový rozdíl, a to může být někdy nepříjemné v tom, že nikoho podobně starého v rodině nemáš, a že vidíš a už takhle brzy zažíváš spolu se sourozenci události, které jsou typické pro starší věk. Představuji si, že se v tom můžeš cítit osaměle, smutně. Možná jsi byla zvyklá na víc pozornosti od Tvé rodiny a teď Ti přirozeně chybí. Je normální, že každý člověk, který žije ve společnosti, touží po pozornosti, aby ho někdo vnímal, všiml si a zajímal se o něj – a v dětství a dospívání to potřebuje silně. Proto Tvoje potřeba po pozornosti je úplně pochopitelná. Vypadá to, že váš rodinný kruh se rozšiřuje a každý si v něm hledá nové místo – proto možná i u sebe cítíš, že je něco jinak, že se pozornost rozprostírá i více mezi ostatní a nové členy. Jsou to změny, které k životu i dospívání patří a ty jsou často ze začátku těžké.

  Píšeš o strachu z mluvení před dospělými – i když to je třeba před Tvou sestrou. Je mi líto, že Ti tato komunikace není příjemná. Asi je za tím spousta věcí, které to ovlivňují, možná stres, možná nejistota v nových situacích, možná nedůvěra v některé dospělé, samotné dospívání a změny s ním spojené a mnoho dalšího. Často jsou ale období, kdy to prostě jde hůř a kdy lépe a během toho se učíš, jak a co Ti v podobných situacích funguje/pomáhá. Nemusíš se za to vinit, někdy se stává že „ztuhneme“. Můžeš se zamyslet nad tím, jestli a kdy to bylo, že se Ti mluvilo s nějakým dospělým dobře. Můžeš zkusit znovu zažít podobnou situaci – možná to povídání bylo o tématu, které máš ráda, možná to bylo díky samotnému člověku, který na Tebe působil příjemně aj. Nevím, jak to máš s rodiči, psala jsi o tátovi, který si Tě všímal, když jsi potřebovala. Možná by ses mu mohla svěřit s tím, co teď zažíváš – pochopení od blízkého je často obrovsky úlevné. Zasloužíš si, aby o tom věděl ještě někdo a mohl Tě podpořit, když budeš potřebovat. Ať už to bude někdo z Tvých rodičů, jiných blízkých či kamarádů – neboj se jim svěřit a říct si o pomoc, o pozornost. Tvé okolí Ti to pravděpodobně nedělá záměrně, ale třeba to neměli vůbec šanci zjistit, nezaměřili se na to – můžeš se jim ozvat a dát signál, že je pro Tebe něco špatně.
  Chápu, že bys ráda měla někoho při sobě, ke komu bys měla blízko - přála bych Ti, abys časem našla přítele, který Ti to nabídne, anebo dobrou kamarádku, u které najdeš pochopení. Nezapomínej dělat věci, které Ti dělají radost a u kterých se cítíš svá - ať už to je nějaký sport, procházky, kreativní tvorba, hudba aj. I tyhle obyčejné věci ovlivňují Tvou náladu k lepšímu.

  Hezké prázdniny plné fajn zážitků přeje
  Modrá linka

  Sourozenci

  dobrý den, vím že toto je problém který je úplně pohodovej podle všech ale brácha se mi neustále hrabe do soukromí, blokuje mi mobil jen kvůli tomu že se snaží zjistit můj pin a pak se mi nabourat celkove do celého mobilu a bůhví co by tam udělal, když se chci prevlest tak na mě tajné kouka přes dveře, když si s někým volám tak pořád za mnou leze a zjišťuje s kým si volám, když si s někým píšu tak se snaží zjistit s kým si píšu atd. a já už fakt nevím co mám dělat řekla jsem to rodičům ale ty se ho zastávají nikdo jiný s tím nic udělat nemůže i když chce a já už jsem fakt bezmocná to jako nemůžu mít aspoň trochu soukromí v mým věku nebo jak to je? předem dekuju za odpověď

  holka, 12 let, 25. června 2022

  Milá dívko,

  obracíš se na poradnu s tím, že si nevíš rady s chováním svého bráchy. Přijde ti, že ti stále leze do soukromí, bere ti mobil nebo poslouchá s kým si voláš. Máš pravdu, že jsi ve věku, kdy své soukromí začínáš víc a víc potřebovat. A rozumím tomu, že ti jeho chování vadí. A nejspíš na chování svého bratra začínáš být i víc citlivá a to, co si mohl dovolit ještě nedávno, ti začalo teď vadit. A je to úplně pochopitelné. Vztah mezi tebou a bráchou se teď začne měnit. Ty jdeš do puberty, on je nejspíš ještě víc dítě. Předpokládám, že je mladší než ty. Doporučila bych ti to bráchovi stále říkat, opakovat mu to, že si tohle nepřeješ a své soukromí si hlídat. On na to musí přijít. A postupně, jak se i on bude měnit a bude starší, tak se bude přibližovat tomu, v čem jsi nyní ty. A také začne víc vnímat své soukromí a potřebu mít své kamarády, do kterých mu nikdo nezasahuje. Zkus o tom v klidu promluvit s rodiči a vysvětli jim, v čem ti chování bráchy vadí a požádej je, ať se také zastanou tebe. I ty potřebuješ respekt k tomu, co potřebuješ. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika

  Sourozenci

  Ahoj mam taku jednu otazku.Ja mam namiesto pyžama take tielko a voľne teplaky no a to tielko je mi veľke a tak keď sa predklonim vydno mi prsia a môj 16 ročný brat sa mi stale díva do výstrihu a ja sa ho odvtedy bojim a myslim si o ňom že je **** prosím poraďte mi ale prosím nechto nieje idpoveď typu :tak si daj ine pyžamo. Ďakujem vám. 🙂

  holka, 13 let, 13. ledna 2022

  Milá pisatelko, 

  ptáš se poradny, co máš dělat s tím, že tvůj starší bratr využívá situace, kdy ti je vidět pod tílko a dívá se na tvá nahá prsa. Tvůj bratr je ve věku, když kluky ženské tělo velice zajímá a hledají každou příležitost jak si ho prohlédnout, seznamovat se s ním. Tak to vnímám jako poměrně normální, že kouká i po tobě, ač jsi jeho sestra. Nemyslím si, že by to mělo znamenat, že by chtěl i něco víc. Myslím si, že to pouze přitahuje jeho zrak a dělá to tak trochu nevědomě. Rozumím, samozřejmě, i tomu, že je ti to nepříjemné a že to zasahuje do tvého soukromí. A zvláště pak ti to může být nepříjemné, protože jde o tvého bratra. Znáte se od narození a on na tobě nyní pozoruje, že se začínáš měnit, vyvíjet se. Asi bude pro vás pro oba nyní více potřeba, aby jste si začali chránit své soukromí před tím druhým. Je hodně pochopitelné, že teď už ti to vadí, když na tvé  tělo kouká. Dřív ti to třeba vůbec nepřišlo divné, byly jste oba děti. Doporučila bych ti mu to otevřeně říci. Řekni mu, že ti to vadí, že je ti to nepříjemné, když se ti dívá pod tílko. Upozorni ho na to. Třeba si to neuvědomuje a dělá to automaticky.  A zároveň zkus to dělat tak, aby  možnost  vidět tě nahou už neměl, chraň své intimní části těla  před zrakem druhých sama. Tak ti přeju, aby se to brzy zlepšilo a nemusela ses cítit nepříjemně jak doma, či v jiném prostředí. Poradce Centra Locika


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!