Alík radí dětem

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Strach
Ahoj poradno,
mám takový problém, že se bojím bouřek. Ale docela hodně... Dřív jsem z toho takový strach nemívala jenže od té doby co bylo loni to tornádo tak se bojím aby to nebylo i u nás... Nevím proč mě to tak vyděsilo, i když jsem to sama nezažila.
Dokonce se kvůli tomu bojím jet i na tábor. Ale mám docela strach i když jsem skovaná doma. Když slyším jak to fouká do krbu tak mě to celkem děsí. A nejhorší je to v noci.
Teď sice bouřky tolik nebývají ale nevím co budu dělat v létě až budou bývat často. Já jenom nechci aby se nám něco stalo.
Navíc mám teď ještě plno dalších starostí...
Co mám dělat abych se tolik nebála?
Děkuji moc a mějte se pěkně
Ahoj,
strach z bouřky má docela dost lidí, dává to smysl, je to nebezpečný přírodní jev. Na strach pomáhá nebýt sám, ale ideálně s někým blízkým. Pomoc může zpívat si oblíbenou písničku, pustit si film nebo tak něco.
Měj se krásně!
Péťa
Strach
Ahoj, potřebuju pomoc. Skoro každý den je mi nějak špatně ale podle mamky se to odehrává jenom v mé hlavě. Jakože mi nic není ale moje hlava si mysli ze ano. Např. dnes když se podívám do zrcadla tak když se dívám na jedno oko a pak na druhé tak se mi vždy u jednoho zmensuje jenom jedna zornicka. Strasne se z nejakeho duvodu bojim nemocí jako třeba že budu zvracet a kvůli tomu se i často bojím jít do skoly. Nebo kdyz se bouchnu do hlavy tak se bojim ze mam otres mozku. Co mám dělat? Ucitelky mi pak ve škole nevěří že je mi špatně... Muzu se toho strachu nějak zbavit?
Milá dívko,
Děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že ti poslední dobou často není dobře, prožíváš strach z nemocí nebo z toho, že se ti stane nějaký úraz. Mamka ti nevěří, že ti je špatně a říká, že si to pouze vymýšlí tvoje hlava. A ani učitelky ve škole ti nevěří, že ti je špatně. Chci ti k tomu napsat, že ten pocit „není mi dobře“ sice nevychází přímo z těla ale to, že ti není dobře „ve tvé hlavě“ je také potřeba brát vážně. Věřím ti to, že se často necítíš dobře, prožíváš úzkost. Nejspíš o to horší to je, protože ti nikdo nevěří, že ti není dobře. Je to psychická nevolnost, říká se jí úzkost. Ta úzkost má nejspíš nějakou hlubší příčinu. Možná v nějaké tvé předchozí zkušenosti, kterou si už ani nemusíš pamatovat. Mohla být spojená s nějakým ohrožením, nemocí, kdy jsi pak musela třeba zůstat sama v nemocnici nebo třeba šlo o situaci, kdy byl nemocí ohrožený někdo blízký a ty ses bála, že ho ztratíš. To jsou jenom mé nápady, které mě napadají jako první. Každá úzkost má nějaký svůj důvod. A ten důvod nemusí vůbec souviset s tím, co se zrovna odehrává kolem tebe v současné době. Možná se nějak změnily vztahy ve škole nebo ve tvé rodině. Sice to nevypadá jako důležité a v tobě to vyvolalo nějaké vzpomínky, na něco co se odehrálo v tvém raném dětství. Ty si je sice nepamatuješ konkrétně ale pamatuje si je tvé tělo a dává ti to takto najevo. Určitě bych ti doporučila vyhledat psychologa. Třeba ve škole, pokud máte školního psychologa. Nebo požádat o to, aby tě máma objednala k nějakému jinému dětskému psychologovi. Ten by ti mohl pomoci přijít na to, co je ten důvod, skrytý za těmi nepříjemnými pocity a nevolností. Porozumění těm příčinám bývá úlevné. Je dobré si říci, že ti nyní sice není dobře ale že ta příčina se týká něčeho, co si již prožila a už to skončilo. Pouze ve tvém těle je uložená ta vzpomínka a projevuje se to úzkostí. Jako taková první pomoc pomáhá najít si něco, co tě zklidní. Třeba pohyb venku, nebo dechová cvičení (např. pomalu dýchat a počítat do 10ti při nádechu a pak znovu při výdechu a na ten dech se plně soustředit). Buď hodně se svými přáteli a dalšími lidmi, se kterými se cítíš dobře. Uvědom si, co ráda děláš a zkus se tomu hodně věnovat. A tak podobně. Prostě hledej i to, co jsou nyní takové tvé podpůrné, opěrné body a na ty zaměř svou pozornost. Pokud budeš prožívat něco hodně silného, akutního, můžeš se obrátit třeba na dětskou krizovou linku nebo chat pro děti v těžké situaci. Na příklad chat Dětského krizové centra, www.dkc.cz nebo chat Centra Locika, www.detstvbeznasili.cz. Tam můžeš psát anonymně a pomohou ti zvládnout náročnou situaci nebo s tebou to, co tě tíží podrobně proberou. Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika
Strach
Noční můry
Zdravím zase Modrou linku a spol. Poradna se mi ověřila, tak se ozvu znovu.
Od malička mám noční děsy o druhé světové (měla jsem je ještě dříve, než jsem o druhé světové věděla, nevím jak je to možné) Když teď začala válka, tak mám každou noc noční můry, mám ale pouze dva typy.
1.) Jsem ve škole, začne houkat rozhlas co hlásí nálet. Běžím do sklepení školy, hromadí se tam ostatní. Použiju své znalosti z jednoho bojeveho sportu a řeknu, jak si lidé mají lehnout, já si leham poslední. Slyším výbuch a pak už jen zvonění v uších. Jsem mrtvá. Všichni krom mě byly středně až těžce zraněni, ale všichni přežili (krom mě) Můj brácha a rodiče nebyli ten den venku, nic se jim nestalo. Pak se jakoby přitáhnu časem a vidím sebe jako by ze shora. Jsem na vlastním pohřbu. Vidím tam všechny z mé rodiny, přátelé. V tom se probudím
-Tenhle začal až po začátku války
2.) Jsem v nějaké ubytovně, vyhladovělá a vyzáblá. Právě jsem se dostala z koncentračního tábora do ubytovny (po propuštění z nemocnice), skončila 3. Světová válka. Lidé mi dávají jídlo, já ale vím, že zatím moc jíst nesmím. Když dojím svoji malou porcicku, jdu se vykoupat. Tam čeká můj táta, chci mu něco říct, ale moje slova k němu nedoléhají. On ale ví, že tam jsem, něco mi říká, ale jsme jak přes oceán. Voda do vany se napouští, ale já se stejně pořád bojím plynu i když vím, že je po konec války. Podívám se přes rameno a tam vidím Sáru (to mělo být moje reálně jméno, kdybych se jmenovala jinak) běžím za ní, ale ruka mi přijde jejím tělem, je mrtvá. Zjistím, že mohu komunikovat jen s mrtvými a lidmi, co si taky prožili svoje hrůzy. V tom se probudím
Tyhle dva dny se mi zdají pořád dokola, úplně stejně. Říkám si, jestli ten druhý typ nemůže být způsoben tím, že moje prababička a praděda zažili holocaust a prý se trauma přenáší 3 generace (což vychází na moji generaci) a jsem Židovka, bojím se, že se bude něco zase podobat holocaustu. Navíc, si ve škole hrozně z Židů utahují, prý měli všichni chcípnout.
Mám teď hrozný strach a dříve jsem měla problém se sebepoškozováním, teď se k tomu bohužel vracím. Bojím se o všechno a všechny
Nevíte, čím mohou být tyhle sny způsobeny, popřípadě jak se jich zbavit? Jak se zbavit strachu
Děkuji všem
-někdo
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám o nočních můrách, které teď míváš každou noc, ve snech se Ti opakují dva scénáře. Máš teď velký strach, píšeš, že se vracíš k sebepoškozování. Ptáš se, jak se strachu a těchto nočních můr zbavit.
Opakovaně jsem si četla Tvoji zprávu a zkoušela si představit, jak náročné období teď asi zažíváš. Moc mě mrzí, že nemáš klidné noci a cítíš všeprostupující strach. Zasloužíš si pomoc a podporu v tom, jak to celé lépe zvládat, strach bezpečněji prožít a pracovat s ním. I když je teď kolem nás těžká doba, nemusí být tak moc těžko Tobě samé. Je moc dobře, že jsi napsala – to je první krok k tomu zkusit udělat něco, aby Ti bylo zase líp.
Noční můry se často objevují při větší psychické zátěži, může to být snaha vyrovnat se s něčím, co je neznámé, těžké, ohrožující. Můžou se objevit u citlivějších, vnímavějších lidí. Napadá mě, jestli jsi přemýšlela o otázkách: Co mě uklidní, když se vzbudím uprostřed noci – obejmutí někoho, jít se napít, do koupelny, mluvit o tom aj.? Cítím se zdravotně v pořádku? Netrápí mě teploty, zažívací obtíže apod.? Mám to celé komu povědět? Říká se, že s vyslovenými sny se líp pracuje. Mohlo by prospět jít spát v co největším klidu – nesledovat 1-2 hodiny předtím mobil, televizi, zprávy, ale radši si třeba číst knížku, poslouchat příjemnou hudbu/audio, povídat si s rodinou, dát si teplou sprchu, čaj a v takovém příjemném rozpoložení pak jít do postele.
Zní mi vážně, že se vracíš k sebepoškozování. Z Tvé zprávy čtu „bohužel“ a chápu to tak, že je to pro Tebe obtížné. Jsou i jiné a dlouhodoběji účinnější způsoby, jak si ulevit od psychické bolesti. Zasloužíš si je s někým hledat. Napadá mě, jestli ses o tom všem někomu už svěřila. Může to být někdo blízký z Tvé rodiny, komu věříš, anebo někdo ze školy, z kroužků. Možná máte ve škole školního psychologa, který je připraven v podobných chvílích pomoci. Další variantou je dohodnout se s rodiči a spolu najít psychologa, ke kterému bys mohla docházet pravidelně a pomáhal by Ti ve všem potřebném. Mohli byste se spolu zabývat i tím, jak souvisí rodinná minulost s Tvými aktuálními prožitky. Nemusíš na to být sama, neboj se ozvat. Rozhodně taky není v pořádku, že se žáci ve škole vyjadřují takto nenávistně o Židech, až to zase zaznamenáš, určitě se obrať na pedagoga, který bude poblíž. Takové násilné vyjadřování by nemělo zůstat bez následků. Komunikace přes tuto zprávu je omezená, proto bych Ti chtěla nabídnou i další možnosti pomoci – ozvat se na chat nebo telefon Modré linky (https://www.modralinka.cz/) nebo Linky bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde je prostor anonymně vše podrobněji probrat a naplánovat další kroky, předat kontakty. Ve vypjatých chvílích můžeš zkusit použít aplikaci Nepanikař, která Ti pomůže se zklidnit.
Přeji Ti, aby Tvá cesta k hezčím dnům byla rychlá a co nejsnadnější,
Modrá linka
Strach
Ahoj, mám noční můry o tom, že se ve tři ráno probudím a kamarád mi umývá okno, co s tím?
Ahoj,
zkusím předpokládat, že je tento dotaz míněný vážně.
Mozek si během spánku třídí informace, sny jsou chaos poskládaný z informací a pocitů, které prožíváš v bdělém stavu. Nemůžeš moc ovlivnit, co se ti zdá, ale můžeš do jisté míry ovlivnit, co tě trápí – přesněji řečeno snažit se, aby tě to netrápilo…
Můžeš si zkusit s kamarádem (nebo s někým jiným) promluvit o něčem, co s mytím oken souvisí. Třeba tě to uklidní a přivede na jiné myšlenky.
Nevím ale, proč by tě mělo děsit, že ti kamarád umývá okno. Zní to jako pěkné gesto. I když ve tři ráno by bylo poněkud neobvyklé. To máš strach, že tě tím probudí? Nebo tě děsí, že máš okno záměrně špinavé a někdo z tvého okolí zradí tvoji důvěru a zkusí ho tajně umýt?
Alík
Strach
Bojím se války
Ahoj, chci se zeptat teď se furt mluví o Ukrajině a Rusku. Bojím se, že to bude i u nás mám moc rád svoje plyšáčky a hračky a nechci bez nich být. A všichni říkají když se do nich pustí NATO tak bude 3 světová. Nechci aby to bylo..Bojím se i o rodinu přátelé.
Ahoj,
je naprosto přirozené, že události mezi Ukrajinou a Ruskem v Tobě vzbuzují strach. Je super, že Tě napadlo to napsat Alíkovi a říct si tak o pomoc.
Strach je teď opravdu obvyklým pocitem - spousta z nás, i dospělých, jej zažíváme. Je úplně v pořádku jej mít. Není to ostuda, ani slabost. Jsou tu možnosti, jak to udělat, aby člověku bylo lépe.
Jedna cesta k tomu, aby se strach zmírnil, je právě sdílení a mluvení o něm. Můžeš třeba říct rodičům, nebo jiným dospělým, jak se cítíš a zeptat se, co pomáhá jim, když mají strach. Klidně o tom můžeš mluvit s kamarády, osobně, přes sociální sítě apod.
Pokud cítíš potřebu lépe porozumět tomu, co se děje, klidně se ptej dospělých - doma, ve škole, při mimoškolních aktivitách… Internet moc dobrý zdroj není, je tam i spousta zavádějících informací. Časté dívání se na zprávy, sdílení videa přímo ze zasažených oblastí strach posilují, je lepší to nedělat.
To, co pomáhá, je žít teď, soustředit se na to, a nepřemýšlet moc o budoucnosti. „Teď“ je to, co můžeme ovlivnit. Věnovat se tomu, co dělám, prožívat malé i větší radosti, být vděčný za to, co nyní mám, třeba svoje věci, blízké vztahy. Pokud chceš, můžeš dávat najevo ostatním, že Ti na nich záleží, i to, že máš o ně obavy. Pomůže také trávit čas s blízkými, naplánovat si společnou akci, nebo třeba spojit se s někým, koho jsi dlouho neviděl.
Určitě pomůže zaměřit se i na pomoc druhým. Existuje hodně způsobů, jak pomoct. Můžeš se zeptat doma nebo ve škole, jak bys mohl i Ty přispět. Existují například různé sbírky pro lidi utíkající z Ukrajiny, třeba bys mohl darovat nějaké hračky, s kterými si už nehraješ a udělat tak někomu malou radost. To jen jedna z možností. Je i v pořádku teď nic nedělat - záleží, co Ti nejvíc pomáhá.
Je moc důležité se teď o sebe dobře starat. To znamená jíst dobré věci, chodit spát včas a dopřávat tělu pohyb, ale i dělat věci, které Ti přináší radost. Pro někoho to může být trávení více času venku, pro jiného hraní her, kreslení, hudba, dobrá knížka…
Kdybys o tom s námi chtěl mluvit více, tak nám můžeš volat (přes telefon či Skype) nebo občas chatovat (info na www.modralinka.cz). Rádi to s Tebou probereme hlouběji.
Přejeme, aby Ti bylo lépe,
Modrá linka
Strach
Ahoj,
Poslední dobou mám divně iluze vidím třeba jak po ulici jede tank ale zahýbam hlavou a je to v pohodě. Nebo třeba rozbité domy a tak. Sestra zase vidi mimozemšťany. Je to protože se těch věcí bojím jako já války a sestra mimozemšťanů? Jak se toho mám zbavit?
Předem děkuji
Ahoj,
nejsem si jistá, jestli jsem to pochopila správně, ale zdá se to jako práce představivosti. Může to být tím, že máš strach z války. Zkus si o tom svém strachu promluvit s rodiči, učiteli nebo třeba školním psychologem. Věřím, že se zmírněním obav zmizí i tyto iluze.
Měj se fajn,
Péťa
Strach
Dobrý den. Mám pocit že svět není normální, Že je život úplne na nic. Jen co se nějak uklidní situace s covidem, začne válka. Jsem nešťastná z toho že prostě nemůžu mít normální klidný život a už dva roky žiju ve strachu úzkosti co bude. Jsem znechucená a znuděná. Už mě nebaví žít, štve mě to,když je to na svete takový. Pořád cítím bolest,strach, úzkost, nechuť. Nebo necítím vůbec nic což je možná ještě horší.
Vím že to nic neřeší a je to zbytečný, ale když je toho na mě fakt už hodně,tak vezmu kružítko nebo nůžky a prostě se říznu, abych necítila takovou úzkost, stres, bolest a všechno. Vyplavím to tou fyzickou bolestí. Pomůže to jen na krátkou chvíli a je to blbost, ale občas se prostě nezdržím a udělám to.
Fakt už nevím co mám dělat. Jak získat chuť do života? Jak vyřešit to sebezraňování?
Děkuju
Ahoj,
úzkost je hodně zákeřný pocit, ale jak píšeš, ublížení si, se tohoto pocitu zbavíš jen na chvíli. Účinnější může být bavit se o svých pocitech a o tom, co tě trápí s dalším člověkem. Buď s někým z rodiny nebo třeba i s nějakým učitelem. Další možnost je promluvit si s psychologem, možná ho ve škole máte, ten ti pomůže vyrovnat se s úzkostí z téhle bláznivé doby.
Držím palce, ať je brzy líp,
Péťa
Strach
Strach z války a jiných hrůz
Dobrý den,
Som veľmi zvedavá a chcem pomáhať. Keď zisťujem s čím svet bojuje ci už vojny, hladomor alebo v Afrike „otroctvo“ je mi hrozne. Chvilu to bolo tak ze som sa s tím vyrovnala ale teraz keď Ukrajina bola bezvýznamne napadnutá uvedomila som si: Čo môžeme ako deti v takýchto prípadoch spravit? Zdrvuje ma pocit že sme bezmocní ze aj keby nám osobne nad hlavami lietali bojové lietadla nemôžeme s tím nic urobiť. Bojím sa. O rodinu a kamarátov a ľutujem tých nevinných ľudí co zomierajú aj zvieratá ktore len bezmocne môžu prizerať jak sa ľudstvo ničí. Co môžme spravit?
Zdravíme Tě z Modré linky,
jsme rádi, že ses na nás obrátila. Je přirozené, že Tě současná situace trápí, řada lidí nyní může prožívat obavy o své blízké, lítost k lidem i k ostatním živým tvorům, kteří jsou tam, kde se bojuje, a někdy možná i naštvání a zlost. Je dobře, že jsi nám dokázala takto otevřeně napsat o svých pocitech a obavách, sdílení dokáže ulevit a nemusíš na to být sama.
Je vidět, že nad vším hodně přemýšlíš a chci moc ocenit, že Ti není lhostejné, co se ve světě děje. Stejně tak chci ocenit, že máš chuť zapojit se do pomoci, protože to může být cesta, jak se postavit pocitu bezmocnosti. Mnoho lidí z celého světa se nyní snaží situaci řešit a také pomoci ostatním způsobem, kterým mohou a chtěla bych Tě tímto i povzbudit - není to tak, že bychom byli zcela bezmocní.
Napadá mě, že je možné probrat vše s někým dospělým, s někým komu důvěřuješ, a to jak doma (s rodiči, prarodiči), tak také ve škole či v kroužku (s oblíbeným učitelem/učitelkou, školním psychologem/psycholožkou). Je v pořádku říci jim, co cítíš, z čeho máš obavy. Můžete pak spolu také promyslet, jak bys mohla svým způsobem pomoci, někdy stačí i zdánlivě malé věci - snažit se třeba zůstat sama v klidu, povzbudit své kamarády, diskutovat s ostatními o možnostech, nebo navrhnout doma, zda se třeba nezapojit do nějaké sbírky nebo jiné pomoci lidem (a později třeba i zvířatům) z Ukrajiny. Řada organizací nyní nabízí různé cesty, časem jich patrně bude i více. Lze to sledovat, možná i ve škole se budete tomuto tématu více věnovat. Už jen to, že nad vším přemýšlíš a nejsi lhostejná, je velkou pomocí, i když se Ti to třeba teď takto nezdá.
Důležité může však být nejen pomáhat, ale i nabrat síly. Je na místě si odpočinout, dělat věci, které máš ráda a někdy myšlenky na současné dění „vypnout“, zaměřit pozornost na ty hezké a pozitivní věci v našich životech. Také třeba televizi a zprávy nesledovat pořád, dopřát si i chvíle klidu a zaměření se na to, co se děje v Tvém blízkém okolí. Píšeš, že ses dříve už dokázala vyrovnat se s náročnými věcmi (například ohledně situace v Africe), to je moc prima. Uvažuji nad tím, že je možné popřemýšlet, co Ti tehdy pomohlo, co Tě dokázalo podpořit a znovu tyto věci do svého života vnést.
Pokud si budeš chtít o všem více promluvit, můžeš přijít i do naše chatu nebo nám zavolat po telefonu či Skype. Všechny kontakty najdeš na našich stránkách. Zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111.
Znovu bych Tě ráda podpořila, abys na to nezůstávala sama a hledala pro sebe možnosti sdílení a podporu, kterou si zasloužíš.
Držíme pěsti a přejeme vše dobré,
Modrá linka
Strach
Válka a my
Ahoj a dobrý den, mám tentokrát takovou zvláštní otázku, ale prostě si nemůžu pomoct... Víte, jak je teď ten konflikt/válka mezi Ruskem a Ukrajinou (a nevím jestli tam jsou zapojené i další země), no tak já se strašně, ale fakt strašně bojím, že z toho bude fakt nějaká velká válka prostě všude to píšou a tak. Ale rodiče oba říkaj, že to bude v pohodě, ale moc jim nevěřím, i když se snažím. Prosím poraďte, co mám dělat abych z toho nebyla tak vystresovaná a hlavně: co si o tom myslíte? Bude válka nebo se nemám čeho bát?
Děkuji předem a doufám že to bude v pořádku...
Ahoj, od té doby, co jsi dotaz položila, uplynulo jen pár dní. Zároveň ale dnes už víme, že Putin se válku skutečně rozhodl rozpoutat. Jak o tom přemýšlet?
Válka je zlo. Někdy je to nutné zlo (třeba když se svět vzepřel nacistické a fašistické ideologii během druhé světové války), ale vždycky je to zlo. Není obhajoba, kterou bych mohl napsat, není nic, čím to mohu zmírnit. Válka zabíjí.
Čím se můžeme uklidňovat v Česku, je, že nás se válka týkat nebude, rozhodně ne takovým způsobem, jako lidí na Ukrajině. Bude se nás týkat jinak: budeme poskytovat domov lidem, kteří před ruskou agresí utíkají. Budeme posílat pomoc lidem, kteří na Ukrajině bojují o své domovy. Myslím si ale, že je téměř vyloučené, že by se Česko – součást EU a NATO – stalo dějištěm ozbrojeného konfliktu.
Velké mezinárodní organizace (NATO a EU) mají možnost ještě více zatlačit na Rusko. Je ale zjevné, že situaci podcenily. Nevím, jak se to bude vyvíjet dále.
Co můžeme dělat my? Řeknu ti, co budu dělat já. Budu vzdělávat sebe – a v případě příležitosti i ostatní – ohledně nebezpečí války. Ohledně toho, jak funguje hybridní válka, jak fungují kyberútoky, jak fungují hrozby na internetu, protože i to je součást moderní války. Budu hledat, jakým organizacím mohu přispět. Budu se ke všem kolem sebe snažit chovat ještě lépe, než doteď. Jednotlivec nemůže válku zastavit. Můžeme ale vytvářet svět, ve kterém si lidé věří, a v takovém světě válka nemá místo.
Strach
Poslední dobou se hrozně bojím. Ale všeho např. covidu, Rusko vs Ukrajina, zdražování a další. Jsem věčně zalezlá v pokoji a jsem smutná. Přemýšlím proč je život tak těžký a vůbec si neužívám. Prosím pomozte, jak si mám užívat života?
Milá pisatelko,
svěřuješ se poradně se svým smutkem a strachem. Máš pocit, že je život těžký a vůbec si ho neužíváš. Chápu, že to tak můžeš opravdu mít. Je možné, že tvé okolí tomu nerozumí a nechápe, jak je možné, že si neužíváš života i když ti je teprve 11let. Nejspíš si v sobě neseš nějaké trápení, které jsi dosud necítila. A nyní, vlivem té všeobecně těžké doby, co teď byla kvůli covidu, se to trápení mohlo ozvat, probudit. A ty jsi začala mít ty úzkosti, o kterých píšeš. Nejspíš budou souviset s něčím co jsi prožila v mladším věku ale třeba si to neuvědomuješ. Mohou souviset i s tím, že v tvém okolí někdo vážně onemocněl či dokonce zemřel. I to může být tzv. spouštěč úzkostí. Doporučila bych ti s tím vyhledat psychologa, třeba máte ve škole školního psychologa. Bylo by dobře lépe porozumět té příčině, co ty úzkosti probudila. To samo o sobě bývá velmi nápomocné. Je dobře, se s tím někomu dalšímu svěřit. Kromě psychologa také třeba rodičům a kamarádům. Sdílení trápení bývá poloviční trápení. Pak ti také někdo může poradit třeba nějaká relaxační cvičení na uvolnění napětí. Zkus se zaměřit na různé aktivity, co máš ráda. Udržuj si hodně pohybu, cvičení, zkus být hodně venku na vzduchu a denním světle. Zkus mít pravidelný režim dne. Dobře jíst a dostatečně spát. Když je dobře tělu, tak i to velmi napomáhá s psychikou. A určitě vyhledej někoho, kdo ti s tím pomůže. Kromě osobního setkání se školním psychologem se můžeš obrátit třeba na různé chaty pro děti. Ty jsou anonymní a pomohou ti zde tvoje trápení trochu víc rozebrat a pochopit. Nasměrují tě k vhodné pomoci. Podívej se na stránky „e-poradna“. Zde je nabídka více chatů, např. od Dětského krizového centra, nebo od Centra Locika. Je dobře, že jsi udělala první krok a napsala do této poradny. Teď zkus udělat krok další a najdi si někoho, s kým budeš vše sdílet a komu se svěříš. Ať už osobně nebo písemně přes chat.
Držím ti palce. Poradce Centra Locika
Strach
Strach z války a sny o válce
Dobrý deň, mám taky problém, mám priam panický strach s toho, že bude 3. svetová vojna. Mam strašne sny o tom, ako sme pozatvarany v pivniciach, nechodime do školy, bojime sa vísť s domu. Čo mám robiť? Ďakujem.
Ahoj,
píšeš nám o tom, že máš strach, že přijde třetí světová válka, dokonce se Ti o tom zdají strašné sny. Ptáš se nás, co máš dělat.
Je mi moc líto, že se Ti něco takového děje, umím si představit, že je to velmi nepříjemné. Rozumím ale tomu, že to tak teď máš, protože jsme všichni pod tlakem médií, zejména internetu, a o světové politické situaci stále čteme nebo slyšíme.
Co tedy máš dělat, aby Ti bylo lépe? Jednu věc jsi už udělala, a to, že jsi napsala Alíkovi, to chci ocenit. A co dál? Zmenšit strach pomáhá mluvit o něm, třeba s blízkými lidmi, vypovídat se, nechat se obejmout, třeba se i vyplakat. Zkusit si uvědomit, co prožívám teď - bezpečí, svobodu, klid, a na to se zaměřit. Když přijde strach, pěkně zhluboka a pomalu dýchat, dívat se kolem sebe a pozorovat, co vidím, poslouchat, co slyším, sáhnout si na něco - uvědomit si přítomný okamžik. Prožívat to, co je teď, a užívat si to. Zkusit si to ještě nějak zpříjemnit - uklidňující hudbou, dobrým nápojem, příjemně huňatou dekou… Můžeš si také opakovat „jsem v bezpečí, nemusím se bát“ - to taky pomůže strach zmenšit.
Co se týká snů, ty moc neovlivníme, ty zpracovávají to, co přináší den v zážitcích, myšlenkách i pocitech. To, co ovlivnit můžeš, je to, co děláš před spaním. Hodinu až dvě před spaním být v klidu, pustit si pěknou hudbu, číst nebo pustit si něco příjemného, nebo ještě lépe si povídat s někým, kdo je Ti blízký. Na noc je možné mít rozsvícené malé noční světlo, mít puštěnou jemnou hudbu podporující spaní (najdeš na YouTube), vzít si třeba plyšáka (to není ostuda ani pro 13letou slečnu). Domluvit se s blízkými, že když se Ti bude zdát špatný sen, půjdeš za nimi a řekneš jim to, to může pomoci. Když se z takového snu probudíš, řekni si, že to byl jen sen, zhluboka dýchej a opakuj si, že je všechno v pořádku a jsi v bezpečí.
Pokud by Tě strach z války hodně trápil, můžeš vyhledat například školního psychologa, a probrat to s ním.
Držíme palce, aby ses mohla cítit dobře,
Modrá linka
Strach
Ahoj
Jednou když jsem nastupovala večer so našeho auta tak tam bylo ještě jiné auto. Byli v něm takový ty hloupoučcí frajirci. To auto strašně prdelo a šlehal z něho falešný oheň. Rychle jsem se schovala za auto a mamka mě začala uklidňovat že se nic neděje. Bylo to asi před čtyřmi dny a pořád se mi to přehrává v hlavě. Pořád s toho mám strach a noční můry. Jak mám udělat abych na to alespoň trochu zapomněla nebo na to nemyslela?
Předem děkuji za odpověď
Ahoj,
je pochopitelné, že tě něco takového vyděsilo. Důležité je, že tě ale nikdo neohrozil. Je fajn vědět, že u když se dostaneš do situace, kdy máš strach, pomůže ti mamina, můžeš se schovat do auta, zkrátka máš zajištěné bezpečí. Zkus se na tu situaci podívat takhle, věřím, že by se tak strach mohl zmírnit.
Měj se krásně!
Péťa
Strach
Bojím se 3. světové války
Dobrý večer, já mám obavy z války u Ukrajiny. Bojím se, aby nebyla 3. světová válka nebo alespoň válka, bojím se, co se bude dít, co s náma všema bude. Mám prostě strach. Co mám dělat? Budu ráda za jakoukoli pomoc.
Ahoj,
před třemi roky jsem se obav ze třetí světové ujal já, tak si to zkusím letos zopakovat.
Předem bych chtěl podotknout, že jsem jen programátor, ne politolog, ale v týmu odpovídajících stejně nemáme žádné odborníky na otázky mezinárodní bezpečnosti, tak snad můj pohled postačí.
Neobával bych se, že kvůli Ukrajině odstartuje větší vojenský konflikt. Většina předchozích větších válek byla motivovaná tím, že někdo chtěl buď ukrást zdroje (území, nerostné bohatství, lidi), nebo prosazovat svoji vizi, jak by měl svět správně fungovat. V tuto chvíli je situace úplně jiná.
Jednak přestává být přehledné, které zdroje jsou ty důležité – nejbohatší nejsou ani držitelé území, ani těžaři nerostů, ani zaměstnavatelé největšího počtu lidí. Jednak je sporné, že jde současné bohatství ovládnout násilím – ekonomickou sílu nejde moc snadno vojensky ukrást, protože vyžaduje mezinárodní součinnost (v posledních desetiletích se ukazuje, že je i strašně náročné ji férově zdanit ). Jednak na Ukrajině vlastně nic moc zajímavého není, je to dlouhodobě chudý stát, který má tu smůlu, že si z něj soused dělá nárazník.
Co se týče vize, tak nejkrvavější konflikty za poslední dvě staletí byly druhá světová válka, kde nacistické Německo prosazovalo formu vlády založenou na národnostních a rasových předsudcích, a povstání tchaj-pchingů, kde se jeden čínský revolucionář prohlásil za bratra Ježíše a pustil se do přetváření čínského vnitrozemí podle špatně přeloženého křesťanského desatera. Studená válka byla také spor velkých vizí, kde východ prosazoval komunistickou filozofii a západ kapitalistickou, a přestože mohla tato bitva světonázorů snadno přerůst v jadernou zkázu, obešla se nakonec bez výraznějších krveprolití.
Nyní lze říct, že západní svět má nějakou vizi, jak by měla společnost fungovat – dokonce má přibližně dvě hlavní vize, které spolu uvnitř mnoha demokratických států urputně soupeří (i když nejsou zase tak rozdílné, jak se jejich prosazovatelé domnívají). Jakou vizi má Vladimír Putin? Myslí si, že by měli ostatní státy fungovat jinak? Jak? Když se člověk podívá na jeho palác, do kterého sype vytunelované peníze, najde tam plno snobských požitků západní civilizace. Sice toto honosné sídlo v lecčems připomíná tradiční ruskou carskou rezidenci 19. století, ale nechybí v něm značkový nábytek od předních italských návrhářů, anglický trávníček, americké hrací automaty, turecká sauna, místnost s britskými modely mašinek, domácí kino s prvotřídním japonským projektorem… dalo by se říct, že je to doslova přehlídka kapitalistických požitků. Putin potřebuje mír v Itálii, aby si mohl i nadále kupovat luxusní nábytek.
Žádná výrazně jiná filozofie se nekoná, možná jen špetka ruského vlastenectví, kterou ale (realisticky vzato) nejde exportovat do světa, promíchaná se špetkou zrenovovaných fašistických názorů ruského myslitele Ivana Iljina. Vládnoucí strana Jednotné Rusko má podle tajemníka citovaného na Wikipedii tyto cíle:
Naše ideologie je postupný a trvalý rozvoj výroby, hromadění zásob a neustálé zlepšování. V sociálně-ekonomické sféře akumulace sociální spravedlnosti v tržním hospodářství. Ve vývoji společnosti akumulace inovací, hodnot, lidského a sociálního kapitálu. V politice akumulace demokracie a důvěry v politické instituce, v první řadě ve volbách.
Což zní skoro západně, ne? V praxi ale ten krásný rozvoj státu moc nešlape zejména kvůli korupci. Ruská vládnoucí klika nemá žádnou skutečnou vlastní ideologii, má jen moc, kterou si různými triky naakumulovala a o kterou nechce přijít. Jsou to spíš bezskrupulózní veksláci než hrdí vlastenci a udatní dobyvatelé. Dokud budou udržovat mezinárodní napětí, můžou ve svých občanech vytvářet dojem vnějšího nepřítele… aby Rusům tolik nevadilo, že mají zkorumpovanou vládu. Podobně funguje už dlouhá desetiletí i KLDR: všichni nás chtějí zničit, jen náš vůdce nás ochrání.
Rusko a NATO na sebe teď cení zuby, obě strany se chtějí tvářit, že to myslí vážně a že kvůli tak absurdně zbytečnému území, jako je Ukrajina, jsou ochotné zabíjet. Protože někde musí být hranice, ze které necouvneme, tak proč ne tady, že? Skutečný vojenský konflikt ale ani jedna strana nechce a nepotřebuje, nikdo na něm nemůže moc získat. Myslím si, že pokud nějaká přestřelka vznikne, tak spíš omylem a zase rychle utichne.
Krom politického zhodnocení mám ještě jeden taktický pohled:
Technologický vývoj jde docela rychle kupředu a žádná mocnost si nyní nemůže být jistá, jestli je skutečně dostatečně napřed před soupeřem, aby ho dokázala vojensky převálcovat. Digitální prostředí změnilo hrací pole k nepoznání, takže ani špioni už neví, co všechno neví. Když ani jedna armáda neví, jestli jsou chytřejší její vlastní rakety nebo protivníkův protiraketový systém, tak je lepší po sobě raketami nestřílet. Krom toho ani chytrý systém někdy nezafunguje tak chytře, jak by měl… a prohrát válku kvůli tomu, že se v operačním systému rakety zaseknul ovladač pro tiskárnu na tom, že nemá připojenou tiskárnu, to by byla ostuda, ne?
Související nástěnky:
Strach
Ahoj alíku.
Mám takový dotaz. Poslední dobou mě trápí takové zvláštní pocity. Není to úplně pořád jenom někdy. Je to jako kdybych se cítila prázdná nebo ňák zmačkaná. Nevím úplně jak to popsat ale jako kdyby mě něco stlačovalo. Sice nevím, co jsou úzkosti ale ten název mi docela sedí k tomu co cítím. Občas mívám taky chvílemi pocit jako když jsem pod vodou, protože slyším všechno tak jako z dálky. Souvisí to s tím nebo mám jenom něco s ušima?
V jednom seriálu jsem viděla že existují ňáké záchvaty, které jsou způsobené úzkostí. Myslíte že by se mi to taky mohlo stát? Co s tím mám případně dělat?
PS: Taky se mi občas klepe hrozně rychle noha. Dokážu to zastavit když chci ale když nohu zase uvolním tak se začne zase klepat.
Ahoj,
úzkost se může projevovat celou řadou způsobů, takže pocit jako pod vodou, pocit prázdnoty a klepání nohy může s úzkostí souviset. Úzkost zažívá v životě každý člověk a je to tak v pořádku, je to emoce jako každá jiná. Potíž muže nastávat, když úzkost trvá už příliš dlouho a brání člověku v normálním fungování. To se pak mohou objevit i záchvaty úzkosti nebo paniky. Většinou jde ale úzkost zvládnout bez větších potíží, třeba tím, že párkrát zhluboka vydechneš nebo třeba tím, že se zabavíš nějakou aktivitou, která tě těší. Kdyby se to nelepšilo, řekni o svých potížích rodičům nebo někomu z učitelů.
Měj se krásně!
Péťa
Strach
Ahoj alíku a ostatní.
Včera při hraní hry rocket league jsem si při zapnutí soukromé hry jsem si v nastavení nastavil aby byl míč největší co to jde a že má mít malou gravitaci (kdo neví co je rocket league a co se tam dělá tak je to vlastně fotbal akorát s autama). Tak když jsem zapl hru tak jsem jí hned musel vypnout protože jsem si vzpomněl na jeden "zážitek" z doby kdy mi bylo asi 9 nebo 10. Bylo to vlastně že jsem se asi ve 3, 4 možná 5 ráno vzbudil a měl jsem něco jako halucinace. Jelikož se mi to nelíbilo tak jsem šel za tátou do obýváku a cestou jsem viděl tvary jako obdélníky nebo kruhy a byl jsem tak 3 metry vysoký a motala se mi hlava. Když jsem došel za tátou který se koukal na televizi tak jsem mu řekl že jsem měl noční můru protože jsem věděl že to nepochopí. Ten mi akorát řekl že to bude dobrý a že si mám jít zase lehnout. Tak jsem tedy šel celý zmatený a spocený zpátky do postele kde jsem se ještě chvilku koukal na strop při čemž se mi furt motala hlava a viděl tvary ale nakonec jsem usnul. Stalo se mi to několikrát když jsem byl v tom věku a pokaždé jsem šel do obýváku buď za mámou nebo tátou ale ti mě poslali zpátky do postele. Po těch letech jsem na to zapomněl ale občas si na to zase vzpomenu a mám z toho divný pocit ale už se mi to naštěstí nestává. Od té doby když je něco OBŘÍ velikosti (hlavně tvary) a hýbe se to moc pomalu nebo moc rychle tak se na to radši nekoukám protože se mi to prostě nelíbí a nemám z toho dobrý pocit.
Tak to byl můj příběh proč se "bojím" velkých tvarů a jejich pohybu. Doufám že jste to pochopili a že mi třeba napíšete co to tak mohlo být. Na internetu jsem to hledal ale nic nenašel a přijde mi že když to někomu řeknu tak mě spíš ignoruje.
Díky moc moc za jakoukoliv odpověď .
Ahoj,
to jsou docela děsivé vzpomínky. Samozřejmě je možné, že to byly halucinace, ale je to dost nepravděpodobné. Vzhledem k tomu, že se to vždy dělo během noci zvažuji, zda nemohlo jít o doznívající sny, to je totiž daleko běžnější. Lidé jsou pak zmatení, když se probudí a mohou se jim zdát zvláštní věci. Důležité je, že teď už se nic z toho neděje, že to zmizelo. Stejně tak věřím, že postupem času zmizí i obavy z velkých tvarů a jejich pohybu. Někdy se ti to možná ještě vybaví, ale myslím, že tomu nemusíš věnovat velkou pozornost.
Měj se krásně.
Péťa
předchozí | 123456789 | další |