Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Ahoj Alíku
  Jsem nadšenec sportu a chtěla bych jít v létě na fotbalovou školu třeba Čecha nebo Hubníka abych jsem se nenudila ale můj problém je že mi bude v březnu 16 let a ty školy nebo kempy jsou pouze od 7 do 15 let nevím co mám dělat.. a taky jsem zdravotně postižená mám atypický autismus tak že nevím i jak mě přijmou nemluvím když něco chci napíšu to na papír.. kdyby se to dohodlo přes email tak by mě vzali i když mi bude 16 ? Sport je můj život na žádný tábor nechci jenom na sportovní s fotbalovým míčem... jak to mám napsat mamce ? Hraji i závodně fotbal :) Díky předem - otázka upravena poradcem

  Dobrý den,

  to je skvělé, že máte něco, co Vás baví a umíte si za tím jít...nebo běžet ;-). Hrajete-li závodně fotbal, pak máte možná více možností, než jen tábor. Nevím, kam chodíte hrát, jestli budete mít nějaké soustředění nebo prázdninový program. Pokud ne, mohla byste poprosit vašeho trenéra, aby Vám tábor domluvil. Ovšem nemohu Vám říct, zda Vám dovolí jet, přestože Vám už bude 16 let. Tam by možná mohl zapůsobit buď trenér nebo rodiče. Přijde mi však skvělé, že jste odhodlaná si to zařídit sama.

  Jak to napsat mamce: tady mám dost málo informací. Proč se na to ptáte? Mamka nesouhlasí s fotbalem? Nebo s táborem? Má pro Vás jiný program? Zkuste popřemýšlet, jak to mamce píšete nebo sdělujete, když jí o něco žádáte...nebo pokud s tím nesouhlasí, tak když jí chcete napsat něco nepříjemného? Dobré je na to vybrat příjemnou klidnou chvíli, ve které mamka bude možná více nakloněná souhlasit. Pomoci by mohla i otázka pro mamku: Co pro to můžete (musíte) udělat, aby Vám to dovolila, aby s tím souhlasila? Také pomáhá vzít si na pomoc někoho, kdo Vás podpoří, na koho máma dá (táta, babička, děda či trenér...).

  Přejeme hodně radosti z fotbalu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, chodím na tancování a moc mě to tam nebaví, ale musím chodit na nějaký sportovní kroužek. Ráda bych chodila třeba na gymnastiku, ale na to jsem moc stará. Jaký sport bych mohla dělat?
  Kiki(12) - otázka upravena poradcem

  Ahoj Kiki,

  sportů je nepřeberně, stejně jako tanečních stylů. Můžeš si třeba spolu s někým (nebo i více lidmi) napsat seznam všech, které vás napadnou, a pak si u nich napsat známkou, jak moc by Tě zajímaly či nezajímaly, nebo i poznámku, jaké jsou překážky (např. že berou jen mladší děti - pokud je to opravdu tak, nebo že takový sport není v dosahu, apod.). Možná Ti pak z toho seznamu vyjde nějaký sport či pohyb, který bude pro Tebe ten pravý.

  Příjemné sportování Ti přeje

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Sport

  ahoj alíku je mi 12 a hraju strašně ráda fotbal. O poslední zápas mi rozhodčí řekl že nemůžu nastoupit jako kapitán Když v týmu je 12 kluků a já jediná holka. Míra - kouč říkal že bych měla přestoupit do holčičího týmu, ale ten je 32km daleko. Teď nevím jestly pokračovat ve fotbale a nebo začít plavat? Na fotbal mám prý talent stejně jako na jízdu na koni. Vyhrála sem pár westernových soutěží v okolí. Strejda má koňský statek a kozí farmu. O rodiče sem přišla když sem byla malá. Od té doby se o mě stará strejda. Měla sem něco z nohama a tak mi strejda koupil koně. Když sem byla v pořádku strejda přikupoval koně. Pak založil kozí farmu a začal sme produkovat kozí mléko,sýry a tvaroh. Už 8 let jezdím western a hraju fotbal. Poraď jestly mám pokračovat ve fotbale, nebo jezdit jen western a nebo začít plavat? -to mě nebere?

  Ta co miluje fotbálek, 21. července 2013

  Ahoj,

  z Tvého dotazu vidím, že je pro Tebe těžké rozhodnutí vzdát se fotbalu nebo ježdění na koni, protože obojí máš moc ráda. Někdy je to v životě tak, že se nám do cesty postaví překážky a není možné věnovat se dál tomu, co nás baví, někdy je však možné tyto překážky překonat a najít způsoby, jak u svých oblíbených činností zůstat, i když třeba v upravené podobě. Možná by teď bylo obtížné do holčičího týmu dojíždět, časem to třeba půjde líp. Možná bys také mohla dál hrát s klukama, i když ne jako kapitán. Ale možná také rozhodčí změní názor. Možná také, když si o tom důkladně popovídáš se strýcem nebo s trenérem, tak najdete i jiná řešení, která by Ti seděla.

  Já teď za Tebe nemůžu rozhodnout, co by pro Tebe bylo nejlepší, protože to nevím. Možná to ale víš ty sama nejlíp, jen je zapotřebí si k tomu najít tu svou cestu. Zkus si třeba představit, jaké by to bylo za rok, kdybys se věnovala fotbalu, plavání, nebo ježdění, možná, že Tě to v rozhodování posune.

  Držíme Ti palce, ať Ti tvé rozhodnutí přinese radost do života, ať už je jakékoliv.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku moc ráda bych hrála fotbal strašně moc ho chci hrát ale problém je že je mi 14 let a mám jednu ruku po operaci. Doma se na fotbal furt dívam i můj mladší brácha hraje fotbal. Už nevím co dá. .když to nekomu řeknu tak jenom řeknou že holky fotbal nehrajou.

  Ahoj,

  rozumím tomu, že Tě mrzí, když Ti okolí říká, že bys neměla dělat to, po čem toužíš, co Tě baví a zajímá. Myslím, že není tolik obvyklé, aby holky hrály fotbal, jako ho hrají kluci. To ale určitě neznamená, že by ho hrát neměly, že by to bylo něco špatného nebo divného. Jestli to dovolí lékař vzhledem k Tvé ruce, možná najdeš někde v blízkosti místa, kde bydlíš, nějaký tým holek, které fotbal hrají. Nebo bys mohla chodit hrát i s místním týmem kluků, kdyby jim to nevadilo. Třeba by Tě tam brácha vzal. Trénovat si můžeš ale i někde venku sama nebo společně s bráchou.

  Přejeme příjemné léto. Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj alíku,hraju golf, no a mě nebaví, vlastně to hraju jen pro to, protože to chce taťka, chtěla bych skončit, ale nevím, kdy, protože taťka už zaplatil všechny poplatky, na celou sezonu, taťka porad říká, že když mě to nebaví, tak mám skončit, ale zároveň chce abych pořád trénovala a hlásí mě do turnajů, co mám dělat mám hrát i když mě golf nebaví a stojí hodně peněz, a nebo mám taťkovi říct, že golf hrát nechci ??? A prosím o přesnou odpověď, a ne nějaké a né ať se poradím s mamkou apod.

  Eliška-14let, 26. června 2013

  Ahoj Eliško,

  stojíš-li o přesnou odpověď, můžu Ti dát dvě: "golf nehraj" anebo "golf hraj". jenomže já nevím, co je pro Tebe lepší, jak se zdá, tak to v tuto chvíli nevíš ani Ty. Bohužel nikdo jiný, než Ty, za Tebe nerozhodne, co máš dělat. Můžeme s Tebou probrat obě možnost, pro a proti, co Ti brání v tom přestat hrát, co by to pro Tebe znamenalo, jaké by to pro Tebe a pro tátu bylo, také jak to říct, pokud se pro to rozhodneš... ale to hlavní rozhodnutí je na Tobě. A protože rozhodování často není jednoduché, je na místě probrat to i s blízkými a v takovém rozhovoru si ujasnit své myšlenky, a co vlastně chceš. Pokud chceš, můžeš k nám i zavolat, a v rozhovoru se můžeme společně zamyslet podrobněji nad tím, co ve Tvém rozhodování hraje roli.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj poradno.Mám dotaz. Je mi patnáct roků. Strašně moc bych se chtěla naučit most ze stoje,ale nikdy předtím jsem gymnastiku nezkoušela.Lze se to v tomhle věku ještě naučit? Neznáte nějaký návod podle čeho začít trénovat? Předem děkuji

  Ahoj, začít sportovat lze v jakémkoli věku a to i gymnastiku. Je jasné, že vrcholový sportovec z Tebe nebude, ale most ze stoje, bys měla zvládnout :-). Určitě je důležité se nejdříve rozcvičit a zkoušet most postupně. Pokud uděláš most z leže, tak tréninkem docílíš i mostu ze stoje. Nejlepší je trénovat s nějakou kamarádkou, která Tě zpočátku může přidržovat. Můžeš také požádat maminku, aby Ti zpočátku pomohla, až se to naučíš, můžeš most dělat sama. Přeji Ti hodně úspěchů. Alíkova kamarádka Bája.

  Sport

  Ahoj Alíku,potřebovala bych nějak pomoct.. Je mi 12,teď v květnu mi bude 13. V září jsem začala baletit,a moc mě to baví a myslím si že jsem toho hodně zvládla ani ne za ten rok,když jsem přitom začínala na nule.. vždycky mě jednoduše tanec fascinoval:') A... už příští měsíc mám svoje první představení a moc bych si přála aby přišli moji rodiče.. Ale oni pořád nemají čas.. mamka tou dobou bude po operaci,takže asi nebude moct a taťka je pořád v práci:/ A mám tu nejlepší kamarádky a tak.. ale není to takový to 'rodina'.. Jsem hrozně smutná,když si představím že všichni tam budou mít své pyšné rodiče jenom já nebudu moct po představení jít za rodiči a obejmout je.. Moc bych si přála aby mě jednou viděli tancovat,ale teď když vím že asi ani jedne z nich nepřijde,jsem z toho zdrcená a myslím si že už nemá cenu vůbec vystupovat.. Ach jo:( Alíku co mám dělat?:/ Děkuju předem moc za odpoveď,jste skvělá poradna a vím že se na vás můžu spolehnout:)

  _baletka_, 7. května 2013

  Ahoj,

  je vidět, že Tě balet opravdu baví a že máš radost, když můžeš své pokroky někomu ukázat. Věřím, že Tě mrzí, když Tě neuvidí Tví blízcí na představení. Moci se podělit o svou radost z něho dělá radost ještě větší. Bohužel ne vždy se to v životě podaří, s tím je potřeba počítat. Říkám si, jestli by se dalo ještě nějak promluvit s tátou, říct mu, jak moc by sis jej v publiku přála, třeba by se to dalo nějak zařídit. Nebo byste spolu mohli vymyslet, jak se domluvit s někým, kdo by vystoupení nahrál, a pak byste se na něj mohli podívat všichni společně, i s mámou, a třeba i dalšími příbuznými, v klidu doma. Taky si říkám, že při Tvém nadšení do tance je možné, že budeš mít ještě další vystoupení a snad na některé z nich to Tvým rodičům už vyjde.
  Držíme Ti k tomu palce.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku a Modrá linko, po prázdninách (letních) jsem skončila s plaváním. Dřív mě moc bavilo. Ale později na mě začali být hodně tvrdí trenéři a mě to přestalo bavit. byla jsem ráda že jsem se toho teroru konečně zbavila. Teď, asi po třičtvrtě roce zjišťuji, jak moc mi plavčo chybí. Měla bych zase začít plavat?

  Anonymka 12 let, 3. května 2013

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že Ti plavčo chybí. Jestliže Tě opravdu bavilo a teď Ti chybí, byla by možná škoda s ním skončit. Jestli jsem to dobře pochopila, odradily Tě hlavně tvrdé tréninky a trenéři. Možná byste se tedy s rodiči mohli zamyslet i nad jinými variantami. Například hledat jiný klub či oddíl, zauvažovat nad možností věnovat se plavání ne závodně nebo alespoň na nějaké nižší úrovni. Jestliže na sebe my sami nebo někdo jiný, třeba trenéři, máme příliš velké nároky, ze zábavy se stane povinnost a nadšení se vytratí - tak, jak se to stalo Tobě.

  Hodně radosti a vodních hrátek Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj aliku. je mi 9 a vazim 85 vim je to hodne, ale k tomu abych byl sumo je to malo. Uz od mala me sumo pritahuje, a od svych 6 let hodne jim abych se na zapas dostal. za ty 3 roky jsem pribral 60kg. Ted uz na to vahu mam. ale nevim kde bych to v cesku uplatnil. Obvod bricha mam asi 120cm, coz neni spatne. Mluvil jsem s kamaradem v japonsku, a ten rikal ze bych mel pribrat aspon 5kg. Ale uz mi to tak nejde jsko obvykle. neznas nejaky sumo klub v cechach? diky

  Ahoj z Modré linky,

  je mi sympatické, že máš svůj sen, za kterým chceš jít. Na druhou stranu si říkám, že na to nejdeš zrovna z toho správného konce. Když jsem si četla Tvoje řádky, tak mě napadalo, že to nezní moc pravděpodobně, že jsi přibral 60kg. Pokud to je, jak píšeš, co na to říkají Tvoji rodiče a Tvůj doktor? Je fajn, že chceš být sportovec. Ale na to je potřeba nejprve mít svaly a kondičku a až potom dohánět případně váhu a podobné věci. Sport by měl sloužit zejména k podpoře našeho zdraví, ale to, o čem píšeš, rozhodně zdravé není.

  Pokud jde o klub sumo, bohužel žádný neznáme. Můžeš se ale pokusit najít nějaký na internetu, případně požádat například rodiče či někoho jiného, kdo to s internetem umí, aby Ti pomohl.

  Hezké léto přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Čauky Alíku. Mám problém. Mám moc ráda fotbal, jsem veliký fanoušek. Ostatní holky se zajímají o ty mladý zpěváky, věčně si o nich ve třídě povídají, ale já jsem spíš na fotbalisty. A problém je v tom, že fotbal ale nehraji, protože nemám kde. Navíc nejsem ani 100% štíhlá, tak obvykle slýchávám, že nemám u fotbalu co dělat, když ho nehraji a navíc nejsem hezká. Poslední dobou to už psychicky moc nezvládám. Poradíš mi prosím, jak se s tím vypořádat? Děkuji mockrát. Maky.

  Market, 14, 25. dubna 2013

  Ahoj Market,

  píšeš o dvou věcech. Tou první je fotbal. Jestliže Ti někdo tvrdí, že nemáš u fotbalu co dělat, když ho nehraješ, můžeš ho klidně překvapit tím, co všechno o něm budeš vědět. Jestliže Tě fotbal opravdu zajímá, nenechej se tím odradit, koukej na zápasy, čti si o fotbalu, o fotbalistech a tak podobně. Když se o fotbal budeš dostatečně zajímat, umlčíš ostatní tím, když jim pak ukážeš, co všechno víš a znáš.

  Dále píšeš o tom, že nejsi moc štíhlá a hezká. Market, tohle všechno z velké míry závisí na úhlu pohledu a na tom, jak dokážeme přijmout sami sebe. Zkus se dívat okolo. Mnohdy Tě možná překvapí, že kluk, na kterého holky letí, si vybere takovou, která nevypadá až tak úžasně - a přitom by si mohl vybírat. Je to totiž víc o tom, jak se ta holka cítí, jestli je spokojená sama se sebou. Potom je s ní totiž pohoda a sranda. Jsou určitě záležitosti, na kterých můžeš pracovat - pokud máš dojem, že nejsi štíhlá (což by bylo dobré si nejprve ověřit, jestli to tak opravdu je, jestli to není jen Tvůj dojem), můžeš se rozhodnout, že budeš cvičit. Ale ne z důvodu, abys vypadala úžasně, ale proto, aby ses dobře cítila. Můžeš si také najít svůj styl oblečení, který Ti bude slušet, v kterém se budeš cítit fajn. Prostě pracovat na tom, aby ses sama se sebou cítila dobře, byla spokojená, dělala a zajímala se o to, co Tě baví a těší.

  Více spokojenosti se sebou Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku,doufám,že mi zase poradíš :) Obecně mám ráda sport,když je hezky jezdím na kole a inlinech i chodím s kamarádama ven.Od jara do podzimu skoro denně běhám,večer tak půl hodiny cvičím a začala jsem s boxem. Nic z toho mi moc nejde,ale baví mě to :) Teď ale přijde ten problém:Mám strašnej odpor k těláku ve škole.Ani moc nevím čím to je,učitelku mám i na němčinu a je v pohodě.Já už fakt nevím co mám dělat a začínám se děsit jak to bude na střední :( Poraď mi prosím co mám udělat,aby mi tělák tolik nevadil,jak už jsem psala,tak mě sport jako takovej i baví.... S pozdravem Anonymka :)

  Anonymka 13,5, 10. dubna 2013

  Ahoj,
  z toho co píšeš, že sport máš opravdu ráda a baví Tě. Vypadá to jako velká záhada, proč Tě tělocvik ve škole nebaví. Zkusila sis o tom s někým promluvit? Občas, když se s někým bavíme, ptá se na nás na různé věci a může se nám tím některé věci ujasnit.

  Přemýšlím, jaký je rozdíl v tom, když sportuješ sama a když ve škole. V čem je největší rozdíl? Můžeš to zkusit brát jako takové malé detektivní vyšetřování. Pozorovat sebe a své reakce, aby jsi zjistila, čím to je. Sama už jsi vyloučila, že by to bylo paní učitelkou.

  Bojíš se, že se Ti to nepodaří zjistit a nebude Tě to čekat jen na základní škole, ale bude to stejné i na střední. Možná bude, možná ne. Někdy je lepší nepředjímat. Kdyby se Ti to ale nepodařilo zjistit a měla jsi pořád strach, můžeš si zkusit s někým komu důvěřuješ o tom promluvit. Třeba spolu pak najdete způsob, jak si zkusit udělat tělocvik alespoň trochu snesitelnější.
  Hezké jaro přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj alíku. Ráda hraju fotbal. Ne, holky se mi nesmějí, že hraju fotbal, je to trochu jiné: Jsem v tom úplně levá!!! Vůbec nic mi v tom nejde. Nechci se toho vzdávat... ale prostě je to tak, že když kluci hrajou fotbal, tak jen pobíhám po hřišti, maximálně občas kopnu do balonu. Nevíš, jak se fotbal učit? Sourozence nemám, jen o tři roky mladší sestru, a ta je v tom horší než já, máma "nemá čas" a táta je doma jen tak třikrát týdně. Tudíž musím trénovat sama. Táta mi něco ukazoval, ale je to tak lehké, že to zvládne i takové poleno jako já. A navíc když jsou ty mrazy, máma říká, že fotbal hrát nesmím, že bych něco chytla. Neznáš nějaké triky na učení?

  Lucka, 8, 15. března 2013

  Ahoj Lucko,

  nejsme tu fotbaloví trenéři, bohužel, takže Ti poradit nemůžeme. Můžeš ale prostě trénovat cokoli, co Tě napadne, i to lehké je potřeba dobře zvládnout. Navíc Ty sama nejlíp víš, co Ti nejde, tak to můžeš zkoušet znova a znova - jedině tak se můžeš zlepšit. Spousta těch, co fotbal hrají, začínali tím, že si třeba kopali o zeď. Můžeš také koukat na fotbal v televizi a zkoušet si to, co uvidíš. Další možností je zkusit si najít nějaký fotbalový klub a zeptat se, jestli tam můžeš trénovat. Třeba se začínajícími kluky - pokud to trenéři dovolí, ideálně samozřejmě zkusit najít dívčí tým. Případně také můžete s tátou zajít do nějakého klubu a zeptat se trenéra, co bys mohla trénovat, jak začít.

  Hezké jarní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Sport

  Ahoj Alíku má otázka budeo běhu: Já uš nevím jak mám začít rychle běhat trénuji uš rok ale furt se nezlepšuji doma o tom vědí já uš nevím jak to dělat

  Ahoj Eriku, poraď se se svým učitelem tělocviku. Můžeš ho požádat, zda by s tebou nevymyslel nějaký plán, jak se v běhu zlepšovat. On je profík, bude vědět více, než já :-) Zdraví tě a hodně uběhnutých kilometrů přeje Alík

  Sport

  Ahoj Alíku je mi třináct a chci si vydělat na lyžařský výcvik (lyžovat umím) tak že budu chodit na brigády k taťkovi.(Nikdo mi totiž lyžák nechce zaplatit). Možná to bude blbá otázka ale nevím jestli mám jet na lyžích nebo jít na snowboard. Brácha říká že ze snowboardu mě budou bolet kolena a ty mám po třech operacích. Mám strach že mě to nebude bavit a celý lyžák bude pro mě za prd. Na lyžích umím a také mě to baví.Prosím tě moc porad mi co si mám vybrat? Díky za odpověď.

  Anonymka13, 25. září 2012

  Milá Anonymko, pokud umíš jezdit na lyžích a baví tě to, tak si vezmi lyže. Myslím si, že je lepší vsadit na jistotu a lyžák si užít, než riskovat novinku v podobě snowboardu. Užij si hory a ve zdraví se vrať. Alík

  Sport

  Ahoj! Chtěla bych hrát florbal a nevím, jak dlouhou florbalku si koupit. Na internetu jsem našla, že pro výšku 160-175 cm (já mám 170 cm) je nejlepší velikost 92 cm. Potom tam ještě psali, že florbalka by měla dosahovat po pupek. Když jsem se ale měřila, tak po pupek jsem naměřila 1m. Jak dlouhá by teda měla být?

  Ahoj Paty, tak já florbalu nerozumím. Omlouvám se, ale přesně neporadím. Zajdi do správného obchodu, kde florbalky prodávají. Profesionální prodavač ti zodpoví všechny otázky a společně vyberete tu pravou. Hodně radosti při indiánské hře ti přeje Alík