Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj chtěla bych přes prázdniny začít nějak cvičit a protahovat se.Dělší dobu sem nic nedělala nijak necvičila a neprotahovala se takže jsem vlastně na úplném začátku.Je mi 14 vážím do 55 kg a měřím cca165-172 cm. Chci se zeptat jaké cviky a protahování dělat aby pro mě byli vhodné a spíš mi neublížily, na netu jsem našla hodně různých cviků a protahování ale nvm které je dobré a účiné.Myslela jsem že bych třeba první týden zlehka protahovala aby to pak nebolelo a další zapojila i běh ale pomalý a trochu a postupně bych přidávala, aby šli vidět výsledky a měla nějakou fizičku. Ještě si chci koupit kol. brusle a jezdit na kole. Tajy bych se chtěla naučit provaz ale vše dělat pomalu a postupně aby to nebolelo jaké myslíte že by pro mě byli vhodné např. cviky, jak běhat a hlavně jak se protahovat aby šli vidět výskedky a něco se změnilo.A chci vědět jaké je dobré protahování např ráno a pak před během a nějaký rozpis co kdy dělat do žádné posilovny ani nikam chodit nechci jen doma sama

  Ahoj,

   

  je vidět, že jsi o postupu, jak správně cvičit, hodně přemýšlela a zjišťovala sis dost informací. Za to tě musím pochválit. Začínat zlehka a pak si zátěž postupně přidávat, je nejlepší varianta. Důležité je vydržet a být trpělivá. Můžeš klidně začít rychlou chůzí, pořádně zapojit ruce a správně dýchat. Protahování je důležité před začátkem cvičení, aby se tělo zahřálo a po skončení cvičení, aby se ulevilo namáhaným svalům. Neznám tvé možnosti časové ani fyzické. Proto bych se takto na dálku neodvažovala ti něco radit. Je důležité vše vyzkoušet a zjistit, co kterému člověku vyhovuje. Zkus se o tom poradit s někým, kdo tě zná. Třeba učitel tělocviku, nebo nějaký sportovec z rodiny nebo kamarádka.  

  Protahování je velmi důležité, proto je dobré, aby ti to někdo ukázal, ty to zopakovala a on tě upozornil na případné chyby, aby sis neublížila.

  Držím ti palce a věřím, že se ti podaří najít někoho z tvého okolí, kdo ti bude ve tvém rozhodnutí pomáhat. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Zdravím!
  Mám jeden problém. Neumím tělocvik. A hlavně míčové hry - SOFTBALL
  Od té doby, kdy cvičíme venku, hrajeme jen a jen softball (hra s pálkou, tenisákem...). Pokaždé když tu hru hrajeme, jsem v ní totální idiot, neumím chytat, pálit a míček házim jako de-
  Snažím se, jenže mě to prostě nejde a snad ani nepůjde. Pokaždé, když si týmy vybírají hráče... Koho vybírají jako poslední? Mě. A ještě k tomu nahodí ten otrávený výraz, jakoby říkali: Proč vůbec existuje...
  Když hraju, tak na mě jenom řvou, co mám dělat a když se mi to nepovede (jako obvykle) řvou na mě ještě více, i spostě... Učitelka se jen plácne rukou do čela a něco zamumlá... Snažím se, ale nevypadá to. Tak moc bych si přála to umět, jenže když na vás jenom řvou, nebaví vás to, znechutí se vám celá hra.. Asi si říkáte: Bože, je to jen tělák, o nic nejde, je to jenom hra...... Jde o to, že když to nezažijete, nepocítíte ten pocit viny, nicneumění... Jsem dost zoufalá, příde že jsem jediná kdo neumí tělocvik.
  Ahoj!

  BrejlatáAnonymka13let, 2. června 2016

  Ahoj,

  myslím, že tento dotaz si přečte spousta dalších lidí, kteří se v něm "poznají" a pochopí, co prožíváš - nemusí jít jenom o softbal, ale i o cokoliv jiného, co někomu nejde, ač se snaží, a ostatní to nechápou. Každý má nějaké to své slabé místo, nevýhoda tělocviku či kolektivních her obecně je v tom, že to prostě je víc vidět. Když někdo neumí zpívat, tak si může potichu pobrukovat, na ty, kdo neumí kreslit, nejsou ostatní naštvaní, protože nemají dojem, že by jim mohli nějak zkazit jejich dílo, a tak dále. Tím chci říct, že chápu Tvé nepříjemné pocity, když si na Tebe ostatní ukazují, když si připadáš horší, neschopná... A taky tím chci říct to, že věřím, že máš zase jiné klady, něco Ti určitě jde. I když člověk něco nezvládá, připadá si někdy jako outsider a třeba se i jiní tak němu chovají, neznamená to, že je to pravda. Úspěšní lidé se vyloupli z těch, kteří se soustředili na své přednosti, na rozvoj svého talentu, a kteří se naučili přijímat sami sebe takové, jací jsou. Na to, aby člověk uspěl v životě, nemusí být sportovní talent.

  Určitě jde o to, posílit svoje sebevědomí a neprožívat svoji menší schopnost v tělocviku jako nejhroznější selhání a ostudu (i když to může vypadat, není to pravda). Pak je samozřejmě také možné zkusit trochu trénovat. Požádat někoho, aby Ti pomohl trochu na sobě zapracovat. Něco se nacvičit dá. Můžeš také říci o podporu někomu, koho ve třídě berou, a kdo by se Tě mohl zastat, když ostatní na Tebe útočí. Můžeš také Ty nebo třeba společně s rodiči zajít za učitelkou a požádat o podporu ji - ona by měla být ta, která zasáhne, když se k Tobě druzí nechovají hezky. Nikdo nemá právo se takto k Tobě chovat, i když třeba nepřispěješ k úspěchu hry. Pokud by nepomohlo promluvit si s učitelkou, můžeš se (sama, nebo s rodiči) požádat o pomoc výchovného poradce nebo vedení školy.

  Držíme Ti palce, aby ses našla v tom, co Tě baví a co Ti jde,

  Modrá linka. www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku, Bájo a Modrá linko.
  Začala jsem dělat gymnastiku. Jenže je mi 12, mám 152 cm a 49 kilo, což je ještě v normě, ale mám docela velké špeky. Problém je, že mám pocit, že se nic nenaučím. Neumím stojku, hvězdu... Jsem docela ohebná-umím skoro provaz, v pohodě kobru... Ale nemám sílu a kondičku už vůbec ne ( 10 metrů uběhnu a jsem zadýchaná a už nemůžu!!!). Cvičím každý den, ale jsem i celkem srab a na sport nejhorší ze třídy (ale ohebnější než kámoška, co to dělá od pěti). Gymnastiku mám jednou týdně a je moc lehká. 3x týdně tělák (dost drsnej), a doma hodně cvičím, ale jsem těžká, tlustá a slabá. Chtěla bych dres, ale byla bych v něm tlustá. Co mám cvičit? Myslíte, že ze mě něco bude?
  Děkuju.

  Gymnastka, 13. dubna 2016

  Ahoj,

  ráda čtu, že ses rozhodla věnovat gymnastice, každý pohyb, který člověka baví, je prospěšný. Upřímně si myslím, že z Tebe něco bude. Třeba holka, co je pružná a ohebná a umí se hezky hýbat. Zkus využít své přednosti, o kterých dobře víš. Cvičit je dobré to, u čeho se dobře cítíš - pokud by ses hýbala s odporem a nechutí, stejně by to nevedlo ke kýženým výsledkům. Pro zlepšení kondice a síly může být fajn třeba plavání, běh, jízda na kole, nebo i kolektivní sporty, ale i třeba tanec, nebo jóga (při ní se protáhneš i zpevníš), někdo rád chodí do posilovny, dost může pomoci i přirozený pohyb jako je chůze a různé výlety přes víkend... Možná by Ti s výběrem sportu nebo vhodného pohybu mohl pomoct i někdo z tělocvikářů u vás na škole, nebo někdo z rodiny. Zvyšování kondice chce i vytrvalost - proto je dobré vybrat si takový pohyb, který Ti vyhovuje. 

  Hodně radosti ze sportování Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku!
  Nevíš, jak bych někoho mohla přesvědčit, aby se mnou tancoval New style Hustle? Je to v podstatě moderní párový tanec. A nikoho ochotného z kluků neznám :-( všichni dolejzají za dvěma holkama z naší třídy a se mnou by nikdo určitě netančil :-( nevíš koho bych ještě mohla poprosit? Prosím poraď byla jsem na jednom workshopu a nemůžu bez tohoto stylu žít.
  Děkuji a jinak nespěchá to :-) můžeš před tím zodpovědět naléhavější dotazy :-)
  PS.: jsem 12-tiletá holka
  Tvoje Zazjeve

  Ahoj Zazjeve,

  gratuluji Ti, že se Ti líbí tanec, skoro jedno jaký. V dnešní době dětem strašně chybí pohyb a tanec je nejen pohyb, ale i krása, je to společenská forma, která sbližuje lidi, plní četné další společenské role. Myslím, že stačí se kluků zeptat a předvést ukázku tance. Přece i kluci ví, že dvě holky nejsou pro všechny, jen se to tak u vás ve třídě "nosí", neboj se, že by na Tebe nějaký nezbyl. Jen si pohlídej, aby to byl kluk nejen šikovný, ale také chytrý a čestný, mrštný a pohyblivý, s talentem na tanec. Kdo se nezeptá, nic se nedozví. Můžeš to zkusit i ve svém okolí nebo v širší rodině, třeba Ti poradí rodiče nebo sourozenci, máš-li je.

  Držíme Ti pěsti, ať parťáka brzy najdeš. Počítej ale s tím, že to nemusí vyjít hned na poprvé, nevzdávej to. 
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahojky Alíku..prosim zařaď tohle do sportu =) takže...chtela bych delat nejakej sport...ale nwm jaky:( chtela bych moc gymnastiku myslis ze jsem ohebna umim: most most z vrchu , hvězdu , hvezdu aji na jedne ruce , přemet , stojku ( i různé druhy stojek) provaz , kotoul vzad i vpřed atd...ale chodím do kláves ( do zušky a ta je asi 5km od nás (AUTEM) A bavi me to! Hraju uz od 5let...a je mi 12 :D no a gymnastika je až na Vsetíně..takže to trvá autem jízda 25cca... Ale já bych ju chtela moc delat , nebo aspoň nějakej sport :) prosím poradíš mi? A jsem tedy ohebná? Přeju krásné svátky a přijemné prožití vánoc¦ P.S. mlc dekuji kdyz mi odpovis co nejdrive :") stejně ti moc děkuju za vše co děláš tady pro děti atd... =} tak paa¦ s pozdravem Martinka111103 - otázka upravena poradcem

  Martinka111103, 21. prosince 2015

  Ahoj,

  sport je fajn záliba, udržuje v kondici a rozvíjí pohybové dovednosti. Je fajn, že se chceš nějakému věnovat. Nejsem si však jistá, zda jsem z Tvého dotazu přesně pochopila, v čem je u Tebe ten hlavní problém ohledně sportování. V tom, že je nejbližší oddíl gymnastiky daleko a měla bys problém, jak se tam dopravit? Nebo si nejsi jistá, jestli bys pro gymnastiku měla předpoklady? Nebo v tom, že se nemůžeš rozhodnout, který sport bys chtěla dělat? Nebo v tom, že máš obavy, že by se sport nedal skloubit s hrou na klávesy? 
  Napadá mě k tomu, že nejlépe by bylo, kdybys své přemýšlení ohledně sportu probrala s někým dospělým ze Tvého okolí, spolu byste mohli prodiskutovat možnosti sportování, které se ve Tvém okolí konkrétně nabízí, a taky jaké jsou reálné možnosti, že bys někam mohla docházet (vzdálenost, čas, finance). Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáš, můžeš i zavolat na linku důvěry, myslím si však, že Tví blízcí znají lépe jak Tebe, tak možnosti Tvé a vaší rodiny, a také mají víc informací z místa Tvého bydliště. 
  Ke Tvé otázce ohledně ohebnosti: pokud umíš vše to, co píšeš, pak myslím, že jsi na tom s ohebností líp, než většina lidí. 

  Vydařenou cestu ke sportování Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku, Modrá linko a Bájo. Baví mě basketbal ale jsem malá a ani nemám být po kom velká: jsme taková normální rodina. Je mi 9 let a měřím 132 cm. Basketbal mě baví ale no dribluji dobře, míče do koše házím taky dobře ale víška :( Porad' prosím

  Verča9let, 27. listopadu 2015

  Ahoj Verčo,

  basketbal se dá hrát i tehdy, když nejsi vysoká. Hlavně je důležité, že Ti to jde a baví Tě to. V devíti letech vůbec není růst ukončený a dnešní děti bývají spíše vyšší než jejich rodiče. Takže uvidíš sama, jestli budeš patřit spíše k vyšším nebo středním či menším dívkám. V každém případě platí, že basketbal hraje rekreačně i závodně hodně lidí a to i s průměrnou výškou.

  Přejeme dobrou zimu. 
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj mám takový problém...před prázdninami jsem začala chodit na hiphop je to tam vážně super ale byli jsme na soustředění a tam jsme se vždycky po tréninku protahovali no a úplně na konec jsme dělali provaz...a já ho vůbec neuměla a trenérka nám řekla že se ho máme do konce prázdnin naučit.No,zítra máme první trénink po prázkách a já ten provaz stále neumím,i přesto,že jsem ho celé prázdniny trénovala...když jsem byla menší měla jsem nějaké problémy s nohama že jsem tam měla nějaké srůsty a dávala jsem kvůli tomu nohy dovnitř a nemohla ani dělat žádný zimní sport...teď je to lepší alr stále to mám.Nemůže to být tím? Naše trenérka je hodně přísná a já už si vážně nevím rady..:( díky za odpověď

  MilovnicePapoušků, 3. září 2015

  Ahoj,

  je vidět, že ses opravdu snažila naučit provaz a žes nevzala doporučení trenérky na lehkou váhu. Každý má jiné tělesné dispozice a zvládne tedy jiné věci. Kvalitní trenérka by o tomto měla vědět a nenutit své svěřence dělat to, co je mimo jejich možnosti, případně jim dát víc času než ostatním. Co tedy můžeš nyní udělat, je říct jí o tom, že ses opravdu snažila naučit se provaz, že Ti to nešlo a že je to možná tím, že jako malá jsi měla problémy s nohama (můžeš se dopředu zeptat rodičů, o co přesně šlo, abys jí to uměla vysvětlit). Můžeš se jí taky zeptat, jestli nemá ještě nějaké nápady, jak jinak bys mohla na nácvik provazu jít. 

  Držíme palce, ať rozhovor s trenérkou proběhne v klidu a ať se Ti dál v hiphopu daří,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Dobrý den.
  Chodím na jeden nejmenovaný sport 2 roky. Problém je, že už mě nebaví, trenér je navíc nesympatický a nepříjemný člověk. Chtěla bych začít chodit na jiný sport, hodně lidí říká, že jsem hodně šikovná a navíc mě ten sport baví. Chtěla bych na něj přestoupit, jediným problémem je moje máma. Řekla mi, že mě bude podporovat ve všech sportech ale potom mi do očí řekla, že mě budou chtít nutit abych s tím sportem nepřestávala. Pak mi řekla že se nesnažím posilovat. Opáčila jsem že přece nebudu chodit 3x za týden do posilovny ve 12-ti letech. Ona jenom nakrčila nos a pak mi řekla že neumím zatnout zuby, že jsem jenom líná a že takhle se mi svaly rýsovat nebudou, že se ničemu nedokážu dlouho věnovat a že jí to štve. Opáčila jsem, že se 4 roky věnuji kreslení ale ona jenom "prosím tě". Já nechci žádný svaly a ani nechci chodit na to, co mě nebaví. Je mi líto, že to máma takhle vidí. Nevím co teď, jestli mě budou opravdu nutit a jak se tomu bránit nebo jak pokračovat. Díky za radu. - otázka upravena poradcem

  Barča /12/, 15. července 2015

  Ahoj Barčo,

  věřím, že bys ráda dělala sport, který si sama vybereš a který Ti připadá zajímavý. Je vidět, že nad situací hodně přemýšlíš, to je prima. Někdy se opravdu stává, že rodiče mají na věci jiný názor, třeba právě na to, kam by jejich děti měly chodit. Nevím, proč to Tví rodiče vidí jinak, mnohdy to ale bývá proto, že si dospělí přejí, aby děti u něčeho vytrvaly, protože se jim to bude v životě hodit. V takovém případě, kdy mají lidé jiný názor, je nejdůležitější komunikovat a o všem si otevřeně promluvit. Pro takový rozhovor se doporučuje vybrat si klidnou chvilku, pečlivě si připravit argumenty, třeba je i podpořit nějakým reálným plánem, jak by se vše dál odvíjelo, lze navrhnout i nějaký kompromis (například jak čas mezi oba sporty rozdělit). Pokud je v rodině někdo další, na koho rodiče dají (prarodiče, teta, strýc), je možné požádat o podporu i tuto osobu. Dopředu se však výsledek takového snažení předvídat nedá, někdy je potřeba smířit se s tím, že rodiče ustoupit nechtějí, lze však po čase své přání a touhy znovu dát najevo, znovu se snažit o dohodu.Pokud si budeš chtít o všem promluvit více do hloubky, jsme Ti i nadále k dispozici (kontakty najdeš na www.modralinka.cz.), bezplatně pak funguje Linka bezpečí, tel. 116 111.

  Držíme pěsti a přejeme hezké léto,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj chodím do horolezeckého kroužku. Ted byly závody a já byla na 5 místě z 15. Mám takový problém nevím jestli tam chci chodit ,všichni mi říkají že je to škoda s tím skončit. Někdy si říkám že chci chodit do horolezáku, ale někdy že tam nechci chodit. Už jsem vystřídala hodně kroužků, PROSÍM PORAD

  nevím 10let, 28. června 2015

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si pro sebe hledáš, co Tě baví. Někdy je třeba vyzkoušet více věcí, aby se člověk mohl rozhodnout. Je ale také potřeba u něčeho nějakou dobu zůstat, aby si ujasnil, jestli ho to opravdu baví nebo ne. Při rozhodování je potřeba si pořádně rozmyslet, co je to, co mě na tom baví a co je to, proč se mi tam chodit nechce. Někdy se stává, že i když člověka něco baví, má dny, kdy se mu jenom nechce, je prostě pohodlný nebo unavený nebo tak trošku lenošný, nic víc. Takto po internetu nemáme možnost, jak Ti s rozhodováním pomoci. Bylo by fajn si o tom všem popovídat třeba s rodiči nebo jinou dospělou osobou, které věříš (může to být i vedoucí horolezeckého kroužku).

  Přejeme hezké prázdniny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku,
  Jsem děsně nesportovní a nešikovná. Nemám žádnou sílu ani výdrž a v těláku můj tým často prohraje většinou kvůli mně. Nejhorší je, že se mi spolužáci smějí– holky mnou pohrdají, prý můj talent je pokazit, co se dá. Žáci v naší třídě jsou rozdělení do tří skupinek- ti nejhorší, průměrní a premianti. Většina premiantů patří do jejich,,elitní“ party. Mají nejlepší průměry z ročníku, jsou oblíbení jak mezi žáky, tak mezi učiteli, ale dávají najevo, že ti, co k nim nepatří, jsou oproti nim nuly. Já osobně patřím spíš k premiantům, ale nepatřím do té jejich party a ani po tom nijak netoužím, i když se s nimi občas bavím. Nelíbí se mi ale, když se mi spolu s béčaky smějí,tak jim chci ukázat,že jsem dobrá zase v něčem jiném, ale oni jsou dobří PROSTĚ VE VŠEM a i když jsem v něčem lepší, mají mě za blbečka dál. Nevíš, co bych měla udělat, abych byla v tělocviku alespoň průměrná a nebyla stále terčem posměchu, že jsem nejhorší a všechno pokazím? Jsem štíhlá a trochu sportuji. Kiki

  kikionka1, 21. června 2015

  Ahoj Kiki,

  děkuji Ti za důležitý dotaz, důležitý pro mnoho dalších dětí, které prožívají totéž, co Ty. Určité pocity ponížení, odstrkování, posměchu. Každý jsme jiný a každý má talent na něco jiného, nikdo není dobrý prostě ve všem a lidé se navíc nemají srovnávat. Ono totiž mnohem důležitější nežli to, co je vidět navenek a na první pohled, je to, jaký jsi člověk, jaký máš charakter, to jsou záležitosti, které přinášejí životní spokojenost, a které se v dobrém vrací.

  Je fajn, že jsi štíhlá a sportuješ. Můžeš se zkusit obrátit na učitelku tělocviku, aby Ti poradila cviky, které zlepší Tvoji sílu a výdrž, možná by v tom mohli pomoci i rodiče, jsou-li dost sportovní typy. Pokus se posměch odmítnout, říci posměváčkům, aby toho nechali, že každý jsme nějaký a každý má nějaké chyby. Můžeš se spolu s rodiči nebo sourozenci, máš-li je, zamyslet nad tím, jak bys mohla podobné útoky odmítnout. Moc Tě to mrzí, to je bohužel další "chyba", protože je to na Tobě vidět. Kdyby Ti posměch spolužáků byl lhostejný, možná by toho nechali, přestalo by je to bavit. Zkus také změnit postoj k této věci. Nijak nepomáháš zlepšení tím, že že sebe samu nazýváš nesportovním a nešikovným člověkem. Když tento postoj změníš a budeš o sobě uvažovat pozitivně, budeš o krok dál. Zkus tohle vše probrat s rodiči nebo někým jiným, komu věříš, máte-li na škole psychologa, i ten by Ti mohl poradit. Zrovna tak se můžeš obrátit i na nás, na Modrou linku, raději telefonem, mobilem nebo skype, kdy se můžeme doptat a více Tě podpořit. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti pěkné léto, kdy bys mohla posilovat a trénovat.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj.Jsem holka.Je mi 10.Já bych chtěla hrát lední hokej. Ale jsem tichá a nízká a všichni si myslí že to nezvládnu. Vystřídala jsem hodně kroužků.Je možné že toto nevzdám? Přemýšlím o tom už od Vánoc.Jak dokázat že hokej zvládnu? Díky

  Himymka 10 let, 8. května 2015

  Ahoj,

  je běžné, že děti zkouší více kroužků a zjišťují, který sport nebo aktivita je baví. To, jestli Ti hokej půjde a jestli ho nevzdáš, nejde říct dopředu, to bys spíš zjistila, až bys jej vyzkoušela. Sice je důležité Tvé odhodlání a chuť, ale opravdu nikdo neví, co bude za pár let. Sama pro sebe si můžeš dát nějaký limit - třeba že vydržíš celý jeden rok, a pak se rozhodneš, jak dál. Samozřejmě záleží i na další okolnostech - třeba zda je pro rodiče možné Tě na hokej doprovázet, zaplatit Ti ho, apod. Kam budeš chodit do kroužku je vaše společné rozhodnutí, při kterém by rodiče měli brát v úvahu zájem dítěte, a současně dítě respektovat možnosti rodičů. Nepíšeš, jestli jsi o tom s rodiči mluvila, co na to říkali. Takový rozhovor je základem pro další přemýšlení, zda bys mohla chodit hrát hokej.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj,je mi 11 a mám otázku. Začala jsem chodit na gymnastiku v polovině roku a v 6.třídě už gymnastika neni a já si na ni chci koupit dres má to cenu si ho kupovat ? Když za prví rostu a za druhý na druhym stupni už gymnastika neni . Ptám se protože jsem v 1.pololetí chodila na ping pong mám pálku a už ji nepotřebuji chodila jsem do sokolovny mám boty a už je nepotřebuji dejte to prosim do sportu

  Klobáska123, 18. února 2015

  Ahoj z Modré linky,

  zdá se, že po předchozích zkušenostech už víc dopředu rozmýšlíš, zda je účelné utrácet peníze za věci, které využiješ jen krátce. To patří k přemýšlení dobrého hospodáře. Ke zvážení pro a proti pomáhá si všechny důvody sepsat pěkně na papír - do jednoho sloupce "pro" koupi dresu a do druhého "proti". Možná, že až to takto uvidíš, napadně Tě lépe, co převažuje. Nebo si takový seznam můžeš projít třeba s rodiči. Možná budou mít další nápady a důvody. Můžete se spolu zamyslet i nad tím, jestli věci, které už nepotřebuješ, můžete třeba prodat nebo věnovat někomu, kdo by je užil (napadá mě třeba se zeptat v kroužku ping-pongu vedoucího, jestli je tam nějaký člen, který vlastní pálku nemá, či po rodině, zda by někdo využil Tvé boty, apod.)

  Přejeme Ti hlavně hodně radosti ze sportu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj :) ,
  hraju už 3. rokem normální volejbal. Nevím jeslti tam mám pořád chodi protože : 1. jen nás jen 8 a to když někdo onemocní jede k babičce na chatu slaví narozky .. apod. tak je nás tak akorát 6 někdy si i musíme půjčovat hráčku ... 2. jsme strašně rozdělení .. já a další 3 kámošky (je nám 13,14 let) držíme spolu a zbytek holek ( 15,16 let) taky spolu někdy jsou na nás naštvaný dělaj nám naschvály apod. prostě nedržíme spolu jak ostatní soupeřky.. kámošky a já jsme se o to už snažily se s nima bavit .. ale ony jsou prostě větší lepší a ,,DOSPĚLEJŠÍ'' a hlavně kvůli tomu prohráváme... navíc mamka mě tam nechce pouštět protože je to moc nebezpečný (už jse měla pár větších úrazů) takže nevím jestli tam mám pořád chodit.... Děkuju za odpověď :)))

  Káťa013, 16. února 2015

  Ahoj Káťo,

  děkujeme Ti za Tvůj dotaz, ale to, zda máš či nemáš chodit dál do volejbalu za Tebe zcela určitě nerozhodneme. To je na Tobě a Tvých rodičích. Rozumím důvodům, které uvádíš, na druhé straně kolektivní sporty, mezi které volejbal patří, jsou výtečné právě proto, že družstvo má držet pospolu a děti se v takových chvílích učí, jak spolu vycházet. Ne vždy se to daří a nejsem si jistá, zda to vaše protihráčky zvládají tak dobře, jak se Ti zdá zvenku. Ono to totiž není vůbec lehké a věkový rozdíl rok, dva, může být v období dospívání významným. Oceňuji Tě, že nad tím přemýšlíš, a že jste se s holkami dokonce snažily to napravit. Zkoušejte to dál. I později v pracovních kolektivech budete rozdílného věku a budete muset držet společně a táhnout za jedno lano. Takový volejbal je příležitostí, učit se vycházet i s lidmi, kteří Ti třeba nepřirostli k srdci. Člověk ale na svých cestách potkává mnoho různých lidí, nikoliv pouze ty, s kterými si rozumí, takže se dá říct, že je to jakási škola života. Pokud byste si s trenérem na toto téma promluvili, možná, že by dokázal Vám čas od času zařadit nějaké hry pro stmelení kolektivu. Není to vůbec od věci, toto může celému týmu trochu pomoci v tom, abyste lépe táhli za jeden provaz.

  Pokud míváš úrazy, tam záleží na tom, o jaká zranění jde, s jakými následky, a jaký je názor Tvůj, Tvého dětského lékaře a rodičů.

  Přejeme Ti bezvadnou partu nejen ve volejbalu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Dobrý den. Prosím, poraďte mi. Chodím hrát závodně florbal a tím pádem chodím hrát i na turnaje. Hraju za mladší a za starší žákyně. Na starších se mi to zdá lepší, protože na mě trenér moc neřve ale kdybych mohla, tak na turnaje mladších nechodím. Pořád na nás všechny řve: "Vzpamatuj se! Co tam děláš?! Vypadni z toho hřiště!" Je to strašně nepříjemný a je mi z toho do breku - nejsem zas tak silná povaha. Vždycky, když zápas skončí, tak nás zažene do rohu a začne na nás strašně řvát přes celou tělocvičnu co jsme tam jako dělaly. Nevím, jestli ho štve, že pořád prohráváme. Nevím, jestli je dobré řvát na holky, který to hrajou sotva pár měsíců. Pak na nás ty holky z ostatních týmů civí jak na b*bce, jelikož jejich trenér jim to vždycky v klidu vysvětlí. Skončit to teď nemůžu - stojí to hodně peněz. Jsem rozhodnutá, že už s tím na konci sezony skončím. Jenže moji rodiče už počítají s tím, že tam budu chodit pořád - koupili mi branku atd. Jak to mám rodičům říct? Mám to nějak přetrpět?Díky - otázka upravena poradcem

  Eliška, 12 let, 3. ledna 2015

  Ahoj Eliško,

  rozumím docela tomu, že se při zápasech a po nich necítíš ani trošku ve své kůži. Není příjemné, když na vás trenér řve, myslím si, že tak vaše družstvo nestmelí a nedokáže, abyste měly lepší výsledky. Navíc jsi viděla, jak jiný trenér se svému družstvu věnuje v klidu. Neboj se s trenérem promluvit. Mají-li ostatní holky podobné pocity jako ty, promluvte s ním všechny. Pokud si netroufáte, řekněte doma rodičům, jak se na turnajích a po nich cítíte, aby to s trenérem mohli řešit alespoň oni. Domnívám se, že trenér vás svým křikem chce podpořit, chce abyste ho slyšely, nemyslí to snad nějak zle, ke sportu určité emoce a pokřik také patří. Možná si ale neuvědomuje, jak to může působit na Tebe a ty druhé holky, že svým křikem, místo aby vás povzbudil, vás spíše znechutí a znejistí. Právě proto by bylo dobré s ním o tom promluvit. Jistě není nadšený, jestli prohráváte, ale teprve začínáte, a u sportu může být vítěz jen jeden, a je čestné se i zúčastnit. Možná, bude-li trenér vlídnější a k vám laskavější, budete schopné se více soustředit na hru a dáte si pozor, abyste neopakovaly chyby. Rodičům to můžeš říct úplně stejnými slovy jako nám. Nebo je můžeš pozvat na server Alíka a svůj dotaz jim ukázat.


  Přejeme Ti v roce 2015 hodně úspěchů ve škole i ve sportu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj všichni,
  je mi 11 a nevím, jestli by bylo možné a bylo vůbec k ničemu, abych chodila za rok od nového školního roku na gymnastiku, tedy ve 12. Nikdy jsem na ní nechodila, umím most ze stoje a už i rozštěp a jak už jsem tady jednou psala, vážim 40 a nevím, jestli je to váha na gymnastiku a měřím 150. Také nevím, kolik taková gymnastika stojí. Předem děkuji za odpověď. P.S.: Odepiš rychle. - otázka upravena poradcem

  Tvůj anonym Lora11, 23. listopadu 2014

  Ahoj Loro,

  začnu od konce. Chceš-li odpověď rychle, pak piš jinam než na Alíka, kde se odpověď zpracovává dohodnutým způsobem, který trvá delší dobu. Pro odpověď hned Ti může posloužit telefonát na některou z linek důvěry, také chat, na e-maily odpovídá naše Modrá linka do 48 hodin, většinou však dříve.
  Linky důvěry se zabývají psychikou jedinců, rodin, problémy ve vztazích a životě. Otázky na volbu sportu či školy musíš směřovat někam jinam; musím však ocenit, že se o sport zajímáš. Ptát se můžeš vašeho tělocvikáře, třídního učitele/učitelky, výchovného poradce, a nejlépe tam, kde gymnastiku přímo provozují. Existují i různé sportovní školy, které mívají také dny Otevřených dveří, kam lze zajít a zeptat se a pokud budeš mít trpělivost, jistě najdeš alespoň nějaké odpovědi na své otázky na internetu, můžeš hledat třeba s tátou.

  Přejeme Ti úspěchy v gymnastice.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz