Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Posuzování množství písmenek Žluťoučkého koně

  Ahoj, mám dotaz ohledně soutěže.

  1. Co nejvíc písmenek je myšleno jako že maximální počet písmenek je celá abeceda, nebo tam můžu mít třeba 3x „A“?
  2. Počítají se písmena s háčky zvlášť, nebo se „Ď“ bere jako „D“?

  Ahoj.

  1) Kdyby se celý obrázek skládal z hromady stejných písmenek, jako jsou třeba I nebo J nebo L a z žádných jiných, tak to by asi nebylo tak zajímavé. Jsou tím tedy myšlena různá písmenka, pro jistotu jsme to doplnili do zadání.

  2) Uvnitř Ď se docela jasně schovává i D. :-D
  Takže není nutné uvádět obě písmenka najednou. Nevadilo by nám ale, pokud se háčky a čárky vynechají, kdyby ve výsledku moc rušily.

  Měl bych také podotknout, že porota pravděpodobně nebude písmenka příliš důkladně počítat, že ten celkový nápad a umělecký dojem nejspíš sehraje větší roli, než jestli máš o písmenko více nebo méně. Ale záměrem je, aby v obrázku bylo písmenek hodně. ;-)

  Soutěže

  Ahoj Alíku,
  Já bych se chtěla zeptat ohledně soutěže – Namaluj obrázek. Uvidí ty obrázky i někdo jiný kromě poroty? A jestli ano, tak všechny obrázky, co se v soutěži objeví, nebo jen ty výherní?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nevýherní obrázky nikdo jiný neuvidí, pokud je sám autor nezveřejní třeba v nástěnce nebo nedovolí jejich používání komukoli.

  Pro jistotu ale upozorňuji, že v těchto tvořivých soutěžích bývá výherců opravdu hodně (viz třeba Alíkovy omalovánky, Les ožívá, Akční sněhulák, Listonápad či Alíkův rozvrh hodin). Člověk tedy nemusí být úplně nejlepší, aby mohl vyhrát. Může vás vyhrát spousta! ;-)

  Soutěže

  Ahoj,
  co prosím znamenají (pokud vůbec něco znamenají) takové ty konce šerp nebo mašliček vpravo?

  Ahoj,
  myslíš v sekci Soutěže? Ty význam určitě mají...

  • Zelená značí aktuálně probíhající soutěž.
  • Žlutá je soutěž, které se již nejde účastnit, ale zároveň ještě není uzavřená.
  • Šedá pak značí soutěž, která už uzavřená je (nebo také skončenou aukci).
  • Fialovou barvu mají probíhající holandské aukce.
  • Hnědou probíhající tajné aukce.
  • Černou pak aktuální aukce běžné.
  • Červená odpovídá barvě sekce, je to barva Alíkovin, k nimž v soutěžích patří Vyhlášená témata.
  • Modrá je barvou klubovny a také nástěnek, v soutěžích označuje v tuto chvíli právě nástěnku.
  Soutěže

  Jak luštit Alíkovy tajenky?

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak se luští Vlčí tajenky. Vůbec jsem to nepochopil. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  když si rozklikneš soutěž s tajenkami, měl bys mít k dispozici tři věci:

  • Nápovědu pro první řádek, tu najdeš pod tajenkou v takovém černém boxíku.
  • Červené tlačítko, pomocí kterého můžeš zjistit nápovědy pro ostatní (pro sebe ne).
  • Hroší tlačítko, s kterým si můžeš zjistit některý ze řádků sám, ale jen pokud přijdeš včas.

  To je tvá základní výbava, s kterou se už můžeš pohnout dál. A máš dvě cesty:

  Pomůžou ti kamarádi

  Zkusíš se v klubovně ostatních uživatelů poptat, jestli by ti někdo nezjistil nápovědu k nějakému tvému řádku. Každý může každému poskytnout právě jednu nápovědu, ze které můžeš získat slovo do tajenky.

  Nejspíš také u stolu budou lidi, kteří sami budou hledat nápovědy ke svým slovům do své tajenky, tak nezapomeň, že máš možnost jim pomoct. ;-)

  Kdyby se stalo, že u tvého stolu nikdo nesedí, koukni se na seznam stolů a přisedni si tam, kde někdo je. A kdyby nikdo neseděl u žádného stolu, zkus se do klubovny vrátit až ve večerních hodinách (třeba kolem 19:00).

  Pomůže ti hroch Pepíček

  Jednoduše si počkáš na hroší tlačítko, které ti v určitých časech umožní se zeptat hrocha Pepíčka na kterýkoliv řádek. Pokud klikneš na hroší tlačítko vždycky, když na něm běží časovač, zobrazí se ti výpis všech časů, kdy se ti bude hroch Pepíček schopný věnovat. (8:o):-)


  Je na tobě, kterou z cest použiješ. První z nich je rychlejší a můžeš mít tajenku hotovou a vyplněnou za několik minut, u druhé si sice počkáš, ale nebudeš muset řešit nápovědy. Určitá strategie by mohla být i nějaká kombinace obou cest... :-)

  Jakmile máš tajenku vyplněnou a žlutý sloupeček bude svítit, že ho máš správně, koukni se pod tajenku a ve výherním formuláři si vyber výhru, kterou bys v případě vylosování chtěl vyhrát. Nezapomeň odeslat a máš hotovo! :->

  Soutěže

  Příslib vyšší odměny po odeslání tajenky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat proč, když odešlu vlčí tajenku a dostanu za ní 200 kaček, tak se mi tam ukáže za odeslání dostaneš 375 kaček, ale před odesláním ne.

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  výše odměny za soutěž je částečně závislá na hodnosti. Už jsem tu kdysi popisoval, jak se počítá. Před odesláním jsi byla voříšek, takže jsi dostávala 80 % základní odměny (ta je 250 kaček), nyní jsi junior, tak dostáváš 150 % základní odměny. Získání odměny ti shodou okolností zvýšilo hodnost…

  Přímo chyba to tedy není, ale je trochu nešikovné, že tě hláška pod tajenkou takto znejišťuje. Zkusíme ji někdy vylepšit, aby… no, asi aby tam ta věta vůbec nebyla, když už ses zúčastnila. :->

  Soutěže

  Když si u soutěže vybírám cenu „v případě, že bych byl vylosován“, po zvolení má skoro každá cena jinou barvu pozadí, asi modrou, zelenou, žlutou a červenou, čím to je a co to znamená?

  Ahoj,
  ta barvička tam je podle druhu dárku, konkrétně:

  • Zelenou mají věcné ceny, které se posílají poštou.
  • Modrou mají počítačové hry, ty se předávají přes Steam.
  • Červenou mají kačky.
  • Žlutou mají slevy do katalogu (a překvapení).
  Soutěže

  Ahoj, dneska při Alímpiádě jsme už měli tým, akorát tam byli bráchové a tým jsme z nějakého důvodu nemohli založit... takže jsme museli vymyslet nový tým a když už tam ti bráchové nebyli oba, šlo to. Proč nešlo založit tým, když tam byli sourozenci?

  Ahoj,
  tohle opatření je kvůli podvádění. Zabraňuje tomu, aby se jeden člověk přihlásil na několik svých účtů a klidně jenom takhle „sám se sebou" sestavil tým.

  Sice to právě sourozencům trochu komplikuje spolupráci, ale obvykle jich nebývá tak moc, aby nemohli být v různých týmech. ;-)

  Soutěže

  Ahoj,

  chtěla jsem se zeptat, kdy bude vyhodnocena soutěž „Běží lišta nahoru“. Myslela jsem, že bylo u soutěže uvedeno, že to bude na přelomu srpna a září, ale aktuálně zde nic uvedeno není. Děkuji za odpověď.

  Na přelomu srpna a listopadu. >X<-

  Pardon. Začátky školního roku jsou prý náročné.

  Porota nemá dostatek času.

  Soutěže

  Proč končí soutěž Liščí tajenky?

  Proč končí soutěž Liščí tajenky?

  Protože to byla původně prázdninová soutěž, nyní je to letní soutěž a léto končí. Nemůže běžet donekonečna, to by nám časem došly lišky. :-)

  Ale nezoufej, budou další vícekolové soutěže. Ne hned, chvilku si odpočineme, ale na podzimní prázdniny se určitě zase nějaká větší soutěž objeví. ;-)

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Jakou větší soutěž byste chtěli na podzimní prázdniny 2021?

  Krom toho budou probíhat i jiné menší soutěže o knížky a o komiksy a o hrnečky s hrůzostrašným vlkem…

  Hrníček s motivem filmu 100% Vlk, © Bontonfilm

  Soutěže

  Pozastawení nad tolerancí tajenek

  V soutěži Liščí tajenky jsem po zjištění všech řádků kromě jednoho zkoušel tipovat po klávesnici (sorry, v tu chvíli mě nenapadlo nic jiného) a v políčku s tajemnou mělo být V. Mně na klávesnici samozřejmě naskočilo dříve W, a uznalo mi to (pak jsem si domyslel že STAWENÍ asi nic neznamená)! Jak je možné, že tajenka neřeší rozdíl mezi V a W? Nebo řeší? Ale v tom případě....

  Vážený pane presidente,
  dovolte, abych vám odpověděl na váš ctěný dotaz já, prostý hoch ze psí boudy, přestože odborníkem přes tajenky a jiné soutěže podobné tajenkám a kalendářům je spíše můj nevlastní strýček zvaný Koalík. On není přímo můj strýc, protože není přímo bratr Alíka a Alík ani není přímo můj otec, ale spíš něco mezi kuchyňskou linkou a dobrosrdečností. Alík mě adoptoval poté, co o mě přestala pečovat klokanice, která nebyla moje matka, ale opatrovnice pracující pro … pardon, to by bylo složité vysvětlování, to byste nejspíš ani nepochopil, pane presidente. :-3

  Tajenková soutěž u spousty písmenek připouští náhradu za jiný podobný znak, typicky třeba U a Ů, nebo I a Y, nebo Z a Ž. Kdybyste byl řešením vy osobně, mohl byste být poslaný klidně jako ŮYŽPŘÉŠÝĎÉŇŤ a nebyla by to urážka hlavy slátu, ale zcela legitimní řešení v naprostém souladu s ustanoveným pořádkem. Soutěž je záměrně vstřícná k soutěžitelkám a soutěžitelům, které a kteří doposud nemají tak vytříbený cit pro český pravopis, jako mám já :-3 a jako byste býval měl vy, kdybyste věděl, že se slůvko STAVENÍ píše s jednoduchým V a ne s tím obojživelným. :-(

  Nebojte, jsem ochotný společně s vámi předstírat, že to víte. ;-)
  Když vám to odpustí i ta soutěž, tak je všechno v pořádku.

  Soutěže

  Když obkreslím cizí obrázek jako omalovánku, dá se ta omalovánka považovat za můj výtvor?

  To je těžká otázka, která bude převážně záviset na rozhodnutí porotců soutěže. Co jsem zatím viděl, tak většina zaslaných dobře obkreslených soutěžních obrázků byla převážně prázdná, což jim nejspíš trošku zhroší hodnocení nehledě na to, jestli jsou obkreslené. V popisu soutěže je výzva, že omalovánka nemá mít moc velkých prázdných ploch…

  Pokud se ptáš ohledně autorských práv, tak nejspíš se smíš označit za autora.

  Mimochodem, soutěž je o týden prodloužena! ;-)

  Soutěže

  Ahoj,
  jak to, že u nástěnky liščích tajenek je napsaný jiný uživatel jako autor, ale Koalík tam napsal první?

  Ahoj,
  založil jsem nástěnku o soutěži těsně před tím, než ji založila Lollymaniak… a jelikož mohla přežít jen jedna z nástěnek, řekl jsem si, že dám slečně přednost. O:-)

  Provedli jsme pak nějaká škatulata s příspěvky, takže ten můj zakládající příspěvek přežil v její nástěnce. ;-)

  Soutěže

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli nějak mohu změnit odpověď na otázku „jaká výhra by ti udělala největší radost“ v soutěži o hrdinský čin 2021.

  Ahoj,
  odpovím za Alíka. V tuto chvíli to možné není a jelikož Dětský čin roku 2021 končí dneska, asi to nepůjde.

  Ty jsi poslala 10 příběhů? Fíha! 8-o:-) … To je fajn.
  Koukal jsem, že jsi u různých příběhů zadala různé žádané výhry. Kdyby porota vybrala některý z tvých příběhů, Alík se s tebou (a s ostatními výherci) zkusí nějak domluvit. ;-)

  Soutěže

  Je to asi menší hloupost, ale přijde mi nespravedlivé, že v liščích tajenkách vyhraje někdo víckrát. Nejde to změnit?

  Mně by přišlo nespravedlivé, kdyby v posledním dvacátém kole 38 lidí nemohlo vyhrát, protože už jednou vyhráli. To by pak možná někteří ani nepomáhali ostatním a celá soutěž by byla méně živá…

  Ty jsi vyhrála v jiné soutěži v červenci – někdo by si také mohl myslet, že je nespravedlivé, že můžeš i přesto vyhrát v tajenkách. Za poslední rok jsme v soutěžích přidělili celkem 230 výher. Občas někdo vyhraje víckrát, někdo třeba ani jednou… to je život.

  Jak by na to řekl můj losí kolega Punťa: >X<-

  Soutěže

  Proměna danko losa

  Si ze mě děláš prdel? Byl jsem Šampion a za vyluštění tajenky jsem vždy obdržel 420 kaček, po postupu na Super šampiona dostávám jen 385 kaček!
  Podle tebe je 385 víc než 420? Tak jak je to doopravdy s tou odměnou!?

  dankolos, 27. srpna 2021

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Zdravím, kolego!
  Přetváření losů na zadnice zní neprakticky.
  Vždyť bys pak nemohl mluvit?! :-c

  Super šampion vskutku dostává méně než šampion.

  Zablokovaný hulvát dostává menší denní odměnu.
  A nemůže mluvit. >X<-