Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Ahoj, jednou jsem tak spala ve stanu, (odpoledne), a najednou mně něco probudilo-můj bratranec si ke mně lehnul, a obejmul mně.jak dal mi jednu ruku pod záda a přitisknul se ke mně. Hned jak jsem se plně probudila odstrčila jsem ho, a potom se stalo že ke mně přišel zezadu a zase mně obejmul, on je furt posedlej milováním, ale já ho nesnáším! Myslíte že mohu být těhotná? Já vím že asi ne, protože mně jen párkrát obejmul a přitisknul se ke mně a já ho skoro hned odtrčila. Jenže ..já se pořád bojím,.. Jo a ještě nemám menstruaci, takže bych těhotná být neměla ale stejnak na to pořád večer myslím a trápím se tím. Prosím pomoz!

Jóža-11 let., 14. října 2012

Ahoj Jóžo,
zasloužíš si pochvalu. Staráš se o své zdraví, přemýšlíš nad ním a ještě si umíš nepustit k tělu někoho, koho nesnášíš a to je dobře. Styky mezi bratrancem a sestřenicí by přece jen měly vypadat jinak. A hlavně, žádná holka ani žena by si neměla nechat líbit něco, co je jí nepříjemné.

A do třetice, je Ti teprve 11 let, na milování máš ještě spoustu času, povoleno je u nás od 15 let, ale to neznamená, že se v 15 letech musí začít. Začít s milostným životem se má až tehdy, až holka cítí, že přišel její čas. Když má svého kluka a zná ho už hodně dlouho a do hloubky, takového kluka, s kterým si může povídat spousty intimních věcí, ke kterému má důvěru a ví, že na ni nebude spěchat a nebude na ni tlačit.

Nejsi těhotná, nemůžeš být. Jednak proto, že dosud nemáš menstruační cyklus, při kterém zrají vajíčka, a pokud se vše odehrálo tak, jak popisuješ, nedošlo k přímému kontaktu a intimnímu styku, bát se nemusíš. Je ale přirozené, že nad celou situací přemýšlíš a uvažuješ a to se mi líbí, je to zodpovědné.
Přejeme Ti příjemné chvíle s Tvými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahojky Alíku! Jsem objednaná k zubaři na vrtání 3 kazíků. Naštěstí jsou ještě docela malé, tak to nebude tak bolet, ale já mám přesto strach! Píšu, protože bych chtěla poprosit o podporu! Děkuju Viky

Viky-13,5 let, 14. října 2012

Ahoj, neboj, neboj, fakt neboj!!! To zvládneš. Naplánuj si na stejný den i něco hezkého, budeš se pak víc těšit, než bát. Co třeba kino, nebo procházka, jít někam s kamarádkou?!? Až budeš sedět na tom křesle, pořádně si mačkej ruku a celou dobu mysli, že tě pak čeká nějaké prima potěšení :-) Jsem s tebou, posílám pusu a myslím na tebe. Alík

Strach

Ahoj alíku ... je mi 13 let a znám tě od svého dětsví jako CD-rom ale teď mám problém .... Hodně docela dost často se dostanu někam kde se HROZNĚ LEKNU ... ještě teď se klepu .... i když mi je už hodně let tak si opravdu často připadám jako 8letý... nevíš jak se zbavit strachu nebo jak si dávat na ty lekaci stranky pozor?

Davidek36, 12. října 2012

Milý Davídku, myslím si, že řešení je jednoduché, nedívej se na stránky, které neznáš. Prostě si v pohodě pouštěj třeba Alíka, tady se nelekneš :-) Jenže tu přemýšlím, zda nemáš strach i jindy, protože to už by bylo na jiný postup. Zkus si o všem promluvit s maminkou. Možná by bylo moudré dohodnout konzultaci s dobrým psychoterapeutem. Třeba tvůj strach něco znamená a můžeš se ho zbavit, když budeš více přemýšlet nad jeho vznikem... Ale to po netu nevyřešíme. Hlasuji tedy, abys vše pověděl mamče a společně to vyřešíte. Posílám pozdrav a odvahu Alík

Strach

Ahoj Alíku a Modrá linko, Mám takový menší problém. Je mi 13 a za 3 měsíce mi bude 14. No a já se prostě bojím doktorů. Ani nevím proč. Ne že bych se bála že mi něco udělaj, ale prostě i když jdu třeba jen na preventivní prohlídku tak se celá klepu. Když jsem nemocná tak to nikdo nepozná, ale třeba na tý preventivní prohlídce mi měří tlak, tak to doktorka zjistí. Já opravdu nevím co s tim dělat, ale prostě se bojim a ni nevím proč. Děkuju za odpověď. Pom :)

Ahoj Pom,
strach z lékařů mají i dospělí lidé, takže to není nic, za co by ses musela stydět. Stačí si vzpomenout například na zubního lékaře, mnozí z nás návštěvu u něj ze strachu stále odkládají a odkládají, dokud je bolest nezažene do zubařského křesla, jenže kdyby přišli dřív, bolelo by to daleko méně a nezakoušeli by tolik.

Proto je také důležitá prevence a preventivní prohlídky. Lidé se vlastně nebojí lékařů, ale bojí se toho, co je s nimi a s prostředím nemocnic a poliklinik spojeno. Bojí se nemocí, bolesti a nejistoty. Prožívají strach, co se mnou bude, co se mnou budou dělat.

Někdy může takový strach souviset i s něčím, co jsi prožila jako malé dítě u lékaře, zkus se na to zeptat mámy. Ale nemusí to ani být něco takového. Řekla bych, že pociťovat nějakou obavu nebo strach v souvislosti s návštěvou zdravotnického zařízení je zcela normální a přirozené a divné spíše je, pokud někdo strach nepociťuje. Časem bude strach menší, zejména, pokud se budeš vracet na místo, které už znáš, kde víš, jaké panují zvyklosti, ke "svému" lékaři. Tyto zkušenosti strach otupí a obrousí.

Jestli se Ti při prohlídce zvyšuje tlak a tep, přijmi to jako výzvu si s doktorkou o svém strachu promluvit. Neboj se jí s ním svěřit, lékařka by měla Tvůj stav a situaci plně pochopit a uklidnit Tě. Myslím, že by Ti to hodně pomohlo. Zkus si o tom, co cítíš u doktorky, promluvit i se svými rodiči. Uleví se Ti.
Přejeme Ti zklidnění a odvahu před prohlídkou. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Dobrý den, dnes jsem šla ze školy domů a předemnou šel chlap a když byl u mě tak mi šáhl pod prsa a pak šel pořád za mnou. Proto jsem utíkala rychle domů pak už za mnou nešel.Co mám dělat? Mám to někomu říct? Předem děkuji za odpověd.

Anonymka12, 25. září 2012

Ahoj z Modré linky,
to, co popisuješ, bylo určitě nepříjemné a asi Tě to i vystrašilo. Je dobře, že jsi utekla a je výborné, že s tím nezůstáváš sama a napsala jsi nám. Měla bys to ale povědět svým rodičům, měli by to vědět. A myslím, že se Ti pak uleví.

S nimi můžeš také vymyslet, jak se zachovat v případě, že by se to opakovalo. Dále záleží na Tvých rodičích, zda na takového člověka budou chtít upozornit ve Tvé škole (aby byli rodiče ostatních dětí ostražití) nebo na policii.
Přejeme příjemný a klidný podzim. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku. Tento problém mám už od dětství,ale asi až od 10 let mi to začalo být divné. Když nevím,co mám za zády a nejsem v nějaké velké společnosti(tak od 4lidí je to velká společnost) tak mám hrozný strach co je za mnou. Dokonce když jsem sama a nikdo mě nevidí,tak se přitisknu ke stěně zády a pomalu dojdu tam,kam potřebuji. Když tam není stěna,tak rychle přeběhnu. Také je to podobné ve vodě,když nevidím pod sebe. Hrozně se bojím co je podemnou. Prosím poraď mi Alíku,jak se toho mám zbavit? Ps:.Je mi 12 let.

Milá Katy, myslím si, že na tvůj dotaz je naše internetová poradna "krátká". Chápu tvůj strach. Je mi jasné, jak moc se bojíš. Právě proto bych tě nerad odbyl, protože tvůj dotaz potřebuje delší čas a práci. Potřebuješ pomoc odborníka. Ne, určitě se neboj toho slova - odborník. Myslím si, že by bylo moudré o všem říci rodičům a společně najdete dobrého psychoterapeuta. Nemysli si, že je to "cvokař". Je to člověk, který ti pomůže rozmotat tvé pocity a strach. Budete si povídat a společně přijdete na to, co tě trápí, jak strach zvládneš, jak mu nedovolíš, aby ovládl tvoje myšlenky. Psychoterapeut je pro tebe parťák. Člověk, který ti pomůže. To není doktor v bílém plášti. Zajdi za rodiči, promluvte si a společně řešte tvé trápení. Posílám velikou pusu a naději, že bude líp. Zdraví Alík

Strach

Ahoj Alíku a Modrá linko. Mám 2 problémy které souvisí s Harrym Potterem...omlouvám se za to jestli to budou pitomé otázky. můj první problém: je mi opravdu moc líto že se Harry od 4 dílu tak změnil...už to nikdy nebude pohádka pro děti jako dříve :(( knihy mi nepřipadají tak strašidelné ale...je mi to prostě líto že už to nikdy nebude pohádka jako s prvními díly :(. často kvůli tomu brečím...nevím co mám dělat...a můj 2 problém: ještě víc mě trápí to že Harry přišel o rodiče...tolik bych mu přála aby ho mohli aspoň obejmout nebo aby jim mohl Harry říct jak mu schází a jak je má rád..ale nejde to :´( kvůli tomuto brečím hodně často...nevím zda je to normální trápit se s tímto...co mám dělat? zařaďte to prosím do témata Strach. děkuji. omlouvám se za tak pitomé otázky ale prostě mě tohle trápí :(.

sweetgirl17 13 let, 15. září 2012

Ahoj,
Tvoje otázky nejsou pitomé, když Tě to tolik trápí. Zdá se, že jsi velmi citlivá dívka, které nejsou lhostejné osudy druhých, ani to, co se děje. Nejspíš Tě příběhy o Harry Potterovi zvláště oslovily a staly se součástí Tvého života. Jsou věci v životě, které můžeme změnit, a potom stojí za to napřít síly k tomu, abychom s tím něco udělali.

Jsou však věci, se kterými (už třeba z jejich podstaty) nic neuděláme, můžeme je jen nechat být, i když je to třeba velmi smutné a bolestivé, a smířit se s tím, že je to tak, jak to je. A i když Harryho osud nezměniš, ani to, jak dále autoři rozvíjeli příběhy o něm, můžeš si z tohoto svého prožitku odnést něco cenného do života - třeba to, že kdybys byla někdy v podobné situaci, kterou však ovlivnit můžeš, budeš vědět, jak na to.

Co si myslím, že by Ti teď mohlo pomoci, je jednak sdílení s někým blízkým - prostě o tom všem s někým mluvit, a taky rozmanité činnosti, které Tě baví a které Tě přivedou na jiné myšlenky. Zůstávat jen v trápení je vyčerpávající, a i když i smutek má v našem životě své místo a nevyplatí se jej potlačovat, neměli bychom v myšlenkách zůstávat jen u toho smutného, ale dát prostor i jiným, veselejším věcem v životě.
Pěkné a veselé dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku ja se prestehovala a nevim co mam rict v autobuse a nevim co mam udelat je mi 7 a jdu do 2tridy poradis mi dekuji

Karolínka, 9. září 2012

Moje milá, je úplně jasné, že máš v novém prostředí trochu strach a obavy. NEBOJ SE, ty to zvládneš. V autobuse pozdrav pana řidiče a řekni název zastávky, kam jedeš. Maminka ti to jistě předem vysvětlí. Po pár dnech už to budeš brát jako samozřejmost a tvé obavy se vypaří. Určitě najdeš v nové škole kamarády, kteří ti se vším poradí a pomohou. Držím ti palečky a přeji hodně odvahy a štěstí v novém školním roce. Alík

Strach

Alíčku já jsem asi těhotná :( Byli jsme s mym klukem nerozumní a líbali jsme se a neměli jsme ochranu :(( Prosím poraď co mám dělat. Prosím zařaď do kategorie "strach"

Nerozumná, 5. září 2012

Milá nerozumná, z líbání těhotná býti nemůžeš. To je jistota! Nevím, kolik ti je let, abych co nejlépe odpověděl na tvůj dotaz. Ale pokud už umíš psát, umíš i číst. Zkus si tedy půjčit nějakou moudrou knihu, kde se dozvíš více o tom, jak přicházejí děti na svět. Nemáme tady prostor a poradna ani neslouží k tomu, abychom vysvětlovali sexuální výchovu. Určitě budete brát dané téma i ve škole. Můžeš si o tom promluvit i s maminkou. Strach máš proto, že nemáš správné informace. Neboj, těhotná z líbání určitě nejsi. Zdraví Alík

Strach

Ahoj Alíku. Je mi 11let a mám poslední dobou hodně velké deprese.. Na své děctvý kvůli určitým věcem velmi nerada vzpomínám.. Teď začala škola a zdá se mi že mě všichni odsunuli. Mám snad jen jednu kamarádku se kterou nejlepší vztah také nemáme.. Dobrý vztah nemám ani s mámou a bráchou.. už vážně nevím co mám dělat. Už jsem uvažovala že se někomu svěřím,ale myslím že na světě už není nikdo komu bych mohla důvěřovat nebo před kým by jsem se nestyděla promluvit o svích problémech. :( Nevím jestli mi pomůžeš,ale už vážně nevím co mám dělat.. blbě se mi spí dny probrečím nebo proležím doma na postely.Poslední dobou jsem celá divná nejradši bych se ani nenarodila.. Předem děkuji za odpověd.

Neky 11, 5. září 2012

Ahoj Neky,
moc mě mrzí, že se poslední dobou tolik trápíš. Píšeš, že máš hodně velké deprese, že často brečíš, necítíš se nejlépe ani ve svých blízkých vztazích. Dokonce říkáš, že není nikdo, komu bys mohla důvěřovat. Nevím, zda se stalo něco konkrétního, co Tě do této situace dovedlo, nebo se podobně cítíš už dlouho. Zmiňuješ se o problémech - možná je tu tedy ještě něco dalšího, co Tě tíží na duši. No, není toho málo.

Myslím, že bys na to všechno neměla být sama. Říkám si, že by bylo dobré svěřit se někomu dospělému ve svém okolí, komu můžeš aspoň trochu důvěřovat - může to být máma, prarodiče nebo třeba hodná paní učitelka ve škole. Jako skutečně dobré vidím také zajít si popovídat za školním psychologem (pokud jej na škole máte) nebo výchovným poradcem.

Psycholog je odborník na lidská trápení a smutky a dokáže Ti pomoci nad nimi vyzrát. Rádi se Ti budou věnovat také na lince důvěry, kde si můžeš popovídat o všech svých starostech. Můžeš se ozvat i nám na Modrou linku (www.modralinka.cz).

Neky, myslím, že si nikdo nezaslouží být pořád tolik smutný, obzvlášť když tu jsou cestičky, jak si situaci ulehčit a do svého života opět přilákat radost. Myslíme na Tebe a přejeme Ti, abys byla brzy zase veselá a bezstarostná.
Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat. Je mi 15. Ve škole, když mám jít k tabuli a něco u ní říkat, tak jsem z toho strašně nervozní klidně i několik dní předem. Z jídla se mi zvedá žaludek. Teď půjdu do devété třídy a na konci školního roku mě čekají obhajoby absolventských prací ( před celou třídy a taky u toho bude dost učitelů). Budu muset před nima mluvit minimálně 10 minut. Z tohohle okamžiku jsem nervozní už od 2. třídy, když jsem se dozvěděla, že se na konci základky něco takového dělá. Co mám udělat, abych to přežila? Jak mám ten stres před tabulí řešit? Taky bych se chtěla zeptat, jestli Alíku nevíš, zda se absolventské práce dělají i na ostatních základních školách? Moc děkuju za odpovědi.

Veronika, 1. září 2012

Dobrý den, Veroniko,
strach, který popisujete, zažívá v podobných situacích řada lidí, a do jisté míry je přirozený. Bylo by však škoda, kdyby Vám zkazil prezentaci absolventské práce. Dobré by bylo zkusit si někde v bezpečí domova (zprvu sama, posléze před někým blízkým nebo kamarádkou) přednést nějaké drobné slovní projevy můžete například odpřednášet obsah Vaší oblíbené knihy, filmu, zkusit hájit nějaké kontroverzní téma nebo názor.

Prostě trénovat projev před publikem. Užitečné bývá se také poptat lidí v okolí na to, co se jim v podobných situacích osvědčilo. Cenné nápady byste mohla najít i v knížkách o trémě, přednášení, projevu, Jinou variantou by bylo obrátit se s celou situací na psychologa, který je zvyklý pomáhat lidem řešit podobné situace. Co se týká přednášení absolventských prací na školách k tomu by Vám bližší informace poskytl asi některý z vyučujících na škole.
Přejeme Vám hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alicku mám takový divny dotaz. Můj nevlastní otec mě chce porad dostat na gynekoloii on je totiž gynekolok. Problém je v tom ze já nechci jít k nemu stydím se před nim. A vůbec nechci zatím jít na zadnou gynekologii. Je to hrozny co mám dělat. A taky nevím co mi bude dělat a jestli to boli a já se strašně stydím a jak to cely perobiha. Porad mi prosím na vsechno. A promiň ze dělám chyby. Pisu to na iPhonu a ne umím moc česky nejsem česká jsem ze Švédska

Brrianna, 24. srpna 2012

Ahoj Brrianno,
nevím, kolik Ti je, ale v období dospívání je první gynekologická prohlídka běžná. Obavy z ní má většina dívek, postupem času si na prohlídky ale zvykneme stejně jako na pravidelné kontroly u zubaře. Že je pro Tebe zvláštní, jít na prohlídku k nevlastnímu otci, tomu docela rozumím.

To ale můžete spolu v klidu probrat, případně i s mamkou a domluvit se, že Ti nevlastní otec doporučí nějakého kolegu nebo kolegyni. Mamka Ti také může říci, jak to na takové prohlídce chodí. Nebo se můžeš obrátit na svoji obvodní lékařku, či zavolat na gynekologii a na vše se podrobně vyptat.
Bezstarostný začátek školního roku Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku,už se celkem i těšim do školy. ale mam strach, že si se mnou nikdo nebude chtít sednout. minulý rok jsem se dohodla s jednou holkou a ona si pak stejně se mnou nesedla.letos jsem seděla s Terkou a ona nakonci roku dostala 3 z matyky a já 2.Předtim řikala, že bude sedět se mnou a hádala e se svojí kamarádkou, ale ted se s ní už nehádá a se mnou sedět nebude chtít. bojim se a do té školy se mi pak vůbe nechce. prosím Alíku porad co mam dělat. Předem děkuji za odpoded.

Milá Mioso, tvůj strach chápu. Ale myslím si, že je zbytečné trápit se tím vším už teď. Nebylo by lepší užít si poslední dny prázdnin jinak? Zkus kontaktovat holky ze třídy a můžete vyrazit někam na kole, nebo na brusle, do kina, na zmrzlinu... Možná tak bude šance se dohodnout, kdo s kým bude sedět. Nebo to necháte na první školní den a budeš třeba mile překvapena. Každopádně je tam třídní učitelka, která je taková vaše "školní máma" a kdyby si náhodou, (jakože třeba vůbec ne...), seděla sama, tak si o tom s paní učitelkou můžeš promluvit, aby ti pomohla. Moc na tebe budu 3. září myslet a věřím, že vše dobře dopadne. Zdraví a pusu posílá Alík

Strach

Ahoj Alíku a modrá linko. A zase vám píši o tom problému s tím chlapem, doufám že vás tím neobtěžuji. cestu do města věřím že zvládnu díky vám dodali jste mi hodně odvahy opravdu moc děkuji! :-)* A dostala jsem nápad: moje máma mi nabídla že po škole bych mohla chodit k ní do práce to je jiným směrem. donesla bych si tam třeba knihu a četla si (čtu totiž opravdu moc ráda). kolegyním co tam s nimi máma pracuje by to vůbec nevadilo :). vlastně jsem za mámou do práce chodila i dříve...taky ji tam pomáhám..pracuje do 14:00 potom spolu jdeme nakoupit a jdeme domů. sice bych se zdržela ale to mi nevadí. a také budu mít doučování a náboženství po škole takže budu chodit k mámě naproti. jsem šťastná že jsem to takhle vyřešila.ale pořád přemýšlím nad tím jestli je lepší chodit za mámou do práce sice se zdržet ale být v bezpečí nebo chodit kolem toho chlapa? děkuji za odpověď zařaďte to do téma strach.

Soninka 13 let, 22. srpna 2012

Milá Soninko, moc dobře jste vše s maminkou vyřešily. Já si myslím, že bude lepší, když půjdeš k mamce do práce. Začteš se do pěkné knížky a třeba tvůj strach bude po dnech, týdnech či měsíci menší a menší, až úplně zmizí. Možná taky ne, ale teď je to rozhodně nejmoudřejší řešení. Zajdi vždy k mamince a nech se prostě "hýčkat" její přítomností. Je moc fajn, že s maminkou společně řešíte tvé bolesti na duši. Máš skvělou mámu. Užij si poslední prázdninové dny s úsměvem. Zdraví Alík

Strach

Ahoj,mám dotaz.Když masturbuji,můžu si protrhnout pannenskou blánu?Nic víc jsem nedělala,jen jsem masturbovala!A teď se bojím..Je možné že jsem si ji protrhla?Děkuji..

Kájinka12, 21. srpna 2012

Milá Kájinko, panenská blána je velmi pružná. Při běžné masturbaci by nemělo dojít k jejímu protržení. Nutno ovšem dodat, že masturbace se má provádět bezpečně. Nepoužívat ostré, či jinak nebezpečné předměty. Jistotu, zda nebyla panenská blána poškozena, tu budeš mít pouze po odborné kontrole na gynekologické prohlídce. Ale neboj, opravdu je to velmi nepravděpodobné... Hezké letní dny ti přeje Alík

Strach

Ahoj Alíku a modrá linko. opět píšu o tom problému s tím chlapem...čeká mě velká zkouška odvahy...příští víkend pojedu s maminkou na krásný výlet na který už se opravdu moc těším. a máma po práci přijde na město a já tam za ní budu muset jít...a budu muset jít okolo toho chlapa...s mámou jsme se domluvili že si celou cestu budeme volat kde jsem atd. ale mám pořád hrozný strach...jednou když jsem totiž šla ze školy tak ten muž ležel ožralý...prostě mám pocit že se nikdy nepřestanu bát...dokonce jsem kvůli tomu skoro celý večer tajně brečela do polštáře z toho strachu z toho muže :( mám z té cesty do města příšerný strach a také z toho až opět budu chodit sama ze školy :( co mám dělat? děkuji moc za odpověď zařaď to prosím do téma strach. promiňte že mě ten strach zase dostal :( jsem z toho zhroucená :´(.

soninka 13 let, 17. srpna 2012

Ahoj Soninko,
za svůj strach se nemusíš omlouvat, hodně lidí se někoho či něčeho bojí. Je moc dobře, že o tom s mamkou mluvíš a našly jste plán, jak zvládnout cestu do města. Věřím, že se nyní hodně bojíš, na druhou stranu, když cestu zvládneš, může Ti to dodat odvahu, jak chodit i do školy v klidu.

Kdyby se cokoliv dělo, vždycky můžeš poprosit nejbližšího dospělého o pomoc, nebo zaběhnout do prvního obchodu a poprosit prodavačku či prodavače, aby Ti pomohli. Pokud víš, kde se ten muž nejčastěji zdržuje, můžeš vymyslet s rodiči jinou cestu, kde bys měla šanci ho nepotkat, i kdyby byla o něco delší.

Jestliže by se Tvůj strach přesto zhoršoval, je možné si o všem promluvit s psychologem, který by se Ti věnoval a naučil Tě, jak se strachu zbavit, zvládnout ho. Kontakty najdete na internetu nebo na nejbližší lince důvěry (www.linkaduvery.cz).
Přejeme Ti hodně klidu a odvahy. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj alíku a modrá linko. mám takový dotaz.. Je to spíše otázka mé kamarádky ale píšu to já, protože nemá účet na alíkovy. Kamrádka bydlí pod bytem jednoho chlapa. Taky vám musím říct že už ji znásilnil. Řešila to i policie a šel za to do vězení. Ale už je z vězení venku. Když se vrátil, byli jsme zrovna venku. Přijel, vystoupil z auta a šel domů.Po chvilce vyšel blížil se k nám. My jsme začaly utíkat a zastavily jsme se až v našem bytě. Nevím. co nám chtěl udělat, ale radši jsme utekly. teď ho výdáme jen někdy, protože je prý na chatě. Kamarádka se bojí, že jí to udělá zase. Co má dělatř, aby se přestala bát a co vůbec mají dělatř všechny děti v našem malém městečku?

Nikča (13 let), 16. srpna 2012

Ahoj Nikčo,
je hezké, že pomáháš kamarádce, která má takové starosti. Už tím děláš hodně moc.

To o čem píšeš, je velmi vážná věc. Jestliže kamarádka prožila znásilnění, je úplně srozumitelné, že má teď, po návratu toho muže z vězení, strach. Není vůbec jednoduché bydlet blízko někoho, kdo ji už ublížil. S tím ji ale nemůžeš pomoci Ty sama, na to je potřeba pomoci dospělých.

To, jak to zvládnout a jak být v bezpečí, by mohla probrat s psychologem nebo se sociální pracovnicí, k oběma by ji měli doprovodit rodiče. Je hodně důležité, aby se rodičům svěřila a poprosila je o pomoc. Jestli kamarádka bude chtít, může se také obrátit na Modrou linku (všechny kontakty najde na www.modralinka.cz), kde by mohla o svém strachu mluvit s odborníkem a probrat, co konkrétně může udělat dál.
Držíme Vám oběma palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku! Možná je to divné, ale ještě mi nikdy zubařka nevrtala zub! Jak jsem ted přijela z tábora, tak mám ve dvou zubech takové černé skvrny a docela bolí!Vím, že mě tentokrát bude něco dělat, ale já se strašně bojím!Jak jsem to říkala mamce, sprdla mě, že jsem už dost velká, což mi moc nepomohla! Nevím jak to bolí, nevím nic…! Prosím pomoz, jak mě to moc bude bolet?Já nechci nic, já chci mít stále bílé zuby a ne blomby!Mamka mi řekla, že jestli budu brečet nebo zlobit u zubařky, že dostanu, ale já jsem takový tip, když mě něco bolí, začnu hned brečet! Už jsem zoufalá a nevím co mám dělat?Předem děkuji za podporu! PS.: máš skvělé stránky a pomáháš dětem, díky za to!! Kačka-13,5let

Kačka-13,5let, 11. srpna 2012

Ahoj Kačko,
chápu Tvé obavy z bolesti při vrtání zubů, mnoho lidí to má podobně. Někoho vrtání bolí víc, někoho téměř vůbec. Pokud bolí, bohužel nezbývá nic jiného, než "zatnout zuby" a prostě to tu chvíli vydržet. Někdy zubní lékaři používají umrtvující injekce, ale to spíš pro trhání zubů než pro vrtání.

Můžeš se na to však zkusit zeptat, Tvoje zubařka Ti k tomu jistě řekne víc. Taky by Ti měla poradit, jak o zuby pečovat, abys měla kazů a tím pádem i plomb co nejméně - základem je chodit na pravidelné prohlídky (kdy se mohou zjistit kazy ještě malé, které při vyvrtání nebolí), správné a pravidelné čištění zubů a případně používání dalších pomůcek pro ústní hygienu. Někdy zubní lékaři nabízí i plomby bílé, za ty se však často připlácí.
Ať máš návštěvu zubařky brzy a v klidu za sebou přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku a modrá linko. zase vám píši o tom problému s tím chlapem...děkuji že jste mi poradili vždy když jdu ze školy okolo jeho domu tak vždy zapnu mobil a koukám jen do mobilu a píšu smsky a soustředím se pouze na psaní sms a někdy telefonuji a dívám se jinam...myslím že to docela funguje...často se u toho hrbím aby mě neviděl...zní to šíleně já vím ale takhle mám trošku pocit bezpečí a to je hlavní...myslíte že to bude pořád fungovat? mám strach že se na mě prostě stejně bude dívat...mluvila jsem o tom strachu s rodiči a máma mi řekla že mi nic neudělá má dokonce malou dceru a syna ale ty vidím jen někdy...a otec mi řekl že pokud mi něco udělá tak ho zabije. A zdál se mi příšerný sen že jdu sama ze školy a najednou zčerná obloha a ten chlap stojí za mými zády tak utíkám ale ten chlap mě dožene a udělá mi velmi ošklivou věc. slyšela hlas že se to opravdu stane byl to jen sen ale vážně mě vyděsil.mám příšerný strach. zařaďte to prosím do téma strach.

soninka 13 let, 7. srpna 2012

Ahoj Soninko,
jsem ráda, že sis našla způsob, jak se cítit bezpečnější. Teď to funguje. To je důležité a je zbytečné se strachovat předem, že to fungovat přestane. Kdyby se to stalo, můžeš hledat nějaký další účinný způsob. Chci ocenit, že jsi to probrala s rodiči. Rodiče za Tebou stojí a chtějí Ti pomoc. Možná můžeš o tom s rodiči mluvit i opakovaně (třeba i o snech a představách, které máš), aby Ti pomohli se uklidnit a zmírnit strach, který máš. Občas se nám zdají děsivé sny a pak je těžké na ně nemyslet.

Nemusíš se stydět za to, že máš strach. Všichni se něčeho bojíme. Jen žít každý den ze strachem není příjemné a stojí za to s tím bojovat. Zkus si třeba říct, že to je sen a tvoje představy, strach. Realita je pouze to, že ten muž tam sedí a dívá se na Tebe.
Přejeme Ti hodně síly Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku jsem smutná z toho že mi rodiče nechtějí koupit deníček...:( jak je mám přemluvit? zařaď to prosím do strach. Díky.

Jahůdka 13, 1. srpna 2012

Milá Jahůdko, je mi líto, že nemáš zatím svůj deníček. Ale není to zas tak drahá záležitost. Bude tedy nejlepší, když si na deníček ušetříš z kapesného. Můžeš požádat i dědu nebo babičku, zda by ti deníček nezakoupili jako dárek k narozeninám, či svátku. Popros rodiče, zda nemůžeš udělat nějakou mimořádnou práci a začít si tak na deníček šetřit. Jistě se ti časem povede nastřádat korunky a deníček si koupit. Přeji hodně štěstí. Alík