Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj,

  moc ráda bych hrála americký fotbal, ale vážím 30 kg. Táta říká , že je to moc málo. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 13. listopadu 2017

  Ahoj,
  bohužel vůbec netuším, jaká jsou kritéria pro hráče amerického fotbalu a jestli je nějaká minimální hmotnost, nebo spíše záleží třeba na rychlosti a síle. Doporučovala bych ti proto, abyste s rodiči navštívili nějaký otevřený trénink, kde by sis hru mohla vyzkoušet a také zkonzultovat s trenéry, jestli máš pro tento sport dispozice. Věřím, že vám trenéři dobře poradí a odhadnou tvé možnosti.
  Pokud by se skutečně ukázalo, že jsi na americký fotbal příliš lehká/malá, zkus se poradit s rodiči, zda bys nemohla chodit na jiný sport, který by tě naplňoval a tvé tělesné dispozice by k němu byly vhodnější. Většina týmů i sportovních kroužků nabízí otevřené hodiny, na kterých si daný pohyb můžeš vyzkoušet a třeba zjistíš, že ti vyhovuje i takový sport, do kterého bys to vůbec neřekla.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahoj. Chodím na fotbal od šesti takže sedm let. A od začátku sem se s nikým moc nebavila a stále nebavím protože jsou tam jenom kluci a pár holek před cca rokem přišla na fotbal jedna holka která manipuluje ostatní holky proti mě. Ona je o čtvrt roku starší než já a hraje s ostatními dvěmi holky za starší kategorii a já za mladší takže mám od nich pokoj ale dozvěděla jsem se že se staršími žáky ( ti je jejich kategorie) pojedeme společně na soustředění no takže je jasný že snimi budu na pokoji ale oni si se mnou nebaví. Ale já hraju za mladší žáky a s nima se hodně rozumím...:) Alíku poraď co mám dělat nechci tam jenom ležet koukat se na mobil atd. S klubem klukama se nebavím přijde mi to divný protože mě taky odmítají Alíku poraď předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 12. listopadu 2017

  Ahoj,

  zdravíme tě z Modré linky. Je obdivuhodné, jak dlouho jsi u fotbalu vydržela a že Tě stále baví. Je fajn mít nějakého koníčka a pokud jde o týmový sport, který s sebou často přináší i kamarády na celý život, je to o to lepší. Sport by měl člověka učit férovosti a dobrým vztahům, proto mě mrzí, že to tak u vás není.

  Chápu, že máš trochu obavy z toho, jak soustředění proběhne. Věřím, že je nepříjemné, když někdo navádí ostatní proti Tobě a nevím zda jsi přemýšlela, proč se tak děje. Říkám si, že by možná stálo za to, to prozkoumat.

  Dobrou zprávou ale může být, že to jak bude soustředění probíhat může hodně záležet i na Tobě. Říkám si, co můžeš udělat proto, abys nemusela na soustředění jen ležet na posteli a koukat do mobilu. Třeba máš nějakou pěknou společenskou hru, kterou bys mohla ostatním navrhnout si zahrát nebo tam bude někdo, kdo Tě zajímá a o kom by ses chtěla dozvědět něco víc. Můžeš se snažit být aktivní, dělat věci, které máš ráda.

  Přijde mi normální, že s někým navážeme kontakt a kamarádství snadněji a s někým to prostě nejde. Netlač v tom na sebe a buď sama sebou.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj,
  Už čtvrtým rokem chodím do nejmenovaného sportu. Poslední rok mě tento sport nebaví. Rodiče se tedy po dlouhém přemlouvání rozhodli, že koncem roku skončím. Řekli mi že si mám vybrat něajaký jiný sport. To je ten problém nevím s čím bych měla začít. Jaké sporty bych mohla začít ve 12ti letech?
  Děkuji předem za opověď. Kiki. :)

  holka, 12 let, 2. listopadu 2017

  Ahoj,
  s novým sportem můžeš začít prakticky v jakémkoli věku, tudíž tvých dvanáct let rozhodně není překážkou. Záleží spíš na tom, jaké možnosti jsou v místě tvého bydliště. Pokud žiješ na vesnici, výběr ze sportovních kroužků v tvém okolí zcela jistě nebude tak bohatý jako ve městě.
  Jestliže máš ale na výběr a nevíš, který z nich si zvolit, doporučuji ti navštívit v těch, co tě zaujmou, zkušební hodiny. Zkušební hodiny nabízí všechny kroužky a oddíly, nemusí se za ně nic platit a ty si vyzkoušíš nejen to, jestli by tě daný sport bavil, ale zjistíš i to, jaká v daném kroužku panuje atmosféra a jestli by ti třeba vyhovoval i kolektiv.
  Další možností je potom sportovní testování, jaké nabízí třeba SportAnalytik. To je organizace, která pořádá jednou za čas na vybraných místech sportovní testování. Může se na něj přihlásit každý a během půl dne si vyzkouší několik sportovních disciplín. Přítomní odborníci vyhodnotí, v čem je dobrý a co jsou naopak jeho slabé stránky a na základě toho navrhnou možné sporty, kterým by se mohl věnovat.
  Přeji ti hodně štěstí a věřím, že najdeš sport, který tě bude bavit.
  Bára

  Sport

  Ahoj, už rok a půl dělám nějaký sport, jenže teď mě přestal bavit a chtěla bych přejít na jiný. Problém je v tom že nevím jak to mám trenérovi říct, že končím. Neumím mluvit s dospělím, vyhýbám se očnímu kontaktu, jsem strašný introvert. On si myslí že jsem v tom dobrá a tak mě asi bude přemlouvat abych zůstala. Nevím jak mu to mám říct... že mě to už nebaví a že chci dělat něco jiného nebo jak? prosím poraďte. Děkuji

  holka, 14 let, 2. listopadu 2017

  Ahoj,

  rozumím tomu, že můžeš mít potíž komunikovat s dospělými, ale čím déle budeš své rozhodnutí odkládat, tím těžší bude pro Tebe trenéra oslovit. Jsi ve věku dospívání a domnívám se, že je docela i na čase, aby sis komunikaci s lidmi trénovala, prostě se jakýmsi způsobem "otužovala", komunikace je v podstatě nejdůležitějším dorozumívacím prostředkem mezi lidmi a jinak, než tréninkem-tomu bys jako sportovkyně mohla rozumět- si základy komunikace neosvojíš. Vše si můžeš zkoušet doma nahlas před zrcadlem, popř. se starším sourozencem, kamarádem, nebo rodiči. Oni by Ti také mohli poradit, jak na trenéra, jistě ho znají.

  Pokud jsi opravdu rozhodnutá dosavadního sportu zanechat a víš jistě, že Tvé rozhodnutí je správné a konečné, svěř je trenérovi jednoduše, třeba tak, jak píšeš nám nebo jak bys to řekla někomu, koho se ta věc netýká Je možné, že Tě trenér bude přemlouvat, ale to už je částí Tvé volby, jak jeho přemlouvání ustojíš, a jak si pro sebe vyhodnotíš všechny plusy a minusy této změny. Popř. můžeš trenérovi dát přečíst tento Tvůj e-mail i s naší odpovědí.
  Také mu to můžeš napsat. Můžeš mu samozřejmě říct, že se Ti o tom nemluví lehce, že jsi nad změnou sportu velmi přemýšlela, než ses odhodlala ho oslovit, že ses toho i bála, ale že jde o Tvé definitivní rozhodnutí.

  Přejeme Ti, ať Tě baví ten nový sport, který sis vybrala.
  Modrá linka

  Sport

  Už asi 1/2 roku trénuju rozštěp. Furt mě nejde sjet až na zem a to se pořádně protahuju. Nwm jestli dělám něco špatně. Prosím poradte mi(je mi blbý to sem psat)

  Anet, 12 let, 11. října 2017

  Ahoj Anet,

  není důvod, proč by Ti mělo být hloupé psát Alíkovi, to je v pořádku. Jen si nejsem jistá, zda Ti dobře rozumím. Rozštěpem máš na mysli gymnastický tělocvičný prvek? Pokud ano, nevím, jak Ti poradit, když Tě ani nevidím, jak a co děláš, navíc nejsem odborník přes tělesnou výchovu. Domnívám se, že by ses měla obrátit na vašeho učitele/učitelku tělocviku a s tím/tou se poradit, další možností je trenér/ka gymnastiky či rehabilitační pracovníci. Pochopitelně se můžeš zeptat také svých blízkých doma. Přesný návod na to, jak udělat rozštěp, najdeš i na internetu.

  Přejeme TI slunečné podzimní dny.

  Modrá linka

  Sport

  Zdravím Alíka, Alíkovy kamarády a poradnu !
  Přihlásila jsem se do závodního plavání, a do prvního tréningu zbývá osm dnů. Čím víc se přibližuje termín tréningu, tím víc jsem nervozní. Na to kolik je mi let a jak sem vysoká neumím skákat ze skokánku šipku. Bojím se že se mi budou všichni smát že zrovna já neumím šipku. Do plavání jsem se přihlásila proto, že vodu miluju. Chci se naučit všechny plavecké styly a udělám pro to cokoli. Taky si tam chci najít opravdové přátelé, protože sama ještě nevím jak má pravé přátelství vypadat. Mám dojem že se nehodím do týmu, proto jsem asi vystřídala tolik sportů. Myslíš že u plavání vydržím ?
  Mám taky strach že si tam žádné přátele nenajdu...
  předem děkuji za odpověd

  holka, 11 let, 3. září 2017

  Ahoj,
  je normální, že před prvním tréninkem cítíš obavy a jsi nervózní. Jdeš do nového prostředí a mezi děti, které ještě neznáš. Určitě ale nejsi jediná, kdo neumí skákat šipku. Tento skok nezvládá spousta dospělých a není žádnou ostudou, že ji ještě neumíš. Ostatně tuto dovednost budete zcela jistě na plavání trénovat a tvoji trenéři tě ji naučí. Naopak je skvělé, že se chceš zlepšovat a věnovat se tomu, co tě zajímá. Z tvého dopisu je zřejmé, že tě plavání skutečně zajímá a určitě se ti bude v oddílu líbit a najdeš si nové kamarády.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahoj všichni. Jsem holka, je mi 16 let. Asi 10 let jsem žila požárním sportem. S tím jsem ale musela skončit :( začala jsem chodit na střední školu a v našem sboru nás ubývalo víc a víc až jsme se rozpadli :( před půl rokem jsem se dala dohromady s mým přítelem. Žije požárním sportem stejně jako já (ne tak dlouho). Já jsem s ním začala jezdit na jeho závody. Jeho trenér mě vzdy přemlouvá abych začala běhat za ně. Abych se k tomu vrátila. To je můj sen být opět hasička <3 jenže když jsem o tom řekla mamce že chtějí abych se k tomu vrátila tak mi na to řekne že neví a že za ten sbor běhat nebudu a v našem městě už není jiný sbor :( přitom ona je dobrovolná hasička taky :( jsem nešťastná. Tim jak jezdím s přítelem na závody mě to táhne zpátky víc a víc. Vždycky si vzpomenu na to jak jsem běhala já, jak jsme všichni trávili spolu čas a byli nadšeni z našich úspěchů. Po každých závodech se do toho zamiluju ještě víc <3 ale mám ještě jeden problém :( Nejsem nějak moc rychlá a mám strach že by mě pak mohli pomlouvat že jim to kazim atd. Oni jsou hodně soutěživí. Chtějí se vždy umístit. Já jsem nešťastná z toho že jsem pomalá. Chtěla bych se v běhu nějak zlepšit ale nevím jak :( miluju požární sport a chci se k tomu vrátit :( poradíte mi prosím co mám dělat? :( A jestli je nějaký způsob jak se v běhu zlepšit? :(
  Předem všem moc děkuju... :)

  holka, 16 let, 29. srpna 2017

  Ahoj,
  z tvého dotazu je velmi cítit touha vrátit se zpátky ke sportu, který tě očividně velmi baví. Popravdě příliš nerozumím tomu, proč se tvoje maminka staví tak zásadně proti tvému přání. Sportování je po všech stránkách pozitivní aktivita a spíš by měla být ráda, že chceš udělat něco pro své tělo a zdraví. Zkus tedy nejprve promluvit s ní o tom, proč je proti. Možná se například bojí, abys kvůli sportu nezanedbávala školu, nebo má jiné své důvody. Sedněte si spolu a každá řekněte své argumenty. Vysvětli mamince, co pro tebe požární sport znamená a proč by ses k němu chtěla vrátit. Vyslechni si ale i její argumenty a pokuste se najít společné řešení. Pokud má například strach, že bys kvůli požárnímu sportu začala zanedbávat školu, můžete vyzkoušet jeden měsíc a zjistit, jak by to fungovalo. Když se budete obě dvě snažit najít kompromis a řešení, zcela jistě se vám to podaří.
  Ohledně tvého zlepšení v běhu, ti určitě pomohou pravidelné tréninky a vytrvalost. Z tvého dopisu je patrné, jak moc o návrat k požárnímu sportu stojíš, takže myslím, že pro tebe nebude problém několikrát týdně trénovat. Zpočátku běhej krátké trasy a klidně střídej klusání s rychlou chůzí. Postupně trasy prodlužuj a zvyšuj rychlost. Nezapomeň také střídat trasy, abys sis vyzkoušela různý terén. Postupně se bude zlepšovat tvoje vytrvalost, síla i rychlost. Jsem si jistá, že se ti to podaří!
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku , jde o to že nedávno proběhla soutěž v běhu a já skončila poslední, je mi to dost trapný , vždycky jsem běhala rychle a vytrvale ale teď mi to vůbec nešlo, nechápu to. Nejhorší je, že o máma ani nikdo z rodiny neví. Když jsem mámě řekla , že jsem byla mezi posledními , divila se, jak to, ale už mi bylo trapné říkat že jsem byla poslední. Navíc jsem se mezi dvěma straonila, nevím jak se s tím vyrovnat a navíc že jsem mamce neřekla celou pravdu. Jak se s tím trapasem mám vyrovnat? Měla bych rodičům ještě tu celou pravdu říkat?
  Vždycky jste mi tu dobře poradili jste skvělá poradna a tak doufám že tak poradíte i teď.
  Pěkný zbytek dne přeje,
  Denda

  Denisa, 11 let, 14. června 2017

  Ahoj Dendo,

  vidím, jak moc Tě mrzí, že jsi skončila v soutěži v běhu poslední. Zklamalo Tě to tak, že jsi to nikomu z rodiny neřekla. Někdy se opravdu stane, že se něco nevydaří a to i tehdy, když jsme byli před tím v té činnosti dobří. Důvodů může být více, možná jsi měla jen špatný den, nebo jsi nebyla zdravotně úplně v pořádku, třeba jsi byla po nějaké nemoci nebo si jen ztratila kondici. Každopádně tím chci říct, že jeden neúspěch nic neznamená a můžeš to hodit za hlavu. V létě můžeš víc běh trénovat a tak si být jistá, že příště to už bude lepší. Existují i různé knížky o běhání a kdybys chtěla, můžeš si o něm i něco nastudovat, třeba víc pochopíš, co se tehdy dělo. To, zda to říct rodičům či ne, je jen na Tobě. Myslím, že by to rodiče pochopili, ale je to už minulost, tak je možné se i k tomu už nevracet. Ať se rozhodneš jakkoliv, bude to v pořádku.

  Přejeme Ti hezké prázdniny.

  Modrá linka

  Sport

  Ahoj je mi 14 a chci se naučit nějaké tršššililinku složitější triky v gymnastice. Je na to pozdě??

  holka, 14 let, 18. května 2017

  Ahoj,
  na sport není nikdy pozdě. Naučit se gymnastické prvky můžeš v kterémkoliv věku. Pokud se jedná o složité cviky, bylo by fajn, kdyby ti zpočátku někdo pomohl. Přidržoval tě. Rozhodně se nezapomeň před cvičením pořádně rozcvičit, zahřát svaly, abys co nejvíce minimalizovala pravděpodobnost úrazu.
  Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Ahoj mám problém,ve škole se mi moc nedaří mám trojky někdy i čtyřky potom co nám přešel na novou školu...nedělám žádný sport ale na jeden bych chtěl chodit(je to americký fotbal) no a matka mi furt říká ze ne že až si zlepsim známky jak ji to mám říct ?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 9. května 2017

  Ahoj,

  jsi ve věku, kdy dělat nějaký sport je dobré. Chápu ale tvoji maminku, která si přeje, abys měl ve škole lepší známky. Vzdělání je také důležité. Nepíšeš, jestli jsi přešel na gymnázium, nebo zda jsi přešel na jinou základní školu. Pokud přejdeš na gymnázium, pak je pravděpodobné, že se prospěch zhorší. Je to velká změna. S maminkou si o tom v klidu promluv. Využij víkendu, můžeš jí pomoct se snídaní a říct jí, jaké jsou tvé představy, kolik to stojí, kolikrát týdně je trénink a co pro to chceš udělat. Někdy, i když se snažíme, tak se nám ve škole nedaří, ale důležité je, aby maminka viděla snahu a zájem. Zkus jí slíbit, že bys školu nezanedbával. Můžete se domluvit, že bys začal od září ( většinou bývají nábory nových sportovců), uvidíš také, jaký budeš mít rozvrh a teď máš ještě měsíc na zlepšení známek.
  Držím ti palce a přeji školní i sportovní úspěchy. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Ahoj Alíku a ostatní chtěl bych začít dělat skateboarding ale mamka mi říka že si tak jedině rozbiju pusu... Vím že to myslí dobře ale je moc vystrašená podle mě vždyť budu mít chrániče a helmu... Proto bych se chtěl zeptat.
  Jak ji to říct? Moje mamka je hodná a nechci ji přemlouvat protože to chápu že se o mě bojí :/ Díky předem za odpověď.

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn mít nějakého koníčka. Zní mi i rozumně Tvůj přístup, tedy to, že chceš dělat skateboarding bezpečným způsobem, s chrániči. Rozumím i Tvé mamce, že má obavy. Myslím si ale, že je škoda se kvůli obavám vzdávat něčeho, o co stojíš. Jak to mamce říct? Možná tak, jak jsi to napsal nám. Pokud budeš chtít, můžeš jí dát přečíst naši komunikaci. Pomoci by mohlo připravit si argumenty, proč se chceš skateboardingu věnovat, jak se chceš ochránit, co to vlastně obnáší.

  Přejeme, aby se Vám s mamkou podařilo najít způsob, jak můžete být spokojeni oba.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj,
  Mám ráda akvabeli a chtěla bych je dělat zavodne(klidně i celosvětově když jde ta olympiáda, ale mám problém.........V Praze (tam bydlím) je jediný sportovní klub pro akvabeli a tam berou jen mladší děti aby je vystřelovací. A starsi tam maj jen takový kroužek kde se nic nedělá. Nevím co mám dělat máma mě tam jako malou nechtěla přihlásit a teď je pozdě. Ale je to mým snem.
  ??
  Jo a nevíte o nějaké kroužku kde by me naučili provaz a stojku?? Nějaký akrobaticky?????????? - otázka upravena poradcem

  muha (13), 16. srpna 2016

  Ahoj,

  pokud nemůžeš do sportovního klubu, zkus třeba jen kroužek, ten je na Praze 5. Další sportovní klub je v Kladně. To není z Prahy tak daleko a je tam dobré spojení.

  Provaz a stojku by tě nejlépe naučili na gymnastice. Gymnastika je pro synchronizované plavání důležitá.

  Zkus ten kroužek akvabel a uvidíš, jak ti to půjde a jestli tě to bude bavit.

  Hezký zbytek prázdnin ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Sport

  Ahoj chtěla bych přes prázdniny začít nějak cvičit a protahovat se.Dělší dobu sem nic nedělala nijak necvičila a neprotahovala se takže jsem vlastně na úplném začátku.Je mi 14 vážím do 55 kg a měřím cca165-172 cm. Chci se zeptat jaké cviky a protahování dělat aby pro mě byli vhodné a spíš mi neublížily, na netu jsem našla hodně různých cviků a protahování ale nvm které je dobré a účiné.Myslela jsem že bych třeba první týden zlehka protahovala aby to pak nebolelo a další zapojila i běh ale pomalý a trochu a postupně bych přidávala, aby šli vidět výsledky a měla nějakou fizičku. Ještě si chci koupit kol. brusle a jezdit na kole. Tajy bych se chtěla naučit provaz ale vše dělat pomalu a postupně aby to nebolelo jaké myslíte že by pro mě byli vhodné např. cviky, jak běhat a hlavně jak se protahovat aby šli vidět výskedky a něco se změnilo.A chci vědět jaké je dobré protahování např ráno a pak před během a nějaký rozpis co kdy dělat do žádné posilovny ani nikam chodit nechci jen doma sama

  Ahoj,

   

  je vidět, že jsi o postupu, jak správně cvičit, hodně přemýšlela a zjišťovala sis dost informací. Za to tě musím pochválit. Začínat zlehka a pak si zátěž postupně přidávat, je nejlepší varianta. Důležité je vydržet a být trpělivá. Můžeš klidně začít rychlou chůzí, pořádně zapojit ruce a správně dýchat. Protahování je důležité před začátkem cvičení, aby se tělo zahřálo a po skončení cvičení, aby se ulevilo namáhaným svalům. Neznám tvé možnosti časové ani fyzické. Proto bych se takto na dálku neodvažovala ti něco radit. Je důležité vše vyzkoušet a zjistit, co kterému člověku vyhovuje. Zkus se o tom poradit s někým, kdo tě zná. Třeba učitel tělocviku, nebo nějaký sportovec z rodiny nebo kamarádka.  

  Protahování je velmi důležité, proto je dobré, aby ti to někdo ukázal, ty to zopakovala a on tě upozornil na případné chyby, aby sis neublížila.

  Držím ti palce a věřím, že se ti podaří najít někoho z tvého okolí, kdo ti bude ve tvém rozhodnutí pomáhat. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Zdravím!
  Mám jeden problém. Neumím tělocvik. A hlavně míčové hry - SOFTBALL
  Od té doby, kdy cvičíme venku, hrajeme jen a jen softball (hra s pálkou, tenisákem...). Pokaždé když tu hru hrajeme, jsem v ní totální idiot, neumím chytat, pálit a míček házim jako de-
  Snažím se, jenže mě to prostě nejde a snad ani nepůjde. Pokaždé, když si týmy vybírají hráče... Koho vybírají jako poslední? Mě. A ještě k tomu nahodí ten otrávený výraz, jakoby říkali: Proč vůbec existuje...
  Když hraju, tak na mě jenom řvou, co mám dělat a když se mi to nepovede (jako obvykle) řvou na mě ještě více, i spostě... Učitelka se jen plácne rukou do čela a něco zamumlá... Snažím se, ale nevypadá to. Tak moc bych si přála to umět, jenže když na vás jenom řvou, nebaví vás to, znechutí se vám celá hra.. Asi si říkáte: Bože, je to jen tělák, o nic nejde, je to jenom hra...... Jde o to, že když to nezažijete, nepocítíte ten pocit viny, nicneumění... Jsem dost zoufalá, příde že jsem jediná kdo neumí tělocvik.
  Ahoj!

  BrejlatáAnonymka13let, 2. června 2016

  Ahoj,

  myslím, že tento dotaz si přečte spousta dalších lidí, kteří se v něm "poznají" a pochopí, co prožíváš - nemusí jít jenom o softbal, ale i o cokoliv jiného, co někomu nejde, ač se snaží, a ostatní to nechápou. Každý má nějaké to své slabé místo, nevýhoda tělocviku či kolektivních her obecně je v tom, že to prostě je víc vidět. Když někdo neumí zpívat, tak si může potichu pobrukovat, na ty, kdo neumí kreslit, nejsou ostatní naštvaní, protože nemají dojem, že by jim mohli nějak zkazit jejich dílo, a tak dále. Tím chci říct, že chápu Tvé nepříjemné pocity, když si na Tebe ostatní ukazují, když si připadáš horší, neschopná... A taky tím chci říct to, že věřím, že máš zase jiné klady, něco Ti určitě jde. I když člověk něco nezvládá, připadá si někdy jako outsider a třeba se i jiní tak němu chovají, neznamená to, že je to pravda. Úspěšní lidé se vyloupli z těch, kteří se soustředili na své přednosti, na rozvoj svého talentu, a kteří se naučili přijímat sami sebe takové, jací jsou. Na to, aby člověk uspěl v životě, nemusí být sportovní talent.

  Určitě jde o to, posílit svoje sebevědomí a neprožívat svoji menší schopnost v tělocviku jako nejhroznější selhání a ostudu (i když to může vypadat, není to pravda). Pak je samozřejmě také možné zkusit trochu trénovat. Požádat někoho, aby Ti pomohl trochu na sobě zapracovat. Něco se nacvičit dá. Můžeš také říci o podporu někomu, koho ve třídě berou, a kdo by se Tě mohl zastat, když ostatní na Tebe útočí. Můžeš také Ty nebo třeba společně s rodiči zajít za učitelkou a požádat o podporu ji - ona by měla být ta, která zasáhne, když se k Tobě druzí nechovají hezky. Nikdo nemá právo se takto k Tobě chovat, i když třeba nepřispěješ k úspěchu hry. Pokud by nepomohlo promluvit si s učitelkou, můžeš se (sama, nebo s rodiči) požádat o pomoc výchovného poradce nebo vedení školy.

  Držíme Ti palce, aby ses našla v tom, co Tě baví a co Ti jde,

  Modrá linka. www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku, Bájo a Modrá linko.
  Začala jsem dělat gymnastiku. Jenže je mi 12, mám 152 cm a 49 kilo, což je ještě v normě, ale mám docela velké špeky. Problém je, že mám pocit, že se nic nenaučím. Neumím stojku, hvězdu... Jsem docela ohebná-umím skoro provaz, v pohodě kobru... Ale nemám sílu a kondičku už vůbec ne ( 10 metrů uběhnu a jsem zadýchaná a už nemůžu!!!). Cvičím každý den, ale jsem i celkem srab a na sport nejhorší ze třídy (ale ohebnější než kámoška, co to dělá od pěti). Gymnastiku mám jednou týdně a je moc lehká. 3x týdně tělák (dost drsnej), a doma hodně cvičím, ale jsem těžká, tlustá a slabá. Chtěla bych dres, ale byla bych v něm tlustá. Co mám cvičit? Myslíte, že ze mě něco bude?
  Děkuju.

  Gymnastka, 13. dubna 2016

  Ahoj,

  ráda čtu, že ses rozhodla věnovat gymnastice, každý pohyb, který člověka baví, je prospěšný. Upřímně si myslím, že z Tebe něco bude. Třeba holka, co je pružná a ohebná a umí se hezky hýbat. Zkus využít své přednosti, o kterých dobře víš. Cvičit je dobré to, u čeho se dobře cítíš - pokud by ses hýbala s odporem a nechutí, stejně by to nevedlo ke kýženým výsledkům. Pro zlepšení kondice a síly může být fajn třeba plavání, běh, jízda na kole, nebo i kolektivní sporty, ale i třeba tanec, nebo jóga (při ní se protáhneš i zpevníš), někdo rád chodí do posilovny, dost může pomoci i přirozený pohyb jako je chůze a různé výlety přes víkend... Možná by Ti s výběrem sportu nebo vhodného pohybu mohl pomoct i někdo z tělocvikářů u vás na škole, nebo někdo z rodiny. Zvyšování kondice chce i vytrvalost - proto je dobré vybrat si takový pohyb, který Ti vyhovuje. 

  Hodně radosti ze sportování Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz