Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj. Dneska jde o to že za dva a půl týdne nám svátek a já bych na svátek chtěla abych mohla chodit do atletiky. Zjišťovala jsem si k tomu spoustu věcí a mají tam ještě volné přihlášky a navíc je velká šance že bych se skamaradila s jednou holkou se kterou sechci kamarádit už celkem dlouho. Jenže už mám jeden kroužek který není úplně nejlevnější, navíc teď s těma všema testama a očkováním je všechno takové nejisté ale já od kamarádky vím že bych vlastně žádný takový testy nepotřebovala ale nevím jak mamce vysvětlit aby mě pochopila že žádný testy tam nejsou potřeba protože se sportuje na stadionu. Nevíte jak mamce říct že bych moc chtěla chodit do atletiky? Díky moc předem
  PS: žiju bez taťky a na ostatní rodinu se obrátit nemůžu

  holka, 12 let, 24. července 2021

  Milá pisatelko,
  děkuji, že nám s důvěrou píšeš svůj dotaz.
  Píšeš o tom, že by sis přála k svátku dostat kroužek atletiky, který by si mohla chodit navštěvovat. Nechceš to jenom kvůli tomu samotnému koníčku, ale i kvůli tomu, že tam bude jedna holčina, se kterou by sis přála se skamarádit.
  Zkus to mamce říct tak, jako si to psala nám. Nic nezkazíš tím, když řekneš, jak moc tě láká věnovat se atletice, a že tam chodí i sympatická holčina, se kterou by ses chtěla kamarádit. To je také důležité, aby se člověk cítil v nějakém zájmovém kroužku dobře, jací tam chodí lidé. Když tam máme kamarády, více se na kroužek těšíme.
  S testy ti určitě poradí mamka a sama zjistí, jak to tam s testy je a co je třeba. Toho se myslím nemusíš bát. Ve venkovních prostorech není třeba této ochrany, pokud nejde o koncert/ letní kino atp. S tím ti poradí mamka. Vláda průběžně nařízení mění.
  Přeji, ať vše dobře dopadne.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Sport

  Cvičení

  Ahoj,

  opět se chci zeptat na cvičení. Jak jsem psala v předešlých dotazech. Začla jsem cvičit. Mám v plánu si koupit protein, ale můj denní režim vypadá takto. Každý všední dny vstávám v 5:00 a jdu si zaběhat. Běhám tak hodinu. Mezitím běžím k workautu a chvíli cvičím. Dejme tomu v 6:40 se vrátím domů. Udělám si snídani. Pořádně výživnou a jdu dále pokračovat ve cvičení. Cvičím potom třeba v 9/10 h. Jenže strašně moc lidí mi pořád cpe "nemůžeš to přehánět" a takový blbosti. Jenže mě i zajímá, jestli si nemůžu ublížit. Celkově na to cvičeni se cítím. Cvičím obvykle 20 minut. Spíš ss zaměřuji na posilování. Posiluji nohy, ruce celkově svaly. Dělám i dřepy, ale nevím tedy jestli můžu cvičit každý všední den. Mám v tom zmatek, protože nevím tedy jestli si nemůžu ublížit. Svaly mě po cvičení nějak extrémně nebolí, ale nevím tedy, jestli v mém věku můžu každý den běhat a posilovat. Předem děkuji za odpověď. Mám v tom celkově zmatek, protože každý říká něco jiného.

  holka, 12 let, 27. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o cvičení, přiměřená míra je zdravá. Avšak z toho, co sama píšeš, se zdá, že cvičíš příliš, říkají Ti to i ostatní. Chceš vědět, jestli si nemůžeš ublížit. Bohužel právě můžeš, a proto Tě možná ostatní varují. Nezřídka se stává, že i vrcholoví sportovci si do budoucna své zdraví podlomí, právě proto, že na své tělo kladou příliš velké nároky. Píšeš také o proteinech, nejsem si vůbec jistá, zda jsou ve Tvém věku vhodné. Chci Tě tedy podpořit, abys to vše probrala se svojí obvodní lékařkou, ta Ti pravděpodobně může nejlépe poradit, co pro Tebe je a není zdravé, i proto, že Tě má v péči.

  Prima léto Ti přeje
  Modrá linka

  Sport

  Za jak dlouho lze zlepšit časy při běhu?

  Ahoj,
  chci se zeptat na jednu věc ohledně běhání.
  V sobotu mám běžet na závodu 1 km. Vůbec jsem netrénovala. Vím sice že to ubehnu ale s vyslednym časem to nebude žádná sláva. Kdybych dopadla špatně tak bude zklamaný můj taťka a především já sama. V tomto týdnu jedu na chalupu a budu tam mít strašně moc času na běhání. Chci se zeptat jestli se moje časi mohou zlepšit za čtyři dny.
  Doufám že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.
  Předem díky za odpověď 🙂

  holka, 13 let, 25. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že se věnuješ běhání. Nejsme trenéři, nedokážeme Ti tedy odpovědět na otázku, za jak dlouho je možné zlepšit si čas. To by bylo dobré probrat s nějakým trenérem. V každém případě Tě chceme podpořit, aby sis ten závod užila. Je možná škoda, žes netrénovala, ale asi není úplně dobré to před závodem snažit se všechno dohnat na poslední chvíli, aby ses spíše neunavila. Takže je asi dobré trochu potrénovat, ale nepřehánět to. A i kdybys neměla časy, jaké si představuješ, zkus to spíše vzít jako motivaci k dalším tréninkům.

  Přejme Ti prima závody, Modrá linka

  Sport

  Ahoj,

  minule jsem ptala jestli můžu cvičit. Cvičit jsem začla a baví mě to, ale chtěla jsem zeptat, když posiluji, jestli musím mít protein, protože hodně lidí protein vždycky má když posilují. A mě zajímá, jestli bych ho měla mít i já, protože když ho nemám. Bude mít cvičení účinek? Každopádně bílkoviny doplňuji dost jogurtem, mléčnými výrobky nebo třeba vajíčkami. Vajíčka si dělám každý den a mléčné výrobky taky jsou v mém jídelníčku každý den takže, jestli mi protein nahradí alespoň tohle.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 24. července 2021

  Ahoj,
  jak správně píšeš, proteiny (bílkoviny) se do těla dostávají především ze stravy. Někteří sportovci si proteiny doplňují ještě skrze doplňky stravy. Cvičení má ale efekt i když žádné takové doplňky stravy nepoužíváš. Doplňky stravy nejsou pro cvičení nutné. Stačí dodržovat jídelníček, ve kterém jsou bílkoviny zastoupené v různých potravinách (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny, semínka,…).
  Ať jde cvičení!
  Péťa

  Sport

  Vysněný biatlon

  Ahoj. Už jsem se ti na něco ptala ale mám ještě jeden problém. Tentokrát s rodiči. Chtěla bych dělat biatlon. Vážně moc, teď jsou sice prázdniny, e stejně se ptám. O tom, že zkusím biatlon sním už od šesti, což je šest let, ale nevím co na to moji rodče řeknou, protože nemusí sport. No a toho jsou moje problémy.

  1. Nevím jak o tom mám rodičům říct
  2. Nejbližší klub je asi 10 minut od místa, kde bydlím a rodiče nechcou, abych nekam dojížděla, i když by to bylo v pohodě, mohl by mě tam vozit taťka, který v roce městě pracuje, ale jen zpět.
  3. Už chodím do zumby a biatlon bude asi hodně drahý. Ale taky chodím ještě do dvou kroužků, ale ty bych zvládla oželet.
  4. Já nejsem moc sportovní typ. Sport mě baví a vážně hodně, ale prostě při běhu jsem strašně pomalá.

  Nevíte, jak to říct rodičům? Mě by se ulevilo, kdyby o tom věděl někdo jiný než já a můj deník a taky můj plyšáky

  Já mám problém říct o komukoli cokoli a je to pro mě těžké, hlavně mluvit o sportu s rodiči.

  holka, 12 let, 11. července 2021

  Ahoj,

  líbí se mi, že chceš jít za tím, co Tě baví a o čem sníš. Biatlon je všestranný sport, ve kterém můžeš uplatnit nejenom talent, ale i další vlastnosti, jako vytrvalost, píle, schopnost se soustředit a mnohé další. Je vidět, že se o svůj vysněný sport zajímáš - zjistila sis, kam bys mohla chodit a jsi ochotná se pro něj vzdát dalších kroužků. Nyní uvažuješ, jak říct rodičům, že by ses chtěl biatlonu věnovat.

  Někdy je opravdu těžké říci rodičům, co si přejeme a co bychom chtěli. Zkus se na to dopředu připravit. Můžeš mít třeba nachystané nějaké fotografie ze závodů - z časopisu nebo na mobilu či tabletu, a hlavně všechny informace, které by je mohly zajímat.
  Předem zkus říct rodičům, že bys s nimi chtěla o něčem mluvit - můžeš začít u toho z nich, ke komu máš blíž. Můžeš třeba připravit jejich oblíbený nápoj, zkusit si s nimi v klidu sednout. Pak je to jen o tom s nimi sdílet, že máš biatlon moc ráda a že bys ses mu chtěla věnovat. Můžeš jim povědět, jaký máš plán: že se vzdáš dvou dalších kroužků, cestu na klub si zajistíš (třeba) sama, zpátky by Tě mohl vyzvednout táta. Můžeš rodičům nabídnout něco, čím bys jim Ty udělala radost - nějakou další domácí práci nebo aktivitu apod. Můžeš se také zeptat, za jakých okolností by rodiče souhlasili.

  Můžeš na to také jít odjinud - najít si jiného dospělého, kdo by se za tebe přimluvil - babička, děda, další příbuzní… Možná by to pomohlo - jednak Tobě, protože bys na to nebyla sama, a také, že by na dospělého člověka rodiče dali více.

  Taky mě napadá, že bys mohla najít někoho, kdo do klubu chodí a zkusila se s ním seznámit, abys věděla více a možná i našla způsob, jak do klubu jezdit. I tento člověk by mohl pomoci rodičům ukázat, že biatlon by pro Tebe mohl být vhodný.

  Píšeš také, že neběháš moc rychle - člověk může trénovat a postupně se zlepšovat. To můžeš dělat i teď, bez klubu. Zlepšovat si kondici, výdrž, rychlost, v klidu a postupně. Běhat můžeš vlastně kdekoliv a tím se na svůj vysněný sport připravovat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Sport

  Ahoj poradno, poslední dobou mám strašnou chuť zkoušet nové věci. Ku příkladu jsem se začala sama doma učit hrát na ukulele, přičemž jsem nikdy dřív na žádný nástroj nehrála. Dokonce jsem si ono ukulele i sama koupila. Jenže teď mám jinou "touhu". Poslední dobou bych strašně chtěla hrát tenis. Myslím, že bych v tom i mohla být dobrá, všechny členy mé rodiny jsem vydrtila v tkzv benbintono- tenisu (tenis akorát s benbintonovyma pálkama a míčkem.) Zároveň mě celkem motivuje to, že můj kluk hraje taky tenis, jenže on už ho hraje celých 7 let, kdybych tedy já teď začala hrát tenis, přijali by mě vůbec do nějakého tenisového klubu, když jsem ho nikdy předtím nehrála? Strašně lituji toho, že moji rodiče mi prostě nedali na výběr nějaký sport ani hudební nástroj, na který bych mohla hrát už od malička. Závidím teď těm, kteří mají doma medajle a poháry z turnajů, protože já nikdy mít nebudu..
  Myslíte, že je blbost začínat hrát tenis až v 13ti letech?
  Jenom poznatek - do teď jsem chodila jednou týdně na hodinu plavat, ne nijak závodně, spíš "rekreačně". Což už mě však naprosto nebaví. Popřípadě jak bych měla říct rodičům, že chci hrát tenis? Mám s nimi v pohodě vztah, ale prostě takovýhle věci se mi jim říkají špatně.
  Děkuji za odpověď B-)ok

  holka, 13 let, 4. července 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, s jakou se obracíš na poradnu. Je moc dobře, že máš chuť zkoušet nové věci a sama si za tím, co chceš zkusit i jdeš. Moc oceňuju, že chceš být aktivní a věnovat se sportu.  To víš, že když se něčemu věnujeme organizovaně v rámci oddílu, máme trenéra, někoho kdo nás učí a vede, spoluhráče, se kterými můžeme hrát, tak je to motivující a můžeme se této činnosti lépe rozvíjet a věnovat  naplno. Sport je moc dobrý i pro celkový rozvoj osobnosti, vůle, vytrvalosti, soustředění, i sebejistoty a dobrého pocitu ze sebe sama. Se sportem můžeš začít v jakémkoliv věku, nikdy není pozdě. Můžeš se sportu věnovat rekreačně i závodně. Z toho, co píšeš, vnímám, že tobě nejspíš jde o tu závodní formu sportu. A tady tě mrzí, že jsi s ničím intenzivním nezačala v nižším věku a máš strach, že ti zde již ujel vlak. Myslím si, že zde záleží na tom, o jaký sport jde. Nemohu posoudit, zda-li je to tak v případě tenisu ale rozhodně se neboj  začít. Uvidíš, zda-li je to aktivita, která "patří k tobě", pokud ti to půjde a budeš mít motivaci, tak se ti určitě otevře i závodní dráha. Ale přijmi nejdříve to, že se chceš sportu věnovat naplno, intenzivně, protože tě baví a chceš se v něm rozvíjet. Ne proto, abys měla  vítězství a medaile. Zkus to takto rodičům vysvětlit a požádej je o to, aby tě do nějakého oddílu tenisu přihlásili.  Řekni jim i proč právě tenis. Vysvětli jim, co tě na této aktivitě baví a přitahuje. 

  Píšeš také o tom, že tě v zájmu o tenis motivuje to, že ho hraje tvůj kluk. Tomu rozumím, že je to motivace. Tenis pak může být něco, co budete sdílet a hrát společně. Je to pěkné, když jsou ve vztahu společné zájmy. Ale také ti i zde chci doporučit, aby ses v tom nesrovnávala s ním. Svým způsobem to, že  začneš intenzivně hrát teď, prosadíš si to u rodičů a  vydržíš ty těžké začátky v oddíle,   je dost těžké a je to úspěch sám o sobě. 

  Tak ti držím palce ať se již brzy můžeš věnovat tomu, co by sis přála,

  Poradce Centra Locika

  Sport

  Vysmívání za něco, co mě baví

  Ahoj poradno, promiňte mi že zase píšu. Mám zase problém. Chodím na volejbal. To není žádný problém. Baví mě tam chodit ale dejme tomu kamarádka3 mě pořád uráží že volejbal je taneček a že to není sport a srovnává to stím jak bude u babičky si hrát. Já jí nic nevyčítám že nechodí na nějaký sport. Dřív jsem chodila na taekwondo ( bojové korejské umění ) a zase se mi posmívaly, prostě já můžu dělat nic. Taekwondo mě nudilo ale stihla jsem zlomit dřevěnou desku a tak jsem si jí vzala do školy ukázat paní učitelce. Chtěli mi jí popsat a smáli se mi. Potom mě taekwondo nebavilo a šla jsem na volejbal s doměním že se mi posmívat už nebudou. Ale smějou se mi pořád. Co mám dělat???

  holka, 10 let, 4 měsíce a 11 dní, 25. května 2021

  Ahoj z Modré linky,

  je v pořádku, že píšeš, když Tě něco trápí, jsme tu pro Tebe. Mrzí mě, že se Ti kvůli volejbalu kamarádka i ostatní vysmívají a třeba způsobují i to, že o volejbale, anebo dalších sportech začínáš pochybovat. Dělala jsi taekwondo, ale to Tě nudilo a taky se Ti za něj posmívali, teď hraješ volejbal. Píšeš něco, co mi přijde úplně nejdůležitější – volejbal Tě baví a naopak předchozí sport Tě nudil. Zní to, že víš, co je pro Tebe fajn a co ne. Na kroužky chodíš Ty, ne Tví spolužáci. Pokud tam chodíš ráda, něco nového se učíš, je to přínosné pro Tvé tělo, tak je to jen dobře. Ne každý z Tvých vrstevníků chce dělat aktivně nějaký sport. Je Tvé právo se rozhodovat o tom, jakému kroužku se chceš věnovat. Chápu, že Tě štve to vysmívání a že třeba nerozumíš, proč to dělají. Možná ani oni sami to nevědí, přijde mi, že v jejich vysmívání může být třeba trocha závisti nebo lítosti, že nedělají taky něco takového jako Ty, to nevíme. Chtěla bych Tě podpořit v tom, že když Tě volejbal baví, tak to zkus nevzdávat kvůli druhým, kterým se to nezdá. Napadá mě, že ostatní spoluhráči z volejbalu tam chodí taky asi proto, že jim to přijde jako dobrý sport a budou mít na volejbal zase jiný pohled. Přála bych Ti, abys s nimi měla víc prostoru se seznámit a začít se víc bavit o volejbale, ale třeba i o jiných věcech. To Ti může dodat jistotu v tom, že to, co děláš, za to stojí. Napadá mě, že si můžeš zkusit napsat věty, které bys spolužákům mohla říct, kdyby se Ti zase pro nic za nic vysmívali. Pokud by se vysmívání zhoršovalo, tak se neboj obrátit na učitele, ke kterému máš důvěru, anebo na rodiče, nějakého blízkého dospělého, školního psychologa apod. Měli by Ti pomoct to vyřešit a vztahy urovnat. Přejeme, ať se situace uklidní a Ty si můžeš užívat sport, který máš ráda.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Sport

  Výběr sportu

  Ahoj, potřebovala bych poradit s výběrem sportu.
  Je mi už 14 (skoro 15) let a poslední dobou se skoro vůbec nehýbu a proto bych potřebovala nějaký sport, který bych mohla dělat. Osobně mi moc nevadí být v týmu, ale radši mám sporty sama za sebe, chtěla bych zkusit například krasobruslení, jenže si myslím, že je na to už hodně pozdě. Krasobruslení se mi začalo líbit teprve nedávno, jenže se mi hodně zalíbilo. Bohužel jsem zjistila, že nábor dětí je jen do 10-ti let. Je to docela nefér, jak mám vědět co budu za sport chtít dělat a který mi půjde již v 10-ti letech?! Spousta cest se mi kvůli věku uzavřela. Krom toho se mi nelíbí, když řeknu, že umím něco dělat tak ostatní řeknou že to umí taky - vadí mi, že dělám sporty (nebo celkově kroužky), které dělá tolik lidí kolem mě. Např. skoro každý umí hrát tenis, hrát na klavír, hrát volejbal, kreslit atd. ... Existuje ještě možnost nějakým způsobem si daný sport osvojit i v pokročilejším věku nebo už je vše ztraceno? A mohla bych ještě soutěžit nebo by to muselo být jen rekreačně?

  holka, 14 let, 20. dubna 2021

  Ahoj,
  chci moc ocenit, že si uvědomuješ potřebu hýbat a hledáš pro sebe sport, kterému by ses mohla věnovat. Pokud to chceš dělat pro sebe, pro svou radost a pro svoje zdraví, věk 14 let není na překážku. Spousta cest je určitě otevřených. A možná je dobře, že si vybíráš teď - můžeš si lépe vybrat podle sebe a je větší předpoklad, že u sportu vydržíš.
  Nejsme odborníci na sport, ale zkusíme Ti dát tipy, jak můžeš ten svůj sport hledat "sobě na míru". Myslím, že se můžeš nejprve podívat v dostupném okolí - zjistit, jaké jsou tam sportovní organizace nebo kluby (třeba Sokol, Orel, sportovní kluby, sportovní svazy, domy dětí a mládeže apod.). Inspirovat se můžeš na stránce http://www.sporty-cz.cz/. Když Tě něco zaujme, můžeš tam podle situace zavolat, nebo se zeptat osobně (i na to, jestli se dá i soutěžit a vše další, co tě zajímá). Další inspiraci můžeš hledat u svých kamarádů, kteří sport dělají, a zeptat se přímo jejich trenérů. Poradit by mohli třeba i rodiče, pokud je to možné.
  Není vůbec špatné, pokud člověk dělá či umí to, co ostatní, ale pokud bys chtěla něco osobitého, je možné jistě najít i něco takového, ať už v oblasti sportu, nebo jinde. Ve 14 letech máš opravdu hodně možností. Držíme Ti k tomu palce.

  Modrá linka

  Sport

  Sport a finance

  Ahojte všichni v poradně mám dva dotazy ohledně sportu:

  1. Chtěla bych dělat atletiku. Jenže já nevím jak to mamce říct protože už dělám lezení a ono to stojí 5000 na rok (takže dost) a atletika to by bylo dalších 1000 a ségra taky chodí do kroužku který není nejlevnější. Strašně se bojím mamky zeptat. Jak to mám udělat?
  2. Jak už jsem říkala chodím do lezení. Jsem ve skupince nejlepších (jakože ne z klubu ale z kroužku) a tan jsem taky jedna z nejlepších. Na to jak tam chodím tak lezu dost pokročilé cesty. Jenže je problém že já neudělám ani jeden klučičí klik. Na dětské BMI kalkulačce mi vyšlo něco mezi normální váhou a podváhou takže těžká nejsem. Nevíte čím to může být? Celkem se za to stydím.

  Děkuji předem moc :-3

  holka, 12 let, 15. dubna 2021

  Ahoj,

  je dobře, že se ozýváš, když si s něčím nevíš rady. Mamky se můžeš zeptat stejně jako nás. Chápu, že máš strach z toho, že by Ti atletika nemusela vyjít, ale o financích v rodině skutečně rozhodují rodiče. Je prima, že jsi takový sportovní talent, máš velmi zdravé zájmy, které je dobré podporovat.

  Co se týká působení na mamku, neumíš-li jí to říct, můžeš jí to zkusit napsat. Popřípadě jí dát přečíst tohoto „alíka“. Napadá mne, že by sis např. mohla nechat nadělit atletiku jako dárek a žádné další už nechtít. Můžeš také zkusit najít někoho v rámci rodiny, kdo zná Tvé sportovní výsledky a úspěchy a fandí Ti, aby Tě u mamky podpořil. Co třeba táta nebo někdo z prarodičů? Pokud nic z toho nevyjde, můžeš zkusit nějaké peníze vydělat. Třeba tím, že bys někomu v sousedství nosila nákupy, venčila pejska, nebo pomohla s nějakými domácími pracemi. Tyto možnosti se dají i různě kombinovat.

  Dál zmiňuješ, že nedáváš klučičí kliky. Nejde o otázku Tvé váhy, ale o pevnost pažních svalů. Nemyslím si, že by šlo o něco, za co by ses měla stydět, je to opravdu spíše cvik pro kluky. Jinak nezbývá než posilovat a zeptat se svých trenérů nebo vedoucího kroužku, jak na to jít správně tak, aby to vyšlo. Budeš-li trpělivá, časem kliky zvládneš, netlač na sebe, už tak toho umíš a děláš dost na to, abys na sebe mohla být hrdá.

  Přejeme Ti další úspěchy ve sportu.
  Modrá linka

  Sport

  Další sport

  Ahoj Alíku, chtěla bych dělat karate ale i moderní gymnastiku(moderní gymnastiku už dělám 4 roky),ale bojím se že mi to mamka nedovolí protože chodím na dobrovolné hodiny tělocviku na víc (do sportovek)... Mamka by mi řekla že je to na mě moc sportu, protože už mi to říkala když jsem chtěla chodit do sportovek.
  Myslíte že by to bylo na mě moc sportu??

  holka, 12 let, 15. srpna 2020

  Ahoj,

  ptáš se, jestli by kombinace karate, moderní gymnastiky a sportovek nebyla až moc sportu. Bohužel, to takto na dálku nedokážu posoudit, každý to může mít trošku jinak. Také nevím, o jak intenzivní trénování by šlo - je rozdíl, jestli by se jednalo o jeden trénink od každého sportu týdně anebo by toho bylo mnohem více, včetně například víkendových závodů. Kdyby ses chtěla věnovat všem těmto sportům, napadá mě, že by bylo možná fajn určit si, kterému se chceš věnovat "naplno" a kterému spíše okrajově, méně často. Můžeš si o tom zkusit s mamkou znovu promluvit a zkusit společně najít třeba nějaký kompromis.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Fotbal nebo floorbal

  Ahoj, je mi 12 v zimě 13. Chtěla bych dělat nějaký sport ovšem nevím jaký, bavil by mě florbal nebo fotbal ovšem na obojí je podle mě pozdě. A ještě mám problém, že u ničeho jsem nevydržela dlouho, jedině u dramaťáku 7 let.. Atletika i gymnastika 1 rok. A vlastně už ani rodiče nechtějí abych zkoušela meco nového, protože si myslí, že už nevydržím což je vlastně možné... Mohl/a by jsi mi poradut jaký sport? Jinak něco o mně, postavu mam trochu silnější 160cm na výšku a 56kg. Běhat běhám rychle a baví mě to. Nevím co dál vám napsat.. Kdyby něco tak bych ještě dopsala.

  holka, 12 let, 8. srpna 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se chceš věnovat sportu. Píšeš, že jsi teď na takové křižovatce, hledáš nový druh pohybu. Nedokážu Ti dát úplně zaručený tip a přesně odhadnout, co Tě bude bavit a co Ti bude přinášet radost. Můžeš si zkusit pojmenovat, z jakého důvodu jsi dlouho nevydržela u sportů, které jsi už zkoušela, co Tě od nich odradilo. A také, co Tě naopak motivuje u něčeho vydržet. Podle toho se můžeš trošku zorientovat. Začátkem školního roku obvykle bývají možnosti, jít si různé sportovní kroužky vyzkoušet třeba na jednu hodinu, mohla bys využít něčeho podobného ve Tvém okolí. Co se týče florbalu a fotbalu, nejsem v tomto oboru odborník, nedokážu proto posoudit, jak moc je na tyto sporty ve 12 letech pozdě - pokud Tě ale baví, možná by byla škoda to nezkusit jen kvůli věku. Pokud Tě baví běh, napadá mě také možnost vyzkoušet frisbee, házenou, basketbal?

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně gymnastiky. Je mi 14 a moc bych se chtěla věnovat moderní gymnastice. Už více než půl roku každý den trénuju doma a umím základní prvky jako kotouly, přemet stranou, provaz, placku, stojku, most. Když jsem ale trénovala most ze stoje a viděla to mamka, tak mi to zakázala s tím, že si zlomím páteř a skončím na vozíčku. 1. Dotaz) Opravdu si můžu poranit záda při mostu ze stoje?
  2. Dotaz) Vzali by mě do oddílu moderní gymnastiky ve 14 letech? A kdyby jo, tak kdybych se snažila na maximum dokázala bych dohnat holky které tam cvičí od malička? Rodiče mi řekli že pod dohledem trenéra bych mohla dělat i ty více nebezpečné prvky.
  Moc děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 1. června 2020

  Ahoj,
  je moc hezké, že chceš začít s moderní gymnastikou a sama trénuješ základní prvky, je z toho poznat, že Tě to opravdu zajímá. Co se týká mostu ze stoje, tak si dovedu představit, že pokud se dělá správně, tak poranění nehrozí. Jestliže se ale správně nedělá, klidně se může stát, že se páteř poraní. Je dobré si nechat poradit od nějaké zkušené cvičitelky, jestli děláš vše správně, možná by to i mamku více uklidnilo.

  Na druhý dotaz nedokážu přesně odpovědět. Asi záleží na jednotlivých oddílech, které mají nějak nastavená pravidla v jakém věku přijímají nové cvičenky. Je dobré si tam přímo zavolat nebo jim napsat dotaz. Také mě napadlo, že kdyby věk byl problém, existují i jiná cvičení, kde se využívají prvky moderní gymnastiky a začátek s věkem nesouvisí – například pole dance, cvičení na šálách nebo na kruhu apod. Dokonce je to velmi trendy.

  Držíme palce, abys mohla dělat to, co Tě baví.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat, jestli není pozdě začít s gymnastikou.
  Je mi 13, dokážu základní věci jako kotrmelce dopředu i dozadu, most o zeď, s oporou i stojku, kotrmelce na hrazdě, skok přes kozu atd. Doktor mi říkal že si myslí že jsem na to vysoká (měřím 158 cm a mám 38 kg, ale to asi není podstatný).Vím že závodně už to nepujde, ale alespoň kdybych se naučila přemety popř. Fliky atd. Byla bych shopná tomu věnovat dost času, teď se snažím o provaz a každý den cvičím alespoň 45 minut. Vím že by mě to bavilo, rodiče by mi to rádi dopřáli, ale je tu ještě jeden problém. Nejbližší gymnastika je od tud skoro 40 minut cesty.
  Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den

  holka, 13 let, 10. února 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že Tě baví gymnastika. Nejsme tu trenéři, nedokážeme Ti tedy říci, zda je pozdě s gymnastikou začít ve 13 letech. Bylo by dobré domluvit se přímo s nějakou trenérkou nebo trenérem gymnastiky. Nebo by Ti třeba pro začátek mohla říct Vaše paní učitelka (učitel) tělocviku. Napadá mě, že možná nemusíš chodit rovnou do gymnastiky, jsou různá cvičení (třeba v Sokole a tak podobně), kde se cvičí podobné cviky.

  Přejeme Ti, aby sis pro sebe našla, co Tě bude bavit
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj chci se zeptat ohledně batmintonu doufám že to píšu správně. Strašně mě ten sport baví a rodina a sourozenci nemají čas si to semnou zahrát a venku je neustále špatné počasí.
  Nevíte o nějakém tomto kroužku nebo trénincích v Plzeňském kraji prosím napište.
  Fakt mě to baví a chci nikam chodit tak napište prosím.

  holka, 13 let, 6. ledna 2020

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi našla sport, který tě baví a chceš se mu věnovat. Najít badmintonový (takhle se to píše správně) kroužek není nic složitého. Zkrátka zadáš do vyhledávače heslo „kroužek badminton Plzeň“, případně „oddíl badminton Plzeň“ a ukáže se ti nabídka všeho, co je k dispozici.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj, mám takový problém.. Nejde mi tělocvik. Na konci 8. třídy jsem měl samé jedničky.. I z tělocviku, protože tu máme docela fajn učitele. Chtěl bych jít s velkou pravděpodobností na gymnázium, jen se bojím, že se mi tam budou smát, nebo tam budou tělocvik nějak moc řešit. Pro svou lepší kondici cvičím, lyžuji, bruslím, jezdím na kole a mnoho dalšího, ale nic nepomáhá. V poslední době mě tak napadá, jestli to snažení má vůbec cenu.. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, že Ti nejde tělocvik. Je přirozené, že nás víc těší to, co nám jde. Mně připadá super, že to nevzdáváš a i přesto se věnuješ různým sportovním aktivitám. Vím, že to zní jako klišé - ale ono opravdu není nutné v něčem vynikat, je důležité právě to, že se člověk nevzdává, že to zkouší. A když se pokusíš oprostit od toho, že bys měl podávat nějaké výkony, je možné, že Tě některé aktivity budou i bavit - a to je to, o co jde. Navíc sport je zdravý, sedět na gauči člověku neprospívá. Přála bych Ti tedy, aby sis aktivity v tělocviku užíval a nepřemýšlel o tom, jak moc Ti to jde nebo nejde. Co se týká Tvých obav - rozumím tomu, že to nejsou příjemné představy. Ale tyhle představy se vůbec nemusí naplnit. Stojí za to prostě prožívat to, co teď je, a s případnými problémy se vyrovnávat, až pokud opravdu nastanou. Pokud by se tak stalo, můžeš se potom svěřit rodičům, školní psycholožce, jestliže na škole bude či nějaké oblíbené paní učitelce.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!