Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj chodím do horolezeckého kroužku. Ted byly závody a já byla na 5 místě z 15. Mám takový problém nevím jestli tam chci chodit ,všichni mi říkají že je to škoda s tím skončit. Někdy si říkám že chci chodit do horolezáku, ale někdy že tam nechci chodit. Už jsem vystřídala hodně kroužků, PROSÍM PORAD

  nevím 10let, 28. června 2015

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si pro sebe hledáš, co Tě baví. Někdy je třeba vyzkoušet více věcí, aby se člověk mohl rozhodnout. Je ale také potřeba u něčeho nějakou dobu zůstat, aby si ujasnil, jestli ho to opravdu baví nebo ne. Při rozhodování je potřeba si pořádně rozmyslet, co je to, co mě na tom baví a co je to, proč se mi tam chodit nechce. Někdy se stává, že i když člověka něco baví, má dny, kdy se mu jenom nechce, je prostě pohodlný nebo unavený nebo tak trošku lenošný, nic víc. Takto po internetu nemáme možnost, jak Ti s rozhodováním pomoci. Bylo by fajn si o tom všem popovídat třeba s rodiči nebo jinou dospělou osobou, které věříš (může to být i vedoucí horolezeckého kroužku).

  Přejeme hezké prázdniny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku,
  Jsem děsně nesportovní a nešikovná. Nemám žádnou sílu ani výdrž a v těláku můj tým často prohraje většinou kvůli mně. Nejhorší je, že se mi spolužáci smějí– holky mnou pohrdají, prý můj talent je pokazit, co se dá. Žáci v naší třídě jsou rozdělení do tří skupinek- ti nejhorší, průměrní a premianti. Většina premiantů patří do jejich,,elitní“ party. Mají nejlepší průměry z ročníku, jsou oblíbení jak mezi žáky, tak mezi učiteli, ale dávají najevo, že ti, co k nim nepatří, jsou oproti nim nuly. Já osobně patřím spíš k premiantům, ale nepatřím do té jejich party a ani po tom nijak netoužím, i když se s nimi občas bavím. Nelíbí se mi ale, když se mi spolu s béčaky smějí,tak jim chci ukázat,že jsem dobrá zase v něčem jiném, ale oni jsou dobří PROSTĚ VE VŠEM a i když jsem v něčem lepší, mají mě za blbečka dál. Nevíš, co bych měla udělat, abych byla v tělocviku alespoň průměrná a nebyla stále terčem posměchu, že jsem nejhorší a všechno pokazím? Jsem štíhlá a trochu sportuji. Kiki

  kikionka1, 21. června 2015

  Ahoj Kiki,

  děkuji Ti za důležitý dotaz, důležitý pro mnoho dalších dětí, které prožívají totéž, co Ty. Určité pocity ponížení, odstrkování, posměchu. Každý jsme jiný a každý má talent na něco jiného, nikdo není dobrý prostě ve všem a lidé se navíc nemají srovnávat. Ono totiž mnohem důležitější nežli to, co je vidět navenek a na první pohled, je to, jaký jsi člověk, jaký máš charakter, to jsou záležitosti, které přinášejí životní spokojenost, a které se v dobrém vrací.

  Je fajn, že jsi štíhlá a sportuješ. Můžeš se zkusit obrátit na učitelku tělocviku, aby Ti poradila cviky, které zlepší Tvoji sílu a výdrž, možná by v tom mohli pomoci i rodiče, jsou-li dost sportovní typy. Pokus se posměch odmítnout, říci posměváčkům, aby toho nechali, že každý jsme nějaký a každý má nějaké chyby. Můžeš se spolu s rodiči nebo sourozenci, máš-li je, zamyslet nad tím, jak bys mohla podobné útoky odmítnout. Moc Tě to mrzí, to je bohužel další "chyba", protože je to na Tobě vidět. Kdyby Ti posměch spolužáků byl lhostejný, možná by toho nechali, přestalo by je to bavit. Zkus také změnit postoj k této věci. Nijak nepomáháš zlepšení tím, že že sebe samu nazýváš nesportovním a nešikovným člověkem. Když tento postoj změníš a budeš o sobě uvažovat pozitivně, budeš o krok dál. Zkus tohle vše probrat s rodiči nebo někým jiným, komu věříš, máte-li na škole psychologa, i ten by Ti mohl poradit. Zrovna tak se můžeš obrátit i na nás, na Modrou linku, raději telefonem, mobilem nebo skype, kdy se můžeme doptat a více Tě podpořit. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti pěkné léto, kdy bys mohla posilovat a trénovat.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj.Jsem holka.Je mi 10.Já bych chtěla hrát lední hokej. Ale jsem tichá a nízká a všichni si myslí že to nezvládnu. Vystřídala jsem hodně kroužků.Je možné že toto nevzdám? Přemýšlím o tom už od Vánoc.Jak dokázat že hokej zvládnu? Díky

  Himymka 10 let, 8. května 2015

  Ahoj,

  je běžné, že děti zkouší více kroužků a zjišťují, který sport nebo aktivita je baví. To, jestli Ti hokej půjde a jestli ho nevzdáš, nejde říct dopředu, to bys spíš zjistila, až bys jej vyzkoušela. Sice je důležité Tvé odhodlání a chuť, ale opravdu nikdo neví, co bude za pár let. Sama pro sebe si můžeš dát nějaký limit - třeba že vydržíš celý jeden rok, a pak se rozhodneš, jak dál. Samozřejmě záleží i na další okolnostech - třeba zda je pro rodiče možné Tě na hokej doprovázet, zaplatit Ti ho, apod. Kam budeš chodit do kroužku je vaše společné rozhodnutí, při kterém by rodiče měli brát v úvahu zájem dítěte, a současně dítě respektovat možnosti rodičů. Nepíšeš, jestli jsi o tom s rodiči mluvila, co na to říkali. Takový rozhovor je základem pro další přemýšlení, zda bys mohla chodit hrát hokej.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj,je mi 11 a mám otázku. Začala jsem chodit na gymnastiku v polovině roku a v 6.třídě už gymnastika neni a já si na ni chci koupit dres má to cenu si ho kupovat ? Když za prví rostu a za druhý na druhym stupni už gymnastika neni . Ptám se protože jsem v 1.pololetí chodila na ping pong mám pálku a už ji nepotřebuji chodila jsem do sokolovny mám boty a už je nepotřebuji dejte to prosim do sportu

  Klobáska123, 18. února 2015

  Ahoj z Modré linky,

  zdá se, že po předchozích zkušenostech už víc dopředu rozmýšlíš, zda je účelné utrácet peníze za věci, které využiješ jen krátce. To patří k přemýšlení dobrého hospodáře. Ke zvážení pro a proti pomáhá si všechny důvody sepsat pěkně na papír - do jednoho sloupce "pro" koupi dresu a do druhého "proti". Možná, že až to takto uvidíš, napadně Tě lépe, co převažuje. Nebo si takový seznam můžeš projít třeba s rodiči. Možná budou mít další nápady a důvody. Můžete se spolu zamyslet i nad tím, jestli věci, které už nepotřebuješ, můžete třeba prodat nebo věnovat někomu, kdo by je užil (napadá mě třeba se zeptat v kroužku ping-pongu vedoucího, jestli je tam nějaký člen, který vlastní pálku nemá, či po rodině, zda by někdo využil Tvé boty, apod.)

  Přejeme Ti hlavně hodně radosti ze sportu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj :) ,
  hraju už 3. rokem normální volejbal. Nevím jeslti tam mám pořád chodi protože : 1. jen nás jen 8 a to když někdo onemocní jede k babičce na chatu slaví narozky .. apod. tak je nás tak akorát 6 někdy si i musíme půjčovat hráčku ... 2. jsme strašně rozdělení .. já a další 3 kámošky (je nám 13,14 let) držíme spolu a zbytek holek ( 15,16 let) taky spolu někdy jsou na nás naštvaný dělaj nám naschvály apod. prostě nedržíme spolu jak ostatní soupeřky.. kámošky a já jsme se o to už snažily se s nima bavit .. ale ony jsou prostě větší lepší a ,,DOSPĚLEJŠÍ'' a hlavně kvůli tomu prohráváme... navíc mamka mě tam nechce pouštět protože je to moc nebezpečný (už jse měla pár větších úrazů) takže nevím jestli tam mám pořád chodit.... Děkuju za odpověď :)))

  Káťa013, 16. února 2015

  Ahoj Káťo,

  děkujeme Ti za Tvůj dotaz, ale to, zda máš či nemáš chodit dál do volejbalu za Tebe zcela určitě nerozhodneme. To je na Tobě a Tvých rodičích. Rozumím důvodům, které uvádíš, na druhé straně kolektivní sporty, mezi které volejbal patří, jsou výtečné právě proto, že družstvo má držet pospolu a děti se v takových chvílích učí, jak spolu vycházet. Ne vždy se to daří a nejsem si jistá, zda to vaše protihráčky zvládají tak dobře, jak se Ti zdá zvenku. Ono to totiž není vůbec lehké a věkový rozdíl rok, dva, může být v období dospívání významným. Oceňuji Tě, že nad tím přemýšlíš, a že jste se s holkami dokonce snažily to napravit. Zkoušejte to dál. I později v pracovních kolektivech budete rozdílného věku a budete muset držet společně a táhnout za jedno lano. Takový volejbal je příležitostí, učit se vycházet i s lidmi, kteří Ti třeba nepřirostli k srdci. Člověk ale na svých cestách potkává mnoho různých lidí, nikoliv pouze ty, s kterými si rozumí, takže se dá říct, že je to jakási škola života. Pokud byste si s trenérem na toto téma promluvili, možná, že by dokázal Vám čas od času zařadit nějaké hry pro stmelení kolektivu. Není to vůbec od věci, toto může celému týmu trochu pomoci v tom, abyste lépe táhli za jeden provaz.

  Pokud míváš úrazy, tam záleží na tom, o jaká zranění jde, s jakými následky, a jaký je názor Tvůj, Tvého dětského lékaře a rodičů.

  Přejeme Ti bezvadnou partu nejen ve volejbalu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Dobrý den. Prosím, poraďte mi. Chodím hrát závodně florbal a tím pádem chodím hrát i na turnaje. Hraju za mladší a za starší žákyně. Na starších se mi to zdá lepší, protože na mě trenér moc neřve ale kdybych mohla, tak na turnaje mladších nechodím. Pořád na nás všechny řve: "Vzpamatuj se! Co tam děláš?! Vypadni z toho hřiště!" Je to strašně nepříjemný a je mi z toho do breku - nejsem zas tak silná povaha. Vždycky, když zápas skončí, tak nás zažene do rohu a začne na nás strašně řvát přes celou tělocvičnu co jsme tam jako dělaly. Nevím, jestli ho štve, že pořád prohráváme. Nevím, jestli je dobré řvát na holky, který to hrajou sotva pár měsíců. Pak na nás ty holky z ostatních týmů civí jak na b*bce, jelikož jejich trenér jim to vždycky v klidu vysvětlí. Skončit to teď nemůžu - stojí to hodně peněz. Jsem rozhodnutá, že už s tím na konci sezony skončím. Jenže moji rodiče už počítají s tím, že tam budu chodit pořád - koupili mi branku atd. Jak to mám rodičům říct? Mám to nějak přetrpět?Díky - otázka upravena poradcem

  Eliška, 12 let, 3. ledna 2015

  Ahoj Eliško,

  rozumím docela tomu, že se při zápasech a po nich necítíš ani trošku ve své kůži. Není příjemné, když na vás trenér řve, myslím si, že tak vaše družstvo nestmelí a nedokáže, abyste měly lepší výsledky. Navíc jsi viděla, jak jiný trenér se svému družstvu věnuje v klidu. Neboj se s trenérem promluvit. Mají-li ostatní holky podobné pocity jako ty, promluvte s ním všechny. Pokud si netroufáte, řekněte doma rodičům, jak se na turnajích a po nich cítíte, aby to s trenérem mohli řešit alespoň oni. Domnívám se, že trenér vás svým křikem chce podpořit, chce abyste ho slyšely, nemyslí to snad nějak zle, ke sportu určité emoce a pokřik také patří. Možná si ale neuvědomuje, jak to může působit na Tebe a ty druhé holky, že svým křikem, místo aby vás povzbudil, vás spíše znechutí a znejistí. Právě proto by bylo dobré s ním o tom promluvit. Jistě není nadšený, jestli prohráváte, ale teprve začínáte, a u sportu může být vítěz jen jeden, a je čestné se i zúčastnit. Možná, bude-li trenér vlídnější a k vám laskavější, budete schopné se více soustředit na hru a dáte si pozor, abyste neopakovaly chyby. Rodičům to můžeš říct úplně stejnými slovy jako nám. Nebo je můžeš pozvat na server Alíka a svůj dotaz jim ukázat.


  Přejeme Ti v roce 2015 hodně úspěchů ve škole i ve sportu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj všichni,
  je mi 11 a nevím, jestli by bylo možné a bylo vůbec k ničemu, abych chodila za rok od nového školního roku na gymnastiku, tedy ve 12. Nikdy jsem na ní nechodila, umím most ze stoje a už i rozštěp a jak už jsem tady jednou psala, vážim 40 a nevím, jestli je to váha na gymnastiku a měřím 150. Také nevím, kolik taková gymnastika stojí. Předem děkuji za odpověď. P.S.: Odepiš rychle. - otázka upravena poradcem

  Tvůj anonym Lora11, 23. listopadu 2014

  Ahoj Loro,

  začnu od konce. Chceš-li odpověď rychle, pak piš jinam než na Alíka, kde se odpověď zpracovává dohodnutým způsobem, který trvá delší dobu. Pro odpověď hned Ti může posloužit telefonát na některou z linek důvěry, také chat, na e-maily odpovídá naše Modrá linka do 48 hodin, většinou však dříve.
  Linky důvěry se zabývají psychikou jedinců, rodin, problémy ve vztazích a životě. Otázky na volbu sportu či školy musíš směřovat někam jinam; musím však ocenit, že se o sport zajímáš. Ptát se můžeš vašeho tělocvikáře, třídního učitele/učitelky, výchovného poradce, a nejlépe tam, kde gymnastiku přímo provozují. Existují i různé sportovní školy, které mívají také dny Otevřených dveří, kam lze zajít a zeptat se a pokud budeš mít trpělivost, jistě najdeš alespoň nějaké odpovědi na své otázky na internetu, můžeš hledat třeba s tátou.

  Přejeme Ti úspěchy v gymnastice.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj alíku.Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu ti to,vlastně napíši.Takže už pár let bych chtěla chodit na karate.Ale každý rok se začnu bát neuspěchu a strapnění.Mám zkušenost že se mi ostatní smály za to že se mi nepovedlo něco ve sportu a nechci to zažít znova.Taky se bojím že tam budu nejstarší protože to je od 7 let a cítila bych se trapně :( a když jsem se dívala na fotky tam tam byli mladší děti které mely oranžoví pásek(3).O karate toho vím ani ne nejmíň ale ani ne nejvíc.Prosím poraď mi jak překonat strach a jít tam (sestřenka na karate chodila takže by mi věci půjčila,ale aby mi pomohla mě na to připravit nemůže je v Anglii,její máma mi ti její věci dá)

  Ta se strachem..., 24. srpna 2014

  Ahoj,

  píšeš o spoustě strachů, které Tě trápí. Strach nás může ochromit, z různých důvodů pak neuděláme to, co bychom chtěli. Což může být velká škoda. Nevíme totiž jistě, jestli to, čeho se bojíme, opravdu nastane. A pokud to nastane, jestli nás to nakonec bude tak trápit, jak jsme si mysleli. Ve skutečnosti totiž všechno může být úplně jinak. Někdy může pomoci jít se svým strachem bojovat - prostě se vystavit situaci, ze které máme obavy, a až nastane, tak ji řešit. Můžeš si taky pro sebe sehnat nějakou podporu - někoho, kdo by šel s Tebou, s kým bys o tom mohla mluvit, průběžně řešit to, co nastane. Můžeš si taky na to všechno, co Ti běží v hlavě, říct "No a co?" - tedy "No a co že budu nejstarší? No a co že se mi něco nepovede?" - máš svůj sen a to, co si myslí ostatní, nemusíš teď řešit. Každopádně to pro Tebe bude zkušenost, ať se rozhodneš jakkoliv.

  Držíme Ti palce k překonání strachu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj,

  mám otázku...

  Za cca. týden a 3 dny mám zkoušky v karate-4. kyu. Je to fyzicky celkem náročná věc, a tak se chci zeptat, jak bych měla trénovat, abych vše udýchala a abych se nesesypala v půlce zkoušky... Jako, jsem na tom s kondicí a fyzičkou celkem dobře, v 12-minutovém běhu jsem uběhla cca. 2,2 km a jsem schopná vykonat 48 sedlehů za minutu. Ale stejně, potřebuji mít lepší fyzičku a kondici.

  Takže otázka:

  Jak mám trénovat, když mám 10 dní a jsem na tom celkem dobře, abych zkoušku zvládla?

  P.S. Požadavky na dynamiku (výbušnost) jsou při zkoušce vysoké.

  Díky za odpověď :). - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

   

  je mi to moc líto, ale nevím jak trénovat na zkoušku z karate. S takovouto otázkou by ses měla obrátit na svého trenéra, který Ti určitě rád poradí a ocení Tvou snahu na zlepšení své kondice. Třeba se dozvíš, že jsi na tom opravdu moc dobře a nějak zvláštní náročnější trénink ani nepotřebuješ.

  Přeji Ti hodně úspěchů. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  ahoj, chtěla bych se zeptat jestli bych mohla chodit do nějakého kroužku plážového volejbalu, jenom je mi 12 let a to už je hodně, hrála jsem volejbal, ale ten mě nebavil a tak chci zkusit plážový volejbal, jenže v blízkosti domu nemáme žádné kurty nebo kluby na tento volejbal pro můj věk, prosím poraďte mi, děkuji

  kačka1313, 25. května 2014

  Kačko,

  abych řekla pravdu, moc nevím, co Ti poradit. Nebavil Tě "normální" volejbal, dobře, zkus tedy plážák, i když v tom není nějaký velký rozdíl. Co se týká možností, zaangažuj rodiče a starší sourozence, máš-li je, pátrejte na internetu, zeptejte se některých známých sportovců nebo trenérů, kteří bydlí v okolí, a myslím, že určitě něco najdete. To, zda Ti podmínky, které najdete ve vašem nejbližším okolí, budou či nebudou vyhovovat, to už je druhá věc.

  Přejeme Tobě a všem Tvým kamarádům plno pohybu venku na vzduchu.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku,prosím o radu. Jsem holka a je mi 12. Mám ráda Martinu Sáblíkovou a ráda se koukám na rychlobruslení. Bruslení mě baví,ale já jsem byla naposledy bruslit před rokem na umělym kluzišti. Rybník nám zamrzl naposledy před 2 lety. Moc ráda bych chtěla začít krasobruslit,ale nevím kde bych jezdila a nevím,jak to mám říct rodičům. (Nejsem už moc stará na to začít krasobruslit?) Prosím poraď mi Alíku,nevím si rady. Děkuju. Ahojky

  Natálka-12, 19. února 2014

  Ahoj,

  nikdy není pozdě začít se sportem, který máš ráda a baví Tě. Už to asi není na vrcholové krasobruslení, ale kdo ví? Třeba jsi talent. Zkus se zeptat, kde je u vás nějaký stadion a oddíl krasobruslení. Co to obnáší, jak často jsou tréninky, kolik to stojí.

  Chci Tě upozornit, že je to velká dřina a tréninky bývají brzy ráno. Až vše potřebné zjistíš, zkus si o tom s rodiči promluvit. Možná zjistíš, že to bruslení na rybníku Ti bude vyhovovat víc a ty si oblíbíš jiný sport, který bude pro Tebe dostupnější.

  Držím Ti palce, aby Ti to vyšlo. Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Ahoj alíku a alíkovy kamarádi :) Nejdříve vám chci poděkovat protože jsme mi dost pomohly ale potřebuji radu..Je mi 11 let a až začne nový školní rok tak bych chtěla začít s gymnastikou a to mi už bude 12.Někde jsme slišela že se s tím začíná ve třech až v šesti :(
  Sem celkem obratná,běhám,jím zdravě,ale šnůru a rozštěp mi moc nejde,doma trénuju sice už se mi to dost posouvá ale nevím...Trénuji třeba 3 až 5 x za den.Když jdu vyvenčit psa tak u toho běhám..Kondici nemám moc velkou a s hvězdicí mám trochu problém poradíte mi jeslty bych mohla být gymnastka?:( Už o tom dlouho uvažuji ale bála jsem se to říct mámě a teť už to ví ale bojím se že je moc pozdě :(
  - otázka upravena poradcem

  Anonym :/, 15. února 2014

  Ahoj,

  samozřejmě, že  pokud chceš být hodně dobrá, je vždy lepší začít co nejdříve. Ale nikdy není pozdě, třeba máš talent. Nejlepší bude, když si zjistíš, kde je u vás nějaký oddíl gymnastiky a zeptáš se přímo tam. Oni si Tě vyzkouší a řeknou Ti. Třeba čekají právě na Tebe! Určitě to zkus.


  Držím Ti palce Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Ahoj . Chtěl bych chodit do nějakého sportu ( badmintom ,jezdectví na koni nebo šerm ) ale nevím jak to mám říct rodičům :/
  Už se mně ptali a já jsem jím to řekl ale ještě mně nikde nepřihlásili . Nevíte jak jim to mám říct tak , aby mně přihlásily ? Děkuji za radu - otázka upravena poradcem

  stardos /13 let /, 13. února 2014

  Ahoj,

   

  nejlepší asi bude, když se sám poptáš, případně najdeš, blízko Tvého bydliště sportovní oddíly, které provozují sporty, o které máš zájem.

  Když zjistíš, kolik by to stálo, kdy jsou tréninky, zkrátka, přijdeš s nějakou konkrétní informací, rodiče to určitě mile překvapí a uvidí, že máš opravdový zájem.

  Je Ti 13, takže zapsat se do nějakého kroužku bys mohl zvládnou sám.( samozřejmě se souhlasem rodičů). Pokud Tě rodiče nebudou chtít nikam přihlásit, vyslechni si jejich argumenty, třeba jsou závažné. Kdyby se jim jen nechtělo, zkus na svou stranu dostat třeba tetu, babičku, dědu, zkrátka jiného dospělého, který by Ti pomohl rodiče přesvědčit.

  Držím palce, Alíkova kamarádka Bája

  Sport

  Ahoj Alíku
  Jsem nadšenec sportu a chtěla bych jít v létě na fotbalovou školu třeba Čecha nebo Hubníka abych jsem se nenudila ale můj problém je že mi bude v březnu 16 let a ty školy nebo kempy jsou pouze od 7 do 15 let nevím co mám dělat.. a taky jsem zdravotně postižená mám atypický autismus tak že nevím i jak mě přijmou nemluvím když něco chci napíšu to na papír.. kdyby se to dohodlo přes email tak by mě vzali i když mi bude 16 ? Sport je můj život na žádný tábor nechci jenom na sportovní s fotbalovým míčem... jak to mám napsat mamce ? Hraji i závodně fotbal :) Díky předem - otázka upravena poradcem

  Dobrý den,

  to je skvělé, že máte něco, co Vás baví a umíte si za tím jít...nebo běžet ;-). Hrajete-li závodně fotbal, pak máte možná více možností, než jen tábor. Nevím, kam chodíte hrát, jestli budete mít nějaké soustředění nebo prázdninový program. Pokud ne, mohla byste poprosit vašeho trenéra, aby Vám tábor domluvil. Ovšem nemohu Vám říct, zda Vám dovolí jet, přestože Vám už bude 16 let. Tam by možná mohl zapůsobit buď trenér nebo rodiče. Přijde mi však skvělé, že jste odhodlaná si to zařídit sama.

  Jak to napsat mamce: tady mám dost málo informací. Proč se na to ptáte? Mamka nesouhlasí s fotbalem? Nebo s táborem? Má pro Vás jiný program? Zkuste popřemýšlet, jak to mamce píšete nebo sdělujete, když jí o něco žádáte...nebo pokud s tím nesouhlasí, tak když jí chcete napsat něco nepříjemného? Dobré je na to vybrat příjemnou klidnou chvíli, ve které mamka bude možná více nakloněná souhlasit. Pomoci by mohla i otázka pro mamku: Co pro to můžete (musíte) udělat, aby Vám to dovolila, aby s tím souhlasila? Také pomáhá vzít si na pomoc někoho, kdo Vás podpoří, na koho máma dá (táta, babička, děda či trenér...).

  Přejeme hodně radosti z fotbalu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, chodím na tancování a moc mě to tam nebaví, ale musím chodit na nějaký sportovní kroužek. Ráda bych chodila třeba na gymnastiku, ale na to jsem moc stará. Jaký sport bych mohla dělat?
  Kiki(12) - otázka upravena poradcem

  Ahoj Kiki,

  sportů je nepřeberně, stejně jako tanečních stylů. Můžeš si třeba spolu s někým (nebo i více lidmi) napsat seznam všech, které vás napadnou, a pak si u nich napsat známkou, jak moc by Tě zajímaly či nezajímaly, nebo i poznámku, jaké jsou překážky (např. že berou jen mladší děti - pokud je to opravdu tak, nebo že takový sport není v dosahu, apod.). Možná Ti pak z toho seznamu vyjde nějaký sport či pohyb, který bude pro Tebe ten pravý.

  Příjemné sportování Ti přeje

  Modrá linka http://www.modralinka.cz