Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Sourozenci

Ahoj Alíku,můžeš mi poradit?Nemám normální sestru.Je hnusná,hrubá a nadává mi.Před chvíli jsem šla do pokoje pro pouzdro a na stole osychala plastelína tak jsem se jí zeptala co s ní dělala a ona:Já si s ní hrála,ale nekam jsem šlahla horní díl od krabičky.Tak jsem to začala hledat a ona začala: Ku.va teď to nehledej!! a tak podobně.Nebo mi jí obědy z lednice a ví že je to moje,krade mi ponožy a ničí je.Sestře zničila plavky za 1700!Propálila deky cigaretou...je jí 20 ale chová se na 5 a není s ní rozumná řeč.Poraď prosím!!!

Kiwišek,11 let, 8. července 2011

Ahoj Kiwišku,
je mi líto, že nevycházíš se sestrou, a že se k Tobě chová hrubě a nadává Ti. Jestli není možné, abyste se sestrou mezi sebou domluvily, měli by pořádek mezi vámi dvěma udělat vaši rodiče. Oni jsou zodpovědní za to, jak to doma vypadá a Ty se ve svém e-mailu vůbec nezmiňuješ o tom, že bys s nimi mluvila, jak to mezi Tebou a dospělou sestrou vypadá, jaké máš pocity, jak se doma špatně cítíš.

To jsou informace, které by rodiče od Tebe měli mít a jsou to opět oni, kdo by sestře měli domluvit. Popřípadě někdo jiný z vašeho blízkého okolí, komu sestra důvěřuje a na koho dá, prostě nějaká autorita, kterou sestra uznává. Škody, jako zničení plavek, dek a dalších věcí by samozřejmě měli také řešit rodiče.

Máte-li společný pokoj, zkuste, opět spolu s rodiči, zvážit, jak to udělat, aby každá z vás měla své soukromí, třeba by to nějak šlo zařídit. Možná je tu i nějaká šance na to, aby se sestra odstěhovala někam jinam.

Pokud by se ani po domluvách rodičů nic nezměnilo, je možné se obrátit s prosbou o radu na odborníka, tedy psychologa, nejlépe z rodinné poradny, kde se věnují vztahům mezi lidmi v rámci rodiny. To je další krok, o který by se měli pokusit rodiče.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

Ahoj. Mám problémy s bratem. Neustále provokuje. Skusil jsem mu říct že mě to štve ale čím víc to říkám tím vím mě provokuje. Prosím pomozte mi. Tomáš, 10 let

Ahoj Tomáši, tak to je mi líto, že se brácha k tobě nechová pěkně. Ale máš pravdu, čím více tě to bude rozčilovat, tím více tě on bude zlobit. Na to je rada jediná: dělej, jako by jsi ho vůbec neviděl, ani neslyšel. Na nic nereaguj, nevšímej si ho... Takové jednání ho překvapí a jistě přestane s provokací. Přeji hodně štěstí Alík

Sourozenci

ahoj alíku prosím poraď mi moje mladší ségra na mě neustále řve a mlátí mě co mam dělat

tomchlebik, 30. června 2011

Ahoj, píšeš o tom, že na Tebe tvoje mladší sestra neustále řve a mlátí Tě a nevíš, co s tím. Bohužel nepíšeš více informací: nevím příčinu vašich konfliktů, ani to, cos už vyzkoušel, aby přestala. Nevím také, zda máš v okolí někoho blízkého (mámu, tátu, tetu, babičku, dědu) s kým bys mohl o tom, co Tě trápí promluvit? Možná byste společně dokázali v klidu o situaci mluvit a něco vymyslet. Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

Sourozenci

Ahoj Alíku......Mám jednu ale těžko zodpovědětělněnou otázku.....Doufám že ty mi aspoň povíš co je špatně:)Tak k tomu....Pořát se hádám s bráchou...je o něco mladší bude mu 10 let....Co stím??Dokola nevím proč!Jen mu někdo něco řekne a už na mě křičí nebo začne bulet..://Chtěla bych to napravit jenže nevím jak......když jsem na něho hodná tak neposlouchá.Táta to dál nemůže snášet://Já už nevím co dál!!!Věčinou se taky rozbrečím.Už to neí takoví jaký to bývalo a pubertou to taky není!Něco mezi náma není v pořátku,ale nevím co.........Děkuji Moooc Alíku že mi pomůžeš:´)

Anonymka 13 let, 10. května 2011

Pokud můžeš, bav se s bratrem, co nejméně. Možná mu bude vadit právě to, že se s ním bavit nebudeš. Může tě pouze provokovat. Je to nejjednodušší recept. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Ahoj je mi 14 a mám bratra kterému je 12 a furt po mě chce sex . co mám dělat ?

karolína, 25. dubna 2011

Ahoj Karolíno,
sex je součást vztahu mezi dvěma dospělými lidmi, mezi partnery. Rozhodně ne mezi bratrem a sestrou. Proto je na místě bratrovi jednoznačně a jasně říct, že takovéto věci spolu mít nebudete a na tom si trvat. Samozřejmě můžeš o všem říct i někomu z dospělých ve Tvém okolí - nejlépe rodičům, a řešit to spolu s nimi. Zvláště, pokud by obtěžování od Tvého bratra nepřestávalo, bylo by opravdu na místě vyžádat si pomoc od Tvých rodičů nebo jiných blízkých dospělých.
Ať se to brzy vyřeší Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Mám o 2 roky mladší sestru a strašně se s ní hádám. Nechi, mám ji ráda, ale vždycky se to nějak stane. Většinou je třeba naštvaná (má docela výbušnou povahu) a když jdeme ze školy,celou cestu po mně křičí. Snažím se vždycky udržet a nevybuchnout a vydržím to většinou tak 10-15 minut, ale když sestra vidí, že nejsem naštvaná, říká schválně takové věci, o kterých ví, že se naštvu, a tak nakonec taky vybuchnu a hádáme se dlouho. Nechci říct, že za všechno může ona, ale já mám takovou povahu, že se všechno pokud možno snažím vyřešit po dobrém, ale od ségry se vždycky nechám vyprovokovat. Mrzí mě to, nechci se s ní hádat, ale už si prostě nevím rady. Nemohli byste mi prosím pomoct? Děkuji.

Anonymka14, 19. dubna 2011

Podle toho, co popisuješ, sestra ví, jak tě vytočit a tím se dobře baví. Možná, že by na sestru platilo, když začne prudit, nasadit si sluchátka a nebo odejít... Dokud se budeš nechávat provokovat, ségra se bude bavit. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Ahoj! Stršně mě trápí můj bratr (28let) .. Pokaždý když kolem mně projde, tak do mě žďoube, sundavá mi kapuci . Zrovna teď jsem si vzala rohlík a dvě kolečka salámu .. Kousek rohliku mi zbylo, tak jsem si došla po další kolečko a on mi začal nadávat, proč si jako beru celý kolečko samálu k takovýmu kousku .. Ještě se pohádal s mamkou kvůli tomu =(( Mě to už prostě štve, jak pořád prudí, kvůli blbostem !! =( Nebo se třeba učim, sedim u PC apod. a on mi začne řikal, že jsem feťák, co nosí kapuci a další =( Má Svoji TV, jenže on se pořád kouká na naši co máme s mamkou .. Když mu řeknu, ať si jde koukat na Svoji, tak mě pošle to zadní části těla .. Kolikrát jsem už vzala psa, šla s ním na louku a vybrečet se, protože je to HRŮZA!! Nejhorší je, že měl jednu ženskou, která ho okradla o prachy a my se ho teď nezbavíme! =(S nim se nedá ani pořádně mluvit, vždycky si ze všeho udělá legraci . A mamka mi chtěla koupit koníka, a nemohla, protže jí to zakázal, protže prej vyhazuje zbytečně prachy=(

terysek98, 1. dubna 2011

Ahoj Terysku,
ve svém dopisu popisuješ své trápení s dospělým bratrem. Víš, takhle na dálku po internetu, půjde těžko řešit složité rodinné vztahy a problémy, jedná se o záležitost správné rodinné komunikace. Neuvádíš, kolik je Ti roků, ale ještě zřejmě mezi dospělé nepatříš.

Jsou tedy za Tebe zodpovědní Tví rodiče a ti by především měli vědět o tom, jak se doma cítíš. Někdy v klidné chvíli, mimo jakékoliv problémy, aby bylo jasné, že Tvá aktivita není z momentální aktuální naštvanosti na bratra, si s nimi zkus sednout a povědět jim o tom, jak se doma cítíš, co všechno Ti bratr dělá, jak Tě zlobí a štve jeho chování. Takový rozhovor se dá vést i mimo domov, třeba někde v cukrárně, někdy to může být plodnější než doma.

Každá rodina má svá pravidla a svou komunikaci. Většinou o pravidlech rozhodují rodiče a je to tak správné, protože jsou to oni, kdo doma určují postupy, jsou to oni, kdo se o rodinu starají a kdo ji financují. S dospíváním by měly děti přinášet svá pravidla, ale také svou pomoc, proto jsou pravidla tvárná a s dospíváním potomků je dobré je měnit a ušít na míru věku a povaze dětí.

Jiná pravidla zase platí, když už jsou potomci dospělí, jako je Tvůj bratr. Nevím, proč bratr určuje mamince, co může a nemůže, ledaže by po něm požadovala financování nákupu koně či pak výdaje spojené s jeho chovem. Ale neznám Tvou rodinu, nevím, jak je to u vás doma nastaveno.

Každopádně by to měli být rodiče, kdo s bratrem promluví a nastaví nové hranice tak, aby ses doma cítila lépe a nemusela utíkat brečet se psem ven na louku. Bratr možná prošel nějakým zklamáním, jak píšeš, asi je naštvaný, možná i zahořklý, vlastní problémy mu ovšem nedávají právo chovat se k Tobě tak, jak popisuješ.

Pokud neuspěješ u rodičů, přemýšlej, na koho jiného se můžeš obrátit se svém okolí, komu důvěřuješ a kdo by Tě u mámy podpořil. Může to být klidně i někdo mimo rodinu- učitel, trenér, vedoucí kroužku, milá sousedka, přítel rodiny....
Přejeme Ti pěkné jaro a zklidnění vztahů s bratrem. Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

alíku prosimtě poraď mi ja už to z brachou nevidržim on mě vůbec neposlouchá a jemu je 10.a pořád mě očumuje je to (uchyl). a prostě pořád štve ................. atd. prosím poraď mi!!!! ?...............

no prostě brácha, 21. března 2011

Jenomže já ani nevím, kolik ti je? A zapomeň na to, že by nějaký brácha poslouchal svoji sestru, když už je mu 10 let. Brácha není úchyl, jenom si tě chce prohlédnout, protože vypadáš jinak než on. Myslím si, že takto očumuje každou holku.... ono ho to přejde....vydrž a trpělivost... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

co mám dělat když mi zemře sourozenec

ALDINKA, 3. ledna 2011

Ahoj Aldinko,
pokládáš nám velmi krátký, ale vážný dotaz. Bohužel nepíšeš nic bližšího, ani o sobě, ani o sourozenci a celé situaci, proto Ti můžeme odpovědět jen obecně. Smrt kohokoliv blízkého je smutnou událostí, tím víc, čím bližší nám ten člověk byl.

Co pomáhá, tak to je sdílení s dalšími lidmi, s rodinou, kamarády... - ve sdílení se uleví, můžete spolu vzpomínat i těšit se na další chvíle, hledat si drobné radosti i v tom smutném čase. Hodně lidem pomůže i nějaký loučící rituál - pohřeb, nebo i soukromé rozloučení, napsání dopisu, chvilka ticha se svíčkou, apod.

Smrt, stejně jako narození, patří k životu, někdo se s úmrtním blízkého setká už v dětství, jiný až později. Co můžeme našim blízkým ve chvílích odchodu z tohoto světa dát, je naše laskavá přítomnost (pokud je to možné), a po jejich odchodu je nechat dále žít v našich srdcích. Nevyplácí se bránit smutku, nebo ho nějak popírat. Je normální, když člověk pláče, když má několik dní nebo i týdnů smutnou náladu. Čas však pomalu tuto bolest odnese.

Kdyby sis o tom chtěla popovídat víc, můžeš zavolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz) nebo kteroukoliv jinou linku důvěry.
Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj Alíku. Moje sestra se chová jako bl*á. Pořád mi říká Bravčoku, nebo BRAVEČKU, Koláčníku, atd. Taťkovi zase říká Pane Žampi, a mamce říká marcipánku. Co mám udělat, aby se takhle nechovala (mojí sestře je 17 let) ?? Předem děkuji za odpověď.

wikulinka, 31. prosince 2010

Wikulinko, až ti zas tak bude říkat, dělej, že ji neslyšíš a hned někam odejdi. Nejvíc ji našveš, když se nebudeš naštvávat. Sestra se snaží tě provokovat a dělá jí dobře, že se jí to daří. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Ahoj, jdu ještě s tím jménem-sourozenci.Já to mám s tím výběrem těžký.Mě se totiž líbí pro holčičku jméno Justína, ale to se zase nelíbí rodičům.A rodičům se líbí pro holčičku Elen, ale to se zase nelíbí mě:-(A pro kluka chce táta jméno Jiří, protože se tak jmenuje taky a mámě se to nelíbylo, ale později se s tím smířila.Ale mně se to taky nelíbí, ale rodiče jinak nechtějí.Takže bych potřebovala něco, co by mi prostě pomohlo k tomu, aby se mi to líbilo.Neznáte nějaký způsob?Děkuji,Eliška

Eliška300, 16. prosince 2010

Eliško, dej vašim návrh, že jména, která se vám líbí, hodíte do "klobouku" a mamka jedno výtahne. Podle toho, které vytáhne, tak se bude sourozenec jmenovat. Tátové dost často chtějí, aby se synci jmenovali po nich. Klidně to tátovi přej. Možná se trochu bojíš, že když se bude jmenovat jako táta, táta ho před tebou bude upředňostňovat. Víš, upřímně: každý mladší sourozenec se má lépe než starší. P.S. něco o tom vím, mám o 8 let mladšího bráchu. Takže: na jméně moc nezáleží, snaž se, aby tě tvůj mladší sourozenec měl hodně rád. Buď pro něho VELKÁ A MOUDRÁ SESTRA. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

ahoj Alíku. mám sestru, která má skoro 16 let. moc se o ní bojít, že bude mít rakkovinu plic nebo tak něco, protože docela dost kouří. skoro každé víkendy chodí s kamarády na disco a na takové ty pařby a tak kkouří a pijou. chodí s ní i její kluk, který nekouří. i rodiče ví, že kouří, ale nic jí neřeknou. sestra je taková že má ráda kluky a vše kolem. né že by střídala kluky, ale už není panna, zakže praktikuje sex

Ahoj Alžběto,
věřím tomu, že Ti na sestře záleží, a proto se o ni kvůli některým věcem (například kouření) bojíš. To, co můžeš udělat, je zkusit si o tom se sestrou promluvit a říct jí o svých obavách o ni. Vyber si k tomu klidnější chvíli, kdy budete mít dostatek času na případnou debatu.

Ale je dobré vědět, že pak už bude jen na Tvé sestře, jak se rozhodne - jde o její život. V případě, že by Tě situace i pak trápila a sestra nezměnila své chování, můžeš se se svým strachem svěřit někomu jinému ve Tvém okolí a poradit se s ním - například s mámou, tátou, babičkou, nebo s některou z kamarádek, školním psychologem, učitelkou.

Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj Tamí. Chci se zeptat, jaký kroužek máme vybrat rpo čtyřletou ségru Vanessku. Já dělám od 3 let Disco Dance. Co vybrat pro ní? Dlouho neposedí. Děkujíí :)

Sofinko, ať taky tancuje. Tanec je pro holčičky nejpřirozenější. Ať chodí tancovat s tebou, pokud je to možné, tedy ne do tvé skupiny, ale na stejný tanec. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Ahojky Alíku chtěla bych se zeptat já mám mentálně postiženou sestru která nic nedělá moc se nehýbe. Já bych chtěla vědět proč se to takhle stalo proč už od narození je mentálně postížená a chtěla bych se ještě zeptat jak si s ní mám hrát.Je jí taky 12 let protože jsme dvojčata ještě k té první otázce proč já zrovna nejsem postižená proč mě to nezasáhlo Děkuji Terka

Tereza 12, 2. prosince 2010

Terezko, na tvoje otázky by ti nejlépe mohla odpovědět tvoje maminka. K poškození mohlo dojít mnoha způsoby a odpovědi zná tvoje mamka. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Ahoj,budumít ségru nebo bráchu. Ale nevím žádné jméno. Mohli byste mi prosím poradit?Děkuju,vaše Eliška300.

Eliška300, 5. listopadu 2010

Ahoj Eliško, to je prima zpráva. Můj syn má nyní také bráchu a sám si ho pojmenoval. Vybral mu krásné jméno Jaromír. Promýšlej, koho si ve svém okolí vážíš, kdo se ti jako člověk moc líbí a máš ho ráda. Dejte mu takové jméno. A dejte si čas, myslím, že na něco přijdete. Vím, že můj syn měl hrozný strach, co bude, až se ségra nebo brácha narodí, ale pak zjistil, že se bát nemusí. Rodiče mají sice více starostí s menším dítětem, ale na další své děti určitě nezapomenou. Budeš veledůležitou osobou, protože maminka bude potřebovat pomoci. Držím palce, aby to dopadlo dobře a dej nám do poradny vědět, co se narodilo a jak se cítíš jako starší – veledůležitá – sestra. Jana Divoká, Společnost STOB (stop obezitě) www.istob.cz

Sourozenci

Ahoj Alíku.Mám starší sestru,teď jí je 15 let.No a je těhotná!!!!! A protože je hodně mladá na dítě,tak chce jít na potrat.Ale celá naše rodina je hodně nábožensky založená hlavně otec a ten jí řekl,že pokud na ten potrat půjde,tak jí vyhodí z domu!!!!Ona je z toho úplně zoufalá.Prosím,poraťte,měla by si to dítě nechat?Já tedy potrat normálně neschvaluju,ale jí je teprve 15!!!!

Nessy, 13 let, 7. listopadu 2010

Ahoj Nessy,
oceňuji Tvou starost o sestru a také Tvou snahu jí pomoct v těžké a komplikované životní situaci. Rozumím tomu, že se Tvoje sestra v 15ti letech na dítě ještě necítí, stejně jako i chápu důvody lidí, kteří se staví na ochranu nenarozeného života.

Vše navíc komplikují výhružky vašeho otce ohledně vyhození z domu. Tvoje sestra opravdu není v lehké situaci. Co si myslím, že by bylo dobré, je, aby s tím nezůstávala sama. Má někoho dospělého, komu se může svěřit? Může to být někdo z rodiny (babička, děda, teta....), nebo i někdo mimo rodinu, komu věří - třeba sympatická učitelka, školní psycholog, pokud ho na škole máte, nebo i psycholog v poradně nebo v dětském krizovém centru, pan farář, apod.

Může také zavolat na některou z linek důvěry (www.linkyduvery.cz) a tam vše podrobněji probrat. Výborné by bylo, kdyby s návštěvou u psychologa souhlasili i rodiče a spolu tam probrali celou situaci i své možnosti. Někdy je však těžké zúčastněné k takové domluvě přimět. Podporu u blízkých si pro sebe můžeš hledat i Ty, nebo obě společně se sestrou.

Můžeš si o tom, jak celou situaci vnímáš Ty, se svou sestrou promluvit - pokud bude chtít. Stejně tak se se svým strachem o sestřin osud můžeš svěřit rodičům a třeba i zkusit vyjádřit přání, aby sestru z domu nevyhazovali (bez ohledu na případný potrat).

Je možné, že slova o vyhození řekl otec jen v afektu, tedy silném rozrušení, a až si to rozmyslí, vezme je zpátky. Pokud je hodně nábožensky založený (jak píšeš) - rozumím tomu křesťansky - měla by u něj být na prvním místě láska k bližnímu, tedy jak k nenarozenému dítěti, tak i ke své dceři, která možná udělala chybu, přesto si zaslouží být svým otcem milována a přijímána i se svými chybami.

Přejeme Tobě i Tvé sestře hodně síly do řešení vzniklé situace, Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj, mám malý problém ale tíka sa skôr mojej sestry. V škole sa z ňou nikto nekamaráti, každý jej nadáva a vlastne šikanujú ju. Ani mimo školy sa z ňou nitko nebaví. Dostáva samé štvorky a kôli všetkým problémom ešte aj začala fajčiť. Jeden ju znásilnil ale našťastie sa jej nič nestalo (nieje tehotná) Môj ocko ju stále bije a mamka na nás obe nemá teraz veľa času. Moja sestra je strašne zúfalá a má 15.Už si aj siahla na život. Vzala ostrú žiletku a začala sa rezať. Nebyť mňa neviem ako by to skončilo. Už sa pokúsila aj 2 krát utiesť z domu a nebyť môjho oca čo na ňu vrieska, odišla by. Kaźdým okamźikom sa pokúša siahnuť si an život, pretože ho má taký hrozný. Čo mám ako jej mladšia sestra robiť? Ja to už tak envydržím, mám ju veľmi rada :(

111slavka111, 15. října 2010

Ahoj Slávko,
mrzí mě, že máš takové trápení kvůli sestře, a taky, že je Tvoje sestra v takové situaci. Bohužel Ty toho moc nezmůžeš. Můžeš o tom, co se u vás doma a ve škole děje, mluvit s někým dospělým, kdo by se mohl víc zasadit o nějakou nápravu. Můžeš svojí sestře říct, že ji máš ráda, mrzí Tě to a nechceš, aby si ublížila.

Můžeš jí navrhnout, aby o tom s někým promluvila, s někým, komu věří, kdo je fajn. I když se to někdy zdá nemožné, stejně chci věřit, že by se ve vašem okolí našel někdo, kdo by měl chuť Tvojí sestře i Tobě nějak pomoci. Pokud se to však nedozví, nemůže s tím nic dělat.

Možností je taky zavolat na linku důvěry - buď na bezplatnou dětskou Linku bezpečí do Prahy - 116 111, k nám na Modrou linku (549 24 10 10, 608 902 410 či přes skype: modralinka), nebo na jakoukoliv jinou. Proto zkus, nebo zkuste i se sestrou, přemýšlet, komu z vašeho okolí můžete věřit, komu byste se mohly svěřit (můžou to být např. babička nebo děda, teta, učitelka ve škole, vedoucí kroužku, sousedka, apod.). Můžete se taky anonymně (to znamená bez toho, abyste řekly svoje jméno), obrátit i na dětské krizové centrum - tam byste si o tom všem mohly promluvit s odborníky. Adresu toho nejbližšího krizového centra byste se mohly dozvědět na lince důvěry, na internetu, ve škole, nebo v telefonním seznamu.

Držíme Tobě i sestře palce, abyste se už nemusely trápit, Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Ahoj aliku,je mi 8 let.Jde o moji sestru Vercu a jejiho kluka Petra sli sme do kina a oni se tam porad libali:( prislo mi to neprijemny a to delali i celou cestu domu a pak u nich doma provozovali sex.Ja je videla a pokracovali dal.A taky moji segre Petr porad saha na prsa a ona jemu saha do kalhot.Je to nechutny!!!A to maji rocni ceru!!!Jak mam segre rict at to nedela???Jinak je ji 19 a Petrovi 22.,

Míšo, klidně jim to řekni. Jsou intimní věci, které se na veřejnosti nedělají a sex je jedna z nich. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Sourozenci

Zdravím. Mám tu problém. Vlastně, Já ne, ale moje sestra. Ještě před rokem jsme bydleli v Německu, protože náš Otec je měmec a bydlel tam. Matka je čech, proto umím psát a číst a mluvit jako oni, učil jsem se to. Jde o to, že jsme bydleli v Německu, kde bylo vše jak má být. Teď žijeme rok tady v Čr. Sestra je o dva roky mladší než já a proto jí něco z češtiny ještě nejde. Všichni se jý proto smějou, protože mluví trošku špatně (není divu, áš jazyk je těžký) a taky jí to ve škole moc nejde. Co mám udělat? Chci jí pomoct, ale nevím jak. Mám sestru rát a nechci aby trpěla, jí to moc vadí. Jediné, z čeho má samé jedničky je druhý jazik, němčina. Prosím o radu.

Peter (Laura), 23. září 2010

Ahoj Peter,
moc se mně líbí, jak Ti leží na srdci to, aby se Tvá sestřička měla dobře a netrápila se. Přechod z němčiny na češtinu je těžký sám o sobě, přidá-li se k tomu přestěhování a nutnost zvykat si na nový režim a vše nové, je toho požehnaně, co jste museli oba zvládnout.

Je to naopak hodné obdivu a ne posmívání. Ve škole by to měli zohlednit. Je fajn, že sestru podporuješ, určitě to ocení. Pomoct by jí ale měli spíš rodiče, kteří by se měli obrátit na učitele a její problém s češtinou s nimi detailně probrat. Třeba by se našel někdo, kdo by sestru mohl doučovat a pomohl by jí, tak by jí i vzrostlo sebevědomí.

Nikdo ale nemá právo se jí posmívat. Každý z nás má nějaké chyby, každý jiné, ostatní by také zápolili s naším těžkým jazykem, kdyby se přestěhovali z cizí země. Je třeba jim to vysvětlit a posměváčky zarazit - to je povinnost učitele, školy.

Nevím, jak se sestra zatím bránila. Měla by jim říct, ať toho nechají. Kdyby ji to netrápilo, stačí někdy posměváčky ignorovat. Když totiž nevidí reakci, kterou čekají, sami toho většinou nechají. Pokud se to nepodaří, je možné je odrazit nějakou vtipnou a pohotovou odpovědí, kterou bys sestře mohl pomoct vymyslet. Pokud nic z toho nepomůže, je třeba se obrátit na dospělé. Opět na rodiče, kteří jsou za vás odpovědní a měli by vědět, co se s vámi děje, když jste mimo domov, nebo na učitele, kteří znají atmosféru ve škole a mohou posmívání zabránit.

Přejeme Tobě i Tvé sestře pěkný podzim. Modrá linka www.modralinka.cz

Sourozenci

Dobrý den, potřebuju radu. Mám strašnou sestru. Je o 3 roky mladší než já. Hrozně s ní švihá puberta. Vždycky dostane záchvat zuřivosti a hrozně mi nadává. Chvíli je v pohodě a za chvilku je strašná. Říká mi, že jsem odporná, škaredá, nenormální a celá popupínkovaná na obličeji. Nikdy jsem jí nic neudělala, máma říká, že jsem se tak nikdy nechovala, jako bych ani žádnou pubertu neměla, že jsem prostě hodná už od malička. Nevím jak se mám před jejím nadáváním a urážením ubránit, vždycky mě odpálkuje, když s jí nevšímám, tak říká že bych měla zajít na ušní, že neslyším. Děkuji za radu Daniela

Daniela, 16 let, 5. srpna 2010

Dobrý den, Danielo,
pokud máte 13letou sestru, tak se dá opravdu očekávat, že s ní puberta asi mává naplno a ještě nějaký ten rok bude. To, že jste byla v pubertě jiná, nemusí nic znamenat. Každý z nás prožívá toto období s trochu jinou intenzitou a odlišnými "výstřelky".

Možností, jak přistupovat k sestře, je několik. Jednou z variant je pokus o domluvu - ale ten jste již zkoušela a neosvědčil se. Opačným postojem (který tato období rodičům často pomáhá ustát) je obrnit se trpělivostí, nereagovat na poznámky a komentáře tam, kde to není nezbytně nutné, vydržet a pokud možno se nenechat vyprovokovat. Předpokládám, že v 16 letech Vás komentáře typu "že byste si měla zajít na ušní, když nereagujete", už moc nevytočí (sama víte, zda máte uši zdravé či ne).

Ale to neznamená, že si můžete nechat vše líbit. Vaše sestra by měla vědět, kde jsou hranice slušného chování, a co už si prostě nemůže vůči svému okolí dovolit.

Protože se jedná o poměrně složitou situaci, bylo by dobré, kdybyste se nejen Vy, ale třeba i Vaši rodiče, poradili o celé věci a konkrétních postupech s nějakým odborníkem - nejlépe s psychologem (například školním nebo v pedagogicko-psychologické poradně). Dobré rady můžete najít i v knížkách o výchově, dospívání a pubertě. A v neposlední řadě Vám mohou cenné informace poskytnout i Vaši kamarádi - je totiž možné, že byli nebo jsou v podobné situaci a přišli na něco, co se jim osvědčilo.

Přejeme Vám hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz