Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Ahoj Alíku :) Mám problém, který mě hodně trápí, a chci tě poprosit, aby jsi mi na něj odpovědět. Předem děkuji. Když jsem loni byla u zubařky, dala mi 3 blomby. Potom mi jedna vypadla, tak jsem to mamce řekla a zubařka mi dala novou. Ta mi ale asi za čtvrt roku zase vypadla. Pak mi asi po měsíci vypadli i ty zbylé dvě. Ale protože jsme tam byli před chvílí a protože se zubaře bojím, tak jsem to mamce neřekla. Teď už vím, že to byla chyba. No, takže teď mám v zubech 3 díry. Nebolí mě, nevím, jestli se mi kazí, nevidím si tam. K zubařce jdeme v září a já se hrozně bojím to mamce říct. Mohli se mi zuby nějak moc skazit nebo tak? Prosím moc se bojím! Děkuju za odpověď, Bára :(

Bára,12 let, 30. července 2012

Ahoj Báro,
rozhodně nejsi sama, kdo se bojí jít k zubaři, návštěvy u zubaře se obává i mnoho dospělých chlapů. Bohužel není správné, že ses nesvěřila mamce s tím, že Ti ty plomby vypadly. Vůbec to není dobře, že tak brzy a všechny vypadly, docela to i vypadá, že Tvá zubařka neodvedla dobrou práci.

Pokud není problém někde jinde, to já, takto z dálky a jako laik ale neposoudím. Když máš v zubu otevřené díry, může se zub dál kazit, díra se pravděpodobně zvětšuje, je drážděna jídlem a vším, co se ocitne ve Tvé ústní dutině a Tvoje obtíže se později, čím déle necháš zuby "spát", mohou prohlubovat, kaz se může šířit, nakonec i do okolí zubu, což je nejhorší.

K tomu v Tvém případě ale zatím nedošlo, protože by Tě zub bolel. Nechávat kaz v zubu bez ošetření je krátkozraké, protože tím se mohou nadělat na zubu velké škody. O chrup je třeba v rámci zdravé životosprávy správně a dobře pečovat, aby nám vydržel co nejdéle.

Především bys měla vědět, jak se správně čistí zuby, jak se má postupovat, aby ses vyhnula kazu tak, aby se pokud možno vůbec neudělal. Čistíš si zuby po každém jídle, jak by se správně mělo, nebo alespoň vyplachuješ ústa, není-li možné si zuby vyčistit? Měla bys odložit obavy a mamce se svěřit, uvidíš, že pak se Ti uleví.
Aby Tě zuby nebolely Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku moc ti děkuji že jsi mi už jednou poradil a budu ráda když mi poradíš znovu: blízko nás bydlí ošklivý chlap...každý den kdy chodím do školy a ze školy musím chodit kolem jeho domu a když je venku tak se na mě hrozně divně dívá...:( vždy mám z něj hrozný strach že mi něco udělá...utíkám vždy rychle domů a doufám že za mnou neběží...rodiče říkají že mi nic neudělá já mám z něj ale stejně hrozný strach..a žádná jiná cesta než kolem jeho domu do města a školy nevede...a také po nás třeba vyžaduje peníze na pivo..to ale ale vyžaduje jen po rodičích...poradíš mi prosím co mám dělat? děkuji a omlouvám se za hloupou otázku. zařaď to prosím do kategorie strach. předem děkuji za odpověď.

Soninka 13 let, 28. července 2012

Ahoj Soninko,
dnes Ti zkusíme poradit z Modré linky. Každý z nás se někdy bojí a někdy naše strachy si prostě hlavou nedokážeme rozmluvit. Asi se tomu nemůžeš zcela vyhnout, protože píšeš, že jinudy chodit nemůžeš a musíš tudy jít každý den dvakrát. Vadí Ti to, i když jdeš s rodiči. Vypadá to, že Ti asi nezbyde nic jiného než svůj strach přijmout a zkoušet ho pomalu zmírňovat a možná překonávat. A to chce velkou odvahu.

Můžeš zkusit hledat něco, co Tě po cestě okolo tohoto muže uklidní. Můžeš začít chodit do školy a ze školy třeba s nějakou kamarádkou, s talismanem v kapse nebo naopak mobilem, abys věděla, že můžeš rychle někoho přivolat, kdyby bylo třeba. Může to být cokoli, co Ti dodá pocit jistoty. Určitě to nebude jednoduché a bude to chvíli trvat. Věřím, že to ale zvládneš.
Také rodiče by měli o Tvém strachu vědět, mohou Ti také pomoci či poradit, co se dá dělat. Držíme Ti palce Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku,za chvíli mi bude 15 a bojím se své první návštěvy gynekologa...Bojím se že když mi tam bude šahat prstem,bude to bolet...Poraď mi prosím co mám se vsým strachem dělat....

Anonymka,14, 16. července 2012

Milá Anonymko, mohl bych ti dát odkaz na poradnu, kde jsme již popisovali, jak první prohlídka u gynekologa vypadá, ale to sis jistě našla a přečetla. Jde zřejmě o to, že máš prostě strach. Ujišťuji tě, že je to normální - mít strach z první návštěvy gynekologa. Nejlepší bude, když si o všem promluvíš s někým, komu důvěřuješ. S nějakou ženou, která ti může podrobně popsat, jak taková prohlídka přesně vypadá, jak probíhá a odpovědět na tvé další dotazy. Při první návštěvě o svém strachu řekni i paní doktorce/doktorovi. Uvidíš, že vše proběhne pomalu, zcela v klidu a tvůj strach se zmenší a zmenší a zmenší... až zmizí zcela. Přeji ti krásný zbytek prázdnin. Alík

Strach

Ahoj celá poradno, chtěla bych vám moc poděkovat, za to, že jste. Moc pomáháte, určitě všem :-) Ale asi bych měla přejít rovnou k otázce, což možná bude trochu problém, protože o sobě nerada mluvím. Mám docela velký strach z lidí. Nenávidím obchodní centra, nerada se procházím po náměstí, vyhýbám se vlastně téměř všemu, kde se to "chuchlí". Ani ve své třídě jsem nikdy nebyla středem pozornosti, s nikým z blízkého okolí se nepřátelím. Dříve se mi dařilo svoje trápení potlačovat, jenže se začalo stupňovat. Když jdu po ulici a nějaká parta chlapců na mne začne volat " Ahoj! Nepůjdeš s námi?", tak místo, abych se radovala jako mé vrstevnice ( je mi čtrnáct let), tak se rozklepu a co nejrychleji uteču někam pryč. Připadám si blbě. Ještě se stihnu rozplakat.. moc bych si to přála změnit. Prosím, co bych pro celou situaci mohla udělat? Děkuju moc! S přáním duhového léta Ticho

Ahoj,
Tvoje poděkování nás těší. Napsala jsi nám o svém strachu z lidí a o tom, že to toužíš změnit. Myslím, že je moc dobře, že hledáš pro sebe pomoc, protože je škoda prožívat takovéto obavy a neradovat se z běžných věcí.

Ze zkušenosti jiných holek a kluků Tvého věku vím, že je někdy trápí podobné potíže, ale v rámci internetového poradeství není možné rozpoznat, co je jejich příčinou konkrétně u Tebe. Proto bych Ti doporučovala navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. V osobním kontaktu s Tebou může lépe probrat jak dlouho Tvůj strach trvá, najít jeho příčiny a také společně můžete hledat způsob, jak se ho zbavit.

Kontakty můžeš najít nejlépe s rodiči na internetu, nebo můžete zavolat na nejbližší linku důvěry (www.linkydůvěry.cz), kde vám mohou někoho vhodného doporučit. Pokud si potřebuješ o všem popovídat, můžeš zavolat i přímo na Modrou linku (všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz).
Přejeme i Tobě duhové léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj alíku, asi je to trapny a ubohy tak předem promiň. ja sem ted u babičky kde je i muj strejda a ten mě nesnáši. pořád je na mě hnusnej myslim že je "vadnej" - "zamindrakovanej" nějak narušenej on je na ostatní hrozně hodnej a tak si to potřebuje vylít na někom a to sem já. nadává mi slovně, hnusný věci mi říká, hází po mě věci, furt se mi snaží jakkoliv ubližovat a ja sem mu nic neudělala. dřiv takovej nebyl a nevim proč je tak hnusnej. na ostatni je strašně milej teda až na zviřata k těm je hnusnej stejně jak ke mě :( Nevim co mam dělat kdybych to řekla někomu bude se mi smát.. tak aspon ty mi snad poradiš co mám dělat docela mi to vadí :( Prosim porad jakkoliv budu rada za cokoliv děkuju moc tva "nenavist" ...

Ahoj Nenávist,
Tvůj dotaz mi nezní trapně. Věřím tomu, že Ti chování strýce vadí a ubližuje. Je důležité vědět, že Tvůj strýc rozhodně nemá právo se k Tobě chovat bezdůvodně nepříjemně a hrubě. Ty sama se můžeš snažit nezavdávat mu příčinu ke konfliktům, vyhýbat se mu ale umím si představit, že to jde jen do jisté míry, pokud spolu obýváte společné prostory.

Nejvhodnější by bylo, svěřit se s celou situací někomu dospělému ve Tvém okolí a požádat ho o pomoc. Může to být jak někdo z rodiny (máma, táta, jiný prarodič, .), tak i přímo babička, u které pobýváš (pokus spolu máte dobré vztahy a můžeš jí důvěřovat). Nabízí se také otázka, zda je nutné, abys u babičky na prázdninách pobývala. Nebylo by možné trávit prázdniny někde jinde a jinak? Také o tom se můžeš poradit s rodiči. Cenné postřehy bys mohla získat i od kamarádek je možné, že byly někdy v podobné situaci. Zkus se s některou z nich spojit.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku, já věřím na duchy, upíry apod. a k tomu ještě čtu horory a nemůžu si na ně odvyknout, ale o to mi nejde. Horory mám ráda. Problém mám v tom, že třeba uslyšíš bráchu jak bouchá do skříňky v pokoji a já to přes zeď slyším a myslím si, že je někdo v mí skříňce a jsem hrozně vystrašená. Jednou se mi i stalo, že jsem viděla jak rohožka v pokoji levituje a nebo bratranec stojí u zdi v pokoji a já se hned vystraším, že je to nějaký vrah apod. Mám z toho hrozné trauma a potřebovala bych poradit, abych se toho nelekala. Prosím poraď.

Ahoj Lucie,
nejsem si jistá, jak bych Ti mohla takto na dálku po internetu pomoci. Zajímáš se o horory a chceš je sledovat i dál, ale domnívám se, že právě horory jsou tím, co podněcuje Tvoji představivost a Tvoji fantazii tak, že se pak lekáš drobností a představuješ si něco víc za obyčejnými událostmi Tvého dne.

Jsi zřejmě velmi citlivá a vnímavá dívka, a tak není ničím zvláštním nebo nepřirozeným, že se Ti přihodí takové věci, jak uvádíš. Nevím, zda jsi mluvila se svými rodiči o tom, co se Ti děje. Měli by a myslím, že zřejmě i chtějí vědět, jak se doma cítíš, jsou přece za Tebe plně odpovědní.

Obávám se, že když budeš své zálibě v hororech holdovat i nadále, Tvé úzkosti a představy nezmizí. Pokus se proto dívání na horory omezit nebo zcela vynechat. Možná ale přijdeš sama na něco, co by Ti v danou chvíli mohlo pomoci. Třeba jít rozsvítit světlo nebo si pořídit amulet, který když budeš u sebe mít, nic se Ti nemůže stát.

Pokud by Tě Tvé obavy zužovaly už opravdu velmi silně, pak by bylo na místě, obrátit se na nějakého psychologa. Třeba máte i svého školního, pak je možné se domluvit i s ním. Ve vzájemné spolupráci byste se podívali na zoubek Tvým strašákům a pokusili se je vytěsnit z Tvého života.
Přejeme Ti klidnější dny, večery i spánek. Modrá linka

Strach

Ahoj Alíku.Kámoška se dívala na jeden horor a řekla mi,že neuměla dojít sama na záchod.Já ,,blbá'' si ten horor stáhla a ještě večer v 9 hodin jsem se na ňho dívala.Jmenuje se... a na začátku říkali,že je to natočeno podle pravdy.Já si myslím,že to podle pravdy natočeno není,ale věřím tomu.Je mi z toho divně.Strašně se bojím.Bylo tam plno krve a já krev moc nesnesu.Taky se bojím,že se něco podobného někde stane.Snažím se na to nemyslet,ale nejde to!Prosím Tě poraď mi,co s tím strachem mám dělat.Předem děkuji.Deny ;( (nedoporučuji tento horor stahovat!!! )

Zoufalá Deny (12), 8. července 2012

Ahoj Deny,
ze zkušeností jiných dětí víme, že se podobná věc stává. Některé filmy takový strach způsobují. Na druhou stranu také víme, že po nějaké době strach většinou sám odejde. To, co zatím můžeš pro sebe udělat, je zkusit dívat se na nějaké veselé filmy, číst knihy, které Tě zaručeně pobaví, dělat co nejvíc věcí, u kterých je Ti dobře. O prázdninách je hodně možností, jak být s druhými lidmi, dělat svoje koníčky apod.

Pokud by strach přetrvával, či se zhoršoval, můžeš se obrátit na Modrou linku, nejlépe telefonicky, přes Skype nebo chat (www.modralinka.cz), kde můžeme hledat pro Tebe další možnosti.
Přejeme bezstarostné léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku.. Tohle je už doopravdy vážnej případ.. Jestli to nějak jde, tak polovinu dotazu pro ostatní skryj, děkuji. :) Nic méně, když mi bylo asi 8, tak jsme byli s držinou venku, hráli jsme si, ale mě se chtělo strašně... na tvou žádost jsem dotaz zkrátil. Alík

Ahoj Lucie,
věřím, že to, co se Ti stalo, když Ti bylo 8, je ve vzpomínkách hodně nepříjemné a že Tě mrzí, jak Ti to nyní po pěti letech ostatní znovu připomínají. Tvoje družinářka se nezachovala správně, a Ty jsi nemohla za to, co se stalo. Proto je také špatné, že se Ti ostatní posmívají.

Na druhou stranu jsi napsala, že už jednou na tu událost všichni zapomněli. Dá se tedy předpokládat, že za nějaký čas všechno zase pomine, a ostatní to pustí z hlavy. Dny volna jsou k tomu jako stvořené. Tvoji spolužáci po prázdninách přinesou nové zážitky, budou se soustředit nejspíš na něco úplně jiného.

I kdyby se náhodou někdo znovu posmíval, můžeš vyzkoušet si jich nevšímat - posmívání většinou vymizí, když ho ignorujeme. Nebo se můžeš pokusit se tomu také zasmát, udělat z toho vtip. I tím vezmeš ostatním vítr z plachet. Když budou vidět, že Tě to nemrzí, nevadí Ti to, tak vše může brzy i přestat.

Určitě není řešením se podřezat, to je řešení konečné a nač končit život kvůli lidem, kteří se posmívají za něco, za co nemůžeš? I jim se určitě někdy v dětství stalo, nebo dokonce v budoucnu stane, něco nepříjemného, něco za co se budou stydět. Takový je život, není jen ideální a všichni jsme jenom lidé.
Přejeme Ti hezké prázdniny. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Dobry den, omlouvam se, ale toto bude na dlouhe vypraveni. Takze zacnu: Jsem cikanka a v nasi rodine mame kazdou generaci jednoho adoptovaneho bratra, a je u nas zvykem, ze divka na sve 15te narozeniny ma ... Vzhledem k pokračujícímu obsahu byl dotaz Alíkem krácen. Děkuji za pochopení Alík

Anonymka, 14,5, 24. června 2012

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že Vám za týden bude 15 let a vzhledem k obsahu Vašeho dotazu jsem se rozhodla Vám vykat. K obsahu Vašeho e-mailu se mohu vyjádřit jen tak, že jde o nezákonné, tedy nelegální, jednání. V České republice je sice od 15let povoleno mít sexuální styky, v žádném případě se však nemůže jednat o členy rodiny, jak uvádíte Vy, to je nezákonné, trestným činem je také násilí.

V žádném případě nelze dívku ke styku nutit proti její vůli a udělat z prvního sexu tak trochu divadlo pro celou rodinu. První sex by měl probíhat naprosto v soukromí, s partnerem, s kterým dívka delší dobu chodí, kterého dobře zná, a s kterým se navzájem milují a mají se v úctě.

Pokládáte nám svou otázku a nezmiňujete se bohužel o svých pocitech z toho všeho. Píšete, že jste o tom mluvila s mámou a napadá mě, zda by mohlo pomoci, kdybyste naši odpověď dala mámě přečíst. Kromě toho se obávám, že naše odpověď se k Vám nemusí dostat včas, protože jste napsala na dětský server a nějakou dobu trvá, než se Váš dotaz dostane k nám a než se vrátí zpět do Mladé Fronty.

Každopádně, cokoliv budete potřebovat, můžete se na nás obrátit, na všech kontaktech, které najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz. Slyšela jsem již vícekrát o podobných praktikách, které popisujete, i od soudních znalců, tyto praktiky jsou ale neslučitelné s naším právem, i se zvyklostmi naší společnosti. Každý občan, který žije v naší zemi, je povinen řídit se našimi zákony.
Přejeme Vám vše dobré, nejen k patnáctinám. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku,mám takový problém.Už od dětství mám strašnou fóbii z hadů. Vím,že se to dá léčit,ale máma to nebere vůbec vážně,protože jí hadi nevadí.I když se hadů bujím už od mala,strach z nich se mi ještě více zhoršil asi v deseti letech a od té doby hady nemůžu vidět ani na fotografii,nebo v nějaké knize.Prosím tě,poraď mi co s tím mám dělat. Děkuji Anežka 11 let

Ahoj Anežko,
fobie z hadů, stejně jako jakákoliv jiná fobie, která člověku narušuje běžný život, je věc sice nepříjemná, ale ne neodstranitelná. Ve většině případů je však pro léčbu zapotřebí pomoc odborníka. Můžeš si ještě jednou s mámou o Tvém strachu promluvit, i o tom, že bys kvůli tomu ráda zašla k psychologovi, aby Ti s tím pomohl.

Pokud by máma stále nechtěla Tvé prosby vyslyšet, můžeš se obrátit na někoho dalšího dospělého ze Tvého okolí, kdo by Tě podpořil a na koho by máma dala. Spolu pak můžete vyhledat vhodného dětského psychologa, nebo psychologa se specializací na léčbu fobií.
Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Alíku.Nedávno se mi staly takové dvě divné věci ta první ..spala jsem se sestřenkou u taťky a ona zrovna šla do kuchyně byl už večer a ja byla v pokojíčku a ležela v posteli a potom jsem si sedla a naproti té postele je zrcadlo a v něm jsem viděla nějakou strašidelnou holkou pak jsem se tam podívala znova a už tam nebyla a něco podobného se mi stalo včera když jsem šla z koupelny taky večer a zahlédla jsem něco bílého na schodech. Teď se strašně bojím a všude vidím takové hnusné věci někdy mám aji nepěkné sny a na horory se nedívám ale kdysi jsem viděla asi 2.Nevíš čím by to mohlo být že se tak bojím?:)

Terka(12), 4. června 2012

Ahoj Terko,
bohužel nevím, čím je způsobeno to, že se tak bojíš. Věřím, že je pro Tebe tento pocit velmi nepříjemný. Vysvětlení, co se Ti stalo, je více, i důvodů, proč máš teď z toho všeho tak silný strach. Zkus si o tom promluvit s někým blízkým, komu věříš, s rodiči či někým jiným z příbuzných, nebo i třeba s někým mimo rodinu - paní učitelkou, školní psycholožkou, apod. Někdy pomůže už i sdílení a pocit, že na to nejsi sama, že se můžeš někomu blízkému svěřit.
Držíme Ti palce, ať Tvůj strach brzy přejde. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Milí Alíčečku, mám takový drobný problém... Včera jsem jela ze školy domů a pod kolo mi vběhl jeden kluk, vypadal tak na 4 roky. Chtěla jsem zastavit, ale bylo už moc pozdě... Naštěstí má kluk jen odřeniny a ne nic zlomeného, ale jeho matka mě seřvala přes celou ulici a trochu mě i zbila :((, říkala také, že mě zažaluje u soudu a řekne o tom ve škole a pak mě z ní vyloučí.. Je to možné? Hrozně se bojím ... :(

Ahoj z Modré linky,
nemohu posoudit, jak se ta událost odehrála a co přesně se stalo. Pokud by se maminka toho kluka rozhodla Tě zažalovat, vše by se vyšetřovalo, hledali by se svědci, kteří nehodu viděli, zkoumalo by se lékařské vyšetření, aby se zjistilo, kdo byl viníkem.

Nepíšeš, kolik je Ti let, ale jestliže nejsi plnoletá, určitě by o všem měli vědět Tví rodiče, kterých by se vše týkalo. Bylo by dobré se se vším svěřit i proto, abys na to nebyla sama, aby Tě někdo podpořil, aby sis měla s kým promluvit o všem, co prožíváš.

Pokud jde o školu - ze základní školy Tě vyloučit nemohou. Ze střední školy by Tě vyloučit mohli, ale domnívám se, že nehoda, která se nestala na půdě školy by důvodem k vyloučení být neměla. Ale to je záležitost a rozhodnutí školy. Možná ale jen byla maminka toho kluka vyděšená a žádné trestní oznámení nepodá, nevím. Každopádně by bylo dobré, abys na to vše nebyla sama, jak jsem již psala.
Bezstarostnější dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj, potřebovala bych poradit. Před více než rokem jsem chodila s jedním klukem, kterého jsem měla moc ráda. Bylo to krásné. Za nějaký čas se se mnou rozešel. Těžce jsem to nesla, ale po nějaké době jsem se s tím smířila. Od té doby, co jsme se rozešli, se však děje něco velmi podivného. Strašně se ho totiž bojím potkat. Ne kvůli tomu, že bych s ním nechtěla mluvit nebo že bych se bála, jaká bude po tom všem jeho reakce na mě, nebojím se setkání s ním, protože vím, že bych ho ignorovala. Z nějakého neznámého důvodu se zkrátka bojím jen toho, že mě uvidí jít po ulici. Když mám například jít podél silnice, co nejvíc ji obcházím, kdyby náhodou po ní zrovna projížděl autem nebo autobusem. Když jsem na nějakém veřejném místě, a ještě horší je, když jsem tam sama bez kamarádek, pořád se ohlížím a mám příšerný strach...nedokážu si pomoct ani si to nijak vysvětlit a připadám si jako blázen! Prý existuje strach z lidí, není to můj případ? Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď.

Anonymka (14let), 16. května 2012

Dobrý den z Modré linky,
obracíš se na nás s tím, že máš strach potkat svého bývalého kluka. Existuje tzv. sociální fóbie, na kterou se pravděpodobně ptáš (tedy velmi zjednodušeně strach z lidí), ta se ale projevuje nevýběrově - tedy strach se týká jakýchkoli lidí, ne jednoho konkrétního člověka.

Nemohu jen z Tvého krátkého popisu posoudit, jak intenzivní pocit strachu máš. Zní mi to ale tak, že Ti to znepříjemňuje život, a proto by určitě bylo dobré zkusit se situací něco dělat. Možná by mohlo pomoci, kdyby sis o tom všem měla s kým promluvit.

S někým blízkým třeba z rodiny. Podrobně si popovídat o všem, co cítíš, jak se to projevuje. Pokud by to nepomohlo, potom by bylo vhodné navštívit odborníka, tedy psychologa. Možná máte školní/ho psycholožku / psychologa přímo na škole, případně se můžeš objednat do pedagogicko-psychologické poradny či vyhledat jakéhokoli psychologa nebo psychoterapeuta.
Klidnější dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj Aldo.Mám problém.Je mi 12 a koukám se někdy na porno a chci s tím přestat protože to je divný ale nevim jak už mam přestat.A navíc se bojím že na to přijdou rodiče :(.Jak se tohodfle zlozvyku zbavit,vím že se to nesmí a je to divný ale někdy se prostě nepřemůžu.Dík

Ahoj Kájo,
oceňuji, že uvažuješ o tom, jak přestat se sledováním porna. A to z více důvodů. Jednak píšeš, že je Ti 12 let, to je věk, kdy naše zákony ještě zakazují u mladých lidí nejen jakékoliv sexuální kontakty, ale také vystavování dětí sexuálním podnětům, a mezi to patří i sledování porna.

Pokud tedy porno sleduješ, v podstatě se tím dopouštíš trestného činu, za který by mohli být (pokud by se na to přišlo) vyšetřovaní Tví rodiče (jsou za Tebe ze zákona zodpovědní) i Ty samotný/á policií a sociálními úřady. Proto je nutné, abys sledování porna odložil/a na dobu, kdy Ti bude nejméně 18 let. Dále také někteří odborníci svými výzkumy zjistili, že časté sledování porna zhoršuje kvalitu běžného sexuálního života.

A jak sledování porna zamezit? Možností je několik. Jednak se můžeš věnovat autoerotice bez sledování porna. Některým lidem v podobných situacích také pomáhá prostě odvést pozornost jiným směrem, najít si jiné aktivity, zájmy. V případě, že by se Ti i přes tato opatření nepodařilo sledování porna ukončit, pak by bylo nutné se s celou situací svěřit někomu dospělému a požádat ho o pomoc. Protože se jedná o velmi osobní záležitost, měl by to být někdo, ke komu máš důvěru, někdo z rodiny, praktický lékař/lékařka, školní psycholog nebo psycholog v pedagogicko-psychologické poradně ...
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Milý Alíku, mám veliký problém. Bojím se pavouků, já vím, že nejsem první ani poslední. Ale problém by tu byl. Chci být zvěrolékařkou. Když mi dá někdo před sebe malého pavouka, tak se nebojím, ale když bych měla sahat na sklípkana, tak nevím jak bych zareagovala. Buď tak hodný a pomoz mi prosím . předem ti dekuji za odpověď Alíku.

marketaschonpflugova, 18. dubna 2012

Milá Markéto, strach z pavouků se dá léčit. Například formou psychoterapie. Odborník ti může pomoci "projít" si daným strachem a v hlavě si vše "srovnat", aby jsi už strach neměla. Ale opravdu by to chtělo odborníka. Po netu toho moc nezvládneme. Požádej rodiče, aby s tebou psychoterapeuta navštívili a uvidíš, že to zvládneš. Hodně štěstí ti přeje Alík

Strach

Ahoj alíku a modrá linko potřebujem poradit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! já a moje kámoška se bojíme že budeme anorektičky a ještě nechceme jít na gynekologii prosííííím pomoc náááám jinak umřem na anorexii =(

Chudáčci, 15. dubna 2012

Ahoj holky, škoda, že nevím, kolik vám je let. Jinak se radí 10 leté dívce a jinak vystrašené 7 leté, nebo skoro dospělé 15 leté. Jak jste na tom s váhou vám nejlépe vysvětlí vaše lékařka. Můžete zajít na konzultaci v ordinačních hodinách pro zdravé děti. Pokud vám ještě nebylo 15 let, nemáte žádný "ženský" problém, tak na gynekologii ještě nemusíte. Holčiny, jestli se bojíte něčeho konkrétního, prosím, napište mi a já konkrétně odpovím :-) Zdraví Alík

Strach

Ahoj Alíku potřebuji pomoct jsem asi divná nebo co já ani nevím takže se tě rovnou ptám je to tedka na me moc ve škole moc učima k tomu tedkom píšem čtvrtletní písemky a já se nestíhám učit a i kfyž se učím stejnak dostanu nejlepši známku za 3 v matice uplně plavu vubec mi to nejde nevím nesnáším matiku a potom i tam mám špatné známky i když se snažím stejnak mi to tam vychází mezi 3-4 v noci nemužu spat protože přemýšlím co bude příští den ve škole z čeho píšem nebo co budou za známky jsem nervozní nejraději bych zmizela z mesta nebo něco učit se nedokážu přitom přemýšlím nad jinýma vecma už dál nemužu přemýšlím nad uplnýma hloupostema třeba to že mě nekdo z násilní nebo že me nekdo unese.co mám dělat už dál nemužu prosím neposilej me nikam.

smutná, 14. dubna 2012

Milá smutná, je mi líto, čím si musíš procházet. Je toho na tebe opravdu hodně a pak ty zlé myšlenky bloudí i ve snech. Nejrozumnější bude, když požádáš o pomoc. Začni tím, že si najdeš pomoc na učení. Dohodni si doučování. Můžeš požádat některého spolužáka, nebo dohodni s rodiči placené doučování od někoho, kdo ti systematicky matiku vysvětlí a pomůže. Díky tomu zvládneš to nejhorší - školu. Pak si srovnáš využití svého volného času. Najdi si zábavu, která ti dodá sílu, naplní tě energií a ty budeš mít elán a odvahu do dalšího dne. Já ti posílám pusu a věřím, že se vše vyřeší. Jen, prosím, poslechni mou radu a rozhodně si o pomoc řekni. Držím palečky Alík

Strach

Ahoj Alíčku! Je nám deset a jedna moje kámoška mi ukazovala porno. No prostě jsme se bavily o sexu a ona řekla jestli nechci vědět jak ten sex vypadá a já teda že jo. Ona že ale neví jestli je to trestný. Řekla že radši ne ale já řekla ať jo. No a tak mi to ukazovala a říkala mi jak to probíhá. Od té doby se na porno dívám asi tak ob týden 1x. Já nevím jestli jí můžou zatknout bojím se oní!

Anonymouse, 13. dubna 2012

Ahoj, v naší zemi je možné sledovat porno až od zletilosti, tedy od osmnácti let. Vám je deset, máte tedy ještě téměř dvakrát tolik času, kolik jste tady na světě. Porno rozhodně není materiál, s kterým by se měly seznamovat desetileté holky.

Může vám to ublížit a zkreslit vám obrázek o tom, jak ve skutečnosti vypadají vztahy mezi muži a ženami. Porno není skutečnost, skutečný život nevypadá tak, jak je zobrazen v těchto nahraných filmech, to všechno vás může mást a uvést do různých rozporů.

Později, až budete chtít navazovat intimní vztah, až dospějete a budete milovat nějakého kluka, mohou vás tyto zážitky z dětství ovlivnit v negativním smyslu. Pokud mají doma podobné materiály rodiče nebo někdo jiný, měli by je mít uschované a uzamčené tak, aby se k nim nedostaly jejich děti ani jejich přátelé, právě proto, že je mohou poškodit ve vývoji.

Zatknout Tvou kamarádku nikdo nemůže, není trestně zodpovědná, za ni odpovídají její rodiče, stejně jako za Tebe zase Tví rodiče. Pokud by se někdo dozvěděl o tom, co provozujete, byli by k odpovědnosti voláni vaši rodiče. Měla by ses jim svěřit, rodiče mají vědět, s kým se stýkáš a co podnikáš ve svém volném čase. Oni to jsou, kdo by Ti měl vysvětlit, co to porno je a proč by ses mu měla obloukem, Ty i Tvá kamarádka, vyhýbat.
Přejeme Ti volné chvíle, naplněné hraním her pro děti vhodných. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj mám strach z rodičů dostala jsem ve škole 5 a 4 porad mi prosím

Lucinka :), 4. dubna 2012

Ahoj Lucinko,
nepíšeš nám toho moc, ani kolik Ti je let, kvůli čemu máš strach (jestli z nadávání, bití, nebo že budou smutní...), jestli se to už někdy stalo a co pak následovalo... Proto se jen těžko radí. Spíš mě napadá, než Ti zkoušet takto na dálku vymýšlet něco, co Ti třeba ani nepomůže, že by pro Tebe mohlo být užitečné poradit se s někým blízkým, kdo rodiče zná (třeba s babičkou, dědou, tetou, nebo i paní učitelkou...), o tom, jak jim to říct, jak se připravit na jejich reakci.

Můžeš taky někoho poprosit, aby byl s Tebou, až jim to budeš říkat. Nebo spolu můžete vymyslet způsob, jak si známky opravíš a to zrovna rodičům říct, aby viděli i Tvoji snahu něco s tou situací dělat.
Každopádně Ti držíme palce, ať to dobře dopadne. Modrá linka www.modralinka.cz

Strach

Ahoj všichni! Prosím o radu, protože mám problém. Teda, já ne, ale moje kamarádka je v tom až po uši- je totiž "v tom". Je to o to větší průšvih, protože jí je 13. To dítě si nenechá, ale bojí se to říct mámě. Jak se dá vyvolat samovolný potrat tak, aby se jí nic nestalo? Je těhotná teprve měsíc. A nebo, jak to má říct svojí mamce? A co jak moc velký průšvih to je? Neřekla mi, s kým to dítě má, ale určitě ještě není plnoletý. Hledala jsem na internetu, co dělat, ale nikde jsem nic nenašla. Moc vás prosím o radu, mám o ni strach! Předem děkuju...

Ahoj,
moc si vážím toho, že se snažíš být kamarádce oporou v její složité situaci a najít způsob, jak bys jí mohla pomoci. Nevím, zda je těhotenství Tvé kamarádky jisté, tedy zda měla nechráněný pohlavní styk, zda se jí výrazně opozdila menstruace, nebo vyšel pozitivní těhotenský test.

Pokud se domníváte, že je její těhotenství možné či dokonce opravdu jisté, je nutné, aby co nejdříve navštívila gynekologa. Nejvhodnější by bylo, kdyby ho vzhledem ke svému věku navštívila v doprovodu nějaké dospělé osoby z její rodiny. Je v její rodině někdo, komu by bylo možné se s celou situací svěřit a požádat ho o pomoc? Nejvhodnější by byla samozřejmě máma, ale stejně tak může promluvit s babičkou, tetou, tátou...

O pomoc můžete ale požádat i její praktickou obvodní lékařku, školního psychologa, některou z učitelek na škole. V nouzi nejvyšší můžete vyhledat pomoc gynekologa samy. Ale je nutné vědět, že podle zákonů naší země, má gynekolog pak ze zákona povinnost co nejdříve sám informovat rodiče Tvé kamarádky o jejím stavu, je jí totiž 13 let, je tedy nezletilá, a po právní stránce za ni její rodiče zodpovídají. A pak už bude na jejích rodičích a jí samotné, jak budou celou situaci řešit dál.

Situace, ve které se Tvá kamarádka pravděpodobně octla, je slušným průšvihem. Ale je to průšvih, který lze i přes všechny těžkosti vyřešit. I když se Vám to teď může zdát skoro nemožné. Jen je nezbytné, aby kamarádka neodkládala návštěvu gynekologa a nezůstávala na řešení této situace bez pomoci dospělých osob.

A v neposlední řadě je rozhodně nutné, abyste se s kamarádkou jednoznačně vyvarovaly jakýchkoliv (i když dobře míněných) pokusů o vyvolání nebo provedení potratu. Jednak jde v první řadě o zdraví a život Tvé kamarádky - chybně provedený potrat totiž může vést k celkovému zanesení infekce do těla nebo k výraznému krvácení, které může způsobit kolaps celého organismu (odborný potrat provádí vysokoškolsky vzdělaní lékaři). A hlavně je nelegální provádění potratů trestným činem.

Pro Tebe samotnou je pak důležité mít na paměti, že se můžeš pokusit kamarádce poradit, ale celou situaci za ni vyřešit nemůžeš. Ale můžeš udělat to, že jí budeš oporou - tedy, že jí například nabídneš popovídání, když bude potřebovat, vyslechneš ji, pokud bude chtít, rozptýlíš ji, doprovodíš k lékaři, pokud to bude vhodné Taky by nebylo od věci, kdyby sis v případě vlastní potřeby o celé situaci promluvila s někým dospělým ve Tvém okolí (s mámou, tátou, babičkou, tetou ).

Podobné situace totiž bývají poměrně komplikované nebo mohou vyvolat hodně obav a otázek. A v takovém případě není dobré s nimi zůstávat sama. Držíme Tobě i Tvé kamarádce palce. Modrá linka www.modralinka.cz