Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemůžu se věnovat atletice

  Sport

  Ahoj poradno, jsem tu po dlouhé době zase. V září jsem si něco udělala s kolenem (pořádně nevím co), a kvůli tomu jsem 2 měsíce nemohla chodit na tréninky atletiky a všestrannosti, což mě trochu (hlavně u atletiky) vyčlenilo z kolektivu. Pak jsem mohla zas cvičit a začleňovat se zpět. Minulý týden mě koleno rozbolelo znovu, takže opět cvičit nemůžu. Dnes když jsem byla u doktora, který řekl že prý na atletiku musím přestat cca. Na rok chodit. Jenže tím zas stratím mnoho kamarádů i ten pohyb mi bude chybět. Teď, když to píšu pláču protože se s tím nedokážu srovnat, nevím co těch 365 dní bez atletiky budu dělat. Ze 4 tréninků týdně budu mít pouze 2. Já strašně ráda běhám, dost jsem se začala zlepšovat a teď mě tohle srazilo k zemi. Už v životě nebudu lepší než kdybych mohla běhat dál. Moc mě to mrzí. Najednou budu mít až moc volného času a nevím co mám dělat. Moc děkuji a přeji krásný den 8=$>

  holka, 12 let, 9. ledna 2023

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém zranění, které Tě nyní na rok vyřadí z atletiky, a v důsledku tak i od kolektivu. Je mi líto, že jsi na čas přišla o něco, co Tě baví a naplňuje, je zcela pochopitelné, že jsi z toho smutná a je Ti do pláče. Někdy se život bohužel postaví do cesty plánům a vizím, které jsme si pro sebe vytvořili, a ve sportech, kde jsou zranění docela běžná, se to stává o to častěji. Připadá mi přirozené, že v tuto chvíli nevíš, co s tím vším volným časem uděláš, celé je to pro Tebe ještě hodně čerstvé. Věřím ale tomu, že Ti ten rok může uplynout rychleji, než Ti nyní přijde, přestože se to může zdát jako hrozně dlouhá doba. Je spousta různých koníčků a spousta věcí, ve kterých můžeš být dobrá, třeba něco uměleckého, hudebního, společenského nebo vědeckého - můžeš tento rok pojmout tak, že máš možnost zkusit něco, k čemu by ses za normálních okolností třeba nedostala. Také mě napadá, že můžeš zůstat v kontaktu i se svými kamarády z atletiky, byť to asi nebude tak intenzivní jako předtím, nebo i rozšířit svůj okruh kamarádů díky nějakému novému koníčku. I když si teď připadáš být sražená na zem, rád bych Tě podpořil v tom, že máš sílu se z ní opět zvednout, a to hezky svým vlastním tempem.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo smysluplně naplnit svůj volný čas.
  Modrá linka

  Stydím se a jsem líný

  Sport

  Dobrý den, omlouvám se, že zase otravuji, ale mám dotaz:

  Takže, mamka mě přihlásila na Badminton, v tom ten problém není, ale v tomhle jo:

  #1:Strašně se stydím mezi nový kolektiv. Sice tam jsou 2 celkem fajn kluci, kteří se se mnou očividně snaží kamarádit, ale já se přesto stydím. Dokonce se stydím i před trenérkou. Co mám dělat?
  #2:Vůbec se mi nechce sportovat, furt mě do toho rodiče nutí, ale stejně jsem líný jak šunka na gauči, takže v tom je ten největší problém. Jak být méně líný? Jestli na to tedy vůbec jde odpovědět:-D.

  Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale prostě jsem se musel někomu vyspovídat. Předem děkuji.ok

  kluk, 11 let, 2. ledna 2023

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je pro Tebe obtížné přijít do nového kolektivu, když jsi stydlivý. Neexistuje nějaká snadná rada takto po internetu. Možná by ses mohl zkusit svěřit rodičům nebo i jiným lidem, kterým věříš, a povídat si s nimi o tom, co jim pomáhá při překonávání studu, jak se oni seznamovali s novými lidmi. Takové sdílení Ti může pomoci se uvolnit a třeba i přinést nápad, jak na to. Potom také pomáhá trénink, tedy zkoušet se seznamovat s novými lidmi, občas jít někam, kde to neznáš, zkoušet nové věci. Jindy zas může pomoc představit si ostatní v nějaké nelichotivé situaci, třeba na záchodě :) Protože všichni jsme lidi, všichni jsme na tom stejně, každý z nás je v něčem dobrý a něco se mu nedaří.

  Pokud jde o lenost, jak píšeš, potom je potřeba zapojit i svou vůli a začít trénovat. Pomáhá pravidelnost, tedy třeba právě pravidelné tréninky. Prostě na ně chodit, i když se Ti nechce. Možná bys mohl zkusit nějaké krátké cvičení každé ráno, například si udělat pár dřepů, kliků, protáhnout se, na začátek bude stačit fakt jenom pár opakování. Takto na začátku roku si můžeš dát trénink jako předsevzetí.

  Přejeme Ti bezva začátek nového roku.
  Modrá linka

  Nechci trénovat naboso

  Sport

  Už od mala hraju fotbal a hrozně mě to baví. Jenže v létě nám změnili trenéra a je to úplně jiný, hlavně jeho tréninkový plány atd... Na tom by nebylo nic špatnýho, jenže on si dost zakládá na tom, abychom cvičili a trénovali naboso. Jakože fakt hodně, prostě každej trénink při rozcvičce a občas i po většinu tréninku. Ať jsme venku nebo vevnitř, ať je zima nebo teplo. Boty máme prostě zakázaný dokud se nejde hrát. Být bosá je mi fakt nepříjemný a divný, a když jsem to trenérovi říkala, tak mi řek, že to tak prostě bude a tečka.
  Co s tím mám dělat? Měnit klub nechci protože tady mám kamarádky, ale cvičit bez bot se mi nechce. Může to vůbec takle nařizovat?

  holka, 13 let, 17. prosince 2022

  Ahoj z Modré linky,

  dokážu si představit, že Ti trénování naboso může být nepříjemné. Možná se tím trenér snaží dosáhnout toho, že díky náročnějšímu tréninku se Vám bude potom hrát v kopačkách lépe a budete podávat lepší výkony. Zda a v jaké míře to může nařizovat, to po pravdě řečeno nevím. Chci Tě ale podpořit v tom, abys o tom, jak se na tréninku cítíš, mluvila s rodiči. Mohli by si s ním v klidu promluvit, vyptat se ho na jeho metody, důvody, zjistit, zda je nutné, aby trénování naboso bylo tolik, případně Ti vyjednat, pokud je to pro Tebe opravdu natolik nepříjemné, jestli bys mohla naboso trénovat přece jen kratší dobu. Také bys mohla od spoluhráček zjistit, jak jeho metody vnímají ony. Pokud jsi jediná a ostatním to nevadí, potom si asi budeš muset opravdu zvážit, jestli je pro Tebe možné trénovat naboso jako ostatní nebo si skutečně potřebuješ najít nový klub - byla by to příležitost potkat nové kamarády. Případně byste možná mohli zvažovat kompromis, že sice budeš trénovat v botách, ale nebudeš nastupovat na zápasy, když nedodržuješ pokyny trenéra. Ale s tím by musel trenér souhlasit. A jestliže trénování naboso vadí i ostatním, mohou se spojit Vaši rodiče a s trenérem a o trénování naboso vyjednávat.

  Přejeme Ti prima advent.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj Aliku a ostatní, mám takový menší konflikt s rodiči. Já byl jako mladší docela sportovně založen, jestli se teda jako sport počítá i běhání po venku, ale dělal jsem hasiče a pak do toho přišlo taekwondo. Žil jsem na vesnici s tím, že na taekwondo jsem musel jet autobusem do města a hasiče jsem měl jeden kopec od domu. Potom s hasičem všichni hodně lidí přestalo a už jsem tam necítil tu radost, že jsem v nějakém dobrém kolektivu. K tomu jsem se přestěhoval do města, takže jsem byl blíž k tomu taekwondu a na hasiče jsem musel dojíždět. Tak jsem se jednou provždy rozhodl a sekl jsem s hasičem. Trenér nebyl úplně nadšený, pak myslím psal mamce, že kdybych měl zájem, tak se můžu na jste vrátit. Toto mě vždycky zamrzí, když jsem rozhodnutý a ten člověk mě tam nadále chce. Ať už za tím stojí peníze nebo ne, tak mi to je nepříjemné. Chodil jsem teda jen do taekwonda. Jak bylo období karantén atd, měli jsme tréninky online. V tomto období se mi to tak zprotivilo a nechtěl jsem to dělat, ale to se zas rodičům nelíbilo, že pak zas budu jen zavřeny doma. Pak se teda všechno začalo rozvolňovat a v taekwondu se mi líbila jedna holka, všechno bylo takové ideální. Ale já si jedno ráno uvědomil, že má jsem vlastně schopen ze dne na den s tím seknout. Mamka si furt stěžovala na ty výdaje za taekwondo, protože jsme nebyli v nejlepším finanční situaci. Tak jsem toho nechal a byl jsem bez nějakých koníčků. Já jsem někdy hledal něco, co mě může bavit atd. Třeba posilování, běhání, ale já nic nevydržím. Teď jsem zjistila, že by mě docela zajímal thajský box. Pár dní jsem přemýšlel, jestli to říct mamce nebo ne. Už jsem jí to řekl a hned mi začala říkat spoustu negativních věcí. Že budu teď mít jiné starostí kvůli gymplu, že je ten sport na ni moc drahý, že je to moc drsný sport, že kvůli mému astmatu na to nemůžu a že potřebuju not fyzičku na takový sport. Já nevím jak jí říct, že všechno tyto problémy se dají vyřešit, čas se dá najít, astma se dá léčit, fyzičku získám, když budu chodit 3krat denně na tréninky, co je potom za problém? Já jsem v období, kdy se potřebuju na něčem či na někom vybít. Nepochopte mě špatně, zkrátka jsem zjistil, že asi nejsem úplný šprt, který se bojí bránit. Box by mi s tím pomohl. Kdyby to nebylo ideální, tak bych s tím opět sekl, ale zkusit to přece musím. Přemýšlel jsem i o fotbale, ale já jsem toho názoru, že s fotbalem prostě člověk musí začít v mladí či dětství. Pak mě napadlo MMA a to je na mě teprve drsné. Teď mám takovou tu potřebu něco dělat, ale v kolektivu. Nemám vlastně ani kamarády, jediní vrstevníci, co potkám jsou ve škole. Box je něco co mě může bavit, může mi toho hodné dát, třeba budu vítězit, budu v tom dobrý a tak. Omlouvám se za tak dlouhou „story", ale chtěl jsem začít od začátku. Rád bych znal Váš názor na tuhle věc. Předem děkuji za odpověď

  Kluk, 15 let, 22. října 2022

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tě láká věnovat se sportovně boxu. Cítíš v sobě energii pro zápas, chceš se rozvíjet fyzicky i psychicky, věříš tomu, že díky sportu překonáš i své zdravotní problémy a budeš rozvíjet svou fyzičku. Cítíš v sobě i tu chuť bojovat a vítězit. Myslím si, že toto vše by bylo moc dobré vyjádřit nějakým sportem, který tě přitahuje. A box je sice drsný ale pokud v sobě cítíš motivaci se drsné aktivitě věnovat, tak nejspíš tvá duše ví, proč to tak je. Píšeš, že by ses potřeboval na něčem a na někom vybít. Bojový sport, když je dobře vedený, nabízí skvělou příležitost jak v sobě tyto tendence zpracovat. Pokud to tak cítíš, tak bych ti moc doporučila to zkusit. Třeba to nemusí být na dlouho. Ale aktivní sport je moc prospěšný. A myslím si, že ti udělá dobrou službu i jinak. Třeba se pak budeš lépe soustředit na učení, když vybiješ přetlak, který v sobě cítíš. Určitě tě povzbudí nějaký úspěch, který zažiješ. Nebo třeba i jen ten pocit, že se dokážeš bránit nebo chránit někoho jiného. Určitě ti povzbudí sebevědomí to, když budeš vědět, že máš sílu i odvahu a nebojíš se postavit útočníkovi. Myslím si, že toto vše, je pro dobrý rozvoj kluka moc důležité a bylo by dobře, aby ti to mamka dovolila. Určitě to napomůže i lepšímu vztahu mezi vámi dvěma. Takže náš názor je jednoznačné povzbuzení k tomu, abys to zkusil. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika.

  Natáčení videa na kole

  Sport

  Zdravím. Chtěl bych začít dělat videa z ježdění na kole ale nevím jakou si vybrat kameru na přilbu. Děkuji

  kluk, 11 let, 18. října 2022

  Ahoj, je skvělé, že o koupi uvažuješ s předstihem a víš, na co kameru potřebuješ. Dlouho jsem přemýšlel, jaké doporučení ti bude nejvíce užitečné. Tzv. akčních kamer je totiž už docela hodně. Liší se parametry, kvalitou, cenou, příslušenstvím i softwarově.
  Nakonec si myslím, že nejjednodušší vstupní kamera bude použitá GoPro. Je téměř jedno, která verze, v zásadě ti bude stačit kterákoliv, včetně těch starších generací. Pokud zvolíš variantu bez displeje, asi trochu ušetříš, ale na videa se pak musíš dívat přes mobil. To ale u natáčení z helmy nevadí.
  Určitě se ti pro GoPro bude také snadno shánět použité příslušenství. Vždycky si ověř, že je kompatibilní s tvou kamerou.
  V neposlední řadě má GoPro dobrý software pro základní střih. Má i placené varianty, ovšem už v té základní můžeš snadno sestříhat skvělá akční videa. Držím palce, ať se daří a ať tě to baví. A nezapomeň, jen proto, že něco natáčíš, nemusíš víc riskovat. Radši zrychlit video v postprodukci 😀

  Začínám s novým sportem

  Sport

  ahoj, mam jen mensi problem a potrebovala bych rychlou radu. Zacinam pristi tyden s novym sportem, ktery jsem v zivote nehrala ale hrozne me to lakalo. Moc se tesim ale mam strach ze mě nebudou mit radi ze se mi budou smat atd jelikoz jsem spis introvert. Mam z toho strasny stres nevite co s tim? Dekuju

  holka, 14 let, 26. října 2022

  Ahoj,
  je úplně normální, že se před novou situací a před vstupem do nového kolektivu cítíš nervózní a máš obavy. Je to zcela normální reakce, kterou by měla většina lidí. Strach a nervozitu je sice velmi těžké ovládnout, ale úplně bezbranná proti nim rozhodně nejsi. Místo toho, abys myslela na to, co všechno špatného a negativního tě může potkat, soustřeď se v myšlenkách na to, jak se na nový sport těšíš, že se ti splnilo tvé přání a budeš se mu moci věnovat. Určitě si v novém okruhu lidí najdeš i kamarády, se kterými tě budou pojit společné zájmy a budete takzvaně na stejné vlně. Když budeš vystupovat přátelsky, otevřeně a budeš se o všechny zajímat, neexistuje důvod, proč by tě neměli mít rádi. Snaž se tedy své myšlenky směřovat tímto pozitivním směrem a věřím, že tvůj vstup do nového kolektivu bude úspěšný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Závodní plavání a křeče, brýle, menstruace

  Sport

  Ahoj poradno,
  začala jsem závodně plavat s ploutvemi, a potřebuji pomoct zodpovědět pár otázek které se toho týkají.

  1. Jelikož plavu závodně, neměla bych se moc zastavovat ale moc se mi to nedaří. Půl hodiny před plaváním se rozcvičujeme, ale vždycky chytnu uprostřed bazénu křeče do nohy. Trenér mi řekl že je to normální, jenže mě to pořád zpomaluje. Jak se mám zbavit křečí?

  2. Nosím brýle a mám docela vysoké dioptrie. Ale v bazénu je pochopitelně mít nemůžu, díky čemuž se mi špatně vnímá, protože nic nevidím. Mám mít nějaké kontaktní čočky nebo něco?

  3. A poslední dotaz. Hodlám v plavání pokračovat, a brzy mi bude dvanáct. No.. menstruaci jsem zatím nedostala ale myslím že už to nebude trvat dlouho, a asi se budu muset rychle naučit používat tampony. A to mě docela děsí. Trénink máme dvakrát denně a myslíte že se to zvládnu tak rychle naučit?

  Byla bych moc ráda za odpověď. Předem moc děkuji.

  holka, 11 let, 4. října 2022

  Ahoj z Modré linky,

  napsala jsi nám několik dotazů, které se týkají závodního plavání s ploutvemi. Než se pustíme do odpovědí, chceme moc ocenit, že se věnuješ sportu a podle toho, co píšeš, to s ním myslíš vážně.

  Vezmu Tvé dotazy jeden po druhém:
  1. Nejprve se ptáš na křeče, které Tě chytají uprostřed bazénu - trenér Ti řekl, že je to normální. Chápu, že jde o nepříjemnou komplikaci, jednak kvůli bolesti, jednak kvůli zpomalení. Je dost možné, že se tohle začínajícím plavcům děje a časem to odezní (možná tak to myslel trenér, nejlépe bude, aby ses ho zeptala znovu, nebo třeba i Tvoji rodiče). Určitě by Ti poradili v ordinaci praktického nebo sportovního lékaře, možná i vyšetřili, jestli Ti nechybí nějaké minerály apod. Můžeš se také sama nebo s někým z rodičů zeptat v lékárně a nechat si doporučit přípravky, které by Ti mohly pomoci. Rozcvičování i prohřívání před plaváním jsou také jistě důležité, stejně tak jako odpočinek po tréningu.

  2. Ptáš se, jak je to s brýlemi v bazénu. Chápu, že je při závodním plavání mít nemůžeš. Většina plavců to řeší opravdu kontaktními čočkami, pak je vidění v pořádku a brýle nepřekážejí. Promluv si o tom s rodiči, zajděte k oční/mu lékaři/ce nebo do oční optiky, aby Ti pomohli situaci vyřešit.

  3. Přemýšlíš už dopředu a ptáš se na používání tamponů. Ano, takto se obvykle řeší plavání v době menstruace. Existují i speciální tampony určené pro pobyt ve vodě. Rozumím Tvým obavám ohledně zavedení tamponu , ale myslím si, že to dobře zvládneš. V balení tamponů najdeš návod, podle kterého se postupuje, na internetu jsou další návody i videa. Existují i aplikátory, které mohou zavedení tamponu usnadnit, nemusíš se ničeho bát. Kromě tamponů můžeš používat i menstruační kalíšek (tím se ale nevyřeší problémy se zaváděním) nebo dokonce existují menstruační plavky, které neprosakují.

  Nejsme odborníci na závodní plavání, hodně z otázek Ti může objasnit trenér, nebo i spolusportovkyně, popřípadě odborní lékaři. Držíme palce, aby se Ti v plavání dařilo a Tvoje těžkosti se vyřešily.

  Modrá linka

  Mám dělat atletiku?

  Sport

  Ahoj , chtěla bych se zeptat je mi čerstvě třináct a chtěla bych začít atletiku ale nevím jestli není už pozdě. Měřím 155 cm a vážím 43 kg docela mi jde sprint a určitě bych hodně trénovala. Dříve jsem dělala disco show dance je to docela těžké a musela jsem hodně trénovat ale náš klub skončil hlavní vedouci trenérka šla na mateřskou a jeji maminka je na tom zdravotně špatně už jsou to 3 roky asi už nikdy tento klub nebude . A tak jsem si vybrala atletiku ale bojím se že tam nezapadnu . Předem děkuji za odpověď .

  holka, 13 let, 12. září 2022

  Ahoj,

  oceňuji, že chceš dělat nějaký sport a věnovat se pohybu. Chápu Tvou nejistotu ohledně začátku nového sportu. Doposud jsi byla zvyklá spíš tancovat, teď by Tě zajímala atletika. Každopádně jsi sportovně založená, jsi zvyklá trénovat a chybí Ti to. Nedokážu Ti odpovědět, zda je nebo není v Tvém věku pozdě, nejsem na to odborník. Na to by Ti dokázal/a nejlépe odpovědět vedoucí daného kroužku, trenérka anebo možná i učitel/ka tělocviku. Říkám si, že za vyzkoušení nic nedáš, uvidíš, zda Tě to bude bavit. Dá se to dělat i jen tak pro radost, bez záměru soutěžit a vyhrávat. Záleží na Tobě a na tom, co od sportu očekáváš. Každý z nás si může zvolit, čemu se bude věnovat, ať už na to má ty nejvhodnější předpoklady anebo třeba ne. Napadá mě, že si můžeš zkusit zajít na pár cvičných lekcí a sama podle svého pocitu nejlépe poznáš, zda se na to hodíš a bude Tě to bavit. Věk v tom nemusí hrát zásadní roli.

  Držíme Ti palce a přejeme Ti hezký podzim.
  Modrá linka

  Jaký dělat sport?

  Sport

  Ahoj, rada bych vice sportovala i pres moje omezeni. Mam totiz svalovou hypotonii a kvuli tomu jsem pohybove hodne pozadu a nemuzu delat spoustu veci co delaji moji vrstevnici. Mam velkou sanci na zlepseni, ale nemam moc moznosti jak se vice hybat. Rehabilitace mozna taky pomaha, ale chtelo by to nejaky rozumny sport ktery zvladnu. Leda asi plavani a trikolka (ktera ale neni zadarmo...). Ale ja bych rada hrala i nejaky micovy hry treba v nejakym tymu nebo jezdila na skateboardu, ale zas ta blba hypotonie a hlavne bolest nohou. Chodit muzu. Nenapada vas, jak bych teda mohla sportovat nebo se alespon smirit s omezenyma moznostma? Pohyb mam rada.

  holka, 12 let, 16. srpna 2022

  Ahoj,

  je mi líto, že se potýkáš s hypotonií, která Tě pohybově omezuje. Moc oceňuji, že se přesto snažíš hledat způsoby, jak bys mohla svému tělu pohyb dopřát. Píšeš, že nemáš moc možností, jak se více hýbat. Nejsem si jistá, zda to myslíš kvůli svému omezení, anebo protože nemáš přístup ke sportu obecně. Zmiňuješ plavání a tříkolku, je vidět, že nad tím přemýšlíš a už Tě i napadají možnosti. Myslím, že nejlépe by Ti dokázal poradit odborník, fyzioterapeut. Pomohlo by, kdyby ses obrátila na rodiče, že bys ráda sport konzultovala s odborníkem a oni by Tě k nějakému objednali.

  Líbí se mi, že dokonce sama zmiňuješ také potřebu smíření se, že Tvé tělo je schopno omezeného pohybu. Myslím, že to je také velmi důležité, abys mohla spokojeně žít a dokázala tak své tělo mít ráda. Není na to jednoduchá rada. Sebeláska a sebepřijetí je důležité téma pro každého, nejen pokud máš nějaké tělesné omezení. Můžeš začít tím, že si jednou za čas řekneš, za co jsi svému tělu vděčná, co dobře zvládá. Také si můžeš dávat pozor na to, jak o svém těle přemýšlíš a co sama sobě říkáš. Pokud bude Tvůj vnitřní hlas laskavý a pečující, budeš mít své tělo víc a víc ráda a budeš ho přijímat i s jeho omezením. Pokud by se Ti to nedařilo a Tvá hypotonie Tě nadále trápila, můžeš to konzultovat i s psychologem.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Chci skateboard

  Sport

  Ahoj, chci se zeptat. Chtěl bych Skateboard, ale mamka mně ho nedovolí. Myslí si, že bych mohl mít z něho např. otřes mozku nebo zlomenou nohu. Je nějaké vybavení, aby se mně tohle nestalo? Nebo jak jí mám přemluvit?

  kluk, 13 let, 12. července 2022

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že chceš skateboard. Zároveň chápu i Tvou mamku, že má o Tebe strach. Není žádný návod, jak mamku přesvědčit. Můžeš mamce ale ukázat, že starost o své bezpečí bereš vážně i Ty. Můžeš si třeba načíst návod, jak se na skateboardu chovat a jak se chránit. Můžete na internetu hledat i s mamkou. Pro příklad můžete zkusit třeba tento článek: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-vychova/interaktivni-dopravni-vychova/3-hrajeme-si-v-parku/10-bezpecne-na-skateboardu. Více informací najdete v metodickém listu.

  Prima léto Ti přeje
  Modrá linka

  Jak začít s orientačním během?

  Sport

  Ahoj Alíku,
  mám nový dotaz. Chci dělat orientační běh. Jenže nejbližší klub je 20km daleko a taky nevím jestli bych to stíhala. Nevíš jestli je nějaká možnost abych mohla dělat orientační běh. Miluji běh i zeměpis tak si myslím že je to ideální sport pro mě. Děkuji ti za jakoukoliv radu $>

  holka, 11 let, 28. června 2022

  Ahoj z Modré linky,

  ráda bys začala s orientačním během, ale nejde to tak snadno. Zní to, že víš, čemu se chceš věnovat, co by Tě bavilo. To je cenné a moc bych Ti přála, aby sis to mohla splnit. Nejdůležitější mi přijde domluvit se s rodiči a říct jim, že bys opravdu moc chtěla začít tenhle kroužek a říct jim důvody, proč. Spolu pak můžete promyslet, jaké jsou možnosti a zkusit zkombinovat Tvůj čas a dopravu na místo kroužku. Možná máš nějakou kamarádku z okolí, která by se taky ráda přidala a doprava tam by byla snazší – ať už spolu nějakým autobusem/vlakem nebo s rodiči jedné z vás. Neboj se zkusit jít za tím, co Tě láká a snad Ti to vyjde tak, jak si přeješ, anebo alespoň nějaká podobná varianta.

  Hodně radosti nejen ve volném čase přeje
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj poradno, potřebuji poradit. Chodím do jednoho kroužku, budeme mu říkat M. V M když děláme sestavy, tak ikdyž se opravdu hodně snažím, nikdy jsem trenerce/ovi nic neudělala a i tak mě pomlouva a po každé sestavě na mě akorát začne řvát, že toto dělám špatně a toto a toto.. je mi z toho vždycky hrozně smutno, protože se snažím opravdu jak nejvíc můžu a i si doma na to vždycky ještě navíc cvičím abych to v M uměla, ale nikdy to podlé trenera/ky není dokonale. Neustále mě srovnává s jinýma holkama a dokonce jednou přišla do M jedna holka a trener/ka ji hneď naučila mou sestavu a střídá se semnou. Je mi to líto, protože i přes moji snahu, mě jen shodí a vymění.. vždycky jsem z toho vystresovana, je mi to líto, protože se vždycky nadru a ještě mi trener/ka rika, ze jsem tlusta a ze se na M vubec nehodim. Ale to neni pravda, protoze nejsem tlusta.. Mam skoro plochy břicho a i chodím ve volném čase běhat. Jsem u toho už hodně zoufala, protože ikdyž se snažím tak to nikdo neoceni..

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí chování trenérky vůči tobě v jednom sportovním kroužku. Přijde ti, že tě nespravedlivě hodnotí a nikdy neocení tvou snahu, kterou do tréninku dáváš. Rozumím tomu, že se pak cítíš zoufalá,jsi smutná a hlavně vystresovaná na každém tréninku. Doporučila bych ti abys zkusila si té trenérky nevšímat. Říkej si, že ten kroužek děláš sama pro sebe, protože tě baví a chceš trénovat, aby ses v něm rozvíjela. Můžeš se porozhlédnout po nějakém jiném, podobném a přejít do něj, pokud to půjde. A vedle toho zkus najít způsob jak se na tom kroužku uklidnit abys nebyla pak tolik ve stresu, protože to pak může tvůj výkon opravdu ovlivnit. A když je z tebe cítit to napětí, tak to může působit horší než to skutečně je. Pokračuj v tom svém domácím tréninku. To je určitě dobrý nápad. Najdi si třeba na youtube ukázky toho stejného sportu či tance a pozoruj to. A vnímej, že tě ten pohyb prostě baví a těší, tak jak je a říkej si, že se u toho cítíš dobře. Je potřeba si pro sebe najít ten vnitřní dobrý pocit. Ten ti pomůže se cítit víc uvolněná a přirozená. Každý se to musel jednou učit, i ti největší mistři v tomto tvém sportu. A soustavný trénink ovoce přináší, tak se neboj u toho vydržet a říkej si, že to prostě překonáš, protože ti to za to stojí. Trenérka je sice trenérka ale není to důvod, proč se tomuto sportu věnuješ a proč tě baví. Nedělá to pro ní ale sama pro sebe. To si zkus stále opakovat. Je potřeba se zbavit toho napětí a ono se i pak uvolní víc tělo. To víš, že bys v tom potřebovala povzbudit a občas ocenit. Tomu rozumím, že ti to chybí a stresuje tě, že trenérka tě pouze kritizuje. Zkus se o tom bavit s kamarádkami, co tam chodí s tebou. Zeptej se na jejich názor jak ti to jde. Nebo někoho jiného, kdo tě u toho viděl. A hlavně vnímej ty své hodiny práce na rozvoji v tomto sportu a říkej si, že se to prostě musí jednou projevit i navenek. Tak ti v tom moc držím palce. Poradce Centra Locika

  Roztleskávačky

  Sport

  Ahoj, moc bych chtěla chodit na cheerleading ale má to háček. Jezdívá se tam na soutěže a já už chodím na gymnastiku a tam se jezdíme na soutěže skoro každý víkend takže by se mi to s tím křížilo...... strašně moooooooc bych chtěla chodit na obě. Navíc mám spoustu dalších kroužků...Co mám dělat?😥

  Ahoj,

  píšeš nám o cheerleadingu, kterému by ses chtěla věnovat – víkendové soutěže by se Ti ale křížily s gymnastikou, které se také věnuješ. Navíc máš i další kroužky. Chápu, že když má člověk spoustu zájmů, bývá těžké je nějak zkombinovat, anebo si z nich vybrat. Nevím, jak často se u cheerleadingu jezdí na soutěže, jestli je to každý víkend, či méně. Přemýšlím nad tím, že pokud by ses chtěla věnovat obojímu, je dost pravděpodobné, že se dostaneš do situace, kdy se Ti některé závody budou křížit. Když má člověk až moc aktivit, často se stane, že je potom ve výsledku tak přehlcený, že nemá pořádně energii na žádnou z činností. Říkám si, jestli by se to nedalo vymyslet tak, že se závodně budeš věnovat jen jednomu sportu a ten druhý dělat jenom rekreačně - nebo na závody jezdit méně často. Zkus tak nejprve zjistit, zda by bylo možné na cheerleading docházet i v případě, že by ses případných soutěží nezúčastnila.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Únava po sportu + motivace k nějaké činnosti

  Sport

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat na otázku ohledně sportu. Ráda jezdím na kole a taky bych chtěla začít cvičit, ale problém je že já minuly rok kolo vůbec neměla a tento rok jsem na něm byla jen dvakrát. Jezdím se vzdáleným bratrancem a někdy se přidá i nějaký spolužák... Jenže mě vždycky na druhý den bolí strašně svaly a někdy mám problém se i postavit :D. Otázka zní za jak dlouho se mi to může ustálit že mě to nebude tolik bolet? Ještě jedna otázka, jak se dokopat k určitým věcem? (např, učení, úklid pokoje nebo třeba to cvičení) Děkuji

  holka, 13 let, 4. května 2022

  Ahoj,

  děkujeme za dotazy, které jsi Alíkovi napsala. Zajímá Tě, za jak dlouho si zvykne tělo na zátěž z jízdy na kole, a také na to, jak se dokopat k nějaké činnosti.
  Určitě oceňujeme, že ses začala zabývat sportem, přiměřený pohyb prospívá nejenom tělu, ale i duchu. Začínat by se mělo vždy postupně, aby si tělo na zátěž zvykalo, pokud to tedy jde, nespěchej s velkými výkony a aktivitu přidávej tak, jak Ti to tělo dovolí. U každého člověka trvá jinak dlouho, než si tělo zvykne na jiný režim. Záleží na mnoha faktorech, jak tomu bude u Tebe, nevíme. Pomáhá také před zátěží (jízdou na kole) i po ní protáhnout svaly, případně si je namazat gelem či mastí, který Ti doporučí například v lékárně.
  „Dokopat“ se k nějaké činnosti někdy nebývá lehké. Pomůže, když si řekneme, proč chceme určitou činnost dělat a co nám to přinese, a určíme si čas, kdy se jí budeme soustředěně věnovat (třeba 10 minut, nebo samozřejmě více) a kdy si pak dáme přestávku. Je fajn u dané aktivity udržovat pravidelnost, klidně jí ze začátku věnovat méně času, který budeme prodlužovat, postupně si vytvoříme určitý zvyk, jako např. při čištění zubů, pak se nebudeme muset do aktivity tolik „nutit“. Také je dobré stanovit si odměnu, třeba nějaký dobrý nápoj, odpočinek, video apod. Když nějakou činnost dělá více lidí, jde to obvykle lépe, a nemusí být při tom ani spolu - například když se domluvíš s kamarádkou, že budete uklízet nebo se učit, každá sice doma, ale ve stejný čas, a pak si řeknete, jak vám to šlo, může to opravdu pomoci.

  Držíme palce, aby se Ti dařilo v tom, co děláš,
  Modrá linka

  Chci na soustředění, ale jedeme na dovolenou

  Sport

  Ahoj poradno, :->
  Mám další problém.
  Před půl rokem jsem si oblíbila jeden sport, a v létě je soustředění, a já tam příšerně chci. Pokud tam nepojedu nebudu mít další pásek, takže “propadnu“. Problém je v tom že to soustředění je ve stejný čas jako naše dovolená, a mohl celá rodina tam jede jen kvůli mě a já na to soustředění nepojedu;-(;-(.
  Jsem strašně smutná:-(.
  Nevíte co mám dělat?

  holka, 12 let, 25. dubna 2022

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že chceš jet na soustředění, když Tě ten sport baví. V životě se nám však stane, že nemůžeme mít všechno, co si přejeme, někdy se musíme rozhodovat mezi více volbami.
  Domnívám se, že máš následující možnosti. Můžeš to zkusit se svou rodinou probrat, a pokud by souhlasili a bylo to pro všechny zúčastněné možné, můžete se pokusit změnit termín dovolené. Je to však něco, co nezávisí na Tobě a ostatní s tím nemusí souhlasit. Anebo se potom potřebuješ smířit s tím, že na soustřední letos nepojedeš. Můžeš si ale zkusit zjistit, jestli už by trenéři věděli, kdy bude soustředění v příštím roce a včas se doma domluvit, abyste na dovolenou jeli v jiném termínu. Také mě napadá, že získání pásku by nemělo záviset jen na tom, jestli pojedeš nebo nepojedeš na soustředění, umím si představit, že v obdobné situaci bude více lidí, nejen Ty. Můžeš si tedy zkusit od trenérů zjistit, jak to se získáním pásku přesně je, zda by byla i jiná možnost, než jet na soustředění, když už teď víš, že nebudeš moci jet.

  Přejeme Ti prima slunečné dny.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!