Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Strach

  Ahoj Alíku, mám takový problém .
  Hrozně se totiž bojím bouřek a jiných přírodních jevů.
  A když má být bouřka tak se stresuju už asi 3 dny před a hrozně mě z toho bolí břicho.
  Když jsem byla malá bála jsem se, ale myslela jsem si že až budu větší tak se bát nebudu ale já se pořád bojím. Když je bouřka v noci, tak dokonce chodím za rodiči do ložnice a chci aby mě mamka držela za ruku. Mamka můj strach naštěstí chápe. Vadí mi už jen to že déšť ťuká na okna.
  Prosím poraď jak se mám tohoto strachu zbavit.

  jana 13 let, 4. července 2015

  Ahoj Jano,

  bývá docela běžné, že se lidé něčeho bojí. Bouřek se báli v dřívějších časech mnohem víc než dnes, my totiž dnes už víme, jak a proč k bouřce dochází, co ji způsobuje, jak vzniká blesk a proč hřmí. Je zbytečné se stresovat tři dny před bouřkou, vždyť ta bouřka vůbec nemusí přijít. Tak se může stát, že trpíš zbytečně. Počasí u nás má 4 roční období a zejména k té letní části patří bouřky, k podzimu déšť, k zimě sníh. Je to stále totéž, jenom v jiné formě. Myslím, že když si seženeš co nejvíc informací o tom, jak dochází k bouřkám, a co se v nich děje, že by se Ti mohlo ulevit. Člověk se totiž většinou bojí toho, co nezná. Můžeš o tom mluvit s rodiči, také můžete zkoušet, postupnými krůčky, osmělovat se. Nedržet se mámy za ruku, dojít jen k ní do pokoje a nevlézt už do postele, zůstat ve svém pokoji....Pokud to nebudeš zvládat sama, pak Ti pomůže, pokud se obrátíš na odborníka-psychologa. Pokud ho nemáte na škole, pak by Tě rodiče k němu objednali.

  Přejeme Ti, abys začala letní bouřky zvládat.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj prosím pomoc! Mám často strasidelné představy, že můžu se zabít (zábradlí, okno,...) mám vyhledat odbornou pomoc? Byla by kdyžtak dobrá LD nebo ML linka důvěry a modrá linka, to jsou ty zkratky

  DeathPower, 14. června 2015

  Ahoj,

  mít představu, že se můžeš zabít, je přirozené, to občas napadne každého z nás. Nejčastěji v souvislosti s tím, když se dozvíme, že se někde něco stalo, tak přemýšlíme, jaké by to bylo, kdyby se to týkalo nás a my byli na tom místě, kde došlo k nějaké tragédii. Záleží zejména na tom, co s Tebou Tvé představy dělají. Pokud Ti nějakým způsobem brání v normálním životě, např. znemožňují soustředění na učení, ve škole, nemůžeš usnout, atp., pak stojí za to, si o tom promluvit s odborníky. S rodiči jsi své představy probírala? Sdílením se Ti velmi uleví, pomůže i ujištění, že stejně jako Ty to mají i druzí lidé. Co je důležité, je vyrovnat se s těmito představami, vědět si rady, co dělat, když přijdou. Na Modrou linku, která je také linkou důvěry, můžeš klidně zatelefonovat nebo využít chat či Skype (viz www.modralinka.cz) a promluvit si s námi o tom. Tyto kontakty jsou osobnější, lze jít více do hloubky a oboustranně se doptávat.

  Přejeme Ti klidnější a příjemnější představy lesů a řek, krásných koutů přírody.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj všichni
  potřebují se na něco zeptat.Já se hodně bojím spát sama v pokoji.Když na ŠVP jsem poprosila mojí kámošku Baru aby mi říkala o těch hororech co viděla,tak jsem se v noci doma vždycky bála.Ale když vytáhnu šuplík, a po prosim brachu aby u mě spal,tak se nebojím a v noci se nebojim.Ale když spim sama tak se v noci probudim a stěhuju peřinu do obýváku.Moje mamka se taky jako malá bála spát sama ale ne kuli hororum...Já nevím co s tím chci se naučit spát sama v pokoji abych se nebála.Co bych měla dělat?
  PS.Jste nejlepší nejlepší nejlepší poradna na světě!!!
  Lily 11let

  Lipuska, 20. dubna 2015

  Ahoj Lily,
  strachem při usínání trpí více lidí. U mnohých strach znásobí právě horory nebo podobné strašidelné historky, které rozvíří fantazii. Různým lidem pomáhají různé věci - někomu třeba rozsvícené malé světýlko, jinému projít si pokoj a zjistit, že nic nehrozí, někdo si nad postel zavěsí ochranný amulet, někdo spí v pokoji s domácím zvířetem... Nejspíš by Ti další lidé řekli i jejich nápady, jak se se strachem vyrovnávali nebo vyrovnávají. Můžeš vyzkoušet i víc těch postupů, zjistit, který Tobě sedí nejlépe. Také je dobré nepřiživovat strašidelné představy dalšími horory, raději si před spaním přečíst nějakou zábavnou knížku nebo se podívat na klidný film. Taky je dost pravděpodobné, že časem se Tvé strachy zmírní, tím, jak se je postupně naučíš zvládat a překonávat.
  Přejeme Ti klidné spaní,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku,
  mám takový problém, který není tak úplně o mně. Je mi 15 a chodím na gympl. Na biologii máme strašně fajn učitele, je s ním sranda a mám ho moc ráda, ALE – holky z vyššího ročníku mi řekly, že kouří a já se záhy bohužel přesvědčila, že je to pravda…. Dost mě to vzalo a nejdřív jsem byla fakt naštvaná, jelikož nás učí, že to nemáme dělat a potom to sám dělá…. Netuším, proč to dělá a ani nevím, jestli s tím chce praštit (domnívám se, že spíš jo), ale já mám o něj hrozný strach, tak se ptám: Co mám dělat? Mám si s ním promluvit? Naštěstí neví, že to vím, ale nemám ponětí, co by mi na to řekl, aby se třeba nenaštval nebo se mi nevysmál… Nejhorší na tom je, že spolužákům to přijde povětšinou trapné a směšné, že se prý zabývám takovou ,,blbostí“, ale já prostě nechci, aby se mu něco stalo a rozhodla jsem se, že to tak nenechám. Udělám cokoliv, abych mu pomohla. Díky moc za odpověď a hezký den :-) Kiki

  kikionka1, 19. dubna 2015

  Ahoj Kiki,

  od 15 let na Alíku našim klientům vykáme, budu Vám tedy podle našich pravidel vykat. Píšete, že Váš problém není úplně o Vás. Ve skutečnosti se Vás tento problém týká jen velmi okrajově. Je fajn, že Vám leží na srdci zdravotní stav někoho jiného, ale i když kouření škodí zdraví, tak to všichni víme, co chvíli to slyšíme z televize nebo rádia v rámci různých osvět, je to napsáno na každé krabičce s cigaretami, a často to ví i velmi malé děti. Nepochybně tedy i Váš učitel ví, že mu kouření zdraví nepřidá. To, že kouří je jeho volbou a jeho vlastním rozhodnutím. Vy chcete udělat cokoliv, abyste mu pomohla, jenže on si musí pomoct sám a zejména, musel by on sám chtít přestat kouřit. A pokud by to  chtěl a sám nezvládl, pak by se spíše než na svou studentku, obrátil na nějakého odborníka. A proč to dělá? Nu, na to by Vám musel odpovědět on sám, ale kouření cigaret není nic nelegálního, nic nepovoleného a on není povinen se Vám zpovídat z toho, co dělá. Ano, něčím mi tento příběh připomíná okamžik, kdy lékař, silný kuřák, říká svému pacientovi, že by v zájmu vlastního zdraví měl přestat kouřit. U dospělého, svéprávného člověka je jeho volbou, zda kouří či ne. Můžete mít k němu-záleží i na vztahu mezi vámi- nějaké připomínky, jako že káže vodu a pije víno, ale nemusí vůbec padnout na úrodnou půdu, nemusíte se setkat s pochopením, ale třeba i odmítnutím. Pomáhat lze jen tomu, kdo chce, aby mu někdo s něčím pomohl, proti jeho vůli pomáhat nelze.

  Zdravíme Vás z Modré linky http://www.modralinka.cz

  Strach

  ahoj alíku mám jeden dotaz už od mala se bojím plechových schodu nevím proč. ale když dem na rozhlednu tak se my dělá špatně a začínám panikařit že ta rozhledna spadne bojím se i přiblížit k okraji kde je zábradlí aby to zábradlí neupadlo. Z výšek strach nemám. Mohly by ste my poradit prosím proč mám strach a jak se ho zbavit děkuju.

  Ahoj Luciku,
  bohužel Ti nedokážeme odpovědět na otázku, proč máš strach z plechových schodů. Těch příčin může být víc - třeba nějaký nepříjemný zážitek s nimi spojený, nebo myšlenka, která tě v souvislosti s nimi napadla, nebo něco úplně jiného. Ohledně zbavení se strachu se někdy doporučuje postupně a pomalu zkoušet právě to, co Ti strach vyvolává - třeba si dát předsevzetí, že zkusíš jít na první schod. A příště třeba na dva. Můžeš tak vyzkoušet, zda by Ti pomohlo, kdyby Tě na schodech někdo držel za ruku a vyšli byste spolu. Třeba se při tom budeš bát, ale když to překonáš a vyjdeš nahoru, i přes nepříjemné pocity, budeš si moci pogratulovat. Můžeš si také předtím v duchu zkoušet představovat, že vstupuješ na plechové schody a cítíš se při tom v pohodě.

  Držíme Ti palce při zbavování se strachu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Mili Aliku mám takový problém mám příšerný strach z PEDOFILŮ neboli UCHYLŮ zatím se mi nic nestalo ale když všude píšou o znásilnění mladých holek dost mě to děsí a bojím se že brzy se začnu bát chodit ven v poslední době jsem hrozne uzavřená a snad jediní lidé s kterými mluvím jsou přátelé+mamka abych řekla pravdu mému taťkovi nijak moc nevěřím :( nemá o mě nijak velký zájem... Když jdu ven dívám se hrozně často za sebe a rozhlížím se všude kolem sebe často při sobě v kabelce nosím deodorant protože vím že funguje trošku jako pepřák chci se zeptat jestli nedostanu nějakou fobii nebo jak se před pedofilem nějak obrátit?? Děkuji za odpověď

  Anonymka, 1. února 2015

  Ahoj,

  je dobře, když jsou lidé opatrní a zodpovědní. Nicméně kdyby se měl člověk snažit vyhnout všem nebezpečím, nemohl by vůbec nic dělat, vlastně by vůbec nemohl žít. Je mi líto, že máš takové obavy, že se na světě necítíš bezpečně a přestáváš chodit ven. Nevím, zda by Ti pomohlo absolvovat nějaký kurz sebeobrany, aby ses cítila jistější. Někdy pomáhá o těchto věcech hovořit s blízkými lidmi, sdílení ulevuje. Pokud bys však byla stále neklidná a strach Ti začal bránit prožívat hezké chvíle, pak by bylo na místě vyhledat psychologa a všechno probrat s ním. Ten se specializuje právě na lidské prožívání a mohl by s Tebou projít tu situaci, pomoci Ti zjistit, čeho se přesně bojíš a jak s tím pracovat. Psychologa najdeš ve škole (pokud ho máte), v psychologické ambulanci, pedagogicko-psychologické poradně, rodinné poradně či krizovém centru. V klidu si o tom můžeš popovídat také na lince důvěry, zdarma například na Modré lince přes Skype (skypename: modralinka) nebo na Lince bezpečí (116 111).

  Přejeme, aby pro Tebe byl svět zdrojem radosti,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj je mi 12 a vychovávají mě prarodiče strašně se bojím že umřou že to bez nich nezvládnu protože bez nich bych byl v děcáku.Nevím co mám dělat furt na to myslím mám je hrozně rád a popovídat si s tým s nikým taky nemůžu

  clovekumirabohuzel, 20. prosince 2014

  Ahoj,

  je mi líto, že vyrůstáš bez rodičů. Nepíšeš nic bližšího k tomu, jak se stalo, že Tě vychovávají prarodiče, zda rodiče zemřeli, opustili Tě nebo jinak...Když člověk ztratí někoho blízkého, začne si uvědomovat, jak jsou vztahy křehké a dočasné a začne se pak bát, že ztratí další blízké lidi. Tvoje reakce je tedy naprosto přirozená a vůbec se nedivím, že máš strach. Bylo by nejlepší, kdybys o tom mohl mluvit se svými prarodiči. Říci jim, že se o ně bojíš a také, že máš obavy z budoucnosti. Zeptat se jich, jak by se věc řešila dále, komu by Tě svěřili do péče, zda jsou domluveni s dalšími příbuznými. Nepíšeš, kolik je prarodičům, ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby je nenapadlo, že se zabýváš takovými starostmi a strachem.

  Píšeš, že to nemáš komu říct   napadá mě, že bys mohl zkusit nějakého oblíbeného učitele ve škole, kterému důvěřuješ nebo třeba školnímu psychologovi, pokud ho ve škole máte. Také Ti může k vypovídání dobře posloužit například linka důvěry (zdarma k nám přes Skype nebo na Linku bezpečí 116 111). Pokud by Tě strach hodně trápil a sužoval, bylo by dobré přemýšlet o návštěvě odborníka   psychologa. Najdeš ho v krizovém centru, manželské a rodinné poradně, v klinické ambulanci nebo pedagogicko-psyhologické poradně. Bylo by fajn, kdybys tam mohl zajít i s prarodiči.

  Přejeme klidnější zbytek vánočních prázdnin,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj mám takový problém bojím se smrti.Nemám tatu ani mámu,vychovávají mě prarodiče.Děda je fajn je mu 58 a sportuju s ním.Ale trápí me babička furt kouří,je ji 53 let.Prosím co mám dělat když ji to reknu nepřestane ale napadla me elektrická cigareta nebo tak.prosím porad mi co mám dělat hrozné se oni bojim

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím tomu, že o prarodiče, kteří jsou pro Tebe důležití, nechceš přijít. Ztráta blízké osoby je vždycky velmi bolestivá. Bohužel, jestliže babička nebude chtít kouřit, donuit ji žádným způsobem nemůžeš. Můžeš jí jen, tak jako nám, říct, jak je pro Tebe důležitá a že o ni máš strach. Můžeš jí i dát přečíst naši komunikaci. Také o tom můžeš mluvit s dědou. Třeba by se babička nechala umluvit, pokud byste na ni byli dva. Ale i kdyby ne, je dobré mluvit o svém strachu ze smrti. Smrt je něco, čeho se bojí většina lidí. A je dobré, aby na to člověk nebyl sám, aby si o tom mohl s někým popovídat. Je tedy dobře, že píšeš nám, důležitější ale je mít kolem sebe blízké lidi, se kterými můžeš vše sdílet.

  Přejeme Ti bezstarostný adventní čas
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj, bojím se do školy.Nebojím se zkoušení,písemek..atd ,ale těch lidí.Mých spolužáků i ostatních.nevím proč,nic mi neudělali,ale mám z nich velkej strach.

  _Lucas_x3, 20. listopadu 2014

  Ahoj Lucas,

  z Tvého dopisu jsem bohužel nevyčetla, zda jsi chlapec nebo dívka, budu tedy používat obojí oslovení. Pokud budu vycházet z toho, co píšeš- tedy, že Ti nikdo nic neudělal a přesto z nich máš velký strach. Nepíšeš, kdy to začalo, co se stalo v době, kdy se to objevilo, co se děje ve Tvém životě. Já takto přes internet nemohu vědět, jak to máš, co se děje. Je někdo ve Tvém okolí, s kým si můžeš popovídat? Máš to komu říct? Může to být blízký člověk z rodiny, kterému důvěřuješ, který Tě umí vyslechnout. Pokud by Ti takový rozhovor nepomohl, můžeš se obrátit na psychologa (např. školního, pokud ho ve škole máte) nebo psychologa v poradně či klinické ambulanci nebo například v krizovém centru. Možností je také zavolat na některou z linek důvěry, zdarma například k nám přes Skype (skypename: modralinka) nebo na Linku bezpečí (tel: 116 111).

  Přejeme, abys pro sebe našel/našla brzy pomoc,
  Modrá linka. http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a všichni ostatní, kteří pomáháte. Nejdříve chci dodat, že jste skvělá poradna a děkuji Vám, že pomáháte. Potřebovala bych pomoc: už hodně dlouhou dobu nespím ve svém pokoji. Nemohu si to vysvětlit, ale pravděpodobný důvod je, že se bojím. Ne tak, že bych se bála samotného spánku nebo pokoje. Ale asi to je tak, že nedokážu spát sama. Dříve jsem si totiž hrála na odvážnou a hledala jsem si hodně informací o hororech. Výsledkem bylo, že jsem se lekala (a pořád ještě lekám) každého šramotu. Také si mermomocí snažím vsugerovat to, že je všechno v pořádku, že tady žádná postava z hororu není. Ale tím si na tu hrozivou postavu zase vzpomenu a je zle. To hned vyskočím z postele a hned stěhuji peřiny do vedlejšího pokoje. Snažím se každý den o to, abych usnula, ale vždy se stane ta samá věc, která je popsána výše. Nevím, co ještě dodat... Již jsem zkoušela lampičku, ale nepomáhalo to, protože se všude odrážely stíny. Byla bych Vám moc vděčná, kdybyste mi poradili jakoukoli radu.

  RockyWall, 12 let, 27. října 2014

  Ahoj Rocky Wall,

  nejdřív Ti chci poděkovat za pochvalu naší poradny, která vždy potěší a povzbudí. Je docela těžké Ti radit takto na dálku, když Tě neznám. Zdá se, že už jsi sama, nebo i s rodiči, leccos zkoušela. Horory nejsou právě zklidňujícím prostředkem, spíš naopak. Rozhodně nepatří do ruky citlivějším lidem, kteří je zpracovávají pořád dokola a dokážou z každé noci udělat také horor. Přemýšlím, jak Ti nejlépe pomoct. Myslím, že bys před spaním mohla svůj pokoj společně s rodiči (nebo jedním z nich) zkontrolovat, a teprve poté jít spát. Rozhodně se před spaním nemá číst nejen horor, ale ani napínavá četba nebo detektivky, spíše něco zklidňujícího, třeba pohádky. Je také možné pustit si nějakou relaxační, uklidňující hudbu, pěkně potichu. V pokoji může svítit lampička nebo svíčka, stíny by Ti až tak neměly vadit, popřípadě byste mohli spolu s tátou nainstalovat nad podlahu takové modré světýlko, které stíny nedělá. Mají je například na chodbách v nemocnicích, aby lidé neztratili orientaci, když jdou v noci třeba na toaletu, než najdou vypínač. Dá se zkoušet leccos, od relaxačních technik až po cviky na uvolnění, na horory nemyslet, pokud taková myšlenka přijde, je dobré ji nechat odejít tak, jak přišla, a nevěnovat jí pozornost. Pokud to nezvládneš sama s rodiči, je možné se společně s mámou či tátou obrátit na nějakého psychologa v poradně. Tvůj pokoj je přece Tvé území, které důvěrně znáš, není to žádná neznámá džungle, kde bys musela být stále na pozoru.

  Přejeme Ti zlepšení situace.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj alíku,
  mám takový problém,mám jet v sobotu 12.7. s tátou,nevlastní sestrou a jeho manželkou na 14 dní na chatu.Nebydlím s něma a dost se bojí,skoro bych tam nejraději ani nejela,ale slíbila jsem,že pojedu.
  Můj problém spočívá v tom,že dřív jsem u něj spala úplně normálně,ale poslední dobou jsem se začala bát a ani jsem tam nespala,několikrát jsem od tama utekla domů,jenže chata je přes 200 km daleko.Bojím se toho,že mi tam nebude dobře,nebo že se s někým z nich pohádám,nebo na mě budou zlí,......
  Naštěstí na mě zlí nikdy nebyli ale párkrát jsme se pohádali.Taky se bojím.,že neusnu,kvůli toho jsem od něj utíkala poslední dobou.Otázka tedy je: Jak mám překonat strach z toho,že tam neusnu?nebo co dělat,když nebudu moct spát?
  jeho manželka mě nemá moc ráda.Na chatě jsem nikdy s tátou nebyla,jen dávno s babičkou a dědou.Táta si mě poslední dobou moc nevšímá.Vím,že je to divný,dřív jsem se tolik nebála.Alíku,prosím,pomoz mi,jak mám ten strach překonat a dovolenou si užít?dík za odpověď - otázka upravena poradcem

  Nikyna7234 (13 let), 9. července 2014

  Ahoj Nikyno,

  není nic divného na tom, že se bojíš, přestože ses dříve tolik nebála. Malí i velcí se bojí. A bojí se různých věcí. A nejvíce těch, na které si nemohou sáhnout, které nikdy neviděli, neznají je nebo je nemohou kontrolovat. A často se také bojí strachu.

  Z toho, co píšeš, si nejsem jistá, čeho se nejvíce bojíš Ty. Píšeš, že se bojíš, že nebudeš moci spát, ale píšeš i o tom, že se bojíš, že Ti tam nebude dobře a nebudeš moct utéct domů, že na Tebe budou zlí, i když na Tebe zlí nikdy nebyli. Tak si říkám, jestli víš přesně, čeho se opravdu bojíš. A jestli je to opravdu o strachu nebo spíš o lítosti a smutku, že si Tě táta moc nevšímá a že Tě jeho manželka nemá moc ráda. Až budeš vědět, co vlastně cítíš, budeš vědět, co s tím.

  Přijde mi důležité to, že píšeš, že na Tebe nikdy nebyli zlí. Toho se můžeme držet. Nevím, jak to s Tebou má tátova manželka, jestli Tě nemá ráda, ale důležité je, že na Tebe není zlá. Že se s tátou a jeho rodinou občas pohádáš, to je v pořádku. I když se lidi mají moc rádi, je normální, že občas vznikne hádka nebo konflikt. Lidé nejsou pořád dobře naladění. Důležité je, jak ten konflikt nebo hádku dokážou řešit, jestli se pak umí omluvit, odpustit si a udělat další krok.

  A jak se vyrovnat se strachem? První krok je otevřít oči. Nejhorší jsou bubáci ve tmě. Když rozsvítíme a uvidíme, že to není strašidlo, ale kytka na okně, tak je hned lépe. A to platí s jakýmkoli strachem. Je třeba zkoumat, čeho se bojíš,  CO  přesně Tě straší. Má ten  bubák  ruce? Má zuby? Co dělá? Jak se cítí? Co od Tebe chce? Nevím, co je Tvým  bubákem . Když pokaždé utečeš, aniž bys zjistila, čeho se bojíš, bude se to asi spíše zhoršovat. Ve Tvých představách to bude strašidelnější a strašidelnější, až se nakonec nejvíc budeš bát svého strachu. Proto je potřeba otevřít oči. Nevadí, když první noc neusneš. Budete na chatě a můžeš se dospat přes den. Takže si klidně dej čas a prozkoumej svůj strach. Také by bylo dobré, kdybys o tom mohla s někým mluvit   s mámou, tátou, babičkou, kamarádkou... Můžeš také zavolat na linku důvěry (např. k nám nebo na Linku bezpečí 116 111). Je to další způsob, jak to můžeš prozkoumat. Když je toho hodně a člověk má pocit, že se to zhoršuje a nic nepomáhá, je dobré navštívit psychologa.

  Přejeme Ti, aby sis pobyt u táty užila,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a celá poradno..... mám takový problém jsem holka Andrea a je mi 11 let, ale bojím se moc jít k zubaři na preventivní prohlídku (jdu tam ve středu)..... nevíš co mám dělat abych se tam tolik nebála jít???? děkuju moc za odpověděď

  Andrejka 11let, 23. června 2014

  Ahoj Andreo,

  jsi šikovná, že pro sebe umíš hledat pomoc. Jen se obávám, že než se k Tobě naše odpověď dostane, budeš o zkušenost s návštěvou zubaře bohatější. Víš, pociťovat strach a obavy je v určitých situacích normální. Zubaře se obává mnoho lidí, zákroky u něj, i když už na mnohem a mnohem vyšší úrovni techniky i provedení než dříve, nepatří mezi nejpříjemnější vzpomínky. Preventivní prohlídka je však velmi důležitá. Je důležité nemocem předcházet a nikoliv je až následně draze a bolestivě léčit. Při preventivních prohlídkách jsou lidé vyšetřeni s důrazem na určitou funkci nebo část těla, v tomto případě Tvůj chrup, jazyk, sliznice, dásně, slinné žlázy a celou dutinu ústní. S velkou pravděpodobností budeš v pořádku, v nejhorším může pan doktor nalézt nějaký kaz. Ten je potom třeba zaplombovat. S malým kazem není problém si poradit, horší je to, pokud se někdo zubaře bojí a na taková vyšetření z obavy nechodí. Pak se může stát, že se zanedbá i něco vážnějšího - velký kaz, zánět, absces (útvar naplněný hnisem) a mnohé další. Taková onemocnění už vyžadují větší zákroky. Pro udržení zdravého chrupu je podstatná správná životospráva, o které by Tě lékař měl poučit. Hlavně sem patří zdravé stravování, vyhýbat se sladkým jídlům a nápojům, strava má být vyvážená a obsahovat dostatek mléčných výrobků a ryb, důležité je, pravidelně a správně si čistit chrup, nejlépe po každém jídle.

  Co můžeš udělat proto, aby ses méně bála? Promluvit si o svém strachu s rodiči, vyptat se jich, co Tě čeká. Představovat si průběh své návštěvy u zubaře, nechat ji v duchu proběhnout před Tvým vnitřním zrakem. Čím víc informací budeš mít, tím méně se budeš bát, protože se většinou obáváme neznámého.

  Přejeme Ti, aby návštěva u zubaře proběhla v klidu a k Tvé spokojenosti.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahojky ja jsem kacka a mam jeden problem s jednou holkou ktera mi furt rika ze je vevsem lepsi nez ja a jeste ze se hnusne pry podle ni odlikam a ja se ji bojim rict aby uz me prestala ponizovat prosim porad dekuji a jeste to zaratte pod STRACH (klicove slovo ) diky katy215

  Ahoj Kačko,

  není to vždycky jednoduché říct někomu suverénnímu a třeba i silnějšímu, že Ti vadí jeho chování. Obvykle pomáhá, když si člověk vezme na pomoc někoho blízkého, například kamarádku nebo kamaráda (a klidně více). Ponižování a nadávky se častěji snesou na člověka, který bývá sám a nemá moc zastání. Naopak proti přesile si troufne málokdo. Nevím, zda máš někoho, kdo by se Tě zastal nebo kdo by šel s Tebou, až jí půjdeš říct, aby Tě nechala na pokoji. Pomáhá také nevšímat si nadávek, když neuvidí od Tebe odezvu, přestane ji to bavit. Někdo na takové nepříjemnosti používá humor - zasměje se tomu, obrátí nadávku ve vtip nebo dokonce tím vtipem zasáhne toho, kdo nadává. Trápí-li Tě to hodně, možná by stálo za zvážení, zda to říct rodičům nebo učitelce ve třídě. Není v pořádku, pokud Tě někdo ponižuje a strefuje se do toho, jak se oblékáš. Rodiče nebo učitelé by Tě mohli podpořit a spolu byste mohli najít způsob, jak se k té holce zachovat, aby Tě nechala být.

  Přejeme příjemné chvíle ve škole,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj všichni =) Já mám takový menší problém (snad jako všichni, co sem píšou =D ) : Ve škole jsme jednou měli takový "program" o kouření. Jakože jsme si tam povídali o tom, jak kouření škodí a tak. No a potom nám tam pustili takový video a tam byl DOOPRAVDOVÝ mozek kuřáka a ten mozek rozřízli a byla tam prasklá cévka a tekla tam čerstvá krev.. Mně z toho videa bylo špatně a je mi špatně i když na něj pomyslím. A navíc se bojím, že se to může stát i tatínkovi který taky kouří. Mám ho hrozně ráda, ale občas myslím i na to jaký by to bez něj bylo a chce se mi brečet.. Tatínek mě pořád ignoruje, když mu řeknu, že může umřít, řekne jenom: "Hm." a pořád kouří. Já potřebuju pomoct (jak se mám přestat tak hodně bát a taky kvůli tomu videu, jak se mi dělá blbě) =( Pardon za dlouhý text, ale musela jsem se někomu svěřit =(
  Děkuju moc..
  - otázka upravena poradcem

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že máš o tatínka strach, když ho máš ráda. Je moc fajn, že s ním o kouření mluvíš. Víš, jestli tatínek kouří už dlouho, není pro něj možná snadné přestat. Je důležité, že jsi mu řekla o tom, že kouření není zdravé. Je také v pořádku mu dát najevo, že o něj máš strach. Víc ale udělat nemůžeš. Ostatní je na tatínkovi. O svém strachu je ale dobré mluvit. Nejen s tatínkem, ale třeba i s maminkou nebo někým jiným z rodiny. To, cos viděla na videu, se stát může, ale nemusí. Video ukazovalo ta největší rizika právě proto, abyste si to s kouřením uvážlivě rozmysleli. Je snazší vůbec nezačít kouřit, než si potom kouření odvykat, to je mnohem těžší. Pokud jde o film, jsem si jistá, žes nebyla jediná, komu se z něj udělalo špatně. Někdo je prostě citlivější. Je dobré o tom vědět, a i když budeš třeba koukat na nějaký film, můžeš si zakrýt oči. Nebo se na filmy, které by Ti nemusely dělat dobře, vůbec nedívat.

  Hezké jaro Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  AHOJ Alíku když jsem byla mala tak jsem se dívala na jeden film jménem kronika rodu spidercwiku a já se každou noc hrozně bojím jo a je mi 10 let

  Adélka Rožníčková, 13. března 2014

  Ahoj Adélko,
  je mně líto, že se každou noc bojíš. Bohužel jsi velmi stručná, nepíšeš, jak dlouho to trvá, ani jestli o Tvém strachu ví Tví rodiče, a co vše už jste společně podnikli pro to, aby se Tvůj strach zmírnil. Tvůj pokoj by měl být před spaním vyvětraný, vzduch zvlhčený tak, aby se Ti dobře dýchalo. Důležitý je také pohyb venku na vzduchu, je dobré se před spaním nějak fyzicky unavit. Lze vyzkoušet spoustu dalších možností. Popíjet bylinné čaje (třeba meduňku nebo třezalku), usínat při matném světle (třeba z chodby), příjemné hudbě nebo pohádce, při otevřených dveřích, s milovaným plyšákem. Pomáhají rituály, což jsou opakované zvyky ve stejnou dobu před usnutím tak, jak by to právě Tobě vyhovovalo. Rozhodně by ses před spaním neměla dívat na televizi, kromě Večerníčku, měla bys mít jen samé uklidňující podněty, jenom to, co je Ti osobně velmi příjemné a co máš ráda. Pokud o Tvém strachu doma ještě nikdo neví, měla by ses rodičům svěřit, třeba i opakovaně. A kdyby se vám ani všem třem společně nedařilo Tvé usínání zlepšit, pak by bylo na místě, zvažovat i návštěvu odborníka-psychologa. Kontakty najdete na internetu, v telefonním seznamu, může vám je také dát nějaký společný známý nebo regionální linka důvěry (www.linkyduvery.cz).
  Přejeme Ti klidnější usínání.Modrá linka http://www.modralinka.cz