Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj, chtěl bych se přihlásit do atletiky, konkrétně bych měl zájem o kratší trať. Myslíš, že se mohu ještě v 15 do atletické do klubu přihlásit nebo je potřeba tréning od mala, třeba od pěti?
  Díky

  kluk, 15 let, 30. dubna 2019

  Dobrý den,

  od 15 let klientům na Alíkovi vykáme, budu tedy vykat i Vám. Líbí se mi, že hledáte cestu ke sportu, který Vás baví. Nejlepším plánem by bylo najít atletické oddíly v okolí a jít se tam osobně zeptat, abyste třeba zrovna mohl předvést, jak moc byste na to měl. I kdybyste se náhodou do atletiky nedostal, můžete běhat sám pro sebe, účastnit se různých běžeckých akcí a závodů a běh si užívat i tak.

  O atletice moc nevíme, takže konkrétní odpověď Vám nedáme, ale určitě Vás chceme povzbudit k dalším krokům.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sport

  Ahoj.
  Jsem v 5. třídě a moc bych chtěla na gymnázium.
  Problém mám s tělesnou výchovou.

  Tělocvik obecně mě moc baví. A to i gymnastika. Jenže jakmile mám udělat kotrmelec, nemůžu.
  Když na mě přijde řada, skuím to, ale přes hlavu se nedostanu. Všichni se na mě koukají a já to nezvládnu a začnu brečet a odejdu na wc (samozřejmě s učitelčiným souhlasem).

  Docela mě to trápí, protože kotrmelec umí i pětiletý dítě a já ne.
  Ve vodě jsem se kotrmelec naučila, ale na suchu.....to ne!

  Prosím poraďte mi s tímhle hloupým dotazem!

  Už jsem z toho dost zoufalá.

  Moc díky

  holka, 11 let, 3. března 2019

  Ahoj,

  je mně líto, že máš takové trápení s kotouly. Nepíšeš, kdy a jak to celé začalo. Chci ale ocenit a velmi vyzvednout to, že přestože kolikrát odejdeš brečet na wc, přesto jsi nezanevřela na hodiny tělocviku, ale dokonce Tě tělocvik i gymnastika baví. Jak se naučit zvládat kotoul na suchu-holt mne nenapadá nic jiného, nežli to stále dokola zkoušet a trénovat, nejlépe pod vedením nebo dohledem někoho, kdo toho ví dost o tělesné výchově. Obávám se, že už máš jakousi "zábranu" zafixovanou v sobě, ve své hlavě, a když přicházíš na řadu, už se vidíš, že to zase nedáš. Chtělo by to, natrénovat si v myšlenkách obrácený postup. V představách vidět sebe samu, jak suverénně kotoul zvládáš, a pak to dáš. A jak to bude poprvé, bude to podruhé už jednodušší.

  Přejeme Ti, aby i hodiny tělocviku byly pro Tebe vzpruhou a vítězstvím.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj, mám problém, vždy, když dělám stojky nebo něco jiného z gymnastiky kde jsem hlavou vzhůru, točí se mi potom hlava a jsem červená v obliceji. Nevím co s tím dělat, trochu se toho i bojím, že se mi něco stane. Jinak po jných sportech žádný problémy nemám. Přemýšlela jsem, že bych třeba mohla mít na tělocvik něco jako "uvolnění že nemám dělat gymnastku". Já nechci aby to vyznělo divně nebo že jsem líná, ale fakt se bojím a nevím co s tím. Ale jinak se věnují hodně sportům dělám atletiku, horolezectví, plavání, hraju fotbal, házenou. Co byste mi poradili?

  Ahoj,
  samozřejmě nemohu stanovit diagnózu na dálku a online, ale troufla bych si říci, že červenání obličeje a mírné točení hlavy při cvicích, kdy se ocitneš hlavou dolů, je zcela normální. Nicméně pokud máš pocit, že se jedná o nějaký zdravotní problém, bylo by přirozeně potřeba zkonzultovat jej s lékařem. Spíš než na omluvenku z gymnastiky bych to však viděla na domluvu s učitelem tělocviku. Můžeš mu zkusit vysvětlit, že některé cviky jsou ti nepříjemné a bojíš se při nich. Zkus ho například poprosit, jestli bys místo nich nemohla provádět jiné cviky, aby viděl, že se nechceš „ulívat“ a máš snahu najít náhradní řešení. Věřím, že tě pochopí a vyjde ti vstříc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku.
  Závodně dělám atletiku už 3 roky a celkové mě hodně baví sport. Atletika je super,ale mám strašné růstové bolesti snad při všech disciplínách. Rozhodla jsem se, že bych chtěla dělat biatlon, doktor říká, že bych mohla. Já se akorát bojím, že je už noc pozdě. Na běžkách jsem stála tříkrát, malorážku jsem držela v ruce párkrát. Strašně mě to baví se na to dívat a na běžky bych šla hned. Problém ale je, že bydlím v Praze, biatlonové kluby tam jsou 3 a nikde nepíšou o náboru, věku který příjmají a tak. Taky mám problém s rodiči - nevím jak malém mámě říct že končím s atletikou a že chci dělat biatlon, většinou když jí něco takovýho řeknu bývá dost naštvaná. Mám do toho jít?
  Díky za odpověď, Teka.

  Terka, 13 let, 13. února 2019

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi sportovně aktivní a máš nějaký dlouhodobý zájem. Nedokáži ti bohužel říci, zda budeš mít bolesti i při biatlonu, jestli tě to bude bavit a jestli ti to půjde. Pokud se jedná skutečně o růstové bolesti, osobně si myslím, že se zřejmě budou objevovat i nadále nezávisle na druhu sportu. Na to, jestli je pozdě začínat s biatlonem ve tvém věku, ti nejlépe odpoví kvalifikovaný trenér. Určitě bude výhodou tvá sportovní minulost a zkušenosti, které jsi načerpala při atletice. Nicméně určitě by bylo dobré promluvit si s biatlonovým trenérem, nebo alespoň mailem vznést dotaz ohledně věku, v němž do biatlonových klubů přijímají nové členy.
  Co se týká tvé otázky ohledně toho, jak své rozhodnutí sdělit rodičům, myslím si, že je nutné, abys jim vysvětlila své důvody, proč chceš změnit sport. Můžeš je například požádat, jestli by s tebou nenavštívili jen orientačně některý z biatlonových oddílů a neinformovali se na možnosti, které bys v tomto sportovním odvětví měla.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahojte. Jelikož jsem sportovec který má 5x týdně tréninky + o víkendu turnaje a zápasy tak se chci zeptat jak mám správně jíst a co by mi prospívalo pro moje tělo jámě byste mi doporučili vitamíny?

  kluk, 13 let, 12. února 2019

  ahoj,
  je super, že pravidelně sportuješ a přemýšlíš i tom, jak a co jíst. Úplně přesný „předpis“ Ti poskytnout nedokážeme (takhle na dálku bez bližších informací to není možné), ale aspoň částečně Tě můžeme nasměrovat.

  Jez pravidelně a snaž se jíst pestře (pokud Tě ve výběru potravin něco nelimituje). Každý den bys měl mít 5-6 jídel, hlavní jídla by měla být 3 - snídaně, oběd, večeře. A mezi nimi menší svačinky, protože sportuješ, byla by pro Tebe vhodná i druhá večeře.
  Když máš trénink nebo zápas, vezmi si s sebou svačinku navíc. Nehladov, ale ani se nepřejídej, snaž se jíst pomalu a dopřát si dost času na konzumaci jídla. Pij dostatek tekutin - zejména vodu, ale třeba i slabší čaj nebo ovocný čaj, v menším množství třeba i ředěný džus nebo ovocnou šťávu.

  Každé hlavní jídlo by se mělo skládat ze zdroje bílkovin, složených sacharidů a malého množství vhodného zdroje tuků, zeleniny nebo ovoce.
  Zdrojem složených sacharidů je třeba pečivo nebo snídaňové cereálie - třeba ovesné vločky, brambory nebo rýže, těstoviny, luštěniny, bramborový nebo houskový knedlík. Kvalitní bílkoviny - to je třeba vejce, libové maso nebo ryby, případně šunka, mléko nebo mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, sýry) a nebo rostlinný zdroj bílkovin - luštěniny jako je čočka, hrách, fazole nebo cizrna či tofu, tempeh. Zdravý tuk - kousek másla nebo trošku rostlinného oleje nebo také třeba ořechy (nepražené, nesolené).
  Ke svačině můžeš mít třeba kousek moučníku a jogurt nebo obložený chleba se sýrem nebo šunkou či vajíčkem a zeleninou nebo mléko , nebo třeba i hrstičku ořechů a kousek ovoce.

  Tipy na menší svačinky můžeš najít např. zde:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Tipy-na-svaciny%5f%5fs10013x7915.html

  Částečně se můžeš inspirovat také touto ukázkou jídelníčku pro kluka ve věku 13-15 let, ale protože dost intenzivně sportuješ, měl bys přijmout energie i živin ještě více.
  vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf

  Ideálně by ses měl snažit přijímat vitamíny a minerální látky ze zdravé pestré stravy - protože fungují nejlépe (to se ukázalo ve výzkumech) a přijmeš s nimi i řadu dalších aktivních látek, které doplňky stravy neobsahují. Sice by člověk rád vše jednoduše vyřešil spolknutím tabletky nebo kapsle „multivitamínu“, ale tak jednoduše to nefunguje.
  Je ale pár doplňků, které mohou mít smysl:

  Vitamín D - v zimním období, kdy není dostatek sluníčka (tj. od října do dubna). Požádej mamku nebo taťku, aby Ti koupili v lékárně nějaký doplněk, kterým jim lékárník/lékárnice doporučí jako kvalitní.

  Probiotika - po léčbě antibiotiky nebo na zotavení po prodělaném průjmovém onemocnění. Aby se obnovila rovnováha střevní mikroflóry.

  Přejeme hodně zdaru nejen ve sportu!
  Vím, co jím

  Sport

  Ahoj, chtěla bych se zbavit ježdění autobusem, autem a podobně, abych se více hýbala. Bohužel mám školu přes město, takže bych to pěšky nestíhala. Na kolečkových bruslích neumím, kolo nemám k dispozici. Nenapadá vás nějaký další způsob? Předem moc děkuju!

  holka, 16 let, 30. ledna 2019

  Ahoj,
  co třeba koloběžka? Dnešní moderní koloběžky jdou i dobře složit, prodávají se i varianty s motorem, které dovedou trochu ušetřit námahu cestou do kopce.

  Nezavrhoval bych úplně možnost chodit pěšky. Píšeš, že bys to nestíhala... chápu, jak to myslíš, nechce se ti vyrážet dřív, nebo si přivstat jen kvůli delší cestě. Zejména v zimě, kdy bývají rána chladná a temná, to nezní moc lákavě. Ale až bude ráno tepleji a světlo, tak by to šlo, ne? ;-)

  Také můžeš třeba jezdit autobusem jen část cesty a zbytek chodit pěšky.

  Alík

  Sport

  Ahoj. Už pátým rokem hraji volejbal, první dva roky jsem hrála za školu a teď třetím rokem hraji v týmu. Volejbal mě vždycky bavil, měla jsem tam kamarádky a na tréninky jsem chodila s radostí, problém je, ale v tom, že od letního soustředění se vše změnilo. Rozdělili nás (žákyně) na dva týmy (na mladší a starší) a dá se říct že všechny mé kamarádky a holky se kterými jsem se aspoň trochu bavila dali do mladších a mě do starších. Společně ve starších jsem s holkama, kterých rodiče se znají s trenérem a tudíž i automaticky jezdí na zápasy a jsou protěžovány, mě na zápasy neberou nikdy. Nejhorší na tom je, že mě tam nemají rádi, pomlouvají mě, nadávají a kritizují za věci které neumím (ve volejbalu nepatřím k nejlepším a navíc se věnovalo vždy jen těm protěžovaným a já s holkama jsme se učili okoukáváním, proto plno věcí neumíme správně). Je to týmový sport a já si připadala jako by mě úmyslně při hře nepouštěli k míči a postupem času, jsem se na tréninky těšila čím dál tím míň. Jako já na tom je ještě jedna holka (dokonce spolužačka) a dospěli jsme k závěru že s tím na konci školního roku seknem. Pravdou, ale je že mně se zas tak s tím skončit nechce, přece jenom hraju tento sport už nějakej ten rok a pochybuji, že skoro v 15 letech by mě vzali do jiného týmu a ani tady ve městě už žádný není.
  Tak proto se ptám, myslíte že mám u toho vydržet, přesto že mě to už nebaví jak dříve, chodím tam z donucení a jsem od ostatních věčně odříznutá a radši k nim ani nejdu, aby mi nenadávali (už mi to ani tak nejde jako dříve, mám pocit, že hraju čím dál tím hůř), nebo s tím skončit? (Mimo volejbal, ještě hraju na hudební nástroj a velmi se učím do školy a mám skupinku opravdu dobrých kamarádek se kterými si rozumím, takže přece jenom něco bych dělala a neseděla jen u počítače).
  .
  Jinak hrozně moc děkuji že tohle děláte, že radíte a pomáháte a myslím si že tím pomáháte hrozně moc dětem a dospívajícím.

  holka, 14 let, 10. ledna 2019

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že právě ve tvém oblíbeném sportu prožíváš takové nepříjemné zklamání. Přechod do nového kolektivu je vždy obtížný, nicméně právě ve sportu by měli lidé ještě víc ctít principy fair play a rovného chování. Proto chápu, že jsi z chování svých nových spoluhráček rozčarovaná, už tě volejbal tolik nebaví a uvažuješ o odchodu.
  Zároveň však mám z tvého dopisu dojem, že před tím jsi měla volejbal skutečně ráda a byla jsi v něm dobrá. Dosáhla jsi v něm určitě úspěchů i zlepšení a musela překonat spoustu překážek. Osobně bych se přimlouvala za to, abys zkusila překonat i tuto, protože mi přijde škoda zahodit všechno, cos doposud dosáhla. Vím, že je to těžké, ale pokus se nenechat chováním starších holek otrávit. Zkus si o třeba o svých pocitech promluvit s onou kamarádkou, která je na tom podobně jako ty a řeší stejné problémy. Když se budete navzájem podporovat, určitě vám to půjde lépe. Stejně tak si můžeš o nevhodném chování svých spoluhráček promluvit s rodiči a například se poradit o tom, zda by mělo smysl říci to trenérovi, nebo jestli by je nenapadlo ještě jiné řešení.
  Jsem přesvědčená o tom, že časem si celá situace „sedne“ a i mezi staršími spoluhráčkami si najdeš nové kamarádky. Zkus ještě vytrvat a brát současnou nepříjemnou situaci jako jednu z překážek, kterou musíš ve své sportovní kariéře překonat. Jsem si jistá, že to zvládneš!
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku ... Strašně se bojím že do toho týmu nezapadnu jak jsem předtím psala jsem asi strašně moc tichá a nedokážu si s nimi bavit bavím se asi z patnácti holek asi jen ze 7 ostatní jsou mi prostě nesympatický ... Mám strach

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit Tvoje obavy a strachy, zvláště když v novém týmu nenacházíš moc "spřízněných duší". Docela se osvědčuje nebát se třeba chvíli nezapadnout, spíše pozorovat, a nechat všemu volnější průběh. Je škoda se stresovat, zkus spíše hledat na novém týmu i drobné radosti a pěkné věci.

  Můžeš si taky najít někoho, kdo je Ti v týmu sympatičtější a zkusit s ním navázat bližší vztah. Za prvé tak získáš někoho, s kým budeš trávit čas nebo jeho část, za druhé Ti může ten člověk být i takovými "dveřmi" k ostatním, se kterými Ti pak bude líp.

  Myslím, že je dobré se taky neupínat jenom k lidem z týmu, stojí za to pěstovat kamarádství a blízkost i s jinými lidmi, ať už příbuznými, nebo vrstevníky. Pak se třeba zmenší i Tvůj strach, protože pak nebude až tak strašně moc záležet na tom, jak do týmu zapadneš.

  Určitě si přečti naši odpověď na Tvůj první dotaz nebo i podobné dotazy, kterých je tu na Alíkovi dost.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj Alíku! Jsem v novém týmu cca měsíc a ještě se "rozkoukávam" . S pár holkama se bavím a s nějakými moc ne . Bojím se že nezapadnu nevím co mám dělat a tak aby se se mnou bavily . Hlavně já jsem takový typ který nemusí mít kolem sebe hodně lidí a s každým se bavit . Děkuji moc

  Ahoj,
  je prima, že se umíš svěřit s tím, co Tě trápí.
  Jsi v novém prostředí, s novými lidmi, navazuješ nové vztahy. Dovedu si představit, že to může být docela náročné a v něčem i stresující. Úplně přirozené mi přijde i to, že se bojíš, že bys nemusela zapadnout. Říkám si, že cítit se dobře v partě/týmu/jakékoli skupině je základní potřeba většina z nás, a proto není divu, že Tě představa, že by se tomu tak nestalo, může děsit.
  Nicméně z toho, co píšeš, mi přijde, že po měsíci jsi v týmu začala navazovat nějaké vztahy. To mi připadá jako dobré znamení. Zřejmě umíš lidi oslovit, najít s nimi společnou řeč. Proto bude skvělé, když v tom vytrváš. Vztahy vznikají mnohdy delší dobu, proto je zcela přirozené, že se teď s nějakými lidmi "jen" bavíš. Časem, když se budete bavit o tom, co máte společné, vytvoříte si společný humor a zážitky, se to samo prohlubuje.
  Zkus si nedělat starosti s tím, že s některými lidmi to tak nemáš. Ne každý nám sedne a proto ani my každému. Zkus to brát s lehkostí a kdoví, třeba časem najdeš něco společného i s nimi.
  Chci Tě podpořit taky v tom, aby ses v těchto náročnějších dnech nechala podpořit někým blízkým. Může to být kamarádka, kdokoli z rodiny nebo školy, kdo je Ti blízký. Můžeš se zeptat, jak to mají v seznamování oni a co jim pomáhá.

  Přejeme hodně štěstí.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj Alíku, omlouvám se, že zase píšu, no , chtěla bych být vrcholová sportovkyně. Dělám pro to a budu pro to dělat všechno. Ale vybírám mezi 2 sporty, které mě nejvíce zaujaly - alpské lyžování, nebo běh na lyžích. Opravdu nevím, co si vybrat. Lyžovala jsem jen 1, ale bavilo mě to a taťka říkal, že mi to docela jde. Běžkovat jsem zatím neměla příležitost. Opravdu nevím, co by mě bavilo víc. Opravdu si za tím stojím a chci to dělat. Na běh na lyžích u nás máme podmínky, ale na alpské lyžování ne. ale třeba bych mohla jezdit na hory... Všechny plusy a mínusy jsem si již napsala, ale pořád se nemohu rozhodnout. Tak jdu na ty otázky, prosím.

  1. Myslíte, že můžu být tkzv ,obojživelnice' , že bych dělala oba sporty (na vrcholové úrovni)? Je to možné?
  2. Jak si mám vybrat klub?
  Děkuji mnohokrát!
  holka, 15 let, 17. října 2018

  Hezký den,
  nemůžete se rozhodnout mezi dvěma sporty, chtěla byste být vrcholová sportovkyně. K profesionální dráze vede dlouhá cesta plná disciplíny, vytrvalosti, tvrdé práce a vyžaduje to také finanční prostředky. Bylo by dobré na to jít postupně, seznámit se s danými sporty a na základě toho se rozhodnout. Je možné samozřejmě dělat oba, pokud byste zjistila že Vám oba jdou stejně dobře a máte na ně talent. Můžete se poradit s někým dospělým ve svém okolí, rodiči nebo učiteli a podívat se, jaké kluby by pro Vás mohly být dostupné. Ty pak můžete kontaktovat pro více informací, opět, abyste se měla na základě čeho rozhodnout. Konečné rozhodnutí však zůstává na Vás a také na tom, zda Vás v tom budou ochotní rodiče podpořit.

  Přejeme vše dobré,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj chtěl bych se zeptat na styl cvičení a pár dalších věcí ohledně cvičení

  1. Už cvičím tzv. Street workout neboli calesthenics (posilování s vlastní váhou těla) a jaké účinky se na mě projeví když takhle budu cvičit
  2. Plánuji si koupit na vánoce protein vím sice že to je bílkovina ale chci se zeptat vás na na vás názor co si o tom myslíte
  3. Slyšel jsem že když budu cvičit a bude mi méně než patnáct můžou se mi poškodit klouby co si o tom myslíte
  Předem děkuji za odpověď s pozdravem uživatel bydlící na planetě Zemi
  kluk, 13 let kulturista ??????, 18. října 2018

  ahoj uživateli bydlící na planetě Zemi,

  1) Tento typ cvičení osobně neznám, ale podle uváděných informací by měl přispívat k budování tělesné zdatnosti (síly) a obratnosti, vyrýsování svalů.
  Bylo by ale dobře, kdyby ses věnoval i jiné aktivitě s kamarády - jízda na kole, fotbal nebo basket, apod. Je dobře, když máme aktivity různorodé, aby se naše zdatnost a naše tělo rozvíjelo symetricky. Jednostranný pohyb našemu tělu nesvědčí.

  2) Nemyslím si, že by pro Tebe byl protein vhodný - obsahuje kromě proteinu i řadu dalších, pomocných látek, které pro děti a dospívající nejsou vhodné (např. umělá sladidla). Dostatek bílkovin pro růst a vývoj zvládneš získat i z běžné pestré stravy - zdrojem bílkovin je libové maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny.
  Nadměrný příjem bílkovin je pro naše tělo velkou zátěží - škodí zejména ledvinám. Dlouhodobý příjem vysokého množství bílkovin ledviny přetěžuje a může vést až k jejich poškození.

  3) Co se týče vlivu cvičení na klouby - záleží na cvicích, které budeš provádět, počtu opakování (a zda případně bude cvičení i s nějakou zátěží). Bylo by dobře začínat jen menším počtem opakování a postupovat od lehčích cviků k těžším, pomalu.
  Záleží také na tom, zda nemáte potíže s klouby v rodině a jak probíhá Tvůj růst. Nejlépe by Ti v tomto mohl poradit lékař, který o Tebe pečuje.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

  Sport

  Ahoj
  Mám strašně rád Petru Kvitovou a obecne tenis.Ale problém je v tom že si nemám s kým povídat o ní a o jejích výkonech,poradíš mi prosím jak najít někoho s kým bych si o tom mohl povídat.
  Předem díky.

  kluk, 12 let, 31. srpna 2018

  Ahoj z Modré linky,
  je prima, že chceš rozvíjet svoje zájmy. Tenis je zajímavý sport a je moc fajn svou vášeň s někým sdílet. To, jestli je ve Tvém okolí nějaký podobný fanoušek jako Ty, zjistíš časem, když při hovoru s druhými na to téma stočíš řeč. Pokud bys nikoho takového nenašel, na internetu určitě existují různá fóra nebo fankluby, kde najdeš spoustu podobných nadšenců a věřím, že to může být i zajímavá cesta, jak se seznámit s novými lidmi. Na internetu jen platí, že je potřeba chovat se bezpečně.

  Přejeme hezké dny.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj
  Za pár dní začíná škola, a já se tak trochu bojim tělocviku, fotbal, basket apod. sporty mi nevadí, ale gymnastika mi docela dost vadí, nejsen totiž moc pružná, ale už na tom pracuji. No ale zajímá mě jestli se dá při kotrmelci zlomit vaz. Dřív jsem se kotrmelců vůbec nebála, ale poslední dobou ano..

  holka, 13 let, 24. srpna 2018

  Ahoj,
  chápu, že gymnastika nemusí bavit nebo jít každému, ale oceňuji, že na sobě pracuješ, pružnost a síla tělu a zdraví určitě svědčí. Kotrmelec patří k základním cvikům, které se člověk učí už od útlého věku. Nejedná se o nic nebezpečného nebo rizikového, čeho by se měl člověk nějak obávat. Asi při každém sportu může dojít k různým zraněním, pokud je však člověk trochu opatrný a provádí cviky a sport tak, jak se dělat mají, naopak to zdraví posiluje. Pokud máš obavy z kotrmelců, můžeš požádat někoho, kdo je umí, nebo učitele tělocviku, aby Ti vysvětlil, jak na to, abys je prováděla správně a nemusela se bát zranění.

  Přejeme hezké dny,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj poradno je mi 9 let. Včera jsem hrála se sestřenicí na honěnou a hned jsem se zadejchala, tak mi gólové že nemám kondici :( aní ji mít nemůžu když moc nesportuju a valím se porád u knihy nebo tabletu. Mám 32 kg a měřím 136 cm, není to moc?a jak si mým kondici zlepšit abych neztloustla?

  Holka bez kondice 9 let, 17. srpna 2018

  ahoj,
  Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně v pořádku, nemusíš se obávat. Pokud moc nesportuješ, opravdu Tvoje kondice nemusí být nejlepší. Řešení je jednoduché - zkus zařadit do svého denního režimu třeba 30 minut nějakého pohybu. Každý den nějaká aktivita - třeba procházka nebo protahovací a posilovací cvičení, která znáš i ze školního tělocviku nebo jízda na kole, apod.
  Zkus si různé aktivity a najdi si takové, které Tě budou bavit. Řadu aktivit můžeš dělat i s kamarády - pohyb může znamenat tedy nejen zlepšení kondice, ale i zábavu!

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Sport

  Dobrý den potřebovala bych poradit jestli se mám přihlásit na judo na judo už sem chodila asi 4 roky a pak sem přestala ale teď bych chtěla zase začít je mi 13 let a bojím se že bych byla po zadu chtěla bych jezdit na závody .
  Je mi tedy 13 let , a jaký pásek bych tedy mnela mýt.Kdy si myslíte že bych mohla začít ,už sem toho hodně zapomněla.
  Mohla bych sem pokračovat na takové úrovni jako sem byla než sem odešla??????��

  Ahoj,

  přečetla jsem si, že s judem se dá začít v každém věku. Důležitá je jen chuť judo dělat. Ty máš navíc již z dřívějška čtyřleté zkušenosti, tělo si na cviky pamatuje a tak je pravděpodobné, že se brzy dostaneš znovu na požadovanou úroveň. Myslím, že to bude ale nějaký čas chtít. Na vše by Ti určitě ještě lépe a odborněji pomohl odpovědět nějaký trenér/trenérka juda, a stejně tak by Ti mohl/a odpovědět na to, jaký bys měla mít pásek. Proto by sis mohla domluvit například po mailu nějakou konzultaci už koncem prázdnin a od záři, kdy se nové kurzy otevírají, bys mohla začít naplno. Napadlo mne také, že bys mohla prázdniny využít k zopakování si některých cviků, možná najdeš něco podle čeho cvičit na internetu.

  Přejeme Ti, aby ses brzy dostala na úroveň, po které toužíš.
  Modrá linka