Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Strach

  Alíku mám strach ze tmi a nevím co stím mam dělat.

  rebelka2003, 17. září 2013

  Ahoj,

  rozumím, pokud se Ti nelíbí, když se bojíš, a chceš to jinak. Myslím si, že bát se tmy ale může být něco docela normálního. Většinou se strach zmírňuje, když je člověk starší. Na strach ze tmy pomáhá, když si člověk uvědomí, čeho konkrétně se vlastně bojí - třeba strašidel. Přijít na to, čeho se ve tmě vlastně bojíš, Ti může pomoci někdo z rodiny nebo kamarádek. A pak si pro sebe můžeš třeba najít nějaký talisman, který Tě dokáže před čímkoliv ochránit. Takovým talismanem může být např. náramek nebo plyšák. Další možností je mít u sebe malé světýlko, které, kdykoliv bude potřeba, tmu spolehlivě zažene.

  Přejeme Ti, ať se brzy nemáš čeho bát.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Milí alíku, mám strach. Strach z toho žee dostanu rakovinu. Můj tatka a děda (deda z tatkovi strany) měli rakovinu. Tak se bojím že budu mít taky. Prosím uklidni mně nějak. Já se toho moc bojím. Barča

  Ahoj Barčo,

  pokud máš tu zkušenost, že ses s rakovinou v rodině setkala, je pochopitelné, že máš obavy. Spousta lidí, kteří nemají takovou zkušenost, o tom nepřemýšlí - a to je důvod, proč strach nemají. Barčo, dnešní medicína je na vysoké úrovni. A jestliže rakovinu v rodině máte, budou lékaři tento fakt brát v úvahu a budou Tě více hlídat. Pokud je rakovina objevena včas, je mnohem větší úspěšnost při její léčbě. Můžeš tedy svůj strach využít ve svůj prospěch - bude Tě upozorňovat na to, abys nezanedbávala preventivní prohlídky. Můžeš se také domluvit třeba s mamkou a navštívit spolu s ní nějakého lékaře a nechat si vysvětlit možná rizika, ujistit se, co pro sebe můžeš udělat, abys riziku rakoviny předešla. Důležité je, abys se svým strachem nezůstávala sama, abys měla možnost o něm s někým mluvit, někomu se svěřit.

  Klidné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a Modrá linko, doufám, že mi nějak poradíte. Pořád se mi zdají zlé sny..Ale ne nějaké strašidelné, ale v tom snu, mě chce někdo zabít. Většinou nožem. Včera v noci se mi zdál sen, ve kterém jsem šla sama v noci domů (to místo docela znám) a zastavila jsem se v hospodě. Tam seděl starý děda, vzal nůž a vyšel ven. Šla jsem za ním. Po tom mi něco řekl a chtěl mě bodnout nožem do nohy. Najednou se tam objevil jeden nádherný kluk, kterého jsem v tom snu viděla už předtím. Chytil nůž těsně nad mojí nohou a zachránil mě. Byl to kluk podle mých představ, úžasnej, ale doopravdy jsem ho nikdy neviděla. Ale ten děda mi byl strašně povědomý. Nevím vůbec odkud. Takových snů byla už spousta a já se probouzím se "sevřeným hrdlem" a mám šílený strach, že se bojím vylézt z postele a bojím se chodit na to místo, kde se sen odehrál. A vůbec mám strach, i když to byl jenom sen a já to vím. Prosím poraďte, co mám dělat aby se mi ty sny nezdály? Psychicky jsem myslím v pořádkku. Děkuji.

  C-A-M-I skoro 13 let, 10. září 2013

  Ahoj,

  občas se v životě stává, že se člověku zdají zlé, až děsivé sny. Mnohdy to bývá v náročnějších obdobích, kdy se třeba něco mění nebo změnilo. Ale jak se sny objevily, postupně se zase vytratí. K tomu zbavit se jich nebo je alespoň zmírnit může pomoci mluvit o nich s někým, komu důvěřuješ, případně třeba i s psychologem či pracovníkem linky důvěry. Někomu na noční můry zabírá vzít si s sebou do postele nebo blízko k ní nějaký talisman - plyšáka, obrázek, malé rozsvícené světýlko nebo třeba lapač snů. Také mě ale napadá, že se zřejmě objevil někdo, kdo Ti ve Tvých snech dokáže pomoci, kdo Tě ochrání. A to je jistě fajn vědět, že tam někdo takový je, že se už nemusíš tolik bát, že to nakonec dobře dopadne.

  Přejeme klidný spánek.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a především Modrá linko...mám takový problém...jedná se o to že...jsem poznala úžasného člověka který je mým nejlepším přítelem...navzájem si sebe vážíme a jsme si opravdu blízcí..:) a jde o to že...on je nemocný...vlastně..má jen jedno oko protože na druhé oslepl..nosí velmi silné brýle a..když byl před pár dny na očním tak zjistili že má šedý zákal...takže to vypadá že bude nakonec úplně slepý...:( ..a četla jsem že se šedý zákal dá vyléčit jen operací ale na tu nikdo z nás nemá peníze...:(( plakala jsem kvůli tomu co se mu stalo skoro celou noc...vím že sem tento dotaz nepatří...ale..on pro mne tolik znamená..je mi ho tak hrozně líto..:(( nevím co mám dělat...prosím ať mi odpoví Modrá linka...dejte to prosím do téma Strach..děkuji předem za vaši odpověď..:(

  Smutná.dívka 14 let, 22. srpna 2013

  Ahoj,

  myslím, že rozumím Tvému velkému smutku. Je Ti líto člověka, na kterém Ti tolik záleží a který má potíže se zrakem. Jistě bys mu přála, aby v pořádku viděl. Někdy ale není v naší moci změnit to, co nám nebo jiným lidem bylo dáno do vínku. To, co je však možné změnit, je náš pohled na situaci. Napadá mě, že spousta lidí má nějaké zdravotní omezení, ale vede pěkný a spokojený život. Zvláště, pokud má kolem sebe milující a ochotné lidi, kteří jsou připraveni pomoci a podpořit. Zdá se mi, že i Ty bys mohla být (a nejspíš už i jsi) pro svého kamaráda takovým člověkem.

  Nevím přesně, jak je to s možnou léčbou šedého zákalu. Možná by sis o tom mohla popovídat přímo s kamarádem nebo třeba s rodiči. Je možné, že operace půjde provést i později, zdarma nebo tu bude i nějaká jiná možnost. Určitě tedy nezůstávej se svými obavami sama.

  Přejeme Ti, aby jsi mohla být brzy klidnější.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj alík,mne sa sníval zvláštny sen bol tam jeden dedko z môjho obľúbeného seriálu a hovoril že o 2 týżdne bude koniec sveta,a ja sa strašne bojím.je ten sen pravdiví?velmi sa bojím čo ten sen znamená?lrosím poraď:-( P.S.prosím zarať do rubriky strach

  11 ROČNÉ DIEVČA, 25. srpna 2013

  Ahoj z Modré linky,

  sny vznikají z našich přání a zážitků (např. Tvůj oblíbený seriálový hrdina), a to i z těch, které si ani neuvědomujeme. Toho, co se nám zdá ve snu, se nemusíme obávat. To jen náš mozek zpracovává všechny informace, s nimiž se setkal, mnohdy logikou, která je pro nás naprosto nesrozumitelná.

  Hezký zbytek prázdnin Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Aličku mám takový problém je mi to trapné protože se bojím tmy ale doma v pokoji spím s spuštěním radiem (cd písničky ) protože když je v pokoji ticho tak se bojím (jestli mě nekdo nesleduje nebo tak že u mě v pokoji nekdo je )ale když spím kdekoliv jinde tak se nebojím. A tak se ptám jestli není něco jak bych se toho strachu zbavila ? a jestli to není divný když už mi je 13 ? nevadí když to tak nechám nebude to mít nějaké nasledky nebo něco ? jo a tahkle s rádiem usínám už od malička.

  Ela (13 let), 6. srpna 2013

  Ahoj Ello,

  na Tvé otázky nedokážu takto přes internet snadno odpovědět. Myslím, že důležité je, že jinde se usínat nebojíš, to je dobrý základ pro to, aby ses postupně odnaučila bát i ve svém pokoji. Důležité je také Tvé přání se strachem skoncovat. Možná by mohlo pomoci zkoušet postupně hudbu tlumit, až nebude skoro slyšet, nebo si pustit jen pár písniček, a pak to zkusit zvládnout bez nich. Nebo hudbu nahradit něčím jiným - třeba čtením před spaním, nebo tím, že bude v pokoji s Tebou spát třeba kamarádka, ale bez hudby. Anebo se můžeš zkusit rozhodnout třeba týden usínat bez hudby. A možná to dokážeš a zjistíš, že to jde i doma. Anebo s tím třeba nemusíš dělat vůbec nic a možná jednoho dne zjistíš, že hudbu nepotřebuješ, že usneš i bez ní, že Tvůj strach prostě zmizel, když sis ho přestala všímat.

  Kdyby Tě to hodně trápilo, tak si o tom můžeš zkusit promluvit s blízkými dospělými, třeba s rodiči, je možné obrátit se i na odborníka - psycholožku ve škole nebo v nějaké poradně. Spolu byste mohli hledat důvod Tvého strachu a další možnosti, jak s Tvým strachem naložit.

  Hezké dny i klidné usínání Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj, mám ráda strach! Jenže nevím kde ho mám vyhledávat. Na táborech když jsou hlídky tak je to super nebo když jsou noční hry,stezka odvahy,strašidelné filmy,knížky,historky,... kde mám najít strach? Děkuju

  Strach 12 (18.7.), 18. července 2013

  Ahoj,

  jsou lidé, kteří milují napětí, nebezpečí, rádi se bojí. Zdá se, že i Ty patříš mezi ně. Bát se můžeš při všem, co uvádíš. Dále je možné vyzkoušet taky různé adrenalinové (nebezpečné) sporty v nějakém kroužku či s rodiči (např. v lanovém centru, při sjíždění řeky apod.), navštívit strašidelné hrady a jiné atrakce na poutích. Možností je poměrně hodně, nevím ale, jestli je to pro Tebe dostatečné. Další příležitosti, kdy si lze užít svůj strach, můžeš vymyslet společně s kamarády či dalšími blízkými lidmi. Vždycky je ale dobré myslet také na svoje bezpečí.

  Dobrodružné léto přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a především Modrá linko. Mám takový možná zvláštní problém...můj kamarád který pracuje s mou mámou v práci a je mu 38 let by k nám chtěl přijet na grilování a přespání..možná na tom není nic divného ale on je takový...často si zpívá neslušné písničky, mluví vulgárně ale prý to nemyslí zle..prý je to sranda...vlastně mi chtěl poslat také neslušný kreslený obrázek...já vím že to třeba nemyslí zle že je hodný...dokonce říkal že až přijede tak se smál že mu bude stačit postel vedle mě v mém pokoji...rodiče ho chtějí nechat spát mimo můj pokoj..já mám však strach že až přijede (už je naplánované i datum- 27.7) se mi může něco stát..že v noci přijde do mé ložnice a...:( nevím co si o tom mám myslet...je to normální? co mám dělat? prosím ať mi odpoví Modrá linka. Dejte to prosím do témata Strach.Děkuji.

  Nešťastná.dívka 14 let, 3. července 2013

  Ahoj z Modré linky,

  myslím, že rozumím Tvým obavám. Trávit čas s člověkem, který se vyjadřuje neslušně a má podivné návrhy a chování, to jistě není nic příjemného. Samozřejmě, může to vše brát jako srandu, ale sranda je to, když se smějí obě strany. Tobě to ale nepřijede zábavné, je Ti to nepříjemné. A to by měl respektovat. Tím se dostáváme k tomu, jestli vůbec ví o tom, že se Ti jeho chování nelíbí. Pokud jsi mu to řekla a stejně se tak chová dál, měl by to slyšet také od někoho dalšího. V každém případě by bylo dobré, abys o svých myšlenkách a pocitech řekla rodičům, případně jinému dospělému, kterému důvěřuješ. Tví rodiče by o tom měli vědět a měli by zařídit, aby ses cítila v bezpečí. Pokud by sis o tom všem chtěla víc popovídat a třeba i vymyslet, co by se dalo ještě dělat, můžeš zavolat na linku důvěry nebo využít chat.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku mám problém se strachem. Mám příšerný strach z pavouků. Na internetu jsem si našla, že mám tzv. arachnofobii. Nevíš jak se to dá léčit. Jsem na to prostě úchylná ani mamka neví co s tím. Každý večer před spaním si kontroluji celý pokoj, jestli tam nic nemám. Na stěnách mám pověšené plakáty a každý den je ošahávám jestli po nima něco neleze.Jednou jsem se pavouka omylem dotkla a začala jsem strašně brečet. Nevím co s tím. Jak to překonat. Prosím poraď mi nechci dostávat takové záchvaty pláče pokaždé když tohle stvoření (pavouka) uvidím. Moc děkuji.

  Ahoj Norsiku,

  někdy postačí, seženeš-li si všechny dostupné informace o pavoucích a pokusíš se přeladit svůj postoj k nim (třeba tak, že to jsou jen malá neškodná zvířátka). Pokud to nepomůže nebo nedokážeš sama pracovat se svými myšlenkami, pak je vhodné se obrátit na odborníka, psychologa či terapeuta, který Ti pomůže.

  Přejeme Ti klidnější usínání bez obav z pavouků.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a Modrá linko...opět vám píši o své zamilovanosti k Draco Malfoyovi tedy spíše Tomu Feltonovi...zjistila jsem že...Tom bude hrát v tomto roce v novém filmu Therese Raquin kde dostal hlavní roli...já už se tak těším! :) našla jsem na internetu dokonce pár fotek z natáčení kde mu to neskutečně sluší..avšak mám strach...přečetla jsem si že tento film u nás bude mít premiéru v roce 2013...netuším však jestli se ten film bude vůbec natáčet protože nikde není ani datum je všude napsán jen rok 2013...dočkám se někdy tohoto filmu? mám strach že k nám se ten film buď vůbec nedostane nebo že se nakonec vůbec nenatočí a nikdo si na něj nevzpomene...ale naštěstí už jsem na internetu také zjistila režiséra i ostatní herce...myslíte že tento film jednou spatřím? stojí mi za to to nekonečné čekání? doufám že to má cenu...na film se z celého srdce už jen kvůli Tomovi těším. Budu ráda když mi poradíte..prosím ať mi odpoví Modrá linka. děkuji. dejte to prosím do strach. děkuji mnohokrát!

  ta zamilovaná 14 let, 11. dubna 2013

  Ahoj,
  z toho, co jsme našla na internetu, se bude film uvádět v letošním roce do kin, takže se filmu dočkáš. A kdyby ne v našich kinech, většinou se dá film sehnat i jinak.

  Ale to možná není to nejdůležitější. Být platonicky zamilovaná do nějakého herce, může být příjemné, mělo by to mít, ale hranice. Zjistila sis všechno o filmu a najednou nevíš, jestli ti stojí za čekání nebo ne? Občas bychom nejradši měli všechno teď a hned, ale to tak prostě ne vždy jde.

  Přejeme příjemné čekání
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku.Nevím jak se mám zbavit strašný fobie z pavouků.Ani nevím odkdy ji mám ale jakmile uvidím pavouka tak se můžu zbláznit.Takových těch malých se nebojím,ale v létě je u nás hodně těch velkých pavouků.Jak se toho mám zbavit

  Ahoj,

  strachu z pavouků se říká arachnofobie. Fobií existuje spousta. Pokud se nedokážeš toho strachu postupným přibližováním a seznamováním se s pavouky zbavit sám (sama), měl/a by ses obrátit na psychologa, který má prostředky k tomu, abyste společně pracovali na Tvé proměně, kdy časem dokážeš změnit svůj postoj k pavoukům. Taková práce na sobě je docela fuška a rozhodně to trvá delší dobu. Pomáhá také, když si seženeš o pavoucích co nejvíc informací, seznámíš se s jejich životem, porozumíš jim, pochopíš jejich vývoj a přestanou tak pro Tebe být neznámým strašákem. Promluvit o svém strachu můžeš i se svým praktickým lékařem/lékařkou, který/á může zvážit možnosti a odeslat Tě na potřebná vyšetření (např. štítné žlázy), také Ti může doporučit dobrého psychologa, pokud nemáte svého školního. Všechny možnosti prober se svými rodiči a zvažte, jaký postup zvolíte.

  Přejeme Ti, ať se své fobie zbavíš.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a Modrá linko. Je mi 12 let a chtěla bych začít chodit na fotbalové tréninky. Rodiče mi to dovolili, ale já se bojím, že to nějak zvořu, ztrapním atd. Fotbal mě baví už od mých 6ti let. Asi jsem to zdědila po taťkovi.. Tak jak mám teda překonat strach? Můj kluk mi nevěří, že bych to dala, ale jeho nejlepší kámoš mi věří. Mám to vůbec zkoušet? A jak mám překonat strach? Předem děkuji za odpověď.

  Simča, 12 let, 8. března 2013

  Ahoj Simčo,

  byla by velká škoda nezkusit, co Tě baví a co si přeješ, ze strachu. Nevím, jak bys to mohla zvorat, jak píšeš. Tréninky jsou od toho, že něco trénujeme, něco se učíme. Takže je naprosto přirozené, že nám nejde všechno hned od začátku. Jestli se koukáš na fotbal v televizi, určitě jsi viděla spoustu "chyb", které hráči udělali i během zápasů - neproměněná šance, puštěný snadný gól a tak podobně. Nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Já si myslím, že jediné, co bys mohla "zvorat", je, že to nezkusíš, že to vzdáš předem. A pokud by se stalo, že by se Ti někdo smál proto, že se Ti něco nepovede, můžeš si o něm klidně říct, že je hloupý nebo že on sám má nějaký problém. Protože ten, kdo je v pohodě, nemá důvod se někomu posmívat. Spíš mu nabídne pomoc.

  Strach nebo tréma před nějakou situací, na které nám záleží, zažívá mnoho z nás. A jak se strachem pracovat? Způsobů je mnoho. Můžeme si zopakovat, proč stojí za to, zkusit to - v Tvém případě - abys mohla hrát fotbal, což si přeješ. Před spaním pomáhá na něco hezkého myslet, udělat si teplou vanu nebo si něco hezkého přečíst, prostě dělat něco příjemného. Někomu jinému pomáhá, když si představí, co nejhoršího by se mohlo stát - například netrefím se do míče. A můžeš si i říct, jak bys v té chvíli mohla reagovat. Třeba se sama zasmát a říct: "Tak to jsem zvědavá, jestli se zase netrefím nebo se mně to teď už podaří." Simčo, také pomáhá o tom s někým mluvit, hledat to, čeho se vlastně konkrétně bojíš, a možnosti, jak se s tím vyrovnat. Zkus se obrátit třeba na rodiče, kamarády.

  Úspěšný fotbalový start Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  ja se bojim kdyz jdu nekam potme asi to mam z nakeho filmu ale nevim jak se toho zbavit nemuzu jit ani rano na zachod. Předem dík za odpoved

  kočkaa1, 7. března 2013

  Ahoj,
  asi je pro Tebe nepříjemné, že se bojíš, a komplikuje Ti to život. Alespoň trochu se potmě bojí snad každý člověk a ještě aby ne, máme to hluboko v sobě po dávných předcích, kterým v noci hrozilo reálné nebezpečí od divokých šelem. I proto je ve filmech tma tak oblíbená k postrašení diváků. Napadá mě, že na sebe nemusíš úplně tlačit a můžeš si to co nejvíce ulehčit. Je něco, co Ti s tvým strachem pomáhá? Může to být třeba rozsvícené světlo, že si vezmeš něco s sebou nebo se nějak rozptýlíš. Chtěla bych Ti doporučit, aby sis dal čas. Možná to bude chvíli trvat. Pokud by nic nepomáhalo, možná by sis o tom mohl promluvit s někým, komu věříš, s kamarády, rodiči nebo kýmkoli dalším. Můžete pak spolu třeba najít nějaké další možnosti, jak zkusit změnit to, jak se cítíš potmě.

  Držíme Ti palce
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a především Modrá linko...a opět vám píši o těch knihách s Harrym Potterem které si přeji z celého srdce...zjistila jsem nádhernou věc...rodiče mě konečně pochopili a ujistili se že po těch knihách skutečně toužím...a...maminka mi dala slib...že až se zbaví všech rodinných problémů co ji nyní tíží tak že mi poté ráda koupí všechny knihy Harryho Pottera abych měla své vlastní...jen musím být trpělivá..já jsem tak šťastná! :-) akorát mám strach že než maminka přestane mít ty problémy (já jí s nimi bohužel nemohu nijak pomoci..ale tak ráda bych to udělala!) tak že ty knihy budou mezitím vyprodané...že už je prostě nikde neseženeme...myslíte si že se to může stát? a navíc ty knihy nejsou zrovna levné...a naše rodina moc penězi neoplývá...co mám dělat? děkuji za odpověď prosím ať mi poradí modrá linka. dejte to prosím do témata strach. Děkuji

  rozumná.dívka 14 let, 12. února 2013

  Ahoj z Modré linky,

  dva dny po sobě přišly Tvé zprávy o Harrym Potterovi, které si docela protiřečí. Nejdříve píšeš, že jsi knihy od tety dostala a můžeš je považovat za vlastní, ve druhé zprávě se opět zabýváš tím, že máš strach, jestli je nevyprodají, než Ti je mamka koupí. Po pravdě řečeno, moc tomu nerozumím.

  V první zprávě, kdy píšeš, že Ti teta knihy věnovala, se ptáš pouze, co si o tom myslíme. Myslím si, že je fajn, žes získala něco, po čem toužíš. Tato Tvoje první zpráva na mě působí spíše tak, že se chceš podělit o svou radost a nenacházím v ní nic, s čím by bylo třeba Ti poradit či pomoci.

  Pokud jde o Tvou druhou zprávu, jistě, může se stát, že něco, co bychom si přáli a co si nemůžeme koupit hned, později již neseženeme. Nedomnívám se sice, že by se to stalo právě u těchto knih, ale stát se to může. Bohužel se v životě děje, někdy často, jindy méně, že nemůžeme mít, co bychom si přáli. Nikdo nemá v životě úplně vše, co si kdy přál. Je třeba naučit se přijmout fakt, že nemám vše, co chci a hledat způsob, jak se s takovými situacemi vyrovnávat. Co se týká Tvé situace, nemusí to být až tak moc těžké. I pokud by se stalo, že nebudeš mít knihy své vlastní, můžeš ji je kdykoli půjčit od tety (nebo někoho jiného).

  Můžeš také pátrat v antikvatriátech nebo na internetu, někdy se stane, že je možné knihy koupit i velmi levně.

  Hezký den z Modré linky www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, mám takový problém. Už když mi byl rok, tak jsem sledovala horory apod. Taťka mi je vždy pouštěl např. vřískot atd. Já jsem si na ně postupem času zvykla a teď není ani jeden den, kdybych nesledovala horory. Denně shlédnu asi dva horory a potom jsem hrozně vystrašená, ale ten strach se mi hrozně líbí. No a nemůžu si odvyknout koukání na horory. Poraď prosím, děkuju.

  Ahoj Lucie,

  jisté je, že pokud člověk přivykne něčemu, co mu svým způsobem dělá dobře, vznikne jakási závislost a nebývá jednoduché se jí zbavit. Netuším, co všechno už jsi udělala pro to, aby ses svého (zlo)zvyku dívat se na horory zbavila. Zdánlivě je to jednoduché - stačí si ten horor nepustit, odpustit si ho a dělat raději něco jiného. Vždy, když na Tebe přijde touha dívat se na horor, můžeš zkusit jít dělat něco, co Tě moc baví, co Tě zaměstná, potřebuje soustředění, odvede Tvou pozornost jinam. Popřípadě vyrazit ven, s kamarádkou na procházku, jít si zacvičit, zaběhat.

  Mluvila jsi už o svém problému s rodiči nebo jiným dospělým, komu důvěřuješ? Pokud ne, prober to s nimi, aby věděli, že chceš na sobě pracovat a změnit se, vyvinout jiné, zdravější aktivity. Měli by Tě podpořit (to znamená, že i oni, pokud sledují často televizi nebo filmy s podobnou tématikou by si je měli odpustit.) Prostě držet s Tebou. Pokud to nebudeš zvládat a bude Tě ovládat strach nad míru, pak by ses měla s podporou rodičů obrátit na psychologa. Možná máte takového odborníka přímo na vaší škole, jinak kontakty najdeš spolu s rodiči na internetu, v telefonním seznamu nebo vám odborníka doporučí někdo, kdo jej navštěvuje a s jeho službami je spokojený.

  Přejeme Ti skvělou zábavu bez hororů a strašení.
  Modrá linka <www.modralinka.cz/a>