Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Strach

  Ahojte všichni, je mi 10 let.chci se na něco zeptat bojím se totiž kluků a porad jedné party fůr nas provokuji a nedělají dobrotu...no a jeden kluk Majkl strašně sem do nej byla zabouchla ale pak odešel na jinou školu od te dobi se moc nemůžu zamilovat a te party se bojím a nosim v kapse kapesný nůž protože se bojím ze me znaslini je to normální?

  Anonym(ozbrojená), 7. března 2014

  Ahoj z Modré linky,

  pokud máš z té party takový strach, jak píšeš, bylo by dobré nebýt na to sama. Zkus se svěřit svým rodičům nebo jiné dospělé osobě, se kterou můžeš probrat, jak se kluci z party chovají, co je na tom pro Tebe nepříjemné, čeho konkrétně se bojíš. A také, co můžeš dělat, jak se svým strachem pracovat, jak se chovat, abys byla v bezpečí. Jedna z možností, pokud to jde, je, chodit ven s kamarády a ne sama, to by Tvůj strach mohlo zmírnit.

  Píšeš také, že poté, co odešel Majkl na jinou školu, se nemůžeš zamilovat. Láska nepřichází na pozvání, naopak velmi často přijde naprosto nečekaně. Dej si tedy čas, bav se s ostatními, a dříve nebo později se objeví někdo, kdo Tě zaujme.

  Hezké a bezstarostné dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahojky Alíku je mi 13 let. Já mám takový problém s mamkou chce si najít přítele ale já stím nesouhlasím bojím se že bude jako můj tatínek. Setkala jsem se v děství stím že můj tatínek se hadal s mojí maminkou a byl na ní hrubý. a nechci aby tohle bylo znova. Já mám svojí maminku moc ráda

  Anonymka 421, 6. března 2014

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že máš nepříjemné zkušenosti ohledně vztahu maminky a tatínka. To, že byl tatínek na maminku hrubý, to samozřejmě není v pořádku. A rozumím tomu, že máš strach, aby se situace neopakovala. Se vztahy to není vždycky úplně snadné a lidi se někdy pohádají. Možná to znáš sama, někdy se s kamarádkami nepohodnete, pak se ale usmíříte a zase spolu kamarádíte. A někdy také nějaký vztah skončí. Stejně tak je tomu se vztahy mezi dospělými. Když se potkají dva lidé, kterým je spolu fajn a chtěli by spolu být, zkusí to. Někdy se jim stane, že se pohádají, pokud je ale všechno v pořádku, zase se usmíří. Někdy se to ale nepodaří a tak vztah ukončí.  Věřím, že maminka se o sebe dokáže postarat a dokáže si najít přítele, který ji bude mít rád. Právě proto, že máš maminku ráda, by bylo fajn, zkusit si představit, že je mamince občas smutno, že by se chtěla s někým podělit o svoje starosti. Vím, že má Tebe, ale ona je dospělá a má dospělé starosti. A je fajn, když na ty starosti mohou být dva - dospělí. Každopádně můžeš s maminkou o svém strachu mluvit, můžeš jí i ukázat naši komunikaci. A maminka Ti zase může říct, jak to cítí ona.

  Přejeme Tobě i mamince, aby se Vám dařilo dobře.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, Bajo,.....Chci se na něco zeptat..takže já a me dvě kamosky Kája se porad hadame s jediným Adamem a jeho kamosema Aronem a Kubou...oni nás klido potkají na chodbězzačnou nás honit mi zdrhnem na WC a voní čekají dokud nevylezem což je az zazvoni,nebo křičí bestie,venku když jdeme ze školí domu si na nás počkají a začnou po nás házet praskacky,šišky jednou si sněhové koule.....a já k němu jdu a řeknu at toho nechají a oni se začnou smát jak idioti a porad mi na to rikaj mezi sebou hej dívejte ona je ale srandovni(tím mysli ze jak se rozciluju)Ale potiz je vtom me je 10 Adamovi 11 a jak porad slisim o znásilnění...bojím se ze az mu bude třeba 13 pokusí se nás znásilnit...mimochodem ma fakt sílu v za ovce ma asi 18 poznámek za zmlaceni co když si na nás pociha ale nebude nic házet ale *****obtěžovat?Rodičům dospělí sme to říkali ale oni s tím nic nedělají takže se TEM ptam může se stát ze nás ****?je nějaká pravděpodobnost dost se jich bojím prosim pomoz mi a přečti si to.

  nikča-10 oet, 6. března 2014

  Ahoj Nikolo,

  z Tvého dotazu mám pocit, že Tě to opravdu trápí a máš obavy z toho, co se Ti může stát.

  Když jsem si četla Tvůj dotaz, v hlavě mi běželo, že to, co se děje teď, je možná jen způsob, jak se kluci snaží získat vaši pozornost.
  Nic to ale nemění na tom, že máš strach ze znásilnění. Nikdo neví, co bude za 3 roky, je docela pravděpodobné, že se nic takového nestane.

  Říkám si, že jste asi rodičům  říkaly, co dělají kluci teď. Možná jste jim neřekly o vašem strachu ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby sis s mamkou nebo někým dalším dospělým, komu věříš (nebo školním psychologem, pokud ho máte), zkusila promluvit o svém strachu, a třeba i praktických možnostech, co dělat, aby se toto v budoucnu nestalo.  Pokud je pro Tebe i současné chování těchto kluků nepříjemné, stálo by za to zkusit spolu také hledat možnosti, aby to přestalo.

  Držíme Ti palce

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj modrá linko pamatujete jak jsem vám psala že jsem se bála mimozemštanů tak se hodně zlepšilo ani jsem nešla k psichologovi zlepšilo se to samo ale stále bojuji stim abych se nedívala do okna něco mě tam nutí a moje otázka zní jak se mam toho to zbavit abych se stále do toho okna nedívala ještě mockrát děkuji za tu odpověď z minula děkuji.prosím dejte to do strachu

  Ahoj Ester,

  těší nás, žes svůj strach z mimozemšťanů zvládla, je vidět, že problémy opravdu nemusí trvat věčně, i když se to tak v tu chvíli může zdát. Teď by ses ráda zbavila také nutkání dívat se do okna - to zní jako další rozhodnutí na cestě k tomu, aby ses cítila líp. Jednou z možností, jak se zbavit nutkavých myšlenek, je ve chvíli, kdy si je uvědomíš - tedy že Tě napadlo podívat se do okna, si říct, že je to právě jen taková myšlenka, pozorovat tu myšlenku, jak se vynořila ve Tvé mysli a jak se jako obláček na obloze zmenšuje a zase mizí. Někdy pomáhá odvést svou pozornost v klidu jinam - třeba k plánům na další den, k oblíbené písničce, apod. Nebo naopak té myšlence věnovat plnou pozornost, z okna se podívat, a nijak s tím nebojovat - je možné že pak to samo taky zmizí. Obecně je dobré soustředit se na to co je ve Tvém životě fajn, co funguje, co se Ti daří; každý máme nějakou tu "zvláštnůstku", kvůli které bychom se mohli cítit divně, ale určitě mnohem víc těch věcí, díky nimž máme pocit pohody a bezpečí.

  Přejeme Ti klidné dny,
  Modrá linka http://www.modralinnka.cz

  Strach

  Ahoj alíku , Mám strach z melodie z Akta X jenže moje mamka,babička,děda to furt pouští a já nemůžu jít ani VE DNE na Wc musím jít s taťkou ten je nejhodnější!
  ale prostě jak to slyším takpak večer to nepřežívám spím s rožnutou lampou.nebo třeba vůbec nespím už 4dny jsem nespala a úplně se bojím a když už spím tak to slyším v hlavě ! nemůžu se toho zbavit furt se strašně bojím já nevím co mám dělat ! tak hrozně bojím že se to nedá vydržet! mamka si to vždycky pustí na plno na 100 pocent a všem se to hrozně líbí ! :( díky za odpověd :( - otázka upravena poradcem

  Alex 11let, 16. února 2014

  Ahoj Alex,

  musí být nepříjemné, když musíš poslouchat písničku, ze které máš strach. Můžeš se zkusit doma domluvit, aby ji poslouchali, když u toho nejsi. Píšeš, že taťka je nejhodnější, můžeš tedy požádat o pomoc jeho. Zároveň by ale bylo dobré mluvit o svém strachu, o tom, čeho konkrétně se na té písničce bojíš. Když dokážete přijít na to, co konkrétně je Ti na ní nepříjemné, potom můžete hledat způsob, jak s tím strachem pracovat. A pokud by se Vám to nedařilo, je možné obrátit se na odborníka - na psychologa či psycholožku. Možná máte školní/ho psycholožku/psychologa ve škole, případně se můžete obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu.

  Přejeme Ti klidnější dny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, prosím mám problém. Mám strach z hororů, v noci se strašně bojím. Vždy si řeknu - NA TY FILMY SE DÍVAT NEBUDU ...ale ve škole to kluci pouštějí furt a já se nemohu odtrhnout. Prosím porad jak se zbavit strachu ?

  Ema Lédlová, 13. února 2014

  Ahoj,

  chtěla by ses zbavit strachu, za který tak trochu viníš horory.
  Napadá mě, že jestli Ti strašidelné filmy nedělají dobře, není úplně špatná strategie se jim zkusit vyhýbat. Je pochopitelné, že se Ti pak vrací nějaké strašidelné scény, když je tma. V tu chvíli může pomoci se prostě přesvědčit, že se Ti teď nemůže nic stát. Případně se můžeš zabavit něčím jiným: pouštět si večer rádio, muziku nebo nějakou audioknihu, při kterých můžeš i usnout. Možná ti může pomoci nějaké tlumené světlo, nebo talisman. Možností je více. Třeba Ti s hledáním pomůže i někdo další - rodiče, prarodiče nebo kdokoli, komu věříš.

  Držíme palce, ať si najdeš nějaký příjemný způsob

  Modrá linka http://www,modralinka.cz

  Strach

  Ahoj aliku mam takovy problem prosim zaradte to do strachu mam strach z mimozemstanu ze me unesou take se boji kdyz leti letadlo tak ten ramus me pripomina ufo rychle se musim podivat z okna bojim se vzdy vecer na internetu na na vzdy narazim vsady vidimbufo nemo mimozem. Kdysi u nas spala kamaradka a slyselisme velky ramus ona se podivala z okna a kricela na mne ze to je ufo tak se od te doby bojim mimozemstany jsem narazila ve fakta-x jedna holka spala a naraz zmizela bojim se ze se mi to taky stane prosim moc se bojim pomocte mamka se na mne zlobi nevim co mam uz delat vecer si vdy modlim aby se mi nic nestalo ale psychiatrovi nechci prosim pomocte(psala jsem pres tablet tak promonte za chyby)

  Ahoj,

  to je mi líto, že žiješ v takovém velkém strachu. S mimozemšťany a podobnými entitami je to složité, protože nikdo nedokázal, že neexistují, stejně tak ještě nikdo nepodal důkaz, že existují. A pokud existují, nikdo neprokázal, že jsou nám nějak nebezpeční, že by nám chtěli ublížit. Ovšem tam, kde je příliš mnoho neznámého, tam je vždy obrovský prostor pro naši fantazii a taky pro náš strach. Lidé se bojí různých věcí, někteří méně a někteří více. Ale když už je ten strach neúnosný a začne je hodně obtěžovat a brání jim žít normální život, pak už je potřeba to nějak řešit. Někomu pomáhá, když si o tom může s někým blízkým popovídat. Avšak spusta lidí si s velkým strachem sama neví rady a musí to pomoci řešit odborník: psycholog či psychoterapeut. Pokud ho nemáte ve škole, můžeš ho najít v pedagogicko-psychologické poradně, krizovém centru, rodinné poradně či v ambulanci. Budeš k tomu potřebovat souhlas rodičů, proto asi bude potřeba, abys některého z nich do toho zapojila, poprosila ho, aby některého vyhledal a doprovodil Tě tam. Spolu s psychologem pak můžeš probrat vše, co Tě trápí. Také můžeš volat na linky důvěry, buď k nám (www.modralinka.cz) nebo na linku Bezpečí 116 111.

  Přejeme Ti, aby ses na světě cítila bezpečně.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj je mi 13 let a mám takový problém... Totiž strašně se bojím smrti a toho co je po smrti.Pořád o tom přemýšlím a říkám si že stačí jedna jediná chyba a můžu být mrtvá... Třeba když jdu do školy přes přechod strašně se bojím a srdce mi tluče jako o závod a vždycky si oddechnu když už jsem na druhé straně.Všchno se mi zdá až přehnaně nebezpečné třeba i jíst protože se můžu udusit takže se snažím jíst pomalu a opatrně.Jednou mě už auto málem srazilo... Mamce jsem to radši neřekla.Nevím už co stím strachem mám dělat.. Prosím o radu

  Markéta, 25. ledna 2014

  Ahoj,

  pokud Tě málem srazilo auto, pak se vůbec nedivím, že máš takový strach. Takový zážitek člověkem může otřást a často ho donutí přemýšlet o hodnotě života, o jeho křehkosti, zranitelnosti a tím i potřebě ho více ochraňovat, dávat na sebe pozor. U většiny lidí takové pocity a myšlenky po čase odezní a přestanou nebezpečí (a tedy i strach) vnímat.

  Vlastně je to dobře, že si uvědomuješ nebezpečí a snažíš se dbát na svou bezpečnost. Takže se mi zdá správné, že jsi opatrná, i když ten strach může být obtěžující. Strach nás vlastně chrání. Někdy však ten strach může být tak velký, že člověka úplně ochromí. Tehdy je dobré vyhledat psychologa, psychoterapeuta, který by Ti pomohl potíže zvládnout (může to být školní psycholog, pokud ho ve škole máte, nebo psycholog v pedagogicko-psychologické poradně či klinické ambulanci). To by ale bylo potřeba probrat s rodiči. Pokud nechceš říct mamce, co se stalo, možná stačí říct o strachu, se kterým bojuješ. Také se můžete obrátit na linku důvěry, zdarma k nám přes Skype (info na www.modralinka.cz) nebo na Linku Bezpečí (116 111).

  Také přemýšlíš o tom, co bude po smrti a zda by smrtí mělo všechno skončit. Podobné přemítání zaměstnává nemálo lidí. Můžeš hledat v knížkách, ve filmech, můžeš se ptát starších a moudřejších nebo duchovního, ke kterému máš důvěru. Také to můžeš probrat s psychologem, o kterém jsme psali výše.

  Přejeme brzké zlepšení,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, je mi 15 let a dej to prosím do strachu. Mám silnou arachnofobii. Z knížek to ještě jde ale z filmu už ne paní učitelka nám pouštěla komedii Sam doma a byl tam jenom jediný pavouk hodně jsem se lekla a klepala jsem se jsem normální? Nebo jsme měli hodinu nepamatuji si jakou...Ale něco jo jenom z vyprávění byl prý vedle mě malej tlustej pavouk já jsem se strašně lekla prý jsem skočila na stůl a praštila jsem se o židli a byla jsem v bezvědomí asi jsem se praštila o spánek když jsem se probudila všichni na mě koukali jako na blázna moje bývalá kamarádka se to dozvěděla a směje se mi a to taky má arachnofobii ale ne tak silnou jako já.Tak jsem si řekla že zkusím ten šok ale bojím se nevím co to je ale vím že po tobě hoděj pavouka a nebo se budeš koupat s tarantuli fuj mám jenom představy. Nevím co by to se mnou udělalo. Ale asi by to se mnou seklo. Chodím k psycholožce ale vůbec to nepomáhá bojím se čím dal víc nevím co mám dělat . Předem děkuji ahoj...

  Dobrý den,

  chápu, že zažívat tak velmi silný strach není příjemné a dokáže to i zkomplikovat život. Jsou různé postupy, jak se silné fobie zbavit - v naprosté většině se provádí spolu s psychologem/psychoterapeutem. "Šok" nebo nějaké náhlé a silné vystavení tomu, čeho se bojíte, se spíše nepoužívá, mnohem více se uplatňuje postupné přivykání - např. dívat se na obrázky, na pavouka z dálky, za sklem, atd. Pokud chodíte k psycholožce, je důležité, aby věděla o všem, co prožíváte, i o tom, že Váš strach nemizí, naopak se zvětšuje. Spolu pak můžete hledat jiné postupy, než dosud, nebo i jiného odborníka, kdo by Vám třeba dokázal účinněji pomoci.

  Držíme Vám palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku je mi 14 let (omlouvám se za věty neumím je poskládat a spisovně psát). Dej to prosím do strachu. Tak začnem myslím si že trpím klaustrofobii mám na to příznaky. Popíšu ti svůj den ve škole. Ráno vstanu zjistím že jedu autobusem a je mi nevolno jsem v autobuse za15/30minut mě začne strašně bolet hlava je mi úzsko je mi horko začnu se strašně potit a špatně dejchám někdy dejchám strašně rychle jako by takovej chrapot. Přijdu teda do školy musím se uklidnit, ale zase pro mě to bude strašně protože se stěhujeme do malé třídy my máme největší třídu oni mají nejmenší.. Příjdu do třídy připravím se jdu na chodbu jak začne hodina tak jdu do třídy a za 15/30 minut to začíná jsme tam dvě hodiny no začně mě pořádně bolet hlava začně mě pískat v uších nic neslyším motala jsem se tam a málem jsem se tam dokonce i zbláznila musela jsem se uklidnit na chodbu... nevím co to semnou je . V tramvaji to je nejhorší tam jsem málem i zkolabovala si myslím že na 100 procent trpím klaustrofobii já nechci mít další fobii stáčí že mám dvě fobie (strach z pavouků a strach ze zubařů)

  Ta nešťastná, 18. prosince 2013

  Ahoj,
  děkujeme za důvěru, kterou ses na nás obrátila. Popisuješ, co se Ti děje v Tvůj běžný den a máš strach, že by mohlo jít o klaustrofobii.

  Nedokážu Ti říct, jestli jde o klaustrofobii nebo možná něco jiného. Ať je to cokoli, asi je pro Tebe náročné a vyčerpávající toto každý den zvládat. Myslím si, že by bylo fajn, abys na to nebyla sama. Napsala jsi nám, to je dobrý první krok. Ví někdo další, jak se cítíš a co prožíváš? Můžeš to říct rodičům, prarodičům, oblíbené učitelce nebo učiteli nebo nějakému dospělému, kterému věříš. Můžete pak spolu zkusit najít cestu, jak to zařídit, aby ses v dopravních prostředcích a ve třídě cítila lépe. Také se můžeš obrátit na psychologa nebo psycholožku, možná máte někoho ve škole.

  Chápu, že to, co se Ti teď děje, není jednoduché. Moc oceňuji to, že to řešíš. Pokud bys to chtěla více probrat, jsme Ti k dispozici na telefonu nebo chatu. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

  Přejeme, ať je Ti brzo lépe
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj...Sleduje mně a otatní nějákej Pedofil a policajti ČR už to ví ale ten chlap nás sleduje až domů a pak nám hází petardy na zahradu natáčí si naší adresu a pak mně sledoval do tramvaje pak do autobusu a pak sem mu utekla jsem vystrašená jako ....
  Díky za odpověď :) ahoj - otázka upravena poradcem

  Šárka Sobková 11 Let, 14. prosince 2013

  Ahoj,

  dovedu si představit, jak je nepříjemné zažívat sledování podivným člověkem. Je dobře, že o všem ví policie, je důležité s ní i nadále spolupracovat, informovat o všem, co ten muž dělá. Stejně důležité je i promyslet si, co můžeš udělat pro své osobní bezpečí - třeba spolu s rodiči můžete probrat, kdy Ti hrozí jaké nebezpečí a co udělat, abys mu předešla, nebo jak reagovat v nebezpečné situaci, pokud by už nastala. Můžou to být opatření, jako změna trasy, kudy chodíš do školy, chodit ve skupině, mít u sebe pro svou obranu pepřový sprej, domluvit si s rodiči nouzový signál, apod.

  Držíme Ti palce, ať už brzy máš od toho muže klid,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a ostatní bojím se strašne být sám v pokoji být sám ve tmě pro mě je to hrůza a někdy se bojím být aji večer když už je menší tma Poradíš mi (Vím že tu někteří psali něco podobného)

  Ahoj z Modré linky,

  jestliže jsi našel odpovědi na podobné dotazy, můžeš si je pročíst a zkusit si, co z toho by Ti mohlo pomoci. Píšeš velmi málo a my Ti takto přes internet můžeme poradit jenom velmi obecně. Nejvíce by Ti mohlo pomoci, kdyby ses svěřil rodičům. Společně byste mohli hledat řešení. Pokud by se Vám to společně nepodařilo a pokud Ti Tvůj strach komplikuje život, bylo by možná vhodné obrátit se na odborníka, tedy psychologa. Třeba nějakého školního máte i u Vás ve škole. Jinak může pomoci nechat si otevřené dveře, aby ses v pokoji necítil tak sám, případně si pouštět třeba hudbu nebo rádio, klidně i docela potichu. Pokud jde o tmu, pomáhá mít rozsvícenou lampičku i přes noc, rozsvítit si světlo, i když třeba ještě není úplně tma. Dobré by ale bylo přijít na to, co se za Tvým strachem skrývá. A s tím by Ti mohl pomoci právě už zmíněný odborník.

  Klidný adventní čas Ti přeje Modrá linka  http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj alíku. Jsem v deváté třídě a jsem už nějakou dobu rozhodnutá, že chci jít na vojenskou školu. Zjistila jsem, kolik by mě stála doprava(škola je přes celou republiku), jak je to s ubytováním, našla jsem si vzor příjmaček a přes kámošku našla holku, co tam chodí, abych se mohla vyptávat. Jenže :D S přihláškou se musí odeslat i vyšetření z vojenské nemocnice a budou mi brát krev. A já mám panickou hrůzu z jehel. Mojí dětskou doktorku jsem před dvěmi lety kopla, když mě vůbec chtěla očkovat a odběry jsou pro mě noční můra. Nedá se strach nějak potlačit? Aspoň částečně. Pochybuji, že by mi nějaký cizí doktor toleroval to, co si se mnou prožila paní doktorka. Nedívat se, jak mi bere krev, nestačí, protože to prostě cítím. Budu ráda za jakoukoliv radu.

  Ahoj,

  vidím, že jsi pro svůj sen jít na vojenskou školu už hodně podnikla. Zdá se, že určitý zádrhel ale bude při vyšetření, kde Ti mají brát krev. Strach z jehel není nic ojedinělého, to, co si prožíváš Ty, zná hodně lidí. Takový strach obvykle vznikl z vlastní špatné zkušenosti, někdy se také na nás může přenést strach z jiných lidí, kteří o tom povídají. A to je něco, co se v člověku zafixuje a nemusí být snadné se toho zbavit. Bohužel pro Tebe nemám nějaké snadné a osvědčené řešení. Pravdou totiž je, že v zásadě o nic příliš bolestivého nejde a pravděpodobně to víš i Ty sama. Náš strach ale dokáže vykonat divy, umí sebemenší bolest znásobit, nechat ztuhnout nebo rozdivočet celé naše tělo, aniž bychom o to stáli.

  Pomoci by Ti ale možná mohlo, když budeš svůj strach postupně přemáhat - např. prostuduješ si na internetu, jak se bere krev, podíváš se na videa, kde krev odebírají. Můžeš si třeba i koupit v lékárně jehlu a prohlédnout si ji, osahat ji a při tom se na ni zkoušet dívat pozitivně. Jinými slovy postupně a polehoučku přetvářet svůj dosavadní pohled na jehly. Můžeš zkoušet i věci, které Ti pomáhají se tolik nebát, jako třeba mít u sebe kamarádku nebo hodně u toho mluvit o tom, co se v Tobě právě odehrává. Můžeš si vytvořit pozitivní větu, kterou si při odběru budeš v hlavě opakovat (třeba "To zvládnu", apod.). Prostě cokoliv Tě napadne, neboj se experimentů. Pokud by to přeci jen nešlo, pomoc můžeš hledat u psychologa, který je mimo jiné odborníkem právě na různé strachy.

  Ať to dobře dopadne.
  Modrá linka. http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, mám jeden problém, příští úterý (19.11.2013) jdu na narozeninovou oslavu a budu tam i spát, jenže holky se chtějí dívat na horory, ale to já nechci! :'( mám z toho strach nesnesu to.
  Dělá mi to zle na psychiku, ale když se nebudu dívat budou se mi smát nebo pomlouvat, odepíší mě.
  Ale to já nechci a nevím co mám dělat považovali by mě za nevím jak to říct slušně (p**ranka)
  Děkuji za rady :) - otázka upravena poradcem

  Anonymka (13 let), 11. listopadu 2013

  Ahoj,

  nevím, zda Ti poradím. Každý člověk je jiný. Baví ho jiné věci,  umí něco jiného, má své názory, a má právo na to být zcela svůj.

  Nechceš-li se dívat na horory, zkus si za tím stát, bez ohledu na to, co na to budou říkat holky. Zkus si jich nevšímat, popřípadě se ohradit, či vymezit. Vás to baví, mne ne, každý je jiný, vzala jsem si knížku (desku, křížovky, kreslení, CD, jiný film), prostě něco, co Tebe baví. Můžeš to také probrat s rodiči, uvidíš, co  Ti na to řeknou, znají Tě dobře, asi i Tvé kamarádky.

  Můžeš se připravit  na to, co Ti asi budou holky říkat a zkusit  si předpřipravit odpovědi na jejich dotazy či posměch.

  Přejeme vám všem kouzelnou oslovu a nedej se! Zkus si stát na svém, jen tak dokážeš být sama sebou.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku,.. je mi 14 let a za týden jdu k zubaři. Jo už jsem sice dost velká na to abych se konečně přestala bát, ale jsem z toho strašně vystresovaná. Vždycky jsem ti psala a dodal si mi trochu odvahu, tak snad dodáš i ted :) Minule, když jsem byla u zubařky jsem se dokonce rozbrečela a mě jen tak něco nerozbrečí. Prosím!!! Alíčku!! :'((

  Ahoj,

  strach ze zubaře trápí víc lidí, dětí, ale i dospělých. Mnoho lidí popisuje nepříjemný pocit z očekávání, zda dojde k nějakému zákroku, z toho, jestli to bude bolet nebo bude jinak nepříjemné. Nevím, jaké máš předchozí zkušenosti, ani jak ses dosud pokoušela svůj strach zmírnit. Někdy bývá to čekání a obavy předem horší než skutečnost - někomu může pomoci si toto uvědomit - že vlastně nakonec se nemusí dít nic nepříjemného ani bolestivého. Pokud by byl potřeba nějaký zákrok, je možné zubaře požádat o vysvětlení, co se bude dít, zeptat se na možnost místního znecitlivění, apod. Popovídání, svěření se někomu, kdo Tě dokáže pochopit, uklidnit, pohladit a podpořit je taky na místě. A někdy prostě nezbývá než zatnout zuby a vrhnout se i do toho, co je sice teď nepříjemné, za to do budoucna důležité pro Tvé zdraví.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz