Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Sourozenci

Ahoj.Mám ségru a bude jí 8 let.Pořád se hádáme.Když řeknu něco,co ji trochu naštve nebo se jí něco nelíbí,tak mi začne nadávat do krav,blbců,de*ilů nebo se na mě rozzuřeně vrhne a začne mě mlátit a kousat a štípat. Většinou ji chytim a snažim se ji držet,aby mě nemohla mlátit,ale když ji pustim tak to začne znova.Musí ji chytit až mamka.Před taťkou to většinou nedělá.Ale mamka se jí pořád zastává, když si Nikola-ségra začne a praští mě,tak jí to vrátim,protože se od ní nechci nechat mlátit,ale mamka pak vynadá mě,že jsem blbá a že nejsem normální..Mamka nechodí do práce a je doma a pořád dělá všechno aby se zavděčila Nikolce,i když ona mamku skoro neposlouchá např.když jdou koupit jarmilky do školy,jarmilky neměli,ale Nikolce se koupily aspoň svítící boty,další týden šly zase pro boty do aerobiku,ale koupily se sandále.Nikča mamce taky nadává- mamino hnusná a každy ráno se vzteká,že ji tlačí kalhoty,kraťasy nebo sukně,přitom je hubená jako opuchlá nit.Prosím, poraďte mi, co mám dělat.

Kákula, 16 let, 28. května 2012

Dobrý den, Kákulo,
protože je Vám již 16 let, budeme Vám vykat, přestože je Alík dětský server a proto většinou v našich odpovědích tykáme. Vztahy mezi sourozenci nejsou vždy snadné. Nedokážu z Vašeho krátkého popisu posoudit, jak moc je mamka na straně ségry - to že se rodiče zastávají mladších sourozenců, se stává. Mají dojem, že je potřeba je chránit, protože jsou mladší a slabší.

Je ale důležité, abyste našla nějakou klidnou chvilku, třeba mamce pomohla s úklidem nebo ji pozvala do cukrárny nebo tak podobně, a svěřila se jí s tím, jak se cítíte. Můžete se jí i zeptat, jestli jí náhodou taky občas nevadí, jak se Nikola chová (třeba to, jak mamce říká).

Můžete se spolu zkusit dohodnout, že si stanovíte pravidla, která se budou dodržovat. Pokud by se Vám nepodařilo dohodnout se s mamkou, potom se zkuste obrátit na taťku nebo na někoho jiného z rodiny, u koho byste našla podporu.
Klidnější dny Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

p.s. poradna tu je pro děti do 15 let, ale tento problém byl tak "bolavý", že jsme udělali výjimku

Sourozenci

Ahoj Alíčíčíčku!!! před třema měsícema se mi narodila ségra. všichni se z toho radovali a já taky, že budu mít konečně sourozence, na kterého jsem se těšila už hrozně dlouho. ale janička teď už umí pěkně křičet a mě to hrozně ruší i v noci. potom ráno nemůžu vstát a ve škole usínám, mám kruhy pod očima a prostě celkově mi chybí spánek. a kvůli tomu se nemůžu ani pořádně učit a mám ve škole hrozné známky (vždycky jsem mívala 1, ale teď mi ze dvou předmětů vychází 3). O víkendu se taky nevispím, protože malá furt řve a mamka po mně chce, abych se o ni postarala a ona si lehne na postel. poradíš mi prosím, co mám dělat? já už to prostě nezvládám. poraď mi prosím. s mamkou už jsem o tom mluvila, ale ona říká, že je to malé dítě a že si ona musí taky odpočinout a já bych se měla naučit trošku odpovědnosti a umět se starat o mimino až budu mít svoje.

ségra v zápřahu (12 let), 23. května 2012

Ahoj z Modré linky,
chápu, že narození malé sestřičky je náročné. Je to na jednu stranu moc hezké, na druhou stranu ale, jak sama píšeš, i vyčerpávající, pokud ségra pláče a ty se nevyspíš. Můžeš si o tom s mamkou zkusit ještě jednou promluvit, říct jí, že jsi tak unavená, že už se ti kvůli tomu i zhoršují známky.

Mamka je taky určitě unavená, takže by bylo dobré najít si na to popovídání nějakou klidnější chvilku. Můžete spolu zkusit hledat řešení. Třeba poprosit o pomoc babičku, která by mohla vozit kočárek a vy byste se mohly chvilku vyspat. Nebo se s mamkou o víkendu střídat - jedna vozit, druhá spát a zase naopak. I když to není snadné, když se zamyslíte, nějaký způsob, jak si to alespoň trošku ulehčit, se snad najít dá.

Myslím, že byste se mohli doma posadit i s tátou, a probrat možná řešení, ostatně o víkendu by mohl pomoci nejvíc on. Zvážit byste měli i uspořádání doma. Pokoje lze vyměnit, utěsnit, změnit uspořádání doma, ale na tom je právě třeba se všichni společně dohodnout. Na noc je možné také dát si do uší špunty, které jsou k dostání velmi levně v každé lékárně.

Tví rodiče jsou za tebe a tvé zdraví, tedy i tvůj zdravý spánek, zodpovědní, je tedy třeba se na ně -i opakovaně- obrátit s prosbou o podporu, už kvůli školním výsledkům. Zvaž, jestli je tu někdo ze širší rodiny, kdo by ti mohl s podporou u rodičů pomoci, třeba babička, teta, strýc....

A pokud se nepodaří domluvit se v rámci rodiny, zkus se obrátit na někoho ve škole - školní psycholožku, pokud na škole je, výchovnou poradkyni, třídní učitelku či kteroukoli jinou, které věříš.

Je také dobré nezapomenout na to, že stav, kdy malé dítě pláče a budí všechny členy rodiny, je jen přechodný, už je otázkou pár měsíců, ne-li týdnů, kdy se malé sestřičce spánek upraví a prodlouží a zase se všichni vyspíte.
Více klidu a energie ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Hoj,mám takový problém,týká se ohledně mé sestry.Moje sestra má už asi 2 roky kluka.Chvilku to bylo v pohod,ale já jsem si na něj prostě nemohla zvyknout, jako že sestra má ještě někoho jiného než naši rodinu.Prostě jsem ho nevzala.Nevím,možná jsem měla pocit zlosti,závisti.Prostě něco,co tu nemá být. Většinou jak u nás byli,začala jsem kluka otravovat,přitom z druhého pohledu je normální a hodný,ale tu lásku mezi nimi jsem nedokázala vstřebat.Asi půl roku předtím začala sestra chodit s klukem,který mluvil sprostě,ignoroval nás a sestra pro nikoho než ho neměla oči.Byl to její první vážnějši ztah potom,ale přišel ten nynější a já jsem ho nevzala a prudila.Kolikrát jsem sestře dávala najevo,co špatného si o něm myslím,přitom jsem si to jenom nalhávala.Jeho reakce byl taková:přestal k nám jezdit,sestra začal tam.Ale teď jim je 16 a přišel do toho sex a to už prostě je na mě moc.Vím, že už měli sex,ale sestry se stydím zeptat.Klidně si před ním převleče triko.Moc se s tím klukem nemusíme.

Ahoj,
popsala jsi nám situaci, která u Tebe nastala poté, co Tvá sestra začala chodit s klukem. Je vidět, že o tom všem hodně přemýšlíš. Nepíšeš však, co bys od nás potřebovala, co chceš řešit, na co se ptáš. Chceš zlepšit vztahy s tím klukem? Se sestrou? Chceš odbourat své nepřátelské pocity? Nebo jim lépe porozumět?

V této situaci je pro mě obtížné psát Ti odpověď. Napadá mě, že by pro Tebe mohlo být užitečné zkusit o tom mluvit s někým dospělým, komu věříš (vhodná by mohla být např. školní psycholožka, pokud ji na škole máte), nebo i zavoalt na linku důvěry (v rozhovoru je možné probrat věci lépe, než přes e-mailovou poradnu).
Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj alíku, je mi 10 a chtěl bych se tě zeptat, brácha si chce udělat takovou výuko-párty (od 20:00 do 21:00 by byla vyuka a od 21:00 do 24:00 by byla párty) a ja se mu nabídl , že mu budu dělat barmana (od 21:00 do 22:00) mam před tím kroužek basketbalu (od 19:30 do 21:00) a nevím jestli mu můžu takhle pomáhat... nebral bych si od něho žádné peníze chci mu jen pomoct... Díky alíku tvůj Petrisan01 :-D

Petrisan01, 22. března 2012

Ahoj, myslím si, že v 10 letech pomáhat jako barman není dobrý nápad. S tím by jistě nesouhlasili ani rodiče. Ostatně s nimi bys to měl probrat nejdříve. Brácha by ti to dovolil? Bráchovi pomáhat můžeš, ale barman musí umět spoustu věcí. Obávám se, že máš na takovou práci ještě čas. Kluk jako ty by neměl, dokonce nesmí, pracovat jako barman po nocích. Je mi líto, asi tě taková odpověď nepotěší. Chápu, že chceš bráchovi pomoci, to ho jistě potěší. Ale on sám je jistě rozumný a tvou pomoc s díky odmítne. Přeji hezké dny Alík

Sourozenci

Sestra mě pořád ponižuje. Každý den mi říka že jsem ošklivá a jak sem tlustá. Pořád říka že se nediví že s nikým nechodím. Hodně mi to vadí já vím že nejsem hezká ale vadí mi to řiká takhle ošklivě a do očí. :(

Luci, ta tvoje sestra by tedy zasloužila... grrr! Nikdo, nikdo na světě není ošklivý. Protože v každém z nás je skrytá krása, kterou dáváme najevo jen lidem, co nám za to stojí. Tvoje krása je jistě také veliká a schovej si ji pro lidi, co tě mají rádi. Kašli na sestru. Promluv si o tom s maminkou, aby pěkně sestru srovnala. Nikdo tě nesmí ponižovat. A už vůbec ne člověk, který je z tvé rodiny. Sestra asi prožívá něco zlého a tak kolem sebe kope a ubližuje ostatním. Hlavně neplakej. Začni na sobě makat, pravidelně cvičit, nejíst sladké a sestra bude koukat, jak se budeš měnit. A věř, že tu pravou krásu očima nikdo nevidí. Ta je skrytá a vidíme ji pouze srdcem. A ty jí máš určitě velmi mnoho. Posílám ti pusu Alík

Sourozenci

Ahoj Alíku, trápí mě moje sestra,Je jí pět let a připadá mi že prostě neumí poslouchat a taky že využívá mamku. Třeba mamce nadavá že je haj*l a posílá ji pro pití a vůbec nepoprosí, řekne to takhle: Čaj! mamino!Někdy je hodná ale jak je s mamkou tak neposlouchá.Je mi mamky líto, ale je na Elišku(moje sestra) je moc hodná. Když je se mnou nebo s tátou tak to jde, ale mamce připadá že jsme na ni moc tvrdí.Někdo zase říká že je Eliška moc malá.Co si o tom myslíš ty Alíku?Já s tím asi nic moc nenadělám.Když jsem byla malá tak jsem se k mamce chovala podobně,teť mě to ale mrzí. Děkuji ti za odpověď a za to, že tak pomáháš ostatním. Anežka, 13 let

Anežka,13, 2. března 2012

Milá Anežko, děkuji za tvůj dotaz. Jsi skvělá dcera, která má ráda svou maminku. Proto tě trápí chování mladší sestry. Pětiletá holčička má nárok na trošku toho zlobení, ale neměla by být zlá. Někdy to ani maminky neovlivní a dítě projde obdobím "vzdoru" a k tomu patří i ošklivé nadávání. Mamince nejvíce pomůžeš, když sestřičku zabavíš a budeš si s ní hrát. Když podáš mamince "pomocnou ruku" v domácnosti a ukážeš jí svou lásku i takto. Uvidíš, že to přejde. I láskou, kterou tvoje maminka sestře dává, se i vztekloun časem změní v prima ségru. Moc bych ti to přál. Pusu posílá Alík

Sourozenci

Ahoj Alíku - především musím říct že problém se týká mé sestry. Má sestra ma už občanku, sportuje (nebudu říkat konkrétní sport), poctivě trénuje, chce se prosadit, být nejlepší, je talentovaná, chodí cvičit atd. Problém je však někde úplně jinde- už asi 2-3 roky ma přítele, ten dělá stejný sport, a protože ji ten sport teď moc nejde, jede spiše na slabší závody a ji to přijde trapné mu to říct, protoze on jede na lepší. Nebo ji přijde trapné že se ji budou smát (všichni ti, co závody sledují). Občas brečí. Je mi ji líto. Fakt se snaží. Chci ji pomoct. Myslíš že má nedostatek sebevědomí a jak ji ho můžu pomoct zvýšit? Můžu ji vlastně v něčem pomoct? Jaké je povahy a jak se k ni mám chovat? Předem díky

Ahoj, chtěl bych ti moc poděkovat, že se zajímáš o svou sestru a máš touhu jí pomoci. Neměla by ses tedy plésti mezi sestru a přítele. To si jistě srovnají oni dva. Ale můžeš své sestře říci, jak ji máš ráda. Můžeš jí vyprávět, co se ti na ní líbí, proč ji obdivuješ a jak moc je pro tebe důležitá. Takové věci zvednou tvé sestře sebevědomí nejvíce. Budě vědět, že je pro někoho důležitá, že ti na ní záleží a že máš sestru moc ráda. Na závodech ji fandi a podporuj. Pokud sestra ucítí z tvé strany lásku, je to nejvíc, co jí můžeš dát. Přeji ti krásné dny Alík

Sourozenci

1 Ahojky je mi 11 let a hrozně mě štve když si po sobě táta nebo ségra neuklidí . Já přijdu ze školy a jediné co vidím že je všude naházené oblečení a na gauči učení aktovka a bačkory . Pak se ani nesvleču z bundy na zádech mám pořád aktovku a uklízím to po nich (samozřejmě jsem na ně hrozně naštavana ) protože mi to vadí . A oni se pak divý že s nimy nemluvím a když se mě na něco zeptají´tak křičím ! a ségra žaluje ( co se stane pak je na konci dopisu ) 2. Ségra je hrozně (já nevím jak to říct ) , prostě jsme se potkali ve škole a ona do mě rýpne prstem zamává mi rukou a řekne ahoj. Samozřejmě pak ségra žaluje že na ní kvůli tomu křičím ( já jsem totiž hrozně výbušná ) Pak se s mámou zase pohádámea ona na mě kčičí já na ní , potom se mnou nemluví a tak to je asi 2 krát za měsíc . Já už fakt nevim co s nimy mám dělat ! (nebo se sebou protože , na tom mám taky vinu )

Ahoj Míšo,
nejprve chci ocenit to, že uznáváš, že na situacích, o kterých píšeš, máš také svůj podíl. Je to tak - ve vztahu dvou lidí, je to vždycky na těch dvou. A když chtějí, aby se něco změnilo, musí chtít oba. Vezmeme to popořádku.

Rozumím tomu, že ti vadí nepořádek taťky a sestry, když ty máš ráda pořádek. Když to máte každý jinak, je potřeba dohodnout nějaká pravidla. Nejdůležitější je dát najevo, že ti nepořádek vadí. Vědí to vůbec? Nevím, jak vypadá vaše bydlení. Jestli máš svůj vlastní pokoj, je to jednoduché - můžeš rychle projít k sobě, kde máš svůj vlastní pořádek a nepořádku v obýváku si nevšímat. Ale i pokud svůj pokoj nemáš, můžete se dohodnout alespoň na tom, aby nějaké "tvoje místečko" (ať už místo v křesle, na gauči, místo, kde si děláš úkoly, místo u stolu, kde jíš) zůstávalo uklizené.

Zkuste tedy někdy vytvořit "domácí radu" a všechno spolu probrat, "rozdělit si území", dohodnout se. Ona je možná chyba, že uklízíš nepořádek, který není tvůj. Když totiž ostatní přijdou a mají uklizeno, už potom nemají důvod se o úklid snažit sami. Také je potřeba, říct, co ti vadí. Když přestaneš mluvit, ostatní mohu těžko vědět, že ti něco vadí.

Stejně tak je dobré ujasnit si pravidla se sestrou. Na jednu stranu chápu, že ti může vadit, jak bouřlivě tě ségra zdraví. Na druhou stranu je to ale fajn - znamená to zřejmě to, že tě má ráda, že se k tobě prostě hlásí. Takže zkuste si za asistenci mamky nebo taťky dohodnout, jak to bude probíhat, tak, abyste byly spokojené obě.

Míšo, výbušnost, o které píšeš, je určitý povahový rys. Do určité míry je nám daný. Jde ale pracovat na tom, abys svoji výbušnost postupně snižovala, aby ses učila mít nad sebou větší kontrolu - zmírní se pak možná leckteré konflikty. Je to ale něco, s čím ti takto po internetu nedokážeme poradit. Zkus se tedy někdy v klidu svěřit mamce s tím, že tě to trápí a že bys s tím chtěla pomoct.
Klidnější dny ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj........... mám otravného sedmiletého brášku a nevím jak s ním mám vycházet a poraď mi, jak si mám vytvořit vlastní styl, pokud to jde. :D :D :D :D

Anonymka, 13. února 2012

Ahoj Anonymko, zkus si denně na bráchu najít čas. Určitý čas, kdy budeš jen s ním. Můžete si spolu hrát, můžeš mu něco číst, vysvětlovat, pomáhat stavět. Mladší sourozenci většinou zlobí proto, aby na sebe upozornili a vynutili si tak lásku a čas druhých :-) A o stylu příště. Odpovídáme pouze na jeden dotaz, dle pravidel poradny. Zdraví Alík

Sourozenci

Ahoj Alíku,můj dotaz je ohledně rodiny. Máma,táta a bratr,nebo mamka a brácha, nebojá a brácha se hádáme. A taky že je bratr hrozně sprostej.Nadává pořád a pořád. A když si se mnou hraje tak se vždy naštve,a ze svého pokoje mě vyhodí,a nebo ječí jako viktorka.Mamka příjde a zeptá se co se stalo,a brácha vykládá lži mamce příjímo do očí,ale naštěstí potom příjde řada na mě a já ji řeknu pravdu.A večer když táta příjde s práce tak se to celý řeší.A brácha taky dost často nadává a říká sprostý slova na mamku která mě jako jediná brání.A mě taky někdy řekne že sem blbá nebo svině,ale já mu řeknu "Kdo to říká ten to je,tomu se to rýmuje"a je to tak každý den.Dokonce i když je někdo z nás nemocný.A taky se každý den bijem. Ale mě už to tak nebaví, co mám dělat???????????????????????????

Michaela, 2. února 2012

Ahoj Michaelo,
je mi líto, že s bráchou zažíváš takové nepříjemné chvíle. Chápu, že Tě to už nebaví a že by sis nejspíš přála v rodině klid a neřešit stále hádky, rvačky a bráchovy lži. Nevím, co všechno jste už v rodině ohledně bráchovy výchovy podnikli, ani jak je brácha starý, jak dlouho tento problém trvá...

Řešit jeho chování je hlavně záležitost Tvých rodičů, se kterými o tom můžeš samozřejmě mluvit, radit se, jak na něj. Podobně se můžeš radit i s dalšími lidmi ze Tvého okolí, kteří Tebe i bráchu znají. Možností při řešení problémů s chováním je také navštívit poradnu, to by ovšem byla spíš záležitost Tvých rodičů a Tvého bratra (i když v některých poradnách se schází se všemi členy rodiny).

Co můžeš udělat sama za sebe, kromě hledání podory a rad u svých blízkých? Myslím, že to, co popisuješ, je úplně v pořádku - při "incidentu" mamce či taťkovi pravdivě vylíčit svoji verzi, když Ti brácha nadává tak mu rázně odpovědět a nenechat si to líbit a stále mu jasně ukazovat, jaké chování podle Tebe není v pořádku. Taky můžeš popřemýšlet, jestli by se dalo omezit trávení času s ním - když si s Tebou neumí hrát pěkně, tak si můžeš hrát sama. A v neposlední řadě můžeš doufat, že z toho časem brácha vyroste.
Držíme Ti palce, abyste s bráchou brzy vycházeli líp, Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj alíku, poradíš mi co mám dělat s akné? A moje starší sestra kouří, je jí teprve deset let, mě je devět. Bojím se to říci rodičům. Prosím odepiš co nerychleji. Děkuji.

Pájínek22, 4. listopadu 2011

Ahoj Pájínku, akné lze velmi dobře vyléčit, pokud začneš používat správné přípravky - kosmetiku. Poradit ti mohou v lékárně, nebo dobré drogerii, kde se dá vše zakoupit. Záleží na typu pleti a celkovém výskytu akné a dalších podrobnostech, které já nemohu přes net vidět a vyřešit. Ale pravidelnou péčí lze akné porazit a mít opět krásnou pleť. O kouření sestry by rodiče vědět měli. Dej sestře šanci, aby se přiznala sama. Pokud tak neučiní, řekni, že máš o ni strach a povíš to rodičům ty. Přeji barevný podzim a lepší dny se sestrou Alík

Sourozenci

Dobry den.Mam dva problémy v jednom. Moje sestra krade, krade rodičum peníze děla to už dlouho a rodiče to ví a daly ji všemožné tresty ale nepomahá to, a druhy problém je že něco nakecala svým kamaradkám o mě a ty to rozkecaly dalším kamaradkam... atd.A ted to došlo až k moji kamaradce a mě to vadí. Rozkecala něco že jsem blbec a tak ( nechci tu psát vulgárně ) P.S. moji sestrře bylo nedávno 15. Co s tim??? Děkuji moc za odpověd.

Anonim -12, 5. října 2011

Ahoj z Modré linky,
píšeš, že Ti vadí, když Tvoje sestra o Tobě roznáší takové zlé řeči, i to, že doma krade. Bohužel své sourozence si nevybíráme, jen se s nimi musíme nějak naučit žít. K tomu by nám měli pomoci rodiče. Nevím, jestli jsi s nimi už toto všechno řešila.

Její krádeže řeší, mohli by tedy řešit i to, jak o Tobě mluví. Taky nevím, jestli rodiče chodí ohledně výchovy Tvojí sestry k psychologovi, myslím, že by to bylo na místě.

Svým kamarádkám můžeš vysvětlit, jak to se sestrou je, že Ti vadí, když o Tobě tohle říká a požádat je, aby jí nevěřili a řekli Ti vždycky, když se něco takového doslechnou. Myslím, že rozumní lidé pochopí, co jsou pomluvy a kdy kdo chce druhému svými řečmi jenom ublížit, a toho pak neberou vážně. Zkus si je proto naklonit na svou stranu, třeba tím, že Ty takové věci říkat nebudeš, ukážeš, že je na Tebe spolehnutí a chováš se vždycky kamarádsky. Málokdo pak dá přednost zlému a nesnášenlivému člověku před fajn holkou.
Ať se Ti daří vycházet se sestrou Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

Ahoj Aliku je mi 10let a moje sestra kouri co mam delat abi prestala p.s.:posledni dobou me nejak boli bricho co to znamena

Milá Jasmino, omlouvám se, ale nejsem schopný odpovědět na tvou otázku, co může znamenat bolest břicha. To bys měla říci mamince a společně zajít k lékaři, který tě prohlédne a bude vědět více. My přes net léčit neumíme, ač bych někdy moc chtěl. Nevím, kolik je tvé sestře, zřejmě nebude ještě plnoletá. Pročtěte si společně poradnu, téma kouření. Pak například zjistí, kolik hnusu jedna cigareta obsahuje. Normální je totiž nekouřit!!! Možná se sestra trápí a chce kouřením jen zakrýt něco jiného. Promluv si s ní, nebo o tom řekni staršímu člověku, který má tvou sestru rád a promluví si s ní bez řvaní a zloby. Rozhodnutí přestat ale zůstává na tvé sestře. Ty můžeš jen poradit... Přeji ti hodně zdraví Alík

Sourozenci

Ahoj. Mám problémy. Mám sestru která je o tři roky starší.Bezdůvodně mě bije a nadává mi. Už několikrát za to dostala trest. Ale to nepomohlo. Když jí nějakou ránu oplatím, zeptá se mě pročmlátim holku. Ale než stačím něco říct, vidím před očima hvězdičky. Nedá se porazit. Co mám dělat?

PetrGal, 26. srpna 2011

Ahojky, rozhodně o tom promluv s rodiči, protože ti by měli dát nějaká pravidla. Snaž se sestru zbytečně nerozčilovat a opravdu nedávej záminku k nějaké hádce. Přestane ji provokace bavit, když budeš dělat, že tě nezajímá. Popřemýšlej, koho má sestra v rodině ráda - babičku, tetu, sestřenici, dědu... S tím člověkem si promluv a on si pak může promluvit se sestrou. Sourozenci se občas hádají, to asi ano, ale stále si ubližovat... tak by to být nemělo... Přeji lepší dny Alík

Sourozenci

Alíku pomoc! Moje sestra si přivádí k nám domů svýho kluka(jí je 20 a jemu nvm ale asi stejně) mamka o tom ví ale ať jí to zakazuje jak chce stejně ho přivádí když je mamka v práci a jsem doma jenom já.No a dneska jsem si seděla u počítače a vím že je on u nás a teďka slyším až z pokoje vrzání postele a vzdychy tak jsem se rychle zabouchla v obýváku a teď nevim jak to mám říct mamce :(

Otřesená 11 let, 25. srpna 2011

Ahoj,
věřím, že ti celá situace vadí a že nevíš, jak to mámě říct. To, co teď uděláš záleží jen na tobě a na tom co ti bude nejlépe vyhovovat. Pokud to mámě chceš říct, myslím, že by bylo fajn vybrat si vhodnou dobu (až budete s mámou samy a budete obě mít čas), promyslet si, co vlastně chceš říct a dopředu si věty zformulovat či napsat.

Je tu také možnost si o všem popovídat se sestrou a upozornit ji, že pokud se to bude opakovat, budeš to muset mámě řícit. Je však také možné neudělat nic, protože nejsi zodpovědná za chování své sestry. To ona porušuje zákaz mamky, ne ty.
Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

ahoj aliku. prosim poradmi.muj bracha me zlobi porad mi co mu mam řic?dekuji

carodejmirek, 10. srpna 2011

Ahoj Mirku, možná se brácha nudí a neví, co má dělat, tak tě začne zlobit. Zkus mu navrhnout, že by s tebou mohl dát nějakou hru, zakopat si s míčem, můžete jezdit na kole, zajít si někam na procházku... Nevím, jak moc tě brách zlobí - nepíšeš podrobnější informace. Zkus se dohodnout podobrém. Když to nepůjde, zavolej si na pomoc maminku a spolu něco jistě vymyslíte. Držím palečky a přeji hezké prázdniny Alík

Sourozenci

Ahoj Alíku,můžeš mi poradit?Nemám normální sestru.Je hnusná,hrubá a nadává mi.Před chvíli jsem šla do pokoje pro pouzdro a na stole osychala plastelína tak jsem se jí zeptala co s ní dělala a ona:Já si s ní hrála,ale nekam jsem šlahla horní díl od krabičky.Tak jsem to začala hledat a ona začala: Ku.va teď to nehledej!! a tak podobně.Nebo mi jí obědy z lednice a ví že je to moje,krade mi ponožy a ničí je.Sestře zničila plavky za 1700!Propálila deky cigaretou...je jí 20 ale chová se na 5 a není s ní rozumná řeč.Poraď prosím!!!

Kiwišek,11 let, 8. července 2011

Ahoj Kiwišku,
je mi líto, že nevycházíš se sestrou, a že se k Tobě chová hrubě a nadává Ti. Jestli není možné, abyste se sestrou mezi sebou domluvily, měli by pořádek mezi vámi dvěma udělat vaši rodiče. Oni jsou zodpovědní za to, jak to doma vypadá a Ty se ve svém e-mailu vůbec nezmiňuješ o tom, že bys s nimi mluvila, jak to mezi Tebou a dospělou sestrou vypadá, jaké máš pocity, jak se doma špatně cítíš.

To jsou informace, které by rodiče od Tebe měli mít a jsou to opět oni, kdo by sestře měli domluvit. Popřípadě někdo jiný z vašeho blízkého okolí, komu sestra důvěřuje a na koho dá, prostě nějaká autorita, kterou sestra uznává. Škody, jako zničení plavek, dek a dalších věcí by samozřejmě měli také řešit rodiče.

Máte-li společný pokoj, zkuste, opět spolu s rodiči, zvážit, jak to udělat, aby každá z vás měla své soukromí, třeba by to nějak šlo zařídit. Možná je tu i nějaká šance na to, aby se sestra odstěhovala někam jinam.

Pokud by se ani po domluvách rodičů nic nezměnilo, je možné se obrátit s prosbou o radu na odborníka, tedy psychologa, nejlépe z rodinné poradny, kde se věnují vztahům mezi lidmi v rámci rodiny. To je další krok, o který by se měli pokusit rodiče.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

Ahoj. Mám problémy s bratem. Neustále provokuje. Skusil jsem mu říct že mě to štve ale čím víc to říkám tím vím mě provokuje. Prosím pomozte mi. Tomáš, 10 let

Ahoj Tomáši, tak to je mi líto, že se brácha k tobě nechová pěkně. Ale máš pravdu, čím více tě to bude rozčilovat, tím více tě on bude zlobit. Na to je rada jediná: dělej, jako by jsi ho vůbec neviděl, ani neslyšel. Na nic nereaguj, nevšímej si ho... Takové jednání ho překvapí a jistě přestane s provokací. Přeji hodně štěstí Alík

Sourozenci

ahoj alíku prosím poraď mi moje mladší ségra na mě neustále řve a mlátí mě co mam dělat

tomchlebik, 30. června 2011

Ahoj, píšeš o tom, že na Tebe tvoje mladší sestra neustále řve a mlátí Tě a nevíš, co s tím. Bohužel nepíšeš více informací: nevím příčinu vašich konfliktů, ani to, cos už vyzkoušel, aby přestala. Nevím také, zda máš v okolí někoho blízkého (mámu, tátu, tetu, babičku, dědu) s kým bys mohl o tom, co Tě trápí promluvit? Možná byste společně dokázali v klidu o situaci mluvit a něco vymyslet. Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

Ahoj Alíku......Mám jednu ale těžko zodpovědětělněnou otázku.....Doufám že ty mi aspoň povíš co je špatně:)Tak k tomu....Pořát se hádám s bráchou...je o něco mladší bude mu 10 let....Co stím??Dokola nevím proč!Jen mu někdo něco řekne a už na mě křičí nebo začne bulet..://Chtěla bych to napravit jenže nevím jak......když jsem na něho hodná tak neposlouchá.Táta to dál nemůže snášet://Já už nevím co dál!!!Věčinou se taky rozbrečím.Už to neí takoví jaký to bývalo a pubertou to taky není!Něco mezi náma není v pořátku,ale nevím co.........Děkuji Moooc Alíku že mi pomůžeš:´)

Anonymka 13 let, 10. května 2011

Pokud můžeš, bav se s bratrem, co nejméně. Možná mu bude vadit právě to, že se s ním bavit nebudeš. Může tě pouze provokovat. Je to nejjednodušší recept. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko