Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Ahoj Alíku a především Modrá linko. Mám takový možná zvláštní problém...můj kamarád který pracuje s mou mámou v práci a je mu 38 let by k nám chtěl přijet na grilování a přespání..možná na tom není nic divného ale on je takový...často si zpívá neslušné písničky, mluví vulgárně ale prý to nemyslí zle..prý je to sranda...vlastně mi chtěl poslat také neslušný kreslený obrázek...já vím že to třeba nemyslí zle že je hodný...dokonce říkal že až přijede tak se smál že mu bude stačit postel vedle mě v mém pokoji...rodiče ho chtějí nechat spát mimo můj pokoj..já mám však strach že až přijede (už je naplánované i datum- 27.7) se mi může něco stát..že v noci přijde do mé ložnice a...:( nevím co si o tom mám myslet...je to normální? co mám dělat? prosím ať mi odpoví Modrá linka. Dejte to prosím do témata Strach.Děkuji.

Nešťastná.dívka 14 let, 3. července 2013

Ahoj z Modré linky,

myslím, že rozumím Tvým obavám. Trávit čas s člověkem, který se vyjadřuje neslušně a má podivné návrhy a chování, to jistě není nic příjemného. Samozřejmě, může to vše brát jako srandu, ale sranda je to, když se smějí obě strany. Tobě to ale nepřijede zábavné, je Ti to nepříjemné. A to by měl respektovat. Tím se dostáváme k tomu, jestli vůbec ví o tom, že se Ti jeho chování nelíbí. Pokud jsi mu to řekla a stejně se tak chová dál, měl by to slyšet také od někoho dalšího. V každém případě by bylo dobré, abys o svých myšlenkách a pocitech řekla rodičům, případně jinému dospělému, kterému důvěřuješ. Tví rodiče by o tom měli vědět a měli by zařídit, aby ses cítila v bezpečí. Pokud by sis o tom všem chtěla víc popovídat a třeba i vymyslet, co by se dalo ještě dělat, můžeš zavolat na linku důvěry nebo využít chat.

Přejeme Ti bezstarostné léto.
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku mám problém se strachem. Mám příšerný strach z pavouků. Na internetu jsem si našla, že mám tzv. arachnofobii. Nevíš jak se to dá léčit. Jsem na to prostě úchylná ani mamka neví co s tím. Každý večer před spaním si kontroluji celý pokoj, jestli tam nic nemám. Na stěnách mám pověšené plakáty a každý den je ošahávám jestli po nima něco neleze.Jednou jsem se pavouka omylem dotkla a začala jsem strašně brečet. Nevím co s tím. Jak to překonat. Prosím poraď mi nechci dostávat takové záchvaty pláče pokaždé když tohle stvoření (pavouka) uvidím. Moc děkuji.

Ahoj Norsiku,

někdy postačí, seženeš-li si všechny dostupné informace o pavoucích a pokusíš se přeladit svůj postoj k nim (třeba tak, že to jsou jen malá neškodná zvířátka). Pokud to nepomůže nebo nedokážeš sama pracovat se svými myšlenkami, pak je vhodné se obrátit na odborníka, psychologa či terapeuta, který Ti pomůže.

Přejeme Ti klidnější usínání bez obav z pavouků.
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku a Modrá linko...opět vám píši o své zamilovanosti k Draco Malfoyovi tedy spíše Tomu Feltonovi...zjistila jsem že...Tom bude hrát v tomto roce v novém filmu Therese Raquin kde dostal hlavní roli...já už se tak těším! :) našla jsem na internetu dokonce pár fotek z natáčení kde mu to neskutečně sluší..avšak mám strach...přečetla jsem si že tento film u nás bude mít premiéru v roce 2013...netuším však jestli se ten film bude vůbec natáčet protože nikde není ani datum je všude napsán jen rok 2013...dočkám se někdy tohoto filmu? mám strach že k nám se ten film buď vůbec nedostane nebo že se nakonec vůbec nenatočí a nikdo si na něj nevzpomene...ale naštěstí už jsem na internetu také zjistila režiséra i ostatní herce...myslíte že tento film jednou spatřím? stojí mi za to to nekonečné čekání? doufám že to má cenu...na film se z celého srdce už jen kvůli Tomovi těším. Budu ráda když mi poradíte..prosím ať mi odpoví Modrá linka. děkuji. dejte to prosím do strach. děkuji mnohokrát!

ta zamilovaná 14 let, 11. dubna 2013

Ahoj,
z toho, co jsme našla na internetu, se bude film uvádět v letošním roce do kin, takže se filmu dočkáš. A kdyby ne v našich kinech, většinou se dá film sehnat i jinak.

Ale to možná není to nejdůležitější. Být platonicky zamilovaná do nějakého herce, může být příjemné, mělo by to mít, ale hranice. Zjistila sis všechno o filmu a najednou nevíš, jestli ti stojí za čekání nebo ne? Občas bychom nejradši měli všechno teď a hned, ale to tak prostě ne vždy jde.

Přejeme příjemné čekání
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku.Nevím jak se mám zbavit strašný fobie z pavouků.Ani nevím odkdy ji mám ale jakmile uvidím pavouka tak se můžu zbláznit.Takových těch malých se nebojím,ale v létě je u nás hodně těch velkých pavouků.Jak se toho mám zbavit

Ahoj,

strachu z pavouků se říká arachnofobie. Fobií existuje spousta. Pokud se nedokážeš toho strachu postupným přibližováním a seznamováním se s pavouky zbavit sám (sama), měl/a by ses obrátit na psychologa, který má prostředky k tomu, abyste společně pracovali na Tvé proměně, kdy časem dokážeš změnit svůj postoj k pavoukům. Taková práce na sobě je docela fuška a rozhodně to trvá delší dobu. Pomáhá také, když si seženeš o pavoucích co nejvíc informací, seznámíš se s jejich životem, porozumíš jim, pochopíš jejich vývoj a přestanou tak pro Tebe být neznámým strašákem. Promluvit o svém strachu můžeš i se svým praktickým lékařem/lékařkou, který/á může zvážit možnosti a odeslat Tě na potřebná vyšetření (např. štítné žlázy), také Ti může doporučit dobrého psychologa, pokud nemáte svého školního. Všechny možnosti prober se svými rodiči a zvažte, jaký postup zvolíte.

Přejeme Ti, ať se své fobie zbavíš.
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku a Modrá linko. Je mi 12 let a chtěla bych začít chodit na fotbalové tréninky. Rodiče mi to dovolili, ale já se bojím, že to nějak zvořu, ztrapním atd. Fotbal mě baví už od mých 6ti let. Asi jsem to zdědila po taťkovi.. Tak jak mám teda překonat strach? Můj kluk mi nevěří, že bych to dala, ale jeho nejlepší kámoš mi věří. Mám to vůbec zkoušet? A jak mám překonat strach? Předem děkuji za odpověď.

Simča, 12 let, 8. března 2013

Ahoj Simčo,

byla by velká škoda nezkusit, co Tě baví a co si přeješ, ze strachu. Nevím, jak bys to mohla zvorat, jak píšeš. Tréninky jsou od toho, že něco trénujeme, něco se učíme. Takže je naprosto přirozené, že nám nejde všechno hned od začátku. Jestli se koukáš na fotbal v televizi, určitě jsi viděla spoustu "chyb", které hráči udělali i během zápasů - neproměněná šance, puštěný snadný gól a tak podobně. Nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Já si myslím, že jediné, co bys mohla "zvorat", je, že to nezkusíš, že to vzdáš předem. A pokud by se stalo, že by se Ti někdo smál proto, že se Ti něco nepovede, můžeš si o něm klidně říct, že je hloupý nebo že on sám má nějaký problém. Protože ten, kdo je v pohodě, nemá důvod se někomu posmívat. Spíš mu nabídne pomoc.

Strach nebo tréma před nějakou situací, na které nám záleží, zažívá mnoho z nás. A jak se strachem pracovat? Způsobů je mnoho. Můžeme si zopakovat, proč stojí za to, zkusit to - v Tvém případě - abys mohla hrát fotbal, což si přeješ. Před spaním pomáhá na něco hezkého myslet, udělat si teplou vanu nebo si něco hezkého přečíst, prostě dělat něco příjemného. Někomu jinému pomáhá, když si představí, co nejhoršího by se mohlo stát - například netrefím se do míče. A můžeš si i říct, jak bys v té chvíli mohla reagovat. Třeba se sama zasmát a říct: "Tak to jsem zvědavá, jestli se zase netrefím nebo se mně to teď už podaří." Simčo, také pomáhá o tom s někým mluvit, hledat to, čeho se vlastně konkrétně bojíš, a možnosti, jak se s tím vyrovnat. Zkus se obrátit třeba na rodiče, kamarády.

Úspěšný fotbalový start Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

ja se bojim kdyz jdu nekam potme asi to mam z nakeho filmu ale nevim jak se toho zbavit nemuzu jit ani rano na zachod. Předem dík za odpoved

kočkaa1, 7. března 2013

Ahoj,
asi je pro Tebe nepříjemné, že se bojíš, a komplikuje Ti to život. Alespoň trochu se potmě bojí snad každý člověk a ještě aby ne, máme to hluboko v sobě po dávných předcích, kterým v noci hrozilo reálné nebezpečí od divokých šelem. I proto je ve filmech tma tak oblíbená k postrašení diváků. Napadá mě, že na sebe nemusíš úplně tlačit a můžeš si to co nejvíce ulehčit. Je něco, co Ti s tvým strachem pomáhá? Může to být třeba rozsvícené světlo, že si vezmeš něco s sebou nebo se nějak rozptýlíš. Chtěla bych Ti doporučit, aby sis dal čas. Možná to bude chvíli trvat. Pokud by nic nepomáhalo, možná by sis o tom mohl promluvit s někým, komu věříš, s kamarády, rodiči nebo kýmkoli dalším. Můžete pak spolu třeba najít nějaké další možnosti, jak zkusit změnit to, jak se cítíš potmě.

Držíme Ti palce
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku a především Modrá linko...a opět vám píši o těch knihách s Harrym Potterem které si přeji z celého srdce...zjistila jsem nádhernou věc...rodiče mě konečně pochopili a ujistili se že po těch knihách skutečně toužím...a...maminka mi dala slib...že až se zbaví všech rodinných problémů co ji nyní tíží tak že mi poté ráda koupí všechny knihy Harryho Pottera abych měla své vlastní...jen musím být trpělivá..já jsem tak šťastná! :-) akorát mám strach že než maminka přestane mít ty problémy (já jí s nimi bohužel nemohu nijak pomoci..ale tak ráda bych to udělala!) tak že ty knihy budou mezitím vyprodané...že už je prostě nikde neseženeme...myslíte si že se to může stát? a navíc ty knihy nejsou zrovna levné...a naše rodina moc penězi neoplývá...co mám dělat? děkuji za odpověď prosím ať mi poradí modrá linka. dejte to prosím do témata strach. Děkuji

rozumná.dívka 14 let, 12. února 2013

Ahoj z Modré linky,

dva dny po sobě přišly Tvé zprávy o Harrym Potterovi, které si docela protiřečí. Nejdříve píšeš, že jsi knihy od tety dostala a můžeš je považovat za vlastní, ve druhé zprávě se opět zabýváš tím, že máš strach, jestli je nevyprodají, než Ti je mamka koupí. Po pravdě řečeno, moc tomu nerozumím.

V první zprávě, kdy píšeš, že Ti teta knihy věnovala, se ptáš pouze, co si o tom myslíme. Myslím si, že je fajn, žes získala něco, po čem toužíš. Tato Tvoje první zpráva na mě působí spíše tak, že se chceš podělit o svou radost a nenacházím v ní nic, s čím by bylo třeba Ti poradit či pomoci.

Pokud jde o Tvou druhou zprávu, jistě, může se stát, že něco, co bychom si přáli a co si nemůžeme koupit hned, později již neseženeme. Nedomnívám se sice, že by se to stalo právě u těchto knih, ale stát se to může. Bohužel se v životě děje, někdy často, jindy méně, že nemůžeme mít, co bychom si přáli. Nikdo nemá v životě úplně vše, co si kdy přál. Je třeba naučit se přijmout fakt, že nemám vše, co chci a hledat způsob, jak se s takovými situacemi vyrovnávat. Co se týká Tvé situace, nemusí to být až tak moc těžké. I pokud by se stalo, že nebudeš mít knihy své vlastní, můžeš ji je kdykoli půjčit od tety (nebo někoho jiného).

Můžeš také pátrat v antikvatriátech nebo na internetu, někdy se stane, že je možné knihy koupit i velmi levně.

Hezký den z Modré linky www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku, mám takový problém. Už když mi byl rok, tak jsem sledovala horory apod. Taťka mi je vždy pouštěl např. vřískot atd. Já jsem si na ně postupem času zvykla a teď není ani jeden den, kdybych nesledovala horory. Denně shlédnu asi dva horory a potom jsem hrozně vystrašená, ale ten strach se mi hrozně líbí. No a nemůžu si odvyknout koukání na horory. Poraď prosím, děkuju.

Ahoj Lucie,

jisté je, že pokud člověk přivykne něčemu, co mu svým způsobem dělá dobře, vznikne jakási závislost a nebývá jednoduché se jí zbavit. Netuším, co všechno už jsi udělala pro to, aby ses svého (zlo)zvyku dívat se na horory zbavila. Zdánlivě je to jednoduché - stačí si ten horor nepustit, odpustit si ho a dělat raději něco jiného. Vždy, když na Tebe přijde touha dívat se na horor, můžeš zkusit jít dělat něco, co Tě moc baví, co Tě zaměstná, potřebuje soustředění, odvede Tvou pozornost jinam. Popřípadě vyrazit ven, s kamarádkou na procházku, jít si zacvičit, zaběhat.

Mluvila jsi už o svém problému s rodiči nebo jiným dospělým, komu důvěřuješ? Pokud ne, prober to s nimi, aby věděli, že chceš na sobě pracovat a změnit se, vyvinout jiné, zdravější aktivity. Měli by Tě podpořit (to znamená, že i oni, pokud sledují často televizi nebo filmy s podobnou tématikou by si je měli odpustit.) Prostě držet s Tebou. Pokud to nebudeš zvládat a bude Tě ovládat strach nad míru, pak by ses měla s podporou rodičů obrátit na psychologa. Možná máte takového odborníka přímo na vaší škole, jinak kontakty najdeš spolu s rodiči na internetu, v telefonním seznamu nebo vám odborníka doporučí někdo, kdo jej navštěvuje a s jeho službami je spokojený.

Přejeme Ti skvělou zábavu bez hororů a strašení.
Modrá linka <www.modralinka.cz/a>

Strach

Ahoj Alíku a modrá linko....trápím se kvůli...jedné věci která se mi přihodila v dětství....když jsem byla malá...měla jsem z celého srdce ráda jeden kreslený seriál....jmenoval se timon a pumba....vždy jsem se u něj nasmála...tolik pro mě znamenal....jenže...stalo se to čeho jsem se tak obávala..přestali ten seriál vysílat...už jsem ten seriál nikdy nespatřila....připadalo mi že s tím seriálem který jsem tak milovala že s ním odešel i obrovský kus mého dětství....avšak hrdiny z toho seriálu jsem spatřila v jiném filmu...ale...už to nikdy nebylo ani to nebude ono...často kvůli svému milovanému seriálu pláču...moc dobře vím že se musím smířit s tím že už ten seriál nikdy nespatřím...ale je to tak těžké...omlouvám se za to že tak přeháním...ale prostě sem na tom seriálu vyrostla a opravdu pro mě hodně znamenal...děkuji vám za odpověď...prosím ať mi poradí modrá linka..dejte to prosím do témata strach.

smutná.dívka 14 let, 30. ledna 2013

Ahoj,
věřím, že se Ti po Tvých oblíbených hrdinech a příbězích ze seriálu Timon a Pumba stýská, že pro Tebe seriál hodně znamenal a máš na něj hezké vzpomínky.
Při čtení Tvých řádků jsem si vzpomněla na pár příběhů knih a pohádek, které na mě v dětství měly velký vliv a ráda se k nim vracím. Ale i to vracení nemusí být vždy stejné jako to bylo dřív, zase se na své oblíbené hrdiny můžeš dívat jinýma očima.
Nemyslím si, že je nezbytně nutné se smířit s tím, že své hrdiny už nikdy nespatříš. I když se už seriál nevysílá, můžeš zkusit jej najít na internetu, kde je v dnešní době uloženo mnoho videí. Nemůžu Ti slíbit, že se Ti to podaří, ale za zkoušku to určitě stojí. I kdyby se Ti to náhodou nepodařilo, to co Ti zůstane, jsou pěkné vzpomínky, ve kterých si můžeš své hrdiny oživovat. Ty, spolu s mnoha ostatními, tvoří Tvůj vzpomínkový poklad, který Ti nikdo nemůže vzít a patří k Tobě a Tvému životu.
Píšeš, že se seriálem končí kus Tvého dětství. Ano, asi je to tak, je Ti 14 let a to je doba, kdy je normální loučit s s tím, co patřilo k "dětským střevíčkům". Někdo si toho dospívající ani nevšimne, někdy to i docela bolí, tak je tomu i u Tebe. Ale k cestě dospělosti to prostě patří.

Hezké dny Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Milý Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli bys mi pomohla se strachem. Když je bouřka (hrozně se jí bojím), rychle musím někam pod deku, nebo k někomu, ale většinou to nepomáhá, vždycky se začnu třást, a povídám prý nesmysly. Jakmile je po bouřce, a já jsem už klidná, moc si nepamatuji, co jsem dělala, nebo říkala. A ještě jeden tu je. Je to strach z klaunů, bojím se klaunů, ale jen Jokerů, nebo těch co mají namalovanou velkou smějící se pusu, jsem z nich hrozně nervózní a v zádech mám nepříjemný pocit. Mám strach i z těch na papíře, nebo v jakékoli počítačové, nebo playstationové hře. Prosím poraď mi co s tím.

Ahoj,
rozumím tomu, že by ses ráda zbavila nadměrného strachu. Z Tvých řádků čtu odhodlání s tím něco dělat, a to je výborný začátek. Strach bývá mnohdy důležitý - varuje nás před nebezpečím (tak se ze strachu třeba za bouřky držíme v úkrytu, aby nás nezasáhl blesk), problémy ale přináší, když i v tom bezpečném úkrytu stále pokračuje, přestože tam už nebezpečí nehrozí. Podobně, jako když jej vyvolá něco vlastně neškodného, jako je namalovaný obrázek klauna jokera. S takovými strachy pak bývá dobré svěřit se do rukou odborníků - např. dětského psychologa. Zkus se, se svými strachy svěřit rodičům, i s tím, že by ses strachů ráda zbavila. Spolu pak můžete vyhledat dobrého odborníka, který by se Ti dlouhodoběji věnoval a se kterým bys mohla probrat vše, co máš se strachem spojené a postupně hledat způsoby, jak jej zmírnit nebo se jej zbavit úplně.

Držíme Ti palce,
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku a modrá linko. Opět vám píšu o tom problému s tím chlapem...začala jsem chodit ze školy domů a probíhá to dobře...ale..zjistila jsem že ten odporný chlap k nám chodí k našemu domu a chce po nás prachy...na tabák a alkohol...někdy nám donese odporné maso jindy ošklivý sýr..je to strašný...a přišla jsem na to že...strach z toho chlapa mě úplně pohltil...často kvůli tomu strachu brečím..nemám se komu svěřit..jen vám..vím jsem možná s tím strachem pitomá ale už nevím co mám dělat...jsem opravdu zoufalá..:´( a mám takový sen že až si udělám v budoucnu školu tak se odstěhuji do jednoho krásného města kde jsme byli s maminkou na výletě všichni tam byli moc milý a hodní a budu tam bydlet...najdu si tam práci a je to daleko od toho místa kde žijeme ..ale bohužel netuším jestli se mi to splní..ale za tímto snem půjdu...a budu odhodlaná dělat vše pro to abych se tam odstěhovala...je to nesplnitelný sen? děkuji opravdu moc za odpověď..dej to prosím do strach.

Soninka 14 let, 9. prosince 2012

Ahoj Soninko, jsi statečná, že svůj problém řešíš. Protože Tě strach stále trápí, zkus se s maminkou domluvit a promluvit o všem s psychologem, který by se Ti věnoval a naučil Tě, jak se strachu zbavit, zvládnout ho. Kontakty najdeš na internetu nebo na nejbližší lince důvěry (www.linkaduvery.cz). Přeji Ti hodně klidu a odvahy. Alíkova kamarádka Bája

Strach

Ahoj Alíku, správci, modrá linko... Mám strach z kotrmelců vzad. Jednou, když jsem je dělala, natáhla jsem si sval. Vlastně jsem z nich měla strach už předtím. Říkala jsem to ve třetí třídě (minulí rok) učitelce, jenže ona řekla, že to po mě budou chtít i na druhém stupni a věnovala se ostatním. Vždy, když ho mám udělat, rozbrečím se. Nemyslím, že se jedná o fobii, ikdyž uznávám, včera když jsem na to myslela, rozbrečela jsem se. Prosím poraď, vůbec si nevím rady.

Vystrašená, 10 let, 24. listopadu 2012

Moje milá, máš opravdu strach a ten se mění ve veliké trápení na duši. Promluv si o tom všem doma. Pokud tě maminka nebude chtít vyslechnot a pomoci, řekni to ve škole výchovnému poradci. Myslím si, že bys měla mluvit s nějakým psychoterapeutem. Prostě si promluvit o svém strachu, naučit s ním "komunikovat" a pozvolna ho začít ničit, až zmizí :-) Ono to fakt jde. Jen člověk musí najít ty správné dospěláky, kteří mu pomohou. Neplakej a najdi si pomoc a oporu. Napiš, jak to dopadlo. Posílám pusu Alík

Strach

Ahoj Alíku a všichni mám hrozný problém je mi blbé o tom mluvit ale věřím že mi poradíš..Už od malička mám hroznou arachnofóbii :( Každým rokem je to horší bojím se že se za chvíli zblázním protože když u mě v pokoji je pavouk nebudu tam dokud ho mamka nedá pryč a když ho dá pryč tak zase tam nechci jít protože se bojím že tam bude další není možné že by mě někdo proklel abych měla doma samé pavouky? hrozně se jich bojím.. Nevím co mám dělat mamka je ze mě už na nervy když každý den musí u mě uklízet a odstranovat pavouky....prosím poradíš mi? moc prosím!

Soňa (14let), 14. listopadu 2012

Ahoj Soňo,
věřím, že Tě Tvůj obrovský strach z pavouků trápí a také že Ti znepříjemňuje život. Podobné situace prožívá více lidí. Ráda bych Ti nějak jednoduše poradila, jak se tohoto strachu zbavit, ale mám obavu, že to tak jednoduše nepůjde.

Píšeš, že ten strach trvá už od malička a stále se jen zhoršuje. V takových situacích je na místě vyhledat pomoc psychologa v osobním kontaktu, nejlépe takového, který se zaměřuje na léčbu fobií (tedy silných strachů).

Je moc dobře, že ses se svým strachem rozhodla bojovat, dotaz do naší poradny může být dobrým prvním krokem. Psychologa či psychoterapeuta Ti může pomoci najít Tvá mamka, spolu se můžete zeptat na doporučení u Tvé dětské lékařky, nebo také můžeš zavolat na místní linku důvěry. Spolu s psychologem pak můžete hledat způsoby, jak Tvůj strach z pavouků zvládat, aby Tě už dále tolik nezatěžoval a neznesnadňoval Ti život.
Ať se strachů zbavíš Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj aliku mam problem a nekdo uz o něm tady psal ze mu doslo emailem cosi ja to radci necetla ja na to véerim coz me desi esté vic,vís jak nekdo na facebooku napise pozor jestli to ctes.....posli to do 5min.... Ja to nesnasim vzdy to poslu ale tak mam strach a jak sem ta holka nebo klit psal ze mu doslo emailem neco takeho ja to celta tak 4 slova n azacatku atak ale nemuzu to skopcit ani poslat sem na mobilu a nejde to a na pc mam alika blokleho od segry a teďď mam strach protoze tam pisou ,as na to př 90 hodin nebo prode duch a ja na to v noci myslim sem zpocena sem pod perinou tresu se mam strach a nevim co dělat ja se duchu bojim jedine co mi trochu pomuze je anděk vždy mu řeknu ať mě ochrani povídam si snim a roznu lampicku a jdu na mobil jak to mam vyresit??neexistuje nejaky amulet?? Prosim doufam ze mi odpovite co nejrychlej protoze sem to cetla dnes ten text a nejde to zkopcit predem diky.

Anonymka(12let), 5. listopadu 2012

Ahoj,
máš zřejmě na mysli ony hromadné e-maily, které chodí a obsahují v sobě nastavenou podmínku, rozeslat je do určité doby určitému počtu lidí a někdy nechybí vyhrožování, co vše se stane, když to neposleš a podobně. Já osobně takové e-maily nečtu a bez milosti ihned smažu, a nic se nestalo.

Rozhodně se tím netrap, radím Ti, abys to probrala s rodiči. Svůj strach, obavy, konkrétní zprávy. V pokoji si můžeš nechat rožnutou lampičku, je možné také pustit si před spaním nějakou příjemnou, lehkou, pomalou hudbu, pěkně potichu.

Pořádně před spaním vyvětrej ložnici, modlitba, jak to děláš, to stačí. Někteří zkoušejí meditace, ta je také jednou z možností prevence. Amulet je také vhodným řešením, může to být cokoliv, co si sama určíš. Nějaký Tvůj plyšák, něco, co si sama vyrobíš, řetízek od maminky, nějaký dárek.

Poradna Alíka není nastavená na rychlé odpovídání. Otázky i odpovědi putují v určených časech přes několik prostředníků, proto nějakou dobu trvá, než si svoji odpověď přečteš. Pokud napíšeš přímo nám, na Modrou linku (www.modralinka.cz), odpovíme do 48 hodin, většinou i dříve. Nejrychlejší je ovšem telefonický dotaz, popřípadě využít Skype.
Přejeme Ti klidnější usínání. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj, mám problém je mi 14 skoro 15 ale zpívám první soprán a jsem dost malá a ani prsa nemám zrovna jako ostatní holky, díky tomu sem dost roztomillá a vypadám na 1é let a už asi po 4 mě otravoval pedofil a od té doby se bojím chodit třeba už v 5 hodin ven od kamarádek a nebo tam kde je málo lidí jak se mám strachu zbavit nepomohlo ani že sem to řekla mámě a táta mě pořát hlídá

Strašpitlík, 5. listopadu 2012

Ahoj,
neoslovuji Tě jménem Strašpitlík, kterým ses podepsala, protože si nemyslím, že když máš špatnou zkušenost s pedofily, a proto se bojíš za tmy vycházet z domu, že bys strašpytel nebo strašpytlík byla. Velmi oceňuji, že ses dokázala svěřit rodičům. Je dobře, že Tě oni, zejména táta, pořád hlídá. Oni si také budou vědět rady a určitě Tě poučí, jak se máš v dané situaci chovat.

Z obecného pohledu Ti mohu doporučit, aby ses na ulici určitě nezastavovala s cizími lidmi a pokud Tě náhodou osloví, aby sis jich nevšímala a šla dál. Sice to není právě vzor společenského jednání, ale dnešní doba je bohužel složitá a není bez nebezpečí, zejména pro dospívající dívky.

Snaž se nevycházet z domu sama, zejména po setmění, ale vždy v doprovodu někoho. Jednoho z rodičů, kamarádů, souseda, někoho, koho dobře znáš, většinou při troše snahy se to dá nějak domluvit. Pokud bys šla sama, vyhýbej se tmavým koutům, parkům, podchodům, viaduktům a velmi se vyplatí, v takovém případě raději počkat na osvětleném veřejném místě, až půjde Tvým směrem někdo důvěryhodný, jako je třeba maminka s malými dětmi, starší paní s nákupem a podobně a k těm se přidat.

Ještě lepší je, pokud najdeš odvahu ty lidi oslovit, říct jim, že máš zájem o doprovod a zeptat se, zda jdou právě Tvým směrem a teprve pak se k nim přidat. Možná vás po poradě s rodiči napadnou ještě jiné možnosti. Pochopitelně nos u sebe mobil, abys mohla volat rodiče nebo policii. Na Policii České republiky by bylo vhodné oznámit to, co Tě potkalo.
Přejeme Ti klidné pochůzky venku. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku..Mám strašný problém a velký strach :-(!Tak k mému problému.Jednou večer jsem byla venku s jedním klukem,a já jsem ho uspokojila.A jeho sperma jsem měla na ruce.A já jsem si to otřela do mikiny.A asi po 10ti min. jsem šla na WC.A utřela jsem si vagínu toaletním papírem,a bojím se že tam mohlo být sperma.Je možné aby jsem byla těhotná?Prosím odpověz co nejdříve..Děkuji..

Dobrý den, Kajlo,
v situaci, kterou popisujete, je těhotenství nepravděpodobné. Jistotu však - a tím i klid - získáte, když si uděláte těhotenský test nebo zajdete na gynekologickou prohlídku.
S přáním hezkého dne Vás zdraví Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíčku a Modrá linko, Už jsem vám psala o svém problému,že se bojím,co mám za zády. Mamka chodí k psychologovi,takže se ho zeptala,jestli bych k němu mohla s tímto problémem chodit. On odpověděl,že ,,se nemám strachu bát a jít do toho,čeho se bojím ". Když mě to prostě nejde... Opravdu se bojím. Prosím,poraďte mi.

Moje milá, myslím si, že pan psycholog to uzavřel velmi rychle. Je mi líto, že si nenašel čas na popovídání si s tebou. Požádej maminku, aby ti našla dětského psychologa, nebo dobrého psychoterapeuta. Strach je ošklivý pocit a člověk by s ním neměl žít dlouho. Jasně, máš "jít do toho, čeho se bojíš", ale ne sama. Potřebuješ na tu cestu průvodce. Tím by se měl stát nějaký dospělák. Řekni mamince, že se chceš se svým strachem poprat, ale potřebuješ pomoc dospěláka. Nikdo, ani velcí, se neumí prát se strachem samotní. Posílám ti velikou pusu, přeji odvahu a dej vědět, jak to dopadlo. Zdraví Alík

Strach

Ahoj Alíčku, doufám, že mi pomůžeš :). Docela se bjím AIDS...bojím se i sednout si v metru nebo v buse s krátkou sukní nebo kraťasy...a ráda bych se zeptala, jestli je možný, že když si sednu v metru na sedadlo a náhodou by bylo třeba od nějakého bezdomovce pomočený..ale samozřejmě by to už uschlo, jestli by se mi ten vir mohl dostat na stehna. Večer bych se pak koupala a holila se a třeba se nějak řízla. Nemohla bych se nakazit? Já totiž používám na vše jednu žiletku...Na vše, jstli mi rozumíte :D. A občas jí mám dost dlouho. Vím, že se to nemá...Já pevně doufám, že ze sedadla v metru nic nemůžu chytit..

Kristýna (16 let), 1. listopadu 2012

Dobrý den, Kristýno,
AIDS je možné se nakazit pouze dvěma cestami - a to buď nechráněným pohlavní stykem, či přímým kontaktem s krví - a to pouze tehdy, pokud se krev nakaženého dostala do krve Vaší - tedy museli byste krvácet oba, případně byste měla nějakou otevřenou ránu.

Není třeba mít tedy přehnané obavy. Pro Váš klid si o AIDS můžete najít informace třeba na internetu - je ale třeba rozlišovat důvěryhodné zdroje, nebo lépe půjčit si či koupit nějakou literaturu.
Hezký den Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku, kdyz by jsem mela sex,muzu otehotnet i kdyz jsem nikdy nedostala menstruaci?

Anonymka, 22. října 2012

Ahoj z Modré linky,
pravděpodobnost otěhotnění, pokud jsi ještě nezačala menstruovat, je minimální. Nic však není stoprocentní a mohlo se stát, žes měla sex těsně před první menstruací. Pokud tedy chceš mít jistotu, bylo by dobré objednat se na gynekologii, případně si zakoupit těhotenský test. Nepíšeš, kolik Ti je let, musím Tě však upozornit, že sexuální aktivity u nás nejsou do věku patnácti let povoleny.
Hezký den Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Zdravím vás Mám takový problém ... Na levém prsu mám takovou bulku .. nevím jak to popsat ... Bojím se, zda-li to není třeba nějaký nádor nebo tak něco ... Poradíte mi prosím ? děkuji Petr

Petr(13), 18. října 2012

Ahoj Petře, děkuji za důvěru a chápu tvůj strach. Nejsme tady zdravotní poradna, ale přes net ti diagnozu stejně nikdo nepoví. To bych fakt jen hádal a vůbec by ti to nepomohlo. Nechceš to říci mamince? Nemáš se proč stydět. Mamka se podívá, proberete to spolu a pak můžete případně zajít i k lékaři. Já vím, že se bojíš. Je mi jasné, že bys měl rád vše vyřešené rychle a hned. Právě proto to řekni mamce, nebo tátovi. Jsou to nejbližší lidi, milují tě a za důvěru budou rádi. Držím palečky, posílám pusu a neboj - dobře to dopadne! Zdraví Alík