Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sourozenci

  Ahoj Alíku - především musím říct že problém se týká mé sestry. Má sestra ma už občanku, sportuje (nebudu říkat konkrétní sport), poctivě trénuje, chce se prosadit, být nejlepší, je talentovaná, chodí cvičit atd. Problém je však někde úplně jinde- už asi 2-3 roky ma přítele, ten dělá stejný sport, a protože ji ten sport teď moc nejde, jede spiše na slabší závody a ji to přijde trapné mu to říct, protoze on jede na lepší. Nebo ji přijde trapné že se ji budou smát (všichni ti, co závody sledují). Občas brečí. Je mi ji líto. Fakt se snaží. Chci ji pomoct. Myslíš že má nedostatek sebevědomí a jak ji ho můžu pomoct zvýšit? Můžu ji vlastně v něčem pomoct? Jaké je povahy a jak se k ni mám chovat? Předem díky

  Ahoj, chtěl bych ti moc poděkovat, že se zajímáš o svou sestru a máš touhu jí pomoci. Neměla by ses tedy plésti mezi sestru a přítele. To si jistě srovnají oni dva. Ale můžeš své sestře říci, jak ji máš ráda. Můžeš jí vyprávět, co se ti na ní líbí, proč ji obdivuješ a jak moc je pro tebe důležitá. Takové věci zvednou tvé sestře sebevědomí nejvíce. Budě vědět, že je pro někoho důležitá, že ti na ní záleží a že máš sestru moc ráda. Na závodech ji fandi a podporuj. Pokud sestra ucítí z tvé strany lásku, je to nejvíc, co jí můžeš dát. Přeji ti krásné dny Alík

  Sourozenci

  1 Ahojky je mi 11 let a hrozně mě štve když si po sobě táta nebo ségra neuklidí . Já přijdu ze školy a jediné co vidím že je všude naházené oblečení a na gauči učení aktovka a bačkory . Pak se ani nesvleču z bundy na zádech mám pořád aktovku a uklízím to po nich (samozřejmě jsem na ně hrozně naštavana ) protože mi to vadí . A oni se pak divý že s nimy nemluvím a když se mě na něco zeptají´tak křičím ! a ségra žaluje ( co se stane pak je na konci dopisu ) 2. Ségra je hrozně (já nevím jak to říct ) , prostě jsme se potkali ve škole a ona do mě rýpne prstem zamává mi rukou a řekne ahoj. Samozřejmě pak ségra žaluje že na ní kvůli tomu křičím ( já jsem totiž hrozně výbušná ) Pak se s mámou zase pohádámea ona na mě kčičí já na ní , potom se mnou nemluví a tak to je asi 2 krát za měsíc . Já už fakt nevim co s nimy mám dělat ! (nebo se sebou protože , na tom mám taky vinu )

  Ahoj Míšo,
  nejprve chci ocenit to, že uznáváš, že na situacích, o kterých píšeš, máš také svůj podíl. Je to tak - ve vztahu dvou lidí, je to vždycky na těch dvou. A když chtějí, aby se něco změnilo, musí chtít oba. Vezmeme to popořádku.

  Rozumím tomu, že ti vadí nepořádek taťky a sestry, když ty máš ráda pořádek. Když to máte každý jinak, je potřeba dohodnout nějaká pravidla. Nejdůležitější je dát najevo, že ti nepořádek vadí. Vědí to vůbec? Nevím, jak vypadá vaše bydlení. Jestli máš svůj vlastní pokoj, je to jednoduché - můžeš rychle projít k sobě, kde máš svůj vlastní pořádek a nepořádku v obýváku si nevšímat. Ale i pokud svůj pokoj nemáš, můžete se dohodnout alespoň na tom, aby nějaké "tvoje místečko" (ať už místo v křesle, na gauči, místo, kde si děláš úkoly, místo u stolu, kde jíš) zůstávalo uklizené.

  Zkuste tedy někdy vytvořit "domácí radu" a všechno spolu probrat, "rozdělit si území", dohodnout se. Ona je možná chyba, že uklízíš nepořádek, který není tvůj. Když totiž ostatní přijdou a mají uklizeno, už potom nemají důvod se o úklid snažit sami. Také je potřeba, říct, co ti vadí. Když přestaneš mluvit, ostatní mohu těžko vědět, že ti něco vadí.

  Stejně tak je dobré ujasnit si pravidla se sestrou. Na jednu stranu chápu, že ti může vadit, jak bouřlivě tě ségra zdraví. Na druhou stranu je to ale fajn - znamená to zřejmě to, že tě má ráda, že se k tobě prostě hlásí. Takže zkuste si za asistenci mamky nebo taťky dohodnout, jak to bude probíhat, tak, abyste byly spokojené obě.

  Míšo, výbušnost, o které píšeš, je určitý povahový rys. Do určité míry je nám daný. Jde ale pracovat na tom, abys svoji výbušnost postupně snižovala, aby ses učila mít nad sebou větší kontrolu - zmírní se pak možná leckteré konflikty. Je to ale něco, s čím ti takto po internetu nedokážeme poradit. Zkus se tedy někdy v klidu svěřit mamce s tím, že tě to trápí a že bys s tím chtěla pomoct.
  Klidnější dny ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj........... mám otravného sedmiletého brášku a nevím jak s ním mám vycházet a poraď mi, jak si mám vytvořit vlastní styl, pokud to jde. :D :D :D :D

  Anonymka, 13. února 2012

  Ahoj Anonymko, zkus si denně na bráchu najít čas. Určitý čas, kdy budeš jen s ním. Můžete si spolu hrát, můžeš mu něco číst, vysvětlovat, pomáhat stavět. Mladší sourozenci většinou zlobí proto, aby na sebe upozornili a vynutili si tak lásku a čas druhých :-) A o stylu příště. Odpovídáme pouze na jeden dotaz, dle pravidel poradny. Zdraví Alík

  Sourozenci

  Ahoj Alíku,můj dotaz je ohledně rodiny. Máma,táta a bratr,nebo mamka a brácha, nebojá a brácha se hádáme. A taky že je bratr hrozně sprostej.Nadává pořád a pořád. A když si se mnou hraje tak se vždy naštve,a ze svého pokoje mě vyhodí,a nebo ječí jako viktorka.Mamka příjde a zeptá se co se stalo,a brácha vykládá lži mamce příjímo do očí,ale naštěstí potom příjde řada na mě a já ji řeknu pravdu.A večer když táta příjde s práce tak se to celý řeší.A brácha taky dost často nadává a říká sprostý slova na mamku která mě jako jediná brání.A mě taky někdy řekne že sem blbá nebo svině,ale já mu řeknu "Kdo to říká ten to je,tomu se to rýmuje"a je to tak každý den.Dokonce i když je někdo z nás nemocný.A taky se každý den bijem. Ale mě už to tak nebaví, co mám dělat???????????????????????????

  Michaela, 2. února 2012

  Ahoj Michaelo,
  je mi líto, že s bráchou zažíváš takové nepříjemné chvíle. Chápu, že Tě to už nebaví a že by sis nejspíš přála v rodině klid a neřešit stále hádky, rvačky a bráchovy lži. Nevím, co všechno jste už v rodině ohledně bráchovy výchovy podnikli, ani jak je brácha starý, jak dlouho tento problém trvá...

  Řešit jeho chování je hlavně záležitost Tvých rodičů, se kterými o tom můžeš samozřejmě mluvit, radit se, jak na něj. Podobně se můžeš radit i s dalšími lidmi ze Tvého okolí, kteří Tebe i bráchu znají. Možností při řešení problémů s chováním je také navštívit poradnu, to by ovšem byla spíš záležitost Tvých rodičů a Tvého bratra (i když v některých poradnách se schází se všemi členy rodiny).

  Co můžeš udělat sama za sebe, kromě hledání podory a rad u svých blízkých? Myslím, že to, co popisuješ, je úplně v pořádku - při "incidentu" mamce či taťkovi pravdivě vylíčit svoji verzi, když Ti brácha nadává tak mu rázně odpovědět a nenechat si to líbit a stále mu jasně ukazovat, jaké chování podle Tebe není v pořádku. Taky můžeš popřemýšlet, jestli by se dalo omezit trávení času s ním - když si s Tebou neumí hrát pěkně, tak si můžeš hrát sama. A v neposlední řadě můžeš doufat, že z toho časem brácha vyroste.
  Držíme Ti palce, abyste s bráchou brzy vycházeli líp, Modrá linka www.modralinka.cz

  Sourozenci

  Ahoj alíku, poradíš mi co mám dělat s akné? A moje starší sestra kouří, je jí teprve deset let, mě je devět. Bojím se to říci rodičům. Prosím odepiš co nerychleji. Děkuji.

  Pájínek22, 4. listopadu 2011

  Ahoj Pájínku, akné lze velmi dobře vyléčit, pokud začneš používat správné přípravky - kosmetiku. Poradit ti mohou v lékárně, nebo dobré drogerii, kde se dá vše zakoupit. Záleží na typu pleti a celkovém výskytu akné a dalších podrobnostech, které já nemohu přes net vidět a vyřešit. Ale pravidelnou péčí lze akné porazit a mít opět krásnou pleť. O kouření sestry by rodiče vědět měli. Dej sestře šanci, aby se přiznala sama. Pokud tak neučiní, řekni, že máš o ni strach a povíš to rodičům ty. Přeji barevný podzim a lepší dny se sestrou Alík

  Sourozenci

  Dobry den.Mam dva problémy v jednom. Moje sestra krade, krade rodičum peníze děla to už dlouho a rodiče to ví a daly ji všemožné tresty ale nepomahá to, a druhy problém je že něco nakecala svým kamaradkám o mě a ty to rozkecaly dalším kamaradkam... atd.A ted to došlo až k moji kamaradce a mě to vadí. Rozkecala něco že jsem blbec a tak ( nechci tu psát vulgárně ) P.S. moji sestrře bylo nedávno 15. Co s tim??? Děkuji moc za odpověd.

  Anonim -12, 5. října 2011

  Ahoj z Modré linky,
  píšeš, že Ti vadí, když Tvoje sestra o Tobě roznáší takové zlé řeči, i to, že doma krade. Bohužel své sourozence si nevybíráme, jen se s nimi musíme nějak naučit žít. K tomu by nám měli pomoci rodiče. Nevím, jestli jsi s nimi už toto všechno řešila.

  Její krádeže řeší, mohli by tedy řešit i to, jak o Tobě mluví. Taky nevím, jestli rodiče chodí ohledně výchovy Tvojí sestry k psychologovi, myslím, že by to bylo na místě.

  Svým kamarádkám můžeš vysvětlit, jak to se sestrou je, že Ti vadí, když o Tobě tohle říká a požádat je, aby jí nevěřili a řekli Ti vždycky, když se něco takového doslechnou. Myslím, že rozumní lidé pochopí, co jsou pomluvy a kdy kdo chce druhému svými řečmi jenom ublížit, a toho pak neberou vážně. Zkus si je proto naklonit na svou stranu, třeba tím, že Ty takové věci říkat nebudeš, ukážeš, že je na Tebe spolehnutí a chováš se vždycky kamarádsky. Málokdo pak dá přednost zlému a nesnášenlivému člověku před fajn holkou.
  Ať se Ti daří vycházet se sestrou Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Sourozenci

  Ahoj Aliku je mi 10let a moje sestra kouri co mam delat abi prestala p.s.:posledni dobou me nejak boli bricho co to znamena

  Milá Jasmino, omlouvám se, ale nejsem schopný odpovědět na tvou otázku, co může znamenat bolest břicha. To bys měla říci mamince a společně zajít k lékaři, který tě prohlédne a bude vědět více. My přes net léčit neumíme, ač bych někdy moc chtěl. Nevím, kolik je tvé sestře, zřejmě nebude ještě plnoletá. Pročtěte si společně poradnu, téma kouření. Pak například zjistí, kolik hnusu jedna cigareta obsahuje. Normální je totiž nekouřit!!! Možná se sestra trápí a chce kouřením jen zakrýt něco jiného. Promluv si s ní, nebo o tom řekni staršímu člověku, který má tvou sestru rád a promluví si s ní bez řvaní a zloby. Rozhodnutí přestat ale zůstává na tvé sestře. Ty můžeš jen poradit... Přeji ti hodně zdraví Alík

  Sourozenci

  Ahoj. Mám problémy. Mám sestru která je o tři roky starší.Bezdůvodně mě bije a nadává mi. Už několikrát za to dostala trest. Ale to nepomohlo. Když jí nějakou ránu oplatím, zeptá se mě pročmlátim holku. Ale než stačím něco říct, vidím před očima hvězdičky. Nedá se porazit. Co mám dělat?

  PetrGal, 26. srpna 2011

  Ahojky, rozhodně o tom promluv s rodiči, protože ti by měli dát nějaká pravidla. Snaž se sestru zbytečně nerozčilovat a opravdu nedávej záminku k nějaké hádce. Přestane ji provokace bavit, když budeš dělat, že tě nezajímá. Popřemýšlej, koho má sestra v rodině ráda - babičku, tetu, sestřenici, dědu... S tím člověkem si promluv a on si pak může promluvit se sestrou. Sourozenci se občas hádají, to asi ano, ale stále si ubližovat... tak by to být nemělo... Přeji lepší dny Alík

  Sourozenci

  Alíku pomoc! Moje sestra si přivádí k nám domů svýho kluka(jí je 20 a jemu nvm ale asi stejně) mamka o tom ví ale ať jí to zakazuje jak chce stejně ho přivádí když je mamka v práci a jsem doma jenom já.No a dneska jsem si seděla u počítače a vím že je on u nás a teďka slyším až z pokoje vrzání postele a vzdychy tak jsem se rychle zabouchla v obýváku a teď nevim jak to mám říct mamce :(

  Otřesená 11 let, 25. srpna 2011

  Ahoj,
  věřím, že ti celá situace vadí a že nevíš, jak to mámě říct. To, co teď uděláš záleží jen na tobě a na tom co ti bude nejlépe vyhovovat. Pokud to mámě chceš říct, myslím, že by bylo fajn vybrat si vhodnou dobu (až budete s mámou samy a budete obě mít čas), promyslet si, co vlastně chceš říct a dopředu si věty zformulovat či napsat.

  Je tu také možnost si o všem popovídat se sestrou a upozornit ji, že pokud se to bude opakovat, budeš to muset mámě řícit. Je však také možné neudělat nic, protože nejsi zodpovědná za chování své sestry. To ona porušuje zákaz mamky, ne ty.
  Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Sourozenci

  ahoj aliku. prosim poradmi.muj bracha me zlobi porad mi co mu mam řic?dekuji

  carodejmirek, 10. srpna 2011

  Ahoj Mirku, možná se brácha nudí a neví, co má dělat, tak tě začne zlobit. Zkus mu navrhnout, že by s tebou mohl dát nějakou hru, zakopat si s míčem, můžete jezdit na kole, zajít si někam na procházku... Nevím, jak moc tě brách zlobí - nepíšeš podrobnější informace. Zkus se dohodnout podobrém. Když to nepůjde, zavolej si na pomoc maminku a spolu něco jistě vymyslíte. Držím palečky a přeji hezké prázdniny Alík

  Sourozenci

  Ahoj Alíku,můžeš mi poradit?Nemám normální sestru.Je hnusná,hrubá a nadává mi.Před chvíli jsem šla do pokoje pro pouzdro a na stole osychala plastelína tak jsem se jí zeptala co s ní dělala a ona:Já si s ní hrála,ale nekam jsem šlahla horní díl od krabičky.Tak jsem to začala hledat a ona začala: Ku.va teď to nehledej!! a tak podobně.Nebo mi jí obědy z lednice a ví že je to moje,krade mi ponožy a ničí je.Sestře zničila plavky za 1700!Propálila deky cigaretou...je jí 20 ale chová se na 5 a není s ní rozumná řeč.Poraď prosím!!!

  Kiwišek,11 let, 8. července 2011

  Ahoj Kiwišku,
  je mi líto, že nevycházíš se sestrou, a že se k Tobě chová hrubě a nadává Ti. Jestli není možné, abyste se sestrou mezi sebou domluvily, měli by pořádek mezi vámi dvěma udělat vaši rodiče. Oni jsou zodpovědní za to, jak to doma vypadá a Ty se ve svém e-mailu vůbec nezmiňuješ o tom, že bys s nimi mluvila, jak to mezi Tebou a dospělou sestrou vypadá, jaké máš pocity, jak se doma špatně cítíš.

  To jsou informace, které by rodiče od Tebe měli mít a jsou to opět oni, kdo by sestře měli domluvit. Popřípadě někdo jiný z vašeho blízkého okolí, komu sestra důvěřuje a na koho dá, prostě nějaká autorita, kterou sestra uznává. Škody, jako zničení plavek, dek a dalších věcí by samozřejmě měli také řešit rodiče.

  Máte-li společný pokoj, zkuste, opět spolu s rodiči, zvážit, jak to udělat, aby každá z vás měla své soukromí, třeba by to nějak šlo zařídit. Možná je tu i nějaká šance na to, aby se sestra odstěhovala někam jinam.

  Pokud by se ani po domluvách rodičů nic nezměnilo, je možné se obrátit s prosbou o radu na odborníka, tedy psychologa, nejlépe z rodinné poradny, kde se věnují vztahům mezi lidmi v rámci rodiny. To je další krok, o který by se měli pokusit rodiče.
  Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka Modrá linka www.modralinka.cz.

  Sourozenci

  Ahoj. Mám problémy s bratem. Neustále provokuje. Skusil jsem mu říct že mě to štve ale čím víc to říkám tím vím mě provokuje. Prosím pomozte mi. Tomáš, 10 let

  Ahoj Tomáši, tak to je mi líto, že se brácha k tobě nechová pěkně. Ale máš pravdu, čím více tě to bude rozčilovat, tím více tě on bude zlobit. Na to je rada jediná: dělej, jako by jsi ho vůbec neviděl, ani neslyšel. Na nic nereaguj, nevšímej si ho... Takové jednání ho překvapí a jistě přestane s provokací. Přeji hodně štěstí Alík

  Sourozenci

  ahoj alíku prosím poraď mi moje mladší ségra na mě neustále řve a mlátí mě co mam dělat

  tomchlebik, 30. června 2011

  Ahoj, píšeš o tom, že na Tebe tvoje mladší sestra neustále řve a mlátí Tě a nevíš, co s tím. Bohužel nepíšeš více informací: nevím příčinu vašich konfliktů, ani to, cos už vyzkoušel, aby přestala. Nevím také, zda máš v okolí někoho blízkého (mámu, tátu, tetu, babičku, dědu) s kým bys mohl o tom, co Tě trápí promluvit? Možná byste společně dokázali v klidu o situaci mluvit a něco vymyslet. Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Sourozenci

  Ahoj Alíku......Mám jednu ale těžko zodpovědětělněnou otázku.....Doufám že ty mi aspoň povíš co je špatně:)Tak k tomu....Pořát se hádám s bráchou...je o něco mladší bude mu 10 let....Co stím??Dokola nevím proč!Jen mu někdo něco řekne a už na mě křičí nebo začne bulet..://Chtěla bych to napravit jenže nevím jak......když jsem na něho hodná tak neposlouchá.Táta to dál nemůže snášet://Já už nevím co dál!!!Věčinou se taky rozbrečím.Už to neí takoví jaký to bývalo a pubertou to taky není!Něco mezi náma není v pořátku,ale nevím co.........Děkuji Moooc Alíku že mi pomůžeš:´)

  Anonymka 13 let, 10. května 2011

  Pokud můžeš, bav se s bratrem, co nejméně. Možná mu bude vadit právě to, že se s ním bavit nebudeš. Může tě pouze provokovat. Je to nejjednodušší recept. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Sourozenci

  Ahoj je mi 14 a mám bratra kterému je 12 a furt po mě chce sex . co mám dělat ?

  karolína, 25. dubna 2011

  Ahoj Karolíno,
  sex je součást vztahu mezi dvěma dospělými lidmi, mezi partnery. Rozhodně ne mezi bratrem a sestrou. Proto je na místě bratrovi jednoznačně a jasně říct, že takovéto věci spolu mít nebudete a na tom si trvat. Samozřejmě můžeš o všem říct i někomu z dospělých ve Tvém okolí - nejlépe rodičům, a řešit to spolu s nimi. Zvláště, pokud by obtěžování od Tvého bratra nepřestávalo, bylo by opravdu na místě vyžádat si pomoc od Tvých rodičů nebo jiných blízkých dospělých.
  Ať se to brzy vyřeší Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz