Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Ahoj,
  jak jste na tom s vyhodnocením Ščedryku? Ráda bych si přečetla sloky, co uživatelé napsali, a sama bych ráda věděla, jak jsem dopadla. :)
  Díky,
  Zuzuška :)

  Ahoj,
  výsledná písnička už je od 22. prosince dostupná tady, jmenuje se nakonec Bláznivé Vánoce. Ti, jejichž sloky byly vybrané, už o tom tedy mohou dávno vědět – jsou tam všichni uvedení.

  Článek v Alíkovinách zatím není, protože s tím je dost práce. Je potřeba sepsat sloky, úpravy, zveřejnit i některé nevítězné pokusy, ... A pochopitelně také rozdat výhercům kačky.

  Soutěže

  Kolik „fiktivních“ profilů jako je hroch Pepíček nebo Koalík na Alíkovy existuje?
  Jsou taky spjaté s nějakou soutěží?

  Soutěže

  Potřebuji rychle a nutně nahlásit rychlou změnu úkrytu tasmánského Mikuláše. Chtěl jsem se na něj kouknout, ale zmizel. Nebyla to nějaká chyba?!

  Dnes byl první čtyři minuty po půlnoci Mikuláš na špatné stránce. Nestihl se schovat na žádné logičtější místo. :-(;-)

  Takové technické nedopatření se děje jen jednou za deset let za sedm dní. Musím uznat, že je to ostuda, že se taková nepříjemnost přihodila teď v prosinci dokonce dvakrát! :-o

  Hele, jak to, že vlastně po půlnoci nespíš? :-c
  Je ti deset let, ne? Máš v tu dobu dávno chrnět a o Mikulášovi jen snít.

  Adventní kalendář by měl být spíš něčím, co tě ráno vytáhne z postele – Hurá, další okénko! – ne něčím, co tě udrží vzhůru dlouho do noci. Připomínám, že šanci na výhru mají všichni stejnou, nehledě na to, jestli soutěží pár minut po startu kola, nebo večer. Měli bychom se vážně zamyslet nad posunutím hranice mezi dny, abychom půlnočnímu soutěžení nenahrávali.

  Zkusíme si udělat malou anketu…

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  V jakém čase by měla být hranice mezi soutěžními dny adventního kalendáře?

  Soutěže

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat na něco ohledně právě probíhající soutěže, Alíkova adventního kalendáře.
  Vybírají se podle něčeho slova, která jsou hesly pro jednotlivé dny, nebo je to jen tak náhodně, co vás napadne? Některá slova jsou totiž jako hesla doopravdy zajímavá (tedy podle mě), např. tasemnice, bafni, cvak.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  díky za ocenění. Žádná jasná pravidla pro soutěžní hesla nemáme. Snad jen, že se vyhýbáme slovům, ve kterých je diakritika, aby děti nemusely moc přemýšlet, jak je napsat, protože vánoční soutěž má patřit mezi ty nejjednodušší. O:-)

  Snažíme se obvykle, aby hesla nebyla úplně nahodilá. Někdy nás napadne vtipná kombinace k nápovědě (i tasemnice má článků čím dál více ;-)) nebo k výhře, jindy je to slabší a jako heslo se ocitne cokoliv, co se nám zrovna válí na stole. :-D

  Soutěže

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, jak se mohu přihlásit do nějakých (ne týmových, ani nějakých, které se konají venku, protože ven nemůžem) online soutěží, vždy, když najdu nějakou, která by mi vyhovovala, zjistím, že už tam jsou výherci, a já už tam nemůžu.
  Díky.

  Ahoj,
  zúčastňovat se můžeš pouze těch soutěží, které právě běží. Soutěže, které tady nejsou moc viditelné a jsou u nich výherci, už byly ukončené.

  Každá soutěž běží pouze po určitou dobu (je u ní napsané, od kdy do kdy to je/bylo). Po danou dobu se do ní můžeš zapojit a soutěžit, ale pak už pochopitelně ne. Pak se vyberou/vylosují výherci, a je ukončeno.

  Zrovna včera nám tu končily 2 tvořivé soutěži, konkrétně Listonápad (ten ale potřeboval alespoň materiál z venku) a vymýšlení nového textu koledy Ščedryk, to bys býval zvládl i doma, ale teď už je pozdě...

  Zkus se podívat na úvodní stránku soutěží. Hledej přímo tam soutěže, u kterých je napsáno, že můžeš soutěžit. V tuto chvíli to je adventní kalendář. Pokud je u těch soutěží, že už skončily, nebo že se čeká na vyhodnocení, tak už se nich zapojovat nelze.

  Soutěže

  Soutěžení sourozenců

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak je to u soutěží, když soutěží sourozenci, kteří bydlí ve stejným domě, popř. jsou i na stejném počítači. V týmové Alímpiádě, když jsem chtěla být v týmu s bráchou, tak nám to nešlo. Můžou tedy sourozenci soutěžit oba, nebo se jen střídat? Zkoušela jsem najít odpověď, ale byla už trošku víc zastaralá.
  Děkuji moc

  Vejunkaaa, 4. prosince 2020

  Ahoj,
  sourozenci samozřejmě můžou soutěžit oba (nebo prostě celkově všichni, pokud je jich víc než 2), pokud soutěží každý sám za sebe.

  To omezení, že nemůžou sourozenci (případně jakékoli jiné osoby, které používají společné připojení k internetu) společně tvořit tým, je spíš vedlejší účinek opatření proti vyžírkům, které brání tomu, aby jeden člověk, který tady má hromadu účtů, soutěžil tak, že udělá „tým“ jen ze svých účtů. Pro vás to sice je trošinku komplikace, ale vy si jistě poradíte!@)->-

  Soutěže

  Jak se soutěží v adventním kalendáři?

  Ahoj Alíku, chci se zeptat, jak bude probíhat adventní kalendář, zkoušela jsem dohledat, nenašla jsem 😔 díky 😆

  Ahoj,
  odpovím za Alíka, jelikož adventní kalendáře jsou moje parketa. ;-)

  1. Najdeš správné okénko v adventním kalendáři.
  2. Otevřeš okénko kliknutím na něj.
  3. Přečteš si nápovědu k tomu, kde hledat – vždy se musí najít jedna stránka někde na Alík.cz.
  4. Najdeš dotyčné místo, kde se potuluje tasmánský Mikuláš. ;-)
  5. Klikneš na jeho obrázek, zobrazí se ti heslo.
  6. Vrátíš se zpět do adventního kalendáře.
  7. Heslo napíšeš do příslušné kolonky.
  8. Vybereš si výhru, kterou chceš vyhrát v případě vylosování.
  9. Odesleš formulář.

  Tadá! Hotovo.

  Není to těžké. Ostatní soutěže – třeba tajenky a týmovky – jsou náročnější.

  Soutěže

  Dotaz k Týmové Alímpiádě – mám zadaný tým, jestliže někdo ze zadaných
  účast nepotvrdí, mohu ho nějakým způsobem vyměnit za jiného nebo
  musím zadat nový tým s tím jiným? Děkuji.

  Ahoj,
  zadaný tým nelze dodatečně upravovat, nijak. Chceš-li jiný tým, vytvoř ho jako nový návrh.;-)

  Soutěže

  Ahoj, chci si objednat knížku, ale bojím se že kdybych náhodou vyhrála slevu, nevyužila bych ji. Takže k otázce.
  Šla by ta sleva odečíst z toho dárku potom co jsem ho objednala? Silně pochybuju že vyhraju a i o tom, že to jde, ale nedá se tím nic ztratit tak co... A zbyde mi jen 95 kaček (jeden den jsem tu nebyla! Ne!) A za to bych si asi nic nekoupila :D díky.
  A čekat dva týdny na to jestli jsem náhodou vyhrála se mi nechce.

  Ahoj,
  v tučňáčích tajenkách jsi slevu nevyhrála. Tím je to vyřešené. :-D

  Ale po objednání dárku teď těch kaček nemáš zase tak málo, protože jsi zase nějaké vyhrála v soutěži s rozvrhem. ;-)

  Zamysleli jsme se nad tím, jestli by lidé, kteří mají hodně málo kaček, měli dostávat v případě výhry déle trvající slevu. Ale je to velmi vzácná situace, myslím, že se snad nic podobného ještě nestalo. Takže jsme nic nevymysleli. :-)

  Soutěže

  Ahoj, vyhrála jsem tričko a nevím jak si ho vyzvednout, nebo jak to funguje. Tlapkovapatrola. Dík

  Ahoj,
  to se ozýváš až teď, po devíti měsících? 8-o
  Dotyčné tričko bohužel nemělo tak velkou trpělivost a stihlo se nechat do posledního kousku vyprodat. :-D

  Jako náhradu ti teď můžu nabídnout špiónské puzzle. (Kdybys raději chtěla něco jiného špiónského z katalogu, napiš mi dopis.)

  Nejspíš zavedeme limit na objednání výhry. Kdo se nepřihlásí do dvou měsíců, má smůlu. Chápu, že někteří lidé třeba nemají čas a nechodí sem denně, ale když už někde soutěžím, tak mě alespoň trošku zajímá, jestli jsem vyhrál, ne? :->

  Soutěže

  Obnovíte Alík větří, kdo si šetří?

  Ahoj, budete mít ještě soutěž Alík větří, kdo si šetří? Protože tam právě píšete: Akce prozatím skončila. Možná se někdy obnoví. Ale chtěl bych to znovu, kdybyste to měli opět, Alík větří, kdo si šetří. Ale nechci abychom jsme strávili v klubovně maximálně 30 minut. Ale chci pouze jak jste to měli na jaře v roce 2019. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  někdy během podzimu akci nejspíš obnovíme. ;-)
  Ale podmínka na klubovnu zůstane a možná bude ještě nějak zpřísněná.

  Víme, že současná klubovna nefunguje úplně ideálně, ale když je na Alíkovi v určitý okamžik online víc jak sto lidí a nikdo nesedí v klubovně, tak je to divné. Nebo tam sedí jeden člověk sám a stěžuje si, že se nudí… přestože tu je spousta lidí, kteří by si s ním mohli povídat, akorát je nenapadne, že by si přisedli a začali konverzaci.

  Soutěž tedy může vytvořit motivaci k tomu, aby v klubovně bylo víc živo…
  Vy chcete slevy, Alík chce živější klubovnu. :-)

  Soutěže

  Ahoj Alíku, mám dotaz k tučňáčím tajenkám. Je možné že mají 2 lidé stejnou nápovědu ke stejnému řádku? Poradila sem jedné holce a ona mi poslala nápovědu, kterou jí v nástěnkách někdo poslal a já nevím jestli si třeba nemyslí, že jsou všechny tajenky stejné. Díky za odpověď🤗 Nela

  Ahoj,
  je to možné. Dokonce je docela pravděpodobné, že se to někomu ze soutěžících přihodí.

  Ve speciálním tučňáčím slovníku, který se používá pro poslední kolo letní soutěže, existuje 22 slov s nápovědami, které nemohou být jako řešení tajenky (to jsou typicky jména tučňáků), a 104 šestipísmenných slov bez nápověd, které naopak jsou určené jako řešení tajenky. Takže všichni mají stejné či podobné nápovědy k jednotlivým řádkům, ale řešení bývá různé – jedno z těch 104 slov. Dokonce se může stávat, že je na více řádcích stejné jméno tučňáka.

  V běžném obecném slovníku, který se používal na předchozí kola, je nyní 3900 slov, z toho má 89 slov nastaveno, že nemohou být jako řešení, protože jsou samostatně bez kontextu divná (třeba „vraždit“, „komunismus“ nebo „Hitler“ – to by jako řešení tajenky nevyznívalo moc pěkně, někdo by v tom mohl hledat propagaci něčeho, která tady rozhodně není :->).

  Soutěže

  Zdravím, proč můžeme v Tučňáčích tajenkách pomoct každému kamarádovi jen jednou během kola?

  Když totiž chci pomoct stejnému člověku podruhé, vyskočí mi upozornění jako je například toto: Kamarádce jménem JMkolo83 už jsi v tomto kole jednu nápovědu poskytla. a mně vrtá hlavou, proč je to tak zařízené.

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  myslím, že tímto způsobem může soutěž podporovat přátelské vazby. Je tu totiž část lidí, kteří si nikdy s nikým nepovídají, nebo si povídají jen s osobou, která je sem přivedla. Nyní mají motivaci oslovit i někoho dalšího, o něco ostatní požádat… a mít i radost z toho, že někomu dalšímu pomůžou. Zkrátka se projevit nějak víc lidsky. :-D

  Pro některé děti bývá hledání kamarádů věda. Jak začít konverzaci? O čem si povídat? Napsat někomu jen tak? Nebude to oslovenému člověku připadat divné? Nyní mají soutěžní důvod k zahájení dialogu a když by si chtěli povídat dál a nenapadá je žádné téma, můžou třeba soutěžní nápovědu nebo slova pojmout jako inspiraci. ;-)

  Začátkem roku 2018 jsem měl jakousi jednoduchou filozofickou ideu, že sociální síť je struktura ve třech rozměrech: místo, čas a lidi. A že pro každý rozměr by měla jít vymyslet soutěž. Adventní pátračka byla stavěná zejména na místu (přijít na správnou stránku), superpočítačová soutěž zejména na čase (přijít ve správný čas) a tak jsem pak přemýšlel, jestli by šla udělat soutěž, kde jsou k účasti nějak potřeba správní lidé. Nejprve jsem zkoušel vymýšlet nějaké složitosti s dělením do týmů a provazováním účtů napříč kamarády a kamarády kamarádů, vzájemným soupeřením apod., ale pak mi došlo, že soutěž musí mít i nějakou náplň, nějaký nikoliv-úplně-triviální úkol, který se společně řeší – a že bych se měl nejvíc zaměřit na ten úkol a podporu spolupráce a zredukovat všechno ostatní na minimum. No… a tak vznikly klokaní tajenky, další rok koalí a letos tučňáčí. Každý rok tento soutěžní formát zkoušíme ještě trošku vylepšit, loni přibyla očíslovaná políčka, letos načasovaná hroší pomoc (pro děti, které luštění nebaví, nebo jsou moc malé na to, aby znaly všechna slova).

  Kdyby někoho napadl úplně jiný formát soutěže, který by zužitkoval spolupráci více lidí, jsme jedno velké ucho. ;-)

  Soutěže

  Dobrý den, můžu se zeptat vadí, že když už jsem odeslala rozvrh hodin do soutěže, že na obrázku (papíru) nebylo napsané rozvrh hodin? Popřípadě mohla bych ho poslat znova, kde by to už napsané bylo? moc děkuji za odpověd a přeji hezký den

  Ahojky,
  to vůbec ničemu nevadí! Když to na něm není napsáno, tak zbývá alespoň víc místa na něco zajímavějšího, ne? ;-)

  Docela dost účastníků postupovalo podobně jako ty. Myslím si, že rozvrh hodin jde velmi dobře poznat i bez toho, aby na něm bylo napsané, že je to rozvrh hodin. Zbytek poroty mi dá jistě za pravdu.

  Zkus si představit, jak nějaký žák začátkem září ve škole vytáhne takový nenadepsaný rozvrh… a všichni se kolem něj seběhnou a užasle se ptají „Jé, co to máš?“ a „To je super, co to je?“… a on jim na to odpovídá „Upřímně řečeno netuším, co to je, ale mám v tom napsané jednotlivé dny a vyučovací hodiny“… a pak všichni společně přemýšlejí, jak by se takové věci mělo říkat… a vymyslí třeba slovo „pětidenka“, nebo nějaký podobný nesmysl, na který však budou hrdí! :-D

  Alík

  Soutěže

  Zdravím, podle čeho tento web rozděluje kačky za Tučňáčí tajenky?

  Když jsem se totiž mé kamarádky ptala, zda dostala za toto (tedy druhé) kolo více kaček, než za to minulé, jako já, její odpověď mě zarazila. Prý dostala jen 200 kaček, stejně jako v kole prvním, zatímco já jsem za toto kolo získala 240 kaček, neboli o 40 kaček více, než minile. Proč tomu tak je? Je to snad nějaká chyba, nebo se jedná o věc, která má své opodstatnění, které nám, jakožto běžným uživatelům, není známo? Pokud má tato věc nějaké odůvodnění, tak se ptám, jaké?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Ahoj,
  soutěže dávají různě vysoké odměny podle dosažené hodnosti.

  V Tučňáčích tajenkách byla chyba, že se hodnosti nezohledňovaly. Všiml jsem si toho, když jedno štěně den po registraci položilo dotaz v poradně, což by nemělo být možné, protože štěňatům se v soutěžích dávají záměrně nižší odměny, aby se jim nezkrátilo několikadenní štěněcí mládí. :-)

  Tuto chybu jsme včera v noci opravili, teď se přidělují kačky správně. (Dodatečně srovnávat odměny zpětně za první dva týdny soutěže nebudeme.)

  Měl bych asi někdy popsat, jak přesně to funguje. Existuje nějaká základní výše odměny (většinou bývá 200), pak platí, že:

  • štěně dostává 40 % (ale nikdy víc jak 95),
  • voříšek dostává 80 %,
  • junior dostává 150 %,
  • šampion dostává 120 %,
  • super šampion dostává 110 %,
  • veterán (a vyšší) dostává 100 %.

  Navíc se to tuším ještě zaokrouhluje na násobek pěti.

  Ta procenta se zdají na první pohled nahodilá, ale stojí za nimi poměrně složitá analýza toho, jak tady lidé spoří, a přesné propočty, kolik kaček by mělo jít vydělat za různě dlouhá období.

  Časem nějak zařídíme, že bude u všech soutěží zobrazeno předem, kolik kaček člověk dostane za (správnou) účast.