Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Strach

  Ahoj mám strach z virus z Číny,že se dostane do Čech na internetu dokonce bylo že už se dostal do Zlínského a Moravsko-slezskeho kraje!!Bojim se že se nakazím..Myslíte že se to může stát? A poslední dobou mě po jídle bolí břicho a mám takovou kyselost v puse trochu i dušnost!!!!Hrozně se bojím že umřu!!

  holka, 13 let, 27. ledna 2020

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že od začátku ledna se jedná už o třetí dotaz, v němž se obáváš, že v dohledné době umřeš. Mohu tě ujistit, že se to zcela jistě nestane. A už vůbec ne na koronavirus.
  V Česku není v současné době jediný potvrzený případ koronaviru a naopak všichni odborníci považují paniku, která se strhla (kdy se lidé například snaží hromadně nakoupit roušky přes ústa), za přehnanou a zbytečnou. Zrovna dneska vyšel článek, ve kterém epidemiolog upozorňuje na to, že „obyčejná“ chřipka, která teď řádí, je mnohem nebezpečnější než koronavirus (www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-2019-ncov-chripka-epidemie.A200128%5f152310%5fveda%5fpka). Panika je tedy skutečně zbytečná a nesmyslná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Strach

  Ahoj Alíku,
  Vím že toho máte hodně na praci ale teď mám opravdu strach a bojím se...

  Začlo to asi před pul rokem asi 1 za týden jsem měla noční můru ale od té doby se to jen zhoršuje už vůbec nemám hezké sny jako jsem vzdy mívala...
  Dnes se mi zdálo ze jsem šla přes přechod a upadla jsem a nemohla jsem hýbat nohama a zajelo mě auto..

  Hledám způsoby jak radši nechodit zpát
  Uz se bojím jít z místnosti do místnosti

  Ted v poslední dobou mám takové černé myšlenky... nemůžu to nějak zastavit napríklad o smrti,o tom jak me někdo zabije atd.

  Opravdu se bojím co to se mnou je

  A prosim nepište že to mam říct rodicům protoze oni to berou na lehkou váhu a je jim to fuk

  Omlouvám se za chybi ale jsem tak přešlá,smutná,bojím se

  Předem ti dekuji za odpověď

  holka, 12 let, 20. ledna 2020

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že špatné sny, noční můry, jsou nepříjemné. Avšak nespat není řešení. Je důležité hledat jiný způsob, jak se sny vyrovnat. Sny a noční můry mohou být ventilem pocitů, které si během dne třeba ani neuvědomíme a které potřebují průchod – a proto se hlásí o slovo v noci. Je tedy potřeba, abys mohla o tom, jak se cítíš, čeho se bojíš, mluvit.
  Mrzí mě, že máš pocit, že rodičům je to fuk. Je moc dobře, pokud jsi s nimi o tom zkoušela mluvit. Někdy je potřeba v tom vytrvat a zkoušet to znovu, pak si můžou snáz uvědomit, že je to pro Tebe opravdu důležité a už to trvá delší dobu. Můžeš jim dát přečíst i naši komunikaci. Pokud by Tě i přesto nebrali vážně, nevzdávej to a hledej si mezi jinými blízkými lidmi ty, kteří by Tě mohli vyslechnout. Třeba babičku, dědu, tetu, strýce, kamarádku. Obrátit se můžeš i na někoho ve škole, nejlépe na psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo na nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříš.

  Přejeme klidnější dny
  Modrá linka

  Strach

  Dobrý den,
  zní to divně, ale já se bojím nafukovacích balónků. Bohužel musím jít na akci, kde mám držet v ruce balonek a další budou kolem. Když někde vidím balonek, tak začnu brečet. Potřebovala bych poradit, co mám prosím dělat? Spousta lidí mi to nevěří a na akci jít musím.
  Předem děkuji za odpověď.
  Johy

  Johanna, 12 let, 11. ledna 2020

  Ahoj Johy,

  lidé mívají strach z různých věcí, Ty se tedy můžeš bát balónků. Je důležité, aby ses se svými strachy obrátila na rodiče, třeba i opakovaně, a požádala je, abys na té akci nemusela balónek držet. Také můžeš zvážit, zda na akci bude někdo, kdo Tě může podpořit, u koho se můžeš držet poblíž, abys svůj strach lépe zvládla. A také je potřeba, aby ses se svými strachy učila pracovat, zvládat je. Může Ti v tom pomoci psycholog/psycholožka, třeba i Váš/e školní, pokud jej/ji ve škole máte. Jestliže máš obavy, že Ti lidé okolo Tebe nebudou věřit, můžeš jim dát klidně přečíst naši komunikaci.

  Přejeme více klidu a bezstarostné zimní dny
  Modrá linka

  Strach

  Bude roku 2035 konec světa?

  Ahoj,
  potřebuju se někomu svěřit a nic jiného než napsat sem mě nenapadá... mám další depresi z konce světa... dívala jsem se na Instagram na story jedné holky (30 let jí je), která hodně řeší teď tu Austrálii atd., a psala, že za takových 15 let bude deadline (konec), že to potvrdilo hodně vědců a všichni se shodli, a já mám takový strach, že mám pocit, jak kdybych nikdy větší neměla.

  Já fakt nevím, co mám dělat, asi z toho půjdu na psychiatrii, bojím se smrti, nechci umřít za 15 let, chci se dožít dospělosti, mít děti, svatbu, vnoučata, nechci zažít konec světa!!! Prý to má být kvůli těm globálním změnám a kvůli zvýšení stupňů na Zemi a kvůli tomu přemnoženému CO2, ani nevím přesně, co to způsobuje... Hrozně se bojím, prosím, pomozte mi se uklidnit a nemyslet na to, děkuji mooc předem.

  holka, 13 let, 6. ledna 2020

  Ahoj,
  předně bych chtěl vyjasnit, že pojem deadline (vyslovováno [dedlajn]) se používá pro nejzazší lhůtu, nejpozdější možný termín, do kdy je nezbytné něco vyřešit. Když ti třeba jednou v práci šéf řekne, že musíš zpracovat určitý úkol, a oznámí ti, že deadline je 10. ledna, tak tím nechce říct, že je všechno ztracené a že tě 10. ledna uškrtí. :-D

  Je pěkné, že o světě přemýšlíš a že ti není osud naší civilizace lhostejný. Změny klimatu představují problém, ale jak jsem již odpovídal nedávno, nemůžou způsobit konec světa. Můžou způsobit nějaké změny světa, občas pro někoho i dost nepříjemné a náročné. Šance, že oteplení planety přímo způsobí nějakou újmu tobě osobně (natož smrt), je ale dle mého názoru spíš menší než větší. ;-)

  Budoucnost je však těžké předvídat. Dalo by se říct, že je to dokonce i čím dál těžší kvůli rychlosti technického pokroku. Kdybys někomu před patnácti lety popsala, jak bude vypadat rok 2020, nejspíš by nevěřil a nechápal, rozhodně to není budoucnost, kterou by běžný smrtelník v roce 2005 očekával (tehdy nikdo neznal Facebook, YouTube, iPhone). Zmoudřeli jsme snad od té doby natolik, abychom si nyní dokázali správně představit, jaké výzvy a zvraty ovlivní život v roce 2035? Nemyslím si… :-|

  Hodně vlivů ti může do tvého velkého životního plánu výrazně zasáhnout, ale některé můžou být i velmi příznivé. Přijde mi docela možné, že se podaří:

  • Vyléčit většinu jiných ošklivých nemocí (rakovinu, AIDS atd.).
  • Bezchybně opravovat genetické vady dětí před narozením.
  • Zastavit stárnutí.
  • Zvrátit stárnutí.
  • Pěstovat poživatelné maso v laboratoři, bez zabíjení zvířat.
  • Zavést automatické řízení do automobilů.
  • Dostat lidi na jinou planetu (na Mars).
  • Najít jiné obyvatelné planety.
  • Získat kontrolu nad stavem klimatu.

  Sice je možné, že svět zpustoší jaderná válka, nebo že veškerý život nějakým nedopatřením vyhubí umělá inteligence, ale zrovna tak je i možné, že nezemřeš (v podstatě) nikdy. Tedy ani za 15 let, ani za 80 let…

  Mrkni třeba na toto video: (lze si u něj zapnout české titulky)

  Čekají nás v budoucnu velké hrozby, ale i velké příležitosti. Zkus se soustředit spíš na ty druhé… :-3

  Alík

  P. S.: Můžeš si pročíst také mé dvě starší odpovědi na ekologicky laděné dotazy z roku 2017.

  Strach

  Způsobí globální oteplování konec světa?

  Ahoj, mám hrozný strach z konce světa, globálního oteplování, tání ledovců a teď jsem někde na Google četla, že v roce 2020 má přijít apokalypsa!! Věříte, že by se něco takového mohlo stát?
  Mám hrozný strach, nevíte, jak se toho zbavit?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 4. ledna 2020

  Ahoj,
  nepropadej panice! Svět je sice složitý a hrozby se zdají být velké, ale určitě nejsi sama, kdo o nich přemýšlí a kdo hledá nějaké dobré řešení. Svět se jen tak nevzdá, nepodceňuj prosím lidskou vynalézavost. ;-)

  Nevím, jak ostatní, ale já na letošní rok apokalypsu neplánuji. Mohla bys namítnout, že to nezáleží na mně, ale ... na kom tedy? Kdo přesně by měl tuto katastrofu řídit? Dostali se snad do vlivných politických (a jiných) funkcí lidé, kteří nemají pud sebezáchovy?

  Globální oteplování sice může způsobit velké škody, ale nemůže způsobit konec světa. Kde beru takovou jistotu? Už teď totiž existují technologie, které dovedou vycucnout nadbytečný oxid uhličitý z atmosféry, akorát jsou zatím hodně drahé. Pokud se bude stav klimatu zhoršovat, za pár let budou způsobené škody dražší než tyto vycucávače CO2 – v tu chvíli se už nikomu nevyplatí předstírat, že problém neexistuje, a začne být najednou levnější ho řešit než neřešit. Lepší by samozřejmě bylo podniknout nějaká opatření dříve, ale pokud se bavíme čistě o hrozbě konce světa, tak pokud existuje alespoň nějaké řešení, bude zákonitě vždy výhodnější než konec světa. To je trošku uklidňující, ne? :-|

  Co se týče toho, že jsi to četla někde na Google...
  Google je jen vyhledávač, sám o sobě žádné zprávy nepíše. Jeho cílem je najít to, co hledáš, kdekoliv, tedy i v těch méně důvěryhodných zdrojích. To znamená, že můžeš hledat i úplně absurdní nesmysl, a pokud o něm někdo někdě něco napsal, Google to nejspíš najde. Je pak na tobě, abys posoudila, jestli je nalezený text důvěryhodný. Pokud hledáš, jestli v roce 2020 přijde apokalypsa, najdeš určitě weby, které píšou, že bude. Totéž nejspíš platí pro rok 2022. I pro rok 2018... o každém roku nejspíš někde někdo napsal, že bude poslední. Dokonce i tady na mém webu je nástěnka, která (dodnes) řeší, jestli v roce 2012 nastane konec světa. :->

  Spousta velkých webů také přizpůsobuje svůj obsah tomu, co o tobě vědí, takže pokud se třeba koukáš na YouTubu na nějaká katastroficky vystrašená videa, bude ti jich následně YouTube víc nabízet, protože se snaží, abys na něj víc koukala... a je mu celkem jedno, že tě tím děsí. :-(
  Řešením bývá promazat historii, nebýt přihlášená... nebo hledat něco méně chmurného. ;-)

  Alík

  Strach

  Ahoj mam hroznou fobii z pavouku ale uplně ze všech i z malých v noci rožnu světlo v pokoji a hele dalši zase na zdi 15minut trvá nez se odvažim se priblizit a zabít ho co mam dělat dost mě to omezuje a teď navíc začína ten zpropadenej podzim ve kterym jsou ti prevíti všude

  kluk, 13 let, 26. října 2019

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že fobie z pavouků je nepříjemná. K fobii je možné přistupovat dvojím přístupem. Buď se tomu, čeho se štítíme či bojíme, vyhýbat a vycházet si co nejvíce vstříc. Třeba požádat rodiče, aby se podívali, zda nějaké pavouky uvidí a odstranili je. Anebo si naopak na předmět své fobie postupně zvykat. Koukat se na obrázky, videa, pak třeba z bezpečné vzdálenosti sledovat pavouka živého. Umím si představit, že se Ti to nelíbí, ale i pavouci jsou součástí našeho světa a není jiná možnost, než tento fakt přijmout a vyrovnat se s ním. Stejně tak jako se svojí fobií. Je dobré nebýt na své pocity sám. Mít možnost mluvit o tom, co prožíváš, moct si postěžovat, hledat s někým možnosti, co pro sebe můžeš v konkrétních situacích udělat.

  Bezstarostný podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Strach

  Ahoj, píšu do kategorie - fóbie. Budu se zde snažit svůj strach popsat srozumitelně. Jde o to, že mám úzkosti - až silný strach z určitých nekonkrétních hmotných věcí (objektů, těles atd), které buďto změní v důsledku deformace svůj vzhled, nebo častěji, když se určitý objekt objeví na pro mě známém místě (na toto dané místo objekt přesune (odnese) osoba, či přírodní síly - např. hurakán) a já nejsem schopná psychicky tu věc přijmout. Prosím, zaměřte se spíše na tu druhou možnost. Od mého dětství je těchto případů více, přičemž jsou jen krůček od toho je zaměnit se strachem ze změn. Změny po stránce okolnostní přijímám vždy pozitivně - například, když jsem měnila školu, stěhování... Tady jde o to, že můj mozek a mé pocity (reakce) nejsou schopné přijmout tu neznámou (cizí) věc, ať už je třeba i na pomyslném místě (sektoru, pozemku) jenom dočasně. Minulý týden jsem přijela vlakem jako každé ráno ke škole a tam se hned doslechla - po chvilce i vlastním zrakem uviděla tu na první pohled okatou změnu. Z budovy intru opodál naší školy předešlou noc spadla střecha a uchytila se na vysokém stromě. Hasiči hned přijeli, řešili to, ke škole přístup byl, ale o to tu nejde. Mně při pohledu na tu „neznámou věc” uprostřed koruny stromu se udělalo zle, pocítila jsem úzkost, strach, vyschlo mi v krku, že jsem nedokázala polknout a rozbušilo se mi srdce. Celý den jsem se takto cítila, a když jsem vyšla ze dveří školy a musela jít tím směrem na oběd, myslela jsem, že sebou švihnu. Nikde jsem na internetu podobnou fóbii - podobný druh fóbie nevyčetla. Když mi bylo devět let, měla jsem takto strach z kovových násadek, které se připevnili na kohoutek u umyvadla, aby voda tekla přímo a nestříkala do stran - určitě víte. Můj strach z podvědomí značně dával najevo, že to těleso na určité místo nepatří a z toho nejspíš ta fóbie, lépe vám to popsat nedokážu - snad mi rozumíte. Existuje fóbie tohoto druhu? Jak si to mám vysvětlit? Nač ten bezvýznamný strach? Nerozumím tomu. Díky za odpověď. :-)

  HologramGirlForNow, 11. března 2019

  Ahoj z Modré linky,

  Chápu, že prožívat strach není nic příjemného. A není podstatné, zda jde o nějakou všeobecně známou fobii nebo ne. Důležité je učit se se svým strachem pracovat. Zjistit, co Ti v té situaci může pomoci, lépe porozumět tomu, co se děje. Doporučuje se přesunout svou pozornost k něčemu jinému, než je objekt strachu - třeba si představovat něco hezkého, jít s někým a povídat si, někomu zatelefonovat, soustředit se na svůj dech, na své tělo - na to, jak jdeš, co slyšíš a tak podobně. V každém případě je dobré nezůstávat se svými pocity sama, už sdílení samo o sobě přináší úlevu. Píšeš, že Tě Tvůj strach do určité míry ochromuje. Pokud je tak silný, doporučila bych Ti obrátit se na odborníka, tedy psychologa / psycholožku. Může Ti pomoci vyrovnávat se s Tvými pocity, s Tvým strachem a postupně ho zmírňovat.

  Přejeme Ti více klidu.
  Modrá linka

  Strach

  ahoj,
  Je mi 12 let a mám něco jako předčasné dospívání... První problémy s akné jsem začala mít asi v 7. letech, jsem nejvyšší ze třídy (cca 165 cm). Když to tak řeknu ,,zaoblená“ jsem už asi od 9. let. první menstruaci jsem dostala někdy na začátku prázdnin, atd...
  Moje máma mě kvůli tomu bere na odběry krve ale já nesnáším jakékoliv jehly... Když tam jdu začnu brečet... máma mi kvůli tomu říká že se chovám jak blázen a jednou jsem měla pocit že jsi ze mě dělá srandu dokonce i doktorka...
  v jednom dotazu jsem už psala o mých problémech s nohou... kvůli tomu mě doktorka poslala na magnetickou rezounaci (nebo tak nějak nevím jak se to píše)... Už jsem tam byla ve třech letech. měla jsem být uspaná protože jsem byla ještě malinká a byl to nejhorší zážitek v mém životě. Příšerně to bolelo a já se vrtěla takže se to nepovedlo a rozpíchali mi ještě druhou ruku...řvali na mě i na mámu.. být já mojí mámou jdu je někam žalovat, že byla doktorka tak s prominutím blbá že mě tam poslala neuspanou... od té doby mám panickou hrůzu i z preventivní prohlídky. na druhou stranu chci s mojí nohou něco dělat ale bojím se že bych to psychicky nedala. Tohle není ani tak dotaz spíš jsem se chtěla svěřit... (omlouvám se za chyby)

  holka, 12 let, 4. března 2019

  Ahoj,
  je v pořádku, že se chceš svěřit, když Tě něco trápí. Vnímám, že je toho na Tebe hodně, je náročné absolvovat vyšetření u lékaře, pokud máš nepříjemnou dřívější zkušenost. Neboj se rodičům i doktorce upřímně říct, jak se u toho cítíš, z čeho máš strach a co by mohli udělat pro to, aby Ti to usnadnili a zároveň jsi nezanedbala některé věci, které je nutné řešit, léčit. Můžeš si promyslet, co by Tě v tom podpořilo, např. vzít si s sebou oblíbeného plyšáka či talisman, dopřát si nějakou příjemnou odměnu po vyšetření, např. zajít s mamkou do cukrárny apod. Někdy i tyto drobnosti pomáhají zmírnit strach, mít se na co těšit, o co/koho se opřít. Své obavy můžeš probrat také se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte. Neboj se na své pocity nebýt sama a svěřit se i lidem ve svém okolí, kterým důvěřuješ. Možná Tě podpoří a překvapí, že každý z nás máme něco, čeho se bojíme, v čem se musíme překonávat a vůbec to není snadné, ale stojí to za to.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Strach

  Moje kamarádky mi vyhrožují protože mně natočili jak sem dělala věci, nechci to moc rozebírat ale moc vhodné to není pro 13ti letou hlolku. A nejhorší na to celé ž když to někoum prý řeknu tak to dají na školní veřejnou skupinu co mám dělat!!?

  holka, 13 let, 6. března 2019

  Ahoj,

  umím si představit, jak nepříjemná situace to je. I když jsi dělala něco nevhodného pro 13letou dívku, jsi v právu Ty, a ne kamarádky. Natáčet Tě bez Tvého souhlasu a vyhrožovat Ti, to je protiprávní jednání. Nesmí si to dovolit. Klidně jim to tak řekni, že ony se zachovaly protizákonně a pokud video nesmažou, ohlásíš to. Nebo to můžeš rovnou sdělit někomu dospělému, ke komu máš důvěru, pokud bys měla strach, že video zveřejní. Chápu, že se to dobře neříká, když se jedná zřejmě o intimní aktivity, je to ale lepší, než aby Tvé video "viselo" ve veřejné skupině.

  Předpokládám, že budeš nadále obezřetnější, když budeš dělat něco, co nepatří na oči všem, že Tě to teď mrzí. Taková věc se ale stane, důležité je vědět to pro příště (nebo raději nevhodné věci nedělat).

  Přemýšlím také, co je to za kamarádky, když se takto k Tobě chovají. Je pravda, že to, co se stalo Tobě, se dnes stává častěji, ale jistě by se takto kamarádky chovat neměly. Až bude "po všem", ve vhodné době, by stálo za to si s nimi o všem promluvit.

  Držíme palce, aby vše dobře dopadlo,

  Modrá linka

  Strach

  Ahoj, mám už dlouhou dobu asi dva roky pocit, že mě někdo sleduje třeba když jsem ve škole, tak mám pocit, že mě někdo sleduje, ale ten pocit mám i doma když sedím v pokoji tak mám pocit, že je někdo zamnou a kouká na mě, že je někdo venku před domem a kouká na mě proto si neroztahuju žaluzie bojím se, že by tam byl ten co mě sleduje. Včera jsem nemohla usnout a byla jsem vzhůru asi do půlnoci a najednou jsem uslyšela strašně pisklavý zvuk a kroky hodně hlasité, vypadalo to jak by mířili k mému pokoji, tak jsem se zachumlala do peřin a po chvíli ty zvuky utichli a já usnula, v tu chvíli jsem se strašně bála myslela jsem si že se odhodlal a jde mi ublížit. A mám ještě problém, že když jsem ve třídě a máme práci ve skupině nebo ve dvojicích, tak se mi zdá, že se ostatní domlouvají, že mi ublíží. Nevím co s tím mám dělat, strašně mě to děsí

  holka, 12 let, 27. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že obavy z toho, že Tě někdo sleduje, že Ti někdo ublíží a že se na Tebe spolužáci domlouvají, jsou jistě velmi nepříjemné. Je důležité, abys se svými pocity nezůstávala sama. Svěř se rodičům, mluv s nimi o tom, co prožíváš. Sdílení a možnost rozebrat situaci s někým dalším může být úlevné samo o sobě. Zároveň byste se měli spolu s rodiči obrátit na psychologa/psycholožku, který/á Ti pomůže tyto pocity zvládat a pracovat s nimi. Pokud máte psychologa/psycholožku ve škole, můžeš se obrátit přímo na něj/ni.

  Přejeme Ti, aby se Ti dostalo dostatečné podpory a více klidu.
  Modrá linka

  Strach

  Ahoj,
  Je mi 13. Nevím jak přesně dlouho, ale určitě více než čtyři měsíce se potýkám s (pro mě docela závažným) problémem. Nevím, zda něco takového vůbec existuje, ale trápí mě něco co bych specifikovala jako „Strach z nových věcí“...
  Jako další věc bych uvedla, že se štítím jakékoliv interakce s cizími lidmi. Když chodím kamkoliv sama, mám sklopenou hlavu. Nesnesu pohled cizích lidí, hrozně se bojím, co si o mně myslí. Bojím se, že se nějak ztrapní (zakopnu a spadnu, narazím do sloupu a nedej bože do nějakého člověka). Když jdu do obchodu a jsem u pokladny, mám strach, že řeknu něco špatně.
  Je zvláštní, že s lidmi, které znám (i spolužáci, kteří nastoupili minulý rok) mi problém neděla jí, v klidu se s nimi bavím a s projevem ve třídě mám problémy jen někdy (klepou se mi ruce a kolena), ale spíše ne. Venku s mými třemi kamarádkami se chovám jako extrovert, jen co dojdu domů, nebo nejsem s nimi, jsem introvert, který se bojí pomalu i přejít silnici.

  Někdy, když jsem sama, zničeho nic mě začne rychle bušit srdce a je mi najednou úzko, v některých případech mi přijde, jako by mě někdo pozoroval,... myslím, že tohle u mě způsobilo to, že se bojím být zády k velkým uzavřeným prostorám, třeba nějaká hala. Vím, že je to směšné, ale prostě tak to mám)

  Do toho se mi ještě tlačí škola a poslední dobou horší známky. Kamarádka, které jsem o problému s novými věcmi řekla jako jediné mi řekla to, že bych s tím měla něco dělat... Nikdy jsem si to neuvědomila a proto se mi tahle myšlenka v posledních dnech převaluje v hlavě...
  Dělám si starost, co budu dělat po základce, hrozně moc se toho bojím.
  Kdybych o těchto mých problémech řekla rodičům, podle mě by se mi snažili pomoct tím, že by řekli, že v životě se musí prostě překážky překonávat a do nových věcí se vrhat s nadšení, ale opatrností. Bojím se, že by nepochopili, že prostě to není tak jednoduché jak to vypadá, hrozně se trápím... (Chovám se, (nebo se o to snažím) tak, aby nic nepoznali)
  Na druhou stranu za tu dobu, co jsem ještě byla „normální“ jsem byla schopna si udělat kamaráda ze skoro každého, kamarádi i spolužáci a spolužačky o mě říkají, že se mnou se nebavit nejde,...

  (Zkráceno na žádost tazatelky.)

  Bojím se, že v tom jsem sama a, že mě nikdo nechápe. Předem opravdu MOC děkuji za vaši odpověď...

  holka, 13 let, 21. února 2019

  Ahoj,
  vážíme si odvahy a důvěry, se kterou jsi se nám dokázala svěřit. Popisuješ stavy strachu, úzkosti, které se projevují jak nepříjemnými myšlenkami, představami, tak i pocity na těle. Připadáš si v tom sama, nepochopená, nerozumíš tomu, proč se to tak děje, dřív jsi takové potíže neměla, píšeš nám o radu.

  Vnímám, že v tom všem, co se děje, by Ti mohlo hodně ulevit sdílení, přijetí, pochopení, podpora ostatních. Píšeš, že kolem sebe máš fajn blízké, snažíš se před nimi ale tvářit, že se nic neděje. Říkám si, že pak pro ně musí být hodně náročné se do Tebe vcítit a podpořit Tě, když neví, že se trápíš. Je důležité učit se upřímně mluvit o svých pocitech a potřebách, snaha se přetvařovat a být veselá a v pohodě zbytečně člověka vyčerpává a k pomoci a úlevě nevede. Můžeš si zkusit promyslet, komu z těch, kterým důvěřuješ, bys to mohla nejsnáze říci. Můžeš mu to třeba i napsat, pokud bys nevěděla, jak o tom začít mluvit, nebo i ukázat zprávu, kterou jsi napsala nám. Obecně je v pořádku být introvertní a je přirozené se v určitých situacích bát, stydět, být nervózní. Mělo by to však být v určité zdravé míře, pokud je toho příliš a zbytečně Tě to zatěžuje v běžném životě, pak je potřeba s tím pracovat, vyhledat pomoc.

  Rodiče by Ti mohli také pomoci vyhledat odborníka - psychologa, se kterým bys mohla pracovat na zmírnění nepříjemných stavů. Potíže, které popisuješ, jsou mezi lidmi celkem časté, nejsi v tom sama a psycholog ví, jak s tím dále pracovat, měla bys v tom průvodce, pravidelnou podporu, člověka, kterému můžeš říct všechno a nebude Tě nějak soudit nebo to zlehčovat, pochopí to. Můžeš požádat o pomoc i školního psychologa, pokud ho ve škole máte. Někdy na to člověk prostě nestačí sám a je v pořádku i zodpovědné využít odbornou pomoc, která tu pro Tebe je, než se dál trápit. Nemusíš na to být sama.

  Přejme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Strach

  Ahoj, mám takovou otázku, můžu ovládat své sny, dokážu je skončit a probudit se. Když si uvědomím, že jsem ve snu, tak najednou můžu dělat co chci. Ptal jsem se ostatních, jestli to dokáží a řekli že ne. Jsem normální?

  Matěj, 13 let, 19. února 2019

  Ahoj Matěji,

  to je náročná otázka, kterou pokládáš - co je to normalita. Každý z nás jsme trochu jiný, každý prožívá stejné věci i jinak než někdo další. Co se týče snů, které dokážeš ovládat, možná to není něco, co by se dělo většině z nás. Zároveň je ale známá věc, že něco takového je možné, hovoří se o tzv. Lucidním snění. Říkám si, že se podle Tvé stručné zprávy je těžké posuzovat, jak to máš se svými sny, a tak mě napadá, že jsou u nás psychoterapeuti, kteří se na sny více specializují, a ti by Tvoji zkušenost mohli lépe prozkoumat.

  Přesto, že si v některých snech jsme schopni uvědomit, že sníme a přitom je prožívat jako skutečnost, zůstává otázkou, zda vše probíhá na vědomé rovině či nikoliv, nebo se Ti zdá, že ve snu můžeš dělat, co chceš.

  Každopádně jsou sny velice zajímavým tématem, kde je stále co objevovat a mohou Ti o Tobě mnohé prozradit. Můžeš se třeba zkusit inspirovat i na internetu či fórech sociálních sítí.

  Přejeme Ti hodně přínosných snů.
  Modrá linka

  Strach

  Ahoj. Poslední dobou mám hrozny strach chodit někde po městě.
  Bude to vypadat divně,ale musím říct hlavní věci.
  Můj první vztah začal 15.4.2018 ,můj první kluk byl rom..(nazývejme ho třeba „obočí“)
  To že mu umřel jeden z rodičů a druhy proste neví kde je,jsem věděla. Věděla jsem to,že měl problémy s policajty.
  Všichni mi říkali ze je už v pohodě. Byl v pohodě cely pul rok. Byla jsem s nim něco málo přes měsíc,ale pak jsem ho ještě potkavala venku.
  O měsíc později se mnou začal chodit jeho kamarád a můj vysněný kluk (vždy jsem ho chtěla),budeme mu říkat šampon..
  Šampon je taky rom,ale hodnej. Náš vztah trval sice jen týden,ale mám z nej nejvíce zážitku. Dlouho jsem se z toho smutku dostávala a možná to trvá do dnes. Po rozchodu jsme se bavili jako kamarádi,ale najednou mě začal nesnaset.
  No a on udělal s jednou holkou jakoze spolu jsou tak jsem udělala to samé s jedním klukem (třeba traktor)
  Po čase jsme zjistili,že si rozumíme a začali jsme spolu chodit.
  Pak bylo mnoho události,ale nejsou podstatné.
  Dnes ráno jsem šla za traktorem (��) a viděla jsem ty dva kluky a ostatní jeho kamose na zastávce. Šli přede mnou a jak uvideli traktora,šli za nim. Obočí na nej řval a šampon to natáčel. Vím,ze obočí zmlátil nějakého staršího kluka a proto jsem měla strach. Nakonec se nic nestalo a jen jsem slyšela jak šampon na mě a na traktora křičel „máš pěknou holku“
  Odpoledne jsem romi taky potkala,ale bez obočí. Hrozně se bojím ze mi něco udělají. Dřív když jsem s nimi chodila,znali mě všichni jejich druhu a měli mě radi. Oni drží při sobě a když mě nemá rad jeden,tak zadnej. Ve městě je ještě jeden rom,se kterým se nevadí nikdo. Napadlo mě ,že bych se s nim měla začít bavit :/
  Co mám dělat s tím strachem?

  holka, 14 let, 16. října 2018

  Ahoj,
  pokud Tebe nebo někoho jiného v okolí někdo ohrožuje řvaním a bojíš se ho, je namístě, aby o tom věděl někdo dospělý ve Tvém okolí. Může to být rodič, jiný příbuzný, nebo třeba paní učitelka. Můžeš se také snažit jim vyhýbat, nechodit kolem sama, věřím, že emoce snad časem opadnou. Pokud by někoho napadli nebo vyhrožovali, můžeš na pomoc zavolat policii, 158. Přemýšlíš také, jestli se začít bavit s jedním Romem, se kterým se ostatní nebaví. Nevím, jak Tě to teď napadlo a co od toho čekáš, je to samozřejmě na Tvém zvážení, zda se s ním budeš chtít více seznámit a zda to pro Tebe bude bezpečné. Můžeš se také poradit s dospělými ve svém okolí, které to můžou lépe posoudit, když dotyčné lidi znají osobně.

  Přejeme vše dobré,
  Modrá linka

  Strach

  Ahoj Alíku a ostatní. V polovině května jedu se školou do Londýna a budeme bydlet v rodinách.Sice tam budeme jen večer noc a ráno, ale bojím se, že mi tam třeba nebude chutnat jídlo nebo, že si nebudeme rozumět.. Sice tam budeme po dvojicích nebo víc, ale jsme sedmáci a nemáme zas tak dobrou angličtinu..

  holka, 12 let, 18. října 2018

  Ahoj,
  jestli tam jedete se školou, dá se předpokládat, že takovou akci už škola pořádala v minulosti a že má vyzkoušené, že to žáci v pořádku přežili.
  Je přirozené, že před cestou do neznáma má člověk obavy. Ale různé výměnné pobyty do zahraničí se provozují již řadu let a zvládají se. Londýn patří do evropského civilizačního okruhu, takže je pravděpodobné, že jídlo bude aspoň trochu podobné našemu a že vám tam nebudou nabízet brouky, mravence nebo beraní oko jako v některých exotičtějších zemích. A pokud nedůvěřujete svým znalostem angličtiny, nebudete první ani poslední, kdo se při pobytu v zahraničí domlouval improvizovaně, jak to šlo. A dá se předpokládat, že i vaši hostitelé, když vás dobrovolně přijmou k pobytu, budou mít pro vaše jazykové problémy pochopení.
  Takže se samozřejmě na cestu připrav, jak nejlépe umíš, ale nestresuj se nadměrnými obavami.

  Strach

  Ahoj Modrá linko
  Můj strach je obyčejný,ale i přesto doufám že jednoho dne se ho zbavím.
  jde o to že se bojím vystupovat před lidmi a něco podobného.Ne že by mi to dělalo velký problém,například vystupovat s kamarády před ostatními mi nedělá problém ani to,když třeba recituji svůj referát (nebo něco jiného) před svou třídou.Ale jen představa ,že vystoupím sama před školou tak mi naskakuje husí kůže.Taky se obávám,že dříve mi to nedělalo problém,nebála jsem se spíš naopak ,strašně mě bavilo se ukazovat....no a ted prostě z toho mám strach....je nějaká možnost se z tohohle strachu ,,vyléčit,, nebo taky znát duvod jak je to možné?

  Předem ti děkuji za tvoji radu,moc si toho vážím

  holka, 14 let, 24. srpna 2018

  Ahoj z Modré linky,

  obavy z vystupování na veřejnosti neboli tréma trápí spoustu lidí. Určitě v tom nejsi sama. Takto po internetu Ti můžeme napsat pouze obecná doporučení. Pokud bys chtěla hledat příčinu a jít více do hloubky, pomoci by Ti mohl psycholog, třeba ten váš školní, pokud na škole máte.

  Obecně platí být připravena, dobře vědět, co potřebuješ nebo chceš říct. Někomu pomáhá, když si najde v publiku někoho, koho zná nebo někoho, kdo je mu sympatický a nejčastěji směřuje pohled k němu, podpoří ho to. Někdo jiný naopak na lidi nekouká, dívá se kousek nad ně - ne do země ani do stropu - aby ho pohled na lidi neznervózňoval. Také pomáhá představit si ostatní v nějaké komické situaci, třeba na záchodě nebo v noční košili, uvědomit si, že jsou to obyčejní lidé, že "nekoušou". Někomu jinému pomáhá představit si tak zvaný katastrofický scénář - tedy to nejhorší, by se mohlo stát - a uvědomit si, že i to se dá přežít.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka