Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sourozenci

  Ahoj Alíku. Ráda bych se chtěla poradit ohledně svého brata. Je mu 23 let, a je strašně tlustý, má asi 110 kilo a 1,80 cm. A má strašně velkou chuť k jídlu. Chtěla bych mu nějak pomoci, ale nedá si říct. I rodiče už neví co s ním, nic psychickému mu není, jen má velkou chuť k jídlu. Prosím co s ním máme dělat?

  Díky

  Ahoj Eliško,

  jsi asi prima holka a je fajn, že si přeješ, aby Tvůj bratr byl zdravý, ale myslím, že Tě nepřekvapím, když Ti napíšu, že to záleží zejména na něm a Ty to moc ovlivnit nemůžeš. Můžeš bratrovi říct, jak se o něj bojíš a o co Ti jde, můžeš mu to napsat, můžeš ho podporovat, pokud se rozhodne změnit svůj režim tak, aby byl zdravější. To znamená co nejvíc pohybu venku, a jídlo si dělit třeba do pěti menších dávek a vyhýbat se tučným a sladkým věcem, k pití spíše vodu a minerálky bez příchuti.
  Na to ale existuje spousta odborných publikací, není účelem popisovat zde na tomto místě zdravou životosprávu, která ostatně může být velmi individuální.

  Tvůj bratr je již dospělý, zodpovídá sám za svůj život a své zdraví. Pokud on sám nebude chtít ve svém životě udělat žádnou změnu k lepšímu, nezmůžeš Ty ani rodiče vůbec nic, každý je zodpovědný sám za sebe a je to tak správné. Až se bratr sám rozhodne a bude mít motivaci ke zhubnutí (třeba zamilování), pak bude jistě hledat cesty, jak redukce hmotnosti dosáhnout. Zřejmě ho zatím jeho váha "nepálí". Důležité samozřejmě je, kde se stravuje. Pokud ještě bydlí doma s rodiči a jedná se tedy o maminčinu kuchyni, pak má jistě maminka šanci jeho stravu ovlivnit, stejně tak, je-li bratr ještě závislý na rodičích finančně. Bydlí-li už sám a je zcela finančně soběstačný, a tedy na rodičích nezávislý, pak je to opravdu jenom na něm. Sama to ovlivnit ale můžeš jen tak, že bratrovi povíš o tom, co Ty sama cítíš a co si myslíš, že je správné.

  Přejeme celé rodině pěkný podzim a zdravou životosprávu,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Milá poradno, mám problémy s mladší sestrou. Máme společný pokoj a zhruba 3krát týdně se hádáme a PEREME SE. Moje sestra je taková, že když není něco podle ní, tak se začne prát a hádat. Mě je 12 a sestře 8 let. Já se jí snažím vysvětlit, že jsem starší a nemá na mě být drzá. Myslíš, že to bude v dospělosti v pořádku? Mám to řešit? Pokud ano jak?
  Dejte to prosím do Sourozenci.

  Lara-Plicková, 19. června 2015

  Ahoj Laro,

  věřím, že Ti neustálé hádky a praní se sestrou vadí. Mnozí sourozenci to znají podobně, jako Ty. Zvláště ve věku dospívání, kdy se každý chce prosadit, a ještě neumí tak úplně vyjednávat a přijímat kompromisy, mohou být hádky a nedorozumění častější. 

  Ptáš se, zda to bude v dospělosti v pořádku. U naprosté většiny sourozenců se postupně vztahy uklidní, naučí se spolu vycházet a začnou se mít i víc rádi. Také se zajímáš zda a jak to řešit. Říkám si, že pokud Tě to trápí, a to dokonce tak, žes napsala do poradny, bylo by nějaké řešení na místě. Jako základní mi přijde říct o tom, co v pokoji řešíte, vašim rodičům, požádat je o pomoc. Obrátit se můžeš také na další dospělé členy rodiny (prarodiče, tetu apod.). Můžeš jim vylíčit vaše neshody, požádat o radu, co by dělali oni, popovídat si o tom, jaké měli vztahy se sourozenci oni, apod. Nejspíš se po takových rozhovorech a radách váš vztah nezmění ze dne na den, ale mohou být pro Tebe inspirací, co a jak dělat jinak, aby se komunikace mezi vámi zlepšila. 

  Držíme palce, 
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj Alíčku, mám tokový problém. Mám setru Pavlu ( 7 ) a ta mi dělá pořád naschvál. A jde o to , že mamka jí nadržuje a vůbec jí to nevadí , ale kdybych to udělala jednou já , tak barák bude snad převrácenej ( ironicky ) .
  Já nevím co dělat už.... Dnes třeba jsem u taťky zapoměla klíče , mamka taťkovi volala a sestra ho chtěla. Tak mamka dala sestře mobil a když byl hovor u konce řekla jsem jí ať mi ho dá .. a ona nachvál víš co udělala ? Řekla mu ještě 3x Ahoj ahoj, a já pk začala plakat chtěla jsem s ním také mluvit a ona mi odvětila : Terezo neřvi furt , jak malé děcko ! ... Netuším co dělat , a pořád mne bije a když jí to oplatím , tak mamka na mne řve , co jí dělám :( .. A ona bije vážně moc , takže mám i modřiny a škrábance , kousance atd... Poraď mi já už nevím co... Máme střídavou péči , takže taťka a mamka jsou rozvedeni , a taťka to tak nenechá , většinou řeší jak to bylo a ta co za to může dostane trest vynadání atd... Poraď mi , taťkovi jsem to říkala X krát ale nic neřekl.

  Ahoj, 

  mezi sourozenci bývají vztahy někdy docela složité, Tobě dělá mladší sestra naschvály a Ty máš pocit, že jí mamka nadržuje. Rozmíšky mezi sourozenci mají řešit rodiče, v případě rozvedených rodičů je to trošku složitější, ale jde-li o nějakou dlouhodobější záležitost, je vždy dobré, aby se rodiče mezi sebou dohodli na společném jednotném postupu.
  Jak taťka, tak i mamka, by měli vědět, jak se doma cítíš, proč se necítíš bezpečně. Ráda bych Tě podpořila v tom, o všem s někým promluvit, může to být máma nebo táta nebo někdo jiný, komu můžeš důvěřovat, a kdo by Ti mohl pomoci situaci řešit. Stopy po násilí si můžeš také nafotit. To, že Ti sestra ubližuje tak, že máš na těle viditelné škrábance a modřiny, určitě není v pořádku. Rodiče by měli vědět, že máš pocit, že mamka sestře nadržuje, měli by Ti jasně a srozumitelně umět vysvětlit svůj postup, a proč tak rozhodují. 
  Rodiče totiž opravdu mohou každého sourozence brát nějak jinak, protože každý člověk je jiný a tím pádem je možné s ním i jinak jednat, prostě podle jeho povahy. Věř tomu, že rodiče se většinou snaží dělat vše nejlépe, jak umí, vychovávat děti, ale není nic jednoduchého. Pokud by si potřebovala si ovšem více promluvit, můžeš také telefonovat na Modrou linku nebo využít skype-viz www.modralinka.cz. Bezplatnou službou pro děti je Linka bezpečí 116 111.

  Přejeme Ti klidnější ovzduší doma, ať jsi tam v úplném bezpečí. 
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  ahoj alíku můj dotaz se týká mýho bráchy je hrozně hubenej je mu 20 let a váží kolem 48 kg už dlouho se snaží přibrat a vždycky to de buď vrchem nebo spodem ven už jsme skusili všechno momentálně drží bezlepkovou dietu mamku to taky trápí zdálo se že je všechno vpořádku ale dneska jsme našli u jeho postele kiblík takže mu zase bylo špatně byl už několikrát u doktora a ten mu předepsal ňáký byliny nevím jestli je teď bere ale dozvěděla jsem se že nezabíraj a aby tohoo nebylo málo má ve škole skoušky může to být tou nervozitou. taky jezdí 2 hodiny vlakem za svojí přítelkyní máma mu říká že by měl být doma ale neni. možná to vyzní že je to puberťák ale on je hodnej chová se ke všem hezky akže už nevíme co sním pomoc nám prosím je mi 11

  Klobáska123, 29. dubna 2015

  Ahoj,
  z Tvých řádků čtu velkou starost o Tvého bráchu a touhu mu nějak pomoci. Vypadá to, že i on sám se snaží se svým zdravím leccos dělat - to je v tuto chvíli asi to nejdůležitější. Určitě je důležité mluvit s doktory o tom, co mu je, co zabírá a co ne, zkoušet různé přístupy. Může zkusit i psychologa, se kterým by mohl pracovat na zklidnění před zkouškami. Hodně je to však na něm, aby se snažil svůj stav nějak zlepšit. Jistě je pro něj důležité vidět a slyšet podporu od svých blízkých, taky to, že se nezabýváte jen jeho nemocí a tím, jak je mu zle, ale prožíváte s ním běžné denní věci, které mu mohou přinést radost a rozptýlení. Mít poblíž své blízké, se kterými prožívá radost, je pro člověka hodně důležité. Říkám si, že Tobě by mohlo pomoci o tom, co se děje, s někým mluvit - jak se říká - sdílená starost je poloviční starost.
  Přejeme Tvému bratrovi zlepšení zdraví a vám všem radost v rodině,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj Alíku a ostatní kdo tu pomáháte.
  Je mi 12 let a mám dvě sestry: Zuzku (14 let) Anetu (17 let). Již od mala jsou si spolu bližší než se mnou a jsou na mě i ošklivý. Dřív mi to nevadilo ale teď mi to začalo být líto. Zuzka je na mě ošklivá ale nikdy mě neuhodí nebo tak. Zato Aneta mě jen tak bezdůvodně praští, sice to ani nebolí, ale je mi to líto. Mamka s taťkou o tom ví, ale je to už od mala takže se jim to zdá normální. Nikoho jiného s kým bych se mohla poradit nemám, jen babičku ale ta byla ze sourozenců nejstarší takže si myslím že mi s tím nepomůže. Tak se chci zeptat tady: Můžu udělat něco, aby na mě mé sestry byly milejší ? Již předem děkuji za odpověď. :)

  NeznámáOsoba, 9. března 2015

  Ahoj,

  přijde mi smutné, že necítíš od sester přijetí a že se k Tobě nechovají hezky. Nevím, jestli Tě to uklidní, ale často se stává, že se sourozenecké vztahy zlepší v dospělosti, je tedy pravděpodobné, že si časem blízké budete.
  Co bys ale mohla udělat už teď? Zmínila jsi několik osob, které by Ti mohly pomoci, ale hned jsi je zavrhla. Nevím, jak to vnímají Tvoji rodiče, ale určitě by stálo za zkoušku si s nimi o tom znovu promluvit. Někdy je takových rozhovorů zapotřebí více, než se situace změní. Je možné, že rodiče neví, jak přesně vypadá situace zrovna teď. Také babička by Tě mohla podpořit. Nevadí, že je nejstarší ze sourozenců, pokud Tě má ráda a má smysl pro spravedlnost, bude schopná rozpoznat, v jaké jsi situaci a co bys potřebovala.

  Vztahy se sourozenci můžou být různé a někdy jsou dost složité. Ale ukazuje se, že někdy stačí málo, třeba jen to, aby se někdo zkusil se na situaci podívat nezaujatě. Nevím, jak to s Tebou sestry mají. Nevím, proč se k Tobě sestry chovají tak, jak píšeš. Možná i ony mají důvod, proč se tak chovají. Často se stává (třeba když celá rodina přijde do rodinné poradny), že ten, kdo je označený za toho, kdo ubližuje, se sám cítí utlačovaný a odmítaný a proto s druhými nevychází - sám se třeba cítí jako oběť. Možná tedy, že by pomohlo, kdyby sis se sestrami otevřeně promluvila. Možná s každou zvlášť. Zkusila jim říci (bez obviňování), jak se cítíš, že by sis s nimi chtěla být bližší, že je Ti líto, když Tě vylučují nebo odmíttají. Nebo můžeš zkusit nějaké gesto, že Ti na nich záleží (kytka, dárek, nějaké překvapení, prostě projev lásky a úcty). O tom všem si můžeš promluvit právě se svými blízkými nebo přáteli. Také můžeš zkusit zavolat na linku důvěry, zdarma například k nám přes Skype (modralinka) nebo na Linku bezpečí 116 111.

  Držíme palce, ať se se sestrami brzy sblížíte,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Milá Modrá linko,
  minule jsem vám psala o tom, jak mě štve ségra. Dnes mi vběhla do pokoje, tak jsem jí řekla, že nechci, aby tam byla. Ona že ne, že tam bude, a když jsem se ptala, co chce, aby tam nebyla, řekla, že chce pomoc s úkoly. Tak jsem diktovala, a vynechala jsem pár slov. Zjistily jsme to až pozdě, a když jsem jí navrhla, ať to napíše na kraj a udělá šipku, když je ta její učitelka hodná, ona na mě hned, že jejich učitelka hodná je (a to jsem neřekla, že není), že jsem blbá a určitě jsem to udělala naschvál. Pak se začala prát, vběhla do pokoje, kde máma spala, začala řvát, že jsem udělala bůhvíco. Jo, taky jsem se prala, ale ne jako ona (ještě teď mám úplně červený prsa, jak mě štípala!). Máma to chápe, povzbuzuje mě, ať vydržím, zakazuje to ségře. ale pořád nic! Vadí mi to. Dělá doma zničehonic dusno. Třeba jen tak zakřičí: "Můžu tě položit na lopatky? Ne? Ale já to udělám!"
  Zkoušela jsem, co jste mi radili, stále nic. Už fakt nevím co! - otázka upravena poradcem

  Lucky, 10,5, 3. prosince 2014

  Ahoj Lucky,

  opět popisuješ konflikt, který jste měly se sestrou. Není to se sourozenci vždycky jednoduché a Tvůj popis na mě dělá dojem, že se někdy ani Tobě nedaří se sestrou hezky hovořit nebo v konfliktech zachovat klid a někdy jsi možná také na vině (bylo by nepravděpodobné, kdyby to tak občas nebylo). Můžeš tedy zkusit ještě zapracovat na sobě, pokusit se nenechat  vyprovokovat, neoplácet stejné stejným, nereagovat na nadávky nebo výčitky apod. A nejenom "něco nedělat", ale také pro vztah se sestrou něco udělat. Je-li to Tvoje mladší sestra, jistě od Tebe leccos okoukává. Můžeš tedy na ni působit dobrým příkladem - že k ní budeš milá a laskavá. Laskavost je v mnoha situacích silnější než facka. Můžeš si zkusit najít a půjčit v knihovně nějakou knihu o komunikaci, i to by Ti mohlo pomoci. Přijde mi fajn, že o tom můžeš mluvit s mámou (o tátovi nepíšeš) a že Tě máma podrží. Někdy je potřeba opakovaných rozhovorů, jak jsme už psali, rodiče jsou za vás obě zodpovědní. Na vztazích jepotřeba dlouhodobě pracovat, aby se zlepšily, nestane se to za týden ani za měsíc.

  Přejeme Ti  hezké adventní chvíle s rodinou.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Milý Alíku/Modrá Linko,
  hrozně mě štve mladší ségra. Třeba se koukám na telku a ona vezme ovladač, dá to příšerně nahlas a přepne. Já jí řeknu "Týno, dej mi ten ovladač! Nebo se příště aspoň zeptej!" ona na mě začne řvát, že jsem pitomá, blbá apod. a když se zvednu, tak začne ječet "AUUÍÍÍÍÍ!!!!!!" ikdyž se jí nedotknu ani prstem. Potom samozřejmě přiběhne máma, vezme nám ovladač k televizi (protože je unavená a nechce se jí to řešit, a já se jí ani nedivím) a Týna je spokojená. Je to cholerik jak noha. Ono je to s ní celkem sranda, když není naštvaná. To je to pak strašný monstrum a jednou mi dokonce skoro rozdrápala krk! Snažila jsem se s ní být "kamarádka", jenže ona skoro vždycky vyvolá hádku! Už fakt nevím co s ní, zkoušela jsem všechno. Nevšímat si jí, lehnout si na ni, aby na mě nemohla... Už fakt nevím. Prosím, pomožte mi. :( - otázka upravena poradcem

  Lucky (10,5 let), 16. listopadu 2014

  Ahoj Lucky,

  v takovýchto rodinných potyčkách Ti takto na dálku pomoci nemůžeme. Měla by sis někdy v klidu, až máma nebude unavená (třeba v neděli), s mámou promluvit a tak, jak jsi nám to napsala, jí to říct (nebo vytisknout a dát jí to přečíst). Zodpovědná za vás dvě je máma i táta, oba rovným dílem, to oni mají dohlížet na vaše bezpečí, na to, aby mezi vámi dvěma nedocházelo ke konfliktům. Každá rodina je jiná, je to vlastně takový živý útvar, který by se měl, s narůstajícím věkem dětí, měnit. Do rodiny a toho, jak funguje, nebývá zvenčí mnoho vidět a každý z rodiny může její fungování vnímat jinak. Proto je tak důležité, umět doma o všem s rodiči mluvit, jak rodina "(ne)šlape", za to jsou odpovědní opravdu jen rodiče. Asi to nemáš se sestrou právě lehké, píšeš, že je s ní celkem sranda, když není naštvaná, otázka tedy zní, jak často má ty své špatné nálady. Je velký rozdíl, pokud 1x do měsíce nebo denně. Pokud s rodiči, oběma a opakovaně, nebude řeč, zkus se obrátit na někoho dospělého, komu věříš, mimo rodinu, a toho požádat o podporu u Tvých rodičů. Obávám se, že jiné cesty nejsou.

  Přejeme Ti, abys doma měla po všech stránkách klid a bezpečí.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  promin že tě otravuji ale mám bráchy kterámu je přez 20 a má psichické problémi máma a táta si s ním neví rady a chcou aby šel na lečení jenom že ho tam nemohou dostat a já se ho bojím (občas se hodně rozčílí a vyhrožuje) a nosí u sebe nůž když je někdo doma tak si nedovoluje ale bojím se že někdy budu sama a on se rozčílí . Ale taky se bojím o něj (že ho někdo zmlátí a podobně) on moc nejí tak že nemá moc sílu ale mě by přepral . Bojí se chodit ven bez nože bodáku nebo sekery v batohu Táta se snim snaží komunikovat o tom co ho tíží ale on řekne jenom at se nestará a někdy se i rozbrečí (to nikdy dřív nedělal) takle to děla cca.půl roku od té doby co 2 týdny pracoval v Brně jenže mi nevíme co se tam stalo, prosím poradíš jak mu pomoci ? už jsme psichicky nadně všichni dík za odpověd zařad to do jiné téma

  Ahoj Maky,

  mrzí mě, co musíš prožívat a rozumím tomu, že máš strach být s bráchou sama doma. Je důležité, abys o tom s rodiči mluvila, aby zajistili, že s ním sama doma být nemusíš. Bohužel realita je taková, že druhému nemůžeme pomoci, pokud sám nechce. Je ale potřeba zajistit bezpečí všem zúčastněným. Jestliže se bratr odmítá léčit, mohou s ním rodiče promluvit na téma, že pokud bydlíte společně, je třeba dodržovat pravidla. A bratr se musí chovat takovým způsobem, abyste se jej nemuseli bát. Jestliže se tomuto pravidlu nepřizpůsobí, potom by bylo na místě, aby si hledal své vlastní bydlení. Samozřejmě s tím, že jsou na jeho straně, budou jej podporovat. A že k tomuto kroku přistupují jen proto, že mu chtějí pomoci. Mohou si také zjistit, jaké jsou všechny možnosti, jak by bylo možno bratrovi pomoci. Nemusí možná jít rovnou na léčení, může začít s psychoterapií. To nejdůležitější ale je, aby bratr věděl, že stojí při něm, zároveň však aby mu dali jasné hranice, co je a co není při společném soužití možné. Jestliže si rodiče s bratrem nevědí rady, mohou se oni sami obrátit na odborníka, např. v manželské a rodinné poradně, kde mohou společně s tímto odborníkem hledat možnosti, jak se zachovat. Můžeš dát rodičům naši komunikaci přečíst.

  Přejeme Ti hezké léto, bez starostí
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj alíku. Mám malý problém,no není to problém ale trochu mi to vadí. Můj starěí brácha nejdříve dostal věci na ryby (které teď skoro nepoužívá) ,tablet a kolo za 8 tisíc.Měl mýt za 5 tisíc ale žadný se mu nelíbylo a on se s tím neumí smířit Já tito věci nemám a ani nepotřebuju.Jen mi příjde líto že já chci už 3-tím rokem na tábor každý rok to říkám a oni mu koupí nejakou zbytečnost a já nemám nic.Strašně mě to mrzí a ktomu je na mě hnusnej.Jo nekdy je v poho ale on mi přepne televizi když se koukám na nějaký film (dělá mi to pořád) a když jsem to nedávno udělala já hodil po mě ovladač :( Bolelo to celkem protože má ranu. Mamka u něj našla cigarety a nic mu neudelala skoro mu ani nenadala. On mi nadává krá*o,pi*o atd. mamka to ví a jen mu něco řekne on se zavře do pokojíka a mamka s tím nic neděla. Příjde mi to nefér protože kdybych já se takhle zavírala tak bych měla prušvih ale on ne.Často sem z toho smutná třeba dnes sem kvůli tomu brečela.Poradil by si mi jak ho mám "uklidnit" ? - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  nejspíš cítíš nespravedlnost z chování mamky k Tobě a ke Tvému bráchovi, věřím, že jsi smutná z toho, že u vás doma není klid a brácha je na Tebe zlý. Jak ho "uklidnit", abyste spolu dobře vycházeli? Na to se nesnadno odpovídá takto přes internet a vůbec se nesnadno hledá jednoduchá rada. Tyto věci by totiž hlavně měli řešit rodiče, měli by učit své děti, jak mají spolu vycházet, měli by jim být vzorem pro řešení neshod, a také by měli chránit mladší a slabší. Proto je prvním a důležitým krokem o všem, co Tě trápí, důkladně promluvit s rodiči nebo i dalšími dospělými ve Tvém okolí. Ti pak mohou působit na Tvého bráchu, a taky spolu s Tebou hledat možnosti, co dělat. Dále potom taky sama za sebe můžeš udělat to, že jej nebudeš provokovat, ale taky mu dáš jasně najevo, že si nenecháš líbit hrubé chování k Tobě a jeho nadávky (tedy třeba tím, že se rázně a hlasitě ohradíš, když na Tebe bude "hnusnej", když o jeho chování, se kterým si nevíš rady, hned řekneš rodičům a požádáš j!
   e o pomoc). Pomoci také může, když se nebudeš zabývat tím, jaký brácha je, ale budeš se soustředit víc na to, jak si zpříjemnit čas - např. se svými kamarádkami, se svými koníčky - pak budeš mít i lepší náladu a budeš mít i víc energie k řešení problémů doma.

  Držíme Ti palce, ať máš doma brzy větší klid,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj modrá linko,Alíku a ostatní..
  Mám problém s mld. bratrem (8).
  Vím že je normální že nikdy zlobí ale na mě co mi dělá je už celkem moc - nikdy mi i tak trochu vyhrožuje např: Kup mi tablet jinak ti vyhodim notebook z balkonu ! (já většinou nevím o čem to mluví) Pochopitelně mu řeknu že ne, pak jde pryč (dupá) a pak jen příde rodič a řekne : Tys mlátila Honzíka ? a takovéhle...Jak fakt nevim co stím, nikdy kvůli tomu i brečím, nikdy je v pohodě ale na to že mu jen 8 tak už mi vyhrožuje, různě mlátí,krade mi mé našet. peníze a pak lže že je to jeho, mluví sprostě....prosím něakou malou radu jak ho to něak odnaučit a nebo něco jiného. Díky a hezká pozdrav posílá Ema (11) - otázka upravena poradcem

  Ema Lédlová, 21. dubna 2014

  Ahoj Emo,
  mrzí mě, že máš s bratrem takové trápení. A je škoda, že Tví rodiče nechali situaci zajít tak daleko. Schválně zmiňuji rodiče, protože právě ti jsou zodpovědní za výchovu Tvého bratra, a za vztahy mezi vámi. Správná výchova je docela oříšek a nejsem si jistá, jestli Ty, jako ještě dítě, můžeš nějak zásadně ovlivnit chování jiného dítěte - tedy Tvého bratra. Což neznamená, že bys měla nad jeho chováním zavírat oči nebo se o žádnou změnu nesnažit, spíš tím chci říct to, že do řešení situace by mělo být zapojeno víc lidí, nejen Ty. A to zejména Tví rodiče a další příbuzní (např. prarodiče). Můžeš si s rodiči promluvit o tom, jak se Tvůj bratr chová, že Tě to trápí, že bys potřebovala, aby se k Tobě choval lépe, ale nevíš, jak na to. Stejně tak o tom můžeš zkusit mluvit s dalšími lidmi, kteří Tebe a Tvou rodinu víc znají, můžeš jim ukázat třeba i to, co nám píšeš a my Tobě. Pokud bys chtěla, můžeš zavolat i na naši linku (www.modralinka.cz) nebo jakoukoliv jinou linku důvěry a s pracovníky na telefonu si o celé situaci a o tom, co můžeš udělat, popovídat podrobněji.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj aliku.

  Moje segra je hodna ale nekdy je na me zla a drrza a pritom ji je min o dva roky.Co mam delat aby taaaaaaaaaak nezlobila diky za odpoved!!!
  :)Ahoj - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  jsi příliš stručná/ý, ani z Tvého řádku nevím, zda jsi kluk nebo holka. Je-li na Tebe mladší sestra někdy zlá a drzá, pokus se jí to vysvětlit a dohodnout se s ní, aby se chovala lépe. Nevím, zda sdílíte pokoj či ne, je to dost rozhodující. Pokud máš svůj pokoj, můžeš do něj zalézt jako jezevec do nory, budeš-li chtít mít svůj klid, je to prostě Tvé soukromé území, které je třeba respektovat. Pokud pokoj sdílíte, je to horší, je třeba sestře dát hranice, dát jí jasně najevo, co pro Tebe ještě je a co už není únosné. Pochopitelně, že při nějakých značnějších prohřešcích ze sestřiny strany je vhodné se svěřit rodičům. Oni mohou vaše jednání posoudit nejlépe, oni také mohou zvážit, zda lze třeba společný pokoj předělit, jak ošetřit lépe Tvé soukromí, jak postupovat. Oni vás, Tebe i Tvou sestru, znají nejlépe, od samého narození, jistě si tedy budou vědět rady. Sourozenecké konflikty i usmiřování jsou ale ve všech rodinách běžné, můžeš se také třeba zeptat kamarádů, kterým důvěřuješ, jak oni řeší sourozenecké spory u nich v rodině, tak můžeš získat inspiraci.

  Přejeme Ti, abys se sestrou vycházel/a co nejlépe.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj Alíku,
  mám problém s bratrem. jemu 9 let a mne je 11.pohádali jsme se při hraní hry. nejdříve jsme se normálně bavily ale pak nás táta zavolal do postele .brácha na mne zacal kricet ze je to moje vina a já se bránila.pak mne jen probodával pohledem jako bych mnela v puse jeho postavičky z lega.nevím jak se s ním mám usmířit. prosím poradte Děkuji - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  věřím, že Tě ta situace, jak ji popisuješ, rozrušila, a že Ti to, co se stalo, bylo líto. Myslím si, že ale bráchovi také. V tomto případě se jedná o běžné sourozenecké nesnáze, které se dnes a denně odehrávají v mnoha dalších rodinách. Důležité je přesně to, co píšeš, tedy usmířit se. Nad hněvem nemá zapadat slunko, říká jedno moudré přísloví. To znamená, že člověk by neměl s sebou do dalšího nového dne tahat zátěž nějaké hádky, sporu, střetu, nedorozumění. Jsem přesvědčená, že než se k Tobě dostane naše odpověď, zažijete s bráchou už spolu zase moc nového a budete usmíření. Nejlepší je, přijít za bráchou a říct: Brácho, co říkáš? Všechno dobrý? Plácnem si na to? Nebo třeba: Brácho, mně to mrzí, asi za to můžeme tak trochu oba, dáme si na to příště pozor a zkusíme se zbytečně nehádat? A takových možností je spousta dalších, můžeš se nad tím zamyslet i s mámou či tátou, nebo s kýmkoliv dalším, komu věříš. Nebo přímo s bráchou si zahrát hru na odpouštění. Také si můžeš všímat,  jak se usmiřují děti ve filmech, v knihách, a kolem Tebe Tví vrstevníci, z toho si také můžeš vzít příklad, takový, jaký bude vyhovovat právě Tobě a Tvému bráchovi.

  Ať je Tobě i bráchovi doma spolu moc dobře.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj, moje rodina pochází z Ruska a Kazachstánu a dnes mi přišla zpráva (rusky psaná), ve které se píše, že někdy v roce 2008 umřeli při autonehodě nějací dva manželé a jejich syn (možná, moc jsem to nepochopila, rusky čtu jako prvňáček) hledal nějaké žijící příbuzné a narazil na nás! Na konci zprávy je napsáno: tvůj bratr a kamarád. Myslíte že by to mohla být pravda? Můžu mít ztraceného bratra? A jak si mám počínat dál? Nemůžu tomu uvěřit!

  Kristýna, 1. prosince 2013

  Ahoj,

  ano, v životě se stávají lecjaké nepředvídané události, tato je zřejmě jednou z nich. Může jít stejně tak o Tvého příbuzného, jako o nějakou mýlku, časem se vše vysvětlí. Přeložte si s rodiči dopis v klidu přesně a odpovězte na něj společně, a vyčkejte, co přijde v dalším dopise. Pokud zpráva nepřišla po internetu, napiš do dopisu svou e-mailovou adresu, spojení mezi vámi se pak zrychlí a zjednoduší.

  V současné naší společnosti je moderní pátrat po svých předcích, stejně tak jako po současných větvích rodiny. Můžeš si s rodiči založit také rodokmen vaší rodiny a začít pátrat a dávat vše dohromady. Je to zajímavá práce, i dobrodružná, a víc se dozvíš o sobě samé a své ruské rodině.

  Příjemný advent a vzhůru do dobrodružství v pátrání po rodinných kořenech.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj, mám problém se svojí sestrou (15, brzo 16). Jde o to, že je hrozně moc citlivá a hlavně soucitná. Nikomu kromě mě neřekla, jak to všechno prožívá, protože nechce ostatní obtěžovat. Skoro pořád je ale smutná, protože si připadá neužitečná. Nedokáže se z ničeho radovat, protože je jí líto jiných lidí, kteří jsou třeba nemocní. Dokonce se těší, až jí bude 18, protože bude moct darovat krev a prý konečně bude nějak užitečná. Chtěla by pomáhat ostatním už teď, ale nemá na to peníze a bez peněz většinou nic nejde. Nedokáže žít jako ostatní holky, myslí si, že si to nezaslouží, vůbec se nemá ráda. Má jenom jednu kamarádku, do kolektivu nezapadá, protože je hodně tichá a celkem jiná než ostatní. Když se snaží se s někým bavit, většinou to nedopadá moc dobře a celý rozhovor je hrozně napjatý. Taky má pořád pocit, že se jí nic nedaří, že je zbytečná a všem jenom na obtíž. Přitom je to hodná holka a kdyby si začala víc věřit, určitě by byla i úspěšná. Nevíte, prosím, jak jí pomoct? Děkuji.

  R. (holka, 12 let), 23. července 2013

  Ahoj,
  sestru máš asi moc ráda a záleží Ti na ní. Když jsem si četla Tvoje řádky, napadlo mě, jestli i Tvá sestra vidí svoji situaci stejně. Pro její život je totiž hodně důležité to, co si o sobě a svých problémech myslí ona, a co se svým životem chce dělat. Ty jí můžeš podávat pomocnou ruku, ale ta hlavní "práce" je na ní.

  Být citlivá a soucitná je naprosto v pořádku, jen by při tom člověk neměl zapomínat i na citlivost a soucit k sobě. I ona je cenná bytost, která si zaslouží lásku. Myslím, že se svým založením může být v budoucnu mnoha lidem užitečná. Napadlo mě, že už teď jsou možnosti, jak sestra může pomáhat - třeba jako dobrovolnice v nějaké neziskové organizaci, při práci s dětmi v kroužcích apod., možností je docela dost. To ale asi nebude řešit to, co mi přijde jako nejdůležitější. Píšeš, že se sestra nemá ráda a že má pocit, že si nezaslouží život jako ostatní.

  Je fajn, že o tom, co prožívá, řekla alespoň Tobě, myslím, že by s tím neměla zůstávat úplně sama. Nevím, zda by si chtěla promluvit i s rodiči o tom, co se děje, nebo by sis s nimi o tom mohla promluvit Ty, a poradit se, jak byste jí mohli pomoci. Sestře by mohlo pomoci i docházení k psycholožce/psychologovi nebo psychoterapeutovi/psychoterapeutce, ale zde je důležité, aby sama chtěla.

  Držíme palce, ať najde své spokojené místo v životě.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Milý Alíčku moje rodina má problémy s moji 5 letou sestrou ona totiž vůbec nechce jíst zeleninu a ovoce. předem děkuji za odpověď

  Ahoj,
  je hrozně pěkné, že se takhle zajímáš o zdraví a správnou výživu své sestřičky. Často bývá problémem, že děti odmítají jíst ovoce nebo zeleninu, protože je nejí některý člen rodiny a jednoduše to odkoukají. Není tohle taký váš případ? Jestli jo, musíte se snažit před malou jíst všechno, pochvalovat si to, až jí začne zajímat, co to jíte a bude to chtít zkusit i ona. Nebo zkuste ovoce a zeleninu nějak upravit, aby nevěděla, co to vlastně jí. Tenhle trik může pomoci, kašičky nebo ovocné šťávy jsou chutné a holčička si nebude stěžovat.
  Držím palce, aby se tato situace upravila! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)