Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sport

  Další sport

  Ahoj Alíku, chtěla bych dělat karate ale i moderní gymnastiku(moderní gymnastiku už dělám 4 roky),ale bojím se že mi to mamka nedovolí protože chodím na dobrovolné hodiny tělocviku na víc (do sportovek)... Mamka by mi řekla že je to na mě moc sportu, protože už mi to říkala když jsem chtěla chodit do sportovek.
  Myslíte že by to bylo na mě moc sportu??

  holka, 12 let, 15. srpna 2020

  Ahoj,

  ptáš se, jestli by kombinace karate, moderní gymnastiky a sportovek nebyla až moc sportu. Bohužel, to takto na dálku nedokážu posoudit, každý to může mít trošku jinak. Také nevím, o jak intenzivní trénování by šlo - je rozdíl, jestli by se jednalo o jeden trénink od každého sportu týdně anebo by toho bylo mnohem více, včetně například víkendových závodů. Kdyby ses chtěla věnovat všem těmto sportům, napadá mě, že by bylo možná fajn určit si, kterému se chceš věnovat "naplno" a kterému spíše okrajově, méně často. Můžeš si o tom zkusit s mamkou znovu promluvit a zkusit společně najít třeba nějaký kompromis.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Fotbal nebo floorbal

  Ahoj, je mi 12 v zimě 13. Chtěla bych dělat nějaký sport ovšem nevím jaký, bavil by mě florbal nebo fotbal ovšem na obojí je podle mě pozdě. A ještě mám problém, že u ničeho jsem nevydržela dlouho, jedině u dramaťáku 7 let.. Atletika i gymnastika 1 rok. A vlastně už ani rodiče nechtějí abych zkoušela meco nového, protože si myslí, že už nevydržím což je vlastně možné... Mohl/a by jsi mi poradut jaký sport? Jinak něco o mně, postavu mam trochu silnější 160cm na výšku a 56kg. Běhat běhám rychle a baví mě to. Nevím co dál vám napsat.. Kdyby něco tak bych ještě dopsala.

  holka, 12 let, 8. srpna 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se chceš věnovat sportu. Píšeš, že jsi teď na takové křižovatce, hledáš nový druh pohybu. Nedokážu Ti dát úplně zaručený tip a přesně odhadnout, co Tě bude bavit a co Ti bude přinášet radost. Můžeš si zkusit pojmenovat, z jakého důvodu jsi dlouho nevydržela u sportů, které jsi už zkoušela, co Tě od nich odradilo. A také, co Tě naopak motivuje u něčeho vydržet. Podle toho se můžeš trošku zorientovat. Začátkem školního roku obvykle bývají možnosti, jít si různé sportovní kroužky vyzkoušet třeba na jednu hodinu, mohla bys využít něčeho podobného ve Tvém okolí. Co se týče florbalu a fotbalu, nejsem v tomto oboru odborník, nedokážu proto posoudit, jak moc je na tyto sporty ve 12 letech pozdě - pokud Tě ale baví, možná by byla škoda to nezkusit jen kvůli věku. Pokud Tě baví běh, napadá mě také možnost vyzkoušet frisbee, házenou, basketbal?

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně gymnastiky. Je mi 14 a moc bych se chtěla věnovat moderní gymnastice. Už více než půl roku každý den trénuju doma a umím základní prvky jako kotouly, přemet stranou, provaz, placku, stojku, most. Když jsem ale trénovala most ze stoje a viděla to mamka, tak mi to zakázala s tím, že si zlomím páteř a skončím na vozíčku. 1. Dotaz) Opravdu si můžu poranit záda při mostu ze stoje?
  2. Dotaz) Vzali by mě do oddílu moderní gymnastiky ve 14 letech? A kdyby jo, tak kdybych se snažila na maximum dokázala bych dohnat holky které tam cvičí od malička? Rodiče mi řekli že pod dohledem trenéra bych mohla dělat i ty více nebezpečné prvky.
  Moc děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 1. června 2020

  Ahoj,
  je moc hezké, že chceš začít s moderní gymnastikou a sama trénuješ základní prvky, je z toho poznat, že Tě to opravdu zajímá. Co se týká mostu ze stoje, tak si dovedu představit, že pokud se dělá správně, tak poranění nehrozí. Jestliže se ale správně nedělá, klidně se může stát, že se páteř poraní. Je dobré si nechat poradit od nějaké zkušené cvičitelky, jestli děláš vše správně, možná by to i mamku více uklidnilo.

  Na druhý dotaz nedokážu přesně odpovědět. Asi záleží na jednotlivých oddílech, které mají nějak nastavená pravidla v jakém věku přijímají nové cvičenky. Je dobré si tam přímo zavolat nebo jim napsat dotaz. Také mě napadlo, že kdyby věk byl problém, existují i jiná cvičení, kde se využívají prvky moderní gymnastiky a začátek s věkem nesouvisí – například pole dance, cvičení na šálách nebo na kruhu apod. Dokonce je to velmi trendy.

  Držíme palce, abys mohla dělat to, co Tě baví.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat, jestli není pozdě začít s gymnastikou.
  Je mi 13, dokážu základní věci jako kotrmelce dopředu i dozadu, most o zeď, s oporou i stojku, kotrmelce na hrazdě, skok přes kozu atd. Doktor mi říkal že si myslí že jsem na to vysoká (měřím 158 cm a mám 38 kg, ale to asi není podstatný).Vím že závodně už to nepujde, ale alespoň kdybych se naučila přemety popř. Fliky atd. Byla bych shopná tomu věnovat dost času, teď se snažím o provaz a každý den cvičím alespoň 45 minut. Vím že by mě to bavilo, rodiče by mi to rádi dopřáli, ale je tu ještě jeden problém. Nejbližší gymnastika je od tud skoro 40 minut cesty.
  Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den

  holka, 13 let, 10. února 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že Tě baví gymnastika. Nejsme tu trenéři, nedokážeme Ti tedy říci, zda je pozdě s gymnastikou začít ve 13 letech. Bylo by dobré domluvit se přímo s nějakou trenérkou nebo trenérem gymnastiky. Nebo by Ti třeba pro začátek mohla říct Vaše paní učitelka (učitel) tělocviku. Napadá mě, že možná nemusíš chodit rovnou do gymnastiky, jsou různá cvičení (třeba v Sokole a tak podobně), kde se cvičí podobné cviky.

  Přejeme Ti, aby sis pro sebe našla, co Tě bude bavit
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj chci se zeptat ohledně batmintonu doufám že to píšu správně. Strašně mě ten sport baví a rodina a sourozenci nemají čas si to semnou zahrát a venku je neustále špatné počasí.
  Nevíte o nějakém tomto kroužku nebo trénincích v Plzeňském kraji prosím napište.
  Fakt mě to baví a chci nikam chodit tak napište prosím.

  holka, 13 let, 6. ledna 2020

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi našla sport, který tě baví a chceš se mu věnovat. Najít badmintonový (takhle se to píše správně) kroužek není nic složitého. Zkrátka zadáš do vyhledávače heslo „kroužek badminton Plzeň“, případně „oddíl badminton Plzeň“ a ukáže se ti nabídka všeho, co je k dispozici.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj, mám takový problém.. Nejde mi tělocvik. Na konci 8. třídy jsem měl samé jedničky.. I z tělocviku, protože tu máme docela fajn učitele. Chtěl bych jít s velkou pravděpodobností na gymnázium, jen se bojím, že se mi tam budou smát, nebo tam budou tělocvik nějak moc řešit. Pro svou lepší kondici cvičím, lyžuji, bruslím, jezdím na kole a mnoho dalšího, ale nic nepomáhá. V poslední době mě tak napadá, jestli to snažení má vůbec cenu.. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, že Ti nejde tělocvik. Je přirozené, že nás víc těší to, co nám jde. Mně připadá super, že to nevzdáváš a i přesto se věnuješ různým sportovním aktivitám. Vím, že to zní jako klišé - ale ono opravdu není nutné v něčem vynikat, je důležité právě to, že se člověk nevzdává, že to zkouší. A když se pokusíš oprostit od toho, že bys měl podávat nějaké výkony, je možné, že Tě některé aktivity budou i bavit - a to je to, o co jde. Navíc sport je zdravý, sedět na gauči člověku neprospívá. Přála bych Ti tedy, aby sis aktivity v tělocviku užíval a nepřemýšlel o tom, jak moc Ti to jde nebo nejde. Co se týká Tvých obav - rozumím tomu, že to nejsou příjemné představy. Ale tyhle představy se vůbec nemusí naplnit. Stojí za to prostě prožívat to, co teď je, a s případnými problémy se vyrovnávat, až pokud opravdu nastanou. Pokud by se tak stalo, můžeš se potom svěřit rodičům, školní psycholožce, jestliže na škole bude či nějaké oblíbené paní učitelce.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj aliku mám takový dotaz jak přemluvit rodiče abych si mohla koupit skateboard? Taťka s tím souhlasí ale mamka ne??na skateboardu se učím už přes měsíc a pořád mě to baví, mamka si prostě mysli ze skateboarding je jenom pro kluky. Potřebuju aby mi na něj příplatily něco přes 200. Kapesné totiž nedostávám všechny peníze co mám jsem si vydělala sama. Mamka si prostě mysli ze na to nemám čas což není pravda na skateparku jsem skoro každý den a teď jezdím na skateboardu od bráchy ale prostě chci svůj....
  Předem děkuji za odpověď..

  holka, 12 let, 20. září 2019

  Ahoj,
  chápu, že Tě baví jízda na skateboardu, je fajn, že sis našla takový zájem. Chtěla bys mít vlastní jako brácha, ale mamka Ti to nechce dovolit, myslí si, že je to jenom pro kluky. Mrzí mě, že pro to zatím nemá pochopení. Je fajn, že taťka je pro, i ten může pomoci mamku přesvědčit. Také mě napadá požádat o podporu i další v rodině, bráchu, jiné příbuzné, kteří by se za Tebe také mohli přimluvit a pomoci vysvětlit mamce, že je to pro Tebe důležité. Věřím, že pokud ve své snaze a nadšení vytrváš, časem si to mamka třeba rozmyslí. Neboj se s ní upřímně a v klidu promluvit o tom, jak se cítíš, co bys potřebovala jinak, že Tě to trápí, zkusit udělat nějakou dohodu.

  Přejme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj alíku, procházím si docela zamotaným obdobým.. hrával jsem sport, dělal zhyby, kliky-prostě cvičil, chodíval jsem běhat. Prostě jsem makal na sobě, ale už pár měsíců se mi do ničeho nechce.. nevím čím to je jestli jsem lenivý anebo to že mě to přestalo bavit.. prosím poraď. Děkuji

  kluk, 14 let, 3. září 2019

  Ahoj,

  možné je opravdu obojí - jak, že Tě tyhle aktivity už nebaví, tak to, že se Ti jen nechce. Těžko to na dálku posoudit, možmá že trochu hraje roli obojí...

  Můžeš zkusit i jiné aktivity - např. jízdu na kole, karate, plavání, florbal, kruhový trénink, apod. Třeba Tě některá z aktivit zaujme a přinese Ti radost. Může být dobré aktivity i různě střídat - jednak proto, aby se zapojily různé svalové skupiny v těle, druhak proto, že pestrost pomáhá bojovat proti nudě!

  Mohlo by Ti pomoci určit si třeba přesné dny, kdy chceš sport zařadit, a pak tento zvyk pravidelně udržet, než se z něj stane pravidelný rituál, nad kterým nebudeš muset moc přemýšlet. Aktivity ale můžeš střídat podle libosti.

  Můžeš se zkusit domluvit s nějakým kamarádem nebo i kamarádkou, že byste třeba pravidelně sportovali společně - ve dvou bývá obvykle veseleji. A také je těžší to vzdát, když na člověka čeká kamarád nebo kamarádka. Jeden druhého motivuje :)

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Sport

  Dobrý den, je mi 14 a jak jsem již dříve psal, že jsem měl nějaké problémy s páteří a později jsem měl lehčí nadvahu. Mě strašně baví sport s bojové sporty ale ten problém je že nevím jaký bojový sport bych chtěl dělat. Už dřív jsem se díval na nějaké ty sporty na internetu, ale vůbec nevím jaký bych chtěl dělat. Chtěl bych se zaměřit nejvíce na obranu a ,,krytí" a na údery. Nevíte nějaký druh bojového umění který by se pro mě hodil? A také jsem se chtěl zeptat jestli třeba už není pozdě abych v mém věku začínal nějaký bojový sport?
  Děkuji

  kluk, 14 let, 8. května 2019

  Ahoj,
  nejsem sice odborníkem na bojové sporty, ale jsem si jistá, že se sportem můžeš začít prakticky v jakémkoli věku a je naopak skvělé, že se snažíš zařadit do svého života sport. Ohledně toho, který bojový sport by se pro tebe hodil, bych řekla, že záleží hned na několika faktorech. V první řadě je potřeba zjistit, zda nemáš nějaká omezení vyplývající z tvých zdravotních problémů. To ti bohužel nikdo po internetu neřekne a je potřeba to zkonzultovat s tvým lékařem. Dále by sis měl zjistit, které oddíly nebo sportovní týmy jsou v okruhu tvého bydliště a které by tedy připadaly v úvahu. Je zbytečné vybírat ze všech bojových sportů a říci si například, že budeš dělat karate, když v dosahu žádný takový oddíl není. Většina oddílů nabízí otevřené či ukázkové hodiny, na kterých si můžeš vyzkoušet, jestli by ti daný sport vyhovovat, můžeš vstřebat atmosféru, která v týmu panuje a tak dále. Věřím, že když se přijdeš na několik otevřených tréninků podívat, pomůže ti to v rozhodování.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku, prosím, chtěla bych dělat biatlon, ale klub biatlonu je od mého bydliště vzdálen 20 km, což je asi hodina jízdy. Zkoušela jsem hledat na internetu osobního trenéra, ale nikoho jsem nenašla. Tak mě napadlo, že bych trénovala sama. Dala bych to toho všechno, moc bych si přála, abych biatlonistka byla. V zimě jsem byla na běžkách a moc mě to bavilo. Trénovala bych i celý den, celý rok, abych byla dobrá. Myslíte, že bych mohla trénovat sama? Moc děkuji.

  holka, 15 let, 6. května 2019

  Ahoj,
  je hezké, že máš tak velký sen, pro jehož splnění jsi ochotná mnohé obětovat. Nejsem sice žádnou odbornicí na biatlonový trénink, ale prohledala jsem internet a přečetla jsem si několik rozhovorů s biatlonovými trenéry. To, co většina z nich uvádí, je skutečnost, že s tréninkem je nejlépe začít kolem osmi let, kdy trenéři učí své svěřence základy techniky běhu na lyžích i střelby. To samozřejmě neznamená, že bys nemohla začít trénovat i ve svém věku a nemohla jsi dosáhnout úspěchů, pokud se budeš skutečně snažit a budeš k tomu mít předpoklady. Ale troufám si říci, že je velmi nepravděpodobné, že by ses správnou běžeckou a střeleckou techniku dokázala naučit sama. Určitě by nebylo od věci poradit se s profesionálním trenérem a zeptat se na jeho názor. Možná bys nemusela jezdit na každý trénink a mohl by tě „vést“ na dálku, ale možná ani to nebude považovat za dobrý nápad. Nicméně se domnívám, že pokud je to skutečně tvůj velký sen a jsi ochotná pro něj obětovat i své pohodlí, dvacet kilometrů není nijak zásadní vzdálenost, která by se nedala překonat.
  Měj se hezky a přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahoj, chtěl bych se přihlásit do atletiky, konkrétně bych měl zájem o kratší trať. Myslíš, že se mohu ještě v 15 do atletické do klubu přihlásit nebo je potřeba tréning od mala, třeba od pěti?
  Díky

  kluk, 15 let, 30. dubna 2019

  Dobrý den,

  od 15 let klientům na Alíkovi vykáme, budu tedy vykat i Vám. Líbí se mi, že hledáte cestu ke sportu, který Vás baví. Nejlepším plánem by bylo najít atletické oddíly v okolí a jít se tam osobně zeptat, abyste třeba zrovna mohl předvést, jak moc byste na to měl. I kdybyste se náhodou do atletiky nedostal, můžete běhat sám pro sebe, účastnit se různých běžeckých akcí a závodů a běh si užívat i tak.

  O atletice moc nevíme, takže konkrétní odpověď Vám nedáme, ale určitě Vás chceme povzbudit k dalším krokům.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sport

  Ahoj.
  Jsem v 5. třídě a moc bych chtěla na gymnázium.
  Problém mám s tělesnou výchovou.

  Tělocvik obecně mě moc baví. A to i gymnastika. Jenže jakmile mám udělat kotrmelec, nemůžu.
  Když na mě přijde řada, skuím to, ale přes hlavu se nedostanu. Všichni se na mě koukají a já to nezvládnu a začnu brečet a odejdu na wc (samozřejmě s učitelčiným souhlasem).

  Docela mě to trápí, protože kotrmelec umí i pětiletý dítě a já ne.
  Ve vodě jsem se kotrmelec naučila, ale na suchu.....to ne!

  Prosím poraďte mi s tímhle hloupým dotazem!

  Už jsem z toho dost zoufalá.

  Moc díky

  holka, 11 let, 3. března 2019

  Ahoj,

  je mně líto, že máš takové trápení s kotouly. Nepíšeš, kdy a jak to celé začalo. Chci ale ocenit a velmi vyzvednout to, že přestože kolikrát odejdeš brečet na wc, přesto jsi nezanevřela na hodiny tělocviku, ale dokonce Tě tělocvik i gymnastika baví. Jak se naučit zvládat kotoul na suchu-holt mne nenapadá nic jiného, nežli to stále dokola zkoušet a trénovat, nejlépe pod vedením nebo dohledem někoho, kdo toho ví dost o tělesné výchově. Obávám se, že už máš jakousi "zábranu" zafixovanou v sobě, ve své hlavě, a když přicházíš na řadu, už se vidíš, že to zase nedáš. Chtělo by to, natrénovat si v myšlenkách obrácený postup. V představách vidět sebe samu, jak suverénně kotoul zvládáš, a pak to dáš. A jak to bude poprvé, bude to podruhé už jednodušší.

  Přejeme Ti, aby i hodiny tělocviku byly pro Tebe vzpruhou a vítězstvím.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj, mám problém, vždy, když dělám stojky nebo něco jiného z gymnastiky kde jsem hlavou vzhůru, točí se mi potom hlava a jsem červená v obliceji. Nevím co s tím dělat, trochu se toho i bojím, že se mi něco stane. Jinak po jných sportech žádný problémy nemám. Přemýšlela jsem, že bych třeba mohla mít na tělocvik něco jako "uvolnění že nemám dělat gymnastku". Já nechci aby to vyznělo divně nebo že jsem líná, ale fakt se bojím a nevím co s tím. Ale jinak se věnují hodně sportům dělám atletiku, horolezectví, plavání, hraju fotbal, házenou. Co byste mi poradili?

  Ahoj,
  samozřejmě nemohu stanovit diagnózu na dálku a online, ale troufla bych si říci, že červenání obličeje a mírné točení hlavy při cvicích, kdy se ocitneš hlavou dolů, je zcela normální. Nicméně pokud máš pocit, že se jedná o nějaký zdravotní problém, bylo by přirozeně potřeba zkonzultovat jej s lékařem. Spíš než na omluvenku z gymnastiky bych to však viděla na domluvu s učitelem tělocviku. Můžeš mu zkusit vysvětlit, že některé cviky jsou ti nepříjemné a bojíš se při nich. Zkus ho například poprosit, jestli bys místo nich nemohla provádět jiné cviky, aby viděl, že se nechceš „ulívat“ a máš snahu najít náhradní řešení. Věřím, že tě pochopí a vyjde ti vstříc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku.
  Závodně dělám atletiku už 3 roky a celkové mě hodně baví sport. Atletika je super,ale mám strašné růstové bolesti snad při všech disciplínách. Rozhodla jsem se, že bych chtěla dělat biatlon, doktor říká, že bych mohla. Já se akorát bojím, že je už noc pozdě. Na běžkách jsem stála tříkrát, malorážku jsem držela v ruce párkrát. Strašně mě to baví se na to dívat a na běžky bych šla hned. Problém ale je, že bydlím v Praze, biatlonové kluby tam jsou 3 a nikde nepíšou o náboru, věku který příjmají a tak. Taky mám problém s rodiči - nevím jak malém mámě říct že končím s atletikou a že chci dělat biatlon, většinou když jí něco takovýho řeknu bývá dost naštvaná. Mám do toho jít?
  Díky za odpověď, Teka.

  Terka, 13 let, 13. února 2019

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi sportovně aktivní a máš nějaký dlouhodobý zájem. Nedokáži ti bohužel říci, zda budeš mít bolesti i při biatlonu, jestli tě to bude bavit a jestli ti to půjde. Pokud se jedná skutečně o růstové bolesti, osobně si myslím, že se zřejmě budou objevovat i nadále nezávisle na druhu sportu. Na to, jestli je pozdě začínat s biatlonem ve tvém věku, ti nejlépe odpoví kvalifikovaný trenér. Určitě bude výhodou tvá sportovní minulost a zkušenosti, které jsi načerpala při atletice. Nicméně určitě by bylo dobré promluvit si s biatlonovým trenérem, nebo alespoň mailem vznést dotaz ohledně věku, v němž do biatlonových klubů přijímají nové členy.
  Co se týká tvé otázky ohledně toho, jak své rozhodnutí sdělit rodičům, myslím si, že je nutné, abys jim vysvětlila své důvody, proč chceš změnit sport. Můžeš je například požádat, jestli by s tebou nenavštívili jen orientačně některý z biatlonových oddílů a neinformovali se na možnosti, které bys v tomto sportovním odvětví měla.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahojte. Jelikož jsem sportovec který má 5x týdně tréninky + o víkendu turnaje a zápasy tak se chci zeptat jak mám správně jíst a co by mi prospívalo pro moje tělo jámě byste mi doporučili vitamíny?

  kluk, 13 let, 12. února 2019

  ahoj,
  je super, že pravidelně sportuješ a přemýšlíš i tom, jak a co jíst. Úplně přesný „předpis“ Ti poskytnout nedokážeme (takhle na dálku bez bližších informací to není možné), ale aspoň částečně Tě můžeme nasměrovat.

  Jez pravidelně a snaž se jíst pestře (pokud Tě ve výběru potravin něco nelimituje). Každý den bys měl mít 5-6 jídel, hlavní jídla by měla být 3 - snídaně, oběd, večeře. A mezi nimi menší svačinky, protože sportuješ, byla by pro Tebe vhodná i druhá večeře.
  Když máš trénink nebo zápas, vezmi si s sebou svačinku navíc. Nehladov, ale ani se nepřejídej, snaž se jíst pomalu a dopřát si dost času na konzumaci jídla. Pij dostatek tekutin - zejména vodu, ale třeba i slabší čaj nebo ovocný čaj, v menším množství třeba i ředěný džus nebo ovocnou šťávu.

  Každé hlavní jídlo by se mělo skládat ze zdroje bílkovin, složených sacharidů a malého množství vhodného zdroje tuků, zeleniny nebo ovoce.
  Zdrojem složených sacharidů je třeba pečivo nebo snídaňové cereálie - třeba ovesné vločky, brambory nebo rýže, těstoviny, luštěniny, bramborový nebo houskový knedlík. Kvalitní bílkoviny - to je třeba vejce, libové maso nebo ryby, případně šunka, mléko nebo mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, sýry) a nebo rostlinný zdroj bílkovin - luštěniny jako je čočka, hrách, fazole nebo cizrna či tofu, tempeh. Zdravý tuk - kousek másla nebo trošku rostlinného oleje nebo také třeba ořechy (nepražené, nesolené).
  Ke svačině můžeš mít třeba kousek moučníku a jogurt nebo obložený chleba se sýrem nebo šunkou či vajíčkem a zeleninou nebo mléko , nebo třeba i hrstičku ořechů a kousek ovoce.

  Tipy na menší svačinky můžeš najít např. zde:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Tipy-na-svaciny%5f%5fs10013x7915.html

  Částečně se můžeš inspirovat také touto ukázkou jídelníčku pro kluka ve věku 13-15 let, ale protože dost intenzivně sportuješ, měl bys přijmout energie i živin ještě více.
  vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf

  Ideálně by ses měl snažit přijímat vitamíny a minerální látky ze zdravé pestré stravy - protože fungují nejlépe (to se ukázalo ve výzkumech) a přijmeš s nimi i řadu dalších aktivních látek, které doplňky stravy neobsahují. Sice by člověk rád vše jednoduše vyřešil spolknutím tabletky nebo kapsle „multivitamínu“, ale tak jednoduše to nefunguje.
  Je ale pár doplňků, které mohou mít smysl:

  Vitamín D - v zimním období, kdy není dostatek sluníčka (tj. od října do dubna). Požádej mamku nebo taťku, aby Ti koupili v lékárně nějaký doplněk, kterým jim lékárník/lékárnice doporučí jako kvalitní.

  Probiotika - po léčbě antibiotiky nebo na zotavení po prodělaném průjmovém onemocnění. Aby se obnovila rovnováha střevní mikroflóry.

  Přejeme hodně zdaru nejen ve sportu!
  Vím, co jím